Milli Muharip Uçak(MMU) Projesi - TF-X

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 16 Nis 2021, 17:28

Ukrayna bize birçok şey katabilir ve kullanabileceğimiz çeşitli motorları var. Türkiye de kendinde bulunan batı teknolojisiyle doğu teknolojisini harmanlayarak güzel ürünler ortaya çıkarabilir. win-win durumu yani.Onlar da kazanır, biz de kazanırız

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 16 Nis 2021, 21:37

wolfastein yazdı: 16 Nis 2021, 17:28 Ukrayna bize birçok şey katabilir ve kullanabileceğimiz çeşitli motorları var. Türkiye de kendinde bulunan batı teknolojisiyle doğu teknolojisini harmanlayarak güzel ürünler ortaya çıkarabilir. win-win durumu yani.Onlar da kazanır, biz de kazanırız
Aynı görüşteyim. Eski teknoloji deyip geçmemek gerekiyor. Bu ürünleri gözden geçirip yeni şeyler ortaya çıkarabiliriz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 16 Nis 2021, 21:56

sailordream yazdı: 16 Nis 2021, 08:18 Çinliler emcüklüyor 3 sene sonra geriye iskeleti kalır. Biz ise bilgiye know how'a teknolojiye açız. Bizimle olacak anlaşma daha uzun soluklu ve yapıcı olur. Yeter ki dış güçler Ukrayna'ya olur versin.
Ben Ukraynalıların güvenilir partner olduğunu düşünmüyorum. Okyanus ötesinden gelen bir emirle bizden deri mont bile almazlar.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 16 Nis 2021, 22:44

igirgin yazdı: 16 Nis 2021, 21:56 Ben Ukraynalıların güvenilir partner olduğunu düşünmüyorum. Okyanus ötesinden gelen bir emirle bizden deri mont bile almazlar.
Ukrayna NATO'ya girdi mi o dediğiniz olabilir ama şimdilik biraz Türkiye ile iyi ilişkiler var karşılıklı çıkar dolayısıyla. ABD ve Batıya ihtiyaç duydukları kadar Türkiye'ye de ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle Ukrayna'dan bu dönemde ne koparırsak kar kardır. İyi bir anlaşmayla bazı teknolojiler edinilebilir bunlar motor ve füze teknolojileri olabilir.
Türkiye füze denemeleri yapıyor bunları her halde sıfırdan keşfetmiyoruz bence burda Ukrayna' nın da payı vardır. Bir aralar Satan füze teknolojisi gündemdeydi yanlış hatırlamıyorsam.
Bu nedenle MMU için ve Türkiyenin füze(Uzay) çalışmaları için faydalı olabilecek ne varsa almalıyız bizi hızlandıracak.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 17 Nis 2021, 00:13

wolfastein yazdı: 16 Nis 2021, 22:44 Ukrayna NATO'ya girdi mi o dediğiniz olabilir ama şimdilik biraz Türkiye ile iyi ilişkiler var karşılıklı çıkar dolayısıyla. ABD ve Batıya ihtiyaç duydukları kadar Türkiye'ye de ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle Ukrayna'dan bu dönemde ne koparırsak kar kardır. İyi bir anlaşmayla bazı teknolojiler edinilebilir bunlar motor ve füze teknolojileri olabilir.
Türkiye füze denemeleri yapıyor bunları her halde sıfırdan keşfetmiyoruz bence burda Ukrayna' nın da payı vardır. Bir aralar Satan füze teknolojisi gündemdeydi yanlış hatırlamıyorsam.
Bu nedenle MMU için ve Türkiyenin füze(Uzay) çalışmaları için faydalı olabilecek ne varsa almalıyız bizi hızlandıracak.
SATAN teknolojisini derken P-36 mı demek istediniz? Kusura bakmayın ama burası ciddi bir forum ya da ben öyle zannediyorum.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 17 Nis 2021, 00:50

Ukrayna zayıf ve fakir bir ülke batıdan gelen bir baskıya boyun eğebilir tabi ama Türkiye ile Çin'i kıyaslamak hata olur. Bence biz zamanında Ukrayna ile daha basit, ucuz olan f-16 vs almakta siyasi ve ekonomik sıkıntı çeken ülkeler için 4. nesil bir uçak çıkarabilirdik. Hem bize de bir sıçrama tahtası olurdu hem de pazarı olurdu. Belki bu gün bile yapılabilir.
Azerbayncan bile alabilirdi.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 17 Nis 2021, 01:47

igirgin yazdı: 17 Nis 2021, 00:13 SATAN teknolojisini derken P-36 mı demek istediniz? Kusura bakmayın ama burası ciddi bir forum ya da ben öyle zannediyorum.
Evet onu demek istedim. Ukrayna'ya bu teknolojiyi paylaşmayın diye telkinde bulunmuştu Amerika yanlış hatırlamıyorsam. Basında veya internet ortamında satan diye konu çıkmıştı yanılmıyorsam.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 17 Nis 2021, 03:51

alpagut yazdı: 17 Nis 2021, 00:50 Ukrayna zayıf ve fakir bir ülke batıdan gelen bir baskıya boyun eğebilir tabi ama Türkiye ile Çin'i kıyaslamak hata olur. Bence biz zamanında Ukrayna ile daha basit, ucuz olan f-16 vs almakta siyasi ve ekonomik sıkıntı çeken ülkeler için 4. nesil bir uçak çıkarabilirdik. Hem bize de bir sıçrama tahtası olurdu hem de pazarı olurdu. Belki bu gün bile yapılabilir.
Hürjet'e bile talip çıkar diye düşünüyorum. MMU yapabilirsek ihracat versiyonlarını da üretebiliriz. Dahası bizim için asıl pazar ve gelecek savaşların konsepti olan insansız hava araçları üzerinden olacak gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 17 Nis 2021, 08:58

wolfastein yazdı: 16 Nis 2021, 22:44 Ukrayna NATO'ya girdi mi o dediğiniz olabilir ama şimdilik biraz Türkiye ile iyi ilişkiler var karşılıklı çıkar dolayısıyla. ABD ve Batıya ihtiyaç duydukları kadar Türkiye'ye de ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle Ukrayna'dan bu dönemde ne koparırsak kar kardır. İyi bir anlaşmayla bazı teknolojiler edinilebilir bunlar motor ve füze teknolojileri olabilir.
Herhalde füze isimleri karıştı. SATAN Kıtalararası Balistik nükleer füze idi.

Ben uzay programı roket sistemleri konusunda detaylı bir ortaklık okumadım bir yerde keşke olabilse

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 17 Nis 2021, 10:02

sailordream yazdı: 17 Nis 2021, 08:58 Herhalde füze isimleri karıştı. SATAN Kıtalararası Balistik nükleer füze idi.

Ben uzay programı roket sistemleri konusunda detaylı bir ortaklık okumadım bir yerde keşke olabilse
Sanirim Arkadas bu 2 haberden bahsediyor:
https://ipa.news/tr/2018/02/22/abd-ukra ... engelledi/

Yada bu haberden:

https://www.airturkhaber.com/haberler/u ... e-iddiasi/

Ukraynali Kaynak:
http://opk.com.ua/%D1%81%D1%88%D0%B0-%D ... %B0%D0%BA/

Ama o Haberde SS-18 Balistik Füzesini yazmiyordu , sade Hrim-2 (Grim ) füzesinden bahsediliyordu. Sözkonusu haber dogrumu mu o bile belli degil.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 17 Nis 2021, 11:23

alpagut yazdı: 17 Nis 2021, 00:50 Ukrayna zayıf ve fakir bir ülke batıdan gelen bir baskıya boyun eğebilir tabi ama Türkiye ile Çin'i kıyaslamak hata olur. Bence biz zamanında Ukrayna ile daha basit, ucuz olan f-16 vs almakta siyasi ve ekonomik sıkıntı çeken ülkeler için 4. nesil bir uçak çıkarabilirdik. Hem bize de bir sıçrama tahtası olurdu hem de pazarı olurdu. Belki bu gün bile yapılabilir.
JF-17 Ukrayna'nın alabileceği en iyi alternatif ama... Ruslar motor konusunda sorun çıkartır. JF-17 için TR mod yapılırsa çok daha fazla müşteri bulacaktır kesin. Azerbeycan JF-17 alımına daha yakın görünüyor. Günün sonunda Ukrayna'nın alabileceği uçak JAS-39 Gripen ya da 2.el F-16'dır.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 17 Nis 2021, 12:17

sailordream yazdı: 17 Nis 2021, 08:58 Herhalde füze isimleri karıştı. SATAN Kıtalararası Balistik nükleer füze idi.

Zaten kıtalarası füze de olsa yardımcı olur. Tabi uzay roket sistemlerinde de ortaklık olsa iyi olur ama bence vardır. Çünkü bayağı derin ilişkiler var. Daha önce de dediğim gibi Türkiye bir anda roket sistemleri üzerine çalışmaları kamuoyuna duyurmaya başladı.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 17 Nis 2021, 12:22

Heisenberg yazdı: 17 Nis 2021, 10:02 Sanirim Arkadas bu 2 haberden bahsediyor:
https://ipa.news/tr/2018/02/22/abd-ukra ... engelledi/

Yada bu haberden:

https://www.airturkhaber.com/haberler/u ... e-iddiasi/

Ukraynali Kaynak:
http://opk.com.ua/%D1%81%D1%88%D0%B0-%D ... %B0%D0%BA/

Ama o Haberde SS-18 Balistik Füzesini yazmiyordu , sade Hrim-2 (Grim ) füzesinden bahsediliyordu. Sözkonusu haber dogrumu mu o bile belli degil.
Evet bunlardan bahsediyorum. ABD tam bir düşman gibi davranıyor. Türkiye'nin kendinden bağımsız olmasını ve ileri teknolojiye erişmesini istemiyor.

Kullanıcı avatarı
Scarecrow
Üye

Mesaj gönderen Scarecrow » 17 Nis 2021, 17:20

Ukraynada satan var ama teknolojisine çok hakim olduğunu düşünmüyorum.

Top gear ukraynada çektikleri bölüm için bu icbm'i ziyaret etmişlerdi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 17 Nis 2021, 18:02

Ukrayna yine de bizden daha ileride olabilir bu teknolojide. Ancak biz de yüksek teknoloji konusunda hiç de azımsanacak durumda değiliz gibi duruyor. Bilgi paylaşımı iyidir.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn » 17 Nis 2021, 18:07

Benim hatırımda bu linkteki haber kalmıştı.
https://www.google.com/amp/s/www.hurriy ... i-26182847

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 28 Nis 2021, 15:00

MMU maketini elinde tutarken bile sanki yeni doğan çocuk gibi davranıyo. İnanmak istiyorum söylediklerine. Kişilik olarak taktir ettiğim insanlardandır.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Nis 2021, 20:11

Abovv paraya bak 10 milyar dolar.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 29 Nis 2021, 21:01

...sanki size de biraz iyimser gelmedi mi?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 29 Nis 2021, 21:03

MMU 10 milyar tutarsa bedava yaptık saymak gerekir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Nis 2021, 21:23

Abi dolar 8.20. 5 sene önce olsaydı 30+ milyar dolar tutacakti :)

Hadi 10 milyar dolar olsun olduya. 200 uçak urettiginde , yaklaşık 10 yıl, birim başı gelistirme maliyeti ancak 50 milyon dolara düşüyor.

Okuz alırık o paraya :)

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 29 Nis 2021, 22:33

trakya_forever yazdı: 29 Nis 2021, 21:23 Abi dolar 8.20. 5 sene önce olsaydı 30+ milyar dolar tutacakti :)

Hadi 10 milyar dolar olsun olduya. 200 uçak urettiginde , yaklaşık 10 yıl, birim başı gelistirme maliyeti ancak 50 milyon dolara düşüyor.

Okuz alırık o paraya :)
BAE 23 Milyar dolara 50 f35 yanına birkaç predatör aldım diye seviniyor.

Biz 10 Milyar dolara TF-X yapacaksak daha ne isteyelim, birde bu yarın parayı bana getir gibi bir para da değil ki, 2 bir yıl, 3 bir yıl, 1 yıl vesair bölünerek harcanacak bir para. Oda nelere harcanmıyor Türkiye'ye bakınca.

Ama TF-X önündeki engeller zorluklardan kimse bahsetmiyor. Sayın Kotil işin sadece TAI tarafına bakıp mı bu kadar umutvar konuşuyor, yoksa hem TEI, hem Aselsan, Havelsan tarafından gelen sinyalleri harmanlayıp mı bu kadar umutvar konuşuyor emin değilim. Umarım ikincisidir.

Zira bizim rüzgar tüneli testleri, parça üretimi ve entegrasyonu, aerodinamik tarafında sıkıntımız çok yok. Hürjet tasarlandı yapım aşamasına getirildi. Onu yapan F16'dan F35ten gelen parça tecrübesiyle bir üst düzey gövdeyi de yapar ama gövde içinde sınırlı gövde alanına sığacak şekilde motoru, sensör füzyonü, güvenli veri bağını, eots'u, irst'ıyapacak adam da aynısını söylüyor mu acaba. Orası bende soru işareti. Çok kısıtlı bir takvim söz konusu.

2028'de teslim edeceğiz diyor yetkili isimler, İsmail Demir'de hava kuvvetlerine ara çözüm aramıyoruz diyor. 2028'de TFX olacaksa zaten aranmasın, keşke olsun da, gerçekten inanılması güç derecede iyimserler sanki.

gladyus
Üye

Mesaj gönderen gladyus » 29 Nis 2021, 22:46

Uçak gövdesi üretmekte zannedildiği kadar kolay değil. ABD bize F-35'in tabiri caizse kaportasını ürettiriyor. Asıl üretimi zor olan ve uçağı şasesi diyebileceğimiz, "Bulkhead" denilen parçaları çok büyük presler kullanılarak Forged yöntemi ile ABD merkezli şirketler üretiyor. Bizde bu büyük presler yok. Sipariş versek yapmazlar.
Bu nedenle biz bu parçaları katmanlı imalat teknolojileri ile üretmeyi planlıyoruz. Başarabilecek miyiz, orası henüz meçhul?
ABD zamanında bu ağır preslerin üretimi için çok büyük bir program yürütmüş. Dünyada sınırlı sayıda ülkede var.
https://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_Pre ... %20million.
Bu firmalardan bir tanesi Arconic.
https://www.defensenews.com/smr/equippi ... tructures/

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 30 Nis 2021, 03:51

Bulkhead'leri Kore nasıl üretmiş bilen var mı?

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 30 Nis 2021, 05:35

brownbess yazdı: 30 Nis 2021, 03:51 Bulkhead'leri Kore nasıl üretmiş bilen var mı?
İşlemesi daha kolay olan Alüminyum kullandılar diye biliyorum. Biz Titanyum tozundan 3D üretmek istiyoruz.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 30 Nis 2021, 09:13

TRMotor CEO'su Osman Dur tarafından dün gece bir kaç tweet atıldı.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 30 Nis 2021, 09:55

Temel Kotil, kişilik olarak her zaman bir çok kamu kurum ve kuruluşlarının başındaki insanlardan ayrı bir kefeye koyduğum, her zaman sohbetlerinden ve demeçlerinden keyif aldığım nadir insanlardandır. Verdiği demeçlerde ki vücut dili bu prorama ne kadar inanmışlığının delilidir. Ama süreç hakikatten çok zorlu ve kaynak sıkıntısı had safhada. Kaynak sadece para ile alabileceğiniz şeyler değil. Temel Kotil' in bunlara vakıf olamayacak bir insan olduğu kimsenin aklına gelmesin. Dilerim Temel Bey' i yanılytan ve bu derece inanmışlık içeren beyanlar vermesine sebep olan birileri yoktur.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 30 Nis 2021, 10:40

Daha önce Akşit hoca bir demecinde, muhtemelen tasarlanan motoru biz TEİ'de üreteceğiz demişti, yani anladığım kadarıyla tasarım dondurulduktan sonra TEİ'nin altyapısı ile üretim ve test süreci devam edecek. Kurumlar arasında yüksek düzeyde iş birliği ve bilgi aktarımı olduğunu temenni ediyorum. Bir takvim görebilseydik iyiydi. En az 10 yıl süreceğini biliyoruz fakat kilometre taşlarını görmüş olurduk.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 01 May 2021, 00:09

TEİ'nin yabancı ortaklığı ortaklığı sebebiyle tasarım TRmotor olmuş olacak?

alucard
Akıncılar

Mesaj gönderen alucard » 04 May 2021, 11:53

Mec yazdı: TEİ'nin yabancı ortaklığı ortaklığı sebebiyle tasarım TRmotor olmuş olacak?
Evet. Fikri ve Mülkiyet Hakları TR Motor'a ait olacak. Aslında TR Motor biraz tabela şirketi olacak. Sonuçta bu ülkede bir motor geliştirecek bilgi birikimine haiz kişilerin çalıştığı ya da çalışacağı kurum ve kuruluşlar belli, malzeme bilimi ve test imkanları bu yeteneklerin olduğu yerler belli. TR Motor tabelası altında yine ilgili kurumlarda çalışmalarını yapıp gün sonunda ortaya çıkacak ürün TR Motor adına tescilli olacak. Üretim sürecinde de ilgili firmalar yine yer alacaktır.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 04 May 2021, 21:17

Jet motoruna çok ihtiyacımız var. F110 klonunu yapabilirsek bize hem MMU da hemde Sihalarda sınıf atlatır.
2 adet F110 motorlu MMU F15 ebatlarında gayet cüsseli bir uçak olur.
Siha kısmında da 2 ton faydalı yük kapasiteli düşük görünürlüklü bir siha etrafımızdaki herkesin uykusunu kaçırır.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 06 May 2021, 02:30

MMU uçakta top görünmüyor. Eğer top kullanılacaksa kaç mm çapında mühimmat kullanacak ve top Türkiye'de üretilecek mi yoksa dışardan mı alınacak? Sanki daha önce top kullanılmayacak diye bir şey yazılmıştı?Eğer kullanılmayacaksa bu Amerika'nın F-4'te düştüğü hataya düşmek olmaz mı?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 06 May 2021, 08:19

Daha önceki yazdıklarım hala geçerli.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 15 May 2021, 22:07

Eurofighter'ın Tranche-3 versiyonunda fiber optik kablolama yapılmış. Diğer modern uçaklarda da öyle mi bilmiyorum. Umarım MMU için de düşünülür fiber optik kablolama. Hem hafiflik hem yüksek veri transferi...

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 16 May 2021, 00:52

wolfastein yazdı: 06 May 2021, 02:30 MMU uçakta top görünmüyor. Eğer top kullanılacaksa kaç mm çapında mühimmat kullanacak ve top Türkiye'de üretilecek mi yoksa dışardan mı alınacak? Sanki daha önce top kullanılmayacak diye bir şey yazılmıştı?Eğer kullanılmayacaksa bu Amerika'nın F-4'te düştüğü hataya düşmek olmaz mı?
F4-Mig21 top mevzusu güzel bir anektod ama savaş tarihi başlığı altında konuşulmalı artık.

Ramjetler-Scramjetler-AESA'larla uzayan menziller, AWACS'larla ve yer birimleriyle koordinasyon ile oluşan alan hakimiyeti, birbirinin eksiklerini düzelterek yanıltılması iyice imkansızlaşan güdümlü mühimmatlar, kolda anlık veri transferi, kolda uçan Loyal Wingman- Okothnik gibi insansız hava araçları ve görev yükleri, radar izlerini imite eden sahte hava hedefleri , elektronik harp, ses üstü hızlara ulaşan kaçınma manevraları.

Artık top ateşlenmeden 1000 tane parametre devreye giriyor. Bunların hepsi topların hava-hava görevinde önemini azalttıkça azalttı. Eksikliği hissedilmeyecektir.

Şimdiki uçaklar bile, topu anca iha gibi görece küçük ve yavaş hedeflere fazladan değerli ühimmat yakmamak için ateşliyor. İleride kullanımı daha da azalır.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 May 2021, 02:02

Tyras yazdı: 16 May 2021, 00:52 F4-Mig21 top mevzusu güzel bir anektod ama savaş tarihi başlığı altında konuşulmalı artık.
3 yıl oldu hala tekrar yazacağım... :roll:

MOSİNİK
Süvariler

Mesaj gönderen MOSİNİK » 17 May 2021, 01:03

Daha önce konuşuldu bilemiyorum ancak TF-X için Çin’in WS-10B Taihang motoru alternatif olabilir mi? Veya genel olarak Çin menşeili farklı bir motor?

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 17 May 2021, 01:18

MOSİNİK yazdı: 17 May 2021, 01:03 Daha önce konuşuldu bilemiyorum ancak TF-X için Çin’in WS-10B Taihang motoru alternatif olabilir mi? Veya genel olarak Çin menşeili farklı bir motor?
Hayır.

Isbara
Akıncılar

Mesaj gönderen Isbara » 17 May 2021, 17:18

TEORI yazdı: 06 May 2021, 08:19 Daha önceki yazdıklarım hala geçerli.
Ne yazmıştın ki ? :D :shock:

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 17 May 2021, 17:52

F-110 ayarında bir motoru yapmamızın zaman ve bütçeyle alakalı bir mesele olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu motor 80'lerin teknolojisi ile yapılmış. Hala üstün itki değerleri ve güvenilir bir kullanım sağlıyor. Zaten MMU motorlarından beklenen itki değerlerini ve prototiplerde F-110 motorları kullanılacağını düşününce ortaya çıkarmayı hedeflediğimiz motorun boyut ve performans olarak F-110'a benzeyeceğini söyleyebiliriz. Gerisi TEI ve TrMotor'un maharetine kalmış.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 17 May 2021, 20:50

F-110 motorunun klonu yapılcaksa üstünde iyileştirmeler gelecektir. 5.nesil ve performans artırılmış F-110 motoru çıkarabilir TEİ ve Trmotor...

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 18 May 2021, 01:11

kivele yazdı: 17 May 2021, 20:50 F-110 motorunun klonu yapılcaksa üstünde iyileştirmeler gelecektir. 5.nesil ve performans artırılmış F-110 motoru çıkarabilir TEİ ve Trmotor...
Hep merak ederim.
Bu klon motoru yapsak, General Electric bizi dava eder mi? Ederse bu motorun kopya olduğunu kim tespit ediyor ve yaptırımları nelerdir?
Ya da General Electric dışında başka bir kurum bizi dava edebilir mi?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 18 May 2021, 07:25

F-110 motorunu klonlamak ancak GE nin göz yumması ile olur. Unutmayalım bu motoru klonlayacak olan TEİ nin %40 hissesi GE nin.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 18 May 2021, 08:21

tuğrulbey yazdı: 18 May 2021, 07:25 F-110 motorunu klonlamak ancak GE nin göz yumması ile olur. Unutmayalım bu motoru klonlayacak olan TEİ nin %40 hissesi GE nin.
GE nin F-110 motorunun birebir klonu olmasa bile boyut ve çap olarak F-110 yakın motor tasarlanır. Tasarım TrMotor üzerinden yapılacağı için GE taş koyması zor.
En son kivele tarafından 18 May 2021, 08:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 18 May 2021, 08:47

F-110 motorunu TEI burada üretiyor mu yoksa ABD'den mi geliyor? Yani burada üretiyor ise klonu yapılabilir değiştirilir bazı şeyler bu sayede dava muhabbetinin önüne geçilir.

Diğer yandan eğer burada üretilmiyorsa, üretim için gerekli toleranslar bilinmediğinden asıl zorluk orada olabilir. Aslında motor tasarımını zaten yapabilecek kabiliyette olduğumuzu biliyoruz.

Üretim için asıl gerekli şey malzemelerin dayanım kriterleri, gerekli toleranslar, üretim trickleri diyelim. Bunlar zamanla, testlerle öğrenilen şeyler.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 18 May 2021, 09:43

Isbara yazdı: 17 May 2021, 17:18 Ne yazmıştın ki ? :D :shock:
18 haziran 2019
Evet bizim maket daha detaylı alaman ve fransızınkinden. Ama bu maket bir serap. Motoru seçip kusursuz çözsen bile (?) fuarda zikredilen tarihlerde bu uçak hangardan çıkmaz. (2024-2025) 10 yıl sonra seri üretime geçmez. Yapılamaz diyemem ama yapmaya şimdi başlasan bile bunu bu sürede biterecek,
-alt yapın(üretim tezgahları, tesislerin)
-yetişmiş elemanın(kaçmayanlardan ne kaldıysa ve yeni eğitim sisteminden de asla yetişemeyecek)
-paran(ekonomi)
-teknolojin

yeterli değil. Biz birde fransa-almanyayı eleştiriyoruz bu projeleri her an göçer diye. Ama bu iki devlette hali hazırda o yukarda saydığım maddelerde bizden üstün. Ee o zaman biz nasıl kalkacağız bu işin altından. Keşke, bu adamlarıda yanımıza alıp bu işe çok ortaklı başlasaydık.

viewtopic.php?f=5&t=73&start=4500

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 18 May 2021, 10:50

Hepimiz MMU nun yapılmasını çok istiyoruz. Bunun için ciddi bir altyapı çalışması yapılıyor, Bae den ciddi bir teknik yardım alınıyor. Mühendisleri burada. Ama yolumuz çok uzun. Ortada henüz motor yok. F110 üzerine düşünülüyor uçak. Bu motorun klonunu yapabilmek çok zor. Tersine mühendislikte kolay çözülecek bir iş değil. Yaptığınız motorun ömrü de motor kadar önemli.
Ayrıca yakıt besleme olayı da çok yoracak bizi. Malum yükseğe çıktıkça oksijen azalıyor. Burası da ayrı dünya.
Radar ortada yok (üzerinde çalışılıyor, nezaman hazır olacağı belki değil.) uçağın maketinden başka elimizde hiçbirşey yok. Üzerine projede yaşanacak onlarca aksaklıkları da eklersek bu uçak 2030 ların değil 2040 ların uçağı. Tabi ekonomiyi bu işin içine katmıyorum henüz.

Milyon dolarlık soru geliyor. Elimizdeki uçak filosu modern tehditleri eklersek bizi kaç yıl daha idare edebilir?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 18 May 2021, 14:44

Onur777 yazdı: 18 May 2021, 14:15 TR'nin bir F35/F22 değil elbet ama bir KFX/SU57 ya da en kötü F15SE yapacak kadar bilgi birikimi var çok şükür. Günümüz dünyasında eksik olduğun teknolojileri hızlı bir şekilde öğrenebiliyorsun ya da parasını verip satın alabiliyorsun. Soğuk savaş döneminde filan değiliz.
İyide kimse birikimi yok demiyor ki. Temel sorun proje yönetiminde. Eğer doğru yönetemezseniz doğru sonuç çıkmaz. Bizim projede en büyük sorun bazı şeyleri küçümsemek.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 18 May 2021, 15:25

Onur777 yazdı: 18 May 2021, 14:15 MMU seri üretimi için söylenen 2028/29 tarihleri gerçekçi değil ama burda bazen yazıldığı gibi 2040'lar (!) projesi hiç değil. Kantarın topuzunu kaçırmak ve kendimizi küçültmekten başka bir şey değil bu gibi söylemler.

TR'nin bir F35/F22 değil elbet ama bir KFX/SU57 ya da en kötü F15SE yapacak kadar bilgi birikimi var çok şükür. Günümüz dünyasında eksik olduğun teknolojileri hızlı bir şekilde öğrenebiliyorsun ya da parasını verip satın alabiliyorsun. Soğuk savaş döneminde filan değiliz.
Hürjet'i yapan MMU'yu da yapar ki Hürjet geldiğinde bu yorumlar yapılmayacak muhtemelen.

Kaldı ki, bazen zorunluluklar da bazı şeyleri ister istemez hızlandırır. Bir öğrencinin normalde 1 ay sürecek bir konuyu sınav kapıya dayandığı için gece gündüz mesai yaparak 10 günde bitirmesi gibi.

Haziran 2018'de BMC ile imzalanan Altay güç grubu sözleşmesini ele alalım. Mayıs 2021'de motor çalıştırıldı. 2024'te seri üretim hedefi var. 6 senede 1500 HP dizel kara motoru yapılabiliyormuş demek ki. Bazılarına kalsa 10 seneden önce çıkmazdı.

Her zaman her şeyin sadece en kötüsünü düşünmek niye? En kötüye hazır olmak bu sektörde olması gereken bir şey ama bu ihtimal kesinmiş gibi her yeri geldiğinde iç karartmak niye?
Ekonomi mi, daha kötüye gidecek.
Yetişmiş elemanlar mı, hepsi kaçacak.
Ambargo mu, daha fazla yiyeceğiz.
...

Şu anki siyaset eklimini yaratanlar bugün varlar, yarın yoklar. Ama sanki sonsuza kadar kalacaklar gibi yazılıyor ve her şey kötüye gidecek deniyor. Halbuki iyiye gitmemesi için bir sebep yok.

Ama hadi diyelim ki dediğiniz gibi oldu.
Bu siyasi iklim değişmedi, her şey daha kötüye gitti, 2023 sonrası F35'in FMS yoluyla dahi gelmeyeceği anlaşıldı ve MMU da meğer bir 2040'lar (!) projesiymiş. Koskocaman TAF uçaksız kalacak değil. Rus uçağı almak dahil her türlü alternatife bakılır ve bir çözüm bulunur. Çözümsüzlük diye bir şey yoktur bu hayatta. Gerçekten arayan belasını da mevlasını da bulur.
Yazdım yazdım sildim. Üslubumu bozmadan nasıl yazarım diyede çok düşündüm. Şurda iki satır yazmadan önce bu adamlar yıllardır ne karalamış diye iki satıt okumak yerine piyasa kaşarı yalancı tayfanın gaz haberlerine inanıp yorumlar yazıyorsunuz.

Fikirden önce bilgi lazım.

Tekrar tekrar yazmaktanda sıkıldım. Hadi bunu son kez yazayım. Diyoruz ki teknik mevzular hükümetten ötedir. Bunlar sürecin uzamasına sebep olur evet ama bunun yerine gelecek olanlarda süreci kısaltamaz. Doğanın bile kanunu var. Onu aşamazsın. Tank motoru mevzusunda kendince üçbeş heyecanlının lafına uyup bana laf çarpmışsın. Yine diyorum ki motoru çalıştırmak ayrı o motoru bir tanka monte edip uzun soluklu çalıştığını görmek ayrıdır. Motor işine daha çooook var. O motor hadi tüm testler süreçler ve onun kilit parçalarının üretimi iyi gitti diyelim. Yinede yılları alacak ama o motora bu altayı değil bir başka tankı şekillendirmek zorundasın. Hadi onun geliştirilmesi seri üretime geçmesi falan 10 yıl mı demiştim az demişim. Ama bu demek değil ki biz bu işi yarıda bırakalım. Tabiki bu süreç devam etmek zorunda ama hayalde görmemeli. Acil tankada ihtiyacın var bu süreçte. Çünkü süreç uzun sancılı. Ama bunun aktarma organlarıda var onu unuttuk değil mi. Bir de bu tankın damarlarını geliştireceksin. Geliştireceksin ki o kule dönecek, o motor sağlıklı şekilde çalışacak. Altaya mtu dışında motorda takamazsın diyerekte bu konudaki kafa karışıklığını gidereyim.

Mmu konusunda ise abd den aldığın motorları kilit ithal parçalar yüzünden hala klonlayamıyorsun. Çünkü o teknolojiler öyle öğrenerek yapacağın parçalar değil. Olsaydı çin şuan kendi f35 lerini uçururdu. Su irisi preslenmiş füze katırı uçağını f22 veya f35 le karşılaştırmayın bile kalbinizi kırarım. Bu işler tecrübeyle, ciddi bir bilgiyle olur. O da bizde daha yok. Olacak elbet ama onada çok zaman ve para gerekecek. Uçak yapmak kolay iş değil. O kendi uçağını yaptığını iddia eden pek çok ülke şuan belli başlı ülkelerin eline bakıyor hala parça konusunda. Biz süreci yönetemediğimiz sürece ki hala o konuda bir gelişme yok, o uçak yapılamayacak. Hadi ideal düzeni burayada getirip bu projeyede uygulayalım diyelim en iyi ihtimalle yıllarımızı ve milyarlarca dolarımızı buna harcayacağımızı unutmayın. Yani bugün yaptık yarın uçtu yok. Olamazda zaten. Tüm herşey yolunda bile gitse ortaya çıkacak olan uçak f15 se kıvamında olur(fazlasıyla iyi niyetle söyledim). Öyle f35- f22 kıvamında olamayacak. Yine tekrarlayayım, bu demek değilki biz bu işi bırakalım, daha çok çalışıp bu uçağı bir şekilde gökyüzü ile birleştirelim. Ama hayalde görmeyelim.

Uçağı yapa duralım bizeuçak lazım uçak mı yok diyenlerede yazayım. Evet şuan bizim işimizi görecek bize yakışacak kabiliyette uçak veren yok. Hem tankta hem de uçakta resmen yıllardır çözümsüzlüğümüzde çırpınıp duruyoruz. Projelere bel bağlayıp yola çıkalım dersen tank için en az 10 yıl, uçak için en az 20 yıl beklersin. O sürede ne yapacaksın asıl soru bu. Hadi tank işi hafif tank ve diğer zırhlılarla bir 10 yıl daha götürürsünde uçak ne olacak. Bana uçak olsunda çamurdan olsun diyerek rus ve çinin el değdirmeden hazır paket göndereceklerini önermeyin. Onu alacağına jet motorlu hava hava füzeli iha yap daha iyi derim.

Daha ne yazalım biz.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 18 May 2021, 15:34

Üslubum ağır mı geliyor. Gelsin. Bana bunları tekrar tekrar yazdırıyosunuz çünkü. Bir ben yazsam dersin ne diyo bu diye aklı başında herkes bunları makaleler seviyesinde yıllardır yazıyor. Az açın okuyun. Biz bu kafayla uçak diye jet motorlu ihalara, tank diye 4x4 ttza ve zpt irisi tank rolü yapan zmalara kalacağız sonunda. Bu işler keşkelerle iyi dileklerle yürümüyor ne yazık ki. Gerçekleri görün ona göre yazacağınızı yazın, eleştirin.