F-16 Fighting Falcon (Savaşan Şahin)

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
kivele
Üye
Re: F-16 Fighting Falcon (Savaşan Şahin)

Mesaj gönderen kivele » 07 May 2020, 14:19

SSB başkanı İsmail Demir F-16'lar için AESA radar ve aviyonik güncellemesi masada olduğunu belirtti. F-4 2020 Terminatör için yapısal ve aviyonik modernizasyonun gündemde olduğunu belirtti.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 07 May 2020, 14:39

kivele yazdı: 07 May 2020, 14:19 SSB başkanı İsmail Demir F-16'lar için AESA radar ve aviyonik güncellemesi masada olduğunu belirtti. F-4 2020 Terminatör için yapısal ve aviyonik modernizasyonun gündemde olduğunu belirtti.
Baba Fantom bir 20 yıl daha hizmette...

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior » 07 May 2020, 15:03

Bu gidişle F-4 2060'ı görürmüyüz acaba ? (Fantomların hizmete girişi 1960 diye biliyorum.)

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 07 May 2020, 19:02

LoneWarrior yazdı: 07 May 2020, 15:03 Bu gidişle F-4 2060'ı görürmüyüz acaba ? (Fantomların hizmete girişi 1960 diye biliyorum.)
Tamamen tahmin yürütüyorum, SSB başkanın bahsettiği konu, bizim eldeki mühimmatları denediğimiz ve aşırı memnun olduğumuz F-4 filomuz için de olabilir. İlla tüm Terminatörleri göz önüne almaya gerek yok. Bakalım önümüzdeki dönemde ekonomik durum daha da bozulursa sizin dediğiniz gibi tümün filolar da elden geçebilir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 07 May 2020, 19:11

Bence en fazla hepsine Aselpod ve milli hava-yer mühimmatlarını entegre ederler, nasılsa IAI modernizaysonunda açık kaynak koduna kavuştu F-4 ler. Daha fazla masraf yapmazlar, zaten yapılacak yeri de kalmadı uçağın, radarları güncel, şu saatten sonra full-glass kokpit yapmalarının bir mantığı da kalmaz.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 May 2020, 07:49

DENO yazdı: 07 May 2020, 19:11 Bence en fazla hepsine Aselpod ve milli hava-yer mühimmatlarını entegre ederler, nasılsa IAI modernizaysonunda açık kaynak koduna kavuştu F-4 ler. Daha fazla masraf yapmazlar, zaten yapılacak yeri de kalmadı uçağın, radarları güncel, şu saatten sonra full-glass kokpit yapmalarının bir mantığı da kalmaz.
Zaten Test Filo F-4 uçaklarında bu tip bir prototip gibi yapıldı mühimmatları test etmek için değil mi?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 08 May 2020, 13:58

sailordream yazdı: 08 May 2020, 07:49 Zaten Test Filo F-4 uçaklarında bu tip bir prototip gibi yapıldı mühimmatları test etmek için değil mi?
Test filonun F-4E 2020 leri Aselpod kullanıyor evet...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 30 May 2020, 21:12

Bizim F16 neden bu kadar kirli veya eski görünüyor. Bu uçakların düzenli olarak boyanması veyahut temizlenmesi gibi uygulamalar yok mu?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 30 May 2020, 21:54

anafor2014 yazdı: 30 May 2020, 21:12

Bizim F16 neden bu kadar kirli veya eski görünüyor. Bu uçakların düzenli olarak boyanması veyahut temizlenmesi gibi uygulamalar yok mu?
O gövde üzerinde özellikle bakım kapakları üzerinde beliren benek ve lekeler anlık irtifa farkından kaynaklı basınç ve sıcaklık değişiminden oluyor öyle temizlik ya da boyama ile alakası yok. Yerde biraz bekleyince geçiyor.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 31 May 2020, 00:06

DENO yazdı: 30 May 2020, 21:54 O gövde üzerinde özellikle bakım kapakları üzerinde beliren -benek ve lekeler anlık irtifa farkından kaynaklı basınç ve sıcaklık değişiminden oluyor öyle temizlik ya da boyama ile alakası yok. Yerde biraz bekleyince geçiyor.
Bilgi için teşekkürler hocam.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 31 May 2020, 01:19

Bir de fotoğraf HDR çekilmiş. En ufak detay belirgin olur.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 05 Haz 2020, 11:22

F-35 Projesine geri dönüşümüzün bir süre belli olamayacağı için F-16 Block60 veya Block70 'i kuvvet yakında dillendirir mi dersiniz? Onuçta F-4'lerin ömrünü daha fazla uzatabileceğimizi zannetmiyorum.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 05 Haz 2020, 11:24

swat yazdı: 05 Haz 2020, 11:22 F-35 Projesine geri dönüşümüzün bir süre belli olamayacağı için F-16 Block60 veya Block70 'i kuvvet yakında dillendirir mi dersiniz? Onuçta F-4'lerin ömrünü daha fazla uzatabileceğimizi zannetmiyorum.
Blok-60 BAE isterlerine göre onların verdiği ar-ge maliyetleri ile şekillenmiş bir platform LM kafasına göre satamıyor, ondan Blok-50/52+ den sonra Blok-60 ile hemen hemen aynı komponentlere sahip Blok-70 çıktı zaten iki uçağın çık farkı yok. Ben kuvvetle ihtimal F-35 projesi önündeki sorunlar aşılana kadar F-4 lerin emekli olması ile birlikte ortaya çıkacak uçak boşluğunu kapatmak için düşük sayılarda da olsa dillendirileceğini düşünenlerdenim. Zira F-16 halihazırda elimizde olan inciğini cıncığını bildiğimiz, eğitim ve bakım altyapısına sahip olduğumuz dolayısı ile tedariki halinde en hızlı ve ucuz şekilde operasyonel olarak kullanabileceğimiz yegane platform ama bakalım...

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Haz 2020, 12:34

NATO içerisinde en fazla güvenlik tehdidine sahip ülke olmamıza rağmen bunu güçlü bir şekilde
vurgulamıyor her zaman olduğu gibi en haklı olduğumuz konularda bile işgalci vb. şekilde tanımlanabilecek
malzemeyi aleyhimize çalışan lobilere kendi ellerimizle sunmayı çok iyi bir şekilde başarıyoruz.

Savunma sanayimizin en iyi tahmin ile en az beş hatta on seneye ihtiyacı varken biz inanılmaz bir şekilde
bu zamanı ülkemize kazandırabilme esnekliğini gösteremiyoruz.

Almanya'nın ihtiyaç fazlası Patriot bataryalarını alabilme becerisini gösterebilsek belki S-400 /F-35 krizine kadar giden bir çok saçmalığın yaşanmasının önüne geçebilecek Suriye sınırında bu denli zorlanmayacak çaresizlikler yaşamayacaktık.

Şimdi kendi uçaklarımızı geliştirebilmek için yoğun çaba harcıyoruz ama ''hokus pokus'' yapamazsak önümüzde uzun yıllar ve bir çok zorluklar olduğuna göre eğer biz şimdiden bazı pansumanlar yapmazsak ilave uçak temini konusunda yine zorlama kararlar almak zorunda kalabiliriz.

Yurt dışından askeri hibe konusuna çok sıcak bakmayan birisiyim ama içinden geçmekte olduğumuz şu dönemde
Almanya ve İngiltere hatta İtalya'dan toparlanabilecek TORNADO lar ile önümüzdeki 10-15 sene zarfında önemli açıklar kapatabileceğimiz düşünüyorum.

Bu uçakları Mehter maşı çalmadan, Malatya ve Merzifon meydanlarında konuşlandırıp kendi mühimmat ailemiz ile donatıp kısmi modernizasyonlar ile çok verimli kullanabiliriz. Böylelikle F-4 leri emekli edebilir üzerindeki yükü hafifleyen F-16 ları modernize edebilme ve yerli uçakta meydana gelebilecek sarkmaları zamana yayabilme şansımız olacaktır. Üslerimizde yeni tehditlere göre yeniden bir düzenleme ve uçak dağılımı iyi bir adım olacaktır.

Gerçi biz Tornadoları hurda görüp beğenmez zaten parasız olduğumuz şu dönemleri böyle geçer, ortalık aniden karışır ve bıçak kemiğe dayanırsa yandım Allah uçak ararız.

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior » 05 Haz 2020, 13:00

Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 12:34 NATO içerisinde en fazla güvenlik tehdidine sahip ülke olmamıza rağmen bunu güçlü bir şekilde
vurgulamıyor her zaman olduğu gibi en haklı olduğumuz konularda bile işgalci vb. şekilde tanımlanabilecek
malzemeyi aleyhimize çalışan lobilere kendi ellerimizle sunmayı çok iyi bir şekilde başarıyoruz.

Savunma sanayimizin en iyi tahmin ile en az beş hatta on seneye ihtiyacı varken biz inanılmaz bir şekilde
bu zamanı ülkemize kazandırabilme esnekliğini gösteremiyoruz.

Almanya'nın ihtiyaç fazlası Patriot bataryalarını alabilme becerisini gösterebilsek belki S-400 /F-35 krizine kadar giden bir çok saçmalığın yaşanmasının önüne geçebilecek Suriye sınırında bu denli zorlanmayacak çaresizlikler yaşamayacaktık.

Şimdi kendi uçaklarımızı geliştirebilmek için yoğun çaba harcıyoruz ama ''hokus pokus'' yapamazsak önümüzde uzun yıllar ve bir çok zorluklar olduğuna göre eğer biz şimdiden bazı pansumanlar yapmazsak ilave uçak temini konusunda yine zorlama kararlar almak zorunda kalabiliriz.

Yurt dışından askeri hibe konusuna çok sıcak bakmayan birisiyim ama içinden geçmekte olduğumuz şu dönemde
Almanya ve İngiltere hatta İtalya'dan toparlanabilecek TORNADO lar ile önümüzdeki 10-15 sene zarfında önemli açıklar kapatabileceğimiz düşünüyorum.

Bu uçakları Mehter maşı çalmadan, Malatya ve Merzifon meydanlarında konuşlandırıp kendi mühimmat ailemiz ile donatıp kısmi modernizasyonlar ile çok verimli kullanabiliriz. Böylelikle F-4 leri emekli edebilir üzerindeki yükü hafifleyen F-16 ları modernize edebilme ve yerli uçakta meydana gelebilecek sarkmaları zamana yayabilme şansımız olacaktır. Üslerimizde yeni tehditlere göre yeniden bir düzenleme ve uçak dağılımı iyi bir adım olacaktır.

Gerçi biz Tornadoları hurda görüp beğenmez zaten parasız olduğumuz şu dönemleri böyle geçer, ortalık aniden karışır ve bıçak kemiğe dayanırsa yandım Allah uçak ararız.
Hocam bu saatten sonra F-16 Block 70 Dışında dışarıdan herhangi bir 4.nesil uçak alınacağını sanmıyorum. Artık bir şekilde 5. nesle adım atmamız lazım. Bizim için yeni aslında eski bir uçak için yeni altyapı, eğitim, doktirin mühimmat vs için harcamalar yapmak şuan da israf olur. O parayı TF-X yatır daha iyi. Ayrıca zaten Tornadonun bize katabileceği ekstra kabiliyet nelerdir ki bu masrafa değsin. Sadece imkan ve kabiliyetleri korumak için F-16 güncellemesi ve sayıları korumak için F-16 Block 70 alımı dışında başka yabancı 4. nesil uçak alımı bizim için artık gereksizdir.

Ki şuanda Finlandiya dan mermi alamıyorken Avrupa dan ikinci el Tornado alabileceğimiz hiç sanmıyorum. Amerika dan F-16 almak daha kolay olur.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Haz 2020, 14:22

LoneWarrior yazdı: 05 Haz 2020, 13:00 Hocam bu saatten sonra F-16 Block 70 Dışında dışarıdan herhangi bir 4.nesil uçak alınacağını sanmıyorum
Phalanx satarken bile nazlanan geciktiren ABD satmazsa veya satarken nazlanır zamana çok yayar veya bizim (bu kriz ortamında) paramız yetmezse ne olacak?
Artık bir şekilde 5. nesle adım atmamız lazım. Bizim için yeni aslında eski bir uçak için yeni altyapı, eğitim, doktirin mühimmat vs için harcamalar yapmak şuan da israf olur. O parayı TF-X yatır daha iyi.
Siz atabiliyorsanız yine 5. nesil için adımlarınızı atın TF-X için fazladan para yatırmak bizi daha hızlı kılacak ise zaten sorun yok ama ya HİSAR gibi proje sarkar ise o zaman ne olacak?
Ayrıca zaten Tornadonun bize katabileceği ekstra kabiliyet nelerdir ki bu masrafa değsin.
Tornado ya ATMACA entegrasyonu yaptığınız zaman Akdeniz ve Karadeniz'de çok etkin kullanabileceğiniz bir darbe uçağı elde edebilirsiniz o nedenle Malatya ve Merzifon vurgusu yapmıştım ayrıca diğer mühimmat ailemiz ile bomba kamyonu olarak çok önemli vurucu kabiliyetler elde edebiliriz.
Ki şuanda Finlandiya dan mermi alamıyorken Avrupa dan ikinci el Tornado alabileceğimiz hiç sanmıyorum. Amerika dan F-16 almak daha kolay olur.
Türkiye zaten Dünyada her zaman (parasıyla bile) en zor silah alabilen ülkelerin başında gelmiştir.
Tornado'yu Leo II gibi bir şeklide Almanya ve Avrupa ülkelerinden hibe veya çok ucuza alabilmesi Türkiye'nin yararına olacaktır yoksa paramız ve imkanımız var ise gider galeriden en iyi arabayı seçeriz zaten ama bakalım galeri sahibi bize satacak mı veya ne kadar zamanda hangi şartlarda teslim edecek?

Belki pandemi olmasaydı bu yaz çok daha sıcak bir Ege-Akdeniz ile karşılaşacaktık belkide karşılaşacağız.
Hürkuş+Hürjet+TF-X hepimizin hayali ama ya bu yaz veya hemen önümüzdeki yıl savaş olursa F-16 larımızı nasıl destekleyeceğiz ve F-4E ler ile ne kadar idare edebileceğiz.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 05 Haz 2020, 14:33

Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 14:22 Phalanx satarken bile nazlanan geciktiren ABD satmazsa veya satarken nazlanır zamana çok yayar veya bizim (bu kriz ortamında) paramız yetmezse ne olacak?
Cidden envanterde hiç olmayan, ne eğitim, ne bakım altyapısına sahip olduğumuz ne de yedek parçalarının kısmi üretimini yapabildiğimiz Tornadoların sırf ikinci el diye bize F-16 Blok-70 ten ucuza mal olacağını mı düşünüyorsunuz? Alacağımız her Tornadonun birim fiyatının en az 3 katını bunun gibi altyapısal düzeni oturtmaya harcayacağız taş çatlasa 10-15 yıl ittire kaktıra kullanabileceğimiz bir uçak için vede.

Ak-Tolga yazdı:
Tornado ya ATMACA entegrasyonu yaptığınız zaman Akdeniz ve Karadeniz'de çok etkin kullanabileceğiniz bir darbe uçağı elde edebilirsiniz o nedenle Malatya ve Merzifon vurgusu yapmıştım ayrıca diğer mühimmat ailemiz ile bomba kamyonu olarak çok önemli vurucu kabiliyetler elde edebiliriz.
O iş için radarı güncellemen lazım üzerine görev ve silah kontol bilgisayarını da açık kaynaklı hale getirmek için değiştirmen lazım. F-4E 2020 Terminator lerin en büyük nimeti modernizasyon ile açık kaynak koduna kavuşmaları oldu, o yüzden yük katırı gibi uçağın esasında setifiye olmadığı her mühimmatı kolayca yükleyip deneyebiliyorsun. F-16 lar bile her Blok serisi için ayrı ayrı uğraşıyorlar şu anda bildiğim lazer güdümlü olanlar dışında kalan güdümlü milli hava-yer mühimmatları Blok-40M ve Blok-30 lara sertifiye edildi onlar da görev bilgisayarlarına ABD'nin eş gördüğü silah sistemleri olarak tanıtılmak şeklinde edilebildi. Tornado'ya bunların hepsini yapmak uçağı elektronik olarak baştan yaratmak olur ki işin biten kısmı değil daha mühimmat entegrasyon ve deneme testlerinin yapılması gerekir. Bu işler Tofaş SLX'e 16" jant takmak kadar kolay değil malesef.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Haz 2020, 15:46

DENO yazdı: 05 Haz 2020, 14:33 Cidden envanterde hiç olmayan, ne eğitim, ne bakım altyapısına sahip olduğumuz ne de yedek parçalarının kısmi üretimini yapabildiğimiz Tornadoların sırf ikinci el diye bize F-16 Blok-70 ten ucuza mal olacağını mı düşünüyorsunuz? Alacağımız her Tornadonun birim fiyatının en az 3 katını bunun gibi altyapısal düzeni oturtmaya harcayacağız taş çatlasa 10-15 yıl ittire kaktıra kullanabileceğimiz bir uçak için vede.
Aslında F-16 blok 70 ile Tornado'yu işletme maliyeti olarak kıyaslamıyorum, hepimizin gönlü F-16 dan yana ama eğer alamıyor zorlukla karşılaşıyor ve ülkemize zaman kazandırmamız için en hızlı en ulaşabileceğimiz uçağın Tornado olabileceğini vurguluyor, o ittire kaktıra kazanacağımız zamanı kazanamazsak acil bir ihtiyaçta birileri tamamen farklı bir alt yapıya yönelebilir uyarısı yapmaya çalışıyorum.
O iş için radarı güncellemen lazım üzerine görev ve silah kontol bilgisayarını da açık kaynaklı hale getirmek için değiştirmen lazım. F-4E 2020 Terminator lerin en büyük nimeti modernizasyon ile açık kaynak koduna kavuşmaları oldu, o yüzden yük katırı gibi uçağın esasında setifiye olmadığı her mühimmatı kolayca yükleyip deneyebiliyorsun. F-16 lar bile her Blok serisi için ayrı ayrı uğraşıyorlar şu anda bildiğim lazer güdümlü olanlar dışında kalan güdümlü milli hava-yer mühimmatları Blok-40M ve Blok-30 lara sertifiye edildi onlar da görev bilgisayarlarına ABD'nin eş gördüğü silah sistemleri olarak tanıtılmak şeklinde edilebildi. Tornado'ya bunların hepsini yapmak uçağı elektronik olarak baştan yaratmak olur ki işin biten kısmı değil daha mühimmat entegrasyon ve deneme testlerinin yapılması gerekir. Bu işler Tofaş SLX'e 16" jant takmak kadar kolay değil malesef.
Zaten F-4/ RF-4, Blok 30/40 üzerinde kazandığımız tecrübelere SIL laboratuvarlarına Test alt yapımıza güvenerek bu zorlukların üzerinden gelebileceğimizi düşünüyorum.
Bu büyük zorlukların altından kalkamayacağımızı onları inandırmak belki de Avrupalıları ikna etmemizin bir yolu olabilecektir. Tornado ya adapte olmamız bir Rus uçağından daha kolay olabileceğini düşündüğüm için bu olasılığı yazıyorum. Yoksa en hızlı kesin çözümlerden birisi HÜRJET ama ona ne zaman ve nasıl ulaşabileceğimiz bile meçhul değil ki TF-X. Bizim bu coğrafyada uçak ve pilot sayımızı çok hızlı sayıda arttırmamız elzem.

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior » 05 Haz 2020, 18:26

Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 15:46 Aslında F-16 blok 70 ile Tornado'yu işletme maliyeti olarak kıyaslamıyorum, hepimizin gönlü F-16 dan yana ama eğer alamıyor zorlukla karşılaşıyor ve ülkemize zaman kazandırmamız için en hızlı en ulaşabileceğimiz uçağın Tornado olabileceğini vurguluyor, o ittire kaktıra kazanacağımız zamanı kazanamazsak acil bir ihtiyaçta birileri tamamen farklı bir alt yapıya yönelebilir uyarısı yapmaya çalışıyorum.

Hocam Amerika dan F-16 Block 70 alamadığımız bir konjonktürde Avrupa dan Tornado alabileceğimizi hiç sanmıyorum. Diğer üstadların dediği gibi şuan F-16V almak Avrupa dan herhangi bir şey almaktan daha kolay. Şuan da zaman kazanmak için alınabilecek tek şey F-16V. Rus uçağı alım kararı ise askeri stratejilere göre değil diplomatik amaçlara göre hükümetin alacağı bir karar olur. Bu sebeple elimizde derin darbe uçağı varmış yokmuş, 5. nesil varmış yokmuş, Tornadolar varmış yokmuş bunlar pek etki etmez çünkü amaç o değil.

Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 15:46 Zaten F-4/ RF-4, Blok 30/40 üzerinde kazandığımız tecrübelere SIL laboratuvarlarına Test alt yapımıza güvenerek bu zorlukların üzerinden gelebileceğimizi düşünüyorum.
Bu büyük zorlukların altından kalkamayacağımızı onları inandırmak belki de Avrupalıları ikna etmemizin bir yolu olabilecektir. Tornado ya adapte olmamız bir Rus uçağından daha kolay olabileceğini düşündüğüm için bu olasılığı yazıyorum. Yoksa en hızlı kesin çözümlerden birisi HÜRJET ama ona ne zaman ve nasıl ulaşabileceğimiz bile meçhul değil ki TF-X.
Hocam Türkiye bu saatten sonra başka ülkelerin emekli ettiği yorgun ve demode uçakları alıp üstüne bir dünya masraf yapıp 10 sene anca kullanacak bir 3. dünya ülkesi değil. Çağıyla yarışan bir Hava Kuvvetleri diyoruz. Başkasının eskileriyle o iş biraz zor. Hedef TF-X o gelesiye kadar F-35 olmuyorsa F-16V ve eldekilerin modernize edilmesi. Başka makul bir seçenek yok.
Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 15:46 Bizim bu coğrafyada uçak ve pilot sayımızı çok hızlı sayıda arttırmamız elzem.
İşte bunun için Tornado hiç iyi bir seçenek değil çünkü Önce Almanya ve İtalya(Arabistanı saymıyorum) bu uçakları emekli edicek, onları alıma ikna edicen, uçaklar için altyapı kurucan, bakım ve modernizasyona sokacan(Kim bilir o uçaklar bize geldiğinde ne halde olacak), eğitime başlıyacan, taktikleri geliştircende operasyonel kullanıma başlıcan. Tüm bunları yapmak belki seneler sürer uçakların devri komple geçer. Şuan da sayıları en hızlı arttırmanın yolu F-16V diğer her seçenek uzun zaman alır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 05 Haz 2020, 19:10

Hürjet'in insansız hali hava yer görevlerine Aselsan minyatür bomba taşıyıcısı olarak ilaç gibi gelecek...
Hava hava görevlerinde ise Barış Kartalı'nın Gökdoğan taşıyıcısı olur.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 05 Haz 2020, 19:21

Şuan da sayıları en hızlı arttırmanın yolu F-16V diğer her seçenek uzun zaman alır.
Yeni F-16 ya sahip olabilmemin maliyeti ve ne kadar zaman alabileceğini, ABD yi ikna edilmenin koşulları ile F-35 gelmedi yeni F-16 larda gelmezse en hızlı şekilde nasıl çözüm bulacaksınız yazsaydınız keşke.
Sizin değiminizle önümüzdeki 10 yıl daha Tornado uçurmak ülkemizi 3. Dünya ülkesi yapmaz ama ülke savunması için gerekli önlemler zamanında hızla alınmaz ise vebali ağır olacaktır.

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior » 05 Haz 2020, 19:49

Ak-Tolga yazdı: 05 Haz 2020, 19:21 Yeni F-16 ya sahip olabilmemin maliyeti ve ne kadar zaman alabileceğini, ABD yi ikna edilmenin koşulları ile F-35 gelmedi yeni F-16 larda gelmezse en hızlı şekilde nasıl çözüm bulacaksınız yazsaydınız keşke.
Sizin değiminizle önümüzdeki 10 yıl daha Tornado uçurmak ülkemizi 3. Dünya ülkesi yapmaz ama ülke savunması için gerekli önlemler zamanında hızla alınmaz ise vebali ağır olacaktır.
Üstadım yeni F-16V'nin bize maliyeti her halükarda Tornado işletmenin total maliyetinden az olur. Ayrıca zamanında F-35 için LM'ye yaptığımız büyük ödemeler var. F-16V alırken bu ödemeler gündeme gelebilir. F-16 üretim hattı çalışıyor, aldığın yeni F-16V için herhangi ekstra bir şey yapman gerekmiyor çünkü her şey hazır bu sebeple ekstra bir maliyet yok. Geriye anlaşmayı yapıp üretilmesi kalıyor. Ama Tornadoyu alırken yanında altyapısıydı, mühimmatıydı derken bir çok yan kalem var.

Eğer Amerika F-16V vermez ise zaten eldekileri modernize edip enerjimizi Hürjet-TFX'e yoğunlaştırmaktan başka seçenek yok.Sonuçta elimizdeki F-16'larda külüstür değil hala ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar ve yeni modernizasyonlarla(AESA radar vs.) TF-X gelesiye kadar da kullanılmaya devam edilir. Sanki elimizdeki uçaklar havadan düşüyormuş da yarın yeni bir uçağa ihtiyacımız varmış gibi elalemin eskilerinin peşine düşmeyi gerektirecek bir durum yok.

Bu durumda, seneler sonra, büyük masrafla alıp, kısa bir süre için kullanabileceğimiz ve bize çokta ekstra bir kabiliyet getirmeyecek olan ikinci el Tornado almamızın mantığı nedir?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 05 Haz 2020, 19:57

Gercekten acil ucak ihtiyaci var mi sorunun cevabi kesin degil aslinda. Eldei personel sayisi ve ucak sayisi arasindaki denge eskisi oranlara ulasmadi henuz (saniyorum). Bazi F16 filolari kapatildi. En kisa vadede gozuken F4E/2020'lerin ucus saatlerinin yukselmesi nedeniyle, envanterden cikarilmasi gerekiyor. 36-40 ucak veya iki filoluk bir ucak diyebiliriz. F35 projesi planlamasinda ilk Eskisehir ve Malatya F4E filolari F35 ile modernize edilecekti, devaminda F16 Block-30'larin degistirilmesi planlanmisti. Uzun yillar F35 ve F16 birlikte kullanilacakti,2030 ve sonrasi icin ise MMU projesi devreye girmesiyle MMU/F35 ikilisi ucacakti. Kisa vadede F4E'ler 2. bir yapisal mod ve kismi aviyonik mod ile belki bir sure daha ucurulabilir. Bu konuda haber kirintilarida cikti.

Bu asamada F16 filosu cok eski degil ve envanter disina cikarilmasi dusunulmuyor. Zaten ilk envantere giren Block-30 F16 ucaklarinin govde yapisal modernizasyon ile ilave 10-12 yil ucus omrune sahip olacaklar. Diger F16 blocklari gorece daha yeni oldugu icin gerekirse benzer sekilde govde ucus saatleri iyilestirilebilir. Toplamda 235 civarinda F16 filosuna sahip olmak, cok ciddi bir guctur. Ozellikle cok sayida gudumlu muhimmatlarimiz varsa ve diger E7A BAris Kartali ve KC-135R ile destekleniyorlarsa. F16 filosunun asil sorunu teknolojinin ilerlemesiyle AESA radar ihtiyaci ve tam digital 3 parca MFD ekranli kokpit gibi yeni aviyoniklere sahip olabilmesidir.

Burada F16 filosu icin kritik konu, aviyonik olarak AESA radar ihtiyaci ve 3 ekranli tam digital kokpit mimarisine gecis olacaktir. Bunun icin benim onerim iki ayakli bir F16 modernizasyonu planlanabilir.

1. Envanterdeki butun block-30/40/50 tipi ucaklar, once block30'lardan baslayarak, milli olarak Ozgur projesi altinda Aselsan AESA radar, aviyonikler ile F16V seviyesine yakin bir modernizasyondan gecirilebilir. Bu sekilde butun yerli muhimmatlar vs atilabilir. Bu sekilde Turkiye'nin elinde 200 civarinda yerli aviyonikler ve muhimmatlar ile donatilmis olabilir. Tabi basi sartlarin olusmasi gerekiyor, bu hedefin gerceklesmesi icin.
2. Envanterdeki F16 Block-50+ diger blocklardan farkli olarak CFT kabiliyetine sahip ve menzil olarak digerlerinden daha uzun menzillere operasyon yapabilecek kabiliyette. Fakat sayi olarak sadece 29 adet var. Bu sayi bence yetersiz ve CFT kabiliyetine sahip daha fazla F16 ucagina sahip olmamiz cevremizdeki sorunlu bolgelere daha rahat ulasabilmek icin gerekli olabilir. CFT yaklasik 3000lb ilave yakit sagliyor, F16'nin dahili yakit tankinin toplam kapasitesi 7000lb oldugunu goz onune alirsaniz, %40 civarinda daha fazla yakiti sirtinda tasiyabiliyor. Diger F16 tipi ucaklar ile ayni silah yuku ve kanat alti yakit tanklarina sahip olduklarinda bile, CFT'li F16 ucagi 3000lb daha fazla yakit ile gorevine gidiyor. Bu fark cok onemli ve havada yakit ikmali yapmadan daha uzun menzile ulasabiliyor. Iste bu yuzden hem Libya meseleleri, hem D. Akdeniz gorev sahasi dusunuldugunde, HvKK envanterinde daha fazla sayida CFT'li olmasi gerektigini dusunuyorum

Onerim, eger F35 teslim edilmeme durumunun degismeyecegi varsayimiyla, Turkiye'nin F35 projesi icin odedigi ve ABD'de tutulan ucaklarina karsilik 1.4 milyar (kimine gore 1.8 milyar dolar) parasinin Lokheed Martin tarafindan geri odenmesi gerekiyor. Lockheed MArtin her sirket gibi cebinden cikarip nakit para odemek istemez, ve karsiliginda Turkiye'ye F16V vya V tipine modernizasyon onerecegini bekliyorum. Bu asamda iki taraf anlasma saglarsa, 18-20 adet CFT'li ve APG81 SABR radarli F16V alimini ve envanterdeki 29 adet F16 Block-50+'in da ayni seviyeye cikarilmasi konusunda anlasabilirler. Bu sekilde Turkiye cebinden cok para harcamadan yeni 18-20 F16V alirken, 29 ucagini V tipine modernize etmis olur. Bu sekilde 48-50 tane CFT'li, APG81 AESA radarli F16V sahip olmak hem F16 filosunu modern seviyde tutmamizi saglarken, diger taraftan Yunanistan'in yaptigi F16 modernizasyonu ile sahip olacagi 85 F16V ucaklarini daha yakindan tanima sansina sahip olacagiz. APG81 radari cok guzel bir radar oldu ve F16 hava-hava performansina onemli katkisi olacak, hatta artik Meteor gibi 100km menzilli BVR fuzeleri gudumleyebilme kabiliyetine kavusmus olacak.

Bu oneri gercek olabilir mi? ABD izni verir mi? gibi sorular tabi ki hakli sorular. ABD'nin tutumu konusunda benim tahminim Turkiye'nin jeostratejik onemi ve iki ulkenin karsilikli cikarlarinin iliskileri sifira indirmeyecek kadar onemli oldugu bilecek insanlar var. Bu karsilikli guven sorunu var her iki ulkede. ABD'nin bazi seylerde israr etmemesi, yanlislarini duzeltmesi ve Turkiye'nin dis iliskilerde daha dengeli ve sahislarin sahsi gorusleriyle degil, ulkenin ekonomik ve gelecek yillardaki cikarlarini gozetecek sekilde devam etmesine bagli. Dis politika biraz daha akli selim davranmayi, icsel/dinsel duygular yerine, akil ve mantigi kullanmayi gerektiriyor. Bunlar olur mu bilmiyorum, cevabim yok ortadaki verilere bakarak.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 06 Haz 2020, 22:03

Tartışmanın arasına şöyle güzel fotoğraflar ile girelim.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance » 10 Haz 2020, 18:13

Bizim F-16 lar sparrow kullanmadı değil mi?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 10 Haz 2020, 18:42

MrExelance yazdı: 10 Haz 2020, 18:13 Bizim F-16 lar sparrow kullanmadı değil mi?
Evet...

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 13 Haz 2020, 10:01

Adamlar ne olursa olsun yine Rus mali almak istiyor,tutturdular SU yada daha piyasaya sürülmeyen SU-57.
Onlarin yerine Eurofighter var, Dassault, F-15 yada F-18 var bu ihtimalleri denediler'mide illaki hemen Ruslardan
almaya kalkiyorlar? Yakindada NATO'dan atilirsak sasirmayalim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 13 Haz 2020, 21:25

taner82 yazdı: 13 Haz 2020, 10:01 Adamlar ne olursa olsun yine Rus mali almak istiyor,tutturdular SU yada daha piyasaya sürülmeyen SU-57.
Onlarin yerine Eurofighter var, Dassault, F-15 yada F-18 var bu ihtimalleri denediler'mide illaki hemen Ruslardan
almaya kalkiyorlar? Yakindada NATO'dan atilirsak sasirmayalim
Dassault, dışındaki söylediklerinizin altına imzamı atarım.

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial » 13 Haz 2020, 22:01

taner82 yazdı: 13 Haz 2020, 10:01 Yakindada NATO'dan atilirsak sasirmayalim
Bu dediğiniz olması için bizim de onayımız olması gerekiyor. Bu tarz kararlar oyçokluğu ile değil oybirliği ile alınıyor.

Kullanıcı avatarı
SIYAH-SANCAK-74
Üye

Mesaj gönderen SIYAH-SANCAK-74 » 01 Tem 2020, 02:08

Merak ettim`de F 16 ` larimiza Aselsanin uzerinde calisdigi AESA radari takildigi takdirde, hangi sinif F 16 block olacak? 50 52 60 veya 70` mi oluyor? veya genel bir modernizasyon mu gerekiyor? tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 01 Tem 2020, 03:19

SIYAH-SANCAK-74 yazdı: 01 Tem 2020, 02:08 Merak ettim`de F 16 ` larimiza Aselsanin uzerinde calisdigi AESA radari takildigi takdirde, hangi sinif F 16 block olacak? 50 52 60 veya 70` mi oluyor? veya genel bir modernizasyon mu gerekiyor? tesekkurler.
Tam olarak safkan Block 50 yada 70 yapmak üretici olmadığınız sürece pek mümkün değil. Hem bürokratik hemde teknik sebeplerden dolayı. Mesela en güncel sürüm olan Viper, F-16'ların kullanım ömrünü 2060'lı yıllara kadar çıkartılması amacıyla yapılmıştır. Block 50/52 plus model F-16'ların AN/APG-84 AESA radarıyla güçlendirilmiş ve biraz daha geliştirilmiş versiyonudur. Pilotun yüksek G'de bayılmasıyla oluşabilecek kazaları önleyen GCAS sistemi takılmıştır. Gövde ömrü geçmiş F-16'lara göre %50 uzatılmış, CFT yakıt tankı ile daha uzun menzile sahip vs.. Amerika'nın Hindistan'a sunduğu F-16 viper mesela şu kombinasyona sahip

Resim

Sorunuza gelince F-16 Özgür projesi+ Aselsan AESA radarına sahip F-16 lar Block 70 Viper olmasa da ona yakın bir sürüm olacaklar.

Resim

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 01 Tem 2020, 15:37

SIYAH-SANCAK-74 yazdı: 01 Tem 2020, 02:08 Merak ettim`de F 16 ` larimiza Aselsanin uzerinde calisdigi AESA radari takildigi takdirde, hangi sinif F 16 block olacak? 50 52 60 veya 70` mi oluyor? veya genel bir modernizasyon mu gerekiyor? tesekkurler.
Patent ve Haklari Lockheed Martin'de oldugu icin , sade Lockheed Martin Sirketi verebilir Block 70 yada baska Siniflarin Klasifikasyonunu. Lisans altinda üretsek bile onlar verebilir bildigim kadari ile. F-16'larimizin en büyük eksigi AESA Radari.
Keske olsada 250km deki düsmani görebilsek. Su anki F-16larin, su an ki Radar'la 1m² büyüklügündeki cisimi 60km-70km ye kadar uzaktan görebiliyor.
F-35 ise mishal 2,5 m² büyüklügündeki bir cismi 400km den görüyor radari ile.

Kullanıcı avatarı
SIYAH-SANCAK-74
Üye

Mesaj gönderen SIYAH-SANCAK-74 » 14 Tem 2020, 00:35

Test7 vede taner82 verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim, saygilar.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance » 20 Tem 2020, 16:36

F-16 Blok 30 Modernizasyonu (ÖZGÜR) Projesi

- Türk Hava Kuvvetleri ve F-16
- F-16 ÖZGÜR Modernizasyonu
- F-16 Blok 30'ların Yeni Aviyonikleri

https://www.savunmasanayist.com/f-16-bl ... r-projesi/

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 25 Tem 2020, 13:57

SSB;
-F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
-TUSAS_TR
tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı.
-Hava Kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini planlanıyoruz.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 25 Tem 2020, 18:02

Test7 yazdı: 25 Tem 2020, 13:57 SSB;
-F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
-TUSAS_TR
tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı.
-Hava Kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini planlanıyoruz.

eeee....Özgür projesinden hiç bahsedilmemiş...Sadece yapısal güçlendirmeden söz edilmiş...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 25 Tem 2020, 18:03

brownbess yazdı: 25 Tem 2020, 18:02 eeee....Özgür projesinden hiç bahsedilmemiş...Sadece yapısal güçlendirmeden söz edilmiş...
Zaten konu o. :)

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 25 Tem 2020, 18:10

brownbess yazdı: 25 Tem 2020, 18:02 eeee....Özgür projesinden hiç bahsedilmemiş...Sadece yapısal güçlendirmeden söz edilmiş...
İkisi farklı şeyler. Özgür projesi ile Block 30'lara yerli aviyonik sistemler ve yazılımlar entegre ediliyor. Tübitak tarafından yerli gerçek zamanlı işletim sistemi; ASELSAN tarafından görev bilgisayarı, renkli MFD ekran, entegre ediliyor.

HvKK envanterindeki 35 F-16C/D Blok 30 Uçağının halen 8.000 saat olan gövde ömürlerini 12.000 saate çıkarmak üzere SSB ile Ana Yüklenici TUSAŞ arasında 10 Ağustos 2015’te imzalanan sözleşme ile F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi başlatılmıştır.

Hizmetteki F-16 Blok 30 Uçakları ile 2016 yılı itibariyle 7.000 saatin üzerinde uçuş icra edilmiş olduğundan gövde ömrü açısından uçaklar oldukça yıpranmış durumdaydılar.

Projede Lockheed Martin [LM] Firması alt yüklenici olarak yer alırken 1’inci HİBM Komutanlığı ise 35 uçaktan 10’unun modernizasyonu için görevlendirilmişti.

LM Firması tarafından geliştirilen yapısal güçlendirme kitlerinin önce tek ve çift kişilik iki F-16 Blok 30 Uçağına uygulanması ve prototip uçaklar üzerindeki yapısal iyileştirme çalışmalarının Ekim ve Kasım 2017’de tamamlanması planlanmıştı. Ardından bu iki prototip ile 2017’de doğrulama amaçlı uçuşlar icra edilecek ve uçuşların başarıyla tamamlanması durumunda 2018’de diğer 33 uçağın yapısal iyileştirme çalışmalarına başlanılacaktı.

SSB 25 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 Uçağının yapısal iyileştirmesinin tamamlanarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini duyurdu. Paylaşılan görsellere göre TUSAŞ, Ankara tesislerinde yapısal iyileştirmesi tamamlandıktan sonra teslimatı yapılan uçak 86-0196 kuyruk numaralı ve 132’inci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığı bağlısı bir F-16D Uçağı. SSB tarafından paylaşılan bilgide teslim edilen uçağın Projede yapısal iyileştirmesi yapılan ilk uçak olduğu ifadesi yer aldığından bu çift kişilik F-16D’nin planlanan iki prototip uçaktan birisi olduğunu değerlendirmekteyim. Bu durumda kısa bir süre sonra teslim edilecek ikinci uçak, Projenin ikinci prototipi olan tek kişilik F-16C Blok 30 Uçağı olacaktır. Eğer durum bu ise bu durumda sözleşme takviminde yaklaşık 3 yıllık bir gecikme söz konusu. SSB internet sayfasında yer alan Haziran 2017 tarihli bilgiye göre ilk uçakların modernizasyon çalışmalarının 2018 yılı sonunda, son uçak üzerindeki modernizasyon çalışmasının ise 2023 Ağustos ayında tamamlanması planlanmıştır. Yaşanan gecikme göz önünde bulundurulduğunda son uçak üzerindeki yapısal iyileştirme çalışmalarının Ağustos 2023’ten daha sonraki bir tarihe sarkabileceğini değerlendirmekteyim.

TUSAŞ o tarihlerde LM Firması ile HvKK Blok 30 Uçakları için tesis edilen iş birliğini dünyadaki diğer Blok 30 Uçakları üzerinde de sürdürmek üzere görüşmeler gerçekleştirmiş ancak bu görüşmelerde somut bir ilerleme kaydedilememişti.

F-16C/D Blok 30 Uçakları ve Türk Yıldızları

2016 yılı başlarında ziyaret ettiğim Türk Hava Kuvvetleri’nin dünyaca tanınan akrotimi Türk Yıldızları’nın filosu olan 134ncü Akrotim Filo Komutanlığı yetkilileri o tarihte halen kullanılmakta olan NF-5A/B 2000 Freedom Fighter Uçaklarının hizmet ömrünün 2020 yılında dolmasının öngörüldüğü için yeni uçak arayışına girdiklerini ifade etmişlerdi. Edindiğim bilgiye göre o tarihte bu ihtiyacının HvKK envanterinde yer alan F-16C/D Blok 30 Savaşan Şahin/Fighting Falcon Uçakları üzerinden karşılanması planlanmıştı. Ancak o dönemde incelenen uçakların yüksek uçuş saatleri nedeniyle gövde ömürlerini doldurmak üzere oldukları görüldüğünden uçakların yapısal iyileştirme/modernizasyonlarının tamamlanmasının ardından 2018 yılından itibaren Türk Yıldızları Akrotimi’nde kullanılmaya başlanılması hedeflemişti. Öyle görünüyor ki F-16 Blok 30 Yapısal İyileştirme Projesi’nde yaşanan gecikme nedeniyle bu takvim tutturulamamıştır. F-16C/D Blok 30 Uçaklarına olan talebin artması nedeniyle bugün artık bu uçaklardan bir bölümünün (o tarihte Türk Yıldızları Akrotimi görevlerini 10 adet NF-5A 2000 ve 6 adet NF-5B 2000 Uçağı ile devam ettirmekteydi) Türk Yıldızları için tahsis edilip edilmeyeceğinden emin olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla 134ncü Akrotim Filo Komutanlığı 2030 yılına kadar F-16C/D Blok 30 Uçaklarıyla uçmayı planlamaktaydı. Türk Yıldızları, 2030 yılından itibaren ise milli imkanlarla geliştirilip üretilecek ve Türk Havacılık Sanayi’nin 21nci yüzyıla atılmış teknolojik imzası olacak Milli Muharip Uçak TF-X’e geçmeyi hedefliyordu.

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik ... pildi-4121

Kullanıcı avatarı
MadlyFly
Süvariler

Mesaj gönderen MadlyFly » 27 Tem 2020, 20:34

F5 ile TF-X arasını F16 yerine Hürkuş ile doldursalar da olur bence. F16 Block 30'lara muharip filolarda çok daha fazla ihtiyacımız var şu durumda.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 27 Tem 2020, 22:06

Olmasi gereken sey F16 Block-30 yapisal modernizasyon ve Ozgur aviyonik mod projeleri paralel sekilde yurutulerek, bugun teslim edilen ucagin belki Hurjet veya MMU oncesi bir kabiliyet kazanimi projesi olmaliydi. Ozgur projesini gecmisi 2012 yilina kadar gidiyor, yapisal mod ise 2015 yilinda imzalanmisti. Bu kadar yil sonra yapisal olarak ilk ucagi yeni teslim aliniyor, Allah bilir Ozgur projesi ne zaman bitecek ve diger block-30'lara uygulamacak mi bilmiyoruz henuz.

Bazen basina yansiyan veya sirketlerimizin acikladigi projelerin aslinda operasyonel anlamda envantere girecek kadar olgun olmadiklarini goruyoruz. Ozgur projesi icerik olarak AESA radar icermiyordu basladiginda. Yerli AESA ucak radari gelistirme projesi basladi ama bunun sonucunun alinmasi uzun surecek. AESA radar projeside Ozgur proje ile pararlel baslamis olsaydi, o zaman belki de simdi ilk prototip Ozgur ucagimizda AESA radar test ediyor olabilirdik, aynen CAFRAD gibi.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 27 Tem 2020, 22:11

Bu aesa radar geliştirme işinde öncelik akıncı için 2021 yılı hedef,f-16 lar içinse 2023 sonrası olacağına göre özgür projesinin daha minimum 4-5 senesi var.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 28 Tem 2020, 01:00

Bazı projeler birbirine çok bağlı. Füze konusunda mesela ESSM, AMRAAM birlikteliğinden doğan ESSM Block II ve AMRAAM-ER örneği var. SAGE şimdi aynı şekilde Gökdoğan be Bozdoğan bitmeden yeni isimler ve projeler açıklamaya başladı. Bazı temel kabiliyetleri kazanıp geliştirirseniz devamını getiriyorsunuz.
Şimdi EIRS 'in testleri başlandığı söyleniyor. ÇAFRAD' ın ÇFR ve AYR testleri yapıldı. Yerli GaN üretimi başladı başlayacak. Uçakta da belki ilk prototip leri çok geçmeden görürüz. Hizmete girmesi belli olmaz tabi.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 28 Tem 2020, 19:20

CAFRAD ile Ucak AESA radarinin paralel baslamasi ve yurumesini isterdim dogrusu. Gecen gun SSM Ismail Demir bir konusmasinda bahsetmisti, biz mukemmmel urun isterken, aslinda mumkun olani atliyoruz ve projeler zaman aliyor benzeri bir serzeniste bulunmustu. Bu dedigini bir cok projede gorduk ve konu radar oldugu icin CAFRAD projesinde goruyorum ayni seyi. CAFRAD cok onemli evet ama proje modeli, en zoru ister olarak koymus. 3 farkli radar sistemini tek mast uzerinde topluyor.

Sahsi dusuncemi farkli konularda yazmistim CAFRAD hakkinda. Baslangic icin CAFRAD bir cok amacli X band radar projesi olarak baslayabilirdi ve devaminda bugun istenilen versiyonuna donusebilirdi. Neden oyle olmuyor, biz aynada kendimizi bir Thales bir Raytheon gibi goruyoruz sanirim ama oyle degiliz. Aselsan henuz bir Thales degil, henuz onlara gore daha fazla gidecek yolu var. Baslangicta CAFRAD-X'a odaklanip, cok amacli X band bir radar yailsaydi, bugun ister I-sinifi veya MEKO mid-life mod projelerinde kullanilabilirdi. Ayni projenin paralelinde X band AESA ucak radari baslayabilirdi.

Ayni seyi ben Hisar projeleri icin kac kez yazdim. Hisar proje modeli baslangic icin radar, lancer, komuta kontrol yerli uretim ama fuze rafta hazir bir fuze ile baslayip, devaminde yerli fuze ile devam etmesi gelistirme surecini hizlandirirdi. Baslangicta Hisar fuzelerinin CONOPS'u yapilirken, ornegin deniz uzerinde bir gemiden VLS atilmasi bu CONOPS icinde olmasi gerekirdi ve fuze de buna gore belki katlanir kanatciklari ile tasarlanir, kanisteri daha kompak olabilirdi belki. Yani yuksek performansli IIR seeker'li, bir dolu baska teknoloji icerecek fuzesin tasarimini ile baslanmasi, HIsar projesinin risklerini asiri yukselmesine neden oldu. Proje sureleri cok uzun ve maliyet cok yuksek, ortaya cikan urunde her 3 kuvvetin isterlerini karsilamak yerine, bir kuvetin kendi CONOPS'un gore yapilmis bir urun oldu. Sonra bir baktik, henuz Hisar projesi sonuclanmadan 6-7 farkli modeli konusulmaya baslandi.

Merak ediyorum, Ingiliz bir CAMM fuzesi gelisirip hem karada kamyon uzerindeki lanceri uzerinden atarken, hem denizde gemiden atarken, biz neden farkli farkli fuze projeleri icinde kaldik? SAGE ayri, Roketsan ayri, ama sonucta ayni isi yapacak fuze projeleri gelistiriyor. Biz cok zenginiz, elimize de en son fuze teknolojileri var ve bu yuzden her kuvvet kendi projesini yapiyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 28 Tem 2020, 21:00

Hocam ÇAFRAD çok zordu evet. Ancak zaten becerdik. Projede beklenen üstün performansı verdi. 1 yıldan fazla süredir de başka birşeyleri bekliyor.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Tem 2020, 21:20

Faz-2 tamamlandı mı yahu?

SSB'den alıntı.
"İkinci Fazda, Çok Fonksiyonlu Radar ve Aydınlatma Radarının çok yüzlü versiyonları ile Uzun Menzilli Radar (UMR) geliştirilerek üretilecek ve IFF Sistemi dahil tüm sistemler birbirine entegre edilecektir."

Ben UMR ile ilgili bir gelişme, haber görmedim hiç. Ayrıyetten Faz-1 de ÇFR, aydınlatma radarı ve İFF nin tek bir eksendeki halini gördük. Daha bunun dört eksenli 360 derece kapsama alanlı ÇFR, AYR, UMR, İFF kombine şekilde bir mast üzerinde çalışacak hali piyasada yok. Bunların hep beraber birbirine entegresi, kalifikasyonu, testi osu busu derken biraz daha zamana ihtiyaç var gibi.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 05 Ağu 2020, 16:11

Güncel Türk Hava Kuvvetleri F-16 envanteri aşağıdaki gibi diye biliyorum;

Block 30 > 36-adet
Block 40 > 102-adet
Block 50 > 71-adet
Block 50+ > 29-adet

(toplam : 238-adet)

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 12 Ağu 2020, 20:50

Lockheed Martin is performing structural upgrades to a portion of Turkey’s aging F-16 Block 30 fleet under a direct commercial sales contract that expires this fall. Defense News reported in 2017that it would take until 2023 for Lockheed to complete modifications for all 35 F-16s included in the deal.

An industry source with knowledge of the F-16 contract said that Lockheed is still “planning to complete the requirements” of the order and does not “foresee any performance changes or requirement changes.”

When asked to comment about the Turkish F-16 upgrade contract, Lockheed Martin officials said that “any questions related to F-16 sustainment work should be directed to the U.S. government.”
Amerikan Defencenews sitesinin yapıtığı habere göre Türkiyenin F16 Blok 30'larının yapısal modernizasyonları 2023'e kadar sürecek. Normaldde 2020'de bitmesi bekleniyordu. İlk F16 1 ay kadar önce teslim edilmişti.
Haberin tam kaynağı;
https://www.defensenews.com/breaking-ne ... two-years/

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 12 Ağu 2020, 20:58

Komutan Logar yazdı: 12 Ağu 2020, 20:50 Amerikan Defencenews sitesinin yapıtığı habere göre Türkiyenin F16 Blok 30'larının yapısal modernizasyonları 2023'e kadar sürecek. Normaldde 2020'de bitmesi bekleniyordu. İlk F16 1 ay kadar önce teslim edilmişti.
Haberin tam kaynağı;
https://www.defensenews.com/breaking-ne ... two-years/
Esas bu haber, F-16 upgradein ve helikopter motoru transferinin US Kongresi tarafindan bloke edildigini yaziyor. Yani su an ambargo var. Esas soylemek istedigi bu.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 12 Ağu 2020, 21:12

delikpr yazdı: 12 Ağu 2020, 20:58 Esas bu haber, F-16 upgradein ve helikopter motoru transferinin US Kongresi tarafindan bloke edildigini yaziyor. Yani su an ambargo var. Esas soylemek istedigi bu.
Hocam ingilizce biliyorum. Makalede gizli bir ambargo olduğunu ama önceden imzalanan F16 modernizasyon programının bundan etkilenmediğini yazıyor. Tekrar okuyun. Hatta benim alıntıladığım ingilizce kısımı okusanız kafi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 15 Ağu 2020, 22:17

Bizim MMU dan önce F-16 yı kopyalamamız şart! Ne yazık ki hala içinde bulunduğumuz durumu kavrayamıyoruz! Ama bu şart!