Yunanistan Silahlı Kuvvetleri

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 19 Ara 2020, 00:08

https://exit.al/en/2020/11/10/ta-nea-gr ... irst-time/
Yunanistan batı tarafını da unutmuyor. Othonoi adasında asker yerleştirecek. Arnavut tarafı da en fazla bunu kınar, nota verir.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 19 Ara 2020, 00:17

Bize bol bol harop muadili silah gerek. Dar ederiz egeyi Yunanistan'a. Oluşacak havakuvvetleri zaafını uzun menzilli balistik, seyir füzeleri ve dolanan mühimmatlarla giderebiliriz bir miktar.

Sürekli söylediğim gibi Yunanistan akıllıca silahlanıyor. Ek scalp siparişi vermesi de akıllıca. Yunanistan la oluşacak çatışma ilk vuranın kazanacağı bir duruma doğru gidiyor.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 19 Ara 2020, 18:07

afrasyab yazdı: 17 Ara 2020, 17:43 Yunanistan'ın coğrafi olarak büyük handikapları var derinlik ve arkasının açık olması gibi Arnavutluk da bir askeri üs ve/veya adriyatik'e ve akdenize acılmış seyir füzeli suüstü platformları baya büyük bir kuvvet çarpanı olacaktır. Zira Hava kuvvetlerinden kısa ve orta vadede pek bir beklentim yok.
Girit adasının konumu çok iyi Orta Akdeni açıklarına açıldığınızda oradan kalkan 1 F-16 dakikalar içinde geminin dibinde biter. Diğer bir konu coğrafi derinliği hep konuşulur ama uçakların yapacağı sorti sayıları nedense hiç gündeme gelmez. 1 saat içinde Ege de bizim yapacağımız sorti sayısı ile Yunan hava kuvvetlerinin o uçakları kaldırabilirlerse yapacağı sorti sayısı bir olmaz çok avantajlı konumda olurlar. Aesa/IRST kabiliyetli uçaklarıda var artık. Şu bir gerçek biz katmanlı HSS, çeşitli tiplerde füze sistemlerimiz derken yine üstün olabiliriz ama artık çok ciddiye almamız gereken bir düşman var karşımızda.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 19 Ara 2020, 19:08

Yunan açıktaki totosuna baksın önce. Bomba gibi geliyoruz bomba.

Hisar A+ seri üretimde

Sungur seri üretim 2021/2022

Hisar O+ 2021 seri üretim

Hisar RF 2021/22 seri üretim

Atmaca 2021 seri uretim

Gökdoğan/Bozdoğan 2021 seri üretim

Kargi dolanan mühimmat seri üretim 2021

Bozok mini mühimmat seri üretim

Yeni varyant Man L seri uretim

TRLG 122/230/300 2021/22 seri üretim

Karaok 2021 seri üretim

Aksungur seri üretimde

Akıncı 2021 seri üretim

EİRS 2021 teslimat

Minyatür Bomba seri uretimde

KTJ 3200 motorlu 300 km üzeri SOM varyantlari 2022

KGK kiti ile kullanilabilecek Sert 82/ Sarb 83 bombaları seri uretim

KORAL 2 teslimat başlangıcı 2022
F-16 EHPOD seri üretim 2021/2022

Bunlar kesin olanlar. İki yılda göreceğimiz diğer ürünler

Akıncı/ F16 yerli AESA radar

Bayraktar TB3

Orta Menzilli Gemisavar Füzesi

Kuzgun Modüler Müşterek Mühimmat

KGK 84 kiti. NEB ile kullanım.

Atmaca karadan karaya versiyon

İtkili KGK

Laçin Güdüm Kiti

Roketsan yeni bir topçu roketi ( 180-200 km menzil 10 metre alti Cep) ( Kişisel tahminim)

Bora Balistik Füze yeni versiyon. 500+ km menzil. Ya envanterde ya da girmek üzere olduğunu düşünüyorum.

Anti Gemi özellikli Bora füzesi. Söylentiler 2 yıldır ayyuka çıktı. Böyle bir çalışma olduğu biliniyor.

Bir çırpıda aklıma gelenler. Sadece önümüzdeki 2 yıl icin
2021-2022 meyveleri toplama zamanı. 2023-2025 oyunu değiştirme vakti. Gümbür gümbür geliyoruz.
En son trakya_forever tarafından 19 Ara 2020, 20:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 Ara 2020, 19:20

İnsallah oyle gumbur gumbur gelebiliriz.

Kullanıcı avatarı
Kripoli
Süvariler

Mesaj gönderen Kripoli » 19 Ara 2020, 20:42

İnşallah diyelim.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 31 Ara 2020, 19:41

"Yunanistan'ın silah edinmek için zamana gereksinimi var. Zaman kazanmak istiyoruz, bunu anlamalıyız. Nüfus olarak bizden 8 kat büyük Türkiye bütün gün ne yaptığımızı izliyor. Çünkü planlarını kesintiye uğratacak tek ülke olduğumuzun farkında."

Angelos Syrigos - Yunanistan'ın önde gelen dışpolitika yorumcularından Yeni Demokrasi Partisi Mv., Panteio Üniv. Dışpolitika ve Uluslararası Hukuk Profesörü

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 31 Ara 2020, 23:53

Yunanistan'in en fasist kanadindan, en solcu kanadina tek ortak noktalari iclerindeki Turkiye dusmanligi...Degismez...

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Oca 2021, 15:12

Yunanistan silah edinerek bizimle boy olcusemez. Kendi savunma sanayi güçlü olmayan hiçbir ülke bugüne kadar biir basari elde edememiş zaten.

Savunma sanayinde yerlilik orani yüzde 70 kusurlere gelmiş, birkaç yıla yüzde 80 lere cikacak bir ülkeyle Yunanistan gibi bir ülkenin boy olcusebilmesi imkansız. Sadece silah edinmek ile olmuyor maalesef.

İsrail en güzel örnek. Çok ekstrem ornekler hariç istediği her silah ve mühimmata erişme kabiliyeti olmasına rağmen ne kadar güçlü bir yerli savunma sanayi var.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king » 01 Oca 2021, 15:26

Sayın trakya_forever aslında konunun özetini söylemiş. Kendin üretmediğin sürece güçlü olamazsın.
Bu iş sadece silah almayla olacaksa Suudiler dünyanın en korkutucu ordusu olurdu.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 01 Oca 2021, 16:01

Böyle bir şey yok...

Yunan silahlı kuvvetleri de bir Suudi ordusu değil, bir NATO ordusu.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 01 Oca 2021, 16:40

Tüm alanlarda silahlanma yarışına girişildiğinde belirli bir noktadan sonra hazır alım, kendi üretimini yapan bir ülkeyi dengeleyemeyecektir. Zaten bunun bilincinde olan Yunan tarafı tüm kaynakları ile hava kuvvetlerine yatırım yapıyor. İsrail ile yapılan bu hava kuvvetleri eğitim anlaşması bu kapsamda değerlendirilmeli. Önleyici hava saldırısı konusunda yegane örnekler İsrail tarafından gerçekleştirilmiş. Aklı selim herkes hava üstünlüğüne sahip tarafın Adalar denizinde inisiyatifi elinde tutacağını görür. Tek amacı elinde olanı koruyarak karşı tarafa kısa sürede olabildiğince zarar vermek olan bir devletin modern hava gücünü ve hava gücüne tedarik ettiği her mühimmatı ciddiye almak gerekir. En iyisini umup en kötüsüne hazır olmak gerek. Yunan hava kuvvetleri modernizasyon ve hazır alım planlarını istediği gibi gerçekleştirirse Yunan tarafı 12 mil konusunu hemen oldu bittiye getirmek ister. İşte önümüzdeki 10 yılın en temel konularından biri.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 01 Oca 2021, 17:45

Modern savaşlarda gökyüzüne hakim olan savaşı kazanıyor.
Şu anki göstergede adam 10 yıl sonra havada bizden üstün duruma gelecek. Meteor füzeli rafale, f16V ve Olursa F35 ten teşekkül havakuvvetlerini yukarıda sayılan üreteceğimiz hangi silahlarla durdurmayı düşünüyorsunuz merak ediyorum?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Oca 2021, 18:53

Modern harb dönemi icerisinde son 20/30 yıl içerisinde, Turkiye-Yunanistan ayarında iki komşu ülkenin çatışması hiç olmadı. Birinci ve İkinci körfez savaşları, Afganistan operasyonu, Libya müdahalesi, Sırbistan'a yapılan müdahale ve İsrail Hizbullah savaşında ezici güce karşı karşı koymaya çalışan ülkeler vardı. Bazilarinin akıbetini bu ezici hava gücü de kurtaramadı.

Bakın önerme yüzde yüz doğru diyemeyiz. Son Karabağ Savaşı'nın kaderini çizen 6 tane TB2. Elin değil bizim üretimimiz. Bu 6 ihanin sorti sayısı, uçuş saati Azerbaycan Türkü hava kuvvetleri uçaklarından kaç kat fazladır.

Ne biz Ermenistaniz ne de Yunan Azerbaycan.

Türkiye Yunanistan gibi komşu, kara hava ve deniz kuvvetlerinde benzer standartlara sahip, bu üç gücün de olası bir çatışmada kullanılacağı bir harbin sonucunu etkileyecek bir farkı doğuracak bir hamle değil Yunanistan'ın yaptığı.

Öyle ya da böyle Yunanin modernize ediyor olduğu 84 F16 dan çok daha fazla sayıda F16V standartlarında uçak koyacağız karşısına.

18 Rafale 20 F35( belli değil, filo operatif hale gelmesi 2030 olur) karşısında savaş kaybedeceksek , hava hakimiyetini kaybedeceksek, verelim ülkeni anahtarını. Boşuna milyar dolarlar dokmeyelim diğer projelere alalım 3 filo EF 2000 bitsin gitsin.

Enseyi karartmaya gerek yok. Evet ara uçak ihtiyacı elzem. Ama velevki olmadi yandım bittik kul olduk falan hiç sanmıyorum.

2010 a bakın 2020 ye bakın. Savunma sanayi nerelere gelmiş hangi ürünler envantere girmiş/ girmek üzere bu 10 yilda. Sıfırdan gelinen yerler buralar. Mevcut alt yapı üzerine 10 yil sonra nelerin elde edilebileceğinin tahmin etmek çok zor değil.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 01 Oca 2021, 19:06

Sayın hocam, buradaki kimse Yunanistan'ın savaş kazanacağını iddia etmez. Zaten Yunanistan'ın amacı uzun süreli savaş yürütmek de olmaz. Nitekim dış ülkelerin desteği olmadan iki hafta sonra atacak mühimmatı bulamaz.
Yunanistan'ın yapacağı en kısa sürede, en fazla hasarı vermek diyoruz. Bu sebeple de kısıtlı bütçesini hava kuvvetlerine yatırıyor. Ülkenin tek bir taşına tek bir aracına zarar gelmesin istiyoruz, bu sebeple şimdiden tedbir düşünülmeli. Unutmayalım bizim ülkemizin doğusunda da batısında da kuzeyinde de güneyinde de uçak bulundurmaya ihtiyacımız var.
Bu arada biz Aesa modernizasyonu, Göktuğ ailesinin entegresi vs. diyoruz ama üretici bakalım buna ne diyecek.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Oca 2021, 19:23

Erich Von Manstein yazdı: 01 Oca 2021, 19:06 Sayın hocam, buradaki kimse Yunanistan'ın savaş kazanacağını iddia etmez. Zaten Yunanistan'ın amacı uzun süreli savaş yürütmek de olmaz. Nitekim dış ülkelerin desteği olmadan iki hafta sonra atacak mühimmatı bulamaz.
Yunanistan'ın yapacağı en kısa sürede, en fazla hasarı vermek diyoruz. Bu sebeple de kısıtlı bütçesini hava kuvvetlerine yatırıyor. Ülkenin tek bir taşına tek bir aracına zarar gelmesin istiyoruz, bu sebeple şimdiden tedbir düşünülmeli. Unutmayalım bizim ülkemizin doğusunda da batısında da kuzeyinde de güneyinde de uçak bulundurmaya ihtiyacımız var.
Bu arada biz Aesa modernizasyonu, Göktuğ ailesinin entegresi vs. diyoruz ama üretici bakalım buna ne diyecek.
Bunu hep savunuyorum hocam. Aynı şeyi yani. Yunanin belirttiğiniz amacını. Böyle bir amaçları yoktu aslında. Olsaydi 15 Temmuz 2016 gecesi gibi bir zaman daha 100 yıl gelmez önlerine. O gece saldırmayan daha da saldiramaz demiştim. Evet saldiramazda plan bu kez kendisinin değil. Arkasındaki AB nin. Yunan kim dış kapının iti AB için. Bu yıl kamu borcu yüzde 200 aşmış ödenme ihtimali olmayan, kreditor ve bağlı ülkelerin her istediğini yapmakla yükümlü bir varlık.

Covid dönemi çok mu iyilesti ekonomileri de milyarlarca Euroluk silah alımlarına gidiyorlar. Biz Libyaya çıktık, doğu Akdenize indik cunku. Arkalarındaki gücün cevabı Yunan üzerinden geliyor işte. Daha kaç sene oldu hava kuvvetlerinden pilotlar uçakların yetersiz bakımı yüzünde aarka arkaya istifa edeli.

Aynı kulvarda değiliz. Bizle sorunu olanların masası pozisyonunda yaşıyorlar.

Sorunlar asilirsa öyle kala kalırlar.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 01 Oca 2021, 19:56

trakya_forever yazdı: 01 Oca 2021, 18:53
Öyle ya da böyle Yunanin modernize ediyor olduğu 84 F16 dan çok daha fazla sayıda F16V standartlarında uçak koyacağız karşısına.

18 Rafale 20 F35( belli değil, filo operatif hale gelmesi 2030 olur) karşısında savaş kaybedeceksek , hava hakimiyetini kaybedeceksek, verelim ülkeni anahtarını. Boşuna milyar dolarlar dokmeyelim diğer projelere alalım 3 filo EF 2000 bitsin gitsin.
Öncelikle f16V ayarında hangi uçağı koyabileceğiz yunanın önüne bunu merak ettim şimdi.

Kendi aesa radarımızı hala üretemedik ve üstüne şuan aesa radar için gerekli alt komponent ithaline abd problem çıkardı. Sözün özü Yerli aesa radarımız şuan için başka bahara kaldı. Hadi yine ürettin diyelim onu sadece f16 Blok 30 Lara uygulayabileceğimizi biliyorsunuzdur. Abd nin izni olmadan ne Blok 40 Lara ne de blok 50 lere dokunamayız.

84 F16V, 18 Rafale ve Olursa 20 adet F35 karşısında 10 yıl sonra hava gücümüz bugünkü gibi olursa, ki öyle olacak gibi görünüyor. Öyle bir kaybederiz ki hava savaşını şaşarsınız.
Zaten adamların planı da bu şekilde.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 01 Oca 2021, 20:17

Çok karamsarsiniz çok. Hiçbir resmi girişimimiz bile olmayan konularda herşey bitmiş gibi düşünüyorsunuz. Durun bakalım yahu. Elin Yunani hep düşes atarken biz neden hep yek atıyoruz.

Bu kadar karamsar olmayın. Su akar yolunu bulur. Biz üzeri çizilecek, İranlastirilacak ülke değiliz.

Mevcut ve gelecek duruma göre sekil alır ilişkiler. Bazen kötü bazen iyi

1974 te ambargoyu koyan da ABD idi.
İkinci parti 80 adet F-16 yi alirken bugünün azılı düşmanı BAE ve Suud un finansman yardımıyla aldık Gerçi Suud ile yine iyilesiyor

Ermenistan için Azerbaycan bayrakları toplandı bu ülkede Bursa'da milli maçtan önce.

Barzani bir Kürt kedisi bile vermiyordu 2002 de.

İsrail ile kaymakla ekmek kadayıfı gibiydik.

Şartlar değişir, bazen iyi bazen kötü. Her zaman iyi her zaman kötü olmaz ülkelerin arası malum.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 01 Oca 2021, 21:45

Yunan'ın Yeni Yıl kartı

Görmemişin oğlu olmuş diyeceğim ama aklıma bizim çomarların yaptığı paylaşımlar geliyor :lol:

Bu arada herkesin Yeni Yılı Kutlu Olsun.

keskin3581
Üye

Mesaj gönderen keskin3581 » 02 Oca 2021, 23:31

Bu uçakların hepsini aynı anda kaldırabilecekler mi? Diyelim kaldırdı ve bize ilk darbeyi vurdu diyelim.İnebilecek hava alanı bulabilecekler mi?Yunanistan'ı tüm hava alanları bizim füzelerin menzili içinde.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 04 Oca 2021, 03:14

trakya_forever yazdı: 01 Oca 2021, 19:23 Bunu hep savunuyorum hocam. Aynı şeyi yani. Yunanin belirttiğiniz amacını. Böyle bir amaçları yoktu aslında. Olsaydi 15 Temmuz 2016 gecesi gibi bir zaman daha 100 yıl gelmez önlerine. O gece saldırmayan daha da saldiramaz demiştim. Evet saldiramazda plan bu kez kendisinin değil. Arkasındaki AB nin. Yunan kim dış kapının iti AB için. Bu yıl kamu borcu yüzde 200 aşmış ödenme ihtimali olmayan, kreditor ve bağlı ülkelerin her istediğini yapmakla yükümlü bir varlık.

Covid dönemi çok mu iyilesti ekonomileri de milyarlarca Euroluk silah alımlarına gidiyorlar. Biz Libyaya çıktık, doğu Akdenize indik cunku. Arkalarındaki gücün cevabı Yunan üzerinden geliyor işte. Daha kaç sene oldu hava kuvvetlerinden pilotlar uçakların yetersiz bakımı yüzünde aarka arkaya istifa edeli.

Aynı kulvarda değiliz. Bizle sorunu olanların masası pozisyonunda yaşıyorlar.

Sorunlar asilirsa öyle kala kalırlar.
Akdeniz'deki enerji kaynaklarını Yunan'a verme planı açık bir konu. Borçlarını bu kaynaktan ödetecekler. Üstüne silah satarak ve kaynakları çıkartarak ekstra kazanç sağlayacaklar.

selcuklu
Üye

Mesaj gönderen selcuklu » 04 Oca 2021, 08:56

trakya_forever yazdı: 01 Oca 2021, 18:53 Modern harb dönemi icerisinde son 20/30 yıl içerisinde, Turkiye-Yunanistan ayarında iki komşu ülkenin çatışması hiç olmadı. Birinci ve İkinci körfez savaşları, Afganistan operasyonu, Libya müdahalesi, Sırbistan'a yapılan müdahale ve İsrail Hizbullah savaşında ezici güce karşı karşı koymaya çalışan ülkeler vardı. Bazilarinin akıbetini bu ezici hava gücü de kurtaramadı.

Bakın önerme yüzde yüz doğru diyemeyiz. Son Karabağ Savaşı'nın kaderini çizen 6 tane TB2. Elin değil bizim üretimimiz. Bu 6 ihanin sorti sayısı, uçuş saati Azerbaycan Türkü hava kuvvetleri uçaklarından kaç kat fazladır.

Ne biz Ermenistaniz ne de Yunan Azerbaycan.

Türkiye Yunanistan gibi komşu, kara hava ve deniz kuvvetlerinde benzer standartlara sahip, bu üç gücün de olası bir çatışmada kullanılacağı bir harbin sonucunu etkileyecek bir farkı doğuracak bir hamle değil Yunanistan'ın yaptığı.

Enseyi karartmaya gerek yok. Evet ara uçak ihtiyacı elzem. Ama velevki olmadi yandım bittik kul olduk falan hiç sanmıyorum.

2010 a bakın 2020 ye bakın. Savunma sanayi nerelere gelmiş hangi ürünler envantere girmiş/ girmek üzere bu 10 yilda. Sıfırdan gelinen yerler buralar. Mevcut alt yapı üzerine 10 yil sonra nelerin elde edilebileceğinin tahmin etmek çok zor değil.

Hava hakimiyetini kaybettiğinde zaten savaşıda kaybediyorsun! 2030 yılına kadar yunan silahlı gücü özellikle Hava kuvvetleri ile aramızdaki makas baya açılacak. F35 sorunu çözülmez ise zaten sıkıntı onun ayarında uçak yok dünyada. ara özüm bulurlar mı şuan için yok.

Yunan ordusu donatanlar bunları bile bile yatırım yapıyorlar. Akdenizde enerji kaynaklarını Türklere bırakmak istemiyorlar.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 04 Oca 2021, 12:25

selcuklu yazdı: 04 Oca 2021, 08:56 Hava hakimiyetini kaybettiğinde zaten savaşıda kaybediyorsun! 2030 yılına kadar yunan silahlı gücü özellikle Hava kuvvetleri ile aramızdaki makas baya açılacak. F35 sorunu çözülmez ise zaten sıkıntı onun ayarında uçak yok dünyada. ara özüm bulurlar mı şuan için yok.

Yunan ordusu donatanlar bunları bile bile yatırım yapıyorlar. Akdenizde enerji kaynaklarını Türklere bırakmak istemiyorlar.
Farklı birşey söylemiyorum bende. Uçağa cevap yine uçakla olur diyorum. Bunun içinde tüm yollar denenecektir. Maddi sıkıntıdan bahsediliyor. Evet doğru. Ama F35 ten atılmasaydık her yıl çatır çatır 1 er milyar dolara yakın parayı F35 için ödeyecektik bir sekilde. Aynı zamanda MMU da devam edecekti yine. Yani F35 ten atılmasaydık nasıl para bulunacaksa yine bulunur. F35 için planlanan kaynak başka bir platform için kullanılabilir.

F35 in yerini tutacak bir alternatif yok evet haklısınız. Ama bir ara çözüm bulunacaktır. Başka bir platform, ek F16 alımı, eldeki F16 ların modernizasyonu, bunların karması bir çözüm vs. Daha hiçbir uçak alımı vs için resmi bir girişimimiz yok. Yunan sadece elini erken açtı. Buna cevabımız olacaktır benim şüphem yok.

Ha olmadı mı abi. Hiç kimse bize uçak satmıyor, ABD yerli F16 modernizasyonuna izin vermediği gibi kendi de modernize etmeye yanaşmıyor. Böyle bir durumun olacağını sanmıyorum ama velevki kısa- orta vadede bu oldu. Farklı alternatiflere yöneleceğiz, oraları daha da kuvvetlendirip caydırıcı olacağız ne yapalım oturup ağlayacak halimiz yok.
Milli radar ağımıza ve hava savunmamıza daha fazla önem vereceğiz. Uçaklarda kullanılan mühimmat çeşitlilik ve sayısını çok daha arttıracağız. Balistik-seyir füzesi çeşit ve envanterimizi olması gerekenden çok daha kuvvetli tutacağız. İHA-SİHA-TİHA platformalarına ayrılan arge olsun satın alım olsun kaynakları arttıracağız. Kısacası elimizde olana yüklenip daha da geliştirip caydırıcılığı farklı noktalara taşıyacağız. Bunu yapabilecek imkan ve kabiliyetimiz var.

Yunan sana hava saldırısı yaptığında uçaklarını indirecek, indirse de bir daha kaldıracak hava üssü bulamayacağını bildiğinde iki değil 12 defa düşünür. Bazı arkadaşlar kabul etmese de Türkiyenin coğrafi derinlik avantajı var. Söz konusu ABD ise yok elbet ama söz konusu Yunanistan ise var. Kritik hedef sayımız da her geçen gün artıyor artacak. Özellikle kademeli hava savunma sistemi şemsiyemiz çok önemli. Düşmanın ilk saldırısının hedefi olacak. Bugün elimizde yok ama yarın olacak. Düşmanın ilk hedefi olacak. Ekarte etmez ise kayıp verecek, saldırı etkisi azalacak. Bugün Yunan ilk saldırı planına hava üslerini koyarken, örneğin, yarın bunları koruyan radar ve hss leri koymak zorunda kalacak. Diyorumya S400 hiçbir işe yaramasa bile düşmanı uğraştıracak, ilk saldırıya ciddi mesai harcatacak bir hedef. Onu ekarte etmedikçe Ege semalarına AWACS çıkartamazsın, orta yüksek irtifadan rahatça savaş jeti uçuramazsın.

İnşallah böyle durumlara gerek kalmaz. Sanmıyorum da kalacağını. Nasılsa bu devran da döner, su akar yolunu bulur.

selcuklu
Üye

Mesaj gönderen selcuklu » 04 Oca 2021, 13:50

trakya_forever yazdı: 04 Oca 2021, 12:25 Farklı birşey söylemiyorum bende. Uçağa cevap yine uçakla olur diyorum. Bunun içinde tüm yollar denenecektir. Maddi sıkıntıdan bahsediliyor. Evet doğru. Ama F35 ten atılmasaydık her yıl çatır çatır 1 er milyar dolara yakın parayı F35 için ödeyecektik bir sekilde. Aynı zamanda MMU da devam edecekti yine. Yani F35 ten atılmasaydık nasıl para bulunacaksa yine bulunur. F35 için planlanan kaynak başka bir platform için kullanılabilir.

F35 in yerini tutacak bir alternatif yok evet haklısınız. Ama bir ara çözüm bulunacaktır. Başka bir platform, ek F16 alımı, eldeki F16 ların modernizasyonu, bunların karması bir çözüm vs. Daha hiçbir uçak alımı vs için resmi bir girişimimiz yok. Yunan sadece elini erken açtı. Buna cevabımız olacaktır benim şüphem yok.

Ha olmadı mı abi. Hiç kimse bize uçak satmıyor, ABD yerli F16 modernizasyonuna izin vermediği gibi kendi de modernize etmeye yanaşmıyor. Böyle bir durumun olacağını sanmıyorum ama velevki kısa- orta vadede bu oldu. Farklı alternatiflere yöneleceğiz, oraları daha da kuvvetlendirip caydırıcı olacağız ne yapalım oturup ağlayacak halimiz yok.
Milli radar ağımıza ve hava savunmamıza daha fazla önem vereceğiz. Uçaklarda kullanılan mühimmat çeşitlilik ve sayısını çok daha arttıracağız. Balistik-seyir füzesi çeşit ve envanterimizi olması gerekenden çok daha kuvvetli tutacağız. İHA-SİHA-TİHA platformalarına ayrılan arge olsun satın alım olsun kaynakları arttıracağız. Kısacası elimizde olana yüklenip daha da geliştirip caydırıcılığı farklı noktalara taşıyacağız. Bunu yapabilecek imkan ve kabiliyetimiz var.

Yunan sana hava saldırısı yaptığında uçaklarını indirecek, indirse de bir daha kaldıracak hava üssü bulamayacağını bildiğinde iki değil 12 defa düşünür. Bazı arkadaşlar kabul etmese de Türkiyenin coğrafi derinlik avantajı var. Söz konusu ABD ise yok elbet ama söz konusu Yunanistan ise var. Kritik hedef sayımız da her geçen gün artıyor artacak. Özellikle kademeli hava savunma sistemi şemsiyemiz çok önemli. Düşmanın ilk saldırısının hedefi olacak. Bugün elimizde yok ama yarın olacak. Düşmanın ilk hedefi olacak. Ekarte etmez ise kayıp verecek, saldırı etkisi azalacak. Bugün Yunan ilk saldırı planına hava üslerini koyarken, örneğin, yarın bunları koruyan radar ve hss leri koymak zorunda kalacak. Diyorumya S400 hiçbir işe yaramasa bile düşmanı uğraştıracak, ilk saldırıya ciddi mesai harcatacak bir hedef. Onu ekarte etmedikçe Ege semalarına AWACS çıkartamazsın, orta yüksek irtifadan rahatça savaş jeti uçuramazsın.

İnşallah böyle durumlara gerek kalmaz. Sanmıyorum da kalacağını. Nasılsa bu devran da döner, su akar yolunu bulur.

*- F-35 bildiğimiz savaş uçağı değil savaş hareket merkezi (burada bu işi daha iyi bilenler varken iddia etmek istemem) o yüzden dünyada bunu benzeri yok demek istemiştim. Ödeyeceğimiz miktar buna değerdi. Savaş zamanında kullanırsın-kullandırmazlar onu bilmem, ama şurası gerçek savaş ortamında güç çarpanı.

* - MMU F-16 yerine alabilecek daha genç, çevik bizim istediğimizi kodlara sahip hemde dost ülkeler için iyi pazar yakalama fırsatı veren bir teknoloji gelişim bu Türkiye için çok önemli bir proje. Bu başka birşey.

* - çok enteresan ama bizimde neredeyse bütün üstlerimiz batıda, yunan menzilinde? Sizce bunu Yunanlılar bilmiyor mu? Amasya'dan Adana'ya aşağı çizgi çiz zaten menzil içindeyiz. Şimdi diyeceksin ki oraya kadar gelemezler velev ki geldiler ne yapacağız... Aksine birde Askeri fabrikalarda menzilde? Rus saldır doktrini yüzünden tehdit algısı üstleri batıya yönlendirmiş! onu ne yapacağız?

* - bence s400 savaş zamanında anca hedef olur, düşman kurmay heyeti aptal değilse s400 menziline girmez ama uzaktan zımbalar. 100 tane s400 yerine 20 F35 tercihim olurdu.

* - evet günün sonunda yunanlılar bizi yenemez ama acaba biz neleri feda ederiz? sizin bu anlattıklarınızda yaparız ederiz söylemleri dünyadan kopuk bir şekilde projelere dahil olmama bizi İran gibi yapmaz mı? tamam kendi kendimize yetelim ama bunları finanse edecek gücümüz var mı? bir proje yapmak on yılları alıyor artık. F35 projesinde bile on milyarlarca $ geri dönüş alacaktık hemde uzun vadeli kazandığımız tecrübe de yanında kar. Şimdi ise ne var elimizde.

* - savaşa şu anki zaman diliminde olsa yunanlıları silaha boğarlar. uzun menzilli ne varsa gönderirler...

Son idef fuarında daha iyi gördüm fuar sadece Türk halkına yapılmıştım. Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı. :)

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 04 Oca 2021, 14:28

Ya hocam bakın bu yazdıklarınızı bende biliyorum. Artık yoldaki adamda biliyor her gün tartışılıyor tv de, internette ama doğru ama yanlış yönleriyle. Bu yazılanlar durum tespiti. Buna ihtiyaç yok artık. F35 nedir ne değildir, neleri kaybettik, S400 ne ayak, stand alone, radar agı, Nato geldi, Rusya gitti vs vs.

Geçmişe ahlanmanın, mecvut duruma vahlanmanın çaresi yok. Bunu diyorum. Gerekli durum tespitleri kazancıyla-kaybıyla yapıldı zaten.

Soru şu biz ne yapacağız? Ne olursa ne yaparız? A planı, B planı, elde ne var, ne üzerine yoğunlaşırız, nasıl daha efektif oluruz, eldeki imkan ve kabiliyetler nelerdir ne olabilir.

Tabiki zamanda lazım. Zaman içerisinde şartlar değişir. 24 saat bile çok uzun bir süre.

Karamsarlık bizim milli duygumuz. Yahu tamam küçümsemeyelim, düşmanı küçümsemek en büyük hata, tamam Yunan takriben 2030 a doğru şartlar değişmediği müddetçe ciddi bir hava gücü olacak. Mutabık.
Biz ne yapacağız. Şu an mevcutta elde birşey olmadığı gibi,bu 5-10 yılda da sanki biz yatıp üzerimize hiçbir şey koymayacakmışız gibi bir hava var.

Yunan yarın sabah tüm F16 lar Viper, Rafale ve F35 tam operasyonel hale gelmiş.Yunanın uçakları terminatör anasını satayım. Günlerce havada asılı kalıyor, yakıtı bitmiyor, bakıma girmiyor, sınırsız mühimmat taşıyıp daima stealth olarak geziyor her yerde, attığını vuruyor, tek sortide bizim ne hss miz, ne radarımız ne hava üssümüz ne köprümüz ne askeri-sanayi tesisimiz kalıyor. Leblebi gibi seyir füzeleri yağıyor memlekete.

Bu kadar karamsarlığa gerek yok.
En son trakya_forever tarafından 04 Oca 2021, 14:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 04 Oca 2021, 14:36

Sayın trakya_forever ve Sayın Selçuklu ikiniz de aynı şekilde düşünüyorsunuz aynı şeyi söylüyorsunuz. Hangi konuda fikir ayrılığında olup yazıştığınızı dahi anlamadım. Yani sıkıntı yok ...

Durun siz kardeşsiniz diye bağırasım geldi.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 05 Oca 2021, 19:00

Tarihte bugün, Limni Deniz Muharebesi.

Yunan'ın edindiği bir zırhlı (Averof) Osmanlı donanmasını Çanakkale Boğazına hapsederek 12 Ada dışında bütün Ege Adalarını ve de Balkanları yitirmemize neden oldu.

Şimdi Yunan hava kuvvetlerini yeni uçaklarla ve modernizasyonla takviye ediyor, bizim Hava kuvvetimiz ise zafiyet dönemine giriyor.

Umarım bir kaza bela çıkmaz; endişelerimiz yersizdir :(

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 06 Oca 2021, 20:16

Spike NLOS sanıyorum; hedefinde bizim HİSAR var.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez » 06 Oca 2021, 20:37

Spike nlos resmi olarak yunan envanterinde şu an yok diye biliyorum.Varsa ya da alınırsa bizim değerli hedeflerimize karşı özellikle ege denizinde ki adalarda kullanılabilir.Biz de eş değeri yok bu sistemin keşke olsa istediğimiz kadar üretirdik.Paramız cebimizde kalırdı.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 06 Oca 2021, 22:00

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 06 Oca 2021, 23:04

çanakkale geçilmez yazdı: 06 Oca 2021, 20:37 Spike nlos resmi olarak yunan envanterinde şu an yok diye biliyorum.Varsa ya da alınırsa bizim değerli hedeflerimize karşı özellikle ege denizinde ki adalarda kullanılabilir.Biz de eş değeri yok bu sistemin keşke olsa istediğimiz kadar üretirdik.Paramız cebimizde kalırdı.
5 Ay daha sabır hocam. İdefte göreceğiz inşallah.

Spike NLOS u Longbowlu Apacheleri için almak istiyorlardı ama sonuç ne oldu bilmiyorum bir sozlesme bir takvim var mı. Seyir füzesi fiyatına satıyor İsrail isteyene.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 07 Oca 2021, 00:51

trakya_forever yazdı: 06 Oca 2021, 23:04 5 Ay daha sabır hocam. İdefte göreceğiz inşallah.
Kuzgun'u mu kast ediyorsunuz?

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 12 Oca 2021, 05:51

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 12 Oca 2021, 19:12

"YHK 'için son on yılların en uygun maliyetli alımı"

18 Rafale - 4 tanesi hemen teslim, 6 tane yeni üretim
Meteor (+..)
Mica, Exocet, Scalp-EG (yeniden sertifiye)
Eğitim ve teçhizat
Destek ve mühimmat
€2,32 miyar

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 12 Oca 2021, 22:20

Bu adamların niyeti ciddi. Bu kadar silahın bakım maliyetini nasıl karşılayacaklar. Biz geleceğe onlar ise yakın zamana yatırım yapıyor. Akdenizi bilmem ama Ege'de tükürüğümüzü yalamayız umarım. Bu saatten sonra alim olmaya gerek yok. Bizim için tek savaş planı o kuşları havalandırmayacaksın.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 13 Oca 2021, 00:14

Yunan SB Panayotopulos, 2025'e kadar 40 savaş uçağı alacaklarını açıkladı.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 13 Oca 2021, 04:53

delikpr yazdı: 12 Oca 2021, 05:51
Aklini yitirmis kompleksten kivranan Nikos denen sahsi taniyorum. Bir numara irkci ve akillarinca Türkleri duygusal bir cöküntüye itmek istiyorlar.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 15 Oca 2021, 00:42

Tigerfish yazdı: 13 Oca 2021, 04:53 Aklini yitirmis kompleksten kivranan Nikos denen sahsi taniyorum. Bir numara irkci ve akillarinca Türkleri duygusal bir cöküntüye itmek istiyorlar.
Ben bu marco ile çok uğraşmıştım zamanında. Gavat ilk zamanlar Peace modunda alttan alttan bize geçiriyordu. Bir araştırdım herif enerji şirketinin çalışanı.Rezil ettik bizi engelledi. Kendisi İtalyan asıllı yunan galiba.

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe » 15 Oca 2021, 15:46

leventt yazdı: 15 Oca 2021, 00:42 Ben bu marco ile çok uğraşmıştım zamanında. Gavat ilk zamanlar Peace modunda alttan alttan bize geçiriyordu. Bir araştırdım herif enerji şirketinin çalışanı.Rezil ettik bizi engelledi. Kendisi İtalyan asıllı yunan galiba.
Evet hocam İtalyan kökenli ama Yunanistanda yaşıyor Yunan biriyle evli vs. Başlarda biraz daha tarafsız davranıyordu. Özellikle Libyadaki ENI platformlarının hedefe konmasıyla ilgili bir tık bizim tarafımızdaydı Fransa karşısında. Lakin bir süredir full Türkofobi modunu açtı. Bastıramıyor herhalde artık Türk düşmanlığını.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 25 Oca 2021, 13:48

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 25 Oca 2021, 18:47

_Turkuaz_ yazdı: 25 Oca 2021, 13:48
80bin Euro ödeyeceklermiş muhtemelen çıplak bedeldir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 25 Oca 2021, 22:12

Inspection ve tasima bedeli olarak ilave masraf cikacakmis ama Yunanistan gibi asalak bir devlet ve ordusu icin ABD'nin 2. elleri buyuk nimet. 10 adetlik 2. el CH47D alimini oldukca ucuza getirdiler mesela. Ciddi bir kabiliyet artisi demektir. OZellikle Ege adalarinda hizli lojistik ve insan transferi icin ideal araclar. Yillardir kullaniyorlar, 1990 baslarindan beri sanirim.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 26 Oca 2021, 00:00

Yunanistan'ın sıradaki yekünlü silah alımı firkateynler olacak. 4 fırkateyn modernizasyonu ve yeni 4 fırkateyn alımı uzun süredir konuşuluyor. Hatta yılan hikayesine döndü de denebilir. 3 yıl önce Fransa'dan yıllık 100 milyon Euro bedelle 2 Fremm kiralanacagi açıklandı olmadı. Şimdi ABD, Hollanda ve Fransa teklifleri varmış. Tabi palikaryalarin gönlü Fransız mallarında. Fransa'nın 2 Fremm, 2 Belharra teklif ettiği belirtiliyor.

Mumkunati varsa Fremmler Fransız envanterinden gelir. Acelesi var bunların bekleyemezler o kadar vakit.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 26 Oca 2021, 00:25

Fremm alsalar bizimkilerin bir paçası tutuşsa da tf2000 de bir hareketlenme olsa.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 26 Oca 2021, 00:53

dr.911 yazdı: 26 Oca 2021, 00:25 Fremm alsalar bizimkilerin bir paçası tutuşsa da tf2000 de bir hareketlenme olsa.
Hocam alacaklar alacaklarda Covid fena vurdu. Ülke gelirinin beşte biri turizm. Çalışanların dörtte biri turizm sektöründe çalışıyor. Genç işsizlik yüzde 30 un üzerine çıkmış. Kamu borcu / gsyih oranı yeni tarihi zirve yaptı bütçe açıkları tavan. 2021 den de umutlar azalıyor turizm tarafından.
Yoksa Fransa çok uğraşıyormus satış için ama bayağı kabarikta bir fatura çıkarıyormus 4 gemi için 3.5-4 milyar Euro civari ( Belharra teklifi)

Mevcut 4 fırkateyn içinde modernizasyon paketi hazırlamışlar.

Fransa tutmuş eşeği kulaklarından. Opmeden bırakmam diyor zaar.

Bu arada Covid işi bu yaza da devam ederse Yunan'da da huzursuzluk başlar. Anarşik biraz palikaryalar. Miconun tahtı sallanır

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 26 Oca 2021, 01:02

Hocam biz de battık zaten durum 1-1 olur. Fransa umarım başarıya ulaşır da kitler bunlara. Güzel gemiler zaten hem onlar kazanır, hemde bizi zorlamış olurlar bir şeyler yapmaya.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 26 Oca 2021, 01:42

dr.911 yazdı: 26 Oca 2021, 01:02 Hocam biz de battık zaten durum 1-1 olur. Fransa umarım başarıya ulaşır da kitler bunlara. Güzel gemiler zaten hem onlar kazanır, hemde bizi zorlamış olurlar bir şeyler yapmaya.
Aynı şey değil, Yunan ekonomisi AB fonlarına bağımlı bir ülke. Kendileri çarkları döndüremezler ise bunun gibi yapacakları alımlarda AB ağababalarının iki dudağının arasına bakmak durumunda kalacaklar, zira bütçeleri doğrudan AB den çıkıyor. Bizim ise gelir kaynaklarımız Yunanistan'da olduğu gibi ne tek bir sektörden ne de kaynağı yabancı bir eknoomik/politik birlik tarafından topyekün olarak kontrol edilebilir vaziyette. Ekonomimiz süper demek hayalperestlik olur ama bizim batışımız ile Yunan'ın batışı bir değil, aynı kefeye konulamaz demeye çalışıyorum sadece...

Kısa vadede AB ile yapılan yeniden yakınlaşma politikası öyle ya da böyle Yunanları dürte dürte bizimle anlaşmaya zorlayacaktır, 2010 lu yıllara kadar süren AB dostluk sürecinde yaşandığı gibi. Yani özetle AB ile ortak bir paydada buluşabilir isek Yunan bu kadar sivri diken olamaz. Zira dayanakları Avrupa'nın bize karşı olan tutumu, o da giderse destek verecek kimseleri kalmaz şu anki konjonktürde.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 26 Oca 2021, 01:53

Elbette sn.Deno haklısınız ben bizim de durumumuzun oldukça kötü olduğuna dikkat çekmek istedim. Ürettiğimiz ürünleri bile Yunan'ın ithal ettiği ürünler den oldukça ucuza üreterek envantere katmamız gibi avantajlarımız da var söylediklerinize ek olarak.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 26 Oca 2021, 08:48

dr.911 yazdı: 26 Oca 2021, 01:53 Elbette sn.Deno haklısınız ben bizim de durumumuzun oldukça kötü olduğuna dikkat çekmek istedim. Ürettiğimiz ürünleri bile Yunan'ın ithal ettiği ürünler den oldukça ucuza üreterek envantere katmamız gibi avantajlarımız da var söylediklerinize ek olarak.
Hocam Deno üstad bahsetmiş zaten farklı dinamiklerden. Hani hem burası yeri değil hemde yaz yaz bitmez farklılıklar. Ha bu bizim ekonomimizin berbat durumda olduğu gerçeğini de değiştirmez.

Daha önce de birçok kez bahsettim. Yunanistan bağımsızlığını kaybetmiş, AB içinde asalak pozisyonda varlığını sürdüren, AB ye turizm lokasyonu olmaktan başka hemen hemen önemli hiçbir değer katamayan bir devlet. Yunanistan, Avrupa Birliği içinde yolsuzluk endeksi en yüksek, Ekonomik Serbestlik Endeksi en düşük, Global Rekabet Endeksi ise ikinci en düşük ülke konumundadır.

Önümüzdeki süreçte Yunanistanın 2010 dan daha kötü bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalacağı aşikar. Üretmiyor, alt yapı yok, nüfus yapısı zaten uygun değil genç nüfus kaçıyor. Ekonomisinin yüzde 80 i hizmet sektörü olan bir ülke yahu ekonomik olarak Yunanistan hakkında söylenecek, yazılacak hiçbir şey yok. Ekonomi kamunun borçlanıp, AB den aldığı /alacağı hibeleri, yardımları halka dağıtması üzerine kurulmuş paravan bir devlet. Şu parayı alsınlar burada yaşasınlar işte Asyayla, Orta Doğuyla aramızda set olsunlar mantığıyla ayakta tutulan bir yapı.

Covid bittiğinde herşey geçecek, normale dönecek sanılıyor. Hayır tam tersi Covid sonrası ekonomik dalgalanma hatta ekonomik tsunami gelecek. Bu kez kriz hem ABD hemde EURO bölgesinde yıkıcı olacak. Henüz 2008 krizini tedavi edemeden, sadece pansuman yapmışken, 2019 sarsıntısı ve ardından gelen Covid ile piyasaya boca edilen trilyonlarca USD ve EURO küresel olarak başımızı çok ağrıtacak. Tabi bizden çok önce başı ağrıyacaklar listesinin bir numarası Yunanistan. Ardından İtalya vb bazı AB ülkeleri geliyor.

Şuraya geleceğim. Palikaryaların kafalarında kurduğu 10-15 yıllık silahlanma programını hayata geçirmesi imkansız. Zaten böyle bir planı hayal dahi edemezlerdi de işte ağababalarıyla didiştik havla oğlum bakayım biraz al sana kemik dediler bunlarda toz pembe hayallere daldı.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 28 Oca 2021, 02:50

Ekli thread'de yazılanlar:

1. Yunanistan F-35 almalıdır. Sorun alıp almaması değil, ne zaman alacağıdır.
2. Esas önemli olan Türkiye'nin kesinlikle F-35 almaması.
3. Biz 20 tane alıp onlar 60 tane alırlarsa ulusal bir felaket olur (etniki katastrofi)
4. Bir numaralı dış politika önceliğimiz Türkiye'ye F-35 veya başka bir batı ürünü 4+ nesil uçak teknolojisinin verilmemesi olmalı
5. Türkler böylece ya Rus uçağı alma hatasını yaparlar yada TFX'e bir dolu para ve zaman harcarlar.