Atmaca Gemisavar Füzesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Footle »

1:14'de "Encapsulated Harpoon Inert Launch.... Shell" veya ona benzer bir yazı yazdığı görülüyor.

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen RocKhan »

Bu test ünitesi ile gösterilen video sayesinde denizaltından güdümlü füze atabilme yeteneği kazanmış olduğumuzu varsayıyorum. Ben şahsen bunu gördüm.
Belli ki sadece torpil değil güdümlü füzeleri de atabilecek seviyeye geldik.
Askeri açıdan son derece önemli ve caydırıcı bir yetenek, vatana millete hayırlı olsun diyorum.

Bize karşı Akdeniz veya Ege'de hayaller kuran bazı potansiyel düşmanlar eminim yutkunmuştur.
Libya açıklarına bir denizaltı gönder, Haftere karşı bile inanılmaz korkutucu bir silah.
Toplama ordusunu, konvoyunu dizip, yola bile çıkamaz.
Ha biz bu şekilde kullanır mıyız, ne yaparız artık orasını ben bilmem ama ben olsam bu şekilde de gerektiğinde kullanırdım.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen DELKU »

O yetenek 1994ten beri deniz kuvvetlerinde mevcut, yeni kazanılmış filan değil

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen RocKhan »

DELKU yazdı: 23 Haz 2022, 12:10 O yetenek 1994ten beri deniz kuvvetlerinde mevcut, yeni kazanılmış filan değil
Bilgim yok, Harpoon veya Atmaca atıldığına dair bir video paylaşıldı ise henüz görmedim. Forumun da eski bir üyesiyim, bu zamana kadar öyle bir mesaja da denk gelmediğim için bu yetenek yoktur diye düşünüyordum, Birisi yazmıştır belki de unutmuşumdur, hiç hatırlamıyorum.

94'ten beri varsa çok sevindirici bir haber.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Footle »

RocKhan yazdı: 23 Haz 2022, 12:34 Bilgim yok, Harpoon veya Atmaca atıldığına dair bir video paylaşıldı ise henüz görmedim. Forumun da eski bir üyesiyim, bu zamana kadar öyle bir mesaja da denk gelmediğim için bu yetenek yoktur diye düşünüyordum, Birisi yazmıştır belki de unutmuşumdur, hiç hatırlamıyorum.

94'ten beri varsa çok sevindirici bir haber.
Deniz Yıldızı 2017 tatbikatından, 26. saniyeden itibaren denizaltından güdümlü mermi atışı görülebilir. Ayrıca DATA sisteminin test görüntüsünde fırlatılan kapsül de yine SubHarpoon eğitim kapsülü.

Kullanıcı avatarı
RocKhan
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen RocKhan »

Teşekkürler, çok iyiymiş, sadece Harpoon mu atabiliyoruz şu an, Atmaca filan denendi mi acaba?

SametKomurcu
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen SametKomurcu »

En son SametKomurcu tarafından 02 Tem 2022, 20:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

kabardey
Akıncılar
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen kabardey »

Füzeyi karadan atmada zaten bir sıkıntı yok. Radar olarak ne kullanıldı acaba, asıl önemli olan konu orası. Aynı hava savunma sistemleri gibi, kara konuşlu anti-gemi sistemleri de bir bütün olarak çalışmak zorunda. Asıl diğer kısım en önemlisi.

Canti
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Canti »

İlk atış testi karadan yapılmıştı, yani o vakitten beri aslında karadan denize/karaya bir füzemiz vardı. Şimdi iş bunu bir sistem haline getirmekti. Çok iyi oldu, çok da güzel oldu :).

igirgin
Süvariler

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen igirgin »

SametKomurcu yazdı: 02 Tem 2022, 20:02
Rus'un hayal edemeyeceği füzeyi yap ama git Rus'tan Kamaz al...

kabardey
Akıncılar
Atmaca Gemisavar Füzesi

igirgin yazdı: 02 Tem 2022, 20:24 Rus'un hayal edemeyeceği füzeyi yap ama git Rus'tan Kamaz al...
8x8 olarak piyasada başka hazırda kim var? Fazla alternatif yok galiba?

Edit: Cevap twitterdan gelmiş,

Kullanıcı avatarı
Bör Körmös
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Bör Körmös »

igirgin yazdı: 02 Tem 2022, 20:24 Rus'un hayal edemeyeceği füzeyi yap ama git Rus'tan Kamaz al...
---------------

igirgin
Süvariler

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen igirgin »

Kim ne derse desin benim için tatmin edici bir cevap değildir. Sen git dövdüğün rakibinin külüstürünü kullan ...nonsence...

trakya_forever
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen trakya_forever »

İbrahim Sunnetci Atmaca nin Akinci da kullanilacagini belirtmis. Deniz Kuvvetleri Atmaca atmak istiyormus. Demek ki Deniz Kuvvetleri de Akinci alacak.

Frost
Üye
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Frost »

Ben de Kamaz meselesini sormaya gelmiştim sağ olsun üstatlar cevaplamış bile. Peki seri üretimde yerli ürünler mi tercih edilir. Artık Almanya'ya para kazandırılmamalı.

Volkan2000
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Volkan2000 »

Bu karadan denize olduğu gibi karadan karaya da kullanılacak bir füze.

Kara Atmaca füzesi.

Resim

KARACI
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen KARACI »

Havadan atinca menzil 300 + olur rahatlikla. DZKK icin carpan etkisi yaratir bu. Dusman donanma angajman menziline girmeden, cok cok daha uzaklardan, guvenli alandan vurus kabiliyetidir bu.
* Volkan bey KKK icin radar dahil tum altyapi hazir, fuzeler bekleniyor. Bizde de 200 + km de vurus citasi gelecek yakinda, karacilarin seyir fuzesi yani. TRG/TRLG/ATMACA/yolda olan 50+ topcu muhimmati ve halkanin sonu Atmaca ile muthis olacak muthis. Bir de Hisarlar gelmeye baslayinca insanin ici kıpır kıpır oluyor, nereden nereye. Hava desteksiz 300/400 km derinlere yuruyecek bir kara ordusu olusuyor. Burada kilit HSS ler olacak.

kabardey
Akıncılar
Atmaca Gemisavar Füzesi

Frost yazdı: 02 Tem 2022, 22:07 Ben de Kamaz meselesini sormaya gelmiştim sağ olsun üstatlar cevaplamış bile. Peki seri üretimde yerli ürünler mi tercih edilir. Artık Almanya'ya para kazandırılmamalı.
BMC ne güne duruyor. :roll:
trakya_forever yazdı: İbrahim Sunnetci Atmaca nin Akinci da kullanilacagini belirtmis. Deniz Kuvvetleri Atmaca atmak istiyormus. Demek ki Deniz Kuvvetleri de Akinci alacak.
OMGS aslında bu iş için daha iyi bir seçenek gibi.

trakya_forever
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

IIR seeker varmis bunda. Bingo.

Ylmz
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Ylmz »

Gözüme takılan 16. sn de kısa süreli bi S çizmesi. Boosterdan ayrılması aşamasında sanırım normal bi durum?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Footle »

igirgin yazdı: 02 Tem 2022, 21:00 Kim ne derse desin benim için tatmin edici bir cevap değildir. Sen git dövdüğün rakibinin külüstürünü kullan ...nonsence...
Yıllar önce alınan araç, halihazırda alt sistemlerin ve test altyapısının kurulu olduğu aracı kullanıyorlar işte.

SametKomurcu
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

anafor2014
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen anafor2014 »

Ylmz yazdı: 02 Tem 2022, 22:47 Gözüme takılan 16. sn de kısa süreli bi S çizmesi. Boosterdan ayrılması aşamasında sanırım normal bi durum?

S çizen füze değil ayrılan booster o şekilde biraz daha gidip düşüyor. 31. saniyede görülüyor.
En son anafor2014 tarafından 02 Tem 2022, 23:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

SametKomurcu
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

commandos
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen commandos »

Volkan2000 yazdı: 02 Tem 2022, 22:14 Bu karadan denize olduğu gibi karadan karaya da kullanılacak bir füze.

Kara Atmaca füzesi.

Resim
Üstadım değil ne yazık ki. Bu kara konuşlu olarak deniz hedefleri için atmaca. Kara-deniz. Kara-kara atmaca farklı.

Volkan2000
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Burnuna dikkat ederseniz radar lı değil iir güdümlü füze atılıyor yani bu füze kara ya atmak için geliştirilen Atmaca. Yeşil olmasını bekliyor olabilirsiniz ama beyaz renkte boyamışlar yanıtmasın
Tabiki iki füzeyide atabilir hatta iir füze ilede gemi vurabilir ama bu denemedeki gemiden atılan aktif radar füze değil iir füze

Resim
En son Volkan2000 tarafından 02 Tem 2022, 23:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen baryshx »

Volkan2000 yazdı: 02 Tem 2022, 23:16 Burnuna dikkat ederseniz radar lı değil iir güdümlü füze atılıyor yani bu füze kara ya atmak için geliştirilen Atmaca. Yeşil olmasını bekliyor olabilirsiniz ama beyaz renkte boyamışlar yanıtmasın
Tabiki iki füzeyide atabilir hatta iir füze ilede gemi vurabilir ama bu denemedeki gemiden atılan aktif radar füze değil iir füze

Resim
Klasik Atmaca'ya bu iir özelliğinin kazandırılması vardı zaten planlarda. Bu Kara Atmaca değil.

Volkan2000
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Aslında bu haber Atmca nın kamyona konulması haberi değil fuarlarda görülen yeşil renkli IIR atmacanın ilk atışlı video su onu atladık biraz.

Ylmz
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Ylmz »

anafor2014 yazdı: 02 Tem 2022, 23:00 S çizen füze değil ayrılan booster o şekilde biraz daha gidip düşüyor. 31. saniyede görülüyor.
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibiymiş. Dikkat etmemişim.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Footle »

Volkan2000 yazdı: 02 Tem 2022, 23:30 Aslında bu haber Atmca nın kamyona konulması haberi değil fuarlarda görülen yeşil renkli IIR atmacanın ilk atışlı video su onu atladık biraz.

Bu o yeşil versiyon değil, karadan denize atılması planlanan sahil bataryası lakin testte hem Kara Atmaca hem de sahil bataryası olarak planlanan versiyonların ortak alt sistemleri denendiği için ortak bir test olarak sayılabilir.

Antares
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Antares »

Kamyona 4 adet yeterli mi? Bir de seyyar olması bence kritik önemli bir durum. Savaş durumunda 15 dakikadan fazla aynı yerde tutmayacaksın bunları.

trakya_forever
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Kara Atmaca daha uzun ve agir olacak ve henuz gormedigimiz KTJ 3700 motorundan guc alacak.

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Dunedain »

Kamyon dört füze taşır ama tek başına durmaz. Muhtemelen birkaç araçlık batarya yapısı olacaktır.

Tulga
Süvariler

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Tulga »

Valla kaç tane füze taşırsa taşısın ama gerçekten büyük kuvvet çarpanı. Düşünün ki bir ülkenin hava kuvvetleri uçaklarından atılan, Kıyı konuşlu kamyona monteli olarak atılan, donanma platformlarına entegreli olarak atılan 220+ km menzilli gemisavar füzeleri var. Üstelik bunun orta menzilli versiyonu da hazırlanmakta. Deniz helikopterleri, SİHA'lardan atılabilecek. Konumlandirma mobilite envanter adedi devamlı üretebilirlik...

Canti
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Canti »

Bu işin daha Karadeniz tarafı var. Orası dümdüz açıklık. Bütün Karadeniz'i A2/AD durumuna getirebiliriz.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen baryshx »

Dunedain yazdı: 03 Tem 2022, 09:40 Kamyon dört füze taşır ama tek başına durmaz. Muhtemelen birkaç araçlık batarya yapısı olacaktır.
Hisar O'da da aynı, 4 ve 6'lı lançerler varsayılan gibi bizde, niye 8'li lançer değil diyorum füze sistemlerimizi her gördüğümde.

Bizim seçtiğimiz konfigürasyon mu bu, yoksa füzeleriniz büyük olduğu için mi?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Hayali »

Canti yazdı: 03 Tem 2022, 12:23 Bu işin daha Karadeniz tarafı var. Orası dümdüz açıklık. Bütün Karadeniz'i A2/AD durumuna getirebiliriz.
Aynen Karadeniz'de düşman filosunun karşısına, donanma unsuru göndermeye neredeyse gerek yok. KK Atmaca tamamen alanı kapatabiliyor.

anafor2014
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen anafor2014 »

Anadolu dediğimiz coğrafya çevresi dağlarla çevrili bir doğal kale aslında, ege bölgesinde denize açılan vadiler de batıya açılan pencereler. Toroslar ve Karadeniz dağlarına yerleştirilecek sistemlerle her iki denizde kontrolümüz altına alınabilir. Su üstünden değil su altına yatırım yaparak su altından da uzun menzilli saldırılar yapabiliriz. Aslında anadolu'nun doğal topografyasını kullanarak yapılacak bir savunma konsepti ile Hisar A+, O+, Sungur, Kara Atmaca ve Bora gibi sistemleri kullanarak üzerimize gelecek düşmanlara ağır bedeller ödetebiliriz. Şu an en büyük eksiğimiz envantere aldığımız sistemlerin miktarını arttıramamak. Yerli sistemlere daha fazla para harcamalıyız

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Alesta »

Karadenizde Kara Atmaca ve Denizaltı ikilisi yeter. :)

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Anadolu Ajansı'ndan Göksel Yıldırım'ın YouTube kanalı olan Tekno Savunma kanalında da füzenin Kara Atmaca olduğu belirtiliyor.

Bu arada sanki zorlasak 8x8 araca 6xAtmaca sığar gibi geliyor. Mobil Cenk-S ile oldukça uzun menzilden tespit yapılabilir. Bunun yanında Çakır'ın da mobil kıyı savunma versiyonunun çalışması portföy olarak Roketsan'ın elini baya bir kuvvetlendirir.

trakya_forever
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Bir kavram karmaşası var. Füze Kara Atmaca değil. Karadan Atılan Atmaca ile Kara Atmaca karışmış. Evet IIR başlık gibi benzer sistemleri kullanacaklar ama Kara Atmaca daha uzun, daha büyük ve ağır bir füze olacak. Ayrıca henüz ateşlenmesini görmediğimiz, yıl bitene kadar görebiliriz, KTJ 3700 motoru kullanacak.

Tulga
Süvariler

Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Tulga »

trakya_forever yazdı: 04 Tem 2022, 14:21 Bir kavram karmaşası var. Füze Kara Atmaca değil. Karadan Atılan Atmaca ile Kara Atmaca karışmış. Evet IIR başlık gibi benzer sistemleri kullanacaklar ama Kara Atmaca daha uzun, daha büyük ve ağır bir füze olacak. Ayrıca henüz ateşlenmesini görmediğimiz, yıl bitene kadar görebiliriz, KTJ 3700 motoru kullanacak.
Aynen hocam. Aslında videolarda da kara konuşlu Atmaca belirtiliyor ama Atmaca'nın kara hedeflerine yönelik versiyonunun adı ile yaşanan bir karmaşa söz konusu.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Sanchez »

Kafa karışıklığının sebebi sivil yorumcular değil. Gemi ve karadan atılan gemisavar füzeyle karadan atılan seyir füzesinin adının aynı olması.

Geliştirmeleri bitsin, servise alınsın, hayırlısıyla Kara Atmaca'ya doğru düzgün bir isim verilir, kafa karışıklığı kalmaz.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Madinat
Üye
Atmaca Gemisavar Füzesi

Mesaj gönderen Madinat »

Her bir batarya kaç atıcı araçtan oluşuyor bilen var mı ?