Leopard 2 AMT

Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Tüfekler, yorumlar, projeler, analizler...
fontana2000
Üye
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen fontana2000 » 10 Ara 2019, 12:58

bekro yazdı: 10 Ara 2019, 11:55 Altay'dan cok daha dusuk bir rakama ayni seviyede tankimiz olacakti. Tabi artik Almanya'dan zirh alinabilir mi emin degilim ama hala son derece maliyet etkin bir cozum bence.
İki tankında fiyatını bilmiyoruz

bekro
Üye
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen bekro » 10 Ara 2019, 13:41

fontana2000 yazdı: 10 Ara 2019, 12:58 İki tankında fiyatını bilmiyoruz
Altay kadar pahali olmadigi kesin ki Altay icin 13.75 milyon Euro civari bir rakam dolasiyordu yanlis hatirlamiyorsam.

anafor2014
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen anafor2014 » 10 Ara 2019, 23:08

fontana2000 yazdı: 10 Ara 2019, 12:58 İki tankında fiyatını bilmiyoruz
Herşey para değil, şu an Altay tankına motor alıp alamayacağımız bile belli değil. Ama tank modernizasyonu çok daha risksiz ve hızlı yapılabilirdi. Hatta tank bakım fabrikalarında çok büyük yatırım yapmadan hızlıca biterdi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen TEORI » 10 Ara 2019, 23:37

Modernizasyonda, altayda gerekli. Motor sorun değil (bunu kaçıncı defa yazdım bilemiyorum) sorun tankı seri üretecek hiçbir altyapısı ve hazırlığı olmayan firmada. Devlet imkanlarını sonuna kadar verip üstüne işte payı olmayan birine dünyalar kadar para verilecek olmasında. Gerçi ona rağmen bakanın çıkıp kendi yapması gereken işi halka şikayet etmeside ayrı bir tezatlık.

optimus_prime
Üye
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen optimus_prime » 11 Ara 2019, 12:57

Ben bu tankın üretilebileceğine dair tüm inancımı yitirdim. Bu iş tank işi olmakta çokta çıktı tamamen rant işine döndü. Tank palet fabrikasında da bu tank ile ilgili hiçbir imalat ve modernizasyon/revizyon vb. yapıldığını da hiç zannetmiyorum. Olacak olan şu olmayan tanklar için devlet kasasından üretim yapıyoruz diye harcama yapılacak . Harcanan paraları da aralarında paylaşacaklar. 3-5 sene sonrada 'teknik sebepler' den ötürü üretim yapılamamaktadır deyip sözleşmeyi karşılıklı fesh edecekler aynı Tümosan da olduğu gibi, ceza yok yaptırım yok alan razı satan razı herkes yerine çekilecek. Bana kalırsa tüm niyet bu, yoksa bu tank çoktan envantere girmişti. Ömürleri yeterse yeni bir milli tank projesi daha yapar bunlar, sömürüye devam. Bu arada giderler RUS' dan T-90 alırlar acil ihtiyaç ucuz diye devam, RUS 'uda görmesi lazım Katar gibi. Ben cidden korkuyorum gidip SU 35 falan alacaklar diye. Kimseyi üzmek istemem ama TF-X de TF-2000 de ATAK-2 de HÜRJET de ALTAY da prematüre bebek hepsi, hepsi erken ve hastalıklı doğdu, hepsinde Batıya göbekten bağlıyız. Batı ile aramız böyle oldu sürece benim bu projelerden ümidim yok ne yazık ki.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Antares » 11 Ara 2019, 13:57

Bu olursa BMC daha da göze batmaz mı? Batar. Hiç umutlanmayın.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen okeanos » 11 Ara 2019, 15:05

optimus_prime yazdı: 11 Ara 2019, 12:57 Kimseyi üzmek istemem ama TF-X de TF-2000 de ATAK-2 de HÜRJET de ALTAY da prematüre bebek hepsi, hepsi erken ve hastalıklı doğdu, hepsinde Batıya göbekten bağlıyız. Batı ile aramız böyle oldu sürece benim bu projelerden ümidim yok ne yazık ki.
Hocam tank dediğimiz önemli bir platform. Kritikliği görecelidir. Ama denizaltı dediğiniz zaman orada biraz durmak gerekir. Kritiklik hususu tartışılmaz. Biz 2009-2011' li yıllardan beri REİS sınıfı denizaltı projesini devam ettiriyoruz. Burada %81' lik yerlilik payı var (off-set dahil). Ete-kemiğe bürünüp sona yaklaşılan bu projede;

Ana Yuklenici: Thyssen-Krupp Marine Systems Ortak Girisimi (HDW Kiel + MFI)

Sevk Sistemi:

• Dizel Motor: 2 x MTU 16V-396 (3,96 MW)*

• Jenerator: 2 x Piller Ntb56.40-10 (0.97 MW)*

• Ana Elektrik Motoru: 1 x Siemens Permasyn (2,85 MW)*

• Batarya Grubu: 648 adet (2 x 324 Exide Technologies urunu sodyum sulfur) batarya

Bataryalar Seymen Denizalti Batarya Fabrikasi’nda imal edilecektir.

• Yakit Hucresi: Siemens 2 x BZM 120 (120 kW)

Polymer Electrolyte Membrane (PEM) Hydrogene Fuel Cell teknolojisi

Bakim/onarim yeri, Almanya

Şimdi bu projeden Alman ürünlerini çıkartın. Geriye ne kaldı? Kritik ürünler dışa bağımlı ama proje 2020 aralık takvimine göre ilerliyor. Tablo bize neyi gösteriyor? Alınmak istenilen bir şekilde alınıyor. O sebep ile ne ölü doğum, ne de prematüre. Hepsi basamak basamak. Hürkuş olmadan hürjet, hürjet olmadan MMU' yu hayal edemezsiniz. TF 2000' e giden yol milgemden geçmekte. Atak 2, atak 1 yol güzergahından. Ankayı yapmadan aksunguru, göksunguru hayal edemezsiniz. Ederseniz Hindistan gibi olur sonunuz. Bizde konjektör sıralaması tamam. Yapılacak tek şey çok çok ufak değişiklikler hariç yapılan ürünü yapmak. Bunu yapamamak ayrı bir şey, yapmamak apayrı. Hal bu olunca da bakan da olsan gaz alayım diye tank lazım dersen adama gülerler. Soytarılıktan başka bir şey değil yapılan.

Metalürjist54
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Metalürjist54 » 13 Ara 2019, 22:14

optimus_prime yazdı: 11 Ara 2019, 12:57 Ben bu tankın üretilebileceğine dair tüm inancımı yitirdim. Bu iş tank işi olmakta çokta çıktı tamamen rant işine döndü. Tank palet fabrikasında da bu tank ile ilgili hiçbir imalat ve modernizasyon/revizyon vb. yapıldığını da hiç zannetmiyorum. Olacak olan şu olmayan tanklar için devlet kasasından üretim yapıyoruz diye harcama yapılacak . Harcanan paraları da aralarında paylaşacaklar. 3-5 sene sonrada 'teknik sebepler' den ötürü üretim yapılamamaktadır deyip sözleşmeyi karşılıklı fesh edecekler aynı Tümosan da olduğu gibi, ceza yok yaptırım yok alan razı satan razı herkes yerine çekilecek. Bana kalırsa tüm niyet bu, yoksa bu tank çoktan envantere girmişti. Ömürleri yeterse yeni bir milli tank projesi daha yapar bunlar, sömürüye devam. Bu arada giderler RUS' dan T-90 alırlar acil ihtiyaç ucuz diye devam, RUS 'uda görmesi lazım Katar gibi. Ben cidden korkuyorum gidip SU 35 falan alacaklar diye. Kimseyi üzmek istemem ama TF-X de TF-2000 de ATAK-2 de HÜRJET de ALTAY da prematüre bebek hepsi, hepsi erken ve hastalıklı doğdu, hepsinde Batıya göbekten bağlıyız. Batı ile aramız böyle oldu sürece benim bu projelerden ümidim yok ne yazık ki.
Fabrika içerisinde çalışma var hocam.
Ancak maksat meçhul.
Tank o fabrikada üretilecek mi net olarak bilinmiyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen TEORI » 30 Ara 2019, 19:09

Leopardlara modernizasyon yapılmadı. Sadece almanlar bize verirken sıfır gibi olması için bakımdan geçti.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Hayali » 28 Oca 2020, 21:09

BPH kilitli olduğu için şu güzel görüntüyü buraya bırakayım

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen DarkMatter » 28 Oca 2020, 22:52

Hayali yazdı: 28 Oca 2020, 21:09

BPH kilitli olduğu için şu güzel görüntüyü buraya bırakayım
Altındaki yorumlar garibime gitti, işkembeden sallayanlarla dolu yorumlar.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Re: Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Sanchez » 24 May 2020, 14:51

Cabatlı'dan yeni bir sızıntı. İstiklal ile Roketsan'dan çıkma bir grafik olduğunu düşündük. Üstünde (şimdilik) sadece zırh paketi ve UKSS için kaide var.

Resim
Imgur

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 24 May 2020, 15:38

Görüntüsü bana biraz Singapur'un sahip olduğu Leo2SG'leri anımsattı. Acaba zırh paketi aynı üreticiden mi?
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 May 2020, 17:00

Rheinmetall geçen yıl IBD Deisenroth'u satın aldı. BMC adı duyarsak pek mümkün.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 24 May 2020, 17:03

Sanchez yazdı: 24 May 2020, 14:51 Cabatlı'dan yeni bir sızıntı. İstiklal ile Roketsan'dan çıkma bir grafik olduğunu düşündük. Üstünde (şimdilik) sadece zırh paketi ve UKSS için kaide var.

Resim
Imgur
Topta bir güncelleme olmayacak galiba? L55’lik top olması çok büyük bir avantaj sağlar mı bize hocam?

mpd
Üye

Mesaj gönderen mpd » 24 May 2020, 17:21

top konusu daha önce de konuş f/p açısından gereksiz olduğu dile getirildi ayrıca mevcut ekonomik durumda bu modernizasyona bile bütçe ayrılabilirse çok büyük iş olur

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter » 24 May 2020, 18:08

mpd yazdı: 24 May 2020, 17:21 top konusu daha önce de konuş f/p açısından gereksiz olduğu dile getirildi ayrıca mevcut ekonomik durumda bu modernizasyona bile bütçe ayrılabilirse çok büyük iş olur
Hocam bu tanka modernizasyon olmasa bile eldeki tankların bir çoğu eski ve kuvvetin modern bir tanka ihtiyacı var. M60T'ler gayet iyi ama onu destekleyecek tankımız yok. Altay'ın gelmesi gecikecek gibi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 24 May 2020, 19:20

Sanchez yazdı: 24 May 2020, 17:00 Rheinmetall geçen yıl IBD Deisenroth'u satın aldı. BMC adı duyarsak pek mümkün.
Bu projede iki durum öne çıkıyor:
1. BMC işi beceremedi. Öne diğer firmaları sürüyorlar.
2. BMC zırh ve diğer destekler (Rheinmetall desteği) için Almanya'dan onay alamadı. Roketsan'ın kit geliştirmesi için beklendi. Roketsan'da SG paketindeki zırh yapısını görüntü olarak en azından kopyaladı. Eteklerdeki ERA'ların yapısı SG'den farklı.
Her halükarda işin BMC'ye verilmesi saçmalıktı. Her neyse...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 » 24 May 2020, 20:34

Bu fotoğrafin kaynağı roketsan mi? Yoksa BMC mi?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 25 May 2020, 03:33

anafor2014 yazdı: 24 May 2020, 20:34 Bu fotoğrafin kaynağı roketsan mi? Yoksa BMC mi?

Twitter'daki sntkr_34 hesabı, resimin Roketsan'ın kataloğundan olduğunu söylemiş. Aslında etek zırhları Leo2NG'deki ile benzer, üst kısımda Leo2SG ile benzemekte. Umarım en kısa sürede YAMGÖZ, TLUS, AKKOR'lu halini de görürüz.

https://i.hizliresim.com/IYgecO.jpg

Not: Bu arada foruma tekrar resim boyutlama, twitter ve youtube eklentisinin getirilmesi lazım.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 25 May 2020, 03:48

Tamam Roketsan'ın kataloğundan olsun da, biz onların yaptırdığı zırhı da gördük, tank (hatta tanklar) hareket edemiyordu. Kusura bakmayın ama biz hem M60'a hem de Leo2'ye yerli zırh çözümü filan üretemedik. Üstüne Ukrayna'dan getirttik, onuda ağır olduğu için iki tanka da yediremedik. Altay sıfırdan olduğu için uygulamak çok daha kolay ama zaten belirli bir ağırlığı olan tanka zırh ekleyip de yürür tutmak zormuş gördük işte. Ya iyi bir masrafa gireceksin M60T gibi yada süs usulu ABD'nin reaktif zırh yamaladığı M60'lar gibi bir şey yapacaksın. Gerçi bir Almanlar becerdi galiba o işi var mı bilmiyorum o seviyede ucuz ve bu kalitede yapan. Şunu da not edelim Aselsan'ın zırhı hazır alman zırhının Aselsan dizaynı ile Leo2NG'de uygulanmış haliydi. O yüzden Aselsan zırh artarken mobiliteden ödün olmayacağı garantisini verebiliyordu.

Birde şunu not etmek lazım, Almanya-Türkiye arası ısınırken bir RM-BMC ortaklığına onay gelirse hiç şaşırmamak gerek. Bir bakmışsınız BMC ilk modernize edilmiş tankı basına tanıtıyor filan.

Son bir de şunu eklemem lazım, Kara Kuvvetleri inanılmaz bürokratik haller içinde. Yani bazen akıl almaz, bunu gerçekten duyduk mu yahu, diyeceğimiz şeyleri okuyorum. Hep kendimi tekrar ediyorum ama denizciler dışında bu tür konularda ne yazık ki çok sıkıntılıyız. Kuvvet bu konuda gerçekten bastırsa idi o leo2'ler adam olurdu.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 25 May 2020, 11:52

DarkMatter yazdı: 24 May 2020, 17:03 Topta bir güncelleme olmayacak galiba? L55’lik top olması çok büyük bir avantaj sağlar mı bize hocam?
Bazı çatışma senaryolarında avantaj sağlar, sağlamaz değil. Ancak 120MM L44 de fena bir top değil. Kulede ciddi müdahele ister, ve buna bağlı olarak birçok alt sistemide etkiler. Maliyet etkinlik açısından pekte gerek yok gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 25 May 2020, 12:14

L44 top yatağını L55 e çevirmek çok ciddi masraflı bir iş, projeyi sıfır tank parasına getirir neredeyse. Gerek yok, L44 ile takılsınlar işte. Burada önemli olan 120mm olması ki bu gelecekte yapılacak akıllı mühimmatlar ile şu anki L55 menzilini yakalamasına hatta geçmesine imkan verecektir. ABD ordusu da aynı nedenle M1A2 lerinde inatla 44 kalibre L44 türevi olan M256 120mm top kullanıyor, topu uzatmak ya da kalibresini arttıtmak yerine mühimmatını geliştirerek menzil artışını hedefliyorlar...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 25 May 2020, 13:16

2A6HEL avlamayacaksan öyle büyük bir getirisi de yok zaten. 60 tane minik tank avıcısını boşuna mı aldık tanesi milyonlarca dolara.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 25 May 2020, 13:22

2A6HEL'in bile 120mm L44 yiyip hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edebileceğinden şüpheliyim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 25 May 2020, 13:26

RAPTOR33 yazdı: 25 May 2020, 13:22 2A6HEL'in bile 120mm L44 yiyip hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edebileceğinden şüpheliyim.
Önden küçük noktalar haricinde delemez fakat yandan ve arkadan deler. L55 in RHA değerleri de 2A6 zırhını önden delmeye yeteceğini düşünmüyorum. Daha önce yazmıştım, teorik olarak hiç bir modern NATO tankı birbirinin zırhını önden delemiyor şu anki 120mm top teknolojisi ile...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 25 May 2020, 13:39

Tamam işte biz L/55'i atlayalım sonra direkt 5G'ye, ya da 140mm'ye filan geçeriz. :|

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 25 May 2020, 13:47

DENO yazdı: 25 May 2020, 13:26 Önden küçük noktalar haricinde delemez fakat yandan ve arkadan deler. L55 in RHA değerleri de 2A6 zırhını önden delmeye yeteceğini düşünmüyorum. Daha önce yazmıştım, teorik olarak hiç bir modern NATO tankı birbirinin zırhını önden delemiyor şu anki 120mm top teknolojisi ile...
Onu biliyorum hocam ama benim kastettiğim anlık olarak savaş dışı kalmasıydı. Dile kolay 1000m/s ile bile çarpsa mühimmat 3,5 milyon joule enerjiyle çarpacak. Tespit ve teşhis kabiliyeti daha çok öne çıkıyor, L55 taşıyan bir tank maksimum menzilde ne kadar tespit yapabilir harp ortamında. Başka keşif ve gözetleme araçlarına ihtiyaç duyulur ki bunun için ağ merkezli harp kabiliyeti gerekir.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 25 May 2020, 15:23

RAPTOR33 yazdı: 25 May 2020, 13:47 Onu biliyorum hocam ama benim kastettiğim anlık olarak savaş dışı kalmasıydı. Dile kolay 1000m/s ile bile çarpsa mühimmat 3,5 milyon joule enerjiyle çarpacak. Tespit ve teşhis kabiliyeti daha çok öne çıkıyor, L55 taşıyan bir tank maksimum menzilde ne kadar tespit yapabilir harp ortamında. Başka keşif ve gözetleme araçlarına ihtiyaç duyulur ki bunun için ağ merkezli harp kabiliyeti gerekir.
Yunan Leopard 2 leri, A6EX seviyesi zırh korumasına sahipler. Şaka değil önden yada taretten fazla etkimiz olmayabilir. Zırhına pek delmemiz imkan dahilinde değil. Hakikaten sağlam tanklar. Tespit için namlu kalibresi çok önemli değil, bunda daha çok atış kontrol sistemi devreye girmekte. Keşif gözetleme sistemleri önemli, Yunan tankları için bizden kaynaklanacak en büyük tehdit Umtas lar olur, taışıyıcı kara araçları, yahut malumunuz Atak helikopterleri.

Ancak kastınız birebir tank muharebesindeki etkileri ise Tanklarda arazi, yeryüzü şekilleri gibi etkenlerde var. Yani bizim tank çukura girerse L55 kalibre namlu devre dışı kalır. Yahut ormanlık arazi, yahut meskun mahal, yahut tepeliğin arkası gibi. Yani arazi hakkında bilgiliysen, planlamanı doğru yaptıysan, tankların ilk karşılaşmasını doğru ayarlarsan L44 ve L55 kalibrelerdeki namlu farklarını ortadan kaldırmış olursun.

Kursk savaşını incele derim.

Atlamışım yine değineyim, eğer kastınız geçici savaş dışı bırakmak ise, hedef tankı paletlerinden yahut tekerlerinden isabet ettirmeyi başarırsanız birkaç saat hareketsiz bırakabilirsiniz. Ki buna Yunan personelin üstün becerksizliğinide katarsak birkaç gün tank hareketsiz kalır.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 25 May 2020, 15:41

karli yazdı: 25 May 2020, 15:23 Yunan Leopard 2 leri, A6EX seviyesi zırh korumasına sahipler. Şaka değil önden yada taretten fazla etkimiz olmayabilir. Zırhına pek delmemiz imkan dahilinde değil. Hakikaten sağlam tanklar. Tespit için namlu kalibresi çok önemli değil, bunda daha çok atış kontrol sistemi devreye girmekte. Keşif gözetleme sistemleri önemli, Yunan tankları için bizden kaynaklanacak en büyük tehdit Umtas lar olur, taışıyıcı kara araçları, yahut malumunuz Atak helikopterleri.

Ancak kastınız birebir tank muharebesindeki etkileri ise Tanklarda arazi, yeryüzü şekilleri gibi etkenlerde var. Yani bizim tank çukura girerse L55 kalibre namlu devre dışı kalır. Yahut ormanlık arazi, yahut meskun mahal, yahut tepeliğin arkası gibi. Yani arazi hakkında bilgiliysen, planlamanı doğru yaptıysan, tankların ilk karşılaşmasını doğru ayarlarsan L44 ve L55 kalibrelerdeki namlu farklarını ortadan kaldırmış olursun.

Kursk savaşını incele derim.
Siz benim yazdıklarımı anlamamışsınız üstadım. Ben L44 ve L55 için bizim dezavantajımıza olan aşırı bir fark yok diyorum. Ayrıca savaş dışı bırakmak için illaki delmeniz gerekmez. Mühimmat palete gelir tankı olduğu yere çakarsın, tarete gelir muhimmatın çarpma enerjisiyle taret halkası sıkışabilir ya da çarpma nedeniyle optikleri hasar görebilir. Elbette tüm bunlar biraz şans işi ama L44 de öyle delmez diye yabana atılacak bir top değil demek istiyorum. Tespit ve teşhis noktasında da L55 in maksimum menzilinde biribirini görebilecek araziyi bizim memlekette zor bulursun bu yüzden tank dışında kesif ve gözetleme araçlarına iş düşer dedim. Nitekim biz keşif ve gözetleme araçlarını yıllardır gerçek harp ortamında kullanıyoruz ve ağ merkezli harp kabiliyetimiz Yunana göre daha iyi seviyede.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 25 May 2020, 21:36

Bende zaten "bizdeki tanklar Yunan 2A6 ların zırhını delemiyor btiti gitti" gibi bir çıkarıma varmadım, sadece eldeki topların sahip oldukları fiziksel limitasyonları belirttim. Yoksa tank vs tank savaşında tankların yetenekleri kadar arazi, uygulanan taktikler ve personel becerisi gibi değişken de rol alıyor dediğiniz üzere. 2 Dünya Savaşında hepsi teke tek karşılaşmalarda olmak üzere 3 tane Tiger tankı avlayan Sovyet T-34/76 örneği bile var yoksa. İki tankı kağıt üzerinde kıyaslasak imkan dahi verilmez ama...

Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Süvariler

Mesaj gönderen Zeitgeist » 25 May 2020, 22:39

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli » 26 May 2020, 14:05

RAPTOR33 yazdı: 25 May 2020, 15:41 Siz benim yazdıklarımı anlamamışsınız üstadım. Ben L44 ve L55 için bizim dezavantajımıza olan aşırı bir fark yok diyorum. Ayrıca savaş dışı bırakmak için illaki delmeniz gerekmez. Mühimmat palete gelir tankı olduğu yere çakarsın, tarete gelir muhimmatın çarpma enerjisiyle taret halkası sıkışabilir ya da çarpma nedeniyle optikleri hasar görebilir. Elbette tüm bunlar biraz şans işi ama L44 de öyle delmez diye yabana atılacak bir top değil demek istiyorum. Tespit ve teşhis noktasında da L55 in maksimum menzilinde biribirini görebilecek araziyi bizim memlekette zor bulursun bu yüzden tank dışında kesif ve gözetleme araçlarına iş düşer dedim. Nitekim biz keşif ve gözetleme araçlarını yıllardır gerçek harp ortamında kullanıyoruz ve ağ merkezli harp kabiliyetimiz Yunana göre daha iyi seviyede.
Olabilir kardeş kusura kalma.

ceofast
Üye

Mesaj gönderen ceofast » 28 May 2020, 16:33

https://twitter.com/PGZ_pl/status/12659 ... 77953?s=20

Polonya Leopard 2 modernizasyonunda ilk iki tankı teslim etmiş. Diğer 3 tankı da bu hafta teslim edecekmiş. İnsanın içi gidiyor resmen böyle haberleri görünce. BMC'nin ERA'ları yükleyip anasını ağlattığı tanka bakıyorum bir de bu tanka bakıyorum. Neresinden bakarsam bakayım vizyonsuzluk resmen.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 28 May 2020, 19:11

ceofast yazdı: 28 May 2020, 16:33 https://twitter.com/PGZ_pl/status/12659 ... 77953?s=20

Polonya Leopard 2 modernizasyonunda ilk iki tankı teslim etmiş. Diğer 3 tankı da bu hafta teslim edecekmiş. İnsanın içi gidiyor resmen böyle haberleri görünce. BMC'nin ERA'ları yükleyip anasını ağlattığı tanka bakıyorum bir de bu tanka bakıyorum. Neresinden bakarsam bakayım vizyonsuzluk resmen.
Bu proje resmen Cem Yılmaz deyimi ile, Almanya'nın, bana bırakıyor musun abi, tadında bir iş olduğu için dört dörtlük yürüyor. Bizim ki gibi fanteziler yok, direk üreticinin yıldır çalıştığı, mükemmelleştirdiği hazır kit alınıp kullanılıyor. Bu da olmazsa ne olsun yahu.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 28 May 2020, 20:29

kabardey yazdı: 28 May 2020, 19:11 Bu proje resmen Cem Yılmaz deyimi ile, Almanya'nın, bana bırakıyor musun abi, tadında bir iş olduğu için dört dörtlük yürüyor. Bizim ki gibi fanteziler yok, direk üreticinin yıldır çalıştığı, mükemmelleştirdiği hazır kit alınıp kullanılıyor. Bu da olmazsa ne olsun yahu.
Zaten Leopard2A4 tankının Evolution modernizasyonundaki zırhıyla neredeyse aynı değil mi ?

ceofast
Üye

Mesaj gönderen ceofast » 28 May 2020, 22:12

Komutan Logar yazdı: 28 May 2020, 20:29 Zaten Leopard2A4 tankının Evolution modernizasyonundaki zırhıyla neredeyse aynı değil mi ?
Taret aynı gibi. Bu Roketsan'ın bir önceki sayfada paylaşılan kitlerine de bezniyor. Gövde'de pek bir değişiklik yok gibi. Etek kısımlarında herhangi bir ek görünmüyor. Bu arada Altay konusunda yeni bir haber daha var. SSB'nın elindeki yedek motorlarla üretime başlanacağı o zamana kadar motor işinin çözüleceğini söylemiş Sayın İsmail Demir. Bir ara Twitter'da bir hesap ilk tankların Knight 3 AKS ile gelebileceğini söylemişti. Bakalım ilk tanklar hangi AKS ile gelecek. Bu arada 20 ile 22 adet motorun önceden tedarik edildiği söyleniyor. 2 bölük Altay üretimi muhtemel.

Düzeltme
En son ceofast tarafından 28 May 2020, 22:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 28 May 2020, 22:14

Komutan Logar yazdı: 28 May 2020, 20:29 Zaten Leopard2A4 tankının Evolution modernizasyonundaki zırhıyla neredeyse aynı değil mi ?
Adamlar bunları lego gibi yapmış. İstersen sende gidip eldeki bu legolar ile kendi çözümünü üretebiliyorsun ki, Aselsan onu yaptı mesela. Yani aslında sorunun cevabı evet, hemen hemen aynı şey.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain » 28 May 2020, 22:42

Resim

İsviçre modernizesi dışında tüm geliştirmeler hemen hemen aynı tasarıma sahip zaten.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 28 May 2020, 22:53

Zırh artık tak çıkar olmuş, o bir şey değil. 2PL'lerin içini de epey yenilediler, programlı mühimmat filan atabiliyor artık. Bir APS eksik.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Mesaj gönderen TRMilitarist » 30 May 2020, 23:20

Twitterda bir kaynak leopaed2a4 yenilemesini bcmnin yapacağını yazmıştı.Bana inandırıcı gelmedi.Paket içerisinde;

Ptz, Yakın gözetleme sistemi, Lazer ikaz sistemi, Sarp 12.7, Pulat Akkor ve yeni görüş sistemleri

olacağı yazıyordu.Bilgisi, haberi olan varsa yazsın lütfen.Bu gerçekse eğer çok sevindirici olur.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 30 May 2020, 23:29

BMC tam olarak ne yapacakmış?

Akkor'u yapan, Sarp'ı yapan, Lazer ikaz sistemini ve Yamgöz'ü yapan alıpta tankın üzerine bunları yerleştirebilir değil mi?

BMC gibi bir şirketin işe katkısı zırh olabilir, zırh üretemiyor.

Güç grubu olabilir, güç grubu, transmisyon üretemiyor.

Yani bir şey yapmayıp, hazır ürünleri alıp tankın üzerine monte edip, maliyeti yükseltecekler. Bide vergiler üzerinden bize monte etmiş olacaklar.

Bunun nesi sevindirici haber sizce?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 30 May 2020, 23:33

Tyras yazdı: 30 May 2020, 23:29
Bunun nesi sevindirici haber sizce?

Askerimizin halihazırda elde olupta uygulanamayan teknolojik eksiklikler yüzünden tank içinde can vermemesi olabilir mesela. Yanlış anlaşılmasın, ben aselsan Leopard 2NG projesi daha 2013 yılında hazır olduğu halde tanklarını modernizasyona yollamayan ya da en azından niyetlenmeyen orduyu anlamıyorum zaten. Ama eninde sonunda şu tanklara bir el atılsın, kolay kolay envanterden düşmeyecekler bir 20-30 yıl daha belli. Olan içindeki personelin canına olmasın bari...

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 30 May 2020, 23:47

DENO yazdı: 30 May 2020, 23:33 Askerimizin halihazırda elde olupta uygulanamayan teknolojik eksiklikler yüzünden tank içinde can vermemesi olabilir mesela. Yanlış anlaşılmasın, ben aselsan Leopard 2NG projesi daha 2013 yılında hazır olduğu halde tanklarını modernizasyona yollamayan ya da en azından niyetlenmeyen orduyu anlamıyorum zaten. Ama eninde sonunda şu tanklara bir el atılsın, kolay kolay envanterden düşmeyecekler bir 20-30 yıl daha belli. Olan içindeki personelin canına olmasın bari...
Gerçi 2013'te Aselsan tarafından Rheinmetall'den alınıp uygulanacak zırh paketleri, bugün BMC tarafından Rheinmetall tarafından alınıp uygulanacak diye düşünürsek, çokta birşey değişmemiş olacak.

Böyle düşününce içim soğuyor ama yaşım ilerledikçe bu internet ortamının aymazlığına benim sabır yetersiz kalacak gibi.

"Bakın BMC tank modernizasyonu yapıyor" diye bas bas bağırılarak yapılan işin içinde BMC'nin yerli ürün payı ne kadar, işin aslan payını yapıp ta adı ikinci planda geçen yada hiç geçmeyen firmalarımızın payı ne kadar, düşününce kahroluyor, sakin düşünemiyor insan.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 31 May 2020, 23:12

DENO yazdı: 30 May 2020, 23:33 Askerimizin halihazırda elde olupta uygulanamayan teknolojik eksiklikler yüzünden tank içinde can vermemesi olabilir mesela. Yanlış anlaşılmasın, ben aselsan Leopard 2NG projesi daha 2013 yılında hazır olduğu halde tanklarını modernizasyona yollamayan ya da en azından niyetlenmeyen orduyu anlamıyorum zaten. Ama eninde sonunda şu tanklara bir el atılsın, kolay kolay envanterden düşmeyecekler bir 20-30 yıl daha belli. Olan içindeki personelin canına olmasın bari...
Kıdemi müsait olanlar hatırlayacaktır, o günlerde bu tankların modernizesi o sayı kadar az Altay tankı demekti herkes Altay AMT ye hemfikirdi. Şimdi attan inip eşeğe bindik.
Önümüzdeki 3-5 sene içinde 3-5 tankı 18 ayda yaptık diye döt kıllarının gururunu okşayacaklar.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 31 May 2020, 23:36

igirgin yazdı: 31 May 2020, 23:12 Kıdemi müsait olanlar hatırlayacaktır, o günlerde bu tankların modernizesi o sayı kadar az Altay tankı demekti herkes Altay AMT ye hemfikirdi. Şimdi attan inip eşeğe bindik.
Önümüzdeki 3-5 sene içinde 3-5 tankı 18 ayda yaptık diye döt kıllarının gururunu okşayacaklar.
2. ABMK 2006-2010 yılları arası 169 adet M60A1 tankını M60T seviyesine çıkardı. Kaldı ki Sabra modernizasyonu yeni motor ve transmiyonu da kapsıyordu kısacası tankların sökülmemiş vidası kalmadı modernizayson sırasında. Bu bilgi eşliğine sanıyorum ki 2013 te başlasalar Altay'ın nihai üretime hazır duruma geldiği 2017 ye kadar rahtalıkla 200 üzeri Leopard 2A4 ü Altay'ın seri üretimini aksatmadan 2NG ye dönüştürebilirlerdi. Hatta modernizasyon Altay üretimini aksatmadan aselsan bünyesinde dahi yapılabilirdi, motor ve yürüyen aksama ellenmiyordu nasılsa...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 31 May 2020, 23:45

Olan oldu işte, elde ne Altay ne de Leopard 2 NG var.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Mesaj gönderen TRMilitarist » 02 Haz 2020, 17:15

DENO yazdı: 31 May 2020, 23:36 2. ABMK 2006-2010 yılları arası 169 adet M60A1 tankını M60T seviyesine çıkardı. Kaldı ki Sabra modernizasyonu yeni motor ve transmiyonu da kapsıyordu kısacası tankların sökülmemiş vidası kalmadı modernizayson sırasında. Bu bilgi eşliğine sanıyorum ki 2013 te başlasalar Altay'ın nihai üretime hazır duruma geldiği 2017 ye kadar rahtalıkla 200 üzeri Leopard 2A4 ü Altay'ın seri üretimini aksatmadan 2NG ye dönüştürebilirlerdi. Hatta modernizasyon Altay üretimini aksatmadan aselsan bünyesinde dahi yapılabilirdi, motor ve yürüyen aksama ellenmiyordu nasılsa...
bunu bilip de düşününce kahroluyor insan

j0KeReN
Üye

Mesaj gönderen j0KeReN » 02 Haz 2020, 18:06

Üstatlar bir şeyi merak ediyorum.

Okuduğum forumlarda videolarda yerli yabancı herkes Leopard'ın Suriye'de başarısız olduğunu söylüyor. M60T'lerin ise çok başarılı olduğu yönünde yorumlar haberler var.

Merak ettiğim sorular şunlar

1. sorum Leopard'ın başarısız olduğunu neye göre söylüyorlar. Sadece zırh konusunda bir başarısızlık mı(Zırhının M60T'ye göre daha düşük kaldığını biliyorum) ? Verilen şehit sayısı bu tankta M60T'ye göre daha fazla mı ? Leopard'ın başarısız olduğunu iddia ederken gösterilen fotoğraflarda genelde Akil dağında yaşanan pusu ve sonrasında F16'lar tarafından vurulan Leopardın fotoğrafları gösteriliyor. Leopard yerine M60T orada olsaydı sonuç daha mı farklı olacaktı ? Sadece Zırh değilde başka mekanik, mobilite veya aks yeteneği ile ilgili problemler olduğu için mi başarısız deniyor ?

2. sorum da tersten soruyorum. M60T'ye neden başarılı deniyor. Sadece Zırh konusunda başarısından dolayı mı ?

Not:Sorum aslında iki tankın teknik özellikleri bazında değilde sahadaki performansı üzerinden bir soru.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 02 Haz 2020, 18:10

j0KeReN yazdı: 02 Haz 2020, 18:06 Üstatlar bir şeyi merak ediyorum.

Okuduğum forumlarda videolarda yerli yabancı herkes Leopard'ın Suriye'de başarısız olduğunu söylüyor. M60T'lerin ise çok başarılı olduğu yönünde yorumlar haberler var.

Merak ettiğim sorular şunlar

1. sorum Leopard'ın başarısız olduğunu neye göre söylüyorlar. Sadece zırh konusunda bir başarısızlık mı(Zırhının M60T'ye göre daha düşük kaldığını biliyorum) ? Verilen şehit sayısı bu tankta M60T'ye göre daha fazla mı ? Leopard'ın başarısız olduğunu iddia ederken gösterilen fotoğraflarda genelde Akil dağında yaşanan pusu ve sonrasında F16'lar tarafından vurulan Leopardın fotoğrafları gösteriliyor. Leopard yerine M60T orada olsaydı sonuç daha mı farklı olacaktı ? Sadece Zırh değilde başka mekanik, mobilite veya aks yeteneği ile ilgili problemler olduğu için mi başarısız deniyor ?

2. sorum da tersten soruyorum. M60T'ye neden başarılı deniyor. Sadece Zırh konusunda başarısından dolayı mı ?

Not:Sorum aslında iki tankın teknik özellikleri bazında değilde sahadaki performansı üzerinden bir soru.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Hocam soruya cevap verecek kadar bilgim yok ancak Akil Dağı'ndaki tank 16 şehit verdiğimiz o lanet saldırıdan sonra terk edilmek zorunda kalındı ardından teröristlerin eline geçmesin diye imha edildi. Oradan tankın başarısı ya da başarısızlığına dair bir şey çıkmaz.