Fransız Silahlı Kuvvetleri

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Millet Trump'a gülüyor ama asıl gülünecek adam Macron. Bu kadar kepaze bir Fransa Cumhurbaşkanı uzun zamandır olmamıştı.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Neyi kepaze öyle laf atmak için sormuyorum. Anlamak için soruyorum.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Bizimkinin salyangoz yiyen cinsi. Ama bu baya kibirli.

kabardey
Akıncılar

PARS yazdı: 14 Ara 2019, 20:32 Neyi kepaze öyle laf atmak için sormuyorum. Anlamak için soruyorum.
Sadece bu sarı yelekliler saçmalığı yetmiyor mu?

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Polise ezin geçin koçlarım benim demediği için mi kepaze. Eylemler fransa için o kadar sıra dışı değil moral bozucu değil.

Fransa çok küçümseniyor forumda en azından adamların hakkını vermek gerek.

kabardey
Akıncılar

PARS yazdı: 15 Ara 2019, 11:25 Polise ezin geçin koçlarım benim demediği için mi kepaze. Eylemler fransa için o kadar sıra dışı değil moral bozucu değil.
Sen neyin kafasını yaşıyorsun yahu? Biz ne konuşuyoruz, sen neredesin. Sarı yelekliler ekibi artık ABD kontrolünde bir eylem. ABD Macron'nun kafasına vurmak istediğinde, bu adamları sokağa döküp işini hallediyor. Sen ABD'yi kendi evinde bile kontrol altında tutamazken, Afrika'da filan kafa tutmaya kalkarsan, 3. dünya liderleri bile seni böyle kafaya alır işte. Keza Fransayı değil Macronu ciddiye almıyorum. Herşeye böyle siyasi atlama.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Yahu bunu kanıtlayacak ufak da olsa bilgin var mı ? Abd eylemcileri nasıl sokağa döküyor.

Yaşanan olaylar abd güdümündeyse kanıtı var mı?

Siyasi atlama ne demek insan gibi soru soruyoruz. Müsait olunca etraflıca yazacağım.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Libya , İran, Irak, Ukrayna, Gürcistan, Mısır, arap baharı, Bolivya, Venezüella, balyoz, ergenekon, Çin, Afganistan... Kıvılcım oluşmuştur herhalde .

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Gezi, OpFor, 28 Şubat......

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

İlk olarak bu tip eylemler tepkisel olarak ortaya çıkıyor yani ortada zaten bir kaos var. Bu tip eylemler ve olaylar tahmin edilse zaten fransa bunları kendi ilk başta engeller yada önlem alırdı. Diğer ülkeler ancak olaylar olurken kendi çıkarları doğrultusunda konum alır ve söylem geliştiriyor. Sıfırdan kontrollü bir şekilde tuşa bastım saat 2 de eylem başlar gibi durum yaşanmıyor ama bu tip ortamların oluşturarak eylemlerin tetiklenmesi beklenebilir ama fransa böyle bir olay yaşanmadığı ortada. Hükumetin aldığı zam kararları doğrultusunda tepki olarak başladığı şuan içinse ab içerisinde bir çok grup ile birlikte bir harekete dönüştüğü gözlemleniyor. Benim takip edip gördüğüm kadarıyla olaylar bu şekilde yaşandı. Yine açıkladıkları 42 maddelik bildiride öyle ütopik maddeler falanda yok gayet gerçekçi bir beklenti var.

Sanırım ferhan şensoy ya bir kitabında yada söyleşide kendisininde 60 larda büyük ihtimal tam tarihi hatırlayamıyorum pariste öğrenci eylemlerine katıldığını, eylemler sırasında polislerin kendisini karakola götürdüğünü okul rektörünün gelip kendisini ve bir kaç kişi daha nezaretten çıkartıp eylemlere devam etmelerini bunun normal olduğunu korkmamaları gerektiğini tembihlediğini falan anlatmıştı.

Gelelim olayın macron boyutu adam genel olarak kendi ülke çıkarları için konuşuyor bunun için adımları atıyor, yine bu adam bizim şuan için fransada mantıklı iletişim kurabileceğimiz siyasi taraftan ırkçı-ulusalcı bir cephe gelirse asıl kapazelikleri o zaman görürüz sakozy dönemini hatırlayalım ilişkiler koptu yine bir şekilde bir denge sağlanıp devam edildi ve yine benzer olay yaşanıyor bunun tek taraflı bir olay olarak algılamayalım.

Yani fransada zaten bu tip eylemler yeni değil hatta gözlemlediğim kadarı ile adamlar bir gelenek bile oluşturmuş. Mesela geçen aylarda radikal veganlar bir kasap dükkanını basıp sahibini falan dövmüş bu eylemi yapan grubun lideri daha radikal olmamız lazım biz ancak böyle eylemlerle bu konuya dikkat çekeriz diye demeç veriyordu. Bize göre gerçekten farklı bir toplum bizde olsa ilk esnaf falan bunların üzerine yürür zam geldiyse bana geldi sana ne oluyor diye döverdi.

Yine ergenekon falan yazan var bu sürecin nasıl oluştuğunu canlı olarak yaşadık bir eylem değil bir iletişim açısından bir ikna ve baskı dönemiydi halkın verdiği yada yaptğı bir şey değil o yüzden saçma sapan safsata yapmak için böyle yazmayın boşuna.

Diğer konu abd gerçekten düğmeye basıyor ve olaylar gelişiyor mu? Yine benim gözlemlediğim olayların başlamasından daha çok bu tip olayları yaratacak ortamlar alanlar yaratıyor. Bu olayları kademeli şekilde artırıyor. Mesela abd şuan ırakta yaşanan şii isyanın destek veriyor ama bu herşeyi ile bu olayları tasarladığı ve yönettiği olarak anlaşılıyor ama işin kaotilkiği o kadar fazla ki bu tip şeyler tasarlanamaz ama yaşanan olaylar ve gelinen durum için pozisyon alınır ( " satın alma" terimi son 2 yıldır medyada çok kullanılır oldu ) yani ırak şiileri ile iran şiiliği arasında bir mesafe çekilmesi abd için iyi ve destelenecek bir olgu ama bunun olması için her şeyi planlamaları gerekmiyor yada hiç planlama yapmadan da duruma göre pozisyon alıp belirlediği hedefe oluşmak için adımlar atıyor.

Yine benzer bir olay bizde oldu gerilimli iletişim ve politikaların sonucu olarak algılayabileceğimiz gezi parkı olayları yaşandı ve ülke geneline yayıldı. Bağzılarına göre olayları dış güçler falan ama bu tip olayların yaşanmasının tek bir nedeni yok ne yazık ki yada uygulanan bir sistematik şablon yok tam olarak şu nedenle oldu diyemiyorsun. Mesela ben antalyadaydım olaylar yaşanırken bir çok insan tepki için toplandı ve gitti bir kısım kalarak polisle çatıştı yada sivil polisin manüpülasyonu ile başka taraflara dağıldı vs. Eyleme katılanlar çok farklı siyasi gruplarda vardı radikal olarak adlandırılacak gruplarda vardı benim gördüğüm o zamanın bir kısım ülkücü-türkçü kesimde vardı yaşlı teyzelerde vardı gençlerde vardı. Yani bu tip topluları toplamak bir araya getirmek için öyle dernekle falan olacak işler değildi insanların büyük çoğunluğu olaylara karışmadan tepkilerini gösterip gittiler zaten.

Kısaca demek isteğim insanlar kitleler halinde tepki verebilir bu doğal karşılanır, bu tip olaylarda diğer ülkeler planlaması gerekmez sadece yaşanan olaylara göre pozisyon almaları bile yeterlidir adamlar yaşanan olaya göre davrandı diye bu tepkiler dış destekli yada planlanan eylemler değildir.

bonaparte
Üye

Mesaj gönderen bonaparte »

Anayasa bazı ülkelerde tuvalet kağıdından daha değerli. O sebepten anayasal güvencesi olan grev, yürüyüş ve protesto istekleri geri çevrilemez.
İstisnalar: devletin demokratik, laik ve cumhuriyetçi düzenine ters düşen kişi ve kurumlar için yürüyüş düzenlenemez. Ancak bu kurum ve kişiler de tamamen bağımsız olan Tribunal Administratif (devlet işleyişinin yasalara uygun olduğunu denetleyen yargı organı) dilekçe verip izin alabilir.
Fransa 2 dünyaya ayrılır, Paris ve gerisi.
Paris halkının derin olarak protesto geleneği vardır. Hatırlayın Paris ayaklanmaları ve Komün olaylarını.
Neyse... uzun lafın kısası:
1 haftadır hükümet ve sendikalar yapılmak istenen emeklilik sistemi reformu konusunda zıt durumdalar.
Sonuç: Paris metrosu otomatik 2 hat hariç kapalı. Banliyö trenleri %5 civarında...
Ve halk grevcileri destekliyor!!! Cidden! Gözlerimle gördüm! Trafik hep sorunlu, daha da kötü...yolda bekleyen insanlar grevci SNCF çalışanı görünce el sıkıp teşekkür ediyor.
Macron bankaların Francois Hollande ın başına sardıkları maliye bakanlığından buraya gelmiş birisi.
Adaylığını açıkladığında be bir merkezi, ne bürosu, ne çalışanı ne de bütçesi olan, kimsenin tanımadığı, hiç bir siyasi geçmişi olmayan, ÖZEL BANKA dünyasından gelen biri. Sosyal medyalar sayesinde seçildi. Ne bir devlet terbiyesi ne de bilgisi olan bir şahıs. Fransa yı özel bir şirket gibi yöneten biri.
En son bonaparte tarafından 17 Ara 2019, 22:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Her şeye böyle hayatı durdurdularsa daha da batarlar. Bu protesto ve tepki gösterme kültürünün ötesinde bir şey.

bonaparte
Üye

Mesaj gönderen bonaparte »

Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Canti yazdı: 17 Ara 2019, 22:34 Her şeye böyle hayatı durdurdularsa daha da batarlar. Bu protesto ve tepki gösterme kültürünün ötesinde bir şey.
Bugün iş hayatınızda sahip olduğunuz iyi bir kaç şeyin hepsinin kazanımı geçmişte bir Fransız protestosunda elde edilmiş, sonra dünyaya yayılmıştır. Onların ata sporudur protesto, bırakınız yapsınlar.
bonaparte yazdı: Resim
:lol:

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Fransa' da grev tam gaz devam.

kabardey
Akıncılar

Bu bizim metrobüste normal bir gün ama.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler

Mesaj gönderen MrExelance »

İstiklalFM yazdı: 26 Ara 2019, 19:00
Gbu-12 fena mühimmat değil açıkçası.
Lejyonerler operasyonlarda cas ihtiyacını bununla yeteri kadar karşılayabilir

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

musti yazdı: 27 Ara 2019, 03:13 Bu sarı yeleklilerin derdi ne ? Hiç bitmiyor olaylar. Bir halk eylemi yılı geçmiş hayret bitmiyor.

Akaryakıt vergileri deniyor ama sadece o olması tuhaf olur.

En son 10 sene önce olmuştu. Paris'te binlerce araba yakılmıştı.

Sanırım Fransa ekonomi bayağı kötü.
Fransa’da yaşayan, Türk bir sınıf arkadaşım var. Olaylar başladığından beri pek muhabbet etmesek de daha önce merakımdan Fransa özelinde Avrupa’yı sormuştum. Ekonominin bize yansıdığından daha kötü olduğunu söylemişti. Büyük oranda kurdan kaynaklı olarak size iyi gibi geliyor ama halk Türkiye’deki gibi çeşitli sebeplerle ekonomik krizi sineye çekmiyor. Şeklinde açıklamıştı durumu. Tabi pek böyle iç politika ve ekonomiden anlayan birisi değil ama halkın bakış açısıyla böyle yorumlamıştı olayları.

Sürekli farklı şeylerden iniyor sarı yelekliler sokağa. Önce akaryakıt zammından indiler sonra tarım politikaları, ulaşım vs.

Bir de halkın genlerinde isyan var. Yıllar önce Paris’in yeni planlaması yapılırken olası bir halk isyanına karşı alınan önlemler vardı. (Zafer Takına çıkan sokakların geniş tutulup yerleştirilecek toplarla isyancıların dağıtılması, isyancıların ara sokaklara dağılıp gözden kaybolmasının önüne geçilmesi vs. Uzunca bir tweet zinciri vardı da bulamadım. Bulabilirsem eklerim buraya.)

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

musti yazdı: 27 Ara 2019, 03:13 Bu sarı yeleklilerin derdi ne ? Hiç bitmiyor olaylar. Bir halk eylemi yılı geçmiş hayret bitmiyor.

Akaryakıt vergileri deniyor ama sadece o olması tuhaf olur.

En son 10 sene önce olmuştu. Paris'te binlerce araba yakılmıştı.

Sanırım Fransa ekonomi bayağı kötü.
Şimdi EYT liler eylem yapıyor ya ülkemizde , özellikle twitterda baya aktif EYT liler. Fransızlar daha emeklilik yasası oylanmadan eyleme başladılar. Biz ise yasa yapıldıktan uygulandıktan yıllar sonra, emekli olamayınca durumun farkına vardık.

https://tr.euronews.com/2019/12/17/fran ... na-getirdi

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Fransızlar kendi üretimi olan Fr-F2 manga nişancı tüfeklerini FN SCAR-H ile değiştirmeyi planlıyorlarmış.

Kaynak:

Düzenleme: ArmyRecognition linki ölmüş. Haberin ayrıntıları şurada var: https://www.defenceturk.net/fransiz-ord ... -pr-aliyor

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Manga keskin nişancı tüfeği modeli olan SCAR-H PR nin baya müşterisi çıktı. Estonya ve Portekiz'in ardından kalyona Fransa'da katıldı. Özel kuvvetleri bünyesinde hem SCAR-L/H hemde HK416/417 kullanıyorlar. HK ile kıyaslama fırsatları olmuş kararlarını ona göre vermişlerdir kesin. Zaten HK417 için genel olarak iyi şeyler söylenmiyor dünya geneli kullanıcıları tarafından...

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

DENO yazdı: 05 Oca 2020, 21:06 Manga keskin nişancı tüfeği modeli olan SCAR-H PR nin baya müşterisi çıktı. Estonya ve Portekiz'in ardından kalyona Fransa'da katıldı. Özel kuvvetleri bünyesinde hem SCAR-L/H hemde HK416/417 kullanıyorlar. HK ile kıyaslama fırsatları olmuş kararlarını ona göre vermişlerdir kesin. Zaten HK417 için genel olarak iyi şeyler söylenmiyor dünya geneli kullanıcıları tarafından...
Deno üstad yalnızca merakımdan soruyorum. HK G28'i değerlendirmeme sebepleri ne olabilir? Fiyat mı? Yoksa Scar-H daha genel kullanım içinken bu tüfekler daha özel birlikler için mi tasarlanmış? Neticede HK G28 ile ABD'nin M110'ları değiştirmesi için açtığı ihaleyi kaptı.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

_Turkuaz_ yazdı: 06 Oca 2020, 22:00 Deno üstad yalnızca merakımdan soruyorum. HK G28'i değerlendirmeme sebepleri ne olabilir? Fiyat mı? Yoksa Scar-H daha genel kullanım içinken bu tüfekler daha özel birlikler için mi tasarlanmış? Neticede HK G28 ile ABD'nin M110'ları değiştirmesi için açtığı ihaleyi kaptı.
HK G28 ABD ihalesini kazandı demek yanlış olur zira HK nın ABD ordusu kullanımı için M110A1 olarak sunulan G28 modeli ABD isterlerine göre ABD'li firmalar tarafından üretilen parçalar ile revize edilmiş modeli ve orjinal G28 ile arasında ağırlık, namlu tipi ve boyu ayrıca tetik mekanizması gibi ciddi yapısal farklılıklar var.

Resim

HK G28 üzerinden konuşmak gerekir ise belki de sınıfının en isabtli ama hareketli kullanım için ağır ve hantal bir tüfek. Aksesuarsız ağırlığı 5.8 kilogram, gece görüş optiği ve lazer modülü de eklersen 7 kilogramı geçer. Konuşma fırsatını bulduğum Bundeswehr keskin nişancısı bile arazide manga keskin nişancı tüfeği olarak G28 yerine dürbün ve uzun namlu ile modifiye edilmiş HK417 modeli olan G27P yi kullanmayı tercih ettiklerini söylüyorlardı. SCAR H TP nin G28 e kıyasla en büyük avantajı ağırlık, neredeyse 2 kilogram kadar daha hafif. İkincil olarak maliyet etkisi de olmuş olabilir. G28 de paket halinde sunulan Schmidt & Bender dürbün, Micro T1 reddot ikilisi monte hamili ile birlikte rahat bir tüfek parası yapar.

Inertia
Üye

Mesaj gönderen Inertia »

Herhalde bahsettiğiniz ağırlığı bir nebze olsun azaltmak için mlock kullanmışlar.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Inertia yazdı: 06 Oca 2020, 23:25 Herhalde bahsettiğiniz ağırlığı bir nebze olsun azaltmak için mlock kullanmışlar.
Giessele MLOK tipi free-float ray saydığım farklılıklardan birisi idi, dediğin üzere ağırlıın düşürülmesinde baya etkili oldu, tüfek yine Giessele tetik mekanizması kullanmakta, OSS bastırıcı, çapraz nişangah ve daha kısa 16" namlu da diğer farklılıkları. Neyse konusu burası değil, uzatmanın anlamı yok...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Fransız ordusuna bağlı bir CaRaPACE tanker kamyonu, 23 Ocak’ta Mali’nin yaklaşık 10 km doğusunda bulunan Timbuktu kentinde el yapımı patlayıcının (EYP/IED) patlaması sonucu hasar gördü.

Araç, olay meydana geldiği sırada Barkhane Operasyonu’nu destekleyen bir yakıt ikmali görevinde bulunuyordu.

EYP’nin patlaması sonrası aracın kabininde yangın çıktı. Yangın hızla kontrol altına alındı. İki asker, güvenli bir alana geçmek için aracı hızlıca terk etti. Ordu kaynaklarınca yapılan açıklamaya göre olay sırasında kabinde bulunan iki asker yaralandı ve helikopterle tedavi için en yakın üsse götürüldü. Fransız ordusuna yakın kaynaklar, patlamanın etkisinin oldukça fazla olduğunu ama kabin zırhının patlamanın etkisini azalttığını belirtti.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olaydan birkaç saat sonra yaralanan 2 askerin tedavilerine Fransa’da devam edilmesi için Fransa’ya getirildiğini açıkladı.

https://www.defenceturk.net/fransiz-ord ... iya-ugradi

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Serval 4x4 APC test görüntüleri:

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Şu son dönem Fransız zırhlıları ve araçlarının tasarımları çok güzel.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

PARS hocam buna güzel mi dediniz gerçekten yahu ?Bu güzel ise dünyadaki her araç güzeldir sanırım.Latife ediyorum hocam fakat ben tasarımı çok kötü buldum.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

APC kabin kısmı hödük kalmış ama genel olarak seviyorum son zamanda yaptıkları araçların tasarımlarını.

Resim

Resim

Resim

Bilmiyorum belki sorun sadece bendedir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Yüz hatları yakışıklı ama genel olarak güzel değil bence de.
Otomobildeki Fransızlığı burada da görüyoruz. Kompakt ve işlevsel tasarım. Ama saha yansıması her zaman iyi ve yeterli değil...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

:D

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

MBDA, Marte-ER füzesinin ikinci atışlı testinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini açıklamış:
New Marte ER Missile on Target in Second Test Firing
February 14, 2020

MBDA’s Marte ER anti-ship missile has completed its second firing carried out at the PISQ (Poligono Interforze del Salto di Quirra) test range in Sardinia. This firing confirmed the overall design and performance of the missile marking a critical milestone in its development path.

Compared to the first firing, which took place at the end of 2018, several additional features and functionalities were tested. These included an integrated navigation system, proximity fly-over fuze, with weapon controller and actuation system in advanced configuration. The missile also featured the terminal guidance with a new seeker, engineered and developed by the MBDA Seeker Division.

The floating target was hit with “almost zero” miss distance after a flight of about 100 km. The missile pushed its envelope to the limit with several major manoeuvres including very low sea skimming at very high speed.

Hitting the target confirmed the perfect behavior of the missile and the telemetry system recorded a huge amount of data. Flight data showed very good alignment with simulation outcomes.

The Marte ER programme is progressing at full speed in order to meet customers’ requirements and the full integration of Marte ER on the Eurofighter Typhoon platform is proceeding at pace in order to implement an anti-ship capability onto the fighter
Resim
Kaynak: https://www.defenceturkey.com/en/conten ... iring-3881

Kullanıcı avatarı
ruh_adam
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ruh_adam »

Gign operatörü

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Re: Fransız Silahlı Kuvvetleri

Mesaj gönderen Test7 »

MRTT programı kapsamında Fransa'nın 3. Tanker uçağı ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirmiş.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Macron, corona ile ilgili pasaportu olmadığından ülke sınırlarını kapatmanın gereksiz olduğuna vurgu yapmış. Bizimkiler de bu çağda 1 hasta için okul tatilini öne aldılar(!) Makronun yediğine veya içtiğine değişik bir şeyler katıldığı şüphesindeyim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Serbest dolaşım hakkı gereği AB mensubu ülkeler o kadar kolay sınırlarını kapatamaz zaten. Hem nasıl kapatacaklar çoğu ülkede bizde olduğu gibi çitle çevrili bile değil sınırlar, otobandan basıp geçiyorsun resmen. Onun için ortak karar alıp AB sınırlarını kapatmaları lazım yoksa ülkelerin bireysel olarak sınırlarını kapatmasının bir esprisi olmaz. o da zor iş oylama yapılacak karar alınacak anca öyle...

......

Güney Afrika asıllı Lejyoner Mali'de

Resim

http://foreignlegion.info/2020/03/12/2- ... MsrVGdExP8

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Ayı çalışıyor

Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Fransız Silahlı Kuvvetleri'nin zırhlı birliklerini yenilemek için başlattığı Scorpion Programı'nın başındaki isim olan Albay Frédéric Vola ile ünlü savunma ve havacılık haberleri otoritesi Jane's tarafından gerçekleştirilen röportaj:

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Fransız Donanması için dört adet ikmal gemisi inşa ediliyor
Fransız Donanması (Marine Nationale) için 4 adet yeni ikmal gemisinin ilkinin inşasına 18 Mayıs günü Naval Group ile ortaklık içinde Chantiers de l’Atlantique tersanesinde başladı.

İnşa edilecek ikmal gemileri Jacques Chevallier sınıfı olarak belirlendi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Fransız Donanması Kurmay Başkanı Christophe Prazuck, Saint-Nazaire’deki tersanesinde inşa edilecek ilk geminin çelik kesme törenini gerçekleştirdi. Çelik kesme töreni, sembolik olarak gerçekleştirildi ve Fransız Donanması’nın “Lojistik Filosu” (FLOTLOG) programının ilk BRF ikmal gemisinin inşaatının başlangıcını işaret etti.

Törene katılan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly konuya ilişkin Twitter’da paylaşımda bulundu.

https://www.defenceturk.net/naval-group ... na-basladi

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Fransız Donanmasının İHA tedariki hızlandırıldı
Fransa, sanayi kurtarma planının bir parçası olarak Fransız Donanması için İHA tedarikini hızlandırdı

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, Fransız Donanması (Marine Nationale) için döner ve sabit kanatlı insansız hava araçlarının (İHA) planlanandan erken tedarik edileceğini duyurdu. Duyuru, Fransız Havacılık ve Uzay Sanayiinin mevcut ekonomik krizle başa çıkmasına yardımcı olacak geniş kurtarma planının bir parçası olarak geldi.
SDAM (deniz hava drone sistemleri veya donanmanın havadaki drone sistemi) programının bir parçası olarak Fransız Deniz Kuvvetleri için tedarik edilecek VTOL İHA VSR700 olacak.

Fransız Hélicoptères Guimbal’ın Cabri G2 insanlı helikopter tasarımını temel alan platform, Airbus Helicopters ve Naval Group tarafından marine ve militarize edildi.
https://www.defenceturk.net/fransasiz-d ... landirildi

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Fransa, M51 balistik füze denemesi yapmış. 6000 km giden füze Dominik sahillerine yakın bir yerlere düşmüş. 2006'da ilk kez denenen füze 2010 yılında nükleer envantere eklenmiş.

https://missilethreat.csis.org/france-t ... c-missile/

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Mali çıkmazını bir türlü çözemeyen Fransa. Mali' de Fransa karşıtlığı ses yükseltmeye, kalabalık kitleler halinde eyleme geçmeye başladı.
m

HaFransa kuklası yöneticilerin bırakmasını isteyen halk, Fransa askerlerinin kovulmasınıve madenlerin kamulaştırılmasını talep ediyor

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Çok güzel.. Biraz da onlardan konuşmak lazım.

kabardey
Akıncılar

Önceden Yunanistanla filan takışan Türkiye, şimdi Fransa ile Afrika üstüne kapışıyor. Fransa iyi ki bizle kapışıyor, rakip olarak görüyor. Fransa açısından berbat bir his olmalı ama bizim için güzel PR oluyor. :D

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

Fransa'nın Mali'de gerçekleştirdiği Barkhane operasyonunda Mali birlikleriyle ortak devriye görevindeki üç Fransız askeri aracının yakınlarında patlama meydana gelmişti. Saldırı sonrası yaşanan kaos görüntüleri paylaşılmış. 2018 yılına ait olan saldırıda 2 Fransız askeri hayatını kaybetmiş.

Video +18 Görüntüler içeriyor

Practicante
Süvariler

Mesaj gönderen Practicante »

Test7 yazdı: 21 Haz 2020, 00:04 Fransa'nın Mali'de gerçekleştirdiği Barkhane operasyonunda Mali birlikleriyle ortak devriye görevindeki üç Fransız askeri aracının yakınlarında patlama meydana gelmişti. Saldırı sonrası yaşanan kaos görüntüleri paylaşılmış. 2018 yılına ait olan saldırıda 2 Fransız askeri hayatını kaybetmiş.

Video +18 Görüntüler içeriyor

Kursun ile penetran travmali hasta acil durumda suruklenerek tasinabilir ancak bombali saldirida multitravmali hastayi surukleyerek goturmek :shock:

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Muharebe alaninda ne yapacaklardi... Ates altinda ambulans beklenmez kek gibi ..bir tercih yaparsin...