Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 16 May 2021, 17:15

Emhyr var Emreis yazdı: 16 May 2021, 15:53 Kesinlikle teknoloji paylaşımı konusunda çok cimri olmalıyız, kazanımlarımızı herhangi bir ülkeye nazaran çok daha emek harcayarak elde ediyoruz (ambargolar, dış ilişkiler) kazanımlarımızı paylaşmak pazar kaybetmemize neden olur.
Gerekli önlemler alınıyordur diye düşünüyorum hocam. Zira hazır bir sistemi satmak ile teknoloji paylaşımı farklı şeyler.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 17 May 2021, 03:20

Emhyr var Emreis yazdı: 16 May 2021, 15:53 Kesinlikle teknoloji paylaşımı konusunda çok cimri olmalıyız, kazanımlarımızı herhangi bir ülkeye nazaran çok daha emek harcayarak elde ediyoruz (ambargolar, dış ilişkiler) kazanımlarımızı paylaşmak pazar kaybetmemize neden olur.
Ukraynaya cimrilik etmek bize ne katacak ki? :roll:
Ayrıca hangi sistemi kullanacaklarmış?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 11 Haz 2021, 18:43

Doktor bu ne yahu özellikle siha bu para eder mi? Akıncı geliştirme maliyetleri belli mi?

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 11 Haz 2021, 18:57

ABD bulmuş tavukları yoluyor. Arap halklarına gerçekten üzülüyorum. Baştaki işe yaramaz diktatörler ve aileleri yüzünden soyuluyorlar. Bu petrol bitince ne olacak acaba? Hiçbir üretim yok. Arapların geleceği pek parlak değil.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 11 Haz 2021, 19:24

Hatırladığım kadarı ile biz tanesine 100 Milyon USD den 100 tane alacaktık toplamda 10 Milyar dolar bunlar 200 tane mi alıyor? Ya Reaper bir F35 fiyatına mı gidiyor? Arap yağı bol bulunca... tam sopalık bunlar...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Haz 2021, 19:58

MQ-9B alıp da kazık yemeyen var mı ki? Bu alet pahalı. Herkese pahalı. Araplar daha uzun ömürlü lojistikler vs. ile daha fazla işi hazır aldığı ve ABD'nin kar payını biraz artırması ile daha pahalıya alıyorlar ama öyle 1,5 katı ya da 2 katı da değil. Ama Arap ordularının her şeyi ithal edip bakımı bile yapmadıkları ve paket olarak sözleşme imzalandığını unutmayın.

Mesela bizde Polonya ihracatında tek set fiyatı 67 milyon dendi. Lakin komple paket fiyatı açıklanmadı. Bizim "yerel" hesaplar 67x4 diye kendilerince hesap yaptı ama alakası yok.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 13 Haz 2021, 00:27

wolfastein yazdı: 11 Haz 2021, 18:57 ABD bulmuş tavukları yoluyor. Arap halklarına gerçekten üzülüyorum. Baştaki işe yaramaz diktatörler ve aileleri yüzünden soyuluyorlar. Bu petrol bitince ne olacak acaba? Hiçbir üretim yok. Arapların geleceği pek parlak değil.
Böyle bir şey yok. Zengin körfez ülkeleri yıllardır petrol sonrası dünya için kendilerini hazırlıyorlar, milyar dolarlar harcıyorlar bunun için. Kendi vatandaşlarının refahları yüksek, soyuldukları da yok. Batılı expatlardan işi yapmayı ve yönetmeyi öğreniyor, doğulu garibanlara kimsenin dokunmak istemediği işleri yaptırıyorlar, herkes halinden memnun. Doğu'da gariban da bitmeyeceği için, 100 yıl daha bu düzende giderler.

ABD ve körfez ülkeleri arasındaki silah alışverişi yeni bir şey değil, 3 milyar dolar da bu adamlar için düzenin devamı, ABD ittifaklığı ve savunması için ciklet parası.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 13 Haz 2021, 01:26

Kusura bakmayın ama Araplar kurnaz bir millettir o kadar da salak değiller adamlar 1980 li yıllardan beri petrol gelirlerini ABD borsasına likidite ediyor "petrodolar" olarak araştırırsanız karşınıza çıkar. Hala da ABD borsanın en büyük yabancı finansörlerinden biriler. Aramco'un bile sahipliği %98 Suudi Arabistan hükümetinde üzerinde ve ABD Borsası NYSE de hisseleri işlem görüyor. ABD kapital olarak bu kadar büyük hacimli ve devlet sahipli başka yabancı şirketlerin kaç tanesine borsaya girme izni vermiş bir bakın isterseniz.

Onu geçtim Usame Bin Ladin'in babası tarafından kurulan Bin ladin Group dahi Suudi Arabistan'da hala iş yapıyor. Adlarını değiştirmeye bile tenezzül etmediler. Başkası olsa 1 güne iflas ettirirdi ABD 11 Eylül saldırısından sonra onları. Holdingini de boşver Usame Bin Ladin Suudi Arabistan yerine Etiyopya ya da Nijer gibi gariban bir ülkeden çıksa idi o ülkede sağlam bina bırakmazdı 8 sefer işgal ederdi ABD. Suudi Arabistan, Yom Kippur Savaşında İsrail'e destek verdi diye ABD ye petrol vermeyi kesince ABD de petrol krizi çıkartabilmiş bir ülke...

Diğer örneği de BAE. Adamlar petrol gelirleri ile Abu Dhabi'yi ticaret, turizm ve lojistik hub noktası yaptı, yine Arap sermayeli bankacılık ve Arap sahipli şirketlere bir bakın, 2020 yılı itibarı ile petrol gelirlerinin ekonomilerine oranı yaklaşık %28, az bir gelir değil ama tamamen petrole bağımlılar demek gibi bir şey de söylenemez.

Ayrıca Araplar tarihlerinde daima tüccar bir millet olmuş ve ticari yollara hakim oldukları için hep zengin kabilelerden oluşmuşlar ama bu zenginlik yönettikleri halka inememiş. Hala da öyle petrol gelirlerini şeyhler, emirler ellerinde tutuyor. Fakiri yine fakir...

Şimdi biri çıkıp bana Arap sevici demesin dellenirim. Sever miyim, sevmem bizi elin gavur İngilizine, Fransızına sattılar zamanında hala da biza karşı yabancıların tarafını tutmaya devam ediyorlar ama şu doğru bilinen yanlışlardan bir kurtulunmasının zamanı geldi de geçiyor yani...

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 13 Haz 2021, 21:55

Konunun çok dışına çıkmadan benimde gördüğüm bir olayı anlatayım.4 yıl evvel BAE ne bir iş gezisine katıldım .Rehberin anlattığı bir olay çok şaşırttı beni.Dubai emirine ulema dan bir teklif geliyor diyorlar ki dünyanın en büyük camisini yapalım diye .Emir cevap veriyor “ülkemizde yeterince cami var ama hiç opera binası yok “diye .Daha sonra gezme fırsatını bulduğum devasa bir opera binası inşa ediyorlar .Konu çok uzar ama ziyaret sonrası en azından körfezle ilgili fikirlerim çok değişti.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 14 Haz 2021, 00:24

Bizde bir Arap para harcamayı ne bilir safsatası var da bizden iyi bildikleri kesin. İslami hamaset yapmalarına gerek olmadığından gerekli şeylere harcıyorlar parayı. İleriye dönük iyi yatırımlar yapıyorlar biz ise merkezi bir konumdayken çok daha iyi şeyler yapabilirken yapamıyoruz.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 14 Haz 2021, 08:19

pardus yazdı: 13 Haz 2021, 21:55 Konunun çok dışına çıkmadan benimde gördüğüm bir olayı anlatayım.4 yıl evvel BAE ne bir iş gezisine katıldım .Rehberin anlattığı bir olay çok şaşırttı beni.Dubai emirine ulema dan bir teklif geliyor diyorlar ki dünyanın en büyük camisini yapalım diye .Emir cevap veriyor “ülkemizde yeterince cami var ama hiç opera binası yok “diye .Daha sonra gezme fırsatını bulduğum devasa bir opera binası inşa ediyorlar .Konu çok uzar ama ziyaret sonrası en azından körfezle ilgili fikirlerim çok değişti.
Umman'da da sağlam bir opera binası vardı diye hatırlıyorum.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 14 Haz 2021, 10:44

Celebor yazdı: 14 Haz 2021, 00:24 Bizde bir Arap para harcamayı ne bilir safsatası var da bizden iyi bildikleri kesin. İslami hamaset yapmalarına gerek olmadığından gerekli şeylere harcıyorlar parayı. İleriye dönük iyi yatırımlar yapıyorlar biz ise merkezi bir konumdayken çok daha iyi şeyler yapabilecekken yapamıyoruz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 24 Haz 2021, 10:18

2000 lb mi o? Ben mi yanlış görüyorum?

Resim

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 24 Haz 2021, 14:39

2000 lb yaklasik 1 ton yapar. Tek bomba....tasir sanirim.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 24 Haz 2021, 14:40

Neb değil mi bu?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 24 Haz 2021, 15:20

Altında taşınmasının sanki dezavantajları vardı o mühimmatla geri inemiyorlardı galiba kesin atılması gerekir.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 24 Haz 2021, 19:02

Taşımıyor takılmış. Her evrenin de fotoğrafını heyecanla paylaşıyorlar. Bu güzel bir şey tabii. Ama havada taşırken görmek ve attığını görmek çok daha heyecanlı ve sürprizli olurdu bence. Yakında gelir o zaman bu görüntüler. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

parallax
Üye

Mesaj gönderen parallax » 24 Haz 2021, 21:25

igirgin yazdı: 24 Haz 2021, 15:20 Altında taşınmasının sanki dezavantajları vardı o mühimmatla geri inemiyorlardı galiba kesin atılması gerekir.
Orasını bilemezsiniz. 5-6 derece flare açısı ile inerse gözü kapalı iner, ha flare yapmadan bile inebilir. Tasarımsal bir durum, ölçü vs olmadan uçuş performansını bilmeden yorum yapmak doğru olmaz.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 24 Haz 2021, 22:25

Yanliz delis gucu surate bagli bir muhimmat ihadan biraz performans kaybina ugrayabilir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 24 Haz 2021, 22:26

Yani biraz da olsa surate bagli olan...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 25 Haz 2021, 07:18

JDAM tipindeki INS/GPS kullanan muhimmatlarin atistan once kendi INS/GPS'inin calistirilip sifirlanmasi islemi yapiliyor. Yani ucaktan ayrilmadan once muhimmat INS/GPS sistemi calistiriliyor ve GPS sinyalini almasi gerekiyor diye biliyorum. Ucaktan ayrilmadan once muhimmat ucaktan elektrik alarak aktif hale getiriliyor. Burada HGK-84 muhimmati Akinci'nin govde altinda olmasi nedeniyle GPS sinyalini almasi sorun olabilir gibi gorunuyor ama ucak ile muhimmati entegre oldugunda bir cozum bulmuslardir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 25 Haz 2021, 12:42

ZIRHLISUVARİ yazdı: 24 Haz 2021, 22:25 Yanliz delis gucu surate bagli bir muhimmat ihadan biraz performans kaybina ugrayabilir.
Yanlışınız olacak, sabot mermisi değilse delici mühimmatların delme özelliği mühimmatın hızı ile alakalı değildir. Örnek MAM-L 'nın delme özelliği 2 ve 2000 metreden aynıdır.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 25 Haz 2021, 12:57

Kimyasal enerjili muhimmattan bahsediyorsan dediklerin dogru...hatta tank topundan atilan muhimmattan bahsediyorsan tastamam. Ama ucaktan atilan muhimmat icin durum biraz farkli olabilir. Bildigim kadari ile bu tip muhimmatlar ucaktan aldiklari ilk hiz ile bir miktar penetre ediyor daha sonra ilk baslik bu penetrasyonu iyice artirip deligi genisletip yol aciyor. En son olarak da ana patlayici hedefin icerisine ulasip orada patliyor.....dolayisi ile ilk hizin bir miktar da olsa katkisi vardir

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 25 Haz 2021, 14:14

ZIRHLISUVARİ yazdı: 25 Haz 2021, 12:57 Kimyasal enerjili muhimmattan bahsediyorsan dediklerin dogru...hatta tank topundan atilan muhimmattan bahsediyorsan tastamam. Ama ucaktan atilan muhimmat icin durum biraz farkli olabilir. Bildigim kadari ile bu tip muhimmatlar ucaktan aldiklari ilk hiz ile bir miktar penetre ediyor daha sonra ilk baslik bu penetrasyonu iyice artirip deligi genisletip yol aciyor. En son olarak da ana patlayici hedefin icerisine ulasip orada patliyor.....dolayisi ile ilk hizin bir miktar da olsa katkisi vardir
Klasik tip delici mühimmatlarda hızın önemi var lakin NEB'in ön delicisi hedefle temas anında patlıyor. NEB'in kendisinin sert bir dış kabuğu yok, bahsettiğiniz ilk penetrasyonu yapamaz. Asıl sert kabuğa sahip kısım ana delici. Zaten Tübitak SAGE de ürün broşüründe düşük hız ve açılarında dahi yüksek etkinliğe sahip olduğunu yazmış.

https://www.sage.tubitak.gov.tr/tr/urun ... -bomba-neb

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 25 Haz 2021, 19:22

Bendeki bilgi de iki özellik de NEB de var. Yani sert dış kabuğu bir yere kadar deliyor ardından ön delici patlıyor bu da daha etkili sonuca neden oluyor. Yanılıyor olabilirim.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 25 Haz 2021, 20:10

Neyse etki ediyor ise sorun yok....bu tartisma uzar gider ...

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 26 Haz 2021, 10:06

1300 KG faydalı yük 880 KG nebe gidiyor. Yinede Mam-L 'ler için yükleme alanları mevcut. Terörle mücadelede artık tek ihtiyacımız olan istihbarat ve keşif gözlem.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 26 Haz 2021, 12:19

880 kg neb den sonra kalan 420 kg yük kalıyor. Adet bazında 2 mam-t, 4 mam-l kalır...Fırsat hedefler için sayı yeterli.....Hele şöyle bir video da konvoy ilerlerken sadece bir değil daha fazla zırhlı hedefi imha ettiğimiz görüntüleri pek yakında görürüz belki suriye de belki de başka yerlerde...

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 09 Tem 2021, 01:05

Selçuk Bayraktar: #AKINCI dün yaptığımız uçuş testinde 38.039 feet irtifaya kadar yükselerek Milli bir hava aracıyla çıkılan en yüksek irtifa rekorunu kırdı.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 10 Tem 2021, 14:21

Bazı arkadaşlarımız alt gövdedeki neb-84 ile inmeyeceğini düşünüyordu galiba. Son paylaşılan bir video ile yükle tekrar iniş yapabildiği gözüküyor.

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT » 10 Tem 2021, 15:15

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 10 Tem 2021, 19:03

TMRT yazdı: 10 Tem 2021, 15:15
Bazılarına da Akıncın tasarımı hiç te sağlam görünmüyordu :D . Artık bu platform her alanda kabiliyetlerini ıspatlayıp burun kıvıran herkesin ağzını performansıyla kapattı irtifa olsun, uçuş süresi olsun ya da taşıdığı mühimmat yükü olsun.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 11 Tem 2021, 00:43

Eagle1 yazdı: 10 Tem 2021, 19:03 Bazılarına da Akıncın tasarımı hiç te sağlam görünmüyordu :D . Artık bu platform her alanda kabiliyetlerini ıspatlayıp burun kıvıran herkesin ağzını performansıyla kapattı irtifa olsun, uçuş süresi olsun ya da taşıdığı mühimmat yükü olsun.
Sayın Eagle1 W..T..key formundan mı geliyorsunuz? Üstüme alınmıyorum ama kişi kendisi gibi görürmüş karşıdakini. Bu forumda negatif yorumların tamamı aslında daha iyi olması için yapılan bir serzeniştir. İsterseniz benim de yorumlarımı okuyabilirsiniz. (Baykar hakkında) Bu forumun ne yöneticisiyim, ne de başka bir şeyim, ancak sizin bu yazınıza ses çıkarmamak elde değil. Az önce yazdığım forumda tatmin edebilirsiniz kendinizi.

Burası heykel dikenlerin de yazdığı yer (!) Benim gibi..

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 11 Tem 2021, 02:02

Antares yazdı: 11 Tem 2021, 00:43 Sayın Eagle1 W..T..key formundan mı geliyorsunuz? Üstüme alınmıyorum ama kişi kendisi gibi görürmüş karşıdakini. Bu forumda negatif yorumların tamamı aslında daha iyi olması için yapılan bir serzeniştir. İsterseniz benim de yorumlarımı okuyabilirsiniz. (Baykar hakkında) Bu forumun ne yöneticisiyim, ne de başka bir şeyim, ancak sizin bu yazınıza ses çıkarmamak elde değil. Az önce yazdığım forumda tatmin edebilirsiniz kendinizi.

Sn. Eagle'nin herhangi birini kastettiğini düşünmüyorum. Bazı kişiler, çeşitli platformlarda (Twitter vb.) siyasi sebeplerle (ve anti Türkiye propaganadası için bu siyasi sebepleri kullananlar tarafından) Akıncı aleyhinde yapıcı olmayan, tamamen amacı belli eleştirilerde bulunuyordu ki hala bulunuyorlar. Akıncı'nın kendini kanıtlaması, akıncı üzerinden ülkemizi yıpratıcı yorumlardan sakınmayanlar için güzel cevap oluyor.

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 11 Tem 2021, 13:18

Antares yazdı: 11 Tem 2021, 00:43 Sayın Eagle1 W..T..key formundan mı geliyorsunuz? Üstüme alınmıyorum ama kişi kendisi gibi görürmüş karşıdakini. Bu forumda negatif yorumların tamamı aslında daha iyi olması için yapılan bir serzeniştir. İsterseniz benim de yorumlarımı okuyabilirsiniz. (Baykar hakkında) Bu forumun ne yöneticisiyim, ne de başka bir şeyim, ancak sizin bu yazınıza ses çıkarmamak elde değil. Az önce yazdığım forumda tatmin edebilirsiniz kendinizi.

Benim başka bir forumda üyeliğim yok. Aslında bu yazdıklarımın daha sonra tepki çekeceğine ve konunun anlamsız tartışmalara sebep olabileceğine sonradan fark ettim.

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 11 Tem 2021, 13:32

kostok yazdı: 11 Tem 2021, 02:02 Sn. Eagle'nin herhangi birini kastettiğini düşünmüyorum. Bazı kişiler, çeşitli platformlarda (Twitter vb.) siyasi sebeplerle (ve anti Türkiye propaganadası için bu siyasi sebepleri kullananlar tarafından) Akıncı aleyhinde yapıcı olmayan, tamamen amacı belli eleştirilerde bulunuyordu ki hala bulunuyorlar. Akıncı'nın kendini kanıtlaması, akıncı üzerinden ülkemizi yıpratıcı yorumlardan sakınmayanlar için güzel cevap oluyor.
Açık konuşayım, ben seneler önce kimin tam olarak ne yazdığını hatırlamıyorum ve sayfalar önceye gidip kullanıcı isimlerini de ezberleyemem.
Ama neyi hatırlıyorum? Bu projeye baştan çamur atıldığında ve bu yersiz hakaretler ilk uçuşlardan sonra da devam ettiğinde, forumun daha bilgili üyeleri ve yöneticileri yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu söyledi. Tabi daha sonra bazıları "damat torpili işte, ihale yine haksız yere yandaşa verildi" gibi şeyleri yazamazlardı çünkü cevaplarını aldılar. O yüzden dolaylı yoldan " tasarımı pek gözüm tutmadı" ; "kanatların şekli pek sağlam durmuyor, denildiği kadar mühimmatı taşıyabilir mi" gibi "eleştiri" yazıyorlardı.
Bu tür şeyleri bu forumda okumuşluğum var tabi bazıları engellendi galiba. Sosyal medyada ise buradaki gibi saçmalayanları denetleyen bir mekanizma olmadığından orası çok daha vahim tabi.
Tekrar bütün üyelerden özür diliyorum gereksiz yere tartışma başlatmak istemedim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 12 Tem 2021, 00:45

Bugünlerde kimin ne yaptığı ya da eleştirilerini ne amaçla yaptığı birbirine giriyor ne yazık ki. İki uç görüşün de faydası yok zararı var. Bir tartışma başlatmadınız.

Derdimiz bu olsun ayrıca. Akıncıya dönecek olursak, sonunda NEB ile uçuşunu yapmış. Sanırım yakında bir atış videosu da gelir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 12 Tem 2021, 13:28

Akıncı geçen sene Bahar kalkanı harekatına bile katılmıştı, Şeyh uçmaz ama mürit şeyhi STROSFERE kadar uçurur.

Akıncı gibi bir ağır siklet iha multirole ve personel için riskli görevlerde çok iş göreceği kesin, 20-1000kg bombaya kadar taşıyabilecek mühimmat çeşitliği ile farklı farklı görevlerde kullanılabilecek (Adalar denizi üzerinde iki adet OMGS füzesi ile veya 6-8 Kuzgun füzesi ile 12-24 saat dolaştığını farz edin), ayrıca eskimekte olan ve git gide sayısal yetersizliğe yaklaşan F-16 filosuna MMU veya ara uçak gelinceye kadar destek verecektir ya da tamamen rol çalacaktır, eksik tarafı yavaş, büyük ve kolay hedef olması.

Fakat aşağıdaki videoyu veya benzerlerini seyredip de burada burun kıvıran arkadaşlar var-vardı diyenlere en içten selamlarımı gönderiyorum.

bu tarz lağım bir videoyu buraya yüklediğimden dolayı arkadaşlardan özür dilerim...

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 12 Tem 2021, 14:17

Ben şahsen hükümet propagandasını yutacak kadar düşük zekalı değilim. Böyle de dramatik müzikler koyup durmadan "strosfer" hakkında konuşanları ve durmadan "Dünyada bir ilk" "Fransızların İHAsı tırt çıktı" gibi gaz verebleri de da hiç takip etmem.
Benim merak ettiğim ise Akıncı bu kadar yükseklerden uçacaksa mevcut optikler yeterli olacak mı?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 22 Tem 2021, 18:05

Su-75 tanıtımı yapılırken radar AESA ve baz modeli 6 hedefi aynı anda takip edebileceğini bilgisi verildi ve o anda hatırladım ki Akıncı ilk AESA lı uçağımız olacak ama kaç hedefi takip edebileceği hakkında hiç bir bilgim yoktu ve onların radarına not verme imkanı da.
Sahi Akıncı üzerindeki radar için bir bilgimiz var mı nedir ne değildir? Ben mi birşeyler kaçırdım yoksa zaten elimizdeki bilgi yapıyoruz'dan mı ibaret?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Tem 2021, 22:45

Belki de artık video ya da görsel yayınlamamak gerekiyor. Bu bilgiler gerçekten kritik.

Bir de bu üstteki paylaşımda Akıncı diyor ama Dalaman'da ANKA lar var diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 29 Ağu 2021, 20:46

İlk AKINCI TİHA teslim edildi.

Eğer bu hali ile teslim edildiyse MX-20 ile teslim edildi.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 30 Ağu 2021, 04:36

Ordumuzu ve milletimize hayırlı olsun. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Bir şey gözüme çarptı:
Eski grafik çizimlerde flir öndeymiş. Teslim edilenlerde flir arkaya alınmış. Bu değişiklik ağır ve büyük mühimmatları taşırken yer sıkıntısı çekmesin diye sanırsam:

Resim

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 30 Ağu 2021, 08:46

Motorların ve gazın sıcaklığı IR performansına etki etmez mi arkada olunca?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 30 Ağu 2021, 13:12

Karasu yazdı: 30 Ağu 2021, 04:36 Ordumuzu ve milletimize hayırlı olsun. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Bir şey gözüme çarptı:
Eski grafik çizimlerde flir öndeymiş. Teslim edilenlerde flir arkaya alınmış. Bu değişiklik ağır ve büyük mühimmatları taşırken yer sıkıntısı çekmesin diye sanırsam:

Resim
Cevap şurada... yoksa fliri kullanamazsınız.
Resim

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 30 Ağu 2021, 13:45

Umarım MAM-L Akıncı'da ikili salanlar ile kullanılır.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Ağu 2021, 15:00

MAM L 30 bin feet irtifadan kullanılabilecek mi acaba? Eğer kullanilabiliyorsa Akıncı nin daha hızlı olması da işin icine girince menzili artacaktır.

Kullanıcı avatarı
Savunma Analiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Savunma Analiz » 30 Ağu 2021, 19:43

Herkesin malumu üzere ilk Bayraktar Akıncılar dün törenle teslim edildi. Dronun kağıt üstündeki verilerine baktığımızda TSK'nın İHA kabiliyetini katlayacak bir sistem olarak görünüyor. Tabi ağır İHA'lar farklı kabiliyetleri de beraberinde getirecek. Akıncı'nın teknik özellikleri ve oduya neler katabileceğine dair hazırladığımız içeriğimiz yayında.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 03 Eyl 2021, 10:23

Rusları bir endişe sarmış, yakında bunları Donbas'ta görürüz diye, bu arada ilk defa Ukrayna motorlarının fiyatını da öğrenmiş olduk çiftine 640-660 bin $.
https://m.gazeta.ru/army/2021/09/02/13944236.shtml