Ukrayna Silahlı Kuvvetleri

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 20 Nis 2013, 14:40

UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİ

Resim

Kuruluş: 1991
Aktif Personel: 159.000
Rezerv Personel: 800.000
Yıllık Savunma Bütçesi: 5.2 Milyar Dolar (2019)
Baş Lojistik Destekleyiciler: Belarus, Almanya, İsrail, ABD, Türkiye

UKRAYNA KARA KUVVETLERİ

Resim

Servis Tabancaları:
-CZ-75________________________(Standart servis tabancası, bir kısmı yerli klonları)
-Makarov PM___________________(Polis güçleri ve rezerv birlikler tarafından kullanılır)
-Stechkin APS__________________(Çeşitli ordu unsurları ve sınır muhafızları tarafından kullanılır)
-Glock 17/19___________________(Çeşitli özel kuvvet unsurları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır)
-HK USP_______________________(Çeşitli özel kuvvet unsurları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır)
-Walther P99___________________(Sınır muhafızları tarafından kullanılır)
-Canik TP9 SF__________________(Sınırt muhafızları tarafından kullanılır)

Makineli Tabancalar:
-Brügger & Thomet APC___________(Ordu özel kuvvet unsurları tarafından kullanılır)
-Brügger & Thomet MP9___________(Ordu özel kuvvet unsurları tarafından kullanılır)
-FN P90________________________(Çeşitli özel kuvvet unsurları tarafından kullanılır)
-HK MP5_______________________(Kolluk kuvvetleri sınır muhafızları tarafından kullanılırı, bir kısmı MKE'den alındı)

Piyade Tüfekleri:
-AK-74/AK-74M/AKS-74U__________(Standart servis tüfeği, bir kısmı yerli üretim)
-AK-47/AKM____________________(Rezerv birlikler, ulusal muhafızlar, sınır muhafızları ve polis güçleri tarafından kullanılır)
-APS__________________________(Deniz komandoları tarafından kullanılır)
-Colt M4A1_____________________(Özel kuvvet unsurları ve deniz piyadeleri tarafından kullanılır)
-SIG MCX_______________________(Istihbarat teşkilatı silahlı birimi SBU Alpha tarafından kullanılır)
-Malyuk________________________(Ordu ve donanma özel kuvvet unsurları tarafından kullanılır)
-IWI Galil ACE___________________(Özel kuvvet unsurları tarafından kullanılır)
-IWI TAR-21/M-TAR_______________(Çeşitli elit birimler ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır, lisans altı üretim modeli)

Makineli Tüfekler:
-PKM_________________________(Standart makineli tüfek)
-IMI Negev____________________(Lisans altı üretim modeli)
-RPK / RPK-74

Keskin Nişancı Tüfekleri:
-SVD-Dragunov
-SVU-Dragunov
-VSS-Vintorez
-IMI-Galatz
-Barrett REC10
-Sv-98
-Remington-700
-Remington MSSR
-Blaser R-93 Tactical
-Brügger & Thomet APR .338
-Sako TRG-42
-Barret MRAD
-Barrett M107A1

Anti-Tank Silahları:
-RPG-7
-RPG-22
-RPG-29
-AT-4 Fagot
-AT-5 Konkurus
-AT-13 Metis
-AT-14 Kornet
-Skiff / Barrier
-FGM-148 Javelin___________(47 atıcı +360 füze)

Tanklar:
-T-84 Oplot____________(10 adet, ordu testleri için alındılar, kısıtlı bütçe nedeni ile siparişlerin devamı gelmedi)
-T-80UD_______________(271 adet)
-T-72AMT______________(31 adet, Ukroboronprom tarafından modernize edilip yeniden hizmete alınan rezerv T-72A modeli)
-T-64BM Bulat__________(76 adet, Ukrayna tarafından Oplot komponentleri ile modernize edildiler)
-T-64BV_______________(700 adet, Ukroboronprom tarafından modernize edilmekteler)

ZPT/ZMA:
-BMP-1________________(1.000 dolaylarında, bir kısmı Shikval 30mm otomatik top kuleleri ile modernize edildi)
-BMP-2________________(1.434 adet)
-BTR-60_______________(176 adet)
-BTR-80_______________(456 adet)
-BTR-94_______________(300 adet)
-BTR-3________________(300+ adet, ordu, sınır muhafızları ve ulusal muhafızlar tarafından kullanılır)
-BTR-4________________(222 adet, ordu, sınır muhafızları ve ulusal muhafızlar tarafından kullanılır)
-Humvee______________(110 adet, ABD ve Polonya tarafından hibe edildiler)
-BBM Kozak____________(240 adet, 3 farklı muharebe konfigürasyonu)
-Dozor-B_______________(17 adet, +200 adet daha sipariş edildi)
-KrAz Spartan__________(60 adet, lisans altı olarak Ukrayna'da üretilen Streit Typhoon modeli)
-KrAZ Cougar___________(77 adet, lisans altı olarak Ukrayna'da üretien Cougar MRAP modeli)
-Varta Novator__________(55+ adet, bir kısmı aselsan SERDAR kumanda kontollü ATGM atıcıları ile teçhiz edildi)
-Triton APC_____________(72 adet, sınır muhafızları tarafından kullanılmaktalar)

Çekili Obüs Sistemleri:
-D-30_________________(443 adet)
-D-20_________________(200 dolaylarında)

Motorlu Obüs Sistemleri:
-2S1 Gvozdika__________(638 adet, çoğu aktif değil)
-2S3 Akatsiya__________(501 adet, çoğu aktif değil)
-2S5 Giatsint-S_________(24 adet)
-2S19 Mysta-S_________(40 adet)

ÇNRA Sistemleri:
-BM-21 Grad___________(200 dolaylarında)
-Bm-27 Uragan_________(76 adet)
-BM-30 Smerch_________(100 adet)

Saldırı Helikopterleri:
-Mi-24 Hind____________(88 adet, Skif anti-tank füzeleri ile modernize edildiler)

Genel Maksat Yük Helikopterleri:
-Mi-8 Hip_______________(32 adet)
-Mi-26 Halo_____________(19 adet)

UKRAYNA HAVA KUVVETLERİ

Resim

Savaş Uçakları:
-Su-27 Flanker___________(14 adet)
-MiG-29MU1 Fulcrum______(32 adet, modenize edildiler)

Yer-Saldırı Uçakları:
-Su-24M Fencer__________(34 adet)
-Su-25 Frogfoot__________(31 adet, modernize edildiler)

Kargo Uçakları:
-Il-76 Candid_____________(5 adet)
-An-70 Cub_______________(2 adet)
-An-24 Coke______________(3 adet)
-An-26 Curl_______________(20 adet)

Genel Maksat Yük Helikopterleri:
-Mi-17 Hip-H_____________(28 adet)

İnsansız Hava Araçları
-Bayraktar TB2___________(10 adet, siparişleri devam edebilir)
-RQ-11 Raven____________(11 adet, ABD tarafındna hibe edildiler)

Hava Savunma Sistemleri:
-S-300V_________________(6 batarya)
-S-125 Pechora___________(8 batarya, modernize edildiler)
-Buk-M1_________________(4 batarya, modernize edildiler)
-Tor-M1_________________(32 mekanize atıcı)
-Tunguska_______________(70 mekanize uçaksavar)
-Shilka__________________(181 mekanize uçaksavar. Yeni arama radarı, gece görüş optikleri ve Igla füzeleri ile modernize edildiler)
-Sa-18 Igla
-Sa-7 Strela

UKRAYNA DENİZ KUVVETLERİ

Resim

Fırkateynler:
-Krivak-III Sınıfı___________(1 adet)

Korvetler:
-Grisha Sınıfı______________(3 adet, Kreç Boğazı ihlakı sırasında Rusya tarafından el konuldu)
-Tarantul-II Sınıfı__________(2 adet, Kreç Boğazı ihlakı sırasında Rusya tarafından el konuldu)

Hücumbotlar:
-Matka Sınıfı______________(1 adet)

Ani Saldırı & Devriye Botları:
-Gyurza-M________________(7 adet +13 adet daha inşa edilecek)
-Centaur Sınıfı_____________(2 adet)
-Island Sınıfı______________(2 adet, ABD hibesi)

Amfibi Çıkarma Vasıtaları:
-Polnocny-C Sınıfı LST-______(1 adet)
-Ropucha Sınıfı LST-________(1 adet)

Mayın Gemileri:
-Natya-I Sınıfı_____________(2 adet)
-Sonya Sınıfı______________(2 adet)

Kargo Uçakları:
-An-2 Colt________________(1 adet)
-An-26 Curl_______________(2 adet)

DSH & Deniz Karakol Helikopterleri:
-Ka-27/29 Helix____________(4 adet)
-Mi-8 Hip_________________(2 adet)
-Mi-14 Haze_______________(4 adet)
En son DENO tarafından 28 Ara 2020, 17:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 12 kere düzenlendi.
Sebep: Güncellendi

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Re: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri

Mesaj gönderen DENO » 20 Nis 2013, 14:41

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

kür şad
Üye

Mesaj gönderen kür şad » 20 Nis 2013, 15:54

Tank sayilari cok az ve modelleri genelde eski. Ben hava kuvvetlerinde daha fazla ucak var diye biliyordum. Tek caydiricilik unsurlari hava savunma sistemleri.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 20 Nis 2013, 16:06

kür şad yazdı:Tank sayilari cok az ve modelleri genelde eski. Ben hava kuvvetlerinde daha fazla ucak var diye biliyordum. Tek caydiricilik unsurlari hava savunma sistemleri.
Ukrayna SSCB dağılmadan önce stratejik bir konumda olduğu için SSCB Akdeniz ve üzerinden gelebilecek saldırılara karşı askeri stoklarının büyük bir kısmını bu bölgede konuşlandırmıştı.Daha sonra SSCB yıkıldıktan sonra Ukrayna hükumeti kuruluncaya kadar bu silah sistemlerinin çoğu ya eski Sovyet askeri mercileri tarafından ya da silah kaçakçıları tarafından üçüncü dünya ülkelerine satılmış. Öyle ki İstanbul boğazından zamanında 32 Milyar Dolar değerinde kaçak silah geçmiş...

Bunun dışında Ukrayna hükumeti de ekonomilerini düzeltmek adına resmi yollardan başka ülkelere silah satışı yapmış Azerbaycan gibi ,Çin gibi. En meşhuru yapım aşamasında olan varyag uçak gemisini Çin'e satmaları herhalde...

Yani anlayacağınız bu sayılar SSCB döneminde bölgede bulunan silah stoğunun ancak ve ancak 5 te 1 i olabilir bir nitelikte...

Ayrıca Ukrayna hükumeti askeri bütçe kesintileri nedeni ile bir çok stratejik unsurunu envanter dışı etmek durumunda kaldı. Tu-95 ve Tu-22M3 stratejik bombardıman uçakları ,mobil atıcılı SS-20 kıtalar arası nükleer balistik füzeleri ,2 adet Krivak II/I sınıfı fırkateyn ve 1 adet Slava sınıfı kruvazör gibi mesela...

Bölgede bulunan diğer Doğu Avrupa ülkelerinin askeri kuvvetlerine bakacak olursak Romanya ,Bulgaristan vs.. gibi Ukrayna yine de hiç azımsanacak bir güç değil...

Koru
Akıncılar

Mesaj gönderen Koru » 20 Nis 2013, 16:18

S.S.C.B dağıldıktan sonra Ukrayna’da kalan askeri fabrikalar ne durumdadır ? Kaderine mi terk edilmiş yoksa herhangi bir üretim modernizasyon söz konusu mu ?

Ben hava savunma olarak antey 2500 (S-300 VM) var diye biliyordum...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 20 Nis 2013, 16:26

Koru06 yazdı:S.S.C.B dağıldıktan sonra Ukrayna’da kalan askeri fabrikalar ne durumdadır ? Kaderine mi terk edilmiş yoksa herhangi bir üretim modernizasyon söz konusu mu ?

Ben hava savunma olarak antey 2500 (S-300 VM) var diye biliyordum...
Bağımsız Devletler Topluluğunda (Eski SSCB ülkeleri) Rusya'dan sonra halihazırda en büyük savunma sistemleri üreticisi Ukraynadır...

Ukrayna'nın en büyük savunma sanayi kuruluşu UOS ve ürünleri...

http://en.uos.ua/produktsiya/bronetehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/aviakosmicheskaya-tehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/tehnika-pvo

http://en.uos.ua/produktsiya/voenno-morskaya-tehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/vooruzhenie-i-boepripasi

Ayrıca Ukrayna envanterindeki S-300 modelleri S-300V dir ,Antey-2500 (S-300VM) değildir...

tamers_27
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen tamers_27 » 21 Nis 2013, 03:32

DENO yazdı: Bağımsız Devletler Topluluğunda (Eski SSCB ülkeleri) Rusya'dan sonra halihazırda en büyük savunma sistemleri üreticisi Ukraynadır...

Ukrayna'nın en büyük savunma sanayi kuruluşu UOS ve ürünleri...

http://en.uos.ua/produktsiya/bronetehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/aviakosmicheskaya-tehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/tehnika-pvo

http://en.uos.ua/produktsiya/voenno-morskaya-tehnika

http://en.uos.ua/produktsiya/vooruzhenie-i-boepripasi

Ayrıca Ukrayna envanterindeki S-300 modelleri S-300V dir ,Antey-2500 (S-300VM) değildir...
Verdiğiniz linklere bakılırsa Sovyetlerin dağılması askeri anlamda dediğiniz gibi Ukrayna'ya fazlasıyla yaramış. Neden hala dışarıda silah sistemleri konusunda etiketlerinin olmadığını anlayabilmiş değilim. Linlerdeki sistemlerin hiçbiri hafife alınacak tipte görünmüyor.

dalamper
Süvariler

Mesaj gönderen dalamper » 21 Nis 2013, 13:08

[spoiler]Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim[/spoiler]

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 26 Kas 2013, 01:09

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet YÖRÜK, 11-14 Kasım 2013 tarihleri arasında, Ukrayna İç Birlikler Komutanı Tümgeneral Stanislav M.SHULYAK’ın resmî davetlisi olarak, beraberindeki heyet ile birlikte, Ukrayna’ya resmî ziyarette bulunmuştur.

Ziyaret kapsamında, İçişleri Bakanlığında İçişleri Bakan Yardımcısı ile yapılan resmî görüşmede; Uluslararası Organize Suçlarla Mücadele, Uluslararası İnsan Ticareti, Uluslararası Göçmen Hareketi ile Mücadele, Sınır Ticareti ve Ekonomik Suçlar, Suç ve Suçla Mücadelede İşbirliği, Türkiye ile Eğitim İşbirliği hususları görüşülmüştür.

Ayrıca, iki ülke heyetleri arasında yapılan resmi görüşme esnasında Ukrayna heyeti tarafından, Eğitim Desteği (Asayiş Hizmetleri, Atış Eğitimi Uzmanı, Köpek Eğitimi Uzmanlığı, Kriminal Uzmanlığı Eğitimi vb.) sağlanması, Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM) kursu benzeri kurslarda işbirliği yapılması ve Ukrayna’da Türkçe Dil Kursu açılmasının faydalı olacağı belirtilmiştir.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein » 18 Kas 2014, 22:48

Teçhizatlı bir ordu gibi gözüküyor ama isyancılara karşı patır patır dökülüyorlar.Kaybettikleri tankın,uçağın sayısını ben aklımda tutamadım.Stratejilerini yapılandırmalarında fayda var.2 haftadır kuponumu yatıran Ukrayna ve takımlarına selam olsun. :x

Kullanıcı avatarı
Punish
Süvariler

Mesaj gönderen Punish » 18 Oca 2015, 16:38

Ukraine restarting T-64-based IFV development

Ukrayna T-64'ü baz alarak ZMA tasarlamaya yeniden başlamış.

Ukraine has renewed development of heavy infantry fighting vehicles (IFVs) based on the T-64 main battle tank (MBT), Ukroboronprom has announced

Resim

http://www.janes.com/article/47949/ukra ... evelopment

dalamper
Süvariler

Mesaj gönderen dalamper » 25 Mar 2015, 23:02

Amerika’dan Ukrayna’ya 230 Humvee.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 19 Nis 2015, 00:30

Ukrayna, Türkiye'nin füze ve tank üretimine destek olacak.

Haber: http://kokpit.aero/ukrayna-ile-turkiye-den-isbirligi

Şu motor işlerini Ukrayna ile halletsek ne kadar hoş olur.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 18 May 2015, 04:01

Gece gece gaza geldim. Doğru yere koyayım en azından :)

Sivastopol, donanmanın ana üssüydü. Kırım'da ve ülkenin hükümet kontrolünde bulunmayan Doğu bölgelerinde bir kaç deniz üssü daha vardı. Bu üsler artık Rusya(ve kuklaları) kontrolünde. Ukrayna'nın ana deniz üssü şu an sanıyorum Odessa'da. Sonlarında parantez içinde "lost" yazanlar, Rusya ve kuklaları tarafından işgal edilmiş; "blockaded" yazanlar ise abluka altında.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Navy#Bases

Ki sanıyorum bir adet Krivak sınıfı fırkateyn(U-130. Aynı zamanda donanmanın bayrak gemisi. Kırım işgal edildiğinde Somali'de korsan avından dönüyordu. Forumda da tartışmıştık çıkan haberleri. ), bir Grisha sınıfı korvet(U-206), bir Matka sınıfı hücumbot(U-153) ile bir LCT(U-401) dışında Ukrayna Donanması'nın tüm gemileri Rus kontrolünde. 2014'te Rusya geri verecekti ama Ukrayna'nın ateşkes anlaşmasına uymadığını neden göstererek U-153 ve U-401 dışında kalan diğer gemileri vermedi. Açıklamaları da, "Gemileri geri veremeyiz çünkü Ukrayna Hükümeti'nin bu gemileri kendi halkına karşı kullanacağını düşünüyoruz."
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ac ... Navy_ships

Anlaşma imzalanmadan önce gemilere Rus bayrağı çekilmişti ancak son olaylardan sonra gemilerin durumu meçhul. Büyük ihtimalle Karadeniz Filosu'na katılacaklar bu gidişle. Pek yeni haber yok. Envanteri düzenlememiz gerekebilir :roll:

Azerbaycanturku
Süvariler

Mesaj gönderen Azerbaycanturku » 18 May 2015, 12:10

DENO yazdı:
Ukrayna SSCB dağılmadan önce stratejik bir konumda olduğu için SSCB Akdeniz ve üzerinden gelebilecek saldırılara karşı askeri stoklarının büyük bir kısmını bu bölgede konuşlandırmıştı.Daha sonra SSCB yıkıldıktan sonra Ukrayna hükumeti kuruluncaya kadar bu silah sistemlerinin çoğu ya eski Sovyet askeri mercileri tarafından ya da silah kaçakçıları tarafından üçüncü dünya ülkelerine satılmış. Öyle ki İstanbul boğazından zamanında 32 Milyar Dolar değerinde kaçak silah geçmiş...

Bunun dışında Ukrayna hükumeti de ekonomilerini düzeltmek adına resmi yollardan başka ülkelere silah satışı yapmış Azerbaycan gibi ,Çin gibi. En meşhuru yapım aşamasında olan varyag uçak gemisini Çin'e satmaları herhalde...

Yani anlayacağınız bu sayılar SSCB döneminde bölgede bulunan silah stoğunun ancak ve ancak 5 te 1 i olabilir bir nitelikte...

Ayrıca Ukrayna hükumeti askeri bütçe kesintileri nedeni ile bir çok stratejik unsurunu envanter dışı etmek durumunda kaldı. Tu-95 ve Tu-22M3 stratejik bombardıman uçakları ,mobil atıcılı SS-20 kıtalar arası nükleer balistik füzeleri ,2 adet Krivak II/I sınıfı fırkateyn ve 1 adet Slava sınıfı kruvazör gibi mesela...

Tu -160 larda vardi onlarin ABD nin para vermesiyle resmen doradilar videosun gormusdum En Son Rus yanlisi baskan doneminde bilerkden orduyu yok etmeye calsimislar BMP ve Tankalri sivilere bile satmislar ( tabi onlemler alindikdan sonra) Porsenko ilk geldiyinde soyledi 600 min savasacaq durumda askerin kaldini gerisinin dagitildini soylemisdi Evet Bizde yarlandik 16 adet Mig 29 ve T 72 aldik Ukraynadan
Nukler silahlarinidi ABD yle Rusya ortak almis ve Her hangi bir arazi kaybinda yardimci olacaklari sozunu vermekle ama bu gun rusya kendisi isqal etmis durumda

Oplotlar Ukraynada az olsada Satis cok olmus Afrika ve Taylanda

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus » 18 May 2015, 12:31

tfx projesinde Ukrayna iyi bir ortak olabilir mi ?

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 18 May 2015, 12:34

Oplot sadece Tayland'da satış başarısına ulaştı, 49 adetle. Ancak savaşın patlak vermesi tankların teslimatına olumsuz yansıdı, şu ana kadar sadece 5-10 tank teslim edilebilmiş.

Azerbaycanturku
Süvariler

Mesaj gönderen Azerbaycanturku » 18 May 2015, 12:45

Yalquzaq yazdı:Oplot sadece Tayland'da satış başarısına ulaştı, 49 adetle. Ancak savaşın patlak vermesi tankların teslimatına olumsuz yansıdı, şu ana kadar sadece 5-10 tank teslim edilebilmiş.
Ruslar aralari iyi oldu Zamanlar BAzi Afrika Ulkerinde satiklarini soylemislerdi ama simdi hatirlamiyorum Turkiyeye Bitane vermislerdi ornek icin kis testlerinde resmi vardi Turkiye Kendi Tankini Uretmeyi secdi her halde o yuzden Secmediler

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 18 May 2015, 12:50

Azerbaycanturku yazdı: Ruslar aralari iyi oldu Zamanlar BAzi Afrika Ulkerinde satiklarini soylemislerdi ama simdi hatirlamiyorum Turkiyeye Bitane vermislerdi ornek icin kis testlerinde resmi vardi Turkiye Kendi Tankini Uretmeyi secdi her halde o yuzden Secmediler
Verilmedi, test amaçlı bulundu aynı. Cümleden hibe edilmiş gibi bir anlam çıkıyor o yüzden belirtme ihtiyacı duydum.

Azerbaycanturku
Süvariler

Mesaj gönderen Azerbaycanturku » 18 May 2015, 12:57

PARS yazdı: Verilmedi, test amaçlı bulundu aynı. Cümleden hibe edilmiş gibi bir anlam çıkıyor o yüzden belirtme ihtiyacı duydum.
Evet Duzeltiyiniz icin Tesekkur ederim Hocam

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 01 Tem 2015, 18:35

[youtube][/youtube]

dalamper
Süvariler

Mesaj gönderen dalamper » 18 Tem 2015, 21:48

Amerika, bu sabah 100’den fazla Humvee’yi Ukrayna’ya göndermiş.

Resim
Resim
Resim

dalamper
Süvariler

Mesaj gönderen dalamper » 04 Ağu 2015, 15:11

Ya polis çevirmesi olsaydı?

[youtube][/youtube]

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue » 06 Eyl 2015, 21:18

Saturn'ün RT'si ile gördüm. Ukrayna Rusya'nın Kırım'da el koyduğu donanmasını yeniden yapılandırmaya girişiyormuş.

http://www.defenseone.com/news/2015/09/ ... enseOneTCO

Buradan NATO kartı oynanarak bir Milgem-S siparişi çıkarılabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Alpagut46
Süvariler

Mesaj gönderen Alpagut46 » 20 Eki 2015, 03:23

Anlaşılan bunlarında votka ile araları baya iyi hocam :)

Kullanıcı avatarı
Kaekulus
Süvariler

Mesaj gönderen Kaekulus » 22 Eki 2015, 18:21

Adamlar kafayı kırmış :lol: , tamam ateş altında yer değiştirme eğitimi olsun diye birşey yapmaya çalışmışlar ama böylede gelişigüzel siz ördek gibi koşun biz aranıza sıkacaz mantığıyla da olmaz diye düşünüyorum.

Exploration
Üye

Mesaj gönderen Exploration » 22 Eki 2015, 18:47

[youtube][/youtube]

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 22 Eki 2015, 19:51

Harika bir propaganda filmi. Hele ki Ukraynalı'lardan. Halkı bile kaça bölünmüş bir kısmı Rusçu bir kısmı Batıcı ... Bizim de başta Kıbrıs için böyle bir propaganda filmi hazırlamamız lazım. Artı ; Terörle mücadele kapsamında böyle bir propaganda yapımına ihtiyacımız var. Halkın artık umurunda değil kaç şehit olmuş, Doğu elden çıkmış, yok hem Kıbrıs hem Doğu'yu verelim rahat edelim, barış filan ... sevgi pötürcükleri :x Herkesin hafızası geri gelir ve jeton tekrar düşer belki. Teröristlere de moral bozucu etki yapar. Özellikle son dönemde şehirlerde yaşanan çatışmaların gerçek yüzü halka anlatılır. Halk da belki uyanır. Bu tip filmlerden Rus'ların saldırı taktikleri yine aynı ekolden gelen Ukrayna'nın karşı cevabı incelenirse ilerisi için faydalı olur.

havasavunma
Süvariler

Mesaj gönderen havasavunma » 22 Eki 2015, 19:58

Kaekulus yazdı:Adamlar kafayı kırmış :lol: , tamam ateş altında yer değiştirme eğitimi olsun diye birşey yapmaya çalışmışlar ama böylede gelişigüzel siz ördek gibi koşun biz aranıza sıkacaz mantığıyla da olmaz diye düşünüyorum.
Bizdede komando kursunda makineli tüfekle yerde sürünürken ateş açıyorlar. Onunda anlamı yok o zaman. Önemli olan o korkuyu hissetirebilmek bence.

Kullanıcı avatarı
Kaekulus
Süvariler

Mesaj gönderen Kaekulus » 23 Eki 2015, 04:53

havasavunma yazdı: Bizdede komando kursunda makineli tüfekle yerde sürünürken ateş açıyorlar. Onunda anlamı yok o zaman. Önemli olan o korkuyu hissetirebilmek bence.
Alıntı da yapmışsın zaten ama dediğimi tam okumamışsın, eğitim yapılmaz, anlamı yok demiyorum, böylesine gelişigüzel yapılmaz bence diyorum.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 12 Ara 2015, 03:37

aselsan, Ukrayna'nın Ukroboronprom firması ile halihazırda Ukrayna ordusu tarafından kullanılan tankların ortak modernizasyonu konusunda konuşmaya başlamış. aselsan yetkisinin yaptığı açıklamaya göre, eğer çözüm ortaklığından olumlu sonuç çıkar ise ortaklığın ileri aşamalarında yine Ukrayna ordusu kullanımındaki ZMA/ZPT ve obüsleri de modernize edebileceklerini açıklamış...

http://defence-blog.com/army/turkey-now ... tanks.html

Exploration
Üye

Mesaj gönderen Exploration » 12 Ara 2015, 11:14

Ukroboronprom firmasının mermerlerini ve hatta pencerelerini bile yenileyelim sadece modernizasyon değil komple bina yapalım adamlara ancak şu motor işini bir konuşalım oturalım anlaşalım mesela ben motor verilecekse kendimi vatan ve millet için feda edip Ukraynalı bir bayanla evlenmeye hazırım.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut » 12 Ara 2015, 12:14

Exploration yazdı: mesela ben motor verilecekse kendimi vatan ve millet için feda edip Ukraynalı bir bayanla evlenmeye hazırım.
O nasıl kendini feda etmektir öyle :lol:

alucard
Akıncılar

Mesaj gönderen alucard » 12 Ara 2015, 12:23

DENO yazdı:aselsan, Ukrayna'nın Ukroboronprom firması ile halihazırda Ukrayna ordusu tarafından kullanılan tankların ortak modernizasyonu konusunda konuşmaya başlamış. aselsan yetkisinin yaptığı açıklamaya göre, eğer çözüm ortaklığından olumlu sonuç çıkar ise ortaklığın ileri aşamalarında yine Ukrayna ordusu kullanımındaki ZMA/ZPT ve obüsleri de modernize edebileceklerini açıklamış...

http://defence-blog.com/army/turkey-now ... tanks.html
Bizi sonuça götürecek en büyuk etkenlerden birisi de projenin finansmanı icin uygun kredinin Ukrayna ya sağlanması olacaktır. Zira var olan durumda ukrayna
İçin en önemli hususlardan birisi de para olduğundan bu durum çözülürse projede çok önemli bir yol alınmış olur.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan » 12 Ara 2015, 14:05

Exploration yazdı:Ukroboronprom firmasının mermerlerini ve hatta pencerelerini bile yenileyelim sadece modernizasyon değil komple bina yapalım adamlara ancak şu motor işini bir konuşalım oturalım anlaşalım mesela ben motor verilecekse kendimi vatan ve millet için feda edip Ukraynalı bir bayanla evlenmeye hazırım.
Bu bir feda mı rüya mı?

Exploration
Üye

Mesaj gönderen Exploration » 12 Ara 2015, 14:18

Feda , Ukrayna ve Rusya bayanlarını görmüş biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki 2 si arasında seçme hakkım olursa Rus ile evlenirim , Ukraynalı eş almak için biraz şizofren olmak gerekiyor , bakım masrafı vb... konulara girmiyorum bile.

Türk gibi yemek yapan , Türk gibi evi derli toplu olan ama Türk'den 20 25 kat daha güzel bir kadın istiyorsanız Rus alacaksınız , Türk gibi yemek yapamayan , Türk gibi evi derli toplu olmayan Türk'den 20 25 kat daha güzel ama bakım masrafları hem Rus'dan hem Türk'den 20 25 kat daha fazla bir kadın istiyorsanız Ukraynalı alacaksınız , genelleme yapmak istemiyorum ama %95 oranında geçerlidir bahsettiğim konu.

Her neyse işin şakasını bir tarafa bırakırsak Ukrayna'ya kredi vermek dahil her türlü desteği yapmamız icap eder , 50.000 yıllık dostluk kardeşlik olmasa bile motor teknolojisi ve diğer teknolojiler konusunda kazan-kazan yapabileceğimiz bir partnerdir Ukrayna.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 12 Ara 2015, 20:18

Exploration yazdı:Ukroboronprom firmasının mermerlerini ve hatta pencerelerini bile yenileyelim sadece modernizasyon değil komple bina yapalım adamlara ancak şu motor işini bir konuşalım oturalım anlaşalım mesela ben motor verilecekse kendimi vatan ve millet için feda edip Ukraynalı bir bayanla evlenmeye hazırım.

:lol: :lol: Tamam benide yaz listeye bende feda edeceğim kendimi :lol:

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 24 Ara 2015, 15:57

volkan3536 yazdı:Madem rusya suriyede batı destekli muhalifleri vurabiliyor, biz veya daha mantıklı olan nato diyelim neden ukraynada askeri varlık göster(e)miyor? Rusyanın Türkmenleri vurmasına verilecek en iyi cevap bu olmalı bence.
AB Rusya ile ciddi ekonomik bağlar kurdu. Ancak yavaş yavaş bırakabiliyor. ABD'de ise Obama etliye sütlüye karışmaz. Zaten geriye NATO diye birşey kalmadı. Türkiye tek başına gidip de sahada Ukrayna'ya askeri destek veremez. Bunu dünyaya anlatabilecek gücü yok. Onun yerine bakalım bu askeri yardım yada ortak çalışmalardan birşey çıkarılabilecek mi.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 » 05 Mar 2016, 11:42

Türkiye, Ukrayna ordusuna karşılıksız olarak 800 bin dolar değerinde üniforma ve elbise gönderecek.

Haber Sputnik'in ama :roll:
http://www.milliyet.com.tr/ukrayna-ordu ... efault.htm

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 05 Mar 2016, 12:24

Elimizde ATGM şeklinde piyade tarafından kullanılabilecek Mızrak ve Cirit sistemleri olsaydı iyi giderdi diyorum şahşen.Tekerlekli ve paletli herhangi bir askeri araç satımına dair bilgi var mı peki? Aslında bizim için büyük bir fırsat.

Kullanıcı avatarı
TUVA
Süvariler

Mesaj gönderen TUVA » 12 Mar 2016, 01:17

Kırım Tatar'ları kendi askeri örgütlenmelerini başlatıyorlar. Henüz bir kaç tabur düzeyinde olan bu teşkilatlanma, dilerim bütün Türk coğrafyalarının mücadelesini başlatan kıvılcım olur.

http://www.turkbakis.com/tatarlar/iste- ... -h853.html

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 12 Mar 2016, 04:37

TUVA yazdı:Kırım Tatar'ları kendi askeri örgütlenmelerini başlatıyorlar. Henüz bir kaç tabur düzeyinde olan bu teşkilatlanma, dilerim bütün Türk coğrafyalarının mücadelesini başlatan kıvılcım olur.

http://www.turkbakis.com/tatarlar/iste- ... -h853.html

Ruslara karşı 0 şansları var. Nüfusları kaybolma seviyesine gelebilir. Onun yerine kendilerine ülkemizin muhtelif yerlerine yerleşmeyi önermeliyiz.

Kişisel fikrim.

Lotus
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Lotus » 18 Mar 2016, 17:38

Ukrayna sınır birliklerinin yeni zırhlı gözetleme aracı Triton. (62 adetlik sipariş verilmişti...)

Resim

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior » 11 Nis 2016, 18:56

Ukroboronprom ile HAVELSAN arasında iş birliği

Ukrayna Savunma Sanayii Ukroboronprom ile Hava Elektronik Sanayi arasında ortak radar üretimi ve geliştirilmesi konusunda memorandum imzalandı.

KİEV

Ukrayna Savunma Sanayii Ukroboronprom ile Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) arasında ortak radar üretimi ve geliştirilmesi konusunda memorandum imzalandı.

Ukroboronprom basın merkezinden yapılan açıklamada, memorandumun yanı sıra iki kuruluş arasında havacılık alanında işbirliğinin genişletilmesi için anlaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, Ukroboronprom’un radar ekipmanları üretiminde önemli tecrübeye sahip olduğu vurgulanarak, “Gücümüzü Türk firması (Havelsan) ile birleştiriyoruz ve uluslararası standartlara uygun ölçekte yeni ürünler geliştireceğiz” denildi.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, bu yüzden Türkiye’nin deneyiminin Ukrayna’nın NATO üyesi ülkelerle askeri teknik alanlarda ilişkisini derinleştirmeye sebep olacağı vurgulandı.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ukroboronpr ... gi-/553034

aybars_batur
Süvariler
Ukrayna'nın yeni muharip insansız kara aracı

Mesaj gönderen aybars_batur » 29 Ağu 2016, 14:05

Ukrayna, 7.62mm makineli tüfek taşıyan, 20 km menzilli "Phantom muharip insansız kara aracı" tanıttı.
Resim

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 06 Ara 2016, 12:39

Güzel video olmuş. Biz niye böyle şeyler yapamıyoruz ? :roll:
[youtube]7vdQ-wxjJSU[/youtube]

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 25 May 2017, 01:45

Detaylarını bilmemekle birlikte yabancı bir şahıstan aldığım habere göre Ukrayna basınında şu anda savunma bakanlığının haberleşme ve hedef tespit sistemlerini içeren ve birkaç milyon dolarlık olarak tabir edilen bir askeri tedarik programında aselsan ve Elbit arasında çıkan sorunlar yer almakta imiş. İki firma da birbirini ihale sürecinde Ukraynalı makamlara rüşvet yedirmek ve medya manipülasyonu yapmak gibi şeyler ile suçlamakta imiş. Öyle ki Ukrayna başbakanı konuyu konuşmak için Türk ve İsrail büyük elçilerini makamına çağırmış.Bu konu hakkında daha fazla bilgisi olan varsa yazabilir mi acaba? Yerli basında buna benzer hiçbir haber karşıma çıkmadı...

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq » 29 Haz 2017, 22:01

DENO yazdı: 25 May 2017, 01:45 Detaylarını bilmemekle birlikte yabancı bir şahıstan aldığım habere göre Ukrayna basınında şu anda savunma bakanlığının haberleşme ve hedef tespit sistemlerini içeren ve birkaç milyon dolarlık olarak tabir edilen bir askeri tedarik programında aselsan ve Elbit arasında çıkan sorunlar yer almakta imiş. İki firma da birbirini ihale sürecinde Ukraynalı makamlara rüşvet yedirmek ve medya manipülasyonu yapmak gibi şeyler ile suçlamakta imiş. Öyle ki Ukrayna başbakanı konuyu konuşmak için Türk ve İsrail büyük elçilerini makamına çağırmış.Bu konu hakkında daha fazla bilgisi olan varsa yazabilir mi acaba? Yerli basında buna benzer hiçbir haber karşıma çıkmadı...
Sözleşme Aselsan'a veriliyor. Elbit'in ürün performansı pek beğenilmedi diye okumuştum, bazı üsulsuzluklara da el atmışlar.

http://bmpd.livejournal.com/2693610.html

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 31 Oca 2018, 14:37

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksandr Turchynov, yeni geliştirilen bir gemisavar seyir füzesinin 30 Ocak'ta başarıyla test edildiğini açıkladı. Resmi açıklamalarda füzenin adı belirtilmezken Turchynov, füzenin Ukrayna'nın devlet ve özel savunma teşebbüsleriyle iş birliği içinde Luch Tasarım Bürosu'nca tamamen yerli olarak geliştirildiğini kaydetti.

Yerel basında çıkan bazı haberlerde, söz konusu füzenin Sovyet yapımı Kh-35 füzesi temel alınarak geliştirilen Neptune gemisavar füzesi olduğu bilgisi yer aldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ukrayna ... sti/5620/1

fforfoxtrot
Üye

Mesaj gönderen fforfoxtrot » 20 Şub 2018, 17:16