Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg »

Bence ucuz ve saglam bi IHA yapmak isterken , Radara az görünümlü bir IHA ortaya cikardi. Ucuz ve Saglam derken , Karbon Fiber Kompozitli yogun kullanim'dan dolayi bu kadar az RCS degerlere sahip. Belki inis takimlarini veya Mühimatlari iceriye alsa dahada az RCS degerlere sahip olcakti

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen brownbess »

Belki de radar görünürlüğü bu kadar düşük bir hava aracını hiç istemeden veya farkında olmadan ürettiler. Bazen şans faktörü yanınızda olur böyle.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Bizim milli oyunumuz tavladır. Zar atarsın ona göre oynarsın. Ama bu hususta rcs değerleri göz önüne alınmıştır düye düşünüyorum. Nihayetinde bizde tecrbesi olmayan bir ürünü üretiyoruz. Bu ürün de yıllar süren bir yol haritası ile ortaya çıktı. Selçuk Bayraktar' ın geçmişine bakabilirsiniz. Tek etken bu olmayabilir ama. Hız, irtifa aralığı, hedefe yaklaşım açıları, Konyada bulunan S300 radarı vs vs . Bir çok puzzle parçasının bir araya gelmesi ile oluşuyor. Tesadüf olamayacak kadar çok proses var. Bence dersini iyi çalışmış bir ekip var bunun arkasında.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Demek ki iniş takımları içeride ve mühimmatı daha az ama içeride bir SİHA'ya dönüşse TB2 belki bir iki yerinde de değişiklik olur, baya baya yakalanması çok zor ve sürekli düşman hatlarının arkasındaki HSS'leri yok eder gelir.

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen merzifonlu »

Bence kesinlikle tesadüf. Amaç radarda silik bir iha üretmek değildi ki. Ucuz ve iti kopuğu mutluluktan(!) kanatlandıracak bir şey aranıyordu. Yoksa tekerlekleri içeri çekilen ve iki MAM-L taşıyan bir şey üretilirdi.

Gerçi bu versiyonu hala üretilebilir. MAM-L'nin kendisi de seramik dış çeperle ayrıca radarda silik yapılabilir. Tüm metal bileşenler de ucuzundan ram boya ile kaplanır, miss.

O değil de, bu dediğimiz gibi bir alet hasımlarca illa ki üretilecektir. Biz nasıl tespit edeceğiz bu naneyi? Asıl ona kafa patlatmak lazım.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bence de tesaduf oldu. Kullanmaya baslayinca farketti bizimkilerde. Ama Baykar Diha uzerinde sanirim ozel olarak bunu calisti. Evet alet zaten TB2 ye oranla bile cok kucuk ama ekstrada calisilmis hissi veriyor bana. Baykar 2015 ten beri MİUS icin stealth uzerinde calisiyormus, kafa yoruyormus zaten.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

merzifonlu yazdı: 09 Mar 2022, 19:00 Bence kesinlikle tesadüf. Amaç radarda silik bir iha üretmek değildi ki. Ucuz ve iti kopuğu mutluluktan(!) kanatlandıracak bir şey aranıyordu. Yoksa tekerlekleri içeri çekilen ve iki MAM-L taşıyan bir şey üretilirdi.

Gerçi bu versiyonu hala üretilebilir. MAM-L'nin kendisi de seramik dış çeperle ayrıca radarda silik yapılabilir. Tüm metal bileşenler de ucuzundan ram boya ile kaplanır, miss.

O değil de, bu dediğimiz gibi bir alet hasımlarca illa ki üretilecektir. Biz nasıl tespit edeceğiz bu naneyi? Asıl ona kafa patlatmak lazım.
Hocam eldeki imkanla faydalı yükü arttırmak kaç sene sürdü. Tekerleklerin içeri alınması ekstra alan ve yük demek. Gövde içi veya pod şeklinde kılıf deseniz aynı faydalı yüklerden feragat anlamına gelirdi zaten.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Selçuk Bayraktar'ın bunu planlamadan yaptığını çok düşünmüyorum. Daha TB2 yokken TB varken MİUS'un planını yapan biri. O RCS işini ne kadar planladı planlamadı bilme imkanımız yok.

BuLuT
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BuLuT »

Yalnız son konuşmasını beğenmedim ben açıkçası birazda endişeye kapıldım.
Eğer TB3ve MIUS tamamlanırsa harp ortamında devrim yaratacak dedi.
Tamamlanırsa diye niye bir cümle kurdu pek anlamadım. Projelerle ilgili bir sıkıntı mı var? Yada motorlar konusunda br sorumu oldu mevcut savaş durumundan dolayı...?

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

BuLuT yazdı: 09 Mar 2022, 21:51 Yalnız son konuşmasını beğenmedim ben açıkçası birazda endişeye kapıldım.
Tamamlanırsa diye niye bir cümle kurdu pek anlamadım. Projelerle ilgili bir sıkıntı mı var? Yada motorlar konusunda br sorumu oldu mevcut savaş durumundan dolayı...?
Yıllar önceki konuşmasına atıfta bulundu. O konuşmasında da "eğer"li konuşmuştu.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

TB2 gibi görece yapması daha kolay bir aletin etkisi bu denli iken TB3 ve MİUS'un caydırıcılığı çok daha fazla olacaktır. Fakat benim endişem bu projelerin yapılabilirliğinden çok; gerek terör, gerek Karabağ savaşı gibi savaşlarda olan etkinliği üzerinden bu yeni gelişmelerin baltalanmaya çalışacağını düşünüyorum.

Gerek içerideki gerizekalı veya başka hesapları olan art niyetli kitlenin bu projelere saldırtılması veya eski mühendislerin başlarına gelen olaylar gibi olaylar.

İşler eskisi gibi değil dense de hiç olmaz dediğimiz şeyler oluyor, güvenlik önlemleri çokça artırılmalı. Bu gelişmeler dev ülkelerin milyarlarca dolarlık askeriy yatırımlarını ve siyasi hesaplarını tehdit eden gelişmeler. Bu insanların ne kadar gaddar, cüretkar olabileceğine şüphe yok, koca ülke elden gidiyordu.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Edit, Çift mesaj. Silinmesini rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

BuLuT yazdı: 09 Mar 2022, 21:51 Yalnız son konuşmasını beğenmedim ben açıkçası birazda endişeye kapıldım.
Baykar Savunma'nın Baykar Teknoloji olmasının tek sebebi ürün portfoyünü genişletmek değil. Farklı çekinceler var maalesef.

BuLuT
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BuLuT »

Biraz daha açıklarsanız çok seviniriz.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Bunu ne demek şimdi. MX-15lere ambargo kalktı mı?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Footle »

Hayali yazdı: 11 Mar 2022, 17:41 Bunu ne demek şimdi. MX-15lere ambargo kalktı mı?
Ukrayna'nın aldığı TB2'lere kamera konusunda bir ambargo yoktu zaten. Asıl ambargo bize uygulanıyor, başka ülkelere ihraç ettiğimiz İHA'ların kullanacağı optikler konusunda (bizden bağımsız bir, satışının uygun görülmemesi durumu yoksa) bir ambargo yoktu bildiğim kadarıyla.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Footle yazdı: 11 Mar 2022, 18:28 Ukrayna'nın aldığı TB2'lere kamera konusunda bir ambargo yoktu zaten. Asıl ambargo bize uygulanıyor, başka ülkelere ihraç ettiğimiz İHA'ların kullanacağı optikler konusunda (bizden bağımsız bir, satışının uygun görülmemesi durumu yoksa) bir ambargo yoktu bildiğim kadarıyla.
Bu olay başlı başına komedi. Ürünü başka ülkeye satarken sorun çıkarmıyor ama sana vermiyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Bize vermeme konusunda bir tık haklı gibi. Biz Azerbaycan için end user anlaşmasını çiğnedik.

Ancak Kanada'nın diğer ürünlere de ambargo uyguladığı (Bahar Kalkanı için de uygulanmıştı kansızlar) ve karaktersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

hiasa89
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen hiasa89 »

İstiklalFM yazdı: 12 Mar 2022, 15:23 Bize vermeme konusunda bir tık haklı gibi. Biz Azerbaycan için end user anlaşmasını çiğnedik.

Ancak Kanada'nın diğer ürünlere de ambargo uyguladığı (Bahar Kalkanı için de uygulanmıştı kansızlar) ve karaktersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Bu amborgo bizim urunlerimize etkisi ne olur ? Kendimiz bu optikler gibi irun cikarabilirmiyiz ? Bu kalitede

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Kanada sadece bahane arıyordu, geçiniz. Ermenistan BM genel kurulu oylamasında Rusya lehine oy kullanan 5 ülkeden biriydi. Acaba ona bakarak utanmışlar mıdır bu şerefsiz Kanadalılar? Destek verdikleri adamların ne mal olduğu ayan beyan belli oldu orada.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Ukraynalılar sosyal medyada bizden fazla savunuyor TB2yi. Batılılara iyi laf çakıyorlar .Allahım bu günleri de görecekmiydim.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Clash Report hesabı buraya konmayan yeni TB2 videoları paylaşmış. Ellerinde hala aktif SİHA'lar olması iyi, belki alacakları part iki kısmı da verdik Polonya üzerinden.

Şu şarkıların, insanların toplanıp o şarkıları söylemelerinin algı olarak etkisi çok büyük, değerinden çok daha fazlasını yapmış oldu bu alet sosyal bakımdan da.

Diğer taraftan bizim Ukrayna'yı desteklememiz Rusya ile de sıkıntı yok tavrı çizmemiz olması gereken bir strateji, son dönemlerde defalarca tökezledik bazı şeylerde malum.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Kuzey Amerika dan hayır gelmez. Irkçı Kanada dan armut bile almasak yeridir. Bu yaptığının bir karşılığı olmalı.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Mec yazdı: 13 Mar 2022, 04:41 Clash Report hesabı buraya konmayan yeni TB2 videoları paylaşmış. Ellerinde hala aktif SİHA'lar olması iyi, belki alacakları part iki kısmı da verdik Polonya üzerinden.

Şu şarkıların, insanların toplanıp o şarkıları söylemelerinin algı olarak etkisi çok büyük, değerinden çok daha fazlasını yapmış oldu bu alet sosyal bakımdan da.

Diğer taraftan bizim Ukrayna'yı desteklememiz Rusya ile de sıkıntı yok tavrı çizmemiz olması gereken bir strateji, son dönemlerde defalarca tökezledik bazı şeylerde malum.
Türklerin değil ama özellikle yabancıların takip ettikleri hesaplara gelen alıntılara ve menşınlara baktığım zaman pazu emojili Bayraktar yazan bol bol yabancı görüyorum. Çok garip yahu, dünya Türk uçağına resmen üçlü çekiyor. Hatta çok ilginç biraz Japonca twitlere bakındım. Gayet ilgililer, biz de alalım diyen çok :) :) .

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Kanadaya verilecek eniyi cevap mx15 ayarında bir flir yapmaktır.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

anafor2014 yazdı: 13 Mar 2022, 16:36 Kanadaya verilecek eniyi cevap mx15 ayarında bir flir yapmaktır.
Firmanın 50 senelik birikimi var. Çinlilerin bile üç gömlek ilerisindeler. Türkiye'de bunu çok büyük bir yatırım kurmadan yapmak mümkün değil. ASELSAN ile bunu yapmak hiç mümkün değil.

İşte CB'nin fırça atmasıyla falan tutuştular da F-500C'ye sardılar. Bakalım ne olacak.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Aselsan gidi çatı firmaların altında bir alana odaklanmış küçük hızlı dedike şirketler olması lazım. Meteksan , STM ... gibi belli alanlara odaklanmış firmalara öncelik vermemiz lazım, özellikle Elektro optik ve elektro mekanik alanına odaklanmış birimlere sağlam yatırımlar yapmamız lazım.

Ek olarak Tübitak Sage veya Tübitak'ın altındaki diğer enstitülerde bu işe odaklanması lazım. Belki malzeme seviyesinde arge yapılmasına ihtiyaç var. Belki milyar dolarlık para harcayıp, işin mikro elektroniğine de para harcamalıyız.

SSB gibi kurumlar ana işleri olan bu gibi konulara odaklanması ve organıze etmesı lazım.

Sensor teknolojılerı bu işin anahtarı. Akıncı 40bin feette uçarken gördüğü hedefi tespit teşhis takip edebilmesi için gereken optik ve alt sistemlerinin ülkemizde üretilmesi gerek.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Karayel ne değiştirdi ki Yemen'de? Zaten tedarik sayıları belli. Suudilerin potansiyeli de belli.

baryshx
Uzaklaştırıldı

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen baryshx »

anafor2014 yazdı: 13 Mar 2022, 17:37 Aselsan gidi çatı firmaların altında bir alana odaklanmış küçük hızlı dedike şirketler olması lazım. Meteksan , STM ... gibi belli alanlara odaklanmış firmalara öncelik vermemiz lazım, özellikle Elektro optik ve elektro mekanik alanına odaklanmış birimlere sağlam yatırımlar yapmamız lazım.

Ek olarak Tübitak Sage veya Tübitak'ın altındaki diğer enstitülerde bu işe odaklanması lazım. Belki malzeme seviyesinde arge yapılmasına ihtiyaç var. Belki milyar dolarlık para harcayıp, işin mikro elektroniğine de para harcamalıyız.

SSB gibi kurumlar ana işleri olan bu gibi konulara odaklanması ve organıze etmesı lazım.

Sensor teknolojılerı bu işin anahtarı. Akıncı 40bin feette uçarken gördüğü hedefi tespit teşhis takip edebilmesi için gereken optik ve alt sistemlerinin ülkemizde üretilmesi gerek.
İha, Siha işinde dünyada söz sahibi olacaksak dediğin gibi elektro optik ve mekanik işini çok ilerletmeniz lazım. İnsansız araçların alamet-i farikası konumunda bu teknolojiler. Ne gerekiyorsa yapılmalı satın alma, ortaklık...

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Zaman ve tecrübe meselesi. Çok uzak olmayan bir gelecekte optikler konusu çözülecektir.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

İstiklalFM yazdı: 13 Mar 2022, 19:22 Karayel ne değiştirdi ki Yemen'de? Zaten tedarik sayıları belli. Suudilerin potansiyeli de belli.
Üstadım arkadaşın dediği fark mühimmatın küçüklüğü. Yani şimdi bu konuda da haksız sayılmaz. Bayraktar ın farkı küçük olmasıydı. Bu kadar küçük bir İHA da lazer güdümlü bir mühimmatı tanıyamazdı. Ve dünyada belki de en küçük ve yetenekli mühimmatı yaptık. Bu demek değil ki Bayraktar başarısız. Ama Karayel de de aynı sonuçları alamayacağımızı kimse iddia edemez. Çünkü bilmiyoruz.
Bence yapmamız gereken Daha küçük ve en az aynı özelliklerde siha üretmeye çalışmak. Ve olabildiğince ucuz olması gerek.

ASELSAN ın o kadar yeteneksiz olduğunu düşünmüyorum. 50 yıllık firmanın ürününü bir anda çıkartamaz ama şu anda bile işimize yarayan ürünler çıkartmaya başladılar. Biraz ödenek ayırmak gerek hatta bırakın SSM yi Genel anlamda stratejik bir endüstri kurulması gerekiyor. Sensör Teknolojisi ile yerli cep telefonlarının ve yerli markaların kameralarına bile ürün çıkartılır ki bir teknolojinin sivilde desteklenmesi büyük avantaj. Ben ASELSAN Sivas dan sivil dürbün, Teleskop ürünleri çıkartmasını çok isterim. Sonra bakmışsınız yerli Dijital kameralar çıkmış satıyor. Planlama iyi yapılır ve pazara yer kaparsa zaten kendiliğinden gelir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Antares yazdı: 13 Mar 2022, 23:09 Üstadım arkadaşın dediği fark mühimmatın küçüklüğü. Yani şimdi bu konuda da haksız sayılmaz. Bayraktar ın farkı küçük olmasıydı. Bu kadar küçük bir İHA da lazer güdümlü bir mühimmatı tanıyamazdı. Ve dünyada belki de en küçük ve yetenekli mühimmatı yaptık. Bu demek değil ki Bayraktar başarısız. Ama Karayel de de aynı sonuçları alamayacağımızı kimse iddia edemez. Çünkü bilmiyoruz.
Bence yapmamız gereken Daha küçük ve en az aynı özelliklerde siha üretmeye çalışmak. Ve olabildiğince ucuz olması gerek.

ASELSAN ın o kadar yeteneksiz olduğunu düşünmüyorum. 50 yıllık firmanın ürününü bir anda çıkartamaz ama şu anda bile işimize yarayan ürünler çıkartmaya başladılar. Biraz ödenek ayırmak gerek hatta bırakın SSM yi Genel anlamda stratejik bir endüstri kurulması gerekiyor. Sensör Teknolojisi ile yerli cep telefonlarının ve yerli markaların kameralarına bile ürün çıkartılır ki bir teknolojinin sivilde desteklenmesi büyük avantaj. Ben ASELSAN Sivas dan sivil dürbün, Teleskop ürünleri çıkartmasını çok isterim. Sonra bakmışsınız yerli Dijital kameralar çıkmış satıyor. Planlama iyi yapılır ve pazara yer kaparsa zaten kendiliğinden gelir.
Tek farkı küçük olması değildi de neyse. Daha önce tartıştık pek girmek istemiyorum.

ASELSAN'ın sorunu zaten yeteneksiz olması değil üstadım. Yeteneklerini yönetememesi. Bir kere ASELSAN çok büyük. Şimdi diyeceksiniz ki ASELSAN'dan daha büyük savunma firmaları var dünyada. Evet var ama onların ihtisasları var ve onlar bu ağı yönetebiliyor. Ya ASELSAN'ın seyyar mutfak ihalesinde ne işi var? Teknopark firmasının yarıştığı 15 bin dolarlık basit ihalede ne işi var. Üstelik bu işlerin hepsini zararına yapıyor. Optik konusuna gelelim yine. CATS'in başındaki mühendis ile 2017'de konuştuğumda bizzat bana bu sene seri üretim var dedi. Ne zaman seri üretime geçti? ASELSAN sensör üretiyorum diyordu nerede bu yerli sensör? Tedarik etmek isteyene niye yok diyor? Bu şirketin ara kademe yöneticilerinde büyük problemler var ve kim düzeltmek için görevlendirilse onlarla birlikte dibe batıyor.

BGTN
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BGTN »

Canti yazdı: 13 Mar 2022, 22:25 Zaman ve tecrübe meselesi. Çok uzak olmayan bir gelecekte optikler konusu çözülecektir.
Mevcut hantal yapi ile optik sorununu cozmemiz ne yakin zamanda ne de uzak gelecekte pekte mumkun degil. 0’dan Carl Seizz’i cikaramayacagimiza gore yeni ve spesifik bu konuya odaklanan buyuk bir buteci ile yeni bir firma kurulmali. Aselsan ile bu isin ustesinden kalkabilecek ne is gucune ve ne de yeterli donanima sahibiz. Gercekci olmakta fayda var. HDS ustadin zamaninda sikca dillendirdigi gibi lens icin uretilen ozel temizleme bezleri dahi Carl Seizz’e bagli yuklenicilerden geliyor.

Gercek anlamda bir ambargo ile karsilasirsak yasayacagimiz sikintinin ustesinden kalkamayiz.

En ufak parcayi kendimiz uretmek durumunda oldugumuzu unutmamaliyiz. Onumuzde cok uzun bir yol var.

Yeni donup dolasip basa geliyoruz; onumuzdeki 30-40 yil herseyi uretecek paramiz, zamanimiz ve insan kaynagimiz olmadigina gore ne yapmaliyiz?

baryshx
Uzaklaştırıldı

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen baryshx »

İstiklalFM yazdı: 13 Mar 2022, 23:38 Tek farkı küçük olması değildi de neyse. Daha önce tartıştık pek girmek istemiyorum.

ASELSAN'ın sorunu zaten yeteneksiz olması değil üstadım. Yeteneklerini yönetememesi. Bir kere ASELSAN çok büyük. Şimdi diyeceksiniz ki ASELSAN'dan daha büyük savunma firmaları var dünyada. Evet var ama onların ihtisasları var ve onlar bu ağı yönetebiliyor. Ya ASELSAN'ın seyyar mutfak ihalesinde ne işi var? Teknopark firmasının yarıştığı 15 bin dolarlık basit ihalede ne işi var. Üstelik bu işlerin hepsini zararına yapıyor. Optik konusuna gelelim yine. CATS'in başındaki mühendis ile 2017'de konuştuğumda bizzat bana bu sene seri üretim var dedi. Ne zaman seri üretime geçti? ASELSAN sensör üretiyorum diyordu nerede bu yerli sensör? Tedarik etmek isteyene niye yok diyor? Bu şirketin ara kademe yöneticilerinde büyük problemler var ve kim düzeltmek için görevlendirilse onlarla birlikte dibe batıyor.
En kısa yol satın alma veya ortaklık.

Geçenlerde eski konulara ve röportajlara da baktım, bizim yöneticiler ürün hazır tamam bu sene çıkacak diyorsa, bilki 5 yıl sonra ortaya çıkacak. Çünkü ürüne bakıyorum, 5 yıl sonra çıkmış oluyor.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

İstiklalFM yazdı: 13 Mar 2022, 23:38 Tek farkı küçük olması değildi de neyse. Daha önce tartıştık pek girmek istemiyorum.

Türk Savunma Sanayi firmalarının düştüğü en büyük sorun kaynak yönetimi. Bütün firmalar neredeyse her ihtisas alanında olmak istiyor .Bu yanlış anlayış neticesinde bir süre sonra hantal bir yapı oluşuyor. Ayrıca Aselsan gibi firmalar sektöre yön vermeli. Neye ihtiyacı olduğunu alt yüklenicilere anlatmalı ve onları teşvik etmeli.

BGTN
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BGTN »

baryshx yazdı: 14 Mar 2022, 00:03 En kısa yol satın alma veya ortaklık.

Geçenlerde eski konulara ve röportajlara da baktım, bizim yöneticiler ürün hazır tamam bu sene çıkacak diyorsa, bilki 5 yıl sonra ortaya çıkacak. Çünkü ürüne bakıyorum, 5 yıl sonra çıkmış oluyor.
Aslinda Aselsan dogru diyor. Urunler hazir oluyor fakat nasil? Kritik kompenentlerin Thales gibi firmarlardan sorunsuz tedarigi varsaylidigi bir dunyada o urun seri uretime hazir oluyor. Herhangi bir nedenle veya isguzarligimiz yuzunden tedarikte sorun cikinca, o kritik kompenentleri uretmek icin kollari siviyoruz.

Mesala Aselsan’in IIR performansindan kuvvet hicte memnun degildi. Iyilestirildi mi yoksa stoklanip yeterince tedarik mi edildi bilmiyoruz.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Önce gerçekçi olup eksikleri iyi analiz edip.bir yol haritasi ortaya koymak lazim. En önce luzumsuz yere (ic siyaset de prim yapmak icin )onla bunla kavga etmeyip. Ortak çalışmaya başlamamız lazım

Madinat
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Madinat »

Herşey bir yana Selçuk Bayraktar İha tanıtımlarında olsun yaptığı konuşmalarda olsun , bu güne gelene kadar çektikleri zorlukların yanında Vatan Sevgisinden ve bağımsızlıktan bahsediyor. Ben şunu merak ediyorum bizzat Cumhurbaşkanı'nın ailesinden biri olarak
Cumhurbaşkanım , Baba yada her nasıl hitap ediyorsa , bağımsız kendi kendine yetebilen bir ülke olmak için eğitim sistemini düzeltip daha da ileri gitmeli , Halka yetecek yiyecek kaynaklarına sahip olmak için Tarımı acilen desteklemeli ve bunların yanında daha eksik olan birçok şeyi düzeltmeliyiz diyor mudur ? Düşünsenize bu adamın konumunu , direk değiştirilmesine ön ayak olabileceği yahut katkı sağlayabileceği şeyleri... Umarım o da bu eksikleri görüyor ve ülkemizin geleceği için dile getiriyordur.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Madinat yazdı: 14 Mar 2022, 01:09 Herşey bir yana Selçuk Bayraktar İha tanıtımlarında olsun yaptığı konuşmalarda olsun , bu güne gelene kadar çektikleri zorlukların yanında Vatan Sevgisinden ve bağımsızlıktan bahsediyor. Ben şunu merak ediyorum bizzat Cumhurbaşkanı'nın ailesinden biri olarak
Cumhurbaşkanım , Baba yada her nasıl hitap ediyorsa , bağımsız kendi kendine yetebilen bir ülke olmak için eğitim sistemini düzeltip daha da ileri gitmeli , Halka yetecek yiyecek kaynaklarına sahip olmak için Tarımı acilen desteklemeli ve bunların yanında daha eksik olan birçok şeyi düzeltmeliyiz diyor mudur ? Düşünsenize bu adamın konumunu , direk değiştirilmesine ön ayak olabileceği yahut katkı sağlayabileceği şeyleri... Umarım o da bu eksikleri görüyor ve ülkemizin geleceği için dile getiriyordur.
Siz Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Madinat yazdı: 14 Mar 2022, 01:09 Herşey bir yana Selçuk Bayraktar İha tanıtımlarında olsun yaptığı konuşmalarda olsun , bu güne gelene kadar çektikleri zorlukların yanında Vatan Sevgisinden ve bağımsızlıktan bahsediyor. Ben şunu merak ediyorum bizzat Cumhurbaşkanı'nın ailesinden biri olarak
Bunları söylemesi gereken insanlar var. Ama bunların arasında Selçuk bey olmadığı aşikar.

Madinat
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Madinat »

Türkiye'de yaşıyorum ve dikkat ediyorsanız bu kişinin elinde olan imkana dikkat çekmek istediğim için söylemiş ve umarım söylüyordur şeklinde bir cümle ile de bir çeşit serzeniste bulunmuştum. Bu şekilde bir şansa sahip olup , lider körlüğünün ötesine geçebilen insanların bu durumu ülkesi için kullanmayıp sadece kendini düşünmesi üzücü.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Amerika tb2 ye talip gibi, muhtemelen dogu avrupa icin istiyor.

Radiology
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Radiology »

Kaynak kodlarını vermeyelim ama. :) :)

Comrade Kalashnikov
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Yabanci bir yerde okumustum - TB2 21. yuzyilin Kalasnikovu olacak diye... Durum harbiden oraya gidiyor

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

anafor2014 yazdı: 15 Mar 2022, 00:09 Amerika tb2 ye talip gibi, muhtemelen dogu avrupa icin istiyor.
Ukrayna'ya hibe etmek için alacak. Eğer alırsa.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

anafor2014 yazdı: 15 Mar 2022, 00:09 Amerika tb2 ye talip gibi, muhtemelen dogu avrupa icin istiyor.
Parasını alıp vermeyelim. :D Gerçi bizim kaptırdığımız paranın yanında...

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

anafor2014 yazdı: 15 Mar 2022, 00:08
Dünyanın en büyük devletinin stratejik körlüğü. Geçenlerde Marco Rubio TB2'ler çok etkin kullanılıyor diye twit attı. Türkiye karşıtı mektup yazanlar, yasa çıkarmaya çalışanlar arasında olması dışında sorun yok. Yunanistan, Ermenistan gazıyla müttefikine düşman olunca sonuç böyle garabetler oluyor. Bob Menendez yine kongreden F-16 çıkartmayacağız diye konuşmuş. Fahri palikarya S-400 gitse bile yine bahane bulur.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

Canti yazdı: 15 Mar 2022, 09:21 Dünyanın en büyük devletinin stratejik körlüğü. Geçenlerde Marco Rubio TB2'ler çok etkin kullanılıyor diye twit attı. Türkiye karşıtı mektup yazanlar, yasa çıkarmaya çalışanlar arasında olması dışında sorun yok. Yunanistan, Ermenistan gazıyla müttefikine düşman olunca sonuç böyle garabetler oluyor. Bob Menendez yine kongreden F-16 çıkartmayacağız diye konuşmuş. Fahri palikarya S-400 gitse bile yine bahane bulur.
Amerika lobilerin cennetidir ama bu kadarı da fazla. Menendez dediğimiz adamın karısı Ermeni asıllı. En basitinden bunu görüp tepki vermeli insanlar ama halkı ayrı devleti ayrı...

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ukraynaya pat diye verilebilecek TB2 sanırım sadece bizim envanterden olur. Baykar da uçuş testi vs bitmiş hazır ve nazır TB2 var mı bilmiyorum. Varsa bile müşterisi hazırdır adam vermek istemeyebilir. En azından F16 isteği kongreden geçmeden böyle bir adım atılmamalı. Ayrıca bizim faaliyetleri sekteye uğratacak sayıda da platform verilmemeli. Eğer durum olağanüstü ve acil ise bizim işi de hallediversinler iki günde. Süreç dediğin Allah ın emri değil ya. Pat pat iki günde hallederler isterlerse.