Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemileri

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Ara 2018, 09:56

Moon&star yazdı: 08 Ara 2018, 02:28 NCW ile güdüm şart değil, kendi radarı ile güdüm daha sağlıklı olur. LPI radarları teknenin stealth kabiliyetini bozmuyor.
Resim
Resim
Resimlerde cücük gibi görünüyor değil mi? Hatalı bildi değil ise arkadaş tam 42.6 metre.
Bak okumuyorsunuz sonra benim kalbimi kırıyorsunuz.
http://trmilitary.org/viewtopic.php?f=77&t=7422
Type22 hyubei ile ilgili ne yazmışız araştırıp sizin için derliyoruz ama okumaz iseniz nasıl olacak bu iş. Dünyadaki en gelişmiş deniz LPI radarının menzili max 40deniz milidir. O radar füzeyi ilk yönlendirmeye aydınlatıp course correction yaptırmaya menzili yetmez.
O Aluminyum tekneyi Ege denizinde kullanan balıklar için resif yapmış olur.
musti yazdı:
Neresi saçma mesela ? illaki Amerika koyup onu görüp bizim onu taklit mi etmemiz lazım. Her ülkenin kendisine has ihtiyacı var. . İhtiyaç varsa konur.
Bizim etrafımız düşman gemisi kaynıyor. 100 metre 1800 ton 70-80 personelli tekne. Bizim yüzen her teknenin azami hucum ve savunma kapasitesi olması lazım. Adam ne diyecek. Bu SG botu es geçelim mi diyecek.
Etrafımız gemi uçak bomba füze kaynıyor.
Biz Portekizmiyiz bayrak göstersin yeter diyelim.
Eskiden amerikadan sınırlı mühimmat temin edilrdi eyvallah. Artık ATMACA, UMTAS / MIZRAK yerli. Ondan bundan izin almadan bol bol üretilecek. Ben 30 tane konsun demedim.
Tekne büyük yer var anlamında sığdığı kadar . Mümkünse birde RAM.
Yarın birgün o tekne bu zayıf silah yapısıyla kendini savunamazda şehitler verirsek sen ne diyeceksin o zaman.
Doğruları bildiğin halde sadece kendini haklı çıkarmak için sallaman saçma mesela Musti.
içişleri bakanlığına bağlı bir gemiye güdümlü seyir füzeleri takman seni kendini koruma ve savunma yapandan saldırgan unsura dönüştürür ki bu şekilde dünyada kabul edilmiş sadece iki ülke var birisi Kuzey Kore diğeri de İran. Çin dahi Sahil güvenliğe aktardığı gemilerinden bu ekipmanları söküyor. Sovyetler zamanında bu politika var iken rusya o gemileri kıyı donanması diye askeriyeye kaydırdı.
NATO ülkesisin AB ile anlaşmaları olan uluslararası hukuka bağlı bir dünya ülkesisin.

Evet gemi büyük personeli var İtalyan korvet dizaynından uyarlama dediklerin yapılabilir ama bu hali ile Akdenizin ortasında Libya açıklarında uluslarası kanunlara uygun olarak gemiye müdahale edebiliyor. Donanma gemisi kullansan askeri saldırıya girer Ruslar gibi büyük bir ayı değilsen zor olur kendini savunman derdini anlatman. Ama bu büyük gemi ile sivil anlaşmalarla belirlenmiş deniz polisliği yapmış olursun.

Evet bu gemilerde phalanx olmalı ve baş top 76mm olabilir ama fazlası yukarıda yazdıklarıma girer.
Sana niye böyle laf ediyoruz genelde bahsettiğin konuları teknik olarak iyi biliyorsun ama işine gelmeyeni söylemiyorsun işine gelmeyen cevabı yok sayıyorsun. Yemiyoruz bilesin :)

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 08 Ara 2018, 12:55

Moon&star yazdı: 08 Ara 2018, 02:28 NCW ile güdüm şart değil, kendi radarı ile güdüm daha sağlıklı olur. LPI radarları teknenin stealth kabiliyetini bozmuyor.

Resim

Resim

Resimlerde cücük gibi görünüyor değil mi? Hatalı bildi değil ise arkadaş tam 42.6 metre.
Hocam hertürlü Radyo yayan alet iz bırakır ama geç ama zor mutlaka varlığını belirtir.
Pasif ve dışardan bilgi alan bir bot ve buda Yonca Onuk gibi Kompozit malzemeden olursa ve küçük çok kolay düşman hedef menziline girip oldukça geniş alanda tahribat yaratır.

Botların boyu Atmaca ve Gezgin Füzelerini taşıyacak büyüklükte olması Anadolu gemisi ile uzak bölgelere taşınıp kullanılmasına imkan verir.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 08 Ara 2018, 13:38

sailordream yazdı: 08 Ara 2018, 09:56 Bak okumuyorsunuz sonra benim kalbimi kırıyorsunuz.
http://trmilitary.org/viewtopic.php?f=77&t=7422
Type22 hyubei ile ilgili ne yazmışız araştırıp sizin için derliyoruz ama okumaz iseniz nasıl olacak bu iş. Dünyadaki en gelişmiş deniz LPI radarının menzili max 40deniz milidir. O radar füzeyi ilk yönlendirmeye aydınlatıp course correction yaptırmaya menzili yetmez.
O Aluminyum tekneyi Ege denizinde kullanan balıklar için resif yapmış olur.
Yazını okumuştum abi, şimdi bir daha okuyup pekiştirdim. LPI lerin menzillerinin düşük olduğunu biliyorum, hani dedim bu gemi nispeten düşük görünürlükte; hedef gemiye 40-50 km yaklaşıp boost aşamasında LPI ile aktif radar güdümlü Harpoon'u veya Atmaca'yı aydınlatırsa, gerisini füze kendisi halleder diye fantazi yapıyorum.

- Bu arada; seneryo Ege için değil, daha çok Akdeniz ve belki Karadeniz için düşünmüştüm. Ege'de Brahmos kullanmaya heveslilerden değilim. :D
Kafkasya yazdı: 08 Ara 2018, 12:55 Hocam hertürlü Radyo yayan alet iz bırakır ama geç ama zor mutlaka varlığını belirtir.
Pasif ve dışardan bilgi alan bir bot ve buda Yonca Onuk gibi Kompozit malzemeden olursa ve küçük çok kolay düşman hedef menziline girip oldukça geniş alanda tahribat yaratır.

Botların boyu Atmaca ve Gezgin Füzelerini taşıyacak büyüklükte olması Anadolu gemisi ile uzak bölgelere taşınıp kullanılmasına imkan verir.
Sen de haklısın da, EW yer, iletişim kopar, aydınlatma yapacak platformları kaybetmiş oluruz vs. sebeplerden ötürü son ihtimal kendi radarı da olursa daha iyi olur diyorum. Yoksa Link-16 ile 100 km öteden vurabiliyor ise riske girmesin tabiki.
En son Moon&star tarafından 08 Ara 2018, 15:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 08 Ara 2018, 15:18

Knight Of Ren yazdı: 08 Ara 2018, 14:03 Benim verdigim tartismayi baslatan fikir, normalde takalim biz hazir olsun oyle gezsin ve anlasmalara takilsin degil. Acil bir ölüm kalim durumunda, seferberlik icersinde nasil bazi yerlerde sivil jeep lere bile el koyma gundeme gelebiliyor, o tarz bir topyekun durumda artik anlasma falan gecmez, zaten savastasin. Bu gibi durumda zaruri platform ihtiyacinda donatilabilir mi diye dusundum. Ancak radarinin yetersiz oldugu aciklandi.
Buna benzer bir tartışma olmuştu hatta çok gerekirse yük gemilerine topçu roketlerini bile takarız denmişti.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS » 08 Ara 2018, 15:45

Amerikan SG kotraları Asroc teçhizliydi. Ama ASW denilen şey de tekneye lançer vidalamakla olmaz. Çok sofistike bir tecrübe işidir. Tepeye tüpü takınca olmuş olmaz, yahut sonarla.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 08 Ara 2018, 16:13

Moon&star yazdı: 08 Ara 2018, 13:38 Yazını okumuştum abi, şimdi bir daha okuyup pekiştirdim. LPI lerin menzillerinin düşük olduğunu biliyorum, hani dedim bu gemi nispeten düşük görünürlükte; hedef gemiye 40-50 km yaklaşıp boost aşamasında LPI ile aktif radar güdümlü Harpoon'u veya Atmaca'yı aydınlatırsa, gerisini füze kendisi halleder diye fantazi yapıyorum.

- Bu arada; seneryo Ege için değil, daha çok Akdeniz ve belki Karadeniz için düşünmüştüm. Ege'de Brahmos kullanmaya heveslilerden değilim. :D

Sen de haklısın da, EW yer, iletişim kopar, aydınlatma yapacak platformları kaybetmiş oluruz vs. sebeplerden ötürü son ihtimal kendi radarı da olursa daha iyi olur diyorum. Yoksa Link-16 ile 100 km öteden vurabiliyor ise riske girmesin tabiki.
Anlatığım şey hep aynı aslında, herkonuda.

Fight 4.0

Network kombat.

Örneğin Anadolu dan Havalanan hayalet bir F35 kompozit hayalet Yonca Onuk lara bilgi yayabilir.
Kendini açık etmeden o kadar çok mühimmatı hedefe yönlendirirki düşman anladığında iş işden geçer.
İlk süpriz vuruşu güzelce gerçekleştirme imkanı doğar.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 08 Ara 2018, 21:12

musti yazdı: 07 Ara 2018, 22:28 Yarın birgün o tekne bu zayıf silah yapısıyla kendini savunamazda şehitler verirsek sen ne diyeceksin o zaman.
Senin şu mantık ile Dost sınıfından önce Türk bandıralı bütün ticari yük gemilerine anti-gemi füzesi takmamız lazım zira tacize maruz kalma olasılıkları devletin bayrak taşıyan gemilerine saldırı olma olasılığından daha fazla. Çok değil bir kaç ay önce Yunan sahil güvenliği Ege de ACT isimli Türk bayraklı kuruyük gemisine ateş açmıştı.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 08 Ara 2018, 22:29

HDS yazdı: 08 Ara 2018, 15:45 Amerikan SG kotraları Asroc teçhizliydi. Ama ASW denilen şey de tekneye lançer vidalamakla olmaz. Çok sofistike bir tecrübe işidir. Tepeye tüpü takınca olmuş olmaz, yahut sonarla.
Eski Hamilton sınıflarında vardı. O gemilerde Harpoon dahi denediler ama soğuk savaş yılları idi. Sonra yüksek işletme maliyetlerinden dolayı söküldü ASROClar vs.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 09 Ara 2018, 02:06

musti yazdı: Ha dersin kriz anında hemen takılır eklenir bir şeyler deniyorsa eyvallah yazdığımın alayını silerim.
Bu ülkede gerçek bir kriz anında yapılır denen şeyler o kadar birikmiş halde ki, ben her birinin yapılıp durumun toparlanabileceği konusunda endişeliyim.

-Yerli ciws projemiz olmalı. (Gerçek bir kriz anında ABD satmıyorum diyebilir)

-Yerli ESSM-RAM projesi olmalı. (Gökdoğan-Bozdoğan'dan devşirmeye çalışılabilir)

-Yerli atmaca-som motoru hallolmuş olmalı ki yüksek sayılarda üretilebilsin. (çalışılıyor)

-Atmaca dışında 20-40 km gibi orta mesafelerde çalışacak Sırp Alas füzesi yada Penguin MK2 mod 7 gibi yüksek sayıda üretilebileceğimiz mini gemisavar füzelerimiz de olmalı. (Umtas'lar daha da geliştirilerek yapılabilir)

-TF-2000 öncesinde Siper projesi somut hale gelip,ileride Aster gibi gemilere takılabilmesi gerekli.

Bu sırada da Doğu Akdeniz'de Karadeniz'de oldu bittilere izin verilmemesi gerekli. Herşey üstüste gelmiş halde.

Hepsi için 3-5 senemiz var, ne olacak göreceğiz.

Umarım bu gözler, bunların gerçekleştiğini umarım görür, yoksa etrafımızdaki kuşatmayı kıramayız, düşmanlarımız aleyhimizde kışkırtıcı ihlaller yapmak için de oturup bu tip projelerin tamamlanmasını beklemeyecektir.

Gerçek kriz zamanı gelince diyoruz;

1- Suriye meselesinde vekalet savaşı sonlarına yaklaştı,hamisi olmayan IŞİD Terör Örgütü bitirilince, Rusya-ABD-Türkiye birbirlerine karşı sert hamleler yapabilir hale geldi.

2- Kaşıkçı olayı yüzünden Suudlar ile yaşanabilecek gerginlik, karşıt güçleri finanse etmelerine sebep olabilir. Bu yunan-mısır gibi kriz eşiğindeki düşmanlara can suyu olabilir.

3- Uzun süreli gövde gösterilerinden sonra geri adım atan olmadığı üzere, akdeniz sondaj meselesinde somut çatışmalar olası hale geldi,

4- Karadeniz ısınıyor,

5- Libya'da desteklediğimiz BM'ce tanınan hükümetin Mısır-BAE destekli Hafter güçleri tarafından yutulmak üzere.

Yani Türkiye uzun süredir, bu kadar kuşatılmış halde olmamıştı, Allah sonumuzu hayretsin, ben önümüzdeki senenin epey zor geçeceğine inanıyorum .

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 01 Mar 2019, 00:03

Herşey sopa ile çözülmez.

Özellikle komşularla.

Monşer dedikleri adamlar ve dış işlerini iyi yürütebilecek bir adam, rahmetli İsmail Cem gibi sürekli komşuların kapısını aşındıracak, gerekirse beraber rakı içip sırtaki oynayacak adamların artık tekrar gerekli mevkilere gelmesi lazım.
Yoksa çok kötü çuvvalıyacağız.

Malesef hepimiz.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 01 Mar 2019, 09:00

musti yazdı: 28 Şub 2019, 21:48 DOST sınıfı bir kaç gemi daha bence ihtiyac hasıl oldu. Romanya SG sinin ne yaptığı ortada. Daha birçok komşumuzla böyle itiş kakış yaşarız. Karadenize en az 2 tane fena olmaz gibi . Dost sınıf gibi iri yapılı cüsseli ama az silahlı tekneler böyle durumlar için ideal.Mahalle kavgasına tabanca ile değillde sopayla dalmak gibi . Neticede karakolluk olsanda iş uzamaz.
600 ton sınıfı 4-8 gemilik bir ihale açılacak yıllardır bekliyor.
Büyüklük olarak Dost sınıfından küçük ama Tuzla sınıfı karakol botlarından daha büyük kıçında helikopter pisti olan gemiler olarak tasarlandı teklifler ama bir türlü ihale safhasına geçilemedi. Bu gemiler olunca hem Ege denizinde hemde Münhasır Ekonomik Deniz sahasında barış zamanı ekonomik ve güçlü olarak caydırıcı etki yaratırsın.

Musti Romenleri o konuda çok suçlama adamların ekonomik değil karasuları içinde trolle illegal olarak kalkan avlayıp sonra kaçarken dur ihtarına uymamaları üzerine yaşandı o olay.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 01 Mar 2019, 17:38

musti yazdı: 01 Mar 2019, 14:28 Şöyle bir tasarım fena olmaz. 1500ton sınıfı. Buzkıran gibi kalın ve yüksek pruvalı ve su altı burnu uzun bir tekne. Tosladığında karşı tarafı sarsacak bir boyutta tekne. Egede yunan teknelerini boynuz atabilecek bir tekne. Adı benden olsun. Koç sınıfı.
Hatta üzerindeki 40mm sökülsün. Basit bir 7.62mm makinalı köprü üstüne.
Koç sınıfı güzel isim..

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 01 Mar 2019, 17:52

Öyle bir gemiye hızlı manevra yaptırılmaz diye düşünüyorum. Maksat kafa atmaksa, tabiri caizse sahil güvenlik botu onunla kedi fare oyunu oynar. Bilmiyorum belki de yanlış düşünüyorumdur.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 01 Mar 2019, 18:53

musti yazdı: 01 Mar 2019, 14:28 Şöyle bir tasarım fena olmaz. 1500ton sınıfı. Buzkıran gibi kalın ve yüksek pruvalı ve su altı burnu uzun bir tekne. Tosladığında karşı tarafı sarsacak bir boyutta tekne. Egede yunan teknelerini boynuz atabilecek bir tekne. Adı benden olsun. Koç sınıfı.
Hatta üzerindeki 40mm sökülsün. Basit bir 7.62mm makinalı köprü üstüne.
Tonaj kurtarmıyor fakat şöyle bir tekneden bahsediyorsunuz sanırım. :twisted:

Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 02 Mar 2019, 07:40

musti yazdı: 01 Mar 2019, 19:22 Zaten amaç o kaçırtmak korkutmak. Gram delikanlı isen geç karşıma. Bir kafa atayım sana. Adam olan haklı olan kaçar mı ?
Koy Kardağ'ın dibine. ÜZerinde ağır silah yok. Çok çok muadiliyle mukabele görür.
Işte biz ona Dost sınıfı diyoruz. Tüm bu özelliklere sahip ve pruvasında mahmuz misali bulbı var ve kullanmaktan çekinmiyor. Vurduğu gemi aylarca tamirde kaldı Yunanistanda.