Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 27 Tem 2021, 20:14

Neptün gemisavar füzeleri için hedef tanzim amaçlı kullanacaklar TB2 leri

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin » 28 Tem 2021, 14:56

trakya_forever yazdı: 27 Tem 2021, 20:14 Neptün gemisavar füzeleri için hedef tanzim amaçlı kullanacaklar TB2 leri
Ilginç... bu durumda şöyle çıkarım yapılabilir uzun menzilli deniz radarları ve veri linkleri yok, TB2 'nın belirlemiş olduğu koordinatlara doğru füzeyi sallayacaklar ondan sonrası allah kerim.
Aklıma Iran füzesi geldi salladılar ve hedef yakınlarında seyreden kendi gözlem gemilerini vurdular. Ya bu Ukraynalılar tam sopalık.

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 28 Tem 2021, 17:02

igirgin yazdı: 28 Tem 2021, 14:56 Ilginç... bu durumda şöyle çıkarım yapılabilir uzun menzilli deniz radarları ve veri linkleri yok, TB2 'nın belirlemiş olduğu koordinatlara doğru füzeyi sallayacaklar ondan sonrası allah kerim.
Aklıma Iran füzesi geldi salladılar ve hedef yakınlarında seyreden kendi gözlem gemilerini vurdular. Ya bu Ukraynalılar tam sopalık.
Cunku Ukrayna'nin dogru duzgun savas gemisi ve deniz karakol ucagi yok, ufuk hatti otesinde deniz uzeri kesif ve istihbarat amacli kullanabilecekleri. TB2'leri deniz ufuk hatti otesinde veya sahil seridinde kalsa dahi, saatlerce gorev yapabilecek bir ISR plarformu olarak kullanma plani dusunuyorlar sanirim. Turkiye'de suanda TB2'leri Ege kiyilari boyunca ucurarak deniz uzeri kesif gozetleme faaliyetleri yapiyor. Elde edilen anlik verileri (goruntu veya data olarak) yerdeki komuta kontrol merkezine indirdiginizde cok onemli durumsal hakimiyet kazaniyorsunuz. TB2'lerin kullandigi MX-15D E/O gimbalin optik sistemlerinin uzun menzillerden (km lerce uzaklikta bahsediyoruz) hedef tespit ve teshis kabiliyeti var. Bu kabiliyete lazer range finder ve geolocation kabiliyeti eklenince, hedef tespit ve tahsisi amacli kullanabilirsin.

Buradaki soru soyle olabilir, Ukrayna TB2'leri deniz uzeri ISR gorevlerinde, ve ayrica Neptune kiyi savunma bataryalarina hedef tahsisi amacli kullanmasini isterken, Rusya butun bunlara karsi ne yapabilir? Baris zamani fazla bir sey yapmaz ancak kriz veya savas cikarsa Ruslar ellerindeki dominant gucu kullacaklardir. Rusya bolgedeki dominant oldugu deniz ve hava gucu, gerekse S400 bataryalari ile bolge uzerindeki buyuk bir hava sahasinda A2/AD anti-access/areal denial stratejini uygulayacak. Cok guclu sekilde korunacak bu hava sahasina girebilecek mi TB2? Bence zor, hem S400 bataryasi, hem Rus savas ucaklari TB2'lerin uzun sure havada kalarak kesif istihbarat yapmasina izin vermez, ancak Ukrayna TB2'leri daha geride, kendi hava sahasina yakin bolgelerde ucurabilir diye dusunuyorum.

O sekilde, daha dost hava sahasinda kalarak kullanilsalar bile TB2'nin sagalayacagi ISR kabiliyeti Ukrayna icin paha bicilmez. Anlik istihbarat gunumuz savaslarinin vaz gecilmez unsuru.

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu » 29 Tem 2021, 01:30

Bu arada Forbes yeni bir övgü yazısı yazmış:

https://www.forbes.com/sites/pauliddon/ ... eedf547ce0

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 30 Ağu 2021, 08:48

10'dan fazla ülke demiş cumhurbaşkanı. Konuşmayı dinleme fırsatım olmadı.

-Azerbaycan
-Libya
-Ukrayna
-Katar
-Polonya

Diğer -minimum- 5 ülkeden üçü ;Letonya, Macaristan, Arnavutluk olabilir. Son çıkan haberlere dayanarak Irak da olabilir. Bir hava platforumunu 10 ülkeye ihraç etmek önemli bir başarı.

OkanA
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen OkanA » 31 Ağu 2021, 22:22

ingilizcem yok soramıyorum adamlara. bu nedir?

emrebenn
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen emrebenn » 31 Ağu 2021, 22:46

Yer yüzü şekillerini yüksek çöznürlükle haritalandıran pod muş

BGTN
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BGTN » 31 Ağu 2021, 23:08

Torende aktif gorev alan butun MIT personeli ifsa olmus durumda. Sosyal medya hesaplari, memleketleri, aileleri vs hepsi carsaf carsaf twitter’da bulabilirsiniz. Sacma ego ugruna torene cagirip ifsa edenleri tebrik etmek lazim!

Yunanlilara veya Bae destekli fetöcü hesaplara da gerek kalmadan canli yayin bandini da paylasmisiz. :lol: :!:

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 01 Eyl 2021, 01:12

İfşa mı oldu? Bile bile mi o isim konuşturuldu? İki tane peç değişmek MİT'in aklına gelmemişti zaten

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 01 Eyl 2021, 01:12

OkanA yazdı: 31 Ağu 2021, 22:22 ingilizcem yok soramıyorum adamlara. bu nedir?

Hızlı Haritalama Podu
Baykar Hızlı Haritalama Podu, binlerce kilometre karelik yüksek çözünürlüklü (7 cm ve daha az) haritaları 24 saatlik bir süre içinde üretir.

Otomatik bir ardışık düzen içinde, her bir pikselin birkaç desimetre ile doğru bir şekilde coğrafi referansa sahip olduğu, ortorektifleştirilmiş güzel haritalar sağlamak için terabaytlarca veriyi işler.Değişiklikleri keşfetmek ve tespit etmek için gerekli olan kritik bir etkendir.

https://www.baykarsavunma.com/faydaliyuksistemleri.php

fontana2000
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen fontana2000 » 01 Eyl 2021, 08:42

Bu donanım yerlimi yabancımı birde amacını tahmin edebilen varmı.
amacı hakkında ilginç fikri olan varmı

@[email protected]
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen @[email protected] » 01 Eyl 2021, 09:35

Askeri olarak arazi karşılaştırmalı güdüm sistemi için harita çıkartılıyor olabilir. Sivil olarak harita ve kadastro işlerinde kullanılabiliyor olabilir. Bir sürü yol var.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli » 01 Eyl 2021, 11:27

fontana2000 yazdı: 01 Eyl 2021, 08:42 Bu donanım yerlimi yabancımı birde amacını tahmin edebilen varmı.
amacı hakkında ilginç fikri olan varmı
Muhtemel olarak yerli olabilir, dışardan alınacak cihazmıdır bilmiyorum. Yada verirlermi onuda bilmiyorum. 2005 lerden itibaren bu yönde çalışmalarımız olduğunu biliyorum, dijital haritalandırma konusunda devletin Tübitak üzerinden bazı çalışmaları vardı, Bilim Teknik Dergisinde eski yıllarda okumuştum. Yukarıda arkadaşta yazmış, sivil anlamda çalışmalar var, olmasıda gerekiyor. Tarım alanları, orman alanlar, yeryüzü şekilleri, bir şekilde veriler dijital ortama aktarılınca devletin ilgili kurumları bu konuda çok daha hızlı çalışmalar yapabiliyor, çok basit örnek otoyol inşaatlarında güzergah tespitlerinde çok daha hızlı modelleme çalışmaları yapılabilir. Yahut Hızlı Tren Güzergahları, sınıra duvar örmede, ormanlaştırma çalışmaları gibi gibi uzar gider. Bitabi nihayetinde askeri amaçlarda vardır, hatta bu gibi çalışmalarda nihai amaçtır. Görünen o ki, ciddi kabiliyetler edinmişiz.

Eğer MİT personeli ifşa olmuş ise bu iyi bir durum değil. Hemde hiç değil. Personeli buraya çıkaralım derken, buna "olmaz" diyebilecek insan kalmamışmı?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DENO » 01 Eyl 2021, 21:55

Yahu, MİT personeli diyince hepsi yurt dışında James Bondculuk oynayan adamlar değil ki. Bir kısmının yaptığı görev neticesinde güvenlik nednelerinden ötürü kimliğinin gizli kalması zaruri evet. Ama bir kısmı da yine yaptığı görev neticesi ile kimliğinin kamu tarafından açık olarak bilinmesi güvenlik riski doğurmayan hatta gerekli olan personel. Hakan Fidan'ın MİT Müsteşarı olduğunu biliyoruz mesela şimdi ifşa olmuş mu oluyor bu adam ? Zaten bunu sokaktaki adam bile düşünebiliyorsa MİT gibi 1 asırdan fazla istihbarat işinin içinde olan ve "kafalı adamlardan" oluşan bir kurum neleri düşünebilir siz tahmin edin. Ya da etmeyin boşverin kafa yormamak lazım fazla 8-)

kabardey
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kabardey » 01 Eyl 2021, 21:56

Kara kalemle çizim yapan MİT'çiler var. :roll:

Gürbet
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Gürbet » 21 Eyl 2021, 12:12

DIHA icin baslik yok herhalde, Scaneagle tarzi birsey olabilirmi bu?

OkanA
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen OkanA » 21 Eyl 2021, 17:34

cats görüntüsü

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 21 Eyl 2021, 23:18

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 22 Eyl 2021, 04:04

Guzel bir calisma olmus Fatih, elinize saglik. Sanirim TB2 lerin scaled up bir versiyonu olacak Tb3'ler. Yaklasik ANKA-S benzeri gibi bir IHA olacak. Guclendirilmis, govde ve inis takimlari, PD170/180 dizel motoru ile dogal olarak daha agir bir IHA olmasi gerekiyordu. Inis kalkis icin daha detayli bilgi var mi? Kalkis icin vinc yardimi ile hizlandirilmasi plani var sanirim, inis icin otomatik(radar kontrollu) hassas inis yapilacagini okudum ama pist genisligi oldukca dar ve pis basinda asansor var. Teker koyma sanirim adanin baslangici olan bir yere olur ama durdurma ag yontemi mi olacak?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 22 Eyl 2021, 11:02

robust yazdı: 22 Eyl 2021, 04:04 Guzel bir calisma olmus Fatih, elinize saglik. Sanirim TB2 lerin scaled up bir versiyonu olacak Tb3'ler. Yaklasik ANKA-S benzeri gibi bir IHA olacak. Guclendirilmis, govde ve inis takimlari, PD170/180 dizel motoru ile dogal olarak daha agir bir IHA olmasi gerekiyordu. Inis kalkis icin daha detayli bilgi var mi? Kalkis icin vinc yardimi ile hizlandirilmasi plani var sanirim, inis icin otomatik(radar kontrollu) hassas inis yapilacagini okudum ama pist genisligi oldukca dar ve pis basinda asansor var. Teker koyma sanirim adanin baslangici olan bir yere olur ama durdurma ag yontemi mi olacak?
Hocam belirttiğiniz üzere ağ gibi bir şey kullanılması planlanıyor.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec » 23 Eyl 2021, 04:52

robust yazdı: 22 Eyl 2021, 04:04 Guzel bir calisma olmus Fatih, elinize saglik. Sanirim TB2 lerin scaled up bir versiyonu olacak Tb3'ler. Yaklasik ANKA-S benzeri gibi bir IHA olacak. Guclendirilmis, govde ve inis takimlari, PD170/180 dizel motoru ile dogal olarak daha agir bir IHA olmasi gerekiyordu. Inis kalkis icin daha detayli bilgi var mi? Kalkis icin vinc yardimi ile hizlandirilmasi plani var sanirim, inis icin otomatik(radar kontrollu) hassas inis yapilacagini okudum ama pist genisligi oldukca dar ve pis basinda asansor var. Teker koyma sanirim adanin baslangici olan bir yere olur ama durdurma ag yontemi mi olacak?
PD222 motor kullanılacak eğer yanılmıyorsam. Önceki versiyonların aksine yüksek irtifa ve uzun süre havada kalma odağından çok kalkış gücüne hızlıca ulaşan bir motor dizayn edilmiş aynı zamanda 6kg daha hafifletilmiş ve 50 beygir gücü arttırılmış.

Celebor
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Celebor » 27 Eyl 2021, 13:02

Türkmenistan'a Bayraktar tb2 satışı yapılmış çoktan ve ilk defa geçit töreninde görülmüş. Cidden çok şaşırtıcı haber. Adı bile geçmiyordu hiçbir yerde olması gerektiği gibi

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 27 Eyl 2021, 13:34

Türkmenistan
Katar
Ukrayna
Libya
Azerbaycan
Polonya
Fas (?)

Sanırım 7 ülkeye ihraç etmiş olduk platformu. Darısı 17'ye.

Sırplar İHA almak için niyet belirtti ama Balkanlar şu an pek Sırplara bir şey satmaya müsait değil gibi. Ama bizimkiler herhangi bir çatışma ortamında Arnavutluk'a ya da Bosna'ya TB2 ya da mini iha desteği verecektir diye düşünüyorum. Litvanya Cb'si Erdoğan ile görüşmüştü. Letonya Savunma Bakanı da TB2 ile ilgili bir tweete ''umarım''lı bir cevap vermişti.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 27 Eyl 2021, 22:57

Hensoldt ARGOS

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 28 Eyl 2021, 10:36

Torpidodan atılan SatCom lu bir iha sizce ne kadar stratejik olabilir?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali » 10 Eki 2021, 00:24

Yeni müşteri :Ruanda

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen witch_king » 10 Eki 2021, 11:58

İHA ların özellikle terör örgütlerine karşı kullanımı gören terörle mücadele eden ülkeler için bulunmaz nimet.
TB2 lerin dünyada en yaygın olarak kullanılacak olan İHA olması sürpriz olmayacaktır.

swat
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen swat » 12 Eki 2021, 11:18

Ben bu satışlardan artık tedirgin olmaya başladım. Neye göre satıyoruz belli değil. Silah sanayinin var olması ve bunun aktif olması Ülkemiz adına avantaj getiren bir durum ama, ben sattım benim teknolojim demeninde sınırları var. Politik dengeler var. Ve Türkiyede bununla ilgili bir satış makamı olması gerek, FMS gibi.

Ayrıca satışı yasak olan sistemler olması gerek EH sistemleri gibi. Bu sistemler hiç bir siyasinin elinde bir pazarlık unsuruna dönüşmemeli.

Şu an gelişine İHA/SİHA satıyoruz umarım buradan uluslararası bir gol yemeyiz.

The Qonqueror
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen The Qonqueror » 12 Eki 2021, 11:42

swat yazdı: 12 Eki 2021, 11:18 Ben bu satışlardan artık tedirgin olmaya başladım. Neye göre satıyoruz belli değil. Silah sanayinin var olması ve bunun aktif olması Ülkemiz adına avantaj getiren bir durum ama, ben sattım benim teknolojim demeninde sınırları var. Politik dengeler var. Ve Türkiyede bununla ilgili bir satış makamı olması gerek, FMS gibi.

Ayrıca satışı yasak olan sistemler olması gerek EH sistemleri gibi. Bu sistemler hiç bir siyasinin elinde bir pazarlık unsuruna dönüşmemeli.

Şu an gelişine İHA/SİHA satıyoruz umarım buradan uluslararası bir gol yemeyiz.
Ben gelişine sattığımız zannetmiyorum. Şu an Fransa'yla Afrika'da güç rekabeti içindeyiz ve bu terör örgütleri, bugüne kadar çok işlevsel aletlerdi bu ve diğer ülkeler için. Tam tersine TB2 bize daha önce açılmayan pek çok kapıyı açabilir.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos » 12 Eki 2021, 12:36

The Qonqueror yazdı: 12 Eki 2021, 11:42 Ben gelişine sattığımız zannetmiyorum. Şu an Fransa'yla Afrika'da güç rekabeti içindeyiz ve bu terör örgütleri, bugüne kadar çok işlevsel aletlerdi bu ve diğer ülkeler için. Tam tersine TB2 bize daha önce açılmayan pek çok kapıyı açabilir.
Sanırım gelişine derken kastedilen maliyet değil, kapıya kim gelirse mantığı. Şu an bu durumda gibiyiz. Kapıya geleni boş göndermiyoruz. Ama TB' de Anka da evriliyor ve muhtemel çok uzak olmayan zamanlarda belki de TSK ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelir ki aksungur, akıncı, muis vs gibi çalışmalar da elde esilen birikimi ileriye taşımak amacı gütmekteidir. Platform harici operatör kabiliyeti ve tecrübesini sahaya yönlendirece kiliit bilgiler saklanmalı ama. Yoksa her tb2 alan Rus hss sini vurur demek Mısır ve Suud' u bölgenin en güçlü ordsu kılan zihniytten farkı kalmaz. Eğer ki TB2 veya Ankada iki nesil fark attıysak, ilk üretimleri vermekte sakınca yoktur diye düşünüyorum.

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 13 Eki 2021, 03:28

okeanos yazdı: 12 Eki 2021, 12:36 Sanırım gelişine derken kastedilen maliyet değil, kapıya kim gelirse mantığı. Şu an bu durumda gibiyiz. Kapıya geleni boş göndermiyoruz. Ama TB' de Anka da evriliyor ve muhtemel çok uzak olmayan zamanlarda belki de TSK ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelir ki aksungur, akıncı, muis vs gibi çalışmalar da elde esilen birikimi ileriye taşımak amacı gütmekteidir. Platform harici operatör kabiliyeti ve tecrübesini sahaya yönlendirece kiliit bilgiler saklanmalı ama. Yoksa her tb2 alan Rus hss sini vurur demek Mısır ve Suud' u bölgenin en güçlü ordsu kılan zihniytten farkı kalmaz. Eğer ki TB2 veya Ankada iki nesil fark attıysak, ilk üretimleri vermekte sakınca yoktur diye düşünüyorum.
Çin önüne gelene İHA satıyor bizde satıcaz para kazanmak istiyoruz. TB2'ler psikolojik etki yarattı bütün ülkelerde karşısına hangi savunma sistemi çıkarsa çıksın yok edebilecek inancı var. TB2,Anka ve Aksungur'u bize yakın ülkelere satmakta sakınca görmüyorum. Akıncı ve Mius gibi platformların satılması sakıncalı olabilir.

The Qonqueror
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen The Qonqueror » 13 Eki 2021, 12:10

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu » 13 Eki 2021, 12:47

Bu Siha satılan ülkeler sihanın tadını bir alınca sayıyı arttırmak için yine kapımızı çalacaktır. Aynı şekilde bir gün aldıkları TB2'ler kullanıla kullanıla perti çıkınca veya demode kalınca ve böylece yeni bir modelini almak istediklerinde (nasıl biz F-16 için yine ABD'nin kapısını çalıyorsak) ilk bizim kapımızı çalacaktır. Çünkü ara yüzünden kullanılan mühimmatlara kadar Türk sistemlerine alışkanlık olacaktır. Alıştıkları şekilde devam etmek isteyebilirler. O zaman onlara TB3 mü satarız TB5 mi zaman gösterir. Bence müşteri bağlamak iyidir iyi. Zaten bu kadar fazla sayıda satmamızdan TB2 konusunda teknoloji hırsızlığından o kadar çekinmediğimiz anlaşılıyor. Her yere peynir ekmek gibi ANKA satmıyoruz mesela.

O değil de El cezire Ukrayna Türk dronlarından üretecek diye bir haber yapmış:
https://www.aljazeera.com/news/2021/10/ ... s-minister

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ddemir » 13 Eki 2021, 13:00

Roketsana da sürekli ihracat kapısı açılacak. Mamların depo ömrü ne kadar bu arada?

swat
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen swat » 13 Eki 2021, 13:45

kivele yazdı: 13 Eki 2021, 03:28 Çin önüne gelene İHA satıyor bizde satıcaz para kazanmak istiyoruz. TB2'ler psikolojik etki yarattı bütün ülkelerde karşısına hangi savunma sistemi çıkarsa çıksın yok edebilecek inancı var. TB2,Anka ve Aksungur'u bize yakın ülkelere satmakta sakınca görmüyorum. Akıncı ve Mius gibi platformların satılması sakıncalı olabilir.
İşte biz Çin değiliz, İnsan haklarına karşı duran savaş suçları işlemiş dikdatör rejimlere satış yapmamalıyız bu nedenle Afrikadan korkuyorum. Ukrayna, Türk devletleri tarafında bir sakınca yok.

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 13 Eki 2021, 16:17

swat yazdı: 13 Eki 2021, 13:45 İşte biz Çin değiliz, İnsan haklarına karşı duran savaş suçları işlemiş dikdatör rejimlere satış yapmamalıyız bu nedenle Afrikadan korkuyorum. Ukrayna, Türk devletleri tarafında bir sakınca yok.
Burda hemfikiriz... İHA satabileceğimiz birçok ülke var (Güney Amerika,Güney Asya,Baltık ve Balkan ülkeleri) gibi... Afrika konusunda haklısınız dikdatör rejimlere İHA satacağımı düşünmüyorum.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 14 Eki 2021, 15:52

Fas zaten uzun bir süredir konuşuluyordu, Etiyopya'nın ismi de birkaç kere söylenmişti ama tirajı yüksek bir kaynak tarafından ilk defa haber yapıldı diye biliyorum. Önüme gelmemiş de olabilir.

Mısır ile normalleşemeyeceksek ,ki görünürde mevcut iktidarlar sürdüğü sürece normalleşme zor görünüyor, Etiyopya konusunda pazarlık önemli.

İsraille dostlarımız ve düşmanlarımız bu kadar aynıyken bu kadar çarpık bir ilişkimizin olması büyük analizler gerektiriyor. Hem Türkiye hem İsrail açısından.