Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Re: Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 May 2020, 18:49

Kendi yaptigin hicbirsey MTCR ye takilmaz...

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 19 May 2020, 18:55

Evet ama İHA ve füzelerin her şeyini kendimiz yapabiliyor muyuz. Hiç mi yurt dışından gelen parça yok?

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 May 2020, 22:38

O da İTAR a takilir...

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 20 May 2020, 00:29

RAPTOR33 yazdı: 19 May 2020, 16:46 Hocam Kuzgun hem modüler birden fazla başlık tipi ve sensör opsiyonu ile biraz pahalı bir seçenek benim bahsettiğim lazer güdümlü MAM-L'nin büyütülmüş versiyonu gibi hızlıca geliştirilip envantere alınabilecek bir şey. Hem Kuzgun'un önünde uzun bir geliştirme süreci var. Geliştirilip, testleri bitip envantere girdiğinde kullanılsın tabi ama dediğim gibi o işin olmasına daha uzun yıllar var.

Hem Mızrak hem de Cirit Anka üzerinde test edildi ama nedense bizimkiler kullanmıyor. MTRC'ye takıldığı için deniyor ama Bayraktarda her tarafta Akıncıda SOM taşınabilecek diye reklam yapıyor.
Sizin istediğiniz türde en hızlı ve ekonomik çözüm; Mk81+LAB şeklinde olur diye düşünüyorum. Harp başlığı, uçuş karakteristiği, ayrılma v.s. tasarım aşamalarını atlayarak hazır uçuşa sertifiyeli ve karakteristiği bilinen Mk81 GMB'sına Teber veya Tubitak SAGE'nin LHGK'da kullanılan LAB yerleştirilerek etkin ve ucuz bir akıllı mühimmat elde edilmiş olur. Daha sonra eğer istenirse Mk81 geometrisi içerisinde anti-tank veya sert hedeflere yönelik ardışık delici tipte olanları da yapılabilir.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 20 May 2020, 00:46

Bizim Mk81'imiz var mı? Bildiğim kadarıyla MKEK üretmiyor. ABD bu ağırlıkta tamamen SDB kullanıyor zaten. Dünyada üretimi var mı? Yıllar önce Yunan bir firmanın ürün broşüründe görmüştüm ama firmanın akibetini bilmiyorum şu an.

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR » 20 May 2020, 01:06

Evet bizde üretimi yok benim de bildiğim kadarıyla. Akıncı'ya ait infografikte Mk81 ve Mk82 gösterilmiş. Demek ki temin edilmesinde sorun görülmüyor. Bir üreticiden alınması veya lisans yoluyla üretilmesi çok zor olmaz diye düşünüyorum. Sizin de dediğiniz gibi yeni geliştirilen Minyatür Bomba (yerli SDB I) gövdesi üzerinden de bu ihtiyaç giderilebilir ama Mk81 kadar ekonomik bir çözüm olur mu açıkçası emin değilim.

Kullanıcı avatarı
Observer
Süvariler

Mesaj gönderen Observer » 24 May 2020, 21:10

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 24 May 2020, 21:41

Kalkışı bayağı hızlı mı oldu yoksa bana mı öyle geldi?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 24 May 2020, 23:34

Observer yazdı: 24 May 2020, 21:10
Ağladım forum 😭 bir uçaktan çok daha fazlası kazanılan onca genç mühendis

Makinacı
Süvariler

Mesaj gönderen Makinacı » 25 May 2020, 02:27

Sanki Türkiyede Tusaş veya Aselsan yokmuş, bunlar Türk evladı değilmiş gibi herşeyde ülkemizde ilk denmesinin manasını çözemiyorum. Emek çaba süper ama Gökbeyi uçuran mühendis ne olacak. Hürkuşu çoktan uçurmuş mühendis ne olacak.
Şimdi Kanada sana o çok hassas kameraları vermeyince ne yapacaksın.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 25 May 2020, 03:39

Makinacı yazdı: 25 May 2020, 02:27 Sanki Türkiyede Tusaş veya Aselsan yokmuş, bunlar Türk evladı değilmiş gibi herşeyde ülkemizde ilk denmesinin manasını çözemiyorum. Emek çaba süper ama Gökbeyi uçuran mühendis ne olacak. Hürkuşu çoktan uçurmuş mühendis ne olacak.
Aslında öyle değil de, kraldan çok kralcı olunca, öyle gibi oluyor.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 25 May 2020, 06:45

Akinci nin burnu yere dogru bakmasi, sanki Tasarim hatasi gibi duruyor. Burnu yere dogru bakmasi Aerodinamik olarak yavaslatmiyormu IHA'yi? Gördügüm tüm IHA larin ucu/burnu hep yuvarlak ve düz olur. Akinci'da bu olay tam tersi.
Nasil tekerler ucusta iceriye alinmadigi sürece istenilen irtifaya / hiza ulasamiyorsa bu durumda da gecerli

arix
Üye

Mesaj gönderen arix » 25 May 2020, 08:02

taner82 yazdı: 25 May 2020, 06:45 Akinci nin burnu yere dogru bakmasi, sanki Tasarim hatasi gibi duruyor. Burnu yere dogru bakmasi Aerodinamik olarak yavaslatmiyormu IHA'yi? Gördügüm tüm IHA larin ucu/burnu hep yuvarlak ve düz olur. Akinci'da bu olay tam tersi.
Nasil tekerler ucusta iceriye alinmadigi sürece istenilen irtifaya / hiza ulasamiyorsa bu durumda da gecerli
Akinci'ya yandan (side-view) bakinca govdesi low-speed airfoil'e benziyor. Ucak buyuk ihtimalle cok dusuk hizlar icin optimize edilmis, haliyle yuksek aoa (hucum acisi) ile ucuyor. Ucagin burnundaki lokal hava hizi buyuk ihtimal burunla paralel dogrultuda. Daha basit bir tasarimla da benzer bir performans alinabilirdi. Belki daha desigik, guzel gorunmesini istediler :). Kendileri boyle tercih etmis.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 25 May 2020, 09:08

Makinacı yazdı: 25 May 2020, 02:27 Sanki Türkiyede Tusaş veya Aselsan yokmuş, bunlar Türk evladı değilmiş gibi herşeyde ülkemizde ilk denmesinin manasını çözemiyorum. Emek çaba süper ama Gökbeyi uçuran mühendis ne olacak. Hürkuşu çoktan uçurmuş mühendis ne olacak.
TUSAŞ'ta böyle gençleri heveslendirecek yayınlara imza atsın. Hele ki elindeki projeler daha heyecan verici

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 25 May 2020, 09:37

Kimse TUSAŞın elini kolunu bağlamadı. Çağırsınlar bir ekip onlara da belgesel yapsınlar. Onların Baykardan daha fazla ilki var. Bir de belgesel tüm yandaş kanallarda aynı anda verilmedi ki. Kendi Youtube hesaplarında paylaştılar. Bayraktar da Türkiyede ilk İHAyı ben yaptım demedi. Bu kategoride İHA'yı şu an dünyada üç ülke yapıyor dedi. Ha küçük damat bu belgeseli halka PR için yapıp belki gelecekte siyasete girmeye göz kırpar o ayrı konu bu başlıkta tartışılması yeri değil.
Ki bence Aksungur projesi ile birlikte ikisi beraber TSK envanterine giriyor en uygun görev dağılımıyla, birisi deniz karakol diğer yer taaruzu.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 25 May 2020, 13:28

arix yazdı: 25 May 2020, 08:02 Akinci'ya yandan (side-view) bakinca govdesi low-speed airfoil'e benziyor. Ucak buyuk ihtimalle cok dusuk hizlar icin optimize edilmis, haliyle yuksek aoa (hucum acisi) ile ucuyor. Ucagin burnundaki lokal hava hizi buyuk ihtimal burunla paralel dogrultuda. Daha basit bir tasarimla da benzer bir performans alinabilirdi. Belki daha desigik, guzel gorunmesini istediler :). Kendileri boyle tercih etmis.
"Uçan baluk" istediler, yaptılar. Belki Selçuk bey peçeteye çizdi, işçi arılarına "bunu uçuracaksınız" dedi. Şey gibi bi de, Aksungur çok basit oldu, bunda kontrastı 100'e getirelim demişlerdir. Alengirli ve nevi şahsına münhasır böyle çirkin ama sevimli de bir şey oldu. Olsun.

Belgeseli dün izledim. Ellerine sağlık gençlerin. Şu kuştan daha önemli belki onların gülen yüzleri.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 25 May 2020, 14:55

Anca izleme fırsatım oldu. Gerçekten duygulandım, sondaki hanımefendi kadar olmasa da. :)

Baykar özel bir şirket, tabi ki kendi reklamını yapacak. Ben Tai'nin de bu tarz bir belgeselle Anka'yı, Gökbey'i ya da başka bir platformunu tanıtıp ilgi toplaması gerektiğini düşünüyorum. Bu ilgi yalnızca şirkete değil sektöre de olacaktır.

Üstadların dediği gibi, balıktan daha önemli olan şey oradaki genç mühendisler. Onlar bir çığır açacak insanlar.

''
Bin atlı, akınlarda çocuklar gibi şendik;
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik!.
''

Ekleme: Belirtmeyi unutmuşum ancak söylemeden geçemeyeceğim. Dış ses olarak yanlış tercih yapıldığını düşünüyorum. Gün ortası programları için iyi bir dış ses olsa da biraz daha tok sesli birisi tercih edilmeliydi bence.
En son kostok tarafından 25 May 2020, 15:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 25 May 2020, 14:59

Eagle1 yazdı: 25 May 2020, 09:37 Kimse TUSAŞın elini kolunu bağlamadı. Çağırsınlar bir ekip onlara da belgesel yapsınlar. Onların Baykardan daha fazla ilki var. Bir de belgesel tüm yandaş kanallarda aynı anda verilmedi ki. Kendi Youtube hesaplarında paylaştılar. Bayraktar da Türkiyede ilk İHAyı ben yaptım demedi. Bu kategoride İHA'yı şu an dünyada üç ülke yapıyor dedi. Ha küçük damat bu belgeseli halka PR için yapıp belki gelecekte siyasete girmeye göz kırpar o ayrı konu bu başlıkta tartışılması yeri değil.
Ki bence Aksungur projesi ile birlikte ikisi beraber TSK envanterine giriyor en uygun görev dağılımıyla, birisi deniz karakol diğer yer taaruzu.
Yıllarca National Geographic'in AH-64 ve M1A1 belgesellerini tekrarca izledim. Gerçekten ortaya koyduğumuz her bir majör platform için bu tip (hatta bir zaman çizelgesi içeren) profesyonelce hazırlanmış bir belgesele ihtiyaç var. Zamanında her ne kadar sunuculuğunu Teoman Korkmaz beyin yaptığı, Anadolu Kartalı programı ve yine TRT tarafından hazırlanan Savunma Sanayi tarzında programlar yapılsa da bunlar ancak bizler gibi savunma sanayi sevdalılarına hitap eden programlar oldu. Yapılan işin ne kadar zorlu ve faydalı olduğunun ortaya çıkması açısından bu tarz işlere yönelinmesi taraftarıyım. Mesela en büyük üzüntülerimden biri Özden ÖRNEK amiralimiz hayattayken ''Milgem'in Öyküsü'' isimli bir belgeselin hazırlanmamış olması.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 25 May 2020, 19:27

Bu konuda genelde sessiz kalıyorum. Çünkü gerçekten hassas bir konu! Zaten duyma organını kullanmak istemeyen ve başka organları ile anlamaya çok istekli bir güruh var. Bir şey yazınca çekemiyor edemiyor denilmesin diye yazmamayı tercih ediyorum.

İlk önce Bayraktar başarılı mı? Evet başarılı! Ancak bir Vestel ya da TAI den daha başarılı mı orasını bilmiyorum ve genel görüşüm Bayraktar firmasında çalışan ve emek veren herkesi tebrik etmek üzerinedir.

Ancak;

TAI daha üstün bir uçak yapmasına rağmen ANKA nın isminin o kadar anılmaması adeta sinirlerimi bozuyor. Tarafcı olan bir güruh başka başarıların önünü kesiyor. Başka Bayraktar'ların oluşmasını engelliyorlar.

TAI Turboprob bir motor olmadan tatmin edici bir çift motorlu dron yaptı! Hem de yerli motor ile! Kimse kusura bakmasın benim gözümde kral TAI dir. Vestel konusunda defalarca yazdım bu forumdaki herkes az çok biliyor o konuyu zaten.

Bana göre şu anda envanterde 100 taktik iha var ise bunun 50 si Vestel 50 si Bayraktar olmalıydı. MALE sınıfının ihtiyaç sayısını bilmediğimden örneklendirme yapmamıyorum.

Akıncı açık söyleyeyim. Sadece kağıt üzerinde özellikleri gördük ve uçtuğunu da gördük ama gerçekte nasıl bir insansız hava aracı bilmiyoruz. Ama yine de Bayraktar TB2 lerin stabil görevlerine bakınca herhalde iyidir diye düşünüyorum.

Ancak daha uçmadan her türlü forumda ve delikte Akıncı öyle Akıncı böyle o kadar çok yazıldı ki.. Sanki MMU geliyor dedirtti insanlara... Ben gereksiz PR ın kazandığı değil kaybettiği kitlelerin mensubu biri olarak artık bu durumdan sıkıldım. Sanırım Savunma Sanayideki başarılarımızda belki de en son belgeseli çekilecek olan şey AKINCI'dır!

TB2 yi çekseler tamam. Ama daha yapılmakta olan bir aracın Belgeselini çekip o gazla koymak.. Bilemiyorum.

Bu Dronları yapan mühendis ekibimizin yaptığı işleri kesinlikle küçük görmüyorum.

Son olarak! Libya'daki başarılı operasyonlarda her şeyi belli bir dron markası yapmış gibi haber yapmanın adı, birilerini öveceğim derken binlercesini küstürmek değildir de nedir?

Libya ve Suriye'deki başarılı operasyonların bana göre en büyük kahramanı AKILLI MİNİ MÜHİMMATLAR ve KORAL dır!
Ancak bu mühimmatları yapan mühendis ekiplerimiz ve firmalarımızın adını ya da başarısını çok az kamu bilgilendirici yazıda görüyoruz.

Sezar'ın hakkı Sezara.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 25 May 2020, 20:09

Akıncı'yı nihai bir ürün olarak görmek bence yanlış olur. Jet iha için öğrenme platformu. Ne deneyeceklerse denesinler. Mark 82 mühimmat attığı sürece benim için yeterli. Anladığım kadarıyla bu benim görüşüm bir delilim yok DzKK TUSAŞ ihalarını daha çok beğeniyor ya da istiyor. Aksungur'un deniz karakol versiyonu buna bir işaret olabilir. Şimdi yazarken TUSAŞ broşüründen kontrol ettim. Aksungur için taarruz/deniz karakol görevi yükü 750 kg ve 12 saat yazılmış. Muhtemelen arada bir bölüşme durumu var.

th3
Üye

Mesaj gönderen th3 » 25 May 2020, 21:08

silinebilir.
En son th3 tarafından 25 May 2020, 21:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 25 May 2020, 21:11

Canti yazdı: 25 May 2020, 20:09 Akıncı'yı nihai bir ürün olarak görmek bence yanlış olur. Jet iha için öğrenme platformu. Ne deneyeceklerse denesinler. Mark 82 mühimmat attığı sürece benim için yeterli. Anladığım kadarıyla bu benim görüşüm bir delilim yok DzKK TUSAŞ ihalarını daha çok beğeniyor ya da istiyor. Aksungur'un deniz karakol versiyonu buna bir işaret olabilir. Şimdi yazarken TUSAŞ broşüründen kontrol ettim. Aksungur için taarruz/deniz karakol görevi yükü 750 kg ve 12 saat yazılmış. Muhtemelen arada bir bölüşme durumu var.
150 ya da 200 kg faydalı yükte Aksungur 40000 ft irtifada 24 saat görev yapabiliyor. Bu da onu vurmak için pahalı ekipman kullanılmasını kaçınılmaz olarak zorunlu kılıyor. Avcı uçaklarını hesaba katmazsak tabii...

Bu arada bu daha geliştirilme aşamasında Akıncı gibi. Bakın ANKA+ ile belki de ancak olgunlaşmış olacak. Aksungur olgunlaşınca hatırı sayılır bir yetenekte olacaktır diye inanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 25 May 2020, 21:15

taner82 yazdı: 25 May 2020, 06:45 Akinci nin burnu yere dogru bakmasi, sanki Tasarim hatasi gibi duruyor. Burnu yere dogru bakmasi Aerodinamik olarak yavaslatmiyormu IHA'yi? Gördügüm tüm IHA larin ucu/burnu hep yuvarlak ve düz olur. Akinci'da bu olay tam tersi.
Benim gözlemim havada asılı kalmaya yönelik bir tasarım, tam yatay olarak uçmuyor olabilir yerdeki gibi olmayabilir havada az bir eğimle istediği kadar irtifa kazanabilir rahatça.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 25 May 2020, 21:39

İlk olarak Baykara, yandaş medya kanallarında taraf çekiliyor . Bu doğru lakin ,
1-/savunma sanayinde yapılan her özel girişime ihtiyacımız var. Devlet kaynaklı projelerin hacmi çok büyük ve kaynak durumu herkesin malumu.
2-/TAI'nin elinde çok fazla önemli proje var. Şirketin enerjisini diri tutması için üstündeki yük biraz hafifletilmeli. Ama bu dışlama şeklinde değil. Savunma sanayinde bir bölüşme olmalı. Akıncı ilk günden beri Taaruzi olarak, Aksungur ise deniz karakol görevi olarak bu forumda konuşuluyor .
3-/ Vestel mevzuna gelirsek, burada daha önce Taktik Zırhlı Kara Araçlarında yazmıştım . Savunma Sanayi Başkanlığı ne yapıyor diye sormuştum . Şuanda Türkiye'de Kara araçları konusunda herkes bir üretim peşinde, BMC,Otokar,FNNS ,Katmerciler, Nurol gibi çok fazla firma ve ürünleri var. Katmerciler 40 araçlık üretimden sonra hattını kapattı. Amerika'da bile artık sektörlerde belli başlı iki yada üç firma var. Türkiye gibi AR-GE kaynakları kısıtlı bir ülkede firmaları doğru yönlendirmek gerekmez mi? Bu sistemlerin bir çok alt komponentleri yurt dışından geliyor. Elektronik ve yazılım bağlamında belli başlı devre ve transistörler de bile ithal ettiğimiz ürün bileşenleri var. Vestel gibi Türkiye'nin belli başlı beyaz eşya üreticisi , elektronik alt bileşenlerini konusunda ARGE yönetemez miydi?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 25 May 2020, 21:59

Hayali yazdı: 25 May 2020, 21:39 İlk olarak Baykara, yandaş medya kanallarında taraf çekiliyor . Bu doğru lakin ,
1-/savunma sanayinde yapılan her özel girişime ihtiyacımız var. Devlet kaynaklı projelerin hacmi çok büyük ve kaynak durumu herkesin malumu.
2-/TAI'nin elinde çok fazla önemli proje var. Şirketin enerjisini diri tutması için üstündeki yük biraz hafifletilmeli. Ama bu dışlama şeklinde değil. Savunma sanayinde bir bölüşme olmalı. Akıncı ilk günden beri Taaruzi olarak, Aksungur ise deniz karakol görevi olarak bu forumda konuşuluyor .
3-/ Vestel mevzuna gelirsek, burada daha önce Taktik Zırhlı Kara Araçlarında yazmıştım . Savunma Sanayi Başkanlığı ne yapıyor diye sormuştum . Şuanda Türkiye'de Kara araçları konusunda herkes bir üretim peşinde, BMC,Otokar,FNNS ,Katmerciler, Nurol gibi çok fazla firma ve ürünleri var. Katmerciler 40 araçlık üretimden sonra hattını kapattı. Amerika'da bile artık sektörlerde belli başlı iki yada üç firma var. Türkiye gibi AR-GE kaynakları kısıtlı bir ülkede firmaları doğru yönlendirmek gerekmez mi? Bu sistemlerin bir çok alt komponentleri yurt dışından geliyor. Elektronik ve yazılım bağlamında belli başlı devre ve transistörler de bile ithal ettiğimiz ürün bileşenleri var. Vestel gibi Türkiye'nin belli başlı beyaz eşya üreticisi , elektronik alt bileşenlerini konusunda ARGE yönetemez miydi?
Vestel alt sistemlere yönelerek piyasada çok kritik bir yer alabilir. Çok yol alacağımız bir alan. Sistemler kadar kritik.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 26 May 2020, 03:05

Şimdi Vestel'in yapabileceği pek çok şey var. Ancak Baykar'dan geri kalır yanı var mı onu da düşünmek gerekiyor. Karayel nasıl bir iha gerçekten sadece kullanan bir kaç kişi bilebiliyor. Belki de çok harika bir araçtı kimse bilemez!

Eğer Vestel havacılık sektöründe başarılı olacaksa engel olmamak gerek. Zırhlı araçlar konusunda haklısınız ancak ihalar konusunda tek özel şirketin olması biraz can sıkıcı!

Bu arada yine de yanlış anlaşılmasın. Olay tam tersi olsa Baykar için aynı şeyleri derim.

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 26 May 2020, 07:13

Bence TAInin pek de önü kesilmedi. Ankalar SAR, SATCOM, SIGINT gibi yük ve konfigürasyonlarıyla önemli bir görev icra ediyorlar. TB2 ise hafif, ucuz pir platform olarak taarruz yapıyor. Yanılıyorsam düzeltin ama internette okuduğum kadarıyla ikisi arasında fiyat farkı önemsenemeyecek gibi değil
Hürjet, Hürkuş, Gökbey, ATAK , T-629, T-70, 10-tonluk helikopter, Göktürk derken TAI İHA lara öncelik taşısaydı çok önemli projeler daha fazla gecikirdi. Temel Kotil kendi diyordu diğer ülkelerin şirketlerine bakın aynı anda 2-3 proje yürütüyorlar diye.
Mart ayında Suriyede ve devam eden Libya iç savaşında düşürülen TB2 ler moskofçular için züğürt tesellisiydi. Ama hepimiz biliyoruz ki imha ettikleri Pantsir S-1, tank ve diğer araçların maliyeti onlarca kat daha fazla. Ve hala durmadan sadece TB2 üreten bir tesis var. Böyle bir fırsatı kullanmamak olmaz.
Ben mesela Vestel Karayele nasıl haksızlıklar yapıldı bilgim yok. Ama bazı üyelerin o zaman yazdıklarını hatırlıyorum TSK onlardan böyle bir IHA değil de daha küçük, katapulttan atılan bir uçak istedi deniliyordu.
Zorlunun yıllık kazancı nedir, Vestel Savunmaya ne kadar bütçe ayırıyor bilmiyorum ama bence üçüncü bir IHA üreticisi ülke için fazla değil.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 26 May 2020, 08:26

Tek başına Tb2'ler Ülker çikolatalı gofret değildir aynı başarıyı Vestel Karayel de yapabilirdi, mide bulandıran tercih meselesi. Bahar Kalkanı operasyonunda esas kahraman Anka-S iken yine Tb2 ve Akıncı reklamının yapılması da iğrenç.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 26 May 2020, 12:13

RAPTOR33 yazdı: 19 May 2020, 16:20 Sanki bize MAM-L ile SDB-I arası bir mühimmat lazım. 10kg lık patlayıcı personele karşı bir derece yeterli olabilir ama işin içine zırhlı ve hafif zırhlı araçlar girince biraz yetersiz kalıyor gibi geliyor bana. Dün en son yolda imha edilen Pantsir videosunda araç tamamen imha olmuş gibi gözükürken, sonrasında hafter milislerinin paylaştığı videoda hasar gözükse de bütünlüğünü korumuş gibi gözüküyordu. Tabi aracın sensörleri, radarı hasar görmüş araç savaş dışı kalmıştır ama onarılamaz bir hasar gözükmüyordu. Keza Bahar Kalkanı Harekatında vurulan zırhlı araçların bazıları imha olurken bazıları vurulmasına rağmen içindeki personel aracı terk edebiliyordu. Yanlış anlaşılmasın MAM-L işe yaramıyor demiyorum. TB2 ve ANKA'nın şu anki kapasiteleri gereği biraz elimiz mahkum gibi geliyor. Tabi burada kuvvetin ne istediği de önemli ama kuvvetin tamamen imha etmek yerine sadece savaş dışı kalmasıyla yetineceğini sanmıyorum. 60-70 kg civarı 35-40kg patlayıcı taşıyan bir mühimmat bu aradaki boşluğu doldurabilirdi. Teber ve KGK gibi mühimmatların yerine de daha fazla sayıda taşınabilirdi.
Kesinlikle katiliyorum. MAM-L az geliyor , hatta bazen vurdugu düsmanlar bile tekrar ayaaga kalktigini gördüm yarali halde.
Nasil oluyorda Javelin Tipi Füze 8Kg patlayici ile kocaman bir patlama olusturuyor ve tanki bile Havaya ucuruyor'da bizim MAM-L'ler ayni agirilkta oldugu halde Javelin Füzesinin yarisi kadar bile zarar veremiyor ? Sanki Patlayici karisiminda sorun var gibi. tamam hasar veriyor ama bu agirlikta daha fazla tahribat vermeli kanimca.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 May 2020, 12:21

taner82 yazdı: 26 May 2020, 12:13 Kesinlikle katiliyorum. MAM-L az geliyor , hatta bazen vurdugu düsmanlar bile tekrar ayaaga kalktigini gördüm yarali halde.
Nasil oluyorda Javelin Tipi Füze 8Kg patlayici ile kocaman bir patlama olusturuyor ve tanki bile Havaya ucuruyor'da bizim MAM-L'ler ayni agirilkta oldugu halde Javelin Füzesinin yarisi kadar bile zarar veremiyor ? Sanki Patlayici karisiminda sorun var gibi. tamam hasar veriyor ama bu agirlikta daha fazla tahribat vermeli kanimca.
Füze olmadığı için kinetik enerjisi çok daha az. Bu yüzden daha az tahrip ediyor. Tamamen serbest düşme enerjisi ile çarpıyor. Nüfuz edilmesi gereken zırhlara karşı bu sebeple etkisi azalıyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 26 May 2020, 12:57

Canti yazdı: 26 May 2020, 12:21 Füze olmadığı için kinetik enerjisi çok daha az. Bu yüzden daha az tahrip ediyor. Tamamen serbest düşme enerjisi ile çarpıyor. Nüfuz edilmesi gereken zırhlara karşı bu sebeple etkisi azalıyor.
Çukur ilma başlıklarında da geçerli mi dedikleriniz?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 26 May 2020, 13:17

igirgin yazdı: 26 May 2020, 12:57 Çukur ilma başlıklarında da geçerli mi dedikleriniz?
Hocam hız mutlaka etki ediyordur. MAM-L Mızrak'ın motorsuz hali. Eğer edebilecek olsaydı yayınlanan videolarda eğer bir füze tarafından vurulma patlayarak tamamen imha olacak tanklar sadece iş göremez hale gelerek saf dışı kalmazlardı. Birçok durumda içinde adamların kaçtığı videolarda görünüyordu. Aynı şey füzeyle vurulsa muhtemelen olmazdı. Patlayıcı kısmını bilmiyorum, bilen biri aydınlatırsa ne güzel.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 26 May 2020, 13:19

Çukur imla başlığın delme kabiliyeti kendisini taşıyan mühimmatın hızından bağımsızdır.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 26 May 2020, 13:22

igirgin yazdı: 26 May 2020, 12:57 Çukur ilma başlıklarında da geçerli mi dedikleriniz?
Ama onların da temas edilen yüzey dışındaki etkisi düşük. Mühimmatın patladığı yerin 1.5 metre yanındaki adamın kalkıp yürümesi gayet olası, ki gördük de zaten FLIR görüntülerinde. Önemi de yok zaten, bir tane maliyeti 50 dolar olmayan adamın yürüyüp yürümemesinin.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 26 May 2020, 13:29

Yeni Javelin modelide bu nedenle çift etkili harp başlığı taşıyor parça tesiri etkiside var. Alınan dersler işte.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 26 May 2020, 13:58

tuğrulbey yazdı: 26 May 2020, 13:19 Çukur imla başlığın delme kabiliyeti kendisini taşıyan mühimmatın hızından bağımsızdır.
Sorduğum soru ritorikti- olmaması lazım, hatırladığım kadarı ile çukur imla başlıkları Almanya'dan ithal idi. Önemli olan teçhizatın yok edilmesi idi teçhizat olmadan kullanan lavuk 50 dolar bile etmez Alman vatandaşı olsa bile.
Bence çukur imlâ mühimmatları ile birlikte küçük bir termobarik ya ya yangın mühimmatı kullanılmalı ki tamirat olanak dışı olsun.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 26 May 2020, 14:01

taner82 yazdı: 26 May 2020, 12:13 Kesinlikle katiliyorum. MAM-L az geliyor , hatta bazen vurdugu düsmanlar bile tekrar ayaaga kalktigini gördüm yarali halde.
Karışımda sorun yok, zaten o kadarlık patlama yapsın diye yapıldı. Personel için ve zırh delme için farklı başlıklar var biliyorsundur. Birinde yüksek hızda bir darbe var, diğerinde serbest düşüş ile gelen bir darbe var. İkisindede termobarik yetenekler var ortaya yüksek ısı çıkarmakta.

İkisini aynı kefeye koymak biraz yanlış olur.

MAM-L ucuz be bol kullanmak üzere geliştirilmiş mühimmatlar ailesi, Javelin ABD tarafından defalarca evrilerek, geçmişten gelen tecrübelerle, birikimlerle çok uzun yıllar içinde geliştirilmiş bir anti-tank mühimmatı. Yani bir bulundukları kulvar farklı. Kıyaslayamayız. İkincisi üretici ülkeler arasında muazzam bütçe, ve tecrübe farkları var. Yine kıyaslayamayız.

Biz mühimmat üretim kaabiliyetine Toros topçu roketleri ile girdik, ve ben daha çocuktum. Belki 30 yıl oldu belki biraz fazla. O günden bugüne bu seviyelere belli bütçelerle ulaştık. Belli tecrübeler edinme şansımız oldu, onlarda terör, Suriye opersonylarında son zamanlardada Libya oldu. Javelin üreten ülkeye bir bakın nasıl bütçeler harcamış, nasıl bilim adamları ve mühendisler istihdam etmiş, nasıl teknolojiler satın alıp, dünya çapında nasıl operasyonlara, ve savaşlara girmiş.

Almanların önünde kurbanlık koyun gibi Sherman tanklarını gönderen ABD bugün nasıl M1- A2Sep tankına ulaşmış yada bir Javelin füzesine ulaşmış. Bunları kaç yılda, hangi paralarla yapmış.
Aynı farkları, Atmaca ve Harpoon füzelerinde yine görmekteyiz.

MAM ailesi bizim elimizde oldukça etkili işini yapan mühimmatlar. İşini en iyi yapan dünyadaki yegane mühimmat değil, ancak isterleri karşılıyor. Belli seviyeye kadar tankları, zırhlı araçları imha ediyor. Personele zarar veriyor. Amaçta zaten bu.

Bizde eğer savunma sanayi kaabiliyetlerimizi düzgün kullanmaya devam edersek zamanla alınan derslerden, geliştirdiğimiz teknolojimizle, bunların yeni sürümlerini daha etkili çözümlerini, daha fazla yerlileştirişmiş ürünlerini zaman içinde görürüz.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 26 May 2020, 15:05

Sayın taner82 MAM-L bu boyutlarda bir mühimmattan bekleyebileceğimiz maksimum etkiyi veriyor zaten. Harp başlığını büyütmeden daha fazlasını bekleyemeyiz. MAM-L gibi bir mühimmatın ortaya çıkmasındaki etkinin İHA'larımızın faydalı yük kısıtı olduğunu unutmamak gerekir, @karli üstadın da dediği gibi yapması gerekeni yapıyor. Ayrıca bu muadilde bu kadar ucuz ve etkin başka mühimmat yok, yani güzel bir boşluğu dolduruyor. ABD'nin Griffin füzesiyle yüksek maliyetlere yaptığı işi biz çok daha ucuza yapıyoruz.

Eğer Javelin'in patlayıcı içermeyen boş hedeflere yapılan test atışlarını izlerseniz ortaya çıkan patlamanın büyük olmadığını görürsünüz. Keza suriyede MAM-L'nin de tankların taretlerini uçurmuşluğu var.

Benim bahsettiğim mühimmat imha için MAM-L'nin yetmeyeceğini bildiğimiz hedeflere atılabilecek, Akıncı ya da Aksungur tarafından çoklu salanlarda, MK82 yerine 4 veya 3 adet taşınabilecek yine MAM-L gibi ucuz bir mühimmattı.

Galaxy61
Üye

Mesaj gönderen Galaxy61 » 26 May 2020, 16:50

Sihalardan atilabilecek mam-l den daha buyuk mühimmat olarak sanırım sadece kuzgun geliştiriliyor ki(diğerleri çok büyük) kuzgun sadece baslik olarak değil kgk gibi devasa kanatlı, motorlu, farklı güdüm sistemleri olan atıldıktan sonra hedef secilebilen çok çok farklı bir füze. Mam akıllı bomba kuzgun mini seyir füzesi gibi birsey. Doğal olarak çok daha pahalı bir mühimmat olacaktır.

Tb2 sayesinde libyadaki savaşın seyri degisti yani mam-l ile. Topu topu 10 kg başlıkla ankayla beraber Suriye'de sov yapıldı. Ama bazı videolarda gorduk ki tank devre dışı kalırken personel kaciverdi. Peki 30 kg lik başlıkli aynı tip muhimmatla ne olurdu? Tahminen tank pert personel de izgara olurdu.

Bence aksungur ve akıncı geliyorken böyle ucuz ve etkili muhimmatin geliştirilmesine daha önceden başlanması lazımdı ki kısa zamanda kanatların altında yerini alabilsin.. Belki de düşünüldü ayrodinamik yapısı uygun gorulmedi?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 26 May 2020, 17:06

O sistemleri minyatürize etmek kolay da değil, ucuz da değil. Daha yeni yeni.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 26 May 2020, 17:13

RAPTOR33 yazdı: 26 May 2020, 15:05 Sayın taner82 MAM-L bu boyutlarda bir mühimmattan bekleyebileceğimiz maksimum etkiyi veriyor zaten. Harp başlığını büyütmeden daha fazlasını bekleyemeyiz. MAM-L gibi bir mühimmatın ortaya çıkmasındaki etkinin İHA'larımızın faydalı yük kısıtı olduğunu unutmamak gerekir, @karli üstadın da dediği gibi yapması gerekeni yapıyor. Ayrıca bu muadilde bu kadar ucuz ve etkin başka mühimmat yok, yani güzel bir boşluğu dolduruyor. ABD'nin Griffin füzesiyle yüksek maliyetlere yaptığı işi biz çok daha ucuza yapıyoruz.

Eğer Javelin'in patlayıcı içermeyen boş hedeflere yapılan test atışlarını izlerseniz ortaya çıkan patlamanın büyük olmadığını görürsünüz. Keza suriyede MAM-L'nin de tankların taretlerini uçurmuşluğu var.

Benim bahsettiğim mühimmat imha için MAM-L'nin yetmeyeceğini bildiğimiz hedeflere atılabilecek, Akıncı ya da Aksungur tarafından çoklu salanlarda, MK82 yerine 4 veya 3 adet taşınabilecek yine MAM-L gibi ucuz bir mühimmattı.
MAM-L'nin bir tık üstü için şuan Kuzgun mühimmat ailesi var. Ancak MAM-L kadar maliyet/etkin olabilir mi? Orasını tam bilemiyorum. Çünkü mühimmatIN yaklaşık 100kg ve harp başlığınında 25 kgdan fazla olması bekleniyor. Ancak Kuzgun projesi bir mühimmat ailesi olarak tasarlandığı ve modüler bir yapıda olacağı için elde edilen tecrübelere ve geri bildirimler doğrultusunda bu tip bir mühimmat çıkabilir. Zaten Kuzgun'unda üstü artık SDB yada bizdeki adıyla Minyatür Bomba oluyor.
En son _Turkuaz_ tarafından 26 May 2020, 21:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 26 May 2020, 19:53

MAM-L ve onu taşıyan uçağı göz önüne alınca bence şu devirde bu yaptığı gayet başarılı. Tamam gönül ister ki TB2 ye 4 adet 2000 lb lik lazer güdümlü mühimmat takalım ama imkanlar bu ve gayet de etkili oluyor. F-16 larımızı riske atmadan vuruyoruz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 26 May 2020, 22:57

MAM-L kesinlikle iş görüyor fakat bana bu mühimmat 5.56 mm mermiyi ve etkisini hatırlatıyor, 7.62 mm daha iyi iş görüyor tercih meselesi maliyet/etkinlik meselesi.
Mesela ölü rus askeri gruz-200 yaralı rus askeri gruz-300 diye geçer yani kg. Wagner köpekleri St Petersburg Gazprom hastanesine götürülüyor yanlış hatırlamıyorsam bizim için yaralı hali daha makul, ama yerli bir savaşçıyı eşek cennetine göndermek bence daha etkin.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 27 May 2020, 09:41

Galaxy61 yazdı: 26 May 2020, 16:50 . Ama bazı videolarda gorduk ki tank devre dışı kalırken personel kaciverdi.
Üstadım o an can havliyle kaçmış olması ölmekten kurtulduğu anlamına gelmiyor. Aldığı yara ile o da diğerlerinin yanına gidecektir. Hiç olmadı savaş dışı kalacaktır.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 23 Haz 2020, 01:14

Arkadaşlar, sizce akıncının havada yakıt ikmali yapabilecek şekilde geliştirilmesi gerekir mi? Önemli silahlar ve önemli ağlıkta görev yükü taşıyacak. Yakıt ikmali kabiliyeti, bombardıman görevlerinde menzilinin uzamasını, yükleneceği EH donanımıyla yürüteceği görevlerde görev süresinin uzamasını getirir. Bahsedilen yapay zeka ile görev yazılımında gelmiş olmamız gereken aşama ile bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde aksungur'da tabi.

Ne dersiniz, yararlı olmaz mı? Teknik ve finansal olarak oluru var mı?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 23 Haz 2020, 01:32

leto yazdı: 23 Haz 2020, 01:14 Arkadaşlar, sizce akıncının havada yakıt ikmali yapabilecek şekilde geliştirilmesi gerekir mi? Önemli silahlar ve önemli ağlıkta görev yükü taşıyacak. Yakıt ikmali kabiliyeti, bombardıman görevlerinde menzilinin uzamasını, yükleneceği EH donanımıyla yürüteceği görevlerde görev süresinin uzamasını getirir. Bahsedilen yapay zeka ile görev yazılımında gelmiş olmamız gereken aşama ile bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde aksungur'da tabi.

Ne dersiniz, yararlı olmaz mı? Teknik ve finansal olarak oluru var mı?
Aksungur dizel motorlu yani sarfiyatı makul, gerek yoktur.
Akıncı da MQ-25 tarzı teorik olarak mümkün ama TP motorlu ihayı nerelere göndereceksiniz ki?
Diyelim ki TJ veya TF motorlu bir ihamız olur uzaklara bir yerlere göndereceksiniz meselaaaa Libya o zaman böyle bir çözüm mantıklıdır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 15 Tem 2020, 17:32

Ukraynalı bir youtube kanalı Akıncı için sadece motorlar değil avionikler de bizden diyor.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 15 Tem 2020, 17:35

Madem onlardan neden bizden alıyorlar ihalarını veya kargo uçaklarınin avionoklerini neden aselsan dan alıyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 15 Tem 2020, 17:44

emrebenn yazdı: 15 Tem 2020, 17:35 Madem onlardan neden bizden alıyorlar ihalarını veya kargo uçaklarınin avionoklerini neden aselsan dan alıyor.
Bilgiyi sadece aktarıyorum, ayrıntılardan haberim yok. Belki hazır bir sistem destegi değil de muhendis/saat desteği veriyorlardir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 15 Tem 2020, 18:17

igirgin yazdı: 15 Tem 2020, 17:32 Ukraynalı bir youtube kanalı Akıncı için sadece motorlar değil avionikler de bizden diyor.
Ukraynalılar işte. Komik!
Aksine, onlar bizim aviyonik desteğimize ihtiyaç duyuyor.