TCG Işın Karadeniz Yolcusu

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 22 Ağu 2020, 01:21

Twitter'da gemi hareketlerini takip eden Sayın Yörük iletilerine göre 2017'de aktif görevden alınan TCG Işın Karadenize doğru römorkör eşliğinde çekilmekte. Geminin atış testinde hedef olarak kullanılacağını belirtilmiş. Keşke müze gemi olarak kalsa.

Resim

Resim

Resim

Geminin özellikleri ;
United States
Builder: Basalt Rock Company
Laid down: 5 June 1943
Launched: 20 November 1943
Commissioned: 30 September 1944
Decommissioned: 12 December 1947
In service: 13 February 1952
Out of service: date unknown
Stricken: 6 August 1987
Fate: Transferred to Turkey.
Turkish Navy EnsignTurkey
Name: TCG Işın (A-589)
Acquired: 28 September 1979
Decommissioned: 30 March 2017

Fate: Decommissioned
General characteristics
Displacement: 1,650 tons
Length: 213 ft 6 in (65.07 m)
Beam: 39 ft (12 m)
Draught: 14 ft 8 in (4.47 m)
Propulsion: diesel-electric, twin screws, 2,780hp
Speed: 15 knots
Complement: 120
Armament: four 40 mm guns

TCG Işın'a verilen madalya ve ödül listesi ;

U.S. Military awards and honors

Safeguard received one battle star for World War II service:

Okinawa Gunto operations

During the Korean War she received the Presidential Unit Citation and five battle stars. Two are shown below:

Korean Defense Summer-Fall 1952
Third Korean Winter

For service in Vietnam she was reported to have received nine campaign stars. However, ten are noted below:

Vietnam Defense
Vietnamese Counteroffensive
Vietnamese Counteroffensive - Phase III
Vietnamese Counteroffensive - Phase V
Vietnamese Counteroffensive - Phase VI
Vietnam Winter-Sprint 1970
Sanctuary Counteroffensive
Vietnamese Counteroffensive - Phase VII
Consolidation I
Vietnamese Ceasefire

Safeguard's crew was eligible for the following medals, citations, ribbons, and other honors (listed in order of precedence):

Presidential Unit Citation (United States)
Navy Meritorious Unit Commendation
China Service Medal (extended)
American Campaign Medal
Asiatic-Pacific Campaign Medal (1)
World War II Victory Medal
Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp)
National Defense Service Medal (2)
Korean Service Medal (2)
Armed Forces Expeditionary Medal (2-Korea)
Vietnam Service Medal (10)
Humanitarian Service Medal (1- Entewaktek Cleanup, 1-Boat People)
Republic of Vietnam Gallantry Cross Unit Citation (3)
United Nations Service Medal
Republic of Vietnam Campaign Medal
Republic of Korea War Service Medal (retroactive)
En son Komutan Logar tarafından 22 Ağu 2020, 01:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler
Re: TCG Işın Karadeniz Yolcusu

Mesaj gönderen Komutan Logar » 22 Ağu 2020, 01:30

Bu arada Deno üstad aşağıdaki konuda TCG Gazal'ın müze yapılmasıyla ile ilgili bir çalışmadan bahsetmişti. Bu konuda bir gelişme var mı acaba ? Bari onu kurtarsaydık ?
Bu arada TCG Gazal Amerikan gemisi iken madalya almış bir gemi ;
USS Sioux (ATF-75) earned four battle stars on the Asiatic-Pacific Campaign Medal for World War II service, and eight battle stars for service in the Vietnam War.[2]
Deno ? Sailordream ?
http://www.trmilitary.org/viewtopic.php?f=8&t=6621

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 22 Ağu 2020, 12:11

Yapılır mı be, dedeniz o sizin, hurda mı kalmadı vuracak

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 22 Ağu 2020, 12:33

Her gemiye de muze yapilsin denmez. Bize ne geminin Amerikan macerasindan. Cok deger vereydi kendi muze yapardi. Bizde yasadigi tarihi bir olay yok ise baliklarimiza ev olmasinda sakinca yok. Ulkemize o sekilde hizmet etmeye devam etsin.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 22 Ağu 2020, 13:20

Bu tür gemiler batırılıp dalgıç turizmime katkıda bulundurulamaz mı? Ürdün’dü sanırım denize asker araçlar gömmüştü

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 22 Ağu 2020, 13:43

Bu tip füze denemelerini neden hep Sinop'ta yapıyorlar?

Bir de konu Karadeniz olunca dalış turizmi söz konusu olamıyor tabii, bulanık suyu ve neredeyse olmayan deniz canlıları ile hiç cazip değil.

Kullanıcı avatarı
SMS48
Üye

Mesaj gönderen SMS48 » 22 Ağu 2020, 13:53

Yazık hemde çok yazık. Hiçbir alanda geçmişe saygımız yok, bari askeri alanda bize onca sene hizmet etmiş bir gemiye gereken değeri verelim.
Müze olması demek daha uzun yıllar bize ve çocuklarımıza hizmet etmesi demek...

puchacz89
Üye

Mesaj gönderen puchacz89 » 22 Ağu 2020, 13:54

Geçtim Yavuz veya Hamidiye'yi biz Berk'i çekinmeden hedef yapabildik, hem de 2000 yılında. Kardeşi Peyk de hedef mi oldu, hurdaya mı ayrıldı emin değilim. Allahtan Kartal römorkörünü kurtarabildik. Bence Işının bunların yanında önemi yok.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 24 Ağu 2020, 12:56

puchacz89 yazdı: 22 Ağu 2020, 13:54 Geçtim Yavuz veya Hamidiye'yi biz Berk'i çekinmeden hedef yapabildik, hem de 2000 yılında. Kardeşi Peyk de hedef mi oldu, hurdaya mı ayrıldı emin değilim. Allahtan Kartal römorkörünü kurtarabildik. Bence Işının bunların yanında önemi yok.
Kartal Römorkunu da kamu kurtarmadı. Zamanında özel sektöre satılmış o sayede hurdaya çıkarken kurtarıldı yoksa kamuda kalsa çoktan hurdaya giderdi.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 24 Ağu 2020, 23:48

TCG Işın'ın muhtemel ki son görevi,patlayıcı harp başlıklı ATMACA füzemize hedef olmak.Yine muhtemel ki atış bu hafta içi olabilir...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin » 25 Ağu 2020, 00:03

warrior yazdı: 24 Ağu 2020, 23:48 TCG Işın'ın muhtemel ki son görevi,patlayıcı harp başlıklı ATMACA füzemize hedef olmak.Yine muhtemel ki atış bu hafta içi olabilir...
Orta menzil gemisavar füzemiz de vaar... :lol:

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar » 25 Ağu 2020, 00:15

warrior yazdı: 24 Ağu 2020, 23:48 TCG Işın'ın muhtemel ki son görevi,patlayıcı harp başlıklı ATMACA füzemize hedef olmak.Yine muhtemel ki atış bu hafta içi olabilir...
iyi güzelde jilete gidecek bir kostere atsaydık o füzeyi daha iyi olmaz mıydı ? Yazık günah gemiye yahu.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 25 Ağu 2020, 10:24

igirgin yazdı: 25 Ağu 2020, 00:03 Orta menzil gemisavar füzemiz de vaar... :lol:
Ona var daha...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 26 Ağu 2020, 20:50

Komutan Logar yazdı: 25 Ağu 2020, 00:15 iyi güzelde jilete gidecek bir kostere atsaydık o füzeyi daha iyi olmaz mıydı ? Yazık günah gemiye yahu.
Işın mıydı yoksa Akın mıydı hatırlayamadım. Altında dalmıştık hocamla. Tutya nedir o zaman öğrenmiştim. Bu iki gemi tarih kokuyor yazıktır etmesinler. Gemi mi yok?

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 27 Ağu 2020, 20:21

Işın muhtemelen atmacaya hedef olacak.
En son kostok tarafından 27 Ağu 2020, 23:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 27 Ağu 2020, 21:12

kostok yazdı: 27 Ağu 2020, 20:21

Işın muhtemelen Akıncıya hedef olacak.
Sanırım ATMACA'yı kast ediyorsunuz?

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 27 Ağu 2020, 23:38

Antares yazdı: 27 Ağu 2020, 21:12 Sanırım ATMACA'yı kast ediyorsunuz?
Tam ofisi kapatırken paylaşmıştım hocam, oluyor arada böyle. :)

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 19 Haz 2021, 19:11

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 19 Haz 2021, 21:03

Geminin Batmasına en çok US Marines ler üzülmüştür. Gemi bizden çok Birleşik devletler denizcilik tarihine onlarca ,yüzlerce katkıda bulunmuş.Üst akıl olsam özellikle batırırdım :))

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Haz 2021, 16:41

leventt yazdı: 19 Haz 2021, 21:03 Geminin Batmasına en çok US Marines ler üzülmüştür. Gemi bizden çok Birleşik devletler denizcilik tarihine onlarca ,yüzlerce katkıda bulunmuş.Üst akıl olsam özellikle batırırdım :))
Ben size katılmıyorum. Onlardan çok bize hizmet etmiş bir gemiydi. Onların tarihinde savaşlarda yer almış olabilir ama bu kindar bakış açısı ile bir yere varılamaz. Bu gemi kendi tarihimiz de aynı zamanda. Müze olsaydı daha iyi olurdu. Yarın Almanya ile papaz olsak "İyi ki Yavuz'u jilet etmişiz!" mi diyeceğiz?

Resif anlamında gemilerin batırılmasına her ne kadar destek versem de, kuvvete uzun yıllar hizmet etmiş olan tarihi gemilerimizin batırılması bir Zeugma vakası gibi adeta.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 20 Haz 2021, 17:40

Antares yazdı: 20 Haz 2021, 16:41 Ben size katılmıyorum. Onlardan çok bize hizmet etmiş bir gemiydi. Onların tarihinde savaşlarda yer almış olabilir ama bu kindar bakış açısı ile bir yere varılamaz. Bu gemi kendi tarihimiz de aynı zamanda. Müze olsaydı daha iyi olurdu. Yarın Almanya ile papaz olsak "İyi ki Yavuz'u jilet etmişiz!" mi diyeceğiz?

Resif anlamında gemilerin batırılmasına her ne kadar destek versem de, kuvvete uzun yıllar hizmet etmiş olan tarihi gemilerimizin batırılması bir Zeugma vakası gibi adeta.
Bende size katılmıyorum. Müze olabilecek tarihimize ışık tutmuş bir gemi değil. Bizden önce çok kahramanlık göstermiş.Üzülmesi gereken biz olmamalıyız. Burda ne Nusret Mayın Gemisinden Nede Bandırma gemisinden bahsediyoruz.Miyadı dolmuş eski püsküler ya jilet olur yada balık yuvası. ;)

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 20 Haz 2021, 18:16

Antares yazdı: 20 Haz 2021, 16:41 Resif anlamında gemilerin batırılmasına her ne kadar destek versem de, kuvvete uzun yıllar hizmet etmiş olan tarihi gemilerimizin batırılması bir Zeugma vakası gibi adeta.
Bence abartılı bir ifade olmuş. Müze Gemi yapmak pahalı bir iştir. Yalnızca tarihsel olarak çok önemli gemiler için o masraf edilebilir. Nusret Mayın Gemisi Müze Gemi olabilirdi örneğin ve oldu da.

ABD bile meşhur uçak gemisi Enterprise'ı (The Big E) jilet etti. Onun üzerinde çok kritik savaşları yöneten Filo Amirali William F. "Bull" Halsey Jr. jilet yapılmaması için epeyce uğraşmıştı oysa...

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 20 Haz 2021, 19:02

Sayın merzifonlu ve sayın leventt tabii ki kimsenin benimle aynı fikirde olmasını beklemiyorum. Sonuçta bu teknik bir tartışma değil. Korunması gereken değerler ile alakalı. Yavuzu parçalarken sesi çıkan sadece Ara Güler'di. Kimse de ciddiye almadı. Bakın sayın merzifonlu siz de yazmışsınız Filo Amirali karşı çıkmış epey. Onlarla yaşayanlar bilir. Emin olun pek çok denizci üzüldü bu duruma.

Bir geminin değerli olması için kesinlikle kahramanlık göstermesi size göre gerekebilir. Bana göre bu gemi USS den çok TCG olarak var olan bir gemi.

Biz bu gemileri yaşamadık. Bize göre batsın jilet olsun önemli değil. Asıl TCG-IŞIN da görev yapan binlere sorsanız ne derdi? Tabii ki bu konu çok tartışılacak bir konu değil, daha çok kişisel değerler ile alakalı. leventt ne güzel demiş "miyadı dolmuş eskiler" diye... :) Dile kolay işte... Konuyu uzatmayayım kişisel fikirlerim ile formu meşgul etmek istemem.

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe » 21 Haz 2021, 14:57

Envanter den çıkan hemen her ana platformun sergilenmesi taraftarıyım. Denizli'li olanlar bilirler meşhur uçaklı okul vardır. O f104 beni hep büyülerdi evden kendi başıma çıkabildiğim yaşa gelir gelmez uçaklı okula koşup okul defterime resmini çizmiştim. Bilirsiniz önceden geçit törenleri olurdu büyük mutlulukla iner paketlerin gıcırtısını duydukça zevkten dört köşe olurdum askerlerle tek kelime sohbet edebilmek için can atardım. Ne tören kaldı ne sergilenen eser gençler militarizmi nereden öğrenecek ? Ordu millet kavramı nasıl var olacak ? Artık bozkırlar da göçebe hayat sürmediğimiz için çocuklara kılıç kullanmayı öğretmiyoruz, 5 yaşındaki çocuğu poligona götürüp atışta yaptırmadığımıza göre ortaokuldan itibaren bizzat askerlerin verdiği dersler ve sergilenen eserler gibi teşvik edici unsurlarla Ordu millet kavramını yaşatmalıyız. Konuya dönecek olursak fikrim anlaşılacağı üzere keşke müze gemisi yapılsaymış.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 21 Haz 2021, 15:28

Bahsettiğiniz tören ve sergilenen eser konularında haklısınız. Diğer yandan savaş konsepti çok hızlı değişiyor, biz de ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Teknolojik olarak ayak uydurabileceğimizi düşünüyorum fakat gençlerin zihinlerindeki kavramlar konusunda oldukça kaygılıyım. Yani twitterın genel ruh haline bakarak bunu görebilirsiniz.