TAI'nin Yeni Jet İHA'sı: Göksungur

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 01 Oca 2020, 11:54

2020'nin ilk gününde bundan daha iyi haber ne olabilirdi :D?

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

HvKK'nın Gelecek Nesil B Planı | Tartışma

Mesaj gönderen assslan » 01 Oca 2020, 12:46

Göksungur' un kullanacağı motor ile alakalı bir bilgi mevcut mu acaba?
Bu arada; bu İHA, büyük ihtimalle havada sürtünmeyi minumuma indirecek, stealth özellikli modern bir platforma sahip olacak.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 13:21

assslan yazdı: 01 Oca 2020, 12:46 Göksungur' un kullanacağı motor ile alakalı bir bilgi mevcut mu acaba?
Bu arada; bu İHA, büyük ihtimalle havada sürtünmeyi minumuma indirecek, stealth özellikli modern bir platforma sahip olacak.
Tahminim Hürjet motoru olması gerekir ve benzer alt sistemler.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Oca 2020, 14:14

Goksungur farkli bir konsept olabilir. Hani iha/ siha degilde bir cesit muhimmat gibi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 16:04

trakya_forever yazdı: 01 Oca 2020, 14:14 Goksungur farkli bir konsept olabilir. Hani iha/ siha degilde bir cesit muhimmat gibi.
İnsansız ise zaten iha'dır silahlı insansız ise siha, elimizdeki iha ve siha'ları görüntü istihbaratı için kullanıyoruz siha'ları fırsat hedefler için kullanıyoruz zaten taşıdıkları mühimmatlar genelde anti personeldir.

Tahminimce ve hayalimdeki Göksungur istihbarat amaçlı ve anti personel olmayacaktır, taşıyıcı görevi olan ses-üstü bir katır olacaktır hedef bilgileri iha'lar, adestim ve görev esnasında uydulardan alabilen, bir mühimmat değil de süratlı mühimmat taşıyıcısı olarak planlanmıştır. Bu durumda yeni sınıf ve hiç kimsenin elinde bulunmayan bir iha'mız olur. Şahsen ana mühimmat gövde içi 8 adet Aselsan minyatür bomba yapardım, 4 adet Mk-82, 2 adet Mk-83 ve 1 adet Mk-84 hgk, kgk, lgk opsiyonlarını yedekte tutardım, 2 adet Som-J zaten demirbaş...
p.s.
Yetmedi bir de özel havadan ateşlemeli balistik füze yapardım...
Hatta bu aletleri savaş anında devreye sokmak için karadan mobil hale getirip pistlerini 3-5 saat içinde inşa edilebilen yerlerde seçerdim.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 01 Oca 2020, 16:44

Ben GlobalHawk benzeri bir platform bekliyordum ama eğer süpersonik ifadesi dil sürçmesi değil ise GlobalHawk’ın nerede ise 2 katı sürat demek ve bir jet formasyonunda İha olması gerekir ya da ABD’nin X serileri gibi. Keşif maksatlı olacağını sanmıyorum. Keşif ve ELINT filan için GlobalHawk muadili tarzı üretilmesi lazımdı. Süpersonik nereden çıktı motor ne olacak göreceğiz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 17:09

goldenwings yazdı: 01 Oca 2020, 16:44 Ben GlobalHawk benzeri bir platform bekliyordum ama eğer süpersonik ifadesi dil sürçmesi değil ise GlobalHawk’ın nerede ise 2 katı sürat demek ve bir jet formasyonunda İha olması gerekir ya da ABD’nin X serileri gibi. Keşif maksatlı olacağını sanmıyorum. Keşif ve ELINT filan için GlobalHawk muadili tarzı üretilmesi lazımdı. Süpersonik nereden çıktı motor ne olacak göreceğiz.
Supersonic hız bir seçenektir sadece.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 01 Oca 2020, 17:49

Hep süpersonik uçmayacak tabi. Ama GlobalHawk azami sürat bakarsanız 600-700 km/hr veriyor kaynaklar. Yani süpersonik hız istese de çıkamıyor. Demek ki bizim iha 350-500 kt arası bir seyir süratine sahip ki istendiğinde süpersonik çıkacak , AB?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 01 Oca 2020, 18:24

Süpersonik hız ile RQ-4 gibi, büyük kameralı, onlarca sensörlü bir yüksekten uçan koca kanatlı bir ihanın pek bir ortak noktası yok. En başında RQ-4 turbofan motorludur yahu..
-
Havuzcular örnek resim olarak EADS'ın Talarion'unu kullanmaya başlamışlar..

-
Mesajlar taşındı.

Canti
Süvariler
TAI'nin Yeni Süpersonik İHA'sı: Göksungur

Mesaj gönderen Canti » 01 Oca 2020, 19:05

Bence insansız savaş uçağı çalışmasının başlangıcı. Şu aşamada keşif göreviyle kalabilir ama aslen bir öğrenme, çalışma platformu olacaktır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 19:09

musti yazdı: 01 Oca 2020, 18:49 Resim

Tu-143 .

Daha öncede yazmıştım bu tür yüksek hızlı bir keşif dronu iyi olur diye.Nizami harpte cephe arkasına hızla sarkacak istihbarat sağlayacak çok hızlı bir keşif dronu.

Zannedersem buna benzer bir sistem olacak. Belki ortak yapım olabilir.
Bu araç tasarlanırken soğuk savaş şartlarında cephe derinliğine 100-150 km girip taktik görüntü aktarmak için tek kullanımlık olarak tasarlanmıştır. Aslında bunu bir tufan devri seyir füzesi olarak görebilirsiniz ve bize hiç bir faydası olmaz bizim Som füzesine bomba yerine görüntü aktarım donanımı yapılırsa bunu her açıdan tokatlar.
Üst kırmızı koni paraşüt muhafazasıdır.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 01 Oca 2020, 19:16

Uçaksız kalırız diye Avcı değil ama silah platformu olarak geliştiriyor olabiliriz de , F16 filosuna destek, çok eskiden tartıştığımız konular. Bombardıman ağırlıklı olmadı da muhtemel tabi.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel » 01 Oca 2020, 19:50

Üretilmesi planlanan süpersonik iha/siha tek kullanımlık olarak mı yoksa farklı olarak mı tasarlanacak? Tek kullanımlık bir ihanın maliyetini göz önüne alırsak bize bir getirisinin olmayacağını düşünüyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 20:07

Damascus_Steel yazdı: 01 Oca 2020, 19:50 Üretilmesi planlanan süpersonik iha/siha tek kullanımlık olarak mı yoksa farklı olarak mı tasarlanacak? Tek kullanımlık bir ihanın maliyetini göz önüne alırsak bize bir getirisinin olmayacağını düşünüyorum.
Tek kullanımlık zaten Som füzelerimiz var ama değerli bir hedef olması gerekir ki bunları kullanalım, aktüel örnek olarak Libya'daki baldırı çıplaklara KC eşliğinde F-16 laradan Som atmak ekonomik olarak mantıklı değil fakat bu iha'nın en az riskle Türkiye'den kalkıp Libya'da bir alanda silah ve yakıt takviyesi ile üç -beş sorti yapıp geri dönse kimsenin ruhu bile duymaz.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 01 Oca 2020, 20:08

musti yazdı: 01 Oca 2020, 18:49
Tu-143 .

Daha öncede yazmıştım bu tür yüksek hızlı bir keşif dronu iyi olur diye.Nizami harpte cephe arkasına hızla sarkacak istihbarat sağlayacak çok hızlı bir keşif dronu.

Zannedersem buna benzer bir sistem olacak. Belki ortak yapım olabilir.
Bunun için zaten Alman malı bir sistem yok muydu bizde. 2012 den önce forumda bu tip bir tartışma olmuştu diye hatırlıyorum. Roket tipi bir keşif sistemi vardı almanların (başka ülkelerinde vardı o zaman ilgi mi çekmişti) sovyetlerin ki de bunun bir muadili diye biliyorum.

Resim

Cloud Shadow

Resim

Predator C Avenger

Benim beklentim bu iki tip iha benzeri bir tasarımda olacağı şeklinde. NEURON vb gibi bir şey olacağını sanmıyorum. Motor olarak da belki sivil tip bir jet motoru düşünülebilir.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 01 Oca 2020, 20:13

MMU' nun yanında uçacak ve ve merkezi ağ bağlantılı bir filo düşünün. Bunun ilk basamağı olacak. (MMU' nun da yapılması gerekli tabi) Basamak basamak gidiyoruz istediğimiz yere. Lakin istenilen zamanda varabilecek miyiz? Aciliyetler, bazı özelliklerin atak projesinde olduğu gibi 2 fazda üretim söz konusu olacak galiba.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 20:21

musti yazdı: 01 Oca 2020, 20:14 Resim

Onun adı CL-289 idi. Oldukça kompakt zamanı için iyi bir modeldi. 90'larda Bir miktar 2. el temin edildi. Süpersonik değildi. Ama akıbeti ne oldu bilemiyorum . Eski bir sistem demode olmuş olabilir.
Bunun yerine TB-2 uçuruyoruz bununla göreceğimizi eğer kalın bulut tabakası yoksa zaten Göktürk uyduları ile görüyoruz, eğer bir modernizasyon geçirmediyse bu alet hurdadan başka bir şey değildir ancak topyekün savaşta belki hiç yoktan bir işe yarar. Aynısını Som veya Atmaca gibi platforma kendimiz çok kolay yapabiliriz.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 01 Oca 2020, 20:41

igirgin yazdı: Bunun yerine TB-2 uçuruyoruz bununla göreceğimizi eğer kalın bulut tabakası yoksa zaten Göktürk uyduları ile görüyoruz, eğer bir modernizasyon geçirmediyse bu alet hurdadan başka bir şey değildir ancak topyekün savaşta belki hiç yoktan bir işe yarar. Aynısını Som veya Atmaca gibi platforma kendimiz çok kolay yapabiliriz.
Bu zaten soğuk savaş zamanı ortaya çıkmış bir sistem. Öyle o kadar iha vb sistemler yoktu zaten. Yine benzer bir şekilde hızlı bölgeye ulaşıp gerekli bilgileri paylaşacak bir sistemde önemli. Bu araç onun açığını dolduruyordu.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 01 Oca 2020, 21:51

PARS yazdı: 01 Oca 2020, 20:08 Bunun için zaten Alman malı bir sistem yok muydu bizde. 2012 den önce forumda bu tip bir tartışma olmuştu diye hatırlıyorum. Roket tipi bir keşif sistemi vardı almanların (başka ülkelerinde vardı o zaman ilgi mi çekmişti) sovyetlerin ki de bunun bir muadili diye biliyorum.

Cloud Shadow

Predator C Avenger

Benim beklentim bu iki tip iha benzeri bir tasarımda olacağı şeklinde. NEURON vb gibi bir şey olacağını sanmıyorum. Motor olarak da belki sivil tip bir jet motoru düşünülebilir.
Bunlar süpersonik ihalar değiller. Sanıyorum Lockheed'in M-21'inden başka aktif süpersonik iha/drone da üretilmedi.

Bu Göksungur'un ne olduğunu bilemiyorum ama bildiğimiz gibi bir iha olacağını sanmıyorum. Hedef "uçak" olması mantıklı geliyor. Bu kadar fazla yeni CIWS ve hava savunma sistemleri geliştiren bir ülkenin süpersonik hedef dronlarına ihtiyacı var. İsmin Aksungur'a benzemesi burada asıl kafaları karıştıran şey. Başlığı da değiştirdim.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 22:17

Sanchez yazdı: 01 Oca 2020, 21:51 Bunlar süpersonik ihalar değiller. Sanıyorum Lockheed'in M-21'inden başka aktif süpersonik iha/drone da üretilmedi.

Bu Göksungur'un ne olduğunu bilemiyorum ama bildiğimiz gibi bir iha olacağını sanmıyorum. Hedef "uçak" olması mantıklı geliyor. Bu kadar fazla yeni CIWS ve hava savunma sistemleri geliştiren bir ülkenin süpersonik hedef dronlarına ihtiyacı var. İsmin Aksungur'a benzemesi burada asıl kafaları karıştıran şey. Başlığı da değiştirdim.
Temel Kotil'in söylediği "bundan sonrası süpersonik olacaktır", benim çıkardığım anlam büyük bir jet iha'dır.

PARS
Üye
TAI'nin Yeni Süpersonik Platformu: Göksungur

Mesaj gönderen PARS » 01 Oca 2020, 22:20

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) Genel Müdürü Profesör Temel Kotil Türkiye’nin sesten hızlı İHA’sı Göksungur’un ilk uçuşunu 2020’de gerçekleştireceğini açıkladı. C4Defence’e özel bir açıklama yapan Kotil, Aksungur ve Göksungur İHA’lar hakkında son gelişmeleri dile getirdi. ANKA platformu üzerinden geliştirilen Aksungur’u yılın ilk çeyreğinde teslim etmeyi hedeflediklerini belirten Kotil, 2019 yılı süresince Aksungur ile ilgilendiklerini, Aksungur’un 18 ay gibi kısa bir sürede üretildiğini, kazanılan tecrübe ile bu sürenin her seferinde daha da kısaltıldığı hatırlattı. Kotil, ” Süpersonik İHA Göksungur üzerinde çalışıyoruz. Bir yıl olmadan onu uçurmayı hedefliyoruz. Süpersonik olduğu için motorumuz turbojet olacak” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile gerçekleştirilen röportajın tamamı C4Defence Dergisinin gelecek sayısında yer alacaktır.

C4Defence özel haberidir. Kaynak göstererek yenide yayımlanabilir.

http://www.c4defence.com/Gundem/goksung ... yor/9145/1

Ya yayın yapan arkadaşlar ilgi çeksin diye böyle bir paylaşım yaptı. Ya yanlış anlaşılma olasılığı da var.

Benim düşüncem daha önceki geliştirme çizergelirinde gösterilen jet motorlu bir ihanın yapımı olabilir. Böyle düşününce mantıklı geliyor. Ama bu büyük çoğunlukla benim kalbimden geçen bir şey oldu Sanchez dediği gibi hedef dronu akla en yatkın olan şey.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 22:24

Göksungur Hürjet'in bir klonu olacak hatta kendisinden önce havalanacak mantık bunu gerektiriyor.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 01 Oca 2020, 22:31

Göksungur dedikleri şey vurulup havada patlatılmak için tasarlanan bir Q-Hürjet değilse ya haberi yapan yanıltıyor, ya TAI CEO'su gaf yapıyor ya da yanıltıcı konuşuyor. Aksungur veya Anka'yı süpersonik yapamazsınız. Süpersonik bir platformun ya sıfırdan tasarlanması ya da halihazırda bulunan süpersonik bir uçağın çevrilmesi gerekir. O Q uçakların da pilotlu uçağa kıyasla tek avantajı havada vurulabilmesidir.

Daha kullanacağı motor kesinleşmemiş, yer testleri dahi başlamamış Hürjet de 2020 içinde uçmayacak.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 01 Oca 2020, 22:38

Temel Kotil'in AA'ya verdiği bilgiler:

14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez sergiledikleri İHA Aksungur'un ismini saatte 180 kilometre hızla uçan "doğan"dan aldığını vurgulayan Kotil, "Bir de bunun Göksungur'u var, o da 380 kilometre hızla uçuyor. Daha sonra o da gelecek inşallah. Bu 2 motorlu İHA'yı 18 ayda bitirdik. Bu da şunu gösteriyor, geçmiş yıllarda bunun katları süren zamanlardan daha kısa bir sürede yapabiliyoruz, çok daha az bütçeler gerekiyor, demek ki ustalaşmaya başladık. Bu fuar da ustalık fuarı." dedi.

Temel Kotil, Aksungur'un ardından üretilmesi planlanan Göksungur'a ilişkin de "Bunun (Aksungur'un) süpersonik versiyonu daha sonra gelecek. Aksungur'un bir sonrası süpersonik olacak inşallah. Göksungur dünyadaki en hızlı kuş olacak. Bizde bir çalışma bittiğinde öbürü başlar. Henüz takvimlenmiş bir şey yok. Bu sene bitene kadar Aksungur ile uğraşırız, sonra Göksungur gelir." ifadelerini kullandı.

Aradaki paragrafları çıkarttığımız zaman Göksungur ile iki paragraf var. Benim anladığım Göksungur da hedef uçaktan ziyade farklı görevler icra edecek, mühimmat gibi faydalı yük taşıyabilen jet motorlu bir insansız hava aracı.

Yasaklı kaynak olsa da aylar önce konu hakkında bilgi veren bir tek AA'yı gördüm.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloj ... ak/1470610

Düzenleme: Belirtmeyi unutmuşum burada 380 km/h demiş. 340 m/s ile karıştırılmış olabilir mi? Hani Temel Kotil'in makamındaki birinin bu şekilde bir hata yapma olasılığı düşük ama habercilerin yanlış girmiş olma ihtimali nedir?
En son kostok tarafından 01 Oca 2020, 22:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 22:41

Sanchez yazdı: 01 Oca 2020, 22:31 Göksungur dedikleri şey vurulup havada patlatılmak için tasarlanan bir Q-Hürjet değilse ya haberi yapan yanıltıyor, ya TAI CEO'su gaf yapıyor ya da yanıltıcı konuşuyor. Aksungur veya Anka'yı süpersonik yapamazsınız. Süpersonik bir platformun ya sıfırdan tasarlanması ya da halihazırda bulunan süpersonik bir uçağın çevrilmesi gerekir. O Q uçakların da pilotlu uçağa kıyasla tek avantajı havada vurulabilmesidir.

Daha kullanacağı motor kesinleşmemiş, yer testleri dahi başlamamış Hürjet de 2020 içinde uçmayacak.
TUSAŞ Ceo'sunun siyasilere yalakalık borcu olabilir fakat Hürjet motoru ve alt sistemlerini kullanan jet motorlu bir iha Hürjet'in kendisinden daha önce uçması (opersayonel değil) mantıklı.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 01 Oca 2020, 22:48

musti yazdı: 01 Oca 2020, 22:34 Bişeyi kaçırıyorsunuz. İHA süpersonik olacakmış. Program o yöndeymiş . SOM ve ATMACA süpersonik değiller. IHA dendiğinie göre muhtemelen geri dönüşlü bir araç. SOM ve ATMACA geri dönüşlü değil.
Konular karışmasın... Som ve ATMACA derken platformlarını CL-289 gibi bir şeye çok rahat evirebiliriz anlamında söylemiştim mesele bunlara ihtiyaç duyulup duyulmadığıdır.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 01 Oca 2020, 23:03

igirgin yazdı: 01 Oca 2020, 22:41 TUSAŞ Ceo'sunun siyasilere yalakalık borcu olabilir fakat Hürjet motoru ve alt sistemlerini kullanan jet motorlu bir iha Hürjet'in kendisinden daha önce uçması (opersayonel değil) mantıklı.
Çok güzel bir çözüm olur. Benzer altyapıları kullanması hem üretim açısından kolay olacaktır hem Hürjet için güzel bir öğrenme platformu olacak. Nihai hedefimiz insanlı savaş uçağı için güzel bir adım.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 01 Oca 2020, 23:32

Şimdi eğer Hürjet gibi bir sistemse sanırım bunu yapacak ekip Hürjet in ekibi olacaktır. Ama Kotil Aksungur dan örnek verirken Anka ve Aksungur ekibini kast etti. Hürjet ekibinden ayrı olacağını sanıyorum. Yoksa yanılıyor muyum?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 02 Oca 2020, 00:11

Bu uçağın uçması mutlak seri üretime girecek anlamına gelmemeli bence. Pekala kabiliyet gösterimi de olabilir.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 07 Oca 2020, 14:50

Göksungur için Ukraynalı Motorsich firmasının Al-25 turbofan motoru kullanılması planlanıyormuş.

Kaynak:Kokpitaero

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 07 Oca 2020, 15:46

Süpersonik değil yani?

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 07 Oca 2020, 16:13

Ortada hiç bir şey yok görünüyor, daha tasarım görmedik değil mi ? arka planda olabilir fakat 2020'de uçacak demeleri ilginç geliyor bana bu platform için.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 07 Oca 2020, 16:22

Mec yazdı: 07 Oca 2020, 16:13 Ortada hiç bir şey yok görünüyor, daha tasarım görmedik değil mi ? arka planda olabilir fakat 2020'de uçacak demeleri ilginç geliyor bana bu platform için.
Şu ileti üzerine üstad formu takip eden gizli izleyiciler bir Info grafik çıkarmasın ...

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 07 Oca 2020, 17:46

Sanchez yazdı: 07 Oca 2020, 15:46 Süpersonik değil yani?
Dalarken süpersonik olur beklentim 0,85-0,90 mach aralığı. Hani EADS'ın bıraktığı bir model var Talarion vs...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 07 Oca 2020, 17:55

Yani, en azından hedef uçağı olmayacağını öğrendik..

Yine değiştirelim başlığı..

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 07 Oca 2020, 18:11

kivele yazdı: 07 Oca 2020, 14:50 Göksungur için Ukraynalı Motorsich firmasının Al-25 turbofan motoru kullanılması planlanıyormuş.

Kaynak:Kokpitaero
Aynı haberi Baykar'ın Mius'u için de girdiler. Akıncı ve Mius'da kullanılacak motorlardan toplam 500 adet alınacak şeklinde. Haberi okuduğum yeri bulamıyorum şu an.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 07 Oca 2020, 18:19

Mius için Emekli olan F-4 lerin motorları kullanılamaz mı?

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 07 Oca 2020, 18:25

Kullanılacak motor baykar ın kendi sistemi için açıkladığı motor. TAİ den böyle bir haber gelmedi ama büyük ihtimal aynı motoru kullanacaklar.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 07 Oca 2020, 23:38

Bu motor normalde hangi platformlar için kullanılıyor? Az çok gücü nedir? Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 08 Oca 2020, 00:39

Antares yazdı: 07 Oca 2020, 23:38 Bu motor normalde hangi platformlar için kullanılıyor? Az çok gücü nedir? Bilenler aydınlatırsa sevinirim.
Orijinalinden bir tık daha güçlü. En büyük kullanıcısı L-39 ve türevleri.

https://www.wikiwand.com/en/Ivchenko_AI-25

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 08 Oca 2020, 01:33

assslan yazdı: 07 Oca 2020, 18:19 Mius için Emekli olan F-4 lerin motorları kullanılamaz mı?
F-5 demek istedin herhalde. F-4'un motoru J79 turbojet motor. Oldukca buyuk, yuksek itis guclu (17bin lb sanirim) ve yakit sarfiyati yuksek olur. MIUS gibi 3.5-4 tonluk bir platfom icin agir. F5 motoru J85 isterseniz olur ama Ukrayna AL-25TL motoru turbofan motor, low bypass turbofan motor, yakit sarfiyati dusuk ve hafif 320kg motor. Itki gucude 3500-4000lb sinifinda sanirim. Bu haliyle bahsedilen MIUS icin ideal bir tercih. Ozellikle MTCR ve ABD'nin ITAR gibi kosullarina takilmamak lazim bu tercihlerde. Bu acidan Baykar'in Akinci icin AI450T ve AI25TL motorlarini tercih etmesini dogru buluyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Oca 2020, 01:50

Bu gidişle AI-25 motoru hem Hürjet hem de Göksungur'a da güç verecek, karşımıza XQ-58 Valkyrie gibi bir aletin çıkmasını isterim, Avenger daha mantıklı, fantezi kurarsak TFX 'in tek motorlu lite versyonu gibi bir şey yakışır ama Hürjet'in insansız modeli çıkarsa ona da razıyım...

XQ-58 Valkyrie
Resim

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Oca 2020, 01:58

musti yazdı: 08 Oca 2020, 01:48 J79 oldukça güçlü motordur. Kabaca 10-15 tonluk bir jeti uçurabilir. Yapılacak araç keşif dronu. Muhtemelen Silah yükü taşımayacak.
Kamera/FLIR elektronikler birde yer tarama radarı SATCOM olur. Ne ağırlık tutar tam bilmiyorum ama ANKA nın en gelişmiş modelinde dahili yük kabaca 200-300 kilo civarında.

Zannımca J79' bayağı bir ekstra büyük olurdu.

Resim

Geçmişte şöyle bişeyler yapılmış J79 ile. 50' lerde.

J79 motorlu Regulus isimli 10 tonluk bir seyir füzesi yapılmış. 1.5 tonluk bir nükleer başlığı süpersonik hızda 1800 km taşıyabiliyormuş.
P 500 Bazalt P 1000 Vulkan v.s.
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 08 Oca 2020, 02:27

kostok yazdı: 07 Oca 2020, 18:11 Aynı haberi Baykar'ın Mius'u için de girdiler. Akıncı ve Mius'da kullanılacak motorlardan toplam 500 adet alınacak şeklinde. Haberi okuduğum yeri bulamıyorum şu an.
Acaba teknoloji transferiyle Türkiye'de üretemez miyiz?500 ciddi bir rakam

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 08 Oca 2020, 02:54

gkurt_1979 yazdı: 08 Oca 2020, 02:27 Acaba teknoloji transferiyle Türkiye'de üretemez miyiz?500 ciddi bir rakam
500 rakamını kim telaffuz etmiş?

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein » 09 Oca 2020, 01:55

igirgin yazdı: 08 Oca 2020, 02:54 500 rakamını kim telaffuz etmiş?
Sanırıp kokpit aero'daydı.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 09 Oca 2020, 06:28

gkurt_1979 yazdı: 09 Oca 2020, 01:55 Sanırıp kokpit aero'daydı.
Kokpitaero'nu kaynagi ise Ukrayna kaynakli bir haber sitesinin online yayinindan alinmisti. Army Recognition isimli site'de cikti ilk olarak, sonra sosyal medya uzerinden TR'ye geldi bu haber.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 12 Oca 2020, 14:55

gkurt_1979 yazdı: 08 Oca 2020, 02:27 Acaba teknoloji transferiyle Türkiye'de üretemez miyiz?500 ciddi bir rakam
İki farklı motora 600 milyon dolar ödenecek deniyordu Army Recognationda.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 12 Oca 2020, 15:40

kostok yazdı: 12 Oca 2020, 14:55 İki farklı motora 600 milyon dolar ödenecek deniyordu Army Recognationda.
Baykar o haberi yalanladı. Motor sayısı ve rakamlar hatalı

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 12 Oca 2020, 16:35

İstiklalFM yazdı: 12 Oca 2020, 15:40 Baykar o haberi yalanladı. Motor sayısı ve rakamlar hatalı
Kusura bakmayın hocam, Baykar'ın açıklamasını görmemiştim. Sizin mesajınızın ardından baktım da 'potansiyelimiz bu sayının üstünde. Ortak şirketimizle Türkiye'de başaracağız.' demiş Haluk Bayraktar. Acaba üretimin Türkiye'de olacağından bahsetmiş olabilir mi? Yoksa başka bir anlamda mı söylemiş bunu?