Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Çavuşoğlu'nun Türkiye BM kararı olmadığı sürece Rusya'ya yaptırım uygulamayacak haberinin altına boşverin siz Bayraktar gönderin, bir şey olmaz tarzı yorumlar atan yabancılar var. Acayip bir fenomene bizzat şahit oluyoruz.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

anafor2014 yazdı: 14 Nis 2022, 21:29 ukraynaya mam-l satışı artık yapmadığımız iddia ediliyor.Aslı var mı?
Bende duydum böyle haberler ancak daha bugün Tekirdağ'dan Polonya'ya kalkan Ukrayna uçağı vardı.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

O Baykar'ın meydanı.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Sanchez yazdı: 14 Nis 2022, 23:59 O Baykar'ın meydanı.
Evet hocam.

husta
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen husta »

Ruslar çıldırmış durumdalar. Türkiye'ye tatile gitmeyin diyenler çoğunlukta, tb2 üretim tesislerini füzeyle vuralım diyen bile var.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dr.911 »

husta yazdı: 15 Nis 2022, 00:23 Ruslar çıldırmış durumdalar. Türkiye'ye tatile gitmeyin diyenler çoğunlukta, tb2 üretim tesislerini füzeyle vuralım diyen bile var.
Adamlar belliki bütün Karadeniz filosunu denize gömmeyi kafaya koymuş. :lol:

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen merzifonlu »

Ruslarda devreler iyicene yandı galiba. 2022-Hazirandan sonra düzgün yemek bulabilen orta sınıf Ruslar hallerine şükredecekler. Hangi parayla tatil yapacaksınız siz? 24 Şubattan önceki Rusya yok artık. O Rusya tarih oldu.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

merzifonlu yazdı: 15 Nis 2022, 03:38 Ruslarda devreler iyicene yandı galiba. 2022-Hazirandan sonra düzgün yemek bulabilen orta sınıf Ruslar hallerine şükredecekler. Hangi parayla tatil yapacaksınız siz? 24 Şubattan önceki Rusya yok artık. O Rusya tarih oldu.
Evet gidişat onu gösteriyor ama tam gülecekken kendimize bakıyor ve savaşsız zaten o durumda olduğumuzu fark edip susuyorum üstadım.

Mümtaz
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mümtaz »

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg »

Volkan2000 yazdı: 14 Nis 2022, 21:05 Bayraktar gerçekten Moskova gemisinin batırılmasında rol aldıysa görüntüleri ortaya çıkarsa adına şarkıyı bırak opera bile yazar Ukraynalılar
Alman Medyalarina göre , Bayraktar sade izleme veya oyalama görevi yapmamis. Yazilana göre TB2 isaretleyip Ukrayna'da karadan
Neptün Gemi-Savar ile vurmus.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

Neptün lazer güdümlü değil ki.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dr.911 »

Silinebilir
En son dr.911 tarafından 15 Nis 2022, 21:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Heisenberg yazdı: 15 Nis 2022, 16:41 Alman Medyalarina göre , Bayraktar sade izleme veya oyalama görevi yapmamis. Yazilana göre TB2 isaretleyip Ukrayna'da karadan
Neptün Gemi-Savar ile vurmus.
Doğru ifade işaretleme değildir fakat konumunu belirlemiştir füze o koordinatlara doğru atılıp hedefini kendisi bulmuştur.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Rusları anlamak mümkün değil, daha geçen haftalarda Ukraynanın yayınladığı görüntülerden TB2 nin 40 km civarı mesafeden cam gibi görüntü aktardığını, ve oradaki helikopterleri roketlerle pert edildiğini dünya alem izledi. Rusların hiç mi kurmay zekası yok? Aynı metodu karadenizdeki gemilerimize karşı da kullanabilirler diye hiç önlem alamıyorlar mı? Akıllarına gelmedi mi?

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

anafor2014 yazdı: 15 Nis 2022, 22:13 Rusları anlamak mümkün değil, daha geçen haftalarda Ukraynanın yayınladığı görüntülerden TB2 nin 40 km uzaktan cam gibi görüntü aktardığını dünya alem izledi. Rusların hiç mi kurmay zekası yok? Aynı metodu karadenizdeki gemilerimize karşı da kullanabilirler diye hiç önlem alamıyorlar mı? Akıllarına gelmedi mi?
Bunlar kıçlarına maşaydı yemezse maalesef anlamıyor .

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

anafor2014 yazdı: 15 Nis 2022, 22:13 Rusları anlamak mümkün değil, daha geçen haftalarda Ukraynanın yayınladığı görüntülerden TB2 nin 40 km civarı mesafeden cam gibi görüntü aktardığını, ve oradaki helikopterleri roketlerle pert edildiğini dünya alem izledi. Rusların hiç mi kurmay zekası yok? Aynı metodu karadenizdeki gemilerimize karşı da kullanabilirler diye hiç önlem alamıyorlar mı? Akıllarına gelmedi mi?
Belli ki Oligark cenneti olmuş Rusya. Kurmay zeka diye bir şey kalmamış. Başarısız ve kaba kuvvetle ince operasyon yetenekleri olmadığını biliyorum ama batı silahları kurmay zekası karşısında daha dikkatli olurlar diye tahmin ediyordum. Ancak operasyondan önce bir Gürcistan olmayacağını ben de tahmin edip oraya buraya yazsam da bu denli göz göre göre hata yapmaları çok ilginç.

Ukrayna nın mı başarısı Rusya nın mı başarısızlığı? Bence ikincisi gibi duruyor. Sizin de dediğiniz gibi bayrak gemini Çek işte 40 km den hedef tesbiti var karşında!

Kullanıcı avatarı
Müzmin
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Müzmin »

Antares yazdı: 15 Nis 2022, 23:26 Belli ki Oligark cenneti olmuş Rusya. Kurmay zeka diye bir şey kalmamış. Başarısız ve kaba kuvvetle ince operasyon yetenekleri olmadığını biliyorum ama batı silahları kurmay zekası karşısında daha dikkatli olurlar diye tahmin ediyordum. Ancak operasyondan önce bir Gürcistan olmayacağını ben de tahmin edip oraya buraya yazsam da bu denli göz göre göre hata yapmaları çok ilginç.

Ukrayna nın mı başarısı Rusya nın mı başarısızlığı? Bence ikincisi gibi duruyor. Sizin de dediğiniz gibi bayrak gemini Çek işte 40 km den hedef tesbiti var karşında!
Hocam daha en basit muhabereden bile acizler. İnternet ellerinde boafeng markasının sivil telsizleriyle dolaşan rus askerleri ile dolu. Bu kadar yozlaşmış olduklarını düşünmüyordum.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Müzmin yazdı: 15 Nis 2022, 23:47 Hocam daha en basit muhabereden bile acizler. İnternet ellerinde boafeng markasının sivil telsizleriyle dolaşan rus askerleri ile dolu. Bu kadar yozlaşmış olduklarını düşünmüyordum.
Bu çapsızlarla suriyede birde devriye attık, ulan bilseydik böyle olduklarını hiç dinlemez içlerinden geçerdik, suriyeden def olurlardı. Cidden garip bir durum, hadi bizi geçtim bir ton batı ülkesi var, hiç kimse çıkıp demedi ki "Kral çıplak !!". Ukraynaya dalmasalar hala deli kanlı gibi ortada dolaşacaklardı.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Bu görüş konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Karasu yazdı: 17 Nis 2022, 15:47 Bu görüş konusunda ne düşünüyorsunuz?

Nasıl bir görüş var ki? Ben bir sav göremedim. CATS 63 km'den yangın görmüş ee? 50 km'den nesneleri seçmek ile yangın alanını görmek arasında nasıl bir ilişki var onu anlayamadım.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Müzmin yazdı: 15 Nis 2022, 23:47 Hocam daha en basit muhabereden bile acizler. İnternet ellerinde boafeng markasının sivil telsizleriyle dolaşan rus askerleri ile dolu. Bu kadar yozlaşmış olduklarını düşünmüyordum.
Evet ben de öyle hiç olmazsa Çeçenistan, Afganistan, Suriye, Libya'da aktif oldukları için deneyimlidirler diye düşünüyorum. Ama hiç savaşmamış ülkelerin kurmayları gibiler. Yeltsin döneminden farkları yok.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Karasu yazdı: 17 Nis 2022, 15:47 Bu görüş konusunda ne düşünüyorsunuz?
Sayın İstiklalFM'in dediği gibi kıyaslayamayız. Benzer nesneler olsa daha iyi olurdu.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

İşte aynı nesneyi mx-15 ve cats sisteminin onlarca kilometreden nasıl gördüğüne dair elde en küçük bir karşılaştırma örneği olmadığı için belki fikir yürütmeye yardım edebilir diye paylaştım.

Gördüğüm kadarıyla cats 63 kmden
1. Yer yüzü şekillerini,
2. Yamaç ve yükseltilerin biçimini görebilmiş.
3. O mesafeden koordinatları verebilmiş.
Oralarda bir yerde yangın söndürme aracı falan olsa (boyutu üç aşağı beş yukarı BMP ölçülerinde olduğu için) fikir yürütmek açısından daha iyi olurdu. Ama açık kaynaklar dükkanında yok öyle bir şey.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

asıl fiyat olarak kıyaslamak lazım.Maliyet etkinlik en kritik konulardan.

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen merzifonlu »

Karasu yazdı: 17 Nis 2022, 18:35 İşte aynı nesneyi mx-15 ve cats sisteminin onlarca kilometreden nasıl gördüğüne dair elde en küçük bir karşılaştırma örneği olmadığı için belki fikir yürütmeye yardım edebilir diye paylaştım.

1. Yer yüzü şekillerini,
Oralarda bir yerde yangın söndürme aracı falan olsa (boyutu üç aşağı beş yukarı BMP ölçülerinde olduğu için) fikir yürütmek açısından daha iyi olurdu. Ama açık kaynaklar dükkanında yok öyle bir şey.
Hayır, yanılıyorsunuz. Kıyaslamak için öyle bir şekil var! Yananlar Kızılçam ağacıydı değil mi? Yetişkin bir Kızılçam 20-35 metre uzayabilir. Bu ise bize kıyaslama açısından bir fikir verebilir.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Karasu yazdı: 17 Nis 2022, 18:35 İşte aynı nesneyi mx-15 ve cats sisteminin onlarca kilometreden nasıl gördüğüne dair elde en küçük bir karşılaştırma örneği olmadığı için belki fikir yürütmeye yardım edebilir diye paylaştım.

1. Yer yüzü şekillerini,
Koordinat anlamında deneyimli bir asker elbette çıkarımda bulunabilir. Ben de uzmanı olmasam da yer şekillerinden topçu birliğine doğru istihbarat gider. Ama lazer işaretleme konusunda bilemem. Cats aslında o kadar da kötü olmasa da ondan performans anlamında daha iyiler olduğu için ve f/p konusunda da geri kaldığı için eleştiriliyor sanırım.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

CATS konusu üzerinden savunma sanayisi ve hatta genel olarak teknoloji konusunda bazen ne yaparsanız yapın istediğiniz seviyeye her zamana öyle hemen gelemeyeceğinize dair bir uzman yazısı okumak güzel olurdu.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim Sn. @İstiklalFM, Sn. merzifonlu ve Sn. Antares.

Bu arada ilginç bir şey duydum bu meselelerle ilgili.
Sn. sailordream Kanada'nın uyguladığı ambargonun kalktığını belirtmiş aşağıdaki videoda:
Doğruysa zaten herhangi bir sorun kalmıyor. En azından şimdilik..
(saniye 46:10'dan itibaren izlerseniz ambargo kalktı dedi gibi geldi)

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Prof. Dr. Mahmut Akşit'in 2 gün önce bir televizyon programında röportajı varmış.
Youtube'da izleme önerisi olarak önüme çıkınca fark ettim. Ardından yeni bir şey var mı diye biraz izleyeyim dedim.

O programda ilginç bir şey söyledi. Dediğine göre Tb2 başka bir ülkenin ihasıyla it dalaşına girmiş. Şöyle olmuş: Manevra kabiliyeti daha fazla olan iha diğerinin üstüne geçip yukardan çarparak diğerini düşürmeye çalışıyormuş. TB2'nin girdiği it dalaşı böyle bir şeymiş. Ancak hangi ülke olduğunu söyleyemem dedi.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Karasu yazdı: 26 Nis 2022, 01:43 Prof. Dr. Mahmut Akşit'in 2 gün önce bir televizyon programında röportajı varmış.
Youtube'da izleme önerisi olarak önüme çıkınca fark ettim. Ardından yeni bir şey var mı diye biraz izleyeyim dedim.

O programda ilginç bir şey söyledi. Dediğine göre Tb2 başka bir ülkenin ihasıyla it dalaşına girmiş. Şöyle olmuş: Manevra kabiliyeti daha fazla olan iha diğerinin üstüne geçip yukardan çarparak diğerini düşürmeye çalışıyormuş. TB2'nin girdiği it dalaşı böyle bir şeymiş. Ancak hangi ülke olduğunu söyleyemem dedi.
İhanın yanından jet uçak geçirip türbülansa sokarak düşürme gibi cin fikirleri olan komşu ülkemizdir.

tomthejeer
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen tomthejeer »

Bu kullanıcı 4 ayda yaklaşık 61 tb-2 üretildiğini iddia etmiş.

Doğruysa inanılmaz bir hız. Senede 180-200 üretim demek. Oo

blueroad226
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen blueroad226 »

Merhaba,

Benim bir sorum olacaktı:
Teknolojik gelişmeler doğrultusunda drone'lardan atılabilecek, etki alanı kat be kat artırılmış Napalm veya benzeri mühimmatlar üretmek mümkün müdür? Yani, hem drone'ların taşıyabileceği ağırlıkta olacak hem de örneğin 250 metre yarıçapındaki her nesneyi yakacak büyüklükte Napalm veya benzeri mühimmat..

Bu mühimmatlar elimizde olsa düşman tarafına çok fazla asker zayiatı verdirebilecek güçte olurduk. Mevcut MAM-L'ler Karabağ Savaşında çok sıkça gördüğümüz kadarıyla düştüğü yerin hemen 5-10 metre menzilindeki 10-15 askeri ancak etkisiz hale getirebilmekteydi.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Arkadaş Pakistan'da görüntülenmiş galiba...

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

blueroad226 yazdı: 01 May 2022, 02:37 Merhaba,

Benim bir sorum olacaktı:
Teknolojik gelişmeler doğrultusunda drone'lardan atılabilecek, etki alanı kat be kat artırılmış Napalm veya benzeri mühimmatlar üretmek mümkün müdür? Yani, hem drone'ların taşıyabileceği ağırlıkta olacak hem de örneğin 250 metre yarıçapındaki her nesneyi yakacak büyüklükte Napalm veya benzeri mühimmat..

Bu mühimmatlar elimizde olsa düşman tarafına çok fazla asker zayiatı verdirebilecek güçte olurduk. Mevcut MAM-L'ler Karabağ Savaşında çok sıkça gördüğümüz kadarıyla düştüğü yerin hemen 5-10 metre menzilindeki 10-15 askeri ancak etkisiz hale getirebilmekteydi.
Azizim onun çözümü Mam-T ile geliyor. Yahut bu konuda topçu roketleri, veyahut Obüs desteği ile bir bombardıman. Yahut Akıncı, F-16 gibi platformlardan atılacak ağır mühimmatlar.

Mam-L ile yapılan atışlar ekranlara yansıdı, ancak bu heryerde bu şekilde etkisi düşük atışlar yapıldığı anlamına gelmiyor. Birde işin savaş ekonomisi, yahut maliyeti kısmına girdiğimizde malum büyük mühimmatların maliyetide büyük oluyor. KEndi maliyeti kadar, F16 nın kalkması gitmesini hesaplayabilirsiniz. Taktik anlamda, eğer MamL ler ile düşmanın zırh koruması, yahut mobilitesini, yahut ateş gücünü kırabiliyorsanız zaten bu çok büyük bir başarı.

Ancak Napalm özelinde pekte hoşumuza gidecek bir mühimmat yahut silah değil. Zira hemen öldürmüyor. Çok ağır yanıklarla insanlar bir müddet yaşamaya devam ediyor. Kurtulanlarıda çok hoş bir yaşam şartları beklemiyor. TSK nın açıkçası böyle bir silaha ihtiyacı yok. Arkadaşın belirttiği gibi Türkiye bu konuda imza attı, BM tarafındanda bu yasak. Şahsi fikrim kullanmamalıyızda. TSK zaten bu tarz silahlardanda uzak duruyor. İyi yapıyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Yasaklar, genelde barış zamanı olan mutabakatlardir. Demet, fosfor, mayın, nepalm gibi. Vakum iyidir ama. Vakum mühim.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen SametKomurcu »

tomthejeer
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen tomthejeer »

Bu bağış kararını öne süren kişi ve bu cömert kararı kabul eden baykar'ı tebrik etmek lazım.

İnanılmaz başarılı bir adım ve eşsiz bir pazarlama olmuş. (pazarlama amaçlı yaptıklarını söylemiyorum) Baykar gerçekten dahiyane yönetiliyor.

Tb-2'nin senede 200 üretim kapasitesi olduğunu söyledi Selçuk Bayraktar, bunun tamamına yakınının ihraç olacağını düşünüyorum. Tb-2 kuşkusuz en popüler ve başarılı Türk ürünlerinden olmuştur denebilir.

Kullanıcı avatarı
calasko
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen calasko »

Altındaki yorumlar ilginç.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen SametKomurcu »

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

calasko yazdı: 02 Haz 2022, 16:49 Altındaki yorumlar ilginç.

Milyar Dolar ile yapamayacağın bir kamuoyu çalışması dedikleri bu işte.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

SametKomurcu yazdı: 03 Haz 2022, 14:29
Füzelere sahip derken, Akıncı geliyor aklıma.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Avrupa semalarında Akıncı uçması Avrupa içinde bayağı bir olay olur gibi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

Ya da Amerikan.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

O o kadar olmaz, Amerikan ihası uçarsa en fazla biz bunun Avrupalısını yaparız derler beş gürültü patırtı biter ama Türk ihası başka bir şey.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

Alıntı yapmayınca kaynadı. "Silahlı başka bir iha", Amerikan olabilir.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Sanchez yazdı: 03 Haz 2022, 18:03 Alıntı yapmayınca kaynadı. "Silahlı başka bir iha", Amerikan olabilir.
Evet haberde o mana var. Ben Avrupa'da Amerikan ihası uçsa olay olur dediniz diye anladım.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

Sanchez yazdı: 03 Haz 2022, 17:30 Ya da Amerikan.
Aslında doğru, olabilir. Ama ABD kaçtan verecek, üzerinde ne ile verecek. Hellfire?

cemus
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen cemus »

ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

eminim ki birçoğumuz da bunu düşünmüştür. bunu tweet'in altındaki yorumları okuyunca gördüm..

buna rağmen hükümeti hala rus sevici zanneden yabancı eşrafa ve bunlara dolaylı da olsa çanak tutan hükümete ne diyeyim bilmiyorum..

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

cemus yazdı: 03 Haz 2022, 21:34 ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

eminim ki birçoğumuz da bunu düşünmüştür. bunu tweet'in altındaki yorumları okuyunca gördüm..

buna rağmen hükümeti hala rus sevici zanneden yabancı eşrafa ve bunlara dolaylı da olsa çanak tutan hükümete ne diyeyim bilmiyorum..
Bence ücretsiz yerine birisi sizden birisi bizden şeklinde iki iha verilse bir tık daha şık olurdu ama yine güzel hareket oldu. Böyle pr şansı her zaman ele geçmiyor.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DarkMatter »

cemus yazdı: 03 Haz 2022, 21:34 ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

Dolaylı değil direkt öyle gösterdi. Bir arş tvlerde Avrasyacılar eksilmezdi sürekli Doğu bloğu övme Batı bloğu kötüleme eksik olmazdı. S-400 F-35’i şöyle vurur böyle indirir diyip çember çizen generaller vardı.