HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Haz 2021, 13:28

wolfastein yazdı: 27 Haz 2021, 02:36 Bir youtube kanalı reuters'i haber kaynağı göstererek Almanya'nın ihtiyaç fazlası( Var mı) savaş uçağını Türkiye'ye teklif edeceğini söylüyor. Bu mümkün mü? Kanalda reutersi kaynak gösterdiği için buraya yazıyorum. Ama Almanya'nın Türkiye'ye tavrı karşısında biraz umutsuzum. Acaba bir kaç filo eurofighter Türkiye'ye gelir mi? Gelse bile Türkiye'nin ihtiyaçlarını giderir mi özellikle Yunan Rafalelerine karşı? Almanya'nın elindeki envanter dışına çıkaracağı uçakların özelliklerini bilemiyorum.
Youtube kanalını değil de Reuters haberini gösterin, bakalım...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Haz 2021, 13:31

DENO yazdı: 27 Haz 2021, 12:27 33 adet ilk seri EF-2000 Tranche 1 i emekli etmek için geçen sene 38 adet EF-2000 Tranche 4 sipariş ettiler ama bu T1 ler de hemen çıkacak diye bir şey yok birkaç yılları var gibi daha. Onun dışında emekli olmaya yakın Tornadolar var ama onlar da alınmaya değmez...

Bu Tranche 1 mevzusu baya bir konuşuldu. Bakım, idame ve eğitim altyapısını kurmak bir yana dursun bir de isterlerimize göre modernize edilmeleri gerekir o nedenle astarı yüzünden sıfır uçaktan daha pahalıya gelir gibi bir şey. Bana en makulu ABD ile ilişkiler yumuşar ise stop-gap bir F-16 alımı yapılabilmesi ya da hava-yer görevlerinin olabildiğince SİHA lara devredilip MMU ya kadar idare edilmesi gibi geliyor şu saatten sonra...
Sayın DENO, Bir ihtimal ilişkiler yumuşarsa F-15 gibi bir alıma iki taraf da sıcak bakabilir mi? Biliyorum önceki yıllarda F-15 mevzusunu konuşmuştuk çok. F-35 illa ki olmuyorsa ve biz müttefiksek Suudlara sattıklarını bize de satarlar mı?

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 27 Haz 2021, 13:37

Sanchez yazdı: 27 Haz 2021, 13:28 Youtube kanalını değil de Reuters haberini gösterin, bakalım...
Reuters'de bulamadım yada ben arayamadım. Reutersten aldığını belirttiği için aldım zaten.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 27 Haz 2021, 15:02

Antares yazdı: 27 Haz 2021, 13:31 Sayın DENO, Bir ihtimal ilişkiler yumuşarsa F-15 gibi bir alıma iki taraf da sıcak bakabilir mi? Biliyorum önceki yıllarda F-15 mevzusunu konuşmuştuk çok. F-35 illa ki olmuyorsa ve biz müttefiksek Suudlara sattıklarını bize de satarlar mı?
Şu an senatodan böyle bir alım geçmez.
wolfastein yazdı: Reuters'de bulamadım yada ben arayamadım.
Büyük ihtimalle yok çünkü.

irreplaceable
Süvariler

Mesaj gönderen irreplaceable » 27 Haz 2021, 22:35

Rus silah platformlarının NATO'ya uyumsuzluğu hepimizin malumu. Ama SU-35/57 için A-129'da yaptığımız gibi platformu satın alsaydık; aviyonik, radar (Aselsan AESA), yerli füze ve bombalar ve görev bilgisayarı ile doldursaydık NATO uyumlu platformlarımız olmaz mıydı? Sonrasında bunları ucuz ve güvenilir platformlar olarak NATO üyeleri ve şu an İHA sattığımız ülkelere de pazarlayabilirdik. Üstelik S/İHA sistemleri ile birlikte çalışabilirlik ile geleceği de yakalayabilirdik.

Rusya böyle bir şeye istekli olsaydı, sizce yapılabilirliği nasıl olurdu?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Haz 2021, 22:55

irreplaceable yazdı: 27 Haz 2021, 22:35 Rus silah platformlarının NATO'ya uyumsuzluğu hepimizin malumu. Ama SU-35/57 için A-129'da yaptığımız gibi platformu satın alsaydık; aviyonik, radar (Aselsan AESA), yerli füze ve bombalar ve görev bilgisayarı ile doldursaydık NATO uyumlu platformlarımız olmaz mıydı? Sonrasında bunları ucuz ve güvenilir platformlar olarak NATO üyeleri ve şu an İHA sattığımız ülkelere de pazarlayabilirdik. Üstelik S/İHA sistemleri ile birlikte çalışabilirlik ile geleceği de yakalayabilirdik.

Buna Rusya izin verir mi? Ben sanmıyorum. Yoksa Özgür projesinin benzerini pek çok platforma uygulayabileceğimiz konusunda ben de hemfikirim. Ha bir de Motor bakım vs. olayları var. Bambaşka teknoloji değer mi? savaş anında değer ama barış anında gereksiz gibi. Bir de NATO müttefiklerimiz ile iyice papaz olmuşuz işin siyasi kısmı da var.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 27 Haz 2021, 22:58

irreplaceable yazdı: 27 Haz 2021, 22:35 Rus silah platformlarının NATO'ya uyumsuzluğu hepimizin malumu. Ama SU-35/57 için A-129'da yaptığımız gibi platformu satın alsaydık; aviyonik, radar (Aselsan AESA), yerli füze ve bombalar ve görev bilgisayarı ile doldursaydık NATO uyumlu platformlarımız olmaz mıydı? Sonrasında bunları ucuz ve güvenilir platformlar olarak NATO üyeleri ve şu an İHA sattığımız ülkelere de pazarlayabilirdik. Üstelik S/İHA sistemleri ile birlikte çalışabilirlik ile geleceği de yakalayabilirdik.

Yapacağın için masrafı ve alacağı süre sıfırdan uçak geliştirmekten farksız olur hemen hemen, Rus he olur dese bile (ki demeyeceği daha olası). Ayrıca Rus uçakları için tek sorun aviyonik ve silah sistemleri değil motor ve uçuş esntümanları da NATO türdeşlerine göre daha verimsiz ve ayrı bir bakım-idame konseptine sahipler. En basitinden bütün modern batı uçaklaır fly-by-wire uçar iken Ruslar halen bizim F-4 te kullandığımızdan pek bir farkı olmayan mekanik lövyeli uçaklara sahipler. Motoru da değiştirek desen orası da ayrı bir macera olur. Uçak dinamiklerinden bahstemiyorum bile. Herhalde sonuç olarak 5 uçak parasına 1 uçak toplamış olursun...

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 28 Haz 2021, 00:55

Ne Amerikan ne Rusu şimdilik bize uygun görünen eurofighter. Şöyle 3 filo kadar Eurofighter alsak acaba bize kaynak kodlarını verirler mi? Nede olsa yavaş yavaş güncelliğini yitiren 4+ nesil bir uçak. Daha önce de dediğim gibi eldekileri tek sepete koymamak lazım bu yüzden bize f-35 vermeyen ABD'den bir daha uçak alınmamalı. Avrupa'dan uçak tedarikine gidilmeli ki bu da tek seçenek eurofighter. Bizim TF-X gelene kadar 2 motorlu bir uçağa ihtiyacımız var ve etrafımız ateş çemberi. Kanal İstanbul gibi gereksiz bir projeye yatıracaklarına milyarları ordumuzun ihtiyaçları giderilmeli. Ordun güçlü olmadıktan sonra seni kaale bile almıyorlar ki Türkiye zayıf düşsün diye bekleyen onca düşmanımız var başta Yunanistan, BAE, Suudi Arabistan, İsrail, Mısır vb.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 28 Haz 2021, 01:16

wolfastein yazdı: 28 Haz 2021, 00:55 Ne Amerikan ne Rusu şimdilik bize uygun görünen eurofighter. Şöyle 3 filo kadar Eurofighter alsak acaba bize kaynak kodlarını verirler mi? Nede olsa yavaş yavaş güncelliğini yitiren 4+ nesil bir uçak. Daha önce de dediğim gibi eldekileri tek sepete koymamak lazım bu yüzden bize f-35 vermeyen ABD'den bir daha uçak alınmamalı. Avrupa'dan uçak tedarikine gidilmeli ki bu da tek seçenek eurofighter. Bizim TF-X gelene kadar 2 motorlu bir uçağa ihtiyacımız var ve etrafımız ateş çemberi. Kanal İstanbul gibi gereksiz bir projeye yatıracaklarına milyarları ordumuzun ihtiyaçları giderilmeli. Ordun güçlü olmadıktan sonra seni kaale bile almıyorlar ki Türkiye zayıf düşsün diye bekleyen onca düşmanımız var başta Yunanistan, BAE, Suudi Arabistan, İsrail, Mısır vb.
Eurofighter kesin bir seçenekmiş gibi anlaşılıyor ama değil. Hele ki Avrupa ile çalkantılı ilişkilerimiz göz önüne alındığında ve bize uyguladıkları örtülü ambargo yüzünden uçağı bırakın çoğu Avrupa ülkesinden tüfek mermisi bile tedairk edemediğimiz göz önüne alınır ise.

Eurofighter konsorsiyumunda Almanya var iken bizim EF-2000 almamız zor. Hem Avrupa'nın olası bir kriz durumunda ABD den daha iyi olacağını ve bizim yanımızda taraf alacağını mı düşünüyorsunuz cidden ? Suudilerin EF filosunu yedek parça satmayı reddederek kaç yıldır kal ediyorlar. Aynısını bize yapmayacaklar diye bir şey yok, ki farklı alanlarda yapıyorlar.

Ayrıca kimse ondan 60 uçak aldın diye sana yazılım kodlarını falan vermez. Bu gittiğin araba satıcısına "senden araba aldım o kadar galeriyi bana devret madem" demek gibi bir şey resmen. İçinde olduğumuz ekonomik darboğazdan söz etmiyorum bile.

EK olarak biz ABD den hangi uçağı isteyip zamanında alabildik ? Biraz tarihe bakalım F-102 lerin gelmesi bile bizim F-4 isteyip ABD nin vermemesine dayanır, daha sonra F-4 leri de aldık ama. Aynı senaryo sadece tarihe bağlı olarak tekerrür ediyor.

Şu an için ise bir kırılma noktasındayız, MMU gelene kadar aldığımız ecnebi uçağını yaşanılacak krizler ve politik gelişmelerden etkilenmeden bağımsız olarak idame ettirebileceğiz diye bir garanti yok. Amerikan olsun Avrupa olsun Rus olsun. Burada yapılacak aklı selim tek şey MMU gelene kadar envanteri çorba etmeden ve eldeki sisteme ek eğitim, bakım ve idame masrafı bindirmeyecek stop-gap bir platform edinmek o da olmuyor ise SİHA sayısını arttırıp eldeki ile idare etmek.

Şu konu 26 sayfa olmuş ama anlatılanlar, tartışılanlar hep aynı. İlk sayfadan beri değişen hiçbir şey yok devir dayim etmek dışında bir şey yapmıyoruz esasen :roll:

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 28 Haz 2021, 02:38

DENO yazdı: 28 Haz 2021, 01:16 Eurofighter kesin bir seçenekmiş gibi anlaşılıyor ama değil. Hele ki Avrupa ile çalkantılı ilişkilerimiz göz önüne alındığında ve bize uyguladıkları örtülü ambargo yüzünden uçağı bırakın çoğu Avrupa ülkesinden tüfek mermisi bile tedairk edemediğimiz göz önüne alınır ise.

Eurofighter konsorsiyumunda Almanya var iken bizim EF-2000 almamız zor. Hem Avrupa'nın olası bir kriz durumunda ABD den daha iyi olacağını ve bizim yanımızda taraf alacağını mı düşünüyorsunuz cidden ? Suudilerin EF filosunu yedek parça satmayı reddederek kaç yıldır kal ediyorlar. Aynısını bize yapmayacaklar diye bir şey yok, ki farklı alanlarda yapıyorlar.

Ayrıca kimse ondan 60 uçak aldın diye sana yazılım kodlarını falan vermez. Bu gittiğin araba satıcısına "senden araba aldım o kadar galeriyi bana devret madem" demek gibi bir şey resmen. İçinde olduğumuz ekonomik darboğazdan söz etmiyorum bile.

EK olarak biz ABD den hangi uçağı isteyip zamanında alabildik ? Biraz tarihe bakalım F-102 lerin gelmesi bile bizim F-4 isteyip ABD nin vermemesine dayanır, daha sonra F-4 leri de aldık ama. Aynı senaryo sadece tarihe bağlı olarak tekerrür ediyor.

Şu an için ise bir kırılma noktasındayız, MMU gelene kadar aldığımız ecnebi uçağını yaşanılacak krizler ve politik gelişmelerden etkilenmeden bağımsız olarak idame ettirebileceğiz diye bir garanti yok. Amerikan olsun Avrupa olsun Rus olsun. Burada yapılacak aklı selim tek şey MMU gelene kadar envanteri çorba etmeden ve eldeki sisteme ek eğitim, bakım ve idame masrafı bindirmeyecek stop-gap bir platform edinmek o da olmuyor ise SİHA sayısını arttırıp eldeki ile idare etmek.

Şu konu 26 sayfa olmuş ama anlatılanlar, tartışılanlar hep aynı. İlk sayfadan beri değişen hiçbir şey yok devir dayim etmek dışında bir şey yapmıyoruz esasen :roll:
Evet bir kırılma noktasındayız ama bir gerçek var ki acil uçak ihtiyacımız var ve elimizdeki seçenekler kısıtlı. Yunanistan ile bir kapışmada Yunanistan'ın yanlız olmayacağı aşikar.
ABD'nin tutumu şimdilik bize karşı olumsuz ve hükümet değişmedikten sonra da düzelecek gibi durmuyor. Evlere şenlik bir muhalefetimiz var ki hükümetten daha beter. Evet bir kriz durumunda ambargo yiyebiliriz başta ABD'den. Ben Eurofighter diyorum çünkü Rafale ve Gripen olmaz. ABD'nin kileri saymıyorum bile.
Rus veya Çin uçaklarına hiç girmiyorum bile ki bizim altyapımızla uygun değiller ve dediğiniz gibi bu ekonomik şartlarda alması idame etmesi, mühimmatları ayrı dert. Ne zaman üretilecekler de personellerimiz eğitilecekte mühimmatları alınacak ta kullanılacak ve bizim elimizdeki mühimmatları bu uçaklarda kullanamayacağız. Acaba Çin ve ya Rusya bizim mühimmatları bu uçaklarda kullanmamıza izin verecekler mi? Bunu Rusya'nın Hindistan'ın S-30'larında rusya dışından mühimmat takma işini reddetmesinden anlıyoruz ki bu seçeneğin önü de kapalı.
Tek seçenek Eurofighter kalıyor ki benim güvencem şu sıralar sıkı fıkı işbirliğimizin olduğu ve MMU projesinde de yardım eden İngiltere. Bu ilişki şimdilik iyi gidecekmiş gibi görünüyor. Evet Almanya var ve bu aralar ilişkilerin kötüye gittiği İtalya ortaklar arasında ama İngiltere, İspanya v e İtalya'nın Almanya'yı ikna edebileceğini sanıyorum Türkiye'ye uçak satabilmek için. Anlaşmayı sağlam yaparsın (Tabiki garantisi yok) ve yerli mühimmatları entegre etmeyi şart koşarsın ki mühimmatta sıkıntı yaşamazsın. Eğer bir sıkıntı yaşarsan yedek parçada bizim şimdilik iyi ilişkilerimiz olan İngiltere'den tedarik edersin. Her halde Almanya İngiltere'ye de ambargo uygulayacak değil.
Eğer uçak tedarik edemezsek SİHA'lara ağırlık veririz demişsiniz ki SİHA'larımız Libya, Suriye ve Karabağ'da kendini gösterdi. Fakat bu bölgelerde hava unsurları doğru düzgün yoktu bu yüzden alana hakimdiler. Savaş uçaklarının hakim olduğu bir alanda bunları kuş gibi avlarlar.Bu yüzden SİHA'lar ne yazıkki derdimize derman olamaz.
Evet çıkmazdayız ve nerdeyse seçeneğimiz yok. Bir savaş durumunda daha önce de belirttiğim gibi nitelik ve nicelik olarak geri durumda olacağız. Rafale, F-35 ve belki F-15'leri neyle tespit edip ve neyle önleme yapacağız. Evet sayfalardır aynı şeyi tartışıyoruz ki bir arpa boyu yol katetmemişiz. Zaman geçiyor ve bu açığı neyle kapatacağımız belli değil. Fakat düşmanlarımız uyumuyor bizim hükümetse her halde SİHA'lara güveniyor ya da bir bildiği var.(Keşke bu forumdakilerin göremediği bir şeyler görüyor ve biliyor olsalar)

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 28 Haz 2021, 13:11

wolfastein yazdı: 28 Haz 2021, 02:38 Rus veya Çin uçaklarına hiç girmiyorum bile ki bizim altyapımızla uygun değiller ve dediğiniz gibi bu ekonomik şartlarda alması idame etmesi, mühimmatları ayrı dert. Ne zaman üretilecekler de personellerimiz eğitilecekte mühimmatları alınacak ta kullanılacak ve bizim elimizdeki mühimmatları bu uçaklarda kullanamayacağız. Acaba Çin ve ya Rusya bizim mühimmatları bu uçaklarda kullanmamıza izin verecekler mi? Bunu Rusya'nın Hindistan'ın S-30'larında rusya dışından mühimmat takma işini reddetmesinden anlıyoruz ki bu seçeneğin önü de kapalı.

Aynı şey Eurofighter için de geçerli işte ? Adamlar bize kendi görev bilgisayarlarını kurcalatıp milli mühimmatlarımızı entegre etmemize okadar kolay izin verir mi sence ? F-16 için bile Blok-30 ların "Özgür" olmasında ne kadar uğraştık. Ayrıca Eurofighter da bir Su-30 olmasa da yine yabancı bir uçak bize. Kullandığı topu ve kalibresi farklı, kullandığı motoru farklı, kullandığı çoğu silah sistemi farklı, kullandığı kaskı bile farklı. Bunların her birinin bir idame ve eğitim altyapısının kurulması var ve yine bize ucuza gelmeyecek. Yani yukaruda Rus ve Çin uçakları için yazdığınız aynı şeyler Eurofighter için de geçerli.

wolfastein yazdı:
Eğer uçak tedarik edemezsek SİHA'lara ağırlık veririz demişsiniz ki SİHA'larımız Libya, Suriye ve Karabağ'da kendini gösterdi. Fakat bu bölgelerde hava unsurları doğru düzgün yoktu bu yüzden alana hakimdiler. Savaş uçaklarının hakim olduğu bir alanda bunları kuş gibi avlarlar.Bu yüzden SİHA'lar ne yazıkki derdimize derman olamaz.
Mesajlaırmın adamakıllı okunmasında fayda var, ben hava-yer görevlerini olabildiğince SİHA lara kaydırmaktan bahsettim. Kaldı ki 5-6 yıl önce F-16 nın vurduğu hedefi vurmaya Bayraktar TB2 gidiyor şimdi, ben bundan bahsettim. Onun dışında jetler yine ağır bombardıman, hava-hava & hava önleme görevlerine kalkar ama COIN, SEAD & DEAD ve yakın hava desteği (CAS) tarzı görevler olabildiğince SİHA lara devredilmiş olur bu şekilde jetlerin üzerindeki yük alınır. İdeal değil ama şu anda başka çare yok.

Benim komiğime giden şu anda bize tüfek mermisi bile satmayan adamlardan ciddi ciddi EF-2000 alınabileceğinin, üzerine bir de milli yazılım ve mühimmatlar ile idame edileceğinin düşünülmesi. Gerçeklikle uymuyor kısaca, ama umut fakirin ekmeği tabi...

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Haz 2021, 14:31

Plan milan yok bam bam bam:)

Bende isterim tabi şöyle 3 filo EF2000 Tranche 3 / F15 üzerine çilek niyetine 2 Filo da F16 Blok 70 gelsin. Ama olmayacak işler gibi duruyor maalesef. Hani satarlar / satmazları geçtim onu şöyle kallavi bir ihale açmadan adam akıllı anlayamayız zaten (üretici firmaların lobi faaliyetlerini ölçemeyiz).

Biz eldekileri sağ salim modernize edip (AESA radar + Özgür) muhafaza edelim de gerisi hayal gibi şu süreçte.

Yunana F35 satışı resmiyet kazanırsa NATO ayağına (Isınan Karadeniz) ücreti mukabilinde istediğimiz Bloklara Özgür ve AESA entegrasyonu ve niyet varsa bir miktar ek Blok 70 siparişine izin çıkabilir.

Not: Özgür ün ne kadar Özgür olduğunu tartıştık ama bir sonuca varamadık. İsmail Demir ABD den izne gerek yok dese de üretici firma iznine gerek olduğu yazılıp çizildiği, Blok 30 harici AESA radar içinde aynı şeyin gerekli olabileceği varsayımıyla yazdım son cümleyi.

Hava Kuvvetlerinin önemini herkes biliyor. Da vermeyince mabut neylesin Mahmut. Siyaseten yapılan hatalar, onlar bunlar şunlar yıllardır tartışıyoruz zaten. Bir yerden eksik varsa, imkan olan başka bir yerden telafi etmeye çalışacağız ne yapalım kolonya döküp kendimizi mi yakalım uçak uçak diye:)

Savaş uçağının yerini tutmasa da caydırıcılığı olan başka unsurlara da yönelmek mecburiyetinde kalacağız. Adı Hava Kuvvetlerinin B planı olmayacak da TSK nın B planı olacak.

Bende isterim hem Hava Kuvvetlerinin B planı olsun, hem bu diğer unsurlar olsun ama olmuyorsa da ne yapalım abi. Çok zorlamaya, kendini kahretmeye, gece rüyada uçuşan EF2000 ler, F15 ler görmeye gerek yok.

Özellikle sosyal medyada iyi takipçili bazı genç arkadaşlarda takıntı haline gelmiş bu konu. Yağmur duasına çıkar gibi uçak duasına falan çıkıyorlar. Tatbikatta 4 Rafale 8 Türk F16 sını kilit yemeden düşürmüş o vakit Yunan 18 Rafale ile 36 F16 mızı düşürür falan. Bir durun kardeşim. Harp zamanı tatbikata benzemez. Bende biliyorum Rafale bizim elimizdeki F16 lardan üstün bir uçak ama gerçek bir savaşta işin içine birçok unsur, birçok bilinmez girer.

Rahat olun herşey süper demiyorum elbet ama bunu takıntı haline getirmeye komplekse girmeye de gerek yok.
En son trakya_forever tarafından 28 Haz 2021, 14:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 28 Haz 2021, 14:55

DENO yazdı: 28 Haz 2021, 13:11 Benim komiğime giden şu anda bize tüfek mermisi bile satmayan adamlardan ciddi ciddi EF-2000 alınabileceğinin, üzerine bir de milli yazılım ve mühimmatlar ile idame edileceğinin düşünülmesi. Gerçeklikle uymuyor kısaca, ama umut fakirin ekmeği tabi...
Azizim o konuda biraz şerhlerim var işte.

Genellikle yaptığımız alımlarda ortaya koyduğumuz isterler, bizim olası alımlarımızıda baltalamakta. Acil ihtiyaçlarımızı bugüne kadar çok fazlasıyla teknoloji transferi gibi konulara feda ettik diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 28 Haz 2021, 15:43

Ama o teknoloji transferi safi bunu öğrenelim de kendimizinkini yapalım diye değil, yarın ambargo yediğimizde uçaklar yatıp kalmasın, kendi ara çözümlerimizle uçurabilelim diye de isteniyor.

Biz yıllardır F-16 lardan yıllardır istediğimizi aldık, zorlu müşteri olduk, gidip 3-5 senede yerli 4. nesil multirole mu çıktı ortaya? Hayır, ABD JDAM-LGB vermese de, sınırötesi operasyonlarını sürdürebileceğimiz güç çarpanını elde ettik.

Bizim ABD' ile yaşadığımız gerginlikleri başka bir ordu ana tedarikçi ülkesi ile yaşasa şimdi hava kuvvetsiz bu işleri nasıl yaparız diye uçuk çözümler arıyordu, biz standartlarımızın ve yerli sanayimiz sayesinde ayakta durabildik.

Bizim baş sorunumuz Doğu Akdeniz, Yunanistan kendini geriye atıp burası AB'ye ait diyor. Zaten Yunana buraları kalırsa bize borcunu ödeme şansı bulur mantığıyla tüm AB büyük aktörlerini de arkasına almış.

Kusura bakmayın da, bu durumda o EF-2000'i hele Rafale'i alsak, sağlam bir idame-yedek parça anlaşması yoksa ambargo yememiz 3 ay bile sürmez. Uçakları satıp milyardolarlarımıza çöktükleri gibi dönerler eski zırvalarına.

İşte Mısır'dan bahsediyoruz. O adamlarla Doğu Akdeniz için oturup konuşalım diyoruz, ama Mısır biliyor ki, kendi yararını düşünüp AB'ye karşı Türkiye'nin yanında pozisyon alacağı ilk gün o pahalı oyuncaklarına veda edecek. Bu yüzden bu yaklaşımı koruyabilmek bir yandan da bağımsızlık demek.

Bize sıkıntı yaratıyor mu, yaratıyor, ama asıl iş (diploatik beceri) o sıkıntılı eşiği aşmakta. Bunu beceremiyoruz, kendimizi bildiğimiz için de, ona göre çözümler öneriliyor.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 28 Haz 2021, 15:55

Gerçekçi olursak şuan dünya da alabileceğimiz bir uçak bulunmamakta gibi. ABD F-35 vermiyorsa diğerlerini de vermez, AB antin kuntin şeylere bile ambargo koyarken den Rafael, Eurofigter, Gripen vereceklerini beklemek hayaldir. Verebiliriz diye oyalarlar ama iş ciddiye bindiğinde Altay motoru gibi süründürürler olan yıllara olur. Rus - Çin - Pakistan uçakları da bize pek uymuyor.

Şuanda olduğu gibi bence tüm enerjimizi Hürjet, MMU ve İHA sistemlerini geliştirmeye ayırmalı ve boş hayallerle oyalanmamalıyız. Ha olurda 2030 a kadar beceremezsek o zaman piyasaya bakılır.

Yunanistan istediği kadar F-35 Rafael alsın, bize karşı ezici bir üstünlük sağlayamaz. İş sadece hava üstünlüğü ile bitmiyor. Havada üstün olursun ama inecek bir pist bulamayabilir. Siha - Sida - Atmaca gibi ürünlerle Ege de pek gemi dolaştıramazlar gibi geliyor.

İran ın ciddi güncel bir hava gücü olmamasına rağmen ABD bir türlü saldıramadı. İş sadece hava gücünü alt etmeyle bitmiyor. Olası bir saldırı halinde ABD'nin ortadoğu da ki üsleri ve savaş gemileri savunmasız kalacak İran'ın füze tehtidinden dolayı.

Kısacası bence yunanistan bize tehdit oluşturacak diye masada yıllarca sürünecek bir uçak macerasına girmeyelim, o macerayı ve krediyi kendi genç mühendislerimize verelim. Zaten şuan harıl harıl çalışıyorlar. Tasarımlar donduruldu. Hürjet te parça üretimleri başlandı, MMU da da bu yıl sonu gibi parçalar üretilmeye başlanıyor. Sanırım son 300 yıldır giriştiğimiz en cüretkâr projeler bunlar. Bunu milli bir mesele olarak görüp tüm kesimler olarak destekleyerek sonuçlandırmaya uğraşmalıyız. Aynen Pakistan'ın aç kalacağız ama yine de Nükleer güce erişeceğiz motivasyonu gibi...

Savunma sanayiinde son 40 yılda başardıklarımız en büyük motivasyonumuz olmalıdır...

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 28 Haz 2021, 16:28

Tyras yazdı: 28 Haz 2021, 15:43
Bize sıkıntı yaratıyor mu, yaratıyor, ama asıl iş (diploatik beceri) o sıkıntılı eşiği aşmakta. Bunu beceremiyoruz, kendimizi bildiğimiz için de, ona göre çözümler öneriliyor.
Azizim maalesef, işin o sıkıntı kısmındayım ben. Zira diplomatik olarak artık bir İsmail Cem, Mümtaz Soysal, Fatin Rüştü Zorlu, yahut bir Mehmet Fuat Köprülü ye sahip değiliz.

Birde esas tartışmak istediğim, Akıncı Aesa radar ile donandığında elimizdeki 737 ler ile ne kadar bir etkinlik üretebilir?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 28 Haz 2021, 16:38

Ben daha önce de dedim. Ben beyin fırtınası olarak yazdım. İstediğimiz şartlarda verirler mi? Zaten verseler de para var mı? Yada bu yoklukta başka yerden kısıp bunu uçağa yatıracak irade var mı? Yoksa DENO üstada katılıyorum.

Biz biraz para bulursak ara çözüm olarak ek f16 ya da f15 alabiliriz verirler ise. Onun dışında MMU yapmayı ve f35 geri dönebilmek için fırsat bekleyeceğiz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Haz 2021, 17:24

Genel olarak aynı yere çıkıyoruz. Olmaz ya GAP filler birşeyler alınacak ABD dışına çıkılmaz. Oradan da F16 bakılır.

Uçak isi çok yönlü bakılması gereken bir durum. Pazardan elma armut alır gibi almak olmaz. 30-40 yılını yatıyorsun aldığın alete.

Adam arabayı degistirince tam alışması 6 ay istiyor. Özellikle Yunan ve Mısır ne yaptığının farkında değil. O alım maliyetleri uçakları, üssü6, pilotları tam harbe hazir hale getirmeye kalkınca bakalım nerelere çıkacak?

F-16, Mirage, Rafale, F35. 4 çeşit uçak. Vay babam vay. Mısır'a hiç deginmiyorum zira.

sharkyzarous
Üye

Mesaj gönderen sharkyzarous » 28 Haz 2021, 17:32

kedoxs yazdı: 28 Haz 2021, 15:55 Gerçekçi olursak...

Bunu milli bir mesele olarak görüp tüm kesimler olarak destekleyerek sonuçlandırmaya uğraşmalıyız. Aynen Pakistan'ın aç kalacağız ama yine de Nükleer güce erişeceğiz motivasyonu gibi...
ama problemde burada değil mi zaten? savunma sanayi projeleri için kaynakları yönetecek olanlar Ar-Ge den çok birilerine, bir yerlere aktarmak için kullanıyor bu kaynakları. BMC aşkı olmasa bir miktar Altay tankı, 8x8 modern sistemler şuanda ordumuzda olabilirdi.

MMU için yine TEI, Kale gibi kurumlar yerine TR Motor diye yapı ortaya çıkıyor bakıyorsunuz yine malum kesimler.

Az daha geriye gidelim MİLGEM'de yine aynı durum, bu kadar rant hırsı, bu kadar belli kesim yandaşlığı/düşmanlığı bize zarar veriyor. Bazen düşünüyorum bu tartışmalar hiç başlamadan biz 6 MİLGEM i tamamlamış olsak, kim bilir belki bir iki adette TF-2000 hazır olsa... (o dönem gündemdemiydi bilmiyorum) bu Yunanlar bu kadar rahat azgın itler gibi dolaşabilirmiydi.

Çok yüzeysel düşünüyorum belki ama bizim önce liyakat meselesini çözmemiz lazım sanki...

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer » 28 Haz 2021, 22:00

Bu iddiaların forumda tartışıldığını görmedim. Kaynağın güvenilirliğini bilmiyorum ama iddiaları yaklaşık 3 aydır çeşitli kaynaklardan okudum. Özellikle lojistik yetenek anlamında bu katkı önemli çarpan olur bizim için.

RoadCaptain
Üye

Mesaj gönderen RoadCaptain » 28 Haz 2021, 23:25

Üye oldugumdan beri Aslinda Tank ile alakali yorum yaziyorum….
illa yazmayim diye kendimi tutuyorum Ama artik dayanamicam.
MMU hic Bir zaman operasyonel ucmayacak…. Göstermelik 2023de hangardan cikacak, ayni Altay gibi Sahada Bir iki Hareket ile „biz yaptik“ dencek. Akibeti ayni Altay gibi olucak. Hükümet günü kurtarmak icin Milletin Agzina Bir karis bal caliyor susmasi icin. US Menseili Motor ile MMU hayal. Yok EF pahali, altyapi faso fiso…. Devlet‘in bedeli olmaz, Neyse alinir ve masrafdan kacinilmaz.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 29 Haz 2021, 00:32

RoadCaptain yazdı: 28 Haz 2021, 23:25 Üye oldugumdan beri Aslinda Tank ile alakali yorum yaziyorum….
MMU hic Bir zaman operasyonel ucmayacak…. Göstermelik 2023de hangardan cikacak, ayni Altay gibi Sahada Bir iki Hareket ile „biz yaptik“ dencek. Akibeti ayni Altay gibi olucak. Hükümet günü kurtarmak icin Milletin Agzina Bir karis bal caliyor susmasi icin. US Menseili Motor ile MMU hayal. Yok EF pahali, altyapi faso fiso…. Devlet‘in bedeli olmaz, Neyse alinir ve masrafdan kacinilmaz.

Şunu şuraya tekrardan bir alıntılayım:

DENO yazdı: Benim komiğime giden şu anda bize tüfek mermisi bile satmayan adamlardan ciddi ciddi EF-2000 alınabileceğinin, üzerine bir de milli yazılım ve mühimmatlar ile idame edileceğinin düşünülmesi. Gerçeklikle uymuyor kısaca, ama umut fakirin ekmeği tabi...

RoadCaptain
Üye

Mesaj gönderen RoadCaptain » 29 Haz 2021, 03:30

DENO yazdı: 29 Haz 2021, 00:32 Şunu şuraya tekrardan bir alıntılayım:
Bal gibi satarlar, Ama civatasina bile dokundurmadan.
Yani aslinda demek istedigim, yanlis politiklar ugruna Bir felakete sürükleniyoruz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Haz 2021, 08:32

Satardı, satmazdı. Hadi sattı. 3 seçenek var zaten. F15/EF2000/ Rafale. İkinci el kelepir, bayandan/doktordan az kullanılmış bir şeyler buldun buldun. Yoksa iki filo (en az 40 adet) alayım desen, mühimmatı, yedek parçası, üssün/hangarların tadilatı, personelin eğitimi, operasyonel hale gelmesi, finansman faizi derken 9-10 milyar doları bulur maliyet. Artı ne vakit teslim alacaksın? İlk teslimleri muhtemelen 2025 te başlar. Yerli mühimmatları kullanamayacaksın ve her an bir sürtüşme sonucu ambargo, belki parasını verdiğin uçağın teslimatı bile olmayacak. Belki teslim aldığın uçak yerde yatacak. Olmadı mı parasını verdiğimiz 8 F35 e adam çöktü resmen. Adam VLS vermiyor, İtalya baş topu vermiyor. Adam internetten satılan motora ambargo koydu. ABD F16 Blok 40/50 yapısal modernizasyonuna bile şu ana kadar olur vermemiş.

İlla alacağım, ne olursa olsun bu yola gireceğim diyorsan o para bulunur Türkiye Cumhuriyeti bulur o finansmanı. Ekonomisi benim yarımdan küçük, kamu borcu benim iki katım olan Mısırı, çeyreğim kadar ekonomisi olan, dünyanın en yüksek kamu borcuna sahip ikinci ülkesi Yunanı yastık altından biriktirdiklerinden almıyor ya silahları. Hep borçlanarak alıyor.

Amma ve lakin, bana sor sen bu şartlarda bu parayı verir misin diye, zinhar vermem aga. Kim ne derse desin zerre umurumda değil, bu kadar kritik proje finansman beklerken, arge ihtiyacı varken, bu şartlarda, ne olacağı belirsiz bir durumda, o kadar parayı o kadar uçağa vermem. Benim vermediğimi ülkeyi yönetenler sittin sene vermez. Öküz alırık lan o paraya:)

Benim için öncelik eldeki F16 filosunun modernizasyonu. Oluyorsa da bir miktar ek F16V olsun.

Tekrar ediyorum bir savaş uçağı ile farklı kulvardalar, hepsinin yeri ayrı ama elimizde yerli olarak ürettiğimiz belli bir miktar caydırıcı unsur var ve her geçen yıl bunlar nitelik, nicelik ve çeşit olarak artarak devam edecek. (Hava Savunma Sistemleri, İnsansız Hava Araçları, çeşitli seyir ve balistik füzeleri vb)

Bu buhranlı zamanları elimizde var olanları nitelik ve nicelik bakımından geliştirip, arttırarak geçirmeye çalışmak bana daha mantıklı geliyor. Sonu belli olmayan, muhtemelen de tavizler isteyen bir yola girip 9-10 milyar dolar para yatırmak bana hiç mantıklı gelmiyor.
En son trakya_forever tarafından 29 Haz 2021, 10:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 29 Haz 2021, 08:38

RoadCaptain yazdı: 28 Haz 2021, 23:25 Üye oldugumdan beri Aslinda Tank ile alakali yorum yaziyorum….
Doğru düşünüyorsunuz. Derhal MMU ekibi dagıtılıp, proje iptal edilip, bugüne kadar üretilen tüm tasarım çalışmaları imha edilmeli. Hatta kritik mühendisler sürgün edilmeli.
Parayı bastırıp 2024 - 2030 teslimli EF-Raf filan anlaşması yapilmali.
Muhtemelen o tarih geldiginde de Yunanistsnla Meis adası kıta sahanligi konusunda anlaşana kadar askıya aldık derler.

Altay ders olmadi sanirim hala. Bunda da motor yabanci denebilir ama en azından motor çalışması paralel başladı. Altay gibi en sonda degil...

"Hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar." ATATÜRK

Gençlerimize güvenelim ve güven verelim. Varsın yapsınlar da motor yüzünden sıkıntı yaşasınlar. En azından 4+ nesil uçak tasarlayabilmiş binlerce mühendisimiz olur...
En son kedoxs tarafından 29 Haz 2021, 08:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Haz 2021, 08:48

kedoxs yazdı: 29 Haz 2021, 08:38 Doğru düşünüyorsunuz. Derhal MMU ekibi dagıtılıp, proje iptal edilip, bugüne kadar üretilen tüm tasarım çalışmaları imha edilmeli. Hatta kritik mühendisler sürgün edilmeli.
Parayı bastırıp 2024 - 2030 teslimli EF-Raf filan anlaşması yapilmali.
Muhtemelen o tarih geldiginde de Yunanistsnla Meis adası kıta sahanligi konusunda anlaşana kadar askıya aldık derler.

Altay ders olmadi sanirim hala. Bunda da motor yabanci denebilir ama en azından motor çalışması paralel başladı. Altay gibi en sonda degil...
MMU için en baştan beri aynı şeyleri düşünüyorum. Proje takvimi sittin sene yetişmeyecek. Ortaya çıkan ürün tam operasyonel olduğu tarihte performans ve gelecek planlaması açısından zinhar tatmin etmeyecek.

Ama şunu da kabul ediyorum artık. Kah yönetim, kah küresel konjonktür bizi öyle bir yola soktuki, şu an için mevzu insanlı savaş uçağı ise başka güvenli bir seçenekte yok. Umudum o ki inşallah yanılırım MMU konusunda.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 29 Haz 2021, 08:53

trakya_forever haklı çıkarsan yenisini daha iyisini yaparız

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 29 Haz 2021, 15:13

MMU konusunda hep soru işaretleri vardı kafamda.
İsterler çok fazla idi.
Sonuçta bu iş blok blok yapılacak ilk çıkacak versiyon daha basit bir uçak olacak dendiğinden beri umudum var MMU ya.
Ancak Proje takvimi çok çok iyimser. Yetişmesi ilk filonun oluşması çok seneler alır.

Üstelik Elimizde Hürkuş projesinin sonucu belli. 2006 da başlayan proje halen sürünüyor. Tabi burada Hava Kuvvetlerinin isterleri çok yüksek tutmasının etkisi büyük. Şimdi Hürkuşun gövdesi komple elden geçecekmiş.

Olduğu hali ile silahlı 5-10 tane Hürkuş-C yi al kullan eksiklerini tespit et sonra gerekirse çöpe at. Ama biz kusursuz uçak üretelim derken çok sular akıyor nehirden.

Hürjet te MMU da çok uzun çalışmalar gerektirerek vicud bulacak. Er yada geç olacaktır.

F-16 harici bir uçak alımını hayal görüyorum ben.
Herşey iyi iken bu tercihi kullanmayan Türkiye, günümüz koşullarında hiç bulaşmaz böyle uçuk maceralara.

F-16 B30 Özgür modernizasyonu gerçekleştiğinde bize oldukça fikir verecek ve zaman kazandıracaktır. Ancak CCIP görmüş Blok 40 ları bu revizyona sokabilecekmiyiz orası soru işareti sanırım.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 29 Haz 2021, 15:32

Ben bir de sunu merak ediyorum. F110 ile Ab siz supercruise mumkun olacak mi acaba....

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 29 Haz 2021, 15:53

ZIRHLISUVARİ yazdı: 29 Haz 2021, 15:32 Ben bir de sunu merak ediyorum. F110 ile Ab siz supercruise mumkun olacak mi acaba....
Teorik olarak engel olmadığını varsayıyorum, ancak ağırlık? MMU da ağırlık gibi parametreler ortaya çıkmaya başladımı? Birde gövde tasarımı var, içerde mühimmat taşıması bekleniyor.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 29 Haz 2021, 16:14

ZIRHLISUVARİ yazdı: 29 Haz 2021, 15:32 Ben bir de sunu merak ediyorum. F110 ile Ab siz supercruise mumkun olacak mi acaba....
Sanmıyorum.

Yanlış bilmiyorsam F-22 nin F119 ve F-35 in F135 motorları yapabiliyor bu işi.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 29 Haz 2021, 16:44

hfidan yazdı: 29 Haz 2021, 16:14 Sanmıyorum.

Yani ürettiği güç haricinde motorun kendi kaabiliyetidemi var işin içinde? Doğrumu anladım sizi?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 29 Haz 2021, 17:31

Gücü nasıl ürettiğin ile alakalı Ab After burner olamadan o gücü üretmesi gerekiyor motorun. Yani çok güçlü olması gerekiyor.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 29 Haz 2021, 17:38

karli yazdı: 29 Haz 2021, 16:44 Yani ürettiği güç haricinde motorun kendi kaabiliyetidemi var işin içinde? Doğrumu anladım sizi?
Yanlış yönlendirmek istemem ama

PW-TF30 serisi motor F-111, A-7 ve F-14A larda kullanılırken verimsiz ve arıza/kaza oranları çok yüksek olduğu için PW-F100 serisi motorlar geliştirildi.
F-14 ler kullanmadı bu motoru F-15 ve F16 larda kullanıldı. Güç lazım oldukça F100-PW-100, PW-200, PW-220 ve PW-229 versiyonları çıktı. ama hepsi AB kullanıyor

F-22 için AB kullanmadan supercruise gerektiği için F100-PW-100 üzerinden F119 motorunu geliştirdiler. F-35 daha fazla güce ihtiyaç duyduğundan F119 üzerinden de F135 i geliştirdiler.
İşin temeli F100 ama üzerinden çok sular akarak F135 ortaya çıkıyor.

Bu arada F100-PW-100 ler den yani ilk nesil motorlardan memnun kalınmadığı için GE-F110 motorları ortaya çıkıyor. F-14 B/D ler , ve F-16 C/D ler GE-F110 lar ile şahlanıyor. Sonrasında PW F100-PW-220 ler ile arayı kapatıyor ama

Bizim F-16 larda kullandığımız GE-F110 motorları B-1 B uçaklarında kullanılan GE-F101 motoru üzerinden geliştirilmiş. Ve çok performanslı ve sağlam motorlar. GE-F110 motoru üzerinden geliştirilen GE-F118 motoru ise B-2 lere güç veriyor.

Sonuçta F100-PW-100 ailesi de GE-F110 ailesi de AB kullanıyor supercruise için

Kabaca bu şekilde olduğunu biliyorum. Eksik yanlış olabilir. Tam hakim olduğum bir konu değil.

sharkyzarous
Üye

Mesaj gönderen sharkyzarous » 29 Haz 2021, 20:51

kedoxs yazdı: 29 Haz 2021, 08:38
en azından motor çalışması paralel başladı. Altay gibi en sonda degil...
Ama zaten problemde bu, başlayan motor çalışması mı? Ethem efendiye ülke kaynaklarını aktarma çalışması mı? Sizin önünüzde TEI seçeneği varken, KALE-RR ortaklığı seçeneği varken TRMOTOR inadında yıllarımız heba edilmedi mi sizcede?

Altayda aynı sebepten dolayı gecikmedi mi? İhale mihale hiç bir şey beklemeden tanka onay verildiği anda Otokar üretime başlasa, MTU ile tedarik sözleşmelerini yapsa denizaltı örneğinde olduğu gibi sorunsuzca ilerleyeme şansımız olmaz mıydı?

Bizim en büyük sorunumuz liyakat ve beceriksiz politikacılar. Onun yol arkadaşı, bunun yeğeni, onun kuzeni, şunun bilmemnesi derken kendi kendimize çelme takıyoruz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Haz 2021, 22:29

Bu Katar ile yapılan anlaşma sonucu belli bir miktar Rafale ve Mirage in Türkiye de konuslanacak olmasi da büyük olay. Forumda bir yerde tartışıldı mı goremedim. Aselsanci Havelsanci amcalar iyi bir analiz ederler artık bunların radarini, eh sistemini vs. F-16, İHA, Siha, eldeki radarlar vs güzel bir çalışırlar.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs » 29 Haz 2021, 23:01

sharkyzarous yazdı: 29 Haz 2021, 20:51 Ama zaten problemde bu, başlayan motor çalışması mı? Ethem efendiye ülke kaynaklarını aktarma çalışması mı? Sizin önünüzde TEI seçeneği varken, KALE-RR ortaklığı seçeneği varken TRMOTOR inadında yıllarımız heba edilmedi mi sizcede?

Altayda aynı sebepten dolayı gecikmedi mi? İhale mihale hiç bir şey beklemeden tanka onay verildiği anda Otokar üretime başlasa, MTU ile tedarik sözleşmelerini yapsa denizaltı örneğinde olduğu gibi sorunsuzca ilerleyeme şansımız olmaz mıydı?

Bizim en büyük sorunumuz liyakat ve beceriksiz politikacılar. Onun yol arkadaşı, bunun yeğeni, onun kuzeni, şunun bilmemnesi derken kendi kendimize çelme takıyoruz.
Aslında neden TRMotor gibi bir oluşuma ihtiyaç duyuldu bakmak lazım. Hepimiz Tei varken neden böyle yapıldı diyoruz ama Tei nin yarısının GE yani ABD nin olduğunu es geçiyoruz.

Bi yanda Katar bir yanda ABD ne güzel değil mi :) Trmotor da yapilan düzenleme ile BMC ortakliktan çıktı. Yani Katar yok artık. Tei den devam edilmemesindeki en önemli sebep ortak GE nin bu projeyi dedteklememesi ve şirketten kaynak ayrılmasına karşı bir çıkmasıdır.

Mahmut Akşit TS-1400 motor geliştirmesinde GE nin bunu istemediğini, bundan dolayi bütcesini proje üzerinden karşıladıklarını belirtmişti. Yani Tei bütcesinden yapamadılar.

MMU motoru TS-1400 e göre devasa bir bütçe ve insan kaynağı gerektiriyor. SSB daha rahat hareket edebilmek için TRMotor çözümünü üretti. GE Tei ye milyar dolarlık iş getirdiği için ortaklıktan çıkarmak istemiyor.

Ama pek çok yetkili MMU motoru için Trmotor ve Tei nin beraber çalışacagini belirtti. Sanirim bir iş bölümü var gibi. Üretim safhası zaten Tei de olacak.

Bu yolun seçilmesi birazda mecburiyetten gibi oldu. Biraz daha rahat hareket etmek için. Trmotor başındaki Osman Dur da ilginç iş bitirici birisi...

Kullanıcı avatarı
Mert
Üye

Mesaj gönderen Mert » 30 Haz 2021, 02:22

kedoxs yazdı: 29 Haz 2021, 23:01 Aslında neden TRMotor gibi bir oluşuma ihtiyaç duyuldu bakmak lazım. Hepimiz Tei varken neden böyle yapıldı diyoruz ama Tei nin yarısının GE yani ABD nin olduğunu es geçiyoruz.

Bi yanda Katar bir yanda ABD ne güzel değil mi :) Trmotor da yapilan düzenleme ile BMC ortakliktan çıktı. Yani Katar yok artık. Tei den devam edilmemesindeki en önemli sebep ortak GE nin bu projeyi dedteklememesi ve şirketten kaynak ayrılmasına karşı bir çıkmasıdır.

Mahmut Akşit TS-1400 motor geliştirmesinde GE nin bunu istemediğini, bundan dolayi bütcesini proje üzerinden karşıladıklarını belirtmişti. Yani Tei bütcesinden yapamadılar.

MMU motoru TS-1400 e göre devasa bir bütçe ve insan kaynağı gerektiriyor. SSB daha rahat hareket edebilmek için TRMotor çözümünü üretti. GE Tei ye milyar dolarlık iş getirdiği için ortaklıktan çıkarmak istemiyor.

Ama pek çok yetkili MMU motoru için Trmotor ve Tei nin beraber çalışacagini belirtti. Sanirim bir iş bölümü var gibi. Üretim safhası zaten Tei de olacak.

Bu yolun seçilmesi birazda mecburiyetten gibi oldu. Biraz daha rahat hareket etmek için. Trmotor başındaki Osman Dur da ilginç iş bitirici birisi...
Kendi düşüncelerinizi belirtirken, kesinlik anlamı verecek şekilde konuşmayın lütfen.

Daha önce, Tei'in yerli motoru, 14.5 yılda yapılıp teslim edilebileceğine dair teklif yapılmıştı.

Yani, GE izin vermese teklif yapılamazdı.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 30 Haz 2021, 04:36

14.5 yıl çok uzun yahu. Yanlış anlaşılmasın eleştirmek için demiyorum. Daha önce jet motoru yapamamış firma için normal olabilir. Ama çok uzun bir süre.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna » 30 Haz 2021, 07:27

Trmotor başlangıçta bahsedildiği gibiydi ama sonra tamamen SSB ve TUSAS iştirakı oldu. Bu firma göreceli olarak küçük bir firma ve benim anladığım kadarı ile motorun IP haklarını elinde tutma ve İngilizlerden dua başka ülkelerden teknik yardım alabilme için var. İngilizler GE iştiraklı TEİ’ile tasarım sırlarını paylaşmak istemediler, ki anlaşılabilir bir durum.

Motor projesi baştan TEİ’ye de verilebilirdi ama GE iştirakı olduğu için değil IP hakları Türkiye’de kalsın diye kurulmuş bir çatı firmaya verildi diye anlıyorum.

Tamamen dışarıdan alıma gelince, bunun Türkiye’nin savunmasını yabancı ülkelere teslim anlamına geldiğini anlamak için daha ne kadar örnek olması lazım, anlamıyorum. Sana piyasadan herkesin alabileceği basit bir GPS modülü satmayanlar son model uçak mı satacak? Satarken ne isteyecek? Sen ne kadar bağımsız olacaksın? Bunları düşünüp yazmak lazım.

Bugünlerde yüksek teknoloji öyle hale geldi ki, kullanıcı ile ilgili her türlü bilgiyi elde edebiliyor ve hatta belki de kısıtlayabiliyorsunuz. Böyle bir durumda tamamen bilgisayar ile idare edilen bu kritik sistemlere nasıl tam olarak güvenebileceksiniz?

Mısır veya Yunanistan Türkiye için bir örnek değildir. Eğer yarın Türkiye dünyada sözü geçen ilk 10 ülke içine girmek istiyorsa bunu kendisi yapmak zorunda. Veya bölgede hakim güç olma istiyorsa yine aynı. Sen savaş uçağı gibi kritik bir mevzuda tamamen dışa bağımlı olacaksan yarın özgürlüğünü de kaydedebilirsin. Bugün yarının kritik teknolojilerine yatırım yapmayan ülkeler yarın ileri teknolojideki ülkelerin kölesi olacaklar çünkü aradaki fark çok fazla açılacak ve kapanması çok zor hale gelecek.ileri seviyedeki ülke istediğini dikte ettirecek. Bu çok açık.

Bence yapılması gereken Türkiye’nin savunma bütçesini iki katına çıkartıp kritik projeleri tamamen yurt içinde para harcayacak şekilde geliştirmektir.

O zaman Türk savunma sanayinin daha ne kadar orijinal ürün ve çözümler çıkartacağını göreceksiniz. Yeter ki şans verilsin. Şans vermek elbet parayla oluyor, lafla değil.

Daha yazılacak şeyler çok ama şunu söyleyerek bitiriyorum. Bugün Silikon Vadisi nasıl dünyanın teknoloji merkezi oldu? Birden olmadı. 50 yıl önce kurulan bir çok firma savunma sanayi amaçlı ürün çıkartıyorlardı. Yıllar içinde buradan çıkan firma ve mühendisler sivil teknoloji ve ürünlere döndüler. Türkiye kendi savunma sanayi için harcayacağı her doları veya TLyi yarın başka ürünler için de geri alacaktır. Yeter ki iş hakkına verilsin ve sabır gösterilsin.

Olaya bu şekilde, belli bir vizyon ile bakmamız gerekiyor. Yoksa bugün bunu aldım yarın bu eskidi şunu alalım demenin bir anlamı yok. Bu şekilde bağımsızlığınızı kaybeder sönüp gidersiniz.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 30 Haz 2021, 12:31

hfidan yazdı: 29 Haz 2021, 16:14 Sanmıyorum.

Sanmiyorsaniz bu iste ( sizde degil) bir problem var demektir. Cunku Mmu isterleri icinde SC yetenegi var idi...

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology » 30 Haz 2021, 14:06

tomthejeer yazdı: 28 Haz 2021, 22:00

Bu iddiaların forumda tartışıldığını görmedim. Kaynağın güvenilirliğini bilmiyorum ama iddiaları yaklaşık 3 aydır çeşitli kaynaklardan okudum. Özellikle lojistik yetenek anlamında bu katkı önemli çarpan olur bizim için.
Hani bir ülkede yatırımlarınız olur da oradaki yatırımlarınızı korumak için orada asker bulundurursunuz ya bu durum da bana onu hatırlattı nedense.

Biraz komplo teorisi gibi ama maalesef memlekette her şey olabilir artık.

Saygılar

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 30 Haz 2021, 14:19

Radiology yazdı: 30 Haz 2021, 14:06 Hani bir ülkede yatırımlarınız olur da oradaki yatırımlarınızı korumak için orada asker bulundurursunuz ya bu durum da bana onu hatırlattı nedense.

Saygılar
Azizim biraz eksik bir bakış açısı, yahut değerlendirmenizi kısıtlı tutmuşsunuz diyebilirim. Ancak haklısınızda.
Türkiye ninde Katar da üssü var, farklı ülkelerdede var. Hatta son dönemde ulusal tehdit olarak algılamaya başladığımız ABD ninde malumunuz burada üssü var.

Ancak haklı olduğunuz konu Katar`ın yatırımlarını koruması. Evet, Katar bölgede Türkiye ile birlikte ciddi bir yapılanma çalışması, ve sermaye yönetimiyle meşgul. Pek tabi burada finansal konular Katar elindeyken, işin zorlayıcı silahlı unsuru Türkiye´ nin elinde. Doğal olarak ThKK nin eğitim, talim anlamında birçok konuyla ilgilenmesi beklenebilir. Gelen uçaklara bakarsak, neyin talimleri yapıldığı aşikar.
Katar için ciddi bir tehdit olan BAE, ve SA nın karşısında kendini güvende hissetmesinin yolu TSK nın sağlam durmasından geçiyor.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Haz 2021, 14:55

Radiology yazdı: 30 Haz 2021, 14:06 Hani bir ülkede yatırımlarınız olur da oradaki yatırımlarınızı korumak için orada asker bulundurursunuz ya bu durum da bana onu hatırlattı nedense.

Saygılar
Askeri ortaklık açısından baktığımda herhangi bir sorun yok tam tersine win-win durumu var. Suud-BAE Yunanistana uçak gönderdiğinde, ortak tatbikat icra ettiğinde birşey olmuyorsa bunda da olmaz.

Ha diyorsanız ki ekonomik, kişisel vb çıkarlar var bu işin arkasında onu bilemem.

Ama varılan anlaşma askeri açıdan doğru ve bize faydası olacak bir anlaşma. Hele hele EHTES gibi bir imkanı olan, her çeşit radarını, elektronik harp sistemini kendi yapan/yapma yolunda ilerleyen bizim gibi bir ülke için gökte ararken yerde bulmak durumu var burada. Çok kıymetli bilgiler elde edileceğinden eminim.

Geçen sene içimden böyle bir şey geçirmişim :)

Resim

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 30 Haz 2021, 18:27

ZIRHLISUVARİ yazdı: 30 Haz 2021, 12:31 Sanmiyorsaniz bu iste ( sizde degil) bir problem var demektir. Cunku Mmu isterleri icinde SC yetenegi var idi...
Üstad F110 motorlarını 1987 den beri kullanıyoruz. AB kullanmadan SC yapsa idi bilinirdi sanırım.
F110 üzerinde parmaklanarak ABD nin yaptığı gibi AB siz SC kullanmak mümkün olabilir belki ama o zaman motorun ismi dahil herşeyi değişiyor.
Üstelik bunu hali hazırda en az 4-5 tip motoru olan ABD yapabilirken, biz neredeyse hiç tecrübemizin olmadığı bu konuda bunu becerebilirmiyiz bilemiyorum.

Ayrıca MMU Bloklar halinde olacak denildiği için ilk bloklarda belki de SC istenmeyecektir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 30 Haz 2021, 22:42

En son paragrafa katilmak zorundayim. Bu Sc isini merak etmistim sadece....bircok sey konusuyoruz ucak ve motor hakkinda....ama kimse SC den bahsetmiyordu. Hatirlatma amacliydi....

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 01 Tem 2021, 01:53

Uzun zamandır bu forumu ve özellikle de bu konuyu takip ediyordum. İlk mesajımı da bu konuya yazmak istedim.

Tespitimin doğruluğu tartışılır ama ABD ile aramız bozulunca genel olarak Batı menşeili uçaklara veda ediyoruz ve ara çözüm yok, bu başlıkta da belirtildiği gibi F-35 ve JF-17 arasında gidip geliyoruz. :D

Bize sunulan bonkör tekliflere sahip Eurofighter'ın 15 yıl önce yüzüne bakmazken şu an almak istesek belki de alamayacağız. Yıllar önce tıpkı F-16 alımlarında yaptığımız her Eurofighter'a 2-3 yedek motor düşecek şekilde birkaç filoluk alım yapsaydık şimdi o motorları belki Hürjet'e de adapte edebilirdik. F-110 bağımlılığımız da azalırdı.

Rafale'ı, Gripen'i vs. kafadan elemek lazım. Geriye Rus ve Çin uçakları kalıyor. Onlarda da F-35'in karşılığı 310 kodlu Gyrfalcon. En en en kötü ihtimal böyle bir şey alırız diye düşünüyorum. Çin uçakları da gerçekten gizemini koruyor, F-60/FC-310/J-31 artık adı her neyse bu uçakla ilgili hiç kimsenin elinde bir veri yok.

Stealth karakteristiği ne durumda mesela? F-15 Silent Eagle ayarında bir Stealth mi yoksa F-15 SE ile F-35 arasında bir yerde mi yoksa daha kötü durumda mı?

KLJ-7 AESA radar ve PL-12 füzesi, APG-83 veya APG-81/AIM-120 ikilisine göre ne durumda?

Bu konularda hiçbir bilgimiz yok, uçağın tırt olduğunu da söylesek, çok iyi olduğunu da söylesek ne dayanak noktası ne de çürütecek bir bilgimiz var. Çin uçağı da bizim için tam bir sürpriz konumunda. En önemli konu ise acaba F-35 gibi Gyrfalcon'da en azından Çin için HSS-Savaş gemileri-Radar uçakları-Hava savunma destroyerleri ile entegre bir harp kabiliyetine sahip olabilecek mi? En kötünün de en kötüsü olan NATO'dan çıkma ihtimali olursa NATO ağına benzer bir ağ merkezli harp kabiliyetini Çin sistemleriyle kurabilir miyiz merak ediyorum doğrusu...

Resim

F-35'e gelirsek hem S-400'e milyar Dolar gömüp, hem TAI üretimini tehlikeye atıp, hemde hava kuvvetlerinde neredeyse 20 yıllık emeği ve milyar Dolarları çöp edip ciddi bir zaafiyet oluşturmak büyük bir başarı oldu. Kendimizi de avutmayalım, pilotlara özel kasklar üretilmiş, yerli füzelerimizin mokapları gövde içine yerleştirilmiş, bu uçaklar bize gelecekti...

Bu uçağın Yunan'a verilmesi konusunda hassasiyetleri anlıyorum fakat olayı tersten düşünürsek Yunanistan alınca Türkiye'nin de bunu dengelemek için elinden geleni yapacağı bir gerçek. İlginç olacak ama belki de Yunan F-35 alınca bizim F-35'lerin de önü açılabilir. Hakan Kılıç Üstad Luke havaüssünde bulunan bizim uçakların tüm yazılım sorunları giderilmiş, en mükemmel F-35'ler olduğunu söylemişti, ABD envanterine alınan bizim uçaklar tekrar bize verilir mi açıkçası bunu da merak ediyorum. Türkiye'nin bu konuda kararlı olarak mühimmat envanterini geliştirmesi ise çok önemli, hava üstünlüğümüzü er geç dengeledikten sonra diğer konularda üstünlüğümüz olacak. Önümüzdeki genel seçimlerden sonra belki de F-35'ler gelebilir, iyi bir siyaset ile MMU'yu birkaç filo dizecek şekilde motorlarını da alabiliriz. Eğer böyle bir imkan elimize geçerse MMU'nun ilk blokunun F-15 EX radarlı ve F-110 motorlu olarak çıkması ilk önceliğimiz olmalı. Yoksa bir daha elimize böyle bir fırsat geçmeyecek. Aynı şekilde aramız iyiyken F-16'larında komple elden geçmesi lazım.

Hava üstünlüğümüz konusunda Mig-21'den Su-35'e geçen Mısır'ı vs. düşünürsek kısa vadede çift motorlu, AESA radarlı, gövde içinde AIM-120 taşıyabilen bir SİHA'ya ihtiyacımız var. Stealth karakteristiği, 5.nesil uçaklar gibi SİHA operatörününde kask ile komuta edip IRST gibi kabiliyetleri olan ve Dogfight'a girebilen bir ''Drone''umuz olsa çok güzel olurdu.

Hemen herkes MMU'nun normal olarak gelmeyeceğini yazmış ama F-35'lerin geleceği kadar ilişkiler tekrar ısınırsa, 2000'lerin başında yakaladığımız rüzgarı birkaç yıllığına da olsa tekrar yakalayabilirsek MMU işi belkide olur. Bu durum olursa varı yoğu HvKK yatırmamız lazım.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 01 Tem 2021, 14:13

JNG90 yazdı: 01 Tem 2021, 01:53

Hemen herkes MMU'nun normal olarak gelmeyeceğini yazmış ama F-35'lerin geleceği kadar ilişkiler tekrar ısınırsa, 2000'lerin başında yakaladığımız rüzgarı birkaç yıllığına da olsa tekrar yakalayabilirsek MMU işi belkide olur. Bu durum olursa varı yoğu HvKK yatırmamız lazım.
Merhaba hoşgeldiniz.
Öncelikle bir takım tespitleri yapalım.
F-15SE bir stealth uçak değildir. Bunda bir göreceli olarak stealth leştirmede yoktur. Sadece görünürlük mesafesinde manipülasyonlar vardır.
Typhoon Tranch 1 lerde evet pekte maliyetlere karşılık veren bir uçak değildi, ancak Tranch 3,ve Tranch 4 lerde durum değişti. O dönemki bakış açımızda Typhoon projesi çok ilerlemişti bizede pek know how anlamında bir katkı sunmayacaktı. O yılların bakış açısıyla sıcak bakılmadı. Hoş bugün için belli artıları, eskileride olmuştur.

Esas mevzunuza, yahut sualinize gelirsek, F35, hiçbir anlamda bir F16, yahut bir F15 etmez. Ancak zaten tasarım amacıda etmesi değil.
F35 sensör füzyonuna sahip olarak veri işleme kabiliyeti çağdaşlarına göre üst seviyede ve buda onu çok farklı alternatiflerde sensör ve verilere bağlanıp, paylaştırma imkanı sunmakta bu önemli. Diğer mevzu gerçek anlamda bir stealth yeteneklere sahip, buda yine çağdaşlarına göre zorlu operasyonlara girme kabiliyeti veriyor. Olaya F16, F15, yahut havada bir Su35 le kapışma olarak bakarsak hata ederiz. F35 in çatışma alanındaki avantaj burada değil, aksine HSS leri tarafından korunan uçakların ikmal yaptığı, mühimmat yüklendiği hava üslerini, mühimmat depolarına ani baskınlar yapabilmek, ve bu baskınları yaptıktan sonra en az hasarla bölgeyi terkedebilmek. F35 i eşsiz kılan teknoloji burada. Yahut hava karşılaşmalarında, düşman tarafından tespit edilebilirlik, kilitlenme, ve vurulma aşamalarında avantaj sağlamak, mümkünse buralarda yahut hava yer görevlerinde ciddi bir veri paylaşımı ile kordinasyon ve etkinlik gibi yahut farklı platformların ateş gücünüde çatışmaya koordinasyon içinde dahil edebilmek gibi yeteneklere sahip.

Öte taraftan evet belli ölçüde, hatta bazı platformlara görede göreceli olarak ciddi anlamda, manevra kabiliyetlerinede sahip.

Çin mevzusuna gelince, Çinlilerin görsel olarak yaptıkları Stealth vari uçakları var, ancak bunların ne kadar verimli oldukları tartışılır.
Jet Motorlarının bu stealth kabiliyeti desteklebilecekleride tartışılır. Benim şahsi bakış açım, bu kabiliyetlere pekte sahip olmadıkları yönünde. Zira teknolojik tabanları Rus teknolojisine dayanmakta. Bugün paraları var, ancak bu teknoloji öyle pek parayla, mühendislik saatiyle tamamlanacak kolay bir teknoloji değil. Bizim o teknoloji belli ölçülerde, bazı alanlarda tam olarak hakim olmamız, o teknolojinin basit olduğu anlamına gelmez. Aksine cevabı 90 ve 2000 lerdeki ABD ile olan iyi ilişkilerimiz sebebiyledir. Çin bugün küresel anlamda bir güce dönüşmekte ancak henüz olmadı. Dolayısıyla Çin, yahut onların şu anda üreteceği savaş uçakları en azından benim için çokta süpriz değil, çapı belli dayanacağı yer belli. Rusya hakeza bu teknolojilere belli şekilde erişmek istiyor ancak onlar içinde ciddi zorluklar var. Diğer konu elektronik, kaabiliyetler olarak Rus ların silahlarını Karabağ ve Libya da gördük. Rusların evet ihracat türevleri farklıdır, ancak kendileri için yaptıklarındanda çok bir bir siklet değişikliği beklememek gerekiyor.

8 uçaklık bir F16 grubu ile gider bir üssü basarsın, şansın varsa 8 F16 nın belki 4 üne mal olur size. Ancak 6 F35 ile gidip basarsın, belki 1-2 eksik F35 ile üssüne geri dönersin. Bu örnekler çok basit örnekler, anlamanız için. Yahut hava kapışmalarında yine aynı şekilde iş sadece pilotların becerilerine kalmaz, zira kilit atıp uçağı füzeye gösterebilmek için karşı tarafa karşı pilotların zaman kaybeder. buda ciddi bir dezavantajdır.

Gripen çok parlatılıyor, güzel bir uçak. Ancak onu gitsin bulgaristan, Makedonya gibi ülkeler kullansın. Bizim isterlerimizi pek karşılamaz.
Bizim istediğimiz ateş gücünü taşımaz, bizim istediğimiz menzillere taşıyıp hava muhaberelerine giremez.

F35 konusunu toparlamak gerekirse, F35 in stealth kabiliyet ile düşman hatlarına sızması çok ciddi bir konu olarak algılamak yanlış. Elinde varsa balistik tekonoloji sallarsın füzeleri yüksek irtifalardan düşürürsün al sana karşı tarafa hasar. Yahut gelen F35 lerin bir kısmınıda vurabilirsin. Neden olmasın. Ama üzerindeki elektronik yetenekler, veri işleme kabiliyeti, ağ merkezli hareket kabiliyeti.. Azizim işte can yakıcı olacak esas kısımlar buralarda.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 03 Tem 2021, 01:31

karli yazdı: 01 Tem 2021, 14:13 Merhaba hoşgeldiniz.
Öncelikle bir takım tespitleri yapalım.
F-15SE bir stealth uçak değildir. Bunda bir göreceli olarak stealth leştirmede yoktur. Sadece görünürlük mesafesinde manipülasyonlar vardır.

Esas mevzunuza, yahut sualinize gelirsek, F35, hiçbir anlamda bir F16, yahut bir F15 etmez. Ancak zaten tasarım amacıda etmesi değil.

Çin mevzusuna gelince, Çinlilerin görsel olarak yaptıkları Stealth vari uçakları var, ancak bunların ne kadar verimli oldukları tartışılır.

8 uçaklık bir F16 grubu ile gider bir üssü basarsın, şansın varsa 8 F16 nın belki 4 üne mal olur size. Ancak 6 F35 ile gidip basarsın, belki 1-2 eksik F35 ile üssüne geri dönersin. Bu örnekler çok basit örnekler, anlamanız için. Yahut hava kapışmalarında yine aynı şekilde iş sadece pilotların becerilerine kalmaz, zira kilit atıp uçağı füzeye gösterebilmek için karşı tarafa karşı pilotların zaman kaybeder. buda ciddi bir dezavantajdır.

Gripen çok parlatılıyor, güzel bir uçak. Ancak onu gitsin bulgaristan, Makedonya gibi ülkeler kullansın. Bizim isterlerimizi pek karşılamaz.
Bizim istediğimiz ateş gücünü taşımaz, bizim istediğimiz menzillere taşıyıp hava muhaberelerine giremez.

F35 konusunu toparlamak gerekirse, F35 in stealth kabiliyet ile düşman hatlarına sızması çok ciddi bir konu olarak algılamak yanlış. Elinde varsa balistik tekonoloji sallarsın füzeleri yüksek irtifalardan düşürürsün al sana karşı tarafa hasar. Yahut gelen F35 lerin bir kısmınıda vurabilirsin. Neden olmasın. Ama üzerindeki elektronik yetenekler, veri işleme kabiliyeti, ağ merkezli hareket kabiliyeti.. Azizim işte can yakıcı olacak esas kısımlar buralarda.

Cevabınız için teşekkür ederim Üstad.

Sizin de dediğiniz gibi F-15 SE'nin Stealth bir uçak olmadığını biliyorum, Çin'in yaptığı uçak en azından radar izinde F-15 SE ayarında bir uçaktır diye düşünüyorum, yoksa 310 kodlu uçağın WS-13 gibi RD-93'ün yerini alan bir motorla F-135'in yanına bile yaklaşamaz. Bu uçak ve motorlar radar izinde F-15/F-110 ayarındaysa, RAM boyası vs. 4.nesil NATO uçaklarına yakınsa yine de büyük bir başarı bence, sonuçta Çinlilerin yaptıkları her şey son 15-20 yılda oldu diyebiliriz.

F-35'in hava savaşında F-15 EX gibi bir düzineden fazla AIM-120 taşıyan bir uçağı hedeflere yönlendirebilmesi bence çok korkutucu. Karşı tarafın haberi bile olmadan yapabiliyor bunu. Bu konuda en çok merak ettiğim konulardan birisi de radar güdümlü füzelerin yönlendirilmesi ile ilgili. İdlib'de geçen sene Su-24'leri E7-T'nin güdümlediği AMRAAM vurmuştu hatırlarsınız.

Bizim envanterdeki E7-T'nin güdümlediği füzeyi atabilen uçaklar sadece 29 tane Block 50-52 mi? Block 50 altı F-16'lar radarlarını pasif tutup E7-T'den gelen bilgiyi AMRAAM'e iletebilir mi? Bu kabiliyet mevcut mu? Olası bir hava savaşında kritik hedeflerimizin ilk başta E7-T ve Block 50 üstü F-16'larımız olacağını düşünüyorum, E7-T demişken Anadolu Kartalına gelen Rafale'lerin radar izleri ve görünürlük konusunda E-7T ile umarım bir şeyler yapmışızdır. S-400'ler(Eğer aktifse) Rafale'nin radar izine dair en azından fikir sahibi olsa iyi olabilir.

F-35'in manevra kabiliyeti olarak elimizdeki eskimiş F-16'dan geride olduğunu düşünmüyorum. F-16'ya tapan, yere göğe sığdıramayan paşalar ve ''araştırmacı'' arkadaşların F-35'i kötülemesi de bence ironik. Adamın 50 sene önce tasarlayıp uçurduğu uçağına güvenip ülkeyi emanet ediyorsun, bundan büyük bir referans olabilir mi? F-35'in kabiliyetleri de çok fazla, radardan yayın yapmalar, podsuz elektronik harp, IRST vs. bizim sahip olmadığımız, onlarca yıl sonunda geliştirilmiş teknolojiler.

Bu uçak Yunan'ın eline geçerse bizim E7-T dahil hiçbir uçaktaki radarımıza görünmeden bizi vurabiliyor anladığım kadarıyla. Bizim E7-T'ler vurulursa hava sahamızı çok çabuk kaybederiz gibi geliyor çünkü F-35 gibi ağ merkezli-entegre harp yapacak başka sistem kalmyıyor. S-400'ün işe yaraması da aklıma bu forumda F-4'ümüz Suriye rejimi tarafından düşürüldüğünde Ruslar eğer Türkiye saldırsaydı OSA, TOR, BUK, Pantsir gibi HSS'lerimiz Türk HvKK'lerini ve F-16'ları yok ederdi sözlerini aklıma getiriyor. Bir uçağın intikamı için tüm uçaklarını kaybedelerdi demişler.

Gerçekte ise TB-2 ve ANKA-S Rusların Türk HvKK yok edeceğini söylediği tüm sistemleri tek başlarına yok etti. S-400 de iş yapacak gibi durmuyor.

Keşke 3-4 tane F-35 gelseydi en azından E7-T niyetine kullanırdık, şu an katmanlı HSS ağımız da yok, açık hedefiz galiba. :D

sharkyzarous
Üye

Mesaj gönderen sharkyzarous » 03 Tem 2021, 12:07

JNG90 yazdı: 03 Tem 2021, 01:31 Cevabınız için teşekkür ederim Üstad.

F-35'in manevra kabiliyeti olarak elimizdeki eskimiş F-16'dan geride olduğunu düşünmüyorum. F-16'ya tapan, yere göğe sığdıramayan paşalar ve ''araştırmacı'' arkadaşların F-35'i kötülemesi de bence ironik. Adamın 50 sene önce tasarlayıp uçurduğu uçağına güvenip ülkeyi emanet ediyorsun, bundan büyük bir referans olabilir mi? F-35'in kabiliyetleri de çok fazla, radardan yayın yapmalar, podsuz elektronik harp, IRST vs. bizim sahip olmadığımız, onlarca yıl sonunda geliştirilmiş teknolojiler.
F-35 kötülemesi bence tamamen kedi ciğer ilişkisi. Bunların arasında emekli generallerinde olması çok üzücü, birde ısrarla hararetle patriot satmak istemediler demeleri... tamamen bilinçsizce ve yanlış yönlendiriyorlar insanları gereksiz düşmanlık hissini iyice körüklüyorlar.

F-35 in manevra kabiliyeti bence tamamen şehir efsanesi, tertemiz mühimmatsız, yakıt podları olmayan İHA gibi bir F-16 ile gövdesinde AMRAAMlarıyla avını bekleyen F-35 kıyaslanıyor. Bende 0 drag ve devasa motorlu F-35 in savaş koşullarında F-16 lardan daha hantal olduğunu düşünmüyorum. Şu an kaynak bulamadım ama sanki bazı pilotlarında bu tip açıklamaları vardı.