Haberler - Roket, Füze ve Mühimmatlar

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

fontana2000 yazdı: 24 Kas 2020, 14:17 Roketsan ın en son videosunda sağ alt köşedeki çerçeve içinde roketin durumu gösteriliyo. Bu karede pif pas vs var görünüyo

Mutfağın içinden biri çıkıp da şu budur- bu şudur demediği sürece herkes bir şeyler der; siz dersiniz ki bu bir pif-paf tır ben derim ki degildir.
Yani uzun lafın kısası Aster-15 füzesinde olan ve geliştirilmekte olan benzeri sistem olan Tübitak Sa-Ge sistemi burada kesinlikle yoktur.
Nedeni kısaca pif paf sistemi katı yakıt sistemidir uzay araçlarındaki sistem ise bildiğim kadarı ile sıvı yakıt sistemidir ve onlara yönlendirme moturu deniyor.
Ek olarak "yarımlık rakıdan" sonra yeni nesil yönlendirilme motorları sıvı yakıtlı değil iyon motorudur.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

igirgin yazdı: 24 Kas 2020, 20:33 Mutfağın içinden biri çıkıp da şu budur- bu şudur demediği sürece herkes bir şeyler der; siz dersiniz ki bu bir pif-paf tır ben derim ki degildir.
Yani uzun lafın kısası Aster-15 füzesinde olan ve geliştirilmekte olan benzeri sistem olan Tübitak Sa-Ge sistemi burada kesinlikle yoktur.
Nedeni kısaca pif paf sistemi katı yakıt sistemidir uzay araçlarındaki sistem ise bildiğim kadarı ile sıvı yakıt sistemidir ve onlara yönlendirme moturu deniyor.
Ek olarak "yarımlık rakıdan" sonra yeni nesil yönlendirilme motorları sıvı yakıtlı değil iyon motorudur.
Yarım rakıdan sonra her türlü motor düşünülebilir tabii ki. :) :)

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Antares yazdı: 26 Kas 2020, 20:33 Yarım rakıdan sonra her türlü motor düşünülebilir tabii ki. :) :)
Doğru, umarım pif-paf görenlerin ikna edici bir açıklaması vardır.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

igirgin yazdı: 26 Kas 2020, 21:02 Doğru, umarım pif-paf görenlerin ikna edici bir açıklaması vardır.

Bu konuyu diğer formda da tartıştık. Detaylara oradanda bakılablir. Sağolsun dustdevil paylaştı. 2:30 dan itibaren bahsediliyor. "Uzayda hareketi sağlayan manevra yönetim sistemleri"

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Yarım rakı dendiyse ben de bir yorum yapmak istiyorum, 10 senede işletme diploması alan birisi olarak :D

Birisi yörüngede, diğeri atmosferde... Bunlar belki temelde benzer bir teknoloji paylaşıyordur; ama aynı şey olma ihtimalleri hiç yok.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Hah... demek ki anlaşılmayacak bir şey yok.

https://uzay.tubitak.gov.tr/tr/uydu-uzay/hale

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Proximity Fuze un Türkçesi nedir? TSK kullanıyor mu? TR'de üretiliyor mu?

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Yaklasmali tapa. Uretiliyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Barış Kalkanı harekatında kullandık, görüntüleri vardı.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Sungur, Hisar A+, Akya ve Atmaca artık yolun sonuna geldi. Bakalım sırada ne var? İdef öncesi Gökdoğan ve Bozdoğan dan da bir hamle beklemiyorum değil aslında.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

trakya_forever yazdı: 05 Şub 2021, 14:44 Sungur, Hisar A+, Akya ve Atmaca artık yolun sonuna geldi. Bakalım sırada ne var? İdef öncesi Gökdoğan ve Bozdoğan dan da bir hamle beklemiyorum değil aslında.
İdef’e şunun şurasında 3-4 ay kaldı. Son birkaç ayda Atmaca-Akya-Sungur-Hisardan seri haberler geldi. İdef öncesi değil de İdefte sürpriz bir şeyler yedirmeleri gerekir. Ben önümüze sunulan sürprizlerin Gökdoğan-Bozdoğan olacağını düşünüyor ve öyle umuyorum. Tabi daha fazlasına da kimse hayır demez sanırım. :)

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

https://www.pentapostagma.gr/kosmos/699 ... toy-binteo

Böyle bir söylenti var. Kaynak yasaklı mı bilemedim kusura bakmayın. Onlar da (Yunan) lazer güdümlü topçu roketimizden şüpheleniyorlar. Mantıklı geldi.

Google Translate ile baktım. Başlık: "Gizemli silah Suriye ordusu tankını yok ediyor."

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Deniz platformlarının öne çıkması iyi olmuş. Bir şekilde tek kaidede 12 atışa hazır füze bulunursa (RAM mantığıyla) tek bir platform 6 adet angajman sağlayabilir.

Savunmasanayist'in aktardığı habere göre sistem bu yıl içerisinde envantere alınacakmış:
https://www.savunmasanayist.com/sungur- ... am-isabet/

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Her MRAP konvoyunda bir tane de bu olacak sanırım?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Miss gibi itki kontrolü

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

İstiklalFM yazdı: 26 Mar 2021, 13:04 Miss gibi itki kontrolü
Uzun menzilli hava savunma füzesinin ayak sesleri.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Anlamadığım , Rus sistemlerinde kanatçık var gibi , bunda nozul hareketli ?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

old school.

trakya_forever
Süvariler

Offf off off aman aman bu tam bomba. İlk kez işin uzmanı iki kişi Gürcan Okumuş u konuk edecek. Üzerinde gizlilik olmayan herşey hakkında net bilgiler alırız bu kez.

anafor2014
Süvariler

trakya_forever yazdı: 18 May 2021, 13:39 Offf off off aman aman bu tam bomba. İlk kez işin uzmanı iki kişi Gürcan Okumuş u konuk edecek. Üzerinde gizlilik olmayan herşey hakkında net bilgiler alırız bu kez.

Sormak istedigimiz soruları iletsek de sorsalar ne güzel olrudu.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

İstiklalFM üstada buradan seslenelim o zaman, şu EDAS-MDAS ilişkisini sorsunlar. Acaba Mk41-ExLS arasındaki gibi bir bağlantı mı olacak? Yoksa birbirinden bağımsız iki ayrı fırlatma sisteminden mi bahsediyoruz? Benim aklıma gelen bir başka soruda İbrahim Sünnetçi, G-40'ın harp başlığı kısmına Kuzgun'un entegre edileceğinden bahsetmişti. Bu durumda G-40 üzerinden Kuzgun'la birlikte Saab/Boeing ortaklığının GLSMB sistemi gibi bir ürün ortaya çıkacak. Peki bu üründe Kuzgun'un sadece serbest salınımlı modelleri mi bulunacak yoksa jet motorlu bir Kuzgun da bu sisteme entegre edilecek mi? Eğer öyle ise ihalar ile birlikte oldukça etkili bir topçu sistemine sahip olacağız demektir.
En son _Turkuaz_ tarafından 18 May 2021, 16:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

KGK-LR füzesinin son durumu merak ediyorum.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

trakya_forever yazdı: 18 May 2021, 13:39 Offf off off aman aman bu tam bomba. İlk kez işin uzmanı iki kişi Gürcan Okumuş u konuk edecek. Üzerinde gizlilik olmayan herşey hakkında net bilgiler alırız bu kez.

Trmilitary üyeleri soruyor, Gürcan Okumuş cevaplıyor tadında bir yayın olacak. Merakla ve iştahla bekliyoruz :D.

trakya_forever
Süvariler

Yayın bu kez kalabalık olacağa benzer. Tüm savunma sanayi forumlarında paylaşılmış duyuru. Bizim sorular güme gider yayında. İstiklalFM hocam Kuzgun hakkındaki herşeyi isitiyoruz:) Birde şu itkili KGK meselesinde son durum nedir? Duy bu sesi:)

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Vallahi online sınavlar başladı, olur da yayını kaçırırsam içimde kalan en önemli soru G40 eğer CAMM-ER tarzı olacak şekilde onay alıp yakın zamanda projelendirilse, İ sınıfına tahminen ne kadar sürede yetişebilir sorusu olurdu.

Eğer yarın nelere değinelim diye bir soru havuzu yapıyorsanız, kafadaki birçok soru işaretini kaldıracağını düşünüyorum.

Bir yanda yürüyüp giden, G40 olsa en işe yarayacağı yer olan, G40'ın birincil pazarı, donanmanın geleceği diyeceğimiz somut bir gemi sınıfı inşası var, bir yandan projelendirilmemiş harika bir konsept var. Gürcan Beyin SAGE'nin yeteneklerinin mevcut donanma platformlarına aktarımı konusunda, sınıf bazında öngörüleri nedir diye bir sormak isterdim, zira hücumbot projesi de yolda, oda biz yapalım yapmayalım bir RAM muadili isteyecek gibi.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Akdoğan projesi ilgimi çeken bir proje oldu. Hürjet veya Akıncı ile kısa menzilli A-A (Akdoğan) füzesiyle İHA'ları etkisiz hale getirilmesi düşünülüyor.

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Kuzgun tahmin edildiği gibi biraz daha detayları ile karşımıza çıkacak. Gezgin en erken 2023 de boy gösterir sanırım?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Tozkoparan hava savunma sistemi olacağını Siper'den önce geleceği söyledi. G-40 veya Siper projesinden evrilebileceğini anlattı. Benim tahminim Gökdoğan (G-40) projesinden türetileceğini düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR »

Programı genel olarak izledim ama gözümden kaçmış olabilir. RAM muadili füze çalışmasından bahsedildi mi?

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

MANOWAR yazdı: 22 May 2021, 22:35 Programı genel olarak izledim ama gözümden kaçmış olabilir. RAM muadili füze çalışmasından bahsedildi mi?
Gökdoğan ve Bozdoğan'nın denizden atılabilen modelleri üzerinde çalışıldığından bahseldildi.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Programın tamamını yarın izleme fırsatım olacak. Ama bir sorum var.
Kadir Doğan'ın bahsettiği ABD Merkezli DARPA firmasının geliştirdiği Longshot UAV projesi ile Hava- Hava füzeleri inanılmaz boyutlarda menzillere ve derin darbe kabiliyetine ulaşabilecek.
Karada ve denizde çözüm; birbirinin eksiklerini tamamlayan katmanlı hava savunma ağları ve elektronik harp sistemleri olacak gibi.
Peki havada çözüm ne olacak ? Şuan hava kuvvetlerinin en büyük çekincesi denk modern kuvvetler karşı karşıya kaldığında, havada uçakları sağ salim tutabilmek olacaktır.
Bu DARPA gibi projeler için bir karşı tedbir çalışmaları var mı? Yoksa uzun menzilli hava hava mühimmatları için ne gibi tedbirler uygulanabilir?

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Hayali yazdı: 22 May 2021, 23:36 Programın tamamını yarın izleme fırsatım olacak. Ama bir sorum var.
Kadir Doğan'ın bahsettiği ABD Merkezli DARPA firmasının geliştirdiği Longshot UAV projesi ile Hava- Hava füzeleri inanılmaz boyutlarda menzillere ve derin darbe kabiliyetine ulaşabilecek.
Karada ve denizde çözüm; birbirinin eksiklerini tamamlayan katmanlı hava savunma ağları ve elektronik harp sistemleri olacak gibi.
Peki havada çözüm ne olacak ? Şuan hava kuvvetlerinin en büyük çekincesi denk modern kuvvetler karşı karşıya kaldığında, havada uçakları sağ salim tutabilmek olacaktır.
Bu DARPA gibi projeler için bir karşı tedbir çalışmaları var mı? Yoksa uzun menzilli hava hava mühimmatları için ne gibi tedbirler uygulanabilir?
ED/ET kabiliyetlerine sahip(Hava-Soj) platforma sahip olmanız gerekiyor. Düşman uçakları aldatabilecek hedef uçak sistemleri, uzun menzilli A-A füzesi taşıyabilen Aesa radarlı savaş uçakları, havadan erken uyarı ve kontrol uçakları(AEW&C) ve katmanlı hava savunma sistemleri gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

Oldukça faydalı bir program olmuş, teşekkürler.

trakya_forever
Süvariler

Hocam Darpanin Longshot UAV i henüz kavramsal tasarım aşamasında. Projelendirildi ama başarılı olacak mı, teknoloji gösterimi olarak mı kalacak, ürüne dönüşecek mi meçhul.

Mantıklı görünen ama çok fazla da bilinmez içeren bir proje. Düz mantık çok güzel de işte kazın ayağı öyle değil. Ürünlesse bile maliyeti, kullanabilecek platform ve teknolojik olanaklarıyla muhtemelen sadece ABD ye özgü bir proje olarak kalacak gibi.

anafor2014
Süvariler

Asıl kritik soru İ sınıfı fırkateyn'e g40 konabilirmi yetisirmi sorusu idi. Gürcan bey evet dedi, demek ki G40 baya baya olgunlaşmış üretime hazır bir proje.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Ben en çok şu quadpack için endişeliydim ama soft launch sisteminde g40'ların bu sekilde yerleştirilebileceğini ögrenmek harika oldu. Acaba Devlet g40 ile alakalı bir istek yapacak mı ?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Madinat yazdı: 23 May 2021, 12:12 Ben en çok şu quadpack için endişeliydim ama soft launch sisteminde g40'ların bu sekilde yerleştirilebileceğini ögrenmek harika oldu. Acaba Devlet g40 ile alakalı bir istek yapacak mı ?
Roketsan'ın G40'ın gerçekleşmemesi için her şeyi yapacağına yemin edebilirim ama kanıtlayamam....

YAVAŞ
Süvariler

Mesaj gönderen YAVAŞ »

Quad pack olursa fazla direnemezler.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Tekli Hisar olacağına quad g40 olmalı bence.Satüre saldırıların sonuçlarını görüyoruz. Yeteneğinin yanında savunma için füze adedi de hayati öneme sahip.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Şu EDAS sisteminde benim kafam yine karıştı. Gürcan Bey, MİDLAS ile aynı ürün olmadığını söyledi. Ama sonuçta farklı bir dikey atış sistemi öyle değil mi? En son ben kanister şeklinde bir şey olarak düşünmüştüm ama şimdi ayrı bir sistem gibi duruyor.
G40'ın İstiflere kadar hazır olabileceğini duymak gerçekten çok iyi geldi. Tabi bizim aklın yolunu bulana kadar üç sokak dolanıp, ambargoda çevirmeye girip sonradan doğru yola geri dönmeye çalıştığımız malum.
RAM muadili sistemin hiç bahsi geçmedi. Acaba sadece düşünce olarak mı duruyor?
Gezgin için no comment cevabından ne çıkarmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Erich Von Manstein yazdı: 23 May 2021, 15:37 Gezgin için no comment cevabından ne çıkarmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.
Projenin gizliğini açıklıyor sadece. Hiç bir bilgi verilmiyor. Hatta sanırım sektörde ismi bilinen en gizli proje sanırım

trakya_forever
Süvariler

Hocam birde Kargı var. Muhtemelen artık uçuyor kaçıyor envantere bile girdi/ girmek üzere ama ne goren var ne duyan. Kimin urettigi bile kesin değil :)

Gürcan Beyin bahsettigi Yeni Gudum Kitlerinden biri KGK 84 olmalı. Uzun süredir çalışıldığı söyleniyordu.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

trakya_forever yazdı: 23 May 2021, 16:06 Hocam birde Kargı var. Muhtemelen artık uçuyor kaçıyor envantere bile girdi/ girmek üzere ama ne goren var ne duyan. Kimin urettigi bile kesin değil :)

Gürcan Beyin bahsettigi Yeni Gudum Kitlerinden biri KGK 84 olmalı. Uzun süredir çalışıldığı söyleniyordu.
Aslında o kadar gizli değil o. Vestel'de iş. Vestel beceremedi destek için başka firmalar girdi projeye. Baya ilerlediler de alt sistemlerde bir kaç sorun var.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

İstiklalFM yazdı: 23 May 2021, 16:23 Aslında o kadar gizli değil o. Vestel'de iş. Vestel beceremedi destek için başka firmalar girdi projeye. Baya ilerlediler de alt sistemlerde bir kaç sorun var.
Başta bu proje neden vestele verildi anlamadım zaten. Umarım sorunlar halledilmiştir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Simdi bunlarin bazilari ayni isi gormuyor mu anlamadim. Bu cok karisik. Bu kadar gerek var mi?.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

Bir başka konu da Gürcan Bey Kuzgun projesi iç kaynaklarla yürüyor demişti. Yani kuvvetin tam ihtiyacı olan mühimmatlardan birinin 3 senedir sözleşmeye bağlanmama sebebi nedir?

Kullanıcı avatarı
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Celebor yazdı: 24 May 2021, 16:07 Bir başka konu da Gürcan Bey Kuzgun projesi iç kaynaklarla yürüyor demişti. Yani kuvvetin tam ihtiyacı olan mühimmatlardan birinin 3 senedir sözleşmeye bağlanmama sebebi nedir?
Para yetmiyor işte.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Antares yazdı: 25 May 2021, 02:43 Para yetmiyor işte.
Konu ile en alakasız cevap.

Para yetmemesi değil paranın hangi savunma kurumuna gideceği...