Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 15 Mar 2021, 22:12

Motor farki gozukuyor ilk bakista. USAF hizmetine giren ilk F110 motorlu F15 oldu bu ucak....

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 15 Mar 2021, 22:20

Bu açıdan en büyük gözle fark edilen fark o, evet. Bir de kanopinin iki yanındaki apertürler. Detaylı açıp bakamadım henüz neymiş tam adı diye.

Ne varsa içeride var.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 15 Mar 2021, 22:45

Sanchez yazdı: 15 Mar 2021, 22:20 Bu açıdan en büyük gözle fark edilen fark o, evet. Bir de kanopinin iki yanındaki apertürler. Detaylı açıp bakamadım henüz neymiş tam adı diye.

Ne varsa içeride var.
Birkaç küçük anten farklılığı da var hocam. Ayrıca çekim açısı beni yanıltmıyorsa dikey stabilizelerin ucundaki çıkıntıları simetrik yapmışlar bu sefer :D Önceden biri daha şişkin diğeri inceydi.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 15 Mar 2021, 23:52

robust yazdı: 15 Mar 2021, 18:02 Hocam F15EX'in cift koltuklu olduguna takilmayin, gerekirse tek pilot goreve gidebiliyor, aynen bizim F16D ucaklarimiz gibi. USAF'in F15EX'lere bu kadar hizli atlamasinin bir kac nedeni var. Oncelikle ucaklar cok kabiliyetli oldu, Saudi ve Katar satislariyla. F15 yeni nesil bir 4.5 nesil kadar etkili basta AESA radar, EH sistemleri gibi aviyonik ve gorev sistemlerine sahip, Ucagin govdesi daha farkli uretiliyor, ucus omru 20bin saat, tam digital fly-by-wire ucus kontrol (F16 Block-40 sonrasi gibi), ve tabi agir payload tasima kabiliyetine ihtiyaclari var.

Hipersonik fuzeler gelecek 10-15 yilda hizla yayginlasacak. Ruslar Mig-31 ve belki Su-34 ile hipersonik Kinzhal fuzesini yuksek irtifadan atiyor. Yaklasik 2000km menzilli, Mach 10 hiza erisebilen ucaktan atilan bir balistik fuze aslinda. Cin keza benzer hipersonik hizlara ulasabilecen fuzeler yapiyor. ABD bu yarista hipersonik fuzeler uzerinde calisiyor ve tasiyici platform olarak F15EX kullanilmasi bekleniyor. B52, B1 vs de kullanilacaktir ama F15EX'in Kinzhal benzeri fuzeleri tasimasi beklenebilir.
Abd için en makul çözüm olmuş diyebiliriz. Suudi, ve Katar'ın parasını ödediği güncel ve çok amaçlı uçak.Fcas,Tempest derken Abd den f15 gelmesi biraz garip oldu. Yeni nesil bir uçağı Usaf 2060 lardan önce uçurmaz heralde.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 Mar 2021, 00:05

Footle yazdı: 15 Mar 2021, 22:45 Birkaç küçük anten farklılığı da var hocam. Ayrıca çekim açısı beni yanıltmıyorsa dikey stabilizelerin ucundaki çıkıntıları simetrik yapmışlar bu sefer :D Önceden biri daha şişkin diğeri inceydi.
Onları gözüm görmüyor zaten... :roll:
dr.911 yazdı:Yeni nesil bir uçağı Usaf 2060 lardan önce uçurmaz heralde.
Dur daha NGAD var.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 16 Mar 2021, 00:22

Sanchez yazdı: 16 Mar 2021, 00:05 Onları gözüm görmüyor zaten... :roll:

Dur daha NGAD var.
Hocam Usaf'ın NGAD'si hangi uçakların yerine gelecek ki 2060tan önce olabilsin ? Ortada bir görünür NGAD'de yok Fcas ve Tempest'e kıyasla.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 16 Mar 2021, 00:59

dr.911 yazdı: 15 Mar 2021, 23:52 Fcas,Tempest derken Abd den f15 gelmesi biraz garip oldu.
Düşman Çin olunca sayının önemi arttı ssanırım. Seçkin askerler tarihte çok muharebe kazandırmıştır; ama savaşın sonucunu cepheye sürebildiğin sayılar belirlemiştir.

1-2 günde sonuçlanan taktik savaşların bittiği, topyekün savaşların başladığı bir dönem olarak anlıyorum ben.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras » 16 Mar 2021, 14:20

pymk yazdı: Düşman Çin olunca sayının önemi arttı ssanırım. Seçkin askerler tarihte çok muharebe kazandırmıştır; ama savaşın sonucunu cepheye sürebildiğin sayılar belirlemiştir.

1-2 günde sonuçlanan taktik savaşların bittiği, topyekün savaşların başladığı bir dönem olarak anlıyorum ben.

F15 nereden kalkacakta Çin'i vuracak o mesele. Çin'in yakınında Japonya hariç ABD'nin yerleşip koruyabileceği bir hava üssü yapılanması göremiyorum. Japonya bile riskli.

Japonya ne kadar kolay lokma görülse de, savaşa girme kararı öyle kolay bir karar değil, ayrıca ülke de, ABD-Çin'in ardından dünyanın 3. büyük ekonomisi.

Burada en önemli konu tarihinde birçok(fukushima'yı da ekleyebiliriz) nükleer trajedi olan Japonya bu savaşın bir parçası olmayı kabul edecekse, onların mevcut ABM kapasitesi de katlanarak artmalı ki, adada tekrar bir nükleer kriz olmaycağına güvenleri oluşsun. Güney Kore'de Japonya'da ABD bir maceraya girişecek nükleeri ben yiyeceğim diye derin bir çekince içinde. Ulusal imkanlarla kuracakları hava savunması asla yeterli olmayacaktır. ABD'nin Japonya'yla beraber Sm-3 IIB ortak geliştirmesi böyle okunmalı, ama üretimi sayılara-sahaya nasıl yansıyacak muamma.

ABD'nin sayı yarıştırmak niyeti varsa varını yoğunu Uçak Gemisi Savaş gruplarını arttırıp LHD'lerine F35B doldurması gerekir. Yani USAF değil daha Navy+Marines ağırlıklı bir çözüm üretmeleri gerekecektir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 16 Mar 2021, 14:32

Tyras yazdı: 16 Mar 2021, 14:20

Burada en önemli konu tarihinde birçok(fukushima'yı da ekleyebiliriz) nükleer trajedi olan Japonya bu savaşın bir parçası olmayı kabul edecekse, onların mevcut ABM kapasitesi de katlanarak artmalı ki, adada tekrar bir nükleer kriz olmaycağına güvenleri oluşsun. Güney Kore'de Japonya'da ABD bir maceraya girişecek nükleeri ben yiyeceğim diye derin bir çekince içinde. Ulusal imkanlarla kuracakları hava savunması asla yeterli olmayacaktır. ABD'nin Japonya'yla beraber Sm-3 IIB ortak geliştirmesi böyle okunmalı, ama üretimi sayılara-sahaya nasıl yansıyacak muamma.
Pandora'nın Kutusu bir kere açıldı mı nükleeri şunlar yiyecek bunlar yemeyecek gibi bir şey yok. Karşılıklı yıkım prensibi ile herkes birbirini "yeşilleyerek" dünyanın sonunu getirecek, bazı ülkeler daha az riskli elbet ama nükleeri olsun olmasın belli bir ekonomik büyüklük ve askeri & politik etkiye sahip her ülke aynı riski taşıyor olası bir nükleer savaşta.

Hem Japonya istediği kadar ABD ile müttefiklik yapmasın, tarafsız ülke olsun Uzakdoğu liderliği için Çin ile arasında yüzyıllardan beridir süre gelmiş bir rekabet ve savaş geçmişi, aynı zamanda da hala süregelen kıta sahanlığı ve tartışmalı adalar sorunu var. Japonya bunlara karşı Çin'e taviz vermediği sürece (ki bana göre verse bile uzun vadede birşey değişmez) Çin düşmanlığını kıramaz.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 16 Mar 2021, 15:37

Ek olarak bir sorum daha var, f15ex f35in dahili olarak sahip olduğu sensor havuzunun ve eh kabiliyetinin ne kadarına dahili ya da harici sahip olacak ? Yüksek irtifalar da avlanabilme, güzel bir radar, uzun bir görev yarıçapı derken bütün bunlar f35'in tespit ettiği hedefe çnra olsun diye değil elbette.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 23 Mar 2021, 20:21

ABD Ordusu'nun Afganistan'daki birliklerinin komutanı olan General Miller Kabil'i gezelken kemerindeki ağır modifiyeli Glock tabancası gözlerden kaçmamış. Tabanca'da mini refleks nişangahı, uzatılmış şarjör yatağı ve şarjör başı var buraya kadar güzel ama hızını alamayıp ucuna kompansatör bile takmış. John Wick'e özenmiş herhalde. Bir de kovboy kemerine taktığı Fobus kılıfa koymuş...

Resim

Ek: Boom'dan probe & drague aparatı ile USAF F-18 lerine ikmal yapan HvKK KC-135R Tanker Uçağı, drague apart uzatması bunun gibi durumlarda gerektiğinde kullanılmak için var diyorlardı ama hiç görseli karşımıza çıkmamıştı. Tiger Meet 2005 te de Fransız Mirage 2000 ve Alman Tornadolarına böyle ikmal yaptılar diyorlardı ama ben hiç görselini görmediydim. Bir de A400M e böyle ikmal yapsalar da gözlerimiz bayram etse...

Resim

Resim

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ » 24 Mar 2021, 00:53

Bunu bizimkilerde gormustum ben sanirim eski bir zamanda....

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Mar 2021, 01:07

Gözüm aydın. Toplam 2 fotosu filan vardı son 10 yılda. Biliyorduk kabiliyeti ama göremiyorduk.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle » 24 Mar 2021, 01:16

Yıllardır yakın çevremde ve forumda da bahsini etmiştim birkaç kez, kimseyi inandıramamıştım :lol: Videosunu bulmak bugüne nasip oldu. O zamanlar kitlerin tatbikat için ABD ve Almanya'dan geldiği söylenmişti doğruluğu nedir tam bilemiyorum ama daha sonrasında kendi kitlerimizi aldığımızı ve müşterek operasyon ve tatbikatlarda kullandığımızı biliyorum.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 24 Mar 2021, 01:22

Footle yazdı: 24 Mar 2021, 01:16

Yıllardır yakın çevremde ve forumda da bahsini etmiştim birkaç kez, kimseyi inandıramamıştım :lol: Videosunu bulmak bugüne nasip oldu. O zamanlar kitlerin tatbikat için ABD ve Almanya'dan geldiği söylenmişti doğruluğu nedir tam bilemiyorum ama daha sonrasında kendi kitlerimizi aldığımızı ve müşterek operasyon ve tatbikatlarda kullandığımızı biliyorum.
Yaşar Kadıoğlu arşivinden Tiger Meet 2005

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
HULK
Üye

Mesaj gönderen HULK » 29 Mar 2021, 08:59

1983 den beri envanterde olan Tomahawk seyir füzelerinin Block 5 versiyonu tanıtılmış. Blok V ile birlikte ise Tomahawk seyir füzeleri, çok modlu güdüm sistemine sahip olacak. Bu sayede füzelerin hareketli deniz hedeflerini de kilitlenebileceği belirtiliyor. Denizden karaya, denizaltıdan karaya, karadan karaya, denizden denize atılabilen tipleri bulunan Tomahawk’lar sesaltı hızda (890 km/s) uçuyor. Füzenin ortalama menzili ise 1,600 km.

https://newatlas.com/military/us-navy-o ... se-missile

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 09 Nis 2021, 14:13

Arleigh Burke vs. Zumwalt. Ben Zumwalt sınıfının bu kadar büyük olduğunu hiç düşünmemiştim.

ABD ordusu, MRAD (Multi-Role Adaptive Design) projesi kapsamında Barrett Firearms ile MK22 MOD 0 ile birlikte Leupold & Stevens Mark 5 HD optik ve çeşitli keskin nişancı aksesuarlarını içerek şekilde $49.9 milyonluk bir sözleşme imzalamış. Proje kapsamında 5 yılda yaklaşık 2,800 MK22 keskin nişancı tüfeği üretileceği tahmin ediliyormuş.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 09 Nis 2021, 19:54

_Turkuaz_ yazdı: 09 Nis 2021, 14:13 ABD ordusu, MRAD (Multi-Role Adaptive Design) projesi kapsamında Barrett Firearms ile MK22 MOD 0 ile birlikte Leupold & Stevens Mark 5 HD optik ve çeşitli keskin nişancı aksesuarlarını içerek şekilde $49.9 milyonluk bir sözleşme imzalamış. Proje kapsamında 5 yılda yaklaşık 2,800 MK22 keskin nişancı tüfeği üretileceği tahmin ediliyormuş.

Bu diğer büyük projelere karşı arada biraz kaynamış olsa da önemli bir alım. ABD ordusu 10 yıl kadar önce standart keskin nişancı tüfeği olarak kullandıkları .308 (7.62x51mm) Remington M24 leri yine Remington un modüler ray aksamlı gövde ile tasarladığı .300 Win Mag mühimmatı kullanan XM2010 lar ile değiştirma kararı almıştı. USMC de buna paralel olarak elindeki M40 ları yine XM2010 da kullanılan modüler Remington gövde ile revize ederek M40A8 olarak kullanmaya devam etmeyi tercih etmişti.

MRAD ın sunduğu en büyük avantajı aynı gövdede birdne çok mühimmat, -özellikle .338 Lapua Magnum- kullanabilmesi. .338 Lapua Magnum .300 Win Magnuma göre az olsa da daha uzun menzilli ve tesiri daha yüksek lakin daha ağır diye tercih etmek istemiyorlardı ama bu aynı gövdede multi kalibre kullanma opsiyonu çıkınca dayananamamış olacaklar ki Barret MRAD a geçmişler. Gayet de iyi tek bir gövdede sürgü aksamı ve namlu değişimi ile hem .300 Win Mag hem .308 Winchester hem de .338 Lapua Magnum kullanabiliyor. Her mühimmata ayrı uzunlukta namlu kiti de yaparlarsa hem kısa mesafe şehir nişancısı hem de uzun mesafe arazi nişancısı olarak kullanabilirler tek bir platformu sadece namlu ve kalibre kitini değiştirerek, gayet mantıklı.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 11 Nis 2021, 01:23

ABD'nin yabancı ülkelere konuşlandırdığı askerlerinin Covid-19 aşısı olmasını zorunlu kılmış, bu etapta da USMC ağırlıkla denizaşırı görevlerde rol aldığı için silahlı kuvvetlerin diğer branşlarına göre öncelikli olarak ABD ana karasında bulunan 113,000 deniz piyadesini aşılama kararı almış ama bunlardan yaklaşık 48,000 kişi (%40 ına yakını) aşı olmayı reddetmiş. Aşı olmayı reddedenlerin gerekçeleri ise ABD hükümeti tarafından yapılan aşıya güvenmemek, aşıya karşı alerji geliştirme korkusuna sahip olmak, ya da başka insanların aşıya daha önce ulaşması için fedakarlık yapmak olarak 3 temel neden altında belirtilmiş.

USMC nin bu kadar yüksek oranlarda aşı reddi şu an için endişe verici olarak görünmese de ordu genelinde aynı oranlarda vuku bulursa ABD'nin yurt dışı askeri görev rotasyonlarını olumsuz etkileyeceği için uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilirmiş. Bu neticede Biden ABD Silahlı Kuvvetleri ve kamu personelinin aşı yapması zorunluluğunu getiren bir öneriyi senatoya sunmaya hazırlanıyormuş.

https://edition.cnn.com/2021/04/09/poli ... ES7iZ6Afv8

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 11 Nis 2021, 11:48

Marine olan gençlerin ağırlıklı olarak hangi eyaletler, şehirler ve mahallelerden çıktıklarını görmek zor değil.

Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu » 11 Nis 2021, 12:12

@Sanchez Böyle düşünmek aklıma gelmemişti. Harbiden güzel tespit üstad :lol:

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 11 Nis 2021, 14:26

Aşı olmayanların eğitim düzeyi düşük demek istediniz galiba fakat firma firma hangi aşıda ne var , bunlar gerçekten klasik anlamda bildiğimiz diğer türden aşılar gibi mi emin miyiz ? Sadece meraktan sordum. Adam ABD askeri ve yerli aşısına güvenmiyor , neden acaba !

Kullanıcı avatarı
wrghst
Üye

Mesaj gönderen wrghst » 11 Nis 2021, 14:36

Sayın üstatlar, ABD aşı karşıtlığının yoğun olduğu bir ülke. Bu sebeple New York ve Portland şehrinde 2019 yılında Kızamık salgını bile çıkmıştı. Askerlerinde bu şekilde bir düşünce yapısına sahip olması şaşırtmadı beni şahsen.
goldenwings yazdı: Aşı olmayanların eğitim düzeyi düşük demek istediniz galiba fakat firma firma hangi aşıda ne var , bunlar gerçekten klasik anlamda bildiğimiz diğer türden aşılar gibi mi emin miyiz ? Sadece meraktan sordum. Adam ABD askeri ve yerli aşısına güvenmiyor , neden acaba !
Sayın goldenwings, ABD'de aşı karşıtlığı sadece Covid-19'a karşı değil neredeyse tüm aşılara karşı var. Genellikle klasik şekilde geliştirilen Covid-19 aşıları, standart aşıların yan etkilerine sahip. Karşıt fikir, genel olarak düşük eğitimliler arasında daha yaygın fakat eğitim düzeyi yüksek insanlar bile bu şekilde tavır sergiliyebiliyor. Bu davranışın temel sebebi, bu insanların aşılama ile sağlanan toplum bağışıklığının nasıl işlediğini bilmemeleri.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 11 Nis 2021, 15:45

Amerikan "sağı" ve aşı (ve genel olarak mühendislik dışı bilim) şüpheciliği sadece düşük eğitim seviyesi ile anlatılabilecek bir şey değil. Big government yani federal hükümet "God birdir, Jesus da onun oğludur" dese "yoo allah yok din yalan" diyecek kitleler vardır. Hele şu an federal hükümetin kırmızı değil mavi olması ABD'nin Covid mücadelesinde kırsalda savaşı zorlaştırmakta.

Hayatını DC'deki takım elbiselilerin dediğinin tam tersini yapmaya adamış milyonlar vardır.

Bu orduda zorunlu aşılama mevzusu çok su kaldırır. Çünkü oksimoron bir şekilde bu insanların büyük bölümü doğada hayatta kalmayı, silah sıkmayı orduda öğrenir.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 11 Nis 2021, 18:54

Robert Niro'nun bile aşı karşıtı olduğu bir ülkede %40 yine iyi rakam.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 16 Nis 2021, 09:25

ABD Başkanı Biden, geçtiğimiz gün yapılan NATO konferansı sonrası Afgan hükümetinin Taliban ile yaptığı ve 1 mayıs itibarı ile geçerli olacak ateşkes anlaşması uygulanabilir ise Afganistan'a konuşlu ABD askerlerinin 11 Eylül 2021 itibarı ile ülkeden tamamen çekileceğini duyurmuş. Biden'a paralel olarak Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Belçika ve Macaristan gibi NATO ülkeleri de ABD ile eşgüdümlü davranacaklarını ve askeri personelini eylül ayına kadar Afganistan'dan çekeceklerini açıklamış. Biden aynı zamanda ABD ve müttefiklerin teröre karşı mücadelede Afganistan hükümeti ve güvenlik güçlerine destek vermeye devam edeceklerini ifade etmiş.

Haberlerde an itibarı ile Afganistan'da 3.500 e yakını ABD personeli olmak üzere 10.000 e yakın NATO askeri olduğu ve ABD'nin Afganistan görevi boyunca 2.488 askerini kaybettiği belirtmiş.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56750439

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdnin-a ... im/2209973

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 Nis 2021, 20:09

Ne 20 yıl ama..

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 24 Nis 2021, 12:45

ABD Ordusu tarafından 2018 yılında projelendirilen 8x8 Stryker TTZA üzerine konuşlu İtalyan Leonardo üretimi MSHORAD alçak irtifa hava savunma sisteminin ilk araçları Almanya'ya konuşlu Amerikan birliklerine teslim edilmiş. MSHORAD kumanda kontrollü 30mm stabilize otomatik top ve 7.62mm eş eksenli makineli tüfek ile teçhiz edilmiş aynı zamanda silah podlarında 4 adet FIM-92 Stinger hava savunma füzesi ve 2 adet AGM-114 Hellfire satıhtan-satıha füze taşıyabilmekte. İlk etapta 3 yıl içinde 144 adet MSHORAD sistemi tedairk edilmesi planlanmış.

Resim

https://www.joint-forces.com/defence-eq ... d-strykers

sharkyzarous
Üye

Mesaj gönderen sharkyzarous » 04 Haz 2021, 15:48

Amerikan hava kuvvetleri 201 uçağı emekli etmekli etmek istiyormuş.

https://www.airforcemag.com/air-force-f ... etire-buy/

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster » 06 Haz 2021, 12:06

sharkyzarous yazdı: 04 Haz 2021, 15:48 Amerikan hava kuvvetleri 201 uçağı emekli etmekli etmek istiyormuş.

https://www.airforcemag.com/air-force-f ... etire-buy/
Bu adamlar nasıl bir üretim manyağı. Şu güç çarpanına bak. Aklım almıyor.

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior » 06 Haz 2021, 15:45

20 adet Block 30 Global Hawk emekli ediyorlar. Bu sistemler yeni ve kabiliyetli değil mi ? Millet bulamazken bunlar emekli ediyor. İlginç.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 06 Haz 2021, 17:08

LoneWarrior yazdı: 06 Haz 2021, 15:45 20 adet Block 30 Global Hawk emekli ediyorlar. Bu sistemler yeni ve kabiliyetli değil mi ? Millet bulamazken bunlar emekli ediyor. İlginç.
İHA başı yıllık idame maliyeti 10 milyon dolar diye başlandı ama şu anda İHA başına 60 milyon dolar harcanıyor, emekli etmesinler de naapsınlar ?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 06 Haz 2021, 18:11

Block 30 Global Hawk'lar kabiliyetli ama pek de yeni değiller aslında. İHA'lar, insanlı jetler gibi alınıp 20 yıl kullanılamıyor.

Block 30'lar hem pahalı hem de düz operasyonel kabiliyet olarak U-2'lerden daha kabiliyetli değil. 7-8 yıldır sayılarını azaltmak istiyorlar.

Hala daha yerine gelecek yeni platform hazır olmadığı için, kongre pek istekli değil.

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt » 06 Haz 2021, 18:41

DENO yazdı: 06 Haz 2021, 17:08 İHA başı yıllık idame maliyeti 10 milyon dolar diye başlandı ama şu anda İHA başına 60 milyon dolar harcanıyor, emekli etmesinler de naapsınlar ?
Rakamlar çok yüksek değilmi. :shock: Maaliyet hesabını neye göre yapıyorlar acaba..

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 10 Tem 2021, 23:40

Bugün sosyal medyaya bir evin çatısını delip mutfağa paraşütle dalan bir özel kuvvet askerinin görüntüsü çıkmış, silahlı kuvvetlerden olay ile ilgili henüz bir açıklama gelmemiş...

Resim

Resim

Eagle1
Üye

Mesaj gönderen Eagle1 » 11 Tem 2021, 15:26

Daha önceden başka bir başlıkta bu gelişitirlimiş gece göruş gözlükleri hakkında bir şeyler paylaşıldı mı bilemiyorum ama burası da uygundur diye düşünüyorum ABD ordusu tarafından test edildiği için

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 26 Tem 2021, 19:06

ABD Ordusu RCV-M programı kapsamında Textron üretimi Ripsaw M5 silahlı insansız kara aracını (SİKA) test etmeye başlamış. Ripsaw M5 silah konfigürasyonuna göre 10-20 ton arası ağırlığa sahip ve C-130 nakliye uçağı tarafından taşınmaya uygunmuş, test edilen modelde Bushmaster üretimi 30mm otomatik toplu ve eş eksenli 7.62mm makineli tüfekli stabilize kule mevcut ama istere göre 40mm otomatik top ve TOW & Javelin atıcıları ile de donatılabiliyor. Araçta anlık olarak 360 derece görüntü iletebilen termal & kızıl ötesi optikli durumsal farkındalık sistemi ve lazer mesafe ikaz sensörleri mevcut, güç grubu olarak ise 1500 bg benzinli, 1000 bg dizel ya da tamamen elektrikli motorlar kullanıyor. Ağırlığına bakacak olur isek bu motorlar ile uçuyor olması lazım...

RCV-M programının bir isterlerinden biri de seçilecek aracın İHA lar ile veri paylaşımı yaparak kullanılabilmesi, bu etapta nihai model olarak ortak harp ağından ve aynı komuta ünitesi üzerinden kontol edilebilecek koordinasyona sahip bir araç çıkması muhtemel...

Resim

https://www.armyrecognition.com/defense ... X8mXdwMO3k

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 19 Ağu 2021, 16:45

ABD Deniz Piyadeleri 2030 yeniden yapılanma planları kapsamında tedarik ettikleri NMESIS mobil kıyı konuşlu anti-gemi füze sistemi, Hawaii'deki test üssüne LCAC amfibik taaruz vasıtası ve C-130 kargo uçağı ile nakledilip kıyıdan ateşlenerek 160 km uzaklıktaki hedef gemiyi vurmuş ve bu şekilde ilk gerçekçi savaş senaryosu tatbikatını başarılı bir şekilde tamamlamış.

NMESIS sistemi 2 adet NSM anti-gemi seyir füzesi taşıyan bir Oskosh JLTV taktik taşıyıcıdan oluşuyor, taşıyıcı yanındaki operatör tarafından uygun pozisyona gelmesi için kablolu veya kablosuz olarak kumanda ediliyor.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 03 Eyl 2021, 11:00

ABD'nin M-2 Bradley ZMA'larını değiştirmek maksadıyla açtığı OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) programına katılmayı planlayan American Rheinmetall Vehicles konsorsiyumu Alman Lynx ZMA'sı üzerinden modifiye edilen platformunun renderlarını paylaşmış. Paylaşılan görüntülerde göze batan en önemli özellik ise 50mm'lik XM913 topu.

Resim

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk » 03 Eyl 2021, 23:02

DENO yazdı: 19 Ağu 2021, 16:45 ABD Deniz Piyadeleri 2030 yeniden yapılanma planları kapsamında tedarik ettikleri NMESIS mobil kıyı konuşlu anti-gemi füze sistemi, Hawaii'deki test üssüne LCAC amfibik taaruz vasıtası ve C-130 nakliye uçağı ile nakledilip kıyıdan ateşlenerek 160 km uzaklıktaki hedef gemiyi vurmuş ve bu şekilde ilk gerçekçi savaş senaryosu tatbikatını başarılı bir şekilde tamamlamış.

NMESIS sistemi 2 adet NSM anti-gemi seyir füzesi taşıyan bir Oskosh JLTV taktik taşıyıcıdan oluşuyor, taşıyıcı yanındaki operatör tarafından uygun pozisyona gelmesi için kablolu veya kablosuz olarak kumanda ediliyor.
Bu heriflerin pratikliğine bayılıyorum. Herif, ne güzel yerleştirmiş JLTV'ye. Bu kadar basit, bizde olsa; koca bir gzpt üzerine teşkil edilir, yok amfibik olsun, yok KBRN modülü, dur iklimlendirme sistemi, aslında 6x6 mı olsaydı... Koy gitsin işte birader ne uğraşıyorsun. Aklıma STA'lar geldi. Ne gerek vardı o kadar tantanaya, koy cobra 2'nin üzerine gitsin. Kafalar değişmeli.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor » 04 Eyl 2021, 02:26

_Turkuaz_ yazdı: 03 Eyl 2021, 11:00 ABD'nin M-2 Bradley ZMA'larını değiştirmek maksadıyla açtığı OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) programına katılmayı planlayan American Rheinmetall Vehicles konsorsiyumu Alman Lynx ZMA'sı üzerinden modifiye edilen platformunun renderlarını paylaşmış. Paylaşılan görüntülerde göze batan en önemli özellik ise 50mm'lik XM913 topu.
Biz de birgün 35 mm topa geçeriz umarım.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 13 Eyl 2021, 18:30

İllinois National Guard'ın M777 ve M119 çekili obüsleri Polatlı'ya gelmiş, bizim T-155 Fırtınalar ile ortak atış eğitimi yapmışlar...

Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Eyl 2021, 23:25

DENO yazdı: 13 Eyl 2021, 18:30 İllinois National Guard'ın M777 ve M119 çekili obüsleri Polatlı'ya gelmiş, bizim T-155 Fırtınalar ile ortak atış eğitimi yapmışlar...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Eyl 2021, 00:17

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 14 Eyl 2021, 00:24

Sanchez yazdı: 14 Eyl 2021, 00:17 Bi kaç foto burada:
https://www.dvidshub.net/feature/DynamicFront
Türk askerlerinin ve Fırtına obüsünün olduğu 3 fotoğraf dışında kalanları aynı tatbikatın Romanya ayağından, Polatlı'dan değil...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO » 16 Eyl 2021, 20:45

ABD Hava Kuvvetleri USAF özel operasyon komutanlığı AFSOC öncelikli ihtiyaç listesine özel harekat kapasitesinin olmaz ise olmazı olan MC-130J Commando II hafif-orta siklet nakliye uçağının denizden inip kalkabilen bir amfibik modelini eklemiş. Bu şekilde özel harekat unsurlarının ada ve kıyılık ortamlara yapılacak operasyon kapasitesinin artacağı da belirtilmiş (Kafalar Pasifik'e gidiyor otomatik :roll: ).

Resim

AFSOC'un paylaştığı tasarımda ise altına ek platform ile duba eklenmiş bir MC-130J uçağı görülüyor, bu yapı büyük olasılıkla modüler olup istenilen uçağa sonradan eklenecek, tabi uçakların navalize gövde kaplaması da yapılacaktır.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/4 ... 5mVDL1em98

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 18 Eyl 2021, 14:04