ASELSAN SDB- Küçük çaplı bomba

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
anafor2014
Süvariler
Re: ASELSAN SDB- Küçük çaplı bomba

Mesaj gönderen anafor2014 »

Sdb aslında kgk nin daha ucuzu ve daha fazla atılan versiyonu. Bu mühimmat büyük bir boşluğu dolduruyor aslında. İHA mühimmat i ile teber arasındaki boşluğu dolduruyor. Aksungur da büyük kullanım alanı olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

HVKK harekatlarının çoğunu dağın başına veya çok seyrek yerleşim yerlerine yapıyor da ondan. İkincil hasar ihtimali düşük olduğundan ağır mühimmatlar kullanılıyor. SDB ise savaşların şehirlere ve yoğun sivil varlığı olan alanlara kaydığı Körfez Savaşları sonrası dönemin ürünü.

Birde bizim ordu yabancılar kadar maliyet hesabı yapıyor mu emin değilim. Atılan mühimmatın, yapılan harekatın toplam maliyetinin hesabı veriliyor mu?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Footle yazdı: 13 Eyl 2020, 21:32 HVKK harekatlarının çoğunu dağın başına veya çok seyrek yerleşim yerlerine yapıyor da ondan. İkincil hasar ihtimali düşük olduğundan ağır mühimmatlar kullanılıyor. SDB ise savaşların şehirlere ve yoğun sivil varlığı olan alanlara kaydığı Körfez Savaşları sonrası dönemin ürünü.

Birde bizim ordu yabancılar kadar maliyet hesabı yapıyor mu emin değilim. Atılan mühimmatın, yapılan harekatın toplam maliyetinin hesabı veriliyor mu?
Maliyet konusunda biraz daha pro-aktif davranışlar var bizde. Örnek MAM füzeleri, F16 lar için minyatür bombalar. Kitlerle mühimmatların dönüşümü gibi.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Minyatür Bomba'nın delici başlıklı versiyonunun test atışı görüntüleri:

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Aselsan'ın geliştirdiği Minyatür Bomba'nın canlı harp başlığı testi de başarı ile gerçekleştirilmiş. Bana göre Türkiye MAM serisi, Minyatür Bomba, Kuzgun, UMTAS/OMTAS, Cirit gibi mühimmatlar ve güdüm kitleri ile geliştirdiği Hürkuş ve Hürjet platformlarıyla birlikte ekonomisi sofistike jetler için çokta yeterli olmayan ülkelerin hassas vuruş yeteneğine sahip olması için oldukça yeterli bir ürün portföyüne sahip. Birde bunların yanında Aselpod, Cats, gibi elektrooptik sistemlerde var. Aselpod'lu bir Hürjet ile CATS/DASS'lı bir Hürkuş'un COIN/CAS görevleri için oldukça büyük bir potansiyele sahip. Ancak şuan biz daha çok S/İHA'ları öne çıkarıyoruz gibi gözüküyor. Bence özellikle Güney Amerika ve Güney Doğu Asya'da bu tip pazarlama çalışmalarına girişmeliyiz.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

İlk parti bu atisla birlikte envantere girmiştir. Genelde böyle oluyor. Hayırlısı olsun.

Sırada KGK-84, LACİN, KGK-LR ve KUZGUN var. Bakalım önce hangisi gelecek.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

trakya_forever
Süvariler

Betonu deldigi vurustaki hassasiyet çok yüksek değil mi, bana mı öyle geliyor. 10-15 metre cepten bahsediliyordu.

anafor2014
Süvariler

trakya_forever yazdı: 15 Kas 2020, 21:42 Betonu deldigi vurustaki hassasiyet çok yüksek değil mi, bana mı öyle geliyor. 10-15 metre cepten bahsediliyordu.

Sadece vuruş değil, patlama anı da çok kritik. Zamanlama mükemmel.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Original GBU-39 SDB-I'nin vurus goruntusu ile karsilastirinca, bizim minyatur bomba isini yapiyor. Cok onemli bir kabiliyet, F35 gelseydi cok daha degerli olacakti. Neden onemli? SDB gibi muhimmatlar dusman ulkenin en degerli ve iyi korunan hedeflerini vurmak icin gelistirildi. Ucak hangarlari gibi veya muhimmat depolari gibi. Tek sortide 8 ayri hedefe veya garanti vurus icin her bir hedefe iki SDB kullanilmasi mumkun olacaktir. Diger JDAM veya LGB gibi muhimmatlar ile tek sortide imkansiz.

anafor2014
Süvariler

robust yazdı: 16 Kas 2020, 00:19 Original GBU-39 SDB-I'nin vurus goruntusu ile karsilastirinca, bizim minyatur bomba isini yapiyor. Cok onemli bir kabiliyet, F35 gelseydi cok daha degerli olacakti. Neden onemli? SDB gibi muhimmatlar dusman ulkenin en degerli ve iyi korunan hedeflerini vurmak icin gelistirildi. Ucak hangarlari gibi veya muhimmat depolari gibi. Tek sortide 8 ayri hedefe veya garanti vurus icin her bir hedefe iki SDB kullanilmasi mumkun olacaktir. Diger JDAM veya LGB gibi muhimmatlar ile tek sortide imkansiz.

Hocam akıllı mühimmatların bundan sonraki evrimi gerçekten akıllı olup hedeflerine kendilerinin bulup yok edebildiği bir aşama olabilir mi? Mesela burnuna takılacak IIR bir sensörden aldığı görüntü üzerinden atıldığı hedefin en zayıf ve etkili noktasını belirleyip oradan imha etmesi. Yada havadaki mühimmatların kendi aralarında haberleşerek hedeflenen bölgedeki hedefleri aralarında paylaşması gibi.

Mesela bir havalimanına atılan çok uzaktan süzülerek gelen bir SDB nin yerde hareket halindeki bir düşman awcs uçağını görüp onu yok etmesi gibi.

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan »

anafor2014 yazdı: 16 Kas 2020, 00:52 Mesela bir havalimanına atılan çok uzaktan süzülerek gelen bir SDB nin yerde hareket halindeki bir düşman awcs uçağını görüp onu yok etmesi gibi.
Sdb gibi görece hızlı ve pek de iyi görüşü olmayan mühimmatla olmaz ama som gibi gezgin gibi mühimmatla olabilir. Yapay zekanın gelişmine bağlı bunlar.

anafor2014
Süvariler

ilhan yazdı: 17 Kas 2020, 14:38 Sdb gibi görece hızlı ve pek de iyi görüşü olmayan mühimmatla olmaz ama som gibi gezgin gibi mühimmatla olabilir. Yapay zekanın gelişmine bağlı bunlar.

hocam su an görüntü işleme alanında ve yapay zeka alanında çok büyük değişimler-gelişimler yaşanıyor. Özellikle gömülü sistemlerde yapay zeka çipleri inanılmaz ucuzladı. Yakında bu çiplerin bir kısmı bildiğimiz intel işlemcilerin içine gömülecek. Kısacası erişilebilirliği kolaylaşacağı gibi fiyatları da ucuzlayacak. SOM ve diğer mühimmat ailelerinde düşünmek gerekiyor, belki de düşünülmüştür bilemiyorum. IIR + YZ çok ölümcül olacaktır.

ilhan
Akıncılar

Mesaj gönderen ilhan »

anafor2014 yazdı: 17 Kas 2020, 14:42IIR + YZ çok ölümcül olacaktır.
Karşı taraf için ölümcül olacağı kesin de bizim tarafta fayda-zarar durumu nasıl olacak o kısmını bilmiyorum. Söylediğiniz yapaz zeka çipleri sadece işin temeli. IIR çok güzel de bizim gözümüzün hedef olarak tanımlayabildiği bir veriyi yapay zekanın aynı doğrulukla hedef olarak değerlendirmesi çok kolay olmayacaktır.

anafor2014
Süvariler

ilhan yazdı: 17 Kas 2020, 14:50 Karşı taraf için ölümcül olacağı kesin de bizim tarafta fayda-zarar durumu nasıl olacak o kısmını bilmiyorum. Söylediğiniz yapaz zeka çipleri sadece işin temeli. IIR çok güzel de bizim gözümüzün hedef olarak tanımlayabildiği bir veriyi yapay zekanın aynı doğrulukla hedef olarak değerlendirmesi çok kolay olmayacaktır.
O konuda derin öğrenme tabanlı bazı çözümler var. Gelişen bir teknoloji , bazı case lerde kullanıma girmesi çok yakın olur. Belki de kullanıma girmiştir. Özellikle nesne tanıma alananında çok büyük aşamalar kaydedildi. Yeterli veri seti oluşturulup, karar verme yapıları doğru belirlenirse , kendi kararlarını alabilen güdümlü mermiler yakındır.

https://machinelearningmastery.com/obje ... -learning/

trakya_forever
Süvariler

10 F16 ile 100 km menzilden 80 ayrı hedefe eş zamanlı taarruz düşüncesi bile ürkütücü. Umarım bol miktarda envantere alınır. Öte yandan Amerikan SDB 2 tarzı bir çalışma olmayabilir. Çünkü o siklette, aynı özellikler de IIR başlıklı KUZGUN projesi var. Önümüzdeki yıl sanırım KUZGUNu ete kemiğe bürünmüş bir şekilde görürüz. Özellikle itkili KUZGUN varyantı AKSUNGUR VE AKINCI için çok önemli bir kabiliyet artışı getirecektir.

trakya_forever
Süvariler

Minyatür Bomba da tedarik süreci başlatılmış. F16, Aksungur ve Akıncı da kullanılacağı belirtilmiş. Aksungur ve Akıncı da hem irtifa hem de platform hızlarından dolayı 100+ km olan maksimum menzilin çok altında kalacaktır. Şunun kafasına bir SAL güdüm taksalar, İHA atışlarında 30-40 km menzilden tam bir avcı olur.

trakya_forever
Süvariler

Bu başlığa son mesajları aylar önce ben yazmışım yine ben yazayım:)

İDEF te IIR güdüm çalışıldığını öğrendik. Çok fazla uzun süreceğini sanmıyorum 2022 içinde atışlı testler gelir. Keza kuvvet Minyatür Bombanın karadan atılan versiyonunu talep etmiş. Artı Turbojet versiyonuda olacakmış.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

trakya_forever yazdı: 29 Eyl 2021, 15:09 Bu başlığa son mesajları aylar önce ben yazmışım yine ben yazayım:)

İDEF te IIR güdüm çalışıldığını öğrendik. Çok fazla uzun süreceğini sanmıyorum 2022 içinde atışlı testler gelir. Keza kuvvet Minyatür Bombanın karadan atılan versiyonunu talep etmiş. Artı Turbojet versiyonuda olacakmış.
Aklın yolu bir. Havada bu kadar İHA bulunduruyorken, Kuzgun yada Minyatür Bomba'yı TRLG-230 veya benzeri bir roket gövdesine entegre ederek elde edilecek hassas vuruş yeteneği ile özellikle sınır ötesine yapılacak operasyonda topçu desteği anlamında önemli kazanımlar olacaktır. Hele turbojetli versiyon düşmana ait pek çok değerli birimin kabusu olacaktır. Ha keza STM Alpagu gibi bir dolanan mühimmat/kamikaze iha'da bu tarz bir sisteme entegre edilebilir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

8xAselsan Minyatür bomba. İleride 8xKuzgun-TJ görmek dileğiyle.
Resim