Japon Öz Savunma Kuvvetleri

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 19 Ara 2018, 15:52

sailordream yazdı: 19 Ara 2018, 14:37 45 adet F-35B kesinleşir ise iki adet Uzumo sınıfı gemi yetmez. Daha bir büyük amfibi yada tam uçak gemisi görebiliriz.
Sailordream hocam acaba diyorum Japon abiler, F-35B'nin performansını beğenmeyip daha büyük bir platformda F-35C bulundurmak isterler mi? Hani şu meşhur Clemenceau sınıfı gibi ama moderni. Yoksa İngilizlerinki gibi bir gemi mi edinirler?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 20 Ara 2018, 10:47

_Turkuaz_ yazdı: 19 Ara 2018, 15:52 Sailordream hocam acaba diyorum Japon abiler, F-35B'nin performansını beğenmeyip daha büyük bir platformda F-35C bulundurmak isterler mi? Hani şu meşhur Clemenceau sınıfı gibi ama moderni. Yoksa İngilizlerinki gibi bir gemi mi edinirler?
Japonlarda savunma bakanlığı dönüşümlü bir gürev gibi çalışıyor. Arada istifa edenler oldu ama ağırlıklı iki bakanın etkisinde gidiyor. Birisi Onodera kendisi ABDnin WASP sınıfı gemilerinden alalım demişti. Diğeride ETO hayır WASP sınıfının yeni tipi olan Makin Island yada America gibi bir tane biz yapalım diyor ki kendisi entellektüel bir Nippon Kaigi aşırı milliyetçisidir. Bu ikili birbirlerinin halefi selefi olarak görevi yapıyor beklentim ABD LHA tipi bir gemi olmasıdır. Bu tip gemilerin F-35C kaldırması zor. Zaten F-35C kaldıracak gemi en az İngilizlerin yeni uçak gemisi kadar olmalı ve üzerinde EMALS katapult bulunmalı yani hem pahalı hem zahmetli hemde çok uzun sürer. Uçağı az pahalı alıp her basit modifiye güvertenden kaldırma yöntemi daha ağır basar sanırım.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster » 20 Ara 2018, 14:49

Japonya gibi bir devletin adam gibi bir uçak gemisi olmaması büyük eksiklik ve ayıp. Yeni silahlanma planı ile beraber artık adam gibi bir uçak gemisi inşa etsinler. Ada devletisin yahu.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star » 20 Ara 2018, 19:29

Bunların uçak gemisi yapması yasak değil miydi? Ben yasak diye bol bol helikopter gemisi filan yapıyorlar diye biliyorum. Kısıtlamalar baya yumuşamıştı ama tamamen kalktı mı?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 20 Ara 2018, 19:32

Yasak kendi koydukları yasak. Anayasayı değiştirirlerse yasak olmaktan çıkar.

Trump seve seve her türlü teknoloji paylaşımını ve askeri işbirliğini açacaktır. 2019'da Pasifik'te gerçekleştirilecek tatbikatlarda Japonları izlemek lazım.

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial » 20 Ara 2018, 19:43

Moon&star yazdı: 20 Ara 2018, 19:29 Bunların uçak gemisi yapması yasak değil miydi? Ben yasak diye bol bol helikopter gemisi filan yapıyorlar diye biliyorum. Kısıtlamalar baya yumuşamıştı ama tamamen kalktı mı?
Yasağı kendi kendilerine koymuşlardı yanılmıyorsam. Anayasal düzenleme ile giderilebilinecek pürüzler olsa gerek.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess » 24 Ara 2018, 14:28

Japonya, F-15 uçaklarını satışa çıkarmış. Bizim F-15 hayranları duymasınlar, hemen 2-3 filo almaya kalkarlar.

https://asia.nikkei.com/Politics/Japan- ... -purchases

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 24 Ara 2018, 17:09

brownbess yazdı: 24 Ara 2018, 14:28 Japonya, F-15 uçaklarını satışa çıkarmış. Bizim F-15 hayranları duymasınlar, hemen 2-3 filo almaya kalkarlar.

https://asia.nikkei.com/Politics/Japan- ... -purchases
F15 ler benim de hayran olduğum ve modasının geçeceğini düşünmediğim platformlar. Evet, karar verici noktada olsan hiç düşünmeden 3 filo alırdım, hep konuşulan stop gap için fena da olmazdı. Hem hava üstünlük hem de yer görevleri için sizce de iyi olmazmıydu?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 24 Ara 2018, 17:23

Hiç bilmediğimiz bir uçağın ihtiyar olanlarını neden alalım? ABD'yle arayı düzeltirsek bir iki filo F-16 Viper alalım derdim en fazla.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 24 Ara 2018, 17:27

Emekliye ayıracağımız F4 lerin yerini tutmada Viper lar aynı derece de başarılı olabilir mi? Bilmediğimiz platformları öğrenmede yetenekliyizdir, envanterimiz de başka ülkerin ki gibi dağınık değil üstelik.
İyi durumda kullanılmış F15 leri gerekli avionic upgrade leri de yapmak suretiyle uçururduk...
Canti yazdı: 24 Ara 2018, 17:23 Hiç bilmediğimiz bir uçağın ihtiyar olanlarını neden alalım? ABD'yle arayı düzeltirsek bir iki filo F-16 Viper alalım derdim en fazla.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 24 Ara 2018, 17:42

sailor06 yazdı: 24 Ara 2018, 17:27 Emekliye ayıracağımız F4 lerin yerini tutmada Viper lar aynı derece de başarılı olabilir mi? Bilmediğimiz platformları öğrenmede yetenekliyizdir, envanterimiz de başka ülkerin ki gibi dağınık değil üstelik.
İyi durumda kullanılmış F15 leri gerekli avionic upgrade leri de yapmak suretiyle uçururduk...
F-35 alacağız zaten yeni olarak. Hiç bilmediğimiz bir sisteme gerek yok. Bu uçaklar için alınacak eğitim, modernizasyon da ucuz olmayacak. Kuvvetin böyle bir şeyle uğraşmak isteyeceğimi sanmam. Bu arada bende keşke F-15'imiz olaydıcılardanım ama pek makul durmuyor.

Kullanıcı avatarı
waves
Üye

Mesaj gönderen waves » 24 Ara 2018, 18:53

Japon F-15 leri kısıtlanmış versiyonda uçaklardı. Bu kısıtlamalar alan için sonradan kaldırılabilir mi yoksa o şekilde kullanmak durumundalar mı?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Ara 2018, 19:19

Amerikan F-15C/D'lerinden farkları ECM, RWR ve RWS ile nükleer kabiliyetiydi. F-15J'ler daha sonra yerli ECM ve RWS sistemleri ile teçhiz edildi. Bir de Link 16 kabiliyetleri yok. Yine yerli bir Japon sistemi var ama Link 16'ya bağlanamıyorlar. Bunun için bir modernizasyon geçireceklerdi ancak kaldı sanırım.

Yoksa fiziksel olarak bir farkları yok.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 24 Ara 2018, 19:51

TF-X gelmesine daha çok var. En az 15 yıl. Lakin Biz 3. çeşit bir uçak alacak kadar bir ihtiyaç görüyor muyuz orası şüpheli.

Japon F-15'ler PW motor kullanıyor, bildiğim kadarı ile Link16'da yok. Bizim bu uçakları kullanmak için bayağı bir para harcamamız gerekiyor gibi. Onun yerine illa ihtiyaç olursa F-16 tedariki gündemde olabilir. Birde, F-35 servise girdikçe ABD F-16'ları emekliye ayıracak orada bir ilgi olabilir mi?

Edit: Sanchez üstat önce davranmış. :D

Kullanıcı avatarı
waves
Üye

Mesaj gönderen waves » 24 Ara 2018, 20:04

Sanchez yazdı: 24 Ara 2018, 19:19 Amerikan F-15C/D'lerinden farkları ECM, RWR ve RWS ile nükleer kabiliyetiydi. F-15J'ler daha sonra yerli ECM ve RWS sistemleri ile teçhiz edildi. Bir de Link 16 kabiliyetleri yok. Yine yerli bir Japon sistemi var ama Link 16'ya bağlanamıyorlar. Bunun için bir modernizasyon geçireceklerdi ancak kaldı sanırım.

Yoksa fiziksel olarak bir farkları yok.
Anladım, teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 31 Ara 2018, 14:47

20 Aralık günü Japon Denizi'nde Güney Kore'ye ait DDH-971 borda numaralı güdümlü füze muhribi ROKS Gwanggaeto the Great bir kurtarma operasyonunu icra ederken ''oldukça yakınından'' geçen ve gözetleme faaliyeti yürüten Japon Deniz Savunma Kuvvetleri'ne ait bir Kawasaki P-1 Deniz Kontrol Uçağı'na atış kontrol radarı ile radar kilidi atmış ve bu iki ülke arasındaki ilişkilerin bir anda gerilmesine neden olmuştu. Geçtimiz günlerde Japon'lar olaya ilişkin video kayıtlarını yayınlarken, Güney Kore'liler P-1'in hareketlerinin taciz içerikli olduğunu savunmaktalar.

Japon Savunma Bakanlığının yayımladığı video:

İlgili haberler:
https://english.kyodonews.net/news/2018 ... rship.html
https://thediplomat.com/2018/12/japan-s ... -incident/

Eski bir Güney Kore Hava Kuvvetleri pilotuna ait değerlendirme:
http://southkoreanmilitary.blogspot.com ... korea.html

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 31 Ara 2018, 15:56

Pilotun değerlendirmesiyle çevirmenin notları epey bilgi dolu, ellerine sağlık.

Kısaca, P-1, uluslararası sularda agresif şekilde gemilere yaklaşıyor, Kore muhribi arama radarlarıyla uçağı aydınlatıyor ama STIR ateş kontrol radarı hiç bir şekilde uçağa angaje olmuyor. Japon tarafı olduğunu iddia ediyor ama datayı paylaşmıyor gizli olduğunu söyleyerek.

Japon pilotları muhribin atış radarını kendilerine doğrulttuklarını iddia ediyor ancak angajman boyunca ne ses tonları değişiyor ne de uçuş paternleri.

Japon savunma bakanı ve generaller videonun paylaşılmasına karşı çıkıyor ama Abe kendi izin veriyor olayı politize etmek için. Durumu kriz haline getiren de kendisi gibi görünüyor. Ordumuzu büyütelim demek için önüne çıkan bütün fırsatları kullanıyor.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 31 Ara 2018, 16:32

Çin ve Kuzey Kore tehditi altında olan bir ülke ordu konusunda hala neyi tartışıyor anlamış değilim.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 31 Oca 2019, 22:48

Abd, Japonya'ya 2.15 milyar dolarlık kıyı konuşlu Aegis Ashore balistik füze savunma sistemi satışını onayladı. İki batarya'nın 2025 yılında operasyonel olması bekleniyor. Sistem SM-3 Block IIA/Block IB ve SM-6 ateşleyebilecek. Japonya her bataryayı 24 SM-3 Blok II A veya Blok I B ile donatmayı planlıyor.

Resim

https://thediplomat.com/2019/01/us-stat ... -to-japan/

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Mesaj gönderen Venator » 01 Şub 2019, 01:59

musti yazdı: 01 Şub 2019, 01:41 Çok göç gördüm. Alınmasını çok destekliyorum. Çok kabiliyetli uçak. Bizim ciddi bir sıkıntımız açığımız çok yüksek irtifa önleme.

Bununla bu eksiklikte kapanır. Japonların uçaklarının iyi bakımlı olduğuna inanıyorum. Biz devralırsak çok masraf edilmez diye düşünüyorum.

Bu uçakla beraber 4000lb gibi ağır mühimmatlar ( 4000 lib NEB gibi ) envantere ekleme imkanı çıkar. Hem menzil hem de yük açısından HKK'ya büyük artı sağlar.

Üzerinde GE f100 motorları var. Bizim F-16 da kullandığımızla hemen hemen aynı motor. Yani motor gibi kritk bir ekipmanda ortaklık . Zaten TEI de parçaları kısmen üretilen bir motor.

Gelecği belrisiz F35 projesi için iyi bir yedek olur. F-35 ler gelmeyeceği kesinleşse bile elimizi epey rahatlatır.
Yalnız bu kartalların tüyleri biraz yolunmuş. ii. Dünya Savaşında mağlup olduğu ve saldırganlığı nedeniyle özel olarak modifiye edilmiş F-15j modelini kullanıyorlar ki, bu model F-15 havada yakıt ikmali yapamıyor, seyir füzesi atamıyor, hatta güdümlü itkisiz bomba bile taşıyamıyor. Hava-yer görevleri yalnızca güdümsüz bombalar ile sağlanabiliyor.
Eğer F35 projesi iptal olursa 150 adet F-15x, 50 adet F-15se işimizi fazlasıyla görür ki bu uçakların birim fiyatı 75 milyon usd yani bir hayli ucuz.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 01 Şub 2019, 03:11

Venator yazdı: 01 Şub 2019, 01:59 Yalnız bu kartalların tüyleri biraz yolunmuş. ii. Dünya Savaşında mağlup olduğu ve saldırganlığı nedeniyle özel olarak modifiye edilmiş F-15j modelini kullanıyorlar ki, bu model F-15 havada yakıt ikmali yapamıyor, seyir füzesi atamıyor, hatta güdümlü itkisiz bomba bile taşıyamıyor. Hava-yer görevleri yalnızca güdümsüz bombalar ile sağlanabiliyor.
Eğer F35 projesi iptal olursa 150 adet F-15x, 50 adet F-15se işimizi fazlasıyla görür ki bu uçakların birim fiyatı 75 milyon usd yani bir hayli ucuz.
Yahu... İnanamıyorum, ağzım açık kaldı.

3 madde.

1. J'lerin fiziksel farklılıklarını daha 1 ay önce aynı başlıkta saydık Kabardey'le; az yukarıda görülebilir.

2.
Resim

3. Japon F-15'leri yer görevlerinde kullanılmıyor çünkü görevleri o değil; kapı gibi hava üstünlük uçakları bunlar. F-15J'ler, taarruz modeli F-15E Strike Eagle'dan değil, F-15C'den türetmedir. Yer görevlerini F-4 ve F-2'ler ile yeni gelecek F-35'ler yapıyor, yapacak. Japonya 70li yıllardan beri kendi anti gemi füzelerini(ASM-1 ve ASM-2. ASM-3 yolda) yapıp kullanmakta. Üstüne F-15J'e taktıkları bütün hava hava füzelerini de kendileri üretiyorlar.

76 milyonuncu defa tekrarlamam gerekirse de ABD'nin Japonya'ya karşı bir "sana yassah kardeşim" yaklaşımı yok, hiç bir zaman da olmadı. Son 60(70?) yıldır silahlı kuvvetlerini güçlendirmeleri için baskı yapıyorlar; reddeden ve pasif kalmayı tercih eden Japonlar'ın kendileri. Seyir füzesi bir saldırı silahı ve bu sebeple yıllardır üretmediler ancak Abe sağ olsun önümüzdeki 10 yıl içinde yeterince onlardan da göreceğiz.

Bir insan kendinden emin şekilde bir şeyi anlatıyorsa o kişinin anlattığı konuda yetkin olduğu varsayılır. Ben mesela hiç bir konuda yetkin değilim; araştırır ve doğrusunu yazarım ki o zaman bile büyük ihtimalle yanlışımdır. Eğer bir insan bilmediği bir konuda yetkinmişçesine konuşuyorsa onun medikal tanımını iki Amerikan psikolog 20 yıl kadar önce koymuş. Soyadları Dunning ve Kruger. Rica ediyorum yazdığınızın doğruluğundan emin değilseniz ya araştırıp öğrenin ve kaynak verin ya da bekleyin doğrusunu bilen yazsın ki siz de öğrenin. Hepimiz bu yollardan geçtik.

Patriot
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Patriot » 01 Şub 2019, 03:31

Japonların silah endüstrisi bu kadar gelişmişken ticaretini neden yapmıyorlar veya yapamıyorlar ?
Bu konuda bir kısıtlama var mı ?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 01 Şub 2019, 03:35

Patriot yazdı: 01 Şub 2019, 03:31 Japonların silah endüstrisi bu kadar gelişmişken ticaretini neden yapmıyorlar veya yapamıyorlar ?
Bu konuda bir kısıtlama var mı ?
Kendi anayasaları bunu kısıtlıyordu. Şinzo Abe hükümeti bir iki sene önce kaldırdı bu maddeleri diye hatırlıyorum. Tabi tam hukuki olarak ne yaptılar bilmiyorum. Bir iki ufak ticaretleri de oldu sonra.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 13 Mar 2019, 20:59

Nikkei'nin haberine göre Japonya savunma sanayisi yüklenicilerinden ABD'nin uyguladığı siber güvenlik standartlarına uymalarını talep edecekmiş.

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 15 Mar 2019, 12:00

Kimse sormamış ben sorayım. F-15 gibi bir uçağı neden satıyor Japonya ve yerine ne koymayı planlıyor.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 15 Mar 2019, 22:57

Yaşlandılar artık çünkü ilk gelenler. 40 yaşına girecekler yahu. F-35 gelecek yerlerine.

-
F-35'de kullanmak için Kongsberg'den JSM alıyorlar. Bu, Japonya'nın tarihinde kullandığı ilk safi taarruz füzesi olacak.

http://www.thedrive.com/the-war-zone/26 ... -it-sounds

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan » 15 Mar 2019, 23:42

Sanchez yazdı: 15 Mar 2019, 22:57 Yaşlandılar artık çünkü ilk gelenler. 40 yaşına girecekler yahu. F-35 gelecek yerlerine.

-
F-35'de kullanmak için Kongsberg'den JSM alıyorlar. Bu, Japonya'nın tarihinde kullandığı ilk safi taarruz füzesi olacak.

http://www.thedrive.com/the-war-zone/26 ... -it-sounds
Üstad F-35 F-15 in tam yerini doldurmaya bilir sanki.
Ellerinde 80 kadar F-2 var, 200 kadar F-15 var , 70 kadar F-4 var.
Donanma ile birlikte yaklaşık 150 kadar F-35 alacaklar.
F-4 yerine F-35 desen pek sorun yok ta biraz zafiyet olmayacak mi?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 16 Mar 2019, 00:32

Japonlar, F-3 gelene kadar bir stop-gap olarak gördüler F-35'i. Ama F-3 daha hala ATD-X iken sakatlandı, iptal ettiler

Geçen yaz LM bir F-22 - F-35 hibriti önerebilir deniyordu, 2030 ve sonrası için. Belki Japon aviyonik ve Japon motorlu. Ama henüz belli de değil. Kendi üretim kabiliyetlerini yükseltmek istiyorlar ama, orası net.

Ortalık bu kadar alevlenirken daha fazla platform kaybetmemek için ucuz yollu 25-50 adet F-15X bekliyorum ben doğrusu.

Hatta:
F-22/F-35 hibriti için daha detaylı okuma:
http://www.thedrive.com/the-war-zone/23 ... -for-japan

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 19 Mar 2019, 08:17

Japonya’nın ASM-3'ü Standoff Mesafeye Ulaşacak

Japonya, havada ateşlenen gemi savar füzesi ASM-3’ün menzilini artırmaya karar verdi. Mach 3 sürate uçan füze 400km mesafeye ulaşacak.

Bakanlar Kurulunun geçen Aralık ayında kabul etti yeni Ulusal Savunma Programı Kılavuzunda Standoff savunma yeteneğini arttırma iradesi de belirtildi.

Savunma Bakanlığı 2017 mali yılında süpersonik havadan satıha ASM-3 füzesinin geliştirilmesini tamamladı. Bir ASDF F-2 savaş uçağı üzerine yerleştirilen füze, Mach 3'te uçabiliyor.

Füze, yüksek süratinden dolayı müdahaleye açık sayılmaz ancak menzilinin yaklaşık 200 kilometreye kadar sınırlı olduğuna inanılıyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/japonya ... cak/7923/1

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 24 Mar 2019, 14:06

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF), dizel elektrikli Soryu sınıfına ait 10. denizaltı olan JS Shoryu (SS-510) 18 Mart'ta envanterine kattı. Kure'de konuşlu bulunan 1. Denizaltı filotillasına katılan denizaltı, Kawasaki Heavy Indusrtries şirketinin Soryu projesi kapsamında ürettiği 5. gemi. Diğer 5 denizaltı ise Japonya'nın bir diğer büyük şirketi olan Mitsubishi Heavy Industries tarafından üretilmiş.

Sınıfın ilk gemisi olan Soryu (SS-501), Mart 2005'te kızağa konmuş, Aralık 2007'de suya indirilmiş ve Mart 2009'da Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri envanterine katılmıştır. Sınıfın daha önceki en son gemisi olan SS-509 JS Seiryu ise 12 Mart 2018 tarihinde envantere dahil olmuştu. Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, 12'nin üzerinde Soryu sınıfı denizaltı alınmasını planlamaktadır. Soryu sınıfı denizaltılar, lityum-iyon bataryaları sayesinde günümüz konvansiyonel denizaltılarına nazaran daha uzun süre su altında görev yapabilmektedir. Soryu sınıfında bulunan tüm denizaltılar isimlerini Japonca'da ejderhalardan almaktadır. Sōryū (そうりゅう) Blue Dragon, Unryū (うんりゅう) Cloud Dragon, Hakuryū (はくりゅう) White Dragon, Kenryū (けんりゅう)Sword Dragon, Zuiryū (ずいりゅう) Auspicious Dragon, Kokuryū (こくりゅう)Black Dragon, Jinryū (じんりゅう)Benevolent Dragon, Sekiryū (せきりゅう) Red Dragon, Seiryū (せいりゅう)Pure Dragon, Shōryū (しょうりゅう) Soaring Dragon.

Teslim töreni ile ilgili paylaşılan video:

Soryu sınıfı denizaltı Kanmon boğazından geçerken:

Kaynak: kaynak: https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... %E3%81%86/

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne Şubat ayının son günlerinde de önemli bir teslimat gerçekleşti. Asahi sınıfı muhriplerin ikincisi olan JS ‘Shiranui’ (DD120), Nagasaki'de bulunan Mitsubishi Heavy Industries tersanelerinde yapılan törenle envantere katıldı. 250DD programı kapsamında geliştirilen Asahi sınıfı denizaltı savunma harbi muhriplerinin ikincisi olan 151 metre uzunluğa ve 5100 ton deplasmana sahip JS ‘Shiranui’nun ilk çelik kesimi Mayıs 2016 gerçekleştirilmiş, Ekim 2017'de denize indirilen geminin donatım ve test faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakip Şubat 2019'da Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne teslim edilmiştir. Akizuki sınıfı muhriplerle benzer gövde formunu kullanan Asahi sınıfı muhripler, Akizuki sınıfının aksine hava savunma harbi değil, denizaltı savunma harbi üzerine odaklanmış sensör ve ekipmanlara sahip. Asahi sınıfı muhripler, COGLAC (combined gas turbine-electric and gas-turbine) hibrit itki sisteminden güç almakta. Bu sistemde, iki adet General Electric üretimi LM2500 gaz türbini ve 30 knot sürate erilşebilen iki adet 2.5 MW/3,400 beygir elektirikli makinalar yer almakta. Geminin burnunda ana silah olarak BAE Systems üretimi Mk45 mod 4 top yer alırken, 2 adet Raytheon üretimi 20 mm Phalanx yakın alan savunma silah sistemi (CIWS), 32x Mk41 dikey fırlatma lançeri içerisinde ESSM hava savunma füzesi ve Type 07 VL-ASROC denizaltı savunma roketi ile 8 adet Tip-90 gemisavar füze sistemi ve 2 adet üçlü torpido kovanı da geminin diğer silahları arasında yer almakta. OYQ-13 ACDS (Advanced Combat Direction System) savaş yönetim sistemi bulunan gemi de, FCS-3A AESA radar sistemi (C band ve X band antenleri bulunmakta), ile OQQ-24 gövdeye monteli sonar ve OQR-4 TACTAS bulunmakta. 230 denizcinin görev aldığı muhripte, bir adet SH-60J/K yer alabilmekte.

Teslim törenine ait video:

Resim

Sınıfın ilk gemisi JS Asahi (DD119):
Resim

Kaynak: https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... the-jmsdf/
En son _Turkuaz_ tarafından 24 Mar 2019, 14:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 24 Mar 2019, 14:39

_Turkuaz_ yazdı: 24 Mar 2019, 14:06
Teslim töreni ile ilgili paylaşılan video:

Mitsubishi Marşı ile bayrağı iniyor Japon milli marşı ile sancak çekiliyor.

Asahi sınıfı AEGIS değil ama iletişim sistemleri ile AEGIS sistemine veri alıp verebiliyor. Adamların veri iletim sistemleri NATO Link 16 kapasitesinin üzerinde deniyor. C Band(büyük olan) ve X band(küçük olan) sabit aktif radarları ile sürekli veri gönderiyor.
Asahi ve Akizukiler yeni yapılan helikopter gemilerine eskortluk edecekler.
Japon donanması ile ilgili yazmak istiyorum ama o kadar çok bilgi varki içinde kayboluyor insan.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 24 Mar 2019, 14:55

sailordream yazdı: 24 Mar 2019, 14:39 Mitsubishi Marşı ile bayrağı iniyor Japon milli marşı ile sancak çekiliyor.

Asahi sınıfı AEGIS değil ama iletişim sistemleri ile AEGIS sistemine veri alıp verebiliyor. Adamların veri iletim sistemleri NATO Link 16 kapasitesinin üzerinde deniyor. C Band(büyük olan) ve X band(küçük olan) sabit aktif radarları ile sürekli veri gönderiyor.
Japon donanması ile ilgili yazmak istiyorum ama o kadar çok bilgi varki içinde kayboluyor insan.
Hocam eğer bu çalışmayı gerçekleştirirseniz oldukça güzel bir okumalık olur. Zira Pasifik'te her geçen gün yeni bir gelişme olmakta ve gerek ABD gerekse müttefikleri tarafından yeni bir konvansiyonel savaş bölgesi olarak görülmekte.

Sosyal medyayı yakından takip edenlerin bileceği D__Mitch'in Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nin unsurlarını içeren info grafiği:
Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 » 24 Mar 2019, 15:00

sailordream yazdı: 24 Mar 2019, 14:39 Mitsubishi Marşı ile bayrağı iniyor Japon milli marşı ile sancak çekiliyor.

Hocam vaktinizin olduğu bir zaman dilimin de yazarsanız aslında çok iyi olacaktır.Belki bize uzak diye yada x sebeplerden hep es geçiyoruz Japonya'yı devasa bir ekonomi,devasa bir birikim ve devasa bir donanması olan bir ülke aslında.Ben şu link 16 meselesini çok merak ettim mesela ve c band radar tercihi bana çok ilginç geldi nato ülkeleri genelde x ve s tercih ediyorlar,aegis zaten s band.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Mar 2019, 16:15

Asahi'ler ASW görevli olacak. Öndeki 32'lik VLS de ASROC ve kendini koruma amaçlı ESSM yüklü. Şu an Atago ve Kongo'lar ile 6 AEGIS gemileri var. Seneye ilk Maya da gelecek, 7 olacak.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 24 Mar 2019, 16:25

Özellikle deniz sistemleri anlamında gerçekten çok ileride bir ülke Japonya. Üstelik son yıllarda uluslararası pek çok fuarda ürünlerini sergilemeye başladılar. Aşağıdaki videolarda bunun bir kaç örneğini görebilirsiniz.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 24 Mar 2019, 19:38

Japonlar kendi yaptıkları en son AEGIS yazılımı ABD'nin kullandığından daha iyiydi hatta ABD'liler bile onu kullanacak diye bir şey kalmış hatırımda. Doğru mudur hocam?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 24 Mar 2019, 19:54

Onu geçmişte yazan da odur zaten :roll:

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti » 24 Mar 2019, 20:01

Sanchez yazdı: 24 Mar 2019, 19:54 Onu geçmişte yazan da odur zaten :roll:
Hatırlayamadım zaten hocam. O yüzden sordum. :) :)

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Süvariler

Mesaj gönderen Oppenheimer » 24 Mar 2019, 20:54

5 seneye bir çok ülkeyi geride bırakacaklarını düşünüyorum. Ciddi silahlanıyorlar. İkinci dünya savaşından sonra Almanya o gücünü hiç yakalayamadı. Fakat Japonya oraya doğru gidiyor.

XASM-3 ile Çin donanmasına büyük tehdit oldular. Seyir füzesi eksikleri var. Onu da tamamlarlarsa Japonya daha agresif olur bölgede.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey » 25 Mar 2019, 13:34

Sayın sailordream, Japon donanması ile ile ilgili yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Çok güçlü bir donanma, sahip oldukları platformlarda oldukça nitelikli. Soryu sınıfı denizaltı ile ilgili okuduğum bir yazıda denizaltının su altındaki manevra kabiliyetinin havadaki bir Boeing 737 nin manevra kabiliyetine eş değer olduğu yazıyordu. Benim en çok ilgimi çeken platformları Hyuga sınıfı helikopter gemileri. Sahip olduğu VL ASROC, 2x3 torpido tüpü gibi silahlar ve çok sayıda taşıyabildiği ASW helikopteri ile muhtemelen şu anda dünya donanmaları içinde en etkili ASW platformu. ESSM ve 2xphalanx ile öz savunmasını yapan görev gruplarından bağımsız hareket edebilecek bir gemi. ASW maksatlı başka bir helikopter gemisi var mı acaba aktif olarak kullanılan?

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 26 Mar 2019, 15:37

Japon Hava Kuvvetleri’nin 302'inci Filosu F-4EJ'lerden F-35A'lara geçti. Uçak değişimi düzenlenen törenle tüm dünyaya duyurulurken, Japonya F-35 uçaklarının dünyadaki en büyük dış kullanıcısı olacak.

http://www.kokpit.aero/japonya-hava-kuv ... k-degisimi

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ » 30 Mar 2019, 16:39

Japonya, 5. nesil yerli savaş uçağı için hala çalışmalarına devam ediyor. Defenceblog sitesinde yayımlanan haberde, Japon televizyon programı sırasında gösterilen görüntülerde yerli olarak üretilen F-2 savaş uçağının burnunda, yeni geliştirilen AESA radarının görüntülerine yer verildi. Amerikan yapımı AN/APG-81 radarıyla benzer bir performans sergileyebileceği belirtiliyor. Programda ayrıca F-3 uçağına güç vermesi düşünülen IHI Corporation tarafından gerçekleştirilen ''low-bypass turbofan'' (bazı kaynaklarda XF9-1 olarak yer almakta) motorunun art-yakıcıları(afterburner) çalıştırılmış haldeki görüntüleri de paylaşıldı. Japonya, 2030'a kadar F-2 Viper Zero'ları (Başka bir değişle Fake Falcon) F-3 uçakları ile değiştirmek istiyormuş.

Resim

Kaynak: https://defence-blog.com/news/japan-dis ... craft.html

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya » 30 Mar 2019, 22:35

_Turkuaz_ yazdı: 30 Mar 2019, 16:39 Japonya, 5. nesil yerli savaş uçağı için hala çalışmalarına devam ediyor. Defenceblog sitesinde yayımlanan haberde, Japon televizyon programı sırasında gösterilen görüntülerde yerli olarak üretilen F-2 savaş uçağının burnunda, yeni geliştirilen AESA radarının görüntülerine yer verildi. Amerikan yapımı AN/APG-81 radarıyla benzer bir performans sergileyebileceği belirtiliyor. Programda ayrıca F-3 uçağına güç vermesi düşünülen IHI Corporation tarafından gerçekleştirilen ''low-bypass turbofan'' (bazı kaynaklarda XF9-1 olarak yer almakta) motorunun art-yakıcıları(afterburner) çalıştırılmış haldeki görüntüleri de paylaşıldı. Japonya, 2030'a kadar F-2 Viper Zero'ları (Başka bir değişle Fake Falcon) F-3 uçakları ile değiştirmek istiyormuş.

Resim

Kaynak: https://defence-blog.com/news/japan-dis ... craft.html
Neden Fake Falcon olsun anlamadım.

Uçak izin alınarak üzerinde bir çok değişiklik yapılarak üretildi.
Bir çok yenilik var bu uçakta adamlar kendi gereksinimleri çerçevesinde geliştirmiş daha doğrusu Tuning diyelim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 31 Mar 2019, 01:14

Öyle de derler. Falcon ama Falcon değil işte. Amerikan havacılarından çıkmış o sanırım ama enteresandır ki onlar da Falcon demez Viper der.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 09 Nis 2019, 15:19

Japon Hava Kuvvetleri, F-35 savaş uçaklarının pasifik üzerinde uçarken radardan kaybolduğunu bildirmiş.

https://www.reuters.com/article/us-japa ... SKCN1RL1FJ

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 10 Nis 2019, 15:26

Test7 yazdı: 09 Nis 2019, 15:19 Japon Hava Kuvvetleri, F-35 savaş uçaklarının pasifik üzerinde uçarken radardan kaybolduğunu bildirmiş.

https://www.reuters.com/article/us-japa ... SKCN1RL1FJ
Kötü bir espri olacak ama zaten bunlar radarda gözükmüyor değil miydi :twisted:

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 » 10 Nis 2019, 15:43

goldenwings yazdı: 10 Nis 2019, 15:26 Kötü bir espri olacak ama zaten bunlar radarda gözükmüyor değil miydi :twisted:
Yalnız değilsin, aynı şey benimde aklımdan geçmişti :)

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 10 Nis 2019, 16:13

Uçağın parçaları bulunmaya başlamış ama pilottan iz henüz yok.

https://www.bbc.com/news/world-asia-478 ... vIFn1UybKE

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust » 10 Nis 2019, 19:30

sailordream yazdı: 10 Nis 2019, 16:13 Uçağın parçaları bulunmaya başlamış ama pilottan iz henüz yok.

https://www.bbc.com/news/world-asia-478 ... vIFn1UybKE
Pilot ucagi terk etmis olsaydi, ejection esnasindan aktive olan emergency locator beacon sinyal vermeye baslardi. Ucak ile birlikte ejection olmadan denize cakilmasi buyuk ihtimal gibi gorunuyor. Simdi ucagin icindeki veri kayit sistemini cikarmaya calisirlar, kazanin tam nedenini analiz etmek icin.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 14 Nis 2019, 21:40

Test7 yazdı: 26 Mar 2019, 15:37 Japon Hava Kuvvetleri’nin 302'inci Filosu F-4EJ'lerden F-35A'lara geçti. Uçak değişimi düzenlenen törenle tüm dünyaya duyurulurken
302. filo veda videosu hazırlamış. Görüntüler ve veda boyamaları çok güzel, herkese öneriyorum.

2 filo(biri RF-4) kaldı, onlar da önümüzdeki yıl söndürülecek.

Kaderdir ya, düşen F-35, 302'ye aitti; pilot binbaşının 4000 saat F-4 tecrübesi vardı.