F-35 Lightning II

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 25 Şub 2021, 19:00

İstiklalFM yazdı: 25 Şub 2021, 12:36 Yahu ortada bir şey yok. Bunların olacağını biz yıllar önce konuştuk bu sektörden kişilerle. En fazla olacağı 300-400 uçağın siparişini kısmak. Ki onu da başka ülkelere satar Lockheed. Her halükarda daha "normal" uçakların gerekeceği uzun süre görev yapmalarının maliyet etkinlik açısından gerekli olduğu biliniyordu. Ortada çok büyük sürpriz yok. Bu forumda bile konuştuk F-35'in arkasından 2 F-35 göndermek yerine yük beygiri F-15'i göndereceksin. Şimdi belki F-15'de pahalı olduğu için F-16V gibi ek seçenekler devreye girecek. Benim şaşırdığım bir durum değil yıllardır beklediğim bir durum. Biz de F-35'i alsaydık ve gelecekte yanına MMU'yu koysak bile Hürtjet'e bu tarz görevler yükleyecektik. Her işe 5. Nesil bir alet göndermenin mantıklı olmayacağını son 10 senedir bu işle ilgilenen herkes tahmin ediyordu zaten.
Evet mutabikiz hocam. O makaleyi yazan kisini rating amaci icin sansasyonel bir baslik atmis. Makalenin iceriginde ise USAF yetkilisi F35'i bir Ferrari gibi goruyor, her goreve F35 gondermek maliyet etkin olmayacak, o yuzden dusuk maliyetli bir savas ucagi dusunebiliriz diyor. Belki 1500 F35 yerine, 900-1000 adet alip birakirlar. Biz bile F16'larimizin yukunu azaltmak icin Akinci veya diger IHA ve silah sistemlerini konusuyoruz hergun...

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 06 Mar 2021, 15:37

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith, 5. nesil savaş uçağı F-35 ve bazı diğer askeri teçhizat üretim ve alım programlarının ‘tam bir facia’ haline geldiğini ifade etti.
Adam Smith, “F-35, LCS (Littoral Combat Ship – Kıyı Muharebe Gemisi), zırhlı araçlar, gelecek nesil savaş sistemleriyle ilgili meydana gelenler anlamında, son 20 yıldaki alım sürecimiz sadece tam bir facia olarak nitelendirilebilir. Bu yönde daha iyi çalışmaya başlamalıyız”

Yeni bir uçak geliyor herhalde. Sade bir multirole

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 06 Mar 2021, 15:40

Ne oldu yine sağdan soldan tüh kaka haberleri çıkmaya başladı. Demek ki f35 alımı başka bahara kaldı. Bu senede boş geçecek. Ne zaman övülmeye başlanır bilinki alacağız.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 06 Mar 2021, 15:43

TEORI yazdı: 06 Mar 2021, 15:40 Ne oldu yine sağdan soldan tüh kaka haberleri çıkmaya başladı. Demek ki f35 alımı başka bahara kaldı. Bu senede boş geçecek. Ne zaman övülmeye başlanır bilinki alacağız.
Tü kaka demeyelim de. Biraz pahalı.Hatta bayağı pahalı Amerikalılar bile ses çıkarmaya başlamış... Maliyet/verimlilik konusunda kantarın topuzunu kaçırdı gibi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 06 Mar 2021, 15:47

Bu özelliklerde bir uçak için az bile. Her biri uçan uçaktan öte uçan herşey. Bu haberleri bizim basın bir şekilde çekip gündeme taşıyor sorun orda. Kendine modernim diyen her orduda olması gereken bir sistem. Abd nin derdi bizim sihalar gibi ucuz yollu ekonomik savaş aracı isteği. Normal yani bu. Uçaktan vazgeçelim diye bir şey demiyorlar. Bisiklete javelin atacak kafayı yaşamayalım diyorlar işte.

trakya_forever
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Mar 2021, 20:48

Zalimin sahibi olmaliydik öyle ya da böyle. Belki 100 adet değil ama 2 filo HVKK tasiyabildigi kadar da ilgili versiyondan Anadolu üzerinde. Çok şey katardi ama işte olmadı.

Comrade Kalashnikov
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 07 Mar 2021, 07:21

Doktora yapan birisi gibi bu ucaklar - iyi guzel hos egitimli de... ne bileyim, adama bekledigi maasi verebilecek isveren yok piyasada... Bana boyle geliyor. Bir cok savas ortami icin gerektiginden daha sofistikeler gibi

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen alpagut » 07 Mar 2021, 14:30

Comrade Kalashnikov yazdı: 07 Mar 2021, 07:21 Doktora yapan birisi gibi bu ucaklar - iyi guzel hos egitimli de... ne bileyim, adama bekledigi maasi verebilecek isveren yok piyasada... Bana boyle geliyor. Bir cok savas ortami icin gerektiginden daha sofistikeler gibi
O sebeple yanında F-15 ile kullanılması planlanıyor. O sebeple ben hala F-35 alsak bile yanına F-15 koymalıyız diyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 10 Mar 2021, 16:57

Amerikalılarda bizden öğrendi. Kervanı yolda düzüyor. Şaka bir yana, F-135 motorunun üreticisi Pratt&Whitney bu baskı altında, bir de sivil pazardaki motorları ile de uğraşıyor.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tigerfish » 11 Mar 2021, 01:37

Tü kaka kampanyasi yürüyebildigi kadar yürüsün.

Bu-ucak-bize-acilen-lazim.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Heisenberg » 11 Mar 2021, 02:36

F-35 lerdeki özellikler normalde 3 ayri ucagin yapabilecegi özellikleri toplayip hepsi bir araya getirildi diyebiliriz. Görünmezlik,EH, Elektronik , Sinyal ve Radar karistirma Kabiliyeti (F-18E/F Super Hornet), Süraat , Bombardiman ve buraya sigmicak daha birsürü özellikleri var.

1 adet F-35 'in Yapabildigi görevi normal sartlarda birden fazla Savas / Ucagi anca yapabilir. Bu ucagi almadigimiza daha hala sinir oluyorum ama yapabilcek birsey yok. Su an elimizde olsaydi en azindan gelecek 20-30 yil, Türkiye Bölgenin Hava hakimiyetini bizde kalacakti. Simdi ise Araplara parca üretiyoruz.

Hala anlamiyorum S-400 almamizda neden bukadar israr edildi? ToT yok, e ozaman ne aldikta kendimizi zorla attirdik bu degerli Programdan? Son Haberleri okuyanlar , Yunanistanin en kisa zamanda (Fransa ve ABDden Hibe yoluyla) normalde 7-8sene sürecek Askeri alimlarini 1seneye indirdi ve okadar cok Asker Ekipman alinmis ki ,bu kadar kisa zaman icinde Türkiye gercekten zor durumda kalacak. Sürekli kendi yaptiklarimizla övünüyoruz ama bunlari yaparken Askeri alimlarida cok aksaktik. Tamam zorlukta cikarildi ama cok eskiden yapilmasi gereken siparisler yapilmadi. Hava Savunma Sistemi Ihalesi kac sene boyunca ertelendi? Herhalde 18Sene vardir...

madmax12
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen madmax12 » 11 Mar 2021, 10:14

Hindistan'dan sonra dahil olupta onların hala alamadığı bir sistemi çok acele ve hızlandırılmış bir programla F35 teslimatına haftalar kalaya bir yetiştirebilmek müthiş bir olay. Belki süreç hızlandırılmasaydı veya S400 teslimatları 6 ay filan sonra olsaydı, bugün elimizde 6 adet F35 olabilirdi. En azından elimizde inceleyebileceğimiz bir iki uçak olurdu.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 17 Mar 2021, 11:27

selcuklu yazdı: 17 Mar 2021, 10:46 Merhaba, Dün akşam Haber Türk kanalında TekeTek'de programında S400 ve F35 hakkında program yaptılar... Konuklar ise 1 tane Hvk. Tümgeneral vede 1 tane de Denizci Tümamiral vardı. Program soru-cevap ve slayt şekilde devam etti.
Anlattıkları konusunda hem şaşırdım hemde kendim ile çelişkiye düştüm. verdikleri cevaplardan aldığım notlar şunlar;
* F-35 meğer çok hantal vede çok çok pahalı imiş.
* F-35 Hantal, şişman, refleksleri zayıf dediler. (tek motor olması sebebi)
* F-35 için Amerikan ordusu; meğer hata yapmışız bu programda çıkmak istiyorlarmış hatta ve hatta üretim bile durabilirmiş ama şuan yerine hangi uçak olur onu bilmiyorlarmış.
* F-35 için İngiltere siparişi adedini düşürmüş para ve bütçe (yani diyor ki İngiltere bile vaz geçmiş düşünün yani)
* Türk Deniz Kuvvetleri için F35B yerine Çin'den uçak alınabilir miş (aynı işi görürmüş)

- S400 zaten şöyle iyi, böyle iyi, şunu yapar, bunu yapar, şu kadar vurur, şu kadar tepeler...
** Türk Silahlı Kuvvetleri S400 alırken özellikle balistik füze vurmak için almadı mı, iyide s400 genelde uçaklar için değil mi? Rus doktrine göre yapılmadı mı S400? NATO ağına bağlanamaz, ee bize teknoloji transferi de gelmedi diye biliyorum.
Yani aslında ne kadar iyi bir yapmışız dediler.

Üstatlara sorsam doğrumu dur bu söyledikleri sizce?
Şu soruların cevabını sadece bu başlık altında dahi bulabilirsin. Belki 300 ileti çıkar. Bir kısmı hiçbir yerde bulamayacağın kadar açıklayıcı ve makale tadında.

Yinede tekrarlayayım. Bir kısım sağa sola çıkan kendini savunma uzmanı sanan popülist anguta artık inanmayın.

Öncelikle tek motoru var güçsüz bu ve tombul görünümüne aldanıp hantal bu diyenlere direk gerizekalı diyebilirsiniz. O motorun ürettiği gücü biliyorlar mı, düşük hızlarda rus uçaklarının dahi yapamadığı manevraları yapan çevik ve güçlü bir canavar olduğunun farkındalar mı. Herşeyi geçtim bunun uçuş performansının videoları bile var. Hani lafa söze inanmam ben diyenler için.

Abd hata yapmışız demiyor. Bu konuya üç beş ileti öncede değindim. Çok sayıda vurulması gereken kolay hedefler içinde bir çözüm istiyorlar. Yani bisiklet için javelin atma kafasından kurtulalım diyorlar.

Ayrıca f35b özelliğinde (dikey iniş kalkış) dünyada son nefesini verecek olan harier dışında bir muadili yok. Çinde buna karşılık gelecek uçakta yok. Neresinden uyduruyor bu gerizekalılar merak ettim şimdi.

S400 tek başına ağdan bağımsız afedersiniz ama bir b... yiyemez. En fazla o çok yakan devasa radarı ile yolcu uçağı seyreder. S400 rusun elinde bile olsa siha ve intihar dronlarına hatta modern mühimmat ve taktikler uygulayan savaş uçaklarına karşı bile korumasız bir av. Onu korusun diye konan pantsir ve torların halide ortada.

Sonuç olarak yalanlarla kendini avutmak isteyen bu salaklara inanabilir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 17 Mar 2021, 11:53

Bu film daha önce oynadı. Bu f35 boklama timinin atalarıda f16 için aynı şeyleri söylüyorlardı. Hatta üstüne kitap yazdılar. Ama şuan geldiğimiz noktada dünyanın en çok kullanılan savaş uçağı. Bizim hava savunmamızın bel kemiği. Bu uçakların güvencesi ile önüne gelene bd dahil posta koyabiliyorsun. Adam gidip tek tuşla düşüremiyor değil mi. :)

Bu tek tuş muhabbeti f16 larla geldi f35 lerle devam ediyor. Bu yalancı salakların sesini kısacak bir tuş lazım asıl.

F35 savaş uçağının çok ötesinde. Uçan herşey. Hava ve karadaki hedefleri izleme ve diğer unsurlarla paylaşarak hava haritası oluşturma(Erken uyarı ve ihbar uçağı), diğer mühimmat ve sistemler için aydınlatma yapabilme(iha) ve tüm bunları güvenli mesafede yapma. Bitti mi bitmedi. Düşük görünürlük ve uzun menzili sayesinde derin taarruz yeteneği. Güçlü motoru sayesinde canavar modunda taktik bombardıman uçağı. Bitti mi yooo bitmedi. Düşük görünürlük, uzun menzilli radarı ve yüksek manevra yeteneği ile hava üstünlüğü uçağı.

Biz alamadığımız için derdimize yanacağımıza uzanamadığımız ciğeri kötülüyoruz.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Hayali » 17 Mar 2021, 11:57

TEORI yazdı: 17 Mar 2021, 11:27 Şu soruların cevabını sadece bu başlık altında dahi bulabilirsin. Belki 300 ileti çıkar. Bir kısmı hiçbir yerde bulamayacağın kadar açıklayıcı ve makale tadında.

Yinede tekrarlayayım. Bir kısım sağa sola çıkan kendini savunma uzmanı sanan popülist anguta artık inanmayın.

Öncelikle tek motoru var güçsüz bu ve tombul görünümüne aldanıp hantal bu diyenlere direk gerizekalı diyebilirsiniz. O motorun ürettiği gücü biliyorlar mı, düşük hızlarda rus uçaklarının dahi yapamadığı manevraları yapan çevik ve güçlü bir canavar olduğunun farkındalar mı. Herşeyi geçtim bunun uçuş performansının videoları bile var. Hani lafa söze inanmam ben diyenler için.

Abd hata yapmışız demiyor. Bu konuya üç beş ileti öncede değindim. Çok sayıda vurulması gereken kolay hedefler içinde bir çözüm istiyorlar. Yani bisiklet için javelin atma kafasından kurtulalım diyorlar.

Ayrıca f35b özelliğinde (dikey iniş kalkış) dünyada son nefesini verecek olan harier dışında bir muadili yok. Çinde buna karşılık gelecek uçakta yok. Neresinden uyduruyor bu gerizekalılar merak ettim şimdi.

S400 tek başına ağdan bağımsız afedersiniz ama bir b... yiyemez. En fazla o çok yakan devasa radarı ile yolcu uçağı seyreder. S400 rusun elinde bile olsa siha ve intihar dronlarına hatta modern mühimmat ve taktikler uygulayan savaş uçaklarına karşı bile korumasız bir av. Onu korusun diye konan pantsir ve torların halide ortada.

Sonuç olarak yalanlarla kendini avutmak isteyen bu salaklara inanabilir.
O tvde konuşanlar beni benden alıyor. Forum her şeyi açıkladı. Gerçi karşı çıktığımız noktalar var ama F-35 Hava ve Deniz Kuvvetleri için lazım .Çünkü 5.Nesil satın alınabilecek tek uçak. Evet işletme maliyetleri pahalı, bazı sorunları var ama lazım. Ayrıca S-400 gibi 90lar teknolojisine sahip bir sistem için Rus çalımı yedik. Siper geldiğinde bu sistem büyük ihtimal EHTES'e gidecek. Yalnız şu son zamandaki siyasi tavır beni korkutuyor. Bir Rus çalımı daha yememeliyiz. Siyasi ve bürokratik kesim Amerika'nın bize karşı olan tavrına karşı yanımızda Rusya olmazsa bittik modundalar. Biz ne olursa olsun batı standartlarına sahip silah sistemlerini üretmeye odaklanmalıyız. Hava kuvvetlerinde bunun adı MMU. Hee 5. nesil olmaz ama 4+ veya 4. nesil olur. Ama bizim olur.
Amerika'nın tavırları ise bizi bunaltıyor. Apaçık bir çifte standart var. Düşman koltuğuna oturtulduk. Mısır SU-35'lerin ilk partisini 2020 sonu itibari ile aldı. Bırakın CAATSA'yı tek bir yaptırım kelimesini dahi ağızlarına almıyorlar. Tatbikatlar icra ediyorlar. Rusya ise bu yıl sonu S-400 siparişlerini Hindistan'a teslim edecek. Bakalım CAATSA olacak mı? Biz ise apar topar programlardan çıkartıldık.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen TEORI » 17 Mar 2021, 12:09

Bizim görmek istemediğimiz bir noktada var bu çifte standart tavrının altında. Sen nato üyesisin. Ruslardan alacağın sistemlerle nato ağına sokup sabote etmesinin önünü açabilirsin. Milletin asıl korkusuda ondan. Yoksa mısır almış, hindistan almış fazla umursamaz. Normal yani. Ama bu süreçte Türk düşmanlarının ekmeğine yağ sürdü. Onlarında etkisiyle üzerimize bir geleceklerine iki geliyorlar.

celestial
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen celestial » 17 Mar 2021, 12:43

Her şeyi geçtim, Çin ne ara STOVL uçak yaptı?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen alpagut » 17 Mar 2021, 13:42

Yahu Rus hava savun sistemlerini iha'lar balık gibi avladı.

Soru 1-Şimdi S-400'e F-16 ne yapar?

Soru 2- F-35 ne yapar?

Soru 3- 100 tane F-35 neler yapar? --Lütfen Buraya Dikkat--

F-35'in projelendirme maliyet kısımlarında eleştirilen kısımları var. Ama kimse uçağın gelişmişliğini-gücünü sorgulamaz.-en azından aklı olan-

F-35 tek başına tüm hedefler için pahalı çok pahalı. O sebeple Yanında F-15, F-16 vs gibi uçaklar ile kullanılması düşünülüyor.

Bu F-35'e çamur atanlar zamanında "F-16'ya uçan tabut diyorlardı". Efendim çok eskidi hurda diyorlardı.

Ya rant için ya da akılları kesmediği için konuşanlar var olur da. Ama sorun bunların sesinin çok çıkması, medyanın onları ön plana çıkarması.

trakya_forever
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen trakya_forever » 17 Mar 2021, 16:33

F35 e laf atan, hurda, işe yaramaz diyen çarpılır. Nesil değişiyor yahu, bambaşka birşey, bambaşka bir mantalite. Stealth özelliği belki de üzerinde en az durulması gereken kısım. Mini Awacs, Mini SOJ bir araya gelmiş. George Hagi gibi, 10 numara, oyun kurucu bir zat.

Tabi her alan bunu böyle kullabilecek gibi bir durum yok. Teknolojik altyapısı olmayan için ben görünmeden gideyim de şurayı vurayım demekten başka işe yaramaz. Onu da bir yaparsın, iki yaparsın üçüncüde yapıştirirlar yere şopar sümüğü gibi. Hazır ve nazır bir düşmana denk gelirsen birinciyi bile yaptırmaz adama.

Tabi gülü seven dikenine de katlanır. Altyapısı, eğitimi, platformu derken uçak başı 150-200 milyon doları buluyor ülkesine göre. Yani ucuz değil, elbette olmayacak. Bakımı da pahalı. Sorunları var, çözülür. Ha ABD için daha erken başka ülke için daha geç çözülür ama çözülür.

Bize yar olmadı,olmayacak. Keşke olsaydı. Biz bu konsepte hazırdık çünkü. Antrenör iyiydi oynardı bizde bu çocuk. Ama ABD ile mevcut siyasi duruma bakınca belki de olmaması daha hayırlı oldu, bilmiyorum zaman gösterecek. Fakat bu demek değilki çıkalım TVlere vuralım yerden yere. Bıraksınlar abi tamam işte kapandı konu ısıtıp ısıtıp milletin yarasını deşmesinler. Kurtarabiliyorsak verdiğimiz paranın peşine düşsünler. 85 milyon toplanıp kötü kötü bu uçak kötü dememizle kötü olmuyor maalesef.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 17 Mar 2021, 18:37

TEORI yazdı: 17 Mar 2021, 12:09 Bizim görmek istemediğimiz bir noktada var bu çifte standart tavrının altında. Sen nato üyesisin. Ruslardan alacağın sistemlerle nato ağına sokup sabote etmesinin önünü açabilirsin. Milletin asıl korkusuda ondan. Yoksa mısır almış, hindistan almış fazla umursamaz. Normal yani. Ama bu süreçte Türk düşmanlarının ekmeğine yağ sürdü. Onlarında etkisiyle üzerimize bir geleceklerine iki geliyorlar.
Ruslar, Nato'nun kendini çevrelemesini güneyden yarmak ve Akdeniz'de kalıcı olmak için ellerini ovuşturuyor. İnşallah bu tuzağa düşülmez.
Kazak tengrinews.kz sitesine konuşan Şoygu, "Türkiye ile ilişkilerden söz edecek olursam, kolay olmayan, çok zorlu, ancak çok da sonuç veren çalışmalarımız var. Bunlar ortak çalışmalarımız. Zor olmasının nedeni ise engellenmemiz, Türkiye’nin NATO üyesi olmasının engel yaratması. Bu elbette bir engel" dedi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/202103 ... rimiz-var/

Üstelik Mavi Vatan'ın yaratıcısı Cem Gürdeniz bile, tarihimizdeki en büyük doğal düşmanlarımız olan Ruslara KKTC'de üs verilmesini bile gündeme getirmişti. Üstelik bunu Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı Ruslara oyuna getirme politikasını bağlamından kopararak, o dönem bile emperyalizmle mücadelede işbirliğine gidildiği şeklinde dile getiriyorlar.

Evet, anlıyorum. Bu insanlar ABD yüzünden olmadık iftiralara maruz kaldılar ancak bu emperyalistlerin bölge ve Türkiye üzerinde oynadıkları ne ilk ne de son oyun. Daha genç cumhuriyetimizin ilk yıllarından Türkmen yurdu Musul ve Kerkük'ün Misak-i Milli içerisinde kalması dolayısıyla, ülke içerisinde pek çok grubu ayaklandırdı. Yeri geldi, istihbarat örgütleri vasıtasıyla Türkiye'ye ders vermeye kalktı. Yetmedi, askerlerimizin kafasına çuval geçirdi. Yani bunları ilk defa yapmıyorlar ama anladığım kadarıyla komutanlarımız kendilerine yönelik bu kumpasları biraz şahsileştiriyorlar gibi. Bugün baktığınızda TSK'nın bu derece hazır bir ordu olmasında güneydoğuda yaşanan çatışmalar dışında dahil olduğumuz Nato ittifakı dolayısıyla katıldığımız tatbikatların ve ordumuza entegre edilen doktrinlerin etkili olduğunu düşünenlerdenim.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Antares » 17 Mar 2021, 23:36

F-35 hurda falan değil çok da güzel çalışıyor. Ancak bana kızacağınızı bilsem de doğrucu davutum.

Defence News haberinde bizim uçaklarımızın ABD hava kuvvetlerine geçmesine meclisin onay verdiğini ve bunun için ihraç versiyonundan orjin versiyona bilmem kaç milyon dolarlık bütçeyi de onayladığını kendi gözlerim ile okumasam tamam derdim.

Ayrıca bugün sadece F-35 için değil hiç bir platforma bu kadar bağlı kalmak doğru bir şey değil. Teknoloji deli gibi değişiyor. Burada da dahil kimse yarın ufak bir gelişme ile bu uçakların tüm avantajlarını yok edecek bir teknolojinin çıkmayacağını garanti edemez. Tekrar belirteyim bu tüm platformlar için geçerli. Bu yüzden B ve C planlarının olması gerekiyordu.

Bence bizim hatamız tüm yumurtaları F-35 çuvalına yıllar önce koymuşuz. Şimdi adam al vermiyorum dediğinde tavşanın fenere bakması gibi bakıyor ve hala kabullenemiyoruz. Bazılarımız bu harika uçağa kaka derken diğerlerimiz de sanki tek seçenek illa da buymuş gibi bir kafadalar.

B planına çok tan geçmeliydik..

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen dr.911 » 18 Mar 2021, 17:22

Tek motorlu olunca manevra kabiliyeti mi azalıyormuş ?F4 leri aldıran generallere sormak lazım f4 ün manevraları çok mu iyi diye? F16 gibi keskin manevra yapabilen kaç uçak var yahu ? Bir f15 bir f16 gibi sert manevralara girebiliyor mu ? Demolara bakınca ne dediğim çok daha belirgin olacaktır. Evet f15,su35 gibi tayyareler daha yüksek uçuyor ve daha hızlılar fakat bunun avantajı da günden güne azalıyor. Bir f35 yahut f16 o irtifaya çıkamasa da attığı füzeler o irtifalara çıkabiliyor. Yahut f35 sinsice tespit ettiği Rafale'yi verileri ile beslediği bir siper,tf2000 e kendini çok açığa çıkartmadan vurdurabilir ve kendi füzelerini diğer hedefe saklayabilir vs vs. Biz anakaradan çok uzak savaşmayacağımız için yüksek irtifa hssler, e7ler, sojlar ve tf2000ler ile savaş uçaklarımızı entegre olarak kullanabilme avantajına sahibiz. Soj dan yediği karartma dan mı kaçacak ? Yerdeki hssden mi? E7 den mi ? Tf2000den mi ? Yoksa aynı irtifalar da çarpışmasına ramak kalmış göremediği f35 den mi ? Yok öyle bir uçak! Yok öyle bir pilot!

Mermi
Uzaklaştırıldı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Mermi » 19 Mar 2021, 09:35

Antares yazdı: 17 Mar 2021, 23:36 F-35 hurda falan değil çok da güzel çalışıyor. Ancak bana kızacağınızı bilsem de doğrucu davutum.

Defence News haberinde bizim uçaklarımızın ABD hava kuvvetlerine geçmesine meclisin onay verdiğini ve bunun için ihraç versiyonundan orjin versiyona bilmem kaç milyon dolarlık bütçeyi de onayladığını kendi gözlerim ile okumasam tamam derdim.

Ayrıca bugün sadece F-35 için değil hiç bir platforma bu kadar bağlı kalmak doğru bir şey değil. Teknoloji deli gibi değişiyor. Burada da dahil kimse yarın ufak bir gelişme ile bu uçakların tüm avantajlarını yok edecek bir teknolojinin çıkmayacağını garanti edemez. Tekrar belirteyim bu tüm platformlar için geçerli. Bu yüzden B ve C planlarının olması gerekiyordu.

Bence bizim hatamız tüm yumurtaları F-35 çuvalına yıllar önce koymuşuz. Şimdi adam al vermiyorum dediğinde tavşanın fenere bakması gibi bakıyor ve hala kabullenemiyoruz. Bazılarımız bu harika uçağa kaka derken diğerlerimiz de sanki tek seçenek illa da buymuş gibi bir kafadalar.

B planına çok tan geçmeliydik..
S-400'lerde ihraç versiyonu. Ayrıca F-35'ler tek başına hava kuvvetlerinin omurgası olmayacak. Asıl hedef MMU. F-35'ler Stealth ve gelişmiş sensör fizyon yeteneğine 2020'li yıllarda kavuşmak için bir araç ana hedef değil. Eğer hava kuvvetleri F-35 almaz ise 10 yıl geçikiyor bu kabiliyetlere sahip olması. 100 adet almakta şart değildi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Antares » 19 Mar 2021, 13:23

Mermi yazdı: 19 Mar 2021, 09:35 S-400'lerde ihraç versiyonu. Ayrıca F-35'ler tek başına hava kuvvetlerinin omurgası olmayacak. Asıl hedef MMU. F-35'ler Stealth ve gelişmiş sensör fizyon yeteneğine 2020'li yıllarda kavuşmak için bir araç ana hedef değil. Eğer hava kuvvetleri F-35 almaz ise 10 yıl geçikiyor bu kabiliyetlere sahip olması. 100 adet almakta şart değildi.
Üstadım S-400'ü neden karıştırıyorsunuz? Hayır sanırım bu S400 cü F-35 cilerin kavgasından siz benim S-400'ü savunduğumu sandınız. Yazımı iyi okursanız; Bizim B ve C planımızın olmamasının bu durumu yarattığını vurgulamaktayım. S-400 çok daha büyük bir saçmalık.

Gelelim F-35'in araç olmasına. Kesinlikle katılmıyorum. Onca yetenek ve özellik araç olamaz. F-16 lar nasıl yıllarca omurgamız olmuşsa F-35 ler de öyle olacaktı. Bunca parayı araç ya da zaman kazanmakmış gibi betimlemek yanlış bir düşünce olur. Unutmayın birim maliyeti ve alt yapı olarak servet harcadık ve harcayacaktık. Getirisi de o denli yüksek olacaktı. Ben kesinlikle F-35 in ara bir çözüm olduğuna inanmıyorum. Öyle olsaydı şu anda bu kadar muzdarip olmazdık değil mi?

S-400 konusuna tekrar döncek olursak. Bir platformun ya da ülkenin bayrağını almadan gri bölgede iki tarafı tatmin etmeden samimi bir şekilde. (yanılıyor olsam da ) doğru bildiğimi yazmam beni S-400 hss lerinin stratejik ve en doğru karar olduğunu söyleyenlerden yapmıyor.

Ama benim fikrimi açıkça sorarsanız, S400 teknik değil siyasi bir karar ile alınmış olması. Bu yüzden alınması bence hataydı. Bakın biraz daha kasınca kendi hss lerimizi çıkartmaya başlıyoruz. Ama ne kadar kasarsak kasalım Siper ya da Hisar-U hazır olduğunda MMU hazır olmayacaktır diye düşünmekteyim. Bu arada HSS ile Ana hava gücünün temel unsurunu da kıyasladığımı da unutmamaktayım.

mohawk
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen mohawk » 29 Mar 2021, 15:23

Şöyle birşey gördüm teyit edebilecek olan varmı,

ceofast
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen ceofast » 29 Mar 2021, 16:51

mohawk yazdı: 29 Mar 2021, 15:23 Şöyle birşey gördüm teyit edebilecek olan varmı,

Bu haberi başkası yazsa inanırdım ama bu arkadaş Allah bir dese durur düşünürüm.

mohawk
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen mohawk » 29 Mar 2021, 17:02

ceofast yazdı: 29 Mar 2021, 16:51 Bu haberi başkası yazsa inanırdım ama bu arkadaş Allah bir dese durur düşünürüm.

Umarım yanlış bilgidir...

Erich Von Manstein
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 29 Mar 2021, 18:52

Şu uçağa kavuşamamak çok üzücü. En azından 2 filo olsaydı sead/dead için kullanırdık.
Benim son dönemde takip ettiğim kadarıyla yapılan açıklamalardan da bu sonucu tahmin etmek zor değil. Nitekim durum da bunu gösteriyor. Olmayacak işin peşinde koşmak yerine önümüze bakalım diyoruz. Milli hedef ve çıkarlarımız ABD ile sürekli çelişiyor. İleride ABD, desteği herhangi bir sebeple kestiğinde uçakları yedek parça, bakım vb. sebebiyle uçuramayız diye tahmin etmek zor değil. Cidden şu dönemleri ileride umarım gülerek geçeriz. Bağımsızlık için ne zorluklar çekiyoruz.

Neferian
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Neferian » 30 Mar 2021, 01:44

JSF projesinde şanlı bayrağımızı gördüğümde ne kadar sevinmiştim... Umarım doğru değildir.

robust
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen robust » 30 Mar 2021, 07:24

Bu yuksek mevkiden F35'da isletmesi zor ucak, ABD'ye cok bagimliyiz vs gibi konusmalari duymaya basladiysak, bu bir taktik olabilir cok istiyor gozukmemek icin veya gercekten F35 almanin mevcut sartlarda imkan dahilinde olmadiginin gostergesi olabilir, S400 konusu ve diger ABD kongresindeki zorluklar. Belki F35 projesi devam ediyor olsa planlanan 100 rakamina ulasmayacaktik muhtemelen bu ekonomik sartlarda. Onumuzdeki yillarda ekonomik gostergelerin cok iyiye gidecegini sanmiyorum dogrusu, ekonomi kuculecek gibi gorunuyor.

Diger yandan bugun yapilan F35 uzerindeki tartismalari biz 15 yil gec yapiyoruz. Ulke olarak bu projeye girmeden ucagin nasil olacagi, bakim idamesinde ABD'nin rolu ve cesitli kontrolu export kontrolu olacagi bilmiyor muyduk? Son 2 senede mi ogrendik butun bunlari? Cevap tabi ki hayir. Arti ve eksileri kendi kefelerine koydugumuzda, hangi taraf agir basiyordur? Iste bizim gozumu kapadigimiz ve soylemek istemedigimiz seyler. F35 projesinin Turk Savunma Sanayine katkisini yok gibi yap kanka modundayiz.

Sn. Ismail Demir son mulakatinda bir sey soyledi, F35'in boya malzemesi icin ABD kimseye dokundurmuyor dedi. Evet dokunturmaz, herhangi bir ABD vatandasi o tesise giremez veya bir parcasini alip evine goturemez. Bunda yadirganacak ne var? Yarin Turkiye MMU icin cok ozel bir RAM malzeme gelistirse, TAI'deki her calisan elini kolunu sallayarak girsin bir ornek alsin o zaman veya tesiste bulunan bir ABD'li veya Ingiliz vatandasi MMU icin ozel yapilan bu boyama atolyesine girebilecek mi? Biz baskasinin ozel ve gizli tutmak istedigi teknolojisi soz konusu olunca cok hafife aliyoruz meseleleri. Herkesin kendi urunun gizli kalmasini istedigi, ozel onem verdigi yerler vardir. Aynisi Turkiye icinde gecerli.

Turkiye'ye F35 projesinde level-2 seviye katilimci olmasina ragmen oldukca kapsamli bir uretim payi almasi cok cok kucumseniyor ulkede. Hic lafi bile gecmiyor F35'ya cop muamelesi yapanlar tarafindan. TAI'de ucagin ozel methodlar ile orta govdesini uretiyorsun, yarin ayni tezgahta MMU govdesini F35'da ogrendigin teknolojiyi kullanarak yapacaksin. Bir suru sey var daha yazacak ama neyse....

Mermi
Uzaklaştırıldı
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Mermi » 30 Mar 2021, 09:21

ceofast yazdı: 29 Mar 2021, 16:51 Bu haberi başkası yazsa inanırdım ama bu arkadaş Allah bir dese durur düşünürüm.
İnanılı gibi değil. Video izliyor arkasından çıkarım yapıyor ve sanki içerden bilgi aldı veya çok önemli pozisyonda gibi aktarıyor. Şaka gibi bu kişi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen İstiklalFM » 30 Mar 2021, 10:46

ABD F-35'in devasa sensör ve sensör füzyon kabiliyetini destekleyecek ağı "dünyaya hızlı internet sağlama" bahanesi ile yüzlerce uydu fırlatan Elon Musk a yaptırmış oldu

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen İstiklalFM » 30 Mar 2021, 10:49

robust yazdı: 30 Mar 2021, 07:24 Bu yuksek mevkiden F35'da isletmesi zor ucak, ABD'ye cok bagimliyiz vs gibi konusmalari duymaya basladiysak, bu bir taktik olabilir cok istiyor gozukmemek icin veya gercekten F35 almanin mevcut sartlarda imkan dahilinde olmadiginin gostergesi olabilir, S400 konusu ve diger ABD kongresindeki zorluklar. Belki F35 projesi devam ediyor olsa planlanan 100 rakamina ulasmayacaktik muhtemelen bu ekonomik sartlarda. Onumuzdeki yillarda ekonomik gostergelerin cok iyiye gidecegini sanmiyorum dogrusu, ekonomi kuculecek gibi gorunuyor.

Diger yandan bugun yapilan F35 uzerindeki tartismalari biz 15 yil gec yapiyoruz. Ulke olarak bu projeye girmeden ucagin nasil olacagi, bakim idamesinde ABD'nin rolu ve cesitli kontrolu export kontrolu olacagi bilmiyor muyduk? Son 2 senede mi ogrendik butun bunlari? Cevap tabi ki hayir. Arti ve eksileri kendi kefelerine koydugumuzda, hangi taraf agir basiyordur? Iste bizim gozumu kapadigimiz ve soylemek istemedigimiz seyler. F35 projesinin Turk Savunma Sanayine katkisini yok gibi yap kanka modundayiz.

Sn. Ismail Demir son mulakatinda bir sey soyledi, F35'in boya malzemesi icin ABD kimseye dokundurmuyor dedi. Evet dokunturmaz, herhangi bir ABD vatandasi o tesise giremez veya bir parcasini alip evine goturemez. Bunda yadirganacak ne var? Yarin Turkiye MMU icin cok ozel bir RAM malzeme gelistirse, TAI'deki her calisan elini kolunu sallayarak girsin bir ornek alsin o zaman veya tesiste bulunan bir ABD'li veya Ingiliz vatandasi MMU icin ozel yapilan bu boyama atolyesine girebilecek mi? Biz baskasinin ozel ve gizli tutmak istedigi teknolojisi soz konusu olunca cok hafife aliyoruz meseleleri. Herkesin kendi urunun gizli kalmasini istedigi, ozel onem verdigi yerler vardir. Aynisi Turkiye icinde gecerli.

Turkiye'ye F35 projesinde level-2 seviye katilimci olmasina ragmen oldukca kapsamli bir uretim payi almasi cok cok kucumseniyor ulkede. Hic lafi bile gecmiyor F35'ya cop muamelesi yapanlar tarafindan. TAI'de ucagin ozel methodlar ile orta govdesini uretiyorsun, yarin ayni tezgahta MMU govdesini F35'da ogrendigin teknolojiyi kullanarak yapacaksin. Bir suru sey var daha yazacak ama neyse....
Hocam aynı programda İsmail Demir'e bizim sattığımız silah sistemlerine uzaktan müdahale ya da başkalarının teknolojiyi ele geçirmesini engelleyecek önlemimiz var mı sorusunun gelmesi ve Demir'in bazı önlemler var ama konuşamayız demesi de manidar.
Biz kimseye teknoloji vermeyelim, bizden transfer olmasın ama onlar bize herşeyi versin anlayışı var.

delikpr
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen delikpr » 06 Nis 2021, 21:27

Kıbrıs göklerinde İsrail F-35'i.

İsrail ile yapılan tatbikatta tüm Rum HSS aktive edilmiş.

pymk
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen pymk » 13 Nis 2021, 10:15

USAF'ta 1763 adet F-35 kesintisine neden olabilecek bir değerlendirmeden bahsediliyor.

The service is currently evaluating its options through a tactical aircraft study to inform the fiscal 2023 budget, which could result in cuts to the Air Force’s program of record for 1,763 F-35As.

https://www.defensenews.com/training-si ... e8.twitter

Comrade Kalashnikov
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov » 21 Nis 2021, 21:53

Gecmis olsun

RoadCaptain
Üye

F-35 Lightning II

Mesaj gönderen RoadCaptain » 21 Nis 2021, 23:44

Comrade Kalashnikov yazdı: 21 Nis 2021, 21:53 Gecmis olsun
Zaten belliydi.
Simdi bol bol Rus sevicileri Su‘lari yere göge sigdiramaz.

delikpr
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen delikpr » 22 Nis 2021, 00:21

Yunanlılar, Padişahçılar ve Hilafetçiler bayram yapıyorlar.

mohawk
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen mohawk » 22 Nis 2021, 08:45

Maalesef bu iş F-35 ile de kalmayacak gibi,Abd bizi kötüsünden dahi olsa müttefik olarak görmüyor artık...

BuLuT
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen BuLuT » 22 Nis 2021, 21:41

Bu saatten sonra acilen Rus yada çin sitemlerinden F4'lerin yerine daha yeni ve teknolojik uçaklar almalıyız.
Bu çin veya rus seviciliği olmuyor. Başka alternatifimiz kaldımı bilmiyorum. MMU gelene kadar acil uçak almamız gerekiyor.

Tuzmen
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Tuzmen » 23 Nis 2021, 01:10

ABD bizi kendi eliyle Rusya ve Çin'e doğru itiyor. Hem silah ambargosu koyuyor hemde onlardan uçak vb. alınca "Nato üyesi düşmandan silah alamaz" deyip bir daha vuracak. "Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!" diyelim.

Erich Von Manstein
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 23 Nis 2021, 01:53

Tüm bu kısıtlamalar bilinçli bir politikanın ürünü. Biz Rusya veya Çin'e kaymayız. ABD ile olan çatışma alanlarının neredeyse tamamında Rusya ile de karşı karşıyayız. Bu durumu bildiği için eli daha rahat. Ekonomik zorluklara bir de savunma zafiyetlerini ekleyerek Türkiye'yi, milli çıkarları önceleyen politikasından çark ettirmeye çalışıyor. ABD, önceki çağın kafasıyla şimdiki politikalarını şekillendiriyor. Her zaman söylüyorum ABD, diğer ülkeler ile egemenlik haklarına saygılı, eşitlikçi ilişki geliştiren bir ülke değil, olmayacak da. Önceden siyasi söylemler ve minimum varlıkla şekillendirebileceği her alana şimdi ciddi askeri kuvvet aktarmak zorunda kalıyor. ABD'nin politik gücü azaldıkça yerini askeri kuvvet ile dengeliyor. Fakat biz bu bölgede ebediyiz. ABD'nin zorla, gerçeklikten uzak şekilde kurduğu her denge ABD'nin ağırlığı azaldığı an çok kanlı şekilde bozulacak. Biz de bir şekilde bu günlerin üstesinden geleceğiz. Önümüzdeki 10 yıl çok önemli. Çok akılcı savunma politikaları izlemeliyiz.
Birçok önemli proje bu 10 yıl içinde sonuçlanacak, birçok önemli kabiliyet kazanılacak. Şu ara dönemde hava kuvvetlerimizde bir zafiyet oluşmaması gerekiyor. ABD'nin şirazesi bir kere kayınca etrafımız F-35 cenneti olacak. Sihalar, F-4'ler ile hava üstünlüğü elde tutulmaz. Doğu Akdeniz kocaman bir alan, çift motor, yüksek faydalı yük kapasitesine sahip 3-4 filo uçak gerek. Bakalım ne olacak.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen KatipMaster » 23 Nis 2021, 07:19

İlk seçenek Pakistan ile ortak üretim teklif edilecektir. İstediğimizi alamaz isek Güney Kore'nin kapısını tıklayacağız. İkisinden biriyle anlaşıp Rus'lardan alırız gibime geliyor.

Erich Von Manstein
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 23 Nis 2021, 11:15

Ben şu aşamada MMU'ya kaynak ayırmak dışında herhangi bir uçak tedarik edileceği zannetmiyorum. Çünkü ABD menşei dışında alınacak hiçbir uçak ara çözüm olmayacaktır, başlı başına bir tedarik zinciri gerekecektir. Yanlış anlaşılmak istemem, hava kuvvetlerinde tek bir alternatife bağlı kalmamak gerektiğini savunan biriyim. Avrupa'nın ticari ve coğrafi anlamda bu kadar içinde olup, hava kuvvetlerinde tek tedarik kalemi olarak ABD'yi tercih etmemeliydik. Hala bu görüşteyim fakat gerçeklik bu, biz de tedarikte macera seven bir ülke değiliz.
Blok 30'ların yapısal modernizasyonu bitsin, AESA radarı ve Özgür projesi ile en azından sadece hava hava rolünde kullanabileceğimiz bir kaynak yaratırız. Belki bir yerlerden ikinci el blok 30 alır, kendi çözümlerimiz ile modernize ederiz. Ama JF-17 vb. uçaklara yöneleceğimizi zannetmiyorum. Şu dönemde umarım MMU pürüzsüz şekilde ilerler. Hava Kuvvetlerimizin fedakar personeline şu dönemde daha da iş düşecek.

kivele
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen kivele » 23 Nis 2021, 11:59

Yeni bir tip uçak alımına gideleceğini hiç sanmıyorum. F-16+Hürjet+MİUS üçlüsüyle MMU seri üretime girisiye kadar idare edilecektir. Hürjet'e Aesa radar+Meteor tarzı(BVRAAM) A-A füzesi bu ikili çok can yakabilir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 23 Nis 2021, 12:04

Su anda tek carenin mmu, block 30 lar ve milli muhimmatlar oldugu acikca ortaya ckkiyor. Ancak block 30 lar sayica az. Mmu ya cok var. Ve her milli muhimmati block 40 50 lerde kullanamayabiliriz. Bize icini acabilecegimiz adetli bir ucak lazim. Ayrica ram veya scram jetli bvr aam.

bekro
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen bekro » 24 Nis 2021, 12:38

Bu arada Hürjet projesinde hala F404 ile devam edilecek mi?

Bari bu konuda bir revizyona gidilseydi. Bu adamlar yarın uçak olgunlaşınca bu motorada ambargo uygularlar. Hatta mümkünse Hürjette hiç Amerikan parça vs kullanılmasın -tabii mümkünse. Bilemiyorum ama G.Kore ve Japonya- biliyorum bu seçenek zor ama en azından şartlar zorlanmalı- seçenekleri olabildiğince zorlanmalı. Hatta G. Kore umarım daha da geliştirir kendini -her ne kadar kendileri ile çalışmak şu ana kadar çok verimli olmadı ise de. En azından bize durup dururken ambargo uygulamazlar.

Erich Von Manstein
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 24 Nis 2021, 12:52

Güney Kore konusunda, sanki başlı başına bizim için bir alternatifmiş gibi düşünüyoruz fakat Gripen'den bir farkı yok. Motor dahil alt sistemlerin çoğu ABD menşeili. Kendi proje yönetimleri için çok akıllıca bir strateji uyguluyorlar. Motor geliştirmekle, alt sistem geliştirmekle uğraşmıyorlar. Nasıl olsa en iyisini veren var, al tak. ABD ile ilişkiler düzelmedikten sonra kısaca bizim için bir alternatif değil, ilişkiler düzeldikten sonra zaten alır biz de takarız.
Hürjette anladığım kadarıyla tek motor, itki gücü vb. parametrelere göre tasarım dondurulmuş durumda. F404'ün pek alternatifi de yok. Zaten tasarım donduktan sonra hadi EJ200 takalım, RD-33 alalım vb. demek de ne kadar uygun konunun uzmanı arkadaşlar değerlendirir. En baştan çift motor (Ukrayna versiyonu) bir tasarım alternatifi de düşünülmeliydi. Belki de düşünülüyordur, bilemiyorum.

goldenwings
Süvariler
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen goldenwings » 24 Nis 2021, 14:27

ABD ‘ den bu saatten sonra uçak alınmaz, F16 hariç, Avrupa da Kore de ABD uçağı sayılır , olmaz kanımca. Çin veya Rus uçağı bize uymaz ya da el mahkum JF-17’ye kalırız taşıyıcı platform olarak. Motor işinden dolayı MMU dan çok ümidim yok belki bizimkiler gizli saklı biraz Batı biraz Doğu biraz Ukrayna çal çırp topla bir motor üzerinde gizli gizli çalışıyorlardır. Çin’in başaramadığı motoru biz nasıl yaparız bilmiyorum ama. Sonuç olarak tek çözüm motor üretmek kaldık başımıza.

İZCİ
Üye
F-35 Lightning II

Mesaj gönderen İZCİ » 24 Nis 2021, 15:06

goldenwings yazdı: 24 Nis 2021, 14:27 ABD ‘ den bu saatten sonra uçak alınmaz, F16 hariç, Avrupa da Kore de ABD uçağı sayılır , olmaz kanımca...
Gripen alalım fikri ortaya atıldığında da benzer savlar oluyordu (Motoru Amerikan, dolayısıyla izin vermezler boşuna önermeyin)

Bu haklı savlara rağmen bahsedilen uçakları almak için kesinlikle girişimde bulunulmalı ve Amerikanın bunu engellemesi beklenmeli. Böyle yaparak bu sorun sadece bize değil; kendi uçağını Amerika yüzünden satamayan İsveç ve Koreye de sirayet etmeli. Amerikan motoru seçtiğimiz için Hindistana helikopter satamadığımız o eli kolu bağlı sinir bozan durumu bu ülkeler de yaşamalı. Belki biraz uyanırlar ve bir dahaki sefere stratejik komponentleri seçerken daha farklı alternatiflere yönelirler.