HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 10 Eki 2021, 10:54

Dellobaltino
Üye

Mesaj gönderen Dellobaltino » 10 Eki 2021, 11:35

F16 viper alımı ve eldekilerin modernizasyonu en akıllı seçenek. Fransız rafale, isveç gripen, eurofighter, rus, çin gibi alternatifler havada uçuyor. Arkadaşlar az mantıklı olun. Yunanla beraber bize karşı pakt kuran, afrikada ayağına bastığımız için her konuda karşımıza çıkan fransadan mı uçak alıcaz. Efendim satar. Satsa bile bize hayrı olmaz. O mantıklı geliyorsa yunanın bize milgem siparişi de mantıklı gelsin. İsveç uzun yıllardır istikrarlı türkiye düşmanı. İngilizler typhoon satar belki ama onda da abd ve almanya üretimi sistemler var ve bu konularda sıkıntı olabilir. MMU artık gerçekten bir beka meselesi oldu bizim için. Siyasete güvenmesem de mühendislerimize güveniyorum. Onlar bunu başaracaklardır. Fakat daha önümüzde uzun yıllar var. Bu f16 siparişinin kongreden geçmesi zor. Fakat siz vermediğiniz için biz başkasından almaya mecbur kaldık dedirtmemek için verebilirler de. Benim tahminim şu: kongreden geçmeyecek, hükümet rusya ile uçak alımı görüşmelerine başlayacak, ortalık ayağa kalkacak, arbargo tehditleri olacak. O zaman abd f16 satışını kabul edecek

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 10 Eki 2021, 12:21

Dellobaltino yazdı: 10 Eki 2021, 11:35 Arkadaşlar az mantıklı olun. Yunanla beraber bize karşı pakt kuran, afrikada ayağına bastığımız için her konuda karşımıza çıkan fransadan mı uçak alıcaz. Efendim satar. Satsa bile bize hayrı olmaz.
Aslında, diye cümleye başlayayım. :) Fransız satar, hayrını da görürüz. Neden, zira Fransa Alman'ın on yıllardır domine ettiği, Türk-Yunan silah pazarını devralmayı çok ister. Alman gibi iki tarafa da şirin olabilip, silah satabilecek potansiyele sahip. Macro da gelip, İstanbul da CB ile romantik bir boğaz yürüyüşü yapar, bütün sorunlarımız çözülür. Fakat Fransız ile sanayi olarak dans edebilecek iken, siyasi olarak çuvallarız. O yüzden olmaması daha iyi.

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 10 Eki 2021, 14:43

Bence de satar .Neden satmasın ki .Hele de ABD -Fransa gerginliği bu seviyeye gelmişken güle oynaya satar.Fakat bizim alacağımız şey sadece bir silah sistemi olmaz.Fransa’nın dümen suyuna da girmiş oluruz ki Ege Doğu Akdeniz Libya ve hatta Suriye de çok başımızı ağrıtır.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 10 Eki 2021, 15:34

Şu şartlarda mantıklı bir hareket. Aslında F-15 gibi bir hayalim vardı ama idame masrafları pilot eğitimleri derken pahalıya gelir. Tabii boşa giden paraları düşününce çokta önemli değilde neyse Viper iyidir güzeldir. MMU işini çözemezsek asıl sıkıntı o zaman başlar.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 10 Eki 2021, 15:38

DarkMatter yazdı: 10 Eki 2021, 15:34 Şu şartlarda mantıklı bir hareket. Aslında F-15 gibi bir hayalim vardı ama idame masrafları pilot eğitimleri derken pahalıya gelir. Tabii boşa giden paraları düşününce çokta önemli değilde neyse Viper iyidir güzeldir. MMU işini çözemezsek asıl sıkıntı o zaman başlar.
Aslında 40 yeni F-16V yerine, F-15X alınsaydı sanırım kimse itiraz etmezdi. :roll:

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 10 Eki 2021, 16:48

F15 Boeing malı. F16 Lockheed.

Bizim F35'e yatırdığımız parayı kısmen kurtarmak gibi bir derdimiz varsa, F15 zaten karışık olan hesabı daha daha karıştıracaktı.

Birde üstüne yeni sorunlar uydurulacaktı, F35 stratejikte F15EX değil mi niye veriyoruzdan başlar, teknik detaylar sündürülür uzatılır, asıl soruyu yanıtlamadan ABD "hayır"ı nezaketle müttefikimiz, dostumuz diye diye yapıştırabilirdi.

Biz yine nerede eksik yaptık diye sürüncemede kalabilirdik.

F16V teklifi şu haliyle, çok yalın bir diplomatik soru niteliği de taşıyor.

"Sen bana herhangi bir uçak veriyor musun ki, diğer bir alımın teknik detayları üzerinden bir tartışma yürütülebilsin?" diyoruz teklif beraberinde.

Bu sorunun yanıtını biliyor olmanın da, gelecek planlamasında epey değeri var.

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut » 10 Eki 2021, 16:49

Amerika itiraz ediyor :)

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 10 Eki 2021, 17:12

Hiç umudum yok. Modernizasyonu bile olumsuz bakacaklardır. Cevap belli ama bunu söylerken bile bir şekilde popülizm yaratıp bizim yaptiklarimizi gerekçe göstereceklerdir. Daha geçen gün Mendez efendi temsilcisi olduğu kurumun resmi hesabından Türkiye' bin GKRK' nin kıta sahanlığına saygi göstermediği ve düzen bozucu ithamlari ile dolu bir twit attı.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan » 10 Eki 2021, 20:15

2. El F-16 temin edip biraz abd desteği birazda kendi imkanlarımız ile modernize edip en azından sayısal üstünlüğü ele geçirmek daha mantıklı değil mi , F-35'lerin envantere girmesi ile bazı ülkeler F-16'ları hizmet dışına çıkaracaklar , Belçika , Hollanda , Norveç , Danimarka gibi , evvelce de ambargo yediğimizde bu ülkelerden hatrı sayılı 2. El uçak temin etmişliğimiz var , bir kısmını aktif kullanmak bir kısmını da yedek parça olarak kullanmıştık , tekrar aynı yolu izleyemeyi denemeliyiz .

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 10 Eki 2021, 21:18

Türkistan yazdı: 10 Eki 2021, 20:15 2. El F-16 temin edip biraz abd desteği birazda kendi imkanlarımız ile modernize edip en azından sayısal üstünlüğü ele geçirmek daha mantıklı değil mi , F-35'lerin envantere girmesi ile bazı ülkeler F-16'ları hizmet dışına çıkaracaklar , Belçika , Hollanda , Norveç , Danimarka gibi , evvelce de ambargo yediğimizde bu ülkelerden hatrı sayılı 2. El uçak temin etmişliğimiz var , bir kısmını aktif kullanmak bir kısmını da yedek parça olarak kullanmıştık , tekrar aynı yolu izleyemeyi denemeliyiz .
Hizmetten çıkan F-16'lar farklı bloklar. Danimarka-Hollanda Blok 10 kullanıyorlar, bize bir hayrı dokunmaz.

ABD'nin hizmetten çıkacakları da PW-229 motorlu. Öyle al kullan gibi bir durumu yok. Motor farklı olunca tüm bakım ekibi, şu bu baştan yetişecek, parça stoğu yeniden alınacak. Üstelik kısa ömürlü bir yatırım için.

Yani sıfır F16V en mantıklısı. 2. el F16'ların aldığımıza değmeyecek çok handikapı var.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ » 10 Eki 2021, 21:44

Sürekli aleyhine olacak şekilde dengesi bozulan bir ortamda oyunu savaş uçakları değil de seyir füzelerimiz değiştirebilir. 40 değil 140 F-16 alınsa dahi kafamız tam anlamıyla rahatlamaz. (Abartıyor olabilirim)

MMU gelene kadar en özgür ve iyi olduğumuz alana oynamalıyız.
- Füzeler (özellikle balistik ve seyir)
- İHA/SİHA (başarı beklentim düşük; yem olarak kullanılabilir)
- Elektronik Harp

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 10 Eki 2021, 22:11

Tyras'a katiliyorum AB ulkelerindeki F-16'lar temel olarak farkli blocklar ki en buyuk fark motor, cok daha eski PWF100 motorlar kullaniliyor. HvKK envanterindeki GE'nin F110 motorlarindan tamamiyle farkli. HvKK elindeki daha eyni block olan 235 adet F-16 sahibi bir ulkenin, baska bir ulkeden eski versiyon F-16 almasinin bir mantigi olamaz. Bu opsiyon ancak elinde henuz modern bir savas ucagi olmayan Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk gibi ulkeler icin cazip olabilir. Keske bu ulkeler birer filo F-16 tedarik edebilseler.

Keza AB'deki politik ortam bugun icin uygun degil, cok fazla Turkiye karsiti ulke ve lider var. Ilerde Turkiye kendi ekonomisi ve dis politikasini dogru duzgun yonetmeyi basarabilirse, basta Bosna-Hersek ve Makendonya olmak uzere askeri yardimlarini artirabilir. Belki Hurkus/Hurjet gibi bir egitim/hafifi savas ucagi konseptini bu ulkere satabilir. Bunun yapilmasini cok isterim.

Turkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 Block-70 almak istedigi haberini ben ilk forumda gordum ve sonra Twitter'da Yunan sitesinin linkini koyarak ekledim. Belki Turkiye'den henuz kimse gece oldugu icin gormemisti bu haberi. Sonra benim tweet uzerinde bu haber yayildi.

TRmil forumda Turkiye'nin F-35 sonrasi nasil bir yontem ile ucak ihtiyacini karsilamasi gerektigini yazmistim. Tahmin ettigim sekilde gelisti olay. Turkiye'nin bu asamada yerli Hurjet, MMU gibi projeleri devam ederken kaynaklarini baska bir tip ucak alimina harcamasi israf olacaktir diyorum ve hala ayni gorusteyim. MMU gelene kadar F-16 filosunun operasyonel kabiliyetini artirmak ve bolgedeki diger ulkelerin yeni aldiklari ucaklara karsi teknoloji ve sayisal ustunlugu muhafaza ederek MMU'yu beklemek gerekiyor. SIHA, MIUS vs gelecektir ama bunlarin hepsi savas ucaklarini yerini almaz, gorevlerini daha iyi yapmasi icin yardimci olurlar.

Kisaca daha once ne demistim ozet vermek gerekirse. Bu asamada HVKK envanyerindeki 29 adet F-16 Block-50+ cook degerli ucaklar cunku hem en yeni F-16 ucaklarimiz, hemde CFT gibi harekat menzilleri gorev sekline gore %30-40 kadar artirabiliyorlar. Cok daha esnek muhimmat tercihi ve gorev planlamasi mumkun bu ucaklar sayesinde. Benim onerim yeni alinacak ilave 25-30 civari gibi F-16 Block-70 yaninda, envanterdeki 29 ucaginda ayni standartlarda modernize edilmesi ile AESa teknolojisi kullanan APG83 SABR radarli ve kokpitleri daha guncellenmis (ilave 6x8 inch MFD merkez konsolda) sahip olarak en az 54-60 arasi 3 filoluk CFT'li, AESA radarli ve guncel ALQ-211 EH sistemine sahip ucaklarimiz olur. Bu ucaklara entegre edilecek SAGE gelistirdigi Goktug ailesi hava-hava fuzeleri entegre edildiginde yukarida bahsettigim teknoloji ve kabiliyet farkini korumus oluruz.

Yeni Block-70 alimi icin ABD ile yapilacak bu anlasma kapsaminda Block-30/40/50'lerin yerli radar ve aviyonik modernizasyonu uzerinden ikinci bir F-16 modernizasyon devam ettirilir. Block-40 ve 50'lerin yapisal modernizasyon gecirmeleri ve ucus omurlerinin yuseltilmesi gerekiyor. Bu konuda ABD ile konusulacaktir, aynen Block 30'lar icin yapildigi gibi. Eger 29 Block-50+ 'in Block 70 modernizasyonu olursa, bu ucaklardan cikacak APG68-V9 radarlari Block-30'lar uzerinde degerlendirilebilir, sadece Block-40/50'lere Aselsan AESa uygulanmasi opsiyon olabilir. Yerli modernizasyonda sonucta para ve butc egerektiren bir konu. Belki bu yuzden Block-30'lara yukarida dedigim gibi Block-70 mod gecirecek F-16 B50+'larin cikan aviyonik ve radarlar takilabilir. Ozgur modernizasyonunu sadece Block-40/50'lere uygulamak gibi. Eldeki butcesi optimum kullanmak amaciyla boyle dusunuyorum. Cok parta varsa elbette butun F-16'lara AESA takilsin.

Bu saydigimiz islerin olabilmesi yine donup dolasip Turkiye-ABD iliskilerinin gelecegine bagli olacak. Ozellikle ABD'deki bir grup anti Turkey senatorler ve kongre uyeleri her firsatta bir gol atma pesindeler. Simdiden kampanya baslattilar F-16 satilmasin diye. Bu durumda Biden yonetimi Turkiye'yi tamamiyle kaybette pahasina kendini bu gruplarin insiyatifine birakacak mi? Yoksa yeterince Turkiye'nin uzerine gittik artik daha fazla iliskilere darbe vurmaya gerek yok diyerek bu senator ve kongre uyelerine resti cekebilecek mi?

Ben hic bir seyden emin degilim bu asama cunku Biden secimi kazanmasina ragmen zayif bir baskanlik profili ciziyor. Turkiye konusunda cok fazla bu anti-Turkiye gruplarin kontrolune kendini birakiyor ki Turkiye sadece bir lider uzerinde okunacak bir ulke degil. Bolgesinin en guclu ekonomisine ve operasyonel kabiliyeyi ispat etmis askeri gucune sahip bir NATO uyesi ulke. Turkiye'nin jeostratejik onemi soguk savasin bitmesine ragmen hala degerli. Yarin baska bir iktidar gelir, Turkiye farkli bir diplomatik profil cizebilir. Kaldi ki ABD'nin Turk halki uzerindeki sevilmeme orani %20lere dusmustur. Butun bunlari bir kenara koyarak hala Turkiye'ye bir ceza kesme istedigi ABD'nin iyice kendi ayagini vurmasi demektir.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 10 Eki 2021, 23:30

İZCİ yazdı: 10 Eki 2021, 21:44 Sürekli aleyhine olacak şekilde dengesi bozulan bir ortamda oyunu savaş uçakları değil de seyir füzelerimiz değiştirebilir. 40 değil 140 F-16 alınsa dahi kafamız tam anlamıyla rahatlamaz. (Abartıyor olabilirim)

MMU gelene kadar en özgür ve iyi olduğumuz alana oynamalıyız.
- Füzeler (özellikle balistik ve seyir)
- İHA/SİHA (başarı beklentim düşük; yem olarak kullanılabilir)
- Elektronik Harp
Eğer savaş boyunca tüm Yunan hava üsleri aralıksız vurulabilecekse uçakları anlamsız kalır. Yunanistan'ın tüm coğrafi derinliğini kapsayan bir füze programı bizim için imkansız değil .

Dediğiniz mantıklı ama bu üs baskılayıcı füze rampalarını dahi korumak için bile olsa, asgari bir hava gücüne ihtiyacımız olacaktır. Eğer ülkenin üzerinde düşman uçağı uçmasına izin verirseniz, füze-mühimmat depolarınız vurulur.

Bu sefer binbir masrafla ürettiğimiz uzun menzilli füzeler ülkemizde patlayıp, düşmandan çok bize zarar verir. HSS'ler bu konuda jetlerden yük alır ama tam bir koruma sağlayamaz.

Düşmanın Patriot-s300 şimdi fırkateynlerle beraber Aster sahibi olduğunu düşünürseniz, bu konseptte saldırıyı hiç kesmeden sürdürmek gerekir.

Bazı füze rampalarımızın vurulup hedefledikleri hava üslerinin bazılarının tekrar çalışır duruma gelmesi, yine iyi hasar verir fakat konsepti işlevsiz hale getirir. Bu sefer saldırı alan, yıpranan taraf tekrar biz oluruz.

Ama hem baskılayıcı füzelerimiz, hem bu füze rampalarını-telar araçlarını koruyacak bir HSS- hava üstünlüğü ağımız olursa, Karabağ savaşında olduğu gibi hasar almadan kazanırız ve yıkım dolu bir Pirik zaferden çok daha anlamlı bir iş yapmış oluruz.

rindindin
Süvariler

Mesaj gönderen rindindin » 11 Eki 2021, 22:06

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 11 Eki 2021, 22:34

kabardey yazdı: 10 Eki 2021, 15:38 Aslında 40 yeni F-16V yerine, F-15X alınsaydı sanırım kimse itiraz etmezdi. :roll:
İtiraz eden olmazda biz alır mıyız onlar verir mi önemli sorular. F-16V alımı ve eldekileri modernize etmek ideal bir çözüm. Günün sonunda iş yine MMU'ya çıkıyor.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 11 Eki 2021, 22:39

rindindin yazdı: 11 Eki 2021, 22:06 https://www.middleeasteye.net/news/us-t ... ernisation

Bu habere ne denir simdi.
Ragıp denen süzme yazıyor okumayın şu katıksızın yazılarını üstad.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 11 Eki 2021, 22:49

DarkMatter yazdı: 11 Eki 2021, 22:34 Günün sonunda iş yine MMU'ya çıkıyor.
Oda aynı Altay gibi, ABD'ye kızıp ABD motoru ile uçak yapmaya kalkıyoruz. Hayırlısı diyorum.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 11 Eki 2021, 23:09

Bu son gelişmeler ile ilgili Hakan Kılıç çok eskiden şöyle bir tweet atmıştı. Meğer adamın söylediğinde bir haklılık payı varmış.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Eki 2021, 23:39

Karasu yazdı: 11 Eki 2021, 23:09 Bu son gelişmeler ile ilgili Hakan Kılıç çok eskiden şöyle bir tweet atmıştı. Meğer adamın söylediğinde bir haklılık payı varmış.
Sağır sultanın bildiği bilmeyenin de tahmin ettiği şeyler garip olan ne var ki?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 12 Eki 2021, 00:48

Fransa'dan uçak alınması 30-40 uçak için pahalı olur. 100-150 uçak alırsak silah sanayi pazarı için atlarlar hatta pek ok teknolojiyi de koparırız. Amma bu çook pahalıya gelir. Biz zaten fakir olduğumuz için en maliyet etkin ve gerçekçi durum ek f16 alımı ve f16 modernizasyonu.

12 yıldır ekonomimize kibrit suyu dökmeseydik koca ülkeyiz hava kuvvetleri zaafiyet göstermesin diye 20 milyar doları da basardık ama maalesef olmuyor. yine Napolyon'un sözüne geliyoruz. Şartlar kısıtlı olsa da kesenin ağzını açınca seçenekler çoğalırdı.

Bunun dışında ben f35'in parasını f16'ya kaydırmak istemezdim. O projede kalmak için bir çapa olurdu.

MMU umarım bir f15-f35 arası bir uçak olur ama şuanda hiç bir şey belli değil +motor sorunu. Belki istediğimizin çok azını aparabileceğiz o projeden bilemiyoruz. Az kaslı, az daha görünmez bir f16 block70 de çıkabilir o da çıkmayabilir. Takvim gecikebilir. Belki de her şey mükemmel gider. Şuan hiç bir şey belli değil.

Ben olsam her şeyden kısar ahan da 20 milyar dolar derdim ülkenin hava kuvvetleri zaafiyete girmesin diye bunu bu krizde bile yapardım. Türkiye bir Hollanda yada İsviçre değil neticede.

velicanoduncu
Üye

Mesaj gönderen velicanoduncu » 12 Eki 2021, 09:08

Güney Kore nin prototipini test ettiği uçağı hiç düşünülmüyor sanırım? Yada düşünülmelimi

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 12 Eki 2021, 09:34

14 Ekimde Dendias ABD ile Fransa benzeri bir ittifak anlaşması imzalayacakmış. 5 yıllık bir anlaşma olacakmış. Muhtemelen ya o görüşmede ya da Miço-Biden görüşmesinde F35 işi de netleşir. Beklenti o yönde.

Bizim F16 işi olacaksa ancak bu gelişmeler üzerine olur zaten. Yunan lobisine bu gelişmeler ışığında bizim F16 paketine karşı çıkmaması telkin edilir. Onlar da elde ettikleri bu kazanımlarla kamuoylarını çoşturup bizim işe göstermelik karşı çıkıp kongreden geçmesi sağlanabilir. Yoksa başka bir yolu yok. Ama bu gelişmelerin üst üste gelmesi bende böyle bir şey olabileceği algısı yarattı.

İşte bizim F35 lere çöktüklerinde, bu iş çözülmeden Yunana F35 veremezler, şöyle olur böyle olur diyorduk. Bak nerelere geldik. Adamlar bu oyunu iyi oynuyor maalesef.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 12 Eki 2021, 10:44

velicanoduncu yazdı: 12 Eki 2021, 09:08 Güney Kore nin prototipini test ettiği uçağı hiç düşünülmüyor sanırım? Yada düşünülmelimi
Ortak üretim, projeye katılım gibi konularda yıllar önce istişareler, görüşmeler oldu. Ancak bizimkilerin proje anlamında çok ilgisini çekmedi. Kore ortaklıktan ziyade alt yüklenici olmayı teklif etti bize.
Şu anda açıkçası aklın yolu bir. Her ne kadar hazzetmesemde ABD ile F16 mevzunu bir nihayete kavuşturmamız gerekiyor gibi. Bu işin idamesi var, geri alınacak parası var, yine aynı zamanda MMU hazır olana kadar en düşük masfrafla filoları güncellemek, F4 leri bir an önce atıp F16 ya geçiş yapmak var. Benim aklımdan Typhoon geçiyor ancak envantere al, filolarını eğit, yedek parça falan filan uzun yıllar alacak. F16 en hazır olan sistem şu anda. Her ne kadar ABD ye güvenmesemde, sevmesemde makul olan yine orası gibi. Birde F16, ve motorunun üretimi gibi yeteneklerimizide düşünürseniz yine olası ambargolarda en hazır yine F16 larla oluruz. Yani ABD den gelecek bir ambargo dan Almanya, İngiltere kendilerini ne kadar bu işin dışında tutabilir.

Ruslarla birçok görüşme tamamlandı, sadece imza bekliyor. Velevki bu iş ABD/AB ile olmazsa işte o zaman bizim HvKK lığını bir felaket senaryosu bekliyor. Birçok şeye sil baştan başlarız.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 12 Eki 2021, 11:01

Ben genel olarak en düşük masraf ile filoyu güncel tutma tarafını artık sağlıklı görmüyorum. Hava kuvvetleri için Stop-GAP mantığı bizi riske sokar. Daha öncede yazdım 1998 - 1999 hava kuvvetleri envanterini. Şu an sadece 238 adet seviyesinde F-16 mız var. Toplam 12 filo ediyor eksikleri ile.

Yeni tedarik mantığımızda ise 2 filo ek F-16 var. Doğru değil. Hiç doğru değil hemde. 240 adetten düşen eksikler tedarik programına alınmamış.

54 adet 2 filo olan F-4/2020 yerine 40 adet iki filo F-16V ye geçiyoruz. Ben en azından 60 adet 3 filoluk bir tedarik programına yeşil ışık yakardım. Öncel II kapsamında üretilen Block-50+ ler için 80 adetlik Block-70 modernizasyonu bu plandaki tek doyurucu hareket.

Bahsettiğim 1998 - 1999 envanterine göz atacak olursak

F-16C/D 200+ Adet
F-4E Phantom II - 190+ adet
F-5A/B 100 adet (48 adedi modernize)

ABD sistemlerinin dışına çıkma veya ikinci tip uçak konusunda artık daha cesur hareket etmeliyiz.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 12 Eki 2021, 11:07

Ben maalesef kötü senaryolar için olabildiğince hazırlık yapmamız gerekli kanaatindeyim. Umalım da 2023 e kadar bir alım yapılmasın. O kadar karamsarım çünkü bu konuda. Ama Cumhurbaşkanı bu alımı da yapacaltır. Su 57 (verilirse) hoş geldin demekten başka bir takat kalmıyor bizde. Yazık. Ne olacakken nelere evrildik. F35 motor bakım üssü vs derken şimdi gelinen nokta ve buna bahane veren hükümet. Bu kadar göze çöp batırılr anca. Karamsarlığım ile canınızı sıktıysam affola.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 12 Eki 2021, 13:36

Orko_08 ve HDS'nin Türkiye'nin F-16V talebine iilişkin değerlendirmesi bence oldukça doyurucu bir içerik:

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 12 Eki 2021, 21:11

Evet F-16 görünen en ekonomik ve çabuk seçenekti. Acaba Rafale'lerle rekabet edebilir mi? Ayrıca Amerika'yla bu kadar problem varken tekrar Amerika'ya gitmek mantıklı mı? Evet eurofighter diyoruz NATO standartlarında bize uygun olan tek seçenek olarak kalan ABD dışı. Bir de ABD'den F-15 ve F-18 istediğimiz de dolanıyordu fakat ABD'nin bunu kabul etmediği.

Bizim F-4'ler çift motorlu fakat gelecek uçaklar(Eğer gelirse) tek motorlu. Bizim uçaklar tek motorlu uçaktan oluşuyor eğer F-4'leri saymazsak. Bizimle rakip olan hava kuvvetlerinde ise çift motorlu uçaklar var nasıl ne zaman geleceği belli olmayan MMU'a bel bağlayabiliriz? Acaba maliyete bakılacak bir durumdayız mı? Para ülkenin geleceğinden önemli mi? Bizim acil çift motorlu uçağa ihtiyacımız var ve bu eğer MMU uçak gelirse 2 motorlu bir uçağımız olacak. Ben ne olursa olsun eurofighter'a gitmeliydik diye düşünüyorum ABD dışı kaynak olarak, alternatif kaynak olarak. Tekrar ABD'ye gitmek ve henüz BİDEN bizi ABD'nin çıkarlarına en büyük tehdit olarak görmüşken. Sanki bacağımıza sıkıyoruz gibi geliyor ve ABD'yi ödüllendiriyoruz gibi geliyor. F-35'lerden haksız yere kanunsuzsa çıkarmışken paramız kaldı onu kurtaralım diye ek uçak alımı ve modernizasyonu veriyoruz ABD'ye. Evet tekrar dediğim gibi en ekonomik ve çabuk envantere girecek seçenekti eğer ABD ipe un sermezse. Bu kararımız ne kadar doğru acaba?

En azından 80 kadar eurofighter alıp belki kaynak kodlarıyla ve teknoloji transferiyle MMU gelene kadar ki MMU 2029 gibi ilk teslimat ne yazık ki Hürkuş uçağında bile teslimat ertelenmişken bu tarih belki 2030'ları geçecek. Belki ilk filoların Hava kuvvetlerine girmesi 2035'leri bulacak bu riski almaya değer mi ki başımıza çullanmak isteyen Batıda Yunanistan; Güneyde bölücü terör örgüt-YPG oluşumu, İsrail, Mısır, GKRK; Doğu'da İran(ki Azebaycan'ı tehdit edip Zengezur koridorunu engellemeye çalışıyor). Allah göstermesin zayıf düşersek başta Yunanistan ve diğerleri başımıza çullanmakta tereddüt etmeyeceklerdir. Bu durum için para ne kadar önemlidir? Bizim için önemli bir güç olan Hava Kuvvetlerini çeşitlendirmeli ve nitelik ve nicelik olarak artırmalıyız. Hava gücü olmadan o güvendiğimiz sihalar hiç bir şey yapamaz. Ayrıca yakında görülecektir Yunanistan'a F-35 bile verilecektir belki de yakında imzalanacak savunma anlaşmasında bu da konuşulacaktır Yunanistan-ABD tarafından. Gerçekten bir çıkmazdayız gibi geliyor.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 12 Eki 2021, 22:45

Eğer şu günkü sıkıntılar olmasaydı. 100 adet F35 artı LHD için dikey inişi kalkışlı F35 artı 150 f15x (kendisi mükemmel bir yük kamyon) artı f16 modernizasyonları ile yolumuza devam etmek olurdu.

Yani:

100-150 F-35
150 F-15x
F-16 (modernize edilmiş)

Olması gereken buydu. Hava kuvvetlerimize yakışan.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 12 Eki 2021, 23:15

@wolfastein hocanın haklı olduğu yerler var.
Kamu ve kaynak yönetiminde bir ilke olarak doğmamış çocuğa don biçmemek gerekiyor.

1. Elimizde şu an MMU var mı? Yok.
2. Hürjetin muharip bir versiyonu var mı? Yok.
3. Peki bu projeler tünelin sonundaki ışığın görüldüğü, 2-3 yıla, belki 4 yıla gönül rahatlığıyla ve yüksek sayılarda envantere sokabileceğimiz olgunluğa geldi mi? Hayır. Daha projeler başlangıç aşamalarında bir yerde.
4. Üzerine tartışılan konu neyi ilgilendiriyor? Ulusal güvenliği ve ulusal çıkarları.

Bu şartlar altında bizim "stopgap" diye bir sözcüğü lugatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Stopgap çözüm, kendi milli projeleri tünelin sonundaki ışığı görebilecek düzeye gelmiş, önünü görebilen ülkelerin tartışabileceği bir kavram. O olgunluğa erişseydik biz de tartışabilirdik. O nedenle bizim şu an ihtiyacımız olan şey stopgap çözüm değil. Düpedüz uzun vadeli uçak.

ABD ile viper modernizasyonu meselesi ve ilave uçak sorununu kesin olarak çözülebilmeli. Dahası ABD ile sorunları çözsek bile bir miktar EF almak için de girişimlerde bulunmalıyız. Pahalı olacaksa olsun. İlave üsler, alt yapı ve eğitim gerekiyorsa gereksin. Ufacık Yunanistan yapabiliyor biz niye yapamayalım? Gelecekteki potansiyel bir uzlaşmazlık veya ilişkilerde gerilme durumda Avrupa'ya karşı kullanabileceğim kozlar ABD'ye karşı kullanabileceğimden daha fazla hem.

Ha ne olur? Gelecekte MMU tamamlanır, envantere alınır. Envanter F-16'ydı, EF'ydi MMU'ydu çorbaya döner ama uçak denilen şey satışa çıkarılamayacak bir şey değil ki? Kaldı ki Türkiye uçaklarına iyi bakan bir ülke olarak bilinir. MMU sayısı arttıkça kalan F-16'lar da alınan EF'ler de elbette satışa çıkarılabilir. Ama ya proje Altay tankı projesine dönerse? Ya MMU'yu bir türlü envantere alamazsak? Elinde hazır EF'ler olur işte. Kötü gün senaryosunu da düşünmek gerek.

Özetle:
1. Konu genelde bir stopgap sorunu olarak tartışılıyor. Ben o bağlamda tartışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Milli projeler belirli olgunluğa erişene kadar ihtiyacımız stopgap seviyesinin çok çok üstünde.
2. Konu genelde İlave F-16 viper mı yoksa EF mi yoksa başka bir uçak mı bağlamında tartışılıyor. Bence bunlar birbirini dışlayan seçenekler değil. F-16 viper meselesi çözülmeli. EF seçeneği konusunda F-16'ya ek bir seçenek olarak ayrıca girişimde bulunulmalı.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT » 12 Eki 2021, 23:46

ABD kuzey kore ile görüşebilirim diyor. Ancak bir tek şartı var. Nükleer güçten vazgeçmesi şartı.
Adamlarla sadece görüşmek için ülkenin tek caydırıcı olduğu noktayı elinden çıkarmasını bekliyor. Hani deniyor ya Bekaa sorunu...! İstedikleri adamlar için tamda bu.
Şimdi Aynı ABD'nin Türkiyeye s400 'den vazgeçerse F35 mi vereceğini düşüyorsunuz?Öncelikle Doğu akdenizdeki menfaatlerimizden vazgeçecek,sonrası güneyde kürt devleti kurulmasına izin vereceğiz. Tüm bunlardan sonra bölünmez, ortada hala ülke denilecek bir tarafımız kalırsa verir diye düşünüyorum.
Ağlanıp dövünmeye gerek yok. İnönünün dediği gibi yeni bir dünya düzeni kurulur ve Türkiye bu dünyada yerini alır.
En Büyük suç ülkenin bu hale gelmesinde zemin oynayan siyasetçilerde ve yine ülkeyi bu günlerden düzlüğe çıkaracak olanlarda onlar.

RoadCaptain
Üye

Mesaj gönderen RoadCaptain » 13 Eki 2021, 01:24

Secim malzemesi olarak MMU hangardan cikar… gerisi hikaye.
Ne olursa olsun….en basitinde acarsin bi ihale bakalim kimler ne teklif edicek görelim. Baktik ki sartlara uyan yok bizde önümüze bakariz.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 13 Eki 2021, 03:13

alpagut yazdı: 12 Eki 2021, 22:45 Eğer şu günkü sıkıntılar olmasaydı. 100 adet F35 artı LHD için dikey inişi kalkışlı F35 artı 150 f15x (kendisi mükemmel bir yük kamyon) artı f16 modernizasyonları ile yolumuza devam etmek olurdu.

Yani:

100-150 F-35
150 F-15x
F-16 (modernize edilmiş)

Olması gereken buydu. Hava kuvvetlerimize yakışan.
Savunma bütçemiz 50 milyar dolar oldu herhalde bu sayılar hayaldende öte bişey...

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 13 Eki 2021, 11:41

Acaba f-16 viper alımı ve modernizasyonuna izin çıkmazsa acil ihtiyacımızın karşılanması işini Katar'ın elindeki eurofighter'ları alarak acil Yunan'ın rafale'lerine karşı (Eurofighter konsorsiyumuyla da anlaşarak) ve Katar'da ihtiyacını yeni siparişler vererek eksilen uçakların yerine karşılayamaz mı?

Mesela eğer anlaşma sağlanırsa Türkiye'de üretilecek eurofighterlar hem Katar'ın hem de Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayamaz mı acil aldığımız uçaklar hariç?

Bence MMU 2035'ten önce biraz zor envantere girer geçmişe bakarak. Hemen hemen her projede gecikmeler yaşanmakta ve bizimde ilk jet uçağımız hürjeti saymazsak ve motoru da hazır deği. Zor yani daha önce de söylediğim gibi bizim 40'tan fazla yeni çift motorlu savaş uçağına ihtiyacımız var. Tabi belli bir miktar eurofighter siparişi verirsek de kaynak kodlarına ve teknoloji transferine yeşil ışık yakacaklardır diye düşünüyorum ne de olsa 4.nesil bir uçak eurofighter.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 13 Eki 2021, 12:23

Hiçbir ülke çok stratejik bir müttefik değilse veya hayati çıkarlar söz konusu değilse kaç uçak alırsanız alın kimseye uçak ve motor teknolojisi vermez. Böyle bir konudaki her satır bilgi altın değerinde ve ancak üzerinde çalışarak kazanılır. Bizim için kısa vadede ulaşılabilecek en makul çözüm F-16V alımı ve mevcutların modernizasyonu. Diğer tüm seçenekler ara çözüm değil envanter çeşitliliği yaratır. Bu noktada Aselsan AESA radarı çok kritik. Çünkü çevre ülkeler bu teknolojiye kavuştu/ kavuşuyor. Güçlü bir AESA radar ve milli hava hava füzeleri ile F-16'lar kısa harekat çapında gayet caydırıcı kalmaya yeter.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 13 Eki 2021, 21:45

Her şey yolunda olsa Abd ile aramız bozulmasa bile bırakın 150 F35'i belki 100 tane bile alamayacaktık. 50-60 de kalmamız bile yüksek ihtimaldi. Sonuçta kesin bir karar verilmemişti. Siz bunların yanında 150 F15EX diyorsunuz. Bence biraz hayal dünyasından çıkalım. Bu kadar modern uçağı topluca Abd alır. Türkiye'nin de hedefi zaten F35 ve F16lar ile gitmek. MMU ile de peyderpey F16'ların elden çıkmasıydı.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 14 Eki 2021, 02:44

ABD'nin rakiplerine alan kaptırmamak için "bizim gibi" tercih olarak iki arada kalan ülkelere satışların onaylanması gerektiğini vurgulayan bir ismin istifası tesadüf mü? zannetmiyorum.

Tahmini senaryom şu ki; Bugüne kadar hep, evet rekabetçi ortamda böylesi bir satış politikası daha doğru diye teoride partisinden onay alıp, pratikteki karşılaştığı ilk icraat "Türkiye'yi ne olursa olsun reddedeceğiz" politikası olunca, Heidi Grant durumu hazmedemedi.

Umarım tahminimde yanılıyorumdur.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 14 Eki 2021, 03:19

Yine Arda beyin görüşü, teklifin kabul edilme ihtimalinin çok az olduğu yönünde.

Almanya'daki koalisyonun belirleyici partisi Yeşiller olmasıyla beraber, Kontrata binmiş, artık üretimi başlamış Reis sınıfına ambargo ciddi ciddi konuşuluyor ki, bu durum gerçekleşirse EF-2000'e de kapı peşinen kapanmış demektir.

Yani artık 2. S-400 paketi ile hangi parçaları Türkiye'de üreteceğiz, CAATSA ağırlaşırsa artık hangi alt sistemleri alamayacak duruma geleceğiz, neyi neyle ikame edeceğiz bol bol bunları konuşacağız reddedilirsek önümüzdeki aylarda.

Bu kadar ambargo yemiş, kaybedecek çok daha fazla şeyimiz kalmamışken Fırat'ın doğusunu falan aradan çıkarmakta farz olacak gibi.

Herşeyin olağan seyrinde sakin sakin gittiği Mavi Hap'a hiç ulaşamadığımız üzere, Kırmızı hapı yutmaya ve beraberinde bunun yaratacağı tarihi değişikliklere gitgide yaklaşıyoruz.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 14 Eki 2021, 09:18

Fırat’ın doğusuna bir operasyon bence de farz. Hazır uçaklar uçabiliyorken bize bu kadar düşmanlık etmiş ve edecek adamdan çekinmek gereksiz. Kıbrıs harekatındaki hataya düşüyor batı , Rus uçağı ben de istemem ama Türk onu da uçurur , bakınız Pakistan bile F-16’ları nasıl kullanıyor neleri nasıl entegre etmiş yanında Jf-17’ler …

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 14 Eki 2021, 09:43

İpler beklediğimiz gibi koparsa, inşallah olmaz, artık caydırıcı unsur olarak balistik füze işine daha da fazla eğilmekte farz olur. Yani yapacak birşey yok. F16 ya, denizaltıya ambargo geliyorsa What can I do sometimes? Zaten balistik füze konusunda doğu tandanslıyız. Pakistan üzerinden ihtiyaç olan yardım da, eğer varsa, alınabilir diye düşünüyorum hazır ilişkiler bu sıralar iyice sıkı fıkıyken.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 14 Eki 2021, 10:02

Ekonomik sıkıntılar had safhada. Füze işine bile kaynak aktaramayabiliriz. Elimizdeki mevcut projeleri bile bitirmek mümkün olmayabilir.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 14 Eki 2021, 10:47

Hayali yazdı: 14 Eki 2021, 10:02 Ekonomik sıkıntılar had safhada. Füze işine bile kaynak aktaramayabiliriz. Elimizdeki mevcut projeleri bile bitirmek mümkün olmayabilir.
Bütçe mantıklı kullanılır ise herşeye para var.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 14 Eki 2021, 13:48

kivele yazdı: 13 Eki 2021, 03:13 Savunma bütçemiz 50 milyar dolar oldu herhalde bu sayılar hayaldende öte bişey...
Ben bugünkü sıkıntılar olmasaydı dedim. 10 yıldır geriye gitmeseydik ekonomimiz bunlara çok rahat yeterdi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 14 Eki 2021, 16:17

Aslında bu ambargolarla karşı yine de işini başaran bir sürü ülke var. Ama zeki adamlar gerekir... ABD bu ambargoyu çok fazla götüremez. Hükümet değişince kaldırmak zorunda. Dünden razı. Bizim kara kaşımıza kara gözümüze değil tabii. Türkiye'deki amerikan firmaları için... Burger King bile Irak'taki tüm amerikan firmalarının cirosundan çok daha fazla para kırıyormuş.. Diğerlerini de katına siz düşünün. Seçimlerden sonra Türkiye ve ABD yolunu çizecek gibi. Aslında bu Avrupa siyasi tarihi açısından da kritik bir önemde. Asya'nın yükselişi ve değişen dünya dinamikleri vs...

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 14 Eki 2021, 17:10

Antares yazdı: 14 Eki 2021, 16:17 Aslında bu ambargolarla karşı yine de işini başaran bir sürü ülke var. Ama zeki adamlar gerekir... ABD bu ambargoyu çok fazla götüremez. Hükümet değişince kaldırmak zorunda. Dünden razı. Bizim kara kaşımıza kara gözümüze değil tabii. Türkiye'deki amerikan firmaları için... Burger King bile Irak'taki tüm amerikan firmalarının cirosundan çok daha fazla para kırıyormuş.. Diğerlerini de katına siz düşünün. Seçimlerden sonra Türkiye ve ABD yolunu çizecek gibi. Aslında bu Avrupa siyasi tarihi açısından da kritik bir önemde. Asya'nın yükselişi ve değişen dünya dinamikleri vs...
12 ay 17 gün süre yeni rota belirlenecektir. Ben Türkiyenin eski ayarlarına döndükten sonra savunma sanayiinde ciddi sıçramalar yapacağını düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 14 Eki 2021, 17:51

alpagut yazdı: 14 Eki 2021, 13:48 Ben bugünkü sıkıntılar olmasaydı dedim. 10 yıldır geriye gitmeseydik ekonomimiz bunlara çok rahat yeterdi.

Hocam yetse bile farketmez. Bu ülke yarım asırdan uzun süredir Abd eline bakıyor. Her alternatif çözüm bir şekilde iptal olup bunlara gidiyoruz. 100 milyar dolarımız bile olsa bu ülkeye bel bağlayamayız. İşimizi görecek kadar, alternatifsiz kalırsak bir şeyler alınmalı. Uçak motoru , yedek parça gibi. Ya da t70 gibi bir şeyler kazanacağımız projeler. Sanırım o da son dış kaynak helikopter olur.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI » 14 Eki 2021, 17:56

Suriye'de teror devletine ses etme, Dogu Akdeniz'de haddini bil biz orayi ab-israil ortakligi ile parselleyecegiz, gaza cok ihtiyacin varsa dolarinda varsa satariz, Kafkaslar-Orta Asya iliskilerine dikkat et, ruslari huzursuz et ama cok da ileri gitme, aman yani diger Türk ulkeleri ile ittifak falan ugrasamam senle, tamam Fransa'yi da cok sevmeyiz ama Afrika'da cok gorunmeye basladin silah falan satiyorsun bir takim ikili anlasmalar, haddini bil demis miydim ? Su Libya sevdandan vazgec, takoz gibi araya girdin ! Rusya ile iliskilerini temize cek, senin tek gorevin bir savas olursa ustunden gececegimiz topraklar ve mehmetcigin kani olacak, dusman ol oyle kal ! Veeee tabii ki tum bolgede İsrail patronlugunu kabul et, emir telakki et. Bin yillik Anadolu hukumranligini, 600 yillik imparatorluk gecmisini sil at, olmamis say. Sonra ;
F35 de veririz hay hay, Thaad falan da kurariz araplara yaptigimiz gibi subaylarimizi dikeriz basina beklerler. Baska ihtiyacin varsa cekinme soyle hallederiz. Otur evinde yesyeni oyuncaklarinla oyna, sana yeter.
Cocuk degilim, cok kan gordum, cokca da kahpelik iceride disarida, cuvali da gordum, vurulan muhribi de, tepesine bomba yagdirilan Mehmetcigi de. Bu is hukumet meselesi degil, baska hukumet olsaydi da ayni seyi soylerdim, siyasetle isim olmaz taniyan bilir, oyle bir hayatim olmadi. Karnim tok, ac olan buyursun yesin...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 14 Eki 2021, 18:24

swat yazdı: 14 Eki 2021, 17:10 Ben Türkiyenin eski ayarlarına döndükten sonra savunma sanayiinde ciddi sıçramalar yapacağını düşünüyorum.
Hangi eski ayarlar üstadım? HvKK'nın lisans altında yerli üretimi kabul etmeyip siyasi işlere karışıp ABD'den ikinci el jet tekamül uçağı aldığı ya da Özden Örnek Paşa gibi paşalara boş işlerle uğraşıyorsun diyen Deniz Kuvvetleri Komutanlarının olduğu ayarlara dönünce mi? Bizim özellikle savunma alanında eski ayarlara ya da mevcut ayarlara ihtiyacımız yok. Akılcı yeni ayarlara ihtiyacımız var. Bu sektörün eskisi de öyle bugünkinden akıllı değil yoksa.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 14 Eki 2021, 19:03

Yorgo öte git. Oğlum zaten millet burnundan soluyor ülkede, araya kaynamayın. Ulan egemenliğini kendi imzan ile ABD ye verdiğin toplantıda ettiğin söze bak. Hangi egemenlik?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 14 Eki 2021, 19:58

Konu dışı ama yeri gelmişken, Birşey sormak istiyorum.
Seçimler oldu ve hükümet değişti. Alternatif kanadı az çok belli.
Savunma sanayi projelerimizin akıbeti, ihracat seviyemiz ve firmaların performansı gelecek 5 yılda ne düzeyde olur?