F-35 Lightning II

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Canti » 06 Ara 2020, 13:25

Tigerfish yazdı: 06 Ara 2020, 12:51 Designe olan Amerikan yönetimi gelecek sene CAATSA´yi uygulayacak gibi görünüyor. Ucaklar hadi gelmeyecek diyelim, peki bizim parca üretimi bu sartlar altindan nasil devam edecek? Genis kapsamli yaptirimlar sonucu ortaklara F-35 teslimaatini hayli kesin uzatacak.

Gerci Amerikan yönetimi sürprizlere aciktir. Biden Türkiyeyi cok iyi biliyor ve taniyor.
Keşke tanımasa. Türkiye'yi tanıyanlar böyle giderse savaş ilan edecekler. Türkiye hakkında bilgisi Kore'de müttefiktik, şimdi NATO müttefikimizden öte olmayan bir birileri lazım.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Antares » 06 Ara 2020, 21:49

Bu caatsa gelirse eğer bizim Suriyeli'leri tutmamız için beterin beteri var mı? Yanlış anlaşılmasın ben tehdit olarak kullanılmasından yana değilim. Ancak Bence 1,5 milyon Suriyeli vatandaşın Yunanistan'da olması güzel olur.

pymk
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen pymk » 07 Ara 2020, 04:28

Geçen sefer denedik, 1500 Suriye!li geçti sınırı. O iş eskidendi, enayi gibi o kadar çok gündeme getirdik ki zamanında, artık işe yaraması için göçmen botlarına savaş gemileri ile eşlik etmek lazım.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Heisenberg » 07 Ara 2020, 08:54

o isin olmasi icin Suriyeliler Toplu sekilde gitmeli, yüzer bin yüzer bin yolluyacaksin. Ellerinede gerekli malzemeleri verip telleri kesmek icin verdinmi olur. 2bin kisi ile olmaz gecen kez gibi. artik her taraf tel örgüleri ile kapatildi. yüzbin suriyeli bir anda gittimi bak bakalim ugrasabilceklermi.

Ama arkadasinda dedigi gibi 100kez tehdit edersen karsidakide önlemini alir.

pymk
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen pymk » 07 Ara 2020, 09:45

100 bin insanı iyi kötü yaşadıkları bir ülkeden meçhule giden bir yolculuğa ölüm tehlikesi altında yürümeye nasıl ikna edeceksiniz?

Yörük Efe
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Yörük Efe » 07 Ara 2020, 12:07

Gerekirse kendini bombalayıp savaş çıkarma kabiliyetine haiz olan devlet mültecilerin içine sızıp algı yaratmayı ve göçe teşvik etmeyi becerebilmeli ki eminim bunu başarabiliriz fakat birde siyasi irade gerek ki sanırım o meziyetten yoksunuz

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen okeanos » 07 Ara 2020, 14:19

pymk yazdı: 07 Ara 2020, 04:28 Geçen sefer denedik, 1500 Suriye!li geçti sınırı. O iş eskidendi, enayi gibi o kadar çok gündeme getirdik ki zamanında, artık işe yaraması için göçmen botlarına savaş gemileri ile eşlik etmek lazım.
Rakam daha farklı biliyorum. Siz bu rakamı nereden elde ettiniz acaba? Pandemiden kaynaklı geçişlere son verildi. Kaşdı ki 1500 ' lü bir rakam çok çok altta bir sayı. Bot ile geçenler bile bundan fazla çünkü.

pymk
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen pymk » 07 Ara 2020, 18:19

Biraz acele yazdığım bir mesajdı, hatalı rakam için özür diliyorum. Tam rakamı bilmiyorum; ama rahatsızlık yaratacak bir göçmen gönderemedik.

rifat52
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen rifat52 » 18 Ara 2020, 21:48

Ah ah

delikpr
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen delikpr » 18 Ara 2020, 22:31

Palikaryanın maskarası olduk.

goldenwings
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen goldenwings » 19 Ara 2020, 12:13

Dua edelim de şunları bir gün pataklamak nasip olsun , ama adam dalga geçer tabi şu an ...

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen stannisbaratheon » 19 Ara 2020, 19:05

Arkadaşlar 1974-80 arasındakine benzer bir döneme giriyoruz
Ecevit gibi bir lider çıkıp kapattım üslerinizi diyecek ,radarıda alın devam diyecek
2 sene sonra sular durulunca ABDliler gelecek abi tamam alın ucakları verin üssü olayına dönecek olay bence 2023-24 gibi gelir o uçaklar kanımca

Çünkü olay askeri filan değil tamamen siyasi , ortam değişiyor , değişince su yürür yolunu bulur , biz İsrail ile ilişkileri düzelttiğimiz an o uçakların önü açılacaktır

pardus
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen pardus » 19 Ara 2020, 19:57

Hocam üsler önemli ama eskisi kadar değil.Böyle bir taviz verebilecekler mi acaba .Malum Girit ve İskeçe var atık.Adamların Ortadoğu’da fazla işi kalmadı .Rusya Sovyetler gibi değil .ABD bütün enerjisini Çin’e yöneltti.Dediğiniz gibi olmasını ne kadar istesem de sizin kadar iyimser olamadım maalesef.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Antares » 19 Ara 2020, 20:24

Ne yazık ki pardus a katılıyorum! Rusu fazla dikkate almıyorlar. Rusya ya yapılan yaptırımla hizaya soktular gibi bir anlamda. Bizim Rus ile aynı tehlikede görünmemizin bir nedeni de budur zaten. Bizim İsrail ve İngiltere ile pakt oluşturacak derecede yakınlaşmamız şart bence. AB zaten hiç bir zaman müttefikimiz değildi.

F-35 leri her şekilde almaya bakmamız gerekiyor. Ama C ya da D planı olacak şekilde. F-35 içi boş gelse bile Yunan'a karşı iyi bir koz olarak kalacaktır.

afrasyab
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen afrasyab » 19 Ara 2020, 22:02

F35'in kapasitesini ve kabileyetlerini gördükçe alamadığımız hergün için cok ah vah edeceğiz. İsrail bunlara yük katırlığı yapmak için ek F15 alımı yapıyor.
Mutluluğun formulü =F35+F15+aim-120D

Karasu
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Karasu » 19 Ara 2020, 23:11

stannisbaratheon yazdı: 19 Ara 2020, 19:05 Arkadaşlar 1974-80 arasındakine benzer bir döneme giriyoruz
Ecevit gibi bir lider çıkıp kapattım üslerinizi diyecek ,radarıda alın devam diyecek
2 sene sonra sular durulunca ABDliler gelecek abi tamam alın ucakları verin üssü olayına dönecek olay bence 2023-24 gibi gelir o uçaklar kanımca

Çünkü olay askeri filan değil tamamen siyasi , ortam değişiyor , değişince su yürür yolunu bulur , biz İsrail ile ilişkileri düzelttiğimiz an o uçakların önü açılacaktır
Hocam ben İsrail olsam ve Türkiye ile aram çok iyi olsa, F-35'in bizim elimize geçmemesi için yine de elimden geleni yapardım. Ha şimdiki kadar açık perdeden uğraşır mıydım emin değilim ama kapalı kapılar arkasında çaktırmadan, renk vermeden düşük bir ses tonuyla işi yine engellemeye çalışırdım. Sonuçta gelecekte ilişkilerin dip noktasına gelme ihtimalini hep göz önünde bulundururdum.

Sadece şu olurdu: Türkiye'nin F-35 edimini engellemek için uğraşanların bir argümanı ellerinden alınmış olurdu. Yoksa ilişkilerimiz tepe noktasına ulaşsa bile F-35 edinimi için İsrail lobisinin bizim yararımıza uğraşacağından emin değilim.

O nedenle biz Türkiye olarak neyi başaracaksak her durumda, her şart altında bu lobilere rağmen başaracağız diye düşünüyorum.

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 20 Ara 2020, 01:11

F35, S400, CAATSA vs hepsi bugun yasiyoruz ama aslinda bu sorunlarin cikma nedeni bugun ki meseleler degil. Turkiye'nin bugun icine dustugu sorunlarin (her alanda ekonomi, askeri, egitim, sosyal hayat, tek sesli basin) nedeni son 12-13 yilda dogru yonetilememesi ve hatalarin ust uste birikerek gunumuze yansimasidir. Icerde yapilan hatalarin, yanlis kararlarin faturasini millete odetebilirsiniz ki zaten insanlarimiz sesini cikarmadan basireti baglanmis sekilde kaderine razi. Bakiniz Ankara'daki Gokcek donemine ait yolsuzluk dosyalari. Devlet ihalelerinde bosa harcanan paralar veya yap-islet-devret (Mitinglerde cebinizden bes kurus cikmiyor diyorlardi, 2021 butcesinde 30 milyar tl odeme ayrilmis) birilerinin cebine giden milyonlarca dolar para. Bir sekilde bu yanlislarin uzerini ortup, sabah aksam TV'lerde muhalefet kotulemesi yaparak, yapay gundem ile algi yonetimi ile insanlarin mutlu mesut bir ulke goruntusu vererek devam edebilirsiniz.

Ama konu dis iliskiler konularindaki yasadigimiz sorunlara gelince real politik devreye giriyor. Yapilan hatalarin hic birini ortemiyorsunuz, yuzunue vuruluyor. Iste bakin ABD'deki Halkbank davasi. Durup duruken mi oldu? Reza'nin Turkiye'de neler dagittigini bilmeyen kalmadi ama bir sekilde bu Iran casusunu akladik ve uzerine madalya verdik. Sonuc? ABD'den Halkbank'a yuklu para cezasi kesilmesi soz konusu. Simdi kime kizalim? ABD bize yanlis yapti mi diyelim? Sanki ABD VW veya Toyota'ya milyarlarda dolar cezayi kesmedi mi? Keza AVrupa bankalarina milyarlarca dolar ceza kesilmedi mi?

Diger ulkelerin Turkiye ile iliskilerinin degismesini beklerken veya elestirirken, acaba biz kendi hatalarimizdan dersle cikarip, nerede hata yaptik diye yuzlesmiyoruz? Biliyorum konu F35 ama F35 projesinden cikarilma nedenimiz sadece Israil veya ABD'nin Turkiye takintisi mi acaba? ABD ile cikarlarimiz celistigi icin bizin onumuzu kesmek istiyorlar argumani ne kadar guclu acaba? Sanki Turkiye ilk defa ABD tarafinda yalniz birakildi veya istemedigi bir sey yapmis gibi davranmai birakalim. ABD ile eskiden beri sorunlar yasadik. Her 10 yilda bir seyler oldu. Onemli olan neydi? Biz geleneksel dis politikamiz ile gerektigind ulke cikarlarimiz icin yine gerekli operasyonlarimizi yaptik. Ege, Kibris, K. Irak gibi o zaman yasadigimiz sorunlarimiz icin yaptik.

Turk Diplomasi ortadoguda hic bir zaman taraf tutmadi, Misir'in ic islerine karismadi, Hamas nedeniyle Israil ile iliskilerini gerginlestirmedi. Sahip oldugu geleneksek dis politikasi ile guvenilir bir ulke, gerekirse arabulucu olabielcek bir ulke konumundaydi. Biz son 10-12 yilda geleneksel diplomasiyi elimizin tersi ile itip sahsi konulari ve tercihlerimizi ulke cikarlarini onune koyduk. Uzerine TBMM'nin geleneksek denge ve denetleme rolunu sifira indirgedik. Bakiniz 2003 Ira tezkeresi konusunda sozu Cumhurbaskani veya Basbakan soylemedi, TBMM soyledi. Bugun butun yabanci ulkeler biliyor ki Turkiye'de bir is yapilacak ise bir kisinin ikna edilmesi yetiyor. Iyi veya kotu. Boyle bir yonetim sekli ile dis ve ic konularda hatalar yapmak kacinilmaz. Her seyin basina matbu olarak konulan cumleler ile basliyoruz artik. MEdya derseniz eften puften konularda konusuyor ama nedense bir ekonomi, issizlik, egitim, uretim, ihracat, tarim vs tartismasi goremiyoruz. Neden goremiyoruz cok belli degil mi?

Sonuc nedir? Bir kisinin faiz sebep, enflasyon neticedir saplantisina 120 milyar dolar reservi buhar edilmis bir ulke vatandasi olarak burada F35, S400 vs tartisiyoruz.

Karasu
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Karasu » 20 Ara 2020, 01:39

Sayın Robust hocam. Yine çok güzel bir yazı. Ellerine sağlık.

Sadece şunu anlamadım:
"Turk Diplomasi ortadoguda hic bir zaman taraf tutmadi, Misir'in ic islerine karismadi, Hamas nedeniyle Israil ile iliskilerini gerginlestirmedi. Sahip oldugu geleneksek dis politikasi ile guvenilir bir ulke, gerekirse arabulucu olabielcek bir ulke konumundaydi. "

Bunu biraz daha açma imkanınız var mı acaba?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 20 Ara 2020, 19:23

Şimdi yukarıdaki habere ve aşağıdaki fotoğrafa bakmanızı istiyorum. Hala bu forumda bile ''S-400 almasaydık, yine birşey bulup bizi atarlardı.'' diyenler var. Çuvaldızı biraz kendimize batırmamız gerek bence. Proje kapsamında kaç ülkeye, mühimmat entegrasyonu için izin verildi? Sadece hava kuvvetlerimizin geleceğinin karanlık olmasını sağlamadık, aynı zamanda potansiyel müşterilerimizden de olduk.

Resim

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tigerfish » 20 Ara 2020, 19:48

_Turkuaz_ yazdı: 20 Ara 2020, 19:23

Şimdi yukarıdaki habere ve aşağıdaki fotoğrafa bakmanızı istiyorum. Hala bu forumda bile ''S-400 almasaydık, yine birşey bulup bizi atarlardı.'' diyenler var. Çuvaldızı biraz kendimize batırmamız gerek bence. Proje kapsamında kaç ülkeye, mühimmat entegrasyonu için izin verildi? Sadece hava kuvvetlerimizin geleceğinin karanlık olmasını sağlamadık, aynı zamanda potansiyel müşterilerimizden de olduk.

Resim
Evet, bunu iddia eden birilerden benim. Mesele sadece S-400´ün tedarigi degil( bu sistemlerin tedarigine en cok karsi olanlardan biri olarak yorumlarimdan anlasilir) o bölgenin malum devletin kendisine rekabet istememesinin sonucu. Yani Israil ile eski günlerimizde gibi dost ve müttefik olsakda sahinler bu ucaklarin sahip olmamiza siddetle karsi cikacaklar.

Araplari kendi ellerimizle denizde bogsak bile degisen hic bir sey olmayacak.

SOM projesi gayet basarilli ve sistematik cercevede yürütülen bir proje.

Simdiki bulundugumuz konum Kibris Baris Harekatin dan sonra uygulanan yaptirimdan daha beter.

Bu mu müteffiklik?

bertone
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen bertone » 20 Ara 2020, 20:12

_Turkuaz_ yazdı: 20 Ara 2020, 19:23

Resim
Kusura bakmayın bu ima ettiğiniz söylemleri bu forumun altında değil de nerede tartışalım. Bize Çin den hava savunma sistemi aldırmayan irade aynı Çin e Lavi yi satan üstelik projede hiçbir hakkı bulunmayan İsrail e Adir i hediye etti. Kıyaslama istiyorsanız buradan kıyaslayın bu yaptırım siyasi değildir diye.

Saygılar...

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 20 Ara 2020, 20:33

S400 almasaydik yine vermezlerdi argumani bence de dogru degil(yeterli somut delil yok) cunku Turkiye'nin F35 surecini takip edenler biliyor, Turkiye ucaklarini ABD'de fabrikadan teslim almaya baslamisti resmi olarak ve pilot/yer personeli egitimleri ABD'deki uslerde 31 Temmuz 2019'a kadar devam etti. Malatya ussune Lockheed'in verdigi teknik ihtiyaclara uygun bir suru yatirim yapildi.

Ne zaman F35 projesinde cikarilma karari alindi ve egitimleri o ana kadar devam eden Turk F35 personeli ABD'den geri dondu? S400 parcalarini getiren Rus ucaklari Akinci hava ussune indikten yaklasik 1 hafta sonra. Once degil, BIR HAFTA sonra. S400 kararindan ABD tarafinin surekli yaptigi, almayin yaptirim uygularim sozlerinin blof olmadigi direk goruldu. Haksiz bulabilirsiniz, zaten bende ABD'nin cikarma nedenlerinin hepsine katilmiyorum ama suyun basinda ABD oturuyor, F35 projesinin ana sahibi ABD. Kendi ulke guvenligi bahanesi ile karar aldi. En azindan Turk sirketlerinin uretimlerini devam ettirmeleri gerekir(di). Bakalim belki son dk karar degistirip parc siparislerini devam ettirirler belki.

31 Temmuz 2019 surecine gelene kadar 2 sene zarfinda ise ABD tarafinin uyarilarini surekli okuduk ve dinledik. Turkiye ise benim S400'lere ihtiyacim var, sen bana Patriot teknoloji transferi vermedin, satisinda sorun cikardin o yuzden aliyorum argumanlarini dinledik ve okuduk. Bu kismi cok tartisma goruturur, o yuzden tekrar girmek istemiyorum. Gunun sonunda her iki tarafin kendine gore argumanlari vardi ama burada dogru karar vermesi ve sonuclarini hesaplamasi gereken taraf Turkiye oldugu cok acik. Turkiye'de biz S400 aliriz, ABD ve NATO sorun cikarmaz diyen birileri varmiydi ki? Ozellikle S400 kararini verirken, olasi siyasi, ekonomik ve askeri sonuclari dusunuldu mu? Bence cok detayli bir plan olmadigi gelismelerden anlasildi.

Bazi teknik konularda ABD'nin kaygilarindaki haklarini teslim etmem lazim cunku biz sivillerin bilmedigi bir cok konuda SSB aciklama yapmadi. Ornegin, S400'lerin bakim onariminda ve zaman icinde ihtiyc duyulacak lojistik destegini kim verecek? Rus personel hic gelmeyecek mi S400'lerin zamanli sistematik bakim ve onarim gereksinimleri icin? Rus Almaz-Antey'den veya Rus ordusunda anlasma nasilsa artik birileri gelecektir destek amacli. Iste ABD'de diyor ki Ruslarin S400 sistemine mudahale imkani var, ben F35'leri riske etmek istemiyorum. Ben buna haksizlar diyemem. Neden? En basitinden S400 gibi sistemlerin sistematik bakim-onarim veya herhangi bir arizasi durumunda bunlari uretici sirketin teknik danismanligi gereken sistemler bunlar. S400leri teslim aldik diye Ruslar ile baglantimiz kesilmiyor. Sivilde bir arac bile alsaniz zamani gelince servise gidiyorsunuz, evinizin onunde siz motoru acmiyorsunuz. S400 gibi bizim uretmedigimiz ve kullanmayi ogrenmek haricinde icindeki hardware'ine veya yazilimina mudahil olmadigimiz bir sistemin teknik sorunlarinda veya ariza durumlarinda elbette uretici firmanin temsilcisine basvuracagiz. S400 gibi sistemler (PAtriot veya SAMPT'de vardir) gecmise donuk veri kayit sistemleri vardik, butun radar tracklarini kaydediyordur muhtemelen ki olmasi beklenir. ABD bunlardan bahsediyor.

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 20 Ara 2020, 20:40

bertone yazdı: 20 Ara 2020, 20:12 Kusura bakmayın bu ima ettiğiniz söylemleri bu forumun altında değil de nerede tartışalım. Bize Çin den hava savunma sistemi aldırmayan irade aynı Çin e Lavi yi satan üstelik projede hiçbir hakkı bulunmayan İsrail e Adir i hediye etti. Kıyaslama istiyorsanız buradan kıyaslayın bu yaptırım siyasi değildir diye.

Saygılar...
Iyide Turkiye'de uzun sure once Cin'den balistik fuze teknoloji aldi. Ne yapalim simdi? Siz 2015 sonrasindaki Rusya-NATO/ABD arasindaki sorunlarin yogunlastigini ve Rusya'ya karsi yaptirimlar dahil politika degisikligine gidildigini biliyorsunuz sanirim. Bizde NATO uyesi ulkeyiz hayirlatayim. Cikalim, isimize bakalim, nereden istersek oradan aliriz diyorsaniz ayri tartisma tabi.

Bu oneriye karsida benimde onerim eger isimize gelince ABD'den motor alalim MMU yapalim, isimize gelmeyince Rusya'dan S400 alalim konumuna gelmek icin 1.5-2 trilyon dolarlik ekonomi olalim, 50-60 milyar dolar savunmaa para ayiralim. Ulkenin refah seviyesi yukselsin biraz. O zaman konusuruz ne yapabiliriz.

İZCİ
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen İZCİ » 20 Ara 2020, 21:50

Daha önce de dile getirdim sanırım.

RTE bundan yıllar önce Fettullah Gülen’in Amerika tarafından kendisinin yerine getirilmek istendiğini gördü ve yol ayrımı başladı. Dershane kapatmaları, 17 aralık vs derken 15 temmuzda Amerikanın bu hamlesi artık gizlenemez hale geldi ve hatırlarsınız RTE ve çevresi tarafından Amerikaya büyük bir tepki oluşmuştu. Bu kalkışmadan dolayı Amerika alenen suçlanmıştı. Bir karşılık verilmesi gerekiyordu. İncirlik Kürecik vs çok ağır olurdu sanırım ki kalkışmanın simgesi F-16’lar karşısında S-400 alımı anlamlı bir metafor olarak düşünüldü. F-16 antidotu ve Rus malı... (ben duyar duymaz bu bağıntıyı kurmuştum)

Beklenene göre Amerikanın bu hamle karşısında sessiz kalması veya “yok yau hala müttefiğiz bir yanlışlık olmuş” vs demesi gerekiyordu ama Amerika bu tepkiye daha sert karşılık verdi (ben de F-35 vermem, yaptırım, ambargo vs)

S-400 alınırken bize çok gerekli olmadığı veya sistemle entegre olmayacağı bilinmiyor muydu teknik olarak? Biliniyordu. Buna rağmen alınması metafor olduğunu gösterir ki aldık ama kurana kadar Hisar Siper vs sistemlerimiz yetişir hale geldi.

Amerika kendince bizi cezalandırıyor değil mi? Hukukun özünde verilen cezanın suç ile orantılı olması yatar. S-400 almanın cezası hem F-35 hem ticari yaptırım hem ambargo ve 3. Ülkelere de bununla ilgili yaptırım uygulamak olabilir mi? Demek ki konu biraz daha geniş.

Adamlar dünya kadar yaptırım yapıyor ama Nato’ya üye bir ülkede kalkışma yaptıran terör elebaşını ülkesinde koruyor. Biz bunu daha çok dile getirmek zorunda değil miyiz? Sen bir Nato ülkesinde terörist olarak suçlanan adamı nasıl elinde tutuyorsun! Bunu bas bas bağırmamız gerekirdi ama kimsenin umursadığı veya masada kullanacağı yok gibi. Bin Ladin Türkiyede bizim himayemizde yaşayabilir miydi?

Amerikanın Nato içindeki çifte standartı ve bencilliğini gözümüze soktuğu bir dönemdeyiz.

Sanırım bütün bu olanlar S-400 değil de yönetim gidince değişecek. F-35’leri ancak öyle göndermeyi planlıyor olmalılar. Çünkü hiç geri adım atıp da yumuşatmaya çalışmıyorlar.

“S400 almasaydik yine vermezlerdi” doğru bir tespit mi?
S-400 almasaydık belki balistik füze alırdık. Amerika da belki yine F-35 vermezdi ya da F-35 değil de başka bir şeyimize ket vururdu. Biliyorsunuz ekonominizi batırırım diyordu sanırım bir ara Trump. Yani illa bir şeyler ters gidecekti çünkü ayak sesleri yıllar öncesine gidiyor.

Bu da tarikat ve cemaatlerle yol almanın sonunu gösterir diye düşünüyorsun ama gel gör ki şimdi de menzil tarikatına alan açılıyor. (Fetö’nün deşifre olması sonrasında bu tarz tarikatların Amerika tarafınan yedek olarak kullanılabileceğini düşünüyorum)

Burada F-35’imizin ne güzel uçtuğunu vs tartışmamız gerekirken konu nasıl da dayanıyor hep aynı yere. Kusura bakmayın.

bertone
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen bertone » 20 Ara 2020, 22:57

robust yazdı: 20 Ara 2020, 20:40 Iyide Turkiye'de uzun sure once Cin'den balistik fuze teknoloji aldi. Ne yapalim simdi? Siz 2015 sonrasindaki Rusya-NATO/ABD arasindaki sorunlarin yogunlastigini ve Rusya'ya karsi yaptirimlar dahil politika degisikligine gidildigini biliyorsunuz sanirim. Bizde NATO uyesi ulkeyiz hayirlatayim. Cikalim, isimize bakalim, nereden istersek oradan aliriz diyorsaniz ayri tartisma tabi.

Bu oneriye karsida benimde onerim eger isimize gelince ABD'den motor alalim MMU yapalim, isimize gelmeyince Rusya'dan S400 alalim konumuna gelmek icin 1.5-2 trilyon dolarlik ekonomi olalim, 50-60 milyar dolar savunmaa para ayiralim. Ulkenin refah seviyesi yukselsin biraz. O zaman konusuruz ne yapabiliriz.
Evet sizin de söylediğiniz gibi biz (sözde) müttefikiz . Hendek olaylarıyla başlayıp devam eden yaptırımlar bir yana 1 Mart tezkeresinden sonra müttefik askerlerinizin nöbet tuttuğu mevziye el bomlarıyla sızma yapmaya çalışan çok şükürki nöbetteki kardeşlerimin dikkati sayesinde LEŞ haline getirilen ki biz bunu sonraki gün o bizim sözde müttefik misyonerlerin ?? yaptığı törenden sonra anladık.
Motor mu aldık bomba yedik o bombayı atana gidip operasyon düzenlediğimizde yaptırım yedik.
Tamam çuvaldızı kendimize batıralımda nereye kadar? Ortada bir problem var ve karşı taraf devamlı senden taviz istiyor . Peki nereye kadar?
Söylemeye çalıştığım ; bir komisyon kurulur iki tarafta biribirine verdiği sözleri tutup müttefiğinin arkasından kalleşlik yapmaz sorunlar hallolur . Burada ki problem karşında seninle bu şekilde diyalog kurmak isteyen birileri var mı?
Saygılar

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 20 Ara 2020, 23:45

Hocam haklisinizda Turkiye'nin yaptirim, gizli ambargo sorunlari yeni konu degil. 1990'lari hatirlarsaniz dandik eski Dogu Alman BTR-60 hurdalarini kullandiigmiz icin Almanya'dan ambargo yedik. Yillardir yaziyorum. Turkiye'nin akilli tedarik stratejileri izlemesi gerekiyor diye. Ne demek akili tedarik stratejieri diye? Ornegin, Almanya'nin bize kara sistemlerinde uyguladigi ambargo nedeniyle gecmiste Firtina Obus projesini G. Kore uzerinden lisansli uretimi yapan devlet aklindan bahsediyorum. 240 kusur Obusu en ekonomik sekilde ve yerli katki ile uretmeyi basardi. Gerci bugun ki akil isi tersine cevirdi tekrar, Firtina-2 Obuslerini simdi BMC'ye verdiler.

Altay projesinin baslamasida keza Almanya'nin yedigi b... yuzunden basladi, yoksa Leo-2A6 aliyor olsaydik Altay olmazdi. Ama stratejik akil Altay projesini baslatirken yine major bir hata yapti ve gitti guc paketinin MTU-Renk olmasina karar verdi. Olmasi gereken Altay projesinin isterlerinin 50-55 ton arasinda tutarak alternatifi cok fazla olaz 1200hp lik guc paketi uzerinden olmasi gerekirid. Bu sekilde Altay projesinde hic bir sekilde Almanya ile bagimlilik olmamaliydi ki ancak bu sekilde hedefledigimiz basariya ulasabilirdik. Ornegin, 1200hp de Ingiliz Perkins ile calisilabilirdi.

Ayni sorunu T129'da yasadik. Bu sefer atak projesinde ilk once AH-1Z secilmisti, ABD'nin gorev bilgisayari ve yaziliminde istenilen seviyede esneklik gostermemesi nedeniyle (ve maliyetler ayrica) proje iptal edilerek ABD disinda baska bir uretici ile calisilmasina karar verildi. Iste burada benzer tercih yapildi ve CTS800 motoru Honeywell-RR firmasi urunu tercih edildi veya T129'a en uygun motor oldugu icin aslinda. TSK icin sorun yapmadilar ama ihracat lisansinda sorun olacagi tahmin edilebilirdi. Pakistan konusu aslinda direk Pakistan ABD iliskileri ile alakali. ABD teslim etmesi gereken AH-1Z 'leride Pakistan'a teslim etmedi.

Akilli stratejiler derken ozetle sunu soyleyebilirim Turkiye tedarik stratejilerinde fazla politik sorunu olmayan ulkeler ile projeler gelistirmesini oneriyorum veya bunun yollarinin aranmasi ve kritik sistemlerde mumkun oldugunca yapilmali.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen witch_king » 01 Oca 2021, 15:22

Pentagon' un F-35 lerin üretimini geçici olarak durdurduğu haberleri geçiyor.

https://www.straturka.com/pentagon-puts ... roduction/

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Shock and Awe » 01 Oca 2021, 15:39

witch_king yazdı: 01 Oca 2021, 15:22 Pentagon' un F-35 lerin üretimini geçici olarak durdurduğu haberleri geçiyor.

Doğru değil.

https://www.bloomberg.com/news/articles ... on-on-hold

Haber bu. F-35 üretimi durmadı. Tam kapasite seri üretimi ertelendi. Mevcut düşük seviye üretim hızında devam edilecek.

“According to Bloomberg’s report, F-35s fail to combat against enemy’s fighters and they are not effective against Russian and Chinese surface-to-air missiles.”
Bu yazının kaynağı straturks admininin mabadı herhalde. Böyle bir şey yok.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tigerfish » 01 Oca 2021, 15:51

Üretim tam durmadi. LRIP üretimi devam ediyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Antares » 01 Oca 2021, 17:04

Amerika ile ilişkiler 1 Mart Tezkeresinde kötüye gitmeye başladı ama olaya sadece bu şekilde bakmak yetersiz olur. Soğuk savaş zamanında da aramızda krizler oldu. Hem de bir kaç defa. Ayrıca Amerikanın yeşil kuşak projesini 60'larda sezen Türkiye'de artık yüksek tondan sesler çıkmaya başlamıştı. Küba Krizinde Keneddy Türkiye'ye haber vermeden Sovyetlere Türkiye'deki Jüpiter füzelerini çekeceğine dair anlaşma imzaladığında bizim piyon olduğumuz o zamandan belliydi. Sorun biraz da süper gücün orta güçte devlet ile olan kibir ilişkisi ve bu orta düzey devletin bunu kabul etmemesidir gibi gelebilir. Ancak sorun Amerikanın bizim Cumhuriyet devrimimizin tüm getirilerini silmek için karşı devrimcilere destek olmasıydı. Sonuç bugün karşınızda....

1 Mart tezkeresi Erdoğan ile ABD nin arasında başlayan bir sorunun başlangıcı. Evet o zaman Erdoğan bu tezkerenin geçmesi için çok çabaladı ama meclisten geçmedi.

Yani toparlayacak olursam. 1 Marta kadar geri sarsak sorunlar çözülür diyenlere katılamıyorum. ABD'nin düşündüğü tek şey vardır. O da kendi çıkarı. F-35 konusunda ben kusura bakmayın ısrarla vermeyeceklerdi diyorum. Kesinlikle S-400 almamalıydık ama bu olaya sadece S-400 olayıymış gibi bakmak çok büyük hata olur.

NATO değil ama ABD bizim seküler laik modern Türkiye'mizin dna sına 60'lardan beri saldırıyor. Beni Rus'cu ilan etmeyin! O ayrı bir konu.

F-35'ler gelirse bile (forumdaki bazı üstadları sinirlendiriyorum bu yorumumla ama samimi yazmak her zaman önemlidir) F-35 olmayacaktır. Bu ülkeye hayatta inanmam!

Plastic
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Plastic » 01 Oca 2021, 17:38

witch_king yazdı: 01 Oca 2021, 15:22 Pentagon' un F-35 lerin üretimini geçici olarak durdurduğu haberleri geçiyor.

Bizim yalancı medya da "F35 üretimi durduruldu" manşetleri atıyor.
Utanmıyorlar yalan haber yazmaya.
Haberin aslını okuduğunuzda bazı teknik sebepler ve covid nedeni ile combat testlerin geciktiği o nedenle full rate üretime geçisin bir süre daha ertelendiği yazılı.
Adamlar low rate initial production (LRIP) hızı ile zaten 600 küsür uçak teslik etmişler şimdiden.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 01 Oca 2021, 18:34

F-35 bizim için biteli çok oldu. Daha bu konu hakkında yazmaya veya kim ne yazmış bakmaya gerek var mı? Teknik olarak konuşmak dışında, bu uçağı 10 içinde geleceğini konuşmak akılcı değil. :)

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tigerfish » 01 Oca 2021, 19:05

Antares yazdı: 01 Oca 2021, 17:04 Amerika ile ilişkiler 1 Mart Tezkeresinde kötüye gitmeye başladı ama olaya sadece bu şekilde bakmak yetersiz olur. Soğuk savaş zamanında da aramızda krizler oldu. Hem de bir kaç defa. Ayrıca Amerikanın yeşil kuşak projesini 60'larda sezen Türkiye'de artık yüksek tondan sesler çıkmaya başlamıştı. Küba Krizinde Keneddy Türkiye'ye haber vermeden Sovyetlere Türkiye'deki Jüpiter füzelerini çekeceğine dair anlaşma imzaladığında bizim piyon olduğumuz o zamandan belliydi. Sorun biraz da süper gücün orta güçte devlet ile olan kibir ilişkisi ve bu orta düzey devletin bunu kabul etmemesidir gibi gelebilir. Ancak sorun Amerikanın bizim Cumhuriyet devrimimizin tüm getirilerini silmek için karşı devrimcilere destek olmasıydı. Sonuç bugün karşınızda....

1 Mart tezkeresi Erdoğan ile ABD nin arasında başlayan bir sorunun başlangıcı. Evet o zaman Erdoğan bu tezkerenin geçmesi için çok çabaladı ama meclisten geçmedi.

Yani toparlayacak olursam. 1 Marta kadar geri sarsak sorunlar çözülür diyenlere katılamıyorum. ABD'nin düşündüğü tek şey vardır. O da kendi çıkarı. F-35 konusunda ben kusura bakmayın ısrarla vermeyeceklerdi diyorum. Kesinlikle S-400 almamalıydık ama bu olaya sadece S-400 olayıymış gibi bakmak çok büyük hata olur.

NATO değil ama ABD bizim seküler laik modern Türkiye'mizin dna sına 60'lardan beri saldırıyor. Beni Rus'cu ilan etmeyin! O ayrı bir konu.

F-35'ler gelirse bile (forumdaki bazı üstadları sinirlendiriyorum bu yorumumla ama samimi yazmak her zaman önemlidir) F-35 olmayacaktır. Bu ülkeye hayatta inanmam!

Dgruya ne denir. Hakslisiniz. Ne yazik 1.Mart tezkerenin Amerikan Türk iliskilerinde eksiye dogru giden dönüm noktasi oldu. Evet o günleri ben dün gibi hatirliyorum Erdogan tezkerenin gecmesi icin elinden geleni yapti ve o dönemin Basbakani Abdullah Gül´ün dedigi" Günah bizden gitti artik Amerikayla beraber calisacagiz" dediginde Biz tezkereyi kabul etsek etmesek Amerika Iraka saldiracak. Bu girisim ne kadar bazilarin icine sinmese ben o dönemin milletvekilli olsaydim kesin evet oyumu verirdim. O dönemin muhalefet lideri Baykal sagolsun bu tezkereyi sabote etti. Bununla beraber 60 a yakin milletvekilli Iktidar partisinden fire verdi. Cogunluk vardi ama kabulü icin ücte ikilik cogunluk gerekiyordu.

Kürtlerin bugün Kuzey Irakta halen etkin bicimde bir konuma sahip olmalarinda bu tezkereye ret oyu verenlerin payi var. Amerikanin olkeler arasi iliskisi dostluk üzerinde degil cikar üzerinde oldugunu bizim millet halen tam anlamis degiller. Sana Kritik sistemleri vermeden evel artik iki kez degil dört kez düsünür.

90´li yillarda aylarca kici kirik üc adet perry siniflarini uzun zaman teslim etmediklerinde adam abanin altindaki sopayi daha o zaman göstermeye baslamisti.

Ben demiyorum Amerikanin tüm santajlarina boy egelim. Kendi kritik sistemlerin bazinda önemli sevyede bagimsiz olduktan sonra kendi road map´i takip edebiliriz.

Amerikan yönetimi bundan sonra Türkler Dogu ya dogru yöneliyor diye hayiflanmasin. Cikarlarini ona göre tartsinlar ve halen CAATSA santajina inat ediyorlarsa ve F-35 leri yunana ( kendi kaynaklarina göre bize teslim edilecek olan üretim bandindan) Incirlik ve kürecikte zirtini pirtini toplamaya baslayabilir.

Mermi
Uzaklaştırıldı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Mermi » 01 Oca 2021, 20:13

ABD ile sıkı fıkı ilişki kurmakta iyi değil. Evet 1 Mart tezkeresi geçmediği için ilişkiler gerildi ama hatırlayın Ahmet Davutoğlu dışişleri başkanıyken, Arap baharı yıllarında Suriye savaşının başında ilişkiler zirveye çıkmıştı. Obama ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmış, stratejik ortaklıktan bahsediliyordu. Türkiye devamlı pohpohlanıyor. Sonrası malum ABD 'nin gazıyla Suriye olayları arkasında Amerikan mandacılarının ordunun içine iyice nüfuz etmesi kendilerine alan açılması, çözüm süreci buda ABD projesi derken felaketin eşiğine gelmişti ülke. ABD ile çok iyi ilişki içinde olan devletler ülkenin anahtarını istesede istemesede veriyor. Çok iyi kanına giriyorlar yöneticilerin. S-400 belki bu yönden bakarsak hayırlı bile olmuştur ben S400'lerin alımına hiç destek vermesemde F-35'lerin Türk hava kuvvetlerine sınıf atlatacağını bilsemde bu kadar iyi iliskiler sorun olabilir yöneticileri kandırmak çok kolay. S400'ler olduğu müddetçe hep mesafeli olunacak tabi bu iran varı bir ilişkilerin kökten kopması demekte değil CAATSA yaptırımları bu haliyle olsa dahi reis denizaltımız, LHD, İ fırkateyn, Siper , Hisar üretmeye engel değil. Ne Rusya nede ABD bu iki sinsi devletle ilişkileri sıkı tutmamakta fayda var. Bunlar olmadanda pekala yola devam edilebilir.

TerörleMücadele
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TerörleMücadele » 30 Oca 2021, 05:35

Tweette pilotun giriş bilgilerinin uzaktan değiştirilebileceği iddia ediliyor. Kanıt olarak linkteki videoyu gösteriyorlar. Fazıl Altay paylaşmış. İddialarına göre uzaktan değiştirecek olanlar Amerikalılar. Yalnız videoda pilotun giriş bilgilerinin uzaktan mı değiştirildiği, yoksa bunun bilgisayardaki kısa süreli bir arızadan mı kaynaklandığı net değil. Fakat anti F 35 cephesi memnun. Bunun yanında, uzaktan değiştirilmemiş bile olsa böyle bir problemi yaşamak, her gün bunun tekrarlanabileceği ihtimalini düşünmek hakikaten can sıkıcı. Videoda İngiliz pilot uçağına biniyor fakat bilgisayarda login olamıyor. Uçak çalışmıyor.

karli
Süvariler

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen karli » 30 Oca 2021, 13:28

Mermi yazdı: 01 Oca 2021, 20:13 ABD ile sıkı fıkı ilişki kurmakta iyi değil. Evet 1 Mart tezkeresi geçmediği için ilişkiler gerildi ama hatırlayın Ahmet Davutoğlu dışişleri başkanıyken, Arap baharı yıllarında Suriye savaşının başında ilişkiler zirveye çıkmıştı. Obama ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmış, stratejik ortaklıktan bahsediliyordu. Türkiye devamlı pohpohlanıyor. Sonrası malum ABD 'nin gazıyla Suriye olayları arkasında Amerikan mandacılarının ordunun içine iyice nüfuz etmesi kendilerine alan açılması, çözüm süreci buda ABD projesi derken felaketin eşiğine gelmişti ülke. ABD ile çok iyi ilişki içinde olan devletler ülkenin anahtarını istesede istemesede veriyor. Çok iyi kanına giriyorlar yöneticilerin. S-400 belki bu yönden bakarsak hayırlı bile olmuştur ben S400'lerin alımına hiç destek vermesemde F-35'lerin Türk hava kuvvetlerine sınıf atlatacağını bilsemde bu kadar iyi iliskiler sorun olabilir yöneticileri kandırmak çok kolay. S400'ler olduğu müddetçe hep mesafeli olunacak tabi bu iran varı bir ilişkilerin kökten kopması demekte değil CAATSA yaptırımları bu haliyle olsa dahi reis denizaltımız, LHD, İ fırkateyn, Siper , Hisar üretmeye engel değil. Ne Rusya nede ABD bu iki sinsi devletle ilişkileri sıkı tutmamakta fayda var. Bunlar olmadanda pekala yola devam edilebilir.
Şimdi yazdıklarınıza forumdaki en anti amerikancı insanlardan, ve aynı zamanda en anti F35 ci biri olarak cevap vereyim.

ABD ile iyi ilişkiler sayesinde Türkiye olarak biz birçok parça imalatı, ve altyapı, offset anlaşmalarıyla ABD den çok ciddi teknoloji, ve kapasite devşirdik. Yani şöyle abartılı bir cümle kurayım bugünki yerli üretim kaabiliyetlerimiz temeli 90 lı yıllar ve 2000 li yıllardaki ABD ile sağladığımız işbirliği sayesinde oluşturduk. Rusya nın bile hayal edemediği kalitede bir motor teknolojisine sahip isek bunun nedeni ABD ile olan ortaklıklar, çok değil 2 hafta öncesinin Temel Kotil videosunu izlemenizi öneririm. Hisar lara gelince, Çin den füze konusunda bazı teknolojiler edindik doğru, ancak bir taraftanda Raythoen a yaptığımız parça imalatlarınıda biraz inceleyiniz.

HvKK lığında kaynak çeşitliliğini ihmal ettik, sonuçlarınıda bugün görüyoruz. Zamanında Eurofighter konsorsiyumunun teklifini düzgün kullansaydık bugünki halde olmazdık. Veyahut, F35 ten 100 siparişe hazırlanmak yerine 2 filo sipariş edebilirdik.

Birde yöneticileri kandırmak her zaman kolaydır, bu tüm dünyada her insan evladı için geçerlidir. O nedenle kurumların özerkliği önemlidir, zira kurumları kandıramazsınız. Hariciyemiz dışardan müdaheleye maruz kalmasa idi Monşerler takımı diye biz devlet olarak bu hataları yapmazdık. Yahut HSYK gibi kurumlarımız, dışardan atamalara maruz kalmasa idi, kurumlardaki sızmalar çok daha önceden devletin kendi iç mekanizmaları ile temizlenir ve bugünki süreçlere gelmezdik, ve adalet dediğimiz mevhumlarda sorun yaşamazdık.

Bakınız dönüyoruz dolaşıyoruz kurumların özerkliğine, ve adalete geliyoruz. Burada önemli olan ABD ile iyi yada kötü olmamız değil. Belki devlet aklı bizim onlara düşman olmamızı isteyebilir, o günün doğrusu düşman olmak olabilir. Ancak bu kararı dahi sağlıklı işleyen bir devlet aklı ile almamız gerekir. Devlet aklı baştaki liderin aklı değildir, kurumların ürettiği öngörüler, ve çözümlerdir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 03 Şub 2021, 09:16

Sağolsun Sayın karli bana yazacak birşey bırakmamış. Bugünkü teknoloji seviyene o ülkeler özelliklede Abd sayesinde geldin. Açıkça yazayım tüm ipleri koparırsan iran kadar bile ayakta kalamayacağımızıda bilin isterim. Çünkü hala bağımlısın. O devletlerde bağımlı. Dünya koca bir akvaryum ve o akvuryumda herşey nasıl birbirine bağlıysa burda da her ülke birbirine bağlı. Siz bunu kabul etsenizde etmesenizde bu böyle. Önemli olan kendini ezdirmeden sömürülmeden bu ortaklığı sürdürmektir. Ve bunu bireysel yönetimle değil kurumsal yönetimle yapabilirsin. Gerisi hayal ve kendini tatminden öteye gitmez.

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 03 Şub 2021, 17:42

karli yazdı: 30 Oca 2021, 13:28 Şimdi yazdıklarınıza forumdaki en anti amerikancı insanlardan, ve aynı zamanda en anti F35 ci biri olarak cevap vereyim.

ABD ile iyi ilişkiler sayesinde Türkiye olarak biz birçok parça imalatı, ve altyapı, offset anlaşmalarıyla ABD den çok ciddi teknoloji, ve kapasite devşirdik. Yani şöyle abartılı bir cümle kurayım bugünki yerli üretim kaabiliyetlerimiz temeli 90 lı yıllar ve 2000 li yıllardaki ABD ile sağladığımız işbirliği sayesinde oluşturduk. Rusya nın bile hayal edemediği kalitede bir motor teknolojisine sahip isek bunun nedeni ABD ile olan ortaklıklar, çok değil 2 hafta öncesinin Temel Kotil videosunu izlemenizi öneririm. Hisar lara gelince, Çin den füze konusunda bazı teknolojiler edindik doğru, ancak bir taraftanda Raythoen a yaptığımız parça imalatlarınıda biraz inceleyiniz.

HvKK lığında kaynak çeşitliliğini ihmal ettik, sonuçlarınıda bugün görüyoruz. Zamanında Eurofighter konsorsiyumunun teklifini düzgün kullansaydık bugünki halde olmazdık. Veyahut, F35 ten 100 siparişe hazırlanmak yerine 2 filo sipariş edebilirdik.

Birde yöneticileri kandırmak her zaman kolaydır, bu tüm dünyada her insan evladı için geçerlidir. O nedenle kurumların özerkliği önemlidir, zira kurumları kandıramazsınız. Hariciyemiz dışardan müdaheleye maruz kalmasa idi Monşerler takımı diye biz devlet olarak bu hataları yapmazdık. Yahut HSYK gibi kurumlarımız, dışardan atamalara maruz kalmasa idi, kurumlardaki sızmalar çok daha önceden devletin kendi iç mekanizmaları ile temizlenir ve bugünki süreçlere gelmezdik, ve adalet dediğimiz mevhumlarda sorun yaşamazdık.

Bakınız dönüyoruz dolaşıyoruz kurumların özerkliğine, ve adalete geliyoruz. Burada önemli olan ABD ile iyi yada kötü olmamız değil. Belki devlet aklı bizim onlara düşman olmamızı isteyebilir, o günün doğrusu düşman olmak olabilir. Ancak bu kararı dahi sağlıklı işleyen bir devlet aklı ile almamız gerekir. Devlet aklı baştaki liderin aklı değildir, kurumların ürettiği öngörüler, ve çözümlerdir.
Dogru tespitler. Bugun ulkemizde yasanan ic ve dis (ekonomi, diplomasi vb) temelinde son paragraftaki yazdiklariniz yatiyor.

trakya_forever
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen trakya_forever » 18 Şub 2021, 20:44

Kullanıcı avatarı
Scarecrow
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Scarecrow » 19 Şub 2021, 00:20

1 uçağın yüzde 1 fiyatı. Pek umudum yok ama programa katılmak için ufak bir katkısı olcaksa bile ne mutlu.

Plastic
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Plastic » 19 Şub 2021, 11:21

Bu projedeki maddi zararlarımız:
1. Parasını ödediğimiz uçakları alamadık. Daha da kötüsü yıllardır yaptığımız hazırlıklar (korugan inşası ve altyapı faaliyetleri, pilot ve teknisyen eğitimleri...)
2. Off -set anlaşma ile şirketlerimizin yapacağı üretim ile kazanacağı yaklaşık 10 milyar dolarlık işi kaybettik.
3. F35'e entegre edilecek muhimmat üretimi satışından kazanacağımız (Örneğin SOM-J'nin F35 entegrasyonuna başlamıştık)

Bunun dışında Hava Kuvvetlerimizin çok önceden yapılan gelecek planlaması boşa gitti ve rakip ülkeler karşısında hava kuvvetlerimizin gelecekte geride kalma riski doğdu. F16 dışında yapılacak her türlü alım aslında bakarsak F35'ten pahalıya gelecek bize (F15EX alamayacağımızı varsayıyorum). F16 ise ancak gap filler olur. Yeni kabiliyet katamaz. Oysa F35 üst ligde kalmamızı sağlayacaktı.

Bütün bu olumsuzluklardan ve kayıplardan nasıl kurtulacağız?
Bir lobi şirketine 6 aylık 750 bin USD daha kaptırarak :) Ne yapmalarını bekliyoruz? En fazla iki üç internet sitesi ya da gazete köşesinde bizi destekleyen yazı yazdırırlar.
Bu aklı kim verdiyse ve kim uygulamaya koyduysa tebrik ediyorum kendilerini.
Hani Çiftlik Banka para kaptıranları "10 bin TL verirsen paranı geri alırız" diye yolanlar var ya. Bence ondan hiçbir farkı yok :)
Umarım yanılırım.

celestial
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen celestial » 19 Şub 2021, 11:43

Plastic yazdı: 19 Şub 2021, 11:21 Bu projedeki maddi zararlarımız:
1. Parasını ödediğimiz uçakları alamadık. Daha da kötüsü yıllardır yaptığımız hazırlıklar (korugan inşası ve altyapı faaliyetleri, pilot ve teknisyen eğitimleri...)
2. Off -set anlaşma ile şirketlerimizin yapacağı üretim ile kazanacağı yaklaşık 10 milyar dolarlık işi kaybettik.
3. F35'e entegre edilecek muhimmat üretimi satışından kazanacağımız (Örneğin SOM-J'nin F35 entegrasyonuna başlamıştık)

Bunun dışında Hava Kuvvetlerimizin çok önceden yapılan gelecek planlaması boşa gitti ve rakip ülkeler karşısında hava kuvvetlerimizin gelecekte geride kalma riski doğdu. F16 dışında yapılacak her türlü alım aslında bakarsak F35'ten pahalıya gelecek bize (F15EX alamayacağımızı varsayıyorum). F16 ise ancak gap filler olur. Yeni kabiliyet katamaz. Oysa F35 üst ligde kalmamızı sağlayacaktı.

Bütün bu olumsuzluklardan ve kayıplardan nasıl kurtulacağız?
Bir lobi şirketine 6 aylık 750 bin USD daha kaptırarak :) Ne yapmalarını bekliyoruz? En fazla iki üç internet sitesi ya da gazete köşesinde bizi destekleyen yazı yazdırırlar.
Bu aklı kim verdiyse ve kim uygulamaya koyduysa tebrik ediyorum kendilerini.
Hani Çiftlik Banka para kaptıranları "10 bin TL verirsen paranı geri alırız" diye yolanlar var ya. Bence ondan hiçbir farkı yok :)
Umarım yanılırım.
Firma bir hukuk firmasıymış. Eğer ABD'nin yaptığı uygulama ABD'nin kendi kanunlarına aykırı düşüyorsa ve bu firma bunu ortaya koyabilirse bunun sonuçları olamaz mı?

Plastic
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Plastic » 19 Şub 2021, 12:12

celestial yazdı: 19 Şub 2021, 11:43 Firma bir hukuk firmasıymış. Eğer ABD'nin yaptığı uygulama ABD'nin kendi kanunlarına aykırı düşüyorsa ve bu firma bunu ortaya koyabilirse bunun sonuçları olamaz mı?
Pek çok kaynakta lobi şirketi olduğu yazılı. Yasaklı kaynaklara bulaşmamak için alıntı yapmıyorum. Google taramasında rahatlıkla görünebilir.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Sanchez » 19 Şub 2021, 22:17

Hukuk ülkesinde lobici de hukukçu olur. United States v. Turkey mahkemesi olacağından değil.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen wolfastein » 24 Şub 2021, 17:27

Böyle bir şeyden bahsediliyor. F-35 projesi F-22 gibi az üretimle mi sonlanacak acaba?
https://www.airporthaber.com/havacilik- ... rce=Bundle

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tyras » 24 Şub 2021, 20:15

gkurt_1979 yazdı: 24 Şub 2021, 17:27 Böyle bir şeyden bahsediliyor. F-35 projesi F-22 gibi az üretimle mi sonlanacak acaba?
https://www.airporthaber.com/havacilik- ... rce=Bundle
"Motor dahil uçak başına yaklaşık 100 milyon dolarlık etiket fiyatı ile F-35 çok pahalı."

Bunu yazan arkadaş 100 milyon doların üzerinde kaç 4.5+ jet var bir kontrol etsin. Bakım maliyetini bilmiyorum, görece pahalı olabilir ama böyle bir aletten hepten Mig-21 fiyatı falan mı bekliyorlar anlam veremiyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 24 Şub 2021, 20:48

Tyras yazdı: 24 Şub 2021, 20:15 "Motor dahil uçak başına yaklaşık 100 milyon dolarlık etiket fiyatı ile F-35 çok pahalı."

Bunu yazan arkadaş 100 milyon doların üzerinde kaç 4.5+ jet var bir kontrol etsin. Bakım maliyetini bilmiyorum, görece pahalı olabilir ama böyle bir aletten hepten Mig-21 fiyatı falan mı bekliyorlar anlam veremiyorum.
Evet 4.5+ çok jet yok ama. Birim maliyeti 100 milyon doları kaldıracak çokta ülke yok. USAF bile f-15 ex siparişleri geçti. Derin darbe görevi gerektirmeyen yerlerde işlevsel ve ucuz bir jet istiyorlar. Yani bir nevi Gripen-E ile F-7 Thunder ihracatları buna örnek verilebilir

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tyras » 24 Şub 2021, 22:05

Hayali yazdı: Evet 4.5+ çok jet yok ama. Birim maliyeti 100 milyon doları kaldıracak çokta ülke yok. USAF bile f-15 ex siparişleri geçti. Derin darbe görevi gerektirmeyen yerlerde işlevsel ve ucuz bir jet istiyorlar. Yani bir nevi Gripen-E ile F-7 Thunder ihracatları buna örnek verilebilir
İşlevsel ve ucuz bir jetleri var zaten, ağam Blok 70'te istemiyormuş. Bence istedikleri tek şey var, daha yeni ve daha kaymaklı ihaleler. Şu ABD'de gerçekten ilginç bir memleket.

Canti
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Canti » 25 Şub 2021, 10:06

F-35 sonu her zaman hüsranla biten klasik Amerikan en iyisini yaptık, artık eski hiçbir şeye gerek kalmayacak kafasının sonucuydu. Bir uçağa o kadar şey doldurup aynı tasarım hem dik kalksın hem uçak gemisinden mancınıkla kalksın deyince tuzlu olacaktı tabi. Üstelik kamuoyuna işte son insanlı uçak her şey bunun üstüne gelecek deyince sonuç hedeften sapınca haberi neler neler dediniz bakın facia oldu efendim diye çıkıyor. NGAD 50'lerin Century series uçakları gibi olacak haberini ilk okuduğumda beklemediğim ama çok şaşırmadığım bir haber olmuştu. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor, her yeni şeyi bir gövde sığdıramazsın. F-35 facia olmadı ama yanlış plan ve beklentiler oldu.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen İstiklalFM » 25 Şub 2021, 12:36

Yahu ortada bir şey yok. Bunların olacağını biz yıllar önce konuştuk bu sektörden kişilerle. En fazla olacağı 300-400 uçağın siparişini kısmak. Ki onu da başka ülkelere satar Lockheed. Her halükarda daha "normal" uçakların gerekeceği uzun süre görev yapmalarının maliyet etkinlik açısından gerekli olduğu biliniyordu. Ortada çok büyük sürpriz yok. Bu forumda bile konuştuk F-35'in arkasından 2 F-35 göndermek yerine yük beygiri F-15'i göndereceksin. Şimdi belki F-15'de pahalı olduğu için F-16V gibi ek seçenekler devreye girecek. Benim şaşırdığım bir durum değil yıllardır beklediğim bir durum. Biz de F-35'i alsaydık ve gelecekte yanına MMU'yu koysak bile Hürtjet'e bu tarz görevler yükleyecektik. Her işe 5. Nesil bir alet göndermenin mantıklı olmayacağını son 10 senedir bu işle ilgilenen herkes tahmin ediyordu zaten.