Milli Muharip Uçak(MMU) Projesi - TF-X

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 16 Ağu 2021, 07:49

TEORI yazdı: 16 Ağu 2021, 06:16 Beyler f35 yazılan çizilen gibi narin masraflı bir uçak değil. Motoruda canavar gibi ve uzun ömürlü. Bu dedikoduları çıkaranlara bakmayın. Teknolojik bakım altyapısı ve sayıları arttıkça maliyeti dahada düşecek. Diğer uçaklar gibi sadece bir yerden bir yere bomba taşıma amaçlı değil. Bu yönüyle diğerlerindende üstün. Yani f15 ve biraz görünürlüğü azaltılmış f15s gibi uçaklar rakibi hiç değil. Biz kaçırdığımıza yanalım. Yeni bir çağın anahtarı olacaktı bizim için.
Hocam biz zaten bir vatandaşlık rutini olarak yanıyoruz :roll: artık olan herşey F-35'in acısını hafifletiyor.

Ben, ABD için uzun metrajda F35'in ne avantajı olacak diye düşününce iki nokta gözüme çarpıyor.

1- Çin'in Rusya'nın ancak uçak gemisi ile elde edebileceği kabiliyetleri LHD sınıfı gemilerle elde edebilecekler.

*(Bu avantajı kullanmak için daha agresif bir LHD programı açıklarlar mı orası da muamma !?)

2- Derin coğrafyalara etkin biçimde sızıp stratejik hedef vurabilecekler.

Şimdi ABD, İran ve Kuzey Kore için bu yeteneklere ihtiyaç duyuyor da değildi. Kıyıya destroyerleri çekip basar tomahawk'ı istediği yere.

İsterse Japonya-Asya anakarası arasında F-22 ve F15'ler ile de bir Hava bariyeri kurar. Mevcut Çin-Rus uçaklarını etkin biçimde yine durdururdu.

Ama derin darbe için Balistik füze-Seyir Füzesi- Longshot UAV vs. kullansa ne kaybederdi? İnsanların kafasında Balistik füze deyince ille doğu bloku ülkesi olmak mecburmuş gibi geliyor. Oysa gayet ABD'nin çok iyi yapabildiği bir iş, adamlarda özel şirketler uzaya füze gönderiyor artık.

Daha kolay yollardan Çin'in stratejik tesislerini Alaska'dan etkin biçimde vurabilecek tonla strateji geliştirebilir ABD. Kaldı ki, ABM kabiliyeti konusunda Doğu Bloku HSS'leri uçak karşıtı önlemlerine oranla, füze vurmakta çok daha geride neyle savunacaklar. Önemli olan stratejik tesisin vurulması, neyle vurulduğu değil ki...

Ben F15EX, F-35 ile karşılaştırılır da demiyorum, ama F15EX bir bütçe yemeden neredeyse birkaç orta ölçekli satışın ardından kendi kendine oluşmuş bir uçak. Superhornet Blok2'de kayda değer bir bütçe yemedi, gayet iyi.

F-35'e ayrılan devasa geliştirme bütçesinin çok azı ile (400+ milyar dolar+) sadece sensör füzyon-savaş yönetim kabiliyetinin bir ölçü F15'e F-22'e F18'e aktarılması ile bu uçaklar alanında uzun süre rakipsiz olurdu.

ABD F-22'leri varken, F35'i olmadan da 2030-2040ları rakipsiz bir hava gücü olarak görürdü. Ne zaman Çin vites yükseltip bu uçaklara üstün gelmesi muhtemel bir sistem için adım atacağı sezildi, o zaman harekete geçer, altyapısı sayesinde Çin'den daha hızlı sonuçta alırdı.

Kaldı ki bir uçak havada bir şekilde F-22'ye baskın geliyorsa, bugün F-35 o derde ne ölçüde derman olur, bunu bilemiyorum.

Suriye, Afganistan, Irak'ı gördükten beri düşünmeden edemiyor insan. ABD yönetimi "grand strategy" alanında ya anlayamadığımız bir dehaya sahip yada anlaşılamayacak kadar aptal. Ben orta bir yol göremiyorum burada.

Lockheed-PW parasının hakkını veriyor olabilir ama doğru zamanda, doğru şartlar altında mı gelişti bu uçak dersek, bence yanıtı kesin bir hayır olmalı.

Bize er geç gelecek yeni uçak her ne ise, fark isviçre çakısı ile kılıç gibi olacak. (MMU,F-35 veya ara alım)

F-16 kolay bakımı sayesinde yıllarca her işimizi gördü. Artık çağa uygun ne alırsak alalım F-16'dan daha pahalı, bakımı daha zor ve her işe sürülemeyecek bir uçak olacak, bu kaçınılmaz. Ama işinde F-16 dan her alanda üstün olacak.

Türkiye özelinde ise maliyet konusunda F-16 ile karşılaştırıp sonuca varmamayı er geç öğrenmek zorundayız, bu konuda ise fazlasıyla haklısınız.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 07 Eyl 2021, 08:36

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 07 Eyl 2021, 15:48

Sayın Başkan herşey iyi güzel de bu ayrılan bütçelerle MMU ile birlikte 70 milyar dolar değerindeki 750 civarı proje nasıl fonlanacak?

Herşey verilerle ortada. SSDF na yılın ilk 7 ayında aktarılan kaynak 1.65 milyar USD. MSB nin yeni silah ve mühimmat alımına ayırdığı kaynak aylık ortalama 100-120 milyon USD civarları gibi.Bozdur bozdur harca. Bu paralarla nasıl olacak bu işler?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 08 Eyl 2021, 01:36

trakya_forever yazdı: 07 Eyl 2021, 15:48 Sayın Başkan herşey iyi güzel de bu ayrılan bütçelerle MMU ile birlikte 70 milyar dolar değerindeki 750 civarı proje nasıl fonlanacak?

Herşey verilerle ortada. SSDF na yılın ilk 7 ayında aktarılan kaynak 1.65 milyar USD. MSB nin yeni silah ve mühimmat alımına ayırdığı kaynak aylık ortalama 100-120 milyon USD civarları gibi. Bozdur bozdur harca. Bu paralarla nasıl olacak bu işler?
Hocam savunma bütçesi, olağan süreçte ordu ihtiyacı için bir kontrat ihale edilmesi, ve savunma şirketlerinin bu ihalelerle ödüllendirilmesi gibi bir rol oynuyor.

Ama bu paraları kazanan şirketlerde (savunma sanayiimiz) ayrıca yıllar boyu bu ihalelerden kar ettikçe, kurumsal olarak finansal bir güç elde ediyorlar.

MMU he deyince olacak bir iş değil, sonuçta TSK ürün ister, parçasını değil. TAI'de Lockheed-Boeing-BAE yada Sukhoi gibi he deyince kendi kaynaklarıyla ürün ortaya koyabilecek bir yapıda değil.

Şimdi benim tahminim, MMU ihalesi-TSK'nın MMU bütçesi diye toplu bir paranın asla olmayacağı yönünde.

Kervan yolda düzülür esasıyla, TAI'ye Sage'ye Havelsan'a vs. proje bazında SSB tarafından "kredi ve kaynak" ayrılacaktır.

Yani MMU bütçesi, çok uzun süre TSK savunma bütçesi bir olmayacak.

Uzun süre SSB denetiminde, MMU proje müdürleri bu yıl, MMU için bu-bu yapılacak diyecek, tasarım süresince şirketlerimiz, "gelecekte kar edecekleri iş için" eldeki mevcut imkan ve kabiliyetleri mütevazi bütçelerle kullanacaklar. (bindikleri dalı kesmemek adına)

MMU hangardan çıkıp masraflı test süreçleri başladığında ise SSB, projenin gecikmemesi için kesenin ağzını mecbur açacak. Burası en zorlu süreç, bu noktada siyasi otorite, artık nasıl bir kredi bulabilirse bulup, mecbur devreye girecek.

İlk ürün çıktığında ise yük adım adım TSK'ya ayrılan savunma bütçesi üzerine binecek. Artık müşteri ile üretici arasında doğal bir bağ kurulmuş olacak.

3. sürece girene kadar, SSB ve Savunma sanayii şirketlerimiz "devletin güvencesi" altında risk alacaklar. 3. adımda ise normalde yurtdışına verilecek ihaleyi aldıkları üzere, TSK bütçesinden aldıkları ile kredilerinin üzerine düşen kısımlarını ödeyecekler.

Çünkü karşımızda ATAK projesindeki TAI-Augusta işbirliği gibi, paket bir know-how alınabilecek bir muhatap yok. Danışman BAE ile alışverişlerimiz olacak ama projeyi hazır ürünle hızlandırmak için değil, tıkandığı noktalarda kurtarmak için bu hizmetin kullanılacağı fikrindeyim. ingilizler de bu süreci Tempest öncesi ön tecrübe olarak kullanacaklardır.

Benim beklentilerim bu yönde.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 08 Eyl 2021, 10:06

trakya_forever yazdı: 07 Eyl 2021, 15:48 Sayın Başkan herşey iyi güzel de bu ayrılan bütçelerle MMU ile birlikte 70 milyar dolar değerindeki 750 civarı proje nasıl fonlanacak?

Herşey verilerle ortada. SSDF na yılın ilk 7 ayında aktarılan kaynak 1.65 milyar USD. MSB nin yeni silah ve mühimmat alımına ayırdığı kaynak aylık ortalama 100-120 milyon USD civarları gibi.Bozdur bozdur harca. Bu paralarla nasıl olacak bu işler?
Sayın Müsteşara bu konuda inanıyorum, ortada şeffaflık olmadığı için, birde örtülü ödenek mevzusuda malum. Güzel kardeşim bence para konusunda hiç sıkıntı yaşamazlar. :)
Birazcık latife yaptım.

Sayın @Tyras ın dedikleri banada biraz makul geldi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 08 Eyl 2021, 15:47

MMU'nun yapılması yana bir endişem yok. Bu projenin en büyük handikabı motor konusu... Önümüzdeki kritik 10 yıl var. Kritik alt sistemleri oturur çalışır yapabiliriz veya sorun çıkarmayan bir ülkeden temin edebiliriz. Bu motor konusu en canımı sıkan bir konu...

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 08 Eyl 2021, 17:24

kivele yazdı: 08 Eyl 2021, 15:47 MMU'nun yapılması yana bir endişem yok. Bu projenin en büyük handikabı motor konusu... Önümüzdeki kritik 10 yıl var. Kritik alt sistemleri oturur çalışır yapabiliriz veya sorun çıkarmayan bir ülkeden temin edebiliriz. Bu motor konusu en canımı sıkan bir konu...
E yani, 2. S400 paketi kapıdayken canımızı sıkmamız gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Mesaj gönderen RocKhan » 16 Eyl 2021, 11:01

MMU’nun dijital ikizi yapılması konusunda Fransız bir firma ile (Dassault Systemes) anlaşılmış.
Sizce böyle milli ve stratejik önemi olan bir konuda, uçakla ilgili bilgilerin Fransızlarla paylaşılacak olması ne derece doğrudur, ya da doğru mudur?

“Fransızların zaten uçak teknolojileri konusunda bilmediği yok” diye düşünüp içimizi rahat mı tutmalıyız?

Kaynak yasaklı mı değil mi bilmiyorum, forum arama kısmına yasaklı haber kaynakları diye yazdım bir sonuç çıkmadı, o yüzden paylaşıyorum, yasak ise kaynak silinebilir.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/milli-sa ... 9zSo3pPgkw

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 16 Eyl 2021, 11:08

RocKhan yazdı: 16 Eyl 2021, 11:01 MMU’nun dijital ikizi yapılması konusunda Fransız bir firma ile (Dassault Systemes) anlaşılmış.
Sizce böyle milli ve stratejik önemi olan bir konuda, uçakla ilgili bilgilerin Fransızlarla paylaşılacak olması ne derece doğrudur, ya da doğru mudur?

“Fransızların zaten uçak teknolojileri konusunda bilmediği yok” diye düşünüp içimizi rahat mı tutmalıyız?

Kaynak yasaklı mı değil mi bilmiyorum, forum arama kısmına yasaklı haber kaynakları diye yazdım bir sonuç çıkmadı, o yüzden paylaşıyorum, yasak ise kaynak silinebilir.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/milli-sa ... 9zSo3pPgkw
Çok hakim değilim, ancak aklıma gelenler. Yazılım platformunu Fransızlar oluşturabilir, ama MMU nın özelliklerini, parametrelerini bizimkiler girebilir bu şekilde mahremiyet sağlanabilir.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 Eyl 2021, 12:11

Bu partner Saab olmayacak mıydı?

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Mesaj gönderen RocKhan » 16 Eyl 2021, 13:22

Dijital ikiz dedikleri şey uçağın sırf kendisi, dış tasarımı ise pek sorun olmaz sanırım.
Yani uçakta kullanılacak aviyonik bilgisi, mühimmatın (ölçüleri dışında) bir bilgisi verilmiyor sanırım.
Bu konuda emin değilim tamamen düz mantık salladım.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Eyl 2021, 19:10

Sanchez yazdı: 16 Eyl 2021, 12:11 Bu partner Saab olmayacak mıydı?
Saab İsveçli olunca tekerlek için bile çalışabilecek durumda değiliz

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Mesaj gönderen RocKhan » 16 Eyl 2021, 20:01

Haberi biraz daha dikkat ederek okudum da, yapılacak işlemleri TUSAŞ yapacak.
Fransız firmanın yazılımı kullanılacak, sanırım bu durumda ilk başta belirttiğim endişelerim gereksiz çıktı.
Fransız firmaya bilgi akışı olmayacak ise sorun olmaz, zaten öyle de olması gerekiyor diye düşünüyorum, yine de hâlâ Fransız şirket ile anlaşılmış olmasına pek sevinemedim.

Neyse sonuçta vatana millete yararı olacaksa sorun değil.