TAI Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli(YFYK) İHA "Anka-Aksungur"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Re: TAI Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli(YFYK) İHA "Anka-Aksungur"

Mesaj gönderen Heisenberg » 29 Eyl 2020, 14:12

ANKA-Aksungur tahminime göre sanki en basarili IHA'miz olacak. Havada 50 Saat kalabilmesi ve Yük tasima yönünden en üst sinif diyebiliriz. Insallah daha iyi olur.

Ama Akincinin neden böyle Garip bi Tasarim yaptigini hala anlamadim. Hem Aerodinamik konusunda tasarim yanlisa benziyor hemde Yük Yönünden fazla tasiyabilecegini sanmiyorum. Neden Balik Tasarim? Aerodinamik kurallarina göre ters ve Havada kalis süresini azaltir.

ABD üretilen en basit IHA larda bile havalandiktan sonra tekerleri iceriye cekiliyor sürtünme oldukca azalsin diye... Bilmiyorum Akincinin Tasarimi yanlis gibi geliyor

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe » 29 Eyl 2020, 17:33

taner82 yazdı: 29 Eyl 2020, 14:12 ANKA-Aksungur tahminime göre sanki en basarili IHA'miz olacak. Havada 50 Saat kalabilmesi ve Yük tasima yönünden en üst sinif diyebiliriz. Insallah daha iyi olur.

Ama Akincinin neden böyle Garip bi Tasarim yaptigini hala anlamadim. Hem Aerodinamik konusunda tasarim yanlisa benziyor hemde Yük Yönünden fazla tasiyabilecegini sanmiyorum. Neden Balik Tasarim? Aerodinamik kurallarina göre ters ve Havada kalis süresini azaltir.

ABD üretilen en basit IHA larda bile havalandiktan sonra tekerleri iceriye cekiliyor sürtünme oldukca azalsin diye... Bilmiyorum Akincinin Tasarimi yanlis gibi geliyor
Birtakım durumlar değişmediği sürece dünyada Bayraktardan daha makul düzeyde iha-siha üreten firma olamaz taktik iha TB2 dünyanın en başarılı sistemidir (!)

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 29 Eyl 2020, 17:44

Yörük Efe yazdı: 29 Eyl 2020, 17:33 Birtakım durumlar değişmediği sürece dünyada Bayraktardan daha makul düzeyde iha-siha üreten firma olamaz taktik iha TB2 dünyanın en başarılı sistemidir (!)
Şu bir takım durumlar nedir ? Tb2 neden dünyanın en başarılı sistemidir ?

Kullanıcı avatarı
Bör Körmös
Üye

Mesaj gönderen Bör Körmös » 29 Eyl 2020, 18:15

dr.911 yazdı: 29 Eyl 2020, 17:44 Şu bir takım durumlar nedir ?
House Erdoğan.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 29 Eyl 2020, 19:35

dr.911 yazdı: 29 Eyl 2020, 17:44 Şu bir takım durumlar nedir ? Tb2 neden dünyanın en başarılı sistemidir ?
Ustad diğer ustad ironi yapmış. Parantez içinde ünlem kullanmış.

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 29 Eyl 2020, 21:34

[/quote]

Test uçuşları esnasında iniş takımları açık uçuyorlar.Sadece iha larda değil bir çok platformda durum böyle.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 01 Eki 2020, 07:30

taner82 yazdı: 29 Eyl 2020, 14:12 ANKA-Aksungur tahminime göre sanki en basarili IHA'miz olacak. Havada 50 Saat kalabilmesi ve Yük tasima yönünden en üst sinif diyebiliriz. Insallah daha iyi olur.

Kanatlarin once yukari dogru bir aci yapip sonra yere paralel gitmesinin sebebi su:
- Kanatlarin govdenin altina takili olmasi isteniyor, (yapisal) agirligi ve tasarimi optimize etmek icin. Kanatlari yukari takdiginiz zaman govdeyi ve hemen herseyi yukaridan asagi dogru asmak zorunda kaliyorsunuz ve cok verimli bir tasarim degil.
- Kanatlarin govdenin altina monte edilince yerden belli bir yukseklikte olmasi lazim cunku pervaninin belli bir boyutu var. Ayrica kanatlara konulacak faydali yuklerin de yerden belli bir mesafede olmasi isteniliyor
- Bu durumda ya ozellikle on inis takimini uzun yapacaksiniz, ki bu gerektiginden buyuk bir inis takimi ve onun kapladigi daha buyuk yuva hacmi anlamina geliyor, ya da kenati bu sekilde baglanti noktasinda acilandiracaksiniz.

Ucagin burnunun hafif asagi dogru olma sebebi de buraya konulacak AESA radari hem hava hem de sathi gozleyebilecek sekilde yerlestirebilmek icin.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 01 Eki 2020, 12:05

dna yazdı: 01 Eki 2020, 07:30
Ucagin burnunun hafif asagi dogru olma sebebi de buraya konulacak AESA radari hem hava hem de sathi gozleyebilecek sekilde yerlestirebilmek icin.
Kanat tasarimini anladimda ama Burun kismi ve hatta tüm IHA'nin alt tarafi düz yapilamazmi AESA ve SATCOM ile?
Yoksa icindeki Yükü Ön ve Arkadaki Yükü birbirine dengelemek icin mi yapilmis? Su Resime bakarsaniz IHA dalgali olarak yapilmis:
Yatirilmis S seklinde... Hatta kuyruk kismi arkada tekrar yukari cikiyor. Demek istedigim Burun kismindaki ,Orta ve Kuyruk kismi tüm
Tasarimi bozmus. Bu sekilde kalirsa Havada kalma süresi kisalmaz mi?

Resim

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 02 Eki 2020, 09:59

Ana kanadin govdenin altina yerlestirilmesinin en buyuk avantaji ucaga boylece cok daha iyi aerodinamik ozellikler kazandirmak ve daha atik manevralar yapabilme ozelligi vermek. Bundan bahsetmeyi yukarida unuttum.
Aslinda Akinci kanat ve govde tasarimlari olarak ilginc bir yapiya sahip. Ana kanat yapisi M seklinde ve bunun ozelligi kanatlarin yuksek aerodinamik gucler altinda agrilip, bukulmelere karsi direncli olmasi. Bu sekilde ana kanat yapisina sahip ucak sayisi cok az.

Akinci’da kuyruk kanadi konvansiyonel tasarima sahip ve cok daha alcak bir seviyede tutulmus. Balik seklinin sebebi bu.

Akincinin kuyruk tasarimi konvansiyonel tasarim ve avantajlari su sekilde:
1. Konvansiyonel kuyruk kanadi tasarimina sahip. Konvansiyonel kuyruk tasariminin avantaji ucagin stabilizasyonuna pozitif olarak katkida bulunmak icin. Yerlestirildigi konum ve sekil itibari ile en iyi stabilizasyonu verecek kuyruk kanadi secenegi konvansiyonel tasarim
2. Diger kuyruk kanadi seceneklerine gore konvansiyonel kuyruk kanadi tipi ve yerlesimi agirligi optimize etmek icin daha uygun (or: T tipi kuyrukta agirlik artisi var).

Bu konvansiyonel kuyrugun bu sekilde daha asagida yerlestirilmesinin sebebi ile ilgili benim anladigim su sekilde:
1. turboprop motorun eksozu ile ayni hizada olmasi istenmiyor cunku motorun isisindan zaman icinde kuyruk kanatlari zarar gorebiliyorlar. Yani bu durumda bu seviyenin ya altinda ya da ustunde olmasi gerekiyor.
2. Bircok geleneksel pervaneli ucagin kuyruk kanadi ana kanattan daha yukarida konumlu. Bu ucakta bu dusuk konumun tercih edilmesinin sebebi dikey stabilizatorun ve dumenin (rudder) efektivitesini arttirmak. Bu sayede Akincinin daha iyi donme karakteristikleri mevcut
3. Kuyruk tasarimina tekrar bakarsak aslinda bu tam bir konvansiyonel kuyruk tasarimi degil. Ters Y seklindeki arka kuyrugun bir onemli ozelligi donuslere yardimci olmasi (donme yonunde roll)
4. Burada ters-Y seklindeki kuyruk kanadinda ters Y’yi olusturan yatay kanatciklarin acisinin yuksek olmamasi inislerde bu kanatciklarin yere carpma olasiligini elimine ediyor

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 02 Eki 2020, 23:21

MArti kanat tasarimi dna hocam, bu tasarim insanli ucaklarda gecmisten beri kullaniliyor. Havacilik sanayinin tarihsel akisinda kullailmis bir tasarim. Akinci'daki kullanimi biraz daha radikal gibi gorunmesi, son yillarda bu sekilde tasarimlar olmamasina baglayabiliriz. Tabi ana govde ise daha radikal, pek gormeye alisik olmadigimiz bir tasarim. Birlesik Arap Emirlikleri'nin gelistirdigi bir MALE IHA var, ona biraz benzer geometri olarak.

Bu konuyu Tolga Ozbek gundeme getirmis ve tarihsel ornekler vermisti.

https://tolgaozbek.com/haberler/havacil ... kanatlari/

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 03 Eki 2020, 02:11

Hocam artilarini saydiniz peki ya eksileri? Bu tasarimin (cirkin goruntunun) dezavantajlari nelerdir?

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 03 Eki 2020, 02:33

Bu garip şeklin aerodinamik bir avantajı olabilir bizim uçak arama yaparsanız çok yalnız değil balık formu olarak

Resim

ResimResim

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 03 Eki 2020, 09:09

robust yazdı: 02 Eki 2020, 23:21 MArti kanat tasarimi dna hocam, bu tasarim insanli ucaklarda gecmisten beri kullaniliyor. Havacilik sanayinin tarihsel akisinda kullailmis bir tasarim. Akinci'daki kullanimi biraz daha radikal gibi gorunmesi, son yillarda bu sekilde tasarimlar olmamasina baglayabiliriz. Tabi ana govde ise daha radikal, pek gormeye alisik olmadigimiz bir tasarim. Birlesik Arap Emirlikleri'nin gelistirdigi bir MALE IHA var, ona biraz benzer geometri olarak.

Bu konuyu Tolga Ozbek gundeme getirmis ve tarihsel ornekler vermisti.

https://tolgaozbek.com/haberler/havacil ... kanatlari/
Robust hicam. tesekkurler. Tolga Ozbek;in yazisini gormemistim. Guzel bir yazi yazmis.
BAE'nin kendi IHA tasarimlari iptal oldu invantere girmediler diye okumustum bir aralar.Acaba bunlar kullaniliyor mu? Bu arada malum Cin'den bolca MALE IHA aldilar

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 03 Eki 2020, 09:13

TUVA yazdı: 03 Eki 2020, 02:11 Hocam artilarini saydiniz peki ya eksileri? Bu tasarimin (cirkin goruntunun) dezavantajlari nelerdir?
Sn Tuva, ben ucak muhendisi degilim ama benim anladigim bu tur geometrilerin derdi agirlik artirimi ve ucagin govde ve kanatlarinin icinin daha karmasik bir yapida olmasi.
\Duz yapidaki kanat ve ucak govdelerinde ic hacimleri maksimumm derecede kullanablirsiniz ve muhtemelen 3uncu parti sistemleri deburaya yerlestirirken adaptasyonu geometrik seklinden dolayi kolay olacaktir. Fakat bu tur degisik geometrilerde ozellikle gecis bolgelerinde kullanilabilen hacimlerde kayiplar olacagini dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 20 Eki 2020, 09:49

Defence Turk: AKSUNGUR’un deniz karakol konsepti bulunuyor. SSB bünyesinde buna yönelik tedarik projesi var mı?

SSB Prof. Dr. İ. Demir: Şu anda yok. AKSUNGUR diğer projelerin aksine şöyle gelişen bir proje oldu; inisiyatif alınıp geliştirilen, ANKA platformunu çok hızlı dönüştürüp çok ucuz, belki onda bir maliyetle geliştirilen ve ihtiyaç makamından önce kabiliyetlerinin oluşturulup ihtiyaç makamının önüne özellikleri, faydalı yükleri, silahları belli bir şekilde sunulacak bir model oldu.

Bu, savunma sanayiinde pek alışılmadık bir model. TUSAŞ’taki arkadaşlar da sağolsun, inisiyatif almaktan çekinmediler. Bu uçağın yapacağı görevleri
söylediğimizde uçağa talip olanlar çıkacak. Zaten çıkmaya da başladı. Aslında, başlangıcı “Ukrayna’dan ihracat alabilir miyiz?” şeklinde başlayan bir projeydi. Ukrayna biraz geri kalınca, onlar da kendi iç dinamiklerinde devam ettirdiler.

Söyleşinin tamamı: https://www.defenceturk.net/dergiler

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 20 Eki 2020, 12:59

Böyle bir şey dillendiriliyordu. Teyit edildiğini görmek hoş. Ukrayna bahriyelileri Akıncı'ya sapınca Öksüz kalmasın garibim..

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 20 Eki 2020, 16:02

Bence AKSUNGUR kendisine Pasifikte bir müşteri bulacak.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 20 Eki 2020, 17:41

İstiklalFM yazdı: 20 Eki 2020, 16:02 Bence AKSUNGUR kendisine Pasifikte bir müşteri bulacak.
At lafı ortaya sonra çekil kenara, iyi valla.
İpucu veriniz bari. :)

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 20 Eki 2020, 17:52

İşte ya Malezya ya Endonezya olur.

Yaklaşık 2 yıldır ara ara haberleri çıkıyor TAI Endonezya işbirliğinin. Aksungur'a piyango vurur mu, hayırlısı.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 20 Eki 2020, 18:02

Sanchez yazdı: 20 Eki 2020, 17:52 İşte ya Malezya ya Endonezya olur.

Yaklaşık 2 yıldır ara ara haberleri çıkıyor TAI Endonezya işbirliğinin. Aksungur'a piyango vurur mu, hayırlısı.
Aksungur zaten o taraflarda bir müşteri için üretilmedi mi? Yani Hürkuş bölümünde çalışan bir mühendis ağabeyden duyduğum kadarıyla o taraflarda bir ülke için üretilmiş. Tabi ülke ismi vermemişti. (Birimler farklı olduğu için sadece muhabbet arasında duyduğu birkaç kırıntıdan bahsetmişti.)

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 20 Eki 2020, 18:07

karli yazdı: 20 Eki 2020, 17:41 At lafı ortaya sonra çekil kenara, iyi valla.
İpucu veriniz bari. :)
Biraz içgüdü biraz duyum karışık benimki. Daha fazla detay geldiğinde ipucu veririm üstadım. Sanchez asıl potansiyelleri söylemiş. Ama Sürpriz ülke de var. Ya ANKA ya da AKSUNGUR baya sürpriz birşeyler koparabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 20 Eki 2020, 18:54

Aksungur ruzgar tuneli testleri Endonezya'da yapilmisti.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 23 Eki 2020, 14:38

Endonezya Savunma Bakanı da hazır gelmişken bi' 6 Aksungur paketleyip götürse ne tatlı olur değil mi?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 24 Eki 2020, 19:27

Aksungur kaldı ki hala geliştiriliyor. Bence mükemmelleştirmeden sonra harika bir araç olacaktır.

Uçurum
Üye

Mesaj gönderen Uçurum » 25 Eki 2020, 01:30

İstiklalFM yazdı: 20 Eki 2020, 18:07 Biraz içgüdü biraz duyum karışık benimki. Daha fazla detay geldiğinde ipucu veririm üstadım. Sanchez asıl potansiyelleri söylemiş. Ama Sürpriz ülke de var. Ya ANKA ya da AKSUNGUR baya sürpriz birşeyler koparabilir.
T-129 meselesi üzerinden tahmin edecek olursak Filipinler diyorum.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 25 Eki 2020, 11:45

Ben şunu anlamadım Aksungur ‘ un deniz versiyonu mu şu an gündemde değil ? Torpidolu bir Aksungur Harika olurdu.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 25 Eki 2020, 11:48

goldenwings yazdı: 25 Eki 2020, 11:45 Ben şunu anlamadım Aksungur ‘ un deniz versiyonu mu şu an gündemde değil ? Torpidolu bir Aksungur Harika olurdu.
İsmail Demir şu an resmi olarak böyle bir projenin olmadığını açıklamıştı. Aksungur'un TSK'da bir geleceği olacak mı aslında bu bile bir soru işareti.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 25 Eki 2020, 11:57

DK uçaklarını çok yoruyoruz. DK anlamında İha ihtiyacı büyük. Yani sono / torpido atabilecek tarzda denizci İha laxım.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 25 Eki 2020, 11:58

Bayraktar iyi güzel de piyasayı çok domino etti. Gelişmiş modern Batı tarzı hava savunma ağı içerisinde ne kadar etkin olabilir bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 Eki 2020, 12:04

goldenwings yazdı: 25 Eki 2020, 11:45 Ben şunu anlamadım Aksungur ‘ un deniz versiyonu mu şu an gündemde değil ? Torpidolu bir Aksungur Harika olurdu.
Deniz karakol versiyonu ile ilgili somut bir alım projesi, ihalesi yok dedi. AKSUNGUR'un TSK'da karşılık bulacağını belirtti. Yani DK versiyonu için özel bir alım yok ama ürün bittiğinde alınacaktır demek istedi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 26 Eki 2020, 08:59

goldenwings yazdı: 25 Eki 2020, 11:58 Bayraktar iyi güzel de piyasayı çok domino etti. Gelişmiş modern Batı tarzı hava savunma ağı içerisinde ne kadar etkin olabilir bilemiyorum.
İhalar için en büyük tehdit yerden değil havadan. Yani bu tehdit için batısı doğusu yok. Batı sistemlerinin tek avantajı ağ harbinde birden fazla radarın verilerinin ortak bir havuzda toplanması. Birinin göremediğini diğerinin görmesi. Ama bunu dünyada oturtmuş ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunun içinde rusya yok. Düşünün yani. Çin bile yeni yeni uygulamaya çalışıyor o da tam değil.

Eğer hasım uçak uçurabilirse ihanın pek şansı kalmaz.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 12 Kas 2020, 10:01

Bu kadar uzun süre havada güneş altında kalan bir aracın batarya sistemini ve şarj sisteminin olduğunu düşünsenize 1 hafta havada nöbet tutuyor. Düşünmesi bile korkutucu.

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe » 12 Kas 2020, 11:11

Hava üstünlüğü elde ettiğiniz takdirde düşman kara kuvvetleri için tek seçenek kalıyor ihalar tarafından avlanmak. Fakat halkımız tb2 ile Yunan f16 larını düşüreceğimizi sanıyor. Maalesef hepinizde takdiridir ki hava kuvvetleriniz bölgede etkisini yitiriyor acil önlem almazsak Libyada Suriyede siha ile toyota vurmaya devam edip propaganda ile kendimizi şişirip geleceğe yatırım yapmazsak olası çatışmada bu ihaları kaldıramayız.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 12 Kas 2020, 11:14

TEORI yazdı: 26 Eki 2020, 08:59 İhalar için en büyük tehdit yerden değil havadan. Yani bu tehdit için batısı doğusu yok. Batı sistemlerinin tek avantajı ağ harbinde birden fazla radarın verilerinin ortak bir havuzda toplanması. Birinin göremediğini diğerinin görmesi. Ama bunu dünyada oturtmuş ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunun içinde rusya yok. Düşünün yani. Çin bile yeni yeni uygulamaya çalışıyor o da tam değil.

Eğer hasım uçak uçurabilirse ihanın pek şansı kalmaz.
Sayın Başkan ile aynı fikirdeyim. Özellikle Sihaların kullanım yeri şu an için cephe hatları. Buradaki ana tehdit ise çok kısa ve kısa menzilli hssler. Sihalar operasyonel irtifa ve kullandıkları ( kullanacakları) mühimmatlar ile zaten genel itibariyle bu sistemlerin etkinlik alanı dışında faaliyet gösteriyor. Hani hsslerin teknolojik yetersizlik, eh gibi etmenleri devre dışı bırakıyorum. Sihalar için orta ve uzun menzilli hsslerinizi cephe hattını savunmak için pozisyonlandırırsanız zaten bu sistemlerin fazla bir ömrü kalmıyor. Suriye de BUK, Ermenistan da S300 lerin başına gelenleri gördük. Diğer alternatif silahlar ile bu hssler rahatlıkla devre dışı bırakılabilir. Yani Yunanistanın adaları korumak için patriotları Ege kıyılarımıza yakın adalara konuşlandırmasını hayal edin. Kuvvet bunları ne ile yok edeceğine karar vermekte bile zorlanır. Onu mu atsam bunu mu atsam diye.

Elbette Sihalara karşı önlemler geliştirilecektir. Tabiki Sihalarda gelişmeye devam edecekler. Zaten öyle ya da böyle bunlar insan kaybını sıfırlayan, uzun süre havada kalıp uygun anı bekleyebilen ve gerektiğinde sarf edilebilir, gözden çıkarılabilir sistemler.

Sihaların özellikle cephe hattında artık en büyük tehdit olduğunu varsayabiliriz. Şu şartlar altında da Sihalar için en büyük tehditte düşman uçakları.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 28 Kas 2020, 22:55

Aksungur ikilemiş.

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 29 Kas 2020, 09:09

trakya_forever yazdı: 12 Kas 2020, 11:14 Sayın Başkan ile aynı fikirdeyim. Özellikle Sihaların kullanım yeri şu an için cephe hatları. Buradaki ana tehdit ise çok kısa ve kısa menzilli hssler. Sihalar operasyonel irtifa ve kullandıkları ( kullanacakları) mühimmatlar ile zaten genel itibariyle bu sistemlerin etkinlik alanı dışında faaliyet gösteriyor. Hani hsslerin teknolojik yetersizlik, eh gibi etmenleri devre dışı bırakıyorum. Sihalar için orta ve uzun menzilli hsslerinizi cephe hattını savunmak için pozisyonlandırırsanız zaten bu sistemlerin fazla bir ömrü kalmıyor. Suriye de BUK, Ermenistan da S300 lerin başına gelenleri gördük. Diğer alternatif silahlar ile bu hssler rahatlıkla devre dışı bırakılabilir. Yani Yunanistanın adaları korumak için patriotları Ege kıyılarımıza yakın adalara konuşlandırmasını hayal edin. Kuvvet bunları ne ile yok edeceğine karar vermekte bile zorlanır. Onu mu atsam bunu mu atsam diye.

Elbette Sihalara karşı önlemler geliştirilecektir. Tabiki Sihalarda gelişmeye devam edecekler. Zaten öyle ya da böyle bunlar insan kaybını sıfırlayan, uzun süre havada kalıp uygun anı bekleyebilen ve gerektiğinde sarf edilebilir, gözden çıkarılabilir sistemler.

Sihaların özellikle cephe hattında artık en büyük tehdit olduğunu varsayabiliriz. Şu şartlar altında da Sihalar için en büyük tehditte düşman uçakları.
Elimizde bulunan ve envanter dışına çıkacak olan özellikle F-4 gibi jet uçaklarının da insansız kullanımı için çalışmalar yapmalıyız. Bu tip uçak bir çatışma sırasında özellikle Yunanistan'a karşı sürpriz saldırıda yem olarak kullanılabilir...

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 30 Kas 2020, 07:49

SMS48 yazdı: 29 Kas 2020, 09:09 Elimizde bulunan ve envanter dışına çıkacak olan özellikle F-4 gibi jet uçaklarının da insansız kullanımı için çalışmalar yapmalıyız. Bu tip uçak bir çatışma sırasında özellikle Yunanistan'a karşı sürpriz saldırıda yem olarak kullanılabilir...
Guzel fikir. Yakin zamanda depolanmis veya gorevden cikartilmis F5'ler var. Onlar neden olmasin?

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 05 Ara 2020, 20:46

Defenceturk adlı sitede TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Aksungur'un seri üretiminin başlayacağını söylüyor diye özetlenebilecek bir haber çıktı:

https://www.defenceturk.net/tusas-aksun ... ne-basladi

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Ara 2020, 13:58

Karasu yazdı: 05 Ara 2020, 20:46 Defenceturk adlı sitede TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Aksungur'un seri üretiminin başlayacağını söylüyor diye özetlenebilecek bir haber çıktı:

https://www.defenceturk.net/tusas-aksun ... ne-basladi
Hava ve Deniz Kuvvetlerinin 2 yıl önce verdiği ya 16 ya 18 adet Anka-S siparişi var şimdi sayısını tam hatırlayamıyorum. Daha hiçbiri teslim edilmedi. Muhtemelen belki hepsini/belki de bir kısmını Aksungur olarak teslim edecekler.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 28 Ara 2020, 14:24

trakya_forever yazdı: 28 Ara 2020, 13:58 Hava ve Deniz Kuvvetlerinin 2 yıl önce verdiği ya 16 ya 18 adet Anka-S siparişi var şimdi sayısını tam hatırlayamıyorum. Daha hiçbiri teslim edilmedi. Muhtemelen belki hepsini/belki de bir kısmını Aksungur olarak teslim edecekler.
Sayı o kadar değil ama tabi şimdilik belli sayılar var. 2021 teslimler olabilir.

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe » 17 Oca 2021, 20:21

Burayı biraz gereksiz yere hortlatıyorum ama Libya Suriye ve Karabağda ihalar ile elde ettiğimiz başarı propaganda yapmayı pek beceremesek bile bizi dünyada İHA konusunda otorite ülke haline getirdi. Adam Malezya'da İHA yapmış Türkiye'den destek bekliyor. Halbuki xb47 yahut global hawk gibi sofistike sistemleri üretme yeteneğine haiz değiliz. Taktik geliştirme ve combat proven hadisesi muazzam reklam.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 19 Oca 2021, 07:49

Yörük Efe yazdı: 17 Oca 2021, 20:21
Burayı biraz gereksiz yere hortlatıyorum ama Libya Suriye ve Karabağda ihalar ile elde ettiğimiz başarı propaganda yapmayı pek beceremesek bile bizi dünyada İHA konusunda otorite ülke haline getirdi. Adam Malezya'da İHA yapmış Türkiye'den destek bekliyor. Halbuki xb47 yahut global hawk gibi sofistike sistemleri üretme yeteneğine haiz değiliz. Taktik geliştirme ve combat proven hadisesi muazzam reklam.
Çok da ciddiye almamak gerek. Ama destek istenecek ülke olmak güzel.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 25 Şub 2021, 14:22

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 02 Mar 2021, 23:26

Resim

En güzel fotoğraflarından biri. (ANKA) by Ömer Erkmen
Edit: Artwork çalışması.

Tekno Savunma
Üye

Mesaj gönderen Tekno Savunma » 25 Nis 2021, 11:31

AKSUNGUR SİLAHLARINI KUŞANIYOR

AKSUNGUR farklı mühimmatlarla atış testlerini sürdürüyor

Bu kez Kanatlı Güdüm Kitiyle akıllanmış bombayı hedefe gönderdi

100 kilometrenin üzerinde mesafeden 230 ve 460 kg bombalarla hassas vuruş yapacak

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 Nis 2021, 12:46

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 25 Nis 2021, 13:11

Maşallah. Atış 20k feetten gerçekleşmiş. Yakında daha yüksekten 45 km ye atış planlanıyormuş.

Artık bir sipariş geçilse Aksungurdan da envantere girse.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 25 Nis 2021, 13:18

Keşke vurduğunu da görseydik. Daha güzel olurdu. Akıncı ve Aksungur ardı ardına bu şekil vuruşlarla bizi mutlu etmiş oldu.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 25 Nis 2021, 14:11

İstiklalFM yazdı: 25 Nis 2021, 12:46
Oruç oruç Bir kuzu yemiş kadar oldum...

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin » 25 Nis 2021, 14:15

Deniz üstü atışlarda genelde bulunması gereken yerde duran net bir hedef olmadığı için vuruş anı görüntüsü çok da etkileyici olmayacaktır. Büyük olasılıkla bu nedenle öyle bir görsel kullanmamışlardır.