HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Unusuals
Üye

Mesaj gönderen Unusuals » 14 Eki 2021, 20:48

Hayali yazdı: 14 Eki 2021, 19:58 Konu dışı ama yeri gelmişken, Birşey sormak istiyorum.
Seçimler oldu ve hükümet değişti. Alternatif kanadı az çok belli.
Savunma sanayi projelerimizin akıbeti, ihracat seviyemiz ve firmaların performansı gelecek 5 yılda ne düzeyde olur?
Artarak devam eder.
Keza kaynaklar / ihaleler hükümete yakınlığa göre değil yetkinliğe ve maliyete göre dağıtılır.
Muhtemelen çok daha akılcı ekonomi politikalarıyla işler yavaş yavaş düzelmeye başlar, bütçeden savunmaya ayrılan rakamın da artması potansiyeli oluşur.
F-35 & s400 ikilisine harcanan ve her ikisinde de çöpe giden harcamalar gibi savurganlıklar da olmayacaktır.

Velhasıl kelam, herhangi bir konuda daha kötüye gidiş olmayacaktır.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 14 Eki 2021, 21:11

Hayali yazdı: 14 Eki 2021, 19:58 Konu dışı ama yeri gelmişken, Birşey sormak istiyorum.
Savunma sanayi projelerimizin akıbeti, ihracat seviyemiz ve firmaların performansı gelecek 5 yılda ne düzeyde olur?
Otonom heykel yaparız bol bol. Şaka bir yana CHP'nin içindeki klikler beni korkutuyor. Eski ulusalcılar olsa korkmam.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 14 Eki 2021, 21:44

trakya_forever yazdı: 14 Eki 2021, 19:03 Yorgo öte git. Oğlum zaten millet burnundan soluyor ülkede, araya kaynamayın. Ulan egemenliğini kendi imzan ile ABD ye verdiğin toplantıda ettiğin söze bak. Hangi egemenlik?

İnsanlar patlayacak yer arıyor araya kaynayacaklar haberleri yok. Fransa’nın falan gazına gelmesinler fazla, savaş öyle çocuk oyuncağı degil ama zorunda kalınırsa Yunanistan çok büyük darbe yer.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ » 14 Eki 2021, 22:06

ddemir yazdı: 14 Eki 2021, 21:11 Otonom heykel yaparız bol bol. Şaka bir yana CHP'nin içindeki klikler beni korkutuyor. Eski ulusalcılar olsa korkmam.
Hayatımızın her anına siyasetin sirayet etmesinden yılmış biri olarak CHP umrumda değil; hatta pek sevmem de. Ama Atatürk heykelleri üzerinden ona nefret orijinli yapılan bir şakayı hoş görmüyorum.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 15 Eki 2021, 09:22

İstiklalFM yazdı: 14 Eki 2021, 18:24 Hangi eski ayarlar üstadım? HvKK'nın lisans altında yerli üretimi kabul etmeyip siyasi işlere karışıp ABD'den ikinci el jet tekamül uçağı aldığı ya da Özden Örnek Paşa gibi paşalara boş işlerle uğraşıyorsun diyen Deniz Kuvvetleri Komutanlarının olduğu ayarlara dönünce mi? Bizim özellikle savunma alanında eski ayarlara ya da mevcut ayarlara ihtiyacımız yok. Akılcı yeni ayarlara ihtiyacımız var. Bu sektörün eskisi de öyle bugünkinden akıllı değil yoksa.
Ayarlardan kastım parlementer sistem ve güçler ayrılığı ilkesi :) Ondan sonra akılcı projeler ve yol haritaları çıkacaktır.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 15 Eki 2021, 11:27

Acaba F-16 alimi neden Trump zamaninda sorulmadida simdi Biden Hükümetinden F-16 Viper istiyoruz?
Biden'in Türkiye'ye bakisi belli, Türkiye karsiti. Hatta Türkiyeye ikinci Iran gözüyle bakiyor.
F-16 alimi yapilsaydi Trump zamaninda yapilmaliydi,ancak ondan alabilirdik belki.
Ama simdi ABD Savunma Bakani evet dedi diyelim , pekala sizce Kongreden gecicek mi? Tabiki gecmez.
Biz simdiden Alternatiflere bakmaliyiz. Maalesef Eurofighter disinda secenek kalmiyor, oda zor ve son secenek.
Verirse Ingiltere verir...

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 15 Eki 2021, 11:54

Heisenberg yazdı: 15 Eki 2021, 11:27 Acaba F-16 alimi neden Trump zamaninda sorulmadida simdi Biden Hükümetinden F-16 Viper istiyoruz?
Biden'in Türkiye'ye bakisi belli, Türkiye karsiti. Hatta Türkiyeye ikinci Iran gözüyle bakiyor.
F-16 alimi yapilsaydi Trump zamaninda yapilmaliydi,ancak ondan alabilirdik belki.
Ama simdi ABD Savunma Bakani evet dedi diyelim , pekala sizce Kongreden gecicek mi? Tabiki gecmez.
Biz simdiden Alternatiflere bakmaliyiz. Maalesef Eurofighter disinda secenek kalmiyor, oda zor ve son secenek.
Verirse Ingiltere verir...
İngiletere ile ilişkilerimiz şu anda iyi. F-16 işinde ise hükümetin Trump hükümeti ile arası iyiydi bir şekilde F-35 projesine dönülecek fikri vardı. Ve bir B planı yapmadılar. Açıkcası şu anda da bir B planımız yok. Mevcut Viper tedariği ve Viper modernizasyonuda bir planın parçası değil.

Muhtemelen Hava kuvvetleri kurmay kadrosu ciddi bir tehlike sinyali verdi. Bu sinyale istinandende hükümet zoraki bir adım attı. Bizim F-35 gelse dahi F-16 için bir plan programımızın olması gerekti. Yani daha hindistana önderilirken Viper modernizasyonu için Hv.KK nin bir yol haritesı olmalıydı fakat F-35'e fazlası ile odaklanmıştık. Hatta F-35B tedariğine odaklanmıştık. Anadolu LHD'den kaldırıp indirime hayalleri içerisinde olmamız bizi F-16 programımızdan uzaklaştırdı.

235 Adet aktif F-16mız var kaza kırım nedeni ile 5 F-16 kaybımız var ve 40 F-16 tarik etmek istiyoruz. 45 adet bile değil o kadar plansız bir girişim içeirisindeyiz varın gerisini siz düşünün.

Daha öncede belirttim artık cesur adımlar atılmalı. Siyaset üstü hareket edilmeli ve bütçe oluşturulmalı. F-35 dışında F-4 leri emekli edecek minimum 3 filoluk (60 adet) ama benim fikrim 4 filoluk (80 adet) ikinci tip bir uçak tedariği şart.

Şu andaki tek alternatifte EF-2000 ama bunu da Türk tipi yapmamız gerek.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 15 Eki 2021, 12:30

Kongre bu işin en zor kısmı ama ikna edilemez değiller. Bu zamana kadar başkanların tavrı kongrenin de tavrını etkiledi. Kongrede her zaman bize karşı klikler, karşıt lobiler vardı fakat sesleri her zaman bu kadar yüksek değildi. Günümüzde Türkiye'ye karşı tavır geliştirmek, senatörlerin seçim propagandaları için oy toplama yollarından biri. Yine de Türkiye'nin Büyükelçilik düzeyinde senatörlerle yürüteceği kamu diplomasisi, LM ve GE'in yürüteceği lobi faaliyetleri ve başkanın şahsi tavrı bu satışın kongreden geçmesini sağlar. Hatta sessiz sedasız geçer, gündem dahi olmaz. Türkiye'nin, kamu diplomasisini ve teknik delegasyonların savunma şirketleriyle yürütecekleri görüşmeleri boş vermemesi gerek. Biz ne kadar gurur yaparak nasıl olsa bize karşılar dedikçe, kongre o kadar hızlı şekilde Türkiye karşıtı lobilerin etkisine maruz kalıyor. Türkiye, dış siyasette ön görülemez bir ülke olmamalı. Çıkar alanlarımız ve tezlerimiz ne kadar zıt olursa olsun bürokrasi ve kamu diplomasisi ön görülebilir ve politik gündemden uzak şekilde çalışmalı. O zaman kongre ikna edilir, Türkiye karşıtı lobilerin sesi bu kadar yüksek çıkmaz.

Dellobaltino
Üye

Mesaj gönderen Dellobaltino » 15 Eki 2021, 14:02

Biz S400 aldık caatsa uyguladılar. Amerikan yasalarına göre uygulamak zorundalarmış. Bildiğim kadarıyla hindistan da s400 aldı, mısır da rusyadan yakın zamanda uçak aldı. Peki bu ülkelere de caatsa uygulanıyor mu?

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 15 Eki 2021, 14:04

Erich Von Manstein yazdı: 15 Eki 2021, 12:30 Türkiye, dış siyasette ön görülemez bir ülke olmamalı.
Amerikalılar bu terimi ilk Suriye operasyonlarına başladığımızda söylemişti. Cümleyi gerçek anlamında kullanmadıklarını biliyoruz...Amerikanın sözünden çıkmasak, her istediğini yapsak gayet öngörülebilir bir ülke oluruz.(onlar için)
Sizin cümleyi bu manada kullanmadığınızı biliyorum ama siyasette öngörülebilir bir ülke nasıl olur diye de size sormak isterim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 15 Eki 2021, 16:17

Yeni bir hükümet gelirse, anında conilerin safhına geçen bir sürü eleman dolacak ortalık. Yanlış anlaşılmasın, hükümete destek için değil, tam tersine sözde muhalefet etmek için.... Asıl problem biziz, hep bizdik. Gavurun eline bakan bir sürü adam dolu ortalık. Savunma sanayinde istikrar çok önemli. Adeta Türk sanayinin lokomotifi oldu. Beyaz eşya, tekstil ve bir kaç kalemi saymazsak.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 15 Eki 2021, 16:46

Belli başlı projeler için 2023-2025 2027 arası kriti arihler var ortada. Bu sürece kadar herhangi bir sekteye uğramamak gerekli. Ne saçma bir savaş ne de ilave bir gerginlik. Aslında olması gereken boruları almadan bir şekilde bu süreçleri tamamlamaktı. Ama Suriye, Libya, kıta sahanlığı gibi hayati meseler için yapılanlar doğru ve yerinde. Yani Amerika ileçekişme kaçınılmazdı ama S400 alığ bu kadar çığırtkanın eline malzeme vermeye de gerek yoktu. Ne modernizasyon, ne de yeni alım. Hiçbiri kongreden geçemeyecektir ve hepsinin bahanesi s400 olacaktır. Bizi görmek istedikleri yer karşı taraf artık. 1. dünya savaşı öncesi gibi durum. Bunu pekiştirmeme gerek Bir şekilde olası kötü senaryoda Eurofighter için yol yapılmalı.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 15 Eki 2021, 17:28

TUSAŞ-TEI-HAVELSAN-ASELSAN-ROKETSAN-TUBİTAK gibi kurumlarda ve buradaki projelerde pek bir şey değişmez. Tabi yönetim değişiklikleri vs olacaktır işin doğası gereği. Bazı özel teşebbüslerin üzerine gidilebilir/gidilmeye çalışılabilir. Olur demiyorum ama olabilme ihtimali var. Tabi burada kamuoyundan ve muhtemel iktidarı oluşturacak bileşenlerden gelecek tepki/karşılıkta önemli olacaktır.

Mesaja birşey yazmayacaktım ama bugün Baykarın ortaklık için BAE yatırım fonuyla görüştüğü ile alakalı bir haber düştü ortalığa, doğruluğunu bilmiyorum elbet. Bunu görünce yazmak istedim.

Tabi belli başlı ülkelerden Türk savunma sanayini baltalamak, durdurmak amaçlı hamle/girişim ve hatta teklifler gelecektir. Bu gayet tahmin edilebilir bir durum. Yani bir Güney Afrika vardı sanırım Brezilya zamanında savunma sanayinde ciddi bir atılım yapmaya çalışmıştı, olmadı arkası getirilmedi.

İktidar değişiklikleri elbette olacaktır işin doğası bu. Ama Savunma Sanayi gibi bir konunun beka meselesi olarak görülüp öyle davranılması gerek diye düşünüyorum, ülkeyi yöneten ve yönetecek herkesinde böyle düşüneceğini sanıyor ve umuyorum.

Bunlar ihtimaller elbette, olasılıklar. Ama eğer biz köklü bir devletsek, ülkenin savunma sanayi atılımını da bir iktidara bağlamanın kesinlikle doğru olduğunu düşünmüyorum. Yani A partisi, B kişisi giderse her şey biter savunma sanayi adına vs gibi söylemler fanatizm kokuyor benim için.

Yani belkide tam aksine daha da şahlanacak kim bilebilir. Belki el freni vazifesi gören durumlar var. Hangimiz hakimiz bu konulara.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 15 Eki 2021, 18:09

ddemir yazdı: 15 Eki 2021, 14:04 Amerikalılar bu terimi ilk Suriye operasyonlarına başladığımızda söylemişti. Cümleyi gerçek anlamında kullanmadıklarını biliyoruz...Amerikanın sözünden çıkmasak, her istediğini yapsak gayet öngörülebilir bir ülke oluruz.(onlar için)
Sizin cümleyi bu manada kullanmadığınızı biliyorum ama siyasette öngörülebilir bir ülke nasıl olur diye de size sormak isterim.
Ayni anda Suriye, Misir, Israil ile nasil dusman olundugunu aciklayarak baslayabilirsiniz sanirim ve devaminda Korfez ulkeleri ayni sekilde. Bolgede tek bir muttefik ulkenin kalmamasini bir zahmet aciklayin. Ongorulebilir yerine daha dogru terim, Turkiye'nin dis politik cikarlarini onde tutan, ulkedeki siyasetcilerin sahsi duygu, dusunce, dini gorus ve ic politika oy kazandirma davranislarindan daha onunde tutulmasi gereken partiler uzeri bir politika olmalidir diyebiliriz.

1990'lari cogunuz hatirlamadigi icin bazi seyleri goremiyor olabilirsiniz. 1990'larda Turkiye ayni bugun oldugu gibi Yunanistan ve G. Kibris ile klasik sorunlari nedeniyle karsi karsiya geliyordu. Ucaklar Ege semalarinda it dalasinda kapisiyor, bazen dusme ve dusurulme olaylari oluyor, Kardak krizi gibi iki ulke savas esigine geliyor, G. Kibris S300 alacagim diye tutturuyor, Turkiye'nin itirazlarina ragmen Ruslar satiyor. Cok sicak gunlerdi. G. Dogu'da bölücü terör örgüt ile buyuk bir mucadele veriliyor. Osman Pamukoglu Komutanin kitaplarini okuyun, gorun ne kahramanliklar var. Bir taraftan Yunanistan, Suriye,Almanya vs hepsi bölücü terör örgüt'ya aciktan veya yari acik destek veriyor. Butun bu sartlarda o donemin siyasileri ve askerleri ulkenin cikarlarini korumak icin ekonomik zorluklara ragmen, en dogru politikalari uygulamak icin calisiyor. O donem Misir, Israil ve Korfez ile dusman oldugumuzu hatirlamiyorum. Suriye ve Yunanistan ayni bugun gibi davraniyordu. ABD deseniz o donemde ambargolar koydu, ilave 10 AH-1W helikopteri satmadi felan. Almanya keza ayni sekilde.

Ama o donemin bir farki vardi, devlet akli denen sey partiler uzeri kararlar alarak, karsilastigi bu sorunlara alternatifler bulmaya cabaladi. ABD ile ilave S70 tedariginde sorun oldugu icin gitti Fransa'dan AS532 Cougar aldi. Radikal bir karardi o donem icin. Bugun ki gibi ABD'ye Feto ve Suriye nedeniyle kizip, sonrasini ve etkilerini dusunmeden S400 almadi. Normal bir devlet akli LORADMIS ihalesini iptal etmez, acil ihtiyac icin 4 batarya SAMP/T alir, devanminda EUROSAM ile ortak uretim/teknloji transferini konusurdu. 1990'larda Israil ile iliskileri askeri ve ekonomik olarak gelistirerek, TSK'nin tedarik edemedigi bazi sistemleri Israil'den ald ki bugun tank enavnterinin en iyi tanki M60T o donemki iyi iliskilerin sonucudur. F-4E ve F-5 modernizasyonlari, veya o donem Turk SAvunma Sanayi sirketleri Bati'dan ambargo nedeniyle alamadigi alt sistemleri Israil'den tedarik etmesi gibi. Hic olmamasi gereken Mavi Marmara gemisini olayi ve Israil'in gemiye baskini. O olayda Turkiye resmen bir kac radikal grubun eylemine alet edilmistir. Turkiye devlet olarak bu yardim isini Israil devleti ile organize edebilecek yeterli diplomatik gucede sahipken, o eylem gerceklestirildi ve goz gore gore izin verildi. Sonuc iliskiler iyice bozulma noktasina geldi, sonrasinda ne oldu? Olen oldugu ile kaldi, gemiyi gonderme kararini kimse uzerine almak istemedi.

Misir'in ic islerine fazla angaje olmayip, kendi cikarimiz icin (butun dunya devletleri gibi) askeri ve diplomatik iliskileri devam etseydi, keza Israil ile askeri iliskiler devam etseydi, bundan kim karli cikardi? Biz resmen bu devletleri Yunanistan ile muttefik olmalari icin ittik. Misir Ordusuna satacak cokca silah ve arac gerec vardi iliskiler bozulmasaydi. Degerli yalnizlik diye sacma sapan bir sey uydurdular.

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 » 15 Eki 2021, 18:20

Typhoon olsa keşke F16 üzerine bir ara çözümden daha fazlası olur açıkçası, iyi de olabilir. F16'lar konusunda da biraz umutluyum. F35'ler; NATO persfektifinde bir değerlendirme ile, S400'ler ile uyumsuz olduğu gerekçesiyle yaptırım konusu oldu.

Caatsa 2017'de yürürlüğe girmemiş olsa bile bu sistem tercihi; F35 ambargosunu büyük ihtimalle yine tetikleyecekti. Bu yüzden F35 bir istisna olarak değerlendirilirse; F16 konusunun da benzer bir sürece evrilmesi (veya Caatsa üzerinden bir değerlendirme ile ambargoya dönüşmesi hiç farketmez) istisnai durumu bozar. Radikal bir karar olur ve artık tamamen yol ayrımı olarak değerlendirilebilir.

Hayali yazdı: Konu dışı ama yeri gelmişken, Birşey sormak istiyorum.
Popülizmin politika üzerine etkisi sebebiyle politik söylemler üzerinden farklı alanlarda sonuç elde etmek sağlıklı olmasada:

Sistem ve ekonomi üzerine yoğunlaşmış vaziyette iken askeri harcamaların artması çokta beklenemez. Zaten askeri harcamalar üzerinde tetikleyici mekanizmaya sahip dış politika ve güvenlik politikaları da farklı persfektiflerde. Diplomasi, dış politikada vizyon daralması ve hızlı şekilde ikili ilişkilerin düzeltilmesi ile sorunların çoğunlukla çözülebileceği ön görülüyor. Zaten dış politikanın 180 derece değişecek olması da bir kaç kez dillendirilen vaadlerden.

(İşin içinde çok fazla popülist etki olduğu için birşeyler söylemek, bunları ayıklamak zor ve yanılma payı yüksek)

Savunma sanayi alanındaki mevcut ivmenin dahada artacağını düşünmüyorum, ek olarak konu hassas bir konu olduğu için çok bir zaafiyet yaratılmadan bir şekilde yürütülür gider. Ama önceliğin bu alanlar olduğunu söylemek zor.

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut » 15 Eki 2021, 18:21

Altına imzamı atarım Robust.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 15 Eki 2021, 18:21

ddemir yazdı: 15 Eki 2021, 14:04 Amerikalılar bu terimi ilk Suriye operasyonlarına başladığımızda söylemişti. Cümleyi gerçek anlamında kullanmadıklarını biliyoruz...Amerikanın sözünden çıkmasak, her istediğini yapsak gayet öngörülebilir bir ülke oluruz.(onlar için)
Sayın hocam, cevap yazdığım yazının son kısmında zaten. "Çıkar alanlarımız ve tezlerimiz ne kadar zıt olursa olsun bürokrasi ve kamu diplomasisi ön görülebilir ve politik gündemden uzak şekilde çalışmalı." Yani ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kendime bir strateji, dış politika tarzı ve kurumsal hedefler belirledim. Atacağım adımlar ve yapacağım hamleler bu amaçlar doğrultusunda olacaktır. Örneğin Suriye'de terör devleti kurdurmamak benim için hayati bir konudur. Ben bunu her şartta engelleyeceğim. Politik olarak engellenmiyorsa, askeri olarak engelleyeceğim. Benim anlatmak istediğim durum budur hocam. Öngörülebilirlikten kastım tutarlılık ve akılcılık. Mesela Almanya çok öngörülebilir bir ülke. Her ülke, Almanya'nın kendi çıkarları için atılması gereken adımları politik gündem ne olursa olsun akılcı şekilde atacağını bilir. Mesela Doğu Akdeniz politikamız. Gerçekçi bir dünyada olması gereken Türkiye'nin Mısır ve İsrail gibi Doğu Akdeniz'deki iki ülkeyle çıkarları da bu kadar kesişiyorken iş birliği yapmasıydı. Bu iki ülke adeta Yunan'a terk edildi yani ben bugün bu iki ülkenin Yunanistan'la bu kadar işbirliği yapmasını kendi dış politikamızdaki yanlışlıklara bağlıyorum. Bu ülkenin vatandaşları dahi bazen acaba savunma sanayinde yakalanan ivme devam edecek mi, Mavi Vatan politikamızda değişiklik olacak mı? vb konularda endişe ediyor. Öngörülebilirlikten kastımın ne olduğunu anlatabilmişimdir umarım.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 15 Eki 2021, 19:11

Robust üstadın yazdıkları geldiğimiz noktanın sebeplerinin müthiş bir özeti olmuş. Hani burada haksızsınız denecek hiçbir şey yok. Forumdaki yüzlerce sayfa binlerce mesajın özeti.

Sayın Madmax12 nin yazdıklarına eklemek istediğim husus, dış politikada 180 derecelik bir dönüşün maalesef mümkün olmadığı. Hatta olay yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal kıvamında. Olası bir iktidar değişikliğinde yönetimi devralacakların işi dış politikada ve elbette bunun yansıması ve yansıtılmasıyla iç politika da çok çok zor. İster mevcut iktidar devam etsin, ister yeni bir yönetim gelsin ben 2023 sonrası da dış politikada çok çetin bir mücadele vermek zorunda kalacağımızı tahmin ediyorum.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir » 15 Eki 2021, 20:56

robust yazdı: 15 Eki 2021, 18:09 Ayni anda Suriye, Misir, Israil ile nasil dusman olundugunu aciklayarak baslayabilirsiniz sanirim ve devaminda Korfez ulkeleri ayni sekilde. Bolgede tek bir muttefik ulkenin kalmamasini bir zahmet aciklayin. Ongorulebilir yerine daha dogru terim, Turkiye'nin dis politik cikarlarini onde tutan, ulkedeki siyasetcilerin sahsi duygu, dusunce, dini gorus ve ic politika oy kazandirma davranislarindan daha onunde tutulmasi gereken partiler uzeri bir politika olmalidir diyebiliriz.

1990'lari cogunuz hatirlamadigi icin bazi seyleri goremiyor olabilirsiniz. 1990'larda Turkiye ayni bugun oldugu gibi Yunanistan ve G. Kibris ile klasik sorunlari nedeniyle karsi karsiya geliyordu. Ucaklar Ege semalarinda it dalasinda kapisiyor, bazen dusme ve dusurulme olaylari oluyor, Kardak krizi gibi iki ulke savas esigine geliyor, G. Kibris S300 alacagim diye tutturuyor, Turkiye'nin itirazlarina ragmen Ruslar satiyor. Cok sicak gunlerdi. G. Dogu'da Bölücü Terör Örgütü ile buyuk bir mucadele veriliyor. Osman Pamukoglu Komutanin kitaplarini okuyun, gorun ne kahramanliklar var. Bir taraftan Yunanistan, Suriye,Almanya vs hepsi Bölücü Terör Örgütü'ya aciktan veya yari acik destek veriyor. Butun bu sartlarda o donemin siyasileri ve askerleri ulkenin cikarlarini korumak icin ekonomik zorluklara ragmen, en dogru politikalari uygulamak icin calisiyor. O donem Misir, Israil ve Korfez ile dusman oldugumuzu hatirlamiyorum. Suriye ve Yunanistan ayni bugun gibi davraniyordu. ABD deseniz o donemde ambargolar koydu, ilave 10 AH-1W helikopteri satmadi felan. Almanya keza ayni sekilde.

Ama o donemin bir farki vardi, devlet akli denen sey partiler uzeri kararlar alarak, karsilastigi bu sorunlara alternatifler bulmaya cabaladi. ABD ile ilave S70 tedariginde sorun oldugu icin gitti Fransa'dan AS532 Cougar aldi. Radikal bir karardi o donem icin. Bugun ki gibi ABD'ye Feto ve Suriye nedeniyle kizip, sonrasini ve etkilerini dusunmeden S400 almadi. Normal bir devlet akli LORADMIS ihalesini iptal etmez, acil ihtiyac icin 4 batarya SAMP/T alir, devanminda EUROSAM ile ortak uretim/teknloji transferini konusurdu. 1990'larda Israil ile iliskileri askeri ve ekonomik olarak gelistirerek, TSK'nin tedarik edemedigi bazi sistemleri Israil'den ald ki bugun tank enavnterinin en iyi tanki M60T o donemki iyi iliskilerin sonucudur. F-4E ve F-5 modernizasyonlari, veya o donem Turk SAvunma Sanayi sirketleri Bati'dan ambargo nedeniyle alamadigi alt sistemleri Israil'den tedarik etmesi gibi. Hic olmamasi gereken Mavi Marmara gemisini olayi ve Israil'in gemiye baskini. O olayda Turkiye resmen bir kac radikal grubun eylemine alet edilmistir. Turkiye devlet olarak bu yardim isini Israil devleti ile organize edebilecek yeterli diplomatik gucede sahipken, o eylem gerceklestirildi ve goz gore gore izin verildi. Sonuc iliskiler iyice bozulma noktasina geldi, sonrasinda ne oldu? Olen oldugu ile kaldi, gemiyi gonderme kararini kimse uzerine almak istemedi.

Misir'in ic islerine fazla angaje olmayip, kendi cikarimiz icin (butun dunya devletleri gibi) askeri ve diplomatik iliskileri devam etseydi, keza Israil ile askeri iliskiler devam etseydi, bundan kim karli cikardi? Biz resmen bu devletleri Yunanistan ile muttefik olmalari icin ittik. Misir Ordusuna satacak cokca silah ve arac gerec vardi iliskiler bozulmasaydi. Degerli yalnizlik diye sacma sapan bir sey uydurdular.
Uzun uzun yazmayı sevmiyorum, sende iyi saydırmışsın sn.Robust. Kırk yaşına girdik, haliyle senin anlattığım şeyleri biliyoruz. Pamukoğlu falanda anlatma bana, sol kulağım az duyar benim önümde eyp patladı dizlerimde de sorun var hep o kahrolası sırt çantası yüzünden.
Neyse ben sana katılıyorum , sadece şu Amerikalıların uydurduğu terimlere tav oluyorum.
Yazdıklarının hepsine cevap vermeyeceğim. Dost olamasak bile düşmanlık yapmamamız gerekirdi. Rusyayla yaptığımız gibi İsraillede anlaşabildiğimiz konularda diplomasisi sürdürmeliydik. Mısırlada aynısını yapabilirdik.
Ne olursa olsun her yapılanı yanlış görmek olmaz. Suriye'ye girdikten sonra herkes düşman kesildi, Libya'da da aynısı oldu. Amerika,Afganistan'da bizimle anlaşma yapmak yerine olan biten silahını Taliban'a bıraktı, Münbiçten çekildi bizi sokmak yerine kenti Ruslara bıraktı. Şu an yapılanları görüpte iktidar değişir herşey değişir rüyasına girmeyelim. Benim korkum iktidarların değişmesinde değil, gelenin milli çıkarlardan vazgeçmesin de. Vazgeçtiklerindende bahsederken bak dünya ile aramızı düzeltiyoruz deyip milleti keklemesinden.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 16 Eki 2021, 06:14

Sn. Robust'un yazısına katılmamak elde değil.

Bütün Türk Ulusu, Türkiye'nin milli meselelerinin arkasındadır. Nedir bunlar? Yunanistan ile sorunlar (Ege, azınlıklar, Kıbrıs), Ermeni meselesi, Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerimiz, BTÖ--ve destekçileri --imha edilinceye kadar savaş...

İhvan destekçiliği, Taliban sempatizanlığı, Ortadoğu, Asya ve Afrika'daki bilimum şeriatçı örgütlere destek, Kudüs-Filistin vs. Türkiye'nin milli meselesi değildir.

1990'larda Yunan'a karşı Ege'de milli menfaatlerimiz savunmak için askeri tedbirler aldığımızda, Batı bloğu, "Bu Türk-Yunan tarafları arasında ikili bir anlaşmazlıktır, biz bulaşmayız" tavrı içinde idi. Bu sebeple Yunanistan, "Batı'nın tarafsızlık tavrı, Türkiye'ye destektir" diye küplere biniyordu.

Ne zaman Türkiye dışpolitikası İhvan-Müslüman kardeşler-Hilafet hayalleri sosuna büründü, o zaman Batı Türk-Yunan ihtilafında bize karşı pozisyon almaya başladı.

Birinci öncelik, milli bir hükümetin Türkiye'nin milli çıkarlarını gözeten Ulusal dışpolitikaya geri dönmesidir.

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe » 16 Eki 2021, 09:40

Sn Robust’un ve Sn delikpr’nin her mesajını gördüğümde gözlerim doluyor iyi ki varsınız üstadlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Eki 2021, 13:09

Bugün değerlendirmeleri güzel de 90'larda değiliz. Dünya da 90'larda değil. Daha önce defaatle yazdım. Dünya bizim etrafımızda dönmüyor. ABD vermezse AB'ye giderim desen ne olur? ABD gayri resmi ambargo koyarken aynı Fransa senin ülkenin iç işlerine karışıyor. NATO ülkesi Fransa, Rusya ile beraber senin karşına çıkıyor Libya'da. Hadi git de SAMP/T'yi al alabiliyorsan... Taliban sempatizanlığı denmiş. Hangi sempatizanlık? Adam ABD'yi ülkesinden çıkarmış ABD Dışişleri bakanı ile masaya oturmuş. Sen de yumuşak açıklamalar ile oradaki yeni yatırımları yönetmek istiyorsun. Bu kadar. Göçmen ve mülteci sorunu olarak adlandır. Orası rezalet. Doğrusu da bu. Ancak Taliban sempatizanlığı kısmı saçmalık. Bugün askerlerini bırakıp kaçana kadar Taliban ile savaşan adamlara biz bakıyorduk. Çocukları Türkiye'de askeri okullarda okuyordu. Taliban çocukları tehdit ediyor diye biz koruyorduk. Nasıl sempatizanlık bu? Filistin-İsrail meselesi saçmalık. Bizim dik ala mallığımız. Koy bunu kefeye. Bugün Kuzey Batı Afrika'da Fransa'yı yerinden etmeye oynuyorsun. Kalkıp bunu şeriatçı örgütlere destek falan saçma sapan anlatıyorsun. Somali'de bizim eğittimiz adamlar eş-şebab ile savaşıyor. Eleştirelim eleştirelim de çorba etmeyelim.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 16 Eki 2021, 14:02

Temelde sorun bu zaten. Siyasi holiganlık uğruna yapılan, yapılmayan ne varsa yanlış görmek. Hem iktidar, hem de muhalefet için. Vizyon diyoruz ya hep somalide TPO için anlaşma yapıldı çokten, meyvesini Trkiye Cunhuriyeti yiyecektir, kıta sahanlığı, Libya, Azerbaycan-Dalık Karabağ, Suriye bunların hepsi yarınlar için. Bazen yöneticileri bizlerin desteklemesi ve cesaretlendirmesi gerekli. Keşke Suriye en başında ne Rus, ne ABD gemeden oldu-bitti yapsaydık, resim belli. Kuzey urakta bunu yaptılar ve Suriye' de de yapacaklardı ki onu da yapılar. Birileri bir şey yapıyor diye illa muhalif olmaya gerek yok. Doğruluğuna göre desteklemeli veya engel olmalı. Biz s400 e engel olamadık, doğrudur. Ama Türkiye Cumhuriyeti bir kişinin tekelinde değildir. Hükümetler/ şahıslar değişir. Ama yerine gelen mutlaka doğru ile yanlışı ayırt etmelidir. Tusaş, Roketsanı, Havelsan gibi firmaları güçlendireli, Bayratar, Alp havacılık ve daha adını dahi duymadığımız firmaları kesintisiz teşfik ve destek vermeli. Temel Kotil, Mahmut Akşit, Haluk Görgün, Celal Sami Tüfekçi, Cihat Yaycı ve daha adını sayamadığım vatanı için mecut olanaklarını terk edip rahatını bozarak yorganı sırtında bu vatan için çalışan insanları korumalıdır.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 16 Eki 2021, 17:50

İstiklalFM yazdı: 16 Eki 2021, 13:09 Bugün değerlendirmeleri güzel de 90'larda değiliz. Dünya da 90'larda değil. Daha önce defaatle yazdım. Dünya bizim etrafımızda dönmüyor. ABD vermezse AB'ye giderim desen ne olur? ABD gayri resmi ambargo koyarken aynı Fransa senin ülkenin iç işlerine karışıyor. NATO ülkesi Fransa, Rusya ile beraber senin karşına çıkıyor Libya'da. Hadi git de SAMP/T'yi al alabiliyorsan... Taliban sempatizanlığı denmiş. Hangi sempatizanlık? Adam ABD'yi ülkesinden çıkarmış ABD Dışişleri bakanı ile masaya oturmuş. Sen de yumuşak açıklamalar ile oradaki yeni yatırımları yönetmek istiyorsun. Bu kadar. Göçmen ve mülteci sorunu olarak adlandır. Orası rezalet. Doğrusu da bu. Ancak Taliban sempatizanlığı kısmı saçmalık. Bugün askerlerini bırakıp kaçana kadar Taliban ile savaşan adamlara biz bakıyorduk. Çocukları Türkiye'de askeri okullarda okuyordu. Taliban çocukları tehdit ediyor diye biz koruyorduk. Nasıl sempatizanlık bu? Filistin-İsrail meselesi saçmalık. Bizim dik ala mallığımız. Koy bunu kefeye. Bugün Kuzey Batı Afrika'da Fransa'yı yerinden etmeye oynuyorsun. Kalkıp bunu şeriatçı örgütlere destek falan saçma sapan anlatıyorsun. Somali'de bizim eğittimiz adamlar eş-şebab ile savaşıyor. Eleştirelim eleştirelim de çorba etmeyelim.
Merhaba Sevgili Fatih,

Benim yazdiklarimi yanlis anladin herhalde. Bu iktidar degisir, ve muhalefet gelirse ABD, AB, Yunanistan vs isteklerine goz yumacak yorumlari okuyorum. Hangi veri ile bunu diyorsunuz diye soruyorum. 20 yil oncesinde, 1990'lardaki zor ekonomik ve askeri sartlarda dahi Turkiye'nin cikarlari icin taviz verilmedigini gorduk. Kardak gibi kucuk kayalik icin savasmayi goze alan bir Turkiye'den ISID tehdit ediyor diye Suriye'deki Turk topragindan cekilen bir Turkiye gorduk. Gerekce? Hic bir tatmin edici aciklamasi yok. Turkiye icin dogru olan Suleyman Sah turbesini sirtina alip gelmek degildi. Zaten biz ciktik, hemen sonra YPG ve ABD geldi, sonra Ruslar aldi Membic bolgesini. Turkiye'nin Suriye'ye ilk askeri mudahalesi o bolge olmasi gerekirdi. ISID tehdidine karsi topragimi korumam gerekiyor. Stratejik bir yerdi sonucta. Bugun Suriye'ye yapilan harekatlarin cok daha buyuk olceklileri 1990'larda K. Irak'a yapildi, AB ve ABD'ye ragmen yapildi. Baska bir ornek, 1998'de bolucu orgute destegini kesmedigi icin Suriye Devletine (Baba Hafiz Esat doneminde) savas ilan edilecekti. Demek ki soz konusu ulke cikarilari olunca baska iktidarlarda gereken kararlari alabiliyormus diyorum. Sanki Turkiye tarihi 2002'de baslamis gibi bir hava oluyor bazen.

Konu ulke guvenligi oldugunda sadece mevcut iktidar savunur, digerleri pisirik bir sey yapmamazdi algisinin yanlisligina vurgu yapiyorum. Benim istegim, hic bir iktidar kendi politik goruslerini ulkenin cikarlarinin onune koymamali ki benim elestirdigim konularin en basinda bu var. Bunun orneklerini son yillarda cok yasadik. Misir ve Israil bunun en bariz ornekleri. Baska bir iktidarin bu kadar anormal dis politikada hatalari yapacagini sanmiyorum. Elbette ulke cikari icin Libya veya Somali'ye gidilecekse gidilir. Somali'ye yine 1990'larda gidilmisti askeri baris gucu olarak.

Bazen neden-sonuc iliskisinde sadece sonuca odaklaniyoruz. Sonuc genelde cok karmasik ve icinden cikilamaz oluyor. Baska ulkeler devreye giriyor. Ben Halkbank konusunu ornek veriyorum cunku bahsettigim neden sonuc iliskisi cok iyi acikliyor. Biz ABD'deki Halkbank davasini neden yasiyoruz? ABD istedi diye mi? Yoksa kendi icimizde bir sorun icat edip (Reza denen altin kacakcisinin, rusvetlerle, devlet bankasini kullanilmasina imkan taninmasi ve bunun uzerinin ortulmesi), sonra ABD'nin kucagina altin tepside sunmadik mi? Kaldi ki ABD bu konularda bir suru yabanci sirketlere cezalar yagdirdigi bir ortamda. Simdi ABD'ye kizabiliriz haksiz yere bizim bankamiza ceza veriyor diye.

Son olarak LORADMIS ihalesi 2013 yilinda sonuclandi ve ihalede bildigin gibi 2. sirayi SAMP-T almisti. Fransa ile o donem iliskilerde fena degildi. Fransa tarihsel olarak ekonomik cikar iliskilerini devlet politikasi yapmis bir ulkedir. 2013'de ihale sonucunda 4 batarya SAMP/T alip, devaminde yolumuza yerli sistemlerin gelistirilmesi ile devam etmemiz gereken bir donemdi. 2013'den bahsediyorum, Suriye meselesinin o kadar on planda olmadigi zaman. Neden sonuc iliskisi kuruyorum, o zaman 4 batarya SAMPT olsaydi, bir kac batarya Hatay, Kilis gibi sinir bolgelerinde nobet bekliyor olurdu (herhalde) .

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 16 Eki 2021, 20:57

Forumdakilerin neredeyse %90'ı aynı düşünüyor. Aklın yolu bir. Gerçek ortada.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 16 Eki 2021, 23:47

robust yazdı: 16 Eki 2021, 17:50 Merhaba Sevgili Fatih,

Benim yazdiklarimi yanlis anladin herhalde. Bu iktidar degisir, ve muhalefet gelirse ABD, AB, Yunanistan vs isteklerine goz yumacak yorumlari okuyorum. Hangi veri ile bunu diyorsunuz diye soruyorum. 20 yil oncesinde, 1990'lardaki zor ekonomik ve askeri sartlarda dahi Turkiye'nin cikarlari icin taviz verilmedigini gorduk. Kardak gibi kucuk kayalik icin savasmayi goze alan bir Turkiye'den ISID tehdit ediyor diye Suriye'deki Turk topragindan cekilen bir Turkiye gorduk. Gerekce? Hic bir tatmin edici aciklamasi yok. Turkiye icin dogru olan Suleyman Sah turbesini sirtina alip gelmek degildi. Zaten biz ciktik, hemen sonra YPG ve ABD geldi, sonra Ruslar aldi Membic bolgesini. Turkiye'nin Suriye'ye ilk askeri mudahalesi o bolge olmasi gerekirdi. ISID tehdidine karsi topragimi korumam gerekiyor. Stratejik bir yerdi sonucta. Bugun Suriye'ye yapilan harekatlarin cok daha buyuk olceklileri 1990'larda K. Irak'a yapildi, AB ve ABD'ye ragmen yapildi. Baska bir ornek, 1998'de bolucu orgute destegini kesmedigi icin Suriye Devletine (Baba Hafiz Esat doneminde) savas ilan edilecekti. Demek ki soz konusu ulke cikarilari olunca baska iktidarlarda gereken kararlari alabiliyormus diyorum. Sanki Turkiye tarihi 2002'de baslamis gibi bir hava oluyor bazen.

Konu ulke guvenligi oldugunda sadece mevcut iktidar savunur, digerleri pisirik bir sey yapmamazdi algisinin yanlisligina vurgu yapiyorum. Benim istegim, hic bir iktidar kendi politik goruslerini ulkenin cikarlarinin onune koymamali ki benim elestirdigim konularin en basinda bu var. Bunun orneklerini son yillarda cok yasadik. Misir ve Israil bunun en bariz ornekleri. Baska bir iktidarin bu kadar anormal dis politikada hatalari yapacagini sanmiyorum. Elbette ulke cikari icin Libya veya Somali'ye gidilecekse gidilir. Somali'ye yine 1990'larda gidilmisti askeri baris gucu olarak.

Bazen neden-sonuc iliskisinde sadece sonuca odaklaniyoruz. Sonuc genelde cok karmasik ve icinden cikilamaz oluyor. Baska ulkeler devreye giriyor. Ben Halkbank konusunu ornek veriyorum cunku bahsettigim neden sonuc iliskisi cok iyi acikliyor. Biz ABD'deki Halkbank davasini neden yasiyoruz? ABD istedi diye mi? Yoksa kendi icimizde bir sorun icat edip (Reza denen altin kacakcisinin, rusvetlerle, devlet bankasini kullanilmasina imkan taninmasi ve bunun uzerinin ortulmesi), sonra ABD'nin kucagina altin tepside sunmadik mi? Kaldi ki ABD bu konularda bir suru yabanci sirketlere cezalar yagdirdigi bir ortamda. Simdi ABD'ye kizabiliriz haksiz yere bizim bankamiza ceza veriyor diye.

Son olarak LORADMIS ihalesi 2013 yilinda sonuclandi ve ihalede bildigin gibi 2. sirayi SAMP-T almisti. Fransa ile o donem iliskilerde fena degildi. Fransa tarihsel olarak ekonomik cikar iliskilerini devlet politikasi yapmis bir ulkedir. 2013'de ihale sonucunda 4 batarya SAMP/T alip, devaminde yolumuza yerli sistemlerin gelistirilmesi ile devam etmemiz gereken bir donemdi. 2013'den bahsediyorum, Suriye meselesinin o kadar on planda olmadigi zaman. Neden sonuc iliskisi kuruyorum, o zaman 4 batarya SAMPT olsaydi, bir kac batarya Hatay, Kilis gibi sinir bolgelerinde nobet bekliyor olurdu (herhalde) .
Hocam ben sizin söylediklerinize külliyen tepki göstermedim ya da külliyen yanlış demedim. Özellikle Süleyman Şah türbesi gibi olaylar başta olmak üzere geneli itibari ile aynı fikirdeyim de. Zaten aslen tepkim size değildi. Taliban sevici ve ilgili argümanlara tepki gösterdim. Diğer hususlara gelirsek 90'larda Somali'ye gittik ama kendimiz gitmedik. Aynı şimdiki iktidarın ABD'nin Suriye'de peşine takılması gibi dışarıdaki ajanda ile gittik. Bugün ki durum farklı. İyi kötü MİT'in ana yükleniciliğinde kendi çeşitli ajandalarımız var Yunanistan'ın yanında Batı Afrika'da ya da Fransa'yı çekilmeye zorluyoruz ya da çekildiği alana yerleşmeye çalışıyoruz. Elbette bazen Sudan'da olduğu gibi goller yiyoruz. Ancak bu da normal. Keza ABD, Fransa bile bu bölgelerde goller yiyor yeri geldiğinde. Mevzu biraz hükumetin dışına da çıkıyor. MİT ve devletteki bazı organizasyonlar bizim DzKK'nın 90'larda ön gördüğü "küresel çapta bölgesel güç" olma misyonunu üstlenmeye çalışıyor. 90'larda değiliz diye o yüzden diyorum.

Ben siyasi konuları konuşmayı sevmiyorum ancak şu mevcut hükumet gidince olacaklar konusuna girecek olursak nasıl şu an ki hükumet 90'lardaki gibi değilse muhalefet de değil. Nasıl ki mevcut iktidar ilk geldiğinde AB ve ABD'ye boncuk dağıtarak bazı konularda çok büyük tavizler verdiyse yerine gelenler de eğer mevcut en güçlü alternatifler ise öyle ya da böyle bugün ki durumu toparlayacaksa o noktaya gelecek. Az çok buradaki yapılarını biliyoruz. Hele seçimleri kazandıkları yerlerdeki yapılarını biliyoruz. Kendi kadroları yerine zararlı cemiyetleri dolduruyorlar etrafa. Neyse ben bu konulara girmek istemiyorum. Şahsen ne mevcuttan ne de potansiyellerden ümidim yok bazı konularda.

SAMP/T konusunda geldiğimizde de çok uzun zaman ben de sizin gibi düşünüyorum. Sorun 2013 ihalesine gelen süreçte. Bizimkilerin çok uzun süre değerlendirmeleri kağıt üstü teknik veri ve maliyetlere göre yapması bizi Çin'e getirdi. Sonrası süreçte yani Çin aradan çıkınca da SAMP/T yalan oldu. Bana kalsa ihalenin 2013'e uzaması bile hata idi. TLORAMIDS projesinin kendisi bir facia.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 17 Eki 2021, 05:42

Antares yazdı: 16 Eki 2021, 20:57 Forumdakilerin neredeyse %90'ı aynı düşünüyor. Aklın yolu bir. Gerçek ortada.
Güneş balçıkla sıvanmaz. Ne kadar kulp bulurlarsa bulsunlar; gerçek gün gibi ortada.

Talibanla MİLLİ menfaatler gerektiriyorsa görüşülür, ama istihbarat servisimizin yetkilileri veya dışişleri daire müdür ile mi, her kim ise Katar'da, ülkemizden uzak bir yerde oturulur, konuşulur.

Ama Başkentimiz Ankara'da, Dışişleri Bakanı bir de Cumhuriyet'in memuru olan DİB başkanı (!) ile görüştürerek, kör gözüne parmak misali VIP protokolü ile ağırlayarak değil...

Bu ülke bir çadır devleti, bir cemahiriye değil, burası Türkiye Cumhuriyeti!

Süleyman Şah türbesinin "öfkeli çocuk bunlar, terörist değil" denilen ÇETEye terki, Cumhuriyet'in ilk toprak kaybıdır. Evet, Süleyman Şah Türbesi, Cumhuriyetimiz'in sınırları dışındaki tek toprağı idi (KKTC bağımsız bir Türk Cumhuriyeti'dir). Zamanı gelince bunun hesabı sorulur.

Biz Türk milleti olarak (ümmet değil, halifenin koyunları değil), kuruluş ayarlarımıza, kendimize, Türk ulusunun değerlerine geri dönelim; dünya aleyhimize dönerse, gün doğar hep uyanırız, siperlere dayanırız. Ulusumuz, Türk ulusal ülküsü için her türlü fedarkalığa katlanacağını tarih boyunca kanıtlamıştır.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Eki 2021, 12:53

Erdoğan F-16V teklifinin ABD'den geldiğini belirtti

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 17 Eki 2021, 13:08

Teklifi adamlar yapmış :roll: Bizimkilerin aklına gelmemiş mi hakikaten böyle bir alım!!!
Nasıl bir planlama yapıyor Hava Kuvvetleri anlayabilmiş değilim.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 17 Eki 2021, 13:10

witch_king yazdı: 17 Eki 2021, 13:08 Teklifi adamlar yapmış :roll: Bizimkilerin aklına gelmemiş mi hakikaten böyle bir alım!!!
Nasıl bir planlama yapıyor Hava Kuvvetleri anlayabilmiş değilim.
Trump döneminde F-35 işinin çözümü için uğraşıldı. Yoksa HvKK zaten F-35 gelse bile F-16V ve muadili modernizasyon isteyecekti. F-35'in gelmeme senaryosunda da F-16V modeline olumlu bakılıyordu. Ancak daha görüşme yapamadığın ve bir tane dikine kutu alamadığın adama başvuruyu da yapmıyorsun doğal olarak.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 17 Eki 2021, 14:28

Yunan sitelerinden öğrendiğimiz haberin geldiği nokta fevkalade şaşırtıcı. Sürpriz oldu. Ama içimdeki karamsarlık hala kendini muhafaza ediyor.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 17 Eki 2021, 19:58

F-35 için para ödeyip F-16 almak.
Madem böyle bir teklif geldi F-15 için biraz daha bastırsaydık ya.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 17 Eki 2021, 20:55

witch_king yazdı: 17 Eki 2021, 19:58 F-35 için para ödeyip F-16 almak.
Madem böyle bir teklif geldi F-15 için biraz daha bastırsaydık ya.
Bu alım zaten F-35 olsa da olacaktı. F-15 ancak bu alımın üstüne kremşanti olabilir.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 17 Eki 2021, 21:24

kabardey yazdı: 17 Eki 2021, 20:55 Bu alım zaten F-35 olsa da olacaktı. F-15 ancak bu alımın üstüne kremşanti olabilir.
Üstat
F-35 projesinden atılmasak 100+16 uçak alınacaktı.
MMU projesiyle sanırım 240 uçak planlanıyor alım için.
Şayet programdan atilmasaydik 116 adet F-35, 240 adet TFX ve mevcut F-16 larla olusacakti filo. Programdan atilmasaydik F-16 alacağımızı hiç sanmıyorum açıkçası.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 17 Eki 2021, 22:32

witch_king yazdı: 17 Eki 2021, 21:24 Üstat
F-35 projesinden atılmasak 100+16 uçak alınacaktı.
MMU projesiyle sanırım 240 uçak planlanıyor alım için.
Şayet programdan atilmasaydik 116 adet F-35, 240 adet TFX ve mevcut F-16 larla olusacakti filo. Programdan atilmasaydik F-16 alacağımızı hiç sanmıyorum açıkçası.
MMU da ilk filonun aktif olması 2040 I bulur. 100 adet F35 i söndürdüğümüz F4 filolarının yerine alacaktık. Yanlış hatırlamıyorsam dört filo söndürdük. Bu esnada oluşacak f16 kırım, kaza ile oluşacak eksiklikler için ek F16 alımı, Artı eldeki blok 50 leri de viper seviyesine yükseltme planlaması yapılmalıydı.

Şimdi F35 olmayacağına göre almayı düşündüğümüz 40 adet viper bence yetersiz.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 18 Eki 2021, 01:49

Yukarıda "tahmin edilebilirlik" terimi üzerine hafiften bir tartışma dönmüşken, konu başlığıyla konunun geldiği yeri tekrar birleştireyim.

F16V için, ilk adımı ABD'nin attığını ABD'nin bize teklifle geldiğini en yetkili ağızdan duymamıza rağmen, ABD'den bu satışa onay çıkmayacağı fikrinin hala haklı biçimde baskın olması, çevreye "tahmin edilebilirlik" tavsiyesi veren ABD bürokrasisi adına komik bir durum değil midir :)

augustus77
Üye

Mesaj gönderen augustus77 » 18 Eki 2021, 16:00

Tam da Suriye'ye operasyon yapma ihtimalimiz olduğu bir dönemde F16 teklifinin ortaya çıkması bana ilginç geliyor. Abd tarafi F16 kozunu Suriye deki operasyona karşı kullanmak istiyor olabilir.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 18 Eki 2021, 17:53

Ali ÇINAR F-16 teklifinin Dışişlerinden mi? Savunma Bakanlığından mı yoksa Lockheed Martin' den mi geldiği Erdoğan'ın açıklamalarında yoktu diyor. Belki de 1.5 milyar dolar için Lockheed önermiştir. Ayrıca temsilciler meclisi ve senatoda hiç anlaşamasalar da Türkiye konusunda anlaştıklarını söylüyor ve f-16'nın geçmesini olanaklı görmüyor. Eğer teslim edecekse de şarta bağlayabileceklerini söylüyorlar. S-400 olabilir mesela dedi. Benim aklıma Suriye de geliyor. Yani f-16 işi de zor gibi.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 18 Eki 2021, 17:59

wolfastein yazdı: 18 Eki 2021, 17:53 Ali ÇINAR F-16 teklifinin Dışişlerinden mi? Savunma Bakanlığından mı yoksa Lockheed Martin' den mi geldiği Erdoğan'ın açıklamalarında yoktu diyor. Belki de 1.5 milyar dolar için Lockheed önermiştir. Ayrıca temsilciler meclisi ve senatoda hiç anlaşamasalar da Türkiye konusunda anlaştıklarını söylüyor ve f-16'nın geçmesini olanaklı görmüyor. Eğer teslim edecekse de şarta bağlayabileceklerini söylüyorlar. S-400 olabilir mesela dedi. Benim aklıma Suriye de geliyor. Yani f-16 işi de zor gibi.
Lockheed, tek başına böyle bir öneriyi yapamaz. Dış satım hususunda lobi, baskı belki yapabilir ama öneri resmi yollar ile yapılıştır. Ama sizinde dediğiniz gibi şaşırtıcı bir durum.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 18 Eki 2021, 18:36

LM teklif etseydi, firmadan teklif geldi denilmeliydi. ABD teklif etti denildiğine göre resmi bir ağız olmalı, yoksa çoktan yalanlanırdı.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Eki 2021, 18:53

Trump donemi olmasin o teklif.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Eki 2021, 19:46

Kongre/Senato'daki Turkiye karsitliginin yogun oldugu bir donemde, ABD'nin F-16V almak isterseniz olabilir gibi gorus vermesi ancak siyasi otorite, Biden Yonetimi, tarafinin ok vermesi ile olabilir. Pentagon ve Lockheed insiyatifi ile olmaz bu oneri. Askeri ve Lockheed ancak siyasi otorite (ABD Dis Isleri Bakanligi) ok derse LoR mektuna cevap hazirligi yapabilir. ABD boyle bir teklif ile geldi seklindeki bizim tarafin aciklamasina istinaden bunu yaziyorum.

O zaman F-16V'ya biz ok deriz seklindeki bir yaklasimin neden yapildi? Bence bir kac nedeni olabilir. Birincisi Turkiye halen NATO icindeki en aktif ulkelerden bir tanesi, askeri guc anlamindada ittifakin operasyonel kabiliyet olarak en onde gelen ulkelerinden. ABD tarafi bir noktada Turkiye'ye karsi tamamiyle gemileri yaklak istemiyor. Benzer sey 2018'deki 4 batarya Patriot satis izni kongreden gecip onay almasi ile olmustu, Turkiye'yi S400 almaktan caydirmak gecirmek icin. ABD tarafi S400 sonrasinda F-35 programinda cikarma, Ermeni tasarisi, CAATSA yaptirimlari gibi onemli kararlar alarak Turkiye ile iliskileirn oldukca kotu bir noktaya gelmisti. Belki bu noktada F-16V satis onerisi ile Turkiye'ye karsiti eskiden aldigi kararlari yumusatma, iliskileri kopmadi mesaji vermek istiyor olabilir. Onerdikleri ucak zaten F-16V, bolgedeki dengeleri degistirecek bir ucak degil.

Biden Turkiye karsi bu mesaji verirken Senato/Kongre kisminini nasil cozecekler derseniz, orasi iste biraz soru isareti ama Biden'da ABD baskani oldugunu unutmayin, ikna edebilecek argumanlari bulurlar. En buyuk ikna araci ise zaten Turkiye'de F-16 var ve S400 ile calismasi guvenlik riski olusturmaz argumani olacaktir.

Diger bir konu ise F-35 sonrasi Turkiye'nin alacaklarina karsilik hesabinda bulunan parayi bir sekilde F-16 alimna mahsup ederek, bu konuyuda kendi lehine (ticari acidan) cozmus olacak. Lockheed Martin acisindan, Biden yonetimi satisa izin verdigi varsayimina gore, sirketin ticari bir kazanimi olacagindan DC'de bu tasarinin gecmesi icin arka planda calisabilir. Turkiye'nin istedigi proje az bir para degil, mevcut F-16V satislari kucuk mikyarlarda, 8 ucak, 12 ucak gibi. Turkiye 40 yeni ucak ve ilave 80 mod kitleri alacaksa, anlasma maddi degeri 3-4 milyar dolar arasinda olabilir. Tabi bu alim icinde mevcut F-16'lari idamesi icinde gerekli lojistik destek bu anlasma icinde olabilir, Ozgur projesinde Lockheed'in bazi konularda izin vermesi gibi.

Sahsen onumuzdeki surecte cok anormal bir gelisme veya kriz vs cikmaz ise Biden bu satisi gecirebilir. Sonucta anti-Turkiye lobilere yeterince tavizler verildi. Bundan bir nokta sonrasinda Turkiye'yi uzun donemli kaybetme riski var. Turkiye ayni zamanda ABD ile ticaret yapan bir ulke. Her iki tarafin cikarlari var iliskileri belli bir seviyede goturme acisindan.

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 18 Eki 2021, 21:55

robust yazdı: 18 Eki 2021, 19:46 Kongre/Senato'daki Turkiye karsitliginin yogun oldugu bir donemde, ABD'nin F-16V almak isterseniz olabilir gibi gorus vermesi ancak siyasi otorite, Biden Yonetimi, tarafinin ok vermesi ile olabilir. Pentagon ve Lockheed insiyatifi ile olmaz bu oneri. Askeri ve Lockheed ancak siyasi otorite (ABD Dis Isleri Bakanligi) ok derse LoR mektuna cevap hazirligi yapabilir. ABD boyle bir teklif ile geldi seklindeki bizim tarafin aciklamasina istinaden bunu yaziyorum.

O zaman F-16V'ya biz ok deriz seklindeki bir yaklasimin neden yapildi? Bence bir kac nedeni olabilir. Birincisi Turkiye halen NATO icindeki en aktif ulkelerden bir tanesi, askeri guc anlamindada ittifakin operasyonel kabiliyet olarak en onde gelen ulkelerinden. ABD tarafi bir noktada Turkiye'ye karsi tamamiyle gemileri yaklak istemiyor. Benzer sey 2018'deki 4 batarya Patriot satis izni kongreden gecip onay almasi ile olmustu, Turkiye'yi S400 almaktan caydirmak gecirmek icin. ABD tarafi S400 sonrasinda F-35 programinda cikarma, Ermeni tasarisi, CAATSA yaptirimlari gibi onemli kararlar alarak Turkiye ile iliskileirn oldukca kotu bir noktaya gelmisti. Belki bu noktada F-16V satis onerisi ile Turkiye'ye karsiti eskiden aldigi kararlari yumusatma, iliskileri kopmadi mesaji vermek istiyor olabilir. Onerdikleri ucak zaten F-16V, bolgedeki dengeleri degistirecek bir ucak degil.

Biden Turkiye karsi bu mesaji verirken Senato/Kongre kisminini nasil cozecekler derseniz, orasi iste biraz soru isareti ama Biden'da ABD baskani oldugunu unutmayin, ikna edebilecek argumanlari bulurlar. En buyuk ikna araci ise zaten Turkiye'de F-16 var ve S400 ile calismasi guvenlik riski olusturmaz argumani olacaktir.

Diger bir konu ise F-35 sonrasi Turkiye'nin alacaklarina karsilik hesabinda bulunan parayi bir sekilde F-16 alimna mahsup ederek, bu konuyuda kendi lehine (ticari acidan) cozmus olacak. Lockheed Martin acisindan, Biden yonetimi satisa izin verdigi varsayimina gore, sirketin ticari bir kazanimi olacagindan DC'de bu tasarinin gecmesi icin arka planda calisabilir. Turkiye'nin istedigi proje az bir para degil, mevcut F-16V satislari kucuk mikyarlarda, 8 ucak, 12 ucak gibi. Turkiye 40 yeni ucak ve ilave 80 mod kitleri alacaksa, anlasma maddi degeri 3-4 milyar dolar arasinda olabilir. Tabi bu alim icinde mevcut F-16'lari idamesi icinde gerekli lojistik destek bu anlasma icinde olabilir, Ozgur projesinde Lockheed'in bazi konularda izin vermesi gibi.

Sahsen onumuzdeki surecte cok anormal bir gelisme veya kriz vs cikmaz ise Biden bu satisi gecirebilir. Sonucta anti-Turkiye lobilere yeterince tavizler verildi. Bundan bir nokta sonrasinda Turkiye'yi uzun donemli kaybetme riski var. Turkiye ayni zamanda ABD ile ticaret yapan bir ulke. Her iki tarafin cikarlari var iliskileri belli bir seviyede goturme acisindan.
Eline sağlık hocam. Bir iki ekleme yapayım:

Letter of Request (LoR) denen şey, bir iki sayfalık bir mektup. DSCA web sitesindeydi sanırım, bir iki taslak örneği var hatta, nasıl hazırlanır, içinde hangi bilgiler olmalıdır vs gösteriyor. Bu LoR'un ABD tarafına iletilmesi ile de FMS dediğimiz mekanizma resmen işlemeye başlıyor. Ondan sonra ABD Dışişleri Bakanlığı'na, oradan Kongre'ye gidiyor. Kongre'den itiraz çıkmazsa da satış süreci başlıyor.

LoR hazırlanırken alıcı ülke ve ABD askerleri bir araya geliyorlar. Bizim F-16V senaryosunda bu, Türk Hava Kuvvetleri / MSB yetkilileri ile Türkiye'de bu tür askeri satış, işbirliklerini koordine eden irtibat ofisi olarak çalışan ODC-T'deki Amerikan personelin toplanması anlamına geliyor. Bu "LoR öncesi" görüşmelerde çok uç şeyler dahi gündeme gelebilir, isteyenin bir yüzü kara sonuçta.

(Hatta bu görüşmelerde ve plan-projelendirmede görev almış bir büyüğüm, "TSK, FMS'i hibe olarak algılamıştır hep. Bu yüzden listeye her şeyi yazdık yıllarca, ne gelirse kârdır diyerek" diye anlatmıştı)

Şimdi LoR hazırlanmadan önce ABD tarafı, böyle bir teklif yapmış olabilir mi? Böyle bir teklif resmî olarak yapılmış olsa idi, bu zaten DSCA tarafından duyurulurdu. Gayrıresmî olarak yapılmış olabilir mi? Teorik olarak mümkün ancak ABD Savunma Bakanlığının ya da ABD Hava Kuvvetlerinin böyle bir yetkisi yok. Projeden çıkartanlar onlar değil ki, projedeki paraya dair tasarrufları olsun. Projeden çıkartan ABD yönetimi (Beyaz Saray). Hani o çok iyi geçindiğimiz (!) Trump var ya, o işte. Üstüne de, Türkiye'nin siparişini verdiği uçakların ABD tarafından alınması için NDAA 2020 bütçe tahsisat yasasında $440 milyon ayrıldı. Yani işin içinde Kongre de var.

Bu ortamda, ABD Hava Kuvvetleri ya da Pentagon, kendi başına böyle bir teklifle gelemez. Böyle bir teklifin gelebilmesi için konunun eni konu Beyaz Saray'da ve daha önemlisi Kongre'de ele alınmış olması gerekir.

Ayrıca hatırlatmak isterim ki, parasını ödediğimiz uçaklar üretim bandından çıktı. Bu "mahsuplaşılma" meselesi o kadar karmaşık bir hale geldi ki şimdiden, "şu kadar alacağımızı bundan düşün" denerek çözülebilecek durumda değil. Pakistan'ın F-16'larıyla ilgili süreçten bahsetmiştim diye hatırlıyorum.

Eğer perde arkasında devam eden, bilmediğimiz başka pazarlıklar yok ise, benim tahminim ABD tarafının en fazla "F-16 talep ederseniz bakarız" mealinde bir şey söylemiş olabileceğidir.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 18 Eki 2021, 22:37

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 18 Eki 2021, 23:13

Şimdi, "ABD, Türkiye’ye F-16’lara ilişkin finansal bir öneride bulunmadı" cümlesinden satış olsa bile FMS ile olmayacak diye mi anlamalıyız.
Peki FMS olmayacaksa biz bu ekonomi ile nasıl alacağız bu uçakları?
Arkadaşlar, ben bu olaydan hiç bir şey anlamadım. Biz mi talep ettik onlar mı önerdi alabilecek miyiz kongre izin verecek mi bıla bıla bir sürü belirsizlik.
Bence bu işte yatar. Zaten sosyal medyada İsmail Demir' in Rus uçakları alabiliriz diye açıklamaları dolanıyor.

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 » 18 Eki 2021, 23:15

witch_king yazdı: 18 Eki 2021, 23:13 Şimdi, "ABD, Türkiye’ye F-16’lara ilişkin finansal bir öneride bulunmadı" cümlesinden satış olsa bile FMS ile olmayacak diye mi anlamalıyız.
Arkadaşlar, ben bu olaydan hiç bir şey anlamadım. Biz mi talep ettik onlar mı önerdi alabilecek miyiz kongre izin verecek mi bıla bıla bir sürü belirsizlik.
Bence bu işte yatar. Zaten sosyal medyada İsmail Demir' in Rus uçakları alabiliriz diye açıklamaları dolanıyor.
ABD basitçe ve kibarca "F-16 alımını F-35'te içeride kalan paranızla halledelim diye bir teklif falan yapmadık" demiş, hepsi bu. Geri kalanı normal FMS prosedürü.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 18 Eki 2021, 23:36

Orko üstat, içimi bir parçada olsa rahatlattın teşekkür ederim ;)

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Eki 2021, 23:42

witch_king yazdı: 18 Eki 2021, 23:13 Şimdi, "ABD, Türkiye’ye F-16’lara ilişkin finansal bir öneride bulunmadı" cümlesinden satış olsa bile FMS ile olmayacak diye mi anlamalıyız.
FMS (Foreign Military Sales) anlami Yabanci Askeri Satislar olarak cevirebiliriz. FMS kredi ile satis demek degil. Sadece ABD'nin diger devletlere satislarinda izledigi bir yontemin adi.
Eger Turkiye odemeler icin bir finansman paketi istiyorsa, bu iki ulkenin devlet seviyesinde, ekonomi, hazine gibi birimlerinin karsilikli anlasmasi ile olabilir. Finansman onerisinde bulunmadi kismi belki bu anlamdadir.

Sevgili Orko'ya katiliyorum, biz bu F-35 parasina cok takildik ama Turkiye'nin F35 programi icni odedi para ile istedigi F-16 alim ve modernizasyon paketi karsilanamaz. 40 yeni ucak+80 modernizasyonkiti en az 4 milyar dolar ve belki biraz daha fazla.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 19 Eki 2021, 00:10

Gerçekten maliyet konuları konuşulunca üzülüyorum. Ülkenin F-35 programında ilk aşamada sırf üretimden 10+ milyar dolar uzun vadede bakım, destek, modernizasyon vb. derken belki de birkaç katı kazancı elinden gitti. Tüm bu sonuçları göze alıp S-400 kararı vermişken 6 milyar dolarlık uçak alımı ve mod. çok da sorun olmayacaktır. 1.4b bedelin zaten bir kısmı geliştirme maliyeti, bir kısmı proje katılım payı derken elde pek bir şey kalacağını zannetmiyorum.

Biz hava kuvvetlerimizin gelecekteki caydırıcılık ve gücünü koruyalım da maliyet sonra mesele olsun. Nitekim bu bedelin yine bir kısmı TUSAŞ ve TEI eliyle ülkede kalacaktır.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 19 Eki 2021, 00:14

Peki kongreden onay çıkmazsa ne olacak? Bunun için plan yapmışımıdır bizimkiler sizce? Çünkü bugünkü şartlarda kongrenin bu satışı onaylaması çokta mümkün gözükmüyor. Adamlar bize kutu bile satmadı ki uçak satacaklar.