STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 27 Ara 2018, 03:39

pardus yazdı: 26 Ara 2018, 15:05 Tank namlusundan atılan bir Alpagu güzel olurdu.Tank , lazer ikaz sistemi devreye girdiğinde sis havanlarını atar ve sonra bunun gibi bir sistemle ATM tehdidini ortadan kaldırabilir.
Namludan sevk barutu ile pervaneli bir şeyi atmaya çalışırsanız o şey daha namluda yok olur.

Namludan atılan eski Soviet antitank füzeleri var Pulat sisteminden daha ucuza kapatabileceğimizi düşünuyorum yeter ki Ukrayna'ya paranın ucunu gösterelim, sizin fikrinizden yola çıkarak bu füzeler küçuk bir drondan hedefe güdülebilir böylece sütre gerisinden ve ateş hattına girmeden hedef yok edilebilir menzilleri 4-5 km.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 27 Ara 2018, 12:06

Başından beri bu iki ürün bizim çevrelerde çok ilgi görmedi ama bence TSK içerisinde konuma ve duruma göre Taktik avantaj sağlatacak veya avantajı bizim lehimize çievirebilecek hayat kurtaran bir silah bu.

Biraz geçte olsa envantere girmesi güzel umarım adetler zamanla artar ve birliklerde sık rastlanan bir hale gelebilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 27 Ara 2018, 14:54

polybolos yazdı: 27 Ara 2018, 10:46 Tank topundan değil de israillilerin 60 mm l,k havan topu gibi bir sistem konsa (çapı daha fazla tabii) korumalı bi kapsülün içinde atıldıkdan sonra kapsül açılsa ve mini turbojet motor devreye girse olabilir mi böyle bi şey? Gerçi o zaman da bu kadar alay-ı valaya ne gerek var zaten hazırda alpagu var.
Turbo jet ile nereyi vuracaksın? ;)

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 27 Ara 2018, 15:02

Kendi kapsülü içinden nasıl fırlatılıyorsa namludan da aynı prensiple fırlatılacak bir ayarlama lazım.Lazer ikaz sistemi , gelen lazerin yönü ve uzaklığını Alpagunun da entegre çalıştığı ekranda belirledikten sonra kolay bir hedef tayini ile yok edilir gibi uçuk bir fikir benimkisi.Alt kırılımı teknik bir konu tabiki.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 27 Ara 2018, 15:28

Kendi kapsülü sapan niyetinedir. Alpagu'yu fuarda görmüştüm pek namluya sığacak değildi
En son igirgin tarafından 27 Ara 2018, 15:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 27 Ara 2018, 15:29

Bu Kamikaze ürünü oldukça geliştirmeye açık bence.

Birdefa bunları akıllı yapacaksın ( Smart)
Sonra bunları 20 sini işte kaçtane sığdırabiliyorsan Som füzesinin içine koyacaksın.

Mesela 2 Som ü bir hedefe yolayacaksın ilki bu akıllı Kamikazeli olanı gemiye yada hedefe Satürasyon yaptıtacaksın örneğin Kamikaze hedefi kendi seçecek Radar Silahsistemleri gibi hedefleri kendi belirleyip saldırı yapacak.
Hedefdeki sistemler bunları vurmaya çalışsa bile mühimmatı harcasa bile işe yarar, hedefe göre 3-4 Kamikazeli Som gönderilir Savunma sistemi çökünce esas darbe yani Normal Som oraya gömülür.

Buda benim gelecekte Kamikazelerden beklentim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Ara 2018, 23:54

Gemiye zarar verecek bir basliklari oldugunu sanmiyorum. Oyle olunca da soma siğacağını sanmıyorum. Bildigin som la vur daha iyi!

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 28 Ara 2018, 00:01

Antenlere ve Füze rampalarına rahatlıkla zarar verir.

Her attığın Som yada Atmacanın hedefe Karada veya denizde imha edeceğinimi düşünüyorsunuz?

Karşı tedbirleri ve Füzeleri unutmayın.

Benim düşüncem hedefin korunma şemsiyesini imha etmek.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 28 Ara 2018, 07:02

Kafkasya yazdı: 28 Ara 2018, 00:01 Antenlere ve Füze rampalarına rahatlıkla zarar verir.

Her attığın Som yada Atmacanın hedefe Karada veya denizde imha edeceğinimi düşünüyorsunuz?

Karşı tedbirleri ve Füzeleri unutmayın.

Benim düşüncem hedefin korunma şemsiyesini imha etmek.
Hassas noktalardan vurursa harika olur tabii ki fakat bu dronlar fazla yavaş oldugu icin öz savunma tarafından da vurulabilir. Beni yanlış anlamayın olmaz demiyorum öyle bir bilgim de yok sadece sesli düşünüuorum :) Bize boyle bir silahla saldırılsaydı nasıl savunurduk? Korkut vurabilir miydi?

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Ara 2018, 07:19

Antares yazdı: 28 Ara 2018, 07:02 Bize boyle bir silahla saldırılsaydı nasıl savunurduk? Korkut vurabilir miydi?
Soft Kill denen bir şey var unuttuğunuz. Bu minyatür droneların karıştırmaya karşı korunaklı olacağına hiç ihtimal veremiyorum...

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 28 Ara 2018, 13:17

Antares yazdı: 28 Ara 2018, 07:02 Hassas noktalardan vurursa harika olur tabii ki fakat bu dronlar fazla yavaş oldugu icin öz savunma tarafından da vurulabilir. Beni yanlış anlamayın olmaz demiyorum öyle bir bilgim de yok sadece sesli düşünüuorum :) Bize boyle bir silahla saldırılsaydı nasıl savunurduk? Korkut vurabilir miydi?
İşte maksat öz savunmanın mühimmatını tüketmek.
Şunada ateş etmeyeyim diyemezsin.
@Moon&star kamikazeyi Smart yaptık bir faraday kafes atamıyacakmıyız?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 28 Ara 2018, 14:20

Öz savunmanın zaten marmi sayısı az oluyor lazer olursa da bu kadar araca ardı ardına odaklanıp yakması da zaman alacaktır, tam o sırada işte som gelirse harika bir saldırı olur. ;)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Ara 2018, 19:12

Faraday kafesi yaparsan drone u sende uzaktan veri bağı ile kontrol edemezsin. Ancak harbi harbi "smart" kendi kendini güdümleyebilecek arayıcı başlıklı otonom bir sistem geliştirmen gerekir ki, buda hepi topu 3.6 kg olan bir platform için oldukça zor. Nanoteknoloji de bir yere kadar. He dersen ki platformu biraz daha büyütürüz, bu seferde "MAM-L" veya "SDB" ayarında bir şey yapmış oluyorsun ki, biri zaten elimizde bolca var, diğerini yapmak içinde çalışmalara başlandı.

Bu tip kamikaze drone sistemlerinden çok güzel suikast silahı olur, anti terör operasyonlarında kullanılır, karakol ve üs bölgelerinde öz savunma silahı olarak filan kullanılır, ama sen bunu bir taşıyıcı platforma yükleyip açıktaki bir gemiye saldırtıp elektronik sistemlerine zarar vermeye çalışırsan, daha hedefine yaklaşamadan hem "Hard-kill" hemde "Soft-kill" olarak kolay hedef olur.

Sonuçta menzili belli, hızı belli, havada kalış süresi belli vede en önemlisi harp başlığı bir el bombası kadar...

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 28 Ara 2018, 19:39

Lazer iyi güzelde onların bir sınırı olacak. Sonsuza kadar çalışamayacaklar. Mesela ne kadar süre ışın gönderebilecekler, arada bekleme süresi olacak mı, hedefe ne kadar temas etmesi lazım, dönüş hızı, lazer yönlendirecek cihaz sayısı vesair vesair bir ton soru işareti var. Evet gayet hoş bir fikir, kullanımı da öyle olacak ama sınırları da olacak.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 29 Ara 2018, 00:59

Hedef olması sorun değil olsun yani hatta cayır cayır mühimmatı harcasın radarı savunma sistemini meşgul etsin.

Düşüncenize sınır çekmeyin.

Tamamen Smart olacak bunun için büyük olmasına gerek yok belki cep telefonu çok daha Smart ve daha yüksek çözünürlüklü.... şimdi Full Smart olması için çok ta büyük olmasına gerek olmadığını cep telefonuna bakarak anlatabilirsin, son ana kadar komut ve bilgi Som' dan gelecek sonra Som bu akıllı Kamikazelieri boşaltacak bunlarda sürü halinde hafızaya yerleştirdiği görüntüleri arayıp bulup kendi kendine hedefe yönelecek.

Ben yapılamaz diye bir şey düşünmüyorum.
Ben en fazla 2 sene sonra bu fikrimin gerçekleşeceğini göreceğiz diye düşünüyorum.
Hem de ülkemizde, olurda aksilik olur o zaman başka ülke yapacak.

Ben sivilde bu tür şeyleri gördüm çünkü Kamikazeyi görüncede hemen bunun ulaşması gereken yerin o olduğu.
Yani birtek gemi değil Kara hedeflerinede aynı şekilde angaje olur.

Düşünsenize 450 Som siparişi mi var.
Sadece 20 Kamikazeli Som ve 10 tanede arkasından normal Som u Uçakgemisine yolluyorsunuz.
Ne kadar tahribat yaratır sizce?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 29 Ara 2018, 01:09

Kamikazeleri doğrudan kritik noktalara yönlendirmezsek sadece 10 SOM ve bir iki kilo mandalina atmış oluruz.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 29 Ara 2018, 01:14

Canti yazdı: 29 Ara 2018, 01:09 Kamikazeleri doğrudan kritik noktalara yönlendirmezsek sadece 10 SOM ve bir iki kilo mandalina atmış oluruz.
Sürü halinde hareket eden akıllı kamıkazeler havada hedefin hertarafını sarmış bir şekilde saldırıyor. :mrgreen:

Sonra 10 tane arka arkaya müthiş detenasyon o otobüsün içinine giren videoda olduğu gibi 8-)

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 29 Ara 2018, 01:17

Kafkasya yazdı: 29 Ara 2018, 01:14 Sürü halinde hareket eden akıllı kamıkazeler havada hedefin hertarafını sarmış bir şekilde saldırıyor. :mrgreen:

Sonra 10 tane arka arkaya müthiş detenasyon o otobüsün içinine giren videoda olduğu gibi 8-)
İşte mesele o hocam. Saldırıyor ama nereye? Radar antenine saldırıyorsa tadından yenmez ama öylece güverteye gidecekse sadece mürettebatın işini üç beş dakika aksatır anca.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 29 Ara 2018, 01:25

Canti yazdı: 29 Ara 2018, 01:17 İşte mesele o hocam. Saldırıyor ama nereye? Radar antenine saldırıyorsa tadından yenmez ama öylece güverteye gidecekse sadece mürettebatın işini üç beş dakika aksatır anca.
Hocam kamikazenin kütüphanesine hangi resmi koyarsan oraya saldıracak.
Radar, Füzerampasının kapakları felan filan.
Birton hedefin fotosunu yükle adam onu buldumu manevralar yapıp direk dalacak.
Otonom yani yada aralarında görev paylaşımı yapacak.
Bir çeşit robot otonom sürü

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 29 Ara 2018, 01:29

Kafkasya yazdı: 29 Ara 2018, 01:25 Hocam kamikazenin kütüphanesine hangi resmi koyarsan oraya saldıracak.
Radar, Füzerampasının kapakları felan filan.
Birton hedefin fotosunu yükle adam onu buldumu manevralar yapıp direk dalacak.
Otonom yani yada aralarında görev paylaşımı yapacak.
Bir çeşit robot otonom sürü
Bende bunu diyorum işte. Yoksa uçan mandalinalarımız pek bir işe yaramayacak. :) :)

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 03 Mar 2019, 11:57

https://i.hizliresim.com/v67Agz.jpg

Buradaki gibi (Resolute Eagle) bir dron çalışmamız vardı hatta EGM ye teslim edilmişti. Ne durumda geliştirmeleri devam ediyor mu? Deniz platformları için harika bir çözüm gibi geliyor bana.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 05 May 2019, 21:37

STM'de güzel gelişmeler var bir kısmı:

Alpagu Blok-II'de önemli değişiklikler
STM Alpagu Blok-II' Vurucu İHA'da ise bazı değişiklikler planlıyor. Blok-II'de alçak irtifa keşif ve imha görevlerine yönelik daha yüksek menzil ve daha yüksek havada kalış süresi planlanıyor. Bu kapsamda motorda elektrikli motordan benzinli motora geçiş gibi ciddi değişiklik alternatifleri düşünülüyor. Blok-II'de arayıcı başlık, motor türü ve ağırlık konularında nihai kararların verilmesi için çalışmalar devam ediyor. Blok-II'de ayrıca sistemin insansız deniz aracında kullanılması da gündemde.

Resim

Alpagu Blok-I hafifledi
Alpagu Blok-I Vurucu İHA'daki devam eden çalışmalar kapsamında çok önemli gelişmeler mevcut. Alpagu Blok-I'de platformun kabiliyetlerinin arttırılması ve sistemin minimilize edilmesi yönünde önemli çalışmalar yürütülüyor. Platformun ağırlığı 3,9 kilogramdan 1,9 kilograma düşürülerek piyade tüfeğinden daha hafif bir sistem haline getirildi. Alpagu Blok-'deki hedef piyadenin kolaylıkla taşıyabileceği bir sistem olması.

Kargu ihracatı son aşamada
Defence Turk’un edindiği bilgilere göre STM Kargu Vurucu İHA'nın adı açıklanmayan bir ülkeye ihracatında son aşamaya geldi.

Kaynak: https://www.defenceturk.net/stm-insansi ... gelismeler

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 May 2019, 18:25

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 20 May 2019, 19:50

Test7 yazdı: 20 May 2019, 18:25
Tamam işte bak bunun tanımlamasını yukarda yapmışım.

Aynen yazdığım gibi.

Şimdi bunları Som A yükleyip hedefe yakın yerde üstüne serpme gerek, yada Savaş uçağına bir POD takıp hedefe yakın serpmek gerek.

Mesela kandil :lol:

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 20 May 2019, 20:12

Kafkasya yazdı: 20 May 2019, 19:50
Şimdi bunları Som A yükleyip hedefe yakın yerde üstüne serpme gerek, yada Savaş uçağına bir POD takıp hedefe yakın serpmek gerek.
Hocam bunları o hızda bırakırsanız ortada ne kanatçık kalır ne kamera. Ha ayrı bir kaplama içinde olursa bilemem.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 21 May 2019, 09:09

Sayısız akıllı güdüm ama az patlayıcıyı sanırım anti personel olarak kullanmak, tek güdüm tek büyük patlayıcıya göre daha etkili olur mutlaka!

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 21 May 2019, 09:47

Kafkasya yazdı: 20 May 2019, 19:50 Tamam işte bak bunun tanımlamasını yukarda yapmışım.

Aynen yazdığım gibi.

Mesela kandil :lol:
Ben bu mantıkla çalışan 4-5 tane UMTAS füzesini Atmaca gibi bir taşıyıcı füzeye koyardım hedef gemiye 5-6 km kala bunlar ateşlenir; radar, köprü, anten, helikopter v.s. ne allah verdiyse...

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 21 May 2019, 10:09

igirgin yazdı: 21 May 2019, 09:47 Ben bu mantıkla çalışan 4-5 tane UMTAS füzesini Atmaca gibi bir taşıyıcı füzeye koyardım hedef gemiye 5-6 km kala bunlar ateşlenir; radar, köprü, anten, helikopter v.s. ne allah verdiyse...
Bu öneri benim kafama yattı. İnşallah üst düzey yöneticiler bu yorumu görürler.

batuhan
Üye

Mesaj gönderen batuhan » 21 May 2019, 11:05

igirgin yazdı: 21 May 2019, 09:47 Ben bu mantıkla çalışan 4-5 tane UMTAS füzesini Atmaca gibi bir taşıyıcı füzeye koyardım hedef gemiye 5-6 km kala bunlar ateşlenir; radar, köprü, anten, helikopter v.s. ne allah verdiyse...
Füzenin hızına dayanabilirler mi acaba ? veya taşıyıcı yavaşlayıp paraşüt açabilir, daha sonra füze tepsi gibi açılıp dronelar uyanıp saldırabilir. hatta bu gibi elektronik sistemleri füze ilk tespit edip dronelara yüklese ve paraşütünü açsa saldırı başlasa... tamamen otonom bir saldırı.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 23 Eyl 2019, 12:10

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 16 Kas 2019, 11:39

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 16 Kas 2019, 11:44

Test7 yazdı: 16 Kas 2019, 11:39
Çok güzel ya.
Tamda benim tanımladığım gibi.

Şimdi bunları Som gibi bir Füzeye doldurup operasyon bölgesine serpme entegrasyonunu yapılsa süper olur.

Yukarda en fazla iki sene sonra fikrimin gerçekleşeceğini yazmıştım, hadi arkadaşlar yolun yarısı aşıldı, Som gibi bir Füzeye doldurma işi için 1 senemiz kaldı :D
En son Kafkasya tarafından 16 Kas 2019, 11:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 16 Kas 2019, 11:57

Kafkasya yazdı: 16 Kas 2019, 11:44
Şimdi bunları Som gibi bir Füzeye doldurup operasyon bölgesine serpme entegrasyonunu yapılsa süper olur.
Resim

Ben şahsen şu formda droneların füzelerden bırakılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum. O hızda ne pervane kalır ne de motor. Füze'nin aksine ihalar daha uygun, gerçi iha o kadar yakına geldikten sonra drone'a ihtiyaç kalır mı bilemiyorum..

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 16 Kas 2019, 12:05

Test7 yazdı: 16 Kas 2019, 11:57 Resim

Ben şahsen şu formda droneların füzelerden bırakılmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum. O hızda ne pervane kalır ne de motor. Füze'nin aksine ihalar daha uygun, gerçi iha o kadar yakına geldikten sonra drone'a ihtiyaç kalır mı bilemiyorum..
Burda mühendislik sanatı devreye giriyor, katlanır kolları falan yapılır salininca açılır, yerde tasarruf edilir.

Burda önemli olan yazılım tarafının halolması.
Yaparlarsa eğer şimdi bir kalıba entegrasyonu gerçekleştirmek.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 16 Kas 2019, 12:17

Belirli mesafe sonrasi serbest dusumde acilacak hava feni, paraşüt, biraz ucarsak balon vs. Aklima gelen. Akla gelmeyende eklenir. Olur yani o iş.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 Kas 2019, 12:49

Test7 yazdı: 16 Kas 2019, 11:57
Bu sebeple mini kamikaze ihaların da uçan kanat formunu almaları beklenmeli. Harpy 20 yıl önce yaptı bunu. AeroVironment'ın Switchblade'i hali hazırda kullanımda. Quadcopterler ile olacak bir şey değil bu.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 16 Kas 2019, 13:09

Test7 yazdı: 16 Kas 2019, 11:57 Resim

Geçen bunu düşünmüştüm. Küçük ihalar füzeleri ateşlemek için zayıf olabilir ancak taşımak için değil. Kanat altından ateşlemek yerine önce füzeyi bırakıp füze sonra ateşlense olmaz mı?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 15 Ara 2019, 11:14

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 18 Ara 2019, 18:35

Doğru yeri değil ama Altınay ilk uçuşunu yapmış.

Görev süresi uzatılırsa (şimdilik 1 saat 75 kg.) çok kritik bir lojistik destek aracı olabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Ara 2019, 19:40

Altinay'in Albatros konsepti payload kabiliyeti artirilarak TCG Anadolu uzerinde kargo IHA konsepti gelistirilebilir. Kiyiya 20-30km uzaktan askeri erzak ve diger lojistik ikmal icin ideal....

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 19 Ara 2019, 01:43

Antares yazdı: 18 Ara 2019, 18:35 Doğru yeri değil ama Altınay ilk uçuşunu yapmış.

Görev süresi uzatılırsa (şimdilik 1 saat 75 kg.) çok kritik bir lojistik destek aracı olabilir.

Sırtına bir Omtas yüklense ve pusuya yatsa...🧞‍♀️
Yükü biraz artırılırsa bir yaralı askeri rahatça savaş bölgesi dışına çıkarabilir.
Şahsen SAT komandolarının işine bayağı yarayabileceğini düşünüyorum sızma ve kaçış için helikopterden daha güvenli, techizat taşımak için de ideal.
Yorgolar'ın yerinde olsam Rodos, Kos, Kilimli, Leros, Sisam, Sakız, Midilli v.s. gibi adalarda uykum kaçardı...

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 19 Ara 2019, 15:26

igirgin yazdı: 19 Ara 2019, 01:43 Sırtına bir Omtas yüklense ve pusuya yatsa...🧞‍♀️
Yükü biraz artırılırsa bir yaralı askeri rahatça savaş bölgesi dışına çıkarabilir.
Şahsen SAT komandolarının işine bayağı yarayabileceğini düşünüyorum sızma ve kaçış için helikopterden daha güvenli, techizat taşımak için de ideal.
Yorgolar'ın yerinde olsam Rodos, Kos, Kilimli, Leros, Sisam, Sakız, Midilli v.s. gibi adalarda uykum kaçardı...
Dikey kalkışlı Kargo İha konusunda da yazmıştım ama sistem modüler düşünülüyor. 50-100-150 derken direkt 75'ten başlamışlar. Yakın zaman 150 kg'lık versiyonunu da görebiliriz ancak sızma için aşırı gürültülü geldi bana. Sorun benim kulaklarımda değilse eğer, o çözülebilirse sızma veya kaçış için güzel bir sistem olabilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 19 Ara 2019, 22:42

kostok yazdı: 19 Ara 2019, 15:26 Dikey kalkışlı Kargo İha konusunda da yazmıştım ama sistem modüler düşünülüyor. 50-100-150 derken direkt 75'ten başlamışlar. Yakın zaman 150 kg'lık versiyonunu da görebiliriz ancak sızma için aşırı gürültülü geldi bana. Sorun benim kulaklarımda değilse eğer, o çözülebilirse sızma veya kaçış için güzel bir sistem olabilir.
Lodos eserken Yunan adalarından hiçbir allahın kulu bu ihanın sesini duyamaz... limanlarda patlayan gemilerden gelen gürültünün yanında sivri sinek gibi olur

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 20 Ara 2019, 09:05

Pek farkında değiliz ama örneğin bu tarz dronlar için uygun alçak irtifa radarın ya da 7/24 gökyüzünü izleyen kameran yoksa çok feci sonuçlar doğurabiliirler. Örneğin bir denizaltı ile limana belli bir mesafede yaklaşıp denizaltı üzerinden bu çantaya sığan dronları düşman limanlarına ya da stratejik hedeflerine saldırsak inanılmaz bir darbe vurabilir. Kimse ne olduğunu dahi anlamaz.

En son rusların suriyedeki hava üssüne bunların uyduruk versiyonları ile çok ciddi hasar verdiler. Park halindeki hava araçlarına dalsa ya da gemilerin harpoon lançerlerine ve köprü üstüne dalsa yeter zaten.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Ara 2019, 10:19

Yaralı taşıma sıhhiye görevi de aklıma geldi sayın igirgin'nin dediği gibi. Tek kişilik bir uçan sedye. Sivilde dahi pek çok işe yarar. PTT bile alıp Amazona özenebilir. Sayın Teorinin denizaltı fikri ayrıca iyiymiş. Denize yakın yumuşak değerli hedefler için bence çok şey yapabilir. Umarım firma devamını getirir.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 20 Ara 2019, 10:24

TEORI yazdı: 20 Ara 2019, 09:05 Pek farkında değiliz ama örneğin bu tarz dronlar için uygun alçak irtifa radarın ya da 7/24 gökyüzünü izleyen kameran yoksa çok feci sonuçlar doğurabiliirler. Örneğin bir denizaltı ile limana belli bir mesafede yaklaşıp denizaltı üzerinden bu çantaya sığan dronları düşman limanlarına ya da stratejik hedeflerine saldırsak inanılmaz bir darbe vurabilir. Kimse ne olduğunu dahi anlamaz.

En son rusların suriyedeki hava üssüne bunların uyduruk versiyonları ile çok ciddi hasar verdiler. Park halindeki hava araçlarına dalsa ya da gemilerin harpoon lançerlerine ve köprü üstüne dalsa yeter zaten.
Üstad denizaltına da gerek kalmayabilir. +75 kg taşıma kapasiteli dikey iniş kalkış yapabilen drone ile kamikaze dronları bölgeye taşıyıp, demirli savaş gemilerinin atış kontrol radarlarını ve Phalanx sistemini hedef alsan, gemi zaten savunmasız kalacak. Gerisi büyük mühimmatlara kalırdı. Bu büyük dronlara denizi yalayarak ilerleyebilme yeteneği eklemek harika olurdu...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Ara 2019, 10:30

Bu arada bu firmanın SUMRU isimli aracı da iyiymiş. Kara Kuvvetlerimizin bu boyda bir ihaya ihtiyacı var diye biliyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 20 Ara 2019, 11:41

Antares yazdı: 20 Ara 2019, 10:19 Yaralı taşıma sıhhiye görevi de aklıma geldi sayın igirgin'nin dediği gibi. Tek kişilik bir uçan sedye. Sivilde dahi pek çok işe yarar. PTT bile alıp Amazona özenebilir. Sayın Teorinin denizaltı fikri ayrıca iyiymiş. Denize yakın yumuşak değerli hedefler için bence çok şey yapabilir. Umarım firma devamını getirir.
Kayak merkezlerinde bayağı işe yarayabilir.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 30 Oca 2020, 20:20

kappadox
Süvariler

Mesaj gönderen kappadox » 31 Oca 2020, 19:42

Bazen yaralamak öldürmekten iyidir.