HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 » 15 Eyl 2021, 20:11

karli yazdı: 15 Eyl 2021, 10:27 Hayır azizim, üzerime alınmıyorum. Teknidlerinizde ziyadesiylede haklısınız.

Ancak şahsi fikrim, Rusya için İdlib önemli. Suriye nin geri kalanıda onlara göre PYD ye bırakılıp Federatif bir yapıya dönüştürülebilir. Bunda bir sakınca görmüyorlar. Suriye ise kendi mülküne hakim değil. İktidarda Esed e şerik olarak Rusya, ve İran var. Ellerinden çok fazla iş gelmez.

Ben olsan Rusya ile taktik işbirliklerini kesinlikle kurardım, ancak stratejik anlamda işbirliğine kesinliklede girmezdim. Ancak dediğim gibi İdlib konusunda Rusya ile anlaşmak hayal, 2. Paket S400 ün başka anlamları var. Bunun sonuçlarını çok yakında görmeye başlarız. Konuyu bu başlıkta daha fazla dağıtmak istemiyorum. Dilerseniz tartışmayı başka başlık altında devam ettirebiliriz.

Konudan bende çıkmak istemem ama sıradaki Bahar Kalkanı sonrası Esed rejiminden geriye kalan teçhizat ve ordu Taliban'dan kötü olacaktır.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 27 Eyl 2021, 23:18

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 27 Eyl 2021, 23:37

Bu da kimsenin istemediği ihtimallerin en azından zikren yakınlaştığını gösteriyor.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 27 Eyl 2021, 23:45

Zorla Rus uçağı aldiracaklar adama. Zaten tam yeri başbaşa görüşme. Sar oradan Sukhoileri, Migleri aman sabahlar olmasın.

Cumhurbaşkanın askeri konulardaki "gerçek" danışmanları kimdir çok merak ediyorum.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 28 Eyl 2021, 00:37

trakya_forever yazdı: 27 Eyl 2021, 23:45 Zorla Rus uçağı aldiracaklar adama. Zaten tam yeri başbaşa görüşme. Sar oradan Sukhoileri, Migleri aman sabahlar olmasın.

Cumhurbaşkanın askeri konulardaki "gerçek" danışmanları kimdir çok merak ediyorum.
Danışmanlar aracılığıyla Türkiye'yi tuzağa düşürüyorlar.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 28 Eyl 2021, 12:44

İstiklalFM yazdı: 27 Eyl 2021, 23:37 Bu da kimsenin istemediği ihtimallerin en azından zikren yakınlaştığını gösteriyor.
Aylardır Rusya ile görüşmeler bu minvalde devam ediyor, içerik; S400/500 ve muharip uçaklar. Bakınız, sayın Cumhurbaşkanı nın açıklamalarını iyi takip ediniz. Hiçbir şekilde değişim yok, satır aralarında hep aynı içerikleri vurgulamakta. Zikren açıklamalar yapıldı, fiilende çok ama çok yakınız. Şimdi bu konuda kafamda sair sebepler var, ancak tam kestiremiyorum. 2 türlü konu var aklımda..

Birinci mevzu Türkiye Cumhuriyeti devlet, yahut mevcut idare edenler Batı, Nato, ABD/AB adına her ne derseniz deyiniz, bunları tehdit olarak algılamaya başladı. Bu algının neticesinde "eksen kayması" ile tanımlanan sürecin başlangıcıyla zaman içerisinde Şangay İşbirliği Örgütüne yaklaşmak istiyor. Bunun neticesi kesinlikle Rus füze, uçaklarının siparişi, ve teslimatı ile Nato dan çıkış süreci başlayacak, ve Türkiye Cumhuriyeti bir şekilde yeni bir dünya düzenine taraf seçmiş olarak hazırlanacak, yahut bu geçiş sürecinde tedarik makamlarını değiştirmiş olarak kafasında yeni düzeni kendince oturtmaya çalışacak ve 2030 lardan sonra şansını bölgede bir aktör olarak denemek isteyecek.

İkinci mevzu daha çok burada öngörme sorunu yaşıyoruz, ve burada sorumlu, yahut sorunlu olan doğrudan SSB başkanı Sayın İsmail Demir. Çok büyük hizmetler yaptı, ancak Altay, Milgem, ve birçok projedeki gecikmelerde politik gerçekleri, projelerle örtüştüremedi. Çok fazla açmak istemiyorum ama ciddi tutarsızlıklar var, Leopard2 modernizasyonunun durmasından, tekrar başlamasına, m60 modernizasyonunun yine bu kadar gecikmesine kadar, Milgem lerin gecikmesine kadar çok sorunlar yaşadık, aşağı yukarı nelerin olup nelerin olamayacağını kestirebilmesi gerekiyordu. Sahadaki ihtiyaçları, proje hevesleriyle karıştırdı bence.

Ancak şu anda açık söyleyeyim, eğerki birinci mevzu geçerli değilse, hazır alımda olsa bir diplomatik manivela kullanarak hızlı bir şekilde, Samp-T, ve Eurofighter a gitmek gerekiyor. Bu bize belli politik avantajlar sağlar. Bunuda isterse hazır alım yapsınlar. Teknoloji transferi, ve şartlarımız var diye geziyor sayın Müsteşar (Sanki ona ürün satan var) az kaldı CATSAA nın ağa babasını tepesine yiyecek.

Yıllar, ve yıllaaar sonra T70 ilk uçuşunu yapmış, maşallah diyelim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 28 Eyl 2021, 13:01

HAzır alım Eurofighter en mantıklı seçim olarak geldi bana hep. Çok fazla değil. Raffale lere yetecek kadar.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 29 Eyl 2021, 00:43

https://www.sondakika.com/ekonomi/haber ... -14425266/
https://www.sondakika.com/8cb942f9-28ec ... b983c5fd41
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Savunma sanayisinde de biz her geçen gün daha ileri gidiyoruz, daha ileri gideceğiz. Ama yarın 'Niçin F-35'i almıyorsun?' diyemezler. Vermezsen almayız. O zaman biz daha başka kapılara da müracaat ederiz" ifadelerine değinen Yunan basını, Türkiye'nin yeni savaş uçağının Rus yapımı "Su-75 Checkmate" olacağı iddiasına yer verdi. ABD basını analizlerinde "Su-75 Checkmate"i göklere çıkarmış ve haberlerinde duyulan endişeye yer vermişti.
Yunan basını, Türkiye'nin Rus "Su-75 Checkmate" savaş uçaklarına yöneldiğini yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerikan kanalı CBS News'e verdiği röportajdaki "Şunu da bilmeleri gerekir ki artık eski Türkiye de yok. Bu Türkiye başka bir Türkiye. Savunma sanayisinde de biz her geçen gün daha ileri gidiyoruz, daha ileri gideceğiz. Ama yarın 'Niçin F-35'i almıyorsun?' diyemezler. Vermezsen almayız. O zaman biz daha başka kapılara da müracaat ederiz" açıklamalarına vurgu yapan Yunan basını Rus yapımı "Su-75 Checkmate"in Türkiye'nin yeni savaş uçağı adayı olduğunu iddia etti.
Resim
İKİNCİ PARTİ İÇİN RUSYA İLE ANLAŞMA YAKIN
Yapılan haberde ayrıca Türkiye'nin ikinci parti S-400 için Rusya ile anlaşmaya çok yakın olduğu ifade edildi.ABD'Yİ KAYGILANDIRAN UÇAK: ARTIK JEOPOLİTİK ARENADA BİZİMLE BOY ÖLÇÜŞEBİLİRLER
ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Rusya'nın yeni beşinci nesil hafif taktik uçağı Su-75 Checkmate sayesinde havada ve jeopolitik arenada ABD ile boy ölçüşeceğini yazdı. Yazıda, "Checkmate, en gelişmiş radarlara görünmezlik teknolojisine sahip dünyanın ikinci tek motorlu avcı uçağı olabilir" ifadelerine yer verildi.Rus avcı uçağının tek rakibinin ABD'nin envanterinde bulunan en güçlü uçağın, Lockheed Martin şirketinin geliştirdiği F-35'in olacağı dikkat çekilen yazıda, Amerikan uçağının dünyada talep gördüğü ve Washington'un yalnızca silah ihracatından gelir sağlamasına değil, aynı zamanda diplomatik hedeflerine ulaşmasına da katkıda bulunduğu vurgulandı.
Resim

Her halde Yunanlılar içlerinden geçeni söylüyorlar. Su-57 olmaz diyoruz Onun yavrusu Su-75 alınacak diyorlar. Türkiye her halde bu kadar düşmedi. Yoksa bizimkiler yem mi atıyorlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 29 Eyl 2021, 02:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "F-16'ların devamı gelecek mi?" çıkışı (burada yedek parça ve ilgili hizmetleri kast etti) boşuna değildi. Çeşitli sinyallerin alındığı aşikar. Keza Lockheed'in F-16V hevesi olduğundan ödenen paraların durumuna kadar Ankara'da dönen çok lafz var idi. Bunlara binaen ABD'den gelen tavırlar bu çıkışı tetiklemiş olabilir. Keza F-16'lar için de tehlike görülürse Su-75'de konuşulur. Su-35 ve JF-17 de...

İşte o zaman gerçekten kendimize özgü çözümleri görürüz. Tabii ki bu sadece kötü anlamda değil. Gerçekten farklı çözümler ile sahayı değiştirebiliriz. Artık muharebe ortamındaki asimetri sadece tarafların künye bilgisine göre gerçekleşmiyor. Bekleyip göreceğiz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Eyl 2021, 07:37

delikpr yazdı: 28 Eyl 2021, 00:37 Danışmanlar aracılığıyla Türkiye'yi tuzağa düşürüyorlar.
Hocam bize Patriot vermedilere dönmesin bu iş. O yüzden şeyttim.

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 29 Eyl 2021, 07:53

Maalesef tarih tekerrürden ibarettir. Sanki bu işin sonu 1.Dünya Savaşı başlangıcına dönmek üzere. Her anlamda Yönümüzü Batıdan doğuya doğru çevirirsek sonumuz pek hayırlı olmayacak gibi.
Değerli forum ahalisi biz burada savaş teknolojileri ve jeopolitik durumumuz ile uğraşırken maalesef dışarıda ekonomi olarak yangın daha da büyümüş durumda. En basitinden gıda ihtiyacımızı gördüğümüz çoğu markette fiyatlar günlük değiştirilmeye başladı. Yeni bir dünya düzeni kapımızda. Umarım kapıyı bizim için doğru olan yöne açarız...

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 29 Eyl 2021, 15:24

ABD , Pearl Harbour ‘ da ne yaptı ise aynısını yapıyor. Önce başkalaştırıyor , başka yöne gitmeye zorlayıp sonra bak bana saldırdı , rogue devlet oldu deyip tuzağa çekiyor. Biz Rusya’ya yaklaştıkça artık bize karşı daha çok bahanesi olacak. Yukarısı bıyık aşağısı sakal

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 29 Eyl 2021, 16:05

goldenwings yazdı: 29 Eyl 2021, 15:24 ABD , Pearl Harbour ‘ da ne yaptı ise aynısını yapıyor. Önce başkalaştırıyor , başka yöne gitmeye zorlayıp sonra bak bana saldırdı , rogue devlet oldu deyip tuzağa çekiyor. Biz Rusya’ya yaklaştıkça artık bize karşı daha çok bahanesi olacak. Yukarısı bıyık aşağısı sakal
Kesinlikle uzun zamandır bunu yaptıkları aşikar! Bizim Avrupa'da bazı ülkelerle ilişkilerimizin çok iyi (iyi değil çok iyi) olması gerekiyor. İngiltere ve Almanya ile mevcut ilişkileri korumamız kaçınılmaz. Eğer zor ama (Yunanistan diye bir düşman varken) AB ile aramızı iyi tutarsak, ABD nin azalan zamanında bizi asi devlet olarak lanse etme sesi cılızlaşacaktır. Herkes Çin tehdidi konusunda hemfikir.

Bizim daha zamanımız var ancak liderler kendi devrinde Atatürk olma hayalleri kurarsa o zaman yandık!

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 29 Eyl 2021, 17:19

Almanya sıkıntı da İngiliz bence de önemli bir devlet ama dünyanın en tehlikeli ülkesi özellikle bizim tarihimiz açısından :)

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 29 Eyl 2021, 18:49

selcuklu yazdı: 29 Eyl 2021, 17:22 Kıbrıs savaşında bile yüzümüzü Ruslara dönmedik, Ruslara daha doğrusu, doğu bizim dostumuz değil. Hiçbir zaman olmadı. Şimdiki durumda bile hemen Rusya kartını bi çare olarak görmek bence yanlışlıktır.
Rusya Türkiye'nin tarihi hasmıdır; Osmanlı'daki Ortodoks azınlıkların hamisi rolünde onları kışkırtıp ayaklandıran, Osmanlı'yı ve Türklüğü Balkanlar'dan süren, Yeşilköy'e kadar İstanbul'a yaklaşan, Ermenileri silahlandırıp isyan ettiren, Doğu Anadolu'yu işgal eden, Boğazlar üzerinde yüzyıllardır emelleri olan bir güçtür.

Deli Petro'dan bu yana sıcak denizlere açılma stratejisinin en büyük hedefi Türkiye'dir. Rusya ile tarihte en az 15 kez savaştık. Bunları bize dost ve müttefik göstermek isteyenlerin Türk milletinin çıkarlarını değil, kendi şahsi menfaat ve istikballerini düşündüklerinden hiçbir kuşkunuz olmasın.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 29 Eyl 2021, 19:17

selcuklu yazdı: 29 Eyl 2021, 17:22 Kıbrıs savaşında bile yüzümüzü Ruslara dönmedik, Ruslara daha doğrusu, doğu bizim dostumuz değil. Hiçbir zaman olmadı. Şimdiki durumda bile hemen Rusya kartını bi çare olarak görmek bence yanlışlıktır.
Zaten çare değil ki. Bizimki çaresizlik. :? Ben olanı yazıyorum. F-16'lar da sıkıntıya girerse ne olacak? Var mı alternatif fikri olan? Almanya'daki son seçimlerden sonra Avrupa kapısı da tamamen kapandı. Ruslardan Mi-17 vs. haricindeki her şeyin alımına karşıyım ama gelen sinyaller hiç hoş değil.

Çok saçma sapan bir çıkmazın ortasındayız.

Frost
Üye

Mesaj gönderen Frost » 29 Eyl 2021, 19:18

Yıllarca F 35 aleyhine kara propaganda yapıldı. Emekli komutanlar dahi dezenformasyona başvurdu. Bunlardan en bilinenleri kaynak kodları ABD'de olacak, İsrail'e uçağın bilgileri gidecek, Yunanistan saldırdığında düşman olarak görmediği için kullanamayacağız, savaş durumunda tek bir düğme ile uçakları kilitleyecekler vb.

Peki bu şahıslar Rus uçakları alındığında yukarıda saydıklarım hakkında ne düşünecek? Yani ABD'liler yapıyor da Ruslar yapmayacak mı? Garantisini nasıl veriyorlar.

Bu bile söylediklerinin soytarılıktan başka bir şey olmadığının ispatıdır.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Eyl 2021, 19:26

Frost yazdı: 29 Eyl 2021, 19:18 Yıllarca F 35 aleyhine kara propaganda yapıldı. Emekli komutanlar dahi dezenformasyona başvurdu. Bunlardan en bilinenleri kaynak kodları ABD'de olacak, İsrail'e uçağın bilgileri gidecek, Yunanistan saldırdığında düşman olarak görmediği için kullanamayacağız, savaş durumunda tek bir düğme ile uçakları kilitleyecekler vb.

Peki bu şahıslar Rus uçakları alındığında yukarıda saydıklarım hakkında ne düşünecek? Yani ABD'liler yapıyor da Ruslar yapmayacak mı? Garantisini nasıl veriyorlar.

Bu bile söylediklerinin soytarılıktan başka bir şey olmadığının ispatıdır.
Ben o yüzden birkaç mesaj önce Cumhurbaşkanının savunma konularına bakan danışmanları gerçekte kim acaba diye sorguladım hocam. Bahsettiğiniz emekli paşalar gibiyse bunlarda vay halimize vah halimize.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 30 Eyl 2021, 08:59

trakya_forever yazdı: 29 Eyl 2021, 19:26 Ben o yüzden birkaç mesaj önce Cumhurbaşkanının savunma konularına bakan danışmanları gerçekte kim acaba diye sorguladım hocam. Bahsettiğiniz emekli paşalar gibiyse bunlarda vay halimize vah halimize.
İşin garibi bu adamlar, pilotluk hayatları boyunca ABD malı uçaklarla uçmuş, NATO ve ABD tatbikatlarına katılmış, bir kısmı ABD'de eğitim görmüş kişiler. Gerçekten ruh hallerini anlamakta zorlanıyorum.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Eyl 2021, 11:32

İstiklalFM yazdı: 29 Eyl 2021, 02:08
İşte o zaman gerçekten kendimize özgü çözümleri görürüz. Tabii ki bu sadece kötü anlamda değil. Gerçekten farklı çözümler ile sahayı değiştirebiliriz. Artık muharebe ortamındaki asimetri sadece tarafların künye bilgisine göre gerçekleşmiyor. Bekleyip göreceğiz.
Aynen hocam kabiliyetlerimiz dahilinde böyle olacak. Belki isteyerek, planlayarak, birinci öncelik olarak değil, zorunluluktan olacak ama bazı aksaklık/gecikmelere rağmen ben yüksek oranda kendi imkanlarımızla oluşacak "gayet caydırıcı" bir kuvvet oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Askeri teknolojiler belirli tekellerin elinden çıkıp yayıldıkça sadece biz değil başka ülkelerinde böyle kendine has "butik, yerli ve etkili" savunma konseptleri oluşturduğunu göreceğiz. Teknolojiye sahip ve hakim değilseniz sizin tek doğrunuz oluyor mecburen. Ama tersi durumda tek bir doğru yok. Derya-deniz bir alan.

Vatansever 11
Üye

Mesaj gönderen Vatansever 11 » 30 Eyl 2021, 11:49

Çin'in Hint-Pasifik bölgesinde ABD ve batı için asıl tehdit olarak sivrildiği bir dönemde batının, Türkiye'ye ambargolarla belirginleşen hasım vari yaklaşımının (ambargolar haricinde örneğinPKK/YPG 'ye 50 bin tır silah vermek) altında yatan asıl sebebe bakmak gerekir. Bu sebepte çok açık. İsrail'in arsız ve doymak bilmeyen bir iştahla Suriye Irak'taki heves ve hedefleridir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 30 Eyl 2021, 13:08

Esselaaaaa

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 30 Eyl 2021, 14:14

Ruslardan başka kimseyle iş birliği yapılamaz mı? Teknolojileri ne kadar? İngiltere ile aramız bu kadar iyiyken İngiltere ile işbirliği yapalım. Uçak motorlarında, gemi sanayinde, denizaltında. İngilizlerin veremeyeceği ne var ki Ruslar bize verecek? Caatsa daha çok olsun diye mi uğraşıyorlar acaba? Anlamakta güçlük çekiyorum; adamlar zaten bahane arıyorlar biz ise kendi bacağımıza kurşun sıkıyoruz. Ruslar bize ne kadar teknoloji transferi verebilir ki? Uçak motorlarının kalitesi ortada; RR dururken Ruslarla niye? Acaba Su-57 için geliştirdikleri uçak motoru bilgisini bizimle paylaşacaklar mı?Su-57'yi alamayız ve de vermezler, 4. nesil olan ve teknolojisi ve mühimmatı bizim kullandığımız NATO teknolojisinden farklı olan uçak almaya değer mi? Teknolojisi bizim sahip olmadığımız hangi teknolojileri içeriyor? Verecekler mi? Kafamda bir sürü sorular.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 30 Eyl 2021, 14:21

MMU'daki motor konusunu ayrı tutmakla birlikte maalesef İngiliz şirketlerin çok ayak bağı var. ABD ve AB savunma endüstrisi ile çok iç içeler. Dolayısı ile hadi biz Türkiye'ye teknoloji veriyoruz diye yola çıkamıyorlar. ABD'nin ciddi baskısı var. Uçak motoru teklif eden adam Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı üzerine ambargo uyguladı. Bu ambargo halen daha geçerli. Ben de İngiltere ile devam edilmesi taraftarıyım ancak alternatif gerçekten yok gibi. Gerçi Rusya'nın da işe yarar birşey vereceğine inancım yok. Orası da gerçekten bir alternatif değil .

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 30 Eyl 2021, 14:57

İstiklalFM yazdı: 30 Eyl 2021, 13:08 Esselaaaaa

Zannetmiyorum. Hiç hemde.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 30 Eyl 2021, 15:29

Bir yandan Ukrayna'ya Kırım üzerinden destek verip, Rusya ile uluslararası hemen hemen her problemde karşı karşıyayken bir yandan da Rus sistemleri ve teknolojisi mi alacağız gerçekten? Buna kargalar bile güler diyeceğim ancak Türk dış politikası uzun süredir, ülke menfaatlerinden çok bir şahsın menfaatleri göz önünde tutularak kurgulanmaya çalışıldığından her şey olabilir. Hatta bu kafayla Çin'den FC-31 falan bile alabiliriz.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 30 Eyl 2021, 21:30

"Eğer olacaksa" Ruslar ile teknolojiden çok finansal anlamda ortaklık olacağını düşünüyorum. Ortak şirket kurulabilir. Bu da malzeme ve motorda batı teknolojisine erişmek için Ruslar için bir kapı olur. Ama böyle bir durumda GE dahil tüm ABD'li savunma şirketlerinin Türkiye'den çekildiğini görürüz. Şuan Rusların tek olumlu yanı hazır ürünleri olması. Onun dışında TEI, Tübitak MAM vb. kurumlara verilecek destekler ile 10 yıllık bir sürede F-110 muadili bir turbofan motorun prototipi ortaya çıkacaktır yani aslında ne gerek var diye soruyor insan. Açıkçası ortaklık kurulabilecek tek bir alan varsa onun da gemi makineleri olabileceğini düşünüyorum. Ne kadar Rus dizelleri sorunlu olsa da bizim ülkemizde de gemi makineleri teknolojisi henüz yok. Ben tüm bu söylemlerin hala gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 30 Eyl 2021, 21:33

Ruslarla uçak işine girmek demek, ülkemizin hava kuvvetlerinin intihar etmesi olur. Zaten o saatten sonrada geçmiş olsun, her yere TB2 uçururuz artık.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 30 Eyl 2021, 22:07

Ruslarla işbirliği yapılacağına inanmak istemiyorum bizimkiler cesaret edemez. S-400'leri bile aktif olarak kullanamıyoruz ki Rusya'dan uçak alalım... Çin'den uçak alırız da Ruslardan almayız.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 30 Eyl 2021, 23:34

Ruslarla bu derece işbirliği yapmak, NATO'da direkt marjinalize olmayı kabul etmek demektir o da NATO'dan çıkmadan önceki son duraktır.

NATO'dan çıkmayı göze almış olanların yurtiçinde ne gibi adımlara tevessül edebileceklerini düşünmemiz gerekir.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 30 Eyl 2021, 23:37

Anlamadığım Ruslarla motor işinde ne gibi bir işbirliğine gidilebilir? MMU içinse; prototiplerler için f110 motorları kullanılacak. Hürjet içinse f404 kullanılacak. Yani Ruslardan hazır motor alamayız eğer teknoloji transferi yapılarak MMU için veya Hürjet için motor üretilecekse Ruslar bakalım teknoloji paylaşımını ne kadar yapabilecek? Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmayalım.
Acaba diyorum şu Eurofighter işi olursa sahip olmadığımız bir kısım teknoloji transferiyle şöyle 3 filo alınamaz mı? Mesala eurojet'in sıcak bölmesi gibi veya radar konusunda.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 30 Eyl 2021, 23:50

Lego mu yahu bu ABD motorunu sök Rus motorunu tak. Rus motoruna göre yeniden uçak dizayn etmek lazım gelir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Eki 2021, 00:25

Yormayın kendinizi, bunlar 100.000 tank 100.000 uçak olayının başka bir versyonu.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 01 Eki 2021, 00:27

Zaten ben de onu diyorum. Tasarım F110 boyutları için yapıldı Rusların motoru olmaz. Eğer izdeliye motor teknolojisini paylaşıp bizim Trmotor'un motor geliştirmesine yardım edecekse bilemem ama bu sefer de GE ile sorun yaşarız.

canawar
Süvariler

Mesaj gönderen canawar » 01 Eki 2021, 21:03

Buna biraz çalışırsak bu konunun özeti çıkacak gibi ???

nemroy
Üye

Mesaj gönderen nemroy » 02 Eki 2021, 05:16

canawar yazdı: 01 Eki 2021, 21:03 Buna biraz çalışırsak bu konunun özeti çıkacak gibi ???

Rafale ve Eurofighter da eklense tam olacak liste

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 02 Eki 2021, 18:39

canawar yazdı: Buna biraz çalışırsak bu konunun özeti çıkacak gibi ???

Bir sonuca ulaştıracak bir çalışma değil.

Ancak Globalfirepower gibi, F35'te Mig21'de uçaktır, Kuzey Kore dünaynın en büyük donanmasıdır diyerek yüzeysel rakamsal bilgiler sağlayan sitelere, ürün kalitesi üzerinde katsayı değeri vermek için kullanılabilir.

Yoksa Aviyonik ve Teknoloji neye göre iki ayrı değer?

Neye göre F16 9-9 aviyonik-teknoloji değeri almış, F35 9 ile 9.5 ? Aralarındaki fark sadece 0.5 ama Gripen'in F16 Blok 60'a manevra üstünlüğü 7.9'a 9.0'la 1.1 puan.

Yani koca F35 projesinin yarattığı teknoloji farkı, Gripen'in F16 Blok60'a göre manevra avantajının yarısı kadar değerli değil mi?

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 03 Eki 2021, 09:20

canawar yazdı: 01 Eki 2021, 21:03 Buna biraz çalışırsak bu konunun özeti çıkacak gibi ???

Hocam puanlama biraz hatalı yapılmış. F-35 gibi teknolojinin son harikası bir uçak ile F-16 Block 60 aynı puanı nasıl almış anlayamadım. Teknik veriler dogru olabilir ama manevra teknoloji puanlaması falan olmamış.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 03 Eki 2021, 10:27

Bu işin puanlama açısından zor yanı çok veri olması ve hangi verinin daha önemli olduğunun uzlaşılmış bir karşılığı olmaması.

Yine tablodan örnek vereyim, Rus jetleri harcadığı yakıt bakımından en ekonomik modeller.

Yakıt ekonomisi olarak bakınca en ekonomik motor konusunda puanları toplayacak olan Rus motorları.

Peki en ekonomik motora bakınca durum öyle mi? Tam aksine parça ömrü en düşük, en çok bakıma girip masraf çıkaran motor Rus motoru.

Diğer yönden Eurofighter motoru EJ-200, parça ömrü- bakım aralığı bakımından diğer batı motorlarıyla benzer. Tek parça türbin yapısı nedeniyle bakıma girince diğer motorlardan daha detaylı-masraflı bir bakım istiyor.

Bu verileri farklı kalemlerle ekleyebilirsiniz ama puanlamaya gelince iş yine karışır.

Kimi ülke için masraf önemlidir, kimi için yedek parçaya erişebilirlik , kime için harbe hazırlık, kimi için hazır olduğu sürede dominant olduğu bir yön. (radar menzili, manevra vs.)

Dün Cem Doğut'un Defenceturk söyleşisinde çok güzel bir EF detayı vardı. Mesela pilotlarımız kokpite oturduklarında uçağın uçuşa hazır olma süresini uzun bulmuşlar, EF'le kalkana kadar F-16 ile çoktan havada önlemeye başlamış oluyorduk demişler.

Böyle verilerin tamamını değerlendirebilmek çok zor.

canawar
Süvariler

Mesaj gönderen canawar » 03 Eki 2021, 21:07

- Yoğun istek üzerine bağıl veriler ve yorum oluşturabilecek kısımlar silindi.

- Verim olarak Km/L verilmiş litre ile gidilen Km veya Hava mili / Galoon

- İsteyen olursa listeye bakım masrafları, reliabilty (güvenç) vb. öneriler varsa ve hali hazırda uçaklar için veriler veya forumun müşterek olduğu yorumlar varsa eklenebilir.

- Tablo değişiyor ve yaşıyor eklenmesini istediklerinizi ekleyebiliriz.

nemroy
Üye

Mesaj gönderen nemroy » 03 Eki 2021, 21:42

canawar yazdı: 03 Eki 2021, 21:07 - Yoğun istek üzerine bağıl veriler ve yorum oluşturabilecek kısımlar silindi.

- Verim olarak Km/L verilmiş litre ile gidilen Km veya Hava mili / Galoon

- İsteyen olursa listeye bakım masrafları, reliabilty (güvenç) vb. öneriler varsa ve hali hazırda uçaklar için veriler veya forumun müşterek olduğu yorumlar varsa eklenebilir.

- Tablo değişiyor ve yaşıyor eklenmesini istediklerinizi ekleyebiliriz.
F-18 Super Hornet'in de eklenmesi iyi olabilir belki. Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 05 Eki 2021, 23:45

Böyle bir haber var
https://defencereview.gr/toyrkiki-lor-g ... kai-eksyg/
Türk hava kuvvetlerinde Yunanistan ile olan kuvvetler dengesini de ilgilendiren gelişmeler hızlı. Savunma Bakanlığı'ndan her şeyin görüldüğü gibi, 40 adet yeni F-16 Bloğu alımına ilişkin Kabul Mektubu (LoA)'nın onaylanması-verilmesi amacıyla Amerikan hükümetine Talep Mektubu (LoR) gönderildi. 70 (Viper) savaş uçağının yanı sıra toplam 80 Türk F-16'sının Viper seviyesinde modernizasyonu. Açıkça Yunanistan için olumlu gelişmelerden (F-16 yükseltme, Rafale, Belh @ rra, Fransa ile savunma anlaşması) sonra Türkiye'den havacılık sektöründe dengeyi korumaya yönelik bir tepki olarak gelen bir hamle.
Öte yandan, son duruşu Yunanistan'ı büyük ölçüde ilgilendiren ABD'ye yaklaşma hamlesidir. ABD, S-400'lerin varlığı ve ABD yaptırımları göz önüne alındığında, talebi kabul edecek mi? Türkiye'yi Rusya'nın kollarına bırakma pahasına reddedecekler mi? Son Erdoğan-Putin görüşmesinde Türk Hava Kuvvetleri'ne Rus savaş uçaklarının alınması konusunu da gündeme getirdiğini hatırlatırız. Her halükarda bu, Türkiye'nin stratejik olarak önemli bir hamlesidir ve ABD'nin tepkisinin ne olacağı henüz belli değildir.

nemroy
Üye

Mesaj gönderen nemroy » 06 Eki 2021, 03:14

wolfastein yazdı: 05 Eki 2021, 23:45 Böyle bir haber var
Türk hava kuvvetlerinde Yunanistan ile olan kuvvetler dengesini de ilgilendiren gelişmeler hızlı. Savunma Bakanlığı'ndan her şeyin görüldüğü gibi, 40 adet yeni F-16 Bloğu alımına ilişkin Kabul Mektubu (LoA)'nın onaylanması-verilmesi amacıyla Amerikan hükümetine Talep Mektubu (LoR) gönderildi. 70 (Viper) savaş uçağının yanı sıra toplam 80 Türk F-16'sının Viper seviyesinde modernizasyonu. Açıkça Yunanistan için olumlu gelişmelerden (F-16 yükseltme, Rafale, Belh @ rra, Fransa ile savunma anlaşması) sonra Türkiye'den havacılık sektöründe dengeyi korumaya yönelik bir tepki olarak gelen bir hamle.
Öte yandan, son duruşu Yunanistan'ı büyük ölçüde ilgilendiren ABD'ye yaklaşma hamlesidir. ABD, S-400'lerin varlığı ve ABD yaptırımları göz önüne alındığında, talebi kabul edecek mi? Türkiye'yi Rusya'nın kollarına bırakma pahasına reddedecekler mi? Son Erdoğan-Putin görüşmesinde Türk Hava Kuvvetleri'ne Rus savaş uçaklarının alınması konusunu da gündeme getirdiğini hatırlatırız. Her halükarda bu, Türkiye'nin stratejik olarak önemli bir hamlesidir ve ABD'nin tepkisinin ne olacağı henüz belli değildir.
Ilginc bir gelisme. Bizim haber kaynaklarinda boyle bir haber goremedim. Defence Review guvenilir bir kaynak midir acaba? Bilmedigim icin soruyorum. Eger haber dogru ise 236 + 40 = 276 F-16'miz olur ki fena bir sayi degil. F-4'lerin emekliligini kompanze etmek icin mi dusunuyorlar acaba?

80 F-16 modernizasyonu + Block 30'lara Ozgur (43 adet yanlis bilmiyorsam) + 40 yeni F-16 Viper ile 163 F-16 AESA radara kavusacak eger haber dogru ise.

Ekleme:

Baska bir yunan haber sitesi de ayni haberi veriyor:
https://www.defence-point.gr/news/apokl ... ia-tis-ipa
En son nemroy tarafından 06 Eki 2021, 03:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 06 Eki 2021, 04:46

wolfastein yazdı: 05 Eki 2021, 23:45 Böyle bir haber var
Ilginc, bu bilgi nereden gelmis Yunan sitesine? Bir kac gundur yasanan gelismelre bakinca, CB Erdogan'in F-16 konusunu dile getirmesi ve bir kac gun sonra Akar'in ABD savunma bakani ile konusmasi geldi. Belki bu haber ile alakali olabilir, bilemiyorum.

Eger gelecek yillardaki HvKK ihtiyaclari acisindan bakarsak, dogru bir alim oldugunu dusunuyorum. MMU icin cok iyimser tahmin 2030'larda ilk teslimatlar baslar ve onlar Block-1 ucaklar olacaklar. Sayisal ve nitelik(Block-2 ve sonrasi blocklar) olarak MMU'nun HvKK envanterinde sayisal (filo sayisi) olarak yeterli sayisa ulasacagi zaman dilimi 2035 ve sonrasini bulacak.

Iste bu zaman diliminde her turlu ihtimale karsi HvKK'nin F-16 filosunu guclendirmesi gerekiyor. Bunun icin iki farkli modernizasyon ve tedarik projesi izlanebilir. Birinci yontem yerli paket olarak Block-30 ve 40'larin yerli gelistirilen AESA radar, aviyonik (OZgur projesi), EH sistemleri, hava-hava ve hava-yer muhimmatlar ile birlikte ucaklarin etkinlikleri artirilmasi gerekiyor. Ikinci plan ise ilave F-16 tedarigi (ben sahsen 30 civari Block-70 alimi bekliyorum) ve envanterdeki 29 adet CTF'li F-16 Block-50+ ucaklarinin Block-70'e yukseltilmesi ve envanterdeki diger 50 civarindaki Block-50 bu modernizasyon paketine eklenebilir. Bu sekilde 80 civari envanterdeki F-16 ucaginin Block-70'e yukseltilmesi mumkun, buna alinacak 30 yeni F-16 Block-70 ile toplamda 100 civari CFT'li F-16 Block-70 uzun sure ucurulabilir. Bui sekilde iki ayri modernizasyon ve tedarik ile F-16'lari uzunsure modern ve etkili tutmak mumkun olabilir. ABD ile yapilacak pazarligin icinde yerli modernizasyon (Ozgur projesi) icin ABD'den gerekli izinlerinde alinmasi olabilir.

Benim yorumun tabii iyi niyetli, bu sartlarda Turkiye'nin MMU beklerken en dogru sekilde ihtiyacini gidermesi seklinde yazdim. Turkiye-ABD iliskilerinin geldigi noktada bu nasil basarilabilir tartisilir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Eki 2021, 07:43

Haber doğru olabilir. Cumhurbaşkanı F16 ların devamı var mı, belli değil derken bunu kastetmiş olabilir belki. F35 ten geri almayı umduğumuz para ortadayken, bu ay sonu Bidenle yapılacak görüşme öncesi böyle bir Kabul Mektubunun verilmesi olası. Mantıklı duruyor. Ha keza Gap filler olarak bizim burada tartıştığımız şeylerle de uyumlu. Belirli sayıda BLOK70 alımı, Blok 50 ve 50+ lere Viper geri kalanlara ÖZGÜR modernizasyonu şeklinde hep yazdık çizdik.

Olur mu bilmiyorum ama olursa çok çok iyi olur. Öte yandan bu isteğin reddedilmesi, eğer bizimkilerin aklında farklı bir fikir varsa, bunun içinde zemin oluşturacaktır. Yani F16 bile vermedin, benim yapacak birşeyim kalmadı babında. Böyle bir durumda ilk tepki hemen gelecek 2.Sistem S400 anlaşması olur. Bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler demişler.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 06 Eki 2021, 10:11

Teklif doğru ver ABD red ederse zaten alternatif harici bir durum kalmıyor maalesef.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 06 Eki 2021, 10:36

ABD her halde Türkiye ile arayı daha da açacak bir karar almaz inşallah. Putin-Erdoğan görüşmesi 1 gün önce hemen görüşme yapılacağı söylendi. Ama ABD de artık mantıkla hareket etmiyor ya da bize öyle geliyor belki bir planı vardır. Eğer F-16'ları vermez ve modernizasyon teklifini kabul etmezse eurofighter kalıyor batı menşeli. Oda olmazsa ne diyelim Türkiye doğu seçeneklerini değerlendirir gibime geliyor. Ama inşallah F-16 teklifi kabul görür.

swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat » 06 Eki 2021, 11:03

son dönemlerdeki söylemlerimiz ürkütücü boyutta. Ruslarla uçak veya denizaltı üzerinde çalışma gibi şeyler. Yunanistanın silahlandırılması Türkiyeyi ciddi manada rahatsız ederken bir yandan Yunanistanda tehditkar politikalarına başladı.

Biden yönetimi Türkiye ye karşı gördüğüm en olumsuz yönetim. Çok daha farklı davranarak rusyayı saf dışı edebilirlerdi. Ama seçtikleri yöntem ile çok farklı bir noktadayız. Ülkenin bir tarafı uçuruma gitmek istemez iken diğer tarafı andaval kurtlar vadisi tayfası.

F-35 Projesinden çıkarılmamız yeterince adaletsiz iken F-16 ile ilgili bir ambargo sonraki hükümetleride dış politikada çok zorlayacaktır.

MSB veya karar vericiler ABD de 1.4 milyar dolarımız var nasıl değerlendirelim tarafındalar. 40 F-16 Block 60 zaten bu meblağa gelir. Eğitim yedek parça v.b lojistik için ek bütçe gerekecektir.

Bizim bir yandan EF konsorsiyumu ile ciddi bir görüşme yapmamız gerek daha önce belirttiğim Türk tipi typoon için. Sadece F-16 bana artık yeterli görünmüyor. Mevcut F-16 larımız için ise Öncel II dahilinde üretilen 80 adet ve Öncel I lapsamında üretilim Block 50 seviyesine çıkarılan bir kısım F-16 yi yani toplam takriben 120 F-16 (6 filo kadar) Viper modernizasyonuna tabii tutmamız gerekli.

Ben bunun yanında Aesa radarlı Hava - yer kabiliyetlerimizin tamamını kullanabilceğimiz + bir miktar Meteor füzesi ile 40+40 lık bir EF-2000 tedariği.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 06 Eki 2021, 11:27

Eğer f-16 olmaz ise Türkiye bu kadar sınırlı seçeneğe sahip iken acaba Eurofighter konsorsiyumu kaynak kodlarının paylaşımına yanaşacak mı? Keşke kaynak kodlarına ve bir takım teknoloji paylaşımına yanaşsalar özellikle de motor konusunda eksik olduğumuz kısımlar konusunda. Eğer paylaşmazlar ise mühimmatlarımızı Eurofighter' da kullanamayız bir de mühimmat konusunda onlara bağlı kalırız Almanya gibi bir problem varken? Çok zor durumdayız.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Eki 2021, 11:41

Swat hocanın dediği gibi Biden yönetimiyle bu iş bile zor görünüyor. Fakat bir tamam mı, devam mı noktası olacaktır kesinlikle eğer böyle bir teklif, düşünce varsa.

Öte yandan Trump döneminde, sözüne inanılır/güvenilir şahıslar böyle bir arayıştan bahsetmişti. Hatta F16 lar için Trump ın tamam dediği, LM den bir ekibin pazarlık için Türkiye ye geldiği çokça yazılıp çizildi. Eğer böyle bir durum gerçekse bu olayın geçmişi var demektir.

Tabi artık Bidenopolos ve ekibi var. LM bu işi ister elbet 40 yeni uçak, 80 modernizasyon az para değil. Tabi onların lobisi ne kadar kuvvetlidir bilemem.