Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 05 Mar 2021, 04:38

ZIRHLISUVARİ yazdı: 05 Mar 2021, 02:23 Kalkis neyse de bu ihalar gemiye nasil inecek acaba
Ben konuda dun tweeter'da bir olasi senaryodan bahsetmistim. Eldeki bilgilere bakarak, TB3 icin PD180 motoru, Sn. Mahmut Aksit Bey'in TB3 icin manevra kabiliyeti olacak bir SIHA olacagini soylemesi, sonra Sn. Ismail Demir'in son soylesisinde acikladigi bilgilerden bir cikarim yapmaya calisiyorum. Ve tabi TCG Anadolu'nin mevcut pist yapisi ve ozellikleri dusunulmesi gerekiyor.

Bu bilgilerin hepsini bir havuzda toplayinca ortaya cikabilecek alternatiflere bakiyorum. Yine gecmis yillarda LHD veya LHA tipi kisi pistlere sahip ucak gemisi veya amfibi helikopter gemilerinden hangi tip ucaklar ucurulmus diye bir tarihsel bakis sonrasi ortaya bir kac model cikabilir. Kesinlikle asagidaki ornekler gibi yapilacak demiyoruz elbette ama 200 metre pistten (net kullanilabilir uzunluk daha kisa sanirim) kalkis ve inis yapacak bir IHA/SIHA'nin kesinlikle STOL ozelliklerde bir tasarima sahip olmasi gerekiyor. Asagidaki ornekler bize bir fikir verebilir.

1. OV-10 Bronco uzun yillar ABD kuvvetlerinde ve ozellike US MArines hizmetinde LHA tipi ambifi helikopter gemilerinden yakin hava destegi amacli kullanilmistir. Bu ucak STOL denilen kisa kalkis ve inis amacli tasarlanmis bir govdeye sahip. Cift motorlu ve payload olarak silah ve sensor tasima kapasitesi oldukce yuksek. Bunun benzeri 2xPD180 motorlu bir insansiz ucak dusunulebilir. Dikkat ederseniz kanat acikligi kisadir ama kanat alani yuksektir, bu sekilde oldukca yavas hizlarda pistlere teker koyabilir ve kisa mesafede halat kullanmadan durabilir. Benzer bir insansiz ucak tasarimi ve TCG Anadolu'ya uyarlanmasi cok uzun bir surec alacaktir muhtemelen. Belki Anadolu uzerinde tadilat gerebilir.
Resim

Sn. Sailordream'in tweeter hesabinda bahsettigi Convair Model 48 Charger ucagi benzeri ucak ama OV-10'un rakibi olarak ihalede elenmis ve uretimi yapilmamis bir model. Benzer performans ve geometriye sahip bir cozum dusunulmus ama OV-10'a kaybetmis.

Resim

2. Secenek yine STOL (kisa kalkis ve inis) ozelliklere sahip olacak, tek PD180 motorlu, katlanabilir kanatli ve maliyeti daha dusuk, uretimi hizli olabilecek ve mumkun oldugunca TB2'nin aviyonik ve yazilimlarini kullanabilecek bir cozum olabilir. TB2'nin govde ve kanat yapisi ozellikle modifiye edilmis bir versiyonu olabilir. Bu versiyonda uzun kanatlar yerine daha kisa ama kanat alani genis bir cozum.
Belki asagidaki bir zamanlar TAI'nin uretimini yaptigi Yarasa yakin hava destek ucaginin insansiz versiyonu gibi bir cozum. TAI bu ucagi 1990'larda uretmek icin caba gostermisti ama kabul gormemisti. Yarasa'nin atasi aslinda ABD'li Sadler firmasini A-22 Piranha modeldir.

Resim
Resim

3. Secenek yine usten kanatli ama kisa kalkis ve inis ozelliklere sahip olabilecek, belki 1-1.5 tonluk, PD180 ile guclendirilmis asagidaki gibi bir cozum. Bu ucak originalinda yaklasik 3.5 tonluk ve PT6 turboprop ile guclendirilmis ama alicisi cikmayinda prototip olarak kalmis. Ahrlac isimli Guney Afrika firmasinin ucagidir.

Resim

kedoxs
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kedoxs » 12 Mar 2021, 11:18

Baykar TB2 8 Ekim 2019 Barış Pınarı harekatı ile başlayıp, Libya, İblid (Bahar Kalkanı) ve 27 Eylül 2020'de başlayan 2. Karabağ savaşı ile sonuçlanan efsane bir yıl geçirdi. Bu dört cephenin bir tanesi hormonlu bir terör örgütü (fıratın doğusu), bir tanesi yarım darbeci bir devlet ordusu (Libya), diğer 2 tanesi ise hava gücü zayıf fakat yerden havaya savunmada çok çeşitli sistemi bulunan devlet orduları idi. (İblid, Karabağ)

Bu harekatlarda bence TB2 nin en önemli avantajı küçük bir sistem olmasına rağmen üzerindeki kamera ve mühimmatı ile yerdeki hava savunma sistemlerinin kapsamı dışında görev icra edebilmesiydi. Ayrıca görece maliyeti düşük olduğu için sarf edilmesinde de çok büyük sakıncalar yoktu. Kaldı ki özellikle Libya'da da bir miktar kayıp yaşandı. Fakat personel kaybı yaşanmaması ve tahminimce verilen kayıplardan ders alınarak harekat icra edilmesi ile çok daha etkin kullanılmaya devam etti.

Bunun sonucu olarak da özellikle Karabağ savaşında görüldüğü üzere çok ciddi bir kara savunmasına ve azımsanmayacak hava savunma sistemine sahip Ermenistan ordusu yerde çaresiz kaldı. Bu durum ordunun hem düzenini hem de askerin psikolojisini ciddi manada etkiledi. Zaten savaşın ilerleyen günlerinde çok ciddi oranda firar yaşadılar.

Tabi bu harekatlardaki başarıyı sadece TB2'ye yazmak ciddi haksızlık olur. TB2 nin başarısı neredeyse yeni bir savaş doktirini oluşturan kurmay zekada yatıyor. Yeni bir doktirin oluşturulması çok iddialı bir söylem fakat bunu aslında bizden çok yabancı uzmanlar dile getiriyor. (Bu konuda yabancı basında yazılanlar Arda hocanın sitesinde toparlanmış durumda https://www.siyahgribeyaz.com/2020/07/bloomberg-01.html )

Bu harekatlarda asıl başarı Ağ Merkezli Harp konseptinin en üst seviyede kullanılmasındadır. TB2 ler hem küçük olmalarının avantajını hem de elektronik harp kabiliyetleri ile görünmez bir savaş yürüttüler.

Benim bu uzun girişten sonra söylemek istediğim ihaların hava savaşlarında kullanımı ile ilgili olacak. Tabi şuan TB2 hava hava füzesi taşımaya müsait değil. Fakat PD1800 motoru kullanılması planlanan TB3 ile bu imkan olabilir. Tabi muhtemelen ihanın boyutu da büyüyecek ama Anka, Aksungur ve Akıncı kadar büyük bir sistem olmayacaktır. Bu boyutlardaki bir iha karşısındaki savaş uçağının kendisini radarda görebileceği menzile giremeden füzesini ateşleme imkanına sahip olabilir. Ayrıca işin içerisine elektronik harp te girince çok daha tehlikeli bir sistem olabilir.

Tabi benim düşündüğüm sistemde TB3 te radar olmayacak. Güdümlemeyi Ağ Merkezli Harp ile Erken İhbar Uçakları, denizdeki gemilerde bulunan radarlar (özellikle Çafrad) ve kara konuşlu uzun menzilli radarlar ile olacak. Bu şekilde adalarda uçurulacak H-H yüklü TB3 ler ile Aksungur ve Akıncılar Yunanistan için çok ciddi bir harekat kısıtlayıcı olabilir. Ayrıca aesa radar konulması düşünülen Aksungur ve Akıncı katıldığında ağ çok daha kabiliyetli duruma gelecektir. TB2 lerin küçüklüğünden kaynaklı radarda kesit alanının düşük olması ve yavaş hareket etmesinden dolayı rakip uçak ve sistemlerin oldukça yakınında görev icra edebiliyordu. Ufuk, Hava Soj ve diğer vasıtalar ile sağlanacak elektronik harp ile kabiliyet daha da artacaktır. Kaybedilecek ihaların yeri hemen doldurulabilir. Fakat Yunanistanın kaybedeceği hava sistemlerini yerine koyması yıllar alacaktır. Ayrıca olurda hava hakimiyetini kaybettikleri anda deniz araçlarını ve adalarını koruyamaz duruma düşecektir. Gerisi malum...

Aslında anlatmak istediğim ABD nin çok büyük maliyetler ve yıllarca uğraşarak oluşturduğu F-22 ve F-35 ile derin darbe ve rakip uçak kendisini tespit edemeden yaklaşıp füze atabilme kabiliyetini biz ihalarla sağlayabiliriz. Zaten derin darbe olayını fazlası ile ispatladı, H-H yüklü bir TB-3'ün olası bir çatışmada adalar üzerinde çok ciddi sürprizler oluşturabilir.

Not: TB3 te H-H bulunacak mı bilmiyorum. Sadece öngörüm. Aynı işin Aksungur ve Akıncı ile yapılması biraz daha riskli geliyor, boyutları ve radar kesit alanlarından dolayı. Fakat Ufuk, Hava Soj ve diğer elektronik harp destekleri ile onlarda ciddi tehdit oluşturabilir. Neyse fazla uzun oldu :) kısacası hava savaşlarında ihalar çok can sıkacak ve yakacak gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 12 Mar 2021, 13:09

TB2'nin radar kesit alanını bilmediğimiz için çok fazla spekülasyon türetiliyor ama öyle sandığımız kadar da küçük değil. Misal F-16'ların kanat açıklığı 9.96 metre iken TB2 de bu değer 12 metre. Dizel bir itki sistemi kullandığı için pervaneleri dışarıda. Pylon ve iniş takımlarında öyle. Bunlar hep rcs arttıran kompenentler. Ha keza RF ile kumanda edildiğinden elektromanyetik spekturumda da kendini belli ediyor. TB3 de bundan geri kalmayacaktır.

Hava hava muharebeleri apayrı bir dünya. Kullanılan platformların Hız, irtifa, rcs, radar ve füze menzili ile düşman uçaklarının durumsal farkındalığı, füze ve elektronik harp karşı tedbirleri, manevra kabiliyetinin direkt olarak muharebeye etki ettiği, çeşitli değişken durumlar mevcut.

Biz bu iş Akıncı gibi turboprop motorlu, TB2, TB3 ve ANKA'ya kıyasla daha hızlı ve yüksek irtifadan uçan, AESA radar entegre edileceği söylenen bir İHA ile bile nasıl oluru tartışırken, 5-6K. irtifada, 150-200 km/h hızla uçan, radarı bile olmayan bir iha bunu nasıl başaracak? Ağ merkezli harekat demişsiniz ama bu işin kitabını yazan ABD bile bu füze güdümleme konusunda emekleme aşamasındayken, biz bir CAFRAD veya E7-T ile bu işi nasıl kotaracağız? Hemde KEMENT projesi henüz olgunlaşmamışken?

kedoxs
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kedoxs » 12 Mar 2021, 13:29

Moon&star yazdı: 12 Mar 2021, 13:09 TB2'nin radar kesit alanını bilmediğimiz için çok fazla spekülasyon türetiliyor ama öyle sandığımız kadar da küçük değil. Misal F-16'ların kanat açıklığı 9.96 metre iken TB2 de bu değer 12 metre. Dizel bir itki sistemi kullandığı için pervaneleri dışarıda. Pylon ve iniş takımlarında öyle. Bunlar hep rcs arttıran kompenentler. Ha keza RF ile kumanda edildiğinden elektromanyetik spekturumda da kendini belli ediyor. TB3 de bundan geri kalmayacaktır.

Hava hava muharebeleri apayrı bir dünya. Kullanılan platformların Hız, irtifa, rcs, radar ve füze menzili ile düşman uçaklarının durumsal farkındalığı, füze ve elektronik harp karşı tedbirleri, manevra kabiliyetinin direkt olarak muharebeye etki ettiği, çeşitli değişken durumlar mevcut.

Biz bu iş Akıncı gibi turboprop motorlu, TB2, TB3 ve ANKA'ya kıyasla daha hızlı ve yüksek irtifadan uçan, AESA radar entegre edileceği söylenen bir İHA ile bile nasıl oluru tartışırken, 5-6K. irtifada, 150-200 km/h hızla uçan, radarı bile olmayan bir iha bunu nasıl başaracak? Ağ merkezli harekat demişsiniz ama bu işin kitabını yazan ABD bile bu füze güdümleme konusunda emekleme aşamasındayken, biz bir CAFRAD veya E7-T ile bu işi nasıl kotaracağız? Hemde KEMENT projesi henüz olgunlaşmamışken?
Kesit alanından kastım görünürlülüğünün düşük olmasıydı, yoksa rc oranı jetlerden de yüksek olabilir. Ama defalarca çeşit çeşit radarın üzerinden canlı yayın yaptığına göre elektronik harb ile ciddi bir düşük görünürlüğe sahip olduğunu ispatladı.

Hava muharebesinde ABD, Rusya, Fransa gibi ülkelere karşı belki işe yaramaz ama Yunanistan gibi envanteri, stoğu ve yeteneği iyi bilinen bir orduya karşı sürpriz işler çıkartabilir. En azından elinde kısıtlı sayıda bulunan ve yerine hemen geri koyamayacağın H-H füzelerini bile sarf ettirmesi önemli bir avantaj olacaktır. Sen bozdoğan ve gökdoğanı istediğin kadar üretirken, onlar harcamak zorunda kalacağı Meteor ve Aim leri uzun süre beklemek zorunda kalacak, belki de hava hakimiyetini kaybedecek...

Bu söylediğim senaryo bir kaç yıl sonrası çok ani çıkabilecek bir çatışma içindi bu arada. Biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda Yunanistan araştırma gemisi çalışırsa vururum, kablolarını keserim dedi ama bir icraat çıkmadı. Olurda önümüzdeki dönemde böyle bir şeye kalkışırsa ihalardan değişik harekatlar görebiliriz diye düşündüm :)

Ama 2030 larda muharip ihalarda bu özelliği çokça göreceğiz. Zaten 6. neslin en önemli tariflerinden biri insanlı insansız jetlerin ortak görev icra edebilmesi...

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 12 Mar 2021, 13:58

EH destekli, düşük irtifa ve süratle uçan bir ihanın, elektronik harp koruması açısından demode, yeni nesil radarlara göre güncelliğini yitirmiş bir hss sistemini imha etmesi ile, modern bir savaş uçağına angaje olması aynı şey değil.
Olmaz demiyorum ama TB2, TB3 ve Anka İle olmaz. Akıncı ile bile zoraki olabilir. Onda bile şüphelerim var. Bu iş için turbofan motorlu, gerektiğinde ses üstü hızlara ulaşabilen, kendi radarı ve durumsal farkındalık açısından ECM ve avionik sensörleri bulunan, milli bir veri bağı ve görev bilgisayarı kullanan muharip bir sistem gerekiyor. Tüm bunları alt alta yazınca fiyat etiketi bir savaş uçağı fiyatını geçiyor, kaybedince üzülüyorsun, Taktik sınıf iha gibi yerine hemen yenisini koyamıyorsun... Üstelik bunlar henüz konsept. Yakın gelecekte illaki muharip ihalar göreceğiz, lakin var Bi 10 senesi...

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Footle » 12 Mar 2021, 15:03

Moon&star yazdı: 12 Mar 2021, 13:58 EH destekli, düşük irtifa ve süratle uçan bir ihanın, elektronik harp koruması açısından demode, yeni nesil radarlara göre güncelliğini yitirmiş bir hss sistemini imha etmesi ile, modern bir savaş uçağına angaje olması aynı şey değil.
Olmaz demiyorum ama TB2, TB3 ve Anka İle olmaz. Akıncı ile bile zoraki olabilir. Onda bile şüphelerim var. Bu iş için turbofan motorlu, gerektiğinde ses üstü hızlara ulaşabilen, kendi radarı ve durumsal farkındalık açısından ECM ve avionik sensörleri bulunan, milli bir veri bağı ve görev bilgisayarı kullanan muharip bir sistem gerekiyor. Tüm bunları alt alta yazınca fiyat etiketi bir savaş uçağı fiyatını geçiyor, kaybedince üzülüyorsun, Taktik sınıf iha gibi yerine hemen yenisini koyamıyorsun... Üstelik bunlar henüz konsept. Yakın gelecekte illaki muharip ihalar göreceğiz, lakin var Bi 10 senesi...
Hocam zaten şu anda bizim aklımızda kısa vadede Akıncı veya diğer sistemler ile muharip bir jet düşürmek gibi bir plan yok zaten benim anladığım kadarıyla. Bu tamamen sosyal medyadaki " savunma sanayii ileri gelenlerinin (!)" uydurması. Akıncı'nın H-H versiyonu için planlanan en başından beri İHA, helikopter, seyir füzeleri gibi yavaş ve alçaktan yaklaşan hedeflere karşı kullanılmasıydı ki Selçuk Bayraktar'ın da beyanları bu yönde. Arazi arızalarından etkilenmeyen, mobil bir hava savunma bataryası amacıyla kullanacaklarını düşündüm ben hep. Suudlar bugünlerde 7/24 Yemen sınırında F-15'leriyle husi İHA ve seyir füzelerini avlamak için devriye atıyor. Benim anladığım biz aynı işi daha ucuz uçuş maliyetleriyle ve daha uzun havada kalış süresiyle yapmak istiyoruz.

Konseptin başarısını elbette sahaya çıkmadan göremeyiz ancak artık İHA alanında dünyadaki gelişmeleri takip eden değil; gelişmeleri yaratan, hedefleri kendisi koyan bir ülke konumuna yükseliyoruz yavaştan. Asimetrik harp ortamında kullanılan ve çok az sayıdaki ülke tarafından kullanılan bir savaş aracını etkin bir şekilde konvansiyonel- yarı konvansiyonel harp ortamına entegre edip kullanır hale geldik. O yüzden ben hayal edilen konseptin gerçekleşme ve gerçekten işe yarar bir kullanımı olma ihtimalini yüksek görüyorum.

Teknolojik gelişmelerin hızını kestirebilmek güç ama muharip bir hava savaşına katılabilecek İHA'nın kısa vadede ortaya çıkmayacağını düşünüyorum ben de sizin gibi.

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 12 Mar 2021, 19:10

TB3 icin tahmini bir goemetri asagidaki gibi tasarim olabilir. Baykar'in MIUS icin sundugu grafik bu sekilde am bunun piston motorlu versiyonu mumkun. TB2'de bu geometri benzeri ama uzun kanat acikligina sahip. PD180 motorlu bir versiyon, kisa kanat ama kanat alani genis, biraz daha cevik ve hizli olabilir.

Resim

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen muhendus » 13 Mar 2021, 15:34

Bence Baykar ve/veya TAİ nin jet motorlu, ucuz, basit ve radarlara sahte F-16 ekosu verecek ihalar üzerine çalışmaları gerekiyor. Amaç Ege ve Karadeniz’de yanıltıcı taarruz kolları göstermek ve hasım HSS leri yanıltarak asıl taarruz kollarının gizliliğini sağlamak. Bu sayede HSS ler sahte hedeflere angaje olur, mühimmat harcar, HSS personeli stres ve baskı altında olur.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Mar 2021, 15:42

muhendus yazdı: 13 Mar 2021, 15:34 Bence Baykar ve/veya TAİ nin jet motorlu, ucuz, basit ve radarlara sahte F-16 ekosu verecek ihalar üzerine çalışmaları gerekiyor. Amaç Ege ve Karadeniz’de yanıltıcı taarruz kolları göstermek ve hasım HSS leri yanıltarak asıl taarruz kollarının gizliliğini sağlamak. Bu sayede HSS ler sahte hedeflere angaje olur, mühimmat harcar, HSS personeli stres ve baskı altında olur.
TAİ nin Goksunguru tam da bu işi yapacak zaten hocam. Sadece HSS ler degil hava-hava gorevli düşman uçaklarıni yanıltmak için de kullanılacak.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 » 13 Mar 2021, 18:56

Sadece savaşta değil orman yangınlarına müdahelede bu şekilde etkin kullanılması açıkcası beni çok mutlu etti.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Mar 2021, 19:23

Nerede izlediğimi hatırlamıyorum ama 150 km den daha fazla bir mesafeden bir orman yangını izleniyor hatta yangına müdahale eden uçak net bir şekilde gorulebiliyordu. Flirler kuvvetli gayet. Uygun şartlarda o mesafeden bir korvet/fırkateyni de tespit edebilir.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 13 Mar 2021, 21:28

Heybeliada yangınını diyorsun galiba.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen muhendus » 13 Mar 2021, 22:33

trakya_forever yazdı: 13 Mar 2021, 15:42 TAİ nin Goksunguru tam da bu işi yapacak zaten hocam. Sadece HSS ler degil hava-hava gorevli düşman uçaklarıni yanıltmak için de kullanılacak.
Göksungur benim kafamdaki konsept için pahalı bir oyuncak hocam, hatta TB2 bile pahalı.

Ben TAİ Şimşek gibi katapultla atılan ve harcanabilir bir İha kastediyorum, geri dönmese de olur cinsten.

Bizim rahatça harcayabileceğimiz ihalarımız da olmalı ya da kaybettiğimizde çok ta umursamayacağımız, artık TB2 bile ilk hallerine göre oldukça gelişkin ve pahalı oldu.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Mar 2021, 22:49

Moon&star yazdı: 13 Mar 2021, 21:28 Heybeliada yangınını diyorsun galiba.
Aynen hocam bu video

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 13 Mar 2021, 22:59

muhendus yazdı: 13 Mar 2021, 22:33 Göksungur benim kafamdaki konsept için pahalı bir oyuncak hocam, hatta TB2 bile pahalı.

Ben TAİ Şimşek gibi katapultla atılan ve harcanabilir bir İha kastediyorum, geri dönmese de olur cinsten.

Bizim rahatça harcayabileceğimiz ihalarımız da olmalı ya da kaybettiğimizde çok ta umursamayacağımız, artık TB2 bile ilk hallerine göre oldukça gelişkin ve pahalı oldu.
Düşman uçaklarını yanıltmak için Süpersonik hızlara çıkabilen, uzun süre havada kalabilen bir İha geliştirmeniz gerekiyor ki bu İha'yı katapult atmak imkansız gibi bişey... Pahalı bir sistem olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Moon&star » 13 Mar 2021, 23:02

muhendus yazdı: 13 Mar 2021, 22:33 Göksungur benim kafamdaki konsept için pahalı bir oyuncak hocam, hatta TB2 bile pahalı.

Göksungur jet motorlu, sesüstü hızlarda uçabilen, tek kullanımlık bir hedef uçak olacak zaten yahu. Hem kendi füzeni daha yüksek süratle üzerine gelen bir hedef ile test edeceksin, hemde ihtiyaç duyduğun zaman sahte hedef olarak düşmanın üzerine sürebileceksin. Daha ne olsun.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 13 Mar 2021, 23:05

Tamam işte Goksungur bu tarif ettiğiniz şey. Şu yol haritasındaki sahte hedefin adı Goksungur

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 01 Nis 2021, 16:45

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Nis 2021, 16:25

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 16 Nis 2021, 16:31

İstiklalFM yazdı: 16 Nis 2021, 16:25
Anlaşmanın bedeli çok düşük değil mi?

Kullanıcı avatarı
Scarecrow
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Scarecrow » 16 Nis 2021, 18:54

Anka-S ile ilgileniyorlardı sanki ?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Nis 2021, 19:22

Scarecrow yazdı: 16 Nis 2021, 18:54 Anka-S ile ilgileniyorlardı sanki ?
O Tunus idi. Sözleşmesi imzalandı. Teslimat kaldı geriye.

pymk
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen pymk » 16 Nis 2021, 20:46

kivele yazdı: 16 Nis 2021, 16:31 Anlaşmanın bedeli çok düşük değil mi?
Nüfuz etmeye çalıştığımız bir bölge. Belki siyasi sebeplerle fiyat ayarlaması olmuştur.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti » 16 Nis 2021, 21:37

Scarecrow yazdı: 16 Nis 2021, 18:54 Anka-S ile ilgileniyorlardı sanki ?
Tunus'a satılacaktı.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 16 Nis 2021, 22:41

pymk yazdı: 16 Nis 2021, 20:46 Nüfuz etmeye çalıştığımız bir bölge. Belki siyasi sebeplerle fiyat ayarlaması olmuştur.
Hocam ortalıkta dönen, daha önceki satışların tutarlarıyla karşılaştırınca dörtte birinden daha ucuza satmış gibi oluyoruz. Yarı yarıya olsa tamam da bu çok uçuk. 170 milyon olması daha mantıklı geldi bana.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin » 17 Nis 2021, 00:25

Sadece bana mı öyle geliyor anlamadım ama sanki Baykar nepotik ilişkileri çözmüş ve oligarşik bir düzleme mı kayıyor?
Yanı akraba ilişkileri sayesinde Türk ordusuna mal sattı nerdeyse tekel oldu ve ihracat için Türkiye'nin dış siyasetini allak bullak ediyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Nis 2021, 01:19

igirgin yazdı: 17 Nis 2021, 00:25 Sadece bana mı öyle geliyor anlamadım ama sanki Baykar nepotik ilişkileri çözmüş ve oligarşik bir düzleme mı kayıyor?
Yanı akraba ilişkileri sayesinde Türk ordusuna mal sattı nerdeyse tekel oldu ve ihracat için Türkiye'nin dış siyasetini allak bullak ediyor.
"Akraba ilişkileri" sayesinde İHA satmadı. Başarılı bir şekilde isterleri karşıladığı için mal sattı. Zaten akrabalık da sonradan geldi. Ordu gayet memnun Baykar'dan her şartta ürününe destek veriyor. DzKK bile TCG Anadolu için doğrudan Baykar'ın kapısını çaldı. Baykar'ın eleştirilmesi gereken şeyler var hatta bence çok şey var ancak bu doğrudan "ilişkileri sayesinde mal sattı" gibi bir durum değil. Sapla samanı ayırmamak lazım. Adam gerçekten parasının hakkını veren başarılı bir ürün yaptı. Türk dış siyasetini Baykar Allak bullak etmiyor. Türk siyaseti Baykar'ı bir kaldıraç olarak kullanıyor. İşin şu durumu var kraldan çok kralcılar Baykar'ı görüp TUSAŞ'ı eziyor bu yaşanıyor maalesef.

robust
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen robust » 17 Nis 2021, 05:41

İstiklalFM yazdı: 17 Nis 2021, 01:19 "Akraba ilişkileri" sayesinde İHA satmadı. Başarılı bir şekilde isterleri karşıladığı için mal sattı. Zaten akrabalık da sonradan geldi. Ordu gayet memnun Baykar'dan her şartta ürününe destek veriyor. DzKK bile TCG Anadolu için doğrudan Baykar'ın kapısını çaldı. Baykar'ın eleştirilmesi gereken şeyler var hatta bence çok şey var ancak bu doğrudan "ilişkileri sayesinde mal sattı" gibi bir durum değil. Sapla samanı ayırmamak lazım. Adam gerçekten parasının hakkını veren başarılı bir ürün yaptı. Türk dış siyasetini Baykar Allak bullak etmiyor. Türk siyaseti Baykar'ı bir kaldıraç olarak kullanıyor. İşin şu durumu var kraldan çok kralcılar Baykar'ı görüp TUSAŞ'ı eziyor bu yaşanıyor maalesef.
Katiliyorum Fatih. Ve ek olarak Baykar gibi kucuk aile sirketleri daha esnek calisabiliyor olabiliyor. Isini sahiplenebiliyor, mesai kavrami daha esnek olabiliyor, daha hizli urun cikarabiliyor. Buyuk sirketler daha kurumsal davraniyor, karar surecleri daha yavas oluyor, risk almaktan kaciniyorlar vs. Bu ABD'de ayni sekilde. Kucuk 8-10 kisilik bir start-up bakiyorsunuz bir buyuk sirketin yapamayacagi bir urunu gelistiriyor. Baykar bu sekilde Akinci IHA'yi cok hizli bir surec sonucu gelistirebiliyor. En kisa zamanda hizmete girer umarim. Esas TB3 dedikleri gibi yapilir, TCG Anadolu uzerinde kullanimi baslarsa ciddi bir paradigma degisimi olacak Turkiye acisindan. Dunya icin bir yenilik olacak. Dusuk maliyetli S/IHA'lardan olusan hafif ucak gemisi konsepti.

Baykar'in benim acimdam elestirecegim konular bayagi cok aslinda. Bunlardan bir tanesi urekli yerlilik vurgusu yaparak, %93 yerli soylemini hic dogru bulmuyorum, o rakamin dogrulugu tartisilir. Baykar ben COST calisiyorum, en maliyet etkin bir urun yapmak hedefimiz dese daha dogru yapar. Urun benim, ucus kontrol yazilim benim, alt sistem bazinda uygun sivil urunu alip kullaniyorum, gerekirse bizde yapariz demek varken, surekli millilik vurdugu yapiyorlar. Kaza kirim sonrasi bir suru yabanci firmanin sistemi ortaya cikiyor sonra. Eee hani bu IHA %93 yerliydi demek zorunda kaliyoruz.

Yerlilik vurgusu bizim gibi savunma sanayine (kabaca tank, top, fuze meraki kastediyorum) merakli kitle cogaliyor ve sektor gittikce daha cok politik arac olarak puan kazandirici olabiliyor. Yerlilik orani aciklamak bu ortamda cok ise yariyor gibi gorunuyor. Soyle bir sey var, bu rakamlar gun geliyor hic bir anlam ifade etmiyor. Siz %95 yerli yapabilirsiniz ama kalan %5 oyle kritik bir altsistemdir ki %95 bir anlam ifade etmeyebilir. En guncel ornegi MX-15X gimbal tedarigi ve Kanada ambargosu. TB2'nin basarisinda buyuk pay sahibi bir sistem, gimbal performansi olarak TB2'nin operasyonel etkinligini cok ciddi katki yapiyor. Yuksek cozunulurluk nedeniyle daha uzak menzillerde hedefleri tespit ederek, lazer isaretlemesi yapabiliyor gibi. HSS vuruslarinda MX-15D'nin katkisi buyuktu. Iste yerlilik vurgusu bir yerde gelip tikaniyor, bizde CATS kullaniriz o zaman diyoruz ama CATS 5 sene once vardi ama kimse kullanmadi, veya kullanamadi.

goldenwings
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen goldenwings » 17 Nis 2021, 12:58

İstiklalFM yazdı: 17 Nis 2021, 01:19 "Akraba ilişkileri" sayesinde İHA satmadı. Başarılı bir şekilde isterleri karşıladığı için mal sattı. Zaten akrabalık da sonradan geldi. Ordu gayet memnun Baykar'dan her şartta ürününe destek veriyor. DzKK bile TCG Anadolu için doğrudan Baykar'ın kapısını çaldı. Baykar'ın eleştirilmesi gereken şeyler var hatta bence çok şey var ancak bu doğrudan "ilişkileri sayesinde mal sattı" gibi bir durum değil. Sapla samanı ayırmamak lazım. Adam gerçekten parasının hakkını veren başarılı bir ürün yaptı. Türk dış siyasetini Baykar Allak bullak etmiyor. Türk siyaseti Baykar'ı bir kaldıraç olarak kullanıyor. İşin şu durumu var kraldan çok kralcılar Baykar'ı görüp TUSAŞ'ı eziyor bu yaşanıyor maalesef.
Başkası yapsa bu kadar destek görmezdi bence ifade edilmek istenen bu. Yoksa demek ki ne cevherler var böyle bilmiyoruz. Şüphesiz Baykar çok iyi gidiyor yeter ki birileri ellerinden tutsun. LHD'ye gelince sen uçak gemisi diye lansman edip uçaksız kalırsan tabi dünyanın ilk SİHA/ İHA'lı uçak gemisi bizim diye sanki uçak gemisi insansız süper bir uzay aracıymış gibi reklam yapmak zorunda kalınır. F35 işi yatınca bunlar olmadı yeter ki uçak gözüksün diye üzerine Hürkuş koyarlar dedim ve geldiğimiz noktada önce İHA'lı sonra Hürjet'li bir yapıya gider olduk. Umalım da bari Hürjet üzerine konsun şunun.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Nis 2021, 14:30

robust yazdı: 17 Nis 2021, 05:41 Katiliyorum Fatih. Ve ek olarak Baykar gibi kucuk aile sirketleri daha esnek calisabiliyor olabiliyor. Isini sahiplenebiliyor, mesai kavrami daha esnek olabiliyor, daha hizli urun cikarabiliyor. Buyuk sirketler daha kurumsal davraniyor, karar surecleri daha yavas oluyor, risk almaktan kaciniyorlar vs. Bu ABD'de ayni sekilde. Kucuk 8-10 kisilik bir start-up bakiyorsunuz bir buyuk sirketin yapamayacagi bir urunu gelistiriyor. Baykar bu sekilde Akinci IHA'yi cok hizli bir surec sonucu gelistirebiliyor. En kisa zamanda hizmete girer umarim. Esas TB3 dedikleri gibi yapilir, TCG Anadolu uzerinde kullanimi baslarsa ciddi bir paradigma degisimi olacak Turkiye acisindan. Dunya icin bir yenilik olacak. Dusuk maliyetli S/IHA'lardan olusan hafif ucak gemisi konsepti.

Baykar'in benim acimdam elestirecegim konular bayagi cok aslinda. Bunlardan bir tanesi urekli yerlilik vurgusu yaparak, %93 yerli soylemini hic dogru bulmuyorum, o rakamin dogrulugu tartisilir. Baykar ben COST calisiyorum, en maliyet etkin bir urun yapmak hedefimiz dese daha dogru yapar. Urun benim, ucus kontrol yazilim benim, alt sistem bazinda uygun sivil urunu alip kullaniyorum, gerekirse bizde yapariz demek varken, surekli millilik vurdugu yapiyorlar. Kaza kirim sonrasi bir suru yabanci firmanin sistemi ortaya cikiyor sonra. Eee hani bu IHA %93 yerliydi demek zorunda kaliyoruz.

Yerlilik vurgusu bizim gibi savunma sanayine (kabaca tank, top, fuze meraki kastediyorum) merakli kitle cogaliyor ve sektor gittikce daha cok politik arac olarak puan kazandirici olabiliyor. Yerlilik orani aciklamak bu ortamda cok ise yariyor gibi gorunuyor. Soyle bir sey var, bu rakamlar gun geliyor hic bir anlam ifade etmiyor. Siz %95 yerli yapabilirsiniz ama kalan %5 oyle kritik bir altsistemdir ki %95 bir anlam ifade etmeyebilir. En guncel ornegi MX-15X gimbal tedarigi ve Kanada ambargosu. TB2'nin basarisinda buyuk pay sahibi bir sistem, gimbal performansi olarak TB2'nin operasyonel etkinligini cok ciddi katki yapiyor. Yuksek cozunulurluk nedeniyle daha uzak menzillerde hedefleri tespit ederek, lazer isaretlemesi yapabiliyor gibi. HSS vuruslarinda MX-15D'nin katkisi buyuktu. Iste yerlilik vurgusu bir yerde gelip tikaniyor, bizde CATS kullaniriz o zaman diyoruz ama CATS 5 sene once vardi ama kimse kullanmadi, veya kullanamadi.
Çok haklısınız hocam. Kaleminize sağlık. Buna ek olarak Baykar'ın eleştirilebilecek bir yanı da aile şirketi olmasından mütevellit CTO ne derse o oluyor. Yani planda olmayan bir aracın çalışmasına bir günde direkt başlanabilir. Proje sızdığında kurumsal iletişim ne cevap vereceğini bile bilmiyor olabilir. Avantajlarından biri de şu; Örneğin TUSAŞ bir ürün ASELSAN'da varsa ona mahkum oluyor. Gidiyor çok pahalıya alıyor o malı. Baykar fiyatı beğenmediyse gidip teknoparktaki bir şirkete yaptırıp çok daha ucuza temin edebiliyor. Rekabet ettirebiliyor tedarikçilerine. Maliyetler'de düşüyor doğal olarak. TB2 Baykar'ın bu yapısı sayesinde sınıfının en maliyet etkin İHA'sı. Kabul etsek de etmesek de böyle.
goldenwings yazdı:

Başkası yapsa bu kadar destek görmezdi bence ifade edilmek istenen bu. Yoksa demek ki ne cevherler var böyle bilmiyoruz. Şüphesiz Baykar çok iyi gidiyor yeter ki birileri ellerinden tutsun. LHD'ye gelince sen uçak gemisi diye lansman edip uçaksız kalırsan tabi dünyanın ilk SİHA/ İHA'lı uçak gemisi bizim diye sanki uçak gemisi insansız süper bir uzay aracıymış gibi reklam yapmak zorunda kalınır. F35 işi yatınca bunlar olmadı yeter ki uçak gözüksün diye üzerine Hürkuş koyarlar dedim ve geldiğimiz noktada önce İHA'lı sonra Hürjet'li bir yapıya gider olduk. Umalım da bari Hürjet üzerine konsun şunun.
"Başkası yapsa bu kadar destek görmezdi" ifadesi ile "yakın akraba ilişkileri sayesinde mal sattı" ifadesi arasında kalın bir fark var. Baykar bu ürünü akrabalık kurmadan önce kabul ettirdi zaten.
SİHA konuşlandırılması konusunda gelince. SİHA konuşlandırma planı F-35 planlanmadan önce de vardı. Sadece son kulvarda hızlandırılması ihtiyacı hissedildi. Bu sadece F-35 ile ilgili de değil. Ya F-35 konusu biraz gaz meselesiydi zaten. DzKK gaza geldi F-35 resimleri ile paylaştı gemiyi ama geminin güvertesi F-35B için konfigüre edilmedi bile. Hala daha hazır değil F-35B'ye. O iş "ciddi bir niyet beyanı"ndan öteye gidemedi esasen. Hürjet'li yapı da TCG ANADOLU için değil. Queen Elizabeth gibi bir gemi için planlanıyor o.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen muhendus » 17 Nis 2021, 18:15

robust yazdı: 17 Nis 2021, 05:41

Yerlilik oranını verdikleri ölçüm kriteri hatalı kuvvetle muhtemel hocam. %93 neye göre?

Ürün ağacını oluşturan örnek olarak 10.000 adet parçanın 9300 ü yerli derlerse burada algılar yanılır. Çünkü o ürün ağacı içerisinde gövdeye atılan perçinler bile 1 er parça sayılıyor.

Ancak maliyeti 1 milyon lira ise ve bunun 930 bin lirası yerli ve milli ise %93 yerli demek bence daha doğru. Sonuçta bir flir, motor ve elektronik gibi maliyetin büyük çoğunluğunu oluşturan parçaların ne kadarı yerli? Gövde komponentleri ve vida, perçin gibi ürünler sistemin genel maliyeti içinde oransal olarak elektronik komponentlere göre çok daha az yer edinir.

goldenwings
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen goldenwings » 17 Nis 2021, 19:02

İstiklalFM yazdı: 17 Nis 2021, 14:30 Çok haklısınız hocam. Kaleminize sağlık. Buna ek olarak Baykar'ın eleştirilebilecek bir yanı da aile şirketi olmasından mütevellit CTO ne derse o oluyor. Yani planda olmayan bir aracın çalışmasına bir günde direkt başlanabilir. Proje sızdığında kurumsal iletişim ne cevap vereceğini bile bilmiyor olabilir. Avantajlarından biri de şu; Örneğin TUSAŞ bir ürün ASELSAN'da varsa ona mahkum oluyor. Gidiyor çok pahalıya alıyor o malı. Baykar fiyatı beğenmediyse gidip teknoparktaki bir şirkete yaptırıp çok daha ucuza temin edebiliyor. Rekabet ettirebiliyor tedarikçilerine. Maliyetler'de düşüyor doğal olarak. TB2 Baykar'ın bu yapısı sayesinde sınıfının en maliyet etkin İHA'sı. Kabul etsek de etmesek de böyle.

"Başkası yapsa bu kadar destek görmezdi" ifadesi ile "yakın akraba ilişkileri sayesinde mal sattı" ifadesi arasında kalın bir fark var. Baykar bu ürünü akrabalık kurmadan önce kabul ettirdi zaten.
SİHA konuşlandırılması konusunda gelince. SİHA konuşlandırma planı F-35 planlanmadan önce de vardı. Sadece son kulvarda hızlandırılması ihtiyacı hissedildi. Bu sadece F-35 ile ilgili de değil. Ya F-35 konusu biraz gaz meselesiydi zaten. DzKK gaza geldi F-35 resimleri ile paylaştı gemiyi ama geminin güvertesi F-35B için konfigüre edilmedi bile. Hala daha hazır değil F-35B'ye. O iş "ciddi bir niyet beyanı"ndan öteye gidemedi esasen. Hürjet'li yapı da TCG ANADOLU için değil. Queen Elizabeth gibi bir gemi için planlanıyor o.
F-35 öncesi SİHA/İHA ihtiyacı 2 adet olarak belirlenmişti şimdi ise sanki biz bu gemiyi SİHA'lar için ürettik gibisinden kamuoyu oluşturuyorlar. Güverte konusuna gelince evet F-35 için hazır değildi , yanlışım olmasın WASP sınıflarına benzer bir çözüme gidilecekti galiba zaten.

delikpr
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen delikpr » 17 Nis 2021, 20:07

Medyada ve devlet kurumları içinde müthiş bir Bayraktar lobisi var. Devletin resmi kurumlarından da sürekli bir ürün marketing'i ve hatta propagandası yapılıyor.

Arkasına aldığı bu rüzgarla adamın biri geçenlerde tüyü bitmemiş yetimin kuruşlarıyla inşa edilen Anadolu'yu teftiş edip yeni ürünleri için bir platform şeklinde lanse etmiş....

Bu arada her açıdan yetkin Otokar'ın Altay'ı üretime sokabilecekken son anda nasıl şutlandığını da hatırlayalım.

Ayrıca, 128 milyar dolar ile SS projelerimizden hangileri bitirilebilir, bir hesabını yapan oldu mu?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Nis 2021, 20:19

goldenwings yazdı: 17 Nis 2021, 19:02 F-35 öncesi SİHA/İHA ihtiyacı 2 adet olarak belirlenmişti şimdi ise sanki biz bu gemiyi SİHA'lar için ürettik gibisinden kamuoyu oluşturuyorlar. Güverte konusuna gelince evet F-35 için hazır değildi , yanlışım olmasın WASP sınıflarına benzer bir çözüme gidilecekti galiba zaten.
F-35'e göre hiçbir zaman bir planlama olmadı. F-35 gelecekmiş gibi bir senaryoya göre hazırlık yapılmadı. "Niyet" vardı o niyet çerçevesinde sadece düşünce oluştu. 2 adedin üstünde ciddi miktarda SİHA konseptleri düşünüldü uzun zamandır. Değişen şey VTOL beklenirken DzKK'nın TB2'nin performansından etkilenip TB2 türevini istemesi oldu.
delikpr yazdı: Medyada ve devlet kurumları içinde müthiş bir Bayraktar lobisi var. Devletin resmi kurumlarından da sürekli bir ürün marketing'i ve hatta propagandası yapılıyor.

Arkasına aldığı bu rüzgarla adamın biri geçenlerde tüyü bitmemiş yetimin kuruşlarıyla inşa edilen Anadolu'yu teftiş edip yeni ürünleri için bir platform şeklinde lanse etmiş....

Bu arada her açıdan yetkin Otokar'ın Altay'ı üretime sokabilecekken son anda nasıl şutlandığını da hatırlayalım.

Ayrıca, 128 milyar dolar ile SS projelerimizden hangileri bitirilebilir, bir hesabını yapan oldu mu?
Yahu o adamdan o gemiye yeni ürün yapmasını isteyen DzKK. Adam kendi fantezilerini dayatmadı DzKK'ya. Yoksa TB3 dediğimiz alet TB2S olacaktı hatta.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Nis 2021, 20:28

muhendus yazdı: 17 Nis 2021, 18:15 Yerlilik oranını verdikleri ölçüm kriteri hatalı kuvvetle muhtemel hocam. %93 neye göre?

Ürün ağacını oluşturan örnek olarak 10.000 adet parçanın 9300 ü yerli derlerse burada algılar yanılır. Çünkü o ürün ağacı içerisinde gövdeye atılan perçinler bile 1 er parça sayılıyor.

Ancak maliyeti 1 milyon lira ise ve bunun 930 bin lirası yerli ve milli ise %93 yerli demek bence daha doğru. Sonuçta bir flir, motor ve elektronik gibi maliyetin büyük çoğunluğunu oluşturan parçaların ne kadarı yerli? Gövde komponentleri ve vida, perçin gibi ürünler sistemin genel maliyeti içinde oransal olarak elektronik komponentlere göre çok daha az yer edinir.
Bir tahmin olarak vereyim. Parça sayısı kesinlikle değil. Türkiye'deki "yerlilik" hesaplamalarının %95'i maliyetteki yerli komponentlerin payı üzerine yapılıyor.
Orada da şöyle bir durum var. Siz İHA'nıza bir gimbal takacaksınız diyelim. İçindeki lazer işaretleyici, gündüz kamerası, termal kamera Çin'den geliyor. Ancak siz yazılımı, entegrasyonu ve stabilizasyonu (ki bu konular da oldukça zor) kendiniz yaptınız. Yerli ürün olarak X firmasına sattınız. Siz ürünü 10 milyona sattınız. Ancak 6 milyonluk parçası yurtdışından. Ancak yine de sizden ürünü alan firma yerlilik oranı verirken bütün maliyeti yerli gibi hesaplıyor. Dolayısı ile 10 milyonluk mal doğrudan yerli hanesine gidiyor. Şimdi Baykar kısmına dönersek orada yapılan da bahse konu şekilde maliyet üzerinden %95 ihtimalle. Yalnız E/O gimbal, motor gibi İHA ile birlikte satılan bir bileşen değil. Dolayısı ile %93 yerlilik ihtivası içerisinde yer almıyor. Yoksa Wescam'in fiyatı zaten TB2'nin %25 ila %40'ı arasında maliyeti var.

pymk
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen pymk » 17 Nis 2021, 21:21

Bir TB2'nin maliyetinin 1.5 milyon dolar olduğunu okumuştun bir yerlerde, doğru mudur?

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 18 Nis 2021, 21:24

Travma oluşturmuş adamlarda. :)

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali » 18 Nis 2021, 22:13

kostok yazdı: 18 Nis 2021, 21:24

Biraz garip Tb2 yi ne ile görmeyi planlıyorlar. Bu droneları birşeylerin güdümlemesi yönlendirmesi gerekmiyor mu? Kaldı ki Tb2 lerİ biz EH/ED desteksiz uçurmayacağız

kivele
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kivele » 18 Nis 2021, 22:20

Geliştirilen sistemin TB2 imha edebilecek kapasitesinin olmadığı çok belli... Ruslar TB2'ye kafayı iyice takmışlar.

Eagle1
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Eagle1 » 18 Nis 2021, 22:25

kostok yazdı: 18 Nis 2021, 21:24

Cahilliğime verin, afedersiniz de bu g** kadar pırpırlı 3000 metre irtifaya çıkıp 30 kilometrelik alanda saatlerce devriye mi atacakmış?

Bana şu beyin yakan videolardan birini hatırlattı.

Tabi diğer yandan Baykarın eli armut toplamıyor. Gelecekte belki 4-6 Bozdoğan yüklü bir Akıncı 2-3 Bayraktarı koruması standart bir formasyon olur.
Konuyu biraz dağıttığım için özür dilerim.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Nis 2021, 22:36

Ruslar yine hayal satıyor. Ben bunların yok mach 7-8 e falan çıkıp hedef vuran sistemler ürettiklerini de inanmıyorum. Ulan daha uçaktan attığın LGB yi adam gibi gudumleyemiyorsun kaldı 7-8 mach hızla giden muhimmata gemi vurduracaksin. Hadi o hıza çıktın diyelim orasida muamma da neyse.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 18 Nis 2021, 22:48

Eagle1 yazdı: 18 Nis 2021, 22:25 Cahilliğime verin, afedersiniz de bu g** kadar pırpırlı 3000 metre irtifaya çıkıp 30 kilometrelik alanda saatlerce devriye mi atacakmış?

Bana şu beyin yakan videolardan birini hatırlattı.

Tabi diğer yandan Baykarın eli armut toplamıyor. Gelecekte belki 4-6 Bozdoğan yüklü bir Akıncı 2-3 Bayraktarı koruması standart bir formasyon olur.
Konuyu biraz dağıttığım için özür dilerim.
Rusçam yok ama birisi "onlarca" saat demiş.

Yalnız videolar, sosyal medyada çıkan dandik mobil oyun reklamları gibi.

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Grenadier » 19 Nis 2021, 00:20

Evet 'onlarca saat' diyor videodaki mühendis arkadaş. Bir de gazeteci 'İHA alanında ne kadar geride kaldık?' diye soruyor, o da 'bırakın geri kalmayı, İsrail'in bile bizden kopyaladığı şeyler var' diyor. ))

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg » 19 Nis 2021, 10:20

Rusya bu tür mühimmatlara yönelmesi, kendi HSS'lerin TB2 lere karsi etkisiz kaldigini kabul etmis oluyor.
Benim merak ettigim sey, TB2 'nin Kameralarin yeni görüntüsü (Aselsan CATS) ile eski Kanada Ambargosundan sonra
görüntüde baya fark var.
Bu ister istemez Operasyonlara yansicaktir. MX-15 görüntüsü 4K gibi yüksek cözünürlük saglarken,
ama Aselsanin CATS'in görüntüsü maalesef birazdaha kötü. Insallah Aselsan görüntüsünün cözünürlügünü en azindan %50 civari düzeltse
bizim icin cok iyi olur. Su an icin maalesef Arada cok fark var.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok » 19 Nis 2021, 10:25

Heisenberg yazdı: 19 Nis 2021, 10:20 Rusya bu tür mühimmatlara yönelmesi, kendi HSS'lerin TB2 lere karsi etkisiz kaldigini kabul etmis oluyor.
Benim merak ettigim sey, TB2 'nin Kameralarin yeni görüntüsü (Aselsan CATS) ile eski Kanada Ambargosundan sonra
görüntüde baya fark var.
Bu ister istemez Operasyonlara yansicaktir. MX-15 görüntüsü 4K gibi yüksek cözünürlük saglarken,
ama Aselsanin CATS'in görüntüsü maalesef birazdaha kötü. Insallah Aselsan görüntüsünün cözünürlügünü en azindan %50 civari düzeltse
bizim icin cok iyi olur. Su an icin maalesef Arada cok fark var.
Bizim Catslar iyileştikçe iyileşiyor. Geçen sosyal medyada dolaşırken cats olduğu iddia edilen bir görüntüye denk geldim. Önceki videolara göre çok daha netti. Tabi hala Mx-15'e uzaktı ama yine de umut vaat ediyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 19 Nis 2021, 22:41

Açıkçası CATS ile Wescam'in arasındaki farkı tam olarak bilemiyoruz. Kesinlikle İthal edilen ürün daha iyi. Ancak sosyal medyada paylaşılan videonun kopyanın kopya olup olmadığı ya da çözünürlüğün düşürülmediğini bilemiyoruz. İki ürün için de bu geçerli.

Teknolojik zorluklara gelince. Sanırım optik ve sensörden ziyade yazılım ve stabil görüntüleme konusunda geri kalmaktayız. Eninde sonunda daha da iyileşecektir. Yeter ki araçlarımız operasyon için irtifasından ödün vermesin.

Yoksa bu dandik rus sistemlerie gerçekten yem olabilir.

Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu » 19 Nis 2021, 23:10

O kamikaze droneları TB2'nin görev yaptığı yüksekliğe çıkacak da TB2'yi bulacak da vuracak da...
Ölme eşeğim ölme. TB2 vurabilselerdi Pantsirle, s300'le şunla bunla çoktan vururlardı zaten. Komik gerçekten.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin » 19 Nis 2021, 23:48

Karasu yazdı: 19 Nis 2021, 23:10 O kamikaze droneları TB2'nin görev yaptığı yüksekliğe çıkacak da TB2'yi bulacak da vuracak da...
Ölme eşeğim ölme. TB2 vurabilselerdi Pantsirle, s300'le şunla bunla çoktan vururlardı zaten. Komik gerçekten.
Bir zamanlar bizde de aklı evvel bir siyasetçi 100.000 tank 100.000 uçak demişti.
Bugün de 3-5 siha görüntüleri ile süper güç olduğumuzu sanan sığır bir kitle var, Ruslar'da da benzer bir sığır kitle vardır.
Bu arada Ruslar kamikazelerini Idlib'de denemeye başladılar bizde hala tık yok.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM » 20 Nis 2021, 01:39

Antares yazdı: 19 Nis 2021, 22:41 Açıkçası CATS ile Wescam'in arasındaki farkı tam olarak bilemiyoruz. Kesinlikle İthal edilen ürün daha iyi. Ancak sosyal medyada paylaşılan videonun kopyanın kopya olup olmadığı ya da çözünürlüğün düşürülmediğini bilemiyoruz. İki ürün için de bu geçerli.

Teknolojik zorluklara gelince. Sanırım optik ve sensörden ziyade yazılım ve stabil görüntüleme konusunda geri kalmaktayız. Eninde sonunda daha da iyileşecektir. Yeter ki araçlarımız operasyon için irtifasından ödün vermesin.

Yoksa bu dandik rus sistemlerie gerçekten yem olabilir.
CATS'in gündüz kamerasında bir sorun yok. Çok geri değil. Zaten ikisi de Sony veya muadili sensörler kullanıyor olması lazım. İş SWIR/MWIR kısmında kopuyor. Özellikle soğutma teknolojileri, özel filtrelemeler ve mercekler bu taraflarda Wescam'in altyapısı çok iyi. Orada çok gerideyiz. CATS'in bu hali 2017'dde de hazırdı. Neden kullanmaya başlamadık. Çünkü rahat rahat alabiliyorduk MX-15'i. Aselsan'da sağolsun 3 sene sadece yattı. Cumhurbaşkanı hesap sorunca apar topar yeni proje başlattılar. Bu F-500C denen meret korkularından başlattıkları proje.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares » 20 Nis 2021, 02:27

igirgin yazdı: 19 Nis 2021, 23:48 Bir zamanlar bizde de aklı evvel bir siyasetçi 100.000 tank 100.000 uçak demişti.
Bugün de 3-5 siha görüntüleri ile süper güç olduğumuzu sanan sığır bir kitle var, Ruslar'da da benzer bir sığır kitle vardır.
Bu arada Ruslar kamikazelerini Idlib'de denemeye başladılar bizde hala tık yok.
Açıkçası en az Ruslar kadar rahatsız ediciler. Akıncı ya da TB-2 ile dünyayı fethedeceklerini sanan hamur beyinliler kaynıyor ortalıkta. Rus'un propagandasını görüyoruz ama, fersah fersah über ötede bir teknolojimiz varmış gibi bir kafa yaşamak can sıkmıyor değil. İşin ilginci bu aynı kitle, aynı Rusun yaptığı S-400 ile de her şeyi indireceğini sanmakta...