Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 08 Haz 2021, 16:07

anafor2014 yazdı: 08 Haz 2021, 15:56 NATO tatbikatında kullanılacaktır. Muhtemelen Yunan askerleri de bu sistemlerin performansının görecektir. NATO ülkelerine satış yaparak bunu göze aldık.
Hocam benim kastım performansı değil. Bu akıllılar gidip ciddi ciddi kurcalatırlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 08 Haz 2021, 16:23

Şirketler ihracat yaparken hem Milli Savunma Bakanlığı hem de Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından incelemeler yapılıp tedbirler alınıyor. İHA, helikopter gibi sistemler satılırken komponent bazında inceleme yapılıp kararlar veriliyor.

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 08 Haz 2021, 19:16

Yunanlılar Bayraktar TB2 incelesin ne ögrenebilecek... EH kabiliyetlerimizin altında uçan bir İha'da (Amerikan veya İsrail yapımıda olsun) aynı başarıyı yakalayabilir.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 09 Haz 2021, 18:48

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 10 Haz 2021, 16:53

İkinci fotoğraftaki araç nedir? Daha önce gördüğümü hatırlamıyorum. Ama tam ara çözüm taktik anlamında belki de en olması gereken sınıf. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 10 Haz 2021, 17:23

Yanilmiyorsam BAE denen dallamalara da Jobaria adi altinda tir uzerine monteli 122 mm roket aticilari satmistik. Sonra libyada karsimiza cikti herifler. Suudlara miydi yoksa. Karisiklik olmasin simdi tam akloma gelmedi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DENO » 10 Haz 2021, 17:45

ZIRHLISUVARİ yazdı: 10 Haz 2021, 17:23 Yanilmiyorsam BAE denen dallamalara da Jobaria adi altinda tir uzerine monteli 122 mm roket aticilari satmistik. Sonra libyada karsimiza cikti herifler. Suudlara miydi yoksa. Karisiklik olmasin simdi tam akloma gelmedi.
BAE idi. Jobaria dışında da baya bir şey satıldı aslında onlara, Cobra, FNSS ACV-S ve Otokar Arma gibi, Libya'da dallamalık yapmasalardı bu Bayraktardan da kesin alırlardı gibime geliyor benim. Zira onu alamadılar gittiler Çin'den Long Wing aldılar...

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Footle » 10 Haz 2021, 18:00

Antares yazdı: 10 Haz 2021, 16:53 İkinci fotoğraftaki araç nedir? Daha önce gördüğümü hatırlamıyorum. Ama tam ara çözüm taktik anlamında belki de en olması gereken sınıf. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.
Resim

Bayraktar DİHA

https://www.baykarsavunma.com/iha-17.html

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez » 10 Haz 2021, 18:02

DENO yazdı: BAE idi. Jobaria dışında da baya bir şey satıldı aslında onlara, Cobra, FNSS ACV-S ve Otokar Arma gibi, Libya'da dallamalık yapmasalardı bu Bayraktardan da kesin alırlardı gibime geliyor benim. Zira onu alamadılar gittiler Çin'den Long Wing aldılar...
O Ciritler Archangellar ile Libya'da kullanıldı mı acaba biz oralardayken...

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 10 Haz 2021, 18:09

A evet bir de ucak olayi vardi....

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 12 Haz 2021, 14:20

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 12 Haz 2021, 18:40

Polonya bizim TB2 leri aldığı zaman youtube da kendi paylaşımlarının oldu bir videoda (kendi alfabeleri ile) Bir sürü olumlu olumsuz ama daha çok şüpheli yorumları fark ettim.

Uzun bir yazı yazdım. Özeti gereği Türkiye'nin yıllarca asimetrik savaş içinde olduğunu ve bu deneyimle silahlarını tasarladığını, aldıkları ürünün 3 farklı coğrafyada savaşın kaderini değiştirdiğini ve son olarak bu silahı aldıklarında gerçekten onların olacağını yazdım. Yazımın sonunda keşke size kamera satsaydık hiç böyle sorunlarımız olmasaydı diyerek bitirdim.

Adamlar siz firmada mı çalışıyorsunuz diye ciddi (şaka olarak değil) soru sorup teşekkür etmeye başladılar :) Amacım reklam değildi. Çok şüphe etmişler kazıklanıyouz mu? diye...

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen anafor2014 » 12 Haz 2021, 19:39

Antares yazdı: 12 Haz 2021, 18:40 Polonya bizim TB2 leri aldığı zaman youtube da kendi paylaşımlarının oldu bir videoda (kendi alfabeleri ile) Bir sürü olumlu olumsuz ama daha çok şüpheli yorumları fark ettim.

Uzun bir yazı yazdım. Özeti gereği Türkiye'nin yıllarca asimetrik savaş içinde olduğunu ve bu deneyimle silahlarını tasarladığını, aldıkları ürünün 3 farklı coğrafyada savaşın kaderini değiştirdiğini ve son olarak bu silahı aldıklarında gerçekten onların olacağını yazdım. Yazımın sonunda keşke size kamera satsaydık hiç böyle sorunlarımız olmasaydı diyerek bitirdim.

Adamlar siz firmada mı çalışıyorsunuz diye ciddi (şaka olarak değil) soru sorup teşekkür etmeye başladılar :) Amacım reklam değildi. Çok şüphe etmişler kazıklanıyouz mu? diye...
Çok iyi yapmışsınız. Bilgili ve bilinçli insanların sosyal medyada gerçekleri anlatması lazım. Önyargıları kırmak ve düşmanların dezenformasyonunu çökertmek için şart.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 12 Haz 2021, 22:47

anafor2014 yazdı: 12 Haz 2021, 19:39 Çok iyi yapmışsınız. Bilgili ve bilinçli insanların sosyal medyada gerçekleri anlatması lazım. Önyargıları kırmak ve düşmanların dezenformasyonunu çökertmek için şart.
Eski Hava Kuvvetleri komutanının açıkalamaları da çok net olmuş bence. Tb2 ye sipariş daha çok gelir.

pardus
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen pardus » 13 Haz 2021, 21:47

Avrupa ve Amerika da ,tb2 nin abartıldığı çok iyi bir PR yapılarak şişirildiğine dair bir dolu yazı var.Sanki Polonya Ukrayna gibi ülkeler bu sistemi YouTube izleyerek satın alıyorlar.Bir sürü değerlendirme yapılmadan sistem alan ülke ya kabile devletidir ya da bedava alıyordur da itiraz etmez.

Mirliva
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mirliva » 13 Haz 2021, 22:38

Hayır pr yapan da kendi medyaları!

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Haz 2021, 23:13

pardus yazdı: 13 Haz 2021, 21:47 Avrupa ve Amerika da ,tb2 nin abartıldığı çok iyi bir PR yapılarak şişirildiğine dair bir dolu yazı var.Sanki Polonya Ukrayna gibi ülkeler bu sistemi YouTube izleyerek satın alıyorlar.Bir sürü değerlendirme yapılmadan sistem alan ülke ya kabile devletidir ya da bedava alıyordur da itiraz etmez.
Üstte eski ABD Avrupa Kuvveti Komutanını açıklamaları var... İstedikleri kadar yırtınsınlar

Ak-Tolga
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 13 Haz 2021, 23:48

Birileri için Türkiye'nin savaş tecrübesi ve çeşitli dayatmalara rağmen yaptığı doğru silah seçimlerini kabullenmek pek kolay olmuyordur.

Örnek: Yıllar öncesi uzağı görüp (Hibe M-109 ları kabullenmeyip) G.Kore işbirliği sonucu üreterek sahaya sürdüğümüz FIRTINA KMO.
Günümüzde Norveç-Finlandiya-Polonya bu konuda bizimle işbirliği yapmak yerine çözüm için G.Kore'yi tercih ettiler halbuki bizimle de kolaylıkla işbirliği yapar hatta daha avantajlar bile sağlayabilirlerdi ( lojistik+fiyat vb.) ama ihaleye bile çağırıyorlar veya fiyat istiyorlar mı? tam emin değilim.

Bir ara Finlilerin mevcut ÇNRA Sistemleri için Uzatılmış menzilli Roketsan 122mm denemeleri olmuştu ama sanırım gerisi gelmedi. Bir çok Avrupa ülkesi bizim topçu roket çözümlerimizden de yararlanabilir.
Korkut ve Hisar A /O+ lar bile ciddi süprizler yapabilirler ama birilerinin ise (normal olarak) bizim değirmenimize su taşınmasını pek istemedikleri çok açık.
1 milyon dolarlık bir savunma sanayi satışının bile yan sanayimize kelebek etkisi neredeyse 10 milyon dolar+Moral+Referans gibi çok büyük oluyor.

Birilerine önümüzdeki yıllarda daha fazla Rahatsızlık vermeye devam edeceğimiz kesin.

Celebor
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Celebor » 14 Haz 2021, 00:25

Ee pazarı yeni bir rakip giriyor hem nato kalitesinde silah yapıyor hem de ucuza yapıyor. Adamlar da endişeleniyor ve karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar tabi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DENO » 14 Haz 2021, 01:15

Ak-Tolga yazdı: 13 Haz 2021, 23:48
Örnek: Yıllar öncesi uzağı görüp (Hibe M-109 ları kabullenmeyip) G.Kore işbirliği sonucu üreterek sahaya sürdüğümüz FIRTINA KMO.
Günümüzde Norveç-Finlandiya-Polonya bu konuda bizimle işbirliği yapmak yerine çözüm için G.Kore'yi tercih ettiler halbuki bizimle de kolaylıkla işbirliği yapar hatta daha avantajlar bile sağlayabilirlerdi ( lojistik+fiyat vb.) ama ihaleye bile çağırıyorlar veya fiyat istiyorlar mı? tam emin değilim.
Güney Kore ile yapılan antlaşma gereği Fırtına K-9 un katıldığı ihaleye katılamaz. Fırtına II de böyle bir sorun yok ama...

Ak-Tolga
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ak-Tolga » 14 Haz 2021, 01:39

DENO yazdı: 14 Haz 2021, 01:15 Güney Kore ile yapılan antlaşma gereği Fırtına K-9 un katıldığı ihaleye katılamaz. Fırtına II de böyle bir sorun yok ama...
FIRTINA ve POYRAZ için NATO stok numaraları tanımlanmış ise NATO tedarik programları çerçevesinde G.Kore den bir adım önceliğe sahip olması gerekmez miydi?
Avustralya-Hindistan pazarlarına zaten G.Kore'nin satmasını doğal karşılıyoruz ama NATO müttefiklerinin bize biraz daha öncelik tanıması bu kadar savaş deneyimine sahip bir sistemi ve FIRTINA-II ye de şans tanımalarını insan ister istemez bekliyor.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DENO » 14 Haz 2021, 02:47

Ak-Tolga yazdı: 14 Haz 2021, 01:39 FIRTINA ve POYRAZ için NATO stok numaraları tanımlanmış ise NATO tedarik programları çerçevesinde G.Kore den bir adım önceliğe sahip olması gerekmez miydi?
Avustralya-Hindistan pazarlarına zaten G.Kore'nin satmasını doğal karşılıyoruz ama NATO müttefiklerinin bize biraz daha öncelik tanıması bu kadar savaş deneyimine sahip bir sistemi ve FIRTINA-II ye de şans tanımalarını insan ister istemez bekliyor.
Adam kendi obüsünü teknoloji transferi artı yerli komponentlerin ile üretmene izin vermiş ama şart koymuş. Antlaşma böyle sen istediğin kadar NATO ya kendi kodun ile kaydettir. Gönül isterdi ki Fatih obüsü seri üretim fazına geçebilse idi Fırtına'dan önce ama teknik yetersizliklere kurban gitti.

Ayrıca biz NATO ordusuyuz ama çoğu müttefiğimiz için sözde NATO ordusuyuz, Finlandiya (ki NATO ordusu değil ama AB Ordulaı Kuzey Kanadı olduğu için ucundan NATO müttefiki oluyor) bize keskin nişancı tüfeği mermisi bile satmıyor Suriye operasyonlarından sonra. Keza Norveç'te öyle zamanında S-70B ler için Pinguin füzesi bile alamadık araya ABD girdi de satış oldu hadi onu geçtim Norveç 2017 yılında yaptığı bir NATO tatbikatında Atatürk ve Erdoğan'ı düşman liderleri olarak gösterdi. Bu mentalitedeki ülkelere bir şey satmayı düşünmemiz hayal olur...

Bizim zengin Batı devletlerine (burada Batı'dan kastettiğim Batı Avrupa, ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda vs.) silah satabilmemizin bana göre iki yolu var. Birincisi Bayraktar gibi, Cirit gibi ya da YTKB/Kaan Sınıfı gibi alanında benzeri olmayan çığır açmış sistemler yapacaksın ya da Kobra & Kirpi vs. gibi birden fazla muharebe ortamında defalarca kendini kanıtlamış araç ve gereçle ön plana çıkacaksın. Yoksa mali sıkıntısı olmayan ve ön planda kendi uyguladığı politik statükoyu, kendi doğrusunu ve yanlışını sana dayatmak isteyen bu "core" devletler senin silahını almaz. İstersen tam teknoloji transferi öner, ister muadillerinin yarısı fiyata bırak...

Bizim esas pazar olarak belirlediğimiz ülkeler, Doğu Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri, yani ya parası olup Avrupa'dan politik nedenler ve ambargo yüzünden silah alamayan (Azerbaycan ve Körfez ülkeleri gibi), ya kısıtlı parası olup yine de Batı seviyesinde silah sistemleri edinmek isteyen (Pakistan, Filipinler, Bangladeş vs), son olarak ise SSCB & Varşova Paktı eskisi olup Rus tehtidini enselerinde hisseden bu yüzden de silah tedarik planlarında elde edecekleri faydayı onlara dayatılmaya çalışılan statükodan önemli gören, hem de bütçesi kısıtlı olan ülkeler (Gürcistan, Romanya, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Balkan ve Baltık ülkeleri) olmalı. Gerisine satabileceğimiz sistemleri yukarıdaki paragrafımda yazdım...

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 14 Haz 2021, 08:13

DENO yazdı: 14 Haz 2021, 02:47 Norveç 2017 yılında yaptığı bir NATO tatbikatında Atatürk ve Erdoğan'ı düşman liderleri olarak gösterdi. Bu mentalitedeki ülkelere bir şey satmayı düşünmemiz hayal olur...
Bunların bizle derdi ne tam olarak? Hadi Erdoğan siyasal islam vs. Atatürk'ten ne istiyorlar? doğal sınırımız mı var, savaş tarihimiz mi var?

Olay dini mi yani, bu mudur? çok gelişmiş iskandinav ülkesinin derdi bu mu? yoksa o tatbikattaki olaya münferit diye mi bakılmalı?

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 14 Haz 2021, 10:20

Mec yazdı: 14 Haz 2021, 08:13 Bunların bizle derdi ne tam olarak? Hadi Erdoğan siyasal islam vs. Atatürk'ten ne istiyorlar? doğal sınırımız mı var, savaş tarihimiz mi var?

Olay dini mi yani, bu mudur? çok gelişmiş iskandinav ülkesinin derdi bu mu? yoksa o tatbikattaki olaya münferit diye mi bakılmalı?
Atatürk batıcıydı ama aynı zamanda batı karşıtıydı. Yabancıların Atatürk'ü sevmesi aslında bana hep garip gelmiştir çünkü onların düşündüğü gibi birisi değil. Atatürk'ün görüşleri, din vesair meselesi değil. Hristiyan batı dünyasının aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen en büyük ötekisini tekrar kurdu yahu. Benim gördüğüm Atatürk ve o nesildeki batıcıların en temel motivasyonu bizim bunlardan bir eksiğimiz yok, onlar gibi olabiliriz düşüncesi. Karşılarında dimdik duracağız ve bizi mecburen kabul edecekler diye düşünüyorlar. Çin'de komünizm var, en has batılı düşünce ama Çin batının dostu değil. Fikirlere o kadar takılmayın hocam. Neyse yine konudan saptık.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 14 Haz 2021, 10:27

Mec yazdı: 14 Haz 2021, 08:13 Bunların bizle derdi ne tam olarak? Hadi Erdoğan siyasal islam vs. Atatürk'ten ne istiyorlar? doğal sınırımız mı var, savaş tarihimiz mi var?

bu bir kisi tarafindan yapilmisti. hatirladigim kadariyla kendisi abde yasayan bi btö sempatizani.

ab liler ve abd liler atatürk sever. hepsi demiyorum ama genel olarak atatürk'ün imaji batida oldukca iyi

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 14 Haz 2021, 11:53

Heisenberg yazdı: 14 Haz 2021, 10:27 bu bir kisi tarafindan yapilmisti. hatirladigim kadariyla kendisi abde yasayan bi btö sempatizani.

ab liler ve abd liler atatürk sever. hepsi demiyorum ama genel olarak atatürk'ün imaji batida oldukca iyi
Topyekün bir düşmancılık sezmiyorum ben özellikle Atatürk Türkiye'si için. Btö sempatizanı tip olması şaşırtmadı. Genelde böyle bir şey yoktur diye düşünüyorum ben de.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 14 Haz 2021, 17:54

Canti yazdı: 14 Haz 2021, 10:20 Atatürk batıcıydı ama aynı zamanda batı karşıtıydı. Yabancıların Atatürk'ü sevmesi aslında bana hep garip gelmiştir çünkü onların düşündüğü gibi birisi değil. Atatürk'ün görüşleri, din vesair meselesi değil. Hristiyan batı dünyasının aksi yöndeki tüm çabalarına rağmen en büyük ötekisini tekrar kurdu yahu. Benim gördüğüm Atatürk ve o nesildeki batıcıların en temel motivasyonu bizim bunlardan bir eksiğimiz yok, onlar gibi olabiliriz düşüncesi. Karşılarında dimdik duracağız ve bizi mecburen kabul edecekler diye düşünüyorlar. Çin'de komünizm var, en has batılı düşünce ama Çin batının dostu değil. Fikirlere o kadar takılmayın hocam. Neyse yine konudan saptık.
Sayın Canti, Ben sizin demek istediğinizi anladım ama konu farklı algılanmasın diye burada bir açıklamada bulunmak istiyorum.

Atatürk batıya medeniyet anlamında bir farkımızın olmayacağını gösterdi, bize düşman olarak bakanların en azından entelektüel olanların saygısını kazandı. Saygı duyduğunuz birilerine ya da bir ülkeye karşı ister istemez düşman olarak bakamazsınız.

Ayrıca Atatürk batıcı değil, İlericiydi. Batı genel anlamda ileri olduğu için batıcıymış gibi algılanabilir. Ancak şapkamızı önümüze koyalım, hala da öyle değil mi? Bakın Çin madeni çağları daha geç yaşadı, ama aynı yoldan 1000 yıl da geç olsa geçti. Şimdi kim Çin için Mezopotamyacı diyor? Batı, Rönesans ve Reform ile ortaçağ (karanlık çağından) dan kurtuldu. Ve ileri doğru sıçradı, bunun bizim de yapmamız gerekiyor ama gelişmeyi ve bilim, sanat gibi evrensel değerleri batı kültürü olarak kabul eden bir güruh var ülkede.

Ülkemdeki cehalet Yunan ya da başka tehditlerden bile çok daha tehlikelidir benim için. Bugün NASA nın paylaşımının altında atar gider yapan tipler var. Roketsan'ın dünkü paylaşımına "İnşallah balistik füzedir!" diye yazan bir zihniyet var. Bakın burası askeri bir platform ve benim de temennim çok farklı olmasa da arada bir kendimizi frenlemeliyiz. Sonda roketi ya da uzay araştırmaları çok daha sevineceğimiz bir gelişme olmalı. Kitle imha silahları değil.

Özetlersem bugün Aya çıkılmadığına ve piramitleri uzaylıların inşa ettiğine inanan fantastik kafalar yaşayan bir halka Atatürk batıcıydı demek ölümcül hatalardan biri olur. Zaten batı düşmanlığı almış gidiyor. Gerçi iPhonlarından vazgeçmezler ama bilim sanat anlamında pek çok şeye tavır koyabilirler.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 14 Haz 2021, 22:34

Antares yazdı: 14 Haz 2021, 17:54 Sayın Canti, Ben sizin demek istediğinizi anladım ama konu farklı algılanmasın diye burada bir açıklamada bulunmak istiyorum.

Atatürk batıya medeniyet anlamında bir farkımızın olmayacağını gösterdi, bize düşman olarak bakanların en azından entelektüel olanların saygısını kazandı. Saygı duyduğunuz birilerine ya da bir ülkeye karşı ister istemez düşman olarak bakamazsınız.

Ayrıca Atatürk batıcı değil, İlericiydi. Batı genel anlamda ileri olduğu için batıcıymış gibi algılanabilir. Ancak şapkamızı önümüze koyalım, hala da öyle değil mi? Bakın Çin madeni çağları daha geç yaşadı, ama aynı yoldan 1000 yıl da geç olsa geçti. Şimdi kim Çin için Mezopotamyacı diyor? Batı, Rönesans ve Reform ile ortaçağ (karanlık çağından) dan kurtuldu. Ve ileri doğru sıçradı, bunun bizim de yapmamız gerekiyor ama gelişmeyi ve bilim, sanat gibi evrensel değerleri batı kültürü olarak kabul eden bir güruh var ülkede.

Ülkemdeki cehalet Yunan ya da başka tehditlerden bile çok daha tehlikelidir benim için. Bugün NASA nın paylaşımının altında atar gider yapan tipler var. Roketsan'ın dünkü paylaşımına "İnşallah balistik füzedir!" diye yazan bir zihniyet var. Bakın burası askeri bir platform ve benim de temennim çok farklı olmasa da arada bir kendimizi frenlemeliyiz. Sonda roketi ya da uzay araştırmaları çok daha sevineceğimiz bir gelişme olmalı. Kitle imha silahları değil.

Özetlersem bugün Aya çıkılmadığına ve piramitleri uzaylıların inşa ettiğine inanan fantastik kafalar yaşayan bir halka Atatürk batıcıydı demek ölümcül hatalardan biri olur. Zaten batı düşmanlığı almış gidiyor. Gerçi iPhonlarından vazgeçmezler ama bilim sanat anlamında pek çok şeye tavır koyabilirler.
Hocam batıcı yazma sebebim o dönem muasır medeniyetin orası olması sebebiyle oradaki gelişmelerin takip edilmesi. Gerçi hala öyle yarın öbür gün ibre başka yere dönerse o başka. O yüzden realite olarak aynı yere çıkıyor ancak teknik olarak dediğiniz doğru. İnsanlar düşmanlarına saygı duyabilir evet ama burada ayrışıyoruz. En basitinden Atatürk Trikupis'e saygı gösterdi, Ruslar Osman Paşa'ya saygı gösterdi ama yine düşmandılar. Tabi böyle olaylar düşmanlıkların giderilmesi için basamak vazifesi görebilir ve bence görmeli. Ama unutmayalım yani biz Türkler yahu şurada iki komşuyuz derken Yunanlı hala Türkleri keseceğiz diye kendini gazlıyorsa burada başka bir durum vardır. Cahil kitlelere gelince dünyanın her yeri böyle çok takmamak gerek. Seneler önce okuduğum bir twit vardı yeri gelince hep söylerim "evrensel cehaleti bile ithal ediyoruz çünkü konuyu bilmiyoruz". Bizi biraz mazur görmek gerek, ABD'liler hem teknolojinin hem cehaletin kaynağı durumunda. Biz sadece biraz fazla gaza geliyoruz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 14 Haz 2021, 22:57

Konu başlığı Bayraktar Taktik İHA konu dışı iletileri Sohbet başlığından devam ettirebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 16 Haz 2021, 08:31

Türkiye Kanada tarafindan uygulanan ambargoyu MX-15 Kamerasi icin kaldirilmasini istemis ama olumlu yanit alamamis.
Kanada Basininda yazilana göre, Ambargo konusunda kararli olduklarini yinelemis.

Bu haber Türk IHA larina Aselsan CATS takilip ve kullanildiktan sonra yazilmis. Sanirim pek memnun degil bizimkiler Aselsan CATS'dan.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 05 Tem 2021, 21:42

Hesaplama ne kadar gerçeğe yakın böyle bir RCS hesaplaması olur mu bilmiyorum ki beni aşan konular. Birkaç yerde paylaşıldığını gördüm. Ustadlarin yorumlarini merak etmekteyim.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tyras » 05 Tem 2021, 21:46

Heisenberg yazdı: 16 Haz 2021, 08:31 Türkiye Kanada tarafindan uygulanan ambargoyu MX-15 Kamerasi icin kaldirilmasini istemis ama olumlu yanit alamamis.
Kanada Basininda yazilana göre, Ambargo konusunda kararli olduklarini yinelemis.

Bu haber Türk IHA larina Aselsan CATS takilip ve kullanildiktan sonra yazilmis. Sanirim pek memnun degil bizimkiler Aselsan CATS'dan.
Bizde sıkıntı olacağını sanmıyorum da, muhtemelen ihraç müşterileri başta Polonya olmak üzere "savaşta kanıtlanmış" sistem istiyordur.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 05 Tem 2021, 23:57

trakya_forever yazdı: 05 Tem 2021, 21:42 Hesaplama ne kadar gerçeğe yakın böyle bir RCS hesaplaması olur mu bilmiyorum ki beni aşan konular. Birkaç yerde paylaşıldığını gördüm. Ustadlarin yorumlarini merak etmekteyim.

Radar uzmanı olmasam da malzemenin hangi radar frekansını ne kadar soğurup ne kadar yansıtacağını bilemedikleri için ( Sonuçta uçağın gerçeği ellerinde yok ) tamamen tahmini gibi duruyor. Ancak hiç yoktan benzer bir haritasına yaklaşabiliyordur diye tahmin ediyorum.

Sonuçta söz konusu platformun bir yerinde başka bir malzeme kullanılmış olabilir? Mesela burun altının ya da tümden altındaki malzeme ya da boyası farklı olabilir. Sonuçta bu stealth teknolojisi olmasa da radar frekanslarının çarpıp geri yansıması felsefesi üzerine.

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 07 Tem 2021, 05:05

Bu calisma gercek TB2 model kullanilmadigi surece teoride kalir. Bir cok ucak yapisi ile alakali faktorler veya atmosferik/cografik faktorler radar performansini etkileyecektir. Mesela govde altinda sarkik duran EO gimbalin kuresi iyi bir radar izi saglayabilir, katlanmayan inis takimlari, donen pervanesi gibi harici etkenler RCS degerini negatif yonde etkiler. Bunlar calismada dikkate alindi mi bilmiyoruz. Diger yandan TB2 tamamiyle kompozit bir govdeye sahip olmasi radar izini dusurmesine yardimci olacaktir. Surasi kesin TB2 oldukca kucuk sayilabilecek bir IHA ve tasarimi (geometrisi) RCS izini dusurmesine yardimcu oluyor. Govdesi lifting body seklinde bir yatay tasaria sahip olmasi, diger silindirik govdeli ANKA ve benzerlerine gore avantaji.

Burada unutulmamasi gereken seylerden bir tanesi TB2'nin sahada imha ettigi SA-8 Gecko veya SA-22 Pantsir gibi sistemler esasinda alcak irtifa hedefler icin tasarlanmis hava savunma sistemleri ama TB2 gercekten sinifina gore oldukca yuksek irtifalarda ucabilen bir IHA olmasi kendisine avantaj sagliyor. Ozellikle alcak irtifa hava savunma sistemleri orta irtifalardaki hedefleri tespit edebilmesi, hedef kendilerine dogru yaklastikca guclesir cunku radarin gorus acisi belli bir elevasyona ayarlanmistir. O elavasyonun disinda kalan hava orta-yuksek irtifa hedefi kendisine 4-5km uzakta bile olsa goremez cunku hedef cok yukarida kalmistir. Bunlar gibi cok faktor dusunulmesi gereken. Gorev planlamasi, yerdeki tehdit durumu goz onune alinarak, ve keza kara konuslu EH sistemlerinin verdigi olasi SAM sistemi koordinatlarina gore belirlenip, ucuslar bu plan dahilinda yapiliyordur.

Keza MX-15D gibi goruntu kalitesi yuksek, lazer isaretlemeyi 15km mertebesinde yapabilmesi gibi avantajlari var. Simdi eger MAM-L'lere biraz menzil kazandirdiginiz zaman Pantsir dahil alcak irtifa hava savunma sistemlerinin angajman limitlerinin disinda kalarak MAM-L gibi muhimmatlari hedefe atabiliyor. Cok onemli bir kabiliyet bu. O yuzden bizimde sahada Hisar-A'dan cok daha uzun menzili ve yuksek irtifalara cikabilen Hisar-O+ gibi sistemlere ihtiyacimiz var.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 07 Tem 2021, 15:48

robust yazdı: 07 Tem 2021, 05:05 Bu calisma gercek TB2 model kullanilmadigi surece teoride kalir. Bir cok ucak yapisi ile alakali faktorler veya atmosferik/cografik faktorler radar performansini etkileyecektir. Mesela govde altinda sarkik duran EO gimbalin kuresi iyi bir radar izi saglayabilir, katlanmayan inis takimlari, donen pervanesi gibi harici etkenler RCS degerini negatif yonde etkiler. Bunlar calismada dikkate alindi mi bilmiyoruz. Diger yandan TB2 tamamiyle kompozit bir govdeye sahip olmasi radar izini dusurmesine yardimci olacaktir. Surasi kesin TB2 oldukca kucuk sayilabilecek bir IHA ve tasarimi (geometrisi) RCS izini dusurmesine yardimcu oluyor. Govdesi lifting body seklinde bir yatay tasaria sahip olmasi, diger silindirik govdeli ANKA ve benzerlerine gore avantaji.
Aslinda inis Takimlari havalandiktan sonra kanat icine alip ve üstündeki kapakla ,Kanati komple kapasa,hem radar izinden düser,yakit tasaarufu ve Aerodinamik yönünden avantaj saglar. Aynisi ön Teker icinde gecerli. Akincida inis takimlari iceriye aliyor ama iceriye aldiktan sonra koca delikler var. Takimlarin önüne ,Kanatla düz ve bir olmasi icin, sadece kapakla düzelir ve tam kapanir. Ama bu sekilde koca bir delik var ve bu delikler tam kapanmadigi sürece, süpürge gibi Havayi icine ceker. ve buda daha fazla Yükselmesini engeller.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 07 Tem 2021, 17:31

Heisenberg yazdı: 07 Tem 2021, 15:48 Aslinda inis Takimlari havalandiktan sonra kanat icine alip ve üstündeki kapakla ,Kanati komple kapasa,hem radar izinden düser,yakit tasaarufu ve Aerodinamik yönünden avantaj saglar. Aynisi ön Teker icinde gecerli. Akincida inis takimlari iceriye aliyor ama iceriye aldiktan sonra koca delikler var. Takimlarin önüne ,Kanatla düz ve bir olmasi icin, sadece kapakla düzelir ve tam kapanir. Ama bu sekilde koca bir delik var ve bu delikler tam kapanmadigi sürece, süpürge gibi Havayi icine ceker. ve buda daha fazla Yükselmesini engeller.
E peki şöyle bir sualim olacak, iniş takımlarını içeri alınır yapmak için gelecek olan aletler ne kadar ağırlık yapar. Yahut içerde ne kadar alan işgal eder. Bu durumda ağırlık artışı bize menzil, irtifa olarak ne kadar olumsuz etkiler. Birde acaba TB3 te bu konuda gelişme varmı acaba?

OkanA
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen OkanA » 08 Tem 2021, 15:37

Yeni üretilenler böyle mi olacak acaba

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 15 Tem 2021, 14:24

Ukrayna Donanmasının envanterine yeni giren Bayraktar TB2 SİHA'lar..

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez » 15 Tem 2021, 17:21

Martı mı o yav?

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 15 Tem 2021, 18:48

Sanchez yazdı: 15 Tem 2021, 17:21 Martı mı o yav?
Evet Martı. Gagasına bakarsak Atmacagillerden değil. "Grey Brown Seagull" diye bir resme denk geldim, Karadeniz de yaşayan bir tür.
Muhtemeldir ki, onu kullanmışlar.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 15 Tem 2021, 20:40

Heisenberg yazdı: 15 Tem 2021, 14:24 Ukrayna Donanmasının envanterine yeni giren Bayraktar TB2 SİHA'lar..

Resim

Resim
Martı çiziminden kaynaklı mı bilmiyorum ama bi garip geldi gözüme.

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu » 15 Tem 2021, 21:21

Yanlış görmüyorsam Ukrayna'ya MX-15D ile gitmiş.
Bu ambargo sadece bize ya da zamanında çok fazla stokladık.

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 15 Tem 2021, 21:48

Karasu yazdı: 15 Tem 2021, 21:21 Yanlış görmüyorsam Ukrayna'ya MX-15D ile gitmiş.
Bu ambargo sadece bize ya da zamanında çok fazla stokladık.
Hayir, her ulke icin ayri MX15D izin sureci var. Ukrayna'ya ihracat icin Baykar ayri bir izin almistir. O izin olmdan elinde veya stokta sistem olsa bile satamaz. Sonucta Ukrayna icin bir kisitlama beklememek lazim, Rusya'ya karsi ABD ve NATO'nun destekledigi bir ulke sonucta. Bu konu Polonya icinde benzer olacak, sorun olmadan MX15D'leri satabileceklerdir.

Isin iyi tarafi Kanada tarafi Baykar'a ambargo koymadi, kullanici ulke olarak Turkiye'ye ambargo koydu. Bu acidan bakarsak Baykar'i suclu bulmamislar izinsiz olarak Azerbeycan'a satis konusunda. Tabi adamlar parasina bakiyor ki L3HArris firmasinin( Wescam sahibi) isine geliyor Baykar'in yaptigi ihracatlar. HEr ihracat L3 icin ek gelir kaynagi ve ciddi bir revenu getiriyor.

Turkiye icin sorunun ana kaynagi Azerbeycan'a TB2 satisinda gerekli izinleri almadan, TSK envanteri icin uretilen veya TSK'da kullanilmasi icin izin alinmis MX15D sistemlerinin verilmesi konusu. Bizim yetkililer belki bu riski goze alarak Azerbeycan'in acil ihtiyaci nedeniyle vermis olabilirler ama Kanada acisindan yasal surecin ihlali anlamina geliyor. Aslinda bizim dikkat etmemiz gereken bir konuydu. Kucuk gibi gorunse bile buyuk bas agrisi bu konular, dikkat etmek gerekiyor.

Uzerine birde Ermenilerin dusen TB2'lerin icinden cikan yabanci menseli parcalari tespit ederek, ilgili ulkelere baski yapmaya calismasi nedeniyle, yapilan izinsiz satislar ortaya cikmis oldu. Iste bu yuzden Aselsan'in CATS sisteminin biraz dusuk performansli olsa bile, rafta hazir bir urun olarak gerektiginde kullanilacak sekilde hazir olmasi gerekiyor. Acil bir ihtiyac mi oldu? Envanterden TB2 vereceksen bile MX15D'lerin yerine CATS takip verirsin veya en azindan MX15'in uzerindeki seri numaralari silersin (cok etkili olmaz ama en azindan bir seydir). Tabi en dogrusu basta yerli urun CATS veya benzeri yuksek performansli EO sistemin olursa, hic kimseye eyvallahin olmaz. Hatta kullandigin yerli sistemin icinde bir kac kritik parca yabanci kaynakli olsa bile onlari tespit etmeleri zor olur. Bizim olayda Ermenilerin ele gecirdigi MX15'nin urun bilgileri aynen uzerinde durdugu icin hersey gozler onundeydi.

Sahadan goruntuleri vermenin bir yan etkisi, bu sekilde ihracat izni olmayan EO sistemin herkesin gozu onune seriyoruz cunku goruntulerdeki semboloji (ekranda gorulen isaretler, bilgiler vs) piyasada bilinen urunler ile hemen eslestiriliyor ve tamam Turkler bu sistemi kullaniyor sonucuna ulasiliyor, bedavadan OSINT (Open Source Intelligence) veriyoruz aslinda.

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu » 16 Tem 2021, 04:19

@robust
Ellerine emeğine sağlık üstad. Çok aydınlatıcı bir referans yazı daha..

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 21 Tem 2021, 13:10

goldenwings
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen goldenwings » 21 Tem 2021, 16:30

Yoklukta bu olacaktı tabi de F35’li bir Anadolu ile kıyas kabul etmez. Yokluk nedeniyle Siha filan yönelirken umarım savaş uçağına ne gerek var Bayraktar var ya demeyiz umarım.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 21 Tem 2021, 17:08

goldenwings yazdı: 21 Tem 2021, 16:30 Yoklukta bu olacaktı tabi de F35’li bir Anadolu ile kıyas kabul etmez. Yokluk nedeniyle Siha filan yönelirken umarım savaş uçağına ne gerek var Bayraktar var ya demeyiz umarım.
Sanki öyle diyecek gibiyiz. S400 2. paket sipariş te sona geliniyor gibi. Rus medyasından haberler düşüyor yavaş yavaş. Kredilendime koşullarında anlaşmada ilerlenmiş sanki

goldenwings
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen goldenwings » 21 Tem 2021, 20:41

karli yazdı: 21 Tem 2021, 17:08 Sanki öyle diyecek gibiyiz. S400 2. paket sipariş te sona geliniyor gibi. Rus medyasından haberler düşüyor yavaş yavaş. Kredilendime koşullarında anlaşmada ilerlenmiş sanki
Bari Ukrayna’dan motor filan devşirelim :) 5000 saat ömrü olsun yeter kullanıp kullanıp çöpe atarız yenisini üretip :))

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 22 Tem 2021, 09:54

goldenwings yazdı: 21 Tem 2021, 20:41 Bari Ukrayna’dan motor filan devşirelim :) 5000 saat ömrü olsun yeter kullanıp kullanıp çöpe atarız yenisini üretip :))
:) Doğru diyorsunuzda, 2. paket yola girerse, ben daha çok Hürjet, ile MMU için endişeleniyorum.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 27 Tem 2021, 11:24

Ukrayanin aldigi TB2 ler neden Deniz Kuvvetlerine verildi acaba? Bunlari sonucta Ukraynadaki Savas icin alinmadi mi?