Yunanistan Deniz Kuvvetleri

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 29 Nis 2021, 23:46

Yunan ihaleyi sonuçlandırana kadar biz İ sınıflarına kaynak aktarıp kıyı konuşlu hareket kabiliyetine sahip atmacalarla birlikte Adalar Denizinde hücumbot-helikoper avına çıkabilecek İDAları envantere alabilirsek Yunanın ithal fırkateynlerinden daha önemli bir güç çarpanı eklemiş oluruz hanemize. Asıl olan bizim nelere sahip olduğumuz, sonra düşmanın neleri olduğu geliyor.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 29 Nis 2021, 23:53

Askeri teoride aslinda önce düşman gelir....

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 30 Nis 2021, 00:08

Değerlendirme olmadan planlama olmaz hocam haklısınız. Ama şöyle bir durum var, bizim hali hazırda devam eden projemiz İ sınıfı. Elliler dökülüyor, aslında bu durum Yunan'ın bize cevabı gibi. MMCS dışında tüm gemiler çok kabiliyetli, özellikle FREMM ile birikte Aster-30 ve F-1!0 ile birlikte SM-2'de teklif ediyorlarsa bölgesel hava savunma için önemli bir kabiliyet elde edecekler. Yunan ne tedarik ederse etsin bizim ortaya koyacağımız gemi şu an için İ sınıfları. O yüzden ona odaklandık. İlk 4 İ sınıfını çıkarabilirsek ben sonra 4'lü bir paket daha bekliyorum. Yine tonaj biraz artmış, sabit x band radar, dikey atıcı sayısı artmış vb. biraz daha güncellenmiş bir gemi.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 30 Nis 2021, 00:16

ZIRHLISUVARİ yazdı: 29 Nis 2021, 23:53 Askeri teoride aslinda önce düşman gelir....
Kastım o değildi hocam. Yazarken yanlış açıklamışım. Bizim ilk olarak mevcut durumlarımızdan ötürü yaşadığımız sorunları ve eksiklikleri çözmemiz gerektiğini anlatmak istemiştim. Nelere sahip olduğumuz derken platformdan ziyade genel çerçevede ekonomik durumumuz, üretim kabiliyetimiz gibi etkenleri göz önüne almamız gerekiyor demek istiyordum ama ilk yazdıklarımın ardından böyle eksik bir cümle kurunca yanlış ifade etmiş oldum.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 07 May 2021, 11:41

Yunan Hydra sınıfı firkateynlerin yarı ömür modernizasyonu (Mid-life upgrade) için yapılan tekliflerin ve olasılıkların değerlendirildiği güzel bir yazı olmuş.

Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 14 Tem 2021, 09:48

Atina'da düzenlenen DEFEA 2021 Uluslararası Savunma Fuarı'nda Yunanistan Deniz Kuvvetleri'nin yeni nesil firkateyn ihalesine teklif veren tüm firmalar maketleriyle birlikte katılım göstermiş. Umarım Yunanlar, Amerikalılara yamanmak için LCS teklifini seçer. Bu gemilerin su jeti tahrikli olması sebebiyle bakım aralıklarının kısa ve maliyetinin fazla olduğunu duymuştum. Gerçi böyle bir durumda da Yunanların hem SM-2 hem de ESSM Blk-II alması gündeme gelebilir. İnşallah bizde o süre içerisinde İstif sınıfına koyacak quadpack bir füze ortaya koymuş oluruz.

Not: Twitter'da fuarda ne var yok diye #DEFEA2021 tagine bir baktım da, sanki 2000 yılında yapılan IDEF fuarı gibi. Yunanlar doğru düzgün hiçbir şey sergilemiyor. Gerçi biz o dönemde bile az çok kendi çözümlerimizi üretebiliyorduk.
En son _Turkuaz_ tarafından 15 Tem 2021, 00:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 14 Tem 2021, 20:20

Benim tahminim Yunanistan'ın aster-15'li bir AB gemisini yöneleceği.

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 14 Tem 2021, 22:12

Twitter hesaplarında Hollanda nın sigma sınıfına epey bir ilgi var.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 14 Tem 2021, 23:38

Çok güzel gemi ama alımı, eğitimi, mühimmatı derken gemi başına milyar euro maliyet çıkar. Yunanistan imkanı varsa FREMM seçsin. Kendisi için en iyi seçenek FREMM olacaktır. Gün sonunda eğer yeni fırkateyn alınacaksa ihale MMCS'ye kalacak daha önce de yazdım. Şu an için arka planda başka pazarlıklar yaptıklarını düşünüyorum. Muhtemelen daha fazla siyasi ve askeri destek, hibe ekipman, projelere ortaklık, iş payı vb. Bunları sağlayan devlete ihaleyi verecekler. Eminim ABD, F-35'i ucuza veya envanterinden hızlıca vermeyi taahhüt ederse ihale hemen MMCS'ye gidecek. Ben yine de bu ihalenin sonlanacağını düşünmüyorum. Hydraların MLU'sunu yaptıracaklar, bir süre idare edeceklerdir. Ek olarak bulurlarsa ikinci el hibe gemi.
Biz geri kalan İstifleri aynı anda inşa edilmek üzere özel tersanelere versek, MİLGEM'lere Hisar entegr etsek ve Barbaros MLU'ları yapsak elimiz rahat olur. Bakalım görelim.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 15 Tem 2021, 00:22

O kısımda sailordream hocam DefenceTurk'te yaptığı yayında değinmişti. Yunan tersaneleri bitik durumda, aslında programı muhtemelen en iyi gemi değil, en iyi tersane işletim teklifi veren kazanacak. Bu açıdan bakarsak, ABD kaybettiği Türkiye desteği neticesinde bölgedeki yeni ''stratejik müttefiki'' olarak gördüğü Yunanistan için kesenin ağzını açacaktır diye düşünüyorum. Fransız ve ABD baskısıyla FREMM ve MEKO'nun uzak ihtimal olduğunu düşünüyorum. Belharra zaten oldukça pahalı ve daha henüz inşa edilmemiş bir gemi. Bu nedenle bence ibre ABD'yi gösteriyor.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 03 Eyl 2021, 11:09

Yunanlar, ABD'den 2. el 71 adet AAV7A1 almayı planlıyorlarmış. Araç başına nakliye, yedek parça vs. dahil € 2M ödenmesi bekleniyormuş. Ayrıca ZAHA'dan, AAV7A1'in basit bir şekilde güncellenmiş hali diye bahsedilmiş.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 03 Eyl 2021, 11:13

Amerika bütün eskilerini bunlara verirse işimiz iş. 70 adet OH-58D Kiowa mesela basit silah değil hellfire füzesi taşıyorlar

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 03 Eyl 2021, 21:12

fontana2000 yazdı: 03 Eyl 2021, 11:13 Amerika bütün eskilerini bunlara verirse işimiz iş. 70 adet OH-58D Kiowa mesela basit silah değil hellfire füzesi taşıyorlar
Çoğu yedek parça için aktif kullanımda o kadar yok. Yanlış hatırlamıyorsam 42 tanesi çalışır durumda.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 03 Eyl 2021, 23:27

Kiowalar,ege de oyun değiştirici olmaktan çok uzaklar. 1994 yılında bir adet kiowa deneme amaçlı olarak Türkiye'ye getirilerek incelenmiş, ancak alımı yapılmamıştır. Bunun yerine hepimizin bildiği atak ihalesi açılmıştı. Gerek Afganistan'da, gerekse de Irak'ta pek parlak sicil sergileyemeyen kiowa 38 kayıp ile ciddi bir kayıp sergilemiştir. Platformun narin yapısı ve zayıf zırh koruması özellikle asimetrik savaşlarda kullanılmaması yönünde genel kanı vardır. Demode savaş konseptinde başarılı olabilirdi ama güncel durumda çok varlık gösterebilecek bir platform olmadı kanaatindeyim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 03 Eyl 2021, 23:45

okeanos yazdı: 03 Eyl 2021, 23:27 Kiowalar,ege de oyun değiştirici olmaktan çok uzaklar. 1994 yılında bir adet kiowa deneme amaçlı olarak Türkiye'ye getirilerek incelenmiş, ancak alımı yapılmamıştır. Bunun yerine hepimizin bildiği atak ihalesi açılmıştı. Gerek Afganistan'da, gerekse de Irak'ta pek parlak sicil sergileyemeyen kiowa 38 kayıp ile ciddi bir kayıp sergilemiştir. Platformun narin yapısı ve zayıf zırh koruması özellikle asimetrik savaşlarda kullanılmaması yönünde genel kanı vardır. Demode savaş konseptinde başarılı olabilirdi ama güncel durumda çok varlık gösterebilecek bir platform olmadı kanaatindeyim.
Biz Kiowaları dağda taşta terörle mücadele için düşündük. Yunan ise Kiowa'ları Ege denizinde DzKK gemilerine bela olsun aynı zamanda Trakya'da bizden oluk oluk gelen mekanize piyade taaruzuna karşı dursunlar diye yani esasen cephe savaşı doktrininde kullanacak. Ki Ege'de adalar ellerinde olduğu ve Kiowaların çoğu düşük-orta tonajdaki DzKK gemisinin hava savunma menzilinin dışında kalan Hellfire füze kapasitesi olduğu düşünülür ise platformlar istediği kadar demode olsun belki oyun değiştirici olmayacak ama canımızı sıkmaya yetecek...

Yunanistan'ın Ege'deki en büyük kozu adaları, bu adaların yanlarına kuytularına köşelerine etkin bir şekilde hücumbot saklayıp vur-kaç saldırıları yapabilecek bir savaş konseptine hazırlanıyorlar, yine yarın bir gün hava savunma füzelerinin bu adalara yığılması ve eğer olur ki bir gün Spike NLOS alırlar ise Ege Denizi bize büyük bir tehdit olur. Kaldi ki DzKK bu SİDA, İHA yatırımları ile belli bir tonaj üzeri platformlarını Ege'ye hiç sokmadan belki 1 fırkateynin tuttuğu alanı 20-30 SİDA ile tutmaya hazırlanacak bir stratejiye doğru evriliyor gibi...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 04 Eyl 2021, 15:04

Üstadım öncelikle kıymetli yorumlarınız için teşekkürler. Çizmiş olduğunuz tabloya müsade ederseniz bir "ama" eklemem istiyorum. Katmanlı ve ağ merkezli radar örtüsüne sahip olunduktan sonra adanın da ağacın da arkası korunaklı olmayacaktır. Ne OH-58 için, ne de AH-64 için. Evet güncel durumda DzKK planlaması Adalar Denizi için sizin de dile getirdiğiniz konsepte iha-s,ha ve sidaya evriliyor ama tüm bunların arkasında tamamlayıcı olarak eksiksize yakın bir radar örtüsü ve farkındalık ile yapılması hedefleniyor. Olası senaryoda bölgede bulunan unsurların güvenliğini sağlayacak bir korvet veya üstü platform grubu mutlaka konuşlu olacaktır. Saygılar.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 04 Eyl 2021, 16:02

Akıncıya ısrarla AESA radar entegre edilmek istenmesinin temel sebeplerinden birinin Adalar Denizindeki bu otonom destekli-ağ merkezli harbin altyapılarını kurmak olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen birden fazla Akıncı birlikte sürekli Adalar Denizinin tamamında uçarak mini bir Awacs gibi kesintisiz veri ve farkındalık sağlayacak. Daha düşük maliyetli ve Awacs uçaklarını sürekli yormadan/ tehdit altında bırakmadan kesintisiz saha haritası desteği sağlanacak. Muhtemelen Sidalar için de buna benzer bir altyapı kurularak ortak bir saha haritası çıkarılabilir. Belki de önümüzdeki beş yıllık sürede Sidaların bazıları AESA tabanlı radarlar, bazıları hava savunma sistemleri, bazıları çekili sonar, bazıları torpido, bazıları güdümlü mermi taşıyacak ve tüm bu hava/deniz/kara sistemlerinin ortak veri sağladığı karargah üzerinden tüm sahada harekat icra edilecek. Ya da bir gemi böyle bir grubu kontrol edebilecek. Bu alana hızlı giriş yaptık ki ülkemizin kabiliyetleri bu sistemi kuracak güçte. Yeter ki iyi bir koordinasyon kurulsun ve karar alınsın. Malum, biz genelde vaktin çoğunu karar alana kadar harcıyoruz. Bu noktadan sonra Yunanistan ile askeri denge onların hazır alım ile kapatabileceği bir nokta olmaktan çıkacak çünkü söz konusu farkı iki ülkenin teknolojik yetkinlikleri belirliyor.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 06 Eyl 2021, 18:59

okeanos yazdı: 04 Eyl 2021, 15:04 Üstadım öncelikle kıymetli yorumlarınız için teşekkürler. Çizmiş olduğunuz tabloya müsade ederseniz bir "ama" eklemem istiyorum. Katmanlı ve ağ merkezli radar örtüsüne sahip olunduktan sonra adanın da ağacın da arkası korunaklı olmayacaktır. Ne OH-58 için, ne de AH-64 için. Evet güncel durumda DzKK planlaması Adalar Denizi için sizin de dile getirdiğiniz konsepte iha-s,ha ve sidaya evriliyor ama tüm bunların arkasında tamamlayıcı olarak eksiksize yakın bir radar örtüsü ve farkındalık ile yapılması hedefleniyor. Olası senaryoda bölgede bulunan unsurların güvenliğini sağlayacak bir korvet veya üstü platform grubu mutlaka konuşlu olacaktır. Saygılar.
Katmanlı radar sistemi adaların arkasını nasıl görecek?

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 06 Eyl 2021, 19:17

qtq yazdı: 06 Eyl 2021, 18:59 Katmanlı radar sistemi adaların arkasını nasıl görecek?
Muhtemel havadan kaplama yapacak platformları da link ile sisteme bağlamış olabilir radar ağı derken.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 07 Eyl 2021, 08:25

Alan, farklı açılardan çok alçak, alçak, orta ve yüksek irtifa dan farklı pozisyondaki vasıtalar ile taranır ve oluşan bu ayrı ayrı resim tek ekranda toplanırsa arkası onu farketmez. Ağ merkezli oluşun avantajı. Hatta daha da ileriye taşıyarak konuşlu olduğu üsten ayrildigi anda tespiti mümkün.

fontana2000
Üye

Mesaj gönderen fontana2000 » 07 Eyl 2021, 08:53

Gemiler de bu sistemin parçası olacak. Hava savunma fırkateyni o zaten.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos » 07 Eyl 2021, 12:11

Kara konuşlu, deniz ve hava. Bizim hesapta alfa kurt s400' un çare olamamasinin da en temel sebebi bu ağa entegre edilememesi zaten. Olası Yunanistan'ın sahip olabileceği f35 ler için de bu gerekli.