HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 06 Eki 2021, 13:54

Bir ihtimal uçak olayı bu hükümet ile askıda bırakılır sonraki hükümet ile çözülür.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 06 Eki 2021, 15:53

swat yazdı: 06 Eki 2021, 13:54 Bir ihtimal uçak olayı bu hükümet ile askıda bırakılır sonraki hükümet ile çözülür.
Azizim sanmıyorum, zira Rusya ile birçok görüşme tamamlandı zannediyorum. ABD ile artık son çıkıştayız. ABD ve Türkiye`nin karşılıklı geri adım atması iki tarafında lehine olur. Aksi bir durum ABD için tam bir felaket senaryosu, hoş bizim içinde pek güzel günler olmaz.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI » 06 Eki 2021, 18:01

Abd'nin gemisinden kimse gonullu olarak inmiyor. Abd okyanusu gosterip bu geminin kaptani benim ya buna itaat et ya da atla diyor, bu sadece bize de degil. Turkiye bu gemiden inip baska bir gemiye mi binecek yoksa kendi vapuruyla mi yol alacak soru bu. Bunlar iki gunluk planlarla olamaz, en az 50 yillik bir perspektif cizmeden atilacak adimlar kaybolan bir asra yol acar. Su an buyuk cogunluk kendi icinde oldugu ittifaklarla benzeri ikilem ve sorunlar yasiyor. Gemilerde isyanlar var yani, korsan gemi olmayalim da bir sekilde yolumuzu buluruz biz duse kalka.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Eki 2021, 20:00

Valla şöyle sosyal medayadan bu konuda bilindik, işi bilen kişilerin yazdıklarına bakınca, böyle bir istek olsa dahi, olumlu sonuçlanması çok zor. Sanırım Karlı hocamın uzun süredir bahsettiği "Rusya ile birçok alanda tamamlanan görüşmeler" yakında imza altına alınacak. Sukhoiler için hazır mıyız? :)

Sanırım B planı:
MMU ya kadar (tabi başarabilirsek)

F16 lar gittiği yere kadar gitmediği kader.
İHA/TİHA/MİUS aban gitsin.
Hava Savunmaya yüklen yüklen yüklen. Yerli-Rus topla baba.
Ortaya karışık bir miktar Rus uçağı.
Karadan atılan ses altı/üzeri seyir füzesi ve balistik füzeler yeni trend.

Askeri olarak İranlaşmayız ama çok zor bir 15 yıl bizleri bekler böyle bir durumda gibi duruyor hava kuvvetleri açısından.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror » 06 Eki 2021, 20:15

Türkiye'den 40 adetlik F-16 Block 70 alımı için ABD'ye mektup

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 06 Eki 2021, 20:16

Bence olabilecek en iyi senaryolardan biri bu, yeni 40 adet F-16V ve 80 adet modernizasyon. Umarım bu iş olur.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 06 Eki 2021, 20:30

Olması gereken buydu zaten. Asıl mesele verecekler mi?

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 06 Eki 2021, 20:51

En iyi ara çözüm bu olacaktır. Eğer haber doğruysa şimdi Biden'ın Türkiye'ye bakışını gerçek anlamda görmüş olacağız. Başkan bu işe destek verirse kongreden geçer. Aksi halde bu şartlarda kongreden geçme olasılığı olduğunu düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe » 06 Eki 2021, 21:00

Amerika ile olan süreçte her iki tarafın da hataları var. Biz kesinlikle mağdur değiliz. Fakat biz bu adımı atarak topu karşı tarafa atmış oluyoruz. Eğer kongre satışa izin vermezse bunun sorumluluğu sadece Amerikaya ait olur.
Çünkü evet S400 bir sorun ve biz haksızız fakat gelecekte S400 meselesi bir şekilde çözülebilir. Ancak eğer Rus uçakları alınırsa mevcut sorunlar şimdi olduğundan çok daha büyük hale gelir.
O yüzden nasıl olur bilmem ama umarım bu satışa izin verirler.

sk_50
Üye

Mesaj gönderen sk_50 » 06 Eki 2021, 23:23

Bence bu teklif hükümetin ABD ile arayı yumuşatma girişimidir. F 35 için ödenen para için mahkemelik olup krizi derinleştirmektense, üzerine ekleme yaparak aranın yumuşatılması konusunda bir adım atmasıdır. ABD ise olumlu yada olumsuz yanıt yerine, her zamanki çözümü zamana yaymayı tercih edecektir.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 07 Eki 2021, 00:46

Bir beyin fırtınası sorunu: Şöyle bir varsayımsal durum gerçekleşseydi ne olurdu?

Türkiye savaş uçağı alım ihalesi ilan ediyor ve 120 uçak alacağını söylüyor. Hatta 120 az, 160 olsun.
Bazı koşullar öne sürüyoruz: Türk mühimmatlarını kolayca entegre edecek kadar, hadi diyelim bununla sınırlı kalmasın, Türk avioniklerini, görev bilgisayarını da entegre edecek kadar yazılıma erişim de istiyoruz. Bir başka şart ise (gönlümüzden F-35 geçse de nasıl olsa teklif edilmeyeceğini düşünerek) uçağın çift motorlu olmasını bir koşul olarak belirliyoruz. Yani bu kurgusal ihale T-loramids ihalesinin uçak versiyonu gibi bir şey.

Türkiye'ye hangi uçaklar teklif edilirdi sizce? 160 sayısını görenler örtülü ambargo falan dinlemeyip bu işte iyi para var deyip güzel uçaklar teklif edebilir miydi? Mesela ABD F-15SE falan gibi bir uçakla gelir miydi mesela?

Bunu niye sordum? EF lafı geçiyor, ardından yok orada sıkıntı çıkardı çıkmazdı tartışma başlıyor. Başka uçak diyoruz orada şöyle ve şöyle sorunlar çıkar diye karşı argüman geliyor. Kore'nin uçağı diyoruz ABD satılmasına izin vermez deniyor. Bu dediğim yöntemle 160 uçağı ben satayım, hayır ben satayım diye yarış olur muydu olmaz mıydı? Bunu soruyorum aslında. Bilirsiniz, para güzeldir.

nemroy
Üye

Mesaj gönderen nemroy » 07 Eki 2021, 01:11

Karasu yazdı: 07 Eki 2021, 00:46 Bir beyin fırtınası sorunu: Şöyle bir varsayımsal durum gerçekleşseydi ne olurdu?

Türkiye savaş uçağı alım ihalesi ilan ediyor ve 120 uçak alacağını söylüyor. Hatta 120 az, 160 olsun.
Bazı koşullar öne sürüyoruz: Türk mühimmatlarını kolayca entegre edecek kadar, hadi diyelim bununla sınırlı kalmasın, Türk avioniklerini, görev bilgisayarını da entegre edecek kadar yazılıma erişim de istiyoruz. Bir başka şart ise (gönlümüzden F-35 geçse de nasıl olsa teklif edilmeyeceğini düşünerek) uçağın çift motorlu olmasını bir koşul olarak belirliyoruz. Yani bu kurgusal ihale T-loramids ihalesinin uçak versiyonu gibi bir şey.

Türkiye'ye hangi uçaklar teklif edilirdi sizce? 160 sayısını görenler örtülü ambargo falan dinlemeyip bu işte iyi para var deyip güzel uçaklar teklif edebilir miydi? Mesela ABD F-15SE falan gibi bir uçakla gelir miydi mesela?

Bunu niye sordum? EF lafı geçiyor, ardından yok orada sıkıntı çıkardı çıkmazdı tartışma başlıyor. Başka uçak diyoruz orada şöyle ve şöyle sorunlar çıkar diye karşı argüman geliyor. Kore'nin uçağı diyoruz ABD satılmasına izin vermez deniyor. Bu dediğim yöntemle 160 uçağı ben satayım, hayır ben satayım diye yarış olur muydu olmaz mıydı? Bunu soruyorum aslında. Bilirsiniz, para güzeldir.
Bence de 120'den yuksek sayilar icin ticari kaygilar siyasi kaygilarin onune gecerdi. Ozellikle Covid yuzunden ulkelerin ekonomileri kuculup ve savunma harcamalari kirpildigi icin. Aslinda eurofighter icin ortaklik bile teklif edebilirler belki (onceki tekliflerde 120 ucak icin tam kaynak kod paylasimi ve projeye ortaklik vardi yanlis hatirlamiyor isem).

Rafale icin boyle bir alim soz konusu olursa Fransa AUKUS hezimetinden sonra cok iyi bir teklifle gelebilir eger Dogu Akdeniz ve Libya'da bir sekilde anlasma saglanabilirse (en azindan diplomatik iliski duzelir ise?).

F-15 ve KF-21'i bilemeyecegim Amerika'nin nasil tepki verebilecegini cozmek zor.

Dellobaltino
Üye

Mesaj gönderen Dellobaltino » 07 Eki 2021, 07:41

Şaşırdım açıkçası. Yeni f16 alınmasına değil de 80 tane uçağımızın modernize edilme teklifine. Hani f16 larımızı biz modernize edecektik. Ne oldu özgür projesine. Yeni geliştirdiğimiz radar viperlardaki apg radarından daha gelişmiş olacaktı?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 07 Eki 2021, 08:31

@karasu hocam, Trump ki hakikatten tüccar bir başkana 20 milyar dolarlık ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkartmak için öneriler ve anlaşmalar ile giden Cumhurbaşkanı, eli boş döndü. 160 uçak için muhtemelen Rusya ilk geken olacaktır ki o da bilgi paylaşımı yapmadan hazır alım şartı ile sonrasında Çin gelir. Gerisi de gelmez zaten.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 07 Eki 2021, 10:08

Dellobaltino yazdı: 07 Eki 2021, 07:41 Şaşırdım açıkçası. Yeni f16 alınmasına değil de 80 tane uçağımızın modernize edilme teklifine. Hani f16 larımızı biz modernize edecektik. Ne oldu özgür projesine. Yeni geliştirdiğimiz radar viperlardaki apg radarından daha gelişmiş olacaktı?
Ortada henüz geliştirme süreci tamamlanmamış bir radar var. Ben şahsen performanslı ve pilotlarımızı memnun edecek bir AESA radar yapacağımıza inanıyorum.

Ama sürecin doğal gidişatı gereği önce Viper modernizasyonu yapılır ardından elimizdeki Block 30 ve Block 40 lara Özgür modernizasyonu ve Asesan AESA radarı entegrasyonu yapılır.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 07 Eki 2021, 10:24

40 tane f16 bile vermeyen müttefik olmaz. Yani bizi zorla Rusya'ya itmiş olacaklar. Sonra Ruslar'dan uçak alırsan ne diyecekler? Satmıyorum ama başkasından da alamazsın mı?

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 07 Eki 2021, 10:35

Dunedain yazdı: 07 Eki 2021, 10:24 40 tane f16 bile vermeyen müttefik olmaz. Yani bizi zorla Rusya'ya itmiş olacaklar. Sonra Ruslar'dan uçak alırsan ne diyecekler? Satmıyorum ama başkasından da alamazsın mı?
Hocam gerçekçi olalım Ruslardan uçak alınmaz. Her koşulda alınmaz.

kampi
Üye

Mesaj gönderen kampi » 07 Eki 2021, 11:31

Peki çin uçakları konusunda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 07 Eki 2021, 12:29

kampi yazdı: 07 Eki 2021, 11:31 Peki çin uçakları konusunda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.
Çİn Uçakları için yorum yapamam.

Rus uçakları ile ilgili bir takım gerçekler var.

- Rusların elindeki çoğu uçak 80'ler varyantı. Özellikle motor ömürleri oldukça düşük uçaklar.
- 4+ veys 4 ++ nesil olarak lanse ettikleri uçaklar ise 80'lerin teknolojilerini güncelleme üzerine kurulu ama güncelliği tartışılır.
- Ruslar Havacılığa ciddi manada yatırım yapmış bir devlet değil. Bu nedenle bir tkaım güncel teknolojilere hala sahip değiller (üretim teknikleri gibi)
- Rusların satış sonrası destekleri ABD ve AB ülkeleri gibi değil. Rus uçaklarına sahip ülkelerde hava kuvveti zafiyetini örnek alabilirsiniz.
- Bu gün tweeterda bir ermeni kadın çıktı Rus basınında üst düzey bir kadın. Kars ve Ardahanın Rusyaya ilhakının vaktinin geldiğini söyledi.
- Ermeni Lobisinin Rusya gücü bizim olası alabileceğimiz Rus menşeili uçakları bir ömür yerde tutacak kadar etkili.

Rus Hava Mühimmatları içinse durum şu

- Rus hava-hava mühimmatları kullandığımız ABD mühimmatlarına göre oldukça zayıf bize bir katkısı olmaz.
- Özellikle BVR kabiiyetli füzelerde tam bir muamma gibi görünselerde, bu belirsizliği ayıbın örtülmesi şeklinde yorumluyorum.
- Rus hava yer mühimmat kabiliyeti, Bizim yerli mühimmat yelpazemize yaklaşabilir durumda bile değil.
- Rusların kendi mühimmatlarımızı kullanacağımıza sınırsız izin vereceğini düşünmek çok safça olur.

Ayrıca siyasi olarak Rusya ile çok dalgalıyız ve potansiyel yaşanacak her dalga ABD'den daha kötü ambargo altında kalmak şeklinde olacaktır.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 07 Eki 2021, 13:14

Karasu yazdı: 07 Eki 2021, 00:46 Bir beyin fırtınası sorunu: Şöyle bir varsayımsal durum gerçekleşseydi ne olurdu?

Mevcut durumda olmaz. ABD zaten şu anda parasıylada vermiyor. Birde konu şurada kilitlenir, ABD birçok ürünü FMS üzerinden size satar, burada şöyle bir handikap ortaya çıkar FMS şartında ABD platformuna farklı bilgisayar takılamaz. Farklı pazarlıklar söz konusu olabilir, istisnalarda olabilir ancak mevcut durum ABD o ihalede yer almaz.

EF mevzusu ta zamanında girmemiz gereken bir konu idi. O zamanlar alsaydık, şu anda F16 için bu kadar ağır bir tehdit hissetmezdik. Nihayeti aynı olabilirde, ancak çözüm ihtimallerimiz daha fazla olurdu. Typhoon da bakım parametereleri, harbe hazırlık oranı, parça değişimi,nedeniyle farklı handikaplar var açıkçası harbe hazırlık oranını etkilemekte. Ancak mevzu yedekleme mevzusu idi oda patladı.
Dellobaltino yazdı: Şaşırdım açıkçası. Yeni f16 alınmasına değil de 80 tane uçağımızın modernize edilme teklifine. Hani f16 larımızı biz modernize edecektik. Ne oldu özgür projesine. Yeni geliştirdiğimiz radar viperlardaki apg radarından daha gelişmiş olacaktı?
Block 30 larda bir modernizasyon söz konusu evet, ancak Block 50 ve 50+ lar için ABD ile ciddi görüşmeler yapmamız gerekir, izin almamız gerekir. Viper daki AESA radardan daha gelişmiş bana fazla iddialı geldi, belki belli konularda daha iyi olabilir, ama mutlak anlamda daha üstün açıkçası sanmıyorum. Ancak burada mevzu sadece AESA radarın kendisi olmaz.

Size tavsiyem Arda Mevlütoğlu geçen bir söyleşi yaptı Kaner le onu izleyiniz. AESA radar ciddi bir ekosistemdir, bu ekosistem ile bir anlam kazanıyor çok güzel açıklamış.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 07 Eki 2021, 13:43

kampi yazdı: 07 Eki 2021, 11:31 Peki çin uçakları konusunda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.
Çin`den uzak durmalıyız, o kadarını söyleyebilirim. ABD ye karşı bir kaldıraç etkisi olarak kullanma şansımız olabilir. Ancak ABD gidipte Çin geldiğinde, dünyadaki değişimler bizim ne kadar hayırımıza olur tartışılır. Çin devleti yada Halk Cumhuriyeti adı artık herneyse, Orta Asya politikasını oluşturmaya çalışmakta, ancak bunu fiilen henüz başlattı oda İran üzerinden. Bunun yansımaları bize olacak, pekte hayırlı olacağını sanmıyorum. Orta Asya Türk devletleri konusunda bize güçlükler çıkaracakları kesin gibi. Türk Devletleri bugün birleşme, ortak politika üretme gibi konularda anlaşmalar yapıyor. Bunun sebebi, Turan gibi ulvi sebepler değil, yaklaşam Çin belasına karşı ortak tedbir almaktır.

Öte yandan silah sistemlerine gelince, Çin daha düne kadar Rusya ekseninde diyemesekte, Rusya nın çekip çevirmesiyle silahlar konusunda ortaya birşeyler koymaya çalışıyordu. Açıkçası neleri başardılar bilmiyorum ancak referansları Rusya ise, çok büyük başarılar yaptıklarını sanmıyorum. Zira ellerinde kaynak olsada, batı teknolojisinin birikimleri yok. Bu işler paraylada olmaz. Birikim, tecrübe, tekonoloji transferi, ortak üretim ile olur. Açıkçası Çin tarafından üretilmiş uçakların, harbe hazırlık, motor performansı, yahut bu uçakların farkındalık seviyeleri, ağ yetenekleri konusunda çokta ciddi performansları olacağını hiçmi hiç sanmıyorum. Öte yandan bunun isterlerini oluşturmaya çalışan Çin, kimlerle ortak tatbikatlar yaptı? Yahut Çin Hava Kuvvetleri son 50 yılda kaç defa kimle savaşa girdi? Uçaklar harbte ne sorunlar yaşar, filolar harpte ne gibi sıkıntılar, eksiklikler, sorunlar yaşar? Çin Kurmay sınıfı neye, ne kadar hakim? Kafamda deli sorular..

Söylediklerim belki iddialı gelebilir ancak basit bir örnek, plastik oyuncak gibi duran, sivrisinek gibi uçan TB2 neleri başardı? Bu başarılar bizim ortaya koyduğumuz 100 yıllık bir HvKK nın subay, kurmay kadrosu, mühendis kadrosu gibi birçok birimin, yıllara sair çatışma tecrübesinin ortak çalışmasıyla çıktı. Çİn bunların hangisine sahip?

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 07 Eki 2021, 14:23

Aslında buna benzer bir seçenek EF konsorsiyumu tarafından uzun zaman önce bize sunuldu. Sirariş adedi doğrultusunda belli imtiyazlar vermeye hazırlardı. Ama o zaman biz F-35 projesinde emin adımlarla ilerliyorduk ve Hv.K.K hedefi 5 gen. uçaklardı 4+ veya 4 ++ gen uçaklara olumlu bakmıyorduk.

Ama bu günün siyasi koşulları durumu çok değiştirdi. EF konusunda çokta negatif değilim daha önce yazdığım Türki tipi EF (Alman ürünlerininhiç veya asgari şartlarda kullanıldığı model) için bir şeyler yazmıştım.

Zamanında EF konsorsiyumu minimum 40 adet ve nihai 120 adet olarak üretim planları ve bu siparişler doğrultusunda alacağımız imtiyazlar için bir şablon dile getirmişti.

Bu günün koşullarında bunun ne kadarı gerçekleşebilir aslında irdelemek gerek

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 07 Eki 2021, 14:29

karli yazdı: 07 Eki 2021, 13:43 Çin`den uzak durmalıyız, o kadarını söyleyebilirim.
Çin kucağını açmış bizi bekliyor değil. Ben Çin olsam mesela Türkiye'ye destek çıkmam. Yakan top gibiyiz, herkes kucağından atmaya uğraşıyor bizi.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 07 Eki 2021, 14:56

pymk yazdı: 07 Eki 2021, 14:29 Çin kucağını açmış bizi bekliyor değil. Ben Çin olsam mesela Türkiye'ye destek çıkmam. Yakan top gibiyiz, herkes kucağından atmaya uğraşıyor bizi.
Bizim heryerimiz bela olsa Çin için sorun teşkil etmez.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 07 Eki 2021, 15:07

pymk yazdı: 07 Eki 2021, 14:29 Çin kucağını açmış bizi bekliyor değil. Ben Çin olsam mesela Türkiye'ye destek çıkmam. Yakan top gibiyiz, herkes kucağından atmaya uğraşıyor bizi.
Aslında haksız ve çok eksik bir yorum, yahut genelleme yapmışsınız diyebilirim. Bizimkileri eleştirebileceğimiz çok fazla konu var, ancak bunların hiçbiri Fıratın doğusundaki mevcut dünyanın politiklarını, yahut Doğu Akdenizdeki genel anlayışı, yahut Libya daki tezgahı, yahut 40 hıldır bitmeyen Karabağ mevzusundaki dünyanın statükocu anlayışını masum kılmaz. Herkes her devleti ister, heleki TSK gibi bir markaya, teknolojie sahip bir Türkiye yi ayıla bayıla ister. Ancak herkes kendi şartlarında ister. Benim şahsi görüşüm bu konuda aynı, bugünlerin gelmesi kaçınılmazdı. Öyle yada böyle biz ABD, Rusya, Avrupa, Araplar idareciler, ve dahi Çin ile ters düşecektik. Bunlar mevcut dünyadaki güç merkezleri. Süreç yönetimlerini eleştirebiliriz, ancak ithamlardan kaçınmamız daha sağlıklı olur inancındayım. Bu nedenle haksız yorum diyorum. Öte yandan eleştirebiliriz, ancak bunun altyapısını, eksik yapılan, yanlış yapılan eylemleri belirtip sonra itham edebiliriz. Bu nedenlede eksik diyorum.

Çin tabiki kucağını açıp bizi bekler, bakınız İran ı kaptı bile. Ancak bölgede genişlemeye çalışan, orta asyada Türk devletleri ile anlaşmalar yapan, Pakistan ı teknolojik olarak destekleyen, Afganistan gibi ülkelerle ilgilenen bir Türkiye yi istemez. Ancak öte taraftan, Çin şu anda ciddi anlamda Pasifik bölgesine odaklanıyor, tıpkı Amerika gibi. Ancak Çin ile dolaylı yollardan Orta Asya da uğraşmaya başlamamız çokta uzak bir gelecek değil.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 07 Eki 2021, 17:01

Çin ile siyasal anlamda ve sahada da çekişmemiz var. An itibari ile Çin' in odk noktası ABD ama, doğrudur ama Afrika' da Fransız, BAE, Suud ve Rus rüzgarına karşı yelken açtı isek de Çin buralarda çok sağlam tutunmuş durumda. Ve gün geldiğinde Çin ile de Rusya benzeri çarpık bir ilişki içerisinde olmamız kaçınılmaz olacak.

Basit örnekler vereceksek eğer Sudan neredese tamamen Çin kontrolünde. Petrol ihtiyacının %20 sini Çin buradan karşılıyor.Afrika kıtasından bir çok öürenci u an Çin okullarında eğitim görüyor. Afrika ülkeleri için uydu fırlatan bir Çin var sahada. İlişkileri canlı ve ekonomik olarak gücünü de sahaya yansıtıyor. Sadece 2018 de 60 milyar dolarlık destek yardımı yaptı Çin. Yıllardır sömürülüp içi boşaltılan kıta için muazzam bir meblağ. Çin' in avantajı karşılıklı ticaretten doğuyor. Frnsa vs gibi BAtı ülkeleri gibi değil kepçe ile alırken kaşıklad olsa verip karşıdakinin gönlünü alasında yatıyor belkide bu kadar sağlam tutunabilmesi. 20 yılı aşkın süredir resmi olarak kıta içerisinde aktif.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 07 Eki 2021, 21:03

Çin'de işimize yarayacak tek uçak J-31 ya da diğer adıyla FC-310 Gyrfalcon var.

Çift motorlu, AESA radarlı bir uçak. Avrasyacı/Perinçekçi gruplar bu uçağı satmak için Çin'in hevesli olduğunu yazdı çizdi.

Çin medyasında F-35 yerine J-31 alacağımız bile iddia edildi. Satmak isterler.

Uçağın Stealth karakteristiğini elimizdeki radarlarda denesek, PL-12 / PL-15 AAM serisini hareketli hedeflerde kullansak, AIM serisi ile karşılaştırsak bu maceraya girebiliriz ama elimizde en ufak veri yok.

Bence alacak olsak bile Block 30/40 gibi versiyonları çıksın sorunlar çözülsün öyle alalım derim.

Çin'in J-20'si zaten F-22 gibi ihracat yasaklı, diğer uçakları da F-16'nın üstüne bir şet koymaz.

FC-310'u en son ihtimal olarak değerlendirmek lazım, Rus uçağı ise kesinlikle alınmamalı.

optimus_prime
Üye

Mesaj gönderen optimus_prime » 07 Eki 2021, 22:05

Hayal görmeye gerek yok. Bu RTE hükümeti başta olduğu sürece cıvata bile vermezler adama. Aynı patriot gibi yaparlar, satışa şartlı onay çıkar şartları da kalın tutarlar bizimki de kabul etmez. Sonra sıkıyorsa Rus uçağı al CATSA Vol.2 başlar.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 07 Eki 2021, 22:31

optimus_prime yazdı: 07 Eki 2021, 22:05 Hayal görmeye gerek yok. Bu RTE hükümeti başta olduğu sürece cıvata bile vermezler adama. Aynı patriot gibi yaparlar, satışa şartlı onay çıkar şartları da kalın tutarlar bizimki de kabul etmez. Sonra sıkıyorsa Rus uçağı al CATSA Vol.2 başlar.
O kadar kolay değil bu işler. Putin ile sarmaş dolaş görüntü vermenin bir sebebi vardır diyorduk çıktı işte. Büyük ihtimal ile CB, köprüden önce son çıkış tabelasının başında durdu bekliyor. Biden yönetimi de çok ses etmeden senatodan geçirebilir mi, zor. Yok eğer bu iş de elde patlarsa, zaten bir türlü bir şeye benzeyemeyen ABD-TR ilişkileri çöker. (Bu arada patlarsa derken, malum senatörlerin çıkıp Türkiye hakkında atıp tutması gibi bir patlamadan bahsediyorum.) Buna rağmen ilk adres AB tarafında bir ülke olacaktır ama Rusya'da boş durmaz, belki 2. parti S-400'ü patlatmaya çalışır.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Eki 2021, 09:33

Bu istek yeni değilmis okuduğum/ anladığım kadarıyla. Bir şekilde askıya çıkarılmadan bekletilmiş, sümen altı edilmiş. Ekim sonu Biden görüşmesi öncesi önce Cumhurbaşkanının F16 çıkışı, sonra hemen ardindan bu haberin patlaması boşuna değil demekki. Hani artık süreci başlatın, bize olumlu ya da olumsuz net bir cevap verin diyor bizimkiler.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 09 Eki 2021, 10:00

Haberlere göre sadece f16 istenmemiş. F15 ve f18 talebinde de bulunulmuş. F16'nın bile net olmadığı ortamda f15 almak imkansız gibi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 09 Eki 2021, 10:09

Yeni F-16 alımına sıcak bakmayabilirler. 80 adet F-16V modernizasyon projesine onay çıkabilir. Onay çıkmazsa Çin'nin kapısı çalınır gibi...

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Eki 2021, 10:23

Bizimkiler geri kalan farklı bloklardaki 120 kadar F16 ya OZGUR mod. uygulayacakmis her halükarda. LM ile koordinasyon olsada olmasada. Yasal sure 30 yilmis. Bu yüzden sayı 80 mis. Blok 50+ ve Blok50 lerin en son üretilenleri seçilmiş.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 09 Eki 2021, 10:37

Dunedain yazdı: 09 Eki 2021, 10:00 Haberlere göre sadece f16 istenmemiş. F15 ve f18 talebinde de bulunulmuş. F16'nın bile net olmadığı ortamda f15 almak imkansız gibi.
F15 ve F18 ne zaman talepte bulunmuşlar? İnternette hiç rastlamadım. Eğer F15 olursa güzel olur ama dün yasaklı kaynakta tartışılan ve ABD muhabiri Ali ÇINAR bu isteğin kongreden geçmesinin zor olduğunu söyledi ve bunu da Türk dostu kongre üyeleri söylemiş.
Bizim F4'lerin yerine çift motorlu bir uçağa ihtiyacımız var ve gerçekten F15 olursa çok iyi olur ve MMU gelene kadar 40 F15, 80 Viper modernizeli ve Özgür modernizeli F16'larımız bizi idare edebilir. Fakat S400 bahane edilerek verilmeyen F35'lerden sonra bu da geçmezse ABD ile ilişkiler gerçekten çok kötü olur ve bizimkilerin seçeneği de azalır. Yani elimizde alternatif tek eurofighter, Çin ve Rus sistemleri kalır. Benim korkum Bizimkilerin Bu isteğin kongreden geçmediği bahanesiyle Rus uçakları almaları ki mühimmatından tutun motoruna, elektroniklerine, bakım ve işletme prosedürlerine kadar farklı olmasıdır. Ben bu niyeti görüyorum. Ama bu olursa daha çok sıkıntı yaşarız savunma sanayisini destekleme konusunda.
Ama eğer Rus veya Çin sistemleri alınacaksa da Türk elektronikleri ve mühimmatları kullanılması şart koşulmalıdır ama bu bile büyük problemler yaratacaktır. Gerçekten zor durumdayız. F35'in olmaması işi Mavi Marmara olayının olduğu 2010'dan beri söylenen bir şeydi ve İsrail'in isteğiydi ki Hava üstünlüğü düşman olarak gördüğü Türkiye'de olmasın ve S400 de bu işin bahanesi oldu. ABD' deki Ermeni, Rum, Yahudi, Feto, Bölücü örgüt destekçisi lobiler bu işin olmaması ve ABD ile Türkiye ilişkilerinin daha da kötü olmasını istemekteler ve harıl harıl çalışmaktalar ve #nojetsforturkey diye bir de kampanya başlatmışlar.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 09 Eki 2021, 10:47

Türkiye F18 ve F15 için de niyet mektubu iletmiş ama sadecene f16 için ABD den dönüş yapılmış. Umarım aklı selim davranırlar ve populizme ABD-Türkiye ilişkilerini kurban etmezler. Çünkü ortaya çıkacak olan sonuç ilerleyen zamanda f16 platformları için gerekecek yedekparça tedariğini de etkileyecektir. Tam bir meksika çıkmazı. iki taraf içinde. Ama ibre, kısa vadede bizim için daha zarar noktasında olur.
İşin aslı sadece modernizasyon onayı bile büyük bir adım olur. Kişisel yormum bu şekilde.

selmet
Üye

Mesaj gönderen selmet » 09 Eki 2021, 13:46

Fransadan rafale istesek vermezlermi acaba!? Her ne kadar siyasi çekişmelerimiz olsada, işin içine para, ticaret girince her şey değişebilir!? Belki bu uçak alımı sayesinde Fransa ile çok farklı ufuklara yelken açılabilir!? Fransa son zamanlarda İngiltere, abd ile sorunlu bazı! konularda. kendine müttefik veya çıkar ilişkisine dayalı yeni ortaklık veya dostluklara hayır diyemez belki!!

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 09 Eki 2021, 14:44

selmet yazdı: 09 Eki 2021, 13:46 Fransadan rafale istesek vermezlermi acaba!? Her ne kadar siyasi çekişmelerimiz olsada, işin içine para, ticaret girince her şey değişebilir!? Belki bu uçak alımı sayesinde Fransa ile çok farklı ufuklara yelken açılabilir!? Fransa son zamanlarda İngiltere, abd ile sorunlu bazı! konularda. kendine müttefik veya çıkar ilişkisine dayalı yeni ortaklık veya dostluklara hayır diyemez belki!!
Afrika' da, Doğu Akdeniz' de, Suriye' de ve Kafkaslar' da karşı karşıya olduğumuz Fransa'dan mı? Eurosam vermeyen, sürüncemede bırakan Fransa'dan mı? Doğu uçakları ondan daha gerçekçi. Ne yazık ki elimizde batı menşeli eurofighter var ve orda da Reis sınıfı denizaltılarda sorun çıkaran Almanya var. Rafale bence eurofighterdan daha başarılı bir uçak fakat ne yazık ki Fransız.

Taşra
Süvariler

Mesaj gönderen Taşra » 09 Eki 2021, 16:28

selmet yazdı: 09 Eki 2021, 13:46 Fransadan rafale istesek vermezlermi acaba!? Her ne kadar siyasi çekişmelerimiz olsada, işin içine para, ticaret girince her şey değişebilir!? Belki bu uçak alımı sayesinde Fransa ile çok farklı ufuklara yelken açılabilir!? Fransa son zamanlarda İngiltere, abd ile sorunlu bazı! konularda. kendine müttefik veya çıkar ilişkisine dayalı yeni ortaklık veya dostluklara hayır diyemez belki!!
Parasını versek verirler mi? Bence verirler.
Mevcut politik durum nedeniyle uçağa kendi mühimmatlarımızı kendi yazılımlarımızla adapte etmemize izin verirler mi? Bence hayır.
Aldığımız uçak yetenekleri kırpılmış ihracat versiyonu mu olur? Bence evet.
Üstelik Fransa'dan alacağımız uçaklara dair kısıtlama ve kritik müdahaleler Yunanistan lehine mi olur?
Bence evet.
ABD Suriye'den çekilmeyi bir yıl erteledi ve biz de S-400 konusunda geri adım atmadık.
ABD kanadından bir tedarik ancak iki tarafın politik tavizler vermesi ile mümkün olur ki Suriye'deki bölücü terörist it varlığını beka sorunu olarak gören bir ülke -ki ABD'nin devirmeye çalıştığı hükümete sahip bir ülke-ABD'nin kapısını çaldı ise iki seçenek var:
Durum acil.
Ya da biz üstteki mesajlardan birinde arkadaşın yazdığı gibi köprüden önce son çıkıştayız ABD ile.
Naçizane fikrim ve cahilane ümidim inşallah bu süre boyunca biz Rusya ve Ukrayna ile ilişkilerimiz vesilesi ile pilot,teknisyen vs gibi birikimler edinmişizdir Doğu bloku uçaklarına dair.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Eki 2021, 18:14

Olacaksa F16 alım ve mod olsun. Rafale falan gerek yok bu kadar proje para beklerken. 40 Rafale çıplak 8 milyar dolar yazar. Artık 2025 sonrası teslim almaya baslarsin. 1 milyar dolarda silah yazar. Zebil gibi mühimmat var daha da olacak. Hiçbirini kullanamazsin. En mantıklı yol ABD den talep edilen. Yüksek ihtimal o da olmayacakta. Başka birşeye gerek yok.

Practicante
Süvariler

Mesaj gönderen Practicante » 09 Eki 2021, 18:57

Karar gayet yerinde ve akıllıca. Döviz kıtlığı yaşadığımız, merkez bankasının rezervlerinin duman olduğu bu dönemde rafale eurofighter vb teyyareler bize pahalı gelir.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 09 Eki 2021, 19:26

Şu anda dışpolitikamız, iç politik hedefler doğrultusunda belirleniyor.

ABD ile, Rusya'dan uçak dahil yeni savunma sistemleri tedariğine yolaçacak bir kopma mevcut hükümete özellikle seçim öncesi iç politika alanında büyük yarar sağlar.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 09 Eki 2021, 20:03

Bu kadar basite indirgemek yanlış olabilir üstadım. Nihayetinde F16 filolarimiz için gerekli yedek parça stoğu, takribi 2 senelik olduğu söyleniyor. 2 sene sonra gerçekler ile yüzleşmek veya şimdiden kabullenmek. Bunu şansa veya iç politikaya yormamak gerekli. Bölgede en aktif hava platformlarına sahibiz ve İran' ın elindeki f14 ler gibi yamyamliga başlamamak için tedbir önceden alınmalı. Mmu, 2030 larda hazır deseniz bile yeterli sayıya ulaşana kadar bizim elimizde F16 filolarindan başka teyyare kalmayacak. Gereken tedbir alınmalı. Bu aşikardır. Ama tedbirin adresi asla doğu ve kuzey olmamalıdır. EF, bu sıralamada tek sahip olabileceğiniz alternatif. Ama umarım yanilirim ve ABD en azından modernizasyon kısmı için yeşil ışık yakar

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 09 Eki 2021, 20:57

Meli-malı gereklilik kipi ile konuştuğumuza göre bazı işlerin yolunda gitmediğini ve gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı konusundaki kuşkumuzu de zımnen kabul ediyoruz demektir.

Stratejik hataları taktik tedbirlerle telafi etmeye çalışıyorlar. O stratejik hataların ne olduğu herkesin takdirindedir.

aRiSe
Üye

Mesaj gönderen aRiSe » 09 Eki 2021, 23:27

JAS-39 Gripen neden bakılmıyor ben anlamıyorum gayet çok yönlü bir savaş uçağı

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 09 Eki 2021, 23:43

aRiSe yazdı: 09 Eki 2021, 23:27 JAS-39 Gripen neden bakılmıyor ben anlamıyorum gayet çok yönlü bir savaş uçağı
55. tekrarı yapalım o zaman, İsveç, Türkiye'ye yıllardır silah ambargosu uyguluyor, hem de en katısından. Üstüne üstlük Gripen bize hiç bir şey katamayacak bir uçak. Bu uçağı ancak, tehdit içermeyen bir bölgedeki ama hava kuvvetlerini de öldürmek istemeyen orta halli ülkeler tercih edebilir.

Kullanıcı avatarı
Mert
Üye

Mesaj gönderen Mert » 10 Eki 2021, 00:13

kabardey yazdı: 09 Eki 2021, 23:43 Tehdit içermeyen bir bölgedeki ama hava kuvvetlerini de öldürmek istemeyen orta halli ülkeler tercih edebilir.
Bu cümle çok hoşuma gitti.Gripen'i tam olarak ne eksik ne fazla, çok iyi tanımlıyor.

Neferian
Üye

Mesaj gönderen Neferian » 10 Eki 2021, 00:37

Bence f-16 için yeşil ışık yakabilirler. Sonuçta hükümet gidici bunu az çok Abd'de görüyor. Bunun için ülke olarak bizi kaybetmemek için bu satışa onay vereceğini düşünüyorum.

Tabiki Abd bu ne yapacağı belli olmaz eğer f-16 verilmez ise Abd ye sert bir şekilde tavır alınmalı. İngiltere typhoon larını belki bize satabilir ingilizlerin kapısını çalabiliriz. Tempest projesi için ingilizleri yoklayabiliriz...

Benim korkum şu Hava Kuvvetleri yeteri kadar güçlü olmazsa geri kalan sistemlerin pek bir önemi kalmıyor. Ermenistan'ın başına gelenler daha yeni. Akıllı davranıp başkalarının başına gelenlerden ders alıp Hava kuvvetlerini güçlü tutmalıyız.

Son olarak İngiltere de istediğimizi vermezse o zaman bana göre tek seçenek Çin. Neden derseniz Rusya fiili olarak bize karşı sürekli aktif bir ülke Çin ile ilerde Afrika ve Uygur TÜRK leri konusunda didişebiliriz lakin daha zamanı var.Şuan bizim yapmamız gereken 2 en önemli şey var.

1. olarak her ne olursa olsun Suriyelileri Suriye yada farklı bir ülke isterlerse Libya ya taşıyalım gitmeleri gerekiyor. Sınırlardaki mayınlar temizlenmeye başladığından beri ülke düzeni bozuldu bana kalırsa büyük hata yapıyoruz. Tabiki bunun için Esad ile anlaşmak şart yani hiçbir şekilde düşmanca tavır almadan arayı düzeltmek ve iyileştirmek gerekiyor ki Suriye ileride arkamızdan iş çevirmesin. Sonuçta bir gerçek var Suriye toparlandığı gün illaki ayağımıza dolanacak.

2. Olarak da Yunanistan, baktık batı ile ipler koptu önleyici bir saldırı yapılmalı ve şimdiden özellikle BM vs. adalar konusunu Yunanistan'ın haksız ihlalleri vs. gösterilip belini kırmak şart. Tabi bu bir süreç alır haklı bir saldırı için. Bu Yunan çakalları bugün gözüne kestirebilse bugün durduk yere bize saldıracak kadar TÜRK düşmanı.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 10 Eki 2021, 01:14

Akıl melekelerimizi kaybetmediysek doğu uçağı olmaz aga. Bir milyon kez yazıldı, çizildi. Hiç olmaması, olmasından daha iyi. S400 gibi de değil uçak işi. S400 asgari şartları sağlayan altyapısı olan nereye gitsen çalışır. Tamam stand alone verimi düşer ama çalışır. Olmadı bir üs korur gibi koyarsın etrafına ağa bağlı AİC Oerlikon HİSAR lari koruyabildigin kadar korursun. Orta- Yüksek irtifa gördüğüne sıkar uzun menzilden vuramasa da kiskislar tavuk gibi. Da uçak işi çok farklı. Olmaz o iş, olmamalı.Hani işin sakasi bir yana.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 10 Eki 2021, 09:13

Batı bariz bir uçak ambargosu koyarsa Rusya da doğal olarak bunun farkında olacak bize uçak satsa da çok süründürür bizi. Bizimkiler Azerbaycan’da Mig filan uçtu ne olduğunu biliyorlardır Rus uçağının ama o bile bizi yalvartarak uçak satabilir. Rus uçağının yapısı performansı teknolojisi konusuna gelirsek zaten durum belli. Çin uçağı hiç olmaz Çinli zaten anasının gözü ve Rus kopyası bence. İsterleri karşılamasa da havada silah platformu olarak Oakistan ile Jf17 belki düşünülebilir. Bizim Hürjet uçana kadar beklenip o da silahlı platform gibi düşünülebilir ya da Ukrayna motoru üzerinden bir uçak olabilir yani Rusumsu motor Batı tarzı uçak ...

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 10 Eki 2021, 10:37

Bazı arkadaşlar JF-17 'yi beğenmiyor , kusura bakmayın ama MMU ile kendi kendimizi kandırıyor gibiyiz , değil Typhoon , F-16 , Gripen , JF-17 , Su-30 /35 şuan Mirage 2000 ve Mig-29Smt verseler ona bile razı gelirim , bu saatten sonra bize Typhoon dahi vereceklerini zannetmiyorum , malisef hakikat bu , MMU bir ütopyadır , milli yolcu uçağı projesi gibi bir hayaldir , saygılarla.