Meltem Projeleri

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 20 Tem 2012, 09:19

Resim

THALES, MELTEM II programı kapsamındaki deniz karakol uçaklarının, üzerinde anlaşılan ilk standart sürümünün teslimatlarını tamamladı. Teslimatların tamamlanması ile ilgili olarak 18 Temmuz tarihinde TUSAŞ’ta bir tören düzenlendi. Uçakların ek yetenekler içerecek ikinci sürümü ile ilgili çalışmalar devam ediyor.


MELTEM II (CN-235)

Eylül 2002’de yürürlüğe giren Meltem II programı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı (S.G.K.) için Şirketimizde üretilen dokuz adet CN-235 platformuna Deniz Karakol (MPA) ve Deniz Gözetleme (MSA) kabiliyeti kazandırılmasına yönelik bir sistem entegrasyonu projesidir.

Programın ana yüklenicisi THALES Airborne Systems (TAS) firması olup, Şirketimiz projede önemli sistemlerin uçağa montajından sorumlu alt yüklenici olarak görev yapmaktadır.

Program kapsamında PDMS elektrik güç dağıtım ve yönetim sistemi, aydınlatma, kabin içi ekipman tasarımlarını gerçekleştiren TUSAŞ, tüm detay parça, kablo donanımı, takım imalatı, uçak modifikasyonu ve entegre lojistik destek kapsamında teknik dokümantasyon ile eğitimlerden de sorumludur. Seri uçaklara ait modifikasyon işlemleri de yine TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir.MELTEM III (ATR-72)

Sözleşmesi Aralık 2005’te İtalyan Alenia Aeronautica S.p.A ile Şirketimiz arasında imzalanan ve 10 adet ATR72-500 uçağının Deniz Karakol Uçağı’na dönüştürülmesini kapsayan “Meltem III” Projesi çerçevesinde ilk uçak 14 Şubat 2008 tarihinde TUSAŞ tesislerine gelmiştir.

TUSAŞ’ın ana alt yüklenici, Alenia firmasının ise ana yüklenici olduğu programda, uçakların yapısal ve elektriksel tadilatının yanı sıra tasarım faaliyetlerinin önemli bir bölümü de TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecektir.Resim

Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Uçakları Görev Ekipmanları Tedarik ve Platform Birleştirme (MELTEM-2)

Amaç : MELTEM-1 Projesi ile tedarik edilen 9 adet CN-235-100M platformlarına takılacak görev ekipmanlarının tedariki ve uçaklara entegrasyonu amaçlanmaktadır.

Kapsam : 6 adet Deniz Karakol sistemi ve 3 adet Deniz Gözetleme Sistemi ve ilave 10 adet Deniz Karakol Görev Ekipman Paketinin tedariki ve 9 adet görev ekipmanlarının Meltem-1 Projesinde tedarik edilen uçaklara entegrasyonu ile birlikte son kullanıcı olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilecektir

Proje Modeli : Ortak Üretim

Ana/Alt Yüklenici : THALES SYSTEMES AEROPORTES S.A (Fransa)

Sözleşme İmza Tarihi : 6 Eylül 2002

Mevcut Durum :

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Sahil Güvenlik komutanlığına ait birer uçak üzerinde sertifikasyon ve test faaliyetleri Thales firmasının tesislerinde yürütülmektedir. Diğer uçakların modifikasyon faaliyetleri ile sistem yazılım test faaliyetleri TUSAŞ ve HAVELSAN tesislerinde devam etmektedir. Dz.K.K.lığı’na ait iki uçağın teslimatı başarı ile gerçekleştirilmiştir. 7 adet Deniz Karakol Görev Ekipman Paketinin kabulleri yapılarak Meltem-3 Projesi kapsamında kullanılmak üzere Meltem-3 Projesi ana yüklenicisi ALENIA firmasına teslim edilmiştir.


Resim

Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı (MELTEM-3)

Amaç : Deniz Gözetleme-Deniz Karakol görevinde kullanılacak 10 adet uçağın tedariği ve MELTEM-2 projesi kapsamında tedarik edilecek olan görev ekipmanlarının bu uçaklara entegrasyonu amaçlanmaktadır.

Kapsam : Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, Deniz Keşif, Gözetleme ve Karakol görevinde kullanılacak 10 adet uçak tedariki ve MELTEM-2 projesi kapsamında tedarik edilecek olan 10 adet görev ekipmanlarının söz konusu uçaklara entegrasyonu gerçekleştirilecektir.

Proje Modeli : Ortak Üretim

Ana/Alt Yüklenici : Alenia Aeronautica SpA. (İtalya)

Sözleşme İmza Tarihi : 20 Temmuz 2005

Mevcut Durum :
Meltem-3 sözleşmesi Nisan 2006 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İlk ATR-72 Uçağı Şubat 2008 ayında TAI tesislerine getirilmiştir. Halen TUSAŞ tesislerinde modifikasyona yönelik parça tasarım ve üretim faaliyetleri devam etmektedir. Projede Kritik Tasarım Gözden Geçirme toplantısı Ekim 2009 ayında icra edilmiştir. Kritik tasarımın onaylanması için açık işlem maddelerinin kapatılması faaliyetleri devam etmektedir.
Resim

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen menzil » 20 Tem 2012, 20:12

HARZEMŞAH yazdı:Yazı farklı yerlerden derlendiği için karmaşık olmuş. Proje şöyle:

Meltem-1: 9 adet CN-235 platform tedariği (6 DnzKK + 3 SGK)

Meltem-2: Meltem-1 projesi ile tedarik edilen uçaklara ilgili görev ekipmanlarının tedariği

Meltem-3: 10 adet ATR-72 deniz karakol uçağı tedariği. Bu amaçla TAI'ye 2008 yılında teslim edilen ilk uçak, el değmemiş bir halde Ankara TAI tesislerinde bekliyor. Konu ile ilgili olarak Thales ile sürdürülen görüşmeler sonuçlanmak üzere. Bu bağlamda Thales ceza ödeyecek ve uçakların bir kısım yeteneklerinden feragat edilecek...
Meltem-1 projesinde CN-235 lerin torpido atma kabiliyetleri kağıt üstünde kalmıştı. ATR-72 lerde de silah yükü gibi kabiliyetlerden mi feragat edilecek.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Mesajlar: 9736
Kayıt: 11 Tem 2012, 02:06
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Sanchez » 20 Tem 2012, 20:14

Al Sea Hercules'ü, kurtul :)

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen menzil » 21 Tem 2012, 01:37

Evet keşke kendini kanıtlamış bir platformu seçseydik de kabiliyetlerden ödün vermemiş olsaydık. :cry:

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Search and Rescue » 21 Tem 2012, 01:58

menzil yazdı:Evet keşke kendini kanıtlamış bir platformu seçseydik de kabiliyetlerden ödün vermemiş olsaydık. :cry:
Uçak kötü bi uçak değil ki.

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen menzil » 21 Tem 2012, 02:42

Search and Rescue yazdı: Uçak kötü bi uçak değil ki.
Uçak kötü değil sadece küçük ;)

swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2605
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 37

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen swat » 21 Tem 2012, 15:08

torpido atma kabiliyetinden feragat ettiğimiz nerden çıktı?

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen menzil » 21 Tem 2012, 19:48

swat yazdı:torpido atma kabiliyetinden feragat ettiğimiz nerden çıktı?
Özür diliyorum, sualtı bomba kabiliyetinden feragat edilmiştir. CN-235 uçağımız iki adet MK46 MOD 5 hafif torpido taşıyacaktır.

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 10:50

Milyar Dolarlık Proje Usulsüzlük Ve Yolsuzluk İddialarıyla Gündemde

Meltem Projesi'nde Fırtınalar Kopuyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 1998'de Meltem Projesi'ne Start Verdi. Proje Üç Bölümden Oluşuyordu. Toplam Maliyeti İse Bir Milyar İki Yüz Milyon Doları Buluyordu. 2011'de Tamamlanması Öngörülen Projede Bugün Hâlâ Hayata Geçirilememiş Pek Çok Bölüm Var. En Tartışılan Kısım İse Projenin Birinci Ve İkinci Ayakları. Çünkü Burada Karşımıza Adı Rüşvetle Birlikte Anılan Casa'lar Çıkıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı şu sıralarda epeyce popüler. Gün geçmiyor ki komutanlıkla ya da bağlı personelle ilgili bir haber medyada yer almasın. Komutanlık popülerliğini Ergenekon Davası'na borçlu. Davada yargılanan, sorgulanan, bilgisine başvurulan silahlı kuvvetler personelinin önemli bir bölümü Bahriyeli.
Bizim haberimizin merkezinde de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve denizciler var. Ancak konunun Ergenekon Davası ile bir ilgisi yok. 11 yıldır hayata geçirilmeye çalışılan bir projeyi gün ışığına taşıyoruz; 1998'de başlayan Meltem Projesi. Proje Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na alınacak Deniz Karakol uçaklarını kapsıyor. 2011'de tamamlanacak proje ile ilgili iddialar başladığı günden bu yana bitmek bilmiyor. İddialara geçmeden önce isterseniz projenin kısa tarihine göz atalım ardından da kopan fırtınaları sayfalarımıza taşıyalım.
"Almayın" diye rapor hazırladılar
Meltem Projesi üç bölümü olan bir proje. Projenin ilk bölümüne Meltem-1 adı verilmiş. Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Keşif Karakol Uçakları Platform Tedarik Projesi. Resmi ve uzun adı böyle. Aslı ise kuvvetin ihtiyacı olan keşif-karakol uçaklarının satın alınması.
Meltem-2 ise alınan uçakların amaca uygun hâle yani keşif-karakol görevini yapabilecek duruma sokulması için gerekli donanımın alınması. Bu bölümün resmi adı ise "Deniz Karakol Ve Sahil Güvenlik Uçakları Görev Ekipmanları Tedarik Ve Platform Birleştirme Projesi".
Projenin üçüncü ve son ayağını da uçak alımı oluşturuyor. Meltem-3'ün resmi adı "Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı Projesi." Meltem Projesi'nin toplam maliyeti bir milyar iki yüz milyon dolar. Bu kadar büyük paranın bulunduğu bir yerde de iddiaların, suçlamaların olmaması mümkün değil. Hele hele bu iddialar bir de somut olaylarla desteklenmişse görmezden gelmek imkânsız.
Projenin ilk ayağında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dokuz uçak almak istiyor. Bu uçakların altı tanesini kendi ihtiyaçları için, üç tanesini de Sahil Güvenlik Komutanlığı'na verilmek üzere istiyor Deniz Kuvvetleri Komutanlığı. Bunun için de Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na icra kurulu direktif veriyor: "CASA firması ile temasa geç."
"Hafif Nakliye Uçağı" olarak üretilen CASA'ları Türk kamuoyu yakından tanıyor. Çünkü Türkiye Meltem Projesi'nden çok önce, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları için 590 milyon dolara 52 tane CASA almıştı. Bu alım gazetelerde uzun yıllar tartışılmış, gazeteci Nezih Tavlaş da "CASA Olayı" başlıklı bir kitap yazmıştı. Tavlaş kitabında bu alımda yaşananları anlatıyordu.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 205. sayısında bulabilirsiniz!

http://www.yeniaktuel.com.tr/tur109,[email protected]

-----
İşte devletin kaybettiği yolsuzluk raporu!
Türkiye'yi milyonlarca dolar zarara uğrattığı iddia edilen Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Keşif Uçakları projesine muhalefet eden ve devlet arşivlerinden kaybolan rapor 13 yıl sonra ortaya çıktı.

1998'de hazırlanan ve İspanyol CASA firmasından temin edilmesi öngörülen 9 uçağın, Türkiye'nin çıkarlarına uygun olmadığını belirten rapor, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı arşivlerinden çıkmamıştı. Savunma çevreleri ise raporun arşivlerden yok edildiğini iddia etmişti. Kayıp rapora Zaman ulaştı. 28 Nisan 1998 tarihli raporda, Meltem-1 projesi kapsamında alınması öngörülen CASA firmasının CN-235 model uçağının teknik özellikleri sayıldıktan sonra Türkiye'nin çıkarlarına uygun olmadığı vurgulanıyor. Proje Koordinatörü Kemal Kaya ve Proje Mühendisi Sedat Güldoğan imzasını taşıyan muhalif raporda şu çarpıcı ifadeler yer alıyor: "Halen firma ile platformların tedariki hususunda görüşmeler yapılmaktadır. İcra komitesi kararı uyarınca görev teçhizatı ve entegrasyon için ihaleye çıkılması gerekmektedir. Platform kontratının imzalanması ve projenin başarısız olması durumunda (ön hesaplar projenin başarısız olacağını göstermektedir) platformlar deniz karakol uçağı amacı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın istediği konfigürasyonda ve harekât ihtiyacına yönelik kullanılamayacaktır. Projenin entegrasyon aşamasında başarısız olması durumunda yaklaşık 250-300 milyon dolar ve en az 3-4 sene zaman kaybı söz konusu olacaktır."

Raporun ardından, 8 Ağustos 1998'de Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda konuyla ilgili olağanüstü bir toplantının düzenlendiği belirlendi. Toplantıya, dönemin Savunma Sanayii Müsteşarı Yalçın Burçak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Kora. Özden Örnek, Hava Pilot Tuğg. Ahmet Ergüner ve TAI İşletmeler Direktörü Ercan Türker de katıldı. Toplantıda rapora rağmen projenin devamı yönünde karar alındı. Bu dört ismin imzasının bulunduğu toplantı tutanağında şu ifadelere yer verildi: "Toplantıda, konu teknik, idari ve ekonomik yönleriyle, detaylı olarak görüşülmüş ve sonuç olarak bu amaçla Savunma Sanayii müsteşarı tarafından özel olarak kurulmuş bulunan İnceleme Komisyonu'nun raporu da dikkate alınarak, projenin hâlihazır durumuyla devam etmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı tespit edilmiştir."

http://www.timeturk.com/tr/2010/04/26/i ... aporu.html


bu linki şiddetle okumanızı tavsiye ederim
http://www.turktoresi.com/viewtopic.php?f=106&t=5940
En son yaman tarafından 23 Tem 2012, 11:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 11:15

HARZEMŞAH yazdı:Peki ihaleye CN-235'e alternatif olarak giren diğer uçaklar kimmiş? Onlar niçin yazılmamış?
Söz konusu ihale gerçekleşirken ülkemizde mevcut bir CN-235 üretim hattı olduğu, diğer rakiplerinin ise bu olanağa sahip olmadığı göz önüne alınmamış...
CN 235 yerli imal edilsin edilmesin bu durum uçağın meltem projesine uygun olmadığı gerçeğini değiştirmez...
yazıda o tarihlerde birleşik arap emirliklerinin CN 295 sipariş ederken bizimkiler ısarla cn 235 demişler.
şimdi bizim askeri uzmanlarımız arap uzmanlardan daha az mı yetkin, daha az mı bilgili?
ortada bir art niyet olduğu ortada...

Sayın üyemiz. Yasal takiplere neden olabilecek ve kanıtlayamayacağınız suçlamalardan kaçınınız...
Araştırdığımızda deniz karakol uçakları için kullanıma elverişli uçakların başında C 295 geliyor.
şili 2007 de sipariş verdiği C 295 i 2010 da teslim almış modifikasyona başlamış. nerdeyse bizden önce biterecek projeyi.


Resim

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 11:35

HARZEMŞAH yazdı:Meltem-1 projesinin ihale tarihi ile, C-295'in uçar hale geldikleri tarihleri karşılaştırınız..
C-295 ancak Meltem-3 projesinde adaylardan biri idi. İhaleye 10 uçak için 240 milyon dolar teklif verince, 217 milyon dolalık teklifi ile Alenia aTR-72 seçildi.
ortada uzman görüşüne ters hareket edilen bir durum var? ve bu görüş yıllar itibariyle ( boşa geçen süreden bahsediyorum) doğru olduğu ortaya çıkıyor.

ihale sistemi ayrı bir muamma. bugün korede uçak ihalesine sadece amerikan üreticiler giriyor. diğerleri kendilerinin kullanıldığını düşünüyorlar.

meltem ihalesinde tek uçak cn 235 de kalsa, bu uçak bu işi yapamayacaksa uçak alınmaz. ihale iptal edilir.
ortada gerçekten ciddi sorunlar var. ve maalesef ülke olarak yolsuzlukla ciddi manada mücadele etmiyoruz.
Bknz. lockheed skandalı... ( lockheed in rüşvet aldım demesine rağmen hala araştırılmıyor maalesef. araştırmayan tek ülke biz kaldık)

silah ihalelerinde şeffaflık ve hesap verebilirlik kesinlikle olmalı. ancak bu şekilde en iyiyi en ucuza mal edebiliriz.

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 12:28

HARZEMŞAH yazdı: Sayın üyemiz,

Bilmediğiniz konularda suçlayıcı yorumlar yapmaktan vaz geçiniz?

Sözünü ettiğiniz Lockheed Rüşvet Skandalı, tüm dünyada çok sayıda kişinin yargı önünde hüküm giymesi ile sonuçlanmıştır. Ancak Türkiye'nin durumu farklıdır. Çünkü o yıllar, 1974 Kıbrıs Barış Harekatından sonra ülkemize uygulanan ABD ambargosu nedeni ile, ABD'den tek bir yedek parça, uçak lastiği vs. tedarik edilemediği yıllardı. Türkiye, Ege'de hızla yükselen Yunan Hava gücüne karşı,ilk ve tek seçenek olarak, o sıralarda İtalya'dan ABD lisansı ile üretilen F-104S savaş uçakları alabilmişti. O günkü ABD yönetiminin göz yumması ile gerçekleşen söz konusu uçak alımını gerçekleştirenleri alınlarından öpmek gerekir millet olarak...
doğru söylüyorsunuz. bu yüzden dünyanın en zengin generalleri listesinde time a kapak olan generallerimiz var. haklısınız!
alınlarından öpmelisiniz...

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 12:59

Şahinkaya, TIME'a kapak olmuş muydu?

[email protected]


YIL 1986...

SHP'nin genç milletvekili Cüneyt Canver, TBMM kürsüsünde konuşuyor.

Konu 12 Eylül'ü gerçekleştiren beş generalden birisi olan Milli Güvenlik Konseyi üyesi Tahsin Şahinkaya'nın malvarlığı, 'şırdaş hesaplar', General Dynamics şirketi ile F-16 projesi, off-set anlaşmaları çerçevesinde verilen rüşvetler, Şahinkaya'nın eşi Sema Hanım ile Çanakkale Seramik Fabrikası'ndaki ortaklıkları ve Şahinkaya adına Marmaris'te yapılan Merve yatı filan...

O sayısı bir türlü ele geçirilemeyen ünlü TIME Dergisi'ne göre, dünyanın en zengin 50 generalinden biri olduğu ileri sürülen Şahinkaya ise Hürriyet'ten Hulki Cevizoğlu'na iddialar üzerine tek cümleyle yanıt veriyor:

‘‘Bu işin sonu nereye varır bilemem.’’

Arkadaşımız Yener Süsoy'un en büyük özelliği, muhatabının ağzından 'söke söke' laf almasıdır. Bu nedenle, bundan bir süre önce emekli olan Büyükelçi Yalım Eralp'in ağzından dünkü manşetiyle tarihsel bir gerçeğe ışık tutuyor.

1986'nın ağustos ayından yıl sonuna kadar Türkiye bu olayla meşgul oluyor. Rahmetli Uğur Mumcu, bu iddiaları gündeme getirirken ‘‘Olmadı paşam’’ diye yazıyor.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cüneyt Canver'i, 8 Ekim'de parti içinde Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanlığı'na getiriyor. Canver, 24 arkadaşı ile Meclis'e bir araştırma önergesi veriyor:

Şahinkaya hakkındaki iddialar Hava Kuvvetleri Komutanı iken ‘‘uçak alımında şahsi çıkar sağladığı, nüfuzunu kullanarak dört büyük şirketin hissedarları arasında yer aldığı, Hava Kuvvetleri'nin yaptırdığı tüm inşaatlarda belli bir şirketi kolladığı, tesisleri belli bir şirkete döşettiği ve bundan menfaat sağladığı’’ noktalarında toplanıyor.

SHP grubundaki görüşmelerde, ‘‘12 Eylül dönemi büyük çıkarların anaforunda yaşanmıştır. Ekonomik alanda anarşiye yol açılmıştır’’ cümlesinin metinden çıkarıldığı dikkat çekiyor.

Şahinkaya ve eşinin ortak olduğu şirketler arasında Kalebodur, Kaleterasit, İşkur (Bağfaş) ve ihale alan Kayalar'ın adı geçiyor. İbrahim Bodur, Şahinkaya Ailesi'nin şirketlerinde çok küçük hisseleri olduğunu, Şahinkaya'nın çok dürüst bir insan olduğunu söylüyor. Recep Gencer de, Şahinkaya'nın öteki ortaklarından bir ayrıcalığı olmadığını bildiriyor.

HESAP SORULSAYDI...

Şahinkaya, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le görüştükten sonra aa'ya bir açıklama yaparak, ‘‘Sırdaş hesaba param yok ki, oraya koyayım, benim borcum var’’ diyor. Yunanistan'da yayınlanan 'Ta Nea' gazetesinin, F-16 uçaklarının Türkiye'de yapımını sağlamak karşılığında 1.4 milyon dolar 'komisyon' aldığına ilişkin iddiasının da Türkiye'de 'siyasi gerginlik yaratmak amacına yönelik ve tamamen yalan olduğunu söylüyor.

Şahinkaya yoğun kamuoyunun baskısı karşısında kendisi, eşi ve çocuklarının üzerinde bulunan 10 parça arsa ve konut ile hisse senetleri ve para miktarını açıklamak zorunda kalıyor.

25.10.1986'da araştırma önergesinin Meclis'te ön görüşmesi yapılıyor. DYP ve SHP'nin evet oylarına karşılık ANAP'lıların olumsuz oylarıyla önergenin gündeme alınması reddediliyor.

Ne yazık ki bu dosya kapatılan ilk yolsuzluk dosyası oluyor.

1993 yılında da, Şahinkaya dosyası açılmak isteniyor, ancak gerçekleşmiyor.

Eğer Şahinkaya'dan hesap sorulabilseydi, iktidarı elinde tutan güçler, bu kadar pervasızlıkla yolsuzluk ve usulsüzlük yapabilirler miydi?

10. kez sürüldü

------

En zengin generale F16 incelemesi

12 Eylül davasında, idam edilenlerin ailelerinin müdahillik talebi kabul edilirken, 1980'li yılların çok tartışılan F-16 dosyasının yeniden açılması gündeme geldi.12 Eylül davasının önceki gün Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan dördüncü duruşmasında müdahil avukatların Evren ve Şahinkaya'nın darbe döneminde yolsuzluk yaptıkları için mal varlıklarına el konulması talebi ile ilgili karar verildi.Mahkeme, sanıkların mal varlıklarına el konulması veya tedbir kararı alınması taleplerini "bu aşamada" reddetti. Ancak mahkeme, yolsuzluk iddiaları nedeniyle sanıkların, eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılması için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca dönemin milletvekili Cüneyt Canver'in 1986'da Şahinkaya hakkında verdiği yolsuzluk önergesiyle ilgili belgelerin Meclis'ten istenmesine hükmetti. Mahkeme yapılacak araştırmadan sonra Evren ve Şahinkaya'nın yolsuzluk yaptığına hükmederse mal varlıklarının bir kısmına veya tamamına el konulmasına karar verebilecek.

Mahkemenin bu kararlarıyla birlikte, darbe davası kapsamında Şahinkaya'nın yolsuzluk yaptığı iddialarına konu olan F-16 dosyasının da yeniden açılması gündeme geldi. Şahinkaya, 1980 sonrası F-16 uçaklarının alımında 23 milyon dolarlık rüşvet iddiasıyla gündeme gelmişti. O dönem ABD'li firmalar, uçak alımları için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde rüşvet verildiğini açıklamış, bu soruşturma birçok ülkede hükümetleri sarsmıştı. ABD Kongresi'nin raporu üzerine Türkiye'de de tartışmalar yapılmış ancak ABD'nin rüşvetin kime verildiğini açıklamaması nedeniyle somut bilgiler ortaya çıkmamıştı.

Time'a kapak olmuştu

Dönemin Halkçı Partili milletvekili Cüneyt Canver, yolsuzlukta Tahsin Şahinkaya'yı işaret eden kuşkular üzerine Meclis'e araştırma önergesi vermiş, bunun ardından 300 sayfalık dosyası arabasından çalınmıştı. Şahinkaya, kurulan araştırma komisyonunda, Anayasa'nın geçici 15'inci maddesindeki hüküm nedeniyle ANAP ve bağımsız milletvekillerinin oylarıyla aklanmıştı. Şahinkaya'nın ünlü Time dergisine, "Dünyanın en zengin 50 generali" konulu sayısında 20 milyar dolar olduğu iddia edilen servetiyle kapak olması da şaibeleri artırmıştı.
Şahinkaya, F-16 uçağı ihalesi ile ilgili olarak "Ben çift motorlu F-18 tercih ediyordum. Fakat F-16 uçağı da mahcup etmedi. Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü hem ucuz olsun, hem fiyat farkı vardı. Bu arada Yunanistan'ı da işaret etmek isterim. Bu herhalde zamanın tehdidi karşısında bazı kararları harekete geçirdi. Bulandırmak için ne lazım gelirse onu yapmaya başladılar önünün kesilmesi için" demişti.

Şahinkaya rüşvet iddiaları ile ilgili olarak da "Bir karmaşa içerisinde bu iş devam edip duruyor. Bir söyledikleriyle bir söyledikleri tutmuyor. Benim Hava Kuvvetleri Komutanlığım sırasında alınan hiçbir karar şahsi değildir. Öyle bir entrikalar dönüyor ki... Şerefsizliktir, haysiyetsizliktir. Kaldı ki ben uçak sanayiinin kurulmasına büyük emeği geçmiş bir insanım. İnsan evladına ihanet eder mi, nankörlük eder mi?"

kaynak: gazetevatan

http://siyasiprogram.com/index.php/gunc ... incelemesi

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 13:01

lockheed skandalı

nato'nun artan av-önleme uçağı gereksinimini karşılamak için lockheed firması f-104* kodlu uçağı geliştirmiştir. buna eşzamanlı olarak da ingilizler roket motorlu bir savaş uçağı geliştirmişler, ve nato'da kabul edilen av-önleme uçağının kendilerininki olmasını istemektedirler.

ingilizler'in tasarladığı savaş uçağı, f-104'ten çok daha iyi manevra kabiliyetine sahiptir. kanatları daha geniş olduğundan daha çok silah taşıyabilmektedir. ne var ki amerikan lockheed şirketi, bir kalemi andıran f-104 için (ki "missile with a man in it" de denmektedir bu uçağa) çok paralar harcamıştır, ve bu uçaktan çok paralar kazanmayı beklemektedir.
tek getirisi çok yüksek hızı olan f-104, devrinin herhangi bir saaş uçağıyla kapışamayacak kadar hantaldır. yan ingilizler'in uçağının yanında hiç şansı yoktur.

ne var ki yapılan müzakereler sonucunda nato, birden bire f-104'ü kullanmaya karar vermiş, ingilizler'in roket motorlu savaş uçağı hayali noktalanmıştır.
daha sonra, yahudi sermayeli lockheed firmasının, f-104'ü, nato'daki tüm ülkelerin (türkiye de dahil) yüksek rütbeli askerlerine çok büyük rüşvetler vererek kabul ettirdiği ortaya çıkar.
nato karışır.

yaman
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 12 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yaman » 23 Tem 2012, 13:41

HARZEMŞAH yazdı: Kaynak?

İşin suyunu çıkardınız.
Burası dedikodu yapılacak kahvehane değildir.

Lockheed skandalı 1970'ler sonu 1980'lerin başında yaşanırken, F-104'le,r 1960'ların uçaklarıdır.
Burada sizin bir sözünüzden gidersek, F-104 kullanan Almanya, Kanada, Hollanda, Belçika, Norveç, Yunanistan, Türkiye vs. deki her general aptal, ama bu kaynağını belirtmediğiniz yazının yazarı akıllı, öyle mi?

Ayrıca daha önce de belirttiğim gibi Türkiye söz konusu F-104'leri çaresizlikten almıştır. Başka bir seçeneği de yoktur. Malum ABD ambargosu altındadır.

Suçladığınız Tahsin Şahinkaya, ihalede F/A-18 yanlısı idi. ABD, Türkiye'ye F/A-18 satsın diye az uğraşmadı. F-16 seçimine sürekli karşı çıktı. Gerekçe olarak da hep havacı olmasından ötürü çift motorlu olması nedeni ile F/A-18 istediğni vurguladı. Ama madem bu kadar araştırmacısınız, bir de Tahsin Şahinkaya'nın ailesine bakıverin? Böylece mal varlığının aileden geldiğini anlayıverirsiniz belki?

Ayrıca, bir ihalede karar mercii, uzmanlar değildir. Uzman fikrini söyler ve işi biter. Bunun dışındaki siyasi, mali, uluslararası, istihbarat vs. bilgilere bakarak karar almak siyasi/askeri mercilere düşer. Bu tür çok yönlü bir ihale, bir mühendis ya da subayın görüşüne binaen gerçekleştirilmez...

Üstadım,

Tek amacı TSK'yı eleştiren ve yıpratmak olan çoğu kaynaksız yazılarınız forumumuzun ciddiyetine yakışmıyor? Burada nasıl hükümeti ve başbakanı hedef alan iddialara dayalı kaynaksız ve mesnetsiz mesajlara tahammül etmiyorsak, bizim bağrımızdan çıkan TSK'yı da yıpratma amaçlı kaynaksız ve mesnetsiz haberlere müsamaha göstermeyiz...
pardon dünyada hiçbir kurum ve şahıs eleştiriliemez diye bir kaide yoktur. yanlışı gösteren eleştiri olduğu gibi doğruyu gösteren eleştiri de mevcuttur.
her kurum millete hesap verir. amerika da f 35 projesinde maliyetler artmaya başladığında "vatandaşın vergisi çar-çur mu ediliyor?" diye hesap sorulmaya başlandı.

Nedir bu kurum her eleştirildiğinde eleştireni TSK düşmanı ilan etme alışkanlığı? Sanki bu kurum insanlardan oluşmuyor. ve insanların da zaafları yok.

her şeyden önce sunu sorgulamak gerekir? 90 senedir devletiz.2. dünya savaşına dahi girmememize rağmen,1950 lerde ağır yıkımdan çıkmış bir kore den dahi gerideyiz.

demekki bizi gerçekten oyalamışlar...

ama umutluyuz ülkemiz her alanda yerli üretime geçme gayretinde...

penche44
Süvariler
Mesajlar: 965
Kayıt: 17 Tem 2012, 18:40
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen penche44 » 22 Ağu 2012, 22:57

Resim

Meltem III projesi altında DzKK için daha önce 1o adet sipariş edilen ATR72-600 DSH uçağı sayısı, 6 adedi DSH konfigürasyonunda, 2 adedi de irtibat uçağı konfigürasyonunda olmak üzere toplam 8 adede düşürülecek şekilde müzakerelere devam edilmektedir [Fotoğraf: Alenia Aeronautica].

Savunma ve Havacılık Dergisi
SSM Murad BAYAR ile söyleşi (Facebook sayfasından alıntıdır)

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen HDS » 23 Ağu 2012, 18:59

Eski foruma mı yazdıydık, uçtu gitti mi bilmiyorum..

Meltem olmuş olabilecek, bizden kaynaklanması da muhtemel tüm beceriksizlik, tecrübesilzik ve hatta art niyet bir kenara:
Bugün dahi dünyada kaç tane bu işe uygun, bizdeki kadar sofsitike isterleri karşılayabilen "sistem" var?.. "Sistem" diyorum bunlar sadece tayyareden ibaret değil.. Bizde de Meltem'lerin bir dolu olmasının sebebi bunun bir "sistem"in elemanları olması..

Meltem-I ve -II çok daha az sayıda olasılık var iken koşturuldu.. İyi ya da kötü CN-235 seçildi.. CN-235 bu işlere uygun olmayan bir tayyare değil aslında.. Persuader falan gibi modelleri senelerdir uçar dururlardı.. Hatta hemen akabinde USCG tarafından da seçildiler.. Ama çok daha gevşek isterler ile.. Biz sanıyorum CN-235 üzerinde bir P-3 yaratmak istedik.. O pek de istendiği gibi olmadı..

CN-235 yerine CN-295 seçilmesinde bir rüşvet olayı döndü ise ve verilen rüşvet de tedarikçiden geldi ise, sanıyorum EADS/CASA kendisinin iki ürünü arasında ucuzunu seçmemiz için bize rüşvet vermiş olurdu.. Şaşılacak şeydir herhalde o da..
Ama CN-295 tayyaresi hasbelkader seçilse ve uçsa idi, sanırım en fazla bir iki derinlik bombası atma yeteneği falan daha fazladan olacak, belki biraz daha menzili olacaktı.. Ama anlaşılan o ki Meltem'lerin derdi bir "Ayı yerim dar diyor.." meselesinin çok ötesinde..

F-35 projesi bu hale neden geldi ise, EF neden halen istenen konfigürasyona gelemedi ise, benzer sebeplerle..

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Search and Rescue » 24 Ağu 2012, 17:12

HARZEMŞAH yazdı:Yukarıdaki fotoğraf da foto montaj.
Alenia tarafından TAI'ye teslim edilen ilk ATR-72 yıllardır el değmeden TAI tesislerinde bekliyor...
Resim

Bertazoo
Süvariler
Mesajlar: 71
Kayıt: 16 Tem 2012, 10:37
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Bertazoo » 24 Ağu 2012, 17:22

HARZEMŞAH yazdı: Eğer bu uçak bize teslim edilen uçak ise, görüldüğü gibi halen üzerinde herhangi bir işlem uygulanmamış. Yapısal modifikasyonlara ve tadilatlara başlanmamış. Ayrıca öncelikle mevcut ATR-72/400, 600 seviyesine çıkarılacak...
ATR-72/500

storm
Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: 12 Tem 2012, 16:44
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen storm » 26 Ağu 2012, 13:27

Arkadaşlar,

Savunma Havacılık Dergisi Sayı 2010/01,
Güçlü bir ulusal savunma sanayi hedefi ne kadar ne kadar ciddi[?]- XXXII veya Meltem Rüzgarları Tersine Esiyor... Sayfa 7 ve 108, Hakkı ARIS konu ile ilgili çok güzel bir yazı hazırlamış ve yayınlamıştır.

Yazının alıntı yapılıp yapılamayacağını bilmediğimden yönetici arkadaşların bilgi vermesi ile forumda yayınlanabilir. Merak edilen bir çok noktaya açıklık getirecektir.

storm
Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: 12 Tem 2012, 16:44
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen storm » 26 Ağu 2012, 15:41

Meltem projesi 3 aşamadan oluşmuştur;

Meltem 1 ilk Aşamada platform tespit edilmiştir.
Meltem 2 2. techizat belirlenerek tespit edilen platformlara uygulanmaktadır.
Meltem 3 ilave platform tedarik edilmiştir.

S&H Dergisinde 2010/1 sayısında yaşanan süreçleri ve sıkıntıları aktarmıştır. Kısaca;

"
Meltem 1
ilk aşama olarak o sıralar zaten TAI tarafından imalat kabiliyeti mevcut olan CN-235 M, DzKK için 6 Adet Deniz Karakol ve SGK için 3 adet Gözetleme uçağı Temmuz 99'da $130 milyon değerindeki kontrat ile yürürlüğe girdi. Söz konusu uçaklar TAI tarafından Kasım 2001 ile Ocak 2003 tarihleri arasında teslim edildi.

Meltem 2
Meltem 1 çalışması adı altında tanımlanan Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme ihtiyacında çok önemli olan çeşitli sensör ve silahlardan oluşan techizat bütünü belirlenmiştir.Thales 6 Adet DKU ile 3 Adet DGU için Havadan Deniz Kontrol sistemi; AMaSCoS çözümü, Meltem 1 entegrasyonu ve ayrıca 10 adet opsiyonu kapsayacak şekilde $ 390 milyon bedelli bir sözleşme ile teminat altına alınmıştır.

2003 yılından itibaren saatler akıp gitmeye geçen zamanla birlikte sorunlar kendini göstermeye başlamıştır. İlk sorunlardan birisi uçak ile ilgili teknik bilgi paketinin [TDP] ilgili tarafa teslim edilmemesi ile ortaya çıkmıştı. Platform üzerinde yapılacak en ufak fiziki değişiklik için TDP, hayati önem taşımaktaydı.
Aynı şekilde yine önemli bir başka husus ise, Thales'in o tarihe kadar sadece Deniz Gözetleme platformu birikimine sahip olması ve hiç Deniz Savunma Harbi (DSH) kabiliyetli Deniz karakol seviyesinde karmaşık bir sistem teslim etmemiş olması,

Bu ve bunu gibi irili ufaklı çeşitli nedenlerden kaynaklanan gecikmelerin hepsi bir araya toplanınca Meltem 2 'de takvimlerde dikkatlice kaymaya başladı. Bunun sonucunda Meltem 2 ana müteahidi Thales, Şubat 08 tarihinde 28 aylık gecikme karşılığında $27 Milyon cezai yaptırıma maruz kaldı. Böylece teminerde ayarlama yapılarak DzKK DKU için 2010, SGK DGU için ise Kasım 2011 sabitlendi.
Daha Önceki programda ön görülen SGK DGU uçağının Fransa'ya giden ilk prototipin testler sırasında kırıma uğraması ile aksamıştır.
ve yine önemli bir husus ise , belirlenen platformun Deniz Karakol görevine uygunluğu üzerine yoğunlaşmaktaydı. Meltem 1 müzakereleri sırasında bununla ilgili olarak çeşitli teknik yorumlar yapılmış ve bunun göstergeleri raporlanmış, yine de mevcut platform ile devam etme kararı alınmıştı. Deniz karakol uçağı çözümü, gerçekten de platformun fiziki sınırlarını, bunun sonucunda performans sınırlarını oldukça zorlamaktadır. Performans sınırlaması Meltem 1 DKU karşısındaki en büyük engeli teşkil etmektedir. Özellikle de aynı anda hem torpido hemde su-altı bombası görev yükü birlikteliğinde DKU görev uçuş profili ya da görev bölgesinde kalış süresi ile ilgili olarak ciddi bir sorun olduğu ortadadır.

Bundan sonra ne yapılabilir?
İlk akla gelen Meltem 3 platformları olmaktadır. Meltem 3 platformlarının aynı kısıtlamaya sebep olamamaya varsayımından hareketle, Meltem 3 çalışması hızlandırılabilir.

TİHA çalışmaları kapsamında insansın hava aracından oluşan sistem süratle Uzun Ufuk entegrasyonu tamamlanarak bir çeşit havadan keşif gözetleme kabiliyeti görev tanımı altında ve DSH helikopterleri ile başka destekleyici çözümde söz konusu olabilir.
Ayrıca Sn. Hakkı Arısın yazısı bulunan daha büyük platform, Göktürk keşif gözlem uydusu konularına değinmiştir.

Meltem 3
10 adet Deniz Karakol Uçağı alımı 2005 yılında ATR-72 /500 $218,6 Milyon değerindeki sözleşme ile Ekim 2010 ve Eylül 2012 tarihleri arasında teslim edilmektedir.
ATR-42 ve ATR-72 uçak ailesi bu güne kadar hiç gerçek anlamda askeri platform olarak üretilmemiştir. Bu da zaman alıcı mühendislik çalışmaları gerektirmektedir. Bir taraftan ATR-72 lerin gövde modifikasyonları hazırlanırken, diğer taraftan da AMaSCoS entegrasyon çalışmaları sürdürülmektedir."

Sn. Hakkı ARIS'ın 2010 yılında yayınladığı yazısında konunun böylece fotoğrafını çekmiştir. Kendisinin affına sığınarak yazısını noktasına, virgülüne kadar aktarmaya çalıştım. Ayrıntılarını lütfen ilgili yazının aslına ulaşarak okuyun.
İtalyan üreticinin Avrupadaki yaşanan kriz nedeni ile ATR-72 Uçağının Asker modeli üzerinde yaşadığı İhale iptalleri satış potansiyelinin düşmesi gibi sebeplerden, firmanın katlanacağı tekrarlanmayan maliyetlerde sıkıntı ya şamasına neden olmuştur. Buda bildiğim kadarı ile uçak adetlerinin düşürülmesi ile aşılmaya çalışılmaktadır.

Deniz Karakol Uçağı gibi özel platformların Dünyada başarılı birkaç örneği bulunmaktadır. Aklıma gelen Fransa'da Atlantic, Dünya genelinde Orion P-3 gibi uçaklardır. Bunların çok pahallı olması, eski olmaları (özellikle P-3), ilgili ülkelerin bize olan tavırları nedeni alternatif çözüm arayışlarına gidilmiştir. Bana göre maliyetten kaçmak ve CN-235 hattını bir süre daha yaşatmak ve iş gücü sağlamak adına böyle bir süreç yaşanmıştır.

Milgem projesi Savunma sanayimizin altından kalktığı projelerin aslında ne büyük zorluklar taşıdığına en büyük örnektir. Umarım gerçekleştirilen projeler hak ettikleri gerçek taktiri alırlar. Meltem Projesi bizim için her zaman zorlukların olduğuna ve her an bazı şeylerin ters gidebileceğine örnek olarak karşımızda duracaktır.

swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2605
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 37

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen swat » 27 Ağu 2012, 00:20

Bu proje gerçekten çok sıkıntılı oldu, artık bir sonuca ulaşabildik. Su altı bombalarında feragat ettik bunu da aldığımız riskin bir sonucu olarak düşünmek gerekir.

Umarım bu projeden bir çok çıkarım edinmişizdir. Savunma&Havacılık sayı 150 sayfa 81 de ilk 3 uçak başlangıç konfigürasyonunda teslim edilmiş (torpido atma yeteneği henüz yok) Meltem 3 projesi umarım daha az sıkıntılı olur burdan gürünen bu projeninde sıkıntılı olacağı.

Colombo53
Süvariler
Mesajlar: 56
Kayıt: 12 Tem 2012, 19:44
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Colombo53 » 27 Ağu 2012, 11:44

Paylaşıldı mı bilmiyorum.

Meltem II Teslimat Çalışmaları

Meltem II Teslimat Çalışmaları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK]’nın Deniz Karakol Uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı [SGK]’nın Deniz Gözetleme Uçağı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan Meltem I Projesi kapsamında TAI tesislerinde üretilen dokuz CN-235-100M uçağına Deniz Karakol [MPA] ve Deniz Gözetleme [MSA] kabiliyeti kazandırılmasına yönelik bir sistem entegrasyonu projesi olan Meltem II Programı altında geçtiğimiz yıl başlanılan ön teslimatlara devam ediliyor. BU çerçevede yapısal modifikasyonu TAI sorumluluğunda bulunan altı CN-235-100M Deniz Karakol Uçağı [DKU]’ndan Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki TCB655 kuyruk numaralı 4ncü uçak 18 Temmuz 2o12’de TAI tesislerinde düzenlenen bir tören ile DzKK’na resmen teslim edildi. TAI, Meltem II Projesi kapsamında daha önce sırasıyla 12 Ekim 2o11, 28 Ocak 2o12 ve 24 Şubat 2o12’de olmak üzere modifikasyon ve testlerini tamamladığı Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki ilk üç CN-235 DKU platformunu DzKK’na teslim edilmek üzere İzmit Cengiz Topel Üssü’ne göndermişti. Ön Teslimat kapsamında DzKK’na teslim edilen TCB652, TCB653, TCB654 ve TCB655 numaralı DKU’ları burada konuşlu 301nci Deniz Hava Filo Komutanlığı bünyesinde görev yapmaktadırlar. TCB651 ve TCB653 numaralı uçaklar ise halen Thales sorumluluğunda test faaliyetlerinde kullanılmaktalar. CN-235-100M DKU’larının Nihai Konfigürasyon’daki son teslimatlarının 2o13 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki uçaklarda Mk46 Mod5 hafif torpido ve Su Bombası kabiliyeti yer almamasına karşın Nihai Konfigürasyon’daki uçakların kanat altı istasyonlarda taşınacak her iki silah sistemini de tam olarak kullanılabilmesi planlanmıştır. Ön teslimatları yapılan uçaklar önümüzdeki süreçte bazı modifikasyonlar [torpido ve su bombası entegrasyonu için gerekli olacak] için yeniden TAI tesislerine gelecekler. Edindiğimiz bilgiye göre halen 6 numaralı CN-235-100M DKU üzerinde torpido ve su bombası ile kanat altı harici yük istasyonlarının entegrasyonuna yönelik modifikasyonlar tamamlanmış durumda. Uçuş ve atış testlerini içerecek kalifikasyon sürecinin ardından benzer bir modifikasyonun diğer beş uçak üzerinde de yapılması planlanmıştır. Diğer yandan MSA2 rumuzlu Deniz Gözetleme Uçağı [DGU] ise SGK’na teslim edilmek üzere 28 Ocak 2o12’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na intikal etmiştir. Halen uçuş testlerinden geçirilen MSA2 ile TAI’de yapısal modifikasyonları devam eden diğer iki DGU üzerindeki yapısal modifikasyonların ve müteakiben başlayacak uçuş test çalışmalarının tamamlanmasını müteakip üç uçağın SGK’na nihai teslimatının 2o12 sonunda veya en geç 2o13 başında gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Tören TAI tesislerinde düzenlenen törende SSM Uçak Daire Başkanı Yakup TAŞDELEN, Fransa Savunma Tedarik Ajansı DGA’dan Tuğgeneral Pierre LUSSEYRAN, Fransa Büyükelçiliğinden Askeri Ataşe Albay Patrice MOYEURE, Thales Airborne Systems [TAS] Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Eric POMMELLET, TAI Entegre Uçak Grup Başkanı Özcan ERTEM, TAI Özel Görev Uçakları Program Müdürü Serdar TAŞBİLEK, Deniz Kuvvetleri Hava Platformları Bakım Komutanı Albay Faruk BAYTÜRK ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Tknk. Bşk. Albay Ahmet PÜRÇEK ile Projede görev alan Havelsan, Aselsan ve MilSoft firmalarından temsilciler ve TCB655 mürettebatı da hazır bulundu. Konuşmaların ardından TAS Yönetim Kurulu Başkanı POMMELLET tarafından başta SSM Uçak Daire Başkanı TAŞDELEN ve Projede emeği geçen yetkililere birer plaket takdim edildi ve tören verilen kokteyl ile sona erdi. Törende kısa bir konuşma yapan TAI Özel Görev Uçakları Program Müdürü Serdar TAŞBİLEK, Meltem II Projesinin geçmişte bazı sıkıntılı dönemlerden geçtiğini ancak SSM, DzKK, TAS, TAI ve projedeki alt-yüklenici firmaların geçen süre zarfında karşılaşılan kayda değer sorunların üzerinden gelmeyi başardığını ve bugün mutlu sona ulaştığını vurguladı. Konuşmasında Proje kapsamında TAI’de gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bazı rakamları dinleyiciler ile paylaşan TAŞBİLEK, uçakta kullanılmak üzere toplamda yaklaşık 3.9oo parçanın üretildiğini, her bir uçak üzerinde 8oo’ün üzerinde montaj işleminin yapıldığını ve tasarım aşamasında 1.4oo adet taslak çizim ile 24o mühendislik raporunun hazırlandığını söyledi. Dünyada halen uzun kıyılara sahip birçok ülkenin kıyılarının güvenliğini sağlamak ve illegal geçişleri önlemek üzere Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme uçakları ile ilgilendiğine dikkat çeken TAŞBİLEK, Proje altında Thales ile TAI arasında tesis edilen iyi ilişki ve elde edilen tecrübe sayesinde Thales [görev sistemi tedarikçisi olarak] ve TAI [yapısal modifikasyon sorumlusu olarak]’nin işbirliği içinde bu ihtiyaca yönelik çözümler sunulabileceğine inandığını söyledi. Meltem II Programı ile Türk Deniz Kuvvetleri’ne ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’ne DKU alanındaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek yüksek teknoloji ürünü ve yüksek performanslı bir sistemin teslim edileceğinin altını çizen TAS Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Eric POMMELLET, önemli gemi konuşlu sistem tedarikçilerinden birisi olarak 2o yılı aşkın bir süredir Türk Deniz Kuvvetleri ile işbirliği yapan Thales’in DzKK’nın yüksek operasyonel emniyet ve kalite standartlarının çok farkında olduklarını kaydetti. POMMELLET, “Tüm sistemlerin söz konusu isterlere cevap vereceği konusunda kendimize güveniyoruz ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne Deniz Karakol alanında mevcut olan en iyi çözümü sunduğumuza eminiz” diye konuştu. Meltem II Projesinin Thales ekibine ilave olarak SSM, DGA, DzKK, SGK, TAI ve Türk Savunma Sanayi’ndeki ortaklarının katılımı ile gerçekleştirilen bir ekip çalışması olduğunu vurgulayan POMMELLET, iki yıl önce karşılaşılan sorunların ekip çalışması sayesinde aşıldığını ve bu Projenin bir son değil ekip çalışması için bir başlangıç olduğunu söyledi. “Program hedeflerini karşıladığımıza inanıyoruz” diyen POMMELLET, üç yıl önce yapılan kontrat değişikliği çerçevesinde hazırlanan yeni takvime uygun olarak teslimatları tam taahhüt ettikleri zamanda gerçekleştirdiklerini söyledi. Kendisinin de bir denizci olduğuna dikkat çeken POMMELLET, Meltem’in denizciler için çok zorlu ve güçlü bir rüzgar olduğunu, ancak doğru anda ve doğru bir biçimde kontrol altına alınabilmesi durumunda Meltem’in denizcileri çok süratli bir biçimde çok uzaklara götürebileceğini söyledi. DGA adına konuşan Tuğgeneral Pierre LUSSEYRAN, Meltem II kontratında birçok zorluk ve gecikmeden kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını ve Thales ile DGA’dan oluşan Fransız aktörlerin de bunların üzerinden gelmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söyledi. DGA olarak Meltem II kapsamında tıpkı bir Fransız DGA programıymış gibi çalıştıklarına dikkat çeken Tuğg. LUSSEYRAN, programın DzKK ihtiyaçlarına bir an önce cevap sunabilmesi için DGA olarak 2oo9’da DKU tanımlamasının birbirini takip edecek iki ayrı aşamada yapılmasını önerdiklerini ve bu önerinin SSM tarafından da kabul edildiğini kaydetti. DGA için daima yüksek öncelikli bir Proje olan Meltem II Programının ve DKU Başlangıç Konfigürasyonu Teslimatı’nın gelecekte Türkiye ile Fransa arasında gerçekleştirilecek yeni hükümetlerarası projeler için çok önemli bir kilometre taşı olduğuna inandığını belirten Tuğg. LUSSEYRAN, teslim edilen dört uçağın da Türkiye’nin egemenliği için göreve hazır olduklarını vurguladı. Geride bırakılan uzun yıllar ve yoğun emek neticesinde bugün CN-235-100M DKU Başlangıç Konfigürasyonu’nun hizmete girişine şahitlik ettiklerine dikkat çeken SSM Uçak Daire Başkanı Yakup TAŞDELEN, Nihai Konfigürasyon’un 2o13 başına kadar şekilleneceğini söyledi. Bugün gerçekleştirilen teslimatın Meltem II Programı açısından gerçek bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan TAŞDELEN, DGU konfigürasyonundaki uçakların bu yıl sonunda veya 2o13 başında SGK’na teslim edileceğini belirterek göstermiş oldukları sabırdan dolayı DzKK’na ve SGK’na teşekkür etti. Her ne kadar kontratın imzalanmasından bugüne 1o yıl geride bırakılmış olsa da gerek projenin karmaşıklığı, gerekse dünyada devam eden benzer projeler göz önünde bulundurulduğunda bu sürenin çok da uzun olmadığının görüleceğinin altını çizen Deniz Kuvvetleri Hava Platformları Bakım Komutanı Albay Faruk BAYTÜRK, Türk Savunma Sanayi’nin Meltem II Programı ile birçok şey öğrendiğini kaydetti. “Geride kalan 1o yılda iyi günlerimiz de, kötü günlerimiz de oldu. Özellikle iki yıl önce proje neredeyse iptal edilme aşamasına geldi. Ancak tarafların büyük çabası neticesinde ilk uçak teslimat aşamasına geldi. Şimdi nihai teslimatı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuşan Alb. BAYTÜRK, uçaklara Mk46 torpidosunun entegre edileceğini söyledi. Tören sonrasında sorularımızı yanıtlayan TAS Yönetim Kurulu Başkanı POMMELLET, bir sorumuz üzerine Projenin bu denli gecikmesinde TAS açısından en büyük zorluğun DKU konfigürasyonunun oldukça karmaşık bir çözümü içermesi ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin dört operatör konsolu ile radar, ESM/EDT, optronikler ve sono şamandıralarından oluşan komple bir görev sisteminin tamamıyla entegrasyonu gibi çok yüksek bir standart tanımlamasından kaynaklandığını söyledi. TAS olarak kendilerinin de başlangıçta ihtiyacın bu kadar karmaşık olacağını öngöremediklerinin altını çizen POMMELLET, artık böylesine karmaşık bir projeyi yönetebilmeyi öğrendiklerini vurguladı. TAS olarak DKU/DGU ihracat programlarında da TAI başta olmak üzere Türk Savunma Sanayi ile birlikte çalışmayı planladıklarını ve birbirini tamamlayan iki taraf olarak pazarda çok rekabetçi bir çözüm sunabileceklerine inandıklarını söyleyen POMMELLET, bu çerçevede Abu Dhabi, BAE’nde takip ettikleri bir DKU programında Havelsan’ın Meltem II kapsamında edindiği tecrübe ile Yer Segmenti konusunda kendilerine destek sağladığını söyledi. Mk46 torpido entegrasyon çalışmaları kapsamında güvenli bırakma ve atma testlerinin icra edilip edilmediğine ilişkin bir sorumuza cevaben POMMELLET, halen uçuş testlerinin kalifikasyonuna yönelik çalışmaların devam ettiğini ve testlerin 2o13 ortasında nihai teslimat öncesinde tamamlanacağını söyledi. POMMELET, “Mühendislik çalışması zaman alıyor ama kalifikasyon daha fazla zaman gerektiriyor, özellikle Fransız DGA ve Türk Deniz Kuvvetleri ile yapılan kalifikasyon gerçekten çok profesyonelce ve en yüksek standartta gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla biraz zaman alıyor” dedi. Proje Bilgisi TAS ürünü toplam 19 Havadan Deniz Durum Kontrol Sistemi [AMaSCoS] görev teçhizatının tedarikini ve bunlardan 9’unun CN-235-100M DKU ve DGU uçaklarına entegrasyonunu kapsayan ABD$39o Milyon değerindeki Meltem II Projesi altında DKU platformları AMaSCoS-300, DGU platformları ise AMaSCoS-100 görev teçhizatı ile donatılmaktadır. Görev teçhizatının uçaklara entegrasyonu ve uçaklar üzerindeki yapısal modifikasyon çalışmaları TAI sorumluluğundadır. Yedek parça tedariki, Yer Destek Teçhizatı ve Kullanıcı Eğitimleri gibi üç yıl süreli Lojistik Destek Paketi’ni de içeren kontrat Temmuz 2oo3’te yürürlüğe girmişti. Yapısal modifikasyonları TAI tesislerinde gerçekleştirilen CN-235-100M DKU ve DGU platformlarının uçuşa elverişlilik kalifikasyon testleri DGA tarafından Fransa’da gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında hem uçak, hem de AMaSCoS-300 görev teçhizatı üzerine kapsamlı bir eğitimden geçirilen Türk Deniz Kuvvetleri pilot ve sistem operatörleri eğitim sonrasında aralarında gözetleme, arama ve kurtarma, hedef tespiti, denizaltı savunma harbi [DSH] ve suüstü savunma harbi [SSH] görev profillerinin de bulunduğu bir dizi operasyonel uçuş testi icra etmişlerdir. Testlerin başarılı geçmesini müteakip uçakların DzKK envanterine girmesine yeşil ışık yakılmıştır. 15 Mayıs 2o12’de gerçekleştirilen Deniz Hava Komutanlığı ziyaretimiz sırasında geçici kabulü yapılan Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki TCB655 kuyruk numaralı CN-235-100M’yi park sahasına yakın bir yerde konuşlu bulunan Bakım Komutanlığı’na ait hangarlardan birisinin içinde rutin bakım işlemlerinden geçirilirken görüntüleme fırsatı bulmuştuk. Her ne kadar uçağın havada kalış süresi ve menzilinde görev teçhizatının enstalasyonu kapsamında uçak üzerinde yapılan yapısal modifikasyonlar nedeniyle yaklaşık 3/1 oranında bir azalma olsa da, sahip olduğu gelişmiş sensör ve EH öz savunma sistemleri sayesinde CN-235-100M DKU platformları 301nci Deniz Hava Filo Komutanlığı’na önemli bir kabiliyet kazandırmışlardır. Geriye kalan 1o AMaSCoS-300 görev teçhizatının ise Meltem III Programı altında Alenia Aeronautica firmasından tedarik edilmesi kararlaştırılan ATR-72/600 DKU/DSH uçaklarında kullanılması planlanmıştır. Thales halihazırda 1o görev teçhizatından 7’sinin teslimatını 18 Haziran itibarıyla tamamlamıştır. Diğer üç AMaSCoS-300 görev teçhizatının bu yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Diğer yandan SSM, DzKK ve Alenia Aeronautica arasında yürütülen görüşmeler neticesinde tedarik edilecek uçak sayısının altısı DKU/DSH görevi için donanımlı, ikisi ise irtibat/ulaştırma görevleri için çıplak olmak üzere sekize indirilmesi ve kullanılmayan dört AMaSCoS-300 görev teçhizatından yedek parça olarak yararlanılması yönünde bir karar alındığı iddia edilmektedir. Başlangıçta 1o adet ATR-72/500 olarak açıklanan Projede ilk uçak yapısal modifikasyon için TAI tesislerine gelmişken daha sonra tercih sayısal kokpit konfigürasyonlu ATR-72/600 yönünde değiştirilmiş ve ilk uçağın da bu konfigürasyona yükseltilmesi planlanmıştı. ATR-72/600 uçakları sayısal kokpit donanımına ilave olarak %5 daha güçlü motor performansına sahiptirler. ATR-72/600 DKU/DSH uçaklarında CN-235-100M uçaklarından farklı olarak Link-16 taktik data link ve Mk54 hafif torpido kabiliyeti de olacaktır. TAI tesislerinde gerçekleştirilen yapısal modifikasyon çalışmaları ile uçağın dış görünüşünde ve iç kokpit/kabin yerleşiminde gerçekleşen değişiklikler hemen göze çarpmaktadır. Bu çerçevede gövde altına 4ooW gücündeki OceanMaster 400 radarı ve AselFLIR-200 FLIR faydalı yükleri monte edilirken kokpit bölümünün üstüne ise DR-3000 EDT/RWR anteni ile AN/AAR-60 MILDS Füze İkaz Sistemi [MWS] sensörleri yerleştirilmiş, ayrıca kuyruk bölümüne Manyetik Düzensizlik Detektörü [Magnetic Anomaly Detector/MAD] anteni ile yine iki MWS sensörü monte edilmiştir. Yine uçağın ısı ve radar güdümlü füze tehdidine karşı korunması için gövdenin değişik yerlerine Chaff [RF] ve Flare [IR] mühimmatı atan AN/ALE-47 CMDS lançerleri yerleştirilmiştir. Kabin içerisinde gerçekleştirilen en dikkat çekici değişiklik ise; Taktik Komutan [TacCo], Radar, Akustik/MAD ve ESM operatörleri için olmak üzere toplam dört çok fonksiyonlu operatör konsolu ile iki ilave gözlemci istasyonunun yerleştirilmesi olmuştur. Uçağın uçuş ekibi; pilot, yardımcı pilot ve teknisyen olmak üzere üç kişiden oluşmakta. Uçuş ekibi her bir sisteme ait verileri kokpitteki geniş ekranlı MFD üzerinden takip edebilmektedir. Uçak kabinine ilave edilen ve içerisinde mini bir fırın, çay/kahve makinesi ve mini bir buzdolabı bulunan küçük mutfak bölümü ile ortalama altı saat havada kalan görev ekibinin uzun süreli uçuşlar sırasında sıcak yemek [dondurulmuş gıdaların ısıtılması] yiyebilmesi ve sıcak/soğuk meşrubat içebilmesi sağlanmış. Uçak üzerinde bulunan Ocean Master suüstü arama radarı ve AselFLIR-200T FLIR sistemi ile tespit ettiği suüstü temasları Link-11 üzerinden dost unsurlara aktarabilmektedir. Görüş hattında [LoS] ve HF bandında çalışan Link-11 taktik data link sistemi üzerinden 2ookm+ menzillere kadar veri haberleşmesi yapılabilmekte. AMaSCoS-300 Görev Sistemi; SAR/ISAR/SPOT-SAR/STRIP-SAR/MMTI kabiliyetli OceanMaster 400 Radarı, AselFLIR-200 FLIR faydalı yükü, TMS-200 Akustik İşlemci [sono şamandıraları için], TCAS II Hava Trafik Çarpışmadan Kaçınma Sistemi, AN/ASQ-5o8[V] Manyetik Düzensizlik Detektörü [Magnetic Anomaly Detector/MAD], Link-11 Data Link, LN-100G INS/GPS, ARS-700 Havadan Kurtarma Sistemi ve APX-113 IFF Sorgulayıcı/Cevaplayıcı ile DR-3000 ESM/EDT [RWR olarak da görev yapmakta], AN/AAR-60 MILDS MWS ve 4 AN/ALE-47 CMDS lançerini içeren ASES-235M EH öz savunma sisteminden oluşmaktadır

Source: http://www.defence.pk/forums/turkey-def ... z24jaT9SBS

swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2605
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 37

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen swat » 27 Ağu 2012, 12:07

Colombo53 yazdı:Paylaşıldı mı bilmiyorum.
Dergi elimdeydi ama yazmak zor geldi. :)

Meltem 3 ivme kazanır artık.

Colombo53
Süvariler
Mesajlar: 56
Kayıt: 12 Tem 2012, 19:44
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Colombo53 » 27 Ağu 2012, 13:24

swat yazdı: Dergi elimdeydi ama yazmak zor geldi. :)

Meltem 3 ivme kazanır artık.
Bende hazır yazılmışını bulmuşken paylaşayım dedim :)

Evet meltem projelerinde sorunlar çözülmüş gibi görünüyor. Bundan sonra teslimat haberlerini paylaşırız artık.

pasaklıkontes
Süvariler
Mesajlar: 185
Kayıt: 17 Tem 2012, 18:01
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen pasaklıkontes » 27 Ağu 2012, 20:22

[spoiler]
Colombo53 yazdı:Paylaşıldı mı bilmiyorum.

Meltem II Teslimat Çalışmaları

Meltem II Teslimat Çalışmaları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK]’nın Deniz Karakol Uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı [SGK]’nın Deniz Gözetleme Uçağı ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan Meltem I Projesi kapsamında TAI tesislerinde üretilen dokuz CN-235-100M uçağına Deniz Karakol [MPA] ve Deniz Gözetleme [MSA] kabiliyeti kazandırılmasına yönelik bir sistem entegrasyonu projesi olan Meltem II Programı altında geçtiğimiz yıl başlanılan ön teslimatlara devam ediliyor. BU çerçevede yapısal modifikasyonu TAI sorumluluğunda bulunan altı CN-235-100M Deniz Karakol Uçağı [DKU]’ndan Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki TCB655 kuyruk numaralı 4ncü uçak 18 Temmuz 2o12’de TAI tesislerinde düzenlenen bir tören ile DzKK’na resmen teslim edildi. TAI, Meltem II Projesi kapsamında daha önce sırasıyla 12 Ekim 2o11, 28 Ocak 2o12 ve 24 Şubat 2o12’de olmak üzere modifikasyon ve testlerini tamamladığı Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki ilk üç CN-235 DKU platformunu DzKK’na teslim edilmek üzere İzmit Cengiz Topel Üssü’ne göndermişti. Ön Teslimat kapsamında DzKK’na teslim edilen TCB652, TCB653, TCB654 ve TCB655 numaralı DKU’ları burada konuşlu 301nci Deniz Hava Filo Komutanlığı bünyesinde görev yapmaktadırlar. TCB651 ve TCB653 numaralı uçaklar ise halen Thales sorumluluğunda test faaliyetlerinde kullanılmaktalar. CN-235-100M DKU’larının Nihai Konfigürasyon’daki son teslimatlarının 2o13 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki uçaklarda Mk46 Mod5 hafif torpido ve Su Bombası kabiliyeti yer almamasına karşın Nihai Konfigürasyon’daki uçakların kanat altı istasyonlarda taşınacak her iki silah sistemini de tam olarak kullanılabilmesi planlanmıştır. Ön teslimatları yapılan uçaklar önümüzdeki süreçte bazı modifikasyonlar [torpido ve su bombası entegrasyonu için gerekli olacak] için yeniden TAI tesislerine gelecekler. Edindiğimiz bilgiye göre halen 6 numaralı CN-235-100M DKU üzerinde torpido ve su bombası ile kanat altı harici yük istasyonlarının entegrasyonuna yönelik modifikasyonlar tamamlanmış durumda. Uçuş ve atış testlerini içerecek kalifikasyon sürecinin ardından benzer bir modifikasyonun diğer beş uçak üzerinde de yapılması planlanmıştır. Diğer yandan MSA2 rumuzlu Deniz Gözetleme Uçağı [DGU] ise SGK’na teslim edilmek üzere 28 Ocak 2o12’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na intikal etmiştir. Halen uçuş testlerinden geçirilen MSA2 ile TAI’de yapısal modifikasyonları devam eden diğer iki DGU üzerindeki yapısal modifikasyonların ve müteakiben başlayacak uçuş test çalışmalarının tamamlanmasını müteakip üç uçağın SGK’na nihai teslimatının 2o12 sonunda veya en geç 2o13 başında gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Tören TAI tesislerinde düzenlenen törende SSM Uçak Daire Başkanı Yakup TAŞDELEN, Fransa Savunma Tedarik Ajansı DGA’dan Tuğgeneral Pierre LUSSEYRAN, Fransa Büyükelçiliğinden Askeri Ataşe Albay Patrice MOYEURE, Thales Airborne Systems [TAS] Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Eric POMMELLET, TAI Entegre Uçak Grup Başkanı Özcan ERTEM, TAI Özel Görev Uçakları Program Müdürü Serdar TAŞBİLEK, Deniz Kuvvetleri Hava Platformları Bakım Komutanı Albay Faruk BAYTÜRK ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Tknk. Bşk. Albay Ahmet PÜRÇEK ile Projede görev alan Havelsan, Aselsan ve MilSoft firmalarından temsilciler ve TCB655 mürettebatı da hazır bulundu. Konuşmaların ardından TAS Yönetim Kurulu Başkanı POMMELLET tarafından başta SSM Uçak Daire Başkanı TAŞDELEN ve Projede emeği geçen yetkililere birer plaket takdim edildi ve tören verilen kokteyl ile sona erdi. Törende kısa bir konuşma yapan TAI Özel Görev Uçakları Program Müdürü Serdar TAŞBİLEK, Meltem II Projesinin geçmişte bazı sıkıntılı dönemlerden geçtiğini ancak SSM, DzKK, TAS, TAI ve projedeki alt-yüklenici firmaların geçen süre zarfında karşılaşılan kayda değer sorunların üzerinden gelmeyi başardığını ve bugün mutlu sona ulaştığını vurguladı. Konuşmasında Proje kapsamında TAI’de gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bazı rakamları dinleyiciler ile paylaşan TAŞBİLEK, uçakta kullanılmak üzere toplamda yaklaşık 3.9oo parçanın üretildiğini, her bir uçak üzerinde 8oo’ün üzerinde montaj işleminin yapıldığını ve tasarım aşamasında 1.4oo adet taslak çizim ile 24o mühendislik raporunun hazırlandığını söyledi. Dünyada halen uzun kıyılara sahip birçok ülkenin kıyılarının güvenliğini sağlamak ve illegal geçişleri önlemek üzere Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme uçakları ile ilgilendiğine dikkat çeken TAŞBİLEK, Proje altında Thales ile TAI arasında tesis edilen iyi ilişki ve elde edilen tecrübe sayesinde Thales [görev sistemi tedarikçisi olarak] ve TAI [yapısal modifikasyon sorumlusu olarak]’nin işbirliği içinde bu ihtiyaca yönelik çözümler sunulabileceğine inandığını söyledi. Meltem II Programı ile Türk Deniz Kuvvetleri’ne ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’ne DKU alanındaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek yüksek teknoloji ürünü ve yüksek performanslı bir sistemin teslim edileceğinin altını çizen TAS Yönetim Kurulu Başkanı Pierre Eric POMMELLET, önemli gemi konuşlu sistem tedarikçilerinden birisi olarak 2o yılı aşkın bir süredir Türk Deniz Kuvvetleri ile işbirliği yapan Thales’in DzKK’nın yüksek operasyonel emniyet ve kalite standartlarının çok farkında olduklarını kaydetti. POMMELLET, “Tüm sistemlerin söz konusu isterlere cevap vereceği konusunda kendimize güveniyoruz ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne Deniz Karakol alanında mevcut olan en iyi çözümü sunduğumuza eminiz” diye konuştu. Meltem II Projesinin Thales ekibine ilave olarak SSM, DGA, DzKK, SGK, TAI ve Türk Savunma Sanayi’ndeki ortaklarının katılımı ile gerçekleştirilen bir ekip çalışması olduğunu vurgulayan POMMELLET, iki yıl önce karşılaşılan sorunların ekip çalışması sayesinde aşıldığını ve bu Projenin bir son değil ekip çalışması için bir başlangıç olduğunu söyledi. “Program hedeflerini karşıladığımıza inanıyoruz” diyen POMMELLET, üç yıl önce yapılan kontrat değişikliği çerçevesinde hazırlanan yeni takvime uygun olarak teslimatları tam taahhüt ettikleri zamanda gerçekleştirdiklerini söyledi. Kendisinin de bir denizci olduğuna dikkat çeken POMMELLET, Meltem’in denizciler için çok zorlu ve güçlü bir rüzgar olduğunu, ancak doğru anda ve doğru bir biçimde kontrol altına alınabilmesi durumunda Meltem’in denizcileri çok süratli bir biçimde çok uzaklara götürebileceğini söyledi. DGA adına konuşan Tuğgeneral Pierre LUSSEYRAN, Meltem II kontratında birçok zorluk ve gecikmeden kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını ve Thales ile DGA’dan oluşan Fransız aktörlerin de bunların üzerinden gelmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söyledi. DGA olarak Meltem II kapsamında tıpkı bir Fransız DGA programıymış gibi çalıştıklarına dikkat çeken Tuğg. LUSSEYRAN, programın DzKK ihtiyaçlarına bir an önce cevap sunabilmesi için DGA olarak 2oo9’da DKU tanımlamasının birbirini takip edecek iki ayrı aşamada yapılmasını önerdiklerini ve bu önerinin SSM tarafından da kabul edildiğini kaydetti. DGA için daima yüksek öncelikli bir Proje olan Meltem II Programının ve DKU Başlangıç Konfigürasyonu Teslimatı’nın gelecekte Türkiye ile Fransa arasında gerçekleştirilecek yeni hükümetlerarası projeler için çok önemli bir kilometre taşı olduğuna inandığını belirten Tuğg. LUSSEYRAN, teslim edilen dört uçağın da Türkiye’nin egemenliği için göreve hazır olduklarını vurguladı. Geride bırakılan uzun yıllar ve yoğun emek neticesinde bugün CN-235-100M DKU Başlangıç Konfigürasyonu’nun hizmete girişine şahitlik ettiklerine dikkat çeken SSM Uçak Daire Başkanı Yakup TAŞDELEN, Nihai Konfigürasyon’un 2o13 başına kadar şekilleneceğini söyledi. Bugün gerçekleştirilen teslimatın Meltem II Programı açısından gerçek bir kilometre taşı olduğunu vurgulayan TAŞDELEN, DGU konfigürasyonundaki uçakların bu yıl sonunda veya 2o13 başında SGK’na teslim edileceğini belirterek göstermiş oldukları sabırdan dolayı DzKK’na ve SGK’na teşekkür etti. Her ne kadar kontratın imzalanmasından bugüne 1o yıl geride bırakılmış olsa da gerek projenin karmaşıklığı, gerekse dünyada devam eden benzer projeler göz önünde bulundurulduğunda bu sürenin çok da uzun olmadığının görüleceğinin altını çizen Deniz Kuvvetleri Hava Platformları Bakım Komutanı Albay Faruk BAYTÜRK, Türk Savunma Sanayi’nin Meltem II Programı ile birçok şey öğrendiğini kaydetti. “Geride kalan 1o yılda iyi günlerimiz de, kötü günlerimiz de oldu. Özellikle iki yıl önce proje neredeyse iptal edilme aşamasına geldi. Ancak tarafların büyük çabası neticesinde ilk uçak teslimat aşamasına geldi. Şimdi nihai teslimatı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuşan Alb. BAYTÜRK, uçaklara Mk46 torpidosunun entegre edileceğini söyledi. Tören sonrasında sorularımızı yanıtlayan TAS Yönetim Kurulu Başkanı POMMELLET, bir sorumuz üzerine Projenin bu denli gecikmesinde TAS açısından en büyük zorluğun DKU konfigürasyonunun oldukça karmaşık bir çözümü içermesi ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin dört operatör konsolu ile radar, ESM/EDT, optronikler ve sono şamandıralarından oluşan komple bir görev sisteminin tamamıyla entegrasyonu gibi çok yüksek bir standart tanımlamasından kaynaklandığını söyledi. TAS olarak kendilerinin de başlangıçta ihtiyacın bu kadar karmaşık olacağını öngöremediklerinin altını çizen POMMELLET, artık böylesine karmaşık bir projeyi yönetebilmeyi öğrendiklerini vurguladı. TAS olarak DKU/DGU ihracat programlarında da TAI başta olmak üzere Türk Savunma Sanayi ile birlikte çalışmayı planladıklarını ve birbirini tamamlayan iki taraf olarak pazarda çok rekabetçi bir çözüm sunabileceklerine inandıklarını söyleyen POMMELLET, bu çerçevede Abu Dhabi, BAE’nde takip ettikleri bir DKU programında Havelsan’ın Meltem II kapsamında edindiği tecrübe ile Yer Segmenti konusunda kendilerine destek sağladığını söyledi. Mk46 torpido entegrasyon çalışmaları kapsamında güvenli bırakma ve atma testlerinin icra edilip edilmediğine ilişkin bir sorumuza cevaben POMMELLET, halen uçuş testlerinin kalifikasyonuna yönelik çalışmaların devam ettiğini ve testlerin 2o13 ortasında nihai teslimat öncesinde tamamlanacağını söyledi. POMMELET, “Mühendislik çalışması zaman alıyor ama kalifikasyon daha fazla zaman gerektiriyor, özellikle Fransız DGA ve Türk Deniz Kuvvetleri ile yapılan kalifikasyon gerçekten çok profesyonelce ve en yüksek standartta gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla biraz zaman alıyor” dedi. Proje Bilgisi TAS ürünü toplam 19 Havadan Deniz Durum Kontrol Sistemi [AMaSCoS] görev teçhizatının tedarikini ve bunlardan 9’unun CN-235-100M DKU ve DGU uçaklarına entegrasyonunu kapsayan ABD$39o Milyon değerindeki Meltem II Projesi altında DKU platformları AMaSCoS-300, DGU platformları ise AMaSCoS-100 görev teçhizatı ile donatılmaktadır. Görev teçhizatının uçaklara entegrasyonu ve uçaklar üzerindeki yapısal modifikasyon çalışmaları TAI sorumluluğundadır. Yedek parça tedariki, Yer Destek Teçhizatı ve Kullanıcı Eğitimleri gibi üç yıl süreli Lojistik Destek Paketi’ni de içeren kontrat Temmuz 2oo3’te yürürlüğe girmişti. Yapısal modifikasyonları TAI tesislerinde gerçekleştirilen CN-235-100M DKU ve DGU platformlarının uçuşa elverişlilik kalifikasyon testleri DGA tarafından Fransa’da gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında hem uçak, hem de AMaSCoS-300 görev teçhizatı üzerine kapsamlı bir eğitimden geçirilen Türk Deniz Kuvvetleri pilot ve sistem operatörleri eğitim sonrasında aralarında gözetleme, arama ve kurtarma, hedef tespiti, denizaltı savunma harbi [DSH] ve suüstü savunma harbi [SSH] görev profillerinin de bulunduğu bir dizi operasyonel uçuş testi icra etmişlerdir. Testlerin başarılı geçmesini müteakip uçakların DzKK envanterine girmesine yeşil ışık yakılmıştır. 15 Mayıs 2o12’de gerçekleştirilen Deniz Hava Komutanlığı ziyaretimiz sırasında geçici kabulü yapılan Başlangıç Konfigürasyonu’ndaki TCB655 kuyruk numaralı CN-235-100M’yi park sahasına yakın bir yerde konuşlu bulunan Bakım Komutanlığı’na ait hangarlardan birisinin içinde rutin bakım işlemlerinden geçirilirken görüntüleme fırsatı bulmuştuk. Her ne kadar uçağın havada kalış süresi ve menzilinde görev teçhizatının enstalasyonu kapsamında uçak üzerinde yapılan yapısal modifikasyonlar nedeniyle yaklaşık 3/1 oranında bir azalma olsa da, sahip olduğu gelişmiş sensör ve EH öz savunma sistemleri sayesinde CN-235-100M DKU platformları 301nci Deniz Hava Filo Komutanlığı’na önemli bir kabiliyet kazandırmışlardır. Geriye kalan 1o AMaSCoS-300 görev teçhizatının ise Meltem III Programı altında Alenia Aeronautica firmasından tedarik edilmesi kararlaştırılan ATR-72/600 DKU/DSH uçaklarında kullanılması planlanmıştır. Thales halihazırda 1o görev teçhizatından 7’sinin teslimatını 18 Haziran itibarıyla tamamlamıştır. Diğer üç AMaSCoS-300 görev teçhizatının bu yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Diğer yandan SSM, DzKK ve Alenia Aeronautica arasında yürütülen görüşmeler neticesinde tedarik edilecek uçak sayısının altısı DKU/DSH görevi için donanımlı, ikisi ise irtibat/ulaştırma görevleri için çıplak olmak üzere sekize indirilmesi ve kullanılmayan dört AMaSCoS-300 görev teçhizatından yedek parça olarak yararlanılması yönünde bir karar alındığı iddia edilmektedir. Başlangıçta 1o adet ATR-72/500 olarak açıklanan Projede ilk uçak yapısal modifikasyon için TAI tesislerine gelmişken daha sonra tercih sayısal kokpit konfigürasyonlu ATR-72/600 yönünde değiştirilmiş ve ilk uçağın da bu konfigürasyona yükseltilmesi planlanmıştı. ATR-72/600 uçakları sayısal kokpit donanımına ilave olarak %5 daha güçlü motor performansına sahiptirler. ATR-72/600 DKU/DSH uçaklarında CN-235-100M uçaklarından farklı olarak Link-16 taktik data link ve Mk54 hafif torpido kabiliyeti de olacaktır. TAI tesislerinde gerçekleştirilen yapısal modifikasyon çalışmaları ile uçağın dış görünüşünde ve iç kokpit/kabin yerleşiminde gerçekleşen değişiklikler hemen göze çarpmaktadır. Bu çerçevede gövde altına 4ooW gücündeki OceanMaster 400 radarı ve AselFLIR-200 FLIR faydalı yükleri monte edilirken kokpit bölümünün üstüne ise DR-3000 EDT/RWR anteni ile AN/AAR-60 MILDS Füze İkaz Sistemi [MWS] sensörleri yerleştirilmiş, ayrıca kuyruk bölümüne Manyetik Düzensizlik Detektörü [Magnetic Anomaly Detector/MAD] anteni ile yine iki MWS sensörü monte edilmiştir. Yine uçağın ısı ve radar güdümlü füze tehdidine karşı korunması için gövdenin değişik yerlerine Chaff [RF] ve Flare [IR] mühimmatı atan AN/ALE-47 CMDS lançerleri yerleştirilmiştir. Kabin içerisinde gerçekleştirilen en dikkat çekici değişiklik ise; Taktik Komutan [TacCo], Radar, Akustik/MAD ve ESM operatörleri için olmak üzere toplam dört çok fonksiyonlu operatör konsolu ile iki ilave gözlemci istasyonunun yerleştirilmesi olmuştur. Uçağın uçuş ekibi; pilot, yardımcı pilot ve teknisyen olmak üzere üç kişiden oluşmakta. Uçuş ekibi her bir sisteme ait verileri kokpitteki geniş ekranlı MFD üzerinden takip edebilmektedir. Uçak kabinine ilave edilen ve içerisinde mini bir fırın, çay/kahve makinesi ve mini bir buzdolabı bulunan küçük mutfak bölümü ile ortalama altı saat havada kalan görev ekibinin uzun süreli uçuşlar sırasında sıcak yemek [dondurulmuş gıdaların ısıtılması] yiyebilmesi ve sıcak/soğuk meşrubat içebilmesi sağlanmış. Uçak üzerinde bulunan Ocean Master suüstü arama radarı ve AselFLIR-200T FLIR sistemi ile tespit ettiği suüstü temasları Link-11 üzerinden dost unsurlara aktarabilmektedir. Görüş hattında [LoS] ve HF bandında çalışan Link-11 taktik data link sistemi üzerinden 2ookm+ menzillere kadar veri haberleşmesi yapılabilmekte. AMaSCoS-300 Görev Sistemi; SAR/ISAR/SPOT-SAR/STRIP-SAR/MMTI kabiliyetli OceanMaster 400 Radarı, AselFLIR-200 FLIR faydalı yükü, TMS-200 Akustik İşlemci [sono şamandıraları için], TCAS II Hava Trafik Çarpışmadan Kaçınma Sistemi, AN/ASQ-5o8[V] Manyetik Düzensizlik Detektörü [Magnetic Anomaly Detector/MAD], Link-11 Data Link, LN-100G INS/GPS, ARS-700 Havadan Kurtarma Sistemi ve APX-113 IFF Sorgulayıcı/Cevaplayıcı ile DR-3000 ESM/EDT [RWR olarak da görev yapmakta], AN/AAR-60 MILDS MWS ve 4 AN/ALE-47 CMDS lançerini içeren ASES-235M EH öz savunma sisteminden oluşmaktadır

Source: http://www.defence.pk/forums/turkey-def ... z24jaT9SBS
[/spoiler]

Sayın Colombo53, keşke sadece link verseydiniz. Böyle ekrana yayılmış bir yazıyı okumak çok zor. Şaşı bak şaşır gibi görünüyor. :)

Projeye gelince kaç yıldır devam ediyor bu projeler. Sonunda isterlerin çoğunun gerçekleşmesi açısından olumlu bitecek sanırım. Projenin adı "Meltem Projesi" Adı çok güzel, alımlı ama sıkıntıları çok oldu bu projenin.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Mesajlar: 5296
Kayıt: 11 Tem 2012, 13:25
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen TEORI » 22 Eki 2012, 01:34

Düzeltme, gördüğümü zannettiğim uçağın sivil amaçlarla da kullanılan bir hava alanına giden bir kargo veya yolcu uçağı olma ihtimali yüksek. Teyit etmediğim bir haberi burada paylaştığım için tüm forumdan özür dilerim.
[wimg]http://ucakbiletiankara.com/images/bora-jet-ankara.jpg[/wimg]

arnork
Süvariler
Mesajlar: 1010
Kayıt: 20 Ağu 2012, 15:08
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen arnork » 15 Kas 2012, 11:04

En son görüntü bu sanırım..

Resim

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1861
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:53
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen T.M.U » 15 Kas 2012, 11:05

Başucundakiler nedir?

Heruamarth
Akıncılar
Mesajlar: 1093
Kayıt: 13 Tem 2012, 20:06
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Heruamarth » 15 Kas 2012, 12:08

ESM sensörleri, yanılmıyorsam Thales DR3000.

delikurt-fatih
Akıncılar
Mesajlar: 488
Kayıt: 25 Tem 2012, 16:34
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen delikurt-fatih » 15 Kas 2012, 15:12

CN-235 neden uygun uçak değil miş? Amerika bile EADS CASA HC-144 Ocean Sentry olara kullanıyor.

Resim
http://en.wikipedia.org/wiki/EADS_CASA_ ... ean_Sentry

lafferty
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 576
Kayıt: 22 Tem 2012, 21:33
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen lafferty » 15 Kas 2012, 18:33

Bakınız orada yazan sahil güvenlik,nasıl sahil güvenliğin korvet fırkateyne ihtiyaci yoksa; ASW ve ASuW görevlerini yapacak hava platformlarına da ihtiyaci yok.
Ucaklara eklenen sistemler tam olarak nedir bilmiyorum ama sahil güvenliğe ait olacak;olan uçaklarda su altı bombasi,torpido gibi ekipmanlara ihiyacı olacağını sanmıyorum bir nevi keşif gözlem uçakları olacağını düşünmekteyim.Yani bir uçağa flir tkmak başka üste saydığım bir çok ekipmanı takmak başka...Faydali yük/yer meselesi.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Mesajlar: 866
Kayıt: 30 Ara 2012, 01:37
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen muhendus » 08 Oca 2013, 08:12

HARZEMŞAH yazdı: Eğer bu uçak bize teslim edilen uçak ise, görüldüğü gibi halen üzerinde herhangi bir işlem uygulanmamış. Yapısal modifikasyonlara ve tadilatlara başlanmamış. Ayrıca öncelikle mevcut ATR-72/500, 600 seviyesine çıkarılacak...

Düzeltme: Yanlış tuşlanan 4, 5 yapıldı.
Sayın Harzemşah, fotoğraftaki uçak bize teslim edilen uçaktır. 4.AJÜ nün pisti ile TAI fabrikasının bağlantı yoludur orası.
Ayrıca uçağı TAI içerisinde bizzat gördüm, son 6 ay içerisinde herhangi bir değişiklik olmadıysa hala el değmeden bekliyordur.

yörükoglu
Süvariler
Mesajlar: 329
Kayıt: 15 Tem 2012, 10:21
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen yörükoglu » 14 Oca 2013, 15:12

Meltem projesinde gelismeler.
Uçaklar göründü! | GAZETE VATAN: http://haber.gazetevatan.com/ucaklar-go ... B4.twitter

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Mesajlar: 3732
Kayıt: 31 Ağu 2012, 10:33
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen sailordream » 14 Oca 2013, 16:22

yörükoglu yazdı:Meltem projesinde gelismeler.
Uçaklar göründü! | GAZETE VATAN: http://haber.gazetevatan.com/ucaklar-go ... B4.twitter
Fotoğraftaki uçak CN-235 Sahil güvenlik uçağı
"VATAN’ın edindiği bilgilere göre proje kapsamındaki 2 adet uçağın bu yıl haziran ve temmuz aylarında, diğer uçakların ise 2017 ve 2018 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceği öğrenildi."
Tırnak içindeki cümle pek sağlıklı ve mantıklı bir bilgi gibi gelmedi iki uçak altı ay içinde kalan ikisi 60 ay sonra?
Eksik beceri ve kapasite ile alınıp 60 ay sonra mı tam kapasite ile çalışacaklar acaba?

murattekin
Akıncılar
Mesajlar: 496
Kayıt: 10 Oca 2013, 09:32
Konum: Ankara
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen murattekin » 14 Oca 2013, 16:25

sailordream yazdı: Fotoğraftaki uçak CN-235 Sahil güvenlik uçağı
"VATAN’ın edindiği bilgilere göre proje kapsamındaki 2 adet uçağın bu yıl haziran ve temmuz aylarında, diğer uçakların ise 2017 ve 2018 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edileceği öğrenildi."
Tırnak içindeki cümle pek sağlıklı ve mantıklı bir bilgi gibi gelmedi iki uçak altı ay içinde kalan ikisi 60 ay sonra?
Eksik beceri ve kapasite ile alınıp 60 ay sonra mı tam kapasite ile çalışacaklar acaba?
Uçakların TAİ'ye teslim tarihleri onlar. Operasyonel olma süresi değil. Basın herşeyi abarttığı gibi bunu da abarttı.

komodor06
Üye
Mesajlar: 76
Kayıt: 21 Ara 2012, 14:29
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen komodor06 » 20 Oca 2013, 13:31

Meltem-2 projesi kapsamındaki ilk Sahil Güvenlik uçağının kesin teslimi 23 Ocak'ta Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI) tesislerinde yapılacak.

Hürriyet'ten Cengizhan Çatal'ın haberine göre 2002'de sözleşmesi imzalanan projede ana yüklenici firmadan kaynaklanan teknik sıkıntılardan dolayı teslim tarihi uzun süre gecikmişti.
Proje kapsamında ilk olarak 9 adet CN-235 tipi hafif nakliye uçağı, 1998'de 147 milyon dolara satın alındı. Uçakların satın alınmasına Meltem-1 projesi adı verildi.
UÇAN KARAKOLLAR
Uçakları karakol görevi yapacak şekilde donatmak için ana yüklenici Fransız THALES firması ile anlaşma yapıldı. Sistemin uçaklara yerleştirilmesi projesine ise Meltem-2 adı verildi.
Proje bedeli 390 milyon dolar olarak belirlendi. 2002'de yürürlüğe giren Meltem-2 programında TAI, önemli sistemlerin uçağa montajından sorumlu alt yüklenici olarak görev yapıyor. Türk kıyıları proje ile havadan kontrol edilebilecek.
Sahil Güvenlik Komutanlığı uçak sayesinde deniz kirliliğini tespit, yer gözetleme, kaçakçılık tespiti ve önleme yapabilecek. Diğer uçakların modifikasyon faaliyetleri ile sistem yazılım test faaliyetlerinin ise TAI ve HAVELSAN tesislerinde devam ettiği öğrenildi.

delikurt-fatih
Akıncılar
Mesajlar: 488
Kayıt: 25 Tem 2012, 16:34
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen delikurt-fatih » 21 Oca 2013, 14:05

Bu uçaklar 11 yıldır uçmadılar değil mi ? Başka birimlerde kullanılma gibi bir durum olamıyor muydu ? Ayrıca 11 yıldır uçmayan uçaklarda eskime, yıpranma oluyor mu ?

Sparrow
Süvariler
Mesajlar: 75
Kayıt: 18 Ara 2012, 03:56
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Sparrow » 22 Oca 2013, 00:06

komodor06 yazdı:Meltem-2 projesi kapsamındaki ilk Sahil Güvenlik uçağının kesin teslimi 23 Ocak'ta Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAI) tesislerinde yapılacak.
Bugün Çeşme semalarında bir CN-235 gördüm (emin olmak için dürbünle baktım), evimin üstünden geçerek 5-6 sefer daire çizdi, sanki bir çeşit test yapıyordu.

penche44
Süvariler
Mesajlar: 965
Kayıt: 17 Tem 2012, 18:40
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen penche44 » 22 Oca 2013, 00:14

Sparrow yazdı: Bugün Çeşme semalarında bir CN-235 gördüm (emin olmak için dürbünle baktım), evimin üstünden geçerek 5-6 sefer daire çizdi, sanki bir çeşit test yapıyordu.
http://www.notamtr.com/ 'ye göre Çeşme çevresinde sadece eğitim uçuşları var, belki CASA pilot adayları eğitim uçuşundadır.

Sparrow
Süvariler
Mesajlar: 75
Kayıt: 18 Ara 2012, 03:56
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Sparrow » 22 Oca 2013, 00:24

Haklısınız, büyük ihtimalle eğitim uçuşu çünkü tam olarak verdiğiniz o linkte gösterilen alanda uçuyordu.

kabardey
Akıncılar
Mesajlar: 6700
Kayıt: 15 Tem 2012, 18:06
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen kabardey » 23 Oca 2013, 20:41

Uçaklar içi boş olarak mı teslim edildi yoksa operasyonel olarak mı?

murattekin
Akıncılar
Mesajlar: 496
Kayıt: 10 Oca 2013, 09:32
Konum: Ankara
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen murattekin » 23 Oca 2013, 22:18

kabardey yazdı:Uçaklar içi boş olarak mı teslim edildi yoksa operasyonel olarak mı?
Operasyonel olarak tabii ki. Neredeyse bir ömür bekledik. :lol: Uçaklar geldikten sonra yıllarca modifikasyon yapıldı.

kabardey
Akıncılar
Mesajlar: 6700
Kayıt: 15 Tem 2012, 18:06
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen kabardey » 23 Oca 2013, 22:53

murattekin yazdı: Operasyonel olarak tabii ki. Neredeyse bir ömür bekledik. :lol: Uçaklar geldikten sonra yıllarca modifikasyon yapıldı.

Üstat bu sorumun sebebi, yakın bir zamanda çıkan bir fotoğrafta bizim uçaklar henüz hiçbir işlemden geçmemiş halde görünmüştü. Buna istinaden, bu kadar kısa sürede(tabi ki hiç de kısa değil yıllarca bekledik :D ) tamamlanmış mı yoksa fotoğraf başka bir uçağa mı ait bilemedim doğrusu. teşekkürler cevap için.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Mesajlar: 1707
Kayıt: 29 Eki 2012, 17:01
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 23 Oca 2013, 23:02

Uçaklardaki yorgunluk kanadın govde ıle bırlestıgı yerdekı horguc uzerınde gorulen percınlerden bellı....seneler oldu tabıı...

penche44
Süvariler
Mesajlar: 965
Kayıt: 17 Tem 2012, 18:40
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen penche44 » 23 Oca 2013, 23:46

kabardey yazdı:Uçaklar içi boş olarak mı teslim edildi yoksa operasyonel olarak mı?
İçerden fotoğraflar yeterli olur sanırım.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Süvariler
Mesajlar: 294
Kayıt: 16 Tem 2012, 01:54
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen Zeitgeist » 23 Oca 2013, 23:52

11 yıldır bu uçaklar gerçekten aktif olarak kullanılmadı mı yani?

kabardey
Akıncılar
Mesajlar: 6700
Kayıt: 15 Tem 2012, 18:06
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen kabardey » 24 Oca 2013, 00:02

Sn. penche44 teşekkürler. ;)

swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2605
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 37

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen swat » 24 Oca 2013, 00:03

kabardey yazdı:

Üstat bu sorumun sebebi, yakın bir zamanda çıkan bir fotoğrafta bizim uçaklar henüz hiçbir işlemden geçmemiş halde görünmüştü. Buna istinaden, bu kadar kısa sürede(tabi ki hiç de kısa değil yıllarca bekledik :D ) tamamlanmış mı yoksa fotoğraf başka bir uçağa mı ait bilemedim doğrusu. teşekkürler cevap için.
Siz muhtemelen Meltem III projesindeki ATR72-500 uçaklarından bahsediyorsunuz hani şu gövdesi boyası kabaca yeşil renkte olanlar.

prensof61
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 209
Kayıt: 13 Tem 2012, 16:47
Yaş:

Re: Meltem Projeleri

Mesaj gönderen prensof61 » 24 Oca 2013, 08:39

Sahil Güvenlik havadan izleyecek


23 Ocak 2013 16:31 (Son güncelleme 23 Ocak 2013 17:29)

Türkiye'nin ilk sahil güvenlik uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığına törenle teslim edildi.Deniz Karakol ve Sahil Güvenlik Uçakları Görev Ekipmanları Tedarik ve Platformlara Entegrasyonu (MELTEM-2) projesi kapsamında ilk sahil güvenlik uçağı, TUSAŞ tesislerinde düzenlen törenle Sahil Güvenlik Komutanlığı'na teslim edildi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, törende yaptığı konuşmada, teslim edilen uçağın, üzerindeki son teknoloji donanımlarıyla mavi vatan olarak adlandırılan denizlerdeki, münhasır ekonomik bölgelerde, arama-kurtarma bölgelerinde ve Türk kara sularında gözetim ve koruma görevini yapmak noktasında büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Örneğin, bu uçağın icra edeceği bir görev uçuşuyla Karadeniz'de sahillerin 120 deniz mili yani yaklaşık 200 kilometre açıklarına kadar uzanan deniz yetki alanlarının rahatlıkla gözetilebileceğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

''Bu uçak, sahip olduğu radar, kamera, gelişmiş muhabere imkanları, deniz kirliliği tespit cihazlarıyla her türlü yasa dışı olay hakkında yerdeki analiz merkezlerine anlık görüntü aktarabilecek. Sahil Güvenlik Komutanlığı, hizmete giren deniz gözetleme uçaklarıyla aynı zamanda arama kurtarma sahamızın en uzak noktalarında dahi meydana gelebilecek deniz kazalarına daha hızlı ve daha etkin olarak müdahale edecek yeni bir platforma kavuştu. Bu şekilde, denizdeki arama kurtarma faaliyetlerimizin etkinliği de artmış olacak.''

Havacılık yeteneği artırılacak

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da sahil güvenlik uçaklarının, 2 ve 3'üncüsünün Ocak ve Şubat aylarında teslim edileceğini belirterek, ''Bu sayede Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın havacılık yeteneği kısa süre içerisinde artırılacak'' dedi.

Projede ana yüklenici firmanın Thales olmasına rağmen, işin büyük çoğunluğunun Türkiye'de yapıldığını, uçakların tamamının modifikasyonunun ve tadilatlarının TAI'de gerçekleştirildiğini ifade eden Bayar, projede yerli katkı payının yüzde 37 olduğunu belirtti.


http://www.aa.com.tr/tr/manset/125243-- ... -izleyecek

Cevapla