Olası 3. Körfez Savaşı (?)

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Vatansever
Üye

Mesaj gönderen Vatansever » 08 Oca 2020, 23:33

İran, Amerikan üslerini vurmadan önce bu forumdaki İran'ı yerden yere vuran, alaycı iletilere hak veriyordum. Çok bilgili ve değerli üstadları ayrı bir yere koyup artık şu eleştiriyi yapabiliyorum;görüyorum ki biz kendimizi dev aynasında görüp başka ülkeleri küçümsüyoruz.

Yıllardır alay ettiğimiz İran, Amerikan üslerini vururken biz aynı gün 4 şehit verdik. Amerikanın bize etmediği zulüm kalmadı, biz ne karşılık verebildik? Hss vermedi başkasından aldık, bunun karşılığında parasını verdiğimiz ve bizim malımız olan uçağı vermedi. Sınırımıza yerleştirdiği kansızlara gözümüze baka baka binlerce tır silah verdi. Biz bölgeye müdahale ettik bize ayar verdi. Askerimizin başına çuval geçirdi. Ergen başkanları alay eden mektuplar geçti, ülkemizde darbe organize etti, darbecileri vermedi. Biz ne yaptık? Nasıl bir duruş sergileyebildik? Güldüğümüz, küçük gördüğümüz İran'ın gösterdiği kararlılığı gösterip cevap verebildik mi? Hangi isteğimizi kabul ettirebildik? Beğenmediğimiz İran Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de bizden kat be kat daha aktif.
Biz hala ''Acem palavrası, füzeleri hedefi tutmamış'' gibi cümleler ile kendimizi avutuyoruz.
Bu yazdıklarımdan dolayı kimse, İran'ın Amerika ile başa çıkabileceği, mücade edebileceğini düşündüğümü sanmasın ama net olarak bizden çok daha ciddi olduklarını, mevcut imkanları ile bizim gösteremediğimiz duruşu ve kararlılığı gösterdiklerini görebiliyorum.
Ayrıca bu krizin daha fazla büyümemesini temenni ediyorum. Eğer büyürse yine en ağır fatura bir şekilde bize çıkar.

Taşra
Süvariler

Mesaj gönderen Taşra » 08 Oca 2020, 23:53

trakya_forever yazdı: 08 Oca 2020, 09:41 İranın savaş kaybetmesi imkansız hocam. Savaşmaz, savaşmayacak çünkü. Tarihi boyunca Müslüman olmayan bir devlet ile savaşmamış bir topluluk. Abd ile kıyas olayına gelince. Abdnin bu coğrafyanın başına bela olması yeni sayılır. Birkaç on yıllık tarihi var. Acemlerin ise yüzlerce yıllık. Gözümde gram farkları yok şahsen. Mezhepçi falan değilim ha yanlış anlaşılmasın. Dini bir tarafı yok bu fikirlerimin. Zaten dini bir değerlendirme yapacak dini bilgim de yok:)
Keşke it iti kırsa da işte olmaz olmayacak.
Bence İran-Rus Savaşları konusunu bir araştırın.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 08 Oca 2020, 23:55

Mesele bir şey yapmak değil, defaatle forumda savunulan bu. Mesele kazançlı bir şey yapmak. İran CENTCOM komutanını mı vurdu? Ölen kişi teknik olarak abartılsa da durumun hali münasebetiyle İran kamuoyu ve dünyadaki imajı nedenli İran Genelkurmay Başkanından önemli ve daha tanınır bir isimdi. Dolayısı ile İran, Irak üzerinden ABD'ye bak ben senin üssü vurucam diyerek vurması ve kamuoyuna 80 asker öldürdük diye yalan söylemesi bizim için değer arz etmiyor. Biz küçümsemiyoruz olanı söylüyoruz. Ben bu forumda hiç kimsenin İran'ın asıl gücü asimetrik savaş ve asimetrik savaşta vekil kuvvet kullanımı konusundaki kabiliyetlerini küçümsediğini görmedim. Daha önce de söyledik tekrar söylüyoruz İran'ın gerçekten açıktan ABD ile savaşacak gücü yok. Ama kendini kendi topraklarında savunacak gücü var. Ki DENO'nun belirttiği üzre bu siyasal durumda İran için bu da büyük riskleri beraberinde taşıyor.

İran'ın en büyük gücü "Fitne" başkası değil!

İran'ın verdiği tepki büyük ama ABD'nin verdiği zarar daha büyük.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 08 Oca 2020, 23:59

İran’ın yaptığı şey bu kadar büyütülmemeli. Hizbullah’ın 2006 mı 2008 mi hatırlamıyorum İsrail saldırısı veya savunması şu cılız balistik füze yağmurunu 10’a katlar. İran attığı füzeler ile o üssü yerle bir etseydi neyse. İran’ın tek korkulacak yüzü asimetrik harp mevkileri yoksa ABD için işgal hareketi hariç çerezdir. Bizim ordumuz ile de askeri beyni boy ölçüşemez. Önümüzde İran ve Irak’ın 8 yıllık bir akılsızlar savaşı dururken. Sabah da yazdım savaş beklemiyorum diye. Adamın en önemli ismi yok edildi karşılığında 3-5 tane maytap atabildi. Yiyorsa tüm Ortadoğu’da asimetrik saldırı yapsaydı onu geçtim 1 tane ABD’li Tuğgeneral öldürsün , Tüm de değil!

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 09 Oca 2020, 00:01

Sonuç; İran şamarı yedi debelendi oturdu poposunun üstüne.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Oca 2020, 00:04

Yillardir iki seyi savunurum. Teror orgutunden bir devlet olmayacak ki eninde sonunda rejim ile girtlak girtlaga gelecekler, iki İsrail Hizbullah savasi ki Suriyeye de sicrayacaktir. Lubnan Hizbullahi perte cikmadan hurmuz tarafindan pek bir aksiyon beklemiyorum sahsen.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq » 09 Oca 2020, 00:41

leto yazdı: 08 Oca 2020, 20:13 Kürecik işte bunun için var.
Kimse Kürecik'ten bahsetmiyor. İlginç.

Ortada danışıklı dövüş var gibi.

Kullanıcı avatarı
first officer
Süvariler

Mesaj gönderen first officer » 09 Oca 2020, 00:51

Geleneksel ABD dış politikası İran'la askeri değil, politik ve diplomatik bir savaşı esas alır. Neden? Çünkü Vietnam'dan başlayarak, Kuveyt, Irak ve Afganistan savaşlarından sonra ABD iç siyasetinde müdahalecilik, özellikle de kara savaşı, işgal gibi şeyler seçim kaybettiren, itici unsurlar haline geldi. Trump gibi bir deli bile "askerleri ülkeye geri getirmek" üzerinden politika yapıyor. Ve bu nedenle yani ABD'nin asla bir kara savaşını istemediği, zor durumda kalsa bile kara savaşına girmektense çekilip evine dönmeyi tercih edeceği nedeniyle savaş falan çıkmıyor. ABD iç siyasetindeki bu algı değişmeden de savaş çıkmayacaktır. Genel eğilim söz konusu ülkenin hükümetinin izni ve daveti ile veya yerel milis ortakların olduğu yerlere asker göndermektir. Eğitim vermek, özel operasyonlar düzenlemek, hava desteği vermek esas alınır.

Bu anlamda bir yerdeki ABD kara ordusunu savaşa götürebilecek hamlelerden de kaçınılır. En azından bu dönem için böyledir. İran'a hava harekatı yapılmadı ve muhtemelen hiçbir zaman yapılmayacak. Çünkü böyle bir hareketin Irak'taki Amerikan varlığını sona erdireceği açık. Yönetim Şiilerin elinde ve ortalık İran yanlısı milislerle kaynıyor. Hiçbir ABD başkanı yüzlerce Amerikan askerinin bir kez daha Irak sokaklarında öldürülmesini göze almayacaktır.

Son yaşananlar da Trump denen tipin yeni bir saçmalığıydı. Muhtemelen zafer nidaları atıp gündem değiştirme hevesiyle böyle bir karar verdi. Bir büyükelçilik basıldı diye, protestoyla doğrudan ilişkisi olmayan, olsa da ispatlayamayacağın bir rakip devlet yetkilisini öldürme emri ancak Trump gibi biri tarafından verilebilirdi zaten. Ama özellikle Irak parlamentosunun kararı sonucu işin sonunun iyiye gitmediğini anlayınca anında yumuşadı. Muhtemelen etrafındaki adamlar da onu ikna etmiştir. Adam açık açık kültürel alanları vuracağını söyleyecek kadar zır cahil. ABD şu anda Trump'ın gel-gitleri, beklenmedik, sonu düşünülmemiş ani kararları yüzünden dış politika yapamaz konumda. En sadık müttefikleri olan Suudiler, BAE, İsrail gibi ülkeler dışında hiçbir güç odağı ABD'ye güvenmiyor. Çünkü anlamlı ve tutarlı, uzun vadeli hiçbir dış politikası kalmamış durumda. Trump yeniden seçildiğinde muhtemelen Irak'tan da çekilmek zorunda kalacaklardır. İran Süleymani'yi kaybetti, manevi açıdan aşağılandı belki ama uzun vadede Irak'ı kontrolüne alarak kazançlı çıkacak. Biz bu forumda her şeye askeri gözle baktığımız için aşağılanmayı, "ezilmeyi", öldürülmeyi rezil olmakla eş değer tutuyoruz. Halbuki bunlar mağduriyet siyaseti yaratır, politik olarak olumlu şeylerdir. Trump Irak'ta İran etkisinin sorgulandığı, İran yanlısı milisler karşıtı politik bir ayaklanmanın olduğu bir dönemde her şeyi berbat etti. Sayesinde şimdi Irak'ta Amerikan askeri varlığı tartışılıyor.

Zigana
Üye

Mesaj gönderen Zigana » 09 Oca 2020, 01:28

Amerika o bölgeden kolay kolay cekilmez.Tabi Iran bunu cok istiyor , ama gercekleri konusacak olursak bu simdilik pek mümkün degil.Iranin saldirisi tamamen halkin gazini almak icindi ve kimsenin burnu bile kanamadi.ABD o bölgedeki cikarini korumak istiyor.17 seneden beri sii cogunlugu olan Irak gibi ülkeden cekilmediler.En cok asker kaybettikleri senelerde bile yilmadilar.Simdi karsi gelen bir güc olmadigina göre , adamlar bir kac füze yüzünden niye cekilsinler? yine günlük islerine bakip rejim tarafinda olan ve
Deir Ez - Zora bölgesinde catismaya giren Sii milisleri imha etmeye devam ederler.Ama evet, Amerika , Avrupayi öyle kolay kolay arkasina alamaz artik.O eski tazelik yok artik ama bölgede essek kosturmaya yetiyor hala.

paragonx71
Üye

Mesaj gönderen paragonx71 » 09 Oca 2020, 03:36

Süleymani’nin öldürülmesi en çok İran’ın işine geliyor gibi bence. Hem iç politikada halkı biraz konsolide etti hemde Irak’ta varlığını iyice arttıracaktır.

Abd’nin gelen füzeleri kasıtlı engellenmediğini düşünüyorum. En son Aramco mevzusundan sonra bugün yayınlanan uydu görüntüleri ile birlikte körfez ülkelerine İran tehditinden bahsedip 100-200 milyar dolarlık silah sistemleri kitleyecek gibi duruyor.

rinkaririndochi
Üye

Mesaj gönderen rinkaririndochi » 09 Oca 2020, 10:30

Nedense kimse İran ın nükleer programına devam etmek için cesaret kazandığından bahsetmemiş. İran yeterli nükleer güce kavuşmadan ne ABD ile ne de İsrail ile başedemeyeceğinin gayette farkında. Abd açısından bakarsak da eninde sonunda İran ı vuracaktır. Uranyum zenginleştirme haberleri gelmeye başlasın, ABD nin air force diplomasisi de devreye girer.

Kullanıcı avatarı
predators
Süvariler

Mesaj gönderen predators » 09 Oca 2020, 13:06

Nedense bu iş bana biraz danışıklı dövüş gibi gelmeye başladı. Kasım Süleymani'nin ölümünün Hasan Ruhani ve Ali Hamaney'in pek umrunda olmadığını düşünmeye başladım Süleymani Acemlerin gözünde bir kahraman ve liderdi belkide geleceğin devlet başkanı olabilecek adamdı onun ölümü İran hükümetinin işine geldi.
Evet ABD Süleymani'yi öldürdü. Süleymani'nin ölümü ABD'nin gündemini değiştirdi ve Trump'ın üzerindeki gözler ve baskı başka bir yöne çevrildi.
Süleymaninin ölümü Acemlerde bir yas ve protesto ortamına döndü İran hükümeti çoğunluğunu Iraklı askerlerin oluşturduğu üsse bir kaç füze sallayıp halkın gazını aldı. Belkide bu saldırıdan ABD'nin haberi vardı ki içeride bir ABD askeri bile ölmedi.
Bunda sonrasında öyle büyük bir olay olacağını açıkçası düşünmüyorum. Trump istediğini aldı gündem değişti, Ruhani büyük bir rakipten kurtuldu. Her iki tarafta istediğini aldı. Yıllardır süregelen İran ABD sözlü çatışması devam edecek. İran ise bu zamana kadar yaptığı gibi Müslüman öldürmekten başka bir şey yapmamış olacak
Doğrumu düşünüyorum bilmiyorum fakat düşüncem bu yönde

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 » 09 Oca 2020, 14:15

Öyle yada böyle KS'nin ölüsü ile İran müthiş bir çaba ile misilleme hakkının olduğunu zorla Abd'ye kabul ettirmiş ve karşılık bulmadan Abd'yi hedef alabilmiştir. Trump'un açıkçası öldürme emrini verdiği ismin bu derecede bir şok etkisi yaratacağı gerçeğini bilmediği, hedeflediği isim hakkında fazla bilgisi olmadığı, sadece önündeki raporlara bakarak veya yönlendirilerek aceleci ve çılgınca bir kararla bu işe giriştiğini düşünüyorum.

Öyle yada böyle Abd, teröre karşı yaptığı hamle karşısında misilleme yemeyi kabul etmek zorunda kalmış, karşılık verememiştir.

Daha geçtiğimiz aylarda devrim muhafızları terör listesine alınmıştı açıkçası bunun İran'a karşı baskı aracı oluşturduğunu düşünebilirdim. Lakin üst düzey komutanını öldürmek hiç beklenilmeyen ve pek anlaşılır bir durum değil. Sonuçları ön görülmemiş bir hamle bu zaten sorgulanan Trump'un iyice sorgulanmasına yol açacak.

night
Süvariler

Mesaj gönderen night » 09 Oca 2020, 16:03

İran dan beklenmediğim tarzda ılıman bir açılama. Amaçlarının abd askerinin canı değil,teşhizatının olduğunu söylemişler

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 09 Oca 2020, 16:10

2 devletin de gözümde değeri 5 kuruş etmez ama halklarından dolayı değil yöneticilerinden dolayı. Tam bir şov ve tiyatro olduğu ortaya çıktı bence. Gerçekten bu dünyanın tek bir el tarafından yönetildiğine inanmaya başladım.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Oca 2020, 16:18

goldenwings yazdı: 09 Oca 2020, 16:10 2 devletin de gözümde değeri 5 kuruş etmez ama halklarından dolayı değil yöneticilerinden dolayı. Tam bir şov ve tiyatro olduğu ortaya çıktı bence. Gerçekten bu dünyanın tek bir el tarafından yönetildiğine inanmaya başladım.
İlk andan beri belliydi hocam şov olduğu. Bölgede İran ile gerçek manada savaşacak tek ülke İsrail. Suriye ve Lübnan da bulunan Hizbullah eksenli İran destekli Şii tehlikesini bertaraf etmeden ilk adımı atan da olmaz ama. Önce Hizbullah'ın perperişan olacağı büyük İsrail-Hizbullah savaşı olmalı. İsraili ya da Yahudileri sevip sevmemek, Filistinlilere zulüm yapıp çoluk çocuk katliam yapmaları, orada nasıl varoldukları vs vs hepsi bir kenara İsrail de yanı başında böyle bir tehdit istemiyor ve egemenliğine tehdit görüyor doğal olarak. En nihayetinde vakti zamanı geldiğinde her geçen gün büyüyen bu tehditi bertaraf etmek için çok şiddetli ve kapsamlı bir operasyon yapacaktır.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 » 09 Oca 2020, 16:52

Türk Hava Yolları, dün geçici olarak durdurduğu İran ve Irak uçuşlarına bu akşam itibariyle başlıyor - Haber Global

Haber Global internet sitesinde yayınlanan habere göre; Türk Hava Yolları, dün güvenlik gerekçesiyle geçici olarak durdurduğu İran ve Irak uçuşlarına bu akşam itibariyle başlıyor. Dün alınan karar doğrultusunda 24 saatliğine iki ülkeye yaptığı seferleri askıya alan Türk Hava Yolları (THY), ayrıca İran ve Irak hava sahası rotasını geçici süre kullanmamıştı.

THY, bugün aldığı karar ile birlikte iki ülkenin hava sahasını kullanmaya da başlayacak.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://haberglobal.com.tr/gundem/thy-n ... iyor-23017

EDİT:PEGASUS, IRAK VE İRAN UÇUŞLARINA YENİDEN BAŞLAYACAK - CNN TÜRK
En son sailor06 tarafından 09 Oca 2020, 17:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec » 09 Oca 2020, 18:05

İran'ın yüksek hassasiyetli balistik füze kullanabildiğini öğrenmiş olduk. Hava savunma sistemlerine olan ciddiyet biraz daha artmıştır diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 09 Oca 2020, 21:39

Galiba saldırı sonrası yerden çekilen ilk görüntü..

-
Şu daha önemli

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 09 Oca 2020, 22:42

[url]

Kullanıcı avatarı
first officer
Süvariler

Mesaj gönderen first officer » 09 Oca 2020, 22:48

Ekonomisi kötü, abartılı histerik ideolojilerle yönetilen, savunma sanayi ürünleri konusunda çokça yalana başvuran devletleri fazla küçümsüyoruz. Bu ülkeler bizim gibi sistematik, katmanlı bir askeri örgütlenmeye sahip olmayabilirler. Ki olmaya çalışmazlar. Ne ekonomileri ne de ittifak ilişkileri yani güçleri buna yetmez. Bunun yerine spesifik caydırıcı özellikler üzerine yoğunlaşırlar. Mesela Kuzey Kore bütün caydırıcılığını devasa sayılardaki topçu birliklerine ve balistik füze teknolojisine borçludur. İran da onların izinden gidiyor farklı bir şekilde. Çok güçlü bir dinsel-mezhepsel milis örgütlenme kapasitesine sahip. Ve bu milis güçleri de hafif-ağır silahlarla, roketlerle, dronelarla, güdümlü füzelerle donatabilecek bir savunma sanayisi mevcut. Kalitesi her ne kadar tartışılsa bile. Ortadoğunun her yerine yayılmış durumda bu milis güçler. Bu gayet önemli bir güç çarpanıdır.

Ve tabii balistik füzeler. Bu konuda da belli bir kaliteyi tutturduklarını son saldırılarda gördük. Bir de nükleer başlık geldi mi tamamdır. Oldukça rahatlayacaklardır askeri açıdan. Sonrasında İsrail'i, BAE'yi, Suudileri paşa paşa masaya oturtacaklardır. Amerika zaten dünden razı masaya.

Architect
Süvariler

Mesaj gönderen Architect » 09 Oca 2020, 23:05

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU » 10 Oca 2020, 02:15

İran şimdi alsın o karakutuları...
Millet de elde kamera hazır bekliyormuş,ilginç, beş altı saniyelik bir olay hepitopu.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto » 10 Oca 2020, 05:57

Bu teröristleri yaşatıyorlar ya, yazık...

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 10 Oca 2020, 08:56

DELKU yazdı: 10 Oca 2020, 02:15

Millet de elde kamera hazır bekliyormuş,ilginç, beş altı saniyelik bir olay hepitopu.
Atılan füzeleri görüntüleme umuduyla sokaklara düşenler onlar. Ayrıca telefon kamerası göstermeyebilir ama insan gözüyle nispeten gökyüzü gözüküyor. Bunun bir açıklaması yok iran vurdu ve saçma şekilde örtbas peşinde. Korkusu olmadaydı kara kutuları teslim ederdi. Bu salakları savunmayın bana. Heriflerin ağ savunması yok. Savunma sistemleri özerk çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
kadim_mecal
Üye

Mesaj gönderen kadim_mecal » 10 Oca 2020, 09:06

DELKU yazdı: 10 Oca 2020, 02:15
2 gün önce "Teori" zaten böyle olduğunu yazmıştı.Kendi kendilerini haksız konuma düşürdüler , beceriksizlik diz boyu bunlarda :)

Teori yazdı:Bugünün kısa özeti, iran kendinden beklenildiği gibi onlarca balistik füzeler ile abd üslerini hedef aldı. Bu hengamede karşılık bekleyen iran hava savunması ağdan bağımsız olduğundan sivil bir yolcu uçağı radarında görür görmez vurup düşürdü(yanarak düşmesi, en kazdaki vurulduğuna dair izler)

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 10 Oca 2020, 13:05

Komplo teorilerini de pek sevmem ama.

Resim

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares » 10 Oca 2020, 14:42

trakya_forever yazdı: 10 Oca 2020, 13:05 Komplo teorilerini de pek sevmem ama.

Resim
İlginç gerçekten. Sanırım bu olsa en çok ABD sevinirdi. İran - Türkiye arası daha da problemli olurdu.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 10 Oca 2020, 17:13

https://www.armyrecognition.com/january ... _east.html

Bir Japonya eksikti, sizde gelin .mk. Artık Almanya'da Belçika üstünden Fransa'ya saldırsın, hepimiz rahat edelim.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 10 Oca 2020, 17:23

Orduyu değil, muhtemelen 1 fırkateyn, 1 muhrip üs olursa da 2-3 P-3 ya da P-1 gönderirler. Haber de foto dışında ordu demiyor. Hyuga gönderseler şaşırırım.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS » 10 Oca 2020, 17:52

Japonyanın orta doğuya güç göndermesi zaten son 1-2 aydır tartışılıyordu yine koreninde benzer şekilde eğitim amaçlı bir güç göndermiş yada gönderecek diye hatırlıyorum.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez » 11 Oca 2020, 00:01

Rus Yury Ivanov Sınıfı istihbarat gemisi bir Amerikan muhribinin üzerine kırmış Umman Denizi'nde.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Oca 2020, 03:36

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 11 Oca 2020, 07:31

kabardey yazdı: 10 Oca 2020, 17:13 https://www.armyrecognition.com/january ... _east.html

Bir Japonya eksikti, sizde gelin .mk. Artık Almanya'da Belçika üstünden Fransa'ya saldırsın, hepimiz rahat edelim.
Japonya’nın zaten Cibutide üssü var. Orayla bağlantılı gidecek bu askerler de. Cibutiye üs için 30 milyon dolar veriyorlar. Cibutinin geçim kaynağı ülkedeki üsler :D

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 11 Oca 2020, 10:02

Dünyayı şoke eden uçak kazasında flaş gelişmeler yaşanıyor. Gelen son dakika bilgisine göre İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları'na ait uçağın "yanlışlıkla" füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. Düşürülen uçakta 82 İranlı, 63 Kanadalı ve 11 Ukraynalı olmak üzere 167 yolcu ve 9 mürettebat görevlisi bulunuyordu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de hava savunma sistemi tarafından "yanlışlıkla" düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı için özür diledi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, "Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır" açıklamasını yaptı.
http://www.milliyet.com.tr/galeri/son-d ... du-6120277

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 11 Oca 2020, 11:04

S-400'leri Ağ savunmasına enteğre edemeyeceğinizi düşünürsek. Benzer sorunları bizde yaşamayız umarım.

TRAKYA
Akıncılar

Mesaj gönderen TRAKYA » 11 Oca 2020, 11:06

Molla rejimi düşerse Suud'a ihtiyaç kalmaz. Ortadoğu'nun paklanması için kritik formül bu sanırım.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 11 Oca 2020, 11:39

Mermi yazdı: 11 Oca 2020, 11:04 S-400'leri Ağ savunmasına enteğre edemeyeceğinizi düşünürsek. Benzer sorunları bizde yaşamayız umarım.
Bu daha ziyade sivil ve askeri hava kontrol arasındaki iletişimsizlikten.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 11 Oca 2020, 11:41

ABD askerlerini öldürmeye yeminler eden İran, kaç gündür ABD hariç hemen hemen her ülkenin vatandaşını öldürmesine rağmen, ABD'nin ancak bir kaç çadırına zarar verebildi. Yere göğe sığdırılamayan İran'a bak sen.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI » 11 Oca 2020, 13:19

kabardey yazdı: 11 Oca 2020, 11:39 Bu daha ziyade sivil ve askeri hava kontrol arasındaki iletişimsizlikten.
O iletişim için de ağdan bilgi paylaşımı yapabilecek seviyede olmalılar. O da yok iran da.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings » 11 Oca 2020, 14:12

Tahran’dan kalkan Pakistan uçağı ne izin ne uçuş planı laylaylom uçuş yapmış. Uçağın ne olduğu çok sorun değil , adamlarda muhtemel sivil otorite veya sivil meydan radarları da birbirinden habersiz.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok » 12 Oca 2020, 03:44

kabardey yazdı: 11 Oca 2020, 11:41 ABD askerlerini öldürmeye yeminler eden İran, kaç gündür ABD hariç hemen hemen her ülkenin vatandaşını öldürmesine rağmen, ABD'nin ancak bir kaç çadırına zarar verebildi. Yere göğe sığdırılamayan İran'a bak sen.
Bir yorum okudum bugün.

“5 İranlının intikamını 100lerce İranlıyı öldürerek alan İran herkesi şok etti. Bu kadarını Amerika bile beklemiyordu.”

Nadir Şah ve öncesindeki diğer şahlar mezarlarında ters dönüyorlardır şimdi...

Mermi
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Mermi » 12 Oca 2020, 22:38

Kasım Süleymani öldürüldükten sonra, Özel operasyon birlikleri bölgeye gitmiş.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM » 13 Şub 2020, 22:03

ABD Donanması iran dan Yemen e ATGM, HSS füzesi ve İHA taşıyan gemiyi durdurmuş

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever » 04 Oca 2021, 16:41

Bölge sıcak, konu hortlasın:)) İt iti ısırmaz demiş atalarımız ama belli de olmaz.

İran yüzde 20 uranyum zenginleştirmeye geri döndüğünü açıkladı. Politik bir hamle. Biden ile birlikte nükleer anlaşmaya geri dönülme ve yaptırımların en azından hafifletilmesi umudu var. Masaya rest çekerek, eli güçlü oturmak istiyor.

Diğer yandan İsrail buna tam anlamıyla karşı. Bakalım politik olarak kim kazanacak.

Yoksa İsrail Trump gitmeden bir deliliğe girişecek mi? Hamas ve Filistin deki diğer örgütleri geçtim ama Hizbullahı halletmeden İrana bir operasyon çekmek İsrail için çok sancılı olabilir. İran da olası bir İsrail saldırısına ilk cephe olarak Hamas ve Hizbullah ile cevap vereceğini üst perdeden açıkladı zaten.

İsrail 2006 daki İsrail değil elbet ama Hizbullah ta o günden bu yana çok tecrübe kazandı, askeri kapasitesini çok arttırdı. Lojistik sıkıntıları yok. Lübnan dışına çıkıp tüm Suriyeye yayıldılar neredeyse. Birçok İran yanlısı Şii örgütü de yanlarında çatışmalara sokacaklardır. İsrail için cephe çok geniş olacaktır.

Hizbullahı saf dışı etmeden, kolunu kanadını kırmadan yapılacak bir İran operasyonu İsrailin başını gerçekten ağrıtabilir. Birçok cephede uzun bir mücadeleye girmek durumunda kalacaktır.

İsrail bir kara operasyonuna girişmedikçe, Hizbullah askeri olarak İsraili ısıramaz ama sivil ve ekonomik olarak ağır kayıplar verdirebilir.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey » 04 Oca 2021, 19:18

Trump gitmeden, Biden'a bir sürpriz bırakabilir.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu » 04 Oca 2021, 19:25

Bence her şeye karşın olası değil. Olursa, çok olmasa da şaşırırım.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream » 05 Oca 2021, 08:04

merzifonlu yazdı: 04 Oca 2021, 19:25 Bence her şeye karşın olası değil. Olursa, çok olmasa da şaşırırım.
Bu zamanlarda uzaylılar saldırsa tepki düzeyimiz o zaten. Ben de çok olası görmüyorum.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 05 Oca 2021, 08:15

Çarşamba günü Senato'nun Biden'ın başkanlığını tescil edeceği süreci baltalayacak 12 senatör bulmuş kendisine. Sembolik bir süreç olduğu söyleniyor; ama gider ayak bir gıcık yapacak. yine Çarşamba günü "Gururlu Oğlanlar" da bir gösteri planlamışlar Washington'da.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk » 05 Oca 2021, 08:17

G.E.N.E yazamıyorum, "yine" diye düzeltiyor. Forumdan mı virüs mü yedim? :D