Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Bunu nasıl taşıyor nasıl nişan alıyor anlamadım...

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

igirgin yazdı: 29 May 2021, 11:48 Bunu nasıl taşıyor nasıl nişan alıyor anlamadım...
Mayon çantası Ruslardan önce ABD tarafından denenen ve aslında mazisi Vietnam Savaşına kadar uzanan bir konsept, bizde de STM yaptıydı Jandarma'daki PKM ve M249 lar için. Her durum ve senaryoya uygun olmamak ile birlikte ateş üstünlüğünü sürekli olarak elinde tutman gereken ve dolum yapmaya zamanın olmayacağı durumlar için ideal bir çözüm. Normal gez-göz-arpacık nişanı yaparsın yine zaten dayı öyle yapıyor ama tabi elektrooptik nişangah kullanırsan daha da rahat nişan alırsın. Ayrıca bu meretin daha çok kalçadan yapılacak seri atışlarda kullanılacağını da unutmamak lazım...

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Deno hocam sanırım sayın İgirgin intikal sırasında nasıl taşınıyor? diye sormuş ben soruyu öyle anladım.
Sanırım intikal sırasında çanta- mayon'nun ve silah bağlantısı yok çanta mayonla birlikte sırtta ,silah elde taşınıyor.
Bir çatışma anında çok çabuk silaha monte ediliyordur.
Mevziye yattığını düşünün o pozisyondada nisan alabilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Ya taşımasına taşır boyuna asar gider... Fakat bu pozisyonda ateş etmeye kalkışması pek ergonomik değil, nişan alması da absürd.
Elemanın silah tutuşu yeni gelinin gerdek gecesine benzettim de...
Sonuçta fotoğraf için verilen bir pozdur.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

igirgin yazdı: 29 May 2021, 13:11 Ya taşımasına taşır boyuna asar gider... Fakat bu pozisyonda ateş etmeye kalkışması pek ergonomik değil, nişan alması da absürd.
Elemanın silah tutuşu yeni gelinin gerdek gecesine benzettim de...
Sonuçta fotoğraf için verilen bir pozdur.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

DENO yazdı: 29 May 2021, 19:17
Mantığı anladım, ne kadar önden tutarsa ayakta isabetli atış yapmak için daha büyük bir şans var. Fakat hayvan gibi bir makineli tüfekle bu durun ne kadar geçerlidir? PKM 7,5 kg olsa mermiler ve şerit dahil 9 kg civarında olur. Ayakta tek ateş seçeneği bu tutuş ile mümkün gibi fakat oldukça zor bir silah operasyonu gibi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

igirgin yazdı: 29 May 2021, 19:41 Mantığı anladım, ne kadar önden tutarsa ayakta isabetli atış yapmak için daha büyük bir şans var. Fakat hayvan gibi bir makineli tüfekle bu durun ne kadar geçerlidir? PKM 7,5 kg olsa mermiler ve şerit dahil 9 kg civarında olur. Ayakta tek ateş seçeneği bu tutuş ile mümkün gibi fakat oldukça zor bir silah operasyonu gibi.
C-Clampı zaten arazide sürekli yapan yapabilen babayiğit yok, istediğin kadar kaslı ol tüfeği 20-30 dk dan fazla o şekil tutabilsen iyi, kaldı ki makineli tüfekten bahsediyoruz. Ama girş ve çıkış sürenin 5-10 dakika olduğu baskın tipi meskun mahal operasyonları için biçilmiş kaftandır. Şimdi: "makineli tüfek ile mesun mahal mı yapacak?" demeyin, dediğim gibi mayon torbası gibi kullanımı çok özel görevler olabilir.

Misal Delta Force un Panama Savaşı sırasında hapisaneye yaptığı rehine kurtarma operasyonu gibi. Little Bird helikopterleri ile çatıya adam indirmişler, buy mayon çantalı makineli tüfekçiler onları gören gardiyanlara avludan mermi yardırır iken diğerleri içeri gibip hedefleri alıp gitmiş. Bunun gibi akıl ve mantığın zorlandığı durumlar için bu taktik ve teknikler işe yarayabilir ama alışılagelmiş muharebe ve angarjman türleri için ilk bakışta göze absürd geliyor olabilir.

Hiç kullanmayacak olsa bile mermi yakması, tecrübe etmesi elzem, kas hafızasını, reflekslerini, silaha olan hakimyetini geliştirir. Bu sütre gerisi atışlarda ne yapılır ne yapılmaz onu tecrübe eder en azından. Bu işin tek bir doğrusu yok poligonda ter ve mermi döken en iyisi olur daima böyledir...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Suriye'de kafalarına yedikleri MAM-L ve Karabağ'da Aşotların boş kafalarına yedikleri Spike füzelerinden sonra akıllanmışlar gibi... Bu şapkalar dediklerine göre bir çeşit ERA zırhıdır.

Resim

Radiology
Üye

Mesaj gönderen Radiology »

Eğer ki dedikleri gibi ise alttaki personele zararı dokunmaz mı?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Muharebe durumunda "buttoned up" yol alırsın, kapaklar kapalı olur. Belki komutan mort olabilir, o da tankın mort olmasından iyidir.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

selcuklu yazdı: 25 Haz 2021, 16:06 Biraz alakasız ama, şu Rus zırhlıları (t 14 armata hariç) tasarımdan uzak, hiç estetik kaygısı taşımayan tipsiz birer varlık gibi durmuyor mu?
Bir de terminatör güzel. Cidden Rus zırhlıları çirkin özellikle personel taşıyıcıları.

TCG TRABZON
Süvariler

Mesaj gönderen TCG TRABZON »

Rusya'nın tek motorlu avcısı 20 Temmuz'da yüzünü göstermeye hazırlanıyor. Kod adı Checkmate. Yanılmıyorsam 1960'lardan bu yana Sukhoi'nin ilk tek motorlu jeti. Mig tarafında ise en son değişken geometrili kanatlara sahip Mig-23 vardı.

Resim

Ancak asıl ilginç olan, Rostec'in yayınladığı teaser oldu. Kurum bu videoda sadece kendi pilotlarını göstermek yerine; Vietnam, Arjantin, Hindistan hatta BAE pilotlarının bir tür özel çağrı ile toplandığı türde kurgu ile tanıtım yapmış. Rusya'nın Çin ile ABD arasında kendi müşterek uçağı, dolayısıyla askeri-politik konseptini mi resmediyor, yoksa sadece Rus tipi enformasyon modelinin bir başka örneği mi, zaman gösterir. Fakat bu proje kaynakları sınırlı hava kuvvetleri için nispeten düşük işletim maliyetiyle 4.5+ ile 5. nesile geçiş sağlayacak bir ihracat uçağı olmanın ötesinde, eğer proje içerisinde F-35'in diğer versiyonunun da karşısına çıkabilecek oranda, detaylı bir planı varsa: ABD nüfuzunun aşındığı, ya da ABD'nin Rusya'nın askeri ilişkilerinin etkisini zayıflatmaya çalıştığı bölgelerde baş ağrısı yaratabilecek bir konu olabilir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Yeni uçağın brandasını indirmişler, önü pek çirkin.

TCG TRABZON
Süvariler

Mesaj gönderen TCG TRABZON »

Rusya neden tek motorlu jet yapar? Hindistan'nın devam eden bir HAL AMCA programı var. BAE ise F-35 konusunda son düzlüğe gelmiş durumda. Rostec'in ilk tanıtım videosunda bu ülkelerin isimlerine ve pilot üniformalarına yer vererek neyi amaçladığını anlamak güç.

Bir de şu poster var: Tepe ormanlık arazide yükselen bir satranç atı.
https://pbs.twimg.com/media/E6B00TEWEAILLk0.jpg

Burada anlatılmak istenen ne olabilir? Acaba Rusya daha önce Yakovlev ile yarım bıraktığı süpersonik VTOL jet çalışmalarına atıf mı yapıyor?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Rusların Ход Конём(Hod Konyom) At hamlesi -ters köşeye yatırma hareketi deyimi var. Yani kimi ve nasıl ters köşeye yatırmışlar ben de çok merak ettim.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Rusyanın askeri elektronik teknolojisi ortada, Batı ya rakip bir uçak çıkabilir. Ama bir F-35, F-22 beklenmesin.
Hava kuvvetlerini 4.5, 5 nesile adapte edemeyen kuvvetler için alternatif bir ürün olacaktır.

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein »

Rusya’nın yeni savaş uçağı görücüye çıktı
Resim
Rusya, yeni geliştirdiği tek motorlu 5’inci nesil savaş uçağını MAKS fuarında tanıtacak. Yeni uçak Sukhoi tarafından hafif bir taktik avcı uçağı geliştirme programında geliştirildi.
Yeni bir savaş uçağı daha görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Rus şirket Sukhoi tarafından geliştirilen tek motorlu savaş uçağı, 5’inci nesil olarak üretildi.

20-25 Temmuz’da Moskova’da düzenlenecek olan MAKS-2021 Uluslararası Havacılık Fuarı’nda görücüye çıkacak olan savaş uçağı Rusya’nın en yeni Su-57 iki motorlu hayalet avcı uçağından küçük olacak.

İddialara göre uçağın kalkış ağırlığı 18 tondan az olacak ve Su-57 savaş uçaklarında kullanılan İzdeliye 30 motoru kullanılacak.

X-32’ye benziyor

Su-XX olarak henüz adı açıklanmayan uçağın Boeing tarafından tasarlanan X-32 uçağına olan benzerliği dikkat çekiyor. Uçak tıpkı X-32 gibi ventral tipte bir hava alığına sahip.

“RF-00075” kuyruk numaralı uçağın üzerinde mavi renkle “75” yazıyor bu da doğal olarak uçağın “Su-75” olarak adlandırabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.
Resim
Videosu da yayınlandı

Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec, brandayla kaplı yeni uçağın bir resmini yayınladı. Şirket ayrıca “beni çıplak görmek ister misin?” yazısının yer aldığı heyecanlı yabancı müşterileri ve jetin su üzerindeki belirsiz gölgesini gösteren kısa bir video yayınladı.
https://www.youtube.com/watch?v=Nnm0stFtnkw
Video ile ayrıca Rostec’in Sukhoi şirketinin tek motorlu savaş uçağı üzerinde çalıştığı ilk kez resmi olarak teyit edilmiş oldu. Görüntülerde ayrıca uçağın gösterge paneli ve kontrol mekanizmaları görülebiliyor.

Savunma uzmanlarına göre uçağın hızı 2 mach’tan fazla olacak.
https://haber.aero/savunma/rusyanin-yen ... uye-cikti/

İkinci resimde biraz detaylı görünüyor. İnstagram' da önden çekilmiş fotoğrafı vardı ama görüntü almayı unuttum. Biraz F-35 biraz X-32 karışımı olmuş sanki. Hava alıkları F-35 gibi başlayıp X-32 gibi alttan devam ediyordu. Bakalım başarılı olacak mı?

Kullanıcı avatarı
wolfastein
Üye

Mesaj gönderen wolfastein »

Bu da twitter'dan alıntı daha detaylı

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Uçağın adı da belli oldu bugün Şah-Mat.
Canlı prezantasyonu da bir türlü başlatamadılar.
Seyretmek isteyen varsa

19:52 de başladı

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

Şekli hoşuma gitti. Eğer izdeliye-30 ile donatılmışsa ve ağ tabanlı savaşa uygun donanımları varsa, etkili bir uçak olur. F-35'in asıl olması gereken uçak böyle bir şeydi işte.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

merzifonlu yazdı: 20 Tem 2021, 20:20 Şekli hoşuma gitti. Eğer izdeliye-30 ile donatılmışsa ve ağ tabanlı savaşa uygun donanımları varsa, etkili bir uçak olur. F-35'in asıl olması gereken uçak böyle bir şeydi işte.
Bu uçağın olduğu neyi olamadı f35 ?

merzifonlu
Süvariler

Ucuzluk ve kolay idame. En azından Rus iddiası bu şekilde. Becerirler veya beceremezler, o ayrı konu. Ama benim takdir ettiğim, uçağın iddia edilen kalitesi değil, geliştirme modelidir. İzdeliye-30 motorunu bu uçağa da uygulamayı düşünüyorlarmış.

F-35 olayında, VTOL modeli geliştirme projesine dahil edilmeyecekti. Yeni bir motor da geliştirilmeyecekti, F-22'nin mevcuttaki motoru üzerinden tek bir model geliştirilecekti. Uçakta vasat sensörler ama çok gelişmiş bir veri paylaşımı olacaktı.

Amerikalılarda jeton köşeli galiba. F-36 Kingsnake projesi ile bu dediğim yaklaşıma döndüler.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

merzifonlu yazdı: 20 Tem 2021, 21:26 Ucuzluk ve kolay idame. VTOL modeli geliştirme projesine dahil edilmeyecekti. Yeni bir motor da geliştirilmeyecekti, F-22'nin mevcuttaki motoru üzerinden tek bir model geliştirilecekti.
İyi de daha yeni tanıtımı yapılan bir uçağın ucuz ve kolay idame edilebilir olduğunu nereden biliyoruz ? Ortada ilk uçuşunu bile yapmamış bir prototip var daha. Hele bir servise başlasın o zaman daha isabetli çıkarımlar yapılabilir ama şu an için daha erken..

Gövde altına konumlandırılmış hava alığı ve çift dikey stabilize falan MiG 1.44 den esintiler gördüm uçakta nedense...

Resim

merzifonlu
Süvariler

DENO yazdı: 20 Tem 2021, 21:59 İyi de daha yeni tanıtımı yapılan bir uçağın ucuz ve kolay idame edilebilir olduğunu nereden biliyoruz ?
İletimi yeniden düzenledim Sayın DENO. Elbette bilmiyoruz. Uçak ete kemiğe bürünsün, bakarız.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Kısa ve net bir şekilde yazayım. Motor problemlerini aşamamış ve halihazırda yürüttüğü yeni nesil uçak projesini nihayete erdirememiş bir ülkeden f35 e rakip çıkmasını beklemiyorum. Olmayacağınıda biliyorum. Sadece kaportayla oynayıp şeklini benzetmekle o uçağa rakip olunmuyor. Ayrıca rusların 5.nesil kavramı ile batının 5.nesil kavramı bir değil.

Böyle ikide bir çıkıp şeklen f35 e benzetip rakip olacak diye haber yapanları görünce aklıma bu reklam gelir.

Bu araba ne kadar peugeot olmuşsa bu uçaklarda o kadar f35.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Ortaya F16 Block 40 tan hallice bir uçak çıkacak, aklıma isim olarak F16 Silent Hawk gibi birşeyler geldi.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

25-30 milyon rakamları dolanıyor beklenilen fiyat aralığı olarak. Doğmamış çocuğa don biçilmez ama -özelliklerine bile bakmadan- bu fiyatlara mal olabilecek bir uçağın F35'e rakip olabileceğini düşünmüyorum.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Tam motor konusunda bir seyler yazacaktim ki sayin Teori yazmış. Henüz ellerindeki motorlar mevcut F-16 mitorlarından bile kötüyken (radar izi ve ömür anlamında) ne kadar F-16 nın hayaleti olur şüpheliyim.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Arkadaşlar belli ki bu F-35 rakibi filan değil. Son dönemde çok parası olmayan ama uçak da almak isteyen, Mig-21 yerine ne alsakçıların, hayalindeki uçak bu. Tek motor, olabildiğinde gelişmiş aviyonik ve EH sistemleri yanına bir de güzel radar koydun mu, eldeki Rus mühimmatlarını da kullanırsa, al sana mis gibi ucuz bir Mig-21 alternatifi. Hadi batı blokundakiler el mahkum F-16 alıyor da, diğer ülkeler için güzel bir alternatif olabilir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Rus paraşütçüleri (VDV) kullanımı için geliştirilen BMD-4M hafif ZMA'nın taşıyıcısına monte edilmiş AT-14 Kornet-D1 4 tüplü kumanda kontollü anti-tank füze atıcısı görücüye çıkmış.

Resim

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Sta projesi için ideal bir kule

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Rusya'nın özel kuvvet operasyonları için isteği dahilinde geliştirilem Mi-171Sh-VN Hip-H helikopteri ordu testleri sırasında görüntülenmiş. Helikopter kendisinden önceki silahlı Mi-17 türevlerinden farklı olarak özellikleri ise gücü arttırılmış turboşaft motor ve yeni rotor organları, "x" tipi kuyruk pervanesi, kompozit materyalden yapılan daha hafif ve dayanıklı ana pervane, IBKV-17VP tam dijital MFD gösterge paneli, kevlar ve titanyum zırh panelleri ile kaplanmış kabin, OPS-24N-1L FLIR ünitesi ve President-S lazer ikaz sensörü + otomatik flare atıcılı aktif savunma sistemi imiş.

Silah sistemleri olarak ise dahili olarak silah istasyonun hemen üzerine yerleştirilmiş 2 adet Kord 12.7mm makineli tüfeği de varmış. Harici olarak ise 6 adet podluk silah istasyonlarında ek yakıt tankı, UB serisi güdümsüz roket atıcıları ve makineli tüfek podları dışında artık büyük olasılıkla güdümlü Ataka ve Khrizantema füzeleri de ateşleyebilecek.

Resim

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Rus uzay ve hava kuvvetleri sapır sapır dökülüyor.
Bakımdan dönen bir Su-24 Perm bölgesinde düşmüş...

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

igirgin yazdı: 28 Ağu 2021, 00:29 Rus uzay ve hava kuvvetleri sapır sapır dökülüyor.
Bakımdan dönen bir Su-24 Perm bölgesinde düşmüş...
Rusya bütün temelini Su-34 Su-35 su-57 üzerine yeniden kuracak gibi duruyor. Düşen Su-24,Su-25,su-27 ve Mig29'lar zaten ömür dolduran, yeniden yapılanma sürecinde emanetçi rolde uçaklar. Pilot kaybı o0lmadıkça Rusların çokta dert ettiğini sanmıyorum.

Su-24-Su25= Su34

Mig-29 - Su27 = Su35

Mig 31 = Su57

Elde bu uçakların sayısı arttıkça eskiler hizmetten çıkacaklar. Ama uçak üretim hızı yetersiz olduğu için, Rusların sıcak para getirecek ihracatı öncelik edinmesiyle de, doğal yollardan değil "doğal seçilim" yoluyla gerçekleşiyor değişim :mrgreen:

Ama benim dikkatimi çeken Mig' in hala geleceğe yönelik bir konspet oluşturamaması oldu. Mig35 dedikleri modernize Mig29, ihracat başarısı edinemedi, Mig41 diye birşey ortaya attılar ses soluk yok. Doğu Avrupanın Mig29 modernizasyon-bakım işlerini genelde Polonya-Belarus kapıyor.

Sukhoi Su-57, Su34-35, birde bu yeni Checkmate denilen uçakla yolunu aldı gitti. Eğer Mig41'i çıkaramazlarsa doğal süreç Sukhoi tarafından satın alınmaları ve Rus avcı uçak tasarımlarının tek ana şirket üzerinden yürümesi olur sanırım.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Rus S-70 Okhotnik insansız savaş uçağı ve Su-57 jet uçağı boyutları.

S-70'in nihai konfigürasyonunda nozullar ısıl iz bakımında daha da geliştirilecek gibi gözüküyor.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

2017 yılında Suriye görev dönüşü sonrası modernize edilmek için havuza çekilip başına gelmedik kalmayan Amiral Kuznetsov'un Rus Donanmasına teslimi yine bir yıl daha ertelenmiş..
Rus Donanması’nın tek uçak gemisi olan Proje 11435 sınıfı RFNS Admiral Kuznetsov (063)’da modernizasyon faaliyetleri bir türlü planlandığı şekilde ilerlemiyor. Yaşanan problemler nedeniyle kuru havuzda zaman zaman hasar dâhi gören geminin göreve dönüşü için yeniden gecikme açıklandı.

Rus Donanması için RFNS Admiral Kuznetsov (063)’dan kötü haber geldi. Yaşanan sorunlar nedeniyle modernizasyon programında ciddi aksamalara yaşanan geminin göreve dönüş tarihi 2023 yılına ertelendi. Gövde yapısal bileşenlerinde icra edilecek faaliyetlerin yanı sıra platforma yeni dümen ve uskur sistemleri takılacak. Çalışmaların 2023 yılı yaz döneminde tamamlanması ve geminin aynı yıl yeniden Rusya Deniz Kuvvetleri çatısı altında açık denizlere dönmesi planlanıyor.

Resim

https://www.tr.defencesight.com/rus-uck ... ara-kaldi/

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Rusya'nın yeni uçağı T-75 tanıtım videosunda Akıncı,F-16 ve F-4 hedef göstermesi çok manidar olmuş. Nasıl bir kuyruk acısı oluşturduysa artık... :D

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Dayıyı da Call of Duty efektiyle koymuşlar reklama

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Rusya Tornado-G 122mm güdümlü ÇNRA'nın havadan atılabilir portatif bir modelini geliştirmeye başlamış.

Resim

Haber Linki: https://www.tr.defencesight.com/rusya-h ... ra-atacak/

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Resim
Bu kamyonun neresini hafiflecekler anlamış değilim. Bir de bunu havadan indireceklerse şimdiden kolay gelsin. Gerçi IL-76 'nın kanatları altına serbest düşümlü güdümsüz bomba takan ve 2021 yılında bunların eğitimini verenlerden herşey beklenir. Kabinin üstüne kafes çardak kaynatmayı da unutmasınlar bari...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

igirgin yazdı: 27 Kas 2021, 21:32 Bu kamyonun neresini hafiflecekler anlamış değilim. Bir de bunu havadan indireceklerse şimdiden kolay gelsin. Gerçi IL-76 'nın kanatları altına serbest düşümlü güdümsüz bomba takan ve 2021 yılında bunların eğitimini verenlerden herşey beklenir. Kabinin üstüne kafes çardak kaynatmayı da unutmasınlar bari...
Belki de hiç kamyona monte etmeyecek, dorse üzerine yerleştirip çekici aracı ayrı, lançerini de ayrı atacaklar...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

DENO yazdı: 27 Kas 2021, 22:28 Belki de hiç kamyona monte etmeyecek, dorse üzerine yerleştirip çekici aracı ayrı, lançerini de ayrı atacaklar...
:lol: yerde de inşallah birbirlerini bulurlar.
T72 şasesi üzerine monte TOS sistemleri gibi BMD şasesinin üzerine daha az füze monte edilmiş lançer de çıkabilir. Ama uzun menzilli bir hava savunma füzesi tüm hayalleri boşa çıkartabilir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Rusya 2S7M Malka 23mm kundağı motorlu obüslerini modernize ediyormuş.

Resim

Haber Linki: https://www.tr.defencesight.com/rusya-p ... ze-ediyor/

selmet
Üye

Mesaj gönderen selmet »

-- Alıntı - -
Rusya 2S7M Malka 23mm kundağı motorlu obüslerini modernize ediyormuş
-- Alıntı - -

203 mm

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

kivele yazdı: 15 Kas 2021, 19:20 Rusya'nın yeni uçağı T-75 tanıtım videosunda Akıncı,F-16 ve F-4 hedef göstermesi çok manidar olmuş. Nasıl bir kuyruk acısı oluşturduysa artık... :D

Uçak T-75 değilde Eurofighter Tayfun olsaydı tam olacakmış. :D

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Rusya yine bildiğimiz gibi, Rus Donanması için St. Petersburg'ta inşa edilen Gremyashchiy sınıfı korvet Provorny inşa sırasında alev aldı. Korvetin gelecek yıl hizmete alınması planlanıyordu.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Yapımına 2013 yılında başlanmış. Muhtemelen Rusya kısıtlı bütçeyle fakat anormal bir hırsla her işe saldırınca yetersiz bütçeden dolayı uzadı da uzadı, hizmete girişine aylar kala ise yandı gitti, çıkarılacak çok ders var :roll:

Şu Dimdegleri ite kaka da olsa sağ salim bitirdiğimize oldukça sevinmiştim, o sevinci hak etmiş açıkçası.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Tyras yazdı: 18 Ara 2021, 01:37 Yapımına 2013 yılında başlanmış. Muhtemelen Rusya kısıtlı bütçeyle fakat anormal bir hırsla her işe saldırınca yetersiz bütçeden dolayı uzadı da uzadı, hizmete girişine aylar kala ise yandı gitti, çıkarılacak çok ders var :roll:

Şu Dimdegleri ite kaka da olsa sağ salim bitirdiğimize oldukça sevinmiştim, o sevinci hak etmiş açıkçası.
Bir zamanlar çar ambarları kontrol edeceğim diye aklından geçirdiğinde bile nedense ambarlarda o akşam yangın çıkarmış, yani 8 senede bitiremeyenlerin bir bahanesi olması gerekirdi, eğe o iş de tamam. Birileri milyonları "indira gandi" yaptı.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Bir kaç gündür Rus sitelerinde Rus dronları Türk dronlarından iyi ve döver tarzında haberler ve yorumlar paylaşılıyordu. Ağızlarındaki baklayı çıkardılar.
Biz mi aptalız bunlar mı çok zeki anlamadım gitti, havada asılı duran bir hedefe Kornet füzesi atıyor. :o

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Çöp olan korvetten görüntü... VLS alafranga klozet olmuş.
Resim