Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 10 Haz 2021, 18:52

Azerbaycan halkı kardeşimiz ama Aliyev asla değil... Aliyev çıkarları için herşeyi yapabilecek bir insan. Ruslar istemeseydi Karabağ'a Azerbeycan operasyon yapamazdı.

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe » 10 Haz 2021, 19:39

Celebor yazdı: 10 Haz 2021, 17:22 O zaman bizim arkalarında durmamıza ihtiyaçları yoktu? Her şeyin para olmadığını tabiki biliyorum ama karşıdaki adam karşılıksız sevgi uğruna bir şey yapmayınca ben neden yapayım? Ben burda Azerbaycan halkına laf etmiyorum elbette onlar kardeşimiz benim lafım devletin duruşuna ve kararlarına .
Bizim onlara verdiğimiz desteğin haddi hesabı yoktur. Ama hangi bağlamda? Diplomatik olmadığı kesin.
Bizim dışişleri Azerbaycan asya ülkesidir dese neredeyse bütün Batı hayır Azerbaycan pasifiktedir diyecek konumda maalesef.

Yani Aliyev kendine göre bir düzen kurmuş. Herkesin ağzına bir şeyler vererek bir şekilde susturup ilerlemeye çalışıyor. Diğer taraftan Putin Lukaşenko vs mafya ekibiyle dolaplar çeviriyor.
En son Karabağda da neredeyse herkese pastadan az ya da çok bir şeyler verdi sus payı olarak.

Şimdi ben bunlara mutlak yanlış veya doğru diyemem. Oranın dinamikleri bizimkinden çok farklı. Karabağın tamamı işgalden kurtarılana kadar ne gerekiyorsa yapılmalı. Silah alımlarını da bu politikaları üzerinden yorumluyorum. Öyle değil başka bir sebebi var diyorsanız anlatabilirsiniz. Çünkü suçlayarak bir yere varmak mümkün değil.

Elbetteki eleştirebiliriz tartışabiliriz ama unutmayalım ki yapılan her şeyin mutlaka bir sebebi vardır. Neden bizden değil de İsrailden silah alıyorlar diye kızmaya gerek yok. Piyade tüfeği alımları bile siyasi. Bunun yerine örneğin neden Azerbaycan doğalgazı bu kadar pahalı diye sormamız lazım diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 11 Haz 2021, 00:15

kivele yazdı: 10 Haz 2021, 18:52 Azerbaycan halkı kardeşimiz ama Aliyev asla değil... Aliyev çıkarları için herşeyi yapabilecek bir insan. Ruslar istemeseydi Karabağ'a Azerbeycan operasyon yapamazdı.
Oğul Aliyev e çokta haksızlık etmemek lazım. Bu ekol içinde babasından daha yakın ve iyi bir ilişki düzlemine sahibiz. Ama mevcut durumdan çok daha fazlasının olmaması insanı üzüyor.

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 11 Haz 2021, 14:01

Belki Türkiyeden silah alımı arzu ettiğiniz seviyede olmaya bilir, açıkca ben de memnun değilim ama Azerbaycan son 20 yılda Türkiyeye en çok yatırım yapan ülkeler içinde ilk 10-da yer almakta. Bu güne kadar Azerbaycanın Türkiyeye bir çok alanda yaptığı yatırım 20 milyarın doların üzerine çıkmış bulunmakta.

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 11 Haz 2021, 14:08

Türkiyeden silah alımına engel olan bir sıra sebepleri bir çoğunuz biliyorsunuz zaten. Karabağ sorunu yüzünden qayri resmi ambargo uygulanması yüzünden bir sıra alımlar iptal edildi.Örneğin 200 milyonluk Fırtına obüsü gibi. Neticede Altay tank projesininde gecikeceğini anlayan Azerbaycan yüzünü Rusya pazarına döndü ve T-90S Msta-S obüs BMP-3 ve s. gibi silah siparişleri yaptı. Karabağ sorununun büyük ölçüde bitmesiyle geleckte daha sıkı iş birliği olacağını söyleye bilirz. İki ülke arasında savunma sanayi alanında iş birliği ortak projeler var ve bunun için artık masaya oturulmuş.SSB başkanı İ.Demirin son ziyareti de buna örnektir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Haz 2021, 14:15

Yahu yukarıda da anlattık. Bilerek mi tekrar ediyorsunuz? Fırtına'ya motor gelmedi hepsi bu mu? Otokar'ın 4x4 ön sözleşmesi gerçekleşmeyip neden SandCat alındı? Türkiye'den Dearsan'ın ihalesi hala beklerken İsrail Saar'ları üretildi bitti bile... Hatta Azerbaycan ihaleyi Fransız Naval Group'a vermeye kalktı. ANKA aylar önce test edilmesine rağmen neden sipariş geçilmedi? Beğenmediğimiz Katar bazı şeyleri daha net yapıyor.

Türk üreticilerin gidişi Bakü'ye ulaşmadan haberlerini Tel Aviv'deki şirketler alıyor....

Elbette biz Azerbaycan'ı her halükarda destekleyelim. Harp zamanı bunların hiçbirini açmadım ama harp bitti eğri oturup doğru konuşma zamanı. Bir şeyler değişsin diye bir çaba var ama o işler öyle kolay değil... SSB uğraşıyor. Yeni planlar tutarsa ne ala...

Bu arada İsrail ile Azerbaycan ilişkilerinin kurulmasına karşı değilim. Silah alımı da çok makul. Destekliyorum. Ama bazı konular sınır aşmıştı yakın gelecekte. Fransızlara bile ezdirmeye kalktılar bizi.

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 11 Haz 2021, 14:39

İstiklalFM yazdı: 11 Haz 2021, 14:15 Yahu yukarıda da anlattık. Bilerek mi tekrar ediyorsunuz? Fırtına'ya motor gelmedi hepsi bu mu? Otokar'ın 4x4 ön sözleşmesi gerçekleşmeyip neden SandCat alındı? Türkiye'den Dearsan'ın ihalesi hala beklerken İsrail Saar'ları üretildi bitti bile... Hatta Azerbaycan ihaleyi Fransız Naval Group'a vermeye kalktı. ANKA aylar önce test edilmesine rağmen neden sipariş geçilmedi? Beğenmediğimiz Katar bazı şeyleri daha net yapıyor.

Türk üreticilerin gidişi Bakü'ye ulaşmadan haberlerini Tel Aviv'deki şirketler alıyor....

Elbette biz Azerbaycan'ı her halükarda destekleyelim. Harp zamanı bunların hiçbirini açmadım ama harp bitti eğri oturup doğru konuşma zamanı. Bir şeyler değişsin diye bir çaba var ama o işler öyle kolay değil... SSB uğraşıyor. Yeni planlar tutarsa ne ala...

Bu arada İsrail ile Azerbaycan ilişkilerinin kurulmasına karşı değilim. Silah alımı da çok makul. Destekliyorum. Ama bazı konular sınır aşmıştı yakın gelecekte. Fransızlara bile ezdirmeye kalktılar bizi.
Türkmenistanın Azerbaycanı neredeyse her gün tehdit etdiyi bir zamanda Dearsan gidip Türkmenistan için gemi yaptı. Ne belkliyordunuz?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali » 11 Haz 2021, 15:17

SA-83 yazdı: 11 Haz 2021, 14:39 Türkmenistanın Azerbaycanı neredeyse her gün tehdit etdiyi bir zamanda Dearsan gidip Türkmenistan için gemi yaptı. Ne belkliyordunuz?
Aliyev, arkadağın yanında evliya kalır. Oradaki sıkıntı daha büyükte neyse. Burada Türkmenistan niye Azerbaycanı tehdit ediyor. Hazar'ın statüsü belirlenmemiş miydi?

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 11 Haz 2021, 15:20

Hayali yazdı: 11 Haz 2021, 15:17 Aliyev, arkadağın yanında evliya kalır. Oradaki sıkıntı daha büyükte neyse. Burada Türkmenistan niye Azerbaycanı tehdit ediyor. Hazar'ın statüsü belirlenmemiş miydi?
O zamanlar değil, Kepez yatağı üzerinde neredeyse savaş çıkacaktı. Bu yılın Ocak ayının 21-de taraflar anlaşma elde etdi ve Dostluk adlandırdıkları yatağı artık ortak istismar edecek.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Haz 2021, 15:28

SA-83 yazdı: 11 Haz 2021, 14:39 Türkmenistanın Azerbaycanı neredeyse her gün tehdit etdiyi bir zamanda Dearsan gidip Türkmenistan için gemi yaptı. Ne belkliyordunuz?
Fransa ve Rusya neler yaptı Azerbaycan'a mesele bu muydu? Ki o ihale başladığında böyle ortam yoktu. Gayet mavi boncuklar dağıtıldı. TUSAŞ ve Otokar ne yaptı?

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 11 Haz 2021, 18:06

Ona bakarsak biz de İsrail ile kanlı bıçaklıyız. Bu sıkıntılar sadece savunma sanayi sektöründe yok her alanda var. Bakalım Kıbrıs konusunda Azerbaycan ne adımlar atacak onu da görmemiz lazım eskiden karabağın statüsü yüzünden kabul etmiyorlardı peki şimdi ne olacak?

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 15 Haz 2021, 17:06

Azerbaycan ile Türkiye arasında askeri, savunma sanayii konularını da kapsayan Şuşa Müttefiklik Beyannamesi imzalandı.

Erdoğan:

“Azerbaycan ile savunma sanayii alanındaki ilişkilerimizi teknoloji transferi ve ortak üretimle daha da tahkim ediyoruz. Azerbaycan bir pazar değil, bir üretim merkezi olma imkanını yakalayacaktır."

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 15 Haz 2021, 19:55

“Taraflar, iki kardeş ülke silahlı kuvvetlerinin çağın gereklerine uygun olarak yeniden yapılandırılması ve modernizasyonuna yönelik olarak ortak çaba göstermeye devam edecektir.”

“Taraflar, savunma yeteneklerinin ve askeri güvenliğin güçlendirilmesine yönelik personel mübadelesini, ortak eğitim ve tatbikatların düzenlenmesini, iki ülke silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışabilirliğinin artırılmasını, modern teknolojilere dayalı silah ve mühimmatların yönetilmesinde yakın işbirliğini ve bu amaçla yetkili kurum ve kuruluşların koordineli faaliyetinin sağlanmasını teşvik edeceklerdir. Türkiye ve Azerbaycan diğer dost devletlerin orduları ile birlikte askeri tatbikatların düzenlenmesini destekleyeceklerdir.”

“Taraflar, ulusal ve uluslararası yükümlülüklerini göz önünde bulundurmak suretiyle, deniz, hava ve uzay alanında karşılıklı teknoloji paylaşımında bulunarak, müşterek yeteneklerin geliştirilmesi maksadıyla ortak projelerin yürütülmesini teşvik edecek ve karşılıklı savunma sanayii teknolojilerinin geliştirilmesine olumlu katkı sağlayacak; sahip oldukları silah ve mühimmatla teçhiz edecek, bunların üretim teknolojilerini karşılıklı şekilde teşvik edecek ve hâlihazırda ülkelerinde mevcut olmayan üretim alanlarının oluşturulmasını, ortak araştırma ve üretim faaliyetleri gerçekleştirilmesini, iki ülke savunma sanayi kurumlarının teknoloji, askeri ürünler ve hizmetler alanında yerli ve uluslararası pazarda işbirliği yapmasını destekleyeceklerdir.”

blueroad226
Üye

Mesaj gönderen blueroad226 » 15 Haz 2021, 20:42

Celebor yazdı: 10 Haz 2021, 17:22 O zaman bizim arkalarında durmamıza ihtiyaçları yoktu? Her şeyin para olmadığını tabiki biliyorum ama karşıdaki adam karşılıksız sevgi uğruna bir şey yapmayınca ben neden yapayım? Ben burda Azerbaycan halkına laf etmiyorum elbette onlar kardeşimiz benim lafım devletin duruşuna ve kararlarına .
AZERBAYCAN'IN DEVLET BÜTÇESİ TOPU TOPU 10 MİLYAR DOLAR CİVARINDA VE YILLIK SAVUNMA BÜTÇESİ DE BUGÜNE KADAR MAKSİMUM 2,5 MİLYAR DOLARI GÖRDÜ. Bu bütçe' den silahlanma için ayrılabilen pay ise yıllık maksimum 1, 1,5 milyar dolar kadardır. Durum buyken ne bekliyordunuz ?Azerbaycan az miktarda petrol ve doğalgaz ihraç edebilen bir ülke, bu iki kalem haricinde Azerbaycan'ın ihracatı maalesef sıfıra yakın. DOLAYISIYLA AZERBAYCAN KISITLI KAYNAĞINI OLABİLDİĞİNCE İYİ KULLANMAK ZORUNDA. (Yukarıda belirttiğim "devlet bütçesi" ilk bakışta büyük bir rakam gibi görünse de aslında bir 10 milyonluk nüfusa sahip bir devlet için maalesef çok yetersiz bir bütçe. Azerbaycan yılda 100 milyar dolar petrol ihraç edip, bundan 30-40 milyar dolar net gelir sağlayan bir ülke olsaydı durum elbette farklı olurdu :) ).

Bir de olaya kalemler bazında bakmak lazım; Hadi Altay tankı seri üretime geçti diyelim, ilk yıllarda Altay tankının birim fiyatının en az 10-12 milyon dolar olacağı söyleniyor. Bu durumda Azerbaycan 100 adet tank alımı için en az 1 milyar dolar ödeme yapması ve de TSK'nın mevcut siparişi de göz önüne alınırsa en az 3-4 yıl beklemesi gerekecekti, Azerbaycan da mecburen tanesi 3,6 milyon dolardan T-90 satın aldı. Türkiye'nin Azerbaycan'a satabileceği kalemler günümüz koşulları altında ACV-15 ZMA'lar, siha'lar, ZPT'ler, çekili obüsler, çok namlulu roketatarlar, piyade tüfekleri, mühimmat vs olabilirdi, Azerbaycan da zaten Türkiye'den bolca siha, T-122 Sakarya, tüfek, mühimmat vs almıştır. İlerleyen yıllarda yerlilik payının artması ile bir miktar T-155 Fırtına obüsü ve T-129 Atak helikopteri de muhtemelen Azerbaycan tarafından satın alınacaktır.

Ben olaya tamamen Azerbaycan'ın menfaatlerini düşünerek yaklaşıyorum. KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'IN ARAZİSİNİN 12 bin km2'si işgal altında iken ben "Azerbaycan neden bizden daha bol miktarda silah almadı" nın derdine düşecek değilim. İsrail - Azerbaycan yakınlaşmasını da, Rusya-Ukrayna-Belarus'tan makul fiyata alınan silahları da son derece doğru tercihler olarak görüyorum. Nitekim bu tercihler ve Aliyev hükümeti'nin doğru zamanlaması bizi sonuca götürdü mü? Evet götürdü. Sadece 44 günde Ermenistan teslim oldu ve 2873 gibi makul sayıda şehit ile işgal toprakları'nın %77'si temizlendi. Azerbaycan Rusya ile ilişkilerini sağlıklı biçimde yürüterek kalan topraklarda da en azından Azerbaycan vatandaşlarının iskanını ilerleyen yıllarda sağlayabilecektir diye düşünüyorum. Şu an bile Hankendi'den Türk ve Azerbaycan Türkü tırları geçebilmekte yerleşik Ermeniler mal mal bu tırlara bakmaktadırlar.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 15 Haz 2021, 20:48

Yalquzaq yazdı: 15 Haz 2021, 17:06 Azerbaycan ile Türkiye arasında askeri, savunma sanayii konularını da kapsayan Şuşa Müttefiklik Beyannamesi imzalandı.

Erdoğan:

“Azerbaycan ile savunma sanayii alanındaki ilişkilerimizi teknoloji transferi ve ortak üretimle daha da tahkim ediyoruz. Azerbaycan bir pazar değil, bir üretim merkezi olma imkanını yakalayacaktır."
Bunu 2010'da imzalanan anlaşmanın genişletilmesi olarak mı görmek lazım?

Hayırlara vesile olsun.

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 15 Haz 2021, 21:04

blueroad226 yazdı: 15 Haz 2021, 20:42 AZERBAYCAN'IN DEVLET BÜTÇESİ TOPU TOPU 10 MİLYAR DOLAR CİVARINDA VE YILLIK SAVUNMA BÜTÇESİ DE BUGÜNE KADAR MAKSİMUM 2,5 MİLYAR DOLARI GÖRDÜ. Bu bütçe' den silahlanma için ayrılabilen pay ise yıllık maksimum 1, 1,5 milyar dolar kadardır. Durum buyken ne bekliyordunuz ?Azerbaycan az miktarda petrol ve doğalgaz ihraç edebilen bir ülke, bu iki kalem haricinde Azerbaycan'ın ihracatı maalesef sıfıra yakın. DOLAYISIYLA AZERBAYCAN KISITLI KAYNAĞINI OLABİLDİĞİNCE İYİ KULLANMAK ZORUNDA. (Yukarıda belirttiğim "devlet bütçesi" ilk bakışta büyük bir rakam gibi görünse de aslında bir 10 milyonluk nüfusa sahip bir devlet için maalesef çok yetersiz bir bütçe. Azerbaycan yılda 100 milyar dolar petrol ihraç edip, bundan 30-40 milyar dolar net gelir sağlayan bir ülke olsaydı durum elbette farklı olurdu :) ).

Bir de olaya kalemler bazında bakmak lazım; Hadi Altay tankı seri üretime geçti diyelim, ilk yıllarda Altay tankının birim fiyatının en az 10-12 milyon dolar olacağı söyleniyor. Bu durumda Azerbaycan 100 adet tank alımı için en az 1 milyar dolar ödeme yapması ve de TSK'nın mevcut siparişi de göz önüne alınırsa en az 3-4 yıl beklemesi gerekecekti, Azerbaycan da mecburen tanesi 3,6 milyon dolardan T-90 satın aldı. Türkiye'nin Azerbaycan'a satabileceği kalemler günümüz koşulları altında ACV-15 ZMA'lar, siha'lar, ZPT'ler, çekili obüsler, çok namlulu roketatarlar, piyade tüfekleri, mühimmat vs olabilirdi, Azerbaycan da zaten Türkiye'den bolca siha, T-122 Sakarya, tüfek, mühimmat vs almıştır. İlerleyen yıllarda yerlilik payının artması ile bir miktar T-155 Fırtına obüsü ve T-129 Atak helikopteri de muhtemelen Azerbaycan tarafından satın alınacaktır.

Ben olaya tamamen Azerbaycan'ın menfaatlerini düşünerek yaklaşıyorum. KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'IN ARAZİSİNİN 12 bin km2'si işgal altında iken ben "Azerbaycan neden bizden daha bol miktarda silah almadı" nın derdine düşecek değilim. İsrail - Azerbaycan yakınlaşmasını da, Rusya-Ukrayna-Belarus'tan makul fiyata alınan silahları da son derece doğru tercihler olarak görüyorum. Nitekim bu tercihler ve Aliyev hükümeti'nin doğru zamanlaması bizi sonuca götürdü mü? Evet götürdü. Sadece 44 günde Ermenistan teslim oldu ve 2873 gibi makul sayıda şehit ile işgal toprakları'nın %77'si temizlendi. Azerbaycan Rusya ile ilişkilerini sağlıklı biçimde yürüterek kalan topraklarda da en azından Azerbaycan vatandaşlarının iskanını ilerleyen yıllarda sağlayabilecektir diye düşünüyorum. Şu an bile Hankendi'den Türk ve Azerbaycan Türkü tırları geçebilmekte yerleşik Ermeniler mal mal bu tırlara bakmaktadırlar.
1: Azerbaycan devlet bütçesi 17 milyar dolar.

http://www.e-qanun.az/framework/46590

Ama devlet bütçesinde petrol fiyatı 30 dolar olarak belirlendi. Şu an ise Azerbaycan petrolunun fiyatı 75 dolar. Bu ne demek? Petrol gelirlerinin yarısından çoğu devlet bütçesi değil, devlet petrol fonduna gidiyor.

https://azertag.az/en/xeber/Azerbaycan Türkü_Light ... 74-1807333

Doğalgaz ihracatı önümüzdeki yıllarda önemli derecede artacak. 2023 yılında doğalgaz ihracatı karşılaştırma için 2019 yılına kıyasla %35 artacak.

2: Askeri bütçe 2011 yılında 3.1 milyar dolara yükseltildi, sonraki yıllarda da artarak 2014 yılında 4.8 milyar dolara ulaştı. Petrol fiyatlarının 2015 yılında 20-30 dolar seviyesine inmesiyle doğal olarak gelirler ve bütçe azaldı. Yani 2.5 milyar dolar bandı daha 2011 yılında geçilmişti.

3: 2021 askeri bütçesi (buraya jandarma dahil değil) iae 2.8 milyar dolar.

Petrol ve doğalgaz kaynaklarına gelince, Cezayir’den pek farklı değil o konuda.

blueroad226
Üye

Mesaj gönderen blueroad226 » 15 Haz 2021, 21:49

Yalquzaq yazdı: 15 Haz 2021, 21:04 1: Azerbaycan devlet bütçesi 17 milyar dolar.

http://www.e-qanun.az/framework/46590

Ama devlet bütçesinde petrol fiyatı 30 dolar olarak belirlendi. Şu an ise Azerbaycan petrolunun fiyatı 75 dolar. Bu ne demek? Petrol gelirlerinin yarısından çoğu devlet bütçesi değil, devlet petrol fonduna gidiyor.

https://azertag.az/en/xeber/Azerbaycan Türkü_Light ... 74-1807333

Doğalgaz ihracatı önümüzdeki yıllarda önemli derecede artacak. 2023 yılında doğalgaz ihracatı karşılaştırma için 2019 yılına kıyasla %35 artacak.

2: Askeri bütçe 2011 yılında 3.1 milyar dolara yükseltildi, sonraki yıllarda da artarak 2014 yılında 4.8 milyar dolara ulaştı. Petrol fiyatlarının 2015 yılında 20-30 dolar seviyesine inmesiyle doğal olarak gelirler ve bütçe azaldı. Yani 2.5 milyar dolar bandı daha 2011 yılında geçilmişti.

3: 2021 askeri bütçesi (buraya jandarma dahil değil) iae 2.8 milyar dolar.

Petrol ve doğalgaz kaynaklarına gelince, Cezayir’den pek farklı değil o konuda.
Bazı rakamlarda yanılıyor olabilirim, zaten burada bahsetmek istediğim şey bu veriler değildi.

Benim bahsetmek istediğim şey Azerbaycan şu an itibariyle Türkiye'den ihtiyaçları doğrultusunda, alabileceği kadar silahı almıştır. İlerleyen yıllarda Azerbaycan'a yapılan silah ihracatı daha yüksek rakamlara da ulaşabilir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 15 Haz 2021, 22:15

blueroad226 yazdı: 15 Haz 2021, 21:49 Bazı rakamlarda yanılıyor olabilirim, zaten burada bahsetmek istediğim şey bu veriler değildi.

Benim bahsetmek istediğim şey Azerbaycan şu an itibariyle Türkiye'den ihtiyaçları doğrultusunda, alabileceği kadar silahı almıştır. İlerleyen yıllarda Azerbaycan'a yapılan silah ihracatı daha yüksek rakamlara da ulaşabilir.
Hayır almamıştır. Yukarıda anlattık. Azerbaycan politik olarak silahlanmış bir dönem bu politik alımların şirazesi kaymıştır. Şu an toparlama dönemindedir.

Bir kişi Fransa'dan füze ve bot alma cüretinin gösterilmesinin manasını anlatsın... Hem de hiçbir politik desteğin kazanılamayacağının bilinmesine rağmen. Neyse ki o işler başka sebeplerden iptal oldu.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 16 Haz 2021, 10:40

Neyse bu konuyu uzatmanın anlamı yok. Azerbaycanlı kardeşlerimiz artık mutlu ve aramızdaki bağ artık daha sıkı. İnşallah diğer tüm pürüzler de yavaş yavaş çözülür. Geleceğin aramızdaki bu yeni mutabakatlarla daha da güzel olması dileğiyle.

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 18 Haz 2021, 16:22

Anatolian Eagle 2021

Resim

Resim

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 18 Haz 2021, 17:55

Ön tekerdeki beyaz aparat nedir? Sanırım ilk defa görüyorum bir uçakta buna benzer birşey.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 18 Haz 2021, 18:54

Rus ucaklarinin kendine ozgu FOD (Foreign Object Debris) denilen pistlerde olabilecek yabanci maddelerin ucagin motor hava aligina girmesini engelmemesi icin olabilir. Rus ucaklari FOD konusunda ozel tasarimlari ile bilinir. On tekerleklerden arkaya dogru FOD sicramasi yapmamasi icin onlem amacli demek istedigim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 18 Haz 2021, 19:30

Aynen öyle. Bu uçaklar improvised denilen bazen sadece üzerinden bir iki defa silindir geçmiş toprak hava alanlarından inip kalkmak için yapıldığı, ve özellikle Mig-29'da burun tekeri motor alıklarının tam ortasında olduğu için ön takımda bir FOD deflector bulunuyor, tekerin kaldırdığı toz toprak motora uçmasın diye.

Hatta tamamıyla risk büyük olduğunda hava alıklarını %80 oranında sanırım direkt kapatabiliyorlar, kanat üstündei hava alıklarını onun için kullanıyor Mig-29. Bu tür örnekler bir çok Sovyet (ve Rus. Su-57 prototiplerinde de vardı) uçağında var ama Mig-29 tamamıyla kısa menzilli bir hava savunma uçağı olarak tasarlandığı için daha özelleşmiş.

Yakından fotosu:
Resim

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 19 Haz 2021, 01:54

:shock: :shock: :shock:

Aparatın mantığını anladım ve takdir ettim; ancak... Ben sanayi gaz tüpleri dolumu yapan bir tesis işletiyorum. Az çok kaynaktan, metalden anlarım. Sanchez üstadın paylaştığı fotoğraftaki kaynakları bırakın 10 milyonlarca dolarlık bir uçakta görmeyi, 1000 liralık bahçe çitinde bile asla kabul etmem.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 19 Haz 2021, 03:16

Su-57 hala gözle seçilir perçinlerle uçuyor.. :D

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 23 Haz 2021, 10:14

Bayraktar TB2 Nahçıvan ordusu envanterinde.

https://mod.gov.az/az/news/naxcivan-qar ... 36453.html

Resim

Resim

Resim

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 27 Haz 2021, 15:26

İlham Aliyev: Silahlı Kuvvetlerdeki yapısal reformlar onaylandı, ordunun sayı artırılacak

https://apa.az/az/xeber/resmi-xeber/aze ... deo-650134

S-300 PMU2 bataryası

Resim

Resim

Resim

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 29 Haz 2021, 15:20

`Anadolu Kartalı 2021` tatbikatında Su-25 uçağından LGB atışları.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 29 Haz 2021, 15:35

O ne oyle langir lungur sallandi bomba.....baya hava akimi yaratiyor herhalde su 25

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 30 Haz 2021, 22:37

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 01 Tem 2021, 21:36

Aselsan-Havelsan ortaklığında Azerbaycan Hava Kuvvetleri için HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi projesi yürütülüyor.

HAKİM projesi hakkında:

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik ... rildi-4277

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 01 Tem 2021, 21:39

atak09
Üye

Mesaj gönderen atak09 » 01 Tem 2021, 23:13

Azerbaycan Mig-29'larında Kaska monteli HH füzesi nişangahı var mı ? 1989'da Trabzon'a kaçan Mig-29'da vardı . Yıllar sonra duyunca çok şaşırmıştım ve etkilenmiştim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 02 Tem 2021, 00:52

atak09 yazdı: 01 Tem 2021, 23:13 Azerbaycan Mig-29'larında Kaska monteli HH füzesi nişangahı var mı ? 1989'da Trabzon'a kaçan Mig-29'da vardı . Yıllar sonra duyunca çok şaşırmıştım ve etkilenmiştim.

MiG-29 ların Sovyet eskisi uçuş kaskları ve solunum ekipmanı yıllar önce MSA Gallet üretimi olanlar ile değiştirildi. Zaten olsa bile yeni tip dijital kaska monte nişangah sistemleri Sovyet eskisi mekanik tip kaska monte nişangaha sahip kızıl ötesi R-73 ile çalışmıyordur büyük olasılıkla. Aynı zamanda Sovyet imali olup 30 yılı geçkin bir zamandır güncellenmemiş silah ve teknolojilerden fazla medet ummamak lazım, keza hava-hava füzelerine. Yine de Azerbaycan elindeki MiG-29 filosu için bir şeyler yaptı Talisman ECM podu, Aselpod ve SOM entegresi bu uçakların hava-yer kapasitelerini modern seviyelere getirdi ama hava-hava olarak yapılan yeni bir güncelleme malesef ki görmedim ben..

Resim

....

2021 Anadolu Ankası tatbikatı kapsamında Konya'dan kalkan Su-25. O Killmarklar 2020 Karabağ Savaşı'ndan mı acep :roll:

Resim

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 03 Tem 2021, 16:53

Azerbaycan-Türkiye "Mustafa Kemal Atatürk 2021" ortak tatbikatı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 03 Tem 2021, 17:05

DENO yazdı: 02 Tem 2021, 00:52
2021 Anadolu Ankası tatbikatı kapsamında Konya'dan kalkan Su-25. O Killmarklar 2020 Karabağ Savaşı'ndan mı acep :roll:

Resim
Killmark değil sorti sayısı diye biliyorum. Su-25'ler İkinci Karabağ Savaşında 600+ sorti gerçekleştirdi.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 03 Tem 2021, 22:06

Sorti sayisi "art" diye bir sey var mi ki???

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 04 Tem 2021, 01:26

Memphis Belle'in burnunda 25 bomba vardır, çıkıp sağ salim döndüğü 25 bombardıman görevini temsil eder.

Düşürülen uçak başına bir roundel boyarsın, yer destekçiler de böyle heves ediyor işte :P

Ondan gayrı vurulan büyük hedefler için ayrı art yaparlar. Tren vurmak, gemi batırmakvs. İsrail'in Irak nükleer santralini vuran F-16'sının da özel killmarkı vardır.

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 04 Tem 2021, 01:26

ZIRHLISUVARİ yazdı: 03 Tem 2021, 22:06 Sorti sayisi "art" diye bir sey var mi ki???
Sovet geleneğinde var, ama 1 yıldız = 10 sorti imiş.

Yani Su-25’ler ya o önce yazdığım 600+ sayısından çok daha fazla sorti gerçekleştirdi, ya da bu yıldızlar sorti değil “killmark”.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 04 Tem 2021, 01:33

Ben bunda 37 tane patlama markı saydım. Büyük olasılıkla ya atılan bomba (vurulan hedef) sayısı kadar koymuşlar, ya da çıktığı her sortiye bir tane...

Resim

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut » 04 Tem 2021, 13:28

DENO yazdı: 02 Tem 2021, 00:52 MiG-29 ların Sovyet eskisi uçuş kaskları ve solunum ekipmanı yıllar önce MSA Gallet üretimi olanlar ile değiştirildi. Zaten olsa bile yeni tip dijital kaska monte nişangah sistemleri Sovyet eskisi mekanik tip kaska monte nişangaha sahip kızıl ötesi R-73 ile çalışmıyordur büyük olasılıkla. Aynı zamanda Sovyet imali olup 30 yılı geçkin bir zamandır güncellenmemiş silah ve teknolojilerden fazla medet ummamak lazım, keza hava-hava füzelerine. Yine de Azerbaycan elindeki MiG-29 filosu için bir şeyler yaptı Talisman ECM podu, Aselpod ve SOM entegresi bu uçakların hava-yer kapasitelerini modern seviyelere getirdi ama hava-hava olarak yapılan yeni bir güncelleme malesef ki görmedim ben..

Resim

....

Resim
Mig-29'da Talisman ECM podu kullanıyorlar ama Aselpod ve SOM entegrasyonu duymadım, bu bilginin kaynağı nedir? Özellikle Aselpod.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 04 Tem 2021, 20:52

cemdogut yazdı: 04 Tem 2021, 13:28 Mig-29'da Talisman ECM podu kullanıyorlar ama Aselpod ve SOM entegrasyonu duymadım, bu bilginin kaynağı nedir? Özellikle Aselpod.
SOM için ilk denemeleir 2018 yılında yapıldı daha sonra da TurAz Şahini 2018 tatbikatında atıldı denilmekte idi, ama bu bilgi ilk Bakü'de kamyon üzerinde sergilediklerinde ortaya çıkmıştı en azından ben bir dergi editöründen öyle duydum, ama forumda da aynı zamanlarda tartışıldığını hatırlıyorum.

AselPod ise benim hatırladığım Azerbaycan ile ortak geliştirilen güdümlü mühimmat ailesine paralel olarka satıldı ve MiG-29 lara entegre edilecekti diye biliyorum ama haber bilgisini ve kaynağını bulamadım. Hatta o da forumda tartışılmıştı diye hatırlıyorum ama net kaynağı bulamadım yanlış hatırlamış da olabilirim...

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut » 05 Tem 2021, 11:09

SOM hala muamma, entegrasyon için bence SU-25 daha ciddi bir aday. Aselpod satışı olmadı, en azından açıklanan. Karabağ'da da burada da LGK atışları başka kaynaktan yapılan işaretleme ile yapıldı.

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut » 05 Tem 2021, 11:14

Bu Su-25 TURAZ için Türkiye'ye gelmişti. Burunda bizim de kullandığımız beyaz gps anteni var. Başka bir Su-25'de görmedim. Bir entegrasyon yapıldı ise bu uçağa yapıldığını düşünüyorum.

Resim

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 05 Tem 2021, 11:21

Bu uçak bizde bulunmayan CAS görevli özel olarak tasarlanmış bir uçak. ABD nin A10 uçağının Rusya karşılığı.

Hor gören varsa bu uçak neyse SU 25 de odur
Resim

Resim

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 05 Tem 2021, 14:00

Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye tarafından Azerbaycan’a yaklaşık 164 milyon dolar değerinde savunma sanayi ihracatı gerçekleştirilmiş.

https://www.defenceturkey.com/en/conten ... -2021-4626

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 12 Tem 2021, 17:45

4x R-73 & 2x R-27 füzeleri ve Talisman ECM podlarıyla Mig-29.

Resim

Resim

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 14 Tem 2021, 15:39

Khrizantema-S

Resim

Resim

Atıcı aracın içinden bir görüntü. Radar atış kontrol ekranı.

Resim

Resim

Resim

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 17 Tem 2021, 17:20

Daha önce 4-5 dakikalık parçası paylaşılan bu videonun 4:54 dakikasında pilotumuz uçak üzerindeki yıldızların kaç savaş uçuşu gerçekleştirdiğini gösterdiğini söylüyor.

SA-83
Üye

Mesaj gönderen SA-83 » 17 Tem 2021, 17:21

Videoda (5:41) bulutların üzerinden Su-25 uçağı ile güdümsüz bomba atıldığı görülür, 3.dakikadan itibaren pilotumuzun anlattığı gibi Su-25 uçağı ile Azerbaycan hava kuvvetleri güdümlü ve güdümsüz bombaları mümkün kadar yüksekten atarak hedeflerini imha etme üzerinde çalışmıştır ve savaşta da bu taktikle görevlerini başarılı şekilde icra etmiştir. Güdümsüz bombalar yüksekten matamatiksel yöntemle bırakılır. Bu sebeptende ermenilerin savaştan önce aldığı çok sayda Osa, Tor, Verba manpads gibi sistemler ve yine çok sayda m-55,zsu-23, Şilka gibi `doçka` sistemleri Su-25-lere karşı pek etkili olamamıştır. Eğer ermenilerin beklediği gibi klassik savaş taktiği ile savaşa girilseydi Azerbaycan hava kuvvetleri 1 değil en az 11 belki daha fazla uçak kaybedebilirdi.