TAI Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli(YFYK) İHA "Anka-Aksungur"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 25 Nis 2021, 15:28

Neden olmasin. Hedef yavas hareket edecek. Lazer arayici baslik da hareket eden hedeflere etki etmek icin kullanilmiyor mu bir nebze de olsa. Tam senaryosu. O konuda sikinti olacagini sanmam. Mam- l 8 km den denizdekini vurmustu. Kiyidaydi ama olsun. Ancak cok cok merak ettigim bir sey var. Neden hem akinci hem aksungur. Biz bu iha ve muhimmat isinde biraz duplikasyona kacmaya basladik baya baya. Neredyse ayni isi yapan ayni sekilde iki farkli iha. Ve ikisi se sifirdan yerli uretim....

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin » 25 Nis 2021, 21:11

KGK henüz yalnız koordinata taarruz ediyor. Lazer işeretleme yok. MAM-C/L/T için sorun yok, onları su üstünde kalacak herhangi bir dubaya dahi atabilirsiniz. Fakat deniz durumuna göre bir oraya bir buraya gidebilecek bir hedef, siz tam göbekten vuruyor olsanız da hedefin hareketinden dolayı hedefi ıskalamışsınız görünümü verebilir. Test ekibi ve kuvvet hedefi vurduğunuzu bilse de, böyle bir görsel insanlarda "e hedefi ıskaladı ya" gibi tepklere neden olabilir.

Platformların çiftlenmesi aslında çok da kötü bir durum değil (en azından sitemin işlediği varsayımı ile). Belki geliştirme ve test için bu aşamada fazladan kaynak harcanıyor ama bu çalışmalar sonucunda farklı kurumlarda bilgi birikimi oluşuyor, eleman yetişiyor. Açıkcası ben Baykar'ın mühendislerine nasıl bir ödeme yaptığını, ortalama bir mühendisin şirkette kaç sene çalıştığını bilmiyorum. Ama şirket elemmanlarına tatmin edici imkan sağlamıyor ve sürekli çalışan değişimi oluyorsa (farazi bir durum, herhangi bir itham yok), bugün elde edilen kazanımlar uzun vadede kaybolur gider. Hatta argenin bu kadar hızlı ürün çıkartmak üzerine kurlduğu bir ortamda, yapılan çalışmaların, tasarım hesaplarının, test sonuçlarının yeterli detayda kayıt altına alınmamasının (bu gerçekten uzun zaman alan bir iş, yine Baykar yapmıyor demiyorum ama ne kadar sağlıklı yapıldığından da emin değilim) işin ileride incelenmesini ve üzerine bir şeyler konulmasını zorlaştırıcı sonuçları olabilir.

Bu şekilde bakınca, işin iki hatta daha fazla firma/kurum tarafından yapılması ileride ürünlerden biri yolda kalırsa (yukarıda saydığım sebeplerden dolayı) elinizde alternatif olması bakımından faydalı olacaktır. Eh, makul bir müşteri yetkinliğini ispatlamış ürünler arasında en ekonomik olanını almak isteyeceğinden birden çok alternatif olması yine faydalıdır (hoş, bu bizde pek çalışmaz ama olsun, en azından ne kadar fazla ödediğinizi bilirsiniz :))

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 25 Nis 2021, 21:34

İste bizde calismaz o yuzden soyledim. Bu arada haklisin bir hata yaptigimi fark ettim. Hep ortada Mam-T lafi dolaninca aklim oraya kaymis. Lazer gudume gitmis kafam. Kusura bakmayin. Haklisiniz hocam.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 25 Nis 2021, 22:05

Benim de merak ettiğim hedef koordinatları KGK'ye hava üssünde mi giriliyor yoksa uçuş esnasında mı ya da her ikisi de mi?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 25 Nis 2021, 23:53

igirgin yazdı: 25 Nis 2021, 22:05 Benim de merak ettiğim hedef koordinatları KGK'ye hava üssünde mi giriliyor yoksa uçuş esnasında mı ya da her ikisi de mi?
Tübitak-SAGE'nin sitesinde verilen bilgiler arasında fırsat hedeflerine taarruz yeteneği de var hocam. Bu beyandan benim anladığım her ikisi de yapılabiliyor.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 26 Nis 2021, 00:21

igirgin yazdı: 25 Nis 2021, 22:05 Benim de merak ettiğim hedef koordinatları KGK'ye hava üssünde mi giriliyor yoksa uçuş esnasında mı ya da her ikisi de mi?
Mühimmat platformdan ayrılmadan önce hedefin konumu ve seyir parametreleri mühimmata yükleniyor. Yüklenen konuma göre KKS ve INS devreye girerek mühimmatı doğru bir biçimde hedefi ulaşmasını sağlıyor.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 26 Nis 2021, 00:38

Hedefleme podlari tespit edip kilitlendikleri hedefin koord. Da buluyorlar. O koordinati ya muhimmata manuel ya da otomatik aktaracak bir arayuz ayarlamislardir. Oluyordur.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Nis 2021, 09:54

50+ km menzil LAB başlık ile, aydınlatma başka bir platformdan mecburen, gayet etkili bir silah olur. Mühimmatı atıp ayrılma avantajı olur.

Burada vuruş anı da var. Gayet başarılı.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 30 Nis 2021, 10:20

Aksungur'un videolarının hep deniz üzerinde oluşur, Akıncı'nın ise kara hedefleri üzerinde denenmesi bize bu iki platformun -kağıt üzerinde- benzer özelliklere sahip olup aynı mühimmatları kullanma kabiliyetinde olmalarına rağmen farklı alanlarda kullanılacağının göstergesi olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 30 Nis 2021, 10:29

kostok yazdı: 30 Nis 2021, 10:20 Aksungur'un videolarının hep deniz üzerinde oluşur, Akıncı'nın ise kara hedefleri üzerinde denenmesi bize bu iki platformun -kağıt üzerinde- benzer özelliklere sahip olup aynı mühimmatları kullanma kabiliyetinde olmalarına rağmen farklı alanlarda kullanılacağının göstergesi olabilir mi?
Biz uzun menzilli mühimmatların atış testini hep deniz üzerinde yapıyoruz. İlk defa o platformda yapılacak atış testinde ters giden şeyler olabilir, bu gibi durumların yaşanma ihtimaline karşı yerleşim yerlerine uzak noktalar tercih ediliyor. Kaldı ki Akıncı'nın atış testi de denizdeki bir adaya yapıldı.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Nis 2021, 11:57

Herşeye LAB başlık takıyoruz tamam ucuz oluyor diğerlerine göre, dezavantajlarının yanında avantajları da var hepsine kabul. Ama bize artık DİHA mi olur, BİHA mı olur, rotorlu mu olur, dikine iniş kalkış yapacak, 50-100-150 km iletişim menzilleri olacak, hafif, ufak, tespiti zor, ucuz olup düşünce can yakmayıp çok sayılarda üretilebilecek, 10-15 km den lazer işaretlemesi yapabilecek bir İHA ailesi lazım. Çok lazım hemde. Çokta işe yarar. Acayip yarar.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 30 Nis 2021, 19:56

KGK SİHA 82 nedir? ÜZerindeki bomba standart bir MK-82 ve buna KGK kiti takılı değil mi?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 30 Nis 2021, 20:50

swat yazdı: 30 Nis 2021, 19:56 KGK SİHA 82 nedir? ÜZerindeki bomba standart bir MK-82 ve buna KGK kiti takılı değil mi?
Acaba ihalara özel birtakım değişiklikler gerekmiş ve ondan dolayı biraz farklı bir ürün çıkmış olabilir mi? Eğer öyleyse bile gereksiz bir isimlendirme olmuş.

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology » 30 Nis 2021, 23:52

trakya_forever yazdı: 30 Nis 2021, 09:54 50+ km menzil LAB başlık ile, aydınlatma başka bir platformdan mecburen, gayet etkili bir silah olur. Mühimmatı atıp ayrılma avantajı olur.

Kanatların bu kadar geç açılmasının bir kerameti var mı acaba ?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 May 2021, 00:46

trakya_forever yazdı: 30 Nis 2021, 11:57 Herşeye LAB başlık takıyoruz tamam ucuz oluyor diğerlerine göre, dezavantajlarının yanında avantajları da var hepsine kabul. Ama bize artık DİHA mi olur, BİHA mı olur, rotorlu mu olur, dikine iniş kalkış yapacak, 50-100-150 km iletişim menzilleri olacak, hafif, ufak, tespiti zor, ucuz olup düşünce can yakmayıp çok sayılarda üretilebilecek, 10-15 km den lazer işaretlemesi yapabilecek bir İHA ailesi lazım. Çok lazım hemde. Çokta işe yarar. Acayip yarar.
Olur da dikey kalkışlı olması da şart değil bence, Vestel'in üreteceği dolanan mühimmatın tayyaresine ucuz ama kabiliyetli bir gimbal, topçu birliklerine veya daha ağır sihalara avangard olabilir.
Zaten Vestel'den ilk istenen sistem böyle bir şeydi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 03 May 2021, 14:12

Aksungur'a turboprop motor takılarak Akıncı'dan daha fazla yük taşıyabilir mi merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 03 May 2021, 17:14

Hocam sadece motor ile değil yapısal kriterler de etken. Misal bir şekilde havalandı ama yüklü olarak tekrar güvenli iniş yapabilecekk mi gibi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 03 May 2021, 18:16

Aksungur düz kanat tasarıma sahip ki kaldırma kuvveti olarak en iyi tasarımlardan biridir. Aksungur'un kanat açıklığı daha fazla, Akıncı'da kullanılan motorlarla daha fazla faydalı yük taşıyabileceği çok aşikar. Yapısal olarak iyileştirilirse rahatlıkla 2000 kg faydalı yük taşıyabilir.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 03 Haz 2021, 09:51

Hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 03 Haz 2021, 21:26

Sen yerli motor kullan, KGK taşı, havada kalma rekorunu kır, irtifa rekorunu kır ama yangın gözetleme uçağı olarak Orman Genel müdürlüğünde görev yap!

Yanlış anlaşılmasın, o da olmalı. Ama sanırım kendimi anlatabildim.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 03 Haz 2021, 21:39

Aksungur gibi bir İHA sahada olması lazım iken ormanlık alanı gözetliyor. Kuzey Irak'ta bölücü terör örgüt'ya karşı yapılan operasyonlarda kullan kafalarına MK-82 atsın işini yapsın.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 03 Haz 2021, 21:42

Sayın Antares, herkes herşeyi görüyor, biliyor...

Ziya Paşa'nın dediği gibi, "Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın"...

Ama gerçeklerin er veya geç ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 03 Haz 2021, 22:10

AKSUNGUR hangi motoru kullanıyor?

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 03 Haz 2021, 22:41

PD170

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 03 Haz 2021, 23:13

Tweeti gündüz gördüğümde aklıma gelmişti ama vaktim olmadığından yazamadım. Aksungurun TSKdan önce OGMye verilmesi olayını bir kenara bırakarak soruyorum, Aksungurun gözetlemenin yanı sıra yangın söndürme uçağı olarak görev yapabilme ihtimali nedir?

Bir de aklıma gelen eski bir haber vardı, yangın söndürme bombası projesi. Bir üniversite öğrencisinin projesiydi. Uygulanabilir bir hale getirirsek 3 ya da 4 YSB ile sürekli havada kalan bir Aksungur askeri problemleri olmayan ülkeler için de güzel bir ihracat çözümü olabilir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 04 Haz 2021, 01:28

pardus yazdı: 03 Haz 2021, 22:41PD170
Mi? acaba :roll:

Son kırdığı rekoru PD-170 ile kırmamıştı. O motorun henüz kullanılmadığı belirtilmişti ve halen aksi bir beyanat gelmedi...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 04 Haz 2021, 02:33

İstiklalFM yazdı: 04 Haz 2021, 01:28 Mi? acaba :roll:

Son kırdığı rekoru PD-170 ile kırmamıştı. O motorun henüz kullanılmadığı belirtilmişti ve halen aksi bir beyanat gelmedi...
Hadi kullanmasın! O da şüpheli ya hadi yabancı motor kullansın. Daha uçmadan yerlere göklere sığdıramadığımiz platformumuz mu kullanıyor? ANKA gibi değerli bir platformun hikayesine bakın.
Er geç çıkacak bunlar...

Edit: Irtifa rekorunu PD-170 ile kırdığına neredeyse eminim.
En son Antares tarafından 04 Haz 2021, 02:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 04 Haz 2021, 02:35

kostok yazdı: 03 Haz 2021, 23:13 Tweeti gündüz gördüğümde aklıma gelmişti ama vaktim olmadığından yazamadım. Aksungurun TSKdan önce OGMye verilmesi olayını bir kenara bırakarak soruyorum, Aksungurun gözetlemenin yanı sıra yangın söndürme uçağı olarak görev yapabilme ihtimali nedir?

Bir de aklıma gelen eski bir haber vardı, yangın söndürme bombası projesi. Bir üniversite öğrencisinin projesiydi. Uygulanabilir bir hale getirirsek 3 ya da 4 YSB ile sürekli havada kalan bir Aksungur askeri problemleri olmayan ülkeler için de güzel bir ihracat çözümü olabilir.
Ben Aksungurun operasyonel amacını anladım diyebilirim. Belen dağları ateşe veren ve Amanos ormanlarında cirit atan teröristleri unutmayın. Yangınınla beraber terör kalıntılarıda söndürülecek.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 04 Haz 2021, 02:46

İstiklalFM yazdı: 04 Haz 2021, 01:28 Mi? acaba :roll:

Ankanın ilk serileri 155 beygirlik centurion 2.0 kullanıyorlardı PD-170 kullanmaya başladılar. Aksungurda iki PD 170 var.Acaba Akıncının Ukranya motorlarıyla karıştırmış olmayasınız.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 04 Haz 2021, 03:08

leventt yazdı: 04 Haz 2021, 02:46 Ankanın ilk serileri 155 beygirlik centurion 2.0 kullanıyorlardı PD-170 kullanmaya başladılar. Aksungurda iki PD 170 var.Acaba Akıncının Ukranya motorlarıyla karıştırmış olmayasınız.
Tabii ki hayır. Herhangi bir karışıklık yok. TUSAŞ bahse konu rekor denemesinin PD-170 ile olmadığını henüz entegre edilmediğini söylemişti... Hatta TRT PD-170 dedi ortalık bi karıştı... Süreçleri biliyorum...
Antares yazdı: 04 Haz 2021, 02:33 Hadi kullanmasın! O da şüpheli ya hadi yabancı motor kullansın. Daha uçmadan yerlere göklere sığdıramadığımiz platformumuz mu kullanıyor? ANKA gibi değerli bir platformun hikayesine bakın.
Er geç çıkacak bunlar...

Edit: Irtifa rekorunu PD-170 ile kırdığına neredeyse eminim.
La havle.... Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz? Benim motor bilgisini vermem o konuda herhangi bir kesinlik, resmiyet yok. Ezbere konuşuluyor... Hadi göğe gelelim: MMU da uçmadan göğe çıktı Hürjet de... Bu herhangi bir projeye özel değil. Demagoji yapmayın. ANKA'nın hikayesine girersek TUSAŞ'ın kendisi, SSB, MSB, FETÖ ne varsa girerim... Gerek yok.

Peki biraz soru cevap.
ANKA şu an kullanılıyor mu? Evet.
Hala sipariş alıyor mu? Evet.
TB2 daha çok reklam mı yapılıyor? Evet.
Kamuoyu nezdinde ANKA'nın hakkı yendiği oldu mu? Evet
TB2 NATO üyeleri dahil yurt dışında da takdir edilip sipariş alıyor mu? Evet
ANKA TB2'den daha iyi mi? Evet
TB2 ANKA'dan çok daha ucuz mu? Evet
TB2 Maliyet etkinliği için mi kazanıyor? Evet

Şimdi daha bu sorular artar. Baykar'ın aile ilişkisi yüzünden öne çıktığını herkes biliyor ancak BMC olayındaki gibi olmayan bir şey pazarlanmıyor... Ürün başarısız değil... AKSUNGUR, SSB tarafından istenen, projelendirilen bir ürün değil. SSB turboprop İHA için BAYKAR ile sözleşme imzaladı. Elbette SSB kendi projesine öncelik verecek bunda absürt bir şey yok. TUSAŞ AKSUNGUR'u ihracat için kendi projesi olarak yaptı. O ihracat işi de yattı. Şimdi elbet başka ülkelere satış için çalışacak. Ayrıca SSB yine de AKSUNGUR tedarik edecek. Başlangıcı yine devlet eli ile OGM'den yapmışlar o da iyi. AKINCI envantere girince AKSUNGUR'da elbette görev sahası için yer bulacaktır kendine. Ancak öncelik normal olarak SSB'nin kendi projesinde olur. Ben anlatmaktan bıktım buradakiler görmezden gelmekten bıkmadı.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 04 Haz 2021, 10:14

İstiklalFM yazdı: 04 Haz 2021, 03:08 Tabii ki hayır. Herhangi bir karışıklık yok. TUSAŞ bahse konu rekor denemesinin PD-170 ile olmadığını henüz entegre edilmediğini söylemişti... Hatta TRT PD-170 dedi ortalık bi karıştı... Süreçleri biliyorum...

La havle.... Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz? Benim motor bilgisini vermem o konuda herhangi bir kesinlik, resmiyet yok. Ezbere konuşuluyor... Hadi göğe gelelim: MMU da uçmadan göğe çıktı Hürjet de... Bu herhangi bir projeye özel değil. Demagoji yapmayın. ANKA'nın hikayesine girersek TUSAŞ'ın kendisi, SSB, MSB, FETÖ ne varsa girerim... Gerek yok.

Peki biraz soru cevap.
ANKA şu an kullanılıyor mu? Evet.
Hala sipariş alıyor mu? Evet.
TB2 daha çok reklam mı yapılıyor? Evet.
Kamuoyu nezdinde ANKA'nın hakkı yendiği oldu mu? Evet
TB2 NATO üyeleri dahil yurt dışında da takdir edilip sipariş alıyor mu? Evet
ANKA TB2'den daha iyi mi? Evet
TB2 ANKA'dan çok daha ucuz mu? Evet
TB2 Maliyet etkinliği için mi kazanıyor? Evet

Şimdi daha bu sorular artar. Baykar'ın aile ilişkisi yüzünden öne çıktığını herkes biliyor ancak BMC olayındaki gibi olmayan bir şey pazarlanmıyor... Ürün başarısız değil... AKSUNGUR, SSB tarafından istenen, projelendirilen bir ürün değil. SSB turboprop İHA için BAYKAR ile sözleşme imzaladı. Elbette SSB kendi projesine öncelik verecek bunda absürt bir şey yok. TUSAŞ AKSUNGUR'u ihracat için kendi projesi olarak yaptı. O ihracat işi de yattı. Şimdi elbet başka ülkelere satış için çalışacak. Ayrıca SSB yine de AKSUNGUR tedarik edecek. Başlangıcı yine devlet eli ile OGM'den yapmışlar o da iyi. AKINCI envantere girince AKSUNGUR'da elbette görev sahası için yer bulacaktır kendine. Ancak öncelik normal olarak SSB'nin kendi projesinde olur. Ben anlatmaktan bıktım buradakiler görmezden gelmekten bıkmadı.
SSB nin siparişinin AKINCI ya olduğunu yineleyip, gayet normal demeniz, durumu kanıksanmasına yönelik hoş olmayan bir ifadedir diye düşünüyorum. AKINCI ve AKSUNGUR arasında yapılan bir yarış ile mi AKINCI yı SSB seçti yoksa; direkt sipariş mi geçiidi?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 04 Haz 2021, 10:51

sailor06 yazdı: 04 Haz 2021, 10:14 SSB nin siparişinin AKINCI ya olduğunu yineleyip, gayet normal demeniz, durumu kanıksanmasına yönelik hoş olmayan bir ifadedir diye düşünüyorum. AKINCI ve AKSUNGUR arasında yapılan bir yarış ile mi AKINCI yı SSB seçti yoksa; direkt sipariş mi geçiidi?
SSB'nin siparişi AKINCI yazmıyor. Orada esasen "SSB'nin Projesi AKINCI" yazıyor. Yani doğrudan HvKK isterlerine görre tasarlandı. İkisi farklı. Bunun kanıksama ile ilgisi yok. Kargo İHA projesinde de Baykar ile TUSAŞ yarıştı. TUSAŞ projeyi aldı. TUSAŞ'ın projeye verdiği teklifi bilmeden de yorum yapamayız. Zaten AKSUNGUR AKINCI'nın doğrudan alternatifi değil. İkisi bambaşka olay. Yukarıda belirttiğim gibi TUSAŞ AKSUNGUR'u Türkiye için geliştirmedi bile.

Yani Projeyi niye BAYKAR aldı? Sorusunu soracaksanız bile cevabı AKSUNGUR üstünden değil... TUSAŞ iyi güzel şirket ama metodları çok farklı. Bazı projeler için o metodlar çok şey kazandırırken bazı projeler için tam tersi en basit şeyler yıllarca düğüm oluyor. Bize iki şirket de lazım...

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 04 Haz 2021, 11:09

Arkadaşlar,
MMU işi doğrudan Tusaş a verildi gayet normaldir. Akıncı işide evet nispeten Baykar a sipariş edildi. TB2 mevzusunaa gelince, evet ucuz, güvenilir, defeatle harp sahası, çatışma alanı, asimetrik mücadelerlde hatta konvansiyonel sayılacak çatışmalarda kullanıldı ve gayetde rüştünü ispat etti. Anka da kullanıldı. Kıyaslamayı pekte makul görmüyorum, hatta Akıncı nın üretilmesinde, yahut siparişinde bir beis te görmüyorum. Üstelik TB2 ye birçok ülkeden sipariş gelmekte, bütün sipariş vermek isteyen ordular, reklam kampanyalarınamı kandı, yahut işten anlamıyorlarda broşürler güzel diyemi sipariş veriyorlar?

Aksungur herhangi bir sipariş üzerine imal edilmedi, bunu Tusaş dahi kendi beyan etti. HvKK komutanlığı isterlerinde açıkça Akıncı ya işaret etti.
Zamanla envantere alır almaz, bunu kendileri bilir. Türkiye nin ürettiği 2 değer birbirleriyle gayet güzel çalışmakta, biz neden bunun kıyaslamasını hatta daha ileri gidip tercihlerin eleştirisini yapalım.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 07 Haz 2021, 22:34

Şöyle Bir video ile karşılaştım ve çok beğendim açıkçası. Umarım bizde yaparız :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 08 Haz 2021, 22:55

Antreas cevap verilen şeyleri papağan gibi tekrarlıyorsunuz. Devam etmeniz halinde yönetim müdahale edecektir.

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer » 09 Haz 2021, 14:19

Uzun süredir beklediğimiz atış yıl sonuna kadar gerçekleşecekmiş. Yeni platformlar geliştirme sürecinde 10 sene önceye göre en büyük fark, şirketlerimizin karar alma sürecindeki atikliği oldu bence. Tusaş, kuvvetin isteğine bakmaksızın ortaya bir ürün koyup bu ürünü geliştirmeye yoğun emek ve para harcıyor. Gerçekten takdir edilesi.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 09 Haz 2021, 14:21

Kısa-Orta Vadede Aksungur DKK'nin tercihi olacaktır DSH özellikleriyle birlikte. Bu atış sonrasında gelecek hafif torpido testleri ihracat için Aksungur'a talip çıkartacaktır.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 10 Haz 2021, 16:59

kostok yazdı: 09 Haz 2021, 14:21 Kısa-Orta Vadede Aksungur DKK'nin tercihi olacaktır DSH özellikleriyle birlikte. Bu atış sonrasında gelecek hafif torpido testleri ihracat için Aksungur'a talip çıkartacaktır.
ANKA da olan kanat profili değişikliği bence eninde sonunda Aksungur'da da olacaktır. İrtifa rekoru ve taşıma kapasitesinin daha da artacağına karşı inancım yüksek.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 11 Haz 2021, 11:19

tomthejeer yazdı: 09 Haz 2021, 14:19

Uzun süredir beklediğimiz atış yıl sonuna kadar gerçekleşecekmiş. Yeni platformlar geliştirme sürecinde 10 sene önceye göre en büyük fark, şirketlerimizin karar alma sürecindeki atikliği oldu bence. Tusaş, kuvvetin isteğine bakmaksızın ortaya bir ürün koyup bu ürünü geliştirmeye yoğun emek ve para harcıyor. Gerçekten takdir edilesi.
En başından beri açıklamaların yönü Aksungur'u DzKK'nın alacağı yönündeydi. Sürekli öyle bir şey yok ama hani diye başlayan deniz karakol görevinin bahsi geçiyordu. Hayırlı olsun, güzel bir ürün daha bizi bekliyor inşallah. Darısı torpido ve füze atışlarına.

OkanA
Üye

Mesaj gönderen OkanA » 14 Haz 2021, 20:02

Ufakta olsa kanat üzerindeki değişikliikler belirgin olmuş.

Resim

Fotoğraf: DefenceHub

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 14 Haz 2021, 21:23

OkanA yazdı: 14 Haz 2021, 20:02 Ufakta olsa kanat üzerindeki değişikliikler belirgin olmuş.

Resim

Fotoğraf: DefenceHub
ANKA da olan şeyi AKSUNGUR da da olacaktır kesinlikle. Asıl soru ANKA da olan dramatik kabiliyet artışı AKSUNGUR da da oldu mu?

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 14 Haz 2021, 22:55

Silinebilir...
En son kivele tarafından 14 Haz 2021, 22:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 14 Haz 2021, 22:56

Aksungur'a Anka için geliştirilen kanat'ın takılması güzel bir gelişme... Bu motorlar bu kuş için yetersiz Akıncı'ya takılan motorların Aksungur için uygulanması gerekiyor. Aksungur'a Al-450 motorları takılırsa Akıncı'dan daha fazla faydalı yük taşıyabilir.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 14 Haz 2021, 23:34

Turbodizel yerine turboprop motor takmak faydalı yük için katkı sağlayabilir ama yakıt tüketimi, ağırlık artışı vb. derken havada kalma süresi azalabilir. Aksungur için havada kalma süresini önemsiyorum. Bazen silah kadar sensörü de önemsemeliyiz. Doğu Akdeniz'de, Karadeniz'de gözetlenmesi gereken çok büyük bir alan var. Deniz karakol versiyonunu merakla bekliyorum.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror » 16 Haz 2021, 20:58

Yıl sonuna kadar TSK’ya 4 adet AKSUNGUR teslim edilecek.

TUSAŞ tesislerinde 2 yıl içinde toplam 14 AKSUNGUR’un tamamlanması bekleniyor. İlk etapta yerli ihtiyaç karşılanacak.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, “ANKA hattından gidiyoruz öncelikle. Önümüzdeki temmmuz ayının ilk haftasında Tunus’a göndereceğimiz uçakların fabrika kabul testlerini yaptıktan sonra Tunus’a bunları göndereceğiz. ANKA’nın ihracatından sonra AKSUNGUR’un da aktif pazarlamasını başlatmış olacağız” dedi.

https://m5dergi.com/savunma-haberleri/y ... -edilecek/

atak09
Üye

Mesaj gönderen atak09 » 16 Haz 2021, 23:13

Ege de Bir orman şefliğinde romökrlü çanak antenli İHA bağlantı setlerini gördüm bugün. OGM hızlı gitmiş.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 17 Haz 2021, 10:25

OGM ye İHA verip karşılıgında S70 alalım.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 17 Haz 2021, 10:41

Guzel fikir...ama zaten iptal oldu ogm nin s70 leri yanlis hatirlamiyorsam.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Haz 2021, 10:51

Demek ki AKSUNGUR iç proje bile olsa satın alınıyormuş. Üvey evlat muamelesi PR içinmiş sadece. Daha önce dediğimiz gibi.