Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele »

kostok yazdı: 29 Eki 2021, 01:04 Eylüldeki bir Defence Türk haberine göre, güncel kurla 2022 için hedeflenen Savunma bütçeleri 5 milyara yakın gözüküyor. Ve bu bütçenin yarısı zaten maaş ödemesine gidiyor. Birkaç yüz milyon dolar da yemek, yeni yapı inşaatı gibi masraflara gittikten sonra ellerinde 2 milyar gibi bir tutar kalıyor ki bununla ne tedarik etsinler, Rusya'ya karşı?

Hava aracına mı ayırsınlar tamamını? Bunun masrafı sadece uçak almakla bitmez, hangarları baştan sonra değiştirmeleri lazım, yer sistemlerini adapte etmek için ayrı masraf yapmaları lazım. Eğitim için geçecek süreden bahsetmiyorum bile... Kapıdaki savaş için, elindeki 1-2 milyar doları 6-7 senelik çeklere yatırmak ne derece mantıklı?
Ukrayna savunma bütçesi 9 milyar 600 milyon dolar olduğunu söylüyor. Elindeki savaş uçakları ve HSS ile Rusya karşı kendini savunması imkansız... F-16 seçerse mühimmat,eğitim ve altyapı konusunda ABD yardımı olacaktır.

https://tr.euronews.com/2021/04/11/sava ... i-ne-kadar

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Ukrayna'nın tb-2 ile birlikte mam-c'yi düşman topunun üzerine göndermesi baya bir olay olmuş.
Ukrayna sadece bir tür uyarı atışı yaptı ama o bile çok ses getirmiş. Youtube Rus diplomatların ve kanaat önderlerinin tepkilerinin paylaşıldığı videolarla dolmuş bir anda.

Onlardan biri:

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele »

Karasu yazdı: 31 Eki 2021, 22:42 Ukrayna'nın tb-2 ile birlikte mam-c'yi düşman topunun üzerine göndermesi baya bir olay olmuş.
Ukrayna sadece bir tür uyarı atışı yaptı ama o bile çok ses getirmiş. Youtube Rus diplomatların ve kanaat önderlerinin tepkilerinin paylaşıldığı videolarla dolmuş bir anda.

Onlardan biri:
Rusların sınırında desteklediği gruba uyarı atışı açmak canlarını acıtıyor. Ukrayna ipin ucunu fazla kaçırmazsa iyi olur... Zamansız çekilen kılıç ilk önce sahibini yaralar.

Azerbaycanturku
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Azerbaycanturku »

40 dakikadan sonra Pilotumuzun Karabag savasinda Bayraktari anlatiyor !!

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Gerçeklik payını bilmiyorum ancak direk İran'a versek daha iyi değil mi ?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tyras »

rifat52 yazdı: 02 Ara 2021, 21:53 Gerçeklik payını bilmiyorum ancak direk İran'a versek daha iyi değil mi ?
Irak'a ABD f-16 verdi, direk İran'a vermiş mı oldu diye yanitlayabilirim. Bunlar kaçakçılığa konu olmayacak kadar büyük sistemler, konuşlanacaği üsler az çok belli, kullanacak personel de bizde eğitim alacak.

Haşd denilen içinde İrancilarin cirit attığı milis ordusuna göz görmeden geçme ihtimali yok.

TSK üzerinden anlatmak gerekirse( asla karşılaştırma değil Haşd çok daha problemli bir grup) Haşd grubunun Irak askeri yapılanması içinde statüsünü güvenlik korucusu gibi düşünün, herhangi bir hava üssüne izinsiz girebilmeleri söz konusu değil.

Lakin bu gruplar denetimsizlikten görev tanımları dışında ağır silahta elde ediyorlar. Oda İran'dan, ordudan kaçakçılik ve IŞİD Terör Örgütü den ele geçirdiklerinden kaynaklanıyor.

Yani songar veya alpagu gibi kamikaze İHA sistemi olsa asla verilmesin derdim. Ama TB2 böyle kullandık- kaybettik diye sümen altı edilip ordu envanterinden çıkabilecek bir ürün değil.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Ben doğrudan satılması taraftarı değilim. Çeşitli önlemler kesinlikle alınmalı. Gerekirse Türk personel tarafından denetlenecek bir sistem gerekiyor.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Tyras yazdı: 03 Ara 2021, 12:18 Irak'a ABD f-16 verdi, direk İran'a vermiş mı oldu diye yanitlayabilirim. Bunlar kaçakçılığa konu olmayacak kadar büyük sistemler, konuşlanacaği üsler az çok belli, kullanacak personel de bizde eğitim alacak.

Haşd denilen içinde İrancilarin cirit attığı milis ordusuna göz görmeden geçme ihtimali yok.

TSK üzerinden anlatmak gerekirse( asla karşılaştırma değil Haşd çok daha problemli bir grup) Haşd grubunun Irak askeri yapılanması içinde statüsünü güvenlik korucusu gibi düşünün, herhangi bir hava üssüne izinsiz girebilmeleri söz konusu değil.

Lakin bu gruplar denetimsizlikten görev tanımları dışında ağır silahta elde ediyorlar. Oda İran'dan, ordudan kaçakçılik ve IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü den ele geçirdiklerinden kaynaklanıyor.

Yani songar veya alpagu gibi kamikaze İHA sistemi olsa asla verilmesin derdim. Ama TB2 böyle kullandık- kaybettik diye sümen altı edilip ordu envanterinden çıkabilecek bir ürün değil.
Irak ordusu ne kadar güvenilir ki ? Subay alımları nasıl ? Bahsettiğiniz gruplarla iletişimi olan subaylar mevcuttu mu ? Bu subayların Türkiye çıkarlarına karşı Türk silahı kullanması olası mı ? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum bu soruları.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tyras »

rifat52 yazdı: 03 Ara 2021, 21:20 Irak ordusu ne kadar güvenilir ki ? Subay alımları nasıl ? Bahsettiğiniz gruplarla iletişimi olan subaylar mevcuttu mu ? Bu subayların Türkiye çıkarlarına karşı Türk silahı kullanması olası mı ? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum bu soruları.
Sonuçta Irak ordusu Irak halkından seçilen insanlardan oluşuyor. Kafalar karışık, farklı zihniyetten insanlar var, bir aidiyeti olmayıp sırf cebim dolsun diye askerlik yapan da var.

İran'ı dini bağları nedeniyle en güvenilir kapı göreni var, karşıtı var, İran yüzünden bir daha savaşa itileceğiz, biz rezil olacağız yine ABD-İran kenardan birbirine kükreyip sonra sakinleşecek, neyimize gerek kendi işimize bakalım, çevreyle iyi ilişkiler kuralım diyeni var.

Ki mevcut Irak hükümeti yani Irak halkının çoğunluğu bu son düşüncede. Hatta seçimi kazandıktan sonra İrancılar başbakana bir suikast girişiminde bulundular.

İran'da ABD'de bir fırsatını bulsak ta Irak'a silah satabilsek diye bakıyorlar. Bu durumda kendilerince silahların rakip grupların eline geçmemesi konusunda bir stratejileri vardır sanıyorum. Özellikle hava kuvvetleri bakımından ABD'nin kimin pilot olup olmayacağına etki ettiğini sanıyorum yoksa bu durum bölgedeki ABD üsleri için de ciddi bir risk yaratırdı.

Şu halde, kimi önlemler varsa da küçük çaptaki sistemlerde pek işe yaradığı söylenemez. Yani kanunla kitapla olacak iş değil. Adam gece sağa sola ateş edip kendi aracına bi roket atıp, istenilen silahları bir noktaya bırakır, sonra saldırıya uğradım, düşman ele geçirdi der. Tüfek- gece görüşü, roket-atgm gibi sistemler böyle hiç olabiliyor.

Ama büyük çaplı sistemlerde ABD sisteminin İrancıların eline geçtiğine denk gelmedim. Belki twitte bahsedilen başlıca Suriye sınırındaki çöl bölgeleri diye bir coğrafya belirtilmiş olması da, bizim bir isteğimizdir.

Irak bizim için kritik rolde bir ülke. Tamamen kendimizi soyutlamamız, meydanı İran'a bırakmamız da iyi birşey değil, ama gel gelelim çekinceler de haklı. Eğitilecek personele sertifikasını verecek olan biziz, eğer sıkıntılı bir çevresi-geçmişi varsa kurstan eleyip kullandırmamakta bizim elimizde. Böyle yapılması hoş olmayacağı için en baştan Irak ordusunun üst makamlarıyla iletişime geçip, bizim risksiz gördüğümüz, karşılıklı uzlaştığımız kişiler eğitime seçilir sanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Somali'den gelen görüntülere göre Mogadişhu üzerinde seyreden TB2 SİHA sisteminin uçtuğu görülüyor. Sistemlerin Somali tarafından mı yoksa Türkiye tarafından mı konuşlandırıldığı ve kaç sistemin gittiği belli değil.

Etiyopya'dan gelen görüntülerde ve medyaya göre Etiyopya ordusu TB2 Bayraktar'ı operasyonel olarak kullanmaya başladı..
Operasyonlar sonucu Tigray Cephesi sempatizanları ABD başta olmak üzere Türkiye ve Çin'in Etiyopya'ya SİHA satmamasını ve uluslararası kamuoyundan yaptırım yapılmasını talep ediyor..

Kullanıcı avatarı
calasko
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen calasko »

TB2 tarafında vurulan 759 teyitli hedef varmış.

https://www.oryxspioenkop.com/2021/12/a ... r-tb2.html

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Piyasaya yeni düşmüş, işkembeyi çıkarmışlar kokoreç yapacaklar herhalde...
Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Düştükten sonra yanmasını sağlayacak bir sistem yapsak aslında fena olmaz. Hafif kırımları da ayrımına varması gerek tabii.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Kırgızistan ilk TB2'lerini teslim almış, şimdi bu TB2'leri bir de Tacikistan'a da satsınlar tam bir sinema olsun.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Gözlerim yanlış görmüyor değil mi? Aselsan CATS mi görüyorum?

The Qonqueror
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Evet, CATS'le teslim edilmişler...

JNG90
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen JNG90 »

igirgin yazdı: 17 Ara 2021, 21:53 Piyasaya yeni düşmüş, işkembeyi çıkarmışlar kokoreç yapacaklar herhalde...
Resim

Hadi S-400'leri Amerika'ya verelim de empati kursunlar.

JNG90
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen JNG90 »

:lol:
Hayali yazdı: 18 Ara 2021, 22:18 Gözlerim yanlış görmüyor değil mi? Aselsan CATS mi görüyorum?
Makyajlı kasa diyebiliriz o zaman. :D

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

JNG90 yazdı: 22 Ara 2021, 15:22 Hadi S-400'leri Amerika'ya verelim de empati kursunlar.
Libya'da vurulan az hasarlı Pantsir'i zaten ABD ye vermiştik ya.

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Bu ihalar Libya'da Suriye'de ve hatta Azerbaycan'a kadar çok değişik coğrafyalarda savaştı. Onlarcası gerçek çatışmalara katıldı. Pek çok ülkeye de satıldı. Bizimkiler bunlardan illaki bir miktarının kaybedileceğini, gelişmiş ülkelere gönderileceğini ve decompile ve tersine mühendislik süreçlerinden geçirilebileceğini hesap etmiştir.

Radiology
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Radiology »

igirgin yazdı: 17 Ara 2021, 21:53 Piyasaya yeni düşmüş, işkembeyi çıkarmışlar kokoreç yapacaklar herhalde...
Resim
Hocam bence bizim bu iha işindeki alametifarikamız tek başına bir TB2 veya ANKA değil ,biz savaş yönetim sistemi ,idare ve strateji anlamında bir çığır açtık. Bu yüzden harici bir sistem olan TB2 nin ele geçmesi bir prestij kaybına sebep olabilir ama bir RQ 170 gibi bir zaafiyet veya anti propaganda olacağını sanmıyorum sonuçta tüm sistemleri über süper gizli olan bir araç değil hatta çoğu parçası ticari olan bir sistem.

Rusların birazda silah pazarındaki müşterilerinin sırtını sıvazlama bak güncellemeler ile sıçtığımız Libya,Karabağ ve Suriye´deki mal gibi bekleyen sistemlerimizi bu şekilde toparlıyoruz algısı yaratmak olduğunu düşünüyorum.

Saygılar

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Bu haberler aynı bizim yerel haberciler gibi propagandadan ibaret. Sanki her şeyi yapan insansız hava aracıymış gibi algıyı bizimkiler de oluşturdu sonuçta. Rusların Pantsir'i satmaları gerekiyor. Duygusal nedenlerden dolayı bu fırsatı kullanmaları şart.

Bizim de iha satmamız gerekiyor. Aynı şey bizimkiler için de geçerli. Ben en başından beri elektronik harp ve (basit geliyor ama bence çok başarılı) MAM serisinin bu başarıyı iha larımızla paylaştığına inanıyorum. Öyle de olmalı zaten.

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Grenadier »

TB2'leri acaba Latin Amerika pazarına da çıkarmak için girişimlerde bulunuluyor mu? Bu bölgedeki çoğu ülkenin hava kuvvetleri, özellikle savaş uçağı bakımından oldukça zayıftır. En popüler ve yaygın platform A-37 Dragonfly denebilir. Ekonomik ve/veya siyasi nedenlerden dolayı modern uçak alma konusunda güçlük yaşıyorlar sanki.
Bu açıdan, TB2 gibi sistemler bu çoğrafya için biçilmiş kaftan gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Grenadier yazdı: 26 Ara 2021, 14:28 TB2'leri acaba Latin Amerika pazarına da çıkarmak için girişimlerde bulunuluyor mu? Bu bölgedeki çoğu ülkenin hava kuvvetleri, özellikle savaş uçağı bakımından oldukça zayıftır. En popüler ve yaygın platform A-37 Dragonfly denebilir. Ekonomik ve/veya siyasi nedenlerden dolayı modern uçak alma konusunda güçlük yaşıyorlar sanki.
Her ne kadar Avacado ya yönelseler de :D Narcosları tesbit etmek için dron ile keşif gayet iyi ve ucuz bir fikir. LIDAR ve MILDAR gibi sistemlerle iyi bir pazarlama ile bir kaç tane satılabilir diye düşünüyorum. Sonuçta bu adamlar ormanın içinde üretimi yapıyorlar. CIA izin verirse olur bu iş. Yıllar önce National Geographic de okumuştum LIDAR takılan uçaklar ile orman dokusunun altında kalan tarihi kentleri ve yapıları buluyorlardı. (Yer Güney Amerika Ormanları)

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

Grenadier yazdı: 26 Ara 2021, 14:28 TB2'leri acaba Latin Amerika pazarına da çıkarmak için girişimlerde bulunuluyor mu? Bu bölgedeki çoğu ülkenin hava kuvvetleri, özellikle savaş uçağı bakımından oldukça zayıftır. En popüler ve yaygın platform A-37 Dragonfly denebilir. Ekonomik ve/veya siyasi nedenlerden dolayı modern uçak alma konusunda güçlük yaşıyorlar sanki.
Latin Amerika ülkeleri sürekli Amerikan güdümünde olan ya da güdümünden çıktıkça güdüme sokulan-sokulmaya çalışılan ülkeler. Amerika'nın güdümünde olmayan da Rusya'nın güdümünde oluyor. Hani bu x ülkesi Rusya veya Amerika'ya yakın değil, biraz abartıyla direkt olarak vasal devletmiş gibi düşünebiliriz neredeyse.

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye
Bayraktar Taktik İHA

kostok yazdı: 27 Ara 2021, 13:35 Latin Amerika ülkeleri sürekli Amerikan güdümünde olan ya da güdümünden çıktıkça güdüme sokulan-sokulmaya çalışılan ülkeler.
Doğrudur. Ama benzer bir durum Afrika ülkeleri için de geçerli.
Antares yazdı: 27 Ara 2021, 01:30 Narcosları tesbit etmek için dron ile keşif gayet iyi ve ucuz bir fikir.
Evet, işte bu tip asimetrik tehditlere karşı hem daha etkili istihbarat, hem de gerektiğinde anında müdahale kapasitesine sahip platformlar eksikliklerini önemli ölçüde kapatabilir.

Azerbaycanturku
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Azerbaycanturku »

Resim

Ruslar artik Byaraktar Eyitimi veriyor ))

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

Grenadier yazdı: 28 Ara 2021, 12:20 Doğrudur. Ama benzer bir durum Afrika ülkeleri için de geçerli.

Evet, işte bu tip asimetrik tehditlere karşı hem daha etkili istihbarat, hem de gerektiğinde anında müdahale kapasitesine sahip platformlar eksikliklerini önemli ölçüde kapatabilir.
Güney Amerika'da 12 ülke var, Afrika'da 54. Afrika daha karmaşık bir yapıya sahip. Fransa'nın Türkiye'nin etkin olduğu bölgeler ve Rusya'nın Wagner ile bayrak gösterdiği ülkeler var. Latin Amerika ülkelerine kıyasla Afrika ülkelerinin arasında daha keskin çatışmalar var. Bu da rakip ülkeleri farklı bloklara itiyor.

Örneğin Mısır; Fransa ve Arap konsorsiyumuna yakınken, Mısırla rekabet halindeki Etiyopya; Türkiye, İsrail gibi ülkelerle daha yakın konumlandırıyor kendini. Tabi bu yakınlıklar tamamen çıkara dayalı, temeli çok da sağlam olmayan bir yapıya sahip. İsrail-Etiyopya ilişkisini biraz daha temellendirebiliriz.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DENO »

Latin Amerika ile Afrikayı dğrudan aynı kefeye koyamayız. Latin Amerika'da iyi kötü konsalide olabilmiş devletler ve bir işleyiş var iken, Afrika'da çoğu devletin yönetim erkleri diğerleri arasından sıyrılabilen etnik grup ya da ülke içinde yer etmiş zengin/elit derebeyi kesimlerden oluşmakta. Bu reddede devletler arası yaşanmış çatışmaların çoğu bile esasen bu etnik grup, klanlar ya da çıkar grupları arası yaşanan iç savaşlardan oluşuyor.

Batılı egemen devletler ise Afrika'daki bu senaryoda kendi çıkarlarını sağlamak için genellikle NGO ve uluslararası şirketler gibi ikincil partiler aracılığı ile çekişme yaşayan iç gruplardan birini ya da bir kaçını destekleme yolu ile Afrika'yı sömürmeye devam ediyor. Bu düzende geçtiğimiz on yılda Afrika'da ektinliğini arttıran Çin, uzun dönemde Batı'nın Afrika üzerinde güttüğü oyunu ciddi anlamda bozacağa benziyor. Bizde potansiyel bir ülkeyiz tabii, ama Afrika politikasında Çin'den ziyade daha çok batı yanlısı bir tutum gösteriyoruz...

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Benim demek istediğim, eğer siyasi ve diğer engeller söz konusu değilse, SİHA'larımız Afrika'da olduğu gibi, Orta ve Güney Amerika'da da ilgi görebilir, bölgedeki ordulara en azından asimetrik tehditler konusunda yararlı olabilir.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

Grenadier yazdı: 29 Ara 2021, 17:54 Benim demek istediğim, eğer siyasi ve diğer engeller söz konusu değilse, SİHA'larımız Afrika'da olduğu gibi, Orta ve Güney Amerika'da da ilgi görebilir, bölgedeki ordulara en azından asimetrik tehditler konusunda yararlı olabilir.
Siyasi anlamda engel çıkmaz, zira teknolojiye hakimiz yerli ürünlerimizde var. Güney Amerika` dan talep görebilir. Deniz Karakol, devriye, sınır devriyesi, uyşturucu, ve kaçakçılık ile mücadele gibi konularda pazarlanabilir. Aksungur bu konuda ciddi bir ürün olabilir, zira kıtanın bir tarafı Atlantik, diğer tarafı Pasifik. Ancak eskisi gibi bölgede çapulcu yapılanmaları kalmadı, bunlar zaman içinde suç çeteleri tarafından egale edildiler. Bu adamlarda bir devlet yapılanması var, eskisi gibi tehditler kalmadı. Şu andaki ana konuları devlet içindeki suç amaçlı olan çeteler, yahut yapılanmalar. Bizim mevcut İHA lar bu konuda ne gibi katkı sağlar bilemiyorum. Ancak bitabi dediğiniz gibi olası bir pazar, değerlendirmek gerekiyor. Sivil anlamda kullanım olasılıklarıda var, misal Orman Yangınlarına karşı gözetleme, sınır ihlali, mezraların takibi gibi çok olasılık var.