Resim

Songar- Silahlı Drone Sistemi

Türkiye ve Dünyada ki Askeri İçerikli Haberlerin Paylaşılacağı Bölüm
Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

Haberin gerçekliğinden(!) bağımsız olarak sistemin kritik üs ve karakollarda kullanımı faydalı olabilir. Aşağıdaki test videosuna göre etkili bir sisteme benziyor.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Isabet eder mi acaba? Atis aninda stabilitesi olan bir sistem gibi gorunmuyor. Ama olasi ileri us saldirilarinda ani reaksiyon ve caydirici olmasi acisindan alinmasi iyi olur.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

TRM ekibi olarak IDEF'te inceleme fırsatımız oldu. Düzgün bir firma izlenimi verdi stabilite konusunda çözümlerinin olduğunu ve iyi isabet oranları olduğu iddiasında bulundular.

Bu tip droneların ana sorunu vurmak için iyice yakına gürültülü biçimde yaklaşmaları olacaktır. Narin yapıları gereği düşmana kolay hedef ve ganimet olma ihtimalleri olabilir.

Ama üstüne 2 adet aselsan Yatağan lazer güdümlü mini bomba ve focus elektroniğin lazer güdüm kiti koyulsa en az 1000 metre uzaktan hassas olarak vurur.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

sailordream yazdı: 26 Ağu 2019, 08:56 TRM ekibi olarak IDEF'te inceleme fırsatımız oldu. Düzgün bir firma izlenimi verdi stabilite konusunda çözümlerinin olduğunu ve iyi isabet oranları olduğu iddiasında bulundular.

Bu tip droneların ana sorunu vurmak için iyice yakına gürültülü biçimde yaklaşmaları olacaktır. Narin yapıları gereği düşmana kolay hedef ve ganimet olma ihtimalleri olabilir.

Ama üstüne 2 adet aselsan Yatağan lazer güdümlü mini bomba ve focus elektroniğin lazer güdüm kiti koyulsa en az 1000 metre uzaktan hassas olarak vurur.
Yarın öbür gün herkes anti dron silahlarına sahip olmaya başlayacaktır bence. Bildiğin silahı ganimet olarak adamlara göndermekten başka bir işe yaramamaya başlayacaktır diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi olan çözüm daha iyi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Biraz geliştirilirse sınır güvenliğinde fırsat hedeflerine ilk atış yapabilecek güzel ikili olabilir, ilaveten topçu veya havan bataryası yönlendirmek için de olur.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Geri tepme en zor iş bunlarda sonuç olarak vuruş hassasiyeti ne ki.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

goldenwings yazdı: 05 Şub 2020, 10:54 Geri tepme en zor iş bunlarda sonuç olarak vuruş hassasiyeti ne ki.
450 metreden atışları 40 cm çapta toplamayı başardıklarını okumuştum ama tam bilgi için okuduğum kaynağı bulamadım şimdi aradım.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg »

Rus Propaganda Siteleri su günler Türk Silahlarini öve öve bahsediyorlar. Bugün SONGAR ile bir yazi vardi.

Lux
Üye

Mesaj gönderen Lux »

Bu tarz ürünlerin testlerini gerçek harp başlıkları ile yapınca insanın hoşuna gidiyor :)
Öbür türlü koca mühimmat/füze gidiyor vuruyor sadece siyah duman çıkıyor ne izledim ben şimdi oluyor.

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Artık karakol baskını olmuyor fakat eskisi gibi durumlarda böyle bir sistem işe yarar.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Yörük Efe yazdı: 10 Tem 2021, 22:54 Artık karakol baskını olmuyor fakat eskisi gibi durumlarda böyle bir sistem işe yarar.
Ülke sınırları içerisindeki karakollara saldırı çok şükür olmuyor ama sınır ötesindeki üslere yaklaşan-kuşatmaya çalışan oluyor. Rejim milisleri gibi. Olası çatışma durumunda güzel bir seçenek olacaktır.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Yörük Efe yazdı: 10 Tem 2021, 22:54 Artık karakol baskını olmuyor fakat eskisi gibi durumlarda böyle bir sistem işe yarar.
Hem bu sistem hem de Alpagu ve Kargu gibi sistemler çok işe yarar. Songar ın avantajı çok daha az maliyetli olması. Ancak kamikaze dronları kadar etkili isabet oranı olur mu (pratikte) bilemem. Ancak, geliştirilurse bence çok daha akıllıca bir çözüm gibi. Platformun tamamını (sensör, motor, kamera, vb.) harcamayıp, çok üretilen ve ucuz olan standart havan mermisini kullanıyor.
Kamikaze nin de bir hakkı var havan atanın da. Üstelik kamikazeden farklı olarak hedrfi vurduktan sonra da görüp hasar değerlendirmesi yapabilmesi da bence hafife alınmaması gereken bir avantaj.

Karakollarda 10 adet Songar havalansa (bu da 10 askerin operatör de olması anlamına geliyor) bir saldırıyı püskürtmede kritik bir şekilde rol oynayacağına inancım neredeyse tam.

Yukarıda yazdım ama yine yazıyorum. Mühimmat ucuz ce tekrar tekrar kullanabileceğimiz bir dron.