Baykar - Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 20 Tem 2021, 16:35

Uçak firmaları kafalarına göre savaş uçağı üretmez ki devletin ihalesi olması gerekmez mi. Bayraktar için Vestel Baykar yarıştı ama Akıncı için bir yarış ihale görmedik. Kendi kaynakları ile üretip sonra kesinlikle satın alınıyor ise bu ihaleyi yani TAI yi bypas etmek değilmidir. Neden SSM lığı jet Siha ihalesi yapmıyor taktik iha için yapılmıştı. TAI de yaparsa ne olacak

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 20 Tem 2021, 22:33

fontana2000 yazdı: 20 Tem 2021, 16:35 Uçak firmaları kafalarına göre savaş uçağı üretmez ki devletin ihalesi olması gerekmez mi. Bayraktar için Vestel Baykar yarıştı ama Akıncı için bir yarış ihale görmedik. Kendi kaynakları ile üretip sonra kesinlikle satın alınıyor ise bu ihaleyi yani TAI yi bypas etmek değilmidir. Neden SSM lığı jet Siha ihalesi yapmıyor taktik iha için yapılmıştı. TAI de yaparsa ne olacak
Tamamen haksız bir eleştiri. Akıncı ile aksungur ayrı dünyaların ihası geliştirilmeleri vs bunu hep açıkladılar. Forumun ilgili başlıklarında var. Mius firmanın öz kaynakları ile geliştirdiği bir çalışma. İhaların bir sonraki çağını yakalamak ve gerisinde kalmamak için yapılması gereken bir girişim. Eğer vaad edilenin üçte ikisini bile gerçekleştirseler havada ciddi bir yön verici değişikliğe sebep olacaklardır.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Tem 2021, 23:56

Mius için Baykar, eğer bunu yaparsa gercekten iyi bir iş başarmış olur. Ve umarım sipariş alır. Ayrıca Ama gibi bir bağlacı da eklemek durumundayım.

Ama Tusaş bile isteye iha teknolojisinden uzak tutuluyorsa eninde sonunda bu göze ba
tacaktır. Umarım Tusaş da tanker jet iha projesi vari bir proje başlatır.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 21 Tem 2021, 00:16

TUSAŞ için 2-3 Mach hızla uçan, TJ-300 motoru baz alınmış, kamikaze/decoy/antiradar jet iha geliştirmek daha efektif olur bence. MMU havadayken, Aksungur'dan sal sal gitsin.

Radarları patlatsın, uçağı patlatsın, gemiye çarpsın, HSS'ye çarpsın, HSS'ye yem olsun... Miiiiss, miiiis!

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Tem 2021, 08:06

Tusaş aynı anda MMU ve Hürjet projesi yürütüyor, mantıken Hürjet 'ten MMU'ya eşlik edebilecek bir dronu ve görev paylaşımını kendileri en iyi düşünmesi ve yapması gerekirken ses çıkmaması durumu ya geri zekalı olduklarını gösterir ki değiller ya da birileri buraları kurcalama demiştir ki ülkemizin son vaziyeti ile akla çok yatkındır.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 21 Tem 2021, 08:47

Adamlar vaad edilen iha yı yaptıda, kafana göre niye yapiyorsun diiye eleştirmeye başladık. Talep veya isterleri beklese 2030 larda bile isterler tamamlanmaz bizim ülkede, mutlaka işi imkansıza sürükleyenler çıkar. En doğru yolu seçiyorlar. Kendi paralarıyla kendi projelerini ortaya çıkartıyor. İsteyen parayı bastırır alır. 2 yıl içinde bu kabiliyette bir ihayi uçurmak, alanında dünyanin en iyisi olduğunu ortaya koyar.

Tusaş Mmu ve Hürjet i çıkarsin başka birşey istemem. Bu alanlara kıt olan insan kaynagini kaydirmasina gerek yok. Ha baykar beceremiyor olsa, boşa zaman ve para harcatiyor olsa tamam girsin. Ama aksine sen 3 beklerken adamlar sana 5 sunuyor.
Bulduk, bunamayalím.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Tem 2021, 10:07

Inşallah özkaynaklarla yapıyorlardır, gün gelir devran döner, keser döner sap döner hesap döner, olur da örtülü ödenekten geliştirildiği ortaya çıkarsa o zaman görün cümbüşü.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 21 Tem 2021, 10:51

igirgin yazdı: 21 Tem 2021, 10:07 Inşallah özkaynaklarla yapıyorlardır, gün gelir devran döner, keser döner sap döner hesap döner, olur da örtülü ödenekten geliştirildiği ortaya çıkarsa o zaman görün cümbüşü.
Hiç ihtayaçları yok. Gizli açık satışları milyar $ a dayanmakta.

Ha gün olup devran döndügünde muhtemelen ilk cezanın kesileceği yer olur. Nuri Demiragdan beter ederler. Ama bu halleriyle bile dunyanin en gelismis ulkeleri kapilarini ardina kadar açar, örtülü ödenekten değil açık açık destek alırlar....

OkanA
Üye

Mesaj gönderen OkanA » 21 Tem 2021, 11:08

ilerie hükümet değişirse bende seçilen başkan olsam ilk ziyaret yerlerime baykarı eklerdim. inşaat çeteleri, diğer zırhlı üretici czelandırılsın tamam. ama tutup baykarı cezalandıran bir zihniyete kusura bakmayın aptal derim . Nuri demirağ vakasının daniskası olurdu. bir yunan olsan patlamış mısırla izlerdim manzarayı. şirket bir dünya markası olma yolunda yürümüyor adeta koşuyor. biz mius ta eşşek istedik adamlar alın size at dediler. başka firma bunu söylese güler geçerdik ama baykar gibi bir firma söylüyorsa ben inanırım ki deildiği gibi yarı kabiliyetini bile yapsa öpüp başımıza koyalım. Baykar bugün türkiyeden çıkıyorum desin kırmızı halı sermek için sıraya giren çokk ülke çıkar. sapla samanı karıştırmayın.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Tem 2021, 12:13

Devlet destekleri akrabalık ilişkileri üzerine değil de sadece liyakat üzerinde ise korkacak bir şeyleri olmaması lazım eğer öyle olduğunu ispatlarlarsa en büyük destekçileri olurum, ama şuan bunun öyle olduğunu kendileri bile ispatlayamaz.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT » 21 Tem 2021, 13:05

Yaptıkları ürünün başarısına bakarım ben gerisi bu saatten sonra hikaye.

İdlibte 33 şehidi verdiğimiz günü dün gibi hatırlıyorum .Tartışma programlarındaki konuklar adeta donmuş herkes cep telefonlarından twitter ,bizim gibi forumları takip ediyordu. Rusllarla kesinlikle savaşıcaz ama nasıl yapacağız da bu HSS leri gececeğiz..? Artık 5-6 tane f16 kaybetsek bile bu süriyeyi dümdüz etmeliyiz diye içimizden hepimiz geçiriyorduk. Harekatı nasıl yapacağımız konusunda en ufak fikrimiz yoktu..! Ama bir şeyi çok iyi biliyordum. Cevap vermezsek bizi ne doğu akdeniz de nede suriyede kimse sallamayacak ,üstümüzden silindir gibi geçecekleri gerçeğiydi.
İşte silahlı kuvvetlerin ilk paylaştıkları videoda pantsirin radarı üstünde dönerken tam üstündeki SİHA dan bir haber görüntüsü ve anında vurulma videosu...?
Beyler israilin övündüğü pantsir videoları bile bu kadar ayrıntılı değildi...! bir haftada suriye ordusunun %10'nunu yok ettiler. Putin babasının hayrına bizimkileri rusyaya çağırıp ateşkes imzalamadı.
Bu savaşı kazandıran SİHA ve İHA ları yapan firmalardan birisi olan baykar firması kendin ispatlamış bir firma ,Selçuk Bayraktar da bu memleketin evladıdır. Cumhurbaşkanının damadı olması bu gerçeği değiştirmez. Orda çalışan herkesin temizlikçisi dahil ellerinden öper önlerinde saygıyla eğilirim.
Bu gün başımız dik etrafa efelik yapıyor ve hava kuvvetlerinin geleceği ne olacak ,uçak satan ülke yok ,bu geciş süresini nasıl atlatıcaz ? Caydırıcılığımızı nasıl devam ettireceğiz ? diye düşünürken alternatifleri ortaya koyuyorsak onlar sayesinde.

Kullanıcı avatarı
Kripoli
Süvariler

Mesaj gönderen Kripoli » 21 Tem 2021, 13:14

Sn Bulut'a katılıyorum. Bazı insanlar(ülke genelini kastediyorum) şunu unutuyor, bilmiyor veya bilse de işine gelmiyor. Selçuk Bayraktar CB damadı olduktan sonra Selçuk Bayraktar olmadı Selçuk Bayraktar olduğu için damat oldu.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Tem 2021, 13:25

33 şehit olayının sorumluluğu tamamen siyasilerde. Su-24 'ün düşürebiliyorsan katil Şu- 34'ü de düşürmeliydin.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 21 Tem 2021, 13:28

Tusaş üzerinde tonla yük varken niye sadece drone üzerine uzmanlaşmış bir firma bu projeyi almasın sebep ne ki? . Otokar'a yapılan günü gelince bayraktara da yapılsın isteyen çok gibi.
En son Celebor tarafından 21 Tem 2021, 13:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT » 21 Tem 2021, 13:43

igirgin yazdı: 21 Tem 2021, 13:25 33 şehit olayının sorumluluğu tamamen siyasilerde. Su-24 'ün düşürebiliyorsan katil Şu- 34'ü de düşürmeliydin.
Sayın İgirgin katılırım ama benim kastettiğim bu değil. 33 şehidi vermemiz, suriyede yapılan bir çok hatadan biri Sen kendini düşmanın insiyatifine bırakıp önlem almaz isen tokadı yersin.Dostum dediğin adam gelip seni böyle tekmeler.Benim kastettiğim ise olaydan sonra verdiğimiz cevap....! Dünya harp tarihine girdi.Harp şekilleri değişti.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 21 Tem 2021, 13:59

Silinebilir

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 Tem 2021, 14:02

Tusaş'ı kuzu Baykar'ı kurt olarak lanse etmek akıl tutulmasından başka birşey değildir. Ikisi rakip olmaması gerekir ama Baykar teknofest gibi bir şey yapar ve kendisini bulunmaz hint kumaşı olarak lanse edecekse Tusaş bu mizansenin bir parçası olmaması gerekir.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 21 Tem 2021, 14:08

Bunu yazmak bana düşmez; ama Selçuk Bayraktar'ın Nuri Demirağ'dan beter olabileceği ve Tusaş'ın Baykar'a avantaj sağlamak için önü mü kesiliyor diye iki farazi argümandan kaynaklı bu tartışmayı bence uzatmamak daha iyi.

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 21 Tem 2021, 14:41

Canardlı bir tasarımı hiç beklemiyordum ama gerçekten güzel görünüyor. İnsanlı araçlara angaje olup it dalaşına da girme kabiliyetinde sahip olur gelecekte. İnsansız araçları ise kolayca avlar.
Maşallah bu projede de Akıncıda ki gi gibi suçlamalar, küçümsemeler tekrarlanıyor. Umarım bu projenin de gidişatı başarılı bir şekilde ilerleyip vaktinde teslim edilir.
Hala Aksungur ile Akıncıyı eşit tutanlar vardı, şimdi de MİUS ile TUSAŞın yüksek hızlı, opsiyonel olarak hedef dronu rolü alabilen İHAsıyla bir tutmaya çalışıyorlar.
Hürjet, ATAK+ da kuvvetin isteği sonucu başlayan projeler değil.
Aynı anda bir sürü projeyle meşgul olan TUSAŞın (Gökbey, ATAK 2 , ATAK +, 10 tonluk genel maksat helikopteri, kompozit malzemeli Hürkuş, Hürjet, TFX, Göksungur) bu MİUS projesi yüzünden ekmeğinden olacağını sanmam. Bu sergiledikleri TUSAŞın mevcut hiçbir projesine de benzemiyor ayrıca. Öyle dur ben de şu ihaleye uygun bir ürün çıkarayım kafasında yapılmadı.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 21 Tem 2021, 15:11

Bence tusaşın amerikan mald tarzı yanıltıcı drone projesi de önemli ve büyük bir ihtiyaç. Hem uçaklara eşlik edip radar yanıltan hem de gerektiğinde kamikaze yapabilen bir drone oldukça yarayışlı olur.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 21 Tem 2021, 17:58

igirgin yazdı: 21 Tem 2021, 14:02 Tusaş'ı kuzu Baykar'ı kurt olarak lanse etmek akıl tutulmasından başka birşey değildir. Ikisi rakip olmaması gerekir ama Baykar teknofest gibi bir şey yapar ve kendisini bulunmaz hint kumaşı olarak lanse edecekse Tusaş bu mizansenin bir parçası olmaması gerekir.
Teknofest'te TUSAŞ ihaları en arkaya Rus yangın söndürme uçağının oraya konulmuştu. Özellikle arayarak buldum. Öyle bir gösteride ortada TUSAŞ ihalarını görmeyen hiç bilmeyen sıradan vatandaşın ne düşüneceği çok açık.

OkanA
Üye

Mesaj gönderen OkanA » 21 Tem 2021, 23:04

Daha güçlü motorları deniyorlarmış

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 22 Tem 2021, 00:47

Hava Kuvvetleri başlığı altında en aktif konular Baykar. Sanıyorum THK de artık Baykar ürünleri temelli bir yapılanmaya gider.

Öz be öz milletin malı olan TAI gibi kuruluşlar da orta-uzun vadede kadük kalır.

Çıkacak ilk gerçek savaşta ak koyun kara koyun belli olur.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 22 Tem 2021, 01:31

Eleştiri sınırlarını aşıyorsunuz. Gerçeklikle bağdaşmayacak ithamlara varıyor olay. Buna izin vermem. Bu konular hakkında direk kaynağından alınarak detaylıca bahsedildi. Öküz altında buzağı arayacaksanız yazmayın. Teknik detaylarını konuşalım.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 22 Tem 2021, 01:54

TEORI yazdı: Eleştiri sınırlarını aşıyorsunuz. Gerçeklikle bağdaşmayacak ithamlara varıyor olay. Buna izin vermem. Bu konular hakkında direk kaynağından alınarak detaylıca bahsedildi. Öküz altında buzağı arayacaksanız yazmayın. Teknik detaylarını konuşalım.
+1 Bravo!

Teknik konuşacak olursak, Ukrayna motorları bu isterleri karşılar mı? Emin değilim bundan. Hoş, karşılasa bile yabancı motora mahkum olmak nahoş bir durum. İvedilikle TEİ TF-6000 motoru üretilmeli ve denenmelidir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 02:30

Bu konuda ben de hep yanlış anlaşıldım. Sanki inatçı benim her şey çok saydam gibi bir ortam oluştu.

Baykar meyve veriyorsa zaten o taşlara siper olacak pek çok forumdaş var.

Ben damat veya akrabalık ilişkilrinden değil;

Medyanın normalde Tb2 nin olmadığı operasyonlarda bile sanki o yapmış gibi Tb2 nin pr ını belli bir yaranma psikolojisiyle yapmasından rahatsızım.

Akıncı iha daha uçmadan her seyi atan tutan olup, her yerde zevkle yazılırken pek çok kişi tarafından Aksungur gibi bir iha nin göz ardı edilmesi gibi davranışlara tepkiliyim.

Belki de bunlardan dolayı en çok mağdur olan Baykar firmasıdır.

Zamanında Vestel ın ihasının isminin bile geçmemesi durumunu katapult ile fırlatılan bir sistem değil de büyuk bir sistem yaptığı için es geçiyorum.

Baykar firması bunlara vereceği en iyi cevap icraatları olacaktır.

Ama şuna da eminim.

Tusaş yarın Mius dan çok daha iyi bir ucak uçursun, pek çok kişi tarafından görülmeyecek ve daha mockup ını bile görmediğimiz Baykar Mius üzerinden hayaller ve stratejiler yazılılıp çizilecek.

Buradaki ince çizgi Baykar ı suçlamak değil, bu yukarıdaki zihiniyete dikkat cekmektir.

Ha yok bu endişemizin de altında bir marka düşmanlığı aranıyorsa, ciddi ciddi pr faaliyetlerinden şüphelenmeye başlayacağım.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 22 Tem 2021, 06:22

@Antares
Valla hocam iyi hoş diyorsun da...
Bu game of drones videolarını yapan Haci productions diye bir kanal var Youtube'da.
Birinci videoda bütün ihalarımız gösterilirken ikinci videoda hiç Aksunsur, Anka falan yoktu. Tamamen TB2 ve Akıncı görüntüleri vardı ikincisinde.

Kanal sahibine nedenini sordular. O da "Anka ve Aksungur hakkında yeni videolar hiç düşmüyor ki montaja ekleyeyim" diye yanıt vermişti. Ki haklı da.

Selçuk Bayraktar kendi şirketi tarafından yapılan ihaların reklamını ve pr çalışmasını en güzel şekilde yapıyor. Şöyle yaptık, böyle yapacağız diye anlatıyor Twitter'da şurada burada. İnsanları heyecanlandırıyor. Sonra bu videolarda dediklerini de yapıyor. Biraz da Tusaş taşın altına elini koysun. Yıllardır doğru düzgün pr videosu görmedik Tusaş'tan. Aynı videolar dönüp dolaşıyor her yerde. Baykar ihalarının daha fazla tanınması bu şartlar altında elbette normal.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 22 Tem 2021, 07:14

Baykar son görsellerinde Tcg Anadolu üzerinde Tb-3 ve Mius u beraber paylaşmış. Bu konsept son 100 yilda jet uçaklar ve nukleer fuzelerden sonra en fazla oyun değiştirici silah sistemi olabilir.

Son 2 yildaki savaşlarda hepimiz hayretle ihalarin devrimini izledik. Hiç kimse zayif hava gücü, güçlü hava savunmasi(?) Ve kara birlikleri karşısında ihalarlar böyle ezici bir savaş yürütülmesini beklemiyordu. Hava savunmada rakipsiz görülen rus sistemlerinin S-400 hariç hepsi yok edildi. Onlarca yilda hazirlanan siperler ve tanklar ve tüm kara birlikleri sadece bilgisayar başındaki bir hedef haline geldi. Hedefi seç ve yok et. Sanki bir oyundan kesit izler gibi izledik.

Tabi bu başarinin altinda sadece iha yoktu. Elektronik harp, kurmay zekası ve akilli mühimmatla birleştirilmiş konsept. Mevcut radarlarin da tb-2 gibi bir ihayi tespit ve takipte zorlanması, bulsa bile o irtifaya atacak fuzesinin olmaması çaresizlik oluşturdu.

Aynı durum easa radarli Mius ta olabilir. İnsanlı savaş uçagini daha erken tespit edip füzesini gönderebilir. Veya yakinina kadar gelip kesin atış yapabilir. 3 lü 4 lü saldırı yapıp rakip uçagi kesin olarak indirebilir. Kendisine yönelen füzeden çok yüksek g li manevralarla kaçınabilir.

Tcg anadolu açık denizde uçak gemisi olmayan bir donanmayi savaş dışı bırakabilir. Libya gibi ülkelerde hem hava hem kara sahasini kontrol edebilir.

Hayaller çok fazla ama gerçek olma ihtimalide yok degil. Bunun için her şeye sahibiz. EH kabiliyetimiz yüksek, easa radarlarimiz gelmek üzere, HH füzelerimiz çeşitlenerek envantere girme aşamasinda. Tcg Anadolu suda, Mius a başlandi. Kurmay zekası desen Allah vergisi :)

Bunlar yapılırsa artık yunanlilar düşünsün. Bu yeni konseptin ilk oyun alani ve lansmani onlar olabilir :)

Tusaş, Aselsan, Roketsan, Baykar ve tüm savunma sanayi firmalarımızın kıymetini bilelim.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 22 Tem 2021, 08:10

Şu karede MIUS un kanat açıklığının Anadolu gemisine iniş için Bayraktar a olan mukayesesi dikkate sunulmak istenmiş

Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 10:45

fontana2000 yazdı: 22 Tem 2021, 08:10 Şu karede MIUS un kanat açıklığının Anadolu gemisine iniş için Bayraktar a olan mukayesesi dikkate sunulmak istenmiş

Resim
Acaba TB3 mü o karedeki?

parallax
Üye

Mesaj gönderen parallax » 22 Tem 2021, 10:48

MIUS'u şimdiye kadar en derinlemesine bu haberde incelendiği gördüm. İyi açıklamışlar:

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 22 Tem 2021, 10:54

parallax yazdı: 22 Tem 2021, 10:48 MIUS'u şimdiye kadar en derinlemesine bu haberde incelendiği gördüm. İyi açıklamışlar:
Aman bu değerlendirmesin.

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 22 Tem 2021, 15:15

delikpr yazdı: 22 Tem 2021, 00:47 Hava Kuvvetleri başlığı altında en aktif konular Baykar. Sanıyorum THK de artık Baykar ürünleri temelli bir yapılanmaya gider.

Öz be öz milletin malı olan TAI gibi kuruluşlar da orta-uzun vadede kadük kalır.

Çıkacak ilk gerçek savaşta ak koyun kara koyun belli olur.
Vah vah. Bütün insanlı helikopterleri, uçakları üreten, MMU projesini üstlenen, yurt dışına ihracat yapan, farklı birimlere yüzlerce Gökbey teslim edecek olan, sivil sektöre bile ürünler ihraç eden , senede 1000 adet mühendis işe alan koskoca TUSAŞ üç model İHA üreten Baykar tarafından saf dışı bırakılacakmış. İşte bunlar hep küçük damat yüzünden.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 15:22

Eagle1 yazdı: 22 Tem 2021, 15:15 Vah vah. Bütün insanlı helikopterleri, uçakları üreten, MMU projesini üstlenen, yurt dışına ihracat yapan, farklı birimlere yüzlerce Gökbey teslim edecek olan, sivil sektöre bile ürünler ihraç eden , senede 1000 adet mühendis işe alan koskoca TUSAŞ üç model İHA üreten Baykar tarafından saf dışı bırakılacakmış. İşte bunlar hep küçük damat yüzünden.
Yukarıda bir yazı yazdim. Son cumleyi lütfen arka arkaya 5 kez okuyun.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 15:24

TEORI yazdı: 22 Tem 2021, 10:54 Aman bu değerlendirmesin.
Hepsi de bildigimiz ya da tahmin ettiğimiz bilgiler. Zaten ekstra bilgiyi Bayraktarlar veriyor da... Zaten Bayraktarlar dısında bir açıklamayı okumamaya ya da dinlememeye başladım.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 22 Tem 2021, 15:55

Üstadın twitterdan yaptığı paylaşım. Bence illa birşey konuşulacaksa, bunu konuşmak lazım,

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 22 Tem 2021, 16:20

Antares yazdı: 22 Tem 2021, 15:22 Yukarıda bir yazı yazdim. Son cumleyi lütfen arka arkaya 5 kez okuyun.
Ben size yanıt vermedim ki. İleride TUSAŞ daha iyi bir muharip İHA çıkarır ve hiç sipariş almazsa tabi tepkimizi ortaya koyarız ama THKnın Baykar ürünlerinin domine edeceği bir yapıya dönüşebilir denmesi abartı. Tabi TUSAŞın MMU, Hürjet gibi THKnın bel kemiği olacak platformları fazla geciktirmeden teslim etmesi gerekirken yeni İHAlara zaman, insan kaynakları ayırması ne kadar akıllıca o da ayri bir konu bu başlıkta tartışmayalım.
Aksungura gelecek olursak zaten Akıncıdan daha üstün bir tasarımı yok ve faydalı yük kapsitesi daha düşük. Aynı özelliklere sahip değiller ki Akıncıya haksızca öncelik tanınsın hayaller, senaryolar yazılsın. Aksungur Ankanın daha geniş kanatlı çift motorlu versiyonu. Baykarın ürünü ise sıfırdan yapılan bir tasarım ve farklı bir kanat tasarımı. Öyle sebepsiz yere havalı, farklı görünsün diye değil.
Evet insanlar Akıncı daha uçmadan abarttı bunun altında yatan neden bu firmanın ürünlerinin kaliteli olması ve öyle sakallı gibi bol keseden atıp tutmamaları. Ne dedilerse yapıyorlar yavaş yavaş.
Savunma sanayii dünyasını yüzeysel olarak takip edip, tek bir firmanın ürünlerini süper silah gibi tanıtan gazeteci ve medyalardan bahsetmek zaman kaybıdır. Bunun sorumlusu Baykar değildir. MİUS projesi hiç değildir. İmam pırtlasa cemaat **** vakası. O yüzden bu başlıkta onların ne yazıp çizdiğine yer verip burayı kirletmeyelim.
Son cümlenize gelecek olursak ben ne Türküm ne de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Benim de bir hayatım, okulum var ve şahsım ile hiç bir ailevi, ekonomik bağı olmayan bir şirkete pr yapmıyorum. Ha yapsaydım, TB-2 den tutun, Akıncıdan bu başlığa kadar her eleştiriye cevap verirdim. Ortalama her 3 ay gelip yazmazdım. Tabi yöneticiler de o kadar naif değil saatler içinde engeli yerdim.
Neyse fazla uzatmadan, bekleyip göreceğiz. Ben artık vaat ettikleri takvime yetiştirecekler mi ona bakacağım.
En son Eagle1 tarafından 22 Tem 2021, 16:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 16:33

Sayın Eagle1 konuyu gereksiz uzatmak istemiyorum. Buradaki tepkileri yasadığımız ülkenin genel anatomisine ve dediğim gibi daha konsept çalışmasındayken bile olmuş bitmiş bir proje olarak kabul edilip TUSAŞ a başka görev verme zihniyetini eleştiriyorum. Siz ve bir kaç kişi üstünüze alınmayın ama yandaşlık akıyor adeta!

Osya TUSAŞ'ı bıraktım. Böyle bir durumda başka firmalar iha üretim ve tasarımına girecekse de girmiyor.

Neden tüm ihalarımızı sadece tek firmaya yaptırıyoruz.
Yoksa Baykar'a bir şey demiyorum. Hacı prdct. Digerlerinde fazla görüntü yoktu demiş. Sizce Anka ve Akıncı uçamıyor mu? Eskiden bazı şeylerden emin değildim. Ama şuna eminim. Anka en az Tb2 kadar iyi bir uçak! Aksungur da Akınci kadar iyi bir uçak. Baykar gibi bir firmaya sahip olmak çok güzel. Ancak tüm yumurtaları aynı sepete koymak ne kadar mantıklı?

Belki de TUSAŞ çok daha üstün uçak üretecek. O zaman da TUSAŞ enerjisini başka şeye ayırsın mı diyeceğiz?

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 22 Tem 2021, 17:22

E TSK Baykara Muharip İHA yapma görevi verip "Yahu bu TUSAŞ da boş boş duruyor en iyisi şöyle saçma sapan, önemsiz bir şey verelim. Ne olabilir acaba? Aa buldum, 5nci nesil savaş uçağı tasarlasınlar." demediler herhalde. TUSAŞ bayağı çok hayati öneme sahip projeler ile çalışıyor. İsteseler MİUStan çok daha kabiliyetli bir ürün çıkarcaklarına hiç şüphem yok. Projelerini hayranlıkla takip ediyorum. ABD hariç diğer ülkelerin yapmaya zorlandığı 5nci nesil uçağı (evet ilk parti 4++ olacak), yarı kapasitede onlarca başka yeni projeler başlatıp yine zamanında yetiştirecekse helal olsun ne diyelim. Sonuçta darılmaca olmasın onlar da bir Muharip İHA, sonra hatta muharip elektrikli İHA yapsınlar.
Ama günün sonunda onlarca projeye saçılan para ve çalışma saatlerinin bedelini eskiyen THK filoları öder.
Ben hiç alınmam istediğiniz kadar yandaş diyin, zihniniz bunu daha rahat kabul edip daha rahat uyuyorsanız ne mutlu bana.
Ankaya geleceksek ben TB2 den çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. TB2 ise daha ucuz bu neden ile feda edilebilebilir ve daha riskli sahalara sürüldü.
Tüm yumurtalar aynı sepete koymak konusunda ben bir şey diyemeyeceğim. Belki bir en fazla iki daha şirket bölgedeki pazar ve TSK, Emniyet birimlerine yapacakları MALE kategorisindeki satışlarla geçinebilirler ve yaratılan rekabet sonucu daha kaliteli ürünler sunulur. Yoksa 8 şirket MALE İHA ihalesi için para harcayıp bir tanesinin kazanması ziyan olur.
İnsansız sistemlerde daha bir sürü kategori, farklı görevler için ürünler yapılmadı. O boşlukları gayet iyi doldurabilirler.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 22 Tem 2021, 17:30

Biri yapsında kim yaparsa yapsın

isoo
Üye

Mesaj gönderen isoo » 22 Tem 2021, 17:50

Antares yazdı: 22 Tem 2021, 16:33 Sayın Eagle1 konuyu gereksiz uzatmak istemiyorum. Buradaki tepkileri yasadığımız ülkenin genel anatomisine ve dediğim gibi daha konsept çalışmasındayken bile olmuş bitmiş bir proje olarak kabul edilip TUSAŞ a başka görev verme zihniyetini eleştiriyorum. Siz ve bir kaç kişi üstünüze alınmayın ama yandaşlık akıyor adeta!

Osya TUSAŞ'ı bıraktım. Böyle bir durumda başka firmalar iha üretim ve tasarımına girecekse de girmiyor.

Neden tüm ihalarımızı sadece tek firmaya yaptırıyoruz.
Yoksa Baykar'a bir şey demiyorum. Hacı prdct. Digerlerinde fazla görüntü yoktu demiş. Sizce Anka ve Akıncı uçamıyor mu? Eskiden bazı şeylerden emin değildim. Ama şuna eminim. Anka en az Tb2 kadar iyi bir uçak! Aksungur da Akınci kadar iyi bir uçak. Baykar gibi bir firmaya sahip olmak çok güzel. Ancak tüm yumurtaları aynı sepete koymak ne kadar mantıklı?

Belki de TUSAŞ çok daha üstün uçak üretecek. O zaman da TUSAŞ enerjisini başka şeye ayırsın mı diyeceğiz?
Su anda Baykar konusunda sahsi tek temennim, MIUS'da kullanilacak alt sistemlerin, yazilim arayuzlerinin, motorun, diger yedek parcalarin mumkunse Hurjet-MMU ile ortak olmasi,en azindan Hurjet ile belirli bir yayginlik oranina sahip opmalari ve gun gelip ucak gemisinde bakima girdiklerinde ayni istasyonlarda bakim tutumlarinin yapilabilmesi olur.

Diger ozelliklerden daha cok, bahsettigim bu hususlara deger veriyorum ancak sanmiyorum ki olsun.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 22 Tem 2021, 18:45

Bazı şeylere artık değinmeyeceğim @TEORI'nin dediği gibi elli kere açıkladık. TUSAŞ'ın jet İHA meselesine gelirsek şimdi eğri oturup bi doğru konuşalım mı?
Konuşalım...
Ya bu ŞİMŞEK varken biz niye hala Banshee alıyoruz? Bizim ŞİMŞEK'den daha iyi bir Jet İHA ihtiyacımız varken TUSAŞ yıllarca ŞİMŞEK' i bile niye adam edemedi? TUSAŞ çok değerli bir kurum. Ancak bazı konularda kılcal sorunları ya aşamıyor ya da aşmak istemiyor. Bakalım bu TUSAŞ'ın süpersonik hedef uçak nasıl olacak? Kimse görmüyor ama bizim için devasa bir ihtiyaç. Hisar, Göktuğ, TEİRS bunları test ederken yüksek hızlı hedeflere ihtiyaç var. Süpersonik dalgası iyice ilerliyor.
SSB'nin TUSAŞ'tan isteği tüm imkanları ile (hatta Hürjet'ten de önce) MMU'ya odaklanması. Elbette İHA kabiliyetlerini kaybetmesini istemem ama bu işte en hızlı ürün çıkarabilen firma BAYKAR. BAYKAR' ın çalışmalarını aksatmadan ilerlemesi önemli. TUSAŞ'a da jet İHA konusunda gerekli iş verilecektir. Ki bu süpersonik hedef uçak önemli bir sınav.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 22 Tem 2021, 18:50

Şimşek e de Ukryna dan motor alıp sorunu çozebiliriz. Hayır gercekten uzatmak istemiyorum. Kim yaparsa yapsın.

Sayın Eagle1 size yandaş demedim. Ancak göruyorum ki bu medya maymunları yok diyorsunuz. Iyi günler dilerim.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 22 Tem 2021, 21:27

Bence Baykarin Mius a girişmesi Tusaş ı rahatlatmiştır. Temel Kotil e sık sık programlarda jet iha yı soruyorlar, o da geçiştiriyordu. Artik bu alanda baskı hissetmeyebilir, o işe Baykar bakıyor diyebilir.

Artık iş yapılabilirse MMU ve Mius un ortak harekat kabiliyetine kalıyor. Bizim burada problem ettiğimiz kadar kurumların problem ettiğini sanmiyorum. Tusaş - Baykar, Roketsan - Sage, Roketsan - Delta-V benzer işler yürütüyorlar ama rakip değiller.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 23 Tem 2021, 17:06

kedoxs yazdı: 22 Tem 2021, 21:27 Bence Baykarin Mius a girişmesi Tusaş ı rahatlatmiştır. Temel Kotil e sık sık programlarda jet iha yı soruyorlar, o da geçiştiriyordu. Artik bu alanda baskı hissetmeyebilir, o işe Baykar bakıyor diyebilir.

Artık iş yapılabilirse MMU ve Mius un ortak harekat kabiliyetine kalıyor. Bizim burada problem ettiğimiz kadar kurumların problem ettiğini sanmiyorum. Tusaş - Baykar, Roketsan - Sage, Roketsan - Delta-V benzer işler yürütüyorlar ama rakip değiller.
Azizim bitabi rahatlatmıştır ın ötesinde zaten bunlar görüşülüp aralarda istişare ediliyordur. Ancak esas anlamamız gereken mevzu THvKK gelecekteki omurgasını MMU Oluşturacak, en azından görünür gelecekte. Bunu bizatihi Temel Kotil kendisi söyledi, "Türkiye` nin geleceği MMU" diyerek. TUSAŞ şu anda MMU için çok ciddi bir mühendis/işçi saat gücü açığı yaşamakta bu nedenle farklı kaynaklardan mühendislik çalışma saatleri kiralamakta.

Saygıdeğer @Antares kardeşim;
Burada Akıncı güzel bir platform yine bunu devlet şirketleri ve vakıfları donatacak. Bayraktar yine öyle Farklı klasmanlarda Anka, Aksungur üretildi bunlarda kullanılmakta, hakeza Aksungur da kendine bir şekilde müşteri yahut kullanım alanı bulabilir. Buralarda belli yayın organlarının belli markaları öne çıkarması yahut geri plana atması son derece sıradan, olağan durumlar. Bu işin doğasında olan bir durum. Çok basit, açınız Tusaş ve Selçuk Bayraktar ın takipçi sayılarına bakınız sosyal medyada. Ne demek istediğimi anlarsınız.

Ancak şu süreçte, Tusaş ın imkan ve kaabiliyetlerini çok fazla platformlara dağıtması bana makul gelmiyor. Bilanihayet tüm savunma gücü pirtamitimizin tepesinde MMU olacak, oda becerebilirsek.
T625, T925, Atak2, Hürjet, MMU. Bunlar basit işler değil. Ama bunların yanında İHA lar, yahut İHA tartışmaları çok basit kalıyor.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 24 Tem 2021, 04:43

Gizli Türk mü, Baykar çalışanı mı nedir çözemedim ama şu dayı yine bizimkilerden önce MİUS videosu hazırlamış. :lol:

Resim

MİUS'a geri dönersek çok projemiz var ama TB-2 vs. gibi başarıya erişmiş projemiz az. HvK olarak zor durumdayız. Hiç kimsenin ihaleydi, ödenekti, şuydu buydu sorgulama lüksü bence yok. En azından şu an yok.

MİUS ilk izlenim olarak yakışıklı olmuş. Ufak tefek ama tehlikeli görünüyor.

Teyitsiz bilgiler Ukrayna AI-25 motorunun bir versiyonu üzerine. İnsanlı sistemlerle örtüşen veriler var.

Ses üstü hızlar şimdilik yok, motorun 5 tona yakın maks. kalkış ağırlığı olan insanlı uçaklarda 750-900 km/h arası maks. hız verileri var. MİUS'un hafif ve çevik olmasının yanı sıra Aerodinamik olarak çok avantajlı olacağını düşünüorum. Belki mühimmatsız bir şekilde sese yakın hızlara gelebilir. Elimizde teknik verileri yok maalesef. Bu makina 3.5/4.5 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip yanlış anlamadıysam. Hafif olduğu için motor düşük güçte seyir alırken Stealth uçak motorları gibi bir karakter ortaya koyabilir mi diye merak ediyorum. Dizayn zaten 5.nesil uçak görünümünde. Supercruise özelliği normal olarak yok ama TB-2 gibi kompozit yapısını ve düşük radar izini kullanarak Stealth gibi davranabilir, yoksa niye gövde içi istasyon olsun değil mi ? Belki Stealth karakteristğini kullanarak derin darbe görevi de icra eder. Deep Strike Drone'umuz olur. Öyle olmasa bile Yunanlıları korkutuğu kesin.

Selçuk Bayraktar Hava-hava mühimmatları kullanabilecek demiş. Bozdoğan füzesi yani AIM-9X Sıdewinder muadili füzeyi kullanır herhalde, AMRAAM/Gökdoğan kullanabilir mi bilemiyoruz.

Güçlü bir AESA radarı olacakmı?

AMRAAM atabilecek mi?

Stealth karakteristiği ne durumda?

Dogfight kabiliyeti var mı?

Hava-yer görevi olarak 1.5 ton yük kapasitesi hiç fena değil. Kanatlı Güdüm Kitli KGK/MK-84 taşıyabilir. Tabii MK-84 taşıyabilecek yapıdaysa. Gövde içindeki istasyon ne alemde?

Bir diğer mevzu ise zaman. Bizim için en gerçekçi proje MİUS gibi geliyor bana ve MİUS bize acil olarak lazım. Eskiyen ve günden güne demode olan F-16 filolarımızın görev yükü düşürülmeli.

Bu arada Libya'dan vs. F-16 kaldırmak riskli, maliyetli ve zor bir işti. MİUS bu konuda çok daha esnek ve basit bir yapıda olacak gibi görünüyor. Azerbaycan'ın, Ukrayna'nın da, Pakistan'ın da MİUS isteyeceğine eminim. Potansiyeli çok büyük.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 24 Tem 2021, 12:28

Satın @JNG90, hepimiz benzer şeyleri düşünüyoruz. Ben şimdilik dogfight özelliğinin olacağını düşünmüyorum. Dünyadaki muadillerine bakınca olmadığından yola çıkarak buna karar verdim. Eminim kolay değildir, yapay zekasının çok sağlam olması gerekiyor. Ancak kaçınılmaz olarak yakın zamanda dogfight özelliği insanlı avcılardan çok daha çevik olacağı için kaçınılmaz! Fakat mühimmatların yeteneği ve radar teknolojisinin gelişimini göz önüne aldığımızda bu dogfight daha çok füzelerden kaçınma manevrası olarak iş görecek gibi.

Stealth özelliğine gelince, bu konuda Baykar'dan dolayı değil de motordan kaynaklı bir görünürlük olacaktır eninde sonunda. Bir F-22 ya da bir F-35 görünmezliği olmasa da, ufak boyutu ile (boyutunu bilmiyoruz ama F-16 dan ufak olacağı kesin) mevcut avcılarımıza göre daha iyi olacağı kesin gibi.

Bir de maliyet var. Eğer ucuza getirebilirsek olası bir savaş durumunda harcanabilir olması büyük bir avantaj. Hiç pilot kaybetmeden doygunluk saldırısı ile yakalayacağımız avantaj su götürmez bir gerçek.

Yunan daha iyi avcılara sahip olsa da bu noktada çok sayıda Mius ve yetenekli aesa radarlı diğer platformlarımızla dengeyi değiştireceğine inanıyorum.

Ha bir de şu var. Tartışmasız hava kuvvetleri ileride bu şekilde olacak. Bu yüzden bir açıdan MMU dan bile daha önemli bir proje diyebiliriz.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 31 Ağu 2021, 20:06

MİUS ile alakalı güncel bilgilere göre MİUS'un iki versiyonu olacak.

MİUS A ve B olarak isimlendirilen versiyonların ikisi de tek motorlu ve sırayla AL-25 TLT ve ses üstü hızlarda seyir kabiliyeti olan AL-322F motoru kullanacak. MİUS B süpersonik bir ''Drone'' olacak.

Wikipedia'ya AL-25 motoru sayfasındaki linkten MIUS sayfasına girdiğimde mühimmat olarak HGK-83 ve HGK 84'e ek olarak Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini de kullanabileceği yazıyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ivchenko_AI-25
https://en.wikipedia.org/wiki/Bayraktar_MIUS

Elimizde Baykar tarafından doğrulanmış, teyitli bilgiler yok ama MK-84'ün 900 kg üzerindeki ağırlığını ve MİUS'un yük taşıma kapasitesini düşünürsek kanat altında değil, gövde içinde MK-84 taşıyabilecek gibi görünüyor. Aynı şekilde MK-84 taşıyabilecekse oldukça sağlam bir gövdeye sahip olması gerekir.

MİUS'ın faydalı yük kapasitesi 1.5 ton ve boş ağırlığı 4 ton olarak belirtilmiş. Bana fazla ağır geldi, aynı motora sahip insanlı sistemlerden 2.5 ton ağırlığı olan KB SAT SR-10'u veya çift kişilik L-39C Albatros'un 3.4 ton ve 4.7 ton boş/maksimum kalkış ağırlığını düşünürsek MİUS hafif bir sistem değil.

L-39 Albatros

Resim

Kokpit, kanopi, iklimlendirme sistemi, pilot ve yaşam destek üniteleri, fırlatma koltuğu vs. olmadığını düşünürsek buradaki ağırlık avantajı AIM-120 ve AIM-9X Sıdewinder muadili füzeleri kullanabilmek için veri linkleriyle güçlü bir radara gitmiş gibi görünüyor.

MK serisinin en büyüğü olan MK-84'ü de gövde içinde taşıyabilecekse, mühimmat yüklerine göre oldukça değişken bir manevra kabiliyeti olacağa benziyor. Tıpkı F-35 gibi gövdesi de kalın olacaktır.

Resim

MK-84 yüklü bir MİUS'un AAM taşıyabileceğini pek sanmıyorum, en mantıklı seçenek 2 veya 4 MİUS yollamak, 2 tanesi Anti Air, 2 tanesi hava-hava mühimmatı olmadan CAS görevi icra eder. Senaryolar türetmek mümkün.

MİUS'un teknik özellikleri teyitli olarak paylaşılınca herkesi heyecanlandıracağına eminim. Bizim için eskiyen filolarımız yerine gerçek anlamda bir Multi-Role uçak olacak.

Hem Steatlh sayılır, hem kara-hava-deniz hedeflerine taaruz yapabiliyor, genel maksat bombalarının hepsini taşıyabiliyor, hayal ettiğimiz gibi AIM-120 ve AIM9X muadili yerli füzelerimizi de kullanacak, donanma uçağı açığımızı da kapatacak.

Bence MİUS'u kullanacak operatörler tıpkı savaş uçağı pilotları gibi kask takarak kullanacaktır, monitörde olacaktır ama kask destekli farkındalık MİUS için şart.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 31 Ağu 2021, 21:52

Antares yazdı: 24 Tem 2021, 12:28 Satın @JNG90, hepimiz benzer şeyleri düşünüyoruz. Ben şimdilik dogfight özelliğinin olacağını düşünmüyorum. Dünyadaki muadillerine bakınca olmadığından yola çıkarak buna karar verdim. Eminim kolay değildir, yapay zekasının çok sağlam olması gerekiyor. Ancak kaçınılmaz olarak yakın zamanda dogfight özelliği insanlı avcılardan çok daha çevik olacağı için kaçınılmaz! Fakat mühimmatların yeteneği ve radar teknolojisinin gelişimini göz önüne aldığımızda bu dogfight daha çok füzelerden kaçınma manevrası olarak iş görecek gibi.

Stealth özelliğine gelince, bu konuda Baykar'dan dolayı değil de motordan kaynaklı bir görünürlük olacaktır eninde sonunda. Bir F-22 ya da bir F-35 görünmezliği olmasa da, ufak boyutu ile (boyutunu bilmiyoruz ama F-16 dan ufak olacağı kesin) mevcut avcılarımıza göre daha iyi olacağı kesin gibi.

Bir de maliyet var. Eğer ucuza getirebilirsek olası bir savaş durumunda harcanabilir olması büyük bir avantaj. Hiç pilot kaybetmeden doygunluk saldırısı ile yakalayacağımız avantaj su götürmez bir gerçek.

Yunan daha iyi avcılara sahip olsa da bu noktada çok sayıda Mius ve yetenekli aesa radarlı diğer platformlarımızla dengeyi değiştireceğine inanıyorum.

Ha bir de şu var. Tartışmasız hava kuvvetleri ileride bu şekilde olacak. Bu yüzden bir açıdan MMU dan bile daha önemli bir proje diyebiliriz.

Dogfight'ı MİUS'u kullanan operatörün de yapabileceğini düşünüyorum değerli hocam, tıpkı uçuş simülasyonlarında olduğu gibi.

Operatör pilot gibi basınca maruz kalmıyor, can güvenliği tehlikesi yok, reaksiyon hızı çok yüksek bir arayüz ile savaş uçağı pilotlarından daha efektif olabilirler. En azından ülkemiz sınırlarında bu efektifliğe ulaşabiliriz.

Böyle düşününce MİUS'u kullanmak ilk olarak inanılmaz eğlenceli olacaktır. :D

Olur da bir gün herhangi bir Yunan jetine radar kilidi atarsa, o günleri görürsek kontrol eden operatörün görüntülerini paylaşmamız psikolojik olarak ciddi bir üstünlük sağlayacaktır.

MMU projesi MİUS'a göre çok daha zor ve ulaşılmaz geliyor bana...

Stealth özelliği olarak MİUS'un TLT kodlu motoru düşük süratlerde, hafif yükle Stealth karakteristiği ortaya koyacaktır.

MİUS B'de kullanılacak AL-322F motorunu ise kestiremiyorum, ses üstü hızlarda termal gizliliği incelemek lazım.

Yerli Gökdoğan ve Bozdoğan'ı da MİUS üzerinden ihraç edersek NATO ülkeleri, Pakistan, Azerbaycan gibi dost ülkeler ve Katar gibi iyi ilişkiler içinde olduğumuz ülkeler kapımızı çalacaktır.

2024 1 Ocak dediğimizde MİUS A ve MİUS B muharip filolarımıza girmiş, MİUS'un ihraç versiyonu da hazır olarak yeni sahibini beklemeli.

Fiyatı da hiç konuşmadık bu arada, ihraç edeceğimiz zaman yer kontrol hariç çıplak uçak tahminen kaç olacak derseniz Üstatlar?

Yer kontrol, eğitim ve 5-10 yıllık bakım sözleşmeleri ile MİUS A için 40, MİUS B için 45 milyon Dolar ihraç fiyatı bence uygun.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 31 Ağu 2021, 22:22

İnsansız uçak ile yer kontrolü vasıtası ile dogfight olacak iş değil.Sebebi iletişimdeki gecikme.Düsmanı takip edecek arkasından ayrilmayacak atış iznini muharebe öncesi yerden alıp uygulayacak yapay zeka gerekli bu olursa olur.