TÜBİTAK SAGE Kanatlı Güdüm Kiti

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
trakya_forever
Süvariler
Re: TÜBİTAK SAGE Kanatlı Güdüm Kiti

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bu yıl sonuna kadar envantere gireceği söyleniyor. Böyle yerli bir mühimmat büyük bir kuvvet çarpanı olur diye düşünüyorum.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

musti yazdı: 19 Şub 2016, 01:52 Eğer KGK lar hazır ise Suriye de bulunan PYD hedeflerini Suriye sınırını aşmadan atılarak nokta hassasiyetiyle vurabilmeleri lazım .
KGK'nın bizim için en önemli kullanım alanı, gerek Batıdaki Yunan komşumuzda, gerekse de Güneydeki komşularımızın belirli alanları, askeri tesislerini, kamplarını vs satüre edebilecek şekilde bombardıman altına alailmek. Buralarda GPS karıştırması olsa dahi, çok sayıda ucuz mühimmatı buralara çoklu atarak yer üstü ve yer altı tesisleri imha edebilmek, kullanılmaz hale getirebilmek ve mayınlamak.

Muhtemeldir ki, olası bir Türk-Yunan kapışmasında, yapacağımız ilk şeylerden birisi, Girit'teki S-300'lerin olası konuşlarına çok sayıda Mk-82 KGK atmak olur. Bu şekilde bataryaları çalışmaz hale getirmek, "soft" tüm elektroniği imha etmek mümkün olabilir. Kesin bir vuruş gerektirmeyebilir, fakat asgari bir alanı doyursa yeter.

Bunu PYD'nin kullandığı bir cephaneliğin eğer mümkün olabilir ise Mk-84 NEB+KGK ile vurulması yahut belirli üslerin bunlar ile doyurulması olarak görebiliriz.

Dolayısı ile, Atmaca falan gelirken, bizim zor denizlerimizde KGK'nın denizciliğinin beklenmesine gerek olmayabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

MK-82 (ve Mk-83) NEB gelistiriliyor. Bu muhimmatlar KGK ile eslendiginde NEB sayesinde pistleri ve taksi yollarida tahrip etmek mumkun hale geliyor. KGK'nin taktiksel acidan bir cok hedef/muhimmat secimi sorununu cozecegi goruluyor.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

robust yazdı: 20 Şub 2017, 16:39 MK-82 (ve Mk-83) NEB gelistiriliyor. Bu muhimmatlar KGK ile eslendiginde NEB sayesinde pistleri ve taksi yollarida tahrip etmek mumkun hale geliyor. KGK'nin taktiksel acidan bir cok hedef/muhimmat secimi sorununu cozecegi goruluyor.

Kara dan fırlatılabilen roket sistemlerimize KGK entegrasyonu yapabilir miyiz? İsveçliler ile Boeing'in SDB çalışması gibi bir çalışma.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

robust yazdı: 20 Şub 2017, 16:39 MK-82 (ve Mk-83) NEB gelistiriliyor. Bu muhimmatlar KGK ile eslendiginde NEB sayesinde pistleri ve taksi yollarida tahrip etmek mumkun hale geliyor. KGK'nin taktiksel acidan bir cok hedef/muhimmat secimi sorununu cozecegi goruluyor.
1. Atmaca, Bora, Yıldırım sistemlerine NEB başlık takılabilir mi?
2. Özellikle Yunanistan'ın havaalanı, hangarlar, radar üsleri vs. hedefleri yoketmek için uçaklarımızın yerine füze güçlerimizin kullanılması ve böylece HKK'nim mümkün olduğunca Yunan HKK'ne angaje olmasına imkan verilmesi stratejisi acaba düşünülmüş müdür?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

delikpr yazdı: 21 Şub 2017, 04:14 1. Atmaca, Bora, Yıldırım sistemlerine NEB başlık takılabilir mi?
2. Özellikle Yunanistan'ın havaalanı, hangarlar, radar üsleri vs. hedefleri yoketmek için uçaklarımızın yerine füze güçlerimizin kullanılması ve böylece HKK'nim mümkün olduğunca Yunan HKK'ne angaje olmasına imkan verilmesi stratejisi acaba düşünülmüş müdür?
Bahsettiginiz hedefler icin SOM-B2 var. Bu versionunun harp basligi aslinda bir Mk-82 NEB gibi calisiyor. 500lb lik nufuz edici cift baslik var SOM-B2'de. B1 versiyonu klasik HE etkili Mk-82 seviyesinde bir harp basligina sahip. Bora ve Yildirim'in pistin ortasina dusurecek hassasiyette sahipsek, zaten fuzenin kendi kutlesi buyuk bir krater acmaya yeter.

KGK ozelinde bu kitlerin coklu salanlar (multiple ejector rack) ile kullanimi durumunda bir F-16 rahatlikla 2x2 KGK-82/NEB tasiyabilir. Onun icinde Mil-1760 standartlarinda bir coklu muhimmat salar gelistirmek lazim.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

robust yazdı: 21 Şub 2017, 06:06 Bahsettiginiz hedefler icin SOM-B2 var. Bu versionunun harp basligi aslinda bir Mk-82 NEB gibi calisiyor. 500lb lik nufuz edici cift baslik var SOM-B2'de. B1 versiyonu klasik HE etkili Mk-82 seviyesinde bir harp basligina sahip. Bora ve Yildirim'in pistin ortasina dusurecek hassasiyette sahipsek, zaten fuzenin kendi kutlesi buyuk bir krater acmaya yeter.

KGK ozelinde bu kitlerin coklu salanlar (multiple ejector rack) ile kullanimi durumunda bir F-16 rahatlikla 2x2 KGK-82/NEB tasiyabilir. Onun icinde Mil-1760 standartlarinda bir coklu muhimmat salar gelistirmek lazim.
Füze gücümüzü Yunan'ın ne tür hedefleri için kullanacağız? Yazdıklarımızdan anladığım kadarı ile yine herşey HKK'ne kalıyor. Yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Fuze gucumuzu nasil kullanacagiz sorusu aslinda bir optimizasyon veya game theory sorusu olabilir. X tane ilk saatlerde vurulmasi gereken hedef var ama ayni zaman diliminda kullanabilecegimiz, gudumlu fuze sayisi Y (ve Y<X) ise en cok faydayi getirecegini dusundugumuz hedeflere karsi kullanmak gerekir. Yani soruya dogru cevabi Genelkurmay harekat dairesindeki adam ancak cevap verebilir. O da verebilirse.

Dogal olarak SOM veya Bora gibi pahali ve nicelik olarak az urunlerin siparisini verirken olasi hedeflerin sayisi, cinsi ve kac muhimmat ile vurulmasi gerektigine gore karar veriliyordur. Bu muhimmatlarin yerli uretilmesi sayisal anlamda ihtiyacin kisitlamasiz, ve belki daha ekonomik karsilanmasini nedeniyle, disardan alirken 50 adet SOM dengi fuze zar zor alabilecek iken, yerli uretildigi icin 300-400 tanesini almak sadece elindeki butce ile alakali oluyor. Bu acidan SOM stratejik bir silah olarak onemli bir guc oldu. Bol bol atilmasi mumkun, savasin ilk saatlerinde cok miktarda cok farkli hedefe karsi kullanilacagini dusunebiliriz. Ardindan maliyet etkin bir urun olarak ve yone stand-off kullanilabilmesi nedeniyle KGK'da uzaktan cok farkli tipteki hedeflere karsi kullanilabilir.

Girit adasini dusunun, orada 2 hava ussu var. Biri kucuk Iraklion, diger buyuk Souda. 115. hava ussu Souda'da ve yaklasik 40-50 F-16 ucagi vardir. O ussun baski altina alinmasi icin SOM, KGK ve gerekirse BOra'da kullabilabilir.

penche44
Süvariler

Mesaj gönderen penche44 »

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen "Kanatlı Güdüm Kiti"nin ilk parti teslimatlarının Mayıs'ta yapılacağını belirterek, "Seri üretim çalışmaları için üretici sanayi kuruluşu belirlendi ve sözleşme aşamasına gelindi." dedi.

Özlü, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen söz konusu projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Daha önce TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti'nin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındığını ve sınır ötesi operasyonlarda aktif kullanıldığını anlatan Özlü, bunun ardından Kanatlı Güdüm Kiti'nin de yerli imkanlarla geliştirildiğini söyledi.

Özlü, Kanatlı Güdüm Kiti'nin, ocakta F-4E 2020 uçaklarına, mart ayında ise F-16 savaş uçaklarına ilişkin sertifikasyon işleminin başarıyla tamamlandığını söyledi.

http://www.bagimsizhavacilar.com/kanatl ... ime-hazir/

cafsed
Üye

Mesaj gönderen cafsed »

Hadi hayırlı olsun.Baya iyi olmuş.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Cahilliğimi maruz görün. Ben de burada okuyup öğrenmeye çalışanlardanım.
Merak ettiğim şey şu: KGK MK serisi bombaların menzilini 100 km'ye çıkarıyor da, hedefin yeterli cep mesafesinde vurulduğunu veya vurulup vurulmadığını 100 km öteden nasıl anlıyoruz?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Lathander yazdı: 18 Ağu 2017, 05:45 Cahilliğimi maruz görün. Ben de burada okuyup öğrenmeye çalışanlardanım.
Merak ettiğim şey şu: KGK MK serisi bombaların menzilini 100 km'ye çıkarıyor da, hedefin yeterli cep mesafesinde vurulduğunu veya vurulup vurulmadığını 100 km öteden nasıl anlıyoruz?
BDA (Battle Damage Assesment) denilen hasar/vurus tespit ve degerlendirilmesi yapilir. Bunun icinde farkli araclar var. Uzaydaki kesif uydulari vasitasi ile hedefin vurulduktan sonraki goruntusune bakiyorsunuz. HvKK emrindeki Gokturk 1 ve 2 uydularimiz BDA gorevi yapabilirler. Bu uydularimiz gunde bir kac kez hedef bolgenin fotograflarini alabililer. Uydu ile istihbarat ve kesif isi stratejik kabiliyet olarak gorulur. Diger yontemler taktik kesif ucaklarinin veya insansiz ucaklarin sahip oldugu hedefleme ve kesif podlari vasitasi ile olur. HvKK envanterindeki DB110 kesif podlari orta uzun menzillerden goruntu alabililer veya ayni operasyonda gorevli ucaklarin sahip oldugu Spiper veya yakinda kullanilacak AselPOD gibi hedefleme podlari BDA gorevi yapabilir. Ayni sekilde insansiz ucaklarda kesif gorevleri yapabililer. Dogal olarak insanli veya insansiz ucaklarin dusman hava sahasini kullanmasi gerekeceginden riskli gorevler bunlar. En son yontem ise ozel kuvvetlerinin yerden alacagi kesif/istihbarat bilgileri ilede BDA yapilabilir. Kement projesi bitince SOM fuzelerimize cift yonlu veri haberlesmesi kabiliyeti kazandirildiginda, fuzelerin burnundaki IIR kameranin aldigi goruntu BDA (HEdefe isabet ani goruntulenebilecek) icin kullanilabilecek.

Goruldugu gibi uzaya yatirim yaparak cok stratejik bir kabiliyet kazaniyorsunuz. Gokturk kesif/istihbarat uydulari bu acidan onemli Turkiye icin. Hic bir riske girmeden derinligine ve menzlden bagimsiz hedeflerin fotograflarini almak mumkun. Bu alinan fotogaflari kullanarak SOM gibi fuzelerimize hedef tahsis edebiliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

@robust
Yanıt için teşekkürler hocam.
HGK gibi kitleri kullanırken bombanın düştüğü menzil podlar tarafından görülebilir bir mesafede oluyor. KGK ise podların görmesinin pek de mümkün olmadığı uzun menzillere (söylenene göre 100 km) bombayı ulaştırabiliyor.
Bu temelde soruyu sorarken, asker veya uçak (insanlı, insansız) göndermeden, fakat uydu da kullanmadan çok uzaktan görmenin imkanı var mıdır onu merak etmiştim. Demek ki hedefin vurulup vurulmadığını, araç veya özel kuvvet askeri göndermeden anlamanın bir yolu hala yok; uyduları saymazsak..

BayramlıkŞeker
Üye

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker »

Lathander yazdı: 18 Ağu 2017, 09:10 @robust
Yanıt için teşekkürler hocam.
HGK gibi kitleri kullanırken bombanın düştüğü menzil podlar tarafından görülebilir bir mesafede oluyor. KGK ise podların görmesinin pek de mümkün olmadığı uzun menzillere (söylenene göre 100 km) bombayı ulaştırabiliyor.
Bu temelde soruyu sorarken, asker veya uçak (insanlı, insansız) göndermeden, fakat uydu da kullanmadan çok uzaktan görmenin imkanı var mıdır onu merak etmiştim. Demek ki hedefin vurulup vurulmadığını, araç veya özel kuvvet askeri göndermeden anlamanın bir yolu hala yok; uyduları saymazsak..
Ne gibi bir öneriniz var?
Abd bile hasar tespiti uydu ile yapıyor. Eğer veri linki olmayan nispeten aptal bir bomba kullanıyorsanız, ya atan uçak vuruşunu görüntüler, ya diğer bir uçar unsur vuruş veya sonrasını görüntüler. Yani bir şekilde görüntüler. Zaten göremeden görüntüleme pek mümkün bişey değil.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

BayramlıkŞeker yazdı: 18 Ağu 2017, 12:45 Ne gibi bir öneriniz var?
Abd bile hasar tespiti uydu ile yapıyor.
Hava kuvvetlerini yermek için bir şey söylemedim ki. Yazıyı doğru okuyun. Meseleye dair bilmediğim bir teknoloji var mı yok mu onu sordum. Yoksa barış kartalıdır, elektronik harp uçaklarıdır şudur budur en son teknoloji neyse edinmeye çalışan bir ordumuz var.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

https://www.google.com.tr/amp/m.habertu ... 741332-amp

Resim

Resmen SOM' a cevirmisler. Büyük başarı. Ayrıca seri üretime geçmiş.

jukov45
Üye

Mesaj gönderen jukov45 »

Bu sistem Hürkuş-C'ye yüklemek için çok mu ağır? Bilmediğim için soruyorum.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

jukov45 yazdı: 05 Ara 2017, 11:31 Bu sistem Hürkuş-C'ye yüklemek için çok mu ağır? Bilmediğim için soruyorum.
Çok ağır gereğide yok. Hürkuş daha çok yakın hava desteği, küçük hedefler için düşün.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

İddia'nın çıkış kaynağı Yusuf Akbaba. Yanlış yazdığını sanmıyorum 45-50'yi 450-500 olarak yazsa düzeltirdi herhalde.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

karli yazdı: 05 Ara 2017, 12:34 Çok ağır gereğide yok. Hürkuş daha çok yakın hava desteği, küçük hedefler için düşün.
Hocam bence bu pırpırı çok küçümsemeyelim. İleride bu Hürkuş muadili uçaklara bu tarz uzun menzilli mühimmatlar takılabilir, çok güçlü radarlar/sensörleri bu uçaklarda görebiliriz. Daha düşük uçuş maliyetleri bunları bir uçaktan ziyade uçan bir silah istasyonu haline dönüştürebilir.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

@musti, KGK'yı füze ucuna takmak dile kolay. :)

Mk-82 dediğimiz mühimmat 450kg. KGK muhtemelen 550-600kg civarı bir ağırlığa sahip. Bu Yıldırım füze başlığı demek. Öyle Kasırga ile falan atılabilecek bir şey değil bu. En azından bildiğimiz Kasırga motoru ile.

SDB'nin ise MLRS üzerine takılı atılması projesi vardı. Ama ilgi görmedi.

GPS'in olmadığı alanda bu ikili kullanım kolay olmayacaktır. Uçak GPS olmasa dahi çok hassas bir INS ile konumunu biliyor mühimmatı salarken. Mühimmat oradan devralıyor konum okumayı. Bir roket tepesinde ise bu kolay değil. Hem roketin sapması hem de ayrılma dinamiği biraz karmaşık. ucuna da bir arayıcı geliştirmek gerekir. Ona rağmen kolay değil.

Ama olmayacak iş değil. Yine de tek/çift kademe uzun menzilli bir füzeden avantajlarına bakmak gerekir.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster »

Zaten 600 knot (1100+km/sa) yatay hız ile 10km irtifadan bırakılınca 110km ötedeki hedefi vuruyormuş. MK82 300kg Kasırga'nın harp başlığı 150kg. MK82nin yarısı kadar birşey yapılırsa olmayacak iş değil. İrtifa olarak çok daha yükseğe çıkacaktır ilk hızı da bunun 3-4 katı olur herhalde.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

StrategyMaster yazdı: 06 Ara 2017, 03:02 Zaten 600 knot (1100+km/sa) yatay hız ile 10km irtifadan bırakılınca 110km ötedeki hedefi vuruyormuş. MK82 300kg Kasırga'nın harp başlığı 150kg. MK82nin yarısı kadar birşey yapılırsa olmayacak iş değil. İrtifa olarak çok daha yükseğe çıkacaktır ilk hızı da bunun 3-4 katı olur herhalde.
Mk-81 var 250lb(yaklasik 120kg). Bence bu atilan tasin, urkutulen kurbagaya degmesi icin 400-500km menzil fikri daha dogru olur. Kasirga-G 150kg basligi 100km zaten goturuyor. Bora TBM'sine gelismis harp basligi alternatifleri dusunulmeli. IIR/TV gudumlu, ayrilabilir bir baslik yapilabilse, kara-deniz bir cok hedefe karsi etkili fuze olabilir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

musti yazdı: 05 Ara 2017, 22:43 Hata olduğu konusunda ısrarcıyım.

Dikkat çekmemiştir belki bugüne kadar açıklanan bütün güdümlü mühimmat menzilleri 280 km ile sınırlı tutuluyor.

Halka açık bir şekilde bu bilginin bu şekilde yayınlanmasını pek tutarlı bulmuyorun.
Sayın @musti ben iddianın yanlış olmadığını söylemiyorum. Sayıların yanlışlıkla yazılmamış olduğunu düşünüyorum dedim. Zaten paylaşımın altına SOM gibi bir şey mi ortaya çıkacak diye soru sordum bana da çok mantıklı gelmedi.

cafsed
Üye

Mesaj gönderen cafsed »

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

koşan hollandalı yazdı: 05 Ara 2017, 17:16 Hocam bence bu pırpırı çok küçümsemeyelim. İleride bu Hürkuş muadili uçaklara bu tarz uzun menzilli mühimmatlar takılabilir, çok güçlü radarlar/sensörleri bu uçaklarda görebiliriz. Daha düşük uçuş maliyetleri bunları bir uçaktan ziyade uçan bir silah istasyonu haline dönüştürebilir.
Bu kit,ilk hızını almak için uçağın hızını ve irtifasını kullandığı için Hürkuş tipi bir uçakla çok verimli kullanılamayabilir. Hürkuş'a MK81'in kitlendirilmiş hali Teber'den fazlasını yüklemek yanlış olur bence. Zaten teber'de başlı başına önemli bir yetenek kazanımı, Hürkuş'un "koşumatı"( workhorse) kullanımı için yeterli olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Yalnız bu KGK'yı geliştiren grup kimse bu insanları gerçekten sağlam ödüllendirmeli ve daha iyisini yapabilmek için de teşvik etmeli. Şöyle bir düşündüm de, şu sıralar Irak içlerinde F-16 oynatmamızı engelleyen herhangi bir politik engel yok. Ancak bir gün olur da bu bombaları Irak hava sahasına girmeden kendi sınırımız içinden atmak zorunda kalırsak ne olurdu, bomba ne kadar bir mesafe giderdi diye düşündüm. Sonra bir harita açtım ve bizim sınırlara yakın bölgelerden 100 km Irak ve İran içine doğru biz çizgi çektim. Yaptığım haritayı burada paylaşmayayım da gördüğüm kadarıyla güdüm kiti baya sağlam bir bölgeyi kuşatıyor (coğrafi durumları, dağ ve tepe olaylarının menzile etkisini saymazsak). Gerçekten güzel bir kabiliyet kazandırmışlar.

cafsed
Üye

Mesaj gönderen cafsed »

Lathander yazdı: 13 Ara 2017, 03:45 Yalnız bu KGK'yı geliştiren grup kimse bu insanları gerçekten sağlam ödüllendirmeli ve daha iyisini yapabilmek için de teşvik etmeli. Şöyle bir düşündüm de, şu sıralar Irak içlerinde F-16 oynatmamızı engelleyen herhangi bir politik engel yok. Ancak bir gün olur da bu bombaları Irak hava sahasına girmeden kendi sınırımız içinden atmak zorunda kalırsak ne olurdu, bomba ne kadar bir mesafe giderdi diye düşündüm. Sonra bir harita açtım ve bizim sınırlara yakın bölgelerden 100 km Irak ve İran içine doğru biz çizgi çektim. Yaptığım haritayı burada paylaşmayayım da gördüğüm kadarıyla güdüm kiti baya sağlam bir bölgeyi kuşatıyor (coğrafi durumları, dağ ve tepe olaylarının menzile etkisini saymazsak). Gerçekten güzel bir kabiliyet kazandırmışlar.
Kesinlikle katılıyotum.Bu konuda videodaki cümleleri tekrar etmek istemem ama Soma göre üretilmrsi çok daha ucuz,kolay ve zahmetsiz ve bunun üstüne 110km den fazla menzile bu hassasiyet ile gidebilmesi büyük avantaj.Bide seri üretimi hem Kale hemde Aselsan yapıcak bol bol üretilir.Herhangi bi ülkenin hsslerine hava üslerine felan bunlardan yağmur gibi yağdırabiliriz.Böyle bi ürünü hava kuvvetlerinde görmek beni çok mutlu etti.Emeği geçenleri kutlarım.

Search and Rescue
Akıncılar

Mesaj gönderen Search and Rescue »

silindi.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

ResimResim

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

https://i.hizliresim.com/MVRAZ7.png

Bu MAM-L mi yoksa başka bir mühimmat mı ilk defa görüyorum? Kuyruğa dikkat!

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

Antares yazdı: 15 Şub 2019, 16:43 https://i.hizliresim.com/MVRAZ7.png

Bu MAM-L mi yoksa başka bir mühimmat mı ilk defa görüyorum? Kuyruğa dikkat!
MAM-L O. Normal bir güdümlü bomba, kuyruğunda neye dikkat resimde bir şey anlaşılmıyor ki?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

sailordream yazdı: 15 Şub 2019, 16:57 MAM-L O. Normal bir güdümlü bomba, kuyruğunda neye dikkat resimde bir şey anlaşılmıyor ki?
:oops: :D Ön tarafta bulunan kanat profili sanki kuyruğunda bir kesik var da güncellemeye gidilmiş gibi algıladım. Boşluk doluluk algısı. Tasarım gözüm :mrgreen: beni daha estetik bir tasarıma yöneltti. Siz söyleyince bir daha bakınca farkettim.

Kusura bakmayın dikkat etmeden heyecanlanarak attmışım.

Silinebilir....

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

Antares yazdı: 15 Şub 2019, 17:16 :oops: :D Ön tarafta bulunan kanat profili sanki kuyruğunda bir kesik var da güncellemeye gidilmiş gibi algıladım. Boşluk doluluk algısı. Tasarım gözüm :mrgreen: beni daha estetik bir tasarıma yöneltti. Siz söyleyince bir daha bakınca farkettim.
Kusura bakmayın dikkat etmeden heyecanlanarak attmışım.
Silinebilir....
Heyecan iyidir tasarım gözünle bir başka fotoğrafta bizlerin görmediği bir detayı yakalarsın ;)

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Sayın sailodream estrafullah burada siz dahil pek cok kişinin de teknik ve tasarımsal gözü olduğu ortada, benimkisi sadece heyecan.

Fakat fena da durmamıs kesik kuyruk :)

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn »

Çok güzel bir çizgi film paylaşmaşin sayin ssm miz.Zevkle izledim..!

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

Bir Arkadaşımız farketmiş. Tübitak SAGE Müdürü'nün röportajında masa üstünde bir ayrıntı var. KGK-LR.

Resim

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

KGK sanıyorum max irtifada 96km menzil sağlıyordu, KGK-LR de acaba bu ne kadar arttı?

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

musti yazdı: 06 Kas 2019, 03:16 Resim

KGK-LR . En azından projesi varmış.

Stealth kılıflı yerli JSOW mühimmatı olacaktır.
Stealth olması inanılmaz bir avantaj katacaktır.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Bu bir kit değil daha çok yeni bir mühimmat gibi görünüyor.

trakya_forever
Süvariler

Kgk Lr yerli jsow olacak. Muhtemelen 130-150 km menzili olur. Ete kemige burunup envantere girmesi cok uzun surmez diye tahmin ediyorum. Ama pahali bir muhimmat olacak kgk ye gore. Cok buyuk miktarlarda uretilmez sanirsam.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

Tübitak-Sage:
HvKK 401. Test Filo Komutanlığımız’ın da destekleri sayesinde KGK projesinde başarılı bir atış daha gerçekleştirilmiştir.

trakya_forever
Süvariler

Sert 82 ve Sarb 83 ile KGK daha da bir anlamlı hale geldi. MK 84, dolayısıyla NEB, türü bombalar içinde bir KGK çalışması varmış. Ayrıca KGK lara itki takılması üzerinde de çalışmalar sürüyormuş.

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler

Mesaj gönderen Moon&star »

trakya_forever
Süvariler

KGK sayılarının artık ciddi miktarlara gelmiş olması lazım. 2017 sonu ilk parti (miktar belirsiz) ve 2018 de 100 adetlik teslimattan sonra 2019 da seri üretime geçildi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

trakya_forever yazdı: 08 Şub 2021, 15:44 KGK sayılarının artık ciddi miktarlara gelmiş olması lazım. 2017 sonu ilk parti (miktar belirsiz) ve 2018 de 100 adetlik teslimattan sonra 2019 da seri üretime geçildi.
KGK'ya UMTAS-IIR güdüm sistemini de uygulasalar ne olabilir diye düşünüyorum.

trakya_forever
Süvariler

igirgin yazdı: 08 Şub 2021, 16:02 KGK'ya UMTAS-IIR güdüm sistemini de uygulasalar ne olabilir diye düşünüyorum.
Laçin var hocam Tebere uygulanmış hali. Podu da hazır. Ama veri bağı mesafesi KGK lara yeter mi bilmiyorum şu an için. Veri bağı mesafesine 28 km diyen de var 150 km diyende. 4 çeşit mühimmat çıkabilir buradan aslında.

1) Mevcut KGK. Maliyet etkin, cep değeri oldukça iyi. 100 km mesafeden bırak ayrıl olması atıcı platform bekası içinde önemli. Sert 82 ve Sarb 83 ile ileride çok daha etkin, özellikle uçak hangarları ve pistler için, olacaklardır.

2) Kıçına ufak bir turbojet takıp menzili 150-200 kmlere çıkarılmış hali. Üzerinde çalışıldığı söyleniyor.

3) Laçin ya da benzeri bir güdüm sistemi eklenmiş hali. Tam manasıyla precise strike yapabilecek bir mühimmat olur. Hareketli hedef imha kabiliyeti de gelecektir böylelikle.

4) 2 ve 3. maddelerin birleşimi. Yerli JSOW ER olur tam manasıyla.

Zaman içerisinde muhtemelen bu 4 ürününde ortaya çıktığını görürüz. Yapamayacağımız şeyler değil. Ama tabi esas yüksek adetlerde üretilecek, maliyet etkin olan daima 1 numara olacaktır. Sanırım 2 numara da yakında gelir. Kim bilir 2 beklerken bir bakmışsın 4 numarayı koyuvermişler önümüze. Sürpriz yapmayı seviyor bizimkiler malum.