Leopard 2 AMT

Tanklar, Zırhlı Araçlar, Toplar, Tüfekler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen FrOzkan » 26 Ağu 2021, 21:19

cemdogut yazdı: 23 Ağu 2021, 10:30 Leopard-2A4'deki EMES-15 ile BMC kulesindekini karşılaştırırsanız aynı taret olmadığını anlarsınız.
Nişangah olsun atış kontrol olsun içindeki tüm elektronik ve mekanik parçalar da dahil değişse bile taretin değişmediği gerçeğini değiştirmezzz.

Sinir bozucu olan şey yaptıkları gaf değil biz ne yaparsak yapalım devlet alacak garantisi.

Ayrıca daha önce forumda konuşulmuştu belkihatırlayan vardır bizim tanklar orjinal leo2a4 değil sonradan bu seviyeye çıkarıldı zırh olarak biraz daha düşük diye uzun zaman önce yazılmıştı belki hatırlayan vardır yada ben yanlış hatırladım.

Bu tarete l55 namlusu uymuyordu onu nasıl halletmişler onuda sorabilsek keşke

Gürbet
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Gürbet » 27 Ağu 2021, 10:38

Artik IDEFdeki cogu haberleri sosyal medyadan ogrendigimiz icin aradan kaynamis olabilir fakat ATGM tedhitlerine karsi Meteksanin gelistirdigi urun.

Artik leo 2'lere hangi modernizasyon projesi yapilacaksa umarim eklenir. Aynisi Firat M60T projesi icin gecerli.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen DENO » 27 Ağu 2021, 14:40

Gürbet yazdı: 27 Ağu 2021, 10:38 Artik IDEFdeki cogu haberleri sosyal medyadan ogrendigimiz icin aradan kaynamis olabilir fakat ATGM tedhitlerine karsi Meteksanin gelistirdigi urun.

Artik leo 2'lere hangi modernizasyon projesi yapilacaksa umarim eklenir. Aynisi Firat M60T projesi icin gecerli.
Rusların Shtora-1 gibi elektro optik olarak kızıl ötesi karıştırma yapıyor. Etkinliğini bilmem ama Fırat M60T de halihazırda kullanılan aselsan TULS lazer ikaz sistemi ile aynı araç üzerinde kullanılamaz, neden derseniz TULS atgm nin üzerine güdümlendiği uyarısı verip otomatik olarak sis atıyor ve tanka pozisyon değiştirme şansı veriyor. Aynı anda meteksan'ın bu EO kızıl ötesi karıştırıcısı sis var iken çalışamaz. Ki sis bana daha etkili gibi geliyor bu EO tipi karıştırıcı kullanımda iken sis atamıyorsun tank yine dımdızlak hedef olarak ortada kalıyor. Ya da meteksan EO karıştırıcısını hareket halinde hep açık olarak kullanacaklar, TULS tank üzerine lazer güdüm alğıladığında da yine sis atacak...

Ruslar da T-80BVM ve T-90M gibi en güncel tank modellerinde Shtora'nın EO karıştırıcılarını fazla etkili olmadığı ve gereksiz ağırlık yaptığı için kullanmaktan vazgeçtiler...

Celebor
Üye

Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Celebor » 27 Ağu 2021, 15:56

DENO yazdı: 27 Ağu 2021, 14:40 Rusların Shtora-1 gibi elektro optik olarak kızıl ötesi karıştırma yapıyor. Etkinliğini bilmem ama Fırat M60T de halihazırda kullanılan aselsan TULS lazer ikaz sistemi ile aynı araç üzerinde kullanılamaz, neden derseniz TULS atgm nin üzerine güdümlendiği uyarısı verip otomatik olarak sis atıyor ve tanka pozisyon değiştirme şansı veriyor. Aynı anda meteksan'ın bu EO kızıl ötesi karıştırıcısı sis var iken çalışamaz. Ki sis bana daha etkili gibi geliyor bu EO tipi karıştırıcı kullanımda iken sis atamıyorsun tank yine dımdızlak hedef olarak ortada kalıyor. Ya da meteksan EO karıştırıcısını hareket halinde hep açık olarak kullanacaklar, TULS tank üzerine lazer güdüm alğıladığında da yine sis atacak...

Ruslar da T-80BVM ve T-90M gibi en güncel tank modellerinde Shtora'nın EO karıştırıcılarını fazla etkili olmadığı ve gereksiz ağırlık yaptığı için kullanmaktan vazgeçtiler...
Twitterda bir arkadaş önermişti aslında k. Irak gibi atgm saldırısı olan yerlerde mevzilere yerleştirme fikri mantıklı gibi.

Gürbet
Süvariler
Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Gürbet » 28 Ağu 2021, 21:32

DENO yazdı: 27 Ağu 2021, 14:40 Rusların Shtora-1 gibi elektro optik olarak kızıl ötesi karıştırma yapıyor. Etkinliğini bilmem ama Fırat M60T de halihazırda kullanılan aselsan TULS lazer ikaz sistemi ile aynı araç üzerinde kullanılamaz, neden derseniz TULS atgm nin üzerine güdümlendiği uyarısı verip otomatik olarak sis atıyor ve tanka pozisyon değiştirme şansı veriyor. Aynı anda meteksan'ın bu EO kızıl ötesi karıştırıcısı sis var iken çalışamaz. Ki sis bana daha etkili gibi geliyor bu EO tipi karıştırıcı kullanımda iken sis atamıyorsun tank yine dımdızlak hedef olarak ortada kalıyor. Ya da meteksan EO karıştırıcısını hareket halinde hep açık olarak kullanacaklar, TULS tank üzerine lazer güdüm alğıladığında da yine sis atacak...

Peki ya bu urun daha hafif(?) bir hale getirilse zirhli/paletli araclara takmak mumkun olur mu?
En azindan Suriye/Irak bolgesinde gorev yapanlar, Vuran/Kirpi etc.

Akkor gelene kadar bir kac yil gecer ve oncelik tanklarda olur, arac versiyonu bir kac yil daha fazla alir. Ve pulat sisteminden daha ucuz olabilir + piyade icin tehlike olmaz.

Ve ustteki arkadasin dedigi gibi us bolgelerde kullanimi iyi olur. Hatta mast uzeri takip kullansinlar.

igirgin
Süvariler

Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen igirgin » 28 Ağu 2021, 22:35

Shtora, 1970 yılların Soğuk Savaş Batı sistemlerine karşı bir nebze etkili. Günümüz sistemlerine karşı bildiğimiz çöptür.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Leopard 2 AMT

Mesaj gönderen Heisenberg » 10 Eyl 2021, 01:05

Hayali yazdı: 22 Ağu 2021, 20:07 Çünkü ambargo var. Ama el altından da birşeyler geliyordur.
kabardey yazdı: 22 Ağu 2021, 20:08Gelmiyor.
Almanya bu konuda israrli, Kara Kuvvetleri tarafindan kullanilacak tüm Agir Askeri Ekipmanlara,
2019dan itibaren Ambargo uygulaniyor. Su an izin verilen tek Askeri Satislar Denizkuvvetleri icin.
Yunanistana her alanda takir takir satis yapilirken , Türkiye ilk 10da bile degil . Enson 2018de 12milyonluk ufak bi Satis gerceklesmis.

Resim