Yunanistan Silahlı Kuvvetleri

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 28 Oca 2021, 10:27

Güzel strateji. Ama o zaman sonrasinda yapmayi basarirlarsa g....koyarlar.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 28 Oca 2021, 10:27

Agzimi bozduruyorlar benim yawsaklar.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 28 Oca 2021, 11:19

Yunanistan, gece uykuya dalmaya çalışırken başınızın üstünde dolanan sivri sinek gibi.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 28 Oca 2021, 11:24

Onlar adına mantıklı bir strateji. Eğer F-35 işini çözemezsek B planı

5 yıllık kısa vadeli hedef olarak;
1- 3 filo S-400 Ankara, Ege, Malatya incirlik bölgelerini kapsayacak şekilde alınıp konuşlandırılmalı .
2- F-16Viper ve özgür modernizasyonu
3- Başta bütün hava üsleri olmak üzere kritik tesislerin Hisar A+ ve Hisar RF ile Nokta savunmalarının modern sistemler ile güçlendirilmesi ve Siper savunma sisteminin testlerinin bitirilip teslimata hazır hale getirilmesi.
4- 450 Som + yüzlü rakamlarda Gökdoğan BWR ile stokların modern mühimmatlar ile güçlendirilmesi
5- Aip denizaltıların hizmete girmesi 5 yıl içinde 4 gemi hizmete girecek.

5 yıl içinde bu projelerin bitirilmesi gerekiyor. 2026 sonrası MMU ve TF-2000 asıl hedef olur.

biohazard
Süvariler

Mesaj gönderen biohazard » 28 Oca 2021, 12:29

Başımıza ne geldiyse bu S-400 belası yüzünden geldi hala S-400 alımından bahsediyorsunuz Sayın Mermi, yukarıda Yunan hamlelerinde geçen "5. Türkler böylece ya Rus uçağı alma hatasını yaparlar" burada bahse konu Rus uçağı alma hatasından ne farkı var S-400'ün? Diğer sıraladığınız maddelere katılıyorum.

Plastic
Üye

Mesaj gönderen Plastic » 28 Oca 2021, 12:46

Hala S400 almaktan bahsedenler olduğuna inanamıyorum.
Savunma sanayimizdeki tüm gelişmelerin batı teknolojisi sayesinde olduğunun farkında değil misiniz?
En basitinden ürettiğimiz SİHAlar bile o çok övülen Rus sistemlerini Suriye, Libya son olarak da Ermenistan'da paçavraya çevirmedi mi?

Çıkıp da "S400 farklı ama" demeyin. Kaç çatışma deneyimi var S400'lerin? İsrail, Suriye'de Lübnan'da çatır çatır operasyon yapıyor. Nerede S400'ler, S300'ler?
Adamlara kendi uçaklarını vurdurdular hava savunma sistemleri ile..

Biz batıdan uzaklaştıkça, Yunanistan Ege'de küstahlaşacak, bir gafil anımızda da tüm NATO'yu arkasına alıp Ege'de 12 mili uygulamaya koyacaktır.
Ondan sonra uğraş dur.

Arkadaşlar akıllı, uyanık ve sistemli olmak lazım.
Biz batı bloğunun parçası olmalıyız. Parçası derken uşağı ya da mandası değil, oyun kurucu elemanı olmak yakışır bize.
Ancak ne yazık ki böyle gidersek Rus ayısının oyuncağı olacağız.
Çok yazık.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Oca 2021, 13:00

tuğrulbey yazdı: 28 Oca 2021, 11:19 Yunanistan, gece uykuya dalmaya çalışırken başınızın üstünde dolanan sivri sinek gibi.
Yemin ediyorum müthiş anlatmışsın hocam:) Herifler tam zalım çıktı yahu. Başka işleri yok sabah akşam bizi konuşuyorlar. 2020 de yüzde 10 küçülen ekonomilerini, 3 te 2 si iflas eden turizm işletmelerini, Covidin 2021 e olacak etkilerini, bu yıl Yunan devletinin IMF ve kreditörlere ödemesi gereken 11.5 milyar Euro borcu konuşmazlar. Pis palikaryalar.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 28 Oca 2021, 13:06

Bu güne kadar yüksek irtifa bir füzemiz yoktu, ölmedik. Yüksek irtifa bir füze ile füzeyi ya da bombayı bırakan platformu vurmak gelişen mühimmat teknolojisi ve menzil değerleri yüzün den gün be gün daha zor hale geliyor. O yüzden atanı değil atılanı vurmak da gayet geçerli bir yöntem. Yüksel irtifa bir ürün ortaya koyana kadar bu seçenek daha makul, s400 dosyası kapanmalı. Yunan'a gelince, gayet mantıklı bir strateji onlar için ama f35 olmasa da Hvkk batı işi bir uçakla devam edecektir diye tahmin ediyorum o bahsettikleri şimdilik zor gibi.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Oca 2021, 13:38

Aynen hocam. O yüzden Hisar A+ ve belki ileride Bozdoğan dan türeyecek bir alçak irtifa sistemini çok önemsiyorum. Özellikle Mobil Hisar A+ merkezi radar ağından beslenip E/O sensörleriyle pasif çalışabilmesi, IIR güdümlü füzeleriyle çok sessiz, çok tehlikeli bir alet oldu.HSS lerin F35 i gibi :) Keza yakında gelecek Hisar O+ da benzer özellikleri ve dağınık batarya mimarisine imkan vermesi sayesinde çok can yakabilecek bir sistem olacak. Evet biraz büyük oldular ama gayette etkili olacaklar inşallah.

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 28 Oca 2021, 14:13

Ya arkadaşlar ben S400 alalım mı diyorum. Alınmış birkere kuvvet ve hükümet vazgeçmiyor ne yapalım. Cümleyi iyi okuyun B planı diyorum. Vermiyor hukumet istediğiniz kadar konuşun S400'lerin olduğu bir alternatif bulacaksınız. Verelim deyince verilmiyor. Yoksa bende S-400 alımını eleştiriyorum.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 28 Oca 2021, 14:36

Bizim savunma sanayiinde ambargolardan etkilenmemek için en az 10 yıla daha ihtiyacımız var. Çok önemli projeler bu 10 yıl içerisinde nihayete erecek veya ete kemiğe bürünecek. İhracat ivmesi yakalamaya başlamış bir ülke olarak en sonunda kendi kendini döndüren bir savunma sanayine kavuşacağız. Yunan hala Almanya veya başka bir ülkeden teknoloji kopyaladığımızı düşünsün, şikayet edip dursun. Belli bir aşamadan sonra ihracat potansiyelimiz geliştikçe Batı'nın da savunma sanayi konusunda ambargo yerine işbirliği yaparak kendisine bir pay edineceğini düşünüyorum. O zaman Yunan içine battığı borç batağında yine gemilerini yüzdüremeyecek. Zaten ABD'ye bölgede üsler vermesi ve ABD donanmasını buraya davet etmesinin sebebi de bu. Ülkenin savunmasını da Ermenistan'ın Rusya'ya bıraktığı gibi ABD'ye bırakacak. Ülkenin anahtarını da çıkarken Almanya'ya yollatır.

Tabi bizim bu süre zarfında hava kuvvetlerinde uçak açığımız olmamasına dikkat etmemiz lazım. MMU projesi iyi yönetilirse zaten 10 yıl sonra ara kapanmamak üzere açılacak. Sonra zaten Doğu Akdeniz sorunu kendiliğinden çözülecektir (Aslında bizim açımızdan zaten çözülecek bir sorun yok).

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Oca 2021, 14:50

Şimdi en merakla beklediğim şey Palikaryaların fırkateyn modernizasyonu ve yeni alımları. Bu yılın ilk yarısı içinde karar vereceklerini açıkladılar. Daha önceki üç yılda olduğu gibi yine erteleyecekler mi yoksa karar verecekler mi göreceğiz. Çok çeşitli tekliflerin söylentisi dolanıyor. Yunanlar Belharra istiyor ama Fransa kendi için ürettiklerini satsa bile ilk fırkateynin operasyonel olma tarihi 2025 ki o da Fransa için Yunana satsa en az 1 yıl daha koy üzerine. Bir başka haberde Fransanın 2 Belharra için 3 milyar dolarlık bir teklif yaptığı söyleniyor. Zamanında yıllık 120 milyon dolardan 2 Fremmin 5 yıl kiralanması vardı sonra Yunan vazgeçti. Amerikalı ve Hollandalı şirketlerinde teklifleri var. Bakalım neler olacak?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 28 Oca 2021, 15:32

Çözüm basit ; Yunan F35 de alsa stratejimiz o uçaklar yerde iken havalanmadan üslerin imha edilmesi. Bunun için yoğun balistik füze ve SOM ++ uzun menzil seyir füzelerine ihtiyacımız var , mümkünse bize yakın meydanları ÇNRS sistemleri ile doyurulmalı. Yani adam havalanmadan yok etmekten başka çaremiz yok. Çoklu nükleer başlık taşıyan balistik füze tarzı çoklu klasik başlık taşıyan 1000 km menzilli balistik geliştirilemez mi ?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 28 Oca 2021, 15:53

goldenwings yazdı: 28 Oca 2021, 15:32 Çözüm basit ; Yunan F35 de alsa stratejimiz o uçaklar yerde iken havalanmadan üslerin imha edilmesi. Bunun için yoğun balistik füze ve SOM ++ uzun menzil seyir füzelerine ihtiyacımız var , mümkünse bize yakın meydanları ÇNRS sistemleri ile doyurulmalı. Yani adam havalanmadan yok etmekten başka çaremiz yok. Çoklu nükleer başlık taşıyan balistik füze tarzı çoklu klasik başlık taşıyan 1000 km menzilli balistik geliştirilemez mi ?
Balistik füzelerin hava savunma ağına entegrasyonu düşülüyor, belkide artık çalışılıyor/çalışıldı bile hocam. Bir tehdit algılandığında anında balistik füzeler ile ilgili hasmın hava üslerinin vurulması için.

Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 28 Oca 2021, 17:58

trakya_forever yazdı: 28 Oca 2021, 14:50 Şimdi en merakla beklediğim şey Palikaryaların fırkateyn modernizasyonu ve yeni alımları. Bu yılın ilk yarısı içinde karar vereceklerini açıkladılar. Daha önceki üç yılda olduğu gibi yine erteleyecekler mi yoksa karar verecekler mi göreceğiz. Çok çeşitli tekliflerin söylentisi dolanıyor. Yunanlar Belharra istiyor ama Fransa kendi için ürettiklerini satsa bile ilk fırkateynin operasyonel olma tarihi 2025 ki o da Fransa için Yunana satsa en az 1 yıl daha koy üzerine. Bir başka haberde Fransanın 2 Belharra için 3 milyar dolarlık bir teklif yaptığı söyleniyor. Zamanında yıllık 120 milyon dolardan 2 Fremmin 5 yıl kiralanması vardı sonra Yunan vazgeçti. Amerikalı ve Hollandalı şirketlerinde teklifleri var. Bakalım neler olacak?
Şöyle 4 fremm almalarını çok isterim. Belharra sabit aesa radarlı daha ufak ve çevik bir gemi. Fremm daha büyük dönen bir pesa radara sahip bir gemi. Bakıldığın da aslın da bizim İ sınıfı fremm gibi bir gemi.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 18 Şub 2021, 16:50

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 20 Mar 2021, 15:04

TEORI yazdı: 24 Tem 2012, 22:50 Kolay gelsin ekleme yapıyorum.

YUNANİSTAN SİLAHLI KUVVETLERİ ENVANTERİ
Merhaba Sn. @TEORI eğer postu güncel tutuyorsanız, Yunan envanterindeki Havan topları ve ZHA'lar es geçilmiş sanırım.

Ayrıca M113 Tow-M901ITV araçları da, karşılaştırabilmek için bizim başlıkta olduğu gibi Antitank sistemleri içinde yer alsa daha derli toplu olurdu diye düşünüyorum.

ve Yunanların Kornetlerini 4x4 araçlara( humvee) monte ettiği bilgisine rastladım wikipedia'da, Yunan forumlarında da fotoğraflar mevcut. Muhtemelen eldeki humvee stokundan buraya aktarıldı.

Bu arada Yunanlar RM-70'leri için Sırbistan üretimi 40km menzilli G2000 roketleri ile ilgileniyormuşlar. 4 ay önce bu linkteki profesör amca satın aldık demiş.

https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/y ... si-gia-ton

Resim

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 20 Mar 2021, 16:08

Çulsuzların havadan havaya füze envanterleri bizimkilerinden üstün görünüyor. Ancak Şimdiki konfigurasyonla ne derecede angaje olabilirler?

Kullanıcı avatarı
Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe » 20 Mar 2021, 16:44

Yukarıdaki S400cü arkadaşa ve onun gibi düşünen herkese ithafen yazıyorum.
Arkadaşım siz arazide falan mı yatıp kalkıyorsunuz ben anlamadım hiç mi haberiniz olmuyor bu ülkenin gerçeklerinden.
Türkiye de Yunanistan da bitmiş okeye dönüyor haberiniz yok. Yukarıda bütün arkadaşlar bir şeyler yazmış hepsine teşekkür ediyorum, Yunanistanın durumu ortada ülkelerindeki bütün varlıklarını yabancılar aldı hala akıllanmadılar şuursuzca silahlanıyorlar.
Türkiyede neler olduğunu anlatmaktan da dinlemekten de sıkıldım ama maalesef birileri hala göremiyor. Hukuk sistemimiz çökmüş durumda, yargıya güven tarihin en düşük noktasına gelmiş, ekonomi batmış, her 4 gençten biri işsiz ülkeyi terk etmek için fırsat kolluyor, yaşlı başlı insanlar çöpten yemek topluyor, en kötüsü herkes birbirine düşman olmuş ama hala çıkıp yok s400 alalım yok yunanistana kafa atalım bilmem ne diyorsunuz. Valla hayret ediyorum yani yuh.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 20 Mar 2021, 17:28

Shock and Awe yazdı: 20 Mar 2021, 16:44 hala çıkıp yok s400 alalım yok yunanistana kafa atalım bilmem ne diyorsunuz. Valla hayret ediyorum yani yuh.
Ülkenin genel halinin kimseyi memnun ettiğini sanmıyorum, siz de son 1-2 gündür yaşananların moral bozukluğuyla böyle yazıyorsunuz; ama farklı konuları birbirine karıştırmamak lazım.

Eminim ekonomi ya da hukuk üzerine forumlarda şu anda güncel durum bahsettiğiniz şekilde tartışılıyordur. Ülkeyi savunmak da öncelikli bir ihtiyaç olduğundan bu da elbette tartışılmaya devam edecektir.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 20 Mar 2021, 17:31

Tigerfish yazdı: 20 Mar 2021, 16:08 Çulsuzların havadan havaya füze envanterleri bizimkilerinden üstün görünüyor. Ancak Şimdiki konfigurasyonla ne derecede angaje olabilirler?
Ellerindeki AIM 120B- 75km MICA -80 km menzilli geri kalanı sidewinder ve muadilleri.

Onlarda 650 IRIS-T-Magic2 bizde 350 AIM9X var. Kalanı iki ülkede de eski stoklar.

Bizim AIM120 C7'ler 112km menzilli. Yani Meteor gelene kadar hem AWACSlarımızın tespit menzili, hem füze menzili olarak menzil avantajı bizde.

Sayısal üstünlük ise onlarda 550 adet ile. Yakın süreli denge bizim C7 teslimatlarına bağlı. Normalde F35ile eş zamanlı bir miktar daha Aim120c7 alacaktık, bu teslimatlar ne durumda üstadlardan bilen varsa bizi bir aydınlatsın. Eğer füzeler geldiler ise bizimde sadece 250+ C7ye ulaşmış olmamız gerekiyor. 120Bler ile de 400 civarı bir rakama erişmiş oluruz.

Sayısal dengenin devamını da zaten Gökdoğan-Bozdoğan yürütecek.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish » 21 Mar 2021, 20:14

Shock and Awe yazdı: 20 Mar 2021, 16:44 Yukarıdaki S400cü arkadaşa ve onun gibi düşünen herkese ithafen yazıyorum.
Arkadaşım siz arazide falan mı yatıp kalkıyorsunuz ben anlamadım hiç mi haberiniz olmuyor bu ülkenin gerçeklerinden.
Türkiye de Yunanistan da bitmiş okeye dönüyor haberiniz yok. Yukarıda bütün arkadaşlar bir şeyler yazmış hepsine teşekkür ediyorum, Yunanistanın durumu ortada ülkelerindeki bütün varlıklarını yabancılar aldı hala akıllanmadılar şuursuzca silahlanıyorlar.
Türkiyede neler olduğunu anlatmaktan da dinlemekten de sıkıldım ama maalesef birileri hala göremiyor. Hukuk sistemimiz çökmüş durumda, yargıya güven tarihin en düşük noktasına gelmiş, ekonomi batmış, her 4 gençten biri işsiz ülkeyi terk etmek için fırsat kolluyor, yaşlı başlı insanlar çöpten yemek topluyor, en kötüsü herkes birbirine düşman olmuş ama hala çıkıp yok s400 alalım yok yunanistana kafa atalım bilmem ne diyorsunuz. Valla hayret ediyorum yani yuh.
Buyrun. sizi tutan kim?

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 18 May 2021, 02:57

Yunan Medyası, ABD’nin Yunanistan'a 1.200 adet M1117 Guardian zırhlı güvenlik aracına ek olarak 1.100 adet zırhlı Cougar ve Humvee hibe edeceğini açıkladı. Amerikan Kongresi geçtiğimiz günlerde, Yunanistan’a 1.200 adet kullanılmış M1117 Guardian zırhlı güvenlik aracını tanesi 70 bin € değerle satılmasını onaylamıştı. Böylelikle Toplam 2.300 ADET araç yunanistan'a HİBE edilecek..

Resim

Bunlarin yanina birde 30 Rafale Savas Ucagi , Patriot HSS ve 70 adet de Silahli Helikopter OH-58D Kiowa Warrior,
9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri, 350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 adet MLRS paletli roketatar,
120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank, 198adet M-119 kısa menzilli top, ve yeni gelecek Firkateynleri (MEKO) da eklersek baya basimizi agritacak gibi görünüyor.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 18 May 2021, 09:55

Milletin eskileri ile savaşa giren bir devlet başta kaybetmiştir. Bir de yunan olası savaşta mevcut klasik taktiklerin ötesinde bir harp tekniği ile karşılaşacağından bu alımların bir önemi kalmıyor. Savaşın kuralı yoktur.

Bir diziden örnekle anlatayım. Cylonların ilk saldırısıyla feleği şaşan 12 koloniye döneceklerdir.

@[email protected]
Üye

Mesaj gönderen @[email protected] » 18 May 2021, 12:52

Olası bir savaşta sayısal üstünlük önemli olsa da nitelik ve günümüzde en önemli olan savaş taktikleri ve ağ destekli harp konusunda Yunanistan'ın çok zorlanacağını düşünüyorum. Üstüne Türk ordusunun savaş tecrübesini de düşününce yunan olsam uykularım kaçar. Evet 2300 adet araç az buz bir rakam değil. Ama bunların kaçını aktif tutacaklar. Bakımlarını düzgün yapacaklar. Orası belirsiz.

Son alımları ya da hibeleri içerisinde en çok hava kuvvetlerine yapılan alımları endişeyle karşılarım. Biz belki bir 10-15 sene elimizdekileri idame ettirmek zorunda kalacak iken Yunanistan'ın Rafael ve olası bir f35 alımı sonrası bizim canımızı acıtacak en kötü kısım hava kuvvetleri olacak. Hava da üstünlüğümüzü kaybetmemiz lazım. Bu yüzden MMU gelene kadar ara bir çözüm bulmamız gerekiyor.

Bu arada bu 10 senelik periyotta elimizde her türlü denklemi değiştirecek olan kritik sistem ve mühimmatların üretime girmesini ve sayılarını arttırmamız da önemli.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine » 18 May 2021, 13:22

Yunanistan bize ancak sürpriz bir saldırı yaparsa canımızı yakar. Ama eğer ilk biz vurursak vay haline. Elektronik karıştırma becerimizin Yunanın elindeki radarları rahatlıkla kör edebileceğini söyleyebilirim. Yeni aldıkları araçlar sihalarımıza atış taliminden öteye gitmez. Hele egeyi komple karartırız. Birde haropun yerli muadilini bitirirsek işte ozaman komple domine ederiz savaş sahasını. Radarlar işe yaramayınca TB2 ve harop ikilisinin Karabağ savaşında neler yaptığını herkes gördü. 4 yılda savaşa savaşa ele geçirdikleri yerleri birbuçuk ayda kaybetti ermeniler. Yunanın hiç şansı yok. Ne rafaleler ne de ilerde elde edecekleri F35 leri kurtarmaz onları.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat » 18 May 2021, 20:20

Ben Rafale ve F-35'lerin restleşmede işe yaramakla beraber savaş durumunda aynı başarıyı göstereceğine inanmıyorum.

1) Türkiye gibi büyük bir devlet kendine saldırılacağını farkeder ve buna göre önlemini alır.

2) İster F-35 olsun ister Rafale ister F-22... Sonuçta bunlar İsveç denemelerindeki gibi ikincil bir seçenek olması adına otoyollara falan indirilmeyecek ki zaten Yunan'ın da böyle bir planı yada altyapısı yok.

Üssü de hangarı da yeri de belli olan bu uçaklar önleyici bir saldırı ile rahatlıkla yok edilebilir yahut yerine sabitlenebilir yeter ki doğru istihbarat ile tam zamanında saldıralım.

3) Alan derinliği olmayan bir ülke olarak Yunanistan'ın Türkiye'yi alt etmesi imkansız olduğundan önce saldıran taraf dahi olsa sonucu onlar için mutlak yıkım olacaktır.

Sonuç olarak ben Türkiye'nin balistik füze kabiliyetinin çoktan 1000'li kilometrelere ulaştığını düşünüyorum. Balistik ve Seyir Füzeleri ile yapılacak saldırının ardından gelecek Kamikaze dronlar ile son darbe vurulabilir. Hatta düzgün bir şekilde yapılabilir ise Yunanistan'ın savunma gücü de azmi de bir tek günde yerle bir olabilir.

İstihbarat kimin nerede olduğunu , nereye hangi silahı koyduğunu zaten biliyor. Elde yeteri kadar mühimmat olaun yeter.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr » 18 May 2021, 21:29

Savaşın aniden veya iki taraftan birinin diğerine baskın şeklinde çıkması olasılığı sıfıra yakın.

Kardak veya Doğu Akdeniz gibi yöresel bir konudaki anlaşmazlığın adım adım tırmanmasının bir silahlı çatışmaya evrilmesi çok daha olası.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 18 May 2021, 22:31

Türk-Yunan çatışmasını aylarca konuşsak yinede bitmez... Katmanlı hava savunma sistemimiz oturduk sonra Ege'de büyük bir alanda hakimiyet bize geçicektir. Gezgin,Kuzgun, Akbaba ve Bora gibi füzelerle Yunan adalarını ve anakarasındaki değerli hedefleri yok edebiliriz.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 18 May 2021, 23:53

Madinat yazdı: 18 May 2021, 20:20 Ben Rafale ve F-35'lerin restleşmede işe yaramakla beraber savaş durumunda aynı başarıyı göstereceğine inanmıyorum.

1) Türkiye gibi büyük bir devlet kendine saldırılacağını farkeder ve buna göre önlemini alır.

2) İster F-35 olsun ister Rafale ister F-22... Sonuçta bunlar İsveç denemelerindeki gibi ikincil bir seçenek olması adına otoyollara falan indirilmeyecek ki zaten Yunan'ın da böyle bir planı yada altyapısı yok.

Üssü de hangarı da yeri de belli olan bu uçaklar önleyici bir saldırı ile rahatlıkla yok edilebilir yahut yerine sabitlenebilir yeter ki doğru istihbarat ile tam zamanında saldıralım.

3) Alan derinliği olmayan bir ülke olarak Yunanistan'ın Türkiye'yi alt etmesi imkansız olduğundan önce saldıran taraf dahi olsa sonucu onlar için mutlak yıkım olacaktır.

Sonuç olarak ben Türkiye'nin balistik füze kabiliyetinin çoktan 1000'li kilometrelere ulaştığını düşünüyorum. Balistik ve Seyir Füzeleri ile yapılacak saldırının ardından gelecek Kamikaze dronlar ile son darbe vurulabilir. Hatta düzgün bir şekilde yapılabilir ise Yunanistan'ın savunma gücü de azmi de bir tek günde yerle bir olabilir.

İstihbarat kimin nerede olduğunu , nereye hangi silahı koyduğunu zaten biliyor. Elde yeteri kadar mühimmat olaun yeter.
Yunanistan'ın alan derinliği yok değil. Bulgaristan falan olsa tamam da, dağı var denizi var, nehiri var, coğrafyayı lehlerine kullanabilecekleri birçok alanları mevcut. Kaldı ki, kara sınırımız, öyle Bltzkrieg tarzı bir hücuma izin vermeyecek uzun ince bir yol.

Bu tarz alımlar, Yunanistan için mantıklı. Biz diyoruz ki, hibe araç alırsak sanayimiz zarar görür. E Yunanistan'da o sanayi yok, bu nedenle zarar değil fayda görür.

MRAP'lar ordulara derinlik katan araçlardır. Land Rover'la yola çıkan askerin özgüveni ile MRAP ile yola çıkıp bir yere varan askerin özgüveni bile birbirinden farklıdır.

Bu araçlar sadece mayına karşı korumalı diye yol çıktı ama geldiğimiz süreçte başat kullanılan muharebe araçlarından oldular. Olması doğru mu orası ayrı, ama yüksek sayılarda gücün mobilize edileceği bir savaşta tutup bir rezervist askeri sivil araçtan hallice birşeye bindirmekten kat kat iyi bir yöntem MRAP kullanımı.

Bizimle rehavete kapılmamamız lazım. Projeler gerçeğe döndükçe elimiz rahatlayacak ama bu potansiyelin gerçekleşmesi süre alacak, bu sürede çok üzerimize gelinecek. Yunanistan belki son kez vites yükseltiyor ama bu viteste boş bir vites değil.

Bizim iç siyaset o kadar çalkantılı ki, birileri siyasi ikbal için Doğu Akdeniz'den vazgeçse gündem arasında kaynar gider, Yunanistan'ın hanesine bir anda galibiyet yazabilir. Bundan çok korkuyorum.

Bunda muhalefet yada iktidar ayırt etmiyorum. Vatansever insanlar iki taraftan da bu işin takipçisi olmalı.

Doğu Akdeniz meselesini, Perinçekçilerin Batı ile aramızı bozmak için uydurduğu bir iş, yada iktidarın gündemi unutturmak için oynadığı bir tiyatro, yada darbeci laik zihniyetin mütedeyyin iktidar üzerinde vesayeti vs. vs. şeklinde karalamalar ile farklı cenahlardan küçültmeye çalışanlar var.

Yunanistan'dan çekinmiyorum, ama Yunanistan'ın bu işi hem AB, hem ABD'ye sahiplendirdiği bir siyasi ortamdan, bunların elinin ülke içine de uzanabileceğinden kıl kapmak için tonla sebep var.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 19 May 2021, 10:35

Tyras yazdı: 18 May 2021, 23:53 Yunanistan'ın alan derinliği yok değil. Bulgaristan falan olsa tamam da, dağı var denizi var, nehiri var, coğrafyayı lehlerine kullanabilecekleri birçok alanları mevcut. Kaldı ki, kara sınırımız, öyle Bltzkrieg tarzı bir hücuma izin vermeyecek uzun ince bir yol.

Bu tarz alımlar, Yunanistan için mantıklı. Biz diyoruz ki, hibe araç alırsak sanayimiz zarar görür. E Yunanistan'da o sanayi yok, bu nedenle zarar değil fayda görür.

MRAP'lar ordulara derinlik katan araçlardır. Land Rover'la yola çıkan askerin özgüveni ile MRAP ile yola çıkıp bir yere varan askerin özgüveni bile birbirinden farklıdır.

Bu araçlar sadece mayına karşı korumalı diye yol çıktı ama geldiğimiz süreçte başat kullanılan muharebe araçlarından oldular. Olması doğru mu orası ayrı, ama yüksek sayılarda gücün mobilize edileceği bir savaşta tutup bir rezervist askeri sivil araçtan hallice birşeye bindirmekten kat kat iyi bir yöntem MRAP kullanımı.

Bizimle rehavete kapılmamamız lazım. Projeler gerçeğe döndükçe elimiz rahatlayacak ama bu potansiyelin gerçekleşmesi süre alacak, bu sürede çok üzerimize gelinecek. Yunanistan belki son kez vites yükseltiyor ama bu viteste boş bir vites değil.

Bizim iç siyaset o kadar çalkantılı ki, birileri siyasi ikbal için Doğu Akdeniz'den vazgeçse gündem arasında kaynar gider, Yunanistan'ın hanesine bir anda galibiyet yazabilir. Bundan çok korkuyorum.

Bunda muhalefet yada iktidar ayırt etmiyorum. Vatansever insanlar iki taraftan da bu işin takipçisi olmalı.

Doğu Akdeniz meselesini, Perinçekçilerin Batı ile aramızı bozmak için uydurduğu bir iş, yada iktidarın gündemi unutturmak için oynadığı bir tiyatro, yada darbeci laik zihniyetin mütedeyyin iktidar üzerinde vesayeti vs. vs. şeklinde karalamalar ile farklı cenahlardan küçültmeye çalışanlar var.

Yunanistan'dan çekinmiyorum, ama Yunanistan'ın bu işi hem AB, hem ABD'ye sahiplendirdiği bir siyasi ortamdan, bunların elinin ülke içine de uzanabileceğinden kıl kapmak için tonla sebep var.
Yunanistan'ın saldırıya açık bir konuma var. Batı'dan Doğu'dan Güney'den askeri hedeflerine saldırı yapabilirsin. Yunanistan'nın hava üslerini yok ettik sonra Batı Trakya bölgesinde ki kara birliklerini Siha'lar dümdüz eder.

Yunanistan'ın aldığı araçlar 2.el belkide kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşmış bakım maliyetleri yüksek olan araçlar aktif tutabilmek daha çok bütçe ayırması gerekiyor. Bizim gibi Siha'ları efektif kullan bir ülkenin MRAP'ları keklik gibi avlayacağı çok aşikar.

Mavi Vatan bu iktidarın meselesi olmaktan çıkıp devlet stratejisi haline dönüştü. İktidar değişse bile bu stratejinin rafa kaldırma mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Yunanistan 'ın çekinelecek bir ülke olmadığını herkes biliyor. Sadece dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye elini askeri anlamda güçlendirdikçe AB'de ABD'de bizim yanımızda saf tutacaktır. Elinde sonunda masaya oturup anlaşıcaz.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ » 19 May 2021, 12:00

kivele yazdı: 19 May 2021, 10:35 ...Yunanistan'nın hava üslerini yok ettik sonra..
Savaşın düğüm noktasını bir cümlede halledip detaylara geçmişsiniz :)
Hava hakimiyetini ele geçirmedikçe ne Yunanistandaki Amerikan hibesi kara araçlarının ne de yüzlerce tankımızın hiç bir etkinliği olmaz.

Bence senaryoyu bir de tersten yazın. Yunan bir şekilde hava üslerimizi uçaklarımızı yok etmiş. Her tankımız Yunan uçaklarına Helikopterlerine yem. (Kusura bakmayın hayata karşı kişisel hazırlığım da hep böyle en kötü senaryoyla başlar. Bu tedbirleri görmemi sağlar)

Dün Diyarbakırda hava üssümüze bir saldırı olduğu ve iki adet büyük patlamanın yaşandığına dair haberler var. 3-4 km uzaktan ATGM ile tank vurulabilen bir döneme gelmişiz ve üslerimizin en fazla 600-700 metre ötesinde şehir başlıyor. Uçak hangarlarının üst yapısı nato standartlarında sağlam olabilir evet ama bazı video ve görsellerden anladığım kadarıyla kapılar o korumaya sahip olmuyor ve yatayda atılacak bir füzeye karşı savunmasız. Belki zikzaklı duvar ile korunmuş bir giriş olması gerekiyor.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 19 May 2021, 12:30

İZCİ yazdı: 19 May 2021, 12:00 Savaşın düğüm noktasını bir cümlede halledip detaylara geçmişsiniz
Hava hakimiyetini ele geçirmedikçe ne Yunanistandaki Amerikan hibesi kara araçlarının ne de yüzlerce tankımızın hiç bir etkinliği olmaz.

Bence senaryoyu bir de tersten yazın. Yunan bir şekilde hava üslerimizi uçaklarımızı yok etmiş. Her tankımız Yunan uçaklarına Helikopterlerine yem. (Kusura bakmayın hayata karşı kişisel hazırlığım da hep böyle en kötü senaryoyla başlar. Bu tedbirleri görmemi sağlar)

Dün Diyarbakırda hava üssümüze bir saldırı olduğu ve iki adet büyük patlamanın yaşandığına dair haberler var. 3-4 km uzaktan ATGM ile tank vurulabilen bir döneme gelmişiz ve üslerimizin en fazla 600-700 metre ötesinde şehir başlıyor. Uçak hangarlarının üst yapısı nato standartlarında sağlam olabilir evet ama bazı video ve görsellerden anladığım kadarıyla kapılar o korumaya sahip olmuyor ve yatayda atılacak bir füzeye karşı savunmasız. Belki zikzaklı duvar ile korunmuş bir giriş olması gerekiyor.
Ben hava hakimiyetinden bahsetmiyorum zaten olası çatışma durumunda elimizdeki balistik füzelerle bir çok Yunan Hava üssünü kullanılmaz haline getirebiliriz. Bora ve Gezgin (Seri üretime girdikten sonra) Yunan anakarasındaki bir çok hava üssünü yok edilebilir. Yunan adalarındaki askeri hedefleri TRG-300,230,122 füzeleriyle yerle bir edilecektir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 19 May 2021, 15:57

Söz konusu Yunanistan olduğunda ozellikle karadan atılan mühimmatlar, uzun erimli topçu roketleri, balistik ve seyir füzeleri, kamikaze ihalar vb çok değerli. Elinizdeki savaş ucaklarini hava yer görevine ayırmadan, belki de riske atmadan düşmanın derinliğindeki hedefleri ateş altına, baskı altina alabilmek hayati önem arz ediyor. Tabi karadan atış yapacak platformların tespiti de çok daha zor.

Bu konuda belirli bir noktaya geldik. TRG serisi topçu roket/füzeleri, Yıldırım ve Bora balistik füzeleri şu an mevcut. Yakın gelecekte Atmacanın karadan karaya versiyonuyla 250+ km seyir füzesi kabiliyeti, Kargı ailesi ile 1000 km ye kadar kamikaze ıha kabiliyeti, Kuzgun KY ile muhtemelen 150 km ye kadar hassas vuruş kabiliyeti ki hemen hemen tüm adalar bolgesini kapsıyor edinilecek gibi duruyor.

Gezginden önce Atmaca ile Gezginin 800km menzilli olması beklenen ilk versiyonu arasında olacak yeni bir seyir füzesi gelmesini de yüksek olasılık olarak görüyorum.

Karadan atilabilen taktik/stratejik silah envanteri ve insansız platformların kara taarruz yetenekleri geliştikçe hava kuvvetlerinin üzerindeki yük azalıp, hava hava muharebesine çok daha fazla platform ayirabilmesine de olanak sağlayacaktır.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 19 May 2021, 17:27

Bu da belki artik kara kuvvetlerimizde fuze sinifinin ayrilmasini getirecek olabilir....

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 19 May 2021, 20:51

trakya_forever yazdı: 19 May 2021, 15:57

Gezginden önce Atmaca ile Gezginin 800km menzilli olması beklenen ilk versiyonu arasında olacak yeni bir seyir füzesi gelmesini de yüksek olasılık olarak görüyorum.

Bu konuda bir duyumunuz var mı? Neden yüksek olasılıkla görüyorsunuz?

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 19 May 2021, 21:07

sailor06 yazdı: 19 May 2021, 20:51 Bu konuda bir duyumunuz var mı? Neden yüksek olasılıkla görüyorsunuz?
Hocam Gürcan Okumuş geçen yıl bir roportajinda SOM ve Atmacadan bahsettikten sonra kimisi olgunlaşmış kimisi proje safhasında olan başka seyir füzelerimiz de var dedi .
Mantıken de birden Gezgin gibi 800km ( 1000 ) söylentisi de var gibi uzun menzilli ve büyük bir seyir füzesi ne geçmeden önce bir ara ürün çıkabilir.

5-6 ay öncede Kale nin KTJ 3200 den daha güçlü bir motor üzerinde çalışmalara başladığı haberi de vardı. Bu kez uzun yıllar almayacaktır böyle bir motoru ortaya koymaları.

Puzzle in parçalarını birleştirerek bir çıkarım yapıyorum sadece.

Karadan karaya bir seyir fuzemiz yok. Atmaca gibi hazır bir platformu devsirerek işin algoritması öğrenilir hızlı bir şekilde.

Daha sonra da biraz daha uzun menzilli, safkan bir kara kara seyir füzesi üretilir Gezginden önce diye düşünüyorum . Lazım mı elbette. Daha maliyet etkin olacaktır, daha fazla sayılarda üretilebilecektir.

Gezginin ortaya çıkmasi için daha 5-6 yıl olduğunu dusunuyorum. TF 2000 nin ilk gemisiyle beraber envantere girer bence.
En son trakya_forever tarafından 19 May 2021, 21:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 19 May 2021, 21:16

trakya_forever yazdı: 19 May 2021, 21:07 Hocam Gürcan Okumuş geçen yıl bir roportajinda SOM ve Atmacadan bahsettikten sonra kimisi olgunlaşmış kimisi proje safhasında olan başka seyir füzelerimiz de var dedi .
Mantıken de birden Gezgin gibi 800km ( 1000 ) söylentisi de var gibi uzun menzilli ve büyük bir seyir füzesi ne geçmeden önce bir ara ürün çıkabilir.

5-6 ay öncede Kale nin KTJ 3200 den daha güçlü bir motor üzerinde çalışmalara başladığı haberi de vardı. Bu kez uzun yıllar almayacaktır böyle bir motoru ortaya koymaları.

Puzzle in parçalarını birleştirerek bir çıkarım yapıyorum sadece.

Karadan karaya bir seyir fuzemiz yok. Atmaca gibi hazır bir platformu devsirerek işin algoritması öğrenilir hızlı bir şekilde.

Daha sonra da biraz daha uzun menzilli, safkan bir kara kara seyir füzesi üretilir Gezginden önce diye düşünüyorum . Lazım mı elbette. Daha maliyet etkin olacaktır, daha fazla sayılarda üretilebilecektir.
Teşekkürler.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele » 19 May 2021, 21:31

Gezgin'nin motoru Ukrayna'dan gelecek zaten 5 yılın çok fazla olduğunu düşünüyorum ki en fazla 2 yıl içinde ortaya çıkar.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 19 May 2021, 21:45

kivele yazdı: 19 May 2021, 21:31 Gezgin'nin motoru Ukrayna'dan gelecek zaten 5 yılın çok fazla olduğunu düşünüyorum ki en fazla 2 yıl içinde ortaya çıkar.
İnancım o ki; en geç 2023 de Gezginin ilk atışları medyaya servis edilir. Emeği geçmekte olanlara sonsuz teşekkürler.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT » 19 May 2021, 21:51

Ben gezginin envanterde olduğunu düşünüyorum.
Bundan 10-15 sene öncede gezginin ismi bu forumda geçiyor hata atışlarının yapıldığından bahsediliyordu.

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin » 19 May 2021, 22:16

trakya_forever yazdı: 19 May 2021, 21:07 Hocam Gürcan Okumuş geçen yıl bir roportajinda SOM ve Atmacadan bahsettikten sonra kimisi olgunlaşmış kimisi proje safhasında olan başka seyir füzelerimiz de var dedi .

...
Gürcan Bey'in herhangi bir röportajında "Gezgin" diye bir ifade kullandığını duydunuz mu, ya da okudunuz mu? Çeşitli platformlarda ve forumlarda hep bahsedilen bu proje hakkında ben daha herhangi bir kaynakta resmi bir "kabul"e denk gelmedim. Dolayısıyla satıır aralarını birleştirdiğiniz noktada sanırım kendisinin ifade etmekten kaçındığı füzenin "Gezgin" olma olasılığı, SOM ile onun arasında yeni bir füze geliştiriliyor olma olasılığından çok daha fazladır.

Bu Atmaca'nın karadan karaya atılma hususunda, ucundaki radar arayıcının değiştirilmesi gerekir sanki. Kara hedeflerine radar başlık ile atış yapmak pek mantıklı olmazdı. Yalnız koordinata taarruz için de Atmaca yerine benzer menzile giden balistik füzelerin kullanımı çok daha mantıklı olacaktır. Gemiden kara hedeflerine atışlardan bahsetmiyorum, onun için gemiye farklı konfigürasyonda füze depolayacaklarını sanmam. UMTAS'ın kızılötesi arayıcısı da o menzilde kullanım için pek uygun değil bildiğim kadarıyla. O yüzden SOM'unkine benzer bir kızılötesi arayıcı geliştirilmesi gerekir. Belki çalışılıyordur, bilmiyorum ama o da epey kapsamlı bir iş.

Diyeceğim, bu konuda çok bir beklentiniz olmasın.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 05 Eyl 2021, 12:43

Yunanlar en sonunda taktik tekerlekli araçlar ve AH-64 Apache'ler için Spike NLOS tedarik edecekmiş.

Haberde detayı verilmiyor ancak Barbaros Bey 25 adet sistem alımından bahsediyor.

Bizim için sevindirici haberi ise İbrahim Sünnetçi bey verdi. Şu ana kadar NLOS benzeri iki sistem geliştiriliyormuş.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 05 Eyl 2021, 15:19

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 05 Eyl 2021, 15:50

Bana fiyat oldukça uygun geldi. Bunun içinde eğitim, yedek parça, bakım, entegrasyon vb. bulunan bir paketse açıkçası sudan ucuz olmuş. Daha önce Tayvan'ın 18 MK48 almak için istekte bulunduğu ve paketin tahmini fiyatının 180 milyon dolar olarak yazıldığını hatırlıyorum. Tabi MK48 ile karşılaştırmak doğru değil ama yine de güncel ağır torpidolara bakıldığında iyi fiyat almışlar. Tabi torpido ne kadar pahalı olursa olsun hedeflediği geminin maliyetiyle kıyaslanınca ne verilirse değer bir silah. Bizim torpido karşı tedbir sistemlerinde fiziki imhayı da düşünmemiz gerek. Bir ara TORK vardı, o projeden bayadır ses gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 06 Eyl 2021, 01:00

Özür diliyorum, yanlis bilgi . Silinebilir
En son Heisenberg tarafından 06 Eyl 2021, 01:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 06 Eyl 2021, 01:08

Fransız uçağı o.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg » 06 Eyl 2021, 01:09

Bu konuda haksizlar diyemem :/

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 06 Eyl 2021, 07:14

Heisenberg yazdı: 06 Eyl 2021, 01:09 Bu konuda haksizlar diyemem :/
Boyut olarak haklılar ama sonuçta Yunan gibi 100 km'lik çit cekmiyoruz. 2000 km var sınır neredeyse. Ekonomik olarak mevcut 3 metrelik beton duvarın bize maliyeti minimum 5-6 milyar lira civarında.

Bu tarz aralıklı çelik duvar bizim için kullanışsız olur diye düşünüyorum. Sınıra yaklaşan herhangi bir silahlı kişiler bu aralıklardan faydalanabilir. Onun dışında sınırdaki duvarları sürekli kaldırıp operasyon yapan, sınır ötesine birlik kaydıran bir ülke olduğumuz için beton bloklar daha kullanışlı.

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology » 08 Eyl 2021, 22:10

Sanırım aralıklı duvar sisteminde amaç biraz da yabani hayatı engellememek olsa gerek diye düşünüyorum, Ayrıca sınır devriyesi esnasında duvarın arkasını rahatça görme konusunda da beton bloğa göre daha avantajlı görünüyor ;)