İ Sınıfı Fırkateyn

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen dr.911 » 26 Oca 2021, 00:44

İ sınıfı çok içime siniyor yahu 113 metreye 16asm, 64essm(isteğe bağlı),ciws sığdırdık tepesine de koyduk aesa radarı. Bu kadar olur! Sayılar da diğer gemiler eskidikçe mecbur artacaktır donanmanın bel kemiği olur uzun vade de diyorum ben. İki rakamlı adetler göreceğimize inanıyorum gelecekte. 12 İ sınıfı 4te tf2000 oldurulabilse keşke 2040lara kadar.

robust
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen robust » 26 Oca 2021, 01:42

Tek eksik sanirim hava savunma fuzesi kaldi. Benim acimdan SYS yazilimlari, radarlar, EH, SSM, orta uzun menzilli hava savunma fuzesi, gokdeniz CIWS gibi yerli sistemlerin uzerinde oldugu bir gemi olmasi cok degerli. Tam esik atlama bu sekilde olur..
En son robust tarafından 26 Oca 2021, 01:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen dr.911 » 26 Oca 2021, 01:50

robust yazdı: 26 Oca 2021, 01:42 Tek eksik sanirim hava savunma fuzesi kaldi. Benim acimdan SYS yazilimlari, radarlar, EH, SSM, fuze, gokdeniz CIWS gibi yerli sistemlerin uzerinde oldugu bir gemi olmasi cok degerli.
Yüksek irtifa bir füze den mi bahsediyor sunuz üstadım ?Yahut ya da essm muadili bir füzeden mi? HisarO dan yada özgün bir essm çıkartmak ne kadar mümkün kısa vade de Türk savunma sanayi için ?

robust
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen robust » 26 Oca 2021, 02:07

dr.911 yazdı: 26 Oca 2021, 01:50 Yüksek irtifa bir füze den mi bahsediyor sunuz üstadım ?Yahut ya da essm muadili bir füzeden mi? HisarO dan yada özgün bir essm çıkartmak ne kadar mümkün kısa vade de Türk savunma sanayi için ?
I-sinif icin Hisar RF fuzesi ve Hisar-O+ (IIR gudumlu) kombinasyonu kullanilmasini tercih ederim. I-sinif'nin sahip oldugu radar ve gorev profiline gore yatay menzili ufuk cizgisine kadar etkili (30-35km), dikey irtifasi 40-45 bin feet (12-15km) olacak bir fuze firkateyn sinif icin iyi bir hava savunma semsiyesi demektir.

Bunlar dilekler veya istekler olarak dusunebilirsiniz ama gercekte Hisar-RF veya benzeri fuzelerimizin basindan beri deniz uzeri kullanimi icin yerli gelistirilecek dikey atis sistemlerinden 2 veya 4 lu kanisterlerden atilacak gibi gelistirilmesini gerekirdigini soylerim. I-sinifina belki en fazla 16 hucreli lancer koyabilirsiniz. Hisar-RF veya akrani Hisar-O'nin tek hucre tek fuze seklinde olacak ise 16 hucre yetersiz kalacaktir. I-sinifi bir gemi icin 16 hucrede 16 Hisar RF fuzesi ideal bir hava savunma kurgusu degil. 8 angajman demek asagi yukari. Her hucreye 2 Hisar-RF yerlesimi mumkun olsa ideal bir cozum olabilir hava savunma icin.

Belki G40 fuzesi ile kanister icinden ikili veya dortlu paketlenebilirse iyi bir cozum olabilir. Hersey tasarim isterlerinin gemilerimiz ihtiyaclarina uygun sekilde belirlenmesi ile ilgili. Hisar projesinde bu yapilmadi proje basladiginda. Zaten cok agir oldu fuzeler ve lancerleri.

Erich Von Manstein
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 26 Oca 2021, 02:14

Hocam boyut isterleri ilk versiyonlarda sağlanamazsa belki MK-29 gibi harici bir atıcı platform geçici çözüm olarak düşünülemez mi? Yani hem dikey atım sistemi hem harici atıcı birlikte belki geçici olarak düşünülebilir. Tabi gemilerde yer var mı, harici atıcının boyutu ne olur bilemiyorum. İleride boyut isterleri karşılandığında sökülebilir.

trakya_forever
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen trakya_forever » 26 Oca 2021, 02:24

Gemi operasyonel olduğunda yüzde 75 e varan oranda yerlilik degeri olacakmış. Bizim için çok iyi bir rakam.
Bir ulkenin kendi para birimiyle silah, mühimmat, ekipman alabilmesi hiçbir şeye degisilmeyecek bir avantaj.
Kamu harcamasının ülke içinde kalması, istihdam ve yatırım olarak vücut bulması, odedigin paranın dolaşımda vergi olarak tekrar hazinene girmesi, cati şirketlerin kamu/ vakif olması çok çok büyük avantajlar. Odedigin para sana daha iyi, daha gelişmiş silah/ekipman olarak geri dönüyor

Bu zinciri bozmamamiz, organizasyonu sağlam yapmamız lazım.

robust
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen robust » 26 Oca 2021, 02:31

Erich Von Manstein yazdı: 26 Oca 2021, 02:14 Hocam boyut isterleri ilk versiyonlarda sağlanamazsa belki MK-29 gibi harici bir atıcı platform geçici çözüm olarak düşünülemez mi? Yani hem dikey atım sistemi hem harici atıcı birlikte belki geçici olarak düşünülebilir. Tabi gemilerde yer var mı, harici atıcının boyutu ne olur bilemiyorum. İleride boyut isterleri karşılandığında sökülebilir.
Olabilir zorda kalirsaniz ama Mk29 sistemi artik gunumuz tehdit ihtiyaclarina uzak bir cozum. Yeni gelistirilen ASM (anti gemi fuzeler) artik cok daha sofistike ve koordineli sekilde cok yonlu saldiri yapabilecek sekilde gelistiriliyor. Eskisi gibi bir sektorden gelecek 1-2 ASM vurmasini beklemek yerine en az farkli sektorlerden hedefine yaklasacak belki 4-5 fuze saldiri paketli olabilir. Bu fuzeler koordineli sekilde (hedef uzerinde ToT olacak sekilde) saldirilar olacaktir. Yatay lancerlerin tasima kapasitesi dusuk oldugu gibi farkli sektorlerden ayni anada gelebilecek fuzelere karsi limitleri olan sistemler. Dikey atis sistemler hem reaksiyon suresini kisaltir, hem 360 derece angajman saglar, hemde fazla sayida kanister icinde dikine yerlestirerek fazla sayida hava savunma fuzesi tasinmasina olanak sagliyor.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen sailordream » 26 Oca 2021, 08:15

kabardey yazdı: 25 Oca 2021, 23:42 Galiba herkesin gönlünden ÇAFRAD Lite geçiyor ama bakalım ne çıkacak. :)
Çafrad Lite değil ama güzel bir şey.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 26 Oca 2021, 09:53

Acaba TF-100 projesi için Çin'in Type054X'lerindeki gibi iki mastlı bir çözüm ortaya çıkabilir mi? 32xVLS, 16xSSM'li arkada X band A/K radarı önde AESA tabanlı S Band hacim arama radarı ile birlikte modlu Meko'lar envanter dışına alınacağı zaman oldukça işe yarar bir platform olur gibi. Üretim maliyetide 600M$ seviyesinde olursa gerçeten çok iyi olur gibi geliyor bana.

Resim
sailordream yazdı: 25 Oca 2021, 18:57 Çarşamba detaylı olarak anlatacağız 8-)
Sailordream hocam, program canlı mı olacak, bilemiyorum. O yüzden buradan ileteyim sorumu. Bu yeni radar Barbaros Yarı Ömür Modernizasyon Projesi'nde de kullanılacak mı? Buna da cevap verirseniz sevinirim.

trakya_forever
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen trakya_forever » 26 Oca 2021, 13:09

Cabatlı 53 ten alıntıdır:

Resim

kabardey
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen kabardey » 26 Oca 2021, 18:58

sailordream yazdı: 26 Oca 2021, 08:15 Çafrad Lite değil ama güzel bir şey.
Üstadım zehirli oku attın işte bak. :mrgreen:

robust
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen robust » 26 Oca 2021, 19:31

Sanki biraz Thales'in N100 AESA radari benzeri bir Aselsan radari olur diye tahmin ediyorum. Dikkatimi ceken baska bir kac konu var. Sn. Sailordream soylesinizde deginirseniz sevinirim.

1- I-sinifi icin simdiye kadar kullanilan gorselller ile kizaktan inen geminin ana diregi arasinda farklar var. Sanirim bazi EH sistemleri (ECM ve ESM) I-sinifinda kullanilacak.

2- Gokdeniz'in gorsellerdeki konumlandirilmasinda dikkat ceken, Gokdeniz'in arama radari ayni kaide uzerinde gosterilmis ama o sekilde konuslandirildiginda radarin onemli kor alan olusutuyor. Gokdeniz icin arama radarinin hemen usteki Aselsan AKR'nin arkasina bir direk uzerine alinmasi ile cevresel gorus acisi daha genis olacaktir.

3- Yine resmi olarak MDAS (Milli Dikey Atis Sistemi) kullanilacagi soylendi. Bu durumda ESSM B1/B2 mi kullanilacak? Yoksa Hisar-RF/0+ IIR gudumlu fuzeler mi kullanilacak? Yine gorsellerde 2 ayri Aselsan AKR-D aydinlatma radari mevcut. Bu durum ESSM fuzesine isaret ediyor. MDAS'a ESSM entegrasyonu yapilacak sonucunu cikarmak mumkun.

kabardey
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen kabardey » 27 Oca 2021, 21:39

İzleyin, izlettirin. Harika.

Kullanıcı avatarı
comodor_58
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen comodor_58 » 27 Oca 2021, 21:50

Sailordream hocamızın ağzına sağlık, çok tatmin edici bir yayındı. Ama sanki yayın sırasında bazı konular yarım kaldı veya hocamızın anlatmak istediği konular süre muhalefetine takıldı gibi. Eğer hocamız da uygun görürse istif sınıfı hakkında detaylarıyla beraber bizlerin bu konudaki açlığını doyurabilecek kapsamlı bir makale veya yazı yazabilir mi?

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 27 Oca 2021, 22:04

TCG İstanbul'un mastı sanki TCG Ufuk ile aynı mast sanki.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen İstiklalFM » 27 Oca 2021, 23:15

igirgin yazdı: 27 Oca 2021, 22:04 TCG İstanbul'un mastı sanki TCG Ufuk ile aynı mast sanki.
Aynı değil ama benzerlik baya yüksek.
Resim

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 27 Oca 2021, 23:19

İstiklalFM yazdı: 27 Oca 2021, 23:15 Aynı değil ama benzerlik baya yüksek.
Resim
Gemilerin farklı görevlerinden dolayı özelden aynı olmayabilir ana genelde aynı yapı olması lazım.

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 27 Oca 2021, 23:28

Bir de aklıma takılan başka bir şey var eğer TCG Heybeliada'da mast yerleşiminden dolayı elektromagnetik interferanslar oldu ise bu demek ki bunun test alt yapısı önceden yokmuş, şimdi var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Moon&star » 28 Oca 2021, 04:30

kabardey yazdı: 27 Oca 2021, 21:39 İzleyin, izlettirin. Harika.

Çok güzel bir program olmuş. Emeğinize sağlık. Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim, zira gülmekten yarıldım. Dakika 25.56 da "İ sınıfı Korvet mi Fırkateyn mi?" sorusuna, sn. @Sailordream forumdanda çok iyi bildiğimiz o alışılagelmiş "Cahil cahil sorular sormayın" gibisinden bir mimik yaptı, işte orada yıkıldım. :lol:

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen dr.911 » 28 Oca 2021, 12:41

Hayır korvet olsa ne olacak ki zaten ? Kabiliyeti mi düşecek ? Bu kadar donanım varken hücüm bot desen ne olur ?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Antares » 28 Oca 2021, 13:02

Umarım düşman da boyutuna bakarak muhasebe edecek kadar hata yapar.... Sayın sailordream ağzınıza sağlık bu arada...

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 28 Oca 2021, 14:00

Efektif platform sahibi olmak önemli fakat isin sırrı GENESİS ADVENT'te olacaktır.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen dr.911 » 28 Oca 2021, 18:15

İ sınıfı bizim gibi okyanus kıyısın da olmayan bir ülke için en ideal "multirole" gemi bence. "Şu eksik kalmış" denilebilecek neredeyse hiç bir kusur yok. İ sınıfının donanmanın ileriye dönük planların da "majör" platform olarak görmeyi çok isterim.Tf2000 çok daha elit bir platform olacak doğal olarak sayısı da "elit" kalacak.

robust
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen robust » 28 Oca 2021, 18:58

Soylesiyi cok guzel oldu ve bir cok soruya cevap verildi. Tesekkurler bu program icin.

Sn. Sailordream'in bahsettigi gibi MDAS sisteminde ESSM B1/B2'nin kullanilmasini bekliyorum. 2 ayri (bas ve kic ta konuslu) Aselsan AKR-D radarinin bulunmasi SARH gudumlu ESSM'e isaret ediyor. Kisa vade de zaten olmasi gereken bu. TuDzK'de yeterince ESSM stogu var, oldukca basarili bir fuze olan ESSM'den vazgecilmesi dogru degil. Hisar-RF/O+ fuzelerini gelismelerini tamamlayip, operasyonel olmasi (MDAS entegre sekilde) I-sinifina yetismeme ihtimali var ayrica. I-sinifi MDAS'inin kapasitesi 16 hucreli olacaksa ilerki yillarda karma Hisar/ESSM birlikte kullanimi bile mumkun olabilir.

Programda bahsedilen MILGEM yari omur modernizasyonu sirasinda Ada sifini gemilere ilave hava savunma fuzesi entegrasyonu ciddi dusunulmeli. HAtta bugun bile what if senaryosu calisilalabilir. Sn. Sailordream'in bahsettigi gibi bugun 8 tane bile olsa Hisar-RF veya G40 fuzesi entegrasyonu yapilmis bir Milgem gemisi cok farkli bir guc carpani olabilir. Milgem gemilerinin gorevleri arasinda radar picket gorevi, yani radari ile belli hava sahasinin karakolu ve komuta merkezlerine veri uretme gorevi oldugu gibi lojistik veya cikarma gemilerine refakat ve ASW korumasi yapma gorevleri var.

Bu gorevlerin hepsinde hava tehditleri ciddi sekilde olacak. Ideal sartlarda bir gorev gucu kurularak, firkateynlerin desteginde, diger lojistik ve cikarma gemilerine hava savunma semsiyesi saglanir. Milgem'in tek basina gorev yapabilecegi gorevlerde kiyilara yakin bolgelerde, Yunanistan'in Mirage ve Rafale ucaklarindan AGM39 Exocet fuzesi tehditi olacagi gibi, S/IHA larin sahip olacagi tehditleri karsilamalari mumkun. Gemilerin mevcut hava savunma semsiyesi 7-8km yatay menzil (76mm top ve RAM fuzesi) ve irtifa belki 4-5km ile sinirli. RAM fuzesi tasarimi geregi alcak irtifa etkili bir sistem. 8 lancerli Hisar RF/O+ entegrasyonu Milgem gemileri uzerinde 25-30km yatay ve 10-12km dikey irtifalarda koruma semsiyesi olusturabilecek bir kabiliyet artisi saglar. Milgem'in komuta kontrol altyapisi boyle bir ilave modernizasyona olanak saglar. Belki guverte kesmeden sadece 2x4 sekilde guverte uzeri lancer ekleme imkani olabilir. 8 lancerleri Hisar-O+ ilavesi yaklasik 4-5 ton ilave agirlik demek. Milgem tonajindaki bir gemi icin sorun olacagini sanmam ama geminin stabilizasyonunu ve deniz tutus kabiliyetini etkilemeyecek bir bolgeye ilave edilebilirler.

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 28 Oca 2021, 20:26

Ben pek Gökdoğan'ın lançerden atılma görüntüleri hatırlayamadım, yayınlandı mı hiç?

Madinat
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Madinat » 28 Oca 2021, 20:53

Korvet yada Fırkateyn ayrımı her ülkede aynı değil. Önemli olan platform yetenekleri. Baynunah sınıfı 900 ton civarında iken Kamorta 3300 ton veya Pohjanmaa 3900 ton civarı. Bu açıdan bakıldığında Korvet mi Fırkateyn mi diye bir soru gelmesi çok da garip değil , bu tonajlarda birçok Fırkateyn var. Yetenek bazında bakıldığında ise İsrail'in Saar 6'sı hesapta Korvet ama kafa kafaya'da en az bir elin parmaği kadar Firkateyn modelini cebinden çıkarır hatta daha fazlasını. Aesa radar , barak 8'ler (32 vls) cdome (20vls) , 16 anti gemi fuzesi vs... elektronik harp kabiliyetlerini katmıyorum bile... Firkateyn kadar silahlı , yetenekli ama daha hafif. En basit örnek Milgem de Korvet , Braunschweig de Saar 6'da hepsi yetenekli platformlar ama bir taraf kendine yetecek kadar silahlı iken diğeri ağır silahlı.
En son Madinat tarafından 28 Oca 2021, 21:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Komutan Logar » 28 Oca 2021, 21:20

igirgin yazdı: 28 Oca 2021, 20:26 Ben pek Gökdoğan'ın lançerden atılma görüntüleri hatırlayamadım, yayınlandı mı hiç?
Şunu kastediyorlar heralde.

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 28 Oca 2021, 21:26

Komutan Logar yazdı: 28 Oca 2021, 21:20 Şunu kastediyorlar heralde.
Bunu ilgisi olan herkes görmüştür herhalde. Sanki tüpten atıldı imaları yapıldı ya da ben yanlış anladım.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Antares » 29 Oca 2021, 00:26

https://www.defensenews.com/global/euro ... anys-navy/

Sachsen firkateyninde Alamanlar Lazer deneyecekmiş. Bizim İ sınıfına sonradan ekleme gibi bir ihtimalimiz var mı? Ya da diğer platformlara?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen sailordream » 29 Oca 2021, 10:16

Antares yazdı: 29 Oca 2021, 00:26 https://www.defensenews.com/global/euro ... anys-navy/

Sachsen firkateyninde Alamanlar Lazer deneyecekmiş. Bizim İ sınıfına sonradan ekleme gibi bir ihtimalimiz var mı? Ya da diğer platformlara?
Geminin mevcut enerji üretim rejimi ile zor. Evet denersin ama sürekli kullanmak için yeni bir güç grubu kurmak gerekir. Çok elektrik çekiyor lazerler railgunlar AESAlar öyle böyle değil.

trakya_forever
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen trakya_forever » 29 Oca 2021, 11:36

Az önce izledim. Çok doyurucu bir program olmuş emeklerine sağlık. İ Sınıfını bir farklı sevdim programdan sonra:)

dr059
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen dr059 » 29 Oca 2021, 12:14

Tüm bölümleri zevkle izledim, kanala da abone oldum.
Yeni videoların yüklenmesini dört gözle bekliyorum.

Ama...
Bir kaç eleştirim olacak.
Bunları yapıcı eleştiriler olarak değerlendirin lütfen.
Öncelikle bu kadar değerli bir yayın için daha stabil bir internet hızı olmalı.
Günümüzde bu tip yayınlar, meraklıları için adeta bir belgesel niteliği taşıyor.
(Bu yayınlar da Yörük Beyin Havada Suda'sı, Arda Beyin Silahlar ve Terayağı gibi çok daha popüler olacaktır eminim.)

Aslında hocamızın yayını nispeten daha iyi gidiyor gibi fakat sunucu arkadaş için durum kötü görünüyor zaman zaman.
Arada beklemeler oluyor, hoca soruları duymak istiyor.
Ben ekran başında geriliyorum bu beklemelerde.

Bir de sunucu arkadaşın jest ve mimikleri bazen dinlemekten sıkılıyormuş gibi yansıyor ekranın bu tarafına.
Böyle durumlarla karşılaşmamak için; ekrana ilgili konuya ait; resim/video ve sadece konuşmacının görüntüsü eklenebilir sadece.

Son olarak teknik kısmını bilmiyorum tabii ama biz izleyicilerin yayın süresiyle ilgili bir sıkıntısı yok. Çoğunluğun da böyle olduğunu düşünüyorum.
Hocamız soruları uzun uzun cevaplasın lütfen. RR marka bir gaz türbin ile ilgisi anısı bence çok ilgi çekiciydi. Detaylı dinleyemedik.
Tamamını da dinlemek isteriz.

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Moon&star » 29 Oca 2021, 12:24

Türkiye'de upload hızı yerlerde gezdiği için mecburen videolar kısa tutuluyor. Bunu bir kaç farklı yerde duymuştum, YouTube a 1 saatten fazla video yüklemek saatler sürüyor ve baya da GB yiyor diye. Sanırım videonun kısa tutulmasındaki ana neden bu.

Canti
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Canti » 29 Oca 2021, 12:49

Bence yayınlar yeterince uzun. İnternet hızı gibi eleştirilere katılıyorum ancak bir saat bile yeterince uzun. Konuşulabilecek her şey konuşulmuş. Daha derine inilebilir ama buna gerek çünkü insanlar her şeyden önce detaylı bilgi bile olsa hap şeklinde hemen alıp böyleymiş denecek bilgi istiyor. Ayrıca daha fazlası herkesi alakadar eden şeyler mi emin değilim. Bu uzun vadede zararlı bir alışkanlık ancak doğru bilgi verme maksadı ve hassasiyeti taşıyan bir program için bence süre yeterli.

igirgin
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen igirgin » 29 Oca 2021, 13:45

Uzun yayınlar sıkıcı ve yorucu olabiliyor eğer açıklama kısmında video içeriğine ilişkin linkler eklenirse çok daha zaman tasarrufu ve verimli olur.
Kamera yerleşimi, ışık, fon ve ses düzeni apayrı bir konu.
örnek:

Kod: Tümünü seç

TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) yıllar önce F-16 motorlarının montajı için kuruldu. Bugün ise 5 milyar dolarlık motor parça siparişinin yanı sıra son yıllarda yerli motor projelerine odaklanmış, ürününü çıkarmış bir ihracat şampiyonu. Tolga Özbek TEI'nin yerli motor projelerini sordu, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Mahmut Akşit tüm detaylarıyla anlattı.
00:27​ -  07:43​ Uçak motoru yapmak neden bu kadar zor?
07:44​ - 11:38​  Yerli turboşaft motoru, T625’i uçuracak TEI-TS1400 motorunda hangi aşamadayız?
11:39​ - 20:16​ T625 Gökbey üzerinde TEI-TS1400 motorunu ne zaman göreceğiz?
20:17​ - 26:05​ TEI-TS1400 motoru bir aile olacak mı? Daha güçlü veya daha az güce sahip modelleri yapılacak mı? Gelecekte Hürkuş’ta da kullanılacak mı?
26:06​ - 28:12​ ANKA’da kullanılan TEI-PD170 motorunu başka ülkelerin geliştirdiği İHA sistemlerinde görebilecek miyiz?
28:13​ - 31:24​ Mevcut bir motor kopyalanarak üretilebilir mi? Mühendislik açıdan bu mümkün mü?
31:25​ - 32:51​ TEI’ninen küçük motoru TEI-TJ90 nasıl tasarlandı?
32:52​ - 36:39​ AKINCI’da kullanılacak TEI-PD222 motorunu ne zaman gökyüzünde göreceğiz? 
36:40​ - 37:10​ Bayraktar TB3 için TEI-PD170 motorunda hangi değişiklikleri yaptınız?
37:11​ - 39:11​ TEI-PD170 veya PD222 modelleri insanlı uçaklarda kullanılabilecekti?
39:12​ - 45:44​ TEI-TJ300 motoru ile güdümlü mühimmat sistemlerine girdiniz. Ne gibi hedefler var, bu aile büyüyecek mi?
45:46​ - 50:38​ TEI’nin neden yabancı ortağı var? 
50:39​ - 52:49​ TEI’nin yerli motor projelerini yaparken General Electric tarafından bu çalışmalar nasıl karşılanıyor? ARGE yatırımlarını kim üstleniyor?
52:50​ - 01:01:40​ CAATSA yaptırımları TEI’yi etkileyecek mi?
01:01:41​ - 01:04:51​ MMU Projesinde testlerde kullanılan F110 motoru konusunda TEI nasıl bir çalışma yapacak?
01:04:52​ - 01:09:07​ TEI’nin gelecek 10 yıl hedefleri nelerdir?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen sailordream » 29 Oca 2021, 14:32

dr059 yazdı: 29 Oca 2021, 12:14 Tüm bölümleri zevkle izledim, kanala da abone oldum.
Yeni videoların yüklenmesini dört gözle bekliyorum.

Ama...
Bir kaç eleştirim olacak.
Bunları yapıcı eleştiriler olarak değerlendirin lütfen.
Öncelikle bu kadar değerli bir yayın için daha stabil bir internet hızı olmalı.
Günümüzde bu tip yayınlar, meraklıları için adeta bir belgesel niteliği taşıyor.
(Bu yayınlar da Yörük Beyin Havada Suda'sı, Arda Beyin Silahlar ve Terayağı gibi çok daha popüler olacaktır eminim.)

Aslında hocamızın yayını nispeten daha iyi gidiyor gibi fakat sunucu arkadaş için durum kötü görünüyor zaman zaman.
Arada beklemeler oluyor, hoca soruları duymak istiyor.
Ben ekran başında geriliyorum bu beklemelerde.

Bir de sunucu arkadaşın jest ve mimikleri bazen dinlemekten sıkılıyormuş gibi yansıyor ekranın bu tarafına.
Böyle durumlarla karşılaşmamak için; ekrana ilgili konuya ait; resim/video ve sadece konuşmacının görüntüsü eklenebilir sadece.

Son olarak teknik kısmını bilmiyorum tabii ama biz izleyicilerin yayın süresiyle ilgili bir sıkıntısı yok. Çoğunluğun da böyle olduğunu düşünüyorum.
Hocamız soruları uzun uzun cevaplasın lütfen. RR marka bir gaz türbin ile ilgisi anısı bence çok ilgi çekiciydi. Detaylı dinleyemedik.
Tamamını da dinlemek isteriz.

Emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

"Güzel bir eleştiri. :)
Moderatör hem yayını yönetmek, hem zamanı ayarlamak, hem konuları takip etmek (hatalı ifadeler vs.) hem de "soruları tercüme etmek" (sorular bağlamdan çok kopuk veya anlamsız sorulabiliyor) durumunda kaldığı için biraz öyle gözüküyor. Bir ara yorumlar arasından ben bile soruları göremedim o yüzden biraz hoş görün moderatoru.
Birde yayın öncesi 5 saatlik bir şehirlerarası yolculuk yaptı moderetör . Platformun genel yayın yönetmeni olduğu için çok şeyle uğraşıyor. İnternet hızı konusunda da 55-60 mpbs (indirme) 6-7 mpbs upload, 25-30 ms ping olan bir hat kullanılıyor. Ama Biz Bize otomatik olarak o an konuşan kişinin görüntüsünü daha kaliteli hale getiriyor. "

Ayrıca benim de kusurum var laptoptan baglanmadim tablet açılmadı vs. acele ile tost makinasından hallice bir telefonla baglandım o yüzden işin çoğu moderatore kaldı.
Ama her yorum daha iyiye gitmeyi sağlıyor gelecek yayında dikkat ederiz.
Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Antares » 29 Oca 2021, 17:36

sailordream yazdı: 29 Oca 2021, 10:16 Geminin mevcut enerji üretim rejimi ile zor. Evet denersin ama sürekli kullanmak için yeni bir güç grubu kurmak gerekir. Çok elektrik çekiyor lazerler railgunlar AESAlar öyle böyle değil.
O zaman gelecek konsept bu diyebiliriz sanırım? Bir de yarın kim bilir yeni teknolojiler ile çok daha fazla güç gerekebilir. Bunu ön görerek en güçlü sistemleri kullanmak sanırım daha iyi olur. Ancak lazer konusunda bir yere gelmişken bunları kullanmamamız hata gibi olur. Belki de ufak bir yükseltme ile kim bilir Gökdeniz den bile daha etkili bir savunma sistemi olabilir diye düşünüyorum. Ya da ben çok sabırsızım.. :)

kabardey
Akıncılar
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen kabardey » 29 Oca 2021, 20:08

@sailordream üstadın heyecanı biraz moderatörü, çok doğal olarak, zorluyor. :) 3 kişi olsa idi çok daha rahat olurdu şüphesiz. Lakin değinilen konuların güzelliği ve hassaslığı, benim için bu aksaklıkları 2. izleyişimde fark etmeme neden oldu. İlk seferde konulara o kadar kapıldım ki, aktı gitti. Üstat çok çok önemli noktalara dokunmuş. Bu işin devamı çok güzel görünüyor. ;)

Neferian
Üye

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Neferian » 29 Oca 2021, 20:24

Sayın sailordream yayını izledikten sonra şu gemiden keşke en az 10-12 adet olsa dedim.Detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.Umarım kanalınız güzel yerlere gelir.

kedoxs
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen kedoxs » 29 Oca 2021, 21:43

Enfes bir yayındı. Yakından takip ettiğimi sanmama rağmen son durumunu ve arttırılan yerli çözümleri programla fark ettim. Kanımca bu proje istenilen gibi başarılırsa savunma sanayimize 50 sene ekmek yedirecek bir kulvar açacak.

Bu tamamlandiginda Tf 2000 e de yol açılacak. Sonra Fac 55, Milgem, İstif, Tf 2000. Kime ne lazimsa, her boyda her özellikte gemi satabileceğiz. Ayrıca Ukrayna Milgemindeki doğu bloku güç grubuyla da farklı bir seçenek çıkacak. Yani kısacası terzi gibi ulkeye göre, göreve göre, denize göre pek çok farklı seçenek sunabilecegiz.

Sayın @sailordream tebrikler bu güzel yayın için, devamını bekliyoruz...

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen sailordream » 30 Oca 2021, 08:31

İstif sınıfı ile ilgili ikinci yayın yaparsak o kadar toz pembe olmaz ama :)
Bu kadar yeni sistemin hepsini yeni bir gemide denemenin yan etkileri de var onları konuşuruz.

karli
Süvariler

İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen karli » 30 Oca 2021, 12:16

sailordream yazdı: 30 Oca 2021, 08:31 İstif sınıfı ile ilgili ikinci yayın yaparsak o kadar toz pembe olmaz ama :)
Bu kadar yeni sistemin hepsini yeni bir gemide denemenin yan etkileri de var onları konuşuruz.
E o zaman ikinci yayınıda heyecanla bekliyoruz. Arayı çok açmayınız lütfen :)

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen sailordream » 30 Oca 2021, 12:27

karli yazdı: 30 Oca 2021, 12:16 E o zaman ikinci yayınıda heyecanla bekliyoruz. Arayı çok açmayınız lütfen :)
Ben bilmem Defence Türk bilir

kedoxs
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen kedoxs » 30 Oca 2021, 12:30

sailordream yazdı: 30 Oca 2021, 08:31 İstif sınıfı ile ilgili ikinci yayın yaparsak o kadar toz pembe olmaz ama :)
Biz o geminin olabilme ihtimalini sevdik :)

Mutlaka sorunlar olacaktır, fakat bunun ilk gemide yapılması diger gemiler için daha iyi. Demek ki İ sınıfının biraz yavaş gitmesinin sebebi varmış. Hep 3 geminin planlamasi neden yapılmıyor diye endişeleniyorduk. Belki buna en büyük sebep örtülü veya direkt ambargolar oldu ama her şerde bir hayır varmış diyelim.

İnşallah olur, var bir hayalimiz :) Yeni yayını merakla bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 03 Mar 2021, 16:53

Malumun ilanı olmuş. Bide Yunan'a Meko MLU için SM-2 sattılar mı, tamam bu iş.

trakya_forever
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen trakya_forever » 03 Mar 2021, 19:57

_Turkuaz_ yazdı: 03 Mar 2021, 16:53

Malumun ilanı olmuş. Bide Yunan'a Meko MLU için SM-2 sattılar mı, tamam bu iş.
Zaten daha öncede bahsedilmisti ama ayıp cidden. Sürekli NATO misyonlarinda gemi gezdiren ülkeye de yapılmaz. Hadi F35 ten attın, SM 2 vermeyeceksin de VLS ye ki icinde kullanılacak fuzede belliyken ambargo koymak cidden ayıp. Uzun Ali uzun Ali de bu kadar değil yahu.

Erich Von Manstein
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 03 Mar 2021, 20:07

Buradan ben çok daha temsili bir anlam çıkarıyorum. Bize daha önce satılan VLS'ler yanlış bilmiyorsam sadece ESSM atabilen savunma amaçlı versiyondu. Savunma amaçlı kullanılacak bir sistemi dahi vermemek demek hasımlarına karşı ülkenin elini kolunu bağlamak istemektir. Milli atım sistemini görseydik keşke yakın zamanda. Hiç haber de çıkmıyor.

LoneWarrior
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen LoneWarrior » 03 Mar 2021, 20:13

Hayır yani amacı ne ki ? Yani biz kendi dikey atıcımızı yapamayacak mıyız sanki ? Kendi kaybediyor. Ben bunları mantığını artık gerçekten anlamıyorum.

goldenwings
Süvariler
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen goldenwings » 03 Mar 2021, 20:18

Yorumlarımız çok iyi niyetli , adam kafanı gözünü kırmak istiyorum diyor yani çok da şaşırmamak lazım. Milletimizin iyimserliği de çok güzel , hani biraz fazla ama olsun belki o da iyidir. Biz de kendi VLS mizi yaparız şu bu muhabbetleri. Elbet yapılır ama çok gecikiyoruz. Bence ABD’nin anacı da bu , zaten kendi sistemlerini üretiyor ne kadar geciktirirsem o kadar iyi. Yoksa Kıbrıs ambargosu da bize yaramıştı. Ayıp filan kısmına gelince ABD tarzı bir ülke ayıp mayıp demez bugün döver yarın sever :)

İZCİ
Üye
İ Sınıfı Fırkateyn

Mesaj gönderen İZCİ » 03 Mar 2021, 22:55

Keşke Amerikanın Çin ve Rusya ile arası aynı anda bozulsa da VLS, F-35’i vs elleriyle hibe olarak getirseler. Biz de bu malzeme ve uçakların standartlarımızı karşılamadığını belirtsek; Nato’nun fayda ve etkinliğini sorgulasak :))

Nato içinde üvey evlat gibi hissettik çoğu zaman. Nato ile Doğu bloku dışında alternatif bir oluşum kurabilseydik keşke.