Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi (HİSAR-A / HİSAR A+)

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Artık Hisar-A ve -O diye birşey kalmadı. Artık sadece Hisar-A+ ve -O+ var.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Hisar A+ da toplam sipariş kaç adet olacak acaba. KKK nin sözleşmesi 45 mobil + 45 adet çekili içindi. Diğer kuvvetler içinde alınacak gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Tekno Savunma
Üye

Mesaj gönderen Tekno Savunma »

ASELSAN ve ROKETSAN yüzde 80 yerlilikte geliştirdi
İlk HİSAR sistemleri TSK'nın kabul testlerini geçti
Görevli askeri personelin eğitimleri başladı

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Cok guzel gelisme ve Otonom Hisar-A+ oldukca etkileyici bir sistem olma yolunda gidiyor. Gunumuz muharebe sahasinda mobilite cok onemli. Hisar-A/O gudum mimariside bu yeni gereksinimleri karsilayacak sekilde modern. Bu sistem bu haliyle Idlib'te olsaydi muhtemelen bir kac Rus Su-24 veya Su-34'te dusurulurdu.

Klasik CLOS gudum mimarisi ile artik yeni tehditleri onleyemezsiniz. Hisar-A/O'in coklu hedef angajman kabiliyeti (ayni anda), IIR gudum ile pasif sekilde hedefine kilitlenmesi ve 2 kademeli fuze motoru ile yuksek enerjili angajman kabiiyeti gibi ozellikleri hava soluyan ucak veya seyir fuzelerini onlemek icin ideal bir cozum.

Ozellikle Otonom Hisar-A+ daki fuze sayisi benim icin tek negatif konu ve ilerde yapilacak yeni gelismeler ile en azindan 6 fuze tasimasi kabiliyetine kavusur umarim.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

robust yazdı: 04 May 2021, 20:17 Cok guzel gelisme ve Otonom Hisar-A+ oldukca etkileyici bir sistem olma yolunda gidiyor. Gunumuz muharebe sahasinda mobilite cok onemli. Hisar-A/O gudum mimariside bu yeni gereksinimleri karsilayacak sekilde modern. Bu sistem bu haliyle Idlib'te olsaydi muhtemelen bir kac Rus Su-24 veya Su-34'te dusurulurdu.

Klasik CLOS gudum mimarisi ile artik yeni tehditleri onleyemezsiniz. Hisar-A/O'in coklu hedef angajman kabiliyeti (ayni anda), IIR gudum ile pasif sekilde hedefine kilitlenmesi ve 2 kademeli fuze motoru ile yuksek enerjili angajman kabiiyeti gibi ozellikleri hava soluyan ucak veya seyir fuzelerini onlemek icin ideal bir cozum.

Ozellikle Otonom Hisar-A+ daki fuze sayisi benim icin tek negatif konu ve ilerde yapilacak yeni gelismeler ile en azindan 6 fuze tasimasi kabiliyetine kavusur umarim.
Hocam @sailordream hoca ESSM'deki gibi dörtlü bir yerleşimin bizim için uzak olduğunu söylemişti. Peki biz bu füzeleri biraz inceltip aynı kanistere ikili ve belki üçlü(?) bir yerleşim yapabilir miyiz?

anafor2014
Süvariler

robust yazdı: 04 May 2021, 20:17 Cok guzel gelisme ve Otonom Hisar-A+ oldukca etkileyici bir sistem olma yolunda gidiyor. Gunumuz muharebe sahasinda mobilite cok onemli. Hisar-A/O gudum mimariside bu yeni gereksinimleri karsilayacak sekilde modern. Bu sistem bu haliyle Idlib'te olsaydi muhtemelen bir kac Rus Su-24 veya Su-34'te dusurulurdu.

Hocam bence gelecekte otonom Hisar A sistemi için bozdoğan ve Gökdoğan temelli bir füze ailesi de oluşturulabilir. Ayrıca Hisar A+ füzesinin belki ebatları aynı kalmak şartıyla daha uzun menzillisi üretilebilir. Böylece daha esnek bir mimari oluşturulabilir. Bazı otonom paletli atıcı araçlar üzerinde 8 civarı Bozdoğan taşıyıp kısa menzilde yavaş hedeflere bolca atarken, bazı araçlar 4 veya 6 Hisar A füzesi taşıyıp daha uzaktan yüksek hızlı hedeflere atılabilir.

Ben aslında üzerinde radar olmayan sadece radyo link vasıtası ile hedef koordinat verisini diğer unsurlardan alan , optik veya RF ile menziline giren hedefe kilit atıp atış yapan paletli bir araç olabileceğini düşünüyorum. Özellikle satürasyon saldırısı yapılması halinde atışa hazır füze sayısı bu sayede artabilir.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Mobil Hisar-A yanina 2-3 Atilgan veya ilerde Sungur eklebilir mesela. Hisar unitesi uzerindei radar verileri Atilgan ile paylasilarak erken uyari ve kisa reaksiyon sureside kazanilir. Bu sekilde alcak irtifa hava savunmasi kendi icinde katmanli bir sistem haline gelir. Zaten fuze sayisi dusuk olan Hisar-A+'larin yanindaki Stinger ve Sungur ile daha yavas ve maliyeti dusuk hedeflere kullabilirler, Hisar fuzeleri savas ucaklari veya menzil gerektiren hedeflere karsi kullanilabilirler

anafor2014
Süvariler

Bu video biraz daha farklı füzenin manevra kabiliyeti daha iyi görülüyor muazzam gerçekten.

Huysuz Şirin
Akıncılar

Mesaj gönderen Huysuz Şirin »

Hedef yine banshee sanırım. Bunu kim uçuruyor, Qinetiq'den hizmet mi alıyorlar, yoksa ürünü alıp kendileri mi kullanmışlar? Açıkcası bu testlerde hedefi yabancıların uçurmamış olmasını dilerim. Neden Şimşek kullanmıyorlar acaba?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Huysuz Şirin yazdı: 04 May 2021, 23:57 Hedef yine banshee sanırım. Bunu kim uçuruyor, Qinetiq'den hizmet mi alıyorlar, yoksa ürünü alıp kendileri mi kullanmışlar? Açıkcası bu testlerde hedefi yabancıların uçurmamış olmasını dilerim. Neden Şimşek kullanmıyorlar acaba?
Aynen hedef çift motorlu Banshee 80+. Şimşek'in performansı yetmiyor... Önceden Türkiye'deki yerel bir firma tedarik edip uçuruyordu diye anımsıyorum. Şu an nasıl bilmiyorum.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Huysuz Şirin yazdı: 04 May 2021, 23:57 Hedef yine banshee sanırım. Bunu kim uçuruyor, Qinetiq'den hizmet mi alıyorlar, yoksa ürünü alıp kendileri mi kullanmışlar? Açıkcası bu testlerde hedefi yabancıların uçurmamış olmasını dilerim. Neden Şimşek kullanmıyorlar acaba?
Simsek icin yuksek kalan irtifalarda test atislari yapmislar. ANKA'dan Simsek atma fikride sanirim buna benzer ihtiyaclar icin olabilir ama pahali ve ilave organizasyon gerektiren bir cozum. IHA icin hava sahasini acmak gerekir. Banshee-80+ cift jet motoru ile manciniktan atilmasina ragmen 20 bin feet ve uzeri irtifalara tirmanabiliyor. Hatta 30 bin feet e yakin operasyonel irtifasi oldugu urun brosurunde yazilmis.

Siper, Bozdogan, Gokdogan gibi fuzeler icinde yuksek irtifa ve hizli hedef ucak ihtiyaci olacak, Turkiye'nin bu ihtiyacini kendi imkanlari ile karsilamasi gerekir(di). O kadar yerli sistem, fuze, ucak, helikopter yaparken test atislari hedef ucak yapamamak...

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 »

robust yazdı: 05 May 2021, 04:46 Simsek icin yuksek kalan irtifalarda test atislari yapmislar. ANKA'dan Simsek atma fikride sanirim buna benzer ihtiyaclar icin olabilir ama pahali ve ilave organizasyon gerektiren bir cozum. IHA icin hava sahasini acmak gerekir. Banshee-80+ cift jet motoru ile manciniktan atilmasina ragmen 20 bin feet ve uzeri irtifalara tirmanabiliyor. Hatta 30 bin feet e yakin operasyonel irtifasi oldugu urun brosurunde yazilmis.

Siper, Bozdogan, Gokdogan gibi fuzeler icinde yuksek irtifa ve hizli hedef ucak ihtiyaci olacak, Turkiye'nin bu ihtiyacini kendi imkanlari ile karsilamasi gerekir(di). O kadar yerli sistem, fuze, ucak, helikopter yaparken test atislari hedef ucak yapamamak...
Sayın robust, yapamıyor değiliz veya yapamayacak. Yeni hedef uçak demek; yeni proje demek, yeni kadro demek. MMU ekibine Hürjet den kadroların geçmesi için, eminim sabırsızla bekleyen proje yöneticileri vardır...

anafor2014
Süvariler

Paletli hisar A sisteminin taşıdıgı füze sayısı malum. Her paletli hisar-A araçta bir radar ve elektro optik sistem var. Acaba Her paletli hisar A aracının yanına bir adet korkut sisteminin 35 mm silah taşıyan araçlarından veremez miyiz?

Bu iki tip araç kendi aralarında veri alıs verisi yapar mı? altyapı müsait mi bilmiyorum ama yapılabilirse mobil HSS'nin etkinliği artmış olur.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

anafor2014 yazdı: 07 May 2021, 21:32 Paletli hisar A sisteminin taşıdıgı füze sayısı malum. Her paletli hisar-A araçta bir radar ve elektro optik sistem var. Acaba Her paletli hisar A aracının yanına bir adet korkut sisteminin 35 mm silah taşıyan araçlarından veremez miyiz?

Bu iki tip araç kendi aralarında veri alıs verisi yapar mı? altyapı müsait mi bilmiyorum ama yapılabilirse mobil HSS'nin etkinliği artmış olur.
Korkut'un komuta kontrol aracı HİSAR-A ile veri alışverişi yapabiliyor. Onun üzerinden Korkutlar ile bir entegrasyon var.
Ayrıca sabit üs için yapılan Atış İdare Cihazları da Hisar-A ile entegre çalışabiliyor.

anafor2014
Süvariler

İstiklalFM yazdı: 07 May 2021, 22:18 Korkut'un komuta kontrol aracı HİSAR-A ile veri alışverişi yapabiliyor. Onun üzerinden Korkutlar ile bir entegrasyon var.
Ayrıca sabit üs için yapılan Atış İdare Cihazları da Hisar-A ile entegre çalışabiliyor.
Hisar ailesinin en büyük avantajı bu, eğer gerçekten etkin bir kullanım sağlanırsa lego gibi kullanılıp, ihtiyaç halinde birbirini savuna bilen sistemler tasarlanabilir. Mesela Hisar-A ya füze yüklenirken Hisar-A radarından ve diğer sensörlerinden veri alıp bölge ve sistem savunması korkut üzerinden de yapılır.

Yada gelen hedefleri iyi analiz edip ucuz hedeflere korkut ile ateş altına alırken pahalı ve hızlı hedeflere Hisar-A cevap verebilir.

anafor2014
Süvariler

Hisar A üzerindeki , Sarp-L nin namlusu görünmüyor. Namlunun olması gerken yerde sanki yansıtıcı olan bir pencere var gibi? Lazer ile drone düşüren sistem konmuş olabilir mi? Anlamadım garip geldi. Mesajı Paylaş

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Muhtemelen henüz M. Tüfek takılmamış hocam.

anafor2014
Süvariler

Footle yazdı: 08 May 2021, 23:26 Muhtemelen henüz M. Tüfek takılmamış hocam.
evet muhtemelen

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

anafor2014 yazdı: 08 May 2021, 22:51

Hisar A üzerindeki , Sarp-L nin namlusu görünmüyor. Namlunun olması gerken yerde sanki yansıtıcı olan bir pencere var gibi? Lazer ile drone düşüren sistem konmuş olabilir mi? Anlamadım garip geldi. Mesajı Paylaş
Lazer silahları doğası gereği düşük verimli sistemlerdir Hisar'lara lazer takmak için çok büyük jeneratör gerekir, olmadığına göre görmüş olduğunuz lazer penceresi mesafe ölçer lazerinden başka bir şey olamaz.

Benim dikkatimi çekenler taşıyıcı aracın ön sağ ve arka sol tarafında bulunan antenlerdir ilk aklıma gelen RWS sonra da büyük olasılıkla füze ile sistem arasındaki veri bağı antenleri olabileceği idi.

Benim de kafamda şöyle bir soru belirdi; teorik olarak hem veri bağı hem radar uyarı hem de radar arama başlıklarını karıştırma kabiliyetli bir sistem olması mümkün olduğunu farz edersek pratikte ne kadar mümkündür?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Bence yakın gelecekte Roketsan ALKA tarzı bir sistem Hisar sistemlerine dahil olmalı ve olacaktır. Yoksa küçük çaplı dolanan mühimmatlara hedef olmak işten bile değil.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Bu durumu gercekten merak ediyorum. Bizzat kazanan tarafta olup , hem kendimiz hem de Azerbaycan örneğinde uyguladığımız iha ve dolanan mühimmat saldırılarının sonuçlarını bizzat gördük. Acaba biz bu tip saldırılar için gerçekten önlem alıyor muyuz ?

Kişisel olarak Hisar takımlarının yanına Korkut eklenip karma bir yapı oluşturularak bu soruna çözüm bulunabileceğine inanıyorum , tabiiki ağa bağlı olarak doğru bir yerleşim ve yeterli sayıda olduklarını varsayarsak. Lazer nedense bana pek yeterli olacakmış gibi gelmiyor , Hava Şartlarından etkilenebilmelerinin yanında Enerji için belli gereksinimleri var ayrıca bir Satürasyon saldırısına karşı koymak için gerçekten işe yarayacak mı ? Bir mühimmatı yakıp düşürmek için 10 saniye harcasa üstüne gelen 50 mühimmata karşı ne yapacak ? Doğru bir karşılaştırma olarak tek bir Korkut ile kıyaslasak o da engelleme için belli bir süre harcayacak diyebiliriz. Buna göre 10 tane Lazer silahı koyalım desek bunların enerji altyapısı ile uğraşmak yerine hem maliyet hem de gerektiğinde mühimmat yükleyerek devam edebilme kabiliyeti düşünüldüğünde Korkut sistemi daha mantıklı değil mi hele ki parçacıklı mühimmatın da artık envanterde olduğünu düşünürsek ?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Lazer silahları ana silah rölünde değil tamamlayıcı olacaktır. Büyük hedefleri vurmak için değil Alpagu boyutundaki tek er tarafından ateşlenen küçük mühimmatları vurmak için bire bir olur.

Ayrıca LMM füzesini düşünürsek aklıma çok da çılgın olmayan bir fikir geldi. Sungur füzesine LAB ile daha düşük maliyetli bir savunma sistemi de denenebilir. Pike yapan Horop gibi büyük mühimmatları durdurabileceğini düşünüyorum.

trakya_forever
Süvariler

Hava Kuvvetleri Us koruması için Hisar A tedarik etmeyecek sanırsam. AİC icerisinde 3 Oerlikon görünüyor zaten.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Usler icin de kademeli savunma gerekiyor....acaba hv.k.k. alcak irtifa isini nasil cozmeyi dusunuyor...

trakya_forever
Süvariler

AİC takım sayısı 100 u geçecek. Hepsine Hısar A koymayacaklarini tahmin etmiştim ama Hava üsleri icin olanlarda bulunmasını bekliyordum şahsen. KKK için uretilenlerde olacak zira 45 çekili Hisar A sözleşmesi olduğu yazılıp cizilmisti KKK nin.

Söz konusu asimetrik tehtidler ya da savaş zamanı Harop gibi kamikaze ihalar vs olduğunda Oerlikon candır ama angajman menzili belli, 900-1000 km hızla gelen kaç seyir fuzesine reaksiyon gösterebilir? Elbet birkaç batarya olacaktır ama hava usleri devasa yapılar. Oerlikon etkili menzili kapsamaya yetmez.

Elbette Kurmay akıldan daha iyi bilecek halimiz yok ama AİC e Hisar A eklense sanki iyi olur.

Barış zamanı Hava üssünde 1 batarya Hisar O, 2 adet AİC olsa atışa hazır 30 füze yapar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Çok farklı tasarımlar var görsele aldanmamak lazım. HİSAR-A olması planlanıyor üslerde

celestial
Üye

Mesaj gönderen celestial »

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

İstiklalFM yazdı: 27 Haz 2021, 08:32 Çok farklı tasarımlar var görsele aldanmamak lazım. HİSAR-A olması planlanıyor üslerde
Hava kuvvetleri tek bir Bataryada Hisar A+ ve Hisar O+ yı bir arada kullanmak istiyor olabilir. Mantıklıda bir istek açıkcası. Ayrıca Radar ve KKA tedarik edeceğine sadece 1 veya 2 adet Fırlatıcı araç tedarik edersin yeterli olur.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Dağıtık mimaride menzil avantajı da elde ederek Korkutlarla beraber kullanılırlar ise çok güzel olacak.

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

anafor2014
Süvariler

SametKomurcu yazdı: 19 Haz 2022, 12:22

yeni teslimat mı?

Volkan2000
Üye

Mesaj gönderen Volkan2000 »

Yerini alacağı silah bu. Sıçramayı bir düşünün. Şu anda Tugaylarımızı hava saldırısına karşı en modern silah olarak bu Stinger ler bekliyor.

Resim

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Hocam yerini alacak demeyelim de bir üst kategorideki boşluğu doldurmaya gelecek diyebiliriz. Üstelik Singer lançerlerinden Sungur füzesi atılması yönünde çalışmalar da devam ediyor. Yani Korkut-Singer(Sungur)-Hisar-Siper şeklinde katmanlı HSS dahilinde olacak hepsi.

Volkan2000
Üye

Mesaj gönderen Volkan2000 »

Sayın Tulga çok düşünerek yazdım onu ben. Şu anda tugaylarda uçaksavar taburları var ve ani bir hava taaruzuna karşı 24 saat nöbet tutarak Stinger ve Oerlikon top ile bekliyorlar.

Tabiki Hisar gelince Stinger değerini kaybetmeyecek aksine tam yerini bulacak asıl görevini yapacak. Şu foto daki Mısır gemisinde yokluktan konan stingerin görevini yaptığını söyleyebilir miyiz tugaydaki Stinger in durumu da aynı. Bu yüzden Hisar lar muhteşem bir kabiliyet sağladı ordumuza bazıları hor görüyor Hisar O + filan diyor ama Stinger nerde bu Hisar nerde bir düşünün ikisinin mukayesesini. Hisar A lar Stinger in yanında Patriod gibi kalır

Resim

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain »

Keşke araya birer füze daha eklenebilseydi. Altı füze olurdu. Ama bunun için füzelerin biraz daha küçülmesi şart.. Bir de bu sistemlerin korkutla görmek isterdim. Asıl o zaman geçmesi zor bir katman oluşturulacak.

anafor2014
Süvariler