HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

Haber Eurofighter ile ilgili stop gap çözümü demişler ama bu uçak elimizdeki uçaklardan tamamen farklı...Çok farklı ülkeler üretiyor, motoru, aviyoniği, silahı, bakımı her şeyi farklı.

Stop gap böyle bir şey değil.

Ayrıca stop gap diyorsun ama uçaklar anca 2030'da elinde olur.

Bence boş muhabbetler, bizim F-16 başvurusunu yapmamız konuşulması tartışılması...vb. derken ABD bu işi seçim sonrasına bırakacaktır.

Seçim sonrası da bu konuştuklarımızın hiç bir anlamı kalmayacak muhtemelen.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Demokratlar yani Biden büyük ihtimalle 2024'de yolcu, Cumhuriyetçiler iyi gidiyor. 2022 Sonbaharında ara seçim var, görürüz o zaman, meclis çoğunluğunu kaybedebilir Biden.

Bu arada Prof Mehmet Öz'de senato için yarışacak bu Sonbaharda. Trump'da destekliyor kendisini.

En geç 2024'de değişecektir durumlar diye umut ediyorum. İnşallah bizim için bir nebze de olsa iyi olur.

husta
Üye

Mesaj gönderen husta »

Bizdeki seçimi unutmayalım. Seçim sonucunu bekler abd

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Bu stop gap denilen şey öyle hemen uçağı alıp seneye Yunan'a karşı it dalaşına girelim meselesi değil. Zaten onları dengelemek F-35 alsalar bile atla deve değil artık bizim için. Libya kıyılarında Fransa ile aşık atan bir TSK var artık karşımızda. TSK, ALTAY'da yaşadığını yaşamak istemiyor. Ki onda da yine Allah vere M60T ve ikinci el Leopard 2A4 alımı hayatımızı kurtardı.

MMU gecikirse -ki kesin gecikecek- her şeyi yaşlanan F-16 filosuna emanet etmek istemiyor. Typhoon'un adam gibi envantere girmesi 6-7 sene yorumlarının manası yok o yüzden. S-400 krizi başlayalı 5 sene oldu. O zamandan bir uçak siparişi geçilse şimdi birşeyler olmaya başlamıştı. Biz ne zaman şu kadar seneye şunu yaparız desek elde yok avuçta yok ortada kalıyoruz.

Bu saatten sonra TSK ne alırsa alsın zaten yerli mühimmat entegrasyonu vs. olacak. Başka çaresi yok. Yahu ABD dışında İsrail'in yapmadığını yapıp yerli BVR takıp attık uçağa. Onu da millet işkillenmesin diye video falan yayınlamadık.

Buradaki asıl sıkıntı Typhoon'un konsorsiyumu. Almanya ne olacak.....

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

İstiklalFM yazdı: 20 Haz 2022, 23:29TSK, ALTAY'da yaşadığını yaşamak istemiyor.
Seneye 10 yıl olacak. Yersen hazır.

viewtopic.php?p=346470#p346470

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Sanchez yazdı: 21 Haz 2022, 03:28 Seneye 10 yıl olacak. Yersen hazır.

viewtopic.php?p=346470#p346470
Altay tankı savunma sanayimizde önemli bir milattır 74 ambargoları gibi. Müttefikimizde(?) en iyi motor varken 500 tane tank için motorla uğraşmayalım, hızlıca üretelim denildi. Müttefikin düşünme süresi biraz uzayınca proje yattı. 2017 idefte MTU standinda ben kendim yetkiliye sorduğumda, siparişi bekliyoruz bizde sorun yok hemen göndeririz gibi bir cevap almıştım Altay tankının testinde kullanılan motorun önünde :)

Altay motorunun verilmemesi ile bizim yerli projelerin artması ve hızlanması aynı döneme denk geldi. Siperin bile bu kadar hızlı ilerlemesinde payı var bence. Bunlar Aster master vermez biz başımızın çaresine bakalım düşüncesi....

Şimdi envai çeşit motor projesi devam ediyor. Tei, Bmc power ve Tümosan da. Bence baya da yol alındı. Artık sahada görmek kalıyor. Bu yıl sonu Gökbey Ts 1400 ile uçabilirse inş. motor işi benim için tamamdır, gerisi çorap söküğü gibi gelir...

Stryker
Üye

Mesaj gönderen Stryker »

Yarın İngiliz savunma bakanı Türkiye ye geliyormuş bişeyler çıkarmı.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Sadece Ukrayna olmasa bari konu, Rolls-Royce ve motor ile ilgili konular açıklığa kavuşsa iyi olurdu. Belki Eurofighter Typhoon ama Almanya işi can sıkıcı.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

72+24 eurofighter konuşuluyor. Gerçek mi bilmiyorum ama böyle bir ana alım yapılacaksa TFX/MMU’nun hedefleyeceği ihtiyacı kapsayacaktır ve bu durumda TFX önceliği ve ihtiyacı ne olur emin değilim. TFX boşa düşebilir.

Ayrıca yine ambargo riski ve bağımsızlığı olmayan bir opsiyon olacaktır, yarın bu 4 ülkeden biri ambargo uygulamak isterse, ki bunlardan biri Altay motorunu vermeyen Almanya, Türkiye’nin açıkta kalma ihtimali gayet muhtemeldir.

Örneğin Türkiye yarın K.Suriye’ye yeni harekat düzenlerse ve bu ülkeler yeniden ambargo koyarsa ne olacak?
Veya Yunanistan yeni bir tahrik uygulamaya koyda ve Türkiye cevap verirse bu uçakları alabilecekmişiz.

Bunlar gibi başka sebepler de sayabilirim.
Ben bu tür bir eurofighter alımının çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

İstiklalFM yazdı: 20 Haz 2022, 23:29 Bu stop gap denilen şey öyle hemen uçağı alıp seneye Yunan'a karşı it dalaşına girelim meselesi değil. Zaten onları dengelemek F-35 alsalar bile atla deve değil artık bizim için. Libya kıyılarında Fransa ile aşık atan bir TSK var artık karşımızda. TSK, ALTAY'da yaşadığını yaşamak istemiyor. Ki onda da yine Allah vere M60T ve ikinci el Leopard 2A4 alımı hayatımızı kurtardı.

MMU gecikirse -ki kesin gecikecek- her şeyi yaşlanan F-16 filosuna emanet etmek istemiyor. Typhoon'un adam gibi envantere girmesi 6-7 sene yorumlarının manası yok o yüzden. S-400 krizi başlayalı 5 sene oldu. O zamandan bir uçak siparişi geçilse şimdi birşeyler olmaya başlamıştı. Biz ne zaman şu kadar seneye şunu yaparız desek elde yok avuçta yok ortada kalıyoruz.

Bu saatten sonra TSK ne alırsa alsın zaten yerli mühimmat entegrasyonu vs. olacak. Başka çaresi yok. Yahu ABD dışında İsrail'in yapmadığını yapıp yerli BVR takıp attık uçağa. Onu da millet işkillenmesin diye video falan yayınlamadık.

Buradaki asıl sıkıntı Typhoon'un konsorsiyumu. Almanya ne olacak.....
ingiltere almanyayı ikna eder diye düsünüyorum. Brexit sonrası avrupa dengeleri açısından ingiltere kritik önemde.

yuhurock
Üye

Mesaj gönderen yuhurock »

Sözleşmeye gerekli maddeleri koyarsınız olur biter.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

yuhurock yazdı: 23 Haz 2022, 08:50 Sözleşmeye gerekli maddeleri koyarsınız olur biter.
Ben de bunu yazacaktım, artık müttefiklik, kardeşlik saçmalıkları geride kalmalı bizim için.

Ambargo, geciktirme v.b. gibi durumlarda boşa düşmeyeceksin tanklar, denizaltılar ve F-35 gibi. Baştan tazminatlar, verilen paraların iadesi gibi şartlar konulmalı.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

72+24 adet konuşuluyor kısmı ilgimi çekti benim. Amaç eğer ki MMU ilk filo operasyonel zamanına kadarki ara ihtiyaç ise 20-40 arası bir alım devamlı olarak belirtilmekteydi.

Burda iki ihtimal görüyorum. Eğer belirtilen rakamlar gerçek olursa;

- MMU için düşünülen envanter tüm F-16 envanteri kadar yani 240-250 adetten 120 adede düşürülür ve bu opsiyonlu 96 adet Eurofighter ile tamamlanır. Alımdan ziyade 2000 yılındaki teklife benzer bir tam hakimiyet,teknoloji transferi, EJ-200 motor dahil tüm yapısal ve elektronik sistemler ile milli sistem ve milli mühimmat entegrasyonu Türkiye'ye teklif edilebilir. Bu sürecin 8-10 yıla yayılacak olması nedeniyle de RAF envanterinden 18-24 adet T3 leasing yolu ile Türkiye'ye sunulabilir. Beraberinde RAF pilotları, teknisyenleri ve mühendisleri ile eğitim, altyapı, lojistik ve harbe hazırlık çalışmaları yürütülebilir. İngiltere desteği ile konsorsiyum üretim kabiliyetleri ve know-how Türk Savunma sanayi tesislerine kurularak üretim için gerekli altyapı süreç olarak daha hızlı yapılabilir. Uçuş bilgileri ve hava muharebe teknikleri için Anadolu Kartal'ında olduğu gibi RAF ile birlikte eğitimler yapılabilir. MMU projesinde birlikte çalışılan İngiltere bu imkanları sağlayabilir yetkinlikte.

- İkinci olarak da üstteki program neticesinde MMU projesinde birlikte çalışılan İngiltere ile Tempest projesine katılım söz konusu olabilir. Böylece Eurofighter programı nedeniyle sayısı düşürülmüş olan MMU'ya 80-100 adet Tempest takviyesi envantere uygulanabilir. Program üyesi olarak parça ve motor üretim payı alan Türkiye, Eurofighter, MMU ve Tempest programları dahilinde komplike bir Türkiye-İngiltere havacılık endüstrisi program havuzu oluşturabilir.

96 Eurofighter
120 MMU
80-100 Tempest ile 300+ ( 4,5 - 5 ve 6. Nesil ) Muharip Uçak envanterini 2050+ yılı envanteri için planlayabilir.

Bu şekilde olacak bir program ile program esnasında veya ileriki yıllarda söz konusu olabilecek kısıtlama ve ambargoların önüne geçilebilir. Motor projeleri MMU ile birlikte başlayıp Tempest ile devam edebilir. Havacılık entegrasyonu Abd harivi İngiltere ile devam edebilir.

Eurofighter programı bu şekilde yapılırsa Abd'ye ödenen 1.4 b $ alınarak direkt bu programa aktarılabilir. Başta Menendez olmak üzere değerli senatörlere de hergün senatoda Türkiye silah alımı aleyhine konuşma zaruriyeti de ortadan kalkmış olur.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Eğer bu alım gerçekleşir ise o +24 ün Typhoon ECR olmasını isterdim.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

72 Tranche 3 olur, 24'de Tranche 4 olur belki de.

Daha Almanya Tranche 4'leri 2024'den itibaren teslim almaya başlayacak ve 2030'a kadar sipariş var diye okuduydum.

Bu arada Typhoon ECR/SEAD 2 kişilik olacakmış. Elektronik Harp Komuta, Kontrol ekranına erişimi olan bir uzmanı da taşıyacakmış

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

tuğrulbey yazdı: 23 Haz 2022, 10:37 Eğer bu alım gerçekleşir ise o +24 ün Typhoon ECR olmasını isterdim.
ECR biraz fazla Alman galiba. Ama Tunç Filo'ya yakışır.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

Tulga yazdı: 23 Haz 2022, 10:14 72+24 adet konuşuluyor kısmı ilgimi çekti benim. Amaç eğer ki MMU ilk filo operasyonel zamanına kadarki ara ihtiyaç ise 20-40 arası bir alım devamlı olarak belirtilmekteydi.

Burda iki ihtimal görüyorum. Eğer belirtilen rakamlar gerçek olursa;

- MMU için düşünülen envanter tüm F-16 envanteri kadar yani 240-250 adetten 120 adede düşürülür ve bu opsiyonlu 96 adet Eurofighter ile tamamlanır. Alımdan ziyade 2000 yılındaki teklife benzer bir tam hakimiyet,teknoloji transferi, EJ-200 motor dahil tüm yapısal ve elektronik sistemler ile milli sistem ve milli mühimmat entegrasyonu Türkiye'ye teklif edilebilir. Bu sürecin 8-10 yıla yayılacak olması nedeniyle de RAF envanterinden 18-24 adet T3 leasing yolu ile Türkiye'ye sunulabilir. Beraberinde RAF pilotları, teknisyenleri ve mühendisleri ile eğitim, altyapı, lojistik ve harbe hazırlık çalışmaları yürütülebilir. İngiltere desteği ile konsorsiyum üretim kabiliyetleri ve know-how Türk Savunma sanayi tesislerine kurularak üretim için gerekli altyapı süreç olarak daha hızlı yapılabilir. Uçuş bilgileri ve hava muharebe teknikleri için Anadolu Kartal'ında olduğu gibi RAF ile birlikte eğitimler yapılabilir. MMU projesinde birlikte çalışılan İngiltere bu imkanları sağlayabilir yetkinlikte.

- İkinci olarak da üstteki program neticesinde MMU projesinde birlikte çalışılan İngiltere ile Tempest projesine katılım söz konusu olabilir. Böylece Eurofighter programı nedeniyle sayısı düşürülmüş olan MMU'ya 80-100 adet Tempest takviyesi envantere uygulanabilir. Program üyesi olarak parça ve motor üretim payı alan Türkiye, Eurofighter, MMU ve Tempest programları dahilinde komplike bir Türkiye-İngiltere havacılık endüstrisi program havuzu oluşturabilir.

96 Eurofighter
120 MMU
80-100 Tempest ile 300+ ( 4,5 - 5 ve 6. Nesil ) Muharip Uçak envanterini 2050+ yılı envanteri için planlayabilir.

Bu şekilde olacak bir program ile program esnasında veya ileriki yıllarda söz konusu olabilecek kısıtlama ve ambargoların önüne geçilebilir. Motor projeleri MMU ile birlikte başlayıp Tempest ile devam edebilir. Havacılık entegrasyonu Abd harivi İngiltere ile devam edebilir.

Eurofighter programı bu şekilde yapılırsa Abd'ye ödenen 1.4 b $ alınarak direkt bu programa aktarılabilir. Başta Menendez olmak üzere değerli senatörlere de hergün senatoda Türkiye silah alımı aleyhine konuşma zaruriyeti de ortadan kalkmış olur.
Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri 20-40 adet uçak için yeni tip bir uçak filan almaz bunu unutun.Bakım- idame, silah alımı filan derken bir yatırım yapacaksa buna değsin ister.

Ayrıca TSK'nın planı 240 F-16 + 100-120 F-35 idi.İhtiyaç rakamı bu.

Zaten şuan Eskişehir ve Malatya olmak üzere 2 üssümüz boş yani 4 filo uçak ihtiyacı var bu da yaklaşık 96 uçak yapıyor.

Eskişehir de 1 fİlo F-4 ve 1 filo F-16 var ama F-4'ler emekli olacak F-16'da eksiklerin olduğu üslere gidecek.Mesela Merzifondaki 1 filo F-16 kalıcı olarak İncirlik'e konuşlandı yerlerine bir şey kondu mu?Eksik illaki var.

Türkiye'nin 1984'de de İngiltere'den Tornado alımı vardı alıma gerçekten çok yaklaşılmıştı, kredi de anlaşılamadı yattı.Orada da Tornado alımı ve ardından Eurofighter programına geçiş olacaktı...Bugünde Eurofighter-Tempest olarak okuyabiliriz.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein »

Amerika'nın eline gerçekten bakılmamalı bence 72+24 adet eurofighter iyi bir rakam ve dendiği gibi belki bir kısım uçaklar üretim hattından çıkana kadar İngiltere'den karşılanabilir yada Katar'dan. Bu alım kesinlikle Tempest yolunu açacaktır fakat iyi ve sağlam bir anlaşma yapılmalıdır. Artık F-16'ları özgür modernizasyonu ile modernize ederiz. Ayrıca bu alım ilerde olabilecek bir F-35 alımının önünü tıkayacaktır.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Geçici çözüm olarak 2. el tranche 1 yada tranche 2 kiralamak ta mantıklı sıfır üretim Typhoon alınacaksa, uçaklar elimize geçene kadar. İtalya envanterinde F-16 bulunmamasına rağmen Typhoon lar gelene kadar uçak ihtiyacını karşılamak için F-16 kiralamıştı zamanında.

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

Söylendiği üzere 96 adetlik bir alım olursa -ki olmaz- Tempest'e de katılınır diye düşünüyorum. Ki mantıklı olan da o. Zira bu halde 2035'lere kadar envantere yeni Typhoon'lar girecek demektir. F-16'ları da ABD izniyle veya izni olmaksızın (İsmail Demir bizzat kendisi söyledi) modernize edersek zaten 2040'lara kadar MMU veya başka bir uçağa yönelik acil ihtiyacımız kalmaz.Tabii Tempest'e F-35 ile olan ortaklığımızdan çok çok daha yüksek bir seviyede ortak olduğumuzu varsayıyorum.
En son Shock and Awe tarafından 24 Haz 2022, 08:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Öyle bir ortaklık modeli yok, kimsenin bunu bize önerdiği de yok. Bizim isterlerimiz farklı, ihtiyaçlarımız farklı. BK ile daha büyük, bir kaç on yıl sürecek bir stratejik partnerliğe girilecek olunursa, BAE ve diğer Britanyalı firmalar, programın daha büyük bir parçası olabilir, MMU'nun ayağının yere basmasını sağlayabilir.

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

Yok zaten neden olmayacağı daha iyi anlaşılsın diye yazdım. Bizden kimsenin böyle büyük bir planlama yapıp böyle bir sorumluluk alma ihtimali de yok. HvKK zaten F-16 istiyor. Typhoon muhabbeti tamamen blöf. Daha önce de yazmıştım, umarım ABD şu 40 F-16 + modernizasyona olur verir, aksi halde çok sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Elin malina guvenip de bir gelecek olusturulamayacagini hala anlamadi insanlar. 2040'da da Tempest den atarlar bu sefer 20 yil once keske kendi ucagimizdan vazgecmeseydik, hainler yuzunden vazgectik diye muhtemelen o zamana coktan ölüp gitmis insanlara saydirirsiniz. MMU isi sadece bir savas ucagi isi degil, Türkiye gelecekte ulasmak istedigi teknoloji seviyesine, A sinifina girmek istiyorsa kendi ucagini yapmak zorundadir. Yapmakla da kalmayip kendisine muttefik olmak isteyen esasli ortaklarina da bu ucagi satip dunya meselelerinde baska seviyede soz sahibi olmalidir. Bugun G Kore kendi ucagini yapiyor, iyi kotu Pakistan, bir bakmissiniz BAE, Suud bile yapiyor olacak belki. Nedir bu ozguvensizlik ? 30 sene evvel simdiki yaptiklarimizi gosterseler yine ayni seyleri mi soyleyecektiniz ? Biz degil miyiz 90 yil once baltalanan projemize hala icerleyen ?

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Eurofigter ve yeni F-16 verileceğini hiç düşünmüyorum. Ama yinede pazarlıkların sürdürülmesi lazım. En azından Hürjet ve MMU için zaman kazanılır. Zaten MMU uçtuğu zaman Hürjet te olgunlaşmış olur (2025). Özgür projesi ile kendimiz F-16 ları zaten halledebileceğiz büyük ölçüde.
2025 sonrası hard ambargo da bile F-16 ları yerlileştirebiliriz :)

Bunlardan yediğimiz kazıklar yeter. 1. Dünya savaşında ingilizlerin parası ödenmiş gemileri vermemesi, müttefikin Almanya nın motor kazığı ( ki hala ambargo yok süreç devam ediyor yüzsüzlüğündeler), kıytırık Avrupali ülkelerin ambargo uygulaması bölücü terör örgüt-Pyd yüzünden. Paranla aldiğın silahları Güneydoğuda kullanamazsınız yüzsüzlükleri...

Son 250 senede ilk defa askeri teknolojide batıyı yakalamışsın, belki de 10 sene sonra geçeceksin. Bu şansı tepmemeliyiz.

Hürjetin uçması, Gökbeyin TS-1400 motorla uçması, Kızılelmanın uçması ve TCG Anadoluya iniş yapması, Siperin 100 Km+ vuruş yapmasi, İstanbul Fırkateyninin teslimi ve MMU nun uçması markus talihimizin değişmesidir. Ve bunlar 9 ay ile 3 yıl içinde gerçekleşecek.

Bundan 15 yıl önce burada Cirit i becerebilir miyiz, Umtas - Omtas bizim boyumuzu aşar mı, yerli piyade tüfeği yapsak ya diye konuşurken nerelere gelmişiz...

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

KARACI yazdı: 23 Haz 2022, 21:01 Elin malina guvenip de bir gelecek olusturulamayacagini hala anlamadi insanlar. 2040'da da Tempest den atarlar bu sefer 20 yil once keske kendi ucagimizdan vazgecmeseydik, hainler yuzunden vazgectik diye muhtemelen o zamana coktan ölüp gitmis insanlara saydirirsiniz. MMU isi sadece bir savas ucagi isi degil, Türkiye gelecekte ulasmak istedigi teknoloji seviyesine, A sinifina girmek istiyorsa kendi ucagini yapmak zorundadir. Yapmakla da kalmayip kendisine muttefik olmak isteyen esasli ortaklarina da bu ucagi satip dunya meselelerinde baska seviyede soz sahibi olmalidir. Bugun G Kore kendi ucagini yapiyor, iyi kotu Pakistan, bir bakmissiniz BAE, Suud bile yapiyor olacak belki. Nedir bu ozguvensizlik ? 30 sene evvel simdiki yaptiklarimizi gosterseler yine ayni seyleri mi soyleyecektiniz ? Biz degil miyiz 90 yil once baltalanan projemize hala icerleyen ?
Aynen katılıyorum. hala yunanlıların aldığı 2. el uçaklara göre gard alalım diyenler var. Yunan 24 değil 124 F-35 alsa da boş. Senle savaşamaz. Bütün havaalanları menzilinde. En fazla üzerindeki füzeleri ile yapacağını yapar, sonra gider italya ya iner. Adalara yaklaşamaz bile. Ruslar 1000+ uçak ve donanmayla bile Yılan adasını savunamadı, palyançoya döndü. 4-5 tane gemi kaybetti donanmasız Ukrayna ya.

Daha savaşın ilk gününde egedeki tüm donanmasını kaybeder yunan. Ne adasını ne de donanmasını savunma imkanı yok şuan Türkiye ye karşı. Veya bir düşman donanmanın gelip bize saldırma imkani da yok ABD de dahil.

Bundan dolayı panik yapmaya gerek yok. Çaresiz değiliz. Kararlılıkla kendi projelerimize devam etmemiz lazım yeni kazıklar yememek için...

husta
Üye

Mesaj gönderen husta »

HVVK planlaması 100 adet f35 sonrasında MMU değilmiydi. F35 gelmediyse, yerine ne koyacağız. MMU her türlü yapılacak zaten, f35 veya başka bir uçak alımı MMU için engel değil, planlama en başından beri f35 ve MMU üzerindeydi. Bizim coğrafyamız veya tehdit algımız sadece yunanla sınırlı değilki! MMU her şey yolunda giderse yerli motorla 15 seneye uçar,

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Eskiden Amerika “siz yapmaya uğraşmayın biz ucuza veririz” der ve bizi kendine bağlayıp o sektörde gelişmemizi baltalardı. Biz de buna uyan büyüklerimize söverdik.

Şimdi bakıyorum foruma; hala aynı kafada arkadaşlarımız var. EF alırsak Tempest’e de ortak oluruz MMU yapmaya gerek kalmaz diyorlar. Üretmek genlerimizde yok sanırım.

Tarih tekerrürden ibaret evet.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Eurofigter alınır. Para da bulunur.
Türkiye'nin şöyle bakınca çok ciddi ekonomik sorunu yok. Sadece doymak bilmez bir inşaat burjuvazisi ve o burjuvaziyi doyurmak için sallamasyon yeni ekonomi modelleri icat eden garip zihniyetleri var. O kadar.
Açık konuşacağım. Yarın çıksa bir yetkili enflasyon üzerinde faiz arttırımı yapacağım ve uzun süre orada tutacağım dese. Hatta açık açık demese fakat sinyalini verse dolar kendini 12.57'de bulur.
Not: 12.57 kafadan salladığım bir rakam değil. Anlamı var.

2022 sonunda bir hafta sonu Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal getirildiğinde Pazartesi ne olduğunu ekonomi ile içli dışlı olan herkes hatırlar.

Gerçi yaparlar mı öyle bir şey muamma. Ekonomiyle ilgili bir sitede ben o sıralar doları 6.90'a kadar çakacaklar diye hedefi söylemiştim. O sıra 2021 Ocak ayı sonlarında dolar 7.20 civarındayken ihracatçılar isyan etmeye başlamıştı. O kadar vergi veriyoruz, işçi çalıştırıyoruz, bize yapılacak iş mi bu diye söylenip duruyorlardı. Düşük doları istemeyen bir kitle var ülkede.

Neyse problem o değil. Bu işler için para bulunur da..
Eurofighter almak demek Türkiye'nin baya ciddi siyasal değişiklikler yapması demek bir yandan onu konuşan yok.

Batı bloğu dediğimiz de tek bir blok değil ki. ABD ekolü ile Avrupa ekolü çok farklı. Bunların siyaseti, sosyolojisi, eğitim felsefesi falan çok farklı.
Bir örnek olarak şunu hatırlatayım. Bir zamanlar AB ile aramız iyiyken AB içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı geliştirilen argümanlardan biri şöyleydi: "Eğer Türkiye'yi AB'ye alırsak AB içindeki ABD etkisi artar; ABD'ye daha fazla koz vermiş oluruz"

Niye? Çünkü gerçekten de Avrupa'dan çok ABD'ye daha yakın bir yönetim çizgisi vardı o sıra.
Şimdi Eurofighter almak ABD'den ziyade Avrupa ülkeleriyle daha fazla iyi geçinmemizi gerektirecek. Bunu gerçekten istiyor muyuz? O konu tartışmalı. Ancak ABD'nin Yunanistan'a çıkarma yapması ve bölgedeki partnerleri konusunda siyaset değişikliği yaptığını her fırsatta göstermesi bizi biraz o yöne itiyor gibi.

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

Karasu yazdı: 24 Haz 2022, 01:29 Eurofigter alınır. Para da bulunur.
Türkiye'nin şöyle bakınca çok ciddi ekonomik sorunu yok. Sadece doymak bilmez bir inşaat burjuvazisi ve o burjuvaziyi doyurmak için sallamasyon yeni ekonomi modelleri icat eden garip zihniyetleri var. O kadar.
Açık konuşacağım. Yarın çıksa bir yetkili enflasyon üzerinde faiz arttırımı yapacağım ve uzun süre orada tutacağım dese. Hatta açık açık demese fakat sinyalini verse dolar kendini 12.57'de bulur.
Not: 12.57 kafadan salladığım bir rakam değil. Anlamı var.

2022 sonunda bir hafta sonu Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal getirildiğinde Pazartesi ne olduğunu ekonomi ile içli dışlı olan herkes hatırlar.

Gerçi yaparlar mı öyle bir şey muamma. Ekonomiyle ilgili bir sitede ben o sıralar doları 6.90'a kadar çakacaklar diye hedefi söylemiştim. O sıra 2021 Ocak ayı sonlarında dolar 7.20 civarındayken ihracatçılar isyan etmeye başlamıştı. O kadar vergi veriyoruz, işçi çalıştırıyoruz, bize yapılacak iş mi bu diye söylenip duruyorlardı. Düşük doları istemeyen bir kitle var ülkede.

Neyse problem o değil. Bu işler için para bulunur da..
Eurofighter almak demek Türkiye'nin baya ciddi siyasal değişiklikler yapması demek bir yandan onu konuşan yok.

Batı bloğu dediğimiz de tek bir blok değil ki. ABD ekolü ile Avrupa ekolü çok farklı. Bunların siyaseti, sosyolojisi, eğitim felsefesi falan çok farklı.
Bir örnek olarak şunu hatırlatayım. Bir zamanlar AB ile aramız iyiyken AB içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı geliştirilen argümanlardan biri şöyleydi: "Eğer Türkiye'yi AB'ye alırsak AB içindeki ABD etkisi artar; ABD'ye daha fazla koz vermiş oluruz"

Niye? Çünkü gerçekten de Avrupa'dan çok ABD'ye daha yakın bir yönetim çizgisi vardı o sıra.
Şimdi Eurofighter almak ABD'den ziyade Avrupa ülkeleriyle daha fazla iyi geçinmemizi gerektirecek. Bunu gerçekten istiyor muyuz? O konu tartışmalı. Ancak ABD'nin Yunanistan'a çıkarma yapması ve bölgedeki partnerleri konusunda siyaset değişikliği yaptığını her fırsatta göstermesi bizi biraz o yöne itiyor gibi.
ABD şu an Almanya'nın içinden geçmiş durumda -Almanya'nın 100 milyar euroluk savunma plan-. Yani AB ile dediğiniz ölçüde iyi ilişkiler kurmak gerekiyorsa öncelikle ABD ile arayı düzeltmemiz gerekiyor. O da mümkün olmadığı için diyecek pek fazla bi şey yok. E peki Eurofighter alımı nasıl gerçekleşebilir bu koşulda. İngiltere baya istekli gibi görünüyor bu işe. Fransa'nın Avustralya'ya yapacağı nükleer tahrikli denizaltı ihalesinin iptalinin ardından Yunanistan'a uçak satışını sus payı olarak verdiler gibi. İngiltere içinde ne yazık ki bu duruma benzer bi konumdayız. Bağlarsa işi satışı gerçekleştirecek ülke bağlar, diye düşünmekteyim.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Yukarıda MMU’dan bu kadar çabuk vazgeçelim denilmesi şaşırttı beni.
Bağımsız savunma sanayisi ve majör ürünleri olmadan Türkiye nasıl tam bağımsız veya daha büyük bir aktör olacak ki?

İHA sektöründe bağımsızlık yakalanınca bunun Karabağ! Suriye ve Libya’daki sonuçları net şekilde görüldü.
Ondan çok daha stratejik olacak olan savaş uçağında bağımsızlık yakalanınca olabilecek atılımları düşünemiyorum. Bunların hepsini hazır alım, Veya başkasının uçak programlarına girip kendi programlarımızı iptal ederek ve önemsizleştirerek yapmamız akılcı olur mu?

Artık bu aşamada böyle majör alımlar stratejik hata olacaktır.

Şunu hep hatırlamak lazım; icatların anası ihtiyaçtır ( İngilizcedeki “mother of all innovations is the need” sözünden gelir bu). İhtiyacı başka şekilde adreslerseniz sizin çözüme gerek kalmaz ve kendiliğinden kaybolur gider.
Veya size başka bir örnek vereyim; “eat your own dog food” burada kaydedilen önce kendi yaptığın ürünü kendinin kullanması - yani sen kendi yaptığın ürünü kullanırsan ancak başkası kullanır. Bunu yapacak durumları ortadan kaldırırsan başka hiç kimse senin ürününü alıp kullanmaz.

Devrim otomobili ve sonrasında gelecek olan yerli otomobil çözümleri de bu şekilde kaybolmadı mı?

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

dna yazdı: 24 Haz 2022, 02:32 Yukarıda MMU’dan bu kadar çabuk vazgeçelim denilmesi şaşırttı beni.
Bağımsız savunma sanayisi ve majör ürünleri olmadan Türkiye nasıl tam bağımsız veya daha büyük bir aktör olacak ki?

İHA sektöründe bağımsızlık yakalanınca bunun Karabağ! Suriye ve Libya’daki sonuçları net şekilde görüldü.
Ondan çok daha stratejik olacak olan savaş uçağında bağımsızlık yakalanınca olabilecek atılımları düşünemiyorum. Bunların hepsini hazır alım, Veya başkasının uçak programlarına girip kendi programlarımızı iptal ederek ve önemsizleştirerek yapmamız akılcı olur mu?

Artık bu aşamada böyle majör alımlar stratejik hata olacaktır.

Şunu hep hatırlamak lazım; icatların anası ihtiyaçtır ( İngilizcedeki “mother of all innovations is the need” sözünden gelir bu). İhtiyacı başka şekilde adreslerseniz sizin çözüme gerek kalmaz ve kendiliğinden kaybolur gider.
Veya size başka bir örnek vereyim; “eat your own dog food” burada kaydedilen önce kendi yaptığın ürünü kendinin kullanması - yani sen kendi yaptığın ürünü kullanırsan ancak başkası kullanır. Bunu yapacak durumları ortadan kaldırırsan başka hiç kimse senin ürününü alıp kullanmaz.

Devrim otomobili ve sonrasında gelecek olan yerli otomobil çözümleri de bu şekilde kaybolmadı mı?
Hocam bu platformu fark etmem sanırım 2010 ile 2013 yılları arasındaydı. Altay tankının özellikleri neymiş acaba diye bakınırken sizlerle karşılaştım. O zamandan bu zaman sürekli takip ediyordum. Bazı duygulara dokunulduğunda gerçeklik olgusundan kopuk o duyguya yoğunlaşırsın bana da öyle oldu sanırım. Akabinde formdaki bazı değerli insanların düşüncelerini takibe başlayınca gerçeklik dediğimiz şey duyguyu bastırdı öfkeye dönüştürdü. İnsanın gelişim evresi gibi olacak belki ama bu öfkede zaman içinde farklı bir şeye evrildi. Altay belki gerçekleşmedi lakin -hiç değilse denendi projelendirildi bilgi deneyim elde edildi- yok artık dediğimiz pek çok şeyin gerçekleştiğine de şahit oldum kendi açımdan. Kısacası zemin kaygan bu kaygan zeminde pek çok şey gerçekleştiği gibi gerçekleşemedi de. Zaman deneyim akabinde istenilen sonuç evet. Lakin kaygan zemine etken konular bunlar değil. Sektörün içinde yer alan uzmanlar neyin nasıl bir yapıda şekillenmesi gerektiğini iş yapacak insanların önünün hangi ölçülerde kolay kolay kesilemeyeceğini otursunlar bize bir şekilde aktarsınlar dinleyelim kamuoyu oluşturalım.

Ek olarak - gerçeklikle bakıldığında zaman içinde elinde bulundurman gereken unsurları sağlamlaştırman gerekiyor ki yapmayı düşündüğün şeylerin gerçekleşme süresini garantileyebilesin-

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Sen Ylmz,

Cevabınızı birkaç kez okudum.
Altay konusunda vaktinde BMC’ye bu iş verilmesin, her motor işi MTU’ya bağlanmasın diye çok yazmıştık ama gerisi malum.
Burada da başta Trmotor ile benzer hataya düşüldü, ama şimdilerde hata biraz düzeltilmiş görülüyor. Bu oluşum IP firması haline getirildi, ki daha doğru ama bence yeterli değil çünkü TRmotor çok ufak bir firma ve proje ofisi gibi bir hali var. Bunun altından bu şekliyle kalkması mümkün değil.
MMU motoru konusunda iki paralel yolun aynı anda takip edilmesi lazım diye düşünüyorum Trmotor+RR ortaklığı bir yol ve TEI diğeri. Başka çok kritik projelerde benzer metodlar takip edilmiştir (ör: Pakistan’ın atom bombası programı bir plütonyum bir de paralel uranyum metodları ile başlatılıp uzun süre bunlar paralel gitmiştir). Başka bir çok örnek de vardır.
Bunlar spesifik örnekler ve sizin de söylediğiniz gibi problemleri çözmek isteyenleri önleri açık tutulmalı ve onlara gereken destek verilmelidir. Risklerin de önceden tanımlanıp, açıkça tartışılıp bunlara karşı önlemlerin alınması gerekiyor elbet.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Ülke kasten Amerika ve Almanya'ya bağımlı hale getirilmiş. Bari karşılığında dünyada uçak, roket, elektronik, uzay, otomobil, eğitim, bilişim, elektronik veya nükleer'de ön plana çıksaydık. Uyutulmuşuz ancak...

İsmet İnönü ve sonrasındakilerin hepsi sağolsun, ortada bir şey yok. 2. Dünya savaşı kaybetmiş ülkeler bile ilk 5-10 girmiş ekonomi ve teknoloji olarak.

Yunanistan üzerinden korku ve karamsarlık yaratmaya gerek yok. Zaten bunu yaratacak çapta bir ülke de değil Yunanistan. Sadece vekalet savaşlarına ve iç karışıklıklara dikkat etmeliyiz.

Acele edilecek bir durum yok, iki Nato ülkesinin durduk yere veya sınırlar için savacak durumu yok. Yunanistan ile ilgili sorunlarımız 60 yıllık, yeni bir şeymiş gibi açıklamalar yapmak siyasi hesaplardan.

Serin serin rahat rahat MMU, Hürjet, Uzay, Roket ve motor teknolojileri üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz.

türkşad
Üye

Mesaj gönderen türkşad »

Benim şahsi düşüncem uzun zamandır uzun soluklu devlet planlama işlerinin olmaması yada günü birlik refleks gösterip ahanda olayı kotardık deyip iyice sıçıp sıvaması olayından başka bir şey degil.Örnek arayan son 10 yılda yaşanan olaylara göz atması kafi , olmaz denilen şeylerin olması çırpındıkça dibe vurmamız günü birlik rasyonaliteden uzak; duygusal kararlar alan karar verme yetkisine sahip basiretsizlerin akıl tutulmaları yüzünden.

Konu başlıgı HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı !! hava kuvetleri 90 lı yıllarda planlama yapmış bütün altyapıyı o planlamaya göre yapmaya çalışırken durduk yere s400 denen (benim gözümde soba borusundan farkı yok)rus Hss leri almamız zaten bizi bu f-35 projesinden atmak için kıvranan abd nin terredüt bile etmeden ilk önce uyarması sonra bizimkilerin yaşadıgı akıl tutulmasının verdiği aptal cesareti ile bu alımın yapılması ile palas pandıras projeden şutlanmamız. Plansız programsız günü birlik duygusal kararlar almanın zirvesi degilde nedir. bu konuda çöp rus sistemlerine verilen parayamı yanarsın yada parasını vermiş oldugun projeden atılıp senin paranla geliştirilen( cüzi miktarda yada eser miktarda olsa) yunanlıların bu uçaga sahip olabilme ihtimali beni deli ediyor.Ondan sonra rus uçagımı alalım !!!yok çin uçagımı alalım!!! f-35 e gece gündüz harıl harıl nasıl b... atarım diye çırpınan emekli havacı general ve yanladıgı avrsayacı tayfa şimdide Eurofighteri boklamanın peşine düşmüş benden bu tayfaya kocaman tebrikler!!!

Yunanlılar rafaeli alır almaz sınır ihlaleri yapmaya başladılar ve iddialar odurki oldukça vahim durumlar oldugu söyleniyor yıllardır ege üzerindeki dominasyonun tek taraflı olarak tamamen yunanın eline geçtiği söyleniyor ve dillendiriliyorken!! Buna tepki olarak tamamen refleks gösterip uzun menzilli radar ve füzeler talep etmemiz Abd'den ve biz bunu yaşarken bzizimkileri ufuk ötesinden kilit atıp bu gerçekle yüzleşmenin sonucunda verdiğimiz tepki radar ve füze siparişi vermek olurken..Bizde burada şunu alalım yok bunu alalım sanki şekerçi dükanına girmiş çocuklar gibiyiz...sanki hemen vereceklermiş gibi davranmakta o kadar akıl tutulması..

İster begenin ister begenmeyin acil olarak bu tek taraflı dominasyona çare olarak tek Eurofighter var !! f-16 v70 istek talebimize bile ikircikli davranan abd nin biden yönetimindeki abd kongresinden bu talebin geçebilecegine inananacak kadar romantik arkadaşlar olabilir ama malum bir söz vardır Hayallerle yaşayanı gerçeklerlerle (si.. ...r) üzerler hemde çok fena üzerler!!!!...kendi adıma bu duruma bizi kim yada kimlerse düşürenlerin canı cehenemme demekten başka bir şey gelmiyor. plansız günü birlik idarecilerin çapsızlıgı tuzu biberi olmaktan öteye gitmeyen bu kısır döngüde debelenip duruyoruz..

Varlık amacı tamamen asker düşmanlıgı üzerine bina edilmiş bir siyasi oluşumun karar verme yetkisine sahip olması işte bu gerçek bir dramdır...

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Bu kadar panik yapmaya gerek yok. Hiç bir şey plansız değil. Aksine 90 lı yıllarda planlanan düzlemde gitmek hata olacaktı. F-35 projesinden çıkarılmamız bize bulunmaz nimetler kazandırdı. Birincisi bu müttefiklerimize(?) güvenip mermi alımını bile planlamayacaksın, yolda kalırsın. İkincisi neye ihtiyacın varsa kendin yapacaksın, kabiliyeti düşükte olsa geliştirerek kendi ihtiyacını karşılayacaksın.

Son 10 yılda İha, savaş gemileri ve akıllı mühimmatta bunu başardık. Şimdi sıra jet iha ve savaş uçaklarında. Bunu da başaracağız. Yeterki içten engellemeyelim.

Her şey yerli yerinde ve planlı şekilde gidiyor. Panik yapması gerekenler Yunan + Fransız ve diğer müttefiklerimiz.

TCG Anadolu ya TB-3 ve Kızılelma iniş yaptığında artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Anahtar teslim İha uçak gemisi satışlarımız başlayacak :)

Bırakın Yunanlar alsın F-35 leri derim ama ABD olası bir savaşta karizması sarsılır diye asla satmayacaktır.
Düşünsene Kızılelmadan atılan H-H nin F-35 düşürdüğünü. ABD rüyasının bitişi olur. Aynen donanmasız Ukrayna nın Moskova yı batırması gibi...
O günlerde gelecek...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

kedoxs yazdı: 25 Haz 2022, 18:42 Bu kadar panik yapmaya gerek yok. Hiç bir şey plansız değil. Aksine 90 lı yıllarda planlanan düzlemde gitmek hata olacaktı. F-35 projesinden çıkarılmamız bize bulunmaz nimetler kazandırdı. Birincisi bu müttefiklerimize(?) güvenip mermi alımını bile planlamayacaksın, yolda kalırsın. İkincisi neye ihtiyacın varsa kendin yapacaksın, kabiliyeti düşükte olsa geliştirerek kendi ihtiyacını karşılayacaksın.

Son 10 yılda İha, savaş gemileri ve akıllı mühimmatta bunu başardık. Şimdi sıra jet iha ve savaş uçaklarında. Bunu da başaracağız. Yeterki içten engellemeyelim.

Her şey yerli yerinde ve planlı şekilde gidiyor. Panik yapması gerekenler Yunan + Fransız ve diğer müttefiklerimiz.

TCG Anadolu ya TB-3 ve Kızılelma iniş yaptığında artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Anahtar teslim İha uçak gemisi satışlarımız başlayacak :)

Bırakın Yunanlar alsın F-35 leri derim ama ABD olası bir savaşta karizması sarsılır diye asla satmayacaktır.
Düşünsene Kızılelmadan atılan H-H nin F-35 düşürdüğünü. ABD rüyasının bitişi olur. Aynen donanmasız Ukrayna nın Moskova yı batırması gibi...
O günlerde gelecek...
Bir gün Namık abi ile lokalde oturuyoruz...

Aykaç
Üye

Mesaj gönderen Aykaç »

kedoxs yazdı: 25 Haz 2022, 18:42 Bu kadar panik yapmaya gerek yok. Hiç bir şey plansız değil. Aksine 90 lı yıllarda planlanan düzlemde gitmek hata olacaktı. F-35 projesinden çıkarılmamız bize bulunmaz nimetler kazandırdı. Birincisi bu müttefiklerimize(?) güvenip mermi alımını bile planlamayacaksın, yolda kalırsın. İkincisi neye ihtiyacın varsa kendin yapacaksın, kabiliyeti düşükte olsa geliştirerek kendi ihtiyacını karşılayacaksın.

O günlerde gelecek...
Ağzınıza sağlık. F35 gelmedi diye karalar bağlamaya gerek yok. Aksine sihalarla yeni savaş konseptleri oluşturmak açısından insansız teknolojilere yatırım yapmak ve kendi insanlı savaş uçağını geliştirmek için motivasyonumuzu arttırdı. Savunma sanayinde planlamanın gayet yerinde olduğunu gerek hükümetin gerek ordu kurmaylarının ayakları yere sağlam basan bir şekilde ilerlediklerini düşünüyorum. F35 gelmedi diye sabah akşam bir yerlere küfür etmeye gerek yok. Mius, hurjet, mmu'nun ve birçok projenin planlanan şekilde ilerlemesi, geleceğe pozitif bakmamıza sebep oluyor.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

kabardey yazdı: 25 Haz 2022, 19:12 Bir gün Namık abi ile lokalde oturuyoruz...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

En kralınız gelsin be!

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

kabardey yazdı: 25 Haz 2022, 19:12 Bir gün Namık abi ile lokalde oturuyoruz...
2014 de TB-2 ilk uçtuğunda ilerde bu Rusların başına bela olacak deseydi biri burada, yine böyle diyenler çıkardı :) Muhtemelen bende dahil.

Sonuçta ABD nin İsrail in ihalarının yanında minicik bir şeydi.
Ama önce teröristlerin sonra Rusların başına bela oldu. Savaş sahasında vurmadığı unsur kalmadı. En son havada olan helikopteri de vurdu. Roketsan 100 kg altı bir HH çıkarırsa uçakta vuracak imansız :) Ama hala ona ülkemizde, marketlerde satılanların biraz büyüğü diyenler var :)

Jet iha neler yapabilecek bilemiyoruz. En önemli şey veri bağı. 5g ve gelecekte 6g li link ile belki it dalaşına bile girecek. Veya yapay zeka ile it dalaşına girebilir. Sensör ve kameralarla 360 derece farkındalık olursa olabilir. Çok yüksek G li manevralar yapabileceği için it dalaşında yakalanması zor olur.

Bildiğim bir şey varsa hiç bir F-35 pilotu sürü halinde gelen HH li jet iha ile karşılaşmak istemez. Biri yem olurken diğerlerine avlanabilir.

Neyse 2-3 yıla görürüz neleri yapıp neleri yapamayacaklarını...

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

kedoxs yazdı: 25 Haz 2022, 22:47 2014 de TB-2 ilk uçtuğunda ilerde bu Rusların başına bela olacak deseydi biri burada, yine böyle diyenler çıkardı :) Muhtemelen bende dahil.

Ama önce teröristlerin sonra Rusların başına bela oldu. Savaş sahasında vurmadığı unsur kalmadı. En son havada olan helikopteri de vurdu. Roketsan 100 kg altı bir HH çıkarırsa uçakta vuracak imansız :) Ama hala ona ülkemizde, marketlerde satılanların biraz büyüğü diyenler var :)

Jet iha neler yapabilecek bilemiyoruz. En önemli şey veri bağı. 5g ve gelecekte 6g li link ile belki it dalaşına bile girecek. Veya yapay zeka ile it dalaşına girebilir. Sensör ve kameralarla 360 derece farkındalık olursa olabilir. Çok yüksek G li manevralar yapabileceği için it dalaşında yakalanması zor olur.

Bildiğim bir şey varsa hiç bir F-35 pilotu sürü halinde gelen HH li jet iha ile karşılaşmak istemez. Biri yem olurken diğerlerine avlanabilir.

Mühimmatı kalmayan jet ihaya bu ihanın kaybı kazancın yanında bir şey değil denilerek karşıdan gelen beşinci nesil uçağa kafa attırıp kamikaze yaptırılması gibi olaylar bizi bekliyor olabilir :) :) . Teorik olarak devasa bir füze.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

İnanmayanlarla degil inananlarla yurunur bu yolda. Bunlar pırpır diyenler bugun en cok sahiplenenler oldu, unuttular zamaninda ettikleri laflari, herkes unuttu saniyorlar, aldiris etmeyin boylelerine.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Canti yazdı: 25 Haz 2022, 22:59 Mühimmatı kalmayan jet ihaya bu ihanın kaybı kazancın yanında bir şey değil denilerek karşıdan gelen beşinci nesil uçağa kafa attırıp kamikaze yaptırılması gibi olaylar bizi bekliyor olabilir :) :) . Teorik olarak devasa bir füze.
Hepsi mümkün. Uçak gemisine kamikaze yapıp pert edebilir :)
Daha geçen tb-2 görünümlü daha mini bir iha Rusya da petrol tesisine daldı.

kabardey
Akıncılar

kedoxs yazdı: 25 Haz 2022, 22:47 2014 de TB-2 ilk uçtuğunda ilerde bu Rusların başına bela olacak deseydi biri burada, yine böyle diyenler çıkardı :) Muhtemelen bende dahil.

Elma ile armudu toplayıp, sonucu portakaldan söylemek pek mantıklı değil.

İHA yada jet İHA dediğiniz şey ile F-35 birbirinin rakipleri değil, tamamlayıcı sistemler. Loyal Wingman projesi bu konuda güzel bir örnek. Keza Kızılelmada F-35 ile güzel olurdu.

Ayrıca F-35 o sürü şeklinde hareket edecek İHA'ları yönetebilecek kabiliyette bir alet. Yine sistemin bir tamamlayıcısı.

F-35 gelmedi çok da şey etmemek lazım, diyerek kendimizi kandırmanın bir anlamı yok. F-35'in gelmeyecek olması Hava Kuvvetleri için ciddi bir kayıp oldu. Elimizde bunu telafi edecek yada yakın bir gelecekte alternatif olabilecek bir sistem yok. MMU olabilirse, ey iyi ihtimal ile bir F-15 silent eagle olacak. Eldeki sistemleri olabildiğince verimli şekilde kullanarak bu açığı minimize etmeye çalışacağız, hepsi bu. Çok fazla abartmanın bir mantığı yok.

türkşad
Üye

Mesaj gönderen türkşad »

kabardey yazdı: 25 Haz 2022, 23:27 Elma ile armudu toplayıp, sonucu portakaldan söylemek pek mantıklı değil.

İHA yada jet İHA dediğiniz şey ile F-35 birbirinin rakipleri değil, tamamlayıcı sistemler. Loyal Wingman projesi bu konuda güzel bir örnek. Keza Kızılelmada F-35 ile güzel olurdu.

Ayrıca F-35 o sürü şeklinde hareket edecek İHA'ları yönetebilecek kabiliyette bir alet. Yine sistemin bir tamamlayıcısı.

F-35 gelmedi çok da şey etmemek lazım, diyerek kendimizi kandırmanın bir anlamı yok. F-35'in gelmeyecek olması Hava Kuvvetleri için ciddi bir kayıp oldu. Elimizde bunu telafi edecek yada yakın bir gelecekte alternatif olabilecek bir sistem yok. MMU olabilirse, ey iyi ihtimal ile bir F-15 silent eagle olacak. Eldeki sistemleri olabildiğince verimli şekilde kullanarak bu açığı minimize etmeye çalışacağız, hepsi bu. Çok fazla abartmanın bir mantığı yok.
Hocam bildiğiniz üzere bizim mmu nun motorunu hani herşeyini ıcıgını cıcıgını bildiğimiz f-110 motorunun muadilini kaç senede yapabiliriz diye soruldugunda İsmail beye en erken 15 senede yapabiliriz derken yarın bu f-110 motorunu vermem dediğinde amerika bu inanan arkadaşlar inanarak nasıl yapacaklar inanın çok merak ediyorum .Hayaller f-22 ortaya cıkacak olan belki f-15 silent eagle ki kesinlikle küçümsemek gibi bir niyetim yok ortaya konan emege saygım vardır her türlü başımızın tacıdır ama ihalarda çok anlam yüklemeyin derim ruslar hava hakimiyetini kurabilselerdi görürüz ihaların halini

kabardey
Akıncılar

türkşad yazdı: 25 Haz 2022, 23:52 Hocam bildiğiniz üzere bizim mmu nun motorunu hani herşeyini ıcıgını cıcıgını bildiğimiz f-110 motorunun muadilini kaç senede yapabiliriz diye soruldugunda İsmail beye en erken 15 senede yapabiliriz derken yarın bu f-110 motorunu vermem dediğinde amerika bu inanan arkadaşlar inanarak nasıl yapacaklar inanın çok merak ediyorum .Hayaller f-22 ortaya cıkacak olan belki f-15 silent eagle ki kesinlikle küçümsemek gibi bir niyetim yok ortaya konan emege saygım vardır her türlü başımızın tacıdır ama ihalarda çok anlam yüklemeyin derim ruslar hava hakimiyetini kurabilselerdi görürüz ihaların halini
Bu yüzden sürekli, RR ile motor konusunu zorlamamız gerektiğini belirtiyorum. Evet TEİ F110 muadili bir motor yapar. Hatta bazı parçalarını daha modern hale getirir, F110-GE-132 modernliğinde bir şey çıkarır. O yolu seçecek isek, ona da çoktan başlamış olmamız gerekli idi. Fakat biz her projede olduğu gibi, en önemli konuda hiçbir şey yapmayacak projeyi yürütüyoruz. Üstelik bu sefer deli gibi personel kaybı yaşayarak bunu yapıyoruz. Bir şeyler değişmez ise, ileride gerçekten sadece TB-2 uçurabilir hale geleceğiz.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

kabardey yazdı: 25 Haz 2022, 23:27 Elma ile armudu toplayıp, sonucu portakaldan söylemek pek mantıklı değil.

Kızılelma ile Loyal Wingman'in pek alakası yok bence.Kızılelma epey kapasiteli bir uçak olacak, Loyal Wingman işi için farklı bir proje gerekiyor.

F-35 ile çalışmada öyle kolay değil, uçak nihayetinde bizim değil müdahil olabileceğimiz bir uçak değil.

Tabi ki F-35'in kaybı çok büyük darbe oldu şuanda 1 filo F-35 belki operasyonel olacakken şimdi 5-6 sene sonra gelecek 4.nesil F-16 gelsin diye atmadığımız takla kalmadı.Kaybımız çok büyük ve ne olursa olsun tam olarak giderilemez.

''MMU olabilirse, ey iyi ihtimal ile bir F-15 silent eagle olacak'' demekte MMU'ya çok büyük bir hakaret olur bence.Ben yine de MMU'yu bu kadar küçümsemeyin derim.

türkşad
Üye

Mesaj gönderen türkşad »

kedoxs yazdı: 25 Haz 2022, 23:24 Hepsi mümkün. Uçak gemisine kamikaze yapıp pert edebilir :)
Daha geçen tb-2 görünümlü daha mini bir iha Rusya da petrol tesisine daldı.
Üstadım eger niyetiniz trollükse bilinizki çok başarısız bir deneme yani tröllüğünde kendi içerisinde bir tutarlılıgı olur yapmayın Allah aşkına miusa kafadan f-35'e carptırmakmı daha saçma yoksa uçak gemisine kamikaze yaptırmakmı daha saçma tercih etmekte çaresiz kaldım bunları ciddi ciddi yazdıgınıza inanmak istemiyorum

kabardey
Akıncılar

karaden yazdı: 26 Haz 2022, 00:35 ''MMU olabilirse, ey iyi ihtimal ile bir F-15 silent eagle olacak'' demekte MMU'ya çok büyük bir hakaret olur bence.Ben yine de MMU'yu bu kadar küçümsemeyin derim.
İyide resmi açıklama da üç aşağı beş yukarı bu, 4,5. nesil ama 5. nesil gibi demek bu işte. Daha Hürkuş'u envantere alamadık, daha basit olan Hürjet'i prototip üretimini bitirmedik. MMU'ya bu kadar güven duyulma sebebi nedir?

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

O günlerde gelecek...
Bu cümleyi Hükümet giderse her şey biter anlamında mı kullandığınız yoksa bizim bize ettiğimizi kim bize edebilir ki anlamında mı kullandınız? İkisinin arasındaki fark pek çok şeyi açıklar insanlara.

Neyi açıklar?
Fark yaratacak insanların önü açıldığında ne gibi sonuçlar alındığını alınabildiğini mesela -Baykar Teknoloji-
Diğer Devlet firmaların önünde ki takozlar kaldırıldığında ne gibi sonuçları hangi zamanlar içerisinde alınabilirdiyi mesela...

Fark yaratan önü açılan firmamızın isterler konusunda ve sağladığı başarılar açısından artık kendi belirlediği siklet doğrultusunda yeni bir proje ortaya koyabiliyor... Mantıklı ayağı yere basan ve olması gereken.

Peki devlet firmaları için bu böyle mi? Olanağı belli olan firmalardan olmadık isteklerde ardı arkası bitmeyen isterler de bulunuluyor.

Sonrasında ne oluyor peki? Hükümet değiştiğinde Baykar'nın önünü keserler falan filan. Yok iş yapılmaz savunma sanayii biter. -Eğer aynı oranda diğer Devlet firmalarının önü açılacaksa benim açımdan bir problem yok niyesi ise hükümet Otokar'a niye yol verdiyse ondan yani zaman içinde bu özel firmalar gerektiği kadar güçlendiğinde Devlet babaya ortak koşabilirler de ondan... - Bilinçli olarak sen baykar'ı bir kaldıraç olarak kullanıyor diğer devlet firmalarının projelerini şişirebildiğin kadar şişirip bunu bir seçim argümanı olarak insanlara pompalıyorsan -zamanı gelince iş çıkmayınca da bunu diş mihraklara havale ediyorsan - bu durumda ciddi bir problem var demektir.

Devir artık gerçeklerden dem vurarak uyutma devri. O sebeple kimin gerçeği söylediğine bakman gerekiyor.

Bu açıklamadan sonra dediklerine katılıyorum sizin. Her şeyi yapabilir gerçekleştirebilir bu ülke.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

MMU tek faz ürün olarak düşünülmüyor, herkesin bildiği gibi birçok fazı ve varyasyonları olacak bir ürün ailesi olacak. Eurofighter örneğinde T1-2-3-4 olduğu gibi, örnek olarak kullanırsak, onun gibi.. Ayrıca Türkiye’nin kendi konseptlerini denemesine ve uygulamasına imkan verecek olan, kontrolün tamamının Türkiye’de olduğu majör bir platform.

Zayıf veya ana riskli olduğu alan motor meselesi. Ne yapıp edip bunu çok ciddi olarak çözmeleri lazım. Yukarıda belirtmiştim. Bunun metodları da mevcut. Ciddiye alınmazsa Altay-2 ortaya çıkar. Bu çok net.

Bugünlerde savaş uçağı gibi platformlar sistemlerin sistemi çünkü tamamen üreticin kontrolünde olan bir bilişim yapısı üzerine inşa ediliyorlar. Modern hiç bir programa üretici firma ve üretici ülkenin izni olmadan:
- silah sistemleri: H-H, H-Y vs mühimmatı
- radar sistemleri
- IFF
- EH, ED sistemleri
- haberleşme sistemleri: ör: link 11, 16 veya diğerleri ki bunlar ağ temelli savaş için alfabe gibi şart
- görev sistemleri
- havada yakıt ikmal sistemleri
Veya başka her hangi birşey takmak imkansız. Bunu da F16 blok 50 ve üstü platformlarda zaten görüyoruz.

Artık tüm çözümler “vertically integrated” yani kabaca tamamen entegre hale geliyorlar diye düşünebiliriz. Teknoloji ve dünya bu şekilde ilerliyor.
Türkiye’nin de kendi vertically integrated savaş uçağı ve sistemlerin sistemini geliştirmesi gerekiyor.

Şu TB2 veya ATAK örneklerinde bile görüyoruz. Platforma Bayraktar veya TAİ ve tabii Türkiye ne izin verirse otakılıyor, başka bir şey takılamıyor. Bunun yarattığı mühimmat cirosu da cabası.

Şu aşamada Türkiye bölgede ve gelecekte daha büyük bir coğrafyada söz sahibi olmak istiyorsa kendi sistemlerini geliştirmekten ve tam bağımsız çözümler üretmekten başka seçeceğiz yoktur. Başkasının sistemleri ile bu olmaz. Bu F35 de olsa böyle arkadaşlar.

Şu motor işinin çok ciddiye alınıp hem MMU hem de Hürjet’in tam anlamıyla finish hattına getirilmesi lazım.