HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

dum yazdı: 11 Nis 2022, 11:06 Aslında burada açılan yeni ve verimli bir mantık silsilesi ve penceresi var.

*Türkiye ABD'den 40 adet YENİ f-16v alımından vazgeçer.

*Sadece içeride kalan 1.4 milyar dolar karşılığında 80 adet (en az uçuş saatindeki bl-50+ ve bl-50'lerin) blok-70 modernizasyonunu talep eder. (ki yeni alımdan vazgecilecegi için , onaylanır zannediyorum).

*İngiltere ile "hava kuvvetleri" için ikinci el 40 adet eurofighter anlaşması yapılır. Modernize edilerek alınır. (20 yıl uçacak gap-filler şeklinde).

*RR ile kurulan motor firması MMU motoru için calismalarina başlar. Aynı zamanda alınacak eurofighter'larin RR motorlarının idamesini sağlar.

* İngiltere uçak gemisi projemize danışmanlık desteği verirken, bir taraftan da hindistan için tasarlanan eurofighter naval modeli Türkiye için yenilenebilir.

*Uçak gemisi inşası devam ederken 40 adet naval eurofighter tedariği yapılabilir. (TUSAŞ ve TEI alt yükleniciliğinde)

*Bu bağlamda mmu+eurofighter ikilisi ile devam edilirken 2050'ye kadar tüm f-16'lar envanter dışına çıkarılarak ABD ile bağ tamamen koparılmış olur.

*6.nesil uçak konusunda, MMU iişi hafifleyecek TUSAŞ tasarım ve üretim tesisleri ile, RR ile kurulacak motor şirketi tempest'ten iş kovalar. Hatta ortak olarak projeye girilebilir. İleriki dönemde (2050'den itibaren), hava kuvvetlerindeki ikinci el eurofighterlar tempest ile değiştirilerek tempest/mmu ikilisine geçilebilir. Deniz kuvvetlerine sıfır alınacak eurofighter'lar isr 2070'lere kadar faal kalır.

Sıfır 40 f-16'ya ve idamesine verilecek milyarlarca dolar ; ikinci el eurofighter ve navalize eurofightera kaydirilabilir. RR ile kurulacak motor ortaklığı tüm filonun(mmu, eurofighter,tempest) idamesini sağlayabilir . Tusaşa tasarım ve üretim anlaminda iş kazandirilabilir. Hayali kurulagelen klasik uçak gemisi edinilebilir. ABD ile hava bağımlılığı batı menşeli bir platform,motor ve sistem ile bitirilmiş olur.
Form üyesi değildim o zaman - başımıza bela olmayacak tüm etkenleri bize ait oluyorsa - gayet mantıklı ayağı yere basan bir öneri olarak gelmişti bana. -bilgim ölçüsünde- RR ile motor cidden sağlanabilir mi bilmiyorum. Tek bildiğim ne yapacaksak biz kendi başımıza gerçekleştireceğiz. 20 yıl zaman kazandırıyor 20 yıl içinde motor ve bir jet de olması gereken dinamikler neyse çözüme kavuşturmuş olurlar diye düşünüyorum. F-110 dan motor türetilsin...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

kabardey yazdı: 14 Haz 2022, 19:22 Tranch 3 veya 4 siparişleri muhtemelen MMU ile aynı tarihte elimizde olur.
MMU ne zaman elimizde olacak ki? :roll:

İnşallah bir gün elimizde olur ama o küçük olma ihtimali bile yıllarca gecikecek....

Mevlanadan ders alalım. Gelsin ne olursa olsun yine gelsin.... Bize uçan kaçan birşey gelsin de içini biz onun donatır birşeyler yaparız. Başka çare yok artık.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Varmı bildiğiniz gelecek birşey?

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

Yeni bir uçak alınana kadar yada MMU gelene kadar, TSK, Kızılelma, Akıncı ve Aksungura hava hava füzelerini yükleyip, barışkartalı ile destekleyecek ve hava savunmamızı hisarlar ile birlikte bu şekilde oluşturacak gibi görünüyor. Eğer ABD bize Blok70 satmazsa durum bu.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Yani biraz da maliyet muhasebesini ikinci planda tutmak gerekebileceğini hesaplamak gerekiyor askeri alanda. Senelerce farklı platformların envanterde olması veya hazır altyapı harici yeni bir uçak ile gerçekleşebilecek altyapı, harbe hazırlık, eğitim, lojistik masrafları söylemleri nelere sebebiyet verebiliyor.

Tabi kimse siyasi ve politik kararların 20 sene öncesine ait bir Muharip Uçak projesine katılımdan projeden ihraç edilip üzerine de envanterinde kullandığın uçağın yeni versiyonunu bile alamayacak duruma gelebileceğini öngörmez. Düşünceler devamlı olarak savunma bütçesinden ayrılan kaynağın miktarı, altyapı yatırımları ve eğitim lojistik harbe hazırlık seviyeleri ile orantısı hesaplanır. Yeni bir uçak ile yeni bir maceraya kalkışmanın saçmalığı tartışılır.

Bırak uçağı yarın belki projende kullanacağın motoru bile alamayacaksın. Alternatif motor önerisine proje dizaynı nedeniyle olumsuz bakarsan o proje zaten atıl kalacak ilerde. Mecbursan o dizaynı değiştirecek maliyete de katlanacaksın. O da mı olmadı? Bu sefer eski ama etkili teknolojili motoru lisansla olsun teknoloji transferi ile olsun her ne ile olursa olsun yapacaksın. Mesela ingiltere ile. Yapılabilirliği ne varsa yapacaksın. Eğer farklı ülke ortaklığı da o projede söz konusu ise sadece İngiltere ile teknolojik destekle kendin başlatacaksın. Adamın Tempest projesine dahil olacaksın. MMU'yu da motor işini de Tempest ile üçlü düşünecesin. Armudun sapı, üzümün çöpü diye diye oturup şimdi Sihalara hava hava füzeleri takıp Barış kartalı ile karşılama noktasına geldik. ( Hunter hocam sözüm size değil yanlış anlamayın sakın. Sadece genel görünüme yapılan vurgudur. )

Hadi şimdi altyapı yatırımları, maliyet muhasebesi, harbe hazırlık mevzuları gelip fayda sağlasın....

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

Sayın Tulga geldiğimiz durum ibret verici, bir çok alanda ders olacak. Hava kuvvetlerimiz bir şekilde bir uçak uçuracak ama dediğim gibi görünen ara uçak İha.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Alesta yazdı: 14 Haz 2022, 22:36 Muhalefet onların sözünü dinleyecek boşver çıkarlarını otur oturduğun yerde diyecekler... Katar 24 Eurofighterı bize satsa fena fikir değil. :) Ruslardan uçak alma işini geçelim. En sıkıntılı konu uçak konusu şunu alalım desek sorun bunu alalım desek sorun.
Ecevit için de zamanında böyle şeyler denilmişti. Ah pardon Kıbrıs fatihi Erbakan Ecevit yalan tarih (!) Yani siyasi tartışma yapmak istemem de şu andaki ortamı iyi analiz etmek de gerek. Saçma sapan projelere harcanan paranın bu projeye aktarılması şart. Vİper'lar gelirse öper başımıza koyarız. Ama hiç uçak gelmeyecekmiş gibi çalışmamız şart.

Volkan2000
Üye

Mesaj gönderen Volkan2000 »

Hürjet var.

Volkan2000
Üye

Hürjet var.
Hürjet i bugünden hissedebilmek için takip edilecek uçak Kore'nin FA 50 uçağıdır

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

Volkan2000 yazdı: 15 Haz 2022, 17:20 Hürjet var.
Merhaba,
F-110 dan motor türetildiğinde -türetilirse eğer- hürjet de kullanabilecek mi sorusuna cevap arayışına çıkmıştım. Kubilay bey detaylı aktarmış uyumlu olmadığını olamayacağını ve ne olması gerektiğini.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Ylmz yazdı: 15 Haz 2022, 17:28 Merhaba,
F-110 dan motor türetildiğinde -türetilirse eğer- hürjet de kullanabilecek mi sorusuna cevap arayışına çıkmıştım. Kubilay bey detaylı aktarmış uyumlu olmadığını olamayacağını ve ne olması gerektiğini.

O zaman TF6000 kendimi göstermemişti.

TF6000'den sonra bir üstünü yaparsan Hürjet motoru oluyor zaten. Çift TF6000 olur ama sıfırdan tasarım değişikliğe v.b. uzun işler.

6K-10K = TF6000
10K-19K = F404 Hürjet motoru

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

baryshx yazdı: 15 Haz 2022, 17:51 O zaman TF6000 kendimi göstermemişti.

TF6000'den sonra bir üstünü yaparsan Hürjet motoru oluyor zaten. Çift TF6000 olur ama sıfırdan tasarım değişikliğe v.b. uzun işler.

6K-10K = TF6000
10K-19K = F404 Hürjet motoru
Yine aynı anlama gelmiyor mu. Yeni motor yeni uçak? Kaç farklı tasarım yapılıp devam edilecek acaba. Sonunda olacaksa yapılsın tabii.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

İstiklalFM yazdı: 15 Haz 2022, 00:42 MMU ne zaman elimizde olacak ki? :roll:

İnşallah bir gün elimizde olur ama o küçük olma ihtimali bile yıllarca gecikecek....

Mevlanadan ders alalım. Gelsin ne olursa olsun yine gelsin.... Bize uçan kaçan birşey gelsin de içini biz onun donatır birşeyler yaparız. Başka çare yok artık.
Daha öncede yazmıştım, buna da varım. MMU'dan umudumuz yoksa, alalım abi EF'de alalım, Tempest projesine de yazılalım. Hatta 100-120 arası EF alalım, kendi silah ve aviyoniklerimizle uçsun. F-16'larda Özgürle gittiği yere kadar uçururuz. Sonra EF ve Tempest akar. Ama olay Mısır gibi, ondan da olsun, bundan da olsuna dönerse, bayıldığımız parayla ortada kalırız.

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Çift motorlu hürjet yapalım, motor derdimiz kalmaz :D

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

MMU, Hürjet, Kızılelma easa radarlari ile B planina gerek bırakmayabilir. Umarım devam etmez ama Rus - Ukrayna savaşı devam eder ve Kızılelma bu sahada test edilirse insanlı uçakların sonu bile olabilir. Sürü halindeki Kızılelma çok tehlikeli olabilir.

Tf 6000 mutlaka jet sihalarda kullanilmalı. Hatta TS 1400 den türetilecek motorlarda daha küçük jet ihalarda kullanılmalı.

Gelecek sürü halinde hareket edebilen değişik boy ve konfigrasyondaki ihalarda. Hava sahasında 100 civarı mini iha Tb-2, Tb-3, Anka, Aksungur, Akıncı, Kızılelma ve onlarca H-H füzesi bulunursa, kimse oraya girmeye cesaret edemez. Bazı ihaları yem vererek düşmanı avlayabilir.

İhalar için mini H-H füzeleri çok önemli. Gürcan Okumuş buna çalıştıklarıni söylemişti.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye

Mesaj gönderen Alesta »

kedoxs yazdı: 15 Haz 2022, 22:45 MMU, Hürjet, Kızılelma easa radarlari ile B planina gerek bırakmayabilir. Umarım devam etmez ama Rus - Ukrayna savaşı devam eder ve Kızılelma bu sahada test edilirse insanlı uçakların sonu bile olabilir. Sürü halindeki Kızılelma çok tehlikeli olabilir.

Tf 6000 mutlaka jet sihalarda kullanilmalı. Hatta TS 1400 den türetilecek motorlarda daha küçük jet ihalarda kullanılmalı.

Gelecek sürü halinde hareket edebilen değişik boy ve konfigrasyondaki ihalarda. Hava sahasında 100 civarı mini iha Tb-2, Tb-3, Anka, Aksungur, Akıncı, Kızılelma ve onlarca H-H füzesi bulunursa, kimse oraya girmeye cesaret edemez. Bazı ihaları yem vererek düşmanı avlayabilir.

İhalar için mini H-H füzeleri çok önemli. Gürcan Okumuş buna çalıştıklarıni söylemişti.
MMU gelene kadar ya f16 yada başka bir uçak gerekli. Savaşa girmeyeceğimizin garantisi yok MMU gecikirse elde eski f16 lar olursa çok sıkıntılı durum olur.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Tamam uçak lazım ama en azından radar ve füze yoluyla bir çok açığı kapatabiliriz. Hava sahasının korunması için uzun menzilli HSS’ler kullanılabilir veya deep strike için gezgin bora vb mühimmatlarla hiç uçak kaldırmadan yüzlerce km uzağı vurabiliriz. Bu yolla düşman uçaklarını da vurup hava üstünlüğü ele geçirilebilir. Keşif gözetleme için zaten uydu, İHA ve SİHA’larımız var.

Ne yapamayız? Eskort görevleri yapamayız belki.

Yani ara uçak gerekiyor öldük bittik demenin o kadar gereği yok bence.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Şu an 2000 uçağımız olmalı. Günümüzde bu gerçekleşemeyeceğine göre, 10-20 yıl içinde olmalı.

Dört tarafı düşmanlarla çevrili bir ülkeyiz. Artı Avrupa (Almanya, Fransa, İngiltere) ve Abd'de dostumuz değil.

Çin, ABD, Rusya ve Hindistan'dan sonra biz gelmeliyiz, savaş uçağı sayısında. Nüfus, düşman sayısı ve bölge olarak Türkiye bunlardan sonra gelir.

Başka ülkelerin korumasında olanları, gelişmemiş ülkeleri, İran, K. Kore v.b. ülkeleri bunun dışında tutuyorum.

Volkan2000
Üye

Eğitim uçağımız sınıfının en büyüklerinden bunu göz ardı etmeyelim nerdeyse Gripen gibi jet eğitim uçağı yapıyoruz. Verirlerse F16 alıp kullanalım o daha iyi olur ama kimse uçak vermezse iki tane B planımız var Özgür projesi ve Hürjet dir. Motor sorunu olacak farz edersek Özgür projesi bizi kurtarır motor sorunu çıkmazsa Hürjet bizi kurtarır. Tabi burada milli avionik ve silahlar bizim asıl kartımız. Hele birde Meteor benzeri hava hava füzemiz de bir telaş ortaya çıkar ise deme keyfine o zaman. AESA radarlı Gökdoğan Bozdoğanlı SOM füzeli SDB li Hürjet in 500 km cephe derinliği olan bir hasım ülke karşısında F16 dan çok bir farkı olmaz. Uçaklarda artık bir düzine MK82 taşımak gibi bir beklentide kalmadı SDB ile bugünün Hürjet i on yıl öncesinin F15 i kadar ateş gücüne sahip oldu bir tane som ile Exoset taşıyan Mirage dan 3 kat daha fazla menzilden gemi vurabiliyorlar. Uçak gemileri için Hürjet den daha küçük insansız jetlere çalışıyor ABD

Resim

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Hayir madem bu kadar buyuk bir tedarik sikintisi var, niye F404 ve F110'da diretiliyor anlamiyorum. Hani F110 tamam, cunku deneyim ve teknik altyapi mevcut, ama F404 icin bu durum gecerli degil ve de ona benzer bir kac tane daha motor var. Bence hatanin neresinden donulse kardir, ama karar alicilarin bu konudaki dusunceleri ne bilmiyorum. Belki de bizim sandigimiz gibi bir tedarik sikintisi yoktur...

Ben Hurjet projesinin oldukca basarili olacagini ve Block 70 olmasa bile F-16'nin yuzde 80-90'i ayarinda bir ucaga evrilebilecegine inaniyorum. Hani F-35'ten mahrum birakilarak diplomatik olarak assagilanmayi gectim, yeni F-16 alinmasi yerine bu projeye daha fazla para harcanmasi ayni zamanda MMU ve gelecekte olabilecek tum projelerin teknik altyapisi konusunda cok daha fazla kazanimlar saglayabilir, hatta saglayacaktir. 4.nesil olarak Hurjet, 5.nesil olarak MMU, 6.nesil olarak da Tempest sekilinde gidilmesi faydali olur bana sorarsaniz. Zaten cesitli S/IHA'lar ve katmanli hava savunma sistemleri bu ucaklar hazir olana kadar F-16'larin elini oldukca rahatlatir diye dusunuyorum.
En son Comrade Kalashnikov tarafından 16 Haz 2022, 08:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter »

baryshx yazdı: 16 Haz 2022, 00:51 Şu an 2000 uçağımız olmalı. Günümüzde bu gerçekleşemeyeceğine göre, 10-20 yıl içinde olmalı.

Dört tarafı düşmanlarla çevrili bir ülkeyiz. Artı Avrupa (Almanya, Fransa, İngiltere) ve Abd'de dostumuz değil.

Çin, ABD, Rusya ve Hindistan'dan sonra biz gelmeliyiz, savaş uçağı sayısında. Nüfus, düşman sayısı ve bölge olarak Türkiye bunlardan sonra gelir.

Başka ülkelerin korumasında olanları, gelişmemiş ülkeleri, İran, K. Kore v.b. ülkeleri bunun dışında tutuyorum.
2000 uçak çok büyük bir sayı. Bu kadar adetli uçağı alacak ve idame ettirecek ekonomik güce sahip değil hatta Avrupa'da çoğu ülke bile sahip değil.
Bizim için adetten çok kaç tane uçağının harbe hazır olduğu önemli. 500 tane uçağın olup 100 harbe hazır olacağına, 300 tane uçağın olup 250 tanesinin harbe hazır olması çok daha iyidir. İş sadece savaş uçağıyla bitmiyor. Savaş bir bütündür bu bütünü oluşturan diğer parçalarda çok önemli.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye

Mesaj gönderen Alesta »

baryshx yazdı: 16 Haz 2022, 00:51 Şu an 2000 uçağımız olmalı. Günümüzde bu gerçekleşemeyeceğine göre, 10-20 yıl içinde olmalı.

O kadar büyük bir hava gücü çok zor. 350,400 savaş uçağı bence ideal.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bir de şu var. Bizim pilot eğitimi (Aslında her türlü askeri personel eğitimi) konusunda gerçekten efor harcamamız gerekiyor. Artık en iyileri kadar değil, en iyilerinden de iyi nasıl eğitim yapılır? bunu düşünüyor olmamız gerekiyor.

Pilot seçiminde gerçek bir yetenek sınavı olması şart!

Lotrer
Üye

Mesaj gönderen Lotrer »

2000 savaş uçağını bugün ABD ve Çin harici kimse idame ettiremez. Bize 400 civarı savaş uçağı ve hafif taaruz uçağı gayet yeterli olur diye düşünüyorum. Bunun 320 civarı 20 yıl sonrası için 5.nesil çok rollü uçaklar(MMU ve 5-10 yıl sonra tekrar açılacağını düşündüğüm F-35) geriye kalanıda Hürjet gibi hafif çok röllü uçaklardan oluşur. Muhtemelen savaş uçağı sayısı kadar SİHA/MİUS vs tarzı uçaklarımızda olursa zaten yeme yanında yat daha nolsun.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

2000 savaş uçağı olsun mu olmasın mı konusunun bu kadar tartışılması biraz gereksiz bence. Hayır istesek 2000 uçağımız olacakmış gibi tartışıyoruz.

ofcn1
Üye

Mesaj gönderen ofcn1 »

2000 savaş uçağı mı? Şaka mı bu?

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Muharip savaş uçağı envanteri nitelik bakımından isterleri karşılayacak donanıma sahipse belirli bir adette harbe hazır tutulması yeterli olacaktır. İkinci önemli ve etkili olanı ise bu uçakları havada destekleyecek tamamlayıcı unsurlara sahip olmaktır.

Hava SOJ, Awacs, Tanker uçak/Tanker İHA, sürü MİUS kol uçuş grubu, Ağ destekli harp sistem donanımlı SİHA ve İHA, Silahlı Hafif Taarruz Uçağı gibi unsurlarla tamamladığınız bir hava kuvvetleri envanteri 200-400 arası yeterli ve etkili olacaktır düşüncesindeyim.

Bu bakımdan da uçak teknolojilerini simgeleyen nesil seviyesini güncel tutmak ve asıl yatırımı yardımcı/tamamlayıcı unsurlara yapmak gerekmektedir.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez »

2000 adet 120 mm namlulu tank bile karada yokken, nerede kaldı hava da 2000 uçak:))))

mustafakemal
Üye

Mesaj gönderen mustafakemal »

Tüm filolara Özgür mod+Gökdoğan-Bozdoğan taşıyabilen AESA’lı HÜRJET,HİSAR HSS’ler ile MMU’ya kadar bizi rahatlatır.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Yani onlarla biz bir miyiz diyecekler var da, o zaman küçük düşürücü bir şekilde,
10 milyonluk Yunanistan ile mukayese eder dururuz kendimizi.

Bu arada bu nüfuslarına göre askeri güç olarak baya baya iyiler de yani, tek düşman bizi görmelerine rağmen. Bizim onların en az 4-5 katı olmamız lazımdı tank, uçak v.s. de. Caydırıcılığımız olsun istiyorum, nükleerimiz olmadığına göre...

Bir savaş anında iş çoğunlukla hava kuvvetlerine biniyor. Gelişmiş iha, siha, Jet ihalarımız da var.

Tankla mı uğraşacağız, her yere giremiyorken ve lojistiği ile uğraşacakken. Ayrıca, artık iha ve sihalar yüzünden kolay av durumundalar.

Daha İran, Ermenistan ve Rusya'yı hesaba katmadık.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein »

https://www.timeturk.com/dunya/abd-turk ... er-1738447

ABD: Türkiye'nin F-35 programına geri dönmesi mümkün değil
ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay verse bile; F-35 programına dönmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Resim
Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini aldığı gerekçesiyle; ortalığı olduğu F-35 programından tek taraflı olarak çıkartılmıştı.

Haber7'nin haberine göre; Türkiye resmi olarak açıklamasa da Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi karşılığında, Ankara'nın F-35 programına yeniden dönmeyi pazarlık unsuru olarak kullandığı öne sürülmüştü.
Savunma sanayii yazarlarıyla bir araya geldiği etkinlikte konuşan ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith'e, bu konu soruldu.

Smith gazetecilere verdiği demeçte, "Türkiye F-35 programına geri dönmeyecek" dedi:

"Mesele, Rus silah sistemlerini satın aldığı için Türkiye'yi cezalandırmak değil. Mesele; S-400 ile F-35'in aynı yerde olmasıyla ve kritik bilgilerin potansiyel olarak Rusların eline geçme ihtimaliyle alakalı."

Halen S-400 bahanesi. Sanki Suriye'de ve Baltıklarda F-35'in istihbaratı yapılmıyor veya S-400'ün radarına yakalanmıyorlar. Asıl mesele ABD ile birçok konuda çıkar çatışmamız ve güvensizlik ve bunun %90'ı ABD kaynaklı.Suriye başta geliyor ve ABD Türkiye'nin güçlenmesini istemiyor.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

wolfastein yazdı: 16 Haz 2022, 19:51 https://www.timeturk.com/dunya/abd-turk ... er-1738447

ABD: Türkiye'nin F-35 programına geri dönmesi mümkün değil
ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay verse bile; F-35 programına dönmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Resim
Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini aldığı gerekçesiyle; ortalığı olduğu F-35 programından tek taraflı olarak çıkartılmıştı.

Haber7'nin haberine göre; Türkiye resmi olarak açıklamasa da Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesi karşılığında, Ankara'nın F-35 programına yeniden dönmeyi pazarlık unsuru olarak kullandığı öne sürülmüştü.
Savunma sanayii yazarlarıyla bir araya geldiği etkinlikte konuşan ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith'e, bu konu soruldu.

Smith gazetecilere verdiği demeçte, "Türkiye F-35 programına geri dönmeyecek" dedi:

"Mesele, Rus silah sistemlerini satın aldığı için Türkiye'yi cezalandırmak değil. Mesele; S-400 ile F-35'in aynı yerde olmasıyla ve kritik bilgilerin potansiyel olarak Rusların eline geçme ihtimaliyle alakalı."

Halen S-400 bahanesi. Sanki Suriye'de ve Baltıklarda F-35'in istihbaratı yapılmıyor veya S-400'ün radarına yakalanmıyorlar. Asıl mesele ABD ile birçok konuda çıkar çatışmamız ve güvensizlik ve bunun %90'ı ABD kaynaklı.Suriye başta geliyor ve ABD Türkiye'nin güçlenmesini istemiyor.
F35 meselesi başlı başına çuvaldızı kendimize batırmamız gereken bir mesele. Hoş ABD yahut Batı yanlışı fikirlerede sahip değilim, baştan belirteyim ben bu forumda bildiğin bir Avrasyacı fikirlere sahip bir insanım. Anti ABD ci bir insanım, ancak pratikte gerçekler yinede değişmez.

Tek kaynak ile koca HvKK`lığını ABD ye bağımlı yapan biz kendimiz olduk. Eurofighter konsorsiyumundan gelen çağrılara kulak tıkadık. Boyumuzun ölçüsünü almadık halen F16 dilenmekteyiz.

Dünya da birçok ülkenin gayet basit bir şekilde sipariş ederek aldığı Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemini arap saçına dönderdik, teknoloji transferidir, ıvırdır zıvırdır elimize yüzümüze bulaştırdık. Ki ABD bunların 2. elini Almanya üzerinden bize bırakmayı dahi teklif etmişti, hemde oldukça uygun fiyatlara. Onun haricinde Eurosam bizi yine çağırmıştı Samp-T geliştirme sürecinde, biz yine umursamadık. Yahut en basitinden pek yetenekli olan Samp-T den gidipte 2 batarya almadık basit bir şekilde, yine bir karman çorman istekler, amin denilmeyecek dualar eşliğinde ihaler ile 10 yılları heba ettik. Sonra gittik S400 ün siparişini bastık.

Size katıldığım konu şurası, ABD bir şekilde bizi F35 ten mahrum etmek istiyordu, yahut Türkiye`yi projeye aldığına zaman içinde pişman oldu. Belki siparişini verdiğimiz 14 uçaktan sonrasını bize vermeyecekti bilmiyorum ama, ilk 6 uçak gelecekti. Ancak harika bir sebebi biz altın tepsi içinde biz adamlara sunduk. Adamlarda bunu çok güzel kullandı. ASlında ABD tarafı çok netti. Kendi kendine gelin güvey olanda bizdik. Yok efendim biz çıkarsak maliyet 10 Milyon artar, çıkaramazlar. Sanki F35 alacak bir ülkenin 10-20 Milyon gibi rakamlar çok umurundaymış gibi. Adamlar vermedi, konsorsiyumdanda çıkardı. Kısacası verdikleri uyarıyı yerine getirdiler.

Evet doğru Suriye`de ABD ile ciddi bir sorunlar zincirimiz var. Biliyormusun bu forumda Suriye de DAES yayılırken birçok arkadaşımız, bunun bir oyun olduğunu, bunların yerine başka örgütün geleceğini söyledi. Suriye ye girmemiz gerekiyordu girmedik. Bir baktık haklı çıktılar. Ama başarımıza bakarmısın heryıl 5 milyon turist gelen Suriye yi mahvettik, +5 Milyon müşteci olarak onları aldık, hatta birde hem ABD, hemde Rusya yı Suriyeye getirdik, 2 süper güç ile hem komşu hem düşman olduk. F35 ve F16 ikilisine güvenmezdim, yaşım belki daha 20-25 ti, yıllar önce bu forumlarda yazardım birçok arkadaş gibi, yaşım şimdi 43 haklı çıktık. Kısacası çok net yazayım, F35 ABD nin malı ister satar, ister satmaz. Bizim bir hakkımız yok. Bize düşen tedbir almaktı, almadık. Yüsek İrtifa HSS almalıydık almadık.

Türkiye ABD yi Karadeniz de istemiyor. Türkiye olarak biz yine Yunanistan ın güçlenmesini istemiyoruz, hatta rahatsız oluyoruz. Mısır`ın yaptığı silah alımlarını takip ediyoruz. İsrail yine nükleer güç olduğu için, ve ciddi bir Hava gücüne sahip olduğu için rahatsız oluyoruz. Dolayısıyla ABD Türkiye nin güçlenmesini istermi konusunu birde bu şekilde değerlendirmenizi rica edeceğim.

Sadede gel diyeceksiniz, geleyim. Bana göre de %90 ABD kaynaklı ama, hataları sadece biz yaptık. ABD yapmadı. ABD, Avrupa HSS vereyim al derken almayan bizdik. Avrupa uçak vereyim derken almayan bizdik. İSrail M60 ve F4 lerin kalanını modernize edeyim derken, burun kıvıran yine bizdik.
Hatta F35 lerin erken üretiminde bize teslimat olacaktı çok uzun yıllar önce. Tasarruf olsun diye düşünen süper zeki Hava cı Paşalarımız daha geç üretilecek Block lar bize teslim edilsin diye teslimat takvimini daha geç tarihlere kaydıran yine bizdik. Yoksa Hollanda ile aynı anda yada daha önce bize teslimatlar yıllar önce olacaktı. F35 kökten gitti buyuralım tasarruf. Almanya ile aramız iyiyken Altay ın siparişleri fiyat yüksek diye yıllarca ertelendi, sonra aramız açılınca kökten gitti, buyrun efendim buda bir tasarruf. Demir tavında dövülür. E ben ne diyeyim.

Ylmz
Üye

Mesaj gönderen Ylmz »

karli yazdı: 17 Haz 2022, 16:37 F35 meselesi başlı başına çuvaldızı kendimize batırmamız gereken bir mesele. Hoş ABD yahut Batı yanlışı fikirlerede sahip değilim, baştan belirteyim ben bu forumda bildiğin bir Avrasyacı fikirlere sahip bir insanım. Anti ABD ci bir insanım, ancak pratikte gerçekler yinede değişmez.

Tek kaynak ile koca HvKK`lığını ABD ye bağımlı yapan biz kendimiz olduk. Eurofighter konsorsiyumundan gelen çağrılara kulak tıkadık. Boyumuzun ölçüsünü almadık halen F16 dilenmekteyiz.

Dünya da birçok ülkenin gayet basit bir şekilde sipariş ederek aldığı Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemini arap saçına dönderdik, teknoloji transferidir, ıvırdır zıvırdır elimize yüzümüze bulaştırdık. Ki ABD bunların 2. elini Almanya üzerinden bize bırakmayı dahi teklif etmişti, hemde oldukça uygun fiyatlara. Onun haricinde Eurosam bizi yine çağırmıştı Samp-T geliştirme sürecinde, biz yine umursamadık. Yahut en basitinden pek yetenekli olan Samp-T den gidipte 2 batarya almadık basit bir şekilde, yine bir karman çorman istekler, amin denilmeyecek dualar eşliğinde ihaler ile 10 yılları heba ettik. Sonra gittik S400 ün siparişini bastık.

Size katıldığım konu şurası, ABD bir şekilde bizi F35 ten mahrum etmek istiyordu, yahut Türkiye`yi projeye aldığına zaman içinde pişman oldu. Belki siparişini verdiğimiz 14 uçaktan sonrasını bize vermeyecekti bilmiyorum ama, ilk 6 uçak gelecekti. Ancak harika bir sebebi biz altın tepsi içinde biz adamlara sunduk. Adamlarda bunu çok güzel kullandı. ASlında ABD tarafı çok netti. Kendi kendine gelin güvey olanda bizdik. Yok efendim biz çıkarsak maliyet 10 Milyon artar, çıkaramazlar. Sanki F35 alacak bir ülkenin 10-20 Milyon gibi rakamlar çok umurundaymış gibi. Adamlar vermedi, konsorsiyumdanda çıkardı. Kısacası verdikleri uyarıyı yerine getirdiler.

Evet doğru Suriye`de ABD ile ciddi bir sorunlar zincirimiz var. Biliyormusun bu forumda Suriye de DAES yayılırken birçok arkadaşımız, bunun bir oyun olduğunu, bunların yerine başka örgütün geleceğini söyledi. Suriye ye girmemiz gerekiyordu girmedik. Bir baktık haklı çıktılar. Ama başarımıza bakarmısın heryıl 5 milyon turist gelen Suriye yi mahvettik, +5 Milyon müşteci olarak onları aldık, hatta birde hem ABD, hemde Rusya yı Suriyeye getirdik, 2 süper güç ile hem komşu hem düşman olduk. F35 ve F16 ikilisine güvenmezdim, yaşım belki daha 20-25 ti, yıllar önce bu forumlarda yazardım birçok arkadaş gibi, yaşım şimdi 43 haklı çıktık. Kısacası çok net yazayım, F35 ABD nin malı ister satar, ister satmaz. Bizim bir hakkımız yok. Bize düşen tedbir almaktı, almadık. Yüsek İrtifa HSS almalıydık almadık.

Türkiye ABD yi Karadeniz de istemiyor. Türkiye olarak biz yine Yunanistan ın güçlenmesini istemiyoruz, hatta rahatsız oluyoruz. Mısır`ın yaptığı silah alımlarını takip ediyoruz. İsrail yine nükleer güç olduğu için, ve ciddi bir Hava gücüne sahip olduğu için rahatsız oluyoruz. Dolayısıyla ABD Türkiye nin güçlenmesini istermi konusunu birde bu şekilde değerlendirmenizi rica edeceğim.

Sadede gel diyeceksiniz, geleyim. Bana göre de %90 ABD kaynaklı ama, hataları sadece biz yaptık. ABD yapmadı. ABD, Avrupa HSS vereyim al derken almayan bizdik. Avrupa uçak vereyim derken almayan bizdik. İSrail M60 ve F4 lerin kalanını modernize edeyim derken, burun kıvıran yine bizdik.
Hatta F35 lerin erken üretiminde bize teslimat olacaktı çok uzun yıllar önce. Tasarruf olsun diye düşünen süper zeki Hava cı Paşalarımız daha geç üretilecek Block lar bize teslim edilsin diye teslimat takvimini daha geç tarihlere kaydıran yine bizdik. Yoksa Hollanda ile aynı anda yada daha önce bize teslimatlar yıllar önce olacaktı. F35 kökten gitti buyuralım tasarruf. Almanya ile aramız iyiyken Altay ın siparişleri fiyat yüksek diye yıllarca ertelendi, sonra aramız açılınca kökten gitti, buyrun efendim buda bir tasarruf. Demir tavında dövülür. E ben ne diyeyim.
Bahsettiğiniz bu tip engellemelerin kimler tarafından sağlandığı hangi isteklerin sonucunda gerçekleşeceği ortada aslında.
Bakılınca olmamış olması da normal olarak görüyorum niyeyse. Siyasi olarak elde edemedikleri zayıflatarak gerçekleştirebileceklerini düşünmekteler. Bu da ortada.

Hücresel yapılanmalar üzerinden güç sahibi olmaya çalıştılar. Karşısında duran ve bireysel olarak savaş veren devlet görevlilerini birer birer saf dışı bırakmaya çalıştılar. Zayıf nokta bu insanların tekil hareket etmeleri devletin en zayıf olduğu nokta sanırsam bu. Ortaya çıktı yapılanmaları tamam ama insan düşünmeden de edemiyor buna benzer kaç çeşit yapılanmaları vardır diye. Devlet mümkünse devletinin bireylerine sahip çıksın.

Konuyla ilgisine gelecek olursak F-35 olmalımıydı olmamalıydı bilemem benim bilgim doğrultusunda değil lakin devlet bir şekilde maruz kaldığı bu durumu en yüksek özgünlükte çözüme kavuşturmalı çözüme kavuşturacak yolları eksiksiz sağlamalı. Tabi iş yapacak insanlarına sahip çıkarak.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Ylmz yazdı: 17 Haz 2022, 17:03 Konuyla ilgisine gelecek olursak F-35 olmalımıydı olmamalıydı bilemem benim bilgim doğrultusunda değil lakin devlet bir şekilde maruz kaldığı bu durumu en yüksek özgünlükte çözüme kavuşturmalı çözüme kavuşturacak yolları eksiksiz sağlamalı. Tabi iş yapacak insanlarına sahip çıkarak.
Kesinlikle! Bu da kurumsallaşmaktan geçiyor. Varolan kurumları politize etmemekten geçiyor. İşte maalesef burada iyi değiliz.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein »

Haklısınız sayın Karlı. Biz hatalar yaptık ve adamlar bu hataları iyi kullandı. F-35 alımı ertelenmemeliydi, alınmalıydı. Yok şuradan tasarruf edeyim, yok buradan tasarruf edeyim eldeki bulgurdan da olduk. ABD'den hala uçak dilenmek, attan inip eşeğe binmek de olsa ben yanlış buluyorum. Batı da F-35 harici alınacak 5. nesil uçak yok mecburen 4.5. nesiller var ve tek alternatif ef-2000. Altyapımız uygun, maliyeti diğerlerine göre fazla değil diye diye F.-16' da ısrar ediyoruz ve adamlar bizi oyalıyorlar. Yunan da bile bilmem kaç çeşit uçak varken 2 çeşit uçağa burun kıvırıyoruz. Kardeşim seçeneğimiz yok, düşmanımız çok. Burada bazı şeyleri göz ardı etmek gerek ve tek kaynağa bağlılığı kırmak gerek.
20 yıl önce karar verenler bu günlerin böyle olacağını bilemezdiler ve o zamanın en mantıklı seçimini yaptılar ki kuvvete 5. nesil bir uçak girecekti fakat şimdi anlaşılıyor ki bu karar yanlışmış tek kaynağa bağlı olmamak gerektiği. Evet F-35'leri ABD, İsrail gibi verimli kullanamasak da yine çok şey katacaktı bu saatten sonra alınır mı, alınırsa 100'lü adetler olması tartışılabilir. Ama daha önce de bahsettiğim gibi uçak işinde geç kalıyoruz. MMU 2035'ten önce aktif olması zor. bu 10-15 yıllık sürede ne yapacağız. Bunu düşünmek gerek. İHA'lar ile olacak iş değil. Her yerde bir İHA güzellemesi. Hava hakimiyetinin olmadığı bir yerde İHA' lar bir işe yaramaz. Küçük görmemek gerek de elma ile de armutu karıştırmamak gerek

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

karli yazdı: 17 Haz 2022, 16:37 F35 meselesi başlı başına çuvaldızı kendimize batırmamız gereken bir mesele. Hoş ABD yahut Batı yanlışı fikirlerede sahip değilim, baştan belirteyim ben bu forumda bildiğin bir Avrasyacı fikirlere sahip bir insanım. Anti ABD ci bir insanım, ancak pratikte gerçekler yinede değişmez.

Bildiğin Amerika tarafından uyutulmuşuz.

Yunanistan'ın 5 katı yüzölçümü ve 8 kat nüfusumuz var. Abartıyorum biraz ama neredeyse aynı sayıda tank, uçak ve denizaltımız var. Şimdi bir kazıkla uyandık, Rafale, F35, Hss ve diğer tüm mühimmatlar kazığı.

Rusya, İran, Ermenistan, Irak ve Suriye'de var daha bize bela sayabileceğimiz.

Bunların hepsi geleceği göremeyen, bizi
tek Amerika'ya mahkum eden siyasetçilerin ve ordunun/komutanların suçu. Daha çok siyasetçilerin suçu büyük ihtimalle, komutanlar uyarmışlardır diye tahmin ediyorum. Ama bundan da emin değilim, TV'lerdeki komutanları görünce güvencim azaldı hepsine.

Lotrer
Üye

Mesaj gönderen Lotrer »

baryshx yazdı: 17 Haz 2022, 18:32 Bildiğin Amerika tarafından uyutulmuşuz.

Yunanistan'ın 5 katı yüzölçümü ve 8 kat nüfusumuz var. Abartıyorum biraz ama neredeyse aynı sayıda tank, uçak ve denizaltımız var. Şimdi bir kazıkla uyandık, Rafale, F35, Hss ve diğer tüm mühimmatlar kazığı.

Rusya, İran, Ermenistan, Irak ve Suriye'de var daha bize bela sayabileceğimiz.

Bunların hepsi geleceği göremeyen, bizi
tek Amerika'ya mahkum eden siyasetçilerin ve ordunun/komutanların suçu. Daha çok siyasetçilerin suçu büyük ihtimalle, komutanlar uyarmışlardır diye tahmin ediyorum. Ama bundan da emin değilim, TV'lerdeki komutanları görünce güvencim azaldı hepsine.
Emekli olduktan sonra bazıları çıktığı programda ne söylenmesi isteniyorsa onu söylüyor mesela X habere çıkan emekli albay x o kanalın yakın olduğu siyasi görüşe göre konuşuyor, bazıları harbiden görevde olduğu zaman söylediklerinden bambaşka şeyler söylüyor(buna bizzat ben şahit oldum), bunama sanırsam. Zaten çoğu görüşlerini çok kısıtlı sayıda kişiyle paylaşıyor veya hiç paylaşmıyor asıl o çoğunluğu dinlemek lazım ama onlarda bunu istemiyorlar işte.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Her işte bir hayır vardır. F- 35 olayı ve ambargolar bizi hem yerlileştirmeye yöneltti, hem de mühendislerimize ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. En güzel örneği Siper. Çok değil 5-6 yıl önceki HSS ile ilgili roportajlara bakın, SSM yetkilileri bile kısa - orta belki ama uzun menzil bizi aşar diyordu. Fakat şimdi Siper 70 km test atışını başardı.
Belki 5 sene sonra Aster den üstün bir HSS miz olacak.

Ben F-35 alinmamasina sevinenlerdenim. F-35 bizim gibi ülkeler için sürdürülebilir bir maliyette değil. 100 + bir filonun idamesi savunma sanayini somurecek düzeyde. Veri güvenligine girmiyorum bile.
Buraya ayıracan kaynakları ihalara ayırınca alacagın katma deger ve teknolojik geri dönüş belki de sana çağ atlatacak. Minicik TB-2 nin yarattığı etkiyi gördük. Baykar 2022 itibari ile milyar $ ihracat yapar konuma geliyor. Türk savunma sanayinin bedava reklamını yapıyor. Tatbikatlarımıza adını bilmediğimiz ülkeler bile gözlemci gönderip silahlarımızı yerinde inceliyor, performanslarını görüyorlar.

Çok değil 2-3 yıl sonra 6-8 li uçan bir aesa lı Kızılelma karşısında F-35 dahil insanlı uçakların şansının olmayacağı göreceğiz.

İhaların idame maliyetinin insanlı uçaklara göre çok düşük olması sebebi ile binli sayıda ihaya sahip hava kuvvetleri oluşacak.

Oluşacak bu pazarı domine edebiliriz. Tei Pd-170 ve Pd-222 ile pervaneli, Ts 1400 ve Tf 6000 ve bunların arasında yer alacak 3000 civarı bir motorla da elimizi çok güçlendirir.

ABD, Fransa, Rusya gibi ülkelerin silah sistemlerini bir şantaj aleti haline getirmesinden bıkan ülkeler kesinlikle bize dönecektir. TB-2 için ülkelerin kuyruğa girmesi bunun en önemli göstergesidir.

Önümüzdeki 5 yılda dünya hava kuvvetlerinde çok ciddi bir dönüşüm olacak gibi, insanlı uçaklar beklediğimizde çok daha erken gözden düşebilir...

Volkan2000
Üye

F35 in çok büyük faydası TFX i geliştirirken elimizde 5. nesil bir örneğin olması olabilirdi. Çin e bir tana F35 verdiğinizi düşünün ne çok sevinirdi. Onu bırakın denize düşen F35 i Çin çıkartacak diye telaşa düştü Amerika birde çalışan uçan pilotlarına eğitim verilen silah kullanan F35 in ne kadar işe yarayacağını düşünün. İddia ediyorum elimizde F35 in kaplamasından tırnak ucu kadar elimize geçse TFX çok daha görünmez bir uçak olabilir. Şu anda bir yandan TFX geliştirirken bir yandan F35 ile uçuyorduk çok yazık oldu gerçekten. S400 ün alternatifi de çaresi de bulunurdu hiç değmedi bu yaşananlara.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Volkan2000 yazdı: 19 Haz 2022, 08:28 F35 in çok büyük faydası TFX i geliştirirken elimizde 5. nesil bir örneğin olması olabilirdi. Çin e bir tana F35 verdiğinizi düşünün ne çok sevinirdi. Onu bırakın denize düşen F35 i Çin çıkartacak diye telaşa düştü Amerika birde çalışan uçan pilotlarına eğitim verilen silah kullanan F35 in ne kadar işe yarayacağını düşünün. İddia ediyorum elimizde F35 in kaplamasından tırnak ucu kadar elimize geçse TFX çok daha görünmez bir uçak olabilir. Şu anda bir yandan TFX geliştirirken bir yandan F35 ile uçuyorduk çok yazık oldu gerçekten. S400 ün alternatifi de çaresi de bulunurdu hiç değmedi bu yaşananlara.
Türkiye zaten başından beri projedeydi. F-35 in bilinmeyen bir yanının olduğunu sanmıyorum. Ayrıca test uçuşu yapmış pilotlarımızda var. Boya konusuda bilinmeyen bir durum değil. Radar yansıtmayan boya teknolojileri uzun yillardır çalışılıyor. Üniversitelerde bilinmeyen konular degil. Şuan stealth uçağa sahip olsa pek çok ülke kendi boyasini üretebilir.

Çin zaten 2 model stealth uçağını devreye aldi. En son kendi motorlarınıda devreye soktu. Belki F-35 ile kıyaslamaz ama birdahaki modelde geride de kalmaz. Kaldıki 5. ve 6. Neslin en önemli özelliği olan veri bağları ve ağ merkezinde Çinliler daha önde. Huawei engellemeleri 5g de tekel olmasını engellemek içindi. Adamlar 6g ye geçecek yakinda.

Görünmezlik farlı bir konu. Bizim TB-2 de görünmez gibi, tabi kendini göremeyen radarlar karşısında :)
Havada uçan hiç bir cisim görünmez değildir. Gelişen radarlarla F-35 de daha uzak mesafelerden görülecektir.

Son Rus - Ukr savaşında da görüldüğü gibi tek bir sistem size savaş kazandırmıyor. Verimlilik çok önemli. F-35 gibi idamesi ve ikamesi çok pahali ve zor olan, en ufak bir ambargoda uçamaz hale gelecek uçakla (ana vurucu uçak olarak) savaşa girmek intihar olur sanırım.

Kıyaslanmaz ama batili bir ulkeyle savasirken tüm kontrolü bende olan, istediğim muhimmatı takabildiğim, istediğim EH/ED entegre edebildiğim J-17 yi tercih ederim. En azından Ostim Sanayi bile uçaği aktif tutabilir :) F-35 gibi kıytırık bir parça yüzünden yerde kalmaz. Ukrayna bunu defalarca gösterdi. Hala Su 25 leri havada tutuyorlar...

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Aslında F-35 i F-35 yapan şey ne stealth karakteristiği ne boyası ne motoru nede şekli şemali. Sensör Füzyonu. O uçağı özel klan yegane şey. Gerisini zaten dediğiniz gibi Çin de hallediyor. Yada ne bileyim Rusya da bir şekilde üstesinden gelebiliyor. (Şahmat ile belki)
Ama sensör olayı bambaşka. Onu tam anlamıyla kotarabilirsek zaten eşiği geçmiş olacağız.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

kedoxs yazdı: 19 Haz 2022, 10:55 Türkiye zaten başından beri projedeydi. F-35 in bilinmeyen bir yanının olduğunu sanmıyorum. Ayrıca test uçuşu yapmış pilotlarımızda var. Boya konusuda bilinmeyen bir durum değil. Radar yansıtmayan boya teknolojileri uzun yillardır çalışılıyor. Üniversitelerde bilinmeyen konular degil. Şuan stealth uçağa sahip olsa pek çok ülke kendi boyasini üretebilir.

Çin zaten 2 model stealth uçağını devreye aldi. En son kendi motorlarınıda devreye soktu. Belki F-35 ile kıyaslamaz ama birdahaki modelde geride de kalmaz. Kaldıki 5. ve 6. Neslin en önemli özelliği olan veri bağları ve ağ merkezinde Çinliler daha önde. Huawei engellemeleri 5g de tekel olmasını engellemek içindi. Adamlar 6g ye geçecek yakinda.

Görünmezlik farlı bir konu. Bizim TB-2 de görünmez gibi, tabi kendini göremeyen radarlar karşısında :)
Havada uçan hiç bir cisim görünmez değildir. Gelişen radarlarla F-35 de daha uzak mesafelerden görülecektir.

Son Rus - Ukr savaşında da görüldüğü gibi tek bir sistem size savaş kazandırmıyor. Verimlilik çok önemli. F-35 gibi idamesi ve ikamesi çok pahali ve zor olan, en ufak bir ambargoda uçamaz hale gelecek uçakla (ana vurucu uçak olarak) savaşa girmek intihar olur sanırım.

Kıyaslanmaz ama batili bir ulkeyle savasirken tüm kontrolü bende olan, istediğim muhimmatı takabildiğim, istediğim EH/ED entegre edebildiğim J-17 yi tercih ederim. En azından Ostim Sanayi bile uçaği aktif tutabilir :) F-35 gibi kıytırık bir parça yüzünden yerde kalmaz. Ukrayna bunu defalarca gösterdi. Hala Su 25 leri havada tutuyorlar...
F-35'in bilinmeyen çok yönü var. Türkiye'deki F-35 tesislerinde Türklerin giremediği yerler vardı yahu.

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

commandos yazdı: 19 Haz 2022, 11:05 Aslında F-35 i F-35 yapan şey ne stealth karakteristiği ne boyası ne motoru nede şekli şemali. Sensör Füzyonu. O uçağı özel klan yegane şey. Gerisini zaten dediğiniz gibi Çin de hallediyor. Yada ne bileyim Rusya da bir şekilde üstesinden gelebiliyor. (Şahmat ile belki)
Ama sensör olayı bambaşka. Onu tam anlamıyla kotarabilirsek zaten eşiği geçmiş olacağız.
Bu konuda çok haklısız fakat sensör füzyonu bence çok abartılmış bir tabir. İş yine veri analizi (kodlama) ve ağ teknolojisine kalıyor. Şuan silah üreten her ülke az çok sensör füzyonu yapmak zorunda. Havelsan in savaş gemilerimiz için ürettiği Advent de bir sensör füzyonudur aslında :)

Kızılelma + TB-2 + Hürjet + MMU + Aksunsur + Akıncı da komple sensör füzyonu yapacaktır. Biri tespit edecek, biri görecek, biri takip edecek, biri vuracak, diğeri hasar tespiti yapacak. Ve en önemlisi seferinde bu görevi yapan unsuru değiştirebileceksin.

Kızılelma tespit eder, Tb-2 takip eder, Akıncı uzaktan vurur. Aksungur hasar tespiti yapar.
Benzer görevi Hürjet, Aksungur, MMU ile de yapabilirsin.

En önemli avantajın vurulan ihalarını ve sarf ettiğin muhimmatın yerini hemen doldurabileceksin. Seni kuşatmak isteyen uçak gemisi de içeren büyük bir donanmanin hiç bir şansı olmayacaktir. 50 tane iha i da vursan 51. si seni savaş dışı bırakacaktır. Yılanadası bunu gösterdi dünya ya. Daha İDA lar da var.

Sensör Füzyonunu da sanırım biz oturtacağız yerine...

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

İstiklalFM yazdı: 19 Haz 2022, 11:53 F-35'in bilinmeyen çok yönü var. Türkiye'deki F-35 tesislerinde Türklerin giremediği yerler vardı yahu.
İşte o bilinmeyen yönlerin bize pek faydası olmayacak. Aksine Batı ile olası bir çatışmada zararı bile olabilir. Efsane bir tuşa basar düşürür F-35 de gerçek olabilir :)

Kaldıki Rusya İran gibi çatışma alanlarında F-35 olmazsa olmaz degil. Ukrayna 10 yıldır destek alamadığı Rus uçaklarıyla hala hava sahasını koruyor.

Güzel bir sevda olan F-35 hikayesi geldi, geçti. En önemlisi Rusya ya karşı böyle bir uçağa da mutlaka sahip olman gerektiği tezi çöktü. Adamlar 50 mt den uçak uçuruyor.
Elindeki F-16 lar bile fazlasıyla yeterli onlar için.

Gelecek için ise tüm enerjini Hürjet, MMU ve jet ihalara vermeli, ağ merkezli harbi oluşturmalıyız. Savunma sanayi çalışanlarıda korunmalıdır. Bunlara özel teşvikler ile şirketlerden kopup yurtdışına gitmeleri engellenmeli.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Tek tuşla düşürme, etkisiz hale getirme vb. Gibi şeylere ihtiyaç yok. Zaten seni kullandırmamak için alt yapısı var. ALIS sistemi. Ancak bunlar değişiyor. Zamanla uçağa yönelik birikim ve yetkinliğimiz artacaktı. Keşfetmemiz gereken farklı şeyler var. Mesela F-35i F-35 yapan o sensör füzyonu dediğiniz kabiliyeti Link 16 ile kullanamıyorsunuz. Çünkü verileri aktarmak için gerekli bant genişliğini yakalayamıyorsunuz. Bu yüzden F-35in kendi link sistemi var. Bunları kullanıp vs. tecrübe etmek gerekiyordu. Nitekim ABD bu uçakları Starlink gibi uydular ile daha verimli kullanmayı falan planlıyordu. Arka tarafta henüz detaylarına hakim olmadığımız çok şey var o uçakta. Mesela radar ve EH kapasitesini adam gibi ölçümleyemedik. Belgeler ile olmuyor onlar. Neyse geçti Bor'un pazarı

kedoxs
Üye

Mesaj gönderen kedoxs »

Zaten her şey o veri aktarım hızında bitiyor. Bundan dolayı Çin 5g ve 6g ye deli gibi yatırım yaptı. Dünya 5g kapasitesinin %70 i çinde. 6g ye de herkesten önce başladılar.

Bizde 5g de boş durmadik. Ulak ile 5g teknolojileri geliştiriliyoruz. ve direkt savunma sanayine de entegre olacaktır B nlar. Ulak A.Ş nin %51 i Aselsan in, %25 i Havelsan in.
Evet geçti o hikaye, artık biz yapabildiklerimizle Hürjet, MMU ve Kızılelma yi yapacağiz ve üzerine ekleyerek devam edeceğiz. Dışardan sipariş aldıkça da kaynak sağlayabileceğiz. Bunun için ortam çok müsait. Yeterki biz kendi kendimize çelme takmayalım...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Sivil haberleşme teknolojileri sadece birer basamak. Askeri tarafta işler jamming, kriptografi vs. ile birbirine giriyor. ULAK'ın burada elbette getirisi olur ama bizim daha farklı şeylere ihtiyacımız var. Kriptolu Mesh mimarileri vs sağlamak gerekecek. Daha Link-16'da bile istenen yaygınlığa ulaşamadık. Önümüzde uzun bir yol var.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

husta
Üye

Mesaj gönderen husta »

Yani ne alırsak alalım, bize en iyi ihtimal 5 yıldan önce uçak yok. İkinci el tranche1 hariç.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

husta yazdı: 20 Haz 2022, 15:45 Yani ne alırsak alalım, bize en iyi ihtimal 5 yıldan önce uçak yok. İkinci el tranche1 hariç.
Hürjet'i F16 olarak planlasaydık boyutu, motoru v.b. gibi şeyleri, bu 5 yılda belki Rafale ve Eurofighter seviyesine çıkartabilirdik. Planlalarımız ve alternatiflerimiz sadece F35 üzerine yapılmış.

F35+MMU+F16 değil de, MMU+Hürjet