STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 31 May 2021, 20:31

Olay büyümüş. Youtube da çekiklerden İspanyollara kadar herkes olayın videosunu yapmış.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 31 May 2021, 21:00

Kendi kendimizin bacağına sıkmış olabilir miyiz basın konusunda? Ben uluslararası basında bizde yayılmadan görmedim. Dikkatimden kaçmadıysa tabi

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology » 31 May 2021, 22:23

Peki BM bunu nasıl tespit edip raporlayabilmiş olabilir ?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 31 May 2021, 22:25

Twitter'daki hesaplara referans veren raporlar yayınlıyor BM yeri geldiğinde çok takılmayın.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 31 May 2021, 23:34

Linkteki haberde konudan bahsediyor.

https://www.parlamentohaber.com/dunya-t ... u-yasiyor/

Kullanıcı avatarı
Emhyr var Emreis
Üye

Mesaj gönderen Emhyr var Emreis » 01 Haz 2021, 00:03

Tarihte ilk kez İtalyan uçakları Trablusgarp Savaşı (29 Eylül 1911-18 Ekim 1912) içerisinde Libya'da bombalama ve keşif amacıyla Osmanlı İmparatorluğu'na karşı görev almışlardır.
İlginç bir tesadüf olmuş.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 01 Haz 2021, 00:18

BM'nin bu iddia ile ilgili elinde bir kanıt yok. Böyle bir şey gerçekleşmiş gibi yorum yapmanın alemi de yok. Maksat Türkiye'ye baskı yapmak. Türkiye Resmi olarak Libya'da KARGU kullanmadı bile. Nasıl resmi olarak Rusya uçak göndermediyse biz de resmi olarak böyle bir sistem göndermedik.

Yapay zekaya hedef bulma ve otomatik olarak vurma yetkisi vermek öyle çocuk oyuncağı bir konu değil. Bu riski almak çok zor. Böyle bir deneme yapıldıysa bile BM'nin bilme imkanı yok.

Bu iş öyle sanıldığı gibi bir durum değil. Henüz bu tarz kendi kendine hedef belirleyip saldırabilecek sistemler için yasal regülasyonlar yok. Batı ülkeleri kendilerine karşı tam otonom saldırı olmadıkça bu tarz sistemleri kullanmayacaklarını beyan ediyorlar. Elbette geliştirilebilir ancak sahada kullanmak başka bir olay. Daha Almanya gibi ülkeler otonom olmayan uzaktan kumandalı sistemleri bir yere oturtamadı. Bu tarz şeylerin getireceği inanılmaz baskılar olabilir.

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology » 01 Haz 2021, 16:07

Bu konuda Hariciyenin hemen tepki göstermesi gerekir. Bu şekilde susup beklemek ve karşı tarafın ayrıca niyeti kötü olanlarının idfialarının yayılmasına müsade edilmemeliydi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 01 Haz 2021, 20:38

Bizdeki ezikler de oraya buraya yazacak iyice benimseyecek durumu...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 01 Haz 2021, 21:45

Sayfa sayfa gurur manşeti atmışlar, "Dünyada bir İlk ..." Tadında

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial » 02 Haz 2021, 12:10

BM böyle bir şeyin gerçekleştiği sonucuna nasıl varmış ki?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 02 Haz 2021, 13:04

celestial yazdı: 02 Haz 2021, 12:10 BM böyle bir şeyin gerçekleştiği sonucuna nasıl varmış ki?
Kullanıldığını sanmıyorum. Hele hele yabancı topraklarda bu riske bizimkiler girmez. Ancak otonom sistemlerde Türkiye mesafe almakta, bu muhtemeldirki bir algı oluşturmak amaçlı bir açıklama. Gelecekte Türkiye üzerine gitmek, mümkünse parça, alt sistem ihracatını baltalamak yahut olası ihracat pazarlarını manipüle etmek amaçlı bir gayretin ürünü olabilir.

BM bu sonuca nasıl ulaşır çok basit, BM nin sahadaki araştırmacılarına danışmanlık, kariyer gibi vaatlerde bulunursan, yada çok klasik rüşvet verirsen yukarıya böyle bir rapor ulaştırabilirler.

Ancak TSK nın mevcut yapılanmasında, emir komuta zinciri vardır. Birde keşif, tehdit belirleme, tehdidin hedef olduğuna karar verme, ve saldırı emri gibi oldukça açık seçik eylem aşamaları vardır, ve bunlar gayet net şekilde tanımlıdır. İmha amaçlı saldırı emri kimin sorumluluğında yahut değil bunlar dahi bellidir. Lakin zır cahil basınımız, ileri görüşlü olması gereken yetkililerimizin çokta dikkatini çekmemiş, yahut olayı farklı anlamışlar.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter » 02 Haz 2021, 13:05

Sipariş ile yapılan bir rapordur muhtemelen.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 02 Haz 2021, 16:50

celestial yazdı: 02 Haz 2021, 12:10 BM böyle bir şeyin gerçekleştiği sonucuna nasıl varmış ki?
Eğer olay gerçekleşmişse birileri ilerisi için not düşülsün diye haber vermiştir ya da rapor yazdırmıştır.

Afganistanda Predator'un otonom versiyonu köy vurmamış mıydı? Yanlış mı hatırlıyorum acaba...

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT » 05 Haz 2021, 00:25

Son günlerde feci gündem oldu birden bu cihaz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 06 Haz 2021, 07:24

BM raporları BM'nin kendisi gibi güvenilir değil. Zamanında Irak'ta kimyasal silah var deyip ülkeyi bomba çukuruna çevirdiler ama kimyasal nedense bulunamadı.
Şimdi ise yapay zekalı bir mandaval guruh ıspatlanamayacak bir etik dışı kararı veya suçu gururla üstlenmeye kalkıyorlar.
Karabağ savaşında Kargu-2 kullanılmıştı en azından kullanıma hazır şekilde sergilenmişti. Şimdi verin ermenilerin eline kozu bize karşı bu silahı kullandılar diye... herifler sivillere karşı balistik füze atıyor bunu görmezler ama istermisiniz kıçı kırık Kargu'dan başımız belaya girsin

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter » 07 Haz 2021, 11:15

Böyle yaptık ettik diye her ortamda anlatırsak olacağı odur zaten sayın igirgin.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 07 Haz 2021, 12:23

KARGU ile ilgili nerede ne anlatmışız? BM raporundan önce hiçbir açıklama yok. İhraç edildiği bile açıklanmadı. Resmi olarak BM raporu sonrasında da yok. Daha geçen hafta Hakkı Alkan videosu çıktı o kadar.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 07 Haz 2021, 12:46

İstiklalFM yazdı: 07 Haz 2021, 12:23 KARGU ile ilgili nerede ne anlatmışız? BM raporundan önce hiçbir açıklama yok. İhraç edildiği bile açıklanmadı. Resmi olarak BM raporu sonrasında da yok. Daha geçen hafta Hakkı Alkan videosu çıktı o kadar.
Hemen hemen tüm alman basininda bu " Terminatörler " haber edildi. Ege de Fransiz gemi müretebaatini acaban bu Kargular mi korkuttu diye haber cikti. Karabagda denendigini kesin iddia ediliyorlar yani sira Hafterin kobay farelerin pesinden aglarken. Düsman birlikleri hemde geri cekilirken saldiriya ugramis Kargu tarafindan.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 07 Haz 2021, 12:57

Tigerfish yazdı: 07 Haz 2021, 12:46 Hemen hemen tüm alman basininda bu " Terminatörler " haber edildi. Ege de Fransiz gemi müretebaatini acaban bu Kargular mi korkuttu diye haber cikti. Karabagda denendigini kesin iddia ediliyorlar yani sira Hafterin kobay farelerin pesinden aglarken. Düsman birlikleri hemde geri cekilirken saldiriya ugramis Kargu tarafindan.
Tamam bunlar yabancı basının anlattıkları. "KARGU ile ilgili nerede ne anlatmışız?" dediğim üzere biz ne anlatmışız? Libya'daki ve Azerbaycan'daki
görüntüler üzerine kullanıldığını yazdı savunma basını sadece. Ki resmi olarak bunlar da doğrulanmadı zaten. Sonuç olarak bizim anlattığımız bir şey yok.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter » 07 Haz 2021, 13:40

Sayın İstiklal resmi ağızlardan anlatılan bir şey yok ama yerli basınımızda büyük bir çoğunluğu otonom olarak Hafteri vurduğunu söylüyor. İşin garibi yalanlama gelmedi henüz resmi makamlardan. Benim her ortamda anlatırsak dediğim basında çıkan BM raporunu kaynak gösterip haber yapılması idi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 07 Haz 2021, 15:13

Hunter yazdı: 07 Haz 2021, 13:40 Sayın İstiklal resmi ağızlardan anlatılan bir şey yok ama yerli basınımızda büyük bir çoğunluğu otonom olarak Hafteri vurduğunu söylüyor. İşin garibi yalanlama gelmedi henüz resmi makamlardan. Benim her ortamda anlatırsak dediğim basında çıkan BM raporunu kaynak gösterip haber yapılması idi.
Ona yapacak bir şey yok. Bu alet Libya'da kullanıldı. Kullanılmak için de yapıldı zaten. Devlet resmi olarak yalanlamaz. En fazla hayır yapay zeka ile hedef vurmuyor açıklaması gelebilir ama orada da Libya'da kullanımının doğrulanıp doğrulanmama tepkileri için cevap verilmiyor. Atla deve değil 7-8 kg'lık bir drone bu. Muadilini üreten farklı şirketler de var. Bizim basına devletin sansür koyması daha çok dikkat çekeceği için kimse olaya bulaşmadı. İsteyen istediğini söylesin bizi ırgalayan bir şey yok. Bizim aynı basın her gün başka şeyler de saçmalıyor. Bana kalsa savunma konularının yazılmasını yasaklarım basına da neyse.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 07 Haz 2021, 17:16

İstiklalFM yazdı: 07 Haz 2021, 15:13 Ona yapacak bir şey yok. Bu alet Libya'da kullanıldı. Kullanılmak için de yapıldı zaten. Devlet resmi olarak yalanlamaz. En fazla hayır yapay zeka ile hedef vurmuyor açıklaması gelebilir ama orada da Libya'da kullanımının doğrulanıp doğrulanmama tepkileri için cevap verilmiyor. Atla deve değil 7-8 kg'lık bir drone bu. Muadilini üreten farklı şirketler de var. Bizim basına devletin sansür koyması daha çok dikkat çekeceği için kimse olaya bulaşmadı. İsteyen istediğini söylesin bizi ırgalayan bir şey yok. Bizim aynı basın her gün başka şeyler de saçmalıyor. Bana kalsa savunma konularının yazılmasını yasaklarım basına da neyse.
Ülkemizde askerde eline G-3 alan herkes, savunma sanayi ve güvenlik uzmanı olduğu için, savunma sanayi ürünleri oldukça kullanışlı bir iç politika malzemesi olabiliyor. Bu nedenle ne kadar köpürtülürse o kadar iyi gözüküyor. Ben mesela DefenceTurk'ü Anka Youtube kanalı olduğu dönemden beri takip ederim, bakıyorum 87 bin abonesi var, videoları 5 bin - 10 bin arası izleniyor. Halbuki yap kanalın adını Gıyam, ''Düşmanları secdeye vardırtan silah - Yalnızca Türkiye üretti!'' diye clickbait başlık at, köpürt köpürte bildiğin kadar. Bir kaç ay içinde 300 bin abone, 80 bin - 100 bin izleme olsun. Ne uğraşıyorsun, konunun uzmanını bulup, röpartaj yapmaya, makale yazdırmaya!

Ancak biraz daha uzun vadede bu köpürtme işi iyice Acem Propagandasına dönmeye başlıyor. Bence SSB'nin ve firmaların kurumsal iletişim bölümlerinin bir şekilde bu bilgi alışverişinin sağlıklı kalmasını sağlamaya çalışması gerekir.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 08 Haz 2021, 10:27

_Turkuaz_ yazdı: 07 Haz 2021, 17:16 Ülkemizde askerde eline G-3 alan herkes, savunma sanayi ve güvenlik uzmanı olduğu için, savunma sanayi ürünleri oldukça kullanışlı bir iç politika malzemesi olabiliyor. Bu nedenle ne kadar köpürtülürse o kadar iyi gözüküyor. Ben mesela DefenceTurk'ü Anka Youtube kanalı olduğu dönemden beri takip ederim, bakıyorum 87 bin abonesi var, videoları 5 bin - 10 bin arası izleniyor. Halbuki yap kanalın adını Gıyam, ''Düşmanları secdeye vardırtan silah - Yalnızca Türkiye üretti!'' diye clickbait başlık at, köpürt köpürte bildiğin kadar. Bir kaç ay içinde 300 bin abone, 80 bin - 100 bin izleme olsun. Ne uğraşıyorsun, konunun uzmanını bulup, röpartaj yapmaya, makale yazdırmaya!

Ancak biraz daha uzun vadede bu köpürtme işi iyice Acem Propagandasına dönmeye başlıyor. Bence SSB'nin ve firmaların kurumsal iletişim bölümlerinin bir şekilde bu bilgi alışverişinin sağlıklı kalmasını sağlamaya çalışması gerekir.
:)

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 08 Haz 2021, 10:30

Tavsiye ederim çok önemli noktalara parmak basılmış.

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 » 12 Haz 2021, 13:51

_Turkuaz_ yazdı: 07 Haz 2021, 17:16 Ülkemizde askerde eline G-3 alan herkes, savunma sanayi ve güvenlik uzmanı olduğu için, savunma sanayi ürünleri oldukça kullanışlı bir iç politika malzemesi olabiliyor. Bu nedenle ne kadar köpürtülürse o kadar iyi gözüküyor. Ben mesela DefenceTurk'ü Anka Youtube kanalı olduğu dönemden beri takip ederim, bakıyorum 87 bin abonesi var, videoları 5 bin - 10 bin arası izleniyor. Halbuki yap kanalın adını Gıyam, ''Düşmanları secdeye vardırtan silah - Yalnızca Türkiye üretti!'' diye clickbait başlık at, köpürt köpürte bildiğin kadar. Bir kaç ay içinde 300 bin abone, 80 bin - 100 bin izleme olsun. Ne uğraşıyorsun, konunun uzmanını bulup, röpartaj yapmaya, makale yazdırmaya!

Bence yalan, yanlış, doğru ya da her neyse bu şekilde savunma sanayi konusunda yapılan paylaşımlar ve haberler bu sektöre ilginin taze kalmasını sağlıyor, yetenekli gençlerimizi bu sektöre yönlendiriyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 13 Haz 2021, 15:04

Zaten 79 daki acem zihniyeti ile sizin dediğiniz zihniyetin arasındaki tek far mezhep farklılığı. Yoksa tıpkısının aynısı dediğiniz gibi.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 14 Haz 2021, 19:13

ogkasa28 yazdı: 12 Haz 2021, 13:51 Bence yalan, yanlış, doğru ya da her neyse bu şekilde savunma sanayi konusunda yapılan paylaşımlar ve haberler bu sektöre ilginin taze kalmasını sağlıyor, yetenekli gençlerimizi bu sektöre yönlendiriyor.
Buna kesinlikle katılmıyorum. Eğer bir yerde yalan yanlış bilgi çoğalırsa, orada dezenformasyon yapmak daha kolay olur. Zaten halk olarak sürekli komplo teorilerine inanmaya yatkın bir yapımız var. Bakın aşı örneği ortada yada gidin bakın Facebook ne hale gelmiş durumda. Pek çok kişi için internetten duyduğu her şey gerçek. Ecnebilerin ''fact check'' dediği olay bizde yok. İşin kötüsü bu dezenformasyon ortamını oldukça iyi kullanan bir siyasi partide mevcut. Vatandaşların pek çoğu Lozan'ın 2023'te biteceğini çünkü 100 yıllık bir anlaşma olduğuna inanıyor mesela ama neden Türkiye Cumhuriyet'inin 100. yılı da Fransa'nın değil onu kimse söyleyemiyor. Öyle yazıyormuş diyor. İstiyorsanız Lozan metnini açayım bir gösteriverin o kısmı diyorum, ''Yok o gizli maddeler de diyor!''. ''Yani anlaşmaya imza atan Türk delegeleri görmemiş mi?'' diyorum. Onlara göstermemişler diye cevap veriyor. Yani bir türlü ikna olmuyor. Hal böyle iken bu meseleleri yoktan yere köpürtmeye gerek yok. Haber yapılacaksa, gerçekler yazılacak. Benim açımdan habercilik budur. Öbür türlü bugün bunun için eğilip, bükülenler yarın, toplum(yada kendi cenahı) yararına olacağı her şeyi eğip bükmeye başlıyor.

Eğer gençlerin veya toplumun ilgisi bu yöne çekilmek isteniyorsa, daha önceleri yapıldığı gibi askerin siville buluşacağı sergiler açılır, askeri gemiler liman ziyareti yapar, firmalar gençlere yönelik kariyer etkinliklerini çoğaltır vs. vs.

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 » 19 Haz 2021, 00:09

_Turkuaz_ yazdı: 14 Haz 2021, 19:13 Buna kesinlikle katılmıyorum. Eğer bir yerde yalan yanlış bilgi çoğalırsa, orada dezenformasyon yapmak daha kolay olur. Zaten halk olarak sürekli komplo teorilerine inanmaya yatkın bir yapımız var. Bakın aşı örneği ortada yada gidin bakın Facebook ne hale gelmiş durumda. Pek çok kişi için internetten duyduğu her şey gerçek. Ecnebilerin ''fact check'' dediği olay bizde yok. İşin kötüsü bu dezenformasyon ortamını oldukça iyi kullanan bir siyasi partide mevcut. Vatandaşların pek çoğu Lozan'ın 2023'te biteceğini çünkü 100 yıllık bir anlaşma olduğuna inanıyor mesela ama neden Türkiye Cumhuriyet'inin 100. yılı da Fransa'nın değil onu kimse söyleyemiyor. Öyle yazıyormuş diyor. İstiyorsanız Lozan metnini açayım bir gösteriverin o kısmı diyorum, ''Yok o gizli maddeler de diyor!''. ''Yani anlaşmaya imza atan Türk delegeleri görmemiş mi?'' diyorum. Onlara göstermemişler diye cevap veriyor. Yani bir türlü ikna olmuyor. Hal böyle iken bu meseleleri yoktan yere köpürtmeye gerek yok. Haber yapılacaksa, gerçekler yazılacak. Benim açımdan habercilik budur. Öbür türlü bugün bunun için eğilip, bükülenler yarın, toplum(yada kendi cenahı) yararına olacağı her şeyi eğip bükmeye başlıyor.

Eğer gençlerin veya toplumun ilgisi bu yöne çekilmek isteniyorsa, daha önceleri yapıldığı gibi askerin siville buluşacağı sergiler açılır, askeri gemiler liman ziyareti yapar, firmalar gençlere yönelik kariyer etkinliklerini çoğaltır vs. vs.
Tabiki doğru habercilik konusuna ve son paragrafınızda belirttiklerinize harfiyen katılıyorum. Fakat Türkiye’de komplo teorilerine inanılmayan bir dönem yada medyanın yönlendirilmediği bir dönemi yaşım itibariyle hatırlamıyorum.

Asıl aktarmak istediğim böyle bir medyamız varken savunma sanayi haberlerinin yanlışta olsa gündem olması, popüler olmak isteyenlerin bu konuda haberler paylaşması ve ilgi görmesi, savunma sanayine verilen yada verilecek her desteğin ve yatırımın halk nezdinde de koşulsuz şartsız destekleneceği izlenimi uyandırıyorki bende yanıldığımı da zannetmiyorum. Ayrıca yine belirttiğim gibi verilen bu destekler ve yatırımlar sayesinde de bu sektöre gençlerimizin yöneleceğini düşünüyorun.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Ağu 2021, 14:29

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 14 Ağu 2021, 14:26

İyi güzel ama bu platformun maliyetini yükseltir mi? Onun dışında kabiliyet kazanma anlamında hiç şüphesiz iyidir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 14 Ağu 2021, 15:13

Antares yazdı: 14 Ağu 2021, 14:26 İyi güzel ama bu platformun maliyetini yükseltir mi? Onun dışında kabiliyet kazanma anlamında hiç şüphesiz iyidir.
Standart özellikler değil ki bunlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 Ağu 2021, 17:56

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 25 Ağu 2021, 23:22

Oluru nedir bilmiyorum ama bu anti-radyasyon dronenun alpagu gibi bir versiyonu yapılıp ihalardan atılmaz mı acaba?

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 26 Ağu 2021, 19:18

İstiklalFM yazdı: 25 Ağu 2021, 17:56
Bu haliyle ancak sızma yapan özel birliklerin kullanımına uygun görünüyor gibi eğer farklı planları yoksa.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 26 Ağu 2021, 19:26

Celebor yazdı: 26 Ağu 2021, 19:18 Bu haliyle ancak sızma yapan özel birliklerin kullanımına uygun görünüyor gibi eğer farklı planları yoksa.
Bir valizin içine sığabilir büyüklükte. Yunan hücum botlarının konuşlandığı adalarda pozisyon almış bir hücre tarafından kullanılıp, arama veya atış kontrol radarlarını ihtiyaç halinde vurması ne güzel bir sürpriz olur.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Ağu 2021, 14:55

sailor06 yazdı: 26 Ağu 2021, 19:26 Bir valizin içine sığabilir büyüklükte. Yunan hücum botlarının konuşlandığı adalarda pozisyon almış bir hücre tarafından kullanılıp, arama veya atış kontrol radarlarını ihtiyaç halinde vurması ne güzel bir sürpriz olur.
Bunu, bu kadar ucuza yapmak gerçen sürpriz olur.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 27 Ağu 2021, 15:36

TEORI yazdı: 18 May 2021, 09:55 Milletin eskileri ile savaşa giren bir devlet başta kaybetmiştir. Bir de yunan olası savaşta mevcut klasik taktiklerin ötesinde bir harp tekniği ile karşılaşacağından bu alımların bir önemi kalmıyor. Savaşın kuralı yoktur.

Bir diziden örnekle anlatayım. Cylonların ilk saldırısıyla feleği şaşan 12 koloniye döneceklerdir.
demiştim bir ara.