Baykar - Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Şub 2021, 21:55

Çalışmalara başlandığı resmi ağızdan da söylendi. Beni en çok heyecanlandıran projelerin başında geliyor. Olası bir çatışmada hava yer görevlerinde F16 larin yükünü alacak esas proje bu. İnşallah iyi bir fiyat/performans ürünü olur.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 01 Mar 2021, 00:19

Haluk Bayraktar'ın İbrahim Haskologlu ile yaptığı röportajı izledim. MİUS için konsept aşamasında olduklarını, ses hızında uçabilen ve silah kapasitesi yüksek bir İHA tasarlamayı düşündüklerini söyledi. Ukrayna ile motor konusunda ilerlemeyi düşündüklerini anlıyorum... MİUS kullanılması düşünülen Al-25TL turbofan motorunun 4700 kg kadar kalkış ağırlığına sahip platformları taşıyabildiğini üretici firmanın sitesinde okudum. Mius'in 5000kg yakın İHA olacağını varsayıyorum. Silah taşıma kapasitesinin en fazla ne kadar olabileceğini merak ediyorum.... MİUS ses hızında uçabilecek bir İHA olacaksa Al-322F motorunun seçilmesi daha uygun olmaz mı?

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 01 Mar 2021, 02:00

Söz konusu 3 yıllık takvim mi işleyecek acaba? Haluk Bey direkt birkaç ay önce başlamış olmalarına rağmen şimdi başlamış gibi söylemiş olsa keşke şöyle 99 yılda Mius-Aksungur-Akıncı üçlüsünden bir "Kurt Yürüşü" görsek fena olmaz yani...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 01 Mar 2021, 03:38

kivele yazdı: 01 Mar 2021, 00:19 Haluk Bayraktar'ın İbrahim Haskologlu ile yaptığı röportajı izledim. MİUS için konsept aşamasında olduklarını, ses hızında uçabilen ve silah kapasitesi yüksek bir İHA tasarlamayı düşündüklerini söyledi. Ukrayna ile motor konusunda ilerlemeyi düşündüklerini anlıyorum... MİUS kullanılması düşünülen Al-25TL turbofan motorunun 4700 kg kadar kalkış ağırlığına sahip platformları taşıyabildiğini üretici firmanın sitesinde okudum. Mius'in 5000kg yakın İHA olacağını varsayıyorum. Silah taşıma kapasitesinin en fazla ne kadar olabileceğini merak ediyorum.... MİUS ses hızında uçabilecek bir İHA olacaksa Al-322F motorunun seçilmesi daha uygun olmaz mı?
Ses hizi derken ses hizina yakin high subsonic hizlardan bahsediliyor anliyorum. Ses hizi uzerinde bir platform tasarimi bence biraz maliyetli, ve daha guclu bir motor gerektirir.

Ilk asamada MIUS icin mesela harici istayonunda bile olsa 2x4 SDB (Minyatur Bomba), 2xSOM-J( 2x500kg) gibi daha stratejik faydali yuk cozumleri yerinde olur. Ozellikle ucan kanat tasarimi uzerinde calisilmasi taraftariyim. Daha once ornegini vermistim, MIUS icin asagidaki gibi bir cozum bizi IHA sistemlerinde cok cok ileri tasir.

Resim

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Mar 2021, 08:24

kivele yazdı: 01 Mar 2021, 00:19 Haluk Bayraktar'ın İbrahim Haskologlu ile yaptığı röportajı izledim. MİUS için konsept aşamasında olduklarını, ses hızında uçabilen ve silah kapasitesi yüksek bir İHA tasarlamayı düşündüklerini söyledi. Ukrayna ile motor konusunda ilerlemeyi düşündüklerini anlıyorum... MİUS kullanılması düşünülen Al-25TL turbofan motorunun 4700 kg kadar kalkış ağırlığına sahip platformları taşıyabildiğini üretici firmanın sitesinde okudum. Mius'in 5000kg yakın İHA olacağını varsayıyorum. Silah taşıma kapasitesinin en fazla ne kadar olabileceğini merak ediyorum.... MİUS ses hızında uçabilecek bir İHA olacaksa Al-322F motorunun seçilmesi daha uygun olmaz mı?
Hocam MIUS projesinin fazlar halinde ilerlemesi muhtemel. Zaman içerisinde birbirlerinden çok farklı kabiliyetli birkaç çeşit MIUS (ya da adları ne olacaksa) görme imkanımızın olduğunu düşünüyorum. AI-25 motoru bugüne kadar binlerce adet üretilmiş hem kendini kanıtlamış hemde ucuz bir motor. Ortaya çıkacak ilk MIUS un çok büyük olmayan, görece ucuz, çok sayılarda üretilebilecek, sadece hava-yer görevi amaçlı, tabiri caizse jet motorlu SİHA ların TB2 si olması beklenebilir bence.

Zamanla belki çift motorlu, belki daha kuvvetli motorlu, daha büyük, ses hızını aşabilen, daha stealth bir versiyonu gelecektir. Bundan sonra, belki de bununla birlikte 2020 lerin sonu, 2030 ların başında güçlü radarlı, gelişmiş eh sistemli, BVR hava muharebesine girebilen, belirli algoritmalar ile kaçınma manevraları yapan, çok daha gelişmiş yapay zekalı, sürü halinde görev yapabilen bir MIUS görmemiz şaşırtıcı olmaz ki nihai hedefin o olduğunu düşünüyorum. Belki de TAI işbirliği ile üretilecek ve yerli jet motorunu kullanacak bu versiyon.

Bu tarz platformların, HAVA SOJ ve HEIK lerle birlikte operasyon yaptığını düşünmek bile tüyler ürpertici.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 01 Mar 2021, 11:00

trakya_forever yazdı: 01 Mar 2021, 08:24 Hocam MIUS projesinin fazlar halinde ilerlemesi muhtemel. Zaman içerisinde birbirlerinden çok farklı kabiliyetli birkaç çeşit MIUS (ya da adları ne olacaksa) görme imkanımızın olduğunu düşünüyorum. AI-25 motoru bugüne kadar binlerce adet üretilmiş hem kendini kanıtlamış hemde ucuz bir motor. Ortaya çıkacak ilk MIUS un çok büyük olmayan, görece ucuz, çok sayılarda üretilebilecek, sadece hava-yer görevi amaçlı, tabiri caizse jet motorlu SİHA ların TB2 si olması beklenebilir bence.

Zamanla belki çift motorlu, belki daha kuvvetli motorlu, daha büyük, ses hızını aşabilen, daha stealth bir versiyonu gelecektir. Bundan sonra, belki de bununla birlikte 2020 lerin sonu, 2030 ların başında güçlü radarlı, gelişmiş eh sistemli, BVR hava muharebesine girebilen, belirli algoritmalar ile kaçınma manevraları yapan, çok daha gelişmiş yapay zekalı, sürü halinde görev yapabilen bir MIUS görmemiz şaşırtıcı olmaz ki nihai hedefin o olduğunu düşünüyorum. Belki de TAI işbirliği ile üretilecek ve yerli jet motorunu kullanacak bu versiyon.

Bu tarz platformların, HAVA SOJ ve HEIK lerle birlikte operasyon yaptığını düşünmek bile tüyler ürpertici.
Bloklar halinde gidileceğini zannetmiyorum. MİUS F-16'ların Hava-Yer görevlerini almak istiyorsa envanterdeki Hava-Yer mühimmatları taşıyabilmesi gerekiyor. 2.000 kg silah taşıma kapasitesi olursa Kuzey Irak'a yapılan operasyonda sürekli F-16 kaldırmamıza gerek kalmaz. Ukrayna ile ilerlemeyi düşünülüyorsa Al-322F motor uyla ilerlemesi MİUS'un ses hızını aşabilmesi, daha güçlü radarla donatılmasına imkan verebilir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Mar 2021, 14:01

kivele yazdı: 01 Mar 2021, 11:00 Bloklar halinde gidileceğini zannetmiyorum. MİUS F-16'ların Hava-Yer görevlerini almak istiyorsa envanterdeki Hava-Yer mühimmatları taşıyabilmesi gerekiyor. 2.000 kg silah taşıma kapasitesi olursa Kuzey Irak'a yapılan operasyonda sürekli F-16 kaldırmamıza gerek kalmaz. Ukrayna ile ilerlemeyi düşünülüyorsa Al-322F motor uyla ilerlemesi MİUS'un ses hızını aşabilmesi, daha güçlü radarla donatılmasına imkan verebilir.
Hocam Akıncı da, görünen o ki MIUS ta MK84 ve türevi NEB harici tüm hava yer mühimmatlarını taşıyabilecek. MK84 serisi neredeyse 1 ton ağırlıkta bir mühimmat. Bunlarda 1 tonluk bir paylon şu aşamada olmaz diye düşünüyorum. Kanatlara koysan 2 ton muhimmat yapar. Gövde altına 1 tonluk mühimmat olmaz bunlarda. Bunun için daha büyük bir şeyler lazım. Hem motoru, hem kendi çok daha büyük. Baykarın konsept olarak verdiği bilgiler toplam kalkış ağırlığı 3-3.5 ton olacak bir aletten bahsediyor. Keza bahsedilen 40 bin feet operasyonel irtifa, 0.8 mach seyir hızı, 5-6 saat havada kalış ve 1 ton mühimmat için o motorla bahsedilen ağırlığı geçmemesi gerekir diye düşünüyorum.

O yüzden fazlar halinde gider, belkide yeni ürünler fazlar aslında yanlış tanım. Nasıl TB2 geldi ardından çok daha büyük AKINCI geliyor, aynısı jet motorlu SİHA larda da olabilir. Önce daha küçük, daha hafif, daha ucuz bir ürün gelme ihtimali yüksek bana göre.

Tabi şahsi fikirlerim. Ortaya ne çıkacağını bende çok merak ediyorum. Tahminen bu yıl sonunda kesinleşmiş tasarımı görüp özelliklerini öğrenmiş oluruz.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 01 Mar 2021, 14:20

trakya_forever yazdı: 01 Mar 2021, 14:01 Hocam Akıncı da, görünen o ki MIUS ta MK84 ve türevi NEB harici tüm hava yer mühimmatlarını taşıyabilecek. MK84 serisi neredeyse 1 ton ağırlıkta bir mühimmat. Bunlarda 1 tonluk bir paylon şu aşamada olmaz diye düşünüyorum. Kanatlara koysan 2 ton muhimmat yapar. Gövde altına 1 tonluk mühimmat olmaz bunlarda. Bunun için daha büyük bir şeyler lazım. Hem motoru, hem kendi çok daha büyük. Baykarın konsept olarak verdiği bilgiler toplam kalkış ağırlığı 3-3.5 ton olacak bir aletten bahsediyor. Keza bahsedilen 40 bin feet operasyonel irtifa, 0.8 mach seyir hızı, 5-6 saat havada kalış ve 1 ton mühimmat için o motorla bahsedilen ağırlığı geçmemesi gerekir diye düşünüyorum.

O yüzden fazlar halinde gider, belkide yeni ürünler fazlar aslında yanlış tanım. Nasıl TB2 geldi ardından çok daha büyük AKINCI geliyor, aynısı jet motorlu SİHA larda da olabilir. Önce daha küçük, daha hafif, daha ucuz bir ürün gelme ihtimali yüksek bana göre.

Tabi şahsi fikirlerim. Ortaya ne çıkacağını bende çok merak ediyorum. Tahminen bu yıl sonunda kesinleşmiş tasarımı görüp özelliklerini öğrenmiş oluruz.
2021 Teknofestte (Eylül sonu) en azından bir mock up görürüz diye umuyorum.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 01 Mar 2021, 15:43

trakya_forever yazdı: 01 Mar 2021, 14:01 Hocam Akıncı da, görünen o ki MIUS ta MK84 ve türevi NEB harici tüm hava yer mühimmatlarını taşıyabilecek. MK84 serisi neredeyse 1 ton ağırlıkta bir mühimmat. Bunlarda 1 tonluk bir paylon şu aşamada olmaz diye düşünüyorum. Kanatlara koysan 2 ton muhimmat yapar. Gövde altına 1 tonluk mühimmat olmaz bunlarda. Bunun için daha büyük bir şeyler lazım. Hem motoru, hem kendi çok daha büyük. Baykarın konsept olarak verdiği bilgiler toplam kalkış ağırlığı 3-3.5 ton olacak bir aletten bahsediyor. Keza bahsedilen 40 bin feet operasyonel irtifa, 0.8 mach seyir hızı, 5-6 saat havada kalış ve 1 ton mühimmat için o motorla bahsedilen ağırlığı geçmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Konsept aşamasında olan bir İHA için konuşmak biraz erken... İHA'nın tasarımı ve motoru belli olduktan sonra üzerinde tekrar konuşulur.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 01 Mar 2021, 16:11

kivele yazdı: 01 Mar 2021, 15:43 Konsept aşamasında olan bir İHA için konuşmak biraz erken... İHA'nın tasarımı ve motoru belli olduktan sonra üzerinde tekrar konuşulur.
Kesinlikle haklısınız. Baykar istekli ve kararlı dahi olsa onların dışında çok değişken var. Motor kısmına daha gelinmedi bile Haluk Bayraktar söyledi. Bununla beraber eminim Ukrayna ile motor vs ile ilgili görüşüyorlardır. Bence daha önce gördüğümüz konsept tasarımlardan birisi nihai olarak ortaya çıkacak ürüne önemli ölçüde benzeyecek ama dereyi görelim önce.

Zannetmem ki Teknofest 2021'e gerçek bir mock-up yetişsin.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 01 Mar 2021, 16:42

sailordream yazdı: 01 Mar 2021, 16:11 Kesinlikle haklısınız. Baykar istekli ve kararlı dahi olsa onların dışında çok değişken var. Motor kısmına daha gelinmedi bile Haluk Bayraktar söyledi. Bununla beraber eminim Ukrayna ile motor vs ile ilgili görüşüyorlardır. Bence daha önce gördüğümüz konsept tasarımlardan birisi nihai olarak ortaya çıkacak ürüne önemli ölçüde benzeyecek ama dereyi görelim önce.

Zannetmem ki Teknofest 2021'e gerçek bir mock-up yetişsin.
Benimki tamamen temenni hocam. Umut fakirin ekmeği sonuçta.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Mar 2021, 16:53

Motor belli Aİ-25 türevi bir şeyler olacak, nereden biliyorum derseniz, bilmiyorum ama alabileceğimiz başka kapı yok. Fiyatı da uygun olur geçenlerde Çin tanesini 1.87 Milyon USD 'den 400 tane aldı.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 01 Mar 2021, 17:37

Hiç şüphesiz Türkiye tarihinde bir platformun daha adam akıllı gelişmeden her yere koşturulduğu bir edebiyat, sadece bu dönemde olmuştur. Akıncı'nın yapmadığı şey yok! Denizaltı olmadığı kaldı.

Şaka bir yana elimizi güçlendirecek bir platform. Ama gün geçtikçe korkmaya başladım. Biz ihtiyacımıza göre mi platform geliştiriyoruz, yoksa platformumuza göre ihtiyaç mı buluyoruz?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 02 Mar 2021, 07:46

Antares yazdı: 01 Mar 2021, 17:37 Hiç şüphesiz Türkiye tarihinde bir platformun daha adam akıllı gelişmeden her yere koşturulduğu bir edebiyat, sadece bu dönemde olmuştur. Akıncı'nın yapmadığı şey yok! Denizaltı olmadığı kaldı.

Şaka bir yana elimizi güçlendirecek bir platform. Ama gün geçtikçe korkmaya başladım. Biz ihtiyacımıza göre mi platform geliştiriyoruz, yoksa platformumuza göre ihtiyaç mı buluyoruz?
Çok fazla ihtiyacımız çok az platformumuz var.
Yani hem ihiyacımıza göre platform geliştiriyoruz hem de her platformu her işe kullanıyoruz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 02 Mar 2021, 08:51

igirgin yazdı: 01 Mar 2021, 16:53 Motor belli Aİ-25 türevi bir şeyler olacak, nereden biliyorum derseniz, bilmiyorum ama alabileceğimiz başka kapı yok. Fiyatı da uygun olur geçenlerde Çin tanesini 1.87 Milyon USD 'den 400 tane aldı.
Resmi bir açıklama olmasa bile en az 2 yıldır hem Ukrayna hem de bizim basında onlarca haber çıktı bu motorun olacağı hakkında. Zaten dediğiniz gibi başka bir kapı da yok gibi motor konusunda. Artı kurulmuş ortak bir şirket ve Akıncı için kullanılan Ukrayna motorları var. Belki prototipler için motor sözleşmesi bile imzalanmıştır. Sonuçta Baykar borsaya/halka açık bir şirkette değil açıklama yapmak gibi bir zorunluluğu da yok.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 02 Mar 2021, 11:32

AI-25 motorunun ilk çıkış tarihi 1966, sonrakiler daha modernize edilmiş olsa da oldukça eski tasarım bir motor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 02 Mar 2021, 11:41

sailordream yazdı: 02 Mar 2021, 07:46 Çok fazla ihtiyacımız çok az platformumuz var.
Yani hem ihiyacımıza göre platform geliştiriyoruz hem de her platformu her işe kullanıyoruz.
Aslında Aksungur'un görülmemeye çalışılmasına dair bir girizgah yapacaktım vazgeçtim. Siz ben görüyoruz da, ülkedeki malum ana akım neredeyse hiç görmüyor Aksungurumuzu.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 02 Mar 2021, 12:58

Antares yazdı: 02 Mar 2021, 11:41 Aslında Aksungur'un görülmemeye çalışılmasına dair bir girizgah yapacaktım vazgeçtim. Siz ben görüyoruz da, ülkedeki malum ana akım neredeyse hiç görmüyor Aksungurumuzu.
Bu konuda sonuna kadar haklısınız.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 02 Mar 2021, 14:04

Mec yazdı: 02 Mar 2021, 11:32 AI-25 motorunun ilk çıkış tarihi 1966, sonrakiler daha modernize edilmiş olsa da oldukça eski tasarım bir motor.
Aİ-222/322 serileri 60'yıllarının teknolojisi ile yapıldığını düşünmüyorsunuzdur herhalde.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 03 Mar 2021, 06:04

igirgin yazdı: 02 Mar 2021, 14:04 Aİ-222/322 serileri 60'yıllarının teknolojisi ile yapıldığını düşünmüyorsunuzdur herhalde.
Yazımda belirttiğim üzere modernize edildiğini öngörmek zor değil. Yine de motor hakkında detaylı bilgim yok maalesef.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 17 Haz 2021, 11:29

Birkaç gündür şu video geziyor ortalıkta. Ukraynalılar Mius motoru AI222 olacak diyordu, böyle bir şey çıkabilir mi diyeceğim ama henüz Hürjet bile yapılmamışken herhalde olmaz diye düşünüyorum.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 17 Tem 2021, 21:31

Galiba 20 temmuzda mius tanıtılacak. Beklentim loyal wingman tarzı bir iha umarım olur.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 17 Tem 2021, 21:39

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Tem 2021, 22:00

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Tem 2021, 01:23

Sosyal medyada MİUS u pek bir kucumseyenler var. Tarihi bir değişimin ilk adımı olacak. Bundan öncesi TB2 si, Ankasi, Aksunguru, Akincisi fragman. 2030 a varmadan çok farklı şeyler yazıp çizeriz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 18 Tem 2021, 04:57

Hava alığı üstten galiba, kuyruk yapısı V olacak sanki.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 18 Tem 2021, 17:29

Baykarin en önemli özelliği çok hızlı operasyonel yapabilmesi. Son dönemde sürekli yeni mühendis alım ilanlarına çıkıyordu zaten. Tb-2 ciddi satış başarısı gösteriyor. Jet ihada 2023 söyleniyordu ama daha erkende havada görebiliriz, motorda sorun yoksa.

Benim ileride beklentim TS-1400 motor ile bir jet iha.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 18 Tem 2021, 17:34

Yahu durun, doğmamış çocuğa renk renk, desen desen don biçmeyin.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 18 Tem 2021, 17:46

Geçen Roketsan ın yaptığı gibi olmasında.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 19 Tem 2021, 02:53

Turbofan motor olacakmış diye söylenti var. Ukrayna da sanırim boyut olarak benzer bir motor vardir?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 19 Tem 2021, 04:21

Ukrayna firmalarinin urettigi aktif kullanilan iki turbofan motor var. Bunlardan bir tanesi biraz eski teknolojiside olsa L39 egitim ucaklarinda kullanilan Ivchenko AI-25TL motoru var, yaklasik 4000lb itis gucunde. Diger alternatif, daha guncel ve halen uretilen Ivchenko-Progress AI-222 motoru 5500lb itis gucunde, Cin'un yeni generasyon JL10 egitim ucagina guc veriyor.

Benim tahminim eger Ukrayna'dan bir motor alinacak ise bu motor AI-222 versiyonu olur. Yaklasik 5500lb guc MIUS gibi 4 tonluk bir ucak icin yeterli guc uretiyor.

TCG TRABZON
Süvariler

Mesaj gönderen TCG TRABZON » 19 Tem 2021, 04:54

EADS Barracuda projesi, P&W JT15 üzerinden yürütülmüştü. 0.85 mach maksimum sürat, 4-6 saat havada kalış, 3250 kg maksimum kalkış ağırlığı hedefi vardı. Burada yazılanlardan anladığım kadarıyla, benzer yaklaşıma sahip bir uçak görebiliriz.

drno
Üye

Mesaj gönderen drno » 19 Tem 2021, 08:26

Bu uçak sistemini , TCG Anadolu`nun (Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi) üzerinde görmemiz teknik olarak mümkün mü?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 19 Tem 2021, 10:25

drno yazdı: 19 Tem 2021, 08:26 Bu uçak sistemini , TCG Anadolu`nun (Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi) üzerinde görmemiz teknik olarak mümkün mü?
Havalanma mesafesi, güç ağırlık oranları tutuyorsa teorik olarak evet. Ortada çok bilinmeyenli bir denklem var, açıklamalar gelsin anlamamıza gerek kalmaz. Öyle bir durum varsa çarşaf çarşaf reklamları olur zaten. :)

drno
Üye

Mesaj gönderen drno » 19 Tem 2021, 13:49

Cevabınız için teşekkür ederim sayın karli.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 19 Tem 2021, 14:08

Ne gemiymiş bu yahu, aklına gelen herkes aklagelen herşeyi koymaya çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 19 Tem 2021, 16:00

igirgin yazdı: 19 Tem 2021, 14:08 Ne gemiymiş bu yahu, aklına gelen herkes aklagelen herşeyi koymaya çalışıyor.
İnovasyon olarak düşünelim :D

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 19 Tem 2021, 18:15

Aslinda yapilabiliyorsa bu gemiden siha kaldirmak gercekten ise yarayabilir. Ama olay gemiden cok platformda bitiyor iste.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 19 Tem 2021, 21:48

TCG Anadolu'dan MİUS kaldırdın nasıl indireceksin en büyük sorun bu... MİUS Al-25TL veya AL-222 motorları kullanılacaksa Anadolu'dan kaldırabilecek güçte olduklarınıda sanmıyorum. MİUS için şuan en merak ettiğim konu faydalı yük kapasitesi ve kaç saat havada kalabileceğidir.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 19 Tem 2021, 23:20

Sabit kanatlı her hava aracı projemizde mutlaka Anadolu'nun ismi geçiyor. Keşke döner kanatlı hava aracı projelerimizde de aynı derde düşsek de Anadolu'ya entegre edebilecek miyiz desek, malum helikopter gemisine hangi helikopterleri koyacağımız belli değil.

MİUS, savaş uçaklarıyla veri paylaşımı yapacak ve birlikte hareket edecek şekilde düşünülmeli. Ağ merkezli savaştan bahsediyorsak savaş uçaklarının beyin, miusların uzuv gibi hareket edeceği bir konsept içerisinde bu aletlerin anlamı olur. Nitekim gelecek de bu yönde şekilleniyor. Şimdiden bu çalışmaların içerisinde olmak gerekir çünkü muhtemelen önümüzdeki 30 yılda üst düzey hava kuvvetlerinin çoğu bu konsepti kullanacak. O yüzden umarım çalışmalar bu alana yoğunlaşır. Benim merak ettiğim kısım otonom sistem olacak. Bu konseptin olmazsa olmazı otonom görev kabiliyeti. İlk versiyonlar jet motorlu taşıyıcı iha gibi olsa da sabretmek gerektiğini düşünüyorum. Muharebe sahasının değişimine bağlı olarak bu projenin olgunluk süresi 20 yıl bile olabilir. Temeli doğru atarsak bu araç blok blok gelişecektir. Bu konsepte ayak uydurursa hava kuvvetlerimiz için büyük bir atılım olacaktır.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 19 Tem 2021, 23:58

Otonom sistemlerin yoğun olarak EH uygulanan bir sahada ne kadar başarılı olabileceğini şüpheli... Bir çok platform tarafından tespit edilen bir hedefi imha etmek için en son aşamada insan onayı şart.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT » 19 Tem 2021, 23:59

Yarın ki müjde Cumhurbaşkanınn kıbrıs müjdesine benzemesinde:)

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 20 Tem 2021, 10:03

Anadolu da Anadolu :)

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 20 Tem 2021, 10:13

Tasarımlar iyi hoş da tek bir bilgi yok.

bertone
Süvariler

Mesaj gönderen bertone » 20 Tem 2021, 11:19

Celebor yazdı: 20 Tem 2021, 10:13 Tasarımlar iyi hoş da tek bir bilgi yok.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 20 Tem 2021, 11:31

bertone yazdı: 20 Tem 2021, 11:19
Evet yeni paylaşım yapılmış. Bu özellikler doğruysa baya beklediğimizden üstün çıktı. Manevra yeteneği, düşman uçakları önleme, ses üstü hız ve kısa pistten kalkış eşi benzeri yok şimdilik resmen. Ama bana biraz abartılı geldi valla ne yalan söyleyeyim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 20 Tem 2021, 12:35

Tek adet AL-25 motoru ile mi yapacak bu işleri? Gerekirse Afganistan karşılığında F-35 versinler de bu fantezilerden kurtulsak.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 Tem 2021, 13:22

igirgin yazdı: 20 Tem 2021, 12:35 Tek adet AL-25 motoru ile mi yapacak bu işleri? Gerekirse Afganistan karşılığında F-35 versinler de bu fantezilerden kurtulsak.
Bu cok yanlis bi dusunce bana gore. ''F-35 verin bizi bu piyasaya sokmayin!! ''Etliye sutluye karistirmayin bizi''. Bizim toplum sevmez icat ile ugrasmayi,icat ile ugrasani.. ''Saytan icadi'' kavrami bosuna bu toplumdan cikmadi ya..

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 20 Tem 2021, 13:33

Benim bu konudaki goruslerim sabit. İnsansız hava araclari işinde Hem TUSAŞ hemde BAYKAR a olan güvenim tam.

Yıllardır hepimiz biliyorduk zaten esas ulaşılmak istenen seviye MİUS idi Baykar için. TUSAŞ icinde MİSU.

Verilen hedefler ilk uçacak prototip için değil elbette. Yillar içerisinde gelise gelise, üzerine koya koya gelecek .

Her ne olursa olsun denizde, karada, havada insansız sistemler üzerine çalışmayı, gelişmeyi bırakmamamız , hızlandırmamiz lazım.

Bu arada videoda seri üretim hattinda 3 Akıncı görünüyor yanlışim yoksa.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 20 Tem 2021, 15:21