Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 18 Oca 2020, 13:51

Karne derken esas karne Altay'dır.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 18 Oca 2020, 19:11

Anka platformu daha iha havasında. Bu hormonlu hamsi harekat alanında keklik gibi vurulmaz umarım zırt pırt. Çin bile ABD’nin aynı sistemleri kopyaladı kasa olarak. Bu uçağın tasarımını halen çözemedim. Çok radikal , itici duruyor.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 18 Oca 2020, 20:42

Düşük çatışma ortamlarını düşünün. Uzun menzil, bol bomba, insan canı riskie atmamışız. Çok güzel. Basit ilkel bile olsa pratikte çok etkili. Barış zamanı sınır gözetleme fln işleri de çok uyguna yapılır. Biri saldırırsa F-16 salarız.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Oca 2020, 21:09

Canti yazdı: 18 Oca 2020, 13:18 Sıradan bir iha için milleti gereğinden fazla gazlıyorlar. İşimizi görecek bir makine yapacağız, teknoloji devrimi değil. Seyir füzesi atması da bunu değiştirmiyor. Biliyorsunuz ihaların stand off silahlar kullanmasını en başından beri savunuyorum ve daha Akıncı için böyle bir şey açıklanmamışken keşke olsa demiştim. Hala aynı yerdeyim ancak bu söylemi beğenmiyorum.

Abartma kismina katiliyorum. Birde bu is konu hakkinda yalan yanlis bilgisi olan kisiler tarafindan ve tamamiyle siyasi amacli yapilinca cok itici oluyor.

İsin ozune donersek Akincinin etinden sutunden kilindan tuyunden yararlanilmaya calisilacak. Bugune kadar denenmemis, bize ozgu, aslinda ihtiyaca binaen ortaya cok degisik Akinci formasyonlari cikacaktir diye tahmin ediyorum.

Tabi Abd, Rusya, Cin, İsrail bunlari yapamadigi ya da akil edemedigi icin degil, ihtiyaci ya da kullanim alani olmadigi icin bugune kadar uretmemis olacak.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 18 Oca 2020, 21:24

Ben de ekleyeyim. Hala mükemmelleştirilen bir ANKA var ve AKSUNGUR var. Bu araçlar sanki hiç yokmuş ya da etkisiz elemanmış gibi bir algı oluşmaya başladı. Karne gününü bile reklam malzemesi olarak kullanmak niye? Hayır başka bir ticari firma olursun tamam. Ya da bugün bir gelişme olur paylaşırsın. AKSUNGUR dan daha iyi bir platform olacak mı ben gerçekten şüpheliyim.

Nesnel bakmaya çalışıyorum. Ve endişeleniyorum.

Vestel Karayel'in başına gelen ANKA ve AKSUNGUR'un başına gelebilir mi?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 18 Oca 2020, 23:26

trakya_forever yazdı: 18 Oca 2020, 21:09 Abartma kismina katiliyorum. Birde bu is konu hakkinda yalan yanlis bilgisi olan kisiler tarafindan ve tamamiyle siyasi amacli yapilinca cok itici oluyor.

İsin ozune donersek Akincinin etinden sutunden kilindan tuyunden yararlanilmaya calisilacak. Bugune kadar denenmemis, bize ozgu, aslinda ihtiyaca binaen ortaya cok degisik Akinci formasyonlari cikacaktir diye tahmin ediyorum.

Tabi Abd, Rusya, Cin, İsrail bunlari yapamadigi ya da akil edemedigi icin degil, ihtiyaci ya da kullanim alani olmadigi icin bugune kadar uretmemis olacak.
Yok karne yok bu çocukça şeyler. En nihayetinde insan öldürme odaklı bir şey yapıyoruz. Bu kimseyi de imrendirmez. Bir airshow değil, festival değil. Bizim farklı beklentilerimiz var. Aslına bakarsak Akıncı'dan fazla beklentiye girmeye gerek yok ancak üzerinde seyir füzedir, torpidodur, AESA radardır bunlarla uçması bize en azından teknik gözlem yapma ve entegrasyon kabiliyeti açısından önemli. Öyle uçsun, zararı olmaz. Kurumsal ve çalışan hafızaya katkı.
Antares yazdı: Ben de ekleyeyim. Hala mükemmelleştirilen bir ANKA var ve AKSUNGUR var. Bu araçlar sanki hiç yokmuş ya da etkisiz elemanmış gibi bir algı oluşmaya başladı. Karne gününü bile reklam malzemesi olarak kullanmak niye? Hayır başka bir ticari firma olursun tamam. Ya da bugün bir gelişme olur paylaşırsın. AKSUNGUR dan daha iyi bir platform olacak mı ben gerçekten şüpheliyim.

Nesnel bakmaya çalışıyorum. Ve endişeleniyorum.

Vestel Karayel'in başına gelen ANKA ve AKSUNGUR'un başına gelebilir mi?
Kesinlikle katılıyorum. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama TUSAŞ ürünleri Teknofest'te en arkaya kuytu bir yere koymuşlardı. İlgili biri olup özellikle aramazsınız böyle ürünlerin varlığından haberdar dahi olamazdınız.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 19 Oca 2020, 02:59

Reklam yapsınlar, özel şirket sonuçta. Hitap ettiği, etmek istediği kitle belli. Sürekli ön planla olmayı da elbette isteyecekler. Ama devletin Aksunguru geri plana atıyor olması üzüyor. Elbette Akıncının “yapacağım” ya da “ben de bu da olacak” dediği şeyler aslında heyecan veren kısım. Seyir füzesi ya da hava-hava füzesi atacak insansız hava aracı olacağını iddia ediyor bu meret. Olursa önemli eşikler değil mi bunlar? Verimli kullanılırsa ne güzel ,ki çoğumuzun verimli olacağını düşündüğünü sanmıyorum, verimli olmasa da atsın yeter. Hedefi vurup vurmaması çok da önemli değil şu noktada. Ege’de uçacak hava-hava füzesi taşıyan bir Akıncı düşünelim, Yunan nasıl delirir...

Bir de şunu hayal ediyorum, Hava-hava füzesi taşıyan 2 Akıncı eskortluğunda, hafif torpido yüklü Aksungurlar Ege’de uçuyor... İddia edilen ve istenen mevcut özelliklerin daha oturaklı olduğu Göksungur-Baykar Mius ikilisi daha daha heyecanlandırıyor beni. 2023e gelmeden görebilsek inşallah bu ikiliyi. Baykarın Mius takvimi ilk açıklandığında mi başlamıştı bilmiyorum ama yanılmıyorsam o zamana göre takvim süresi doldu. Göksungur da 2020 sonu diyorlardı ama görmek lazım.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 19 Oca 2020, 12:39

kostok yazdı: 19 Oca 2020, 02:59 Reklam yapsınlar, özel şirket sonuçta. Hitap ettiği, etmek istediği kitle belli. Sürekli ön planla olmayı da elbette isteyecekler. Ama devletin Aksunguru geri plana atıyor olması üzüyor. Elbette Akıncının “yapacağım” ya da “ben de bu da olacak” dediği şeyler aslında heyecan veren kısım. Seyir füzesi ya da hava-hava füzesi atacak insansız hava aracı olacağını iddia ediyor bu meret. Olursa önemli eşikler değil mi bunlar? Verimli kullanılırsa ne güzel ,ki çoğumuzun verimli olacağını düşündüğünü sanmıyorum, verimli olmasa da atsın yeter. Hedefi vurup vurmaması çok da önemli değil şu noktada. Ege’de uçacak hava-hava füzesi taşıyan bir Akıncı düşünelim, Yunan nasıl delirir...

Bir de şunu hayal ediyorum, Hava-hava füzesi taşıyan 2 Akıncı eskortluğunda, hafif torpido yüklü Aksungurlar Ege’de uçuyor... İddia edilen ve istenen mevcut özelliklerin daha oturaklı olduğu Göksungur-Baykar Mius ikilisi daha daha heyecanlandırıyor beni. 2023e gelmeden görebilsek inşallah bu ikiliyi. Baykarın Mius takvimi ilk açıklandığında mi başlamıştı bilmiyorum ama yanılmıyorsam o zamana göre takvim süresi doldu. Göksungur da 2020 sonu diyorlardı ama görmek lazım.
Hava-hava füzesi ateşleyebilmesi için gerekli radar, güdüm ve sensör birimleri yok ki. Üzerine Gökdoğan takmakla hava-hava kabiliyeti kazanmış olmuyor. Ama böyle olacağını sanan kitle çok olunca ne deseler kabul görüyor.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 04 Şub 2020, 15:46

Kullanıcı avatarı
Halloq
Üye
Re: Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Mesaj gönderen Halloq » 30 Mar 2020, 21:06

Üstadlara sorum olacak. Akıncı, Aksungur yada ileride yapılacak olan jet motorlu ihalara ram boya uygulanacak mı? Ve şuan kullanımda olan ihalara uygulanıyor mu?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 30 Mar 2020, 22:45

Halloq yazdı: 30 Mar 2020, 21:06 Üstadlara sorum olacak. Akıncı, Aksungur yada ileride yapılacak olan jet motorlu ihalara ram boya uygulanacak mı? Ve şuan kullanımda olan ihalara uygulanıyor mu?
Boya varsa ve parasını veren olusa uygulanır... şuan olup olmadığı uygulanıp uygulanmadığı hakkında bir bilgi yok.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 01 Nis 2020, 11:20

Halloq yazdı: 30 Mar 2020, 21:06 Üstadlara sorum olacak. Akıncı, Aksungur yada ileride yapılacak olan jet motorlu ihalara ram boya uygulanacak mı? Ve şuan kullanımda olan ihalara uygulanıyor mu?
Ram boya elimizdeki mevcut iha larda herhangi bir deger katmaz. Uygulanacaginida acikcasi sanmiyorum. Bu iha lar zaten fiziksel olarak kaybediyor, ikincisi zaten muhimmat atmak icin ciddi anlamda yaklasmak zorunda.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 01 Nis 2020, 11:50

RAM boya dediğiniz ayrıca ağırlık katacak bir uygulama, İHA nın taşıyabileceği faydalı yükü azaltır. Zaten bu İHA gövdeleri radar kesit izi en az olacak şekilde tasarlanıyor. Bu nedenle Akıncı ve Aksungur gibi XL İHA ların bile bir jet savaş uçağı kadar radar kesit izi ve kızılötesi iz yayacağına imkan vermiyorum.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 01 Nis 2020, 12:35

En başta kanopi yok. İllaki ram boyanın faydası olacaktır ama fayda/zarar hesabı da yapmak gerekli. Ayrıca gövde kesiti stalitlle olmaya ne kadar müsait?

Kullanıcı avatarı
Halloq
Üye

Mesaj gönderen Halloq » 02 Nis 2020, 02:38

Akıncı tiha gövdesi bayağı büyük. İlk başlarda, prototip çıkmadan evvel General Atomics ürünleri gibi keskin kenarlı tasarım olacağını düşünüyordum. Umarım gelecek olan jet motorlu ihalar yeni nesil tasarımlarla ve özellikle düşük görünürlüğe daha fazla uygun olurlar. Mevcut dönemde ve gelecekte düşük görünürlük her üreticinin ve kuvvetin vazgeçilmez isteri. Gönül ister ki bu platformlar bizim kuvvette de olsun. Mevcut durumda rusların, rejim farelerinin fena canını yaktı sistemlerimiz eğer bi tık daha seviye atlarlarsa suriye'de bu sefer kafalarını çıkaracak durumda olamazlar.
En son Test7 tarafından 02 Nis 2020, 18:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: Yazım Düzenlendi

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 02 Nis 2020, 10:50

Halloq yazdı: 02 Nis 2020, 02:38 Akıncı'da jet motor olmadığı için yüksek kızılötesi iz olmayacaktır ama gövdesi bayağı büyük. İlk başlarda, prototip çıkmadan evvel General Atomics ürünleri gibi keskin kenarlı tasarım olacağını düşünüyordum. Umarım gelecek olan jet motorlu ihalar yeni nesil tasarımlarla ve özellikle düşük görünürlüğe daha fazla uygun olurlar. Mevcut dönemde ve gelecekte düşük görünürlük her üreticinin ve kuvvetin vazgeçilmez isteri. Gönül ister ki bu platformlar bizim kuvvette de olsun. Mevcut durumda rusların, rejim farelerinin fena canını yaktı sistemlerimiz eğer bi tık daha seviye atlarlarsa suriye'de bu sefer kafalarını çıkaracak durumda olamazlar. Göremedikleri araçlardan yedikleri bombalarla yine suçlayacakları ülkeleri listelerler, belki belçikadır, belki israil...
Jet motoru olmadığı kanısına nerden vardınız?

Kullanıcı avatarı
Halloq
Üye

Mesaj gönderen Halloq » 02 Nis 2020, 15:05

igirgin yazdı: 02 Nis 2020, 10:50 Jet motoru olmadığı kanısına nerden vardınız?
Yanlış oldu üstad, ben turbodizel ile karıştırdım.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 02 Nis 2020, 20:54

Jet nozülü yok sonuçta alette. O yüzden yaydığı kızıl ötesi iz jet uçaklarına nazaran çok daha düşük olacaktır hali ile. Ayrıca akıncının kullandığı turboprop motor da boyutu ile jetlerde kullanılan turbofan ya da turbojet motorları kadar devasa değil zaten...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 02 Nis 2020, 21:44

Nozül yok ama bir o kadar sıcak bir egzos var tam gaz gitse bile bir F16 ile zaten kıyaslanamaz.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 06 May 2020, 23:59

Selçuk Bayraktar bayağı dolmuş ..

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 07 May 2020, 00:07

Selçuk Bayraktar'ı eleştirecek çok nokta varken şu dene-yap meselesine laf atmak ne bileyim garip. İktidar ne yapacağını, muhalefet neyi eleştireceğini bilmiyor.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 07 May 2020, 00:08

Çok üzüldüm ağladım dinlerken. O zaman yaptırdığı saçma pr durdursun insanların söylenmesi, eleştirmesinin bir sebebi de bu. Şurada kaç yıldan beri takip ediyoruz güzel işler yapıyor ama son 1 yıldır farklı davranıyor tabi bu uzaktan gözlemlediğim.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 07 May 2020, 10:22

Bu memlekette iyi şeyler yapmaya çalışan insanların saldırı yiyeceği aşikar bunu bilerek çalışmak gerek. Kimler kimler ne hallere düşmüşler onca çabaya rağmen.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 07 May 2020, 11:03

Zaten yeterince tweet atıyor siyasetçi gibi tv’ye çıkmasına gerek yok. Biliyoruz ne yaptığını, işine baksa daha iyi olur.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 08 May 2020, 20:20

İkinci prototip de gün yüzüne çıkmış.

Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 08 May 2020, 23:45

Selçuk Bayraktar bazı açılardan hala olgun değil. İktidar ile aile olmuşsun. Ağzınla kuş tutsan eleştirileceksin. Bir de Yandaş medya diğer firmalardan çok sırf akrabalık ilişkilerin yüzünden sadece senin ürünlerini görüp diğerleri yokmuş gibi davranıyorsa bu kaçınışmaz olur.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance » 09 May 2020, 02:46

Ben Selçuk Bayraktarın övülmesini de yerilmesini de yanlış buluyorum.

Çünkü yüzde 49 luk bi övücü kitle var ve yüzde 49 luk gömücü bir kitle var.

Geri kalan yüzde 2 lik kitle ise bizim gibi insanlar. Yani yanlışlarını ve doğrularını söyleyen kitle.

Ben evet o twitleri vs yanlış buluyorum. Ama muhalefette belki muhalefet yapılacak son kişiye muhalefet ediyor.

Açık açık söyleyeyim. İki tarafta tamamen siyaset yapıyor yoksa iha uçmuş uçmamış umurlarında değil

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 09 May 2020, 15:53

Bence Selçuk Bayraktar' ın projeleri bazı kesimleri çok rahatsız ettiği için böyle yükleniliyor. Diğer damat çok daha fazla eleştiriyi haketmesine rağmen bu adama bu kadar yüklenilmesinin başka bir açıklaması yok. 40 yaşındayım ve bugüne kadar siyasi gücü bu kadar yüksek olmasına rağmen; hayatını, fabrika - konteyner arasında mekik dokuyarak ülkesinin ihtiyaçlarını karşılamak için geçiren, ürettiği ürünleri son derece uygun fiyatlara veren ( Normalde bu nüfuz kimde olsa devleti soyup soğana çevirirdi ) bir insan görmedim ben.

AKP içinde o kadar çok eleştiriyi hak eden insan varken içlerinde belki de en az eleştirilmesi gereken bir kişiye bu kadar yüklenilmesi bana ülkemizin makus tarihini hatırlatıyor. Daha önce Selçuk Bayraktar gibi kendisini ülke havacılığını geliştirmeye adamış kişilerin başına gelenleri hepimiz okumuşuzdur. Tarih tekerrür etmemeli.

Bakınız şu aşağıdaki videoda bu adam elinde model uçaktan hallice bir İHA ile damat olmadan önce bir konuşma yapıyor. Vizyonuna, adanmışlığına dikkat edin.

Böyle bir adamın böylesine hedefe alınmasınında ben kötü niyet seziyorum.

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance » 09 May 2020, 16:20

assslan yazdı: 09 May 2020, 15:53 Bence Selçuk Bayraktar' ın projeleri bazı kesimleri çok rahatsız ettiği için böyle yükleniliyor. Diğer damat çok daha fazla eleştiriyi haketmesine rağmen bu adama bu kadar yüklenilmesinin başka bir açıklaması yok. 40 yaşındayım ve bugüne kadar siyasi gücü bu kadar yüksek olmasına rağmen; hayatını, fabrika - konteyner arasında mekik dokuyarak ülkesinin ihtiyaçlarını karşılamak için geçiren, ürettiği ürünleri son derece uygun fiyatlara veren ( Normalde bu nüfuz kimde olsa devleti soyup soğana çevirirdi ) bir insan görmedim ben.

AKP içinde o kadar çok eleştiriyi hak eden insan varken içlerinde belki de en az eleştirilmesi gereken bir kişiye bu kadar yüklenilmesi bana ülkemizin makus tarihini hatırlatıyor. Daha önce Selçuk Bayraktar gibi kendisini ülke havacılığını geliştirmeye adamış kişilerin başına gelenleri hepimiz okumuşuzdur. Tarih tekerrür etmemeli.

Bakınız şu aşağıdaki videoda bu adam elinde model uçaktan hallice bir İHA ile damat olmadan önce bir konuşma yapıyor. Vizyonuna, adanmışlığına dikkat edin.

Böyle bir adamın böylesine hedefe alınmasınında ben kötü niyet seziyorum.
Katılıyorum hocam.

Muhalefet eleştiricekse Altay sürecini eleştirsin.

İha yapan adamı değil.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 09 May 2020, 17:02

Adam sadece işini yapsa kimsenin birşey diyeceği yok. Siyaset yapmak her bireyin anayasal hakkı, fakat bunu yaparsanız karşı cevabı da sineye çekmek zorundasınız. Ben istediğim gibi siyaset yapayım kimse ses çıkarmasın yok öyle dünya.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 12 May 2020, 13:30

Akıncı'da Al-450 motoru kullanılacak ve motor Türkiye'de imal edilecek ancak kim imal edecek? Baykar SE Ivchenko ile ortak şirket kurdu. Acaba kendi mi üretecek? Kale gibi ara bir firmaya verilmeli bence. Gerçi bu sefer TRMotor işinde olduğu gibi yeniden bir değerlendirme gerekebilir.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 12 May 2020, 16:43

Mesela Bayraktarın abisini daha aklıbaşında çünkü iha üreticisi karakterine daha çok uyuyor. Ama bir yandan da konumu gereği sen de bir yorum yap damatsın baskısı olabilir. Oysa ki yorum yapmasa muhalefet de bağrına basabilir.

Motor en son kendi bünyesinde diye söyleniyordu.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 12 May 2020, 17:09

tuğrulbey yazdı: 09 May 2020, 17:02 Adam sadece işini yapsa kimsenin birşey diyeceği yok. Siyaset yapmak her bireyin anayasal hakkı, fakat bunu yaparsanız karşı cevabı da sineye çekmek zorundasınız. Ben istediğim gibi siyaset yapayım kimse ses çıkarmasın yok öyle dünya.
Ben bu adamın siyaset yaptığını hiç görmedim. Varmı yazılan çizilen bir şeyi, paylaş öğrenelim.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 12 May 2020, 17:18

ddemir yazdı: 12 May 2020, 17:09 Ben bu adamın siyaset yaptığını hiç görmedim. Varmı yazılan çizilen bir şeyi, paylaş öğrenelim.
Hemen aklıma geleni yazayım, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Muharrem İnce için attığı twitler.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 12 May 2020, 17:30

tuğrulbey yazdı: 12 May 2020, 17:18 Hemen aklıma geleni yazayım, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Muharrem İnce için attığı twitler.
O twitler siyasete girermi tartışılır. Yine teknoloji, milli sanayi, yerli üretim vs. Bu adamın başka konularda konuştuğu yok zaten.
Velhasılı hamama giren terler. Damat olduğunda bunların böyle olacağı belliydi.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 12 May 2020, 17:31

Haksızlık yapmak istemem, bulundukları yere tamamen kendi çabaları ile geldiler, deyim yerinde ise tırnakları ile kazıya kazıya ailece. Türkiye için bir değerler ve dilerim öyle kalırlar. Bizde siyaset çok kirlidir yarın iktidar değişir gelen hasım olarak görür.

rasideren
Üye

Mesaj gönderen rasideren » 12 May 2020, 22:59

İktidar çok uzak olmayan bir gelecekte değişecek gibi duruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğanın etrafında bu süreci hızlandıran birçok insan var. Benim endişem, böyle bir durumda gelecek herhangi bir siyasi iktidarın, yine siyasi hesaplaşmalar içinde bu ve bu gibi firmalara mobbing vs. yapabileceği ihtimali. Keza aynı durum diğer tüm projeler için de geçerli. Öyle veya böyle, delikanlı olmak gerekir, hayatta beni derinden ve bu denli ilgilendiren, heyecanlandıran konular savunma sanayimiz, projeler vs. ve şuan şahsen ben gidişattan memnunum. Buna ek olaraktan beni en çok endişendiren mevzu ise terörle mücadelemiz.. Bugün gün gibi ortadadır ki birçok siyasi partide gayrimilli insanlar kadrolaşmış, iktidar ellerinde olmamasına rağmen terörle mücadele gibi konuları kimi zaman açıktan, kimi zaman ise gizli gizli baltalamaya soyunmaktadırlar. Benim naçizane düşüncem, böyle bir durumda, gayrimilli zatların siyasi partilerimizden uzaklaştırılması için hertürlü tepkiyi vermemiz gerektiğidir. Bu insanlara fırsat verilmemesi gerektiğidir..

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 13 May 2020, 00:38

Canti yazdı: 12 May 2020, 13:30 Akıncı'da Al-450 motoru kullanılacak ve motor Türkiye'de imal edilecek ancak kim imal edecek? Baykar SE Ivchenko ile ortak şirket kurdu. Acaba kendi mi üretecek? Kale gibi ara bir firmaya verilmeli bence. Gerçi bu sefer TRMotor işinde olduğu gibi yeniden bir değerlendirme gerekebilir.
Neden motor işini başka bir firmaya vermeliler diye düşündünüz?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 13 May 2020, 00:42

assslan yazdı: 13 May 2020, 00:38 Neden motor işini başka bir firmaya vermeliler diye düşündünüz?
Motor işi başka bir uzmanlık alanı. Ne bileyim Kale yapsa olurdu. Bu iş üstünde uğraşan firmalarımız var. Baykar daha tasarım ve imalat yönünde kalabilirdi. Ancak kabiliyet gelsin de bence o kadar hayati değil. Ancak gidişatı beğenmiyorum. Sanki TUSAŞ ya da diğer firmalar yokmuş gibi davranılıyor.

rasideren
Üye

Mesaj gönderen rasideren » 13 May 2020, 01:30

Canti yazdı: 13 May 2020, 00:42 Ancak gidişatı beğenmiyorum. Sanki TUSAŞ ya da diğer firmalar yokmuş gibi davranılıyor.
TUSAŞ çok büyük helikopter ve uçak projeleriyle uğraşıyor, ayrıca halihazırda alt firması TEİ birçok motor üzerinde çalışıyor. Sizce gerçekten yokmuş gibi mi davranılıyor? MMU gibi kritik bir proje üzerinde çalışan bir firmaya, zaten nitelikli elemanı fazla olmayan bir ülke, daha fazla proje dayatmalı mı? Firmalarımızın limitleri yok mu sayın hocam?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 13 May 2020, 04:37

rasideren yazdı: 13 May 2020, 01:30 TUSAŞ çok büyük helikopter ve uçak projeleriyle uğraşıyor, ayrıca halihazırda alt firması TEİ birçok motor üzerinde çalışıyor. Sizce gerçekten yokmuş gibi mi davranılıyor? MMU gibi kritik bir proje üzerinde çalışan bir firmaya, zaten nitelikli elemanı fazla olmayan bir ülke, daha fazla proje dayatmalı mı? Firmalarımızın limitleri yok mu sayın hocam?
TUSAŞ ihaları hakkında kaç haber çıkıyor, Baykar ihaları hakkında kaç haber çıkıyor bakın derim. Baykar'ın işleri kötü dr şişiriliyor demiyorum gayet iyiler ama diğeri yine gayet iyi. İdlib'de harekatı Ankalar kotardı ama adları bile geçmedi. Anladığım kadarıyla iha projeleri düzeyinde TUSAŞ tamamen dışlanmadı ama kamuoyunda iha konusunda adı çok geçirilmiyor. Bu doğru bir hareket değil.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 13 May 2020, 09:39

Canti yazdı: 13 May 2020, 00:42 Motor işi başka bir uzmanlık alanı. Ne bileyim Kale yapsa olurdu. Bu iş üstünde uğraşan firmalarımız var. Baykar daha tasarım ve imalat yönünde kalabilirdi. Ancak kabiliyet gelsin de bence o kadar hayati değil. Ancak gidişatı beğenmiyorum. Sanki TUSAŞ ya da diğer firmalar yokmuş gibi davranılıyor.
Bence burada bir kafa karışıklığı var. Bu Akıncı projesi Baykar' ın kendi projesi. Kendi projesi olduğu için A' dan Z' ye her parçasını Baykar üretmek / temin etmek zorunda. Altay tankı veya diğer devlet projelerindeki gibi - neyin ne olacağına, kimlerin ne üreteceğine devletin karar vermesi gibi - bir üretim modeli yok burada. Bir firma ürün üretiyor, devlet de çok ihtiyacı olduğu için ürünü alıyor, üretilecek olanları da sabırsızlıkla bekliyor. Hepsi bu.

Tusaş' ın yok sayılması meselesi bu konudan bağımsız olarak tartışılması gereken ayrı bir konu. Akıncı' nın Medyada çok yer alması, çok reklamının yapılması vs. çok normal. Çünkü özel sektör her zaman kamuya göre daha çok reklam yapar. Akıncı' nın niteliğinin de bunda payı var. Hükümete yakın kanalların da bu işi abartarak ve sürekli halka sunması hükumet yanlısı olmayan veya ortada duran kişilerde kabak tadı vermeye başladı. Ama bu durum devletin problemi değil. Devletin kanalı TRT' dir ve benim gördüğüm kadarı ile TRT böyle bir ayrımcılık yapmıyor. Burada tek eleştirilebilecek nokta Kamu görevlilerinin - En başta Sn. Müsteşarımız olmak üzere - yapmış oldukları röportajlarda Baykar Makina ürünlerine Tusaş ürünlerinden daha fazla ilgi gösterdiğini bizlere hissettirmeleridir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 May 2020, 17:58

Ben dahil herkesçe KONU içeriğine uygun tartışmalar yapalım. Konu dışı olan iletilerin her biri silinecek.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 19 May 2020, 01:59

Gittikçe hoşuma gitmeye başladı bu TİHA :shock:

Resim

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 May 2020, 11:37

Baya baya bir yuku var....

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 19 May 2020, 13:28

Şu an Libya’da test ediliyor olamaz mı ? Hani şu şeltırlar 2’ yarılmıştı dün.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 19 May 2020, 14:32

goldenwings yazdı: 19 May 2020, 13:28 Şu an Libya’da test ediliyor olamaz mı ? Hani şu şeltırlar 2’ yarılmıştı dün.
O yapılar muhtemelen topla vuruldu ya da iha vurunca içeride bir patlama oldu göçtü hocam.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 19 May 2020, 16:20

Sanki bize MAM-L ile SDB-I arası bir mühimmat lazım. 10kg lık patlayıcı personele karşı bir derece yeterli olabilir ama işin içine zırhlı ve hafif zırhlı araçlar girince biraz yetersiz kalıyor gibi geliyor bana. Dün en son yolda imha edilen Pantsir videosunda araç tamamen imha olmuş gibi gözükürken, sonrasında hafter milislerinin paylaştığı videoda hasar gözükse de bütünlüğünü korumuş gibi gözüküyordu. Tabi aracın sensörleri, radarı hasar görmüş araç savaş dışı kalmıştır ama onarılamaz bir hasar gözükmüyordu. Keza Bahar Kalkanı Harekatında vurulan zırhlı araçların bazıları imha olurken bazıları vurulmasına rağmen içindeki personel aracı terk edebiliyordu. Yanlış anlaşılmasın MAM-L işe yaramıyor demiyorum. TB2 ve ANKA'nın şu anki kapasiteleri gereği biraz elimiz mahkum gibi geliyor. Tabi burada kuvvetin ne istediği de önemli ama kuvvetin tamamen imha etmek yerine sadece savaş dışı kalmasıyla yetineceğini sanmıyorum. 60-70 kg civarı 35-40kg patlayıcı taşıyan bir mühimmat bu aradaki boşluğu doldurabilirdi. Teber ve KGK gibi mühimmatların yerine de daha fazla sayıda taşınabilirdi.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 19 May 2020, 16:24

RAPTOR33 yazdı: 19 May 2020, 16:20 Sanki bize MAM-L ile SDB-I arası bir mühimmat lazım. 10kg lık patlayıcı personele karşı bir derece yeterli olabilir ama işin içine zırhlı ve hafif zırhlı araçlar girince biraz yetersiz kalıyor gibi geliyor bana. Dün en son yolda imha edilen Pantsir videosunda araç tamamen imha olmuş gibi gözükürken, sonrasında hafter milislerinin paylaştığı videoda hasar gözükse de bütünlüğünü korumuş gibi gözüküyordu. Tabi aracın sensörleri, radarı hasar görmüş araç savaş dışı kalmıştır ama onarılamaz bir hasar gözükmüyordu. Keza Bahar Kalkanı Harekatında vurulan zırhlı araçların bazıları imha olurken bazıları vurulmasına rağmen içindeki personel aracı terk edebiliyordu. Yanlış anlaşılmasın MAM-L işe yaramıyor demiyorum. TB2 ve ANKA'nın şu anki kapasiteleri gereği biraz elimiz mahkum gibi geliyor. Tabi burada kuvvetin ne istediği de önemli ama kuvvetin tamamen imha etmek yerine sadece savaş dışı kalmasıyla yetineceğini sanmıyorum. 60-70 kg civarı 35-40kg patlayıcı taşıyan bir mühimmat bu aradaki boşluğu doldurabilirdi. Teber ve KGK gibi mühimmatların yerine de daha fazla sayıda taşınabilirdi.
Kuzgun var hocam. 100 kilo ağırlık, mühimmat tipine göre 25-60 kilo patlayıcı. Tabi doğrudan Mızrak ve Cirit füzeleri ihalardan atılır hale gelse daha iyi olur. Mızrak en babasından anti tank silahı. Vurdun mu imha edecek.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 19 May 2020, 16:46

Hocam Kuzgun hem modüler birden fazla başlık tipi ve sensör opsiyonu ile biraz pahalı bir seçenek benim bahsettiğim lazer güdümlü MAM-L'nin büyütülmüş versiyonu gibi hızlıca geliştirilip envantere alınabilecek bir şey. Hem Kuzgun'un önünde uzun bir geliştirme süreci var. Geliştirilip, testleri bitip envantere girdiğinde kullanılsın tabi ama dediğim gibi o işin olmasına daha uzun yıllar var.

Hem Mızrak hem de Cirit Anka üzerinde test edildi ama nedense bizimkiler kullanmıyor. MTRC'ye takıldığı için deniyor ama Bayraktarda her tarafta Akıncıda SOM taşınabilecek diye reklam yapıyor.